HU192235B - Device for preventing the crush to death of piglets on hog farms and signalling the beginning of farrow respectively - Google Patents

Device for preventing the crush to death of piglets on hog farms and signalling the beginning of farrow respectively Download PDF

Info

Publication number
HU192235B
HU192235B HU852473A HU247385A HU192235B HU 192235 B HU192235 B HU 192235B HU 852473 A HU852473 A HU 852473A HU 247385 A HU247385 A HU 247385A HU 192235 B HU192235 B HU 192235B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
priority
alarm device
noise detector
june
sow
Prior art date
Application number
HU852473A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT39948A (en
Inventor
Wit Paulus A J De
Jitze Bouma
Original Assignee
Wit Paulus A J De
Jitze Bouma
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE19843423934 external-priority patent/DE3423934C1/de
Application filed by Wit Paulus A J De, Jitze Bouma filed Critical Wit Paulus A J De
Publication of HUT39948A publication Critical patent/HUT39948A/hu
Publication of HU192235B publication Critical patent/HU192235B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61DVETERINARY INSTRUMENTS, IMPLEMENTS, TOOLS, OR METHODS
    • A61D17/00Devices for indicating trouble during labour of animals ; Methods or instruments for detecting pregnancy-related states of animals
    • A61D17/008Devices for indicating trouble during labour of animals ; Methods or instruments for detecting pregnancy-related states of animals for detecting birth of animals, e.g. parturition alarm
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01KANIMAL HUSBANDRY; CARE OF BIRDS, FISHES, INSECTS; FISHING; REARING OR BREEDING ANIMALS, NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; NEW BREEDS OF ANIMALS
    • A01K1/00Housing animals; Equipment therefor
    • A01K1/02Pigsties; Dog-kennels; Rabbit-hutches or the like
    • A01K1/0218Farrowing or weaning crates

Description

Ά találmány tárgya berendezés, amely sertéstelepeken a malacok agyonnyomásának megakadályozására való, ahol az elletőkutricában az anyakocák a malacokkal együtt vannak, továbbá adott esetben a találmány szerinti berendezés az anyakoca elléskezdetének kijelzésére is alkalmazható.
A sertéstelepeken állandóan jelentkezik az a probléma, hogy az anyagkocák az újszülött malacokat agyonnyomhatják, ha az általában igen súlyos anyakocák lefekszenek, vagy ha fekvő helyzetükből más helyzetbe mozdulnak el. Ezidáig sokféle javaslattal kísérleteztek a malacok agyonnyomásának megakadályozására. Ilyenek például az úgynevezett malacvédő ketrecek. A gyakorlati tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy az ilyen malacvédő ketrecek dacára gyakran előfordul - különösképpen az ellés utáni 3-6. napokon hogy a malacok a mozgó anyakoca alá jutnak.
Olyan megoldás is ismert továbbá, amelynél az elletőkutricában az anyakocától távoli körzetben hőforrásokat rendeztek el. Ezek arra csalogatják a malacokat, hogy az anyakocától eltávolodva ezekbe a meleg körzetekbe menjenek és ott tartózkodjanak. Ez azonban csak részben sikerülhet, mivel a malacoknak természetesen szopniuk is kell és egyébként is mindenféle külön hívás nélkül a szagáról is az anyakocához törekednek.
A Közös Piac országaiban végzett nagyüzemi kísérletek bizonyították, hogy olyan sertéstelepeken, amelyek a jelenleg, ismert legjobb védőberendezésekkel vannak felszerelve, legfeljebb 6,2%-ban még mindig számolni kell a malacok agyonnyomásának problémájával.
A találmánnyal célunk a fenti hiányosságok kiküszöbölése, azaz olyan berendezés létrehozása, amelynek alkalmazásával a még mindig számottevő veszteségarány lényeges mértékben csökkenthető a sertéstenyésztésben.
A kitűzött feladatot a bevezetőben leírt berendezésnél azzal oldottuk meg, hogy az elletökutrica legalább egy mikrofonnal, és a mikrofonnal összekapcsolt, előre betárolt összehasonlító zajjelnek megfelelő zajjel beadásával villamos impulzus kibocsátó zajdetektorral van felszerelve, továbbá a zajdetektor impulzusával működtethető riasztókészüléke van.
A találmány szerinti berendezés előnyös kiviteli alakjait az aligénypontok ismertetik.
A találmány alapja az a felismerés, hogy ha a malac az anyakoca alá jut, akkor a tüdejéből a levegőt kipréselve meghatározott hangot ad, azaz visít, ami a sertéstenyésztők körében a malac „halálsikolya”-ként ismert.
A kisebb, főleg paraszti sertésólakban ha a paraszt az istállóban tartózkodik, akkor erre a visításra rögtön reagál és az anyakocát eltávolítja a malacról. A nagy sertéstenyésztő telepeken viszont ez alig elképzelhető.
A találmány szerint ezért gondoskodtunk egy zajdetektorról, amely a sertéstelep zajai közül csak egy bizonyos zajra reagál, azaz meghatározott frekvenciáját használjuk a zajdetektomak vezérlőfrekvenciaként. A zajokat különböző mikrofonokkal vesszük fel, amelyek a zajdetektorral vannak kapcsolatban és mihelyt az előre meghatározott zajfrekvencia lép föl, a zajdetektor villamos impulzust ad, amely riasztókészüléket működtet.
Az üzemi kísérleteink azt bizonyították, hogy a zajdetektor például olyan szőnyeghálóval kapcsol5 ható össze, amely az anyaállat fekvőkörzetében van elrendezve. Ez esetben a riasztóimpulzust a szőnyeghálóban kialakuló villamos áramütés képviseli, ami azután az anyakocát arra ösztönzi, hogy felálljon, hogy megforduljon és így a malacot az 0 agyonnyomástól megóvjuk.
A találmány szerint olyan kivitel is lehetséges, amelynél a zajdetektor több elletőkutricával van társítva, de adott esetben minden egyes elletőkutrica saját zajdetektorral is rendelkezhet. Továbbá, a 15 találmány szerint elletőkutricánként egy vagy több mikrofont célszerű alkalmazni, de egyetlen mikrofon tartozhat több elletőkuricához is.
A zajdetektor által keltett riasztóimpulzust nem feltétlenül kell az anyakocához vezetni, ez ugyanis 20 az istállónak abba a részébe is vezethető, ahol az sstálószemélyzet tartózkodik. így a személyzet azonnal beavatkozhat, mivel az impulzussal egyidejűleg az is kijelezhető, hogy melyik elletőkutricában lépett fel veszély. Olyan kivitel is lehetséges 25 továbbá, amelynél a riasztóimpulzust az anyakocához is és a személyzethez is vezetjük. Az áramlökés helyett az anyakoca a riasztóimpulzussal vezérelt villanólámpától is kaphat riasztójelzést.
Λ találmány további jellemzője szerint célszerű, 3θ ha a mikrofonok és a zajdetektor és/vagy a zajdetektor és a riasztókészülék között nem kábeleken, hanem rádióhullámokon keresztül létesítünk kapcsolatot. Ezáltal a beruházási ráfordítás jelentősen csökkenthető és a hibaforrások száma minimálisra 35 redukálható.
A riasztókészülékek előnyösen lehet olyan heveder, amelyet maga az anyakoca hord. Ezzel igen biztonságosan adható át az anyaállatnak a riasztóimpulzus. Ez a heveder viszonylag egyszerűen és 40 olcsón előállítható.
A heveder helyett más olyan riasztókészülékek is szóba jöhetnek, amelyeket az anyakoca hord, például kis vevőkészülék, amely az állaton van rögzítve.
Mivel a kísérleti tapasztalataink azt mutatták, 45 hogy a riasztóimpulzusokra az állatok igen különbözőképpen reagálnak, a találmány további jellemzője szerint előnyös, ha a riasztókészülék sokkoló hatása szabályozható. Ezáltal minden anyaállathoz a legmegfelelőbb mértékű sokkhatás beállítható. 50 Előnyös továbbá, ha az alkalmazott mikrofon felvevő-érzékenysége szabályozható, ezáltal a legkülönbözőbb viszonyokhoz jól alkalmazkodhat az istállóban a berendezés.
A találmány szerinti berendezés adott esetben 55 arra is alkalmazható, hogy. az elles kezdetét kijelezze. Tapasztalatból ismert ugyanis, hogy az állatok szülés előtt bizonyos hangokat adnak, amelyekből egyértelműen lehet következtetni arra, hogy mikorra várható az ellés kezdete. Megjegyezzük, hogy 60 ilyen vonatkozásban a találmány szerinti berendezés nemcsak sertéstelepeken, hanem például nagy marhatelepeken is alkalmazható.
A találmányt részletesebben a rajz alapján ismertetjük, amelyen a találmány szerinti berendezés pél65 dakénti kiviteli alakját tüntettük fel. A rajzon:
-2192 235 , az 1. ábra a találmány szerinti berendezéssel ellátott elletőkutricát felülnézetben szemlélteti;
a 2. ábra a találmány szerinti berendezés elvi vázlata.
A rajzon 1-gyel elletőkutricát jelöltünk, amely a 5 jelen esetben 2 és 3 mikrofonnal van felszerelve. A 2 és 3 mikrofon 4 zajdetektorral van összekötve, amely a mikrofonoktól származó zajokból csak azt a zajt szűri ki, amelyre az be van állítva. Ha ez a zaj fellép, a 4 zajdetektor villamos impulzust ad, 10 amely 5 riasztókészülékhez jut.
Az 5 riasztókészülék az ábrázolt példakénti kiviteli alaknál 5a hevederként van kialakítva, amelyet 7 anyakoca hord. Olyan kivitel is lehetséges azonban, amelynél a riasztókészülék 5b szőnyegháló- 15 ként van kialakítva (1. ábra), amely az anyakoca fekvési körzetében van elrendezve. Mind az 5a heveder, mind pedig az 5b szőnyegháló villamosán vezető kialakítású és működtetésekor villamos áramlökést illetve áramütést ad le. 2θ
A 4 zajdetektor járulékosan 6 leágazással látható el, amely nem a 7 anyakoca körzetében elrendezett 5 riasztókészülékhez, hanem az istállószemélyzethez kivezetett 8 riasztókészülékkel van kapcsolatban, amely például hangszóró, vagy figyelmeztető 25 lámpa lehet.
A 2 és 3 mikrofonok, valamint a 4 zajdetektor és/vagy a 4 zajdetektor és az 5 riasztókészülék közötti összeköttetés történhet villamos vezetékeken keresztül, vagy akár vezeték nélküli, pl. rádióhullá- 30 mokkát kialakított kapcsolatokkal.
Mivel a malacok agyonnyomásának a veszélye az első hat napon a legnagyobb, célszerű a berendezést csupán ebben az időszakba'n üzemeltetni. Továbbá, így egyetlen berendezés egymás után akár 35 több elletőkutricában is alkalmazható.

Claims (12)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Berendezés sertéstelepeken a malacok agyonnyomásának megakadályozására, amelyeknél az elletőkutricában az anyakocák a malacokkal együtt vannak elhelyezve, illetve adott esetben az ellés kezdetének kijelzésére, azzal jellemezve, hogy 45 az elletőkutrica (1) legalább egy mikrofonnal (2; 3) és e mikrofonnal összekapcsolt, előre betárolt öszszehasonlító zajjelnek megfelelő zajjel beadásánál villamos impulzust kibocsátó zajdetektorral (4) van felszerelve, továbbá a zajdetektor (4) impulzusával 50 működtethető riasztókészüléke (5; 8) van. (Elsőbbsége: 1984. 06. 29.)
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a mikrofon (2; 3) és a zajdetektor (4) és/vagy a zajdetektor (4) és a riasztókészülék (5) között vezetéknélküli, azaz rádióhullámokon keresztüli összeköttetés van kialakítva. (Elsőbbsége:
    1984. 11. 27.)
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a riasztókészülék (5) az anyakoca fekvőkörzetében elrendezett, villamosán vezető és működtetésekor villamos áramlökést leadni képes szőnyeghálóként (5b) van kialakítva. (Elsőbbsége:
    1984.11.27.)
  4. 4. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a riasztókészülék (5) az anyakoca által hordható, villamosán vezető, a zajdetektor (4) impulzusára villamos áramlökést leadni képes heveaerként (5a) van kialakítva. (Elsőbbsége: 1984. 06.
    29.)
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a riasztókészülék (5) az anyakoca fekvőkörzetében elrendezett villanólámpaként van kialakítva. (Elsőbbsége: 1984, 06. 29.)
  6. 6. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a riasztókészülék (8) az istállószemélyzet tartózkodási körzetében van elrendezve. (Elsőbbsége: 1984. 06. 29.)
  7. 7. Az 1-6. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a zajdetektor (4) több elletőkutricával (1) van társítva. (Elsőbbsége: 1984. 06. 29.)
  8. 8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a zajdetektor (4) a riasztókészüléknek (5; 8) leadott impulzussorozatot számláló egységgel van felszerelve. (Elsőbbsége: 1984. 06. 29.)
  9. 9. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a mikrofon (2; 3) a helyi viszonyoknak megfelelően állítható érzékenységű. (Elsőbbsége:
    1984.11.27.)
  10. 10. Az 1. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a riasztókészülék (5; 8) riasztási intenzitása szabályozható. (Elsőbbsége: 1984. 11. 27.)
  11. 11. A 4. igénypont szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a riasztókészülék (5) a heveder helyett más, az állat által hordható, és a zajdetektor impulzusával működtethető egységként van kialakítva. (Elsőbbsége: 1984. 11. 27.)
  12. 12. Az 1. vagy 6-11. igénypontok bármelyike szerinti berendezés, azzal jellemezve, hogy a berendezést az ellés kezdetének kijelzésére alkalmazzuk. (Elsőbbsége: 1984. 06. 29.)
HU852473A 1984-06-29 1985-06-24 Device for preventing the crush to death of piglets on hog farms and signalling the beginning of farrow respectively HU192235B (en)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE19843423934 DE3423934C1 (de) 1984-06-29 1984-06-29 Vorrichtung zum Verhindern des Totdrückens von Ferkeln in Schweinezuchtbetrieben und deren Verwendung als Anzeigeeinrichtung für den Beginn des Geburtsvorganges bei Muttertieren
DE19843443152 DE3443152A1 (de) 1984-06-29 1984-11-27 Anordnung zur verhinderung des totdrueckens von ferkeln in schweinezuchtbetrieben

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT39948A HUT39948A (en) 1986-11-28
HU192235B true HU192235B (en) 1987-05-28

Family

ID=25822495

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU852473A HU192235B (en) 1984-06-29 1985-06-24 Device for preventing the crush to death of piglets on hog farms and signalling the beginning of farrow respectively

Country Status (7)

Country Link
US (1) US4651677A (hu)
EP (1) EP0166334B1 (hu)
CA (1) CA1229404A (hu)
DE (2) DE3443152A1 (hu)
DK (1) DK154116C (hu)
ES (1) ES8702114A1 (hu)
HU (1) HU192235B (hu)

Families Citing this family (9)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US5103214A (en) * 1990-09-07 1992-04-07 Minnesota Mining And Manufacturing Company Auxiliary alarm
US5233940A (en) * 1992-04-16 1993-08-10 Zonco, Inc. Piglet protection apparatus
NL9400981A (nl) * 1994-06-16 1996-02-01 Nedap Nv Inrichting ter voorkoming van het dood drukken van biggen door een zeug.
CA2501894C (en) * 2005-04-12 2013-01-08 Conception Ro-Main Inc. Birth monitoring method for piglets
CA2578619A1 (en) * 2007-01-31 2008-07-31 Conception Ro-Main Inc. Birth monitoring system for piglets
DE202012010238U1 (de) 2012-10-26 2014-01-29 Big Dutchman Pig Equipment Gmbh Anordnung zur Überwachung und Steuerung der Haltung von Sauen und deren Ferkel, Abferkelbox und Aktoreinheit
WO2017058893A1 (en) * 2015-09-29 2017-04-06 Swineguard, Inc. Warning system for animal farrowing operations
US11627721B2 (en) * 2017-12-29 2023-04-18 Swinetech, Inc. Improving detection, prevention, and reaction in a warning system for animal farrowing operations
CN111543348B (zh) * 2020-05-14 2022-03-18 深聆科技(北京)有限公司 养殖场的声音定位装置、方法及幼崽监控方法

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3533095A (en) * 1969-01-02 1970-10-06 James Collins Inflatable pad with alarm
US4145993A (en) * 1977-08-15 1979-03-27 David Notarianni Piglet saver
US4202293A (en) * 1978-01-31 1980-05-13 Tri-Tronics, Inc. Dog training collars and methods
BE873572R (fr) * 1979-01-18 1979-05-16 Charlier Andre A M J Avertisseur de velage
US4417235A (en) * 1981-03-24 1983-11-22 Del Grande Donald J Audible alarm network

Also Published As

Publication number Publication date
DK154116C (da) 1989-03-20
DK246385A (da) 1985-12-30
DE3443152C2 (hu) 1987-07-30
DK246385D0 (da) 1985-06-03
DE3573509D1 (en) 1989-11-16
US4651677A (en) 1987-03-24
EP0166334A2 (de) 1986-01-02
CA1229404A (en) 1987-11-17
EP0166334B1 (de) 1989-10-11
ES8702114A1 (es) 1986-12-16
ES544716A0 (es) 1986-12-16
HUT39948A (en) 1986-11-28
DE3443152A1 (de) 1986-05-28
DK154116B (da) 1988-10-17
EP0166334A3 (en) 1987-04-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Brouček Effect of noise on performance, stress, and behaviour of animals
NL1012137C2 (nl) Onbemand voertuig dat inzetbaar is in een stal of een weide.
US9402368B2 (en) Birth monitoring and heating system for piglets
CA2356931A1 (en) Arrangement for individual feeding of free-range animals
HU192235B (en) Device for preventing the crush to death of piglets on hog farms and signalling the beginning of farrow respectively
US20040061606A1 (en) System and method for surveillance of animals
KR200483510Y1 (ko) 애완동물용 하네스
CA2112548A1 (en) Device for controlling animal access to a location
US7548169B2 (en) Birth monitoring system for piglets
KR20090103326A (ko) 가축 분만실
EP1434480B1 (en) Method of managing animals and milking station
Zimmermann Reproduction, physical growth and behavioral development in slow loris (Nycticebus coucang, Lorisidae)
WO1986006581A1 (en) Installation for pig production
US4203450A (en) Apparatus for monitoring and indicating the onset of parturition
Hunt et al. Nutritional variables and their effect on the development of ultrasonic vocalizations in rat pups
Haigh et al. A comparison of weaning techniques in farmed wapiti (Cervus elaphus)
EP0988786B1 (de) Vorrichtung zur Überwachung und gegebenenfalls Betreuung von Nutztieren
CN210382185U (zh) 一种仔猪保温箱和仔猪保温箱装置
GB2530332A (en) A Calming System For An Animal
Cronin et al. The effect of broadcasting sow suckling grunts in the lactation shed on piglet growth
Friend et al. Preliminary trials of a sound-activated device to reduce crushing of piglets by sows
DE102019127228B3 (de) Hülle zur Anbringung an der Hautoberfläche eines Tieres, System und Verfahren zur Überwachung unerwünschter Verhaltensweisen bei Tieren
GB2273858A (en) Extension system for a bite indicator.
Wülbers-Mindermann et al. The effect of farrowing environment and previous experience on the maternal behaviour of sows in indoor pens and outdoor huts
Hammer Ex situ management of beira antelope Dorcatragus megalotis at Al Wabra Wildlife Preservation, Qatar

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee