HU187554B - Teletext receiver - Google Patents

Teletext receiver Download PDF

Info

Publication number
HU187554B
HU187554B HU84683A HU68384A HU187554B HU 187554 B HU187554 B HU 187554B HU 84683 A HU84683 A HU 84683A HU 68384 A HU68384 A HU 68384A HU 187554 B HU187554 B HU 187554B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
memory
bytes
input
circuit
article
Prior art date
Application number
HU84683A
Other languages
English (en)
Inventor
Roger Motsch
Claude Sechet
Original Assignee
Etablissement Public De Diffusion Dit "Telediffusion De France", Fr
L'etat Francais Represente Par Le Ministre Des P.T.T. /Centre National D'etudes Telecommunications/,Fr
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Etablissement Public De Diffusion Dit "Telediffusion De France", Fr, L'etat Francais Represente Par Le Ministre Des P.T.T. /Centre National D'etudes Telecommunications/,Fr filed Critical Etablissement Public De Diffusion Dit "Telediffusion De France", Fr
Publication of HU187554B publication Critical patent/HU187554B/hu

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04NPICTORIAL COMMUNICATION, e.g. TELEVISION
    • H04N7/00Television systems
    • H04N7/08Systems for the simultaneous or sequential transmission of more than one television signal, e.g. additional information signals, the signals occupying wholly or partially the same frequency band, e.g. by time division
    • H04N7/087Systems for the simultaneous or sequential transmission of more than one television signal, e.g. additional information signals, the signals occupying wholly or partially the same frequency band, e.g. by time division with signal insertion during the vertical blanking interval only
    • H04N7/088Systems for the simultaneous or sequential transmission of more than one television signal, e.g. additional information signals, the signals occupying wholly or partially the same frequency band, e.g. by time division with signal insertion during the vertical blanking interval only the inserted signal being digital
    • H04N7/0882Systems for the simultaneous or sequential transmission of more than one television signal, e.g. additional information signals, the signals occupying wholly or partially the same frequency band, e.g. by time division with signal insertion during the vertical blanking interval only the inserted signal being digital for the transmission of character code signals, e.g. for teletext

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Multimedia (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Television Systems (AREA)
  • Circuits Of Receivers In General (AREA)
  • Facsimile Image Signal Circuits (AREA)
  • Fire-Detection Mechanisms (AREA)

Description

A találmány tárgya egy olyan módon felszerelt teletext vevő, mely lehetővé teszi bizonyos sugárzott cikkek előzetes vételét.
Minden, a következőkben használt terminológiával kapcsolatos zavar elkerülése érdekében, először is emlékezni kell arra, hogy a videográfia kifejezés olyan távközlési eljárást jelent, mely lehetővé teszi a felhasználó számára alfanumerikus vagy grafikus értesülések bemutatását egy képernyőn. Ezen eljárás egyik változatában, a híreket módszeresen egy televíziós hálózat sugározza és a felhasználó válogathat a hírek között. Ekkor beszélünk sugárzott videográfiáról, melyet még „teletext”-nek is neveznek. Franciaországban az „ANTIOPE”nak nevezett eljárás ebből a változatból származik.
A teletext eljárásnál az információkat numerikus formában kódolják és elrendezésük a DIDON-nak nevezett francia norma szerint történik (Numerikus Adatok Sugárzása). Ezt a normát számos dokumentációban leírták, nevezetesen a „Radiodiffusion-Télévision” című folyóirat 1980. 3. és 1982. 1. számában: a 2 313 825 számú francia szabadalomban, ezen szabadalom 2 393 480 számú pótszabadalmában, és ugyancsak 2 404 350 számú francia szabadalmi leírásban.
E norma kapcsán elegendő itt emlékeztetni arra, hogy a numerikus adatok blokkba csoportosított byte-okban vannak szervezve. Minden blokkhoz egy byte-ból álló fejlécet csatolnak és ez az együttes alkot egy csomagot.
Az L normának nevezett franciaországi adásban egy egységcsomag maximális mérete 40 byte. Egy ilyen csomagot egy képsorban helyeznek el, vagy a képnek kizárólag azon részében, melyet a függőleges eltérítés visszafutására tartanak fenn és amelyet részben a függőleges szinkronizáló jelek, részben egyéb ellenőrző jelek foglalnak el, míg a kép több részét a hagyományos videó-jelek töltik ki vagy ε videó-jelek hiányában a teljes képet töltik ki. Vétel esetén demultiplexerrel kiválogatják a csomagokat és a fejléc segítségével az adatblokkokat helyreállít ják.
Az ANTIOPE eljárásban a különböző hírek egy azonos numerikus vonalban multiplexelhetők s „cikk” strukturáltság segítségével. A cikkek struk túrája lehetővé teszi a multiplex eljárást, akár a hírek képernyőn történő kiírása, akár más informá ciótípusok esetén.
Minden cikk négy egymást követő képsorból tevődik össze: cikk-kezdet, cikk-fejléc, adatmező és cikk-vég. Ilyen struktúrát szemléltet az 1. ábra.
A cikk kezdetét és végét egyedi kódok jelzik Tudvalevő, hogy általában a teletextben használt kódokat egy 16 soros és 8 oszlopos táblázatba sorolják. Minden kódot saját oszlopának sora (0-7-ig) és vonalának sora jelöl (0-15-ig). így a cikk kezdetéhez használják a 0/1 sorok két SOH és az 1/14 sorok RS kódját. A cikk végét a megfelelő 0/3 és 0/4 ETX-EOT-tal kódolják.
A cikk fejlécét HAMMING kódolású byte soro zat (vagy egy byte: 4 információs bit + 4 védő bit) alkotja. A fejléc az alábbi három, egymást követő részből áll:
- osztályozó képsor,
- összekötő byte, és
- egy interpretáló képsor.
Az osztályozó képsor lehetővé teszi, hogy továbbítsanak egy „osztályozó számot”, mely megjelöli a hírt a továbbítandó hírek nyilvántartásában és részt vesz a forrás és vevő közötti kapcsolatban. Például egy „oldal” kiválasztása saját „száma” által. Ez a képsor három byte-ot (Cl, C2, C3) tartalmaz (átvételük sorrendjében idézve).
Minden byte-nak van egy hexadecimálisán felírható értéke. A 16 lehetséges érték felírható egyrészt 0—9-ig az első 10, másrészt A, B, C ... F-ig a hat utolsó érték számára.
A byte-ok által felvett értékek a cikk által hordozott hírek mibenlétének első osztályozását határozzák meg.
A különböző cikkeket osztályozási számuk szerint, három osztályba osztják szét,
- első osztály:
Cl=C2 = C3 = 0: a cikknek ez a száma „0 sorok” leírására van fenntartva. A 0 sor egy „segéd képernyő”, melyet a szolgálati közlemények közlésére szántak. A teletextben egy vevőterminálról felteszik, hogy fogad és interpretál minden 0 számú cikket (egy adott cikk interpretálása a felhasználó határozott kérésének megfelelően előnyben részesül, de a 0 sorok vétele rejtve marad a kezelés alatt).
- a második osztály:
C,C2C3 001 és 999 között értendő: ez a számozási mező olyan információk átvitelére van fenntartva, melyeknek a főképernyőn megjeleníthető különleges híranyaggal (1-24 sorok és a margó) van kapcsolatuk. Ebben az esetben CjC2 és C3 az oldalszámoknak megfelelő százasokat, tízeseket és egyeseket jelölik.
- a harmadik osztály:
A Cl, C2, C3 byte-ok közül legalább egy egyenlő A-val, a többi 0 és 9 között értendő: az A értéket úgy kell figyelembe venni, mint egy bármilyen érték egyenértékét, melyet a megfelelő byte vett fel 0 és 9 között. Azonban a 000 számot nem szabad úgy figyelembe venni, hogy bennefoglaltatik ebben az egyenértékben. Ez a mechanizmus lehetővé teszi egyetlen üzenet küldését egyszerre több terminál esetén is, melyek különböző „oldalszámok”-hoz vannak csatlakoztatva.
Mindezen kérdések részletes leírása megtalálható a „Radiodiffusion-Télévision” című folyóiratban (80. 3. és 82. 1.).
Miután felelevenítettük egy teletext eljárás ezen különböző jellemzőit, immár megközelíthető az a probléma, melynek megoldását tűzi ki célul a találmány.
Egy teletext eljárásra szánt magazint ciklikusan sugároznak. A magazint alkotó cikkeket is, (melyek struktúráját már pontosítottuk) ciklikusan továbbítják. Vétel esetén a felhasználó kiválaszt egy cikket úgy, hogy a billentyűzeten tárcsáz egy három számjegyű számot 001 és 999 között. Az előbbiek szerint látható, hogy a felhasználó valójában csak második osztályú cikkekhez fér hozzá, a billentyűzeten jelzett szám egybeesik a magazin egy oldalának a számával.
Az első teletext eljárásoknál az egy oldal jelzéséhez szükséges információkat a megfelelő cikk teljes mértékben tartalmazta. A ciklikusan sugárzott ösz-2187 554 szes oldal közül egy oldalnak a kiválasztása egy alkalmas logikai módszerrel történt, mely lehetővé tette a kapott cikkek Cl, C2, C3 kódjának összehasonlítását azzal a három számjeggyel, melyet a felhasználó választott ki billentyűzete segítségével. 5
Ma azonban a rendszerek összetettebbek és az információ, amely megfelel egy megjelentetni kívánt oldalnak, nem gyűjthető többé össze egyetlen cikkben.
Valóban láttuk megjelenni a különböző cikkeket 10 vagy egységeket, mint például:
- szolgálatinak mondott oldalakat, - ezeket rendszeresen fogadni kell; általában itt találjuk a kiválasztott magazinra vonatkozó adatokat (a magazin címe, száma), melyek jelzik a folyóirat erede- 15 tét (közvetítő lánc, szolgáltató neve, ...),
- „távtöltőnek” nevezett egységeket, melyek arra szolgálnak, hogy a közös információkat áttegyék több felhasználói oldalra, ezek az egységek lehetnek ábécé-k, színpaletták és az oldal alapinformá- 20 ciói,
- híradási egységeket: ezek a hírek olyan információk lehetnek, melyet a terminál majd felhasznál az egyes berendezések - például a magnetoszkóp indításának vezérlésére, de lehetnek a sugárzott 25 magazin összesítő típusú oldalai is,
- esetleg a terminálnak szánt utasításokat, (például egy alcím közlésének rendje),
- bemeneti egységeket: ezek az egységek olyan információkat tartalmaznak, amelyek pontosan 30 meghatározzák a cikkek közti kapcsolatot; például egy egység tartalmazza a magazinban sugárzott cikkek listáját és minden cikkhez a távtöltési oldalszámokat.
E cikkek mindegyike egyedi számot kap. Tehát 35 egy teletext vevőnek egyetlen lehívott oldalhoz több cikket kell számolnia.
A megvalósítandó tesztek így sok időt vesznek igénybe, ami az adási oldalon azt eredményezi, hogy a cikkeket erősen ritkítani kell, hogy a vevő 40 a magazin minden cikkének fejlécét azonosítani tudja. így azután végül nem lehet optimális módon kihasználni az átviteli csatornát.
A jelen találmány célja éppen az, hogy megszüntesse ezt a kellemetlenséget, mivel olyan eszközök- 45 kel látja el a teletext vevőket, melyek lehetővé teszik a tesztek egyszerűsítését, nevezetesen megrövidítik a feldolgozás időtartamát és minimalizálják az eddig megkívánt logikai műveletek számát.
E célból a találmány intézkedik a vevőkészülék- 5θ nél több ismert funckionális egység alkalmazásáról, melyek lehetővé teszik a kívánt oldal hozzáférhetőségét és olyan eszközökről intézkedik, melyek lehetővé teszik az előzetes hozzáférhetőséget azokhoz a kiegészítő cikkekhez, melyek a felhasználó által 55 kiválasztott oldal visszaadását segítik.
Ezen eszközök lényegében egy olyan vételi döntési áramkört, rövidítve CDA-t alkotnak, amely együttműködik a vevőkészülék szokásos eszközeivel, tudniillik az informatikai eszközökkel, melyek 60 alkalmasak a vevőkészülék szerveinek és memóriájának irányítására, mely megkapja a kiválasztott kép helyreállításához szükséges cikkeket Ezt az áramkört lényegében olyan eszközökből állítottuk össze, melyek lehetővé teszik a kapott cikkek Cl, 65
C2, C3 byte-jainak összehasonlítását a felhasználó által kiválasztott oldalt jelző Al, A2, A3 byteokkal, valamint a Bl, B2, B3 byte-okkal, melyek indulási küszöböt képeznek, amitől számítva a cikkekhez való hozzáférhetőség már eldöntött.
A találmány tehát teletext vevő, amely tartalmaz eg\ demodulációs áramkört numerikus adatok és videojel multiplexeléséből származó összetett videojelet fogadó bemenettel és csak a numerikus adatokat szolgáltató kimenettel, egy adat demultiplexert a demodulációs áramkör kimenetéhez csa tlakoztatott bemenettel és a cikkekbe rendezett numerikus adatokat folyamatos csatornák szerint kiadó kimenettel, amely cikkek mindegyike tartalmaz két kódból képzett cikk-kezdetet és ezt követő, három osztályozó byte-ok is magában foglaló cikkfej'écet, egy memóriát a numerikus adatok adatbemenetével és vezérlőbemenettel, egy mikroproceszszort és billentyűzetet magában foglaló egységet. A találmány szerint a demultiplexer és a memória között elhelyezett vételi döntési áramkör van, amely áramkör tartalmaz egy léptető regisztert a de multiplexerhez csatlakoztatott soros bemenettel, a nemória adatbemenetére csatlakoztatott soros kimenettel és a léptető regiszter öt cellájához csatlakozó párhuzamos kimenetekkel, egy memória modult, amely magában foglal egy három byte-os memóriából álló első csoportot, egy három byte-os memóriából álló második csoportot és egy két-bites tárolót, továbbá egy döntési modult, amely magában foglal egy három byte összehasonlító áramkörből álló első csoportot, amelyek egyik bemenete az első csoport-beli memóriák egyikének kimenetéhez, másik bemenete a léptető regiszter első három cellájának párhuzamos kimenetei egyikéhez van csatlakoztatva, egy három byte összehasonlító ánmkörből álló második csoportot, amelyek egyik bemenete a második csoport-beli memóriák egyikének kimenetéhez, másik bemenete a léptető regiszte első három cellájának párhuzamos kimenetei egyikéhez van csatlakoztatva, egy cikk-kezdet kódok detektort, amely a léptető regiszter két utolsó cellájának párhuzamos kimeneteihez van csatlakoztatva és egy a memória vezérlését biztosító logikai áramkört, amelynek bemenetel a hat összehascnlító áramkörhöz, a detektorhoz és a két bites tárolóhoz vannak csatlakoztatva.
A találmány lehetővé teszi egy negyedik cikkosztály meghatározását is, mely követi á korábban meghatározott három osztályt. Ez a negyedik osztály a következő :
- negyedik osztály:
a 01, 02, 03 byte-okból legalább egynek van B és F között vett értéke: több alosztályt lehet megkülcnböztetni,
- ha 01 = B: a megfelelő értékek olyan cikkeknek vannak fenntartva, melyeket csak akkor választunk ki, amikor a dekódoló megfelelő állapotban van (televízió, alcímzés a programazonosító keresése, ...), ez eltér azoktól, amiben a felhasználó kér - kizárva vagy beleértve - egy első kategóriájú cikket (O-tól 999-ig),
- ha Cl felveszi D, D, E, F bármelyik értékét, askor a különböző kódokat az alábbi módon osztályozzuk :
-3187 554 ha Cl = F, akkor a cikket kötelezően dekódolóval kell vizsgálni, ha Cl φ F, akkor az érdekesebb cikkek a legmagasabb értéket kapják, így
EFF olyan cikket jelent, amely a „kötelezők” után magasabb prioritású, EFE egy azonnal következő cikket jelent, ... és így folytatódik egészen COD-ig.
A találmányt a továbbiakban ábrákon szemléltetett kiviteli alak alapján ismertetjük, ahol az
1. ábra egy cikk felépítését mutatja, a
2. ábra a vételi döntési áramkör helyét mutatja egy találmány szerinti teletext vevőben, a
3. ábra a vételi döntési áramkör egy előnyös felépítését mutatja.
A 2. ábrán szemléltetett teletext vevő először is magában foglal önmagában ismert módon egy 10 demodulációs áramkört, amelynek bemenete fogadja az analóg numerikus összetett jelet, mely a numerikus adatoknak a videojellel történt multiplexeléséből származik, és amelynek kímenete kizárólag numerikus adatokat szolgáltat. A teletext vevő tartalmazza továbbá egy 12 demultiplexert, mely lehetővé teszi a csatornák mindegyikéhez tartozó numerikus adatok előállítását, valamint a csatornák folytonosságának helyreállítását. Ez a 12 demultiplexer szolgáltatja a cikkekbe szervezett DN numerikus adatokat, amint az 1. ábrán látható, és egy H órajelet, amely a DN numerikus adatokat kíséri. A teletext vevő magában foglalja még a 14 memóriát, mely például a FIFO („First-in-First-out”) eljárás szerint működik, azaz az első bemeneti adatok jönnek ki elsőként; a 16 mikroprocesszort és különböző alkotóelemekéi (televíziós vevő, képmemória, stb.) a 18 egységben, amely tartalmaz 20 billentyűzetet is.
A 16 mikroprocesszor 22 sínnel kapcsolódik a különböző alkotóelemekhez.
A 2. ábrán szemléltetett teletext yevő a 30 áramkörben különbözik a korábbi megoldástól, ezt a 30 áramkört vételi döntési áramkörnek (CDA) nevezzük, és az a 12 demultiplexer és a 14 memória között van elhelyezve. A 30 áramkör fogadja a DN numerikus adatokat, valamint a H órajelet, és ez továbbítja ugyanezen DN numerikus adatokat a 14 memóriához egy CE jellel, mely a 14 memóriát utasítja nyitásra vagy zárásra. Ily módon a 30 áramkör képes irányítani ama cikkeknek a 14 memóriába történő beírását, amelyek használhatónak látszanak.
A teletext vevő az alábbiak szerint működik:
Számításba véve a sugárzott cikkek különböző kódjaiban érvényre jutó hierarchiát - melyet fentebb már meghatároztunk - a vevő ki fog választani az osztályozási kódok számára egy küszöböt, amelyből kiindulva a cikkeket a 30 áramkör segítségével beírja és tárolja a 14 memóriában. Ezt a küszöböt a 16 mikroprocesszor határozza meg és feljegyzi a 30 áramkörbe. A küszöb függ a vevő memóriakapacitásától - ennek képesnek kell lennie mindazon cikkek tárolására, melyek jelzőszáma magasabb a küszöbénél -, függ a 14 memória dinamikus kezelési kapacitásától, valamint a felhasználói szolgáltatások kihasználási feltételeitől.
I
I '
Minden olyan cikket fogad, melynek osztályozási kódja magasabb a választott értéknél. A magazin egy adási ciklusának végén a 16 mikroprocesszor teszteli a 14 memória tartalmát és megállapítja:
- vagy azt, hogy a 14 memória még nem telített ebben az esetben csökkenti a küszöbértéket,
- vagy azt, hogy éppen télitett, ebben az esetben nem módosítja a küszöböt,
- vagy azt, hogy nem lehetett minden a szelektálási ismérvnek megfelelő cikket tárolni. Ebben az esetben emeli a küszöbhatárt és utasítást ad új szelektálási ciklusra.
Ha a kódokban lévő prioritásokat az adásnál jói szervezték meg, akkor a 14 memóriában nemcsak a kiválasztott oldalhoz tartozó cikkek állnak rendelkezésre, hanem a kiegészítő cikkek is, amelyek ezen oldal kezeléséhez szükségesek.
A 30 áramkör működése érthetőbb lesz a felépítés és egy működési példa leírása után.
A 30 áramkör tömbvázlatát a 3. ábra mutatja. Ez a 30 áramkör magában foglalja a 34 soros bemenetű 32 léptető regisztert, a 36 órabemenetet, a 38 soros kimenetet és az öt 40 párhuzamos kimenetet: a 32 léptető regiszter öt 41—45 cellát foglal magában. Tartalmazza még az 50 memória modult, mely egy első három 51, 52, 53 memóriából álló csoportból, egy második három 54, 55, 56 memóriából álló csoportból és egy 57 két bites tárolóból tevődik össze. 51-56 memóriák és az 57 két bites tároló mindegyike lehet „latch” típusú, azaz transzparens azon egész időtartam alatt, amíg az 1-en van az órajel és tárolja a bemeneti jel állapotát az órajel lefutó élétől számítva. Használhatók például a 74LS273 típusú áramkörök. Az 50 memória modul kiegészül az 58 címdekódoló áramkörrel, melyet a BC vezérlő sín és a BA címsín táplál. Az 51-56 memóriák és az 57 két bites tároló a BD adatsinhez vannak kapcsolva. Ez a három sín alkotja a vevőkészülék 22 sínjét. A 30 áramkör még a 60 döntési modult is magában foglalja, amely tartalmazza két bemenetű három byte-os 61, 62, 63 összehasonlító áramkörök egy első csoportját, amelyek első bemenete kapcsolódik az 51, 52, 53 memóriák kimeneteinek egyikéhez, második bemenete pedig a 32 léptető regiszter három első 41,42,43 cellájának egyikéhez; tartalmazza továbbá a két bemenetű három byte-os 64, 65, 66 összehasonlító áramkörök egy második csoportját, ezek első bemenete 54, 55, 56 memóriák egyikének kimenetéhez, második bemenete a 32 léptető regiszter három első 41, 42, 43 cellájának egyikéhez kapcsolódik; végül az RS és SOH kód 68 detektort, amely a 32 léptető regiszter két utolsó 44, 45 cellájához van kapcsolva. A 60 döntési modul magában foglalja még a logikai 70 áramkört, amely az összes 61-66 összehasonlító áramkör és a 68 detektor által szolgáltatott adatok szintézisét valósítja meg. A 70 áramkör lehet pl. egy JPLA áramkör (FIELD PROGRAMMABLE LOGIC ARRAY), mely a felhasználó számára egy programozható logikai hálózat. A 70 áramkör két jelet ad, egyik a CO jel, amely utasítás a 14 memória nyitására, a másik a CF jel, amely a zárásra ad ι tasítást. A CO és CF jeleket a 80 flip-flop memorizálja, ennek 82 kimenete 84 NEM-ÉS kapu egyik bemenetéhez van kapcsolva, amelynek másik be-41 ι 187 554 menete fogadja a H órajeleket, amelyek az adatokat kísérik. A 84 NEM-ÉS kapu kimenete a 14 memória írásutasító 14C vezérlőbemenetére van kapcsolva, melynek 14D adatbemenete fogadja a 32 léptető regiszterből kivett adatokat.
E vételi döntési 30 áramkör (CD A) működése a következő: A 32 léptető regiszter fogadja azokat a byte-okat, amelyek a leadott cikkeket szervezik. Minden cikk.SOH kóddal kezdődik, RS kóddal folytatódik, ezután a C3, C2, C3 osztályozó byteokkal folytatódik (1. ábra). Ezek a byte-ok besorolnak a 32 léptető regiszterbe, ahogy a 2. ábrán látható, az SOH kód a 45 cellába, az RS kód a 44 cellába, a Cl5 C2, C3 osztályozó byte-ok pedig a 43, 42, 41 cellába.
Az 50 memória modul 51, 52, 53 memóriái fogadják az Al, A2, A3 byte-okat és kialakítják a felhasználó által kiválasztott oldalszámot, melyet a felhasználó a 20 billentyűzeten jelzett. Az 54, 55, 56 memóriába fogadják a Bl, B2, B3 byte-okat melyek meghatározzák a vételi küszöböt. Az Al, A2, A3, Bl, B2, B3 byte-okat a 16 mikroprocesszor szolgáltatja a BD adatsínen keresztül.
Ami az 57 két bites tárolót illeti, ez négy állapotban lehet a két bit felvett értékei szerint.
E négy állapot az alábbi kapcsolat szerint határozza meg a megvalósítandó teszteket:
- 01: kizárólagosan annak ellenőrzése, hogy a kapott cikk száma (Cl, C2, C3) azonos-e a felhasználó által kért cikk számával (Al, A2, A3),
- 10: Csak azt kell vizsgálni, hogy a kapott cikk száma (Cl, C2, C3) nagyobb-e vagy egyenlő mint a küszöb (Bl, B2, BC),
-11: annak vizsgálata, hogy a kapott cikk száma (Cl, C2, C3) vagy egyenlő-e a felhasználó által kért cikk számával (Ál, Á2, A3) vagy nagyobb-e vagy egyenlő, mint a küszöb (Bl, B2, B3),
- 00: nullázás (rését).
A megvalósítandó teszt értékét a 71 vonal továbbítja a 70 áramkörnek.
A 61-66 összehasonlító áramkörök működése világos: fogadnak két byte-ot, összehasonlítják őket, és jelzik, hogy van-e azonosság vagy nincs. A 68 detektor megvizsgálja az SOH és az RS kódok jelenlétét, ami egy cikk érkezését jelzi.
Amikor a 16 mikroprocesszor a 00 kódot küldi az 57 két bites tárolóhoz, akkor újraindítja az öszszehasonlító rendszert, amely együtt jár a 14 memóriához való hozzáférés zárásával.
A hatékony működtetéshez tehát az szükséges, hogy a teszt értékét meghatározó 57 két bites tároló mindkét bináris eleme különbözzék zérótól. Ilyen feltételek között az Al, A2, A3 és Bl, B2, B3 byte elemeit a 16 mikroprocesszor betölti az 51-53, ill. az 54-56 memóriákba. Ettől a feltöltéstől függetlenül, mindkét kapott információ átmegy a 32 léptető regiszteren.
Mivel a 61-66 összehasonlító áramkörök és a 68 detektor kombinációs logikában vannak, permanenciában működnek. Az Ai, Bi, Ci (i = 1—3-ig) byte-ok be vannak töltve az 50 memória modulba, ill. a 32 léptető regiszterbe, amikor a H órajel alacsony szinten és a 68 detektor kimenete 1-en van, ez azt jelenti, hogy az SOH és az RS kódok megérkeztek, a teszt érvényes.
A zárási és nyitási utasítások a 80 flip-flop memóriájában vannak tárolva. A különböző áramkörökben fellépő késések miatt bekövetkezhető káros nyitások és zárások elkerülésére alkalmazzuk a H órajelet az adatok tartozékaként, hogy a tesztek eredményei csak akkor érvényesüljenek, amikor az adatok stabilak.
Az Al, A2, A3 és Ca, C2, C3 byte-ok közötti egyenlőség azt jelzi, hogy megkaptuk a kívánt cikket és közlési céllal átvihető a memóriába.
A Cl, C2, C3 ^Bl, B2, B3 byte teszt azt jelenti, hogy olyan cikk birtokában vagyunk, mely hasznos lehet a vevőnek, átvihető tehát a 14 memóriába a 16 mikroprocesszor által történő későbbi hasznosításra, ha ennek szüksége van rá, - ha nem, akkor törölni kell.
Az érvényesítés magával hozza a 14 memória nyitási vagy zárási rendjének alkalmazását. Akkor kapunk nyitást, amikor:
- az 57 két bites tárolóba írt „teszt értéke” jel 01, akkor az A1 = C1, A2 = C2 és A3 = C3, bármi legyen is a Bl, B2, B3,
-a „teszt értéke” jel 10, akkor a Cl, C2, C3 =? Bl, B2, B3, azaz:
akár Cl >B1 • akár C1 = B1 és C2>B2, • akár C1 = B1, C2 = B2 és C3^B3,
- a „teszt értéke” jel 11, akkor a megelőző feltételek közül egyik vagy másik teljesül.
Minden más feltétel, mivel a teszt érvényesített, a 14 memória bemenetének lezárását vonja maga után. Ugyanez a helyzet akkor is, amikor a „teszt értéke” jel 00, függetlenül a teszt érvényesülési feltételeitől.
A találmány működési elvének jobb megértéséhez egy példát írunk le.
Tételezzünk fel egy olyan magazint mely magában foglal:
- 13 számozott cikket 1—10-ig, mely a billentyűzeten közvetlenül hozzáférhető: ezek a cikkek tartalmazzák a megszerzendő távközlési oldalak számának információját a vizualizálás előtt;
- 3 számozott cikket: EFD, EFE, EFF (hexadecimál s jelzés), melyek távközlési cikkek és kiegészítőként használják őket a 10 előző cikkből a következő 'áblázat szerint, amely minden elérhető cikkhez megadja (l-10-ig számozva) a megszerzendő kiegészítő cikket.
EFF EFE EFD
X X ,
X X
X
X X
X
X
X .X
X X
X
X
Megjegyezzük, hogy a forrás a legmagasabb prioritást jelölte ki (azaz EFF-t, mely magasabb rendű a másik két kódnál) a leggyakrabban használt cikkhez, 1 iegészítve a billentyűzeten számmal elérhető cikkekkel. A példában ezek a távközlési cikkek kiegészítő abc-k:
-5187 554
FOO-val számozott cikk, mely belépő cikk és amely a látható és a távközlésre szánt cikkek között létező kapcsolatokat tartalmazza.
Képzeljük el azt az esetet, amikor a vevőkészülék 14 memóriája kis kapacitása miatt csak két távközlésre szánt cikk tárolását teszi lehetővé.
. Mindenekelőtt tételezzük fel, hogy a vevő nem képes használni az FOO vizsgálatba belépő cikket.
Amikor a felhasználó lehív a billentyűzeten 1-10-ig történő számozással egy oldalt, a vételi áramkör (CDA) 01 módba programozódik a megfelelő cikk megkeresése érdekében. Ha egyszer ezt a kiválasztott cikket a 14 memória a kimenetén már feldolgozta, a vevőkészülék azonosítani fogja, hogy vajon 14 memóriájában rendelkezik-e kapcsolódó kiegészítő adatokkal.
- igenlő esetben, bemutatja ezt az oldalt,
- tagadó esetben, azonnal 10 módba programozza a vételi döntési 30 áramkört (CDA) egy COOnak megfelelő küszöbbel (hexadecimális jelölés). Ebben a módban be fogja venni 14 memóriájába a távközlésre szánt oldalakat és kizárólag azokat a távközlésre szánt cikkeket fogja 14 memóriájában tárolni, amelyekre szüksége van, például EFE és EFD; ha a választott oldal 2, utána bemutatja az oldalt. Ez a művelet egy kiegészítő sugárzási ciklust tesz szükségessé.
Amikor az oldalt már bemutatta, a vevő újra 10 módba programozza a vételi 30 áramkört (CDA) olyan küszöbbel, amely egyenlő EFE-vel, és tárolja 14 memóriájában a két távtöltésre leggyakrabban használt cikket.
A vevőkészülék a magazin-sugárzás legalább egy ciklusában, képes bemutatni minden oldalt, kivéve a 2 és 7 számúakat - melynek az EFD oldalra van szükségük. E két utóbbi számára két sugárzási ciklus kell majd, és valójában le kell csökkenteni a küszöböt COO-ra.
Egy vevőkészülék számára, mely tudja használni az FOO bemeneti oldalát, az iniciálástól kezdve a vételi döntő 30 áramkört 10 módba programozzák egy az FOO-val egyenlő küszöbbel. Ebben az eset ben minden FXX formátumú cikket átvesz a 14 memória. A vevő tehát külön számításba veszi az FOO cikket.
Nézzük ismét a felhasználó által kiválasztott 2. oldal példáját. A vevőkészülék tudja már az FOO cikk számításba vett tényéből, hogy a 2. oldalnak szüksége van EFE és EFD kiegészítő oldalakra. Ennek tudatában a szelekciótól kezdve a vételi 33 áramkört II módba fogja programozni, Al A2 A3 = 002, és Bl B2 B3 = EFD-vel. így az oldal minden eleme egy ciklusban választható ki ketlő helyett, mint az megelőzően történt.
Ha a vevőkészülék nem lett volna felszerelve a találmány szerinti vételi 30 áramkörrel (CDA), akkor működése az alábbi lett volna :
- a kívánt oldal megkeresése a billentyűzeten.,
- a távközlésre szánt oldal megkeresése, számai alapján; minden cikk fejlécét tesztelni kell; ha ez a teszt logikailag elkészült, igen soká tart a megvalósítás; vagyis nagyon fárasztó, mert egy igen röv id cikk után előfordulhat, hogy az ember nem számít a következő cikk fejlécére.
A vevőkészülék használhatja a bemenő cikk tir6 talmát, memorizálhatja a két leggyakrabban használt, távközlésre szánt cikket, keresheti a kívánt cikket a billentyűzeten, valamint a memóriájában levő, távközlésre szánt cikkeket.
összehasonlítva a cikkek sugárzási nehézségeit a két leírt esetben, megállapítható:
- vételi 30 áramkör (CDA) nélkül (korábbi eljárás) : egy cikk fejlécének vége és a kővetkező cikk fejlécének kezdete között eltelt időnek a sugárzási ciklusban olyannak kell lennie, hogy a vevőkészülék képes legyen több közül kiválasztani egy cikk számát; jelen esetben ez az idő 640 ps (10 sor letapogatási ideje),
- vételi 30 áramkörrel (a találmány szerint), a nehézség nem. létezik többé, csak akkor, ha két távközlésre szánt cikk közvetlenül követi egymást: az időintervallum két ilyen cikk között a cikkek láthatóvá tételével használható ki.

Claims (2)

  1. Szabadalmi igénypont
    Teletext vevő, amely tartalmaz egy demodulációs áramkört (10) numerikus adatok és videojel multiplexeléséből származó összetett videojelet fogadó bemenettel és csak a numerikus adatokat szolgáltató kimenettel, egy adat demultiplexert (12) a demodulációs áramkör (10) kimenetéhez csatlakoztatott bemenettel és a cikkekbe rendezett numerikus adatokat folyamatos csatornák szerint kiadó kimenettel, mely cikkek mindegyike tartalmaz két kódból (SOH, RS) képzett cikk-kezdetet és ezt követő, három osztályozó byte-ot (Cl, C2, C3) is magában foglaló cikk-fejlécet, egy memóriát (14) a numerikus adatok adatbemenetével és vezérlőbemenettel, egy mikroprocesszort (16) és billentyűzetet (20) magában foglaló egységet (18), azzal jellemezve, hogy a demultiplexer (12) és a memória (14) között elhelyezett vételi döntési áramköre (30) van, amely áramkör (30) tartalmaz egy léptető regisztert (32) a demultiplexerhez (12) csatlakoztatott soros bemenettel (34), a memória (14) adatbemenetére (14D) csatlakoztatott soros kimenettel (38) és a léptető regiszter (32) öt cellájához (41-45) csatlakozó párhuzamos kimenetekkel (40), egy memória modult (50), amely magában foglal egy három byte-os memóriából (51, 52, 53) álló első csoportot, egy három byte-os memóriából (54, 55, 56) álló második csoportot és egy két-bites tárolót (57), továbbá egy döntési modult (60), amely magában foglal egy három byte összehasonlító áramkörből (61, 62, 63) álló első csoportot, amelyek egyik bemenete az első csoport-beli memóriák (51, 52, 53) egyikének kimenetéhez, másik bemenete a léptető regiszter (32) első három cellájának (41, 42, 43) párhuzamos kimenetei egyikéhez van csatlakoztatva, egy három byte összehasonlító áramkörből (64, 65, 66) álló második csoportot, amelyek egyik bemenete a második csoport-beli memóriák (54, 55, 56) egyikének kimenetéhez, másik bemenete a léptető regiszter (32) első három cellájának (41,42,43) párhuzamos kimenetei egyikéhez van csatlakoztatva, egy cikk-kezdet kódok (SOH, RS) detektort (68), amely a léptető regiszter (32) két utolsó cellá-61
    187 554 .
    jának (44,45) párhuzamos kimeneteihez van csatla- összehasonlító áramkörhöz (61-66), a detektorhoz koztatva, és egy a memória (14) vezérlését biztosító (68) és a két bites tárolóhoz (57) vannak csatlakozlogikai áramkört (70), amelynek bemenetel a hat tatva.
  2. 2 oldal rajz
HU84683A 1983-02-22 1984-02-21 Teletext receiver HU187554B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR8302860A FR2541478A1 (fr) 1983-02-22 1983-02-22 Recepteur de teletexte a moyens de decision d'acquisition anticipee

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU187554B true HU187554B (en) 1986-01-28

Family

ID=9286154

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU84683A HU187554B (en) 1983-02-22 1984-02-21 Teletext receiver

Country Status (14)

Country Link
US (1) US4614972A (hu)
EP (1) EP0120731B1 (hu)
JP (1) JPS60182A (hu)
AT (1) ATE27082T1 (hu)
AU (1) AU567144B2 (hu)
BR (1) BR8400781A (hu)
CA (1) CA1213360A (hu)
DE (1) DE3463597D1 (hu)
ES (1) ES529958A0 (hu)
FR (1) FR2541478A1 (hu)
HU (1) HU187554B (hu)
MX (1) MX155999A (hu)
PT (1) PT78131B (hu)
YU (1) YU32384A (hu)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4965825A (en) 1981-11-03 1990-10-23 The Personalized Mass Media Corporation Signal processing apparatus and methods
US7831204B1 (en) 1981-11-03 2010-11-09 Personalized Media Communications, Llc Signal processing apparatus and methods
USRE47642E1 (en) 1981-11-03 2019-10-08 Personalized Media Communications LLC Signal processing apparatus and methods
JPS6196833A (ja) * 1984-10-17 1986-05-15 Sony Corp テレビ受像機
NL8500047A (nl) * 1985-01-09 1986-08-01 Philips Nv Televisie ontvanger met teletext-decodeerschakeling en paginanummergeheugen.
CA2054770A1 (en) * 1989-05-03 1990-11-04 Gerhard Eitz Process and device for transmitting teletext data
KR920010811B1 (ko) * 1990-05-10 1992-12-17 주식회사 금성사 텔레비젼 수상기에서의 데이타 편집.기억 방법및 그 장치
EP0714585B1 (en) * 1994-06-16 2001-05-16 Koninklijke Philips Electronics N.V. Method and apparatus of transmitting teletext pages
US5617565A (en) * 1994-11-29 1997-04-01 Hitachi America, Ltd. Broadcast interactive multimedia system
EP0765082A3 (en) * 1995-09-25 1999-04-07 Sony Corporation Subtitle signal encoding/decoding
EP1370090A1 (en) * 2002-06-03 2003-12-10 Sony International (Europe) GmbH Video format detector

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FR2363949A1 (fr) * 1976-09-06 1978-03-31 Telediffusion Fse Systeme de transmission numerique et d'affichage de textes sur un ecran de television
FR2419623A1 (fr) * 1978-03-10 1979-10-05 Telediffusion Fse Systeme de transmission numerique et d'affichage de textes et de graphismes sur un ecran de television
FR2457520A1 (fr) * 1979-05-23 1980-12-19 Telediffusion Fse Dispositif de selection de page pour systeme de teletexte
CA1177138A (en) * 1981-01-20 1984-10-30 Motoaki Asao Digital signal receiver
EP0074970B1 (en) * 1981-03-20 1986-10-22 Independent Broadcasting Authority Decoder for digital information in a t.v. signal
US4388645A (en) * 1981-04-13 1983-06-14 Zenith Radio Corporation Teletext communication system with timed multipage local memory
US4426698A (en) * 1981-08-24 1984-01-17 Eeco Incorporated Television digital data frame with error detection
DE3210893C2 (de) * 1982-03-25 1984-01-05 Standard Elektrik Lorenz Ag, 7000 Stuttgart Geräteanordnung mit einem Fernsehempfangsgerät und einem Videdoaufnahme- und/oder -wiedergabegerät

Also Published As

Publication number Publication date
JPS60182A (ja) 1985-01-05
AU2465384A (en) 1984-08-30
YU32384A (en) 1986-12-31
PT78131B (fr) 1986-03-20
EP0120731A1 (fr) 1984-10-03
DE3463597D1 (en) 1987-06-11
FR2541478B1 (hu) 1985-03-22
CA1213360A (en) 1986-10-28
BR8400781A (pt) 1984-09-25
MX155999A (es) 1988-06-13
ES8501137A1 (es) 1984-11-01
PT78131A (fr) 1984-03-01
ES529958A0 (es) 1984-11-01
US4614972A (en) 1986-09-30
EP0120731B1 (fr) 1987-05-06
ATE27082T1 (de) 1987-05-15
AU567144B2 (en) 1987-11-12
FR2541478A1 (fr) 1984-08-24

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4908707A (en) Video cassette recorder programming via teletext transmissions
EP0296190B1 (en) Programming of television receiving devices
US4920535A (en) Demultiplexer system
US5410359A (en) Teletext decoder and television receiver provided with a teletext decoder
HU187554B (en) Teletext receiver
US4719510A (en) Teletext decoders
CN1037060A (zh) 快速存取图文广播解码器装置
FI74179C (fi) Teletextanordning med kort sidoframsoekningstid.
US4908706A (en) Teletext decoder arrangements
US4991018A (en) Teletext decoder with improved processor which determines the beginning and end of a teletext page
EP0362940B1 (en) Teletext decoders
US4963968A (en) Method and apparatus for validating teletext data
FI93072B (fi) Parannuksia televisiosignaalin pystysuuntaisen palautusjakson aikana lähetetyn informaation sovellutuksiin
WO1991019391A1 (en) Broadcast receiver system
JPS6248955B2 (hu)
US4697046A (en) Teletext signal processing circuit for a teletext receiver
US4910595A (en) Teletext decoders
US6867816B2 (en) Method and device to display an index of teletext pages
EP0351912A1 (en) Teletext decoders
EP0567185A2 (en) Teletext decoder and television receiver provided with a teletext decoder
GB2223150A (en) Teletext system with secondary address in undisplayed row
US5905735A (en) Time slot interchanger and digital communications terminal for ISDN D-channel assembly
US4364042A (en) Data-transmission and data-processing system
KR900007018B1 (ko) 브이씨알의 예약녹화방법
KR0140918B1 (ko) 동기식 전송장치의 오버헤드 타이밍 검출회로