HU190536B - Method for making potassium sulfate tablets containing of catalytic additive agent, applicable to the quatitative determination of nitrogen content in materials - Google Patents

Method for making potassium sulfate tablets containing of catalytic additive agent, applicable to the quatitative determination of nitrogen content in materials Download PDF

Info

Publication number
HU190536B
HU190536B HU144784A HU144784A HU190536B HU 190536 B HU190536 B HU 190536B HU 144784 A HU144784 A HU 144784A HU 144784 A HU144784 A HU 144784A HU 190536 B HU190536 B HU 190536B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
potassium sulfate
tablet
determination
nitrogen content
tablets
Prior art date
Application number
HU144784A
Other languages
English (en)
Other versions
HUT37509A (en
Inventor
Sandor Erdoes
Original Assignee
Erdoes,Sandor,Hu
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Erdoes,Sandor,Hu filed Critical Erdoes,Sandor,Hu
Priority to HU144784A priority Critical patent/HU190536B/hu
Publication of HUT37509A publication Critical patent/HUT37509A/hu
Publication of HU190536B publication Critical patent/HU190536B/hu

Links

Landscapes

  • Catalysts (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás a nitrogéntartalom xvantitatív meghatározásához felhasználható, katalizátor adalékot tartalmazó kálium-szulfát tabletta előállítására.
Á mezőgazdaságban a műtrágyaigény pontos meghatározására igen nagy számú talajminta nitrogéntartalmát vizsgálják. Emellett a nitrogéntartalom meghatározására az ipar számos területén szükség van. A Kjeldahl-féle nitrogénmeghatározásnál szelén vagy ldgany(Il)-oxid katalizátort alkalmaznak, a kénsavas közeg forráspont-emelkedését pedig káliumszulfát hozzáadásával biztosítják. Az utóbbi időben egyre inkább elteriedő automatikus elemző készülékek működtetéséhez előnyös, ha a kálium-szulfátot tabletta alakjában adagoljuk, s a tabletta már a katalizátort is tartalmazza. Ezért a találmány célja eljárás biztosítására a nitrogéntartalom kvantitatív meghatározásához felhasználható, katalizátor adalékot tartalmazó kálium-szulfát tabletta előállítására. Előfeltétel természetesen az, hogy a tabletta nem tartalmazhat nitrogéntartalmú komponenseket vagy szennyező anyagokat, sem pedig olyan alkotórészeket, amelyek zavarnák a nitrogénmeghatározást.
A kálium-szulfát tabletta előállítását megkíséreltük az ismert tablettakészítési módszerek alkalmazásával. Mjnt ismeretes, a tablettakészítésnek két alapvető módja van:
1) A kiindulási anyagokból granulátumot készítenek, általában kötőanyag és tablettázási segédanyagok, például csúsztató, kenő és antiadhéziós anyagok felhasználásával, nedves eljárással, majd a megszárított granulátumot tablettázzák. (Pandula E., Takács G., Ipari Gyógyszerészet, Medicina Könyvkiadó, Budapest, 1964, 584. oldal).
2) A közvetlen tablettázásnál a megfelelő szemcseméretű és alakú, jól gördülő anyagokat hasonló tulajdonságú, jól tablettázható adalékanyagok, vízmentes kötőanyagok és tablettázási segédanyagok hozzáadásával tablettázzák (Selmeci B., Kedvessy Gy., A tablettázás technológiája, Medicina Könyvldadó, Budapest, 1981. 74—75. oldal). Mindkét tablettázási eljárástípusnál lényeges követelmény, hogy a tablettázandó keverék homogén legyen, és a kívánt alkotórészeket (hatóanyagokat) az előírt koncentrációhatárokon belül tartalmazza.
Vizsgálataink során azt tapasztaltuk, hogy egyik ismert tablettakészítő eljárás sem vezetett eredményre az alábbi okok folytán.
- A kálium-szulfát közvetlenül nem tablettázható, mivel az összesajtolt tabletta szilárdsága nem kielégítő (a törési szilárdság nem éri el a 4 kg értéket).
- A tabletta szilárdságát nem tudtuk a szokásos kötőanyagokkal növelni, mivel azok jelentős része a kémiai szerkezetükből adódóan tartalmaz nitrogént (például poll-(vinil-pirrolidon), zselatin, vagy nitrogéntartalmú szennyező anyagokat tartalmaz (keményítő, keményítőszármazékok, cellulóz, ceUulózszármazékok, arabgumi, stb.). Nitrogénmentes kötőanyagokkal (poli/virdl-acetát), poli-(viníl-butirál), poli/etflén-gjikol/ stb.) nem sikerült homogén, megfelelő szilárdságú tablettákat készíteni.
Az Ismert tablettakészítő eljárásoknál egyes esetekben a tablettázhatóságot nagy mennyiségű hígitószer felhasználásával javítják, A kálium-szulfát tablettázásánál ez a módszer sem alkalmas, mivel a nagy mennyiségű hígitószer zavarhatja a idtrogénmeghatározást, nitrogéntartalmú szennyező anyagokat vihet be és rendkívüli mértékben megnöveli a .tabletta méretét.
Azt tapasztaltuk, hogy jól tablettázható, homogén keveréket kapunk, ha kálium-szulfátot - amelynek legalább 70 tömeg %-a 0,1-1,0 mm közötti részecskeméretű —, a mennyiségére számított 0,0510 tömeg % szelén vagy higany(II)-oxid katalizátorral és 0,2-0,6 tömeg % vízzel összekeverünk. A homogenizált keveréket önmagában ismert módon tablettákká sajtolhatjuk, s az így kapott tabletta nitrogéntartalmú vagy a nitrogénmeghatározást zavaró segédanyagot nem tartalmaz, s legalább 4 kg törési szilárdságú.
A találmány értelmében tehát úgy állítjuk elő a nitrogéntartalom kvantitatív meghatározásához felhasználható, katalizátor adalékot tartalmazó kálium-szulfát tablettát, hogy kálium-foszfátot - amelynek legalább 70 tömeg %-a, 0,1-1,0 mm közötti részecskeméretű - a tömegére számított 0,05-10/¾ szelén vagy higahy(n)-oxid katalizátorral és 0,20,6% vízzel homogenizálunk, majd a homogén ke veréket önmagában ismert módon tablettává sajtoljuk.
A kapott tabletták törési szilárdsága 4—5 kg, közvetlenül a tablettázás után. Mivel a kálium szulfát egyáltalán nem higroszkópos, a levegővel érintkező tabletta szobahőmérsékleten tartva gyakorlatilag elveszíti nedvességtartalmát, miközben a törési szilárdság legalább 10 kg értékre növekszik.
' A találmány szerinti eljárásnál természetesen olyan tisztaságú kálium-szulfátból és katalizátorból indulunk ki, amely megfelelő a Kjeldahl-féle nltrogénmeghatározáshoz.
A találmány szerinti eljárásnál alkalmazott, a kálium-szulfát mennyiségén számított 0,2-0,6 tömeg % víz egyidejűleg a kenőanyag, a. kötőanyag és a szétfajtázódásgátló segédanyag feladatát is ellátja. Mint kenőanyag, a kálium-szulfát szemcséket bevonó vízfilm megkönnyíti a szemcsék egymás melletti és a tablettázógép matricája mellett történő elcsúszását. Kötőanyagként a (hidrofil) kálium-szulfát szemcséket bevonó vízfilin megnöveli a kohéziós erőt, majd a tablettázást követően, a víz elpárolgása következtében az oldott kálium szulfát kiválása kristályhidakat hoz létre, amelyek a tabletta szilárdságát jelentős mértékben növehk. Mint szétfajtázódásgátlo segédanyag, a vízfilm biztosítja a katalizátor egyenletes eloszlását a keverékben és a tablettában. A kálium-szulfát szemcsék nedves felületén ugyanis megtapadnak a katalizátor részecskéi, így rendezett keverék jön létre, amelynek a homogenitása még huzamos Ideig tartó vibrációs behatás esetén is fennmarad. (Rendezett keverék esetében a néhány szemcséből álló minta összetétele :ls megfelel a teljes keverék összetételének, míg a nem rendezett, statisztikus keverékeknél ez nem áll fenn. [Staniforth, N. J., Int. J. Pharm. Techn. arid Prod. Manuf., 3, 1-12(1982)].
A találmány szerinti eljárásnál alkalmazott víz mennyisége kritikus. Azt tapasztaltuk, hogy ha a keverékben jelenlevő víz mennyisége a kálium-szulfát mennyiségére számított 0,2 tömeg %-nál kevesebb, a keverékből kiülepszlk a katalizátor, és ekkor az előállított tabletták eltérő katalizátortartalmúak lesznek. Emellett a tabletták szilárdsága is csökken.
190 536
0,6 tömeg %-nál nagyobb víztartalom esetén viszont romlik a kálium-szulfát részecskék gördülékenysége, a részecskék összetapadnak, ennek következtében megnövekszik a tabletták tömegszórása, a keverék ugyanis nem tölthető be egyenletesen a tablettázógépbe. A tömegszórás növekedése a szilárdság szórásának növekedését Is magával vonja.
Ezért a találmány szerinti eljárásnál messzemenően gondoskodni kell arról, hogy a keverék víztartalma a kálium-szulfát mennyiségére számítva 0,20,6 tömeg % legyen. A kiindulási kálium-szulfát nedvességet gyakorlatilag nem tartalmaz, víztartalma 0,1 tömeg % alatt van. A kívánt vízmennyiség hozzáadása után ezért a keveréket célszerűen lefedett edényben tartjuk, és a tablettázógép tölcsérét Is lehetőleg lefedjük, hogy a víz párolgását csökkentsük.
A találmány szerinti eljárásnál lényeges a káliumszulfát szemcsemérete. Kedvező tablettázásí eredményeket olyan kálium-szulfáttal kaptunk, amelynek legalább 70 tömeg %-a 0,1-1,0 ram közötti részecskeméretű. Az ennél apróbb szemcséjű anyag részecskéinek gördülékenysége ugyanis az alkalmazott vízmennyiség hatására romlik, és ez a tabletták nagymértékű tömegingadozását okozza. A túlságosan nagyméretű szemcsék viszont a tabletták sajtolása során eltörnek, a kialakuló törési felületek a vízfilm hiányában pedig nem rendelkeznek elegendő kohézióval, így az előállított tabletta szilárdsága csökken. Emellett a túlságosan nagy szemcsékből nem állítható elő homogén keverék, így a tabletták minősége nem lesz kielégítő.
A találmány szerint készített homogén keveréket bánnflyeit ismert típusú tablettázógépen tablettázbatjuk előnyösek azonban a kisebb fordulatszámú és legalább 5000 kg nyomóerő kifejtésére képes tablettázógépek.
A találmány szerinti eljárás rendkívül egyszerűen kivitelezhető, nitrogéntartalmú vagy a nitrogénmeghatározást zavaró anyagok felhasználását nem igényli, s olyan, katalízátortartalmú kálium-szulfát tablettákat biztosít, amelyek tömege, katalizátortartalma messzemenően azonos, törési szilárdsága pedig megfelelő a tabletták felhasználásához.
A találmányt az alábbi példákkal részletesen Ismertetjük.
1. példa
A nitrogéntartalomra megvizsgált és gyakorlatilag nitrogénmentesnek talált kálium-szulfátot 1,0 rnm-es fonalközű szitán átszitáljuk. A fennmaradt kemény rögöket, nagyobb kristályokat alkalmas darálóval (pl. tárcsás daráló) 1 min-nél kisebb szemesemére tűre aprítjuk. A higany (Il)-oxldot 0,2 mm fonalközű szitán átszitáljuk. A fenti előkészítés után 5,0 kg kálium-szulfátot és 0,25 kg hlgany(Il)-oxldot zománcos tálba teszünk és 0,02 kg desztillált vizet adunk hozzá. Az anyagokat kézzel egyenletesre keverjük. A keverék egyenletességét a szín egyenletessége mutatja.
Á keveréket a tablettázógép adagolótölcsérébe töltjük és 20 mm átmérőjű lapos, peremes szerszám segítségével 5,27 g tömegű tablettává préseljük. A tabletta szilárdsága 4 kg körüli érték. A tablettákat tálcára fogjuk fel és a közvetlen fénytől védett helyen másnapig levegőn száradni hagyjuk, majd tárolóedénybe gyűjtjük. Száradás után a tabletta törési szilárdsága 14 kg. Az egyes tabletták hlgany(II)q -ox id-tartalma azonos.
1. összehasonlító példa
Az 1. példában ismertetett módon jártunk elázzál az eltéréssel, hogy 0,005 kg desztillált vizet alkalmaztunk. A kapott tabletták könnyen szétpor15 ladtak.
2. összehasonlító példa
Az 1. példában ismertetett módon jártunk el, azzal az eltéréssel, hogy 0,05 kg desztillált vizet alkalmaztunk. A kapott tabletták könnyen szétpor20 ladtak, egy részük már a tablettázás után sem volt ép. A tablettázás folyamán egyes esetekben a tahiéi tázógép elakadt.
2. példa
Oszcilláló granulálóberendezésen 1,1 mm fonalas közű saválló acélszitán átengedett kálium-szulfátból 50 kg mennyiséget és 0,2 mm-es fonalközű szitán átszitált blgany(II)-oxldból 2,5 kg mennyiséget 100 l-es homogenizáló berendezésbe teszünk, majd 200 g vizet permetezünk rá és 15 percig homogeni»λ záljuk. A homogenizált keveréket jól záródó fedéllel. ellátott hordóban tároljuk a tahiéit ázásig. A tablettázást 20 mm átmérőjű lapos peremes szerszámmal végezzük alkalmas tablettázógépen. A tabletták átlagtömege 5,27 g. A nedves tabletta szilárdsága körül: elül 4 kg. Az elkészült tablettákat tálcá35 ra terítve egy éjszakán át levegőn szárítjuk. Száradás után a tabletták törési szilárdsága 12,5 kg.
3. példa
5,0 kg 0,2-10 mm szemcseméretű kálium-szulfátot 5,0 g szelén porral és 20 g vízzel homogénre keverünk és az előző példákban leírt módon tablettázzuk 5 g-os tablettákká, A felhasználó kívánsága szerint eltérő súlyú tabletták Is készíthetők (például
3,5 g súlyú tabletta 17 mm átmérővel).

Claims (1)

  1. 45 SZABADALMI IGÉNYPONTOK
    Eljárás anyagok nitrogéntartalmának kvantitatív meghatározásához felhasználható, katalizátor adalékot tartalmazó kálium-szulfát tabletta előállítására, azzal jellemezve, hogy kálium-szulfátot gQ — amelynek legalább 70 tömeg %-a 0,1-1,0 mm közötti részecskeméretű — a mennyiségére számított 0,05-10 tömeg % szelén vagy hlgany(II)-oxld katalizátorral és 0,2-0,6 tömeg % vízzel homogenizálunk, majd a homogén keveréket önmagában ismert módon tablettává sajtoljuk.
HU144784A 1984-04-13 1984-04-13 Method for making potassium sulfate tablets containing of catalytic additive agent, applicable to the quatitative determination of nitrogen content in materials HU190536B (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU144784A HU190536B (en) 1984-04-13 1984-04-13 Method for making potassium sulfate tablets containing of catalytic additive agent, applicable to the quatitative determination of nitrogen content in materials

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU144784A HU190536B (en) 1984-04-13 1984-04-13 Method for making potassium sulfate tablets containing of catalytic additive agent, applicable to the quatitative determination of nitrogen content in materials

Publications (2)

Publication Number Publication Date
HUT37509A HUT37509A (en) 1985-12-28
HU190536B true HU190536B (en) 1986-09-29

Family

ID=10954533

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU144784A HU190536B (en) 1984-04-13 1984-04-13 Method for making potassium sulfate tablets containing of catalytic additive agent, applicable to the quatitative determination of nitrogen content in materials

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU190536B (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
HUT37509A (en) 1985-12-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
DE69205845T2 (de) Katalysatorträger, zusammensetzung und Verfahren zu seiner Herstellung.
US4818508A (en) Process for preparing molecular sieve bodies
FI85215B (fi) Foerfarande foer framstaellning av snabbt loesliga tabletter.
DE69530308T2 (de) Verfahren zur herstellung von dosierungsformen durch feuchtgranulierung
EP0130683B1 (en) N-acetyl-p-aminophenol compositions containing partially gelatinized starch and method for preparing same
CN85107365A (zh) 硫胺盐的颗粒及其生产
EP0049143B1 (en) Granules of sodium ascorbate and the production thereof
DE102008036280A1 (de) Verfahren zum Herstellen von Fluorapatit, Fluorapatit und Adsorptionsvorrichtung
DE3883098T2 (de) Sprühgetrocknete Ibuprofen-Zusammensetzungen.
DE3506162C2 (hu)
DE391374T1 (de) Verfahren zur herstellung von bromocriptin enthaltenden arzneimittelzubereitungen mit hoher stabilitaet und in beziehung zueinander stehende produkte.
DE102008045333A1 (de) Verfahren zum Herstellen von Fluorapatit, Fluorapatit und Adsorptionsvorrichtung
US4536389A (en) Bactericidal tabletting composition and tablets formed therefrom
DE60107678T2 (de) Verfahren zur stabilisierung von ammoniumnitrat
HU190536B (en) Method for making potassium sulfate tablets containing of catalytic additive agent, applicable to the quatitative determination of nitrogen content in materials
DE69002186T2 (de) Kalziumpantothenatzusammensetzung.
DE69610471T2 (de) Reinigungsmittel und Verfahren zur Reinigung von schädlichem Gas
US5670098A (en) Black powder processing on twin-screw extruder
EP0006618B1 (de) Verwendung von Alumosilikat-Granulat als Kationen-austauscher
EP1756008B1 (de) Rieselfähiges, agglomeriertes eisensulfat mit trägermaterial, verfahren zu dessen herstellung und dessen verwendung
JPS59130133A (ja) ミルク試料保存用錠剤
EP1656113B1 (de) Verfahren zur herstellung von brausegranulaten im vakuum
DE102013010765B4 (de) Granulate enthaltend Kaliumchlorid und Magnesiumsulfat-Hydrat, Verfahren zu ihrer Herstellung und Verwendung von wasserunlöslichem Magnesiumodid zu ihrer Herstellung
DE2822765C3 (de) Verfahren zur Herstellung eines granulierten Materials
CH618432A5 (en) Process for the preparation of a 2,4-diamino-5-benzylpyrimidine intended for the production of tablets

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee