HU191730B - Circuit arrangement for generating channel carrier, pilot, system carrier and carrier-receiver frequencies of the multichannel carrier-current telephone equipments of premodulation system - Google Patents

Circuit arrangement for generating channel carrier, pilot, system carrier and carrier-receiver frequencies of the multichannel carrier-current telephone equipments of premodulation system Download PDF

Info

Publication number
HU191730B
HU191730B HU471884A HU471884A HU191730B HU 191730 B HU191730 B HU 191730B HU 471884 A HU471884 A HU 471884A HU 471884 A HU471884 A HU 471884A HU 191730 B HU191730 B HU 191730B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
output
input
modulator
frequency
carrier
Prior art date
Application number
HU471884A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT38773A (en
Inventor
Istvan Bako
Istvan Nyeki
Zsoltne Tarjan
Lajos Fuezy
Gyoergy Molnar
Ilona Szabo
Original Assignee
Telefongyar
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Telefongyar filed Critical Telefongyar
Priority to HU471884A priority Critical patent/HU191730B/hu
Priority to EP85115915A priority patent/EP0186068A1/de
Priority to PL25693685A priority patent/PL256936A1/xx
Priority to PCT/HU1985/000074 priority patent/WO1986003909A1/de
Publication of HUT38773A publication Critical patent/HUT38773A/hu
Publication of HU191730B publication Critical patent/HU191730B/hu

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H03ELECTRONIC CIRCUITRY
    • H03BGENERATION OF OSCILLATIONS, DIRECTLY OR BY FREQUENCY-CHANGING, BY CIRCUITS EMPLOYING ACTIVE ELEMENTS WHICH OPERATE IN A NON-SWITCHING MANNER; GENERATION OF NOISE BY SUCH CIRCUITS
    • H03B21/00Generation of oscillations by combining unmodulated signals of different frequencies
    • H03B21/01Generation of oscillations by combining unmodulated signals of different frequencies by beating unmodulated signals of different frequencies
    • H03B21/02Generation of oscillations by combining unmodulated signals of different frequencies by beating unmodulated signals of different frequencies by plural beating, i.e. for frequency synthesis ; Beating in combination with multiplication or division of frequency
    • H03B21/025Generation of oscillations by combining unmodulated signals of different frequencies by beating unmodulated signals of different frequencies by plural beating, i.e. for frequency synthesis ; Beating in combination with multiplication or division of frequency by repeated mixing in combination with division of frequency only
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04JMULTIPLEX COMMUNICATION
    • H04J1/00Frequency-division multiplex systems
    • H04J1/02Details
    • H04J1/06Arrangements for supplying the carrier waves ; Arrangements for supplying synchronisation signals

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Computer Networks & Wireless Communication (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Transmitters (AREA)

Description

(54) Kapcsolási elrendezés előmodulácíós rendszerű, sokcsatornás, vivőáramú távbeszélő berendezések csatorna vivőfrekvenciáinak, pilot-segéd frekvenciáinak, rendszervívő és rendszervivő-vevő frekvenciáinak előállítására (57)KIVONAT
A találmány tárgya kapcsolási elrendezés előmodulációs rendszerű, vivőáramú, sokcsatornás távbeszélő berendezések csat ornavi vő-frekvenciáinak és pílot-segédfrekvenciáinak előállítására.
A találmány szerinti kapcsolási elrendezésben az egyetlen alapopszcillátorhoz (0) legalább kettő darab frekvenciaosztó (B1-B10) közvetlenül csatlakozik, továbbá hogy a kapcsolási elrendezés frekvenia kimenetei közül legalább öt darab frekvencia kimenet (P„., Fx2· Fc6! Fclű’ Fe) közveüenül ™gy egy erősítőn (El, EZ, E3, E6) keresztül egy-egy frekvencíaosztóhoz (D3, D2, D4, D6, D5, D7, d8) csatlakozik, (3. ábra)
A találmány szerinti kapcsolási elrendezés, amely sok csatornás távbeszélő berendezés csatomavivő frekvenciáinak, pilot-segéd frekvenciáinak és rendszer-vezérlő-frekvenciáinak előállítására szolgál, úgy van kialakítva, hogy az alapopszcillátor (0) legalább kettő darab frekvencia osztóhoz (Dl, Dl 1) csatlakozik közvetlenül, továbbá hogy tizenhét darab frekvenciaki· menete közül legalább hét darab frekvenciakimenet (pE- FC2-FC4· FC6sFCÍ0„EY2 PSL1> közvetlenül vagy erősítőn (El, E2, E3, E6) esetleg egy szűrön (SZÍ2) át frekvenciaosztókhoz (D3, D2, D4, Dl3, D7, D8, D16) csatlakozik (4. ábra)
A találmány szerinti kapcsolási elrendezés, amely sokcsatornás vivőáramú távbeszélő berendezések csatorna vivőfrekvenciáinak rendszervivő-vezérlő frekvenciáinak és rendszervivő frekvenciáinak előállítására szolgál, úgy van kialakítva, hogy az egyetlen alapopszcillátorra (0) legalább kettő darab frekvenciaosztóhoz (Dl, Dll) csatlakozik közvetlenül, továbbá hogy tizenöt darab kimenő frekvencia kimenete közül legalább hat darab frekvenciakimenet (Fe ?C2 FC4> fC6> Fnn FVl) közvetlenül, vagy erősítőn at frekvenciaosztok (D3, D7, D13, D4, D2, D14) kimenetéhez van kötve (5. ábra).
A találmány szerinti elrendezés, amely sokcsatornás vivőáramú távbeszélő berendezések csatomavivő frekvenciáinak és rendszervivő-vezérlő frekvenciáinak előállítására szolgál, úgy van kialakítva, hogy az alapopszcillátorhoz (0) legalább kettő darab frekvencia osztó (Dl, Dll) közvetlenül csatlakozik, továbbá, hogy hét kimenete frekvencia kimenete közül legalább hat kimenet (F F^, F 6, F ,, F F 3)erősítőn (El) vagy szűrön (SZ12jat közvetlenül a frekvenciaosztó kimenetére csatlakozik. (6. ábra)
191.730
Jellemző ábrák:
Fig. 3
Fig. í
Fig.6
Fig 5
A találmány tárgya kapcsolási elrendezés elömodulációs rendszerű, sokcsatornás, vivőáramú távbeszélő berendezések csatorna vivőfrekvenciáinak, pilot-segéd frekvenciáinak, rendszervivő és rendszervivő-vezérlő frekvenciáinak előállítására.
Az előmodulációs rendszerű sokcsatornás vivőáramú távbeszélő berendezések csatomamodulációs fokozatai - mint ismeretes - nagyszámú, nagy jeltisztaságú és nagy pontosságú vivőfrekvenciát igényelnek. A 12-csatornás alapcsoport létrehozásához az előmoduláló vivővel együtt 13 féle vivőfrekvencia szükséges.
Mint ismeretes az előmodulációs rendszerű alapcsoport előállításánál a moduláció kétfokozatú. Először minden csatornát az előmoduláló vivővel modulálnak, ezután a csatorna szűrővel kiszűrik az egyik oldalsávot, majd utána minden csatorna oldalsávját más-más csatorna vivővel modulálva áll össze a CC1TT ajánlásainak megfelelő 6O-tól 108 kHz-ig terjedő 12-csatornás alapcsoport, A második modulációnál keletkező felelsleges oldalsávot a csoportszűrő vágja le. Az alapcsoport fordított fekvésű, ami azt jelenti, hogy az 1. csatorna nulla frekvenciája esik a 108 kHz-re, a többiek nulla frekvenciái rendre 104,100... ...64 kHz-re esnek. Más szóval a legnagyobb csatornavivő tartozik az alapcsoport 1. csatornájához.
A berendezésekben legnagyobb darabszámú eleme a csatornaegység, az adás- és vételirányú csatornasávszűrővel. Az előmodulációs rendszerű berendezéseknél minden csatorna sávszűrő egyforma lehet, következésképpen a csatorna egységek is egyformák lehetnek. Ennek jelentős gazdasági kihatása van, mert ezáltal a kis- és nagycsatornaszámú rendszerek csatornaegységei egyformák lehetnek, növekszik a gyártási darabszám, egyszerűbb a fenntartás stb.
Az egységes olcsó csatomaegységek ára a viszonylag bonyolultabb vivőelőállítás, azonban még így is sokkal gazdaságosabb az előmodulációs rendszer más, pl. előcsoport, vagy közvetlen modulációs rendszerhez képest.
Mint ismeretes, a vivőáramú berendezések vivőelőállító áramkörei nagystabilitású oszcillátorokból, frekvenciasokszorozókból (harmonikus generátorok), frekvenciaosztókból, modulátorokból, szűrőkből és erősítőkből épülnek fel. Ezek az áramkörök nem egyformán alkalmazhatók a modern szerelési technológiákhoz. A legkönnyebben alkalmazhatók a frekvenciaosztók és ezek a legolcsóbbak is. A termosztátok és szűrők gyártása bonyolult, idő igényes és költséges. Ezért a modem berendezéseknél törekszenek a termosztátok és szűrők számának csökkentésére, illetve inkább az egyéb integrálható elemk pl. frekvenciaosztók, erősítők alkalmazására.
A továbbiakban az alantiakban összehasonlításra kerülő ismert és a találmány szerinti kapcsolási elrendezéseknél is - a könnyebb összehasonlíthatóság kedvéért - a láncok végén lévő erősítőket nem tekintjük rendszerjellemzőknek és ezért ábrázolásuktól eltekintünk.
Az előállítandó frekvenciák, a 4 kHz-es csatornaosztás miatt, kivétel nélkül a 4 kHz többszörösei. Kivétel az egyetlen rendszervivő frekvencia, amely nem származtatható közvetlenül 4 kHz-ből.
A 4 kHz többszöröseit előállító általánosan alkalmazott kapcsolási elrendezés lényege, hogy a 4 kHz páros és páratlan számú felharmonikusait előállító harmonikus generátor kimenetére csatlakozó sávszűrőn választják ki a szükséges frekvenciát. A kiválasztott frekvenciákat erősíteni szükséges.
Ennek a megoldásnak közismerten áz a hátránya, hogy nagyszámú, szigorú paraméterű sávszűrőket igények, ami a gyártást nehezíti és nagy költségráfordítást igényel.
A 3. ábrán látható ugyancsak ismert kapcsolási elrendezés lényege az 1. ábrához hasonlóan az, hogy az ugyancsak harmonikus generátorhoz csatlakozó szűrőkből van felépítve. Az 1. ábra szerint kapcsolási elrendezéshez képest az eltérés abban van, hogy a vezérlő frekvencia a 4 kHz többszöröse, hogy ezáltal a zavaró komponensek a kimeneti spektrumban minél távolabb essenek. Ez a szűrőelemek számának csökkentését teszi lehetővé,
Mind az 1. mind a 2. ábrák szerinti kapcsolási elrendezéseknél a harmonikus generátornál a páros és páratlan számú felharmonikus generátornál a páros és páratlan számú felharmonikus kimenet szétválasztása is szűrőelem megtakarítást eredményez.
A 2. sz. ábra szerinti kapcsolási elrendezés hátránya azonban, hogy bizonyos frekvenciáknak csak a kétszerese fordul elő a spektrumban, ezért ezen frekvencia előállításához utólagos frekvenciaosztásra van szükség.
Mindkét eddigi elrendezésnél katasztrofális üzemzavart csak az oszcillátor, vagy a harmonikusgenerátor hibája okozhat. A láncok végén lévő szűrők (vagy a nem ábrázolt erősítők) hibája csak részleges üzemzavart idéz elő, a hibás áramköri részek, a többi működésének megzavarása nélkül eltávolíthatók. Sugaras a rendszer.
Létezik olyan megoldás is, amely fáziszárt hurokkal, PLL áramkörökkel állítja elő a szükséges frekvenciákat. Ez a rendszer is frekvenciamerev. A kimenő frekvenciák pontossága a vezérlőfrekvencia pontosságától függ, ez előnye a rendszernek. A hátránya, hogy minden frekvencia előállításához kell egy-egy PLL áramkör, amelyeknél a VCO feszültségvezéreit oszcillátorok varikapos hangolhatósága miatt 5...10 MHz frekvencián kell működniük. Az áthallási veszély miatt csak külön-külön árnyékolt áramköri egységekben realizálhatók: emiatt. A kimenő frekvenciákat frekvenciaosztás után kapjuk meg. A PLL áramköröknél gondoskodni kell arról is, hogy a vezérlőfrekvencia kimaradásakor az ilyenkor szabadonfutó VCO feszültségvezéreit oszcillátorokból hibás frekvencia ne jöhessen ki.
Célunk a fent vázolt hátrányok kiküszöbölése.
A találmány szerinti kapcsolási elrendezés az a felismerés vezetett, hogy a legegyszerűbb és leggazdaságosabb megoldás minden frekvenciát egyetlen oszcillátor jeléből leosztani. Az oszcillátor frekvenciája ekkor a szükséges frekvenciák legkisebb közös többszöröse. A nagyszámú frekvencia miatt azonban megvalósíthatatlanul nagy frekvencia adódna. Ezt elkerülendő azt a kompromisszumot javasoljuk, hogy olyan oszcillátor frekvenciát válasszunk, amelyből a szükséges frekvenciáknak legalább egy része egésszámú osztással közvetlenül nyerhető és hogy már leosztott frekvenciákból és további osztással nyert frekvenciákból a még hiányzó frekvenciák modulációval előállíthatók úgy, hogy közben a felhasznált modulátorok és szűrők száma minimális legyen. A továbbiakban bemutatandó 3., 4., 5., és 6. ábrák kapcsolási elrendezései fenti felismerés nyomán létrejött megoldások.
A találmány szerinti kapcsolási elrendezés megoldást ad az egységes csatornamodulációs rendszerhez egységes vivőelőállitás létrehozására. A találmány szerinti kialakítható különféle kapcsolási elrendezések egy olyan találmányunk szerinti alapelrendezés változatai, amelyek a csatornaszámtól függően, illetve az illető légvezetékes, vagy kábeles rendszer vezérlőfrekvencia igényétől függően különböznek. (3., 4., 5., és 6. ábrák)
A találmány szerinti kapcsolási elrendezéssel kialakított berendezések működéséhez szükséges egyéb frekvenciák közül a találmány egy rendszer-vivőfrekvencia, két, a pilot-vételhez szükséges pilotsegéd frekvencia, valamint néhány rendszervivő vezérlőfrekvencia előállítására szorítkozik.
Előnyt jelent, hogy a leosztott frekvenciák elvileg csak a saját felharmonikusaikat tartalmazhatják, más idegen frekvenciákat nemezértszinuszosítás után közvetlenül felhasználhatók. Az előmoduláló Fg csatornavivő frekvencia pl. 24 Kh-ra választható.
A találmány szrinti megoldással megtartjuk a korábbi ismert kapcsolási elrendezések előnyeit, nevezetesen az egyetlen oszcillátoros vezérlést, a sugaras elrendezést. Találmányunk további előnye, hogy a szűrők egyszerűek, mert csak a frekvenciában távoleső, fel nem használt oldalfrekvenciát és a vivőszivárgást kell elnyomniuk. A modulátorok a szűrőkkel összevonhatók. A kapcsolási elrendezéseknél tetszőleges modulátor, vagy kimenet elhagyható - az aktuális felépítésnek megfelelően — a többi áramkör működésének megzavarása nélkül.
A találmány szerinti kapcsolási elrendezésekben megengedünk kevés számban segédfrekvenciákat is, amelyek a rendszerből nem távoznak el, de előnyösen a kimenő frekvenciák előállításához szükségesek.
1. ábra önmagában ismert kapcsolási elrendezései, amely a 4 kHz többszöröseit előállító harmonikus generátor és sávszűrők kapcsolását ábrázolja, a
2. ábra az 1. ábra szerinti kapcsolási elrendezés továbbfejlesztett változata, a
3. ábra szerinti kapcsolás a találmány szerinti kapcsolási elrendezés tömbvázlata, amely a 4 kHz többszöröseinek megfelelő frekvenciát kizárólag frekvencia osztással és modulációval állítja elő, a
4. ábra a 3. ábrának továbbfejlesztett változata, amely hasonlóképpen a 4 kHz többszöröseit állítja elő frekvenciaosztással és modulációval, valamint további két vezérlő frekvenciát állít elő, az
5. ábra a 4. ábra szerinti kapcsolási elrendezés továbbfejlesztett változata, amely attól eltérő két jelet, azaz egy vezérlő frekvenciát és egy pilot jelet állít elő, a
6. ábra a 4. ábra szerinti kapcsolási elrendezésnek egy egyszerűsített kiviteli változata, ahol valamennyi frekvenciát vagy osztással vagy osztással- és modulációval állítunk elő.
Az a körülmény, hogy a szükséges frekvenciák zöme a 4 kHz többszöröse, kézenfekvővé tenné frekvenciasokszorozó harmonikus generátor alkalmazását és a szükséges frekvenciák szűrőkkel való kiválasztását. Ilyen ismert kapcsolási elrendezés látható az 1. ábrán. A HG harmonikusgenerátor zömmel párosszámú felharmonikusokat tartalmazó 2n . 4 kHz-es páros kimenetére csatlakoznak az Szí, SZ2...SZ12 szűrők, a (2n-l). 4 kHz-es páratlan kimenetére az SZ3...SZ13 szűrők. Előnye ennek az ősi megoldásnak az, hogy a szükséges frekvenciapontosság és stabilitás, az egyetlen oszcillátor miatt, könnyén biztosítható. Hátránya, hogy a 13 frekvencia megfelelő tisztaságú előállításához 13 darab komplikált szűrő szükséges, a szétválasztott páros/páratlan harmonikusgenerátor kimenetek ellenére. A szűrők nem terhelhetik a spektrumot a többi szűrő frekvenciáján, másszóval párhuzamosan köthetőeknek kell lenniük. Valamivel Jobb a 2. ábra szerinti ismert megoldás. Ennél az elrendezésnél, a szűrők egyszerűsítése miatt, kétszeres, 8 kllz-es harmonikus generátor spektrumból indulnak ki, emiatt lesznek olyan frekvenciák, amelyeknek csak a kétszerese fordul elő a spektrumban, ezért ezeknél a frekvenciák kiszűrése után még 2:1 frekvenciaosztásra is szükség van (Az ábrán az Fpj, Fpj, F^r, F^y, Fp^ és Fp,, frekvenciáknál.) A szúrok száma ennél·a megoldásnál is változatlanul 13.
A 3. ábra szerinti találmány kapcsolási elrendezése előmodulációs rendszerű, sokcsatornás, vivőáramú távbeszélő berendezések csatorna vivőfrekvenciáinak és pilot-segéd frekvenciáinak előállítására. Az - alaposzcillátor kimenete kétféle ágazik, egyrészt a 20:1 Dl frekvencia osztó Dl bemenetére, másrészt a 21:1 D10 frekvencia osztó bemenetére csatlakozik. A Dl frekvencia osztó kimenete háromfelé ágazik. A 7:1 D2 frekvencia osztó, a 6:1 D4 frekvencia osztó kimenete is háromfelé ágazik. A 32:1 D6 frekvencia osztó, a 5:1 D7 frekvencia osztó és a 8:1 D3 frekvencia osztó bemenetére. A D2 frekvencia osztó kimenete a 4:1 D3 frekvencia osztó bemenetére és az E2 erősítő bemenetére kapcsolódik. A D4 frekvenciaosztó kimenete a 4:1 D5 frekvencia osztó és az E3 erősítő bemenetére csatlakozik. A D6 frekvenciaosztó kimenete az E4 erősítő bemenetére van kötve. A D7 frekvenciaosztó az E6 erősítő bemenetére csatlakozik. A D8 frekvenciaosztó kimenete a Pei pilot-segéd frekvencia kimenetre és az M10 modulátor b bemenetére van kötve. A D9 frekvenciaosztó kimenete az SzlO szűrő bemenetére, az SzlO szűrő kimenete az M10 modulátor a bemenetére van kötve. Az M10 modulátor kimenetére kapcsolódó SZ11 szűrő kimenete a P&2 pilot-segéd frekvencia kimenetre csatlakozik. A 4·1 D5 frekvenciaosztó kimenete az E5 erősítő bemenetére csatlakozik. A 4:1 D3 frekvenciaosztó kimenete pedig az El erősítő bemenetére. Az El erősítő kimenete négyfelé ágazik: az Fc előmoduláló vivőfrekvencia kimenetre, az Ml modulátor a bemenetére,az M4 modulátor a bemenetére és az M7 modulátor a bemenetére. Az E2 erősítő kimenete is négyfelé ágazik: az Fp, θ csatorna vivőfrekvencia kimenetre, az M6 modulátor b bemenetére, az M7 modulátor b bemenetére és az M8 modulátor b bemenetére. Az E3 erősítő kimenete is négyfelé ágazik: az Ml modulátor b bemenetére, az M2 modulátor b bemenetére, az Fpr csatorna vivőfrekvencia kimenetre és az M9 modulátor b bemenetére. Az E4 erősítő kimenete is négyfelé ágazik: az M2 modulátor a bemenetére, az M5 modulátor a bemenetére, az M6 modulátor a bemenetére és az M9 modulátor a bemenetére van kötve. Az E5 erősítő kimenete kétfelé ágazik: az M3 modulátor a bemenetére és az M8 modulátor a bemenetére csatlakozik. Az E6 erősítő kimenete négyfelé ágazik el: az M3 modulátor b bemenetére, az M4 modulátor b bemenetére, az M5 modulátor b bemenetére és az Fpy csatorna vivőfrekvencia kimenetre. Az Ml modulátorra csatlakozó SZÍ szűrő kimenete az FC12: az M2 modulátorra csatlakozó SZ2 szűrő kimenete az Fp, j: az M3 modulátorra csatlakozó SZ3 szűrő kimeneté az Fp<j: az M4 modulátorra csatlakozó SZ4 szűrő kimenete az Fpg: az M5 modulátorra csatlakozó SZ5 szűrő kimenete az Fp?: az M6 modulátorra csatlakozó SZ6 szűrő kimenete az Fpg: az M7 modulátorra csatlakozó Sz7 szűrő kimeneté az Fp^: az M8 modulátorra csatlakozó Sz8 modulátorra csatlakozó SZ8 szűrő kimenete az Fpj: és az M9 modulátorra csatlakozó SZ9 szűrő kimenete az Fpj csatorna vivőfrekvencia kimenet.
A 3. ábrán lévő találmány szerinti kapcsolási elrendezésben alkalmazott jellegzetes építőelemek számát az alábbiakban összegezzük:
oszcillátor 1
Frekvencia töbszöröző vagy harmonikus generátor 0
Frekvenciaosztó 10
Modulátor-szűrő 10
Szűrő 0
Erősítő (a láncon belül) 6
A kimenő frekvenciák száma 15
A 4. ábra szerinti találmány kapcsolási elrendezés előmodulációs rendszerű, sokcsatornás vivőáramú távbeszélő berendezések csatorna vivőfrekvenciáinak, pílot-segéd frekvenciáinak és rendszervivő-vezérlő frekvenciáinak előállítására. Az 0 alaposzcíilátor kimenete háromfelé ágazik: az Fyj rendszer vivővezérlő-frekvencia kimenetre, a 20:1 Dlfrekvencia osztó bemenetére és a 7:1 Dl 1 frekvenciaosztó bemenetére. A 20:1 Dl frekvenciaosztó kimenete háromfelé ágazik: a 7:1 frekvenciaosztó kimenete kétfelé ágazik: a 3:1 D12 és a 16:1 D13 frekvenciaosztók bemenetére. A 3:1 Dl2 frekvenciaosztó kimenete háromfelé ágazik el: 32:1 D6 frekvenciaosztó, a 5:1 D7 frekvenciaosztó és 8:1 D9 frekvenciaosztó bemenetére. A 16:1 Dl 3 frekvenciaosztó kimenete kétfelé ágazik: az Fp^ csatorna vivőfrekvencia kimenetre és az SZ12 szűrő bemenetére. Az SZ12 szűrő kimenete az Fy? rendszervivő-vezérlő frekvencia kimenet. A 7:1 D2 frekvenciaosztó kimenete az E2 erősítő bemenetére és a 4:1 D3 frekvenciaosztó bemenetére csatlakozik. A 4:1 D3 frekvenciaosztó kimenete az El erősítő bemenetére van kötve. A 6:1 D4 frekvenciaosztó kimenete az E3 erősítő bemenetére és a 4:1 D5 frekvenciaosztó bemenetére csatlakozik. A 4:1 D5 frekvencioasztó kimenete az E5 erősítő bemenetére van kötve. A 32:1 D6 frekvenciaosztó az E4 bemenetére van kötve. A 5:1 D7 frekvenciaosztó kimenete az E6 erősítő bemenetére csatlakozik. A 2:1 D8 frekvenciaosztó kimenete a Pci pilot-segéd frekvenciakimenetre és az M10 modulátor b bemenetére van kötve. Az El erősítő kimenete háromfelé ágazik: az Fg előmoduláló vivőfrekvencia kimenetre, az Ml és az M4 modulátor a bemenetére. Az E2 erősítő kimenete háromfelé ágazik: az Fp ,θ csatorna vivőfrekvencia kimenetre, az M6 és az M8 modulátor be bemenetére. Az E3 erősítő kimenete négyfelé ágazik: az Ml és az M2 modulátor b bemenetére, az Fp< csatorna vivőfrekvencia kimenetre és az M9 modulátor b bemenetére. Az E4 erősítő kimenete is négyfelé ágazik: az M2, az M5, az M6 és M9 modulátorok a bemenetére. Az E5 erősítő kimenete az M3 és az M8 modulátorok a bemenetére csatlakozik. Az E6 erősítő kimenete négyfelé ágazik: az M3, az M4 és az M5 modulátorok b beemenetére, és az Fp2 csatorna vivőfrekvencia kimenetre. A 8:1 D9 freKvenciaosztó kimenete az SZ10 szűrő bemenetére, az SZ 10 szűrő kimenete az M10 modulátor a bemenetére, az M10 modulátorra csatlakozó SZÍ 1 szűrő kimenete a Pg? pilot-segéd frekvencia kimenetre Yan kötve. Az MI modulátorra csatlakozó SZÍ szűrő kimenete az Fpj? csatorna vivőfrekvencia kimenetet. Az M2 modulátorra kötött SZ2 szűrő kimenete képezi az F, j csatorna vivőfrekvencia kimenetet. Az M3 modulátorra kötött SZ3 szűrő kimeneté képezi az Fp<j csatorna vivőfrekvencia kimenetét. A M4 modulátorra csatlakozó SZ4 szűrő képezi az Fpg csatorna vivőfrekvencia kimenetet. Az M5 modulátorra kötött SZ5 szűrő kimenete alkotja az Fp? csatorna vivőfrekvencia kimenetét. Az M6 modulátorra kötött SZ6 szűrő alkotja az Fpg csatorna vivőfrekvencia kimenetet. Az M8 modulátorra kötött SZ8 szűrő képezi az Fp, csatorna vivő frekvenciás kimenetet. Az M9 modulátorra kötött SZ9 szűrő kimenete az Fpj csatorna vivőfrekvencia kimenetre van kötve.
A 4. ábrán lévő, találmány szerinti kapcsolási elrendezésben alkalmazott jellegzetes építőelemek számának összefoglalása:
oszcillátor 1
Frekvencia többszörös vagy harmonikus generátor 0
Frekvenciaosztó 12 modulátor-szűrő 10 szűrő 1
Erősítő Qáncon belül) 6
Az 5. ábra szerinti találmány kapcsolási elrendezés előmodulációs rendszerű, sokcsatornás, vivőáramú távbeszélő berendezések csatorna vivőfrekvenciáinak, rendszervivő-vezérlő frekvenciájának és rendszer vivőfrekvenciájának előállítására. Az 0 alaposzcillátor kimenete kétfelé ágazik: a 20:1 Dl frekvenciaosztó és a 7:1 Dll frekvenciaosztó bemenetére csatlakozik. A 20:1 Dl frekvenciaosztó kimenete a 7:1 D2 és a 6:1 D4 frekvenciaosztó bemenetére van kötve, a 7:1 Dl 1 frekvenciaosztó kimenete a 3:1 D12 és a 16:1 Dl3 frekvenciaosztó bemenetére van kötve. A 3:1 D12 frekvenciaosztó kimenete a 32:1 D6 és a 5:1 D7 frekvenciaosztó bemenetére csatlakozik. A 16:1 D13 frekvenciaosztó kimenete az Fp^ csatorna vivő kimenetre és a 2:1 D14 frekvencíaoszto bemenetére csatlakozik. A 2:1 DI4 frekvenicaosztó kimenete az E8 erősítő bemenetére, míg az erősítő kimenete az Fyj rendszervivő-vezérlő frekvencia kimenetre, a 2:1 D15 és a 5:1 D16 frekvenciaosztók bemenetére csatlakozik. A 7:1 D2 frekvenciaosztó kimenete a 4:1 D3 frekvenciaosztó bemenetére és az E2 erősítő bemenetére, a 4:1 D3 frekvenciaosztó kimenete az El erősítő bemenetére csatlakozik. A 6:1 D4 frekvenciaosztó kimenete a 4:1 D5 frekvenciaosztó bemenetére csatlakozik. A 4:1 D5 frekvenciaosztó kimenete az E5 erősítő bemenetére van kötve. A 5:1 D7 frekvenciaosztó kimenete az E6 erősítő bemenetére csatlakozik. A 2:1 Dl 5 frekvenciaosztó kimenete az SZ13 szűrő bemenetére, az SZÍ3 szűrő kimenete az SZÍ4 szűrőre kapcsolódik. A 5:1 Dl6 frekvenciaosztó kimenete az SZ15 szűrő bemenetére, a SZ15 szűrő kimenete pedig az E7 erősítő bemenetére csatlakozik. Az E7 erősítő kimenete az MII modulátor b bemenetére csatlakozik. Az SZ14 szűrő kimenete egyben az Fpg rendszer vivő kimenet. Az El erősítő kimenete az Fg előmoduláló vivőfrekvencia kimenetre, az Ml és az M4 mo-51 dulátorok a bemenetére csatlakozik. Az E2 erősítő kimenete az Frin csatorna vivőfrekvencia kimenetre, az M6 és az M8 modulátorok b bemenetére kapcsolódik. Az E3 erősítő kimenete az Ml, az M2 és az M9 modulátorok b bemenetére és az Fpg csatorna vivőfrekvencia kimenetre kapcsolódik. Az E4 erősítő kimenete az M2, az M5, az M6 és az M9 modulátorok a bemenetére van kötve. Az E5 erősítő kimenete az M3 és az M8 modulátorok a bemenetére csatlakozik. Az E6 erősítő kimenete az M3, az M4 és M5 modulátorok b bemenetére és az csatorna vivőfrekvenciakimenetre csatlakozik. Az Ml modulátorra csatlakozó SZÍ szűrő kimenete az Fq2> az M2 modulátorra csatlakozó SZ3 szűrő kimenete az Fpn,az M4 modulátorra kötött SZ4 szűrő kimenete azr^^az M5 modulátorra kötött SZ5 szűrő kimenete az Εςγ, az M6 modulátorra kötött SZ6 szűrő kimenete az Fpc, az M8 modulátorra kötött SZ8 szűrő kimenete az r^. az M9 modulátorra kötött SZ9 szűrő kimenete az Fp, csatorna vivőfrekvencia kimenetre van kötve.
Az 5. ábrán lévő, találmány szerinti kapcsolási elrendezésben alkalmazott jellegzetes építőelemek számának összefoglalása:
Oszcillátor 1
Frekvencia többszöröző vagy harmonikus generátor 0
Frekvenciaosztó 13
Modulátor-szűrő 9
Szűrő 2
Erősítő (láncon belül) 8
A kimenő frekvenciák száma 15
A 6. ábra szerinti találmány kapcsolási elrendezés előmodulációs rendszerű, vivőáramú távbeszélő berendezések csatorna vivőfrekvenciáinak és rendszervivő-vezérlő frekvenciáinak előállítására. Az 0 alaposzcillátor kimenete kétfelé ágazik: a 20:1 Dl frekvenciaosztó és 7:1 Dll frekvenciaosztó bemenetére. A 20:1 Dl frekvenciaosztó kimenete a 6:1 D4 és a 7:1 D2 frekvenciaosztó bemenetére van kötve. A 6:1 D4 frekvenciaosztó kimenete egyben az Fpr csatorna vivőfrekvencia kimenet alkotja. A 7:1 D2 frekvenciaosztó kimenete az E2 erősítő bemenetére és a 4:1 D3 frekvenciaosztó bemenetére csatlakozik. A 4:1 D3 frekvenciaosztó kimenete egyrészt az Fyg rendszervivő-vezérlő frekvencia kimenere, másrészt az El erősítő bemenetére kapcsolódik. Az El erősítő kimenete az Fp előmoduláló vivőfrekvencia kimenet. Az E2 erősítő kimenete az M6 modulátor b bemenetére kapcsolódik. A 7:1 Dll frekvenciaosztó kimenete a 3:1 Dl2 frekvenciaosztó és a 16:1 Dl3 frekvenciaosztó bemenetére kapcsolódik. A 16:1 D13 frekvenciaosztó bemenete egyrésut az F™ csatorna vivőfrekvencia kimenetre, másrészt az SZ12 szűrő bemenetére csatlakozik. Az SZ12 szűrő kimenete az Fy, rendszervivő-vezérlő frekvencia kimenet. A 3:1 D12 frekvencia osztóra a 32:1 D6 frekvenciaosztó és a 4:1 D17 frekvenciaosztó bemenete csatlakozik. A 32:1 D6 frekvenciaosztó kimenete az E4 erősítő bemenetére, az E4 erősítő kimenete az M6 modulátor a bemenetére kapcsolódik. A 4:1 D17 frekvenciaosztó kimenete az F,^ rendszervivő-vezérlő frekvencia kimenet. Az M6 modulátor kimenete az SZ6 szűrőre, az SZ6 szűrő kirnenete az Fpj csatorna vivőfrekvencia kimenetre kapcsolódik.
A 6. ábrán lévő, találmány szerinti kapcsolási elrendezésben alkalmazott jellegzetes építőelemek számának összefoglalása:
Oszcillátor 1
Frekvencia töbszöröző vagy harmonikus generátor 0
Frekvenciaosztó 9
Modulátor-szűrő 1
Szűrő 1
Erősítő (láncon belül) 3
A kimenő frekvenciák száma 7
A találmány szerinti kapcsolási elrendezések ismétlődően azonos kapcsolási elemekből épülnek fel. Termosztátos alaposzcillátorból rendszerenként 1-1 db-ot alkalmazunk, ezért minden kimenő frekvencia pontossága azonos az alaposzcillátőr frekvenciájának pontosságával. A rendszervivő-vezérlő frekvencia kimenetek lehetővé teszik, hogy a rendszervivők pontossága is azonos legyen az alaposzcillátor frekvencia pontosságával. A frekvenciaosztók monolit integrált áramkörök lehetnek, vagy az áramkörök ezen részeit MSI technikával is kivitelezhetik. A viszonylag kevésszámú vivőszűrő és modulátor alkalmazása a nagy darabszámú az LC szűrős csatorna egységek szerelési ráfordításának csak töredékét képezi.
Az alábbiakban összefoglaljuk az egyes ábrákhoz tartozó építőelem számokat és a kimenő frekvenciák számát:
Ábraszám : 1 2 3 4 5 6
Oszcillátor: 1 1 1 1 1 1
Frekvencia többszöröző vagy harmonikus generátor 1 1 0 0 0 0
Frekvenciaosztó 0 0 10 12 13 9
Mod.szűrő 0 0 10 10 9 1
Szűrő 13 13 0 1 2 1
Erősítő (láncon belül) 0 0 6 6 8 3
Kimenő frekvencia 13 13 15 17 15 7
A 3...6. ábrák a talál mány szerinti me; Eoldás iok.
Szembetűnő pl. a 6. ábra szerinti megoldásnál, hogy 7 kimenő frekvenciára mindössze 1 modulátor-szűrő és egy egyedül álló szűrő jut. A 6. ábra szerinti kapcsolási elrendezés egyébként légvezetékes 3-csatomás berendezés vivőelőállítását ábrázolja, ahol az egy csatornára eső költség viszonylag a legmagasabb az egyéb közös áramkörök miatt. Láthatóan, a vivőelőállítás a lehető legolcsóbb a találmány szerinti megoldásnál.

Claims (3)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Kapcsolási elrendezés előmodulációs rendszerű, vivőáramú, sokcsatornás távbeszélő berendezés csatorna vivőfrekvenciáinak és pilot-segédfrekvenciáinak előállítására, amely vezérlő alposzcillátorból, annak kimenetére, amely vezérlő alaposzcillátorbóí, annak kimenetére csatlakozó frekvenciaosztók kombinációjából, a frekvenciaosztók kimenetéhez csatlakozó erősítőkből, vagy a frekvenciaosztó kimenetéhez csatlakozó szűrőből, továbbá az erősítők kimenetéhez csatlakozó modulátorokból, vagy szűrőkhöz kapcsolódó modulátorból, és modulátorok kimenetére kapcsolt szűrőkből, valamint csatorna vivőfrekvenciás kimenetekből áll, azzal jellemezve, hogy az egyetlen alaposzcillátorhoz (0) legalább kettő darab
    191.730 frekvencia osztó (D1-D10) közvetlenül csatlakozik, továbbá hogy a kapcsolási elrendezés frekvencia kimenetel közül legalább öt darab frekvencia kimenet íf SÍ '?&’*<&. W Fv2> közvetlenül vagy egy erősítőn (ET, E2,c3, Eb j- keresztül egy-egy frekvenciaosztóhoz (D3, D2, D4, D6, D5, D7, D8) csatlakozik. (3. ábra)
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti kapcsolási elrendezés, azzal jellemezve, hogy a vezérlő alaposzcillátor (0) kimenetére két frekvenciaosztó (Dl, D10) kapcsolódik, amelyek közül az egyik frekvenciaosztő (Dl) 20:1 frekvenciaosztású kimenete háromfelé ágazik, a 7:1 frekvenciaosztó (D2)a 6:1 frekvenciaosztóra (D4) és a 2:1 frekvencíaosztó (D8) bemenetelre, a másik 21:1 frekvenciaosztó (D10) kimenete ugyancsak háromfelé ágazik, a 32:1 frekvenciaosztó (D6) a 5:1 frekvenciaosztó (D7) és a 8:1 frekvenciaosztó (D9) bemenetelre: továbbá hogy a 7:1 frekvenciaosztó (D2) kimenete a 4:1 frekvenciaosztó (D3) bemenetére, valamint harmadik erősítő (E2) bemenetére, a 6:1 frekvenciaosztó (D4) kimenete a 4:1 frekvenciaosztó (D5) és harmadik erősítő (E3) bemenetére van kötve, mig a 32:1 frekvenciaosztó (D6) kimenete negyedik erősítő (E4) bemenetére, a 5:1 frekvenciaosztó (D7) hatodik erősítő (E6) bemenetére, a 2:1 frekvenciaosztó (D8) kimenete pilot-segéd frekvencia-kimenetre (PS1) és a modulátor (M10) egyik bemenetére (b), továbbá, hogy 8:1 frekvencíaosztó (D9) kimenete szűrő (SZ10) bemenetre, ennek kimenete pedig modulátor (M10) másik bemenetére (a), továbbá hogy a modulátor (M10) kimenetére szűrő (SZÍ 1) bemenete csatlakozik, míg ez utóbbi kimenete a - pilot-segéd frekvencia-kimenetre (PS2) van kötve, továbbá hogy a 4:1 frekvenciaosztó (D5) kimenete első erősítő (El) bemenetére csatlakozik, míg ezen utóbbinak kimenete négyfelé ágazik, nevezetesen előmodulációs vivőfrekvencia kimenetre (Fg), első modulátor (Ml) bemenetére (a) negyedik modulátor (M4) bemenetére (a) és hetedik modulátor (M7) bemenetére (a), továbbá hogy a második erősítő (E2) kimenete négyfelé ágazik, nevezetesen a tizedik csatorna vivőfrekvencia kimenetre (F-in) a hatodik modulátor (M6) bemenetére (b), a hetedik modulátor (M7) bemenetére (b) és a nyolcadik modulátor (M8) bemenetére (b) továbbá, hogy az harmadik erősítő (E3) kimenete négyfelé ágazik, nevezetesen az első modulátor (Ml) bemenetére (b), a második modulátor (M2) bemenetére (b) a hatodik csatorna vivőfrekvencia (F^g) kimenetre és a kilencedik modulátor (M9) bemenetére (b), továbbá hogy a negyedik erősítő (E4) kimenete négyfelé ágazik, nevezetesen a második modulátor (M2) bemenetére (a), az ötödik modulátor (M5) bemenetére (a), a hatodik modulátor (M6) bemenetére (a) és a kilencedik modulátor (M9) bemenetére (a), továbbá hogy az ötödik erősítő (E5) kimenete kétfelé ágazik, nevezetesen a harmadik modulátor (M3) bemenetére (a) valamint a nyolcadik modulátor (M8) bemenetére (a) továbbá, hogy az hatodik erősítő (E6) kimenete négyfelé ágazik, nevezetesen a harmadik modulátor (M3) bemenetére (b), a negyedik modulátor (M4) bemenetére (b), az ötödik modulátor (M5) bemenetére (b) és a második csatorna vivőfrekvencia kimenetre (Fp?), továbbá hogy a tizenegyedik modulátorra (Mii) csatlakozó szűrő (SZÍ) kimeneteit tizenkettedik vivőfrekvencia kimenete (Fp^) alkotja, második modulátorra (M2) csatlakozó szűrő
    5C (Sz2) kimenete a tizenegyedik vivőfrekvencia (Fq ,) alkotja, és hogy kimenete kilencedik csatorna vivőfrekvencia kimenetét (Fpg) képezi, és hogy a negyedik modulátorra (M4) csatlakozó szűrő (SZ4) kimenete a nyolcadik csatomavivőfrekvenda kimenetét (Fpo) képezi, és hogy az ötödik modulátorra (M5) csatlakozó szűrő (SZ5) kimenete a hetedik csatorna vivőfrekvencia (Fp7) alkotja, és hogy a hatodik modulátorra (M6) csatlakozó szűrő SZ6) kimenete az ötödik csatorna vivőfrekvenda kimenetét (Fp<) alkotja és hogy a hetedik modulátorra (M7) csatlakozó szűrő (SZ7) kimenete a negyedik csatorna vivőfrekvencia kimenetet (F™) képezi és hogy nyolcadik modulátorra (M8) csatlakozó szűrő (SZ8) kimenete a harmadik csatorna vivőfrekvenda kimenetét (Fpj) képezi, és hogy kilencedik modulátorra (M9) csatlakozó szűrő (SZ9) kimenete az első csatorna vivőfrekvencia kimenetre (Fájván kötve. (3. ábra)
  3. 3. Kapcsolási elrendezés előmodulációs rendszerű
HU471884A 1984-12-19 1984-12-19 Circuit arrangement for generating channel carrier, pilot, system carrier and carrier-receiver frequencies of the multichannel carrier-current telephone equipments of premodulation system HU191730B (en)

Priority Applications (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU471884A HU191730B (en) 1984-12-19 1984-12-19 Circuit arrangement for generating channel carrier, pilot, system carrier and carrier-receiver frequencies of the multichannel carrier-current telephone equipments of premodulation system
EP85115915A EP0186068A1 (de) 1984-12-19 1985-12-13 Schaltungsanordnung zur Erzeugung von Kanalträgerfrequenzen, Pilothilfsfrequenzen, Systemträgerfrequenzen und Systemträger-Steuerfrequenzen für vielkanälige Trägerstrom-Fernsprechanlagen mit Vormodulationssystem
PL25693685A PL256936A1 (en) 1984-12-19 1985-12-19 Circuit arrangement for generating channel carrier frequencies,auxiliary pilot frequencies,system carrier frequencies,and carrier control system frequencies for multichannel carrier frequency telephone systems with a premodulation system
PCT/HU1985/000074 WO1986003909A1 (en) 1984-12-19 1985-12-19 Circuit for producing channel carrier frequencies, auxiliary pilot frequencies, system carrier frequencies and system carrier-control frequencies for multichannel carrier current telephone installations with premodulation system

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU471884A HU191730B (en) 1984-12-19 1984-12-19 Circuit arrangement for generating channel carrier, pilot, system carrier and carrier-receiver frequencies of the multichannel carrier-current telephone equipments of premodulation system

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT38773A HUT38773A (en) 1986-06-30
HU191730B true HU191730B (en) 1987-04-28

Family

ID=10968755

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU471884A HU191730B (en) 1984-12-19 1984-12-19 Circuit arrangement for generating channel carrier, pilot, system carrier and carrier-receiver frequencies of the multichannel carrier-current telephone equipments of premodulation system

Country Status (4)

Country Link
EP (1) EP0186068A1 (hu)
HU (1) HU191730B (hu)
PL (1) PL256936A1 (hu)
WO (1) WO1986003909A1 (hu)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FI102122B1 (fi) * 1996-11-14 1998-10-15 Nokia Mobile Phones Ltd Radiojärjestelmän monimoodilaitteen taajuuksien generointi

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB1107346A (en) * 1965-12-09 1968-03-27 Standard Telephones Cables Ltd A method of synthesising a digital waveform
DE1297157C2 (de) * 1967-08-23 1973-05-17 Siemens Ag Verfahren und Anordnung zur zentralen Erzeugung von Traegerfrequenzen eines TF-Systems
JPS4938626B1 (hu) * 1970-02-05 1974-10-18
US3701027A (en) * 1971-04-15 1972-10-24 Bunker Ramo Digital frequency synthesizer
NL7202908A (hu) * 1972-03-04 1973-09-07
NL160687C (nl) * 1972-06-10 1979-11-15 Philips Nv Toongenerator voor het opwekken van gekozen frequenties.

Also Published As

Publication number Publication date
HUT38773A (en) 1986-06-30
PL256936A1 (en) 1986-10-07
EP0186068A1 (de) 1986-07-02
WO1986003909A1 (en) 1986-07-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR101614127B1 (ko) 주파수 신호 생성 장치
JPH0698303A (ja) 光ケーブルテレビジョン送信システム
HU191730B (en) Circuit arrangement for generating channel carrier, pilot, system carrier and carrier-receiver frequencies of the multichannel carrier-current telephone equipments of premodulation system
US6917760B2 (en) Wide passband optical interleaver
DK162671B (da) Frekvensmoduleret sender til fm radiorundspredning
KR100206476B1 (ko) 디지털 마이크로웨이브 시스템에서 송신용 국부발진주파수를 동기화시키기 위한 회로
US2546974A (en) Pulse multiplex signaling system
US5020079A (en) Apparatus for generating a minimum-shift-keying signal
FI79005C (fi) Spaenningsstyrd oscillator.
US20070195961A1 (en) FM transmitter
JP2011193222A (ja) 周波数シンセサイザ
US2546994A (en) Multiplex carrier current telephony
CN114337657A (zh) 时钟同步电路、控制方法、印刷电路板及通讯设备
US2790029A (en) Carrier-wave telephone system
USRE31295E (en) Carrier supply for frequency division multiplexed systems
CN112838898B (zh) 一种频率锁定装置以及频率锁定的方法
GB2039441A (en) Frequency synthesizer
US4127746A (en) Method and apparatus employing a pulsed carrier in generating single sideband signals for FDM transmission
JPH02305237A (ja) 信号多重化回路
GB966109A (en) Twinplex telegraph transmission
SU469273A3 (ru) Способ синхронизации генераторов нескольких сетей св зи
GB1195548A (en) Improvements in or relating to Arrangements for Selecting a Component of an Input Signal Applied Thereto
US4400726A (en) Television signal distribution equipment for a cable network and including a stabilizer
JP2002359544A (ja) ジッタ抑圧回路、クロック再生モジュールおよび交換機
HU195376B (en) Circuit arrangement for generating equidistant frequencies

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628