HU191107B - Flotation cathode for hall-heroult process for producing aluminium - Google Patents

Flotation cathode for hall-heroult process for producing aluminium Download PDF

Info

Publication number
HU191107B
HU191107B HU823954A HU395482A HU191107B HU 191107 B HU191107 B HU 191107B HU 823954 A HU823954 A HU 823954A HU 395482 A HU395482 A HU 395482A HU 191107 B HU191107 B HU 191107B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
cathode
aluminum
relative density
liquid
active
Prior art date
Application number
HU823954A
Other languages
English (en)
Inventor
Maurice Keinborg
Philippe Varin
Yves Bertaud
Michel Leroy
Original Assignee
Aluminium Pechiney,Fr
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Aluminium Pechiney,Fr filed Critical Aluminium Pechiney,Fr
Publication of HU191107B publication Critical patent/HU191107B/hu

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C25ELECTROLYTIC OR ELECTROPHORETIC PROCESSES; APPARATUS THEREFOR
    • C25CPROCESSES FOR THE ELECTROLYTIC PRODUCTION, RECOVERY OR REFINING OF METALS; APPARATUS THEREFOR
    • C25C3/00Electrolytic production, recovery or refining of metals by electrolysis of melts
    • C25C3/06Electrolytic production, recovery or refining of metals by electrolysis of melts of aluminium
    • C25C3/08Cell construction, e.g. bottoms, walls, cathodes

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Electrochemistry (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Electrolytic Production Of Metals (AREA)
  • Ceramic Products (AREA)

Description

A találmány tárgya flotáló katód Hall-Heroult alumíniumgyártási eljárásnál használt, anódszén és folyékony alumíniumkatódréteg között megolvasztott kriolitalapú fürdőt tartalmazó elektrolizáló kádhoz, amelynek legalább egy, villamosán vezető tűzálló anyagból, például titánboridból kialakított, a folyékony alumíniummal és az elektrolittal szemben semleges anyagú közbenső tartón elhelyezett aktív katódcleme van.
Ismeretes, hogy a Ilall-Ileiotílt aliimíiiiiiingyáriásí eljárásnál a katódot azonos kialakítású széntömbökből állítják össze, amelyekbe fémrudat erősítenek és ezekhez csatlakoztatják az elektromos vezetéket, amelyekkel a sorosan elrendezett kádak között biztosítják az elektromos összeköttetést. Normál üzemi körülmények között a kád alját kb. 20 cm vastag folyékony alumíniumréteg fedi.
A modern elektrolizáló kádakban, amelyek manapság mintegy 200 000 A áramerősséggé! működnek, legalább 40 mm-es pólustávolságot tartanak az anód és a folyékony alumíniumréteg felülete között, hogy kiküszöböljék a hullámzás révén alumíniumnak vagy nátriumnak anódra jutását és a rcoxidációs károsodásokat. Ez ugyanis jelentős feszültségesést okoz, ami túllépheti az 1,5 V-ot, ami több, mint harmada az elektrolizáló kádra adott kapocsfeszültségnek.
A különböző eljárások közül, amelyek a katód folyékony alumíniummal történő jobb nedvesítését és a folyékony alumíniumnak a fürdő hullámzásából eredő anódra jutásának elkerülését célozzák, közismert a titán- és cirkónium-boridok alkalmazása, amelyeket széleskörűen használnak elektromosan vezető tűzálló anyagként.
Általában a periódusos rendszer 4A, 5A és 6A csoportjába sorolható femek boridjai, kai hidjai és nitridjei jöhetnek szóba, konkrétan a titán-borid és a cirkónium-borid alkalmazási lehetőségeire irányultak a kutatások.
Ezeknek az anyagoknak a Hail-Heroult elektrolízis kádban való alkalmazását bárom előnyös tulajdonságuk indokolja:
— elektromos ellenállásuk kisebb, mint 1000 pohmetn; és előnyösen 100 pohmem 950 °C és 970 °C közötti intervallumban, — a folyékony alumíniummal kedvezően nedvesithetők és — vegyi és fizikai semlegességük a folyékony alumínium és az elektrolitfürdő vonatkozásában.
1000 °C-on a íiíán-borid elektromos ellenállása 60 pohmem, a cirkónium-boridé 74 pohmem, azaz mintegy 2-2,5-szerese a folyékony alumíniuménak, de több mint 5000-szer kisebb az eiektrolitfürdő ellenállásánál, amely normál üzemi körülmények között 450 000 pohmem. A folyékony alumíniummal kedvező a „nedvesíthetőségük” és lényegében közömbösek a megolvasztott kriolittal szemben.
A titán és a cirkónium drága volta miatt katódtömböket nem készítettek belőlük, inkább mérsékelt vastagságú bevonatokat gyártanak különböző vékonyréteg technológiával, pl. vákuumgőzölés (lásd „Alumínium” című Német Szövetségi Köztársaság-beli szaklap cikkét: 1980. október hó, 642-648. oldalak, továbbá 1980. november hó, 713—718. oldalak, „Inért katódok alumíniumelektrolízisénél Ilall-IIeroult cellákban”, szerzők: K. Billehang és II. A. Gye.) /\ fent említett titán- és cirkónium-borid bevonatok a probléma viszonylag kielégítő megoldását adják, de aránylag nagymértékű a kopásuk a folyékony alumíniummal való érintkezés következtében.
Egy tonna alumínium előállításánál kb. 200 g titán-boridra van szükség. Ráadásul az elhasználódott katódok cseréje a kád részbeni szétszerelésével és iizeuiszűiielével jái együtt,amely a folyamatos termelést hátráltatja.
Titán-borid katódelemeket Hall-Heroult alumíniumgyártáshoz említenek a következő francia szabadalmi'leírások: 1 195 505, l 203 015, 1 205 875,
227 951, 1 229 537, 1 148 068, 1 149 468, a British Alumínium Company Ltd., nevére bejegyezve:
165 136. Naiser Alumínium, továbbá a
337 210. ALCOA,
430 464. ALUSLUSSE nevére bejegyezve.
Ebben a tárgyban az alábbi Amerikai Egyesült ÁJIamok-beli szabadalmi leírások kerülhetnek még szóba:
177 128.PPG Industries és a
093 524. KA1SER Alumínium nevére bejegyezve.
A fentiekből nem állapítható meg, hogy aikalmazzák-e azokat ipari méretekben.
Az ALUSUISSE 2 471 425. számú francia szabadalmi leírás szerint titán-karbid granulátummal öntik fel 2 mm vastagságban az elektrolizáló kád alját.
Az alumínium Pechiney nevére bejegyzett
500 488. számú francia szabadalmi leírás olyan eljárást ismertet Hall-Heroult alumíniumgyártási technológiával kapcsolatban, amelynél az elektrolizáló kád katód-alapján titán-borid katódelemeket úgy rendeznek el, hogy azok sem a kalódalappal, sem egymással nincsenek összekapcsolva. A kialakítás lehetővé teszi, hogy az anód síkja és a titán-borid katódelemek síkja közötti távolságot 30 és 10 mm közötti értékűre rögzítsék. A találmánnyal összhangban továbbá kialakítható olyan megoldás, amelynél a titán-borid katódelemeket közbenső grafittartóval rögzítik, amelyet a katódlapon helyeznek el.
Egy póttanúsítványban foglalt Alumínium Pechiney nevére bejegyzett megoldás olyan eltávolítható katódkialakítást ismertet, amely semleges, közbenső tartórészből és ehhez rögzített, és szétválasztható, elektromosan vezető tűzálló anyagból, például titán-boridból készített aktív katódclcmckből áll, ahol az eltávolítható katód átlagos viszonylagos sűrűsége nagyobb, mint a folyékony alumínium sűrűsége normál üzemi körülmények között .
A találmánnyal célunk a fenti hiányosságok kiküszöbölése, azaz olyan katód kialakítása, amely lényegesen jobb hatásfokkal működik, mint az ismert megoldások.
A kitűzött feladatot a találmány szerint úgy oldottuk meg, hogy a katódnak legalább egy, villamosán vezető tűzálló anyagból, pl. titán-boridból kialakított, folyékony alumíniummal és az elektrolittal szemben semleges anyagú közbenső tartón elhelyezett aktív katódelcine van, ahol az aktív kalódclcmhől és a közbenső tartóból álló egység átlagos, viszonylagos sűrűsége kisebb, mint az elektrolizáló kádban levő foiyé-23
191 107 kony alumínium-katódréteg viszonylagos, sűrűsége normál üzemi körülmények között.
Célszerű az olyan kiviteli alak a technológia egyszerűsítése szempontjából, amelynek átlagos viszonylagos sűrűsége kisebb a folyékony alumíniumkatódrétegnél, továbbá a megolvasztott kriolitalapú elektrolit-fürdőnél.
A technológia további egyszerűsítése szempontjából előnyös az olyan kiviteli alak, amelynek átlagos viszonylagos sűrűsége a folyékony ahimínimu-katódréteg viszonylagos sűrűsége és a megolvasztott kriolitalapú elektrolitfürdő viszonylagos sűrűsége között van.
Előnyös az olyan kiviteli alak az egyszerű megvalósíthatóság miatt, amely függőleges ütközővel, valamint a függőleges iránytól eltérő mozgást korlátozó vezetőelemmel van ellátva.
A találmány szerinti berendezést az alábbiakban rajzon, kiviteli példa segítségével ismertetjük. A rajzon az
1. ábra eltávolítható titán-borid aktív katódelemekkel ellátott flotáló katód axonometrikus képe, a
2. és 3. ábra a titán-borid aktív katódelemének lehetséges kiviteli alakja, és a
4. és 5. ábra a flotáló katód két kiviteli alakja, ahol az aktív katódelemek hasított csodarab formájúak és a flotáló katód az alaphoz lerögzítő elemmel van ellátva, a
6. ábra tömör tűzálló betontömbhöz lerögzített flotáló katód, a
7. ábra a flotáló katód oldalsó vezetőeleme, a
8. ábra a flotáló katódelem másik kiviteli alakja felső és alsó támelemekkel, amelyek a tűzálló tartóba illeszkednek, a
9. ábra támelemek illeszkedési helye, a
10-13. ábrák különböző flotáló katód kiviteli alak, ahol minden egyes titán-borid aktív katódelem flotáló elemként van elrendezve.
Az 1. ábrán a titán-boridtartalmú 1 aktív katódelem egyik lehetséges kiviteli alakja látható, amelyet sík vagy enyhén hajlított fejrésszel és a 2 szárrésszel (2. és 3. ábra) alakítunk ki. Az 1 aktív katódelemeket a grafitból készült 4 semleges, közbenső tartó 3 nyílásaiba helyezzük. A fentiekben leírt katódösszeállítás átlagos viszonylagos sűrűsége a folyékony alumíniuménál kisebb. Az 1 aktív katódelemek fejrésze normál üzemi körülmények között az elektrolit és az alumínium belső érintkezési l'cliilctc közelében helyezkedik el.
A 2. és 3. ábrán látható egy másik kiviteli alak, ahol az 1 aktív katódelemeket közvetlenül helyezhetjük a 3 nyílásokra, vagy az 1 aktív katódelemeket 5 kiemelkedésekkel vagy 6 bordákkal látjuk el, hogy az alumíniumgyártásnál a folyékony alumínium áramlását elősegítő hézagot hozzunk létre.
A 4. és 5. ábrán a flotáló katód másik kiviteli alakja látható, amelynél a 9 csapelemmel rögzítjük le a flotáló katód 7 közbenső tartóelemét a 8 katódalaphoz. A lerögzítő 9 csapelem 10 fejrésze illeszkedik a közbenső tartó 11 lépcsős kialakításával, ezáltal a flotáló katód felfelé mozgását korlátozó támasztó szerkezetet alakítunk ki. A 12 aktív katódelemeket 13 hasított csodarabokból alakítottuk ki, amelyeket sínre illesztettük, megfelelő áramlási hézagot hagyva a gyártandó alumínium számára. A 13 csodarabok kör-, négyzet- vagy más keresztmetszetűek lehetnek.
Az 5. ábrán a grafittömeg és a titán-boridtömeg részaránya olyan, hogy az egység átlagos, viszonylagos sűrűsége kisebb, mint az elektrolité, ezáltal a flotáló katód általában felfelé támaszkodó helyzetben van.
Mindkét esetben (4. és 5. ábra) a fioláin kálód mozgásának, amelyet a támasztó elem helyzetével és a lerögzítő 9 csapeietn magasságával határolunk be, legalább olyan mértékűnek kell lennie, hogy megfeleljen a folyékony alumíniumréteg felületi rnagasságváltozásainak az elektrolízis lefolytatása során. Általában a 12 aktív katód (titán-borid) elemeknek a 15 belső érintkezés felületből legalább 10 mm-rel szükséges kiemelkedni.
Továbbá figyelemmel kell lennünk arra, hogy a flotáló katód vastag vezető lapjának alsó része mindig a fémbe merüljön, függetlenül a fém felületi magasságának változásaitól. A vezető lap és nem a lerögzítő 9 csapelcmck továbbítják az áramot a 8 katódlapra a 16 folyékony alumínium-fémréteg útján. Hangsúlyozandó, hogy minden esetben az aktív (titán-borid) katódelemek működnek katód gyanánt; és ezekre az aktív katódelemekre rakódik le az elektrolízissel gyártott alumínium.
A 6. ábrán látható a flotáló katód további kiviteli alakja, amelyet 18 vékony titán-borid bevonattal ellátott 17 grafitlapból alakítunk ki. A 18 vékony titán-borid réteget vákuumgőzöléssel vagy plazmaövvel választjuk le. A flotáló katódot a kád aljához a 19 vastag tűzálló betontömbbel rögzítjük, amely ellenáll a 16 folyékony alumínium hatásának. A 19 vastag tűzálló betontöinböt a 9 katódlapra helyezzük. Előnyösen a 19 vastag tűzálló betontömböt 20 járatokkal alakítjuk ki a folyékony alumínium áramlása és ezzel az elektromos áram keresztülvezetése céljából.
Az 1. ábrán vázolt kiviteli alaknál, vagy a 6. és 8. ábrán látható hasonló szerkezeteknél a flotáló szerkezet vezető elem gyanánt 21 görgőket (a 7. ábrán látható) tartalmazhat, amelyek például a 22 tartólábakhoz illeszkednek. A görgőket például titán-boridból vagy szilícium-nitridből, vagy szilícium- és alumínium-oxinitridből (Sialon) alakíthatjuk ki. A 8. ábrán látható konstrukciónál a 24 tűzálló tartó teljesen a folyékony alumíniumba merül. A 25 perforált tarló, amely a I ilán-borid aki ív kalóilelemeket larlja kisebb viszonylagos sűrűségű, mint az elektrolit - és például vékony tűzálló bevonattal ellátott grafitból alakítható ki.
Ennek az elrendezésnek az az előnye, hogy a teljes 25 perforált tartó a tilán-borid I aktív kalódelemekkel a 24 tükör tűzálló tartóba tolható, ha például lefelé irányuló erőhatásnak tesszük ki (túlzottan mélyre bocsátott anód esetén). Ezért a 8. ábra szerinti et < e2 méretarányokat be kell tartani.
Ha a 25 perforált tartóból és a titán-borid 1 aktív katódelemekből kialakított összeállítás átlagos viszonylagos sűrűsége kisebb az. elcktrolitfiirdő sűrűségénél, az. összeállítás felfelé támaszkodó helyzetben marad. Ha az összeállítás viszonylagos sűrűsége az elektrolitfürdő sűrűsége és a folyékony alumínium
191 107 sűrűsége közötti, a 25 perforált tartó követi az elektrolízis folyamán a folyékony fém szintjének változását.
A 9. ábrán a 8. ábrán bemutatott 24 tömör tűzálló tarló látható a felső és alsó lámaszlóclcmckkcl. Az egyik houilokfclületből eltávolítható l'alrésszel a folyékony alumínium, illetve az elektrolitfürdő elektromágneses térben történő cirkulációja irányítható és szabályozható.
A 10—13. ábrákon a dotáló katód egv olyan további kialakítása látható, ahol az egyes aktív katódelemek külön-külön grafit közbenső tartóelemekkel vannak elrendezve.
A titán-borid 30 aktív kátódelemeket grafit 31 peremes gyűrűbe helyezzük. A semleges anyagú 32 tartó működik támasztóelemként a grafit 31 peremes gyűrű felett. A 32 tartó a katódalapra vagy arra a célra kialakított lábazatra fekszik fel.
All. ábrán olyan titán-borid aktív kalódelemek láthatók, amelyeket a 33 lemezből alakítottunk ki és a grafit 35 fiotáló elemhez a 34 csavarral rögzítettük.
A 12. és 13. ábrákon látható grafit 36 fiotáló elemet üreges alsó részén zárt 37 tengellyel alakítottuk ki.amely folyékony alumíniummal van megtöltve. A titán-borid 38 aktív katódelemek a grafit fiotáló elemen a 39 bordákkal fekszenek fel. A 40 aktív katódelemek alakja a 13. ábra szerinti módon enyhén íveken tál alakú a gyártott alumínium összegyűjtésére, majd a 41 járatokon való átfolvatására.
Valamennyi fentiekben felsorolt kialakításnál figyelembe veendő a titán-borid és grafitrészek megfelelő aránya, hogy együttes átlagos viszonylagos sűrűségük 2,3 és 2,2 közötti, vagy 2,2, illetve 2,1 alatti legyen a 930 °C és 960 °C hőmérsékleti tartományban. A megadott sűrűségi értékek módosítandók, ha ezt az eiektrolitfürdő eltérő viszonylagos sűrűsége szükségessé teszi.
Továbbá a rajzokon az anódot nem ábrázoltuk, de annak a titán-borid aktív katódelemével szemközti elrendezése ismert, ezért nem részletezzük, inért összhangban van a technika jelenlegi állásával.
A találmány révén realizálható előnyök az elektromosan jól vezető és a folyékony alumíniummal jól nedvesíthető titán-borid katódelemek révén kisebb belső feszültségesésben, a folyékony alumíniummal és az elektrolitfürdővel szemben semleges elemek hatása pedig a berendezés hosszabb élettartamában nyilvánul meg.
További előnye, hogy a konstrukció mechanikai behatásokra kevésbé érzékeny. A konstrukció lehetővé teszi az elektromosan nem vezető tűzálló anyagból épített alapú kemencék kialakítását.
A találmány szerinti megoldás által lehetővé válik a katódáram vezetés megoldása a folyékony alumíniumréteg és az elektrolit kád felső részén elrendezett áramszedő által.

Claims (9)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Fiotáló katód Ilall-lleroult alumíniumgyártás! eljárásnál használt, anódszén és folyékony alumíniunikatódréteg között megolvasztott kriolitalapú fürdőt tartalmazó elektrolizáló kádhoz, amelynek legalább
    15 egv villamosán vezető tűzálló anyagból, például titánboridból kialakított, folyékony alumíniummal és az elektrolittal szemben semleges anyagú közbenső tartón elhelyezett aktív katódclcmc van, azzal jellemezre, hogy az aktív katódelem (1, 12, 18, 30, 33,
    20 38,40) és a közbenső tartó (4, 25, 7, 32, 34) együttes átlagos, viszonylagos sűrűsége kisebb, mint a folyékony alumínium katódréteg (16) viszonylagos sűrűsége normál üzemi körülmények között.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti fiotáló katód, azzal
    25 jellemezve, hogy átlagos viszonylagos sűrűsége kisebb a folyékony ahiinínium-katódrctegnél (16), továbbá a megolvasztott kriolitalapú elektrolízis fürdőnél.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti fiotáló katód, azzal jellemezve, hogy átlagos viszonylagos sűrűsége a folyé3θ konv alumínimn-katódréteg (16) viszonylagos sűrűsége és a megolvasztod kriolitalapú elektrolízis fürdő viszonylagos sűrűséget közötti.
  4. 4. Az 1—3. igénypontok bármelyike szerinti fiotáló katód, azzal jellemezve, hogy függőleges ütkö35 zővel (11) van ellátva.
  5. 5. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti fiotáló katód, azzal jellemezve, hogy a függőleges iránytól eltérő mozgást korlátozó vezetőelemmel (21)
    4Q van ellátva.
  6. 6. Az 5. igénypont szerinti fiotáló katód, azzal jellemezve, hogy a vezetőelem össze van kötve a lerögzítő elemmel (9) vagy azzal egységes kialakítású.
  7. 7. Az 1—6. igénypontok bármelyike szerinti 45 fiotáló katód, azzal jellemezve, hogy semleges, közbenső tartóval (4, 7, 25, 32, 34) összekapcsolt aktív kátódelemeket (1, 12, 17, 30, 33, 38, 40) tartalmaz.
  8. 8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti fiotáló katód, azzal jellemezve, hogy minden egyes gg aktív katódelem (30, 33, 38, 40) külön van összekapcsolva a semleges, közbenső tartóval (32, 34).
  9. 9. Az 1—8. igénypontok bármelyike szerinti fiotáló katód, azzal jellemezve, hogy a semleges, közbenső tartó (4, 25, 7, 32, 34) anyaga grafit.
HU823954A 1981-12-11 1982-12-08 Flotation cathode for hall-heroult process for producing aluminium HU191107B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR8123780A FR2518124A1 (fr) 1981-12-11 1981-12-11 Elements cathodiques flottants, a base de refractaire electroconducteur, pour la production d'aluminium par electrolyse

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU191107B true HU191107B (en) 1987-01-28

Family

ID=9265204

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU823954A HU191107B (en) 1981-12-11 1982-12-08 Flotation cathode for hall-heroult process for producing aluminium

Country Status (19)

Country Link
US (1) US4532017A (hu)
EP (1) EP0082096B1 (hu)
JP (1) JPS58107491A (hu)
AU (1) AU552985B2 (hu)
BR (1) BR8207190A (hu)
CA (1) CA1195950A (hu)
DE (1) DE3265665D1 (hu)
ES (1) ES517933A0 (hu)
FR (1) FR2518124A1 (hu)
GR (1) GR77281B (hu)
HU (1) HU191107B (hu)
IN (1) IN158855B (hu)
NO (1) NO157508C (hu)
NZ (1) NZ202697A (hu)
OA (1) OA07274A (hu)
PL (1) PL134338B1 (hu)
SU (1) SU1205779A3 (hu)
YU (1) YU268982A (hu)
ZA (1) ZA829064B (hu)

Families Citing this family (21)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4526669A (en) * 1982-06-03 1985-07-02 Great Lakes Carbon Corporation Cathodic component for aluminum reduction cell
FR2529580B1 (fr) * 1982-06-30 1986-03-21 Pechiney Aluminium Cuve d'electrolyse pour la production d'aluminium, comportant un ecran conducteur flottant
CH651855A5 (de) * 1982-07-09 1985-10-15 Alusuisse Festkoerperkathode in einer schmelzflusselektrolysezelle.
CH654335A5 (de) * 1983-03-11 1986-02-14 Alusuisse Zelle zur raffination von aluminium.
AU2713684A (en) * 1983-04-26 1984-11-01 Aluminium Company Of America Electrolytic cell
US4622111A (en) * 1983-04-26 1986-11-11 Aluminum Company Of America Apparatus and method for electrolysis and inclined electrodes
US4596637A (en) * 1983-04-26 1986-06-24 Aluminum Company Of America Apparatus and method for electrolysis and float
US4664760A (en) * 1983-04-26 1987-05-12 Aluminum Company Of America Electrolytic cell and method of electrolysis using supported electrodes
US4808304A (en) * 1983-10-19 1989-02-28 Deal Troy M Apparatus for the dewatering of phosphate slimes
US4631121A (en) * 1986-02-06 1986-12-23 Reynolds Metals Company Alumina reduction cell
JPH0628943Y2 (ja) * 1988-08-10 1994-08-03 多摩川精機株式会社 巻線機におけるニードル揺動機構
US4919782A (en) * 1989-02-21 1990-04-24 Reynolds Metals Company Alumina reduction cell
US5129998A (en) * 1991-05-20 1992-07-14 Reynolds Metals Company Refractory hard metal shapes for aluminum production
US5486278A (en) * 1993-06-02 1996-01-23 Moltech Invent S.A. Treating prebaked carbon components for aluminum production, the treated components thereof, and the components use in an electrolytic cell
US5472578A (en) * 1994-09-16 1995-12-05 Moltech Invent S.A. Aluminium production cell and assembly
US5753382A (en) * 1996-01-10 1998-05-19 Moltech Invent S.A. Carbon bodies resistant to deterioration by oxidizing gases
US6071388A (en) * 1998-05-29 2000-06-06 International Business Machines Corporation Electroplating workpiece fixture having liquid gap spacer
GB2371055A (en) * 2001-01-15 2002-07-17 Innovation And Technology Alum Anode for electrolysis of aluminium
RU2454490C1 (ru) * 2010-11-02 2012-06-27 Общество с ограниченной ответственностью "Легкие металлы" Электролизер для производства алюминия
DE102011111331A1 (de) * 2011-08-23 2013-02-28 Esk Ceramics Gmbh & Co. Kg Titandiborid-Granulate als Erosionsschutz für Kathoden
AU2014334447A1 (en) * 2013-10-07 2016-05-19 Electro-Kinetic Solutions Inc. Method and apparatus for treating tailings using an AC voltage with a DC offset

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3407132A (en) * 1965-06-16 1968-10-22 Minnesota Mining & Mfg Floating anode
GB1169012A (en) * 1965-10-21 1969-10-29 Montedison Spa Furnace and Process for Producing, in Fused Bath, Metals from their Oxides, and Electrolytic Furnaces having Multiple Cells formed by Horizontal Bipolar Carbon Electrodes
NO764014L (hu) * 1975-12-31 1977-07-01 Aluminum Co Of America
CH635132A5 (de) * 1978-07-04 1983-03-15 Alusuisse Kathode fuer einen schmelzflusselektrolyseofen.
US4338177A (en) * 1978-09-22 1982-07-06 Metallurgical, Inc. Electrolytic cell for the production of aluminum
US4177128A (en) * 1978-12-20 1979-12-04 Ppg Industries, Inc. Cathode element for use in aluminum reduction cell
US4349427A (en) * 1980-06-23 1982-09-14 Kaiser Aluminum & Chemical Corporation Aluminum reduction cell electrode
CH648870A5 (de) * 1981-10-23 1985-04-15 Alusuisse Kathode fuer eine schmelzflusselektrolysezelle zur herstellung von aluminium.

Also Published As

Publication number Publication date
OA07274A (fr) 1984-04-30
GR77281B (hu) 1984-09-11
ES8402365A1 (es) 1984-01-16
EP0082096B1 (fr) 1985-08-21
ES517933A0 (es) 1984-01-16
NO157508C (no) 1988-03-30
NO824167L (no) 1983-06-13
NZ202697A (en) 1986-02-21
SU1205779A3 (ru) 1986-01-15
JPS58107491A (ja) 1983-06-27
PL239350A1 (en) 1983-06-20
AU9145982A (en) 1983-06-16
AU552985B2 (en) 1986-06-26
BR8207190A (pt) 1983-10-11
JPS6127474B2 (hu) 1986-06-25
US4532017A (en) 1985-07-30
CA1195950A (fr) 1985-10-29
YU268982A (en) 1985-03-20
FR2518124B1 (hu) 1984-02-17
ZA829064B (en) 1983-09-28
EP0082096A1 (fr) 1983-06-22
IN158855B (hu) 1987-02-07
FR2518124A1 (fr) 1983-06-17
DE3265665D1 (en) 1985-09-26
PL134338B1 (en) 1985-08-31
NO157508B (no) 1987-12-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU191107B (en) Flotation cathode for hall-heroult process for producing aluminium
US4376690A (en) Cathode for a cell for fused salt electrolysis
US5286359A (en) Alumina reduction cell
US4596637A (en) Apparatus and method for electrolysis and float
US4622111A (en) Apparatus and method for electrolysis and inclined electrodes
EP0560814B1 (en) Electrode assemblies and multimonopolar cells for aluminium electrowinning
US4243502A (en) Cathode for a reduction pot for the electrolysis of a molten charge
US11136682B2 (en) Cathode current collector for a Hall-Heroult cell
CA1164823A (en) Electrode arrangement in a cell for manufacture of aluminum from molten salts
US6783656B2 (en) Low temperature operating cell for the electrowinning of aluminium
EP0126555A1 (en) Electrolytic cell and method
US4462886A (en) Cathode for a fused salt electrolytic cell
EP0095854A2 (en) Improvements in electrolytic reduction cells for aluminium production
US4664760A (en) Electrolytic cell and method of electrolysis using supported electrodes
US4631121A (en) Alumina reduction cell
US4544457A (en) Dimensionally stable drained aluminum electrowinning cathode method and apparatus
EP0033630B1 (en) Electrolytic cell for electrowinning aluminium from fused salts
US3322658A (en) Aluminum electrolytic cell and method of use
JPH0420999B2 (hu)
US3178363A (en) Apparatus and process for production of aluminum and other metals by fused bath electrolysis
US4533452A (en) Electrolysis tank, for the production of aluminum, having a floating conductive screen
US4919782A (en) Alumina reduction cell
US4436598A (en) Alumina reduction cell
EP0096001B1 (en) Dimensionally stable drained aluminum electrowinning cathode method and apparatus