HU191333B - Process for producing cyano-substituted benzylesters - Google Patents

Process for producing cyano-substituted benzylesters Download PDF

Info

Publication number
HU191333B
HU191333B HU811011A HU101181A HU191333B HU 191333 B HU191333 B HU 191333B HU 811011 A HU811011 A HU 811011A HU 101181 A HU101181 A HU 101181A HU 191333 B HU191333 B HU 191333B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
mixture
water
aldehyde
formula
reaction
Prior art date
Application number
HU811011A
Other languages
English (en)
Inventor
Ludwig A Hartmann
Original Assignee
Ici Americans Inc,Us
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Family has litigation
First worldwide family litigation filed litigation Critical https://patents.darts-ip.com/?family=22499548&utm_source=google_patent&utm_medium=platform_link&utm_campaign=public_patent_search&patent=HU191333(B) "Global patent litigation dataset” by Darts-ip is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Application filed by Ici Americans Inc,Us filed Critical Ici Americans Inc,Us
Publication of HU191333B publication Critical patent/HU191333B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C07ORGANIC CHEMISTRY
    • C07CACYCLIC OR CARBOCYCLIC COMPOUNDS
    • C07C255/00Carboxylic acid nitriles
    • C07C255/49Carboxylic acid nitriles having cyano groups bound to carbon atoms of six-membered aromatic rings of a carbon skeleton
    • C07C255/53Carboxylic acid nitriles having cyano groups bound to carbon atoms of six-membered aromatic rings of a carbon skeleton containing cyano groups and hydroxy groups bound to the carbon skeleton

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)

Description

(54) ELJÁRÁS CIANOCSOPORTTAL HELYETTESÍTETT BENZIL-ÉSZTEREK
ELŐÁLLÍTÁSÁRA (57) KIVONAT
Az (la) általános képletű, cianocsoporttal szubsztituált benzil-észtereket - a képletben az X csoportok azonosak vagy eltérőek lehetnek és halogénatomot vagy trifluor-metil-csoportot jelentenek - úgy állítják elő, hogy a (II) képletű 3-fenoxí-benzaldehidet vízben oldható alkálifém-cianid, fázisátvivő katalizátor és víz jelenlétében (III) általános képletű savhalogenidekkel — a képletben X jelentése a fenti és Hal klór- vagy brómatomot jelent — reagáltatják. A találmány szerint fázisátvivő katalizátorként tetra(l-4 szénatomos alkil)-ammónium-halogenidet használnak, a (III) általános képletű savhalogenidet oldószer távollétében, J0 °Cnál alacsonyabb hőmérsékleten keverik össze a (II) képletű 3-fenoxi-benzaldehiddel, és ezt a keveréket a vízben oldható alkálifém-cianid és a fázisátvivő katalizátor aprotikus oldószert nem tartalmazó vizes oldatához adják.
C = CH
CH, CH,
CN z \ I
-CH — CH-CO-O-CH
(la)
-1191 33 3
A találmány tárgya javított eljárás cianocsoporttal helyettesített benzil-észterek előállítására, amelyek rovarirtó készítmények hatóanyagaiként használhatók fel. Ezeket a vegyületeket a találmány értelmében úgy állítjuk elő, hogy a megfelelő savhalogenideket vizes közegben, tetra(l-4 szénatomos alkilj-ammónium-halogenid jelenlétében 3-fenoxi-benzaldehiddel és vízben oldódó alkálifém-cianidokkal reagáltatjuk.
A szakirodalomból ismert, hogy a piretroid típusú benzii-észterek inszekticid hatásúak. A 4 024 163. sz. amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás (I) általános képletű, inszekticid hatású benzil-észtcreket ismertet — a képletben R helyettesítetlen vagy helyettesített aromás csoportot jelent, Y hidrogénatomot vagy cianocsoportot képvisel és X jelentése halogénatom.
Az (I) általános képletű vegyűletek különösen előnyös képviselői azok a származékok, amelyeknek képletében Y cianocsoportot jelent. Ezeknek a ciauoszármazékoknak az előállításakor azonban komoly nehézségek származnak abból, hogy az észterképzési reakciót viszonylag nagy mennyiségű szerves oldószer jelenlétében kell lejátszatni. Jól ismert tény, hogy a nagy mennyiségű szerves oldószer használata az eljárás nagyüzemi megvalósítása során számos probléma forrása lehet. Az ismert eljárások további hátrányaiként említhetjük, hogy a kívánt vegyűletek rendszerint csak kis hozammal, hosszú reakcióidő alatt és/vagy viszonylag szennyezett állapotban állíthatók elő.
A fenti típusba tartozó ciano-szubsztituálí benzilészterek egyik lehetséges előállításmódját a 3 835 176. sz. amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás ismerteti. Az idézett szabadalmi leírás szerint úgy állítanak elő ciklopropánkarbonsav-a-ciano-benzil-étereket, hogy a megfelelő savhalogenidekct és aldehideket aprotikus oldószerben, kálium- vagy nátrium-cianid vizes oldata jelenlétében reagáltatják egymással. A szabadalmi leírás 3. oszlopának 49-55. sorában ez a megállapítás olvasható: „a savklorid... és az aldehid... elegyét, vagy az elegy aprotikus oldószerrel készített oldatát kálium- vagy nátrium-cianid vizes oldatához adjuk és a kapott elegyet keverjük. A reakcióban cíklopropánkarbonsav-e-ciano-benzil-észtereket kapunk.”
A 4 110 362. sz. amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás ugyanezt az alapreakciót ismerteti, azzal a különbséggel, hogy a reakcióelegyhez ónium-katali-zátort is adnak. A szabadalmi leírás szerint katalizátorként kvaterner ónium-vegyületek és szulfónium-vegyületek egyaránt felhasználhatók. A leírás számos óniumvegyületet felsorol, amelyek a reakció során katalitikus hatást fejtenek ki. Az eljárás hátránya azonban az, hogy viszonylag nagy mennyiségű aprotikus oldószert igényel.
A 2 407 200. sz. francia szabadalmi leírás eljárást ismertet α-ciano-piretroid-észterek előállítására, amelynek során a megfelelő a-halogén-észtereket alkálifém-cianidokkal reagáltatják. A 2 651 341. sz. német szövetségi köztársaságbeli szabadalmi leírás szerint piretroid-észtereket állítanak elő úgy, hogy a megfelelő benzil-halogenideket víz és szerves oldószer keverékében, fázisátvivő katalizátor jelenlétében a megfelelő karbonsav sójával reagáltatják. A 7 959 249.
, sz. japán szabadalmi leírás szerint az a-ciano-piretroid-észtereket a megfelelő savanhidridek és aldehidek alkálifém-cianid és fázisátvivő katalizátor jelenlétében, víz és szerves oldószer ke verékében lejátszatott reakciójával állítják elő. Hasonló eljárást ismertet a 7 702 022. sz. holland szabadalmi leírás; ebben az esetben azonbn savanhidridek helyett savkloridokból indulnak ki. Valamennyi felsorolt eljárás közös hátránya, hogy a termékek nem állíthatók elő megfelelő hozammal és megfelelően tiszta állapotban. Az ipari megvalósítás szempontjából további komoly hátrányt jelent, hogy az eljárások viszonylag nagy mennyiségű szerves oldószert igényelnek, ami a reakcióelegy feldolgozása során számos nehézséget okoz, és jelentősen növeli az eljárás költségeit.
Kísérleteink során azt tapasztaltuk, hogy ha a reakciót teljes mértékben vizes közegben játszatjuk le, speciális fázisátvivő katalizátorokat használunk, és a reágenseket előre meghatározott sorrendben keverjük ősz- :ff sze egymással, valamennyi fent felsorolt nehézséget ' kiküszöbölhetjük, és a termékeket jó hozammal, megfelelően tiszta állapotban kapjuk.
Á találmány tárgya tehát eljárás az (la) általános képletű cianocsoporttal szubsztituált benzil-észterek előállítására — a képletben az X csoportok azonosak vagy eltérőek lehetnek és halogénatomot vagy trifluor-medl-csoportot jelentenek - oly módon, hogy a (II) képletű 3-fenoxi-benzaldehidet vízben oldható alkáiifém-cianid, fázisátvivő katalizátor és víz jelenlétében (III) általános képletű savhalogenidekkel — a képletben X jelentése a fenti és Hal klór- vagy brómatomot jelent — reagáltatjuk. A találmány értelmében úgy járunk el, hogy fázisátvivő katalizátorként tetra(l-4 szénatomos alkil)-ammónium-halogcnidet használunk, < a (III) általános képletű savhalogenidet oldószer távollétében, 10 °C-nál alcsonvabb hőmérsékleten keverjük össze a (II) képletű 3-fenoxi-benzaldehiddel, és ezt a keveréket a vízben oldható alkálifém-cianid és a fázisátvivő katalizátor aprotikus oldószert nem tartalmazó vizes oldatához adjuk.
A találmány szerinti eljárás során előnyösen olyan savhalogenideket használunk fel, amelyek (III) általános képletében Hal klóra tomot jelent. Ezekben a vegyületekben az X csoportok halogénatomként előnyösen klóratomot vagy brómatomot jelenthetnek. A (Hl) általános képletű vegyűletek közül példaként a következőket soroljuk fel: 3-(2,2-diklór-vinil)-2,2-dimctil-ciklopropán-í-karbonsav-klorid, 3-(2,2-dibróm-vinil)-2,2-dimetil-ciklopropán-l-karbonsav-klorid és 3-(2-bróm - 2 - /trifluor - metil/ - vinil) - 2,2 - dimetil - ciklopropán-1-karbonsav-klorid. A (III) általános képletű savhalogenidet legalább & (II) képletű aldehiddel ekvimoláris mennyiségben kell felhasználnunk. A (III) általános képletű savhalogenidet előnyösen fölöslegben alkalmazzuk; a (II) képletű aldehid mennyiségére vonatkoztatva rendszerint legföljebb 10 mól% fölöslegben juttatjuk a savhalogenidet az elegybe. Különösen jó .eredményeket érhetünk el, ha a savhalogenidet az aldehid mennyiségére vonatkoztatva körülbelül 2—5 mói% fölöslegben alkalmazzuk.
A találmány szerinti eljárás során vízben oldódó alkálifém-cianidként például nátrium- vagy kálium-cianidot alkalmazhatunk. Jó vízoldékonyságára és könnyű beszerezhetőségére való tekintettel különösen előnyösen használhatunk fel a reakcióban nátrium-cianidot.
mól aldehidre vonatkoztatva legalább 1 mól vízben oldódó alkálifém-cianidct kell felhasználnunk a reak-23
191 333 dóhoz. A danidot előnyösen fölöslegben alkalmazzuk; az aldehid mennyiségére vonatkoztatva rendszerint legföljebb 30 mól% fölöslegben adjuk a danidot a reakcióelegyhez. Különösen jó eredményeket érhetünk el, ha a danidot az aldehid mennyiségére vonatkoztatva 20 mól% fölöslegben alkalmazzuk.
A találmány szerinti eljárás egyik alapvetően fontos jellemzője az, hogy a savhalogenid/aldehid/cianid reakciót tetra-(l—4 szénatomos alkil)-ammónium-halogenid jelenlétében játszatjuk le. A felhasznált tetraalkil-ammónium-halogenidek legalább három azonos alkilcsoportot tartalmaznak; célszerűen mind a négy alkilcsoport megegyezik egymással. A tetraalkil-ammónium-halogenidek közül gazdaságossági szempontokból (könnyű beszerezhetőség, kis előállítási költség) előnyöseknek bizonyultak a bromidok, azonban egyéb halogenideket is felhasználhatunk. Különösen jó eredményeket érhetünk el tetraelil-ammónium-bromid felhasználásával. Azt tapasztaltuk, hogy ha a reakciót a fenti meghatározásnak megfelelő tetraalkil-ammónium-halogenidek jelenlétében játszatjuk le, a reakció a lényegében csak vizet tartalmazó közegben is lezajlik, és a kívánt terméket nagy hozammal, tiszta állapotban kapjuk.
A tetraalkil-ammónium-halogenidet a katalitikus hatás szempontjából aktív (tehát katalitikus hatást még kifejtő) bánnilyen mennyiségben felhasználhatjuk, célszerűen azonban az aldehid tömegére vonatkoztatva
3-6 tömeg% mennyiségben adjuk a reakcióelegyhez. Tapasztalataink szerint a katalizátor mennyiségének további növeléséből külön előnyök már nem származnak. Különösen jó eredményeket érhetünk el, ha katalizátorként tetraetil-ammónium-halogenideket használunk, az aldehid tömegére vonatkoztatott 5 tömeg% mennyiségben.
A találmány szerint a savhalogenidet 10 °C-nál alacsonyabb hőmérsékleten elegyítjük az aldehiddel. Ezt az elegyet célszerűen előállítása után közvetlenül beadagoljuk az alkálifém-cianid és a tetraalkil-ammónium-halogenid vizes oldatába. Ha az aldehid és a savhalogenid elegyét tárolnunk kell, a nemkívánt mellékreakciók kiküszöbölése érdekében az elegyet előnyösen alacsony hőmérsékleten tároljuk. Az aldehid és a savhalogenid elegyét a lehető leggyorsabb ütemben adagoljuk a vízben oldódó alkálifém-cianid és a tetraalkil-ammónium-halogenid vizes oldatába; ügyelnünk kell azonban arra, hogy az adagolás során a reakcióelegy hőmérséklete ne emelkedjék 40 °C-nál magasabb értékre. A reagensek beadagolása után a reakcióelegy hőmérsékletét külső hűtéssel 25-40 °C-on tartjuk. Különösen jó eredményeket érhetünk el, ha a reakciót 30—35 °C-on játszatjuk le.
Miként már korábban közöltük, a tetra(l-4 szénatomos alkil)-ammónium-halogenidek alkalmazása az-: zal az előnnyel jár, hogy a reakciót kizárólag vizet tartalmazó reakcióközegben játszathatjuk le. A rendelkezésre álló reaktortérfogat leghatékonyabb kihasználása érdekében a vizet a cianid teljes mértékű feloldásához és az elegy jó keverhetőségének biztosításához szükséges minimális mennyiségben használjuk fel. Noha reakcióközegként előnyösen kizárólag vizet alkalmazunk, kívánt esetben a reakcióelegyhez kevés szerves oldószert (célszerűen protikus oldószert) is adhatunk.
A reakció az elegy keverése közben rendszerint 2 óra alatt lezajlik. A kapott terméket különféle módszerekkel különíthetjük el a reakcióelegytől, és az esetleges szennyezéseket (például reagálatlan kiindulási anyagokat) többféle módon távolíthatjuk el a termékből. A találmány szerinti eljárás további előnye, hogy a kapott terméket viszonylag könnyen elkülöníthetjük a reakcióelegytől. A terméket például úgy különíthetjük el, hogy a reakcióelegyet vízzel körülbelül az eredeti koncentráció felére hígítjuk, rövid ideig (körülbelül
5-10 percig) keverjük, majd a keverést leállítjuk, és az elegyet állni hagyjuk. A vizes fázist leöntjük a viszkózus folyadékként kivált termékről, majd a terméket a savhalogenid és a cianid nyomainak eltávolítása érdekében megnövelt hőmérsékleten (körülbelül 60 C-on), keverés közben vízzel kétszer mossuk. Kívánt esetben mosófolyadékként fonó, vizes nátrium-klorid-oldatot is felhasználhatunk, amely szintén alkalmas a cianid és a savklorid nyomainak eltávolítására, vagy a mosást híg vizes lúgoldattal (például nátrium-hidroxid- vagy nátrium-karbonát-oldattal) is végezhetjük, amely a reagálatlan savkloridokat savakká hidrolizálja, és ilyen formában távolítja el a termékből.
A tennék elkülönítéséhez aprotikus oldószereket, például a korábban már idézett 4 110 362. sz. amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírásban felsorolt oldószereket is felhasználhatjuk. Λ termék feloldódik az aprotikus oldószerben, és az oldat különálló fázisként elválik a vizes reakcióelegytől. Ehhez az elválasztási módszerhez bármilyen vízzel nem elegyedő aproíikus oldószert felhasználhatunk. Oldószerként például aromás szénhidrogéneket és klórozott szénhidrogéneket, így benzolt, toluolt, ο-, m- és p-xilolt, trimetilbenzolokat, diklór-metánt, 1,2-diklór-etánt, kloroformot, monoklór-benzolt, 1,2- és 1,3-diklór-benzolt, Tenneco 500-at (aromás oldószerek elegye, amely főtömegében xilolokat és mezitiléneket tartalmaz; a Tenneco Chemicals, Inc. terméke), Aromatics 150-et (9-12 szénatomos aromás szénhidrogének elegye; az Exxon Company cég terméke) és Solvesso 150-et (aromás oldószerek elegye; az Exxon Company cég terméke) használhatunk fel. Különösen előnyösen alkalmazhatunk Aromasol H-t (körülbelül 75 tömeg% izomer trimetil-benzolokat és fennmaradó részében egyéb magas forráspontú aromás vegyületeket tartalmazó, aromás kőolaj alapú oldószerelegy; az Imperial Chemical Industries Ltd. cég terméke) a cianocsoporttal helyettesített benzil-észtcr elkülönítésére. A tennék elkülönítése során a reakcióelegyhez vizet és aprotikus oldószert adunk, és a kapott elegyet 40 °C körüli hőmérsékleten keverjük. Ekkor a termék feloldódik az aprotikus oldószerben, és az oldat könnyen elkülöníthető fázisként elválik a vizes elegytől. Az aprotikus oldószerrel készített oldatot elválasztjuk, majd körülbelül 50-60 °C-on csekély mennyiségű (az össztérfogatra vonatkoztatva 1-5 térfogat%) metanollal kezeljük. A metanolos kezelés során a reagálatlan savklorid )t metil-észterévé alakítjuk és ilyen formában távolítjuk el a termékből. Ezután az aprotikus oldószerrel készített oldatot a korábbiakban ismertetett módon v zes nátrium-klorid-oldattal és/vagy vizes lúgoldattal (alkálifém-hidroxid- vagy -karbonát-oldattal) mossuk. A kapott, tisztított oldatból vákuumkezeléssel eltávolíthatjuk az adott esetben jelenlévő hidrogén-cianidot vagyr sósavat, majd az aprotikus oldószert lepároljuk. Egy előnyös megoldás szerint az aprotikus oldószert nem távolítjuk el teljes egészében, hanem a bepárlás
191 333 során az oldatot 50 tömcg% ciano-benzil-észlcr-tartalomig koncentráljuk.
A fenti eljárással kapott benzil-észterek kártevőirtó — elsősorban inszekticid — készítmények hatóanyagaiként használhatók fel (1. a korábban idézett 4 024 163. sz. amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírást).
A találmány szerinti eljárást az oltalmi kör korlátozása nélkül az alábbi példákkal részletesen ismertetjük.
1. példa
33,7 g 99 tömeg%-os tisztaságú 3-fenoxi-benzaldehidet megömlesztünk, és az ömledéket 5-8 °C-on
42,1 g 96 tömeg%-os tisztaságú 3-(2,2-diklór-viniI)- 2,2 - dimetil - ciklopropán - 1 - karbonsav - kloriddal (= 0,178 mól tiszta savhalogenid) keverjük ősszé. Az elegyet lassú ütemben 10 g (0,204 mól) nátrium-cianid és 1,5 g (0,007 mól) tetraetil-ammónium-bromid 33 ml vízzel készített oldatához adjuk. Az adagolás első 15 perce alatt az elegy hőmérsékletet 30 °C-ra hagyjuk emelkedni, majd az aldchid-savklorid elegy maradékának beadagolása során a reakcióelegy hőmérsékletét külső hűtéssel 30 °C-on tartjuk. Az aldehid-savklorid elegy beadagolása után a reakcióelegyet még 2 órán át 30 °C-on tartjuk.
Ezután a reakcióelegyhez 75 ml vizet adunk, és az elegyet 5 percig 30—35 °C-on keverjük. A terméket ülepedni hagyjuk, majd a vizes elegyet leöntjük a reakcióedény aljára kivált termékről. A terméket 80 ml 60 °C-os vízzel 15 percig összekeverjük, majd a vizes fázist eltávolítjuk. Ezt a mosási lépést megismételjük. Ezután a terméket 50-80 °C hőmérsékleten, 133 Panál kisebb nyomáson tartjuk. Az illékony szennyezések eltávolítása után 70,4 g 92 tömeg%-os tisztaságú terméket kapunk; ennek megfelelően az észtert a felhasznált aldehid tömegére vonatkoztatva 90,5 %-os hozammal kapjuk.
2. példa
84,25 g 99 tömeg%-os tisztaságú 3-fenoxi-benzaldehidet (= 0,423 mól tiszta aldehid) megömlesztünk, és az ömledéket 7 °C-on 102 g 96 tömeg%-os tisztaságú
- (2,2 - diklór - vinil) - 2,2 -dimetil -ciklopropán -1 - karbonsav-kloriddal (= 0,431 mól tiszta savklorid) keverjük össze. 74,7 g így kapott elegyet lassú ütemben 10 g (0,204 mól) nátríum-cianid és 1,5 g (0,007 mól) tetraetíl-ammónium-bromid 33 ml vízzel készített oldatához adjuk. Az adagolás első 15 perce alatt a reakcióelegy hőmérsékletét körülbelül 30 °C-ra hagyjuk emelkedni, majd az aldehid-savklorid elegy maradékának beadagolásakor a reakcióelegy hőmérsékletét külső hűtéssel 30 °C-on tartjuk. Az aldehid-savklorid elegy beadagolása összesen 50 percet vesz igénybe. Az aldehid-savklorid elegy beadagolása után a reakcióelegyet külső hűtés közben 25 percig 30-31 °C-on tartjuk, majd az elegyet további 1 óra 35 percre meleg vízfürdőre helyezzük. A teljes reakcióidő tehát 2 óra.
Ezután az elegyhez 85 g Aromasol H és 30 ml víz elegyét adjuk, és a kapott elegyet 20 percig 35 °C-on tartjuk. Az elegy a melegítés kezdetétől számított 5 percen belül két fázisra válik szét. Az Aromasol H-val képezett oldatot elválasztjuk, és az oldatot két egyenlő részre osztjuk. Az egyik oldatrészletet kétszer 40 ml °C-os vizes nátrium-klorid-oldattal mossuk, majd 20 percre 65 °C-on 26 666 Pa nyomáson tartjuk. Ezután az oldatot 80-89 °C fürdőhőmérsékleten 24 000 Pa nyomáson desztilláljuk, összesen 18 g desztillátumot gyűjtünk össze. Maradékként 57 g koncentrátumot kapunk, amely az elemzési adatok szerint 31,9 tömeg% Aromasol H-t, 57,1 tömeg% ciano-benzil-észtert és 0,5 tömeg% reagálatlan aldehidet tartalmaz. Ennek megfelelően az észtert a felhasznált aldehid tömegére vonatkoztatva 91,9 %-os hozammal kapjuk.
3. példa
Az 1. példában leírtak szerint járunk el, azzal a különbséggel, hogy savhalogenidként 2,2-dimetil-3- (Z-2 -k)ór-3,3,3-trifluor-prop-1 -en -1 -il)-ciklopropán-l-karbonsav-kloridot használunk. Termékként 2,2-dimetil-3-(Z-2-klór-3,3,3-trifluor-prop-l-en-l-il)-ciklopropán -1 -karbonsav-a-ciano-3-fenoxi-benzil-észtert kapunk a kiindulási aldehid tömegére vonatkoztatott 92 %-os hozammal. A termék 93 tömeg%-osnál nagyobb tisztaságú.
4. példa
33,7 g 99,3 tömeg%-os tisztaságú 3-fenoxi-benzaldehidet (= 0,169 mól tiszta aldehid) 7 °C-on 43,4 g 90,57 tömeg%-os tisztaságú 3-(2,2-diklór-vinil)-2,2-dimetil-ciklopropán-l-karbonsav-kloriddal (= 0,173 mól tiszta savklorid) keverünk össze. Ezt a keveréket lassú ütemben 10 g (0,204 mól) nátrium-cianid és az 1. kísérletben 1,5 g (0,007 mól) tetraetil-ammónium-bromid (TEAB) 33 ml vízzel készített oldatához, a 2. kísérletben 0,007 mól (2,83 g) trikapril-metil-ammónium-bromid (A336) 33 ml vízzel készített oldatához, a 3. kísérletben 1,5 g (0,007 mól) tetraetil-ammóníum-bromid (TEAB) 33 ml vízzel és 250 ml heptánnal készített oldatához, a 4. kísérletben 0,007 mól (2,83 g) trikapril-metil-ammónium-bromid (A336) 33 ml vízzel és 250 ml heptánnal készített oldatához, az 5. kísérletben 33 ml vízhez és a 6. kísérletben 1,5 g benzil-trietil-ammónium-klorid 33 ml vízzel készített oldatához adjuk. Az adagolás első 15 perce alatt a reakcióelegy hőmérsékletét 30 °C-ra hagyjuk emelkedni, majd az aldehid-savklorid elegy maradékának beadagolásakor a reakcióelegy hőmérsékletét külső hűtéssel 30 °C-on tartjuk. Az aldehid-savklorid elegy beadagolása összesen 50 percet vesz igénybe. Az aldehid-savklorid beadagolása után a reakcióelegyet külső hűtés közben 25 percig 30—31 °C-on tartjuk, majd az elegyet további 1 óra 35 percre meleg vízfürdőre helyezzük.
Ezután az elegyhez 85 g Tenneco 50/100 (8-9 szénatomos alkil-benzolok elegye; az elegy főtömegében xilolokból és mezitilénckbőí áll) és 30 ml víz elegyét adjuk, és a kapott elegyet 20 percig 35 °C-on tartjuk. Az elegy a melegítés kezdetétől számított 5 percen belül két fázisra válik szét. A szerves oldószeres oldatot, amely a terméket tartalmazza, elválasztjuk, és kétszer
191 333 ml 60 °C-os vizes nátrium-klorid-oldattal mossuk. A tisztított oldatot 20 percre 65 °C-on 26 666 Pa nyomás alá helyezzük, majd desztilláljuk. A heptánt is tartalmazó oldatok desztillálását a heptán előzetes eltávolítása végett 56 °C-on, 13 333-25 000 Pa nyomáson kezdjük, majd a desztillációt 70-80 °C fürdőhőmérsékleten 2400 Pa nyomáson fejezzük be. A kapott maradékot, amely az észter Tenneco-vai képcze’t oldata, lemérjük és elemezzük.
Az eredményeket az I. táblázatban közöljük. A táblázat adataiból megállapítható, hogy a kívánt terméket a találmány szerinti eljárással (1. kísérlet) lényegesen nagyobb hozammal és tisztább állapotban kapjuk, mint az ismert eljárások (2-6. kísérlet) esetén.
β katalizátor és víz jelenlétében (III) általános képletű savhalogenidekkel — a képletben X jelentése a fenti és Hal klór- vagy brómatomot. jelent - reagáltatjuk, azzal jellemezve, hogy fázisátvivő katalizátorként tetia(l—4 szénatomos alkil)-ammónium-halogenidet használunk, a (III) áltlános képletű savhalogenidet oldószer távollétében, 10 °C-nál alacsonyabb hőmérsékleten keverjük össze a (II) képletű fenoxi-benzaldehiddel, és ezt a keveréket a vízben oldható alkálifém-cianid és a fázisátvivő katalizátor aprotikus oldószei t nem tartalmazó vizes oldatához adjuk.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy tetra(l-4 szénatomos alkil)-ammónium-halogcnidként tetraetil-ammónium-bromidot használunk.
I. táblázat
Elemzési eredmények
A kísérlet sorszáma Λ desztillátum tömege, g Λ termék tömege, g Oldószer, % Termék, % Rcagáiallan aldehid, % Az észter hozama, % Az észter tisztasági foka (szárazanyagra számítva), t%
1. 38,0 118,3 39,08 56,24 0,23 94,6 92,3
2. 37,7 119,1 34,98 21,28 0,5 36,0 32,7
(50,8) (86,5) (78,1)
3. 57,3 86,1 17,1 66,4 4,3 81,8 80,1
4. 39,0 107,3 29,7 28,6 n. é. 43,6 48,7
(51,6) (78,7) (73,4)
5. 38,1 110,8 39,35 47,6 3,37 75,0 78,6
6. 39,1 114,1 36,88 56,3 0,40 91,3 89,2
Megjegyzések: n. é. = nem észleltünk,
A zárójelbe tett adatok savas mosás után mért értékek.
Szabadalmi igénypontok

Claims (2)

1. Eljárás az (la) általános képletű cianocsoporttal szubsztituált benzil-észterek előállítására - a képletben az X csoportok azonosak vagy eltérőek lehetnek és halogénatomot vagy trifluor-metíl-csoportot jelentenek —, amelynek során a (II) képletű 3-fenoxí-benzaldehidet vízben oldható alkálifém-cianid, fázisátvivő
3. Az 1. igénypont szerinti eljárás, azzal jellemezve, hogy a tetra(l—4 szénatomos alkil)-ammónium-halogen illet legalább a reakció sebességének fokozásához szükséges, ázonban legföljebb a felhasznált (11) képletű aldehid tömegére vonatkoztatott 6 tömeg% mennyiségben használjuk fel.
1 db ábra
-5191 333
Nemzetközi osztályozás: C 07 C 69/74
CHj CHj *
/ \ I
C=CH—CH-CH-CO-O-CH-R.
CN
CHj CH, \ / J C / \
CH-CH — CH —CO —0—CH
OCH
CHj CHj \ / \
C= CH-CH— CH—CO —Hal
HU811011A 1980-04-21 1981-04-17 Process for producing cyano-substituted benzylesters HU191333B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US06/142,360 US4280965A (en) 1980-04-21 1980-04-21 Preparation of cyano substituted benzyl esters

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU191333B true HU191333B (en) 1987-02-27

Family

ID=22499548

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU811011A HU191333B (en) 1980-04-21 1981-04-17 Process for producing cyano-substituted benzylesters

Country Status (10)

Country Link
US (1) US4280965A (hu)
EP (1) EP0039173B1 (hu)
JP (1) JPS56166165A (hu)
AU (1) AU538545B2 (hu)
BR (1) BR8102399A (hu)
CA (1) CA1132605A (hu)
DE (1) DE3164119D1 (hu)
HU (1) HU191333B (hu)
IL (1) IL62690A (hu)
MX (1) MX6741E (hu)

Families Citing this family (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CA1161846A (en) * 1981-02-12 1984-02-07 Jonathan S. Baum Preparation of a-cyano-3-phenoxybenzyl esters
DE3139314A1 (de) 1981-10-02 1983-04-21 Bayer Ag, 5090 Leverkusen Verfahren zur herstellung von 3-alkenyl-2,2-dimethyl-cyclopropancarbonsaeure-((alpha)-cyano-3-phenoxy-benzyl)-estern
EP0312124A3 (en) * 1982-11-22 1989-09-13 E.I. Du Pont De Nemours And Company Process for the preparation of optically-active cyanomethyl esters
ATE76059T1 (de) * 1987-02-13 1992-05-15 Lucky Ltd Verfahren zur herstellung von esterverbindungen vom pyrethroidtyp.
WO1992002492A1 (en) * 1990-07-27 1992-02-20 Chinoin Gyógyszer és Vegyészeti Termékek Gyára Rt. Process for the preparation of pyrethroide derivatives

Family Cites Families (3)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS515450B1 (hu) * 1971-06-29 1976-02-20
GB1559799A (en) * 1975-11-12 1980-01-30 Shell Int Research Process for preparing substituted benzylesters
US4110363A (en) * 1976-03-01 1978-08-29 Shell Oil Company Preparation of esters

Also Published As

Publication number Publication date
AU6862381A (en) 1982-09-30
EP0039173B1 (en) 1984-06-13
CA1132605A (en) 1982-09-28
EP0039173A1 (en) 1981-11-04
AU538545B2 (en) 1984-08-16
JPH0136463B2 (hu) 1989-07-31
JPS56166165A (en) 1981-12-21
DE3164119D1 (en) 1984-07-19
IL62690A0 (en) 1981-06-29
IL62690A (en) 1986-03-31
MX6741E (es) 1986-06-18
US4280965A (en) 1981-07-28
BR8102399A (pt) 1981-12-29

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JPS6127385B2 (hu)
JPH0359893B2 (hu)
JPS6127384B2 (hu)
HU191333B (en) Process for producing cyano-substituted benzylesters
JPS6159634B2 (hu)
US4365088A (en) Process for the manufacture of β-hydroxybutyric acid and its oligocondensates
JPH035458A (ja) 3,5,6―トリクロロピリジン―2―オールを製造するための改良方法
US4147720A (en) Process for preparing aliphatic diperoxydicarboxylic acids
US4056509A (en) Preparation of benzyl cyanides
SU685145A3 (ru) Способ получени -циано-3феноксикарбоксилатов
US6303812B1 (en) Isolation of products from selective dehalogenation of haloaromatics
AU679168B2 (en) Isomerisation process
EP0032275B1 (fr) Procédé pour la fabrication de 2-hydroxybenzophénones substituées
JP2952611B2 (ja) 非水溶性エポキシ・アルコールの回収方法
GB1571389A (en) Manufacture of esters
FR2561649A1 (fr) Procede de preparation d&#39;un oligomere, en particulier un trimere, du chlorure de phosphonitrile
HU185863B (en) Process for preparing furfuryl alcohols
JPS60132933A (ja) ニトロジアリ‐ルアミンの製造方法
JPH05178833A (ja) N−シアノアセトアミジン誘導体の製造方法
JPH0131495B2 (hu)
KR800001651B1 (ko) 3-페녹시벤질-싸이클로 프로판 카복실레이트의 제법
FR2458529A1 (fr) Procede de preparation d&#39;alcool 3,3-dimethyl-allylique
JPS5835136A (ja) 6−ブロムチモ−ルの製法
JPH045259A (ja) ピバリン酸ハロメチルエステル類の製造法
JPH0730012B2 (ja) 過プロピオン酸の製造方法

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee