HU186097B - Process for the production of treo-3-amino-2-hydroxy-4-oxobutyric acids - Google Patents

Process for the production of treo-3-amino-2-hydroxy-4-oxobutyric acids Download PDF

Info

Publication number
HU186097B
HU186097B HU247179A HU247179A HU186097B HU 186097 B HU186097 B HU 186097B HU 247179 A HU247179 A HU 247179A HU 247179 A HU247179 A HU 247179A HU 186097 B HU186097 B HU 186097B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
hydroxy
oxo
acid
formula
threo
Prior art date
Application number
HU247179A
Other languages
English (en)
Inventor
Hamao Umezawa
Takaaki Aoagi
Tadashi Shirai
Rinzo Nishizawa
Masao Suzuki
Tetsushi Saiono
Original Assignee
Nippon Kayaku Kk,Jp
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Nippon Kayaku Kk,Jp filed Critical Nippon Kayaku Kk,Jp
Publication of HU186097B publication Critical patent/HU186097B/hu

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Indole Compounds (AREA)

Description

A találmány tárgya eljárás új treo-3-amino-2-hidroxi-4-oxo-vajsavak és észterei előállítására. A vegyületek a treo-3-amino-2-hidroxi-butanoil-amino ecetsavak (besztatin) intermedierjei. A vegyületeket (III) általános képlettel jellemezhetjük, ahol
Rí jelentése naftil- vagy (1) általános képletü csoport — ahol Ró és R? jelentése hidrogén-atom, halogén-atom, hidroxil- vagy 1—4 szénatomos alkil-, vagy alkoxi-csoport, fenil-csoport,
R2 jelentése adott esetben halogénatommal szubsztituált 1—4 szénatomos alkil-karbonil-amino-csoport, 1-benzoil-amino-csoport ftálimino-, vágy 1—4 szénatomos alkoxi-karbonil-amino-csoport,
R3 jelentése hidrogénatom vagy 1—4 szénatomszám alkil-csoport.
A (III) általános képletü vegyületek úgy állítjuk elő, hogy valamely (I) általános képletü N-védett-2-οχο-etilamin-származékot — ahol Rí és R2 jelentése a fenti — (II) általános képletü glioxilsavval vagy észterével — ahol R3 jelentése a fenti — reagáltatunk.
A besztatin (2S, 3R)-3-amino-2-hidroxi-4-fenil-butanoil-(S)-leucin minimális toxicitású anyag, amelyet Streptomyces olivoreticuli tenyészet szűrletéből izolálunk, és amely aminopeptidáz B inhibitor hatású (4029 547 számú amerikai egyesült államokbeli szabadalmi leírás). H. Umezawa és társai azt találták, hogy a fenti anyag immun válaszra például késletetett hiperesztéziára kiváló hatást mutat, aktiválja az in vivő védekezési mechanizmust és gátló hatást fejt ki a rákra is (117 435/1977. számú japán közzétételi irat) és így a vegyület hasznos gyógyszernek ígérkezik.
Ismeretes, hogy a besztatinon kívül számos 3-amino-2-hidroxi-butanoil-amino-ecetsav ugyanúgy vagy még jobban gátolja az aminopeptidáz B-t, mint a besztetin és szintetikus eljárás található az 1 510477 számú nagy-britanniai szabadalmi leírásban a fenti vegyületek előállítására. A nagybritanniai szabadalmi leírásban azonban (2S, 3R)-3-amino-2-hidroxi-vajsavat, a besztetin közbenső termékét az 1. reakcióvázlat szerint állítják elő és az eljárás az alábbiakban részletezett hátrányokkal rendelkezik.
Az 1. reakcióvázlat szerint a (10) képletü (R)-fenil-alanint (2) képletü benzil-oxi-karbonil-származékká alakítják, melyet diciklohexil-karbodiimid jelenlétében 3,5-dimetil-pirazollal kondenzálnak. A kapott (3) képletü 1,5-dimetiI-pirazolidot lítium-alumínium-hidriddel (4) képletü benzil-oxi-karbonil-(R)-fenil-alaninná redukálják, melyet nátrium-hidroxigén-szulfittal történő reakcióval a megfelelő (5) képletü adukttá alakítanak. A kapott terméket cianiddal reagáltatva (6) képletü cianohidrin keletkezik. A fenti származékot savas körülmények mellett (7) képletü (2RS, 3R)-3-amino-2-hidroxi-4-fenil-vajsavvá hidrolizálják, melyet ismét benzil-oxi-karbonilezőszerrel reagáltatva (8) képletü (2RS, 3R)-3-benzil-oxi-karbonil-amino-2-hidroxi-4-fenil-vajsavvá alakítanak. A savat frakcionáitan kristályosítják és így brucin alkalmazásával (9) képletü (2S, 3R)-3-benzil-oxi-karbonil-amino-2-hidroxi-4-fenil-vajsavat állítanak elő.
Bár a fenti eljárást laboratóriumi méretekben prob- 60 lémamentesen meg lehet valósítani, nagyüzemi termelésre nem alkalmas, mivel az eljárás az igen költséges nem természetesen előforduló aminosavat, az (R)-fenil-alanint alkalmazza, továbbá a pirazolid redukciójához szükséges lítium-alumínium-hidrid igen gyulé- 66 kony (—20 °C alatt), továbbá a cianohidrin szintéziséhez szükséges cianid pedig igen mérgező.
Azt találtuk, hogy a (III) általános képletü vegyület nagyüzemi gyártására alkalmas módszer, ha az (I) ál= talanos képletü N-védett 2-oxo-etil-amint (II) általános képletü glioxilsavval vagy észterével reagáltatjuk.
Az (I) általános képletü kiindulási anyagban Rí jelentése lehet naftilcsoport, például 1-naftil- vagy 2-naftil-csoport, vagy (1) általános képletü csoport, 10 ahol Ró és R? jelenthet szénatomos alkoxicsoportot, például metoxi-, etoxi-, propoxi-, butoxi-, rövidszénláncú alkil-csoportot, például metil-, etil-, propil-, butilcsoportot. A rövidszénláncú alkil- vagy alkoxicsopoitok elágazók lehetnek. Az: (1) általános képlettel '5 jellemzett csoport jelenthet például fenil-, klórfenil-, diklór-fenil-, fluor-fenil-, hidroxi-fenil-, metoxi-fenil-, etoxi-fenil-, n-propoxi-fenil, izopropoxi-fenil-, η-butoxi-fenil-, izo-butoxi-fenil, szek-butoxi-fenil-, medl-fenil-, η-propil-fenil-, izopropil-fenil, n-butil•-d fenil-, izobuti-fenil-, szekbutii-fenil, bifenil, dihidroxi-fenil-, dimetoxi-fenil- vagy hidroxi-metoxi-fenil-csoportot. A benzolgyűrűn levő szubsztitiensek bármelyik lehetséges helyzetet elfoglalhatják, így például 0-, m- vagy p-helyzetben, o- és m-helyzetben, p- és 0- helyzetben vagy p- és m-helyzetben.
R2 helyén az amino-csoportot védő csoport lehet például 1—4 szénatomos acil-, például formil-csnport, 1—4 szénatomos alkil-karbonil-csoport, mely csoportok például halogénatommal lehetnek szubsztituálva, amely nem befolyásolja a reakciót. A vécőcsoportok tehát lehetnek például acetil-, klór-acctil-, diklór-acetil-, bróm-acetil, 2-klór-propionilvaey 2-bróm-proponil-csoport, továbbá benzoil-csopoit. R2 helyén az amino-csoportot védő csoport lehet továbbá 1—4 szénatomos alkoxi-karbonil-csoport, ilyenek például metoxi-karbonil-, etoxi-karbonil-, izopropoxi-karbonil-, izobutoxi-karbonil-, tercier-butoxi-karbonil-csoport. A fenti védőcsoportokat Ró és R7 csoportok védésére is használhatjuk, ha az utóbbiak jelentése hidroxi-csoport.
Az (I) általános képletü N-védett-2-oxi-etil-amin származékot a találmány szerint kiindulási anyagként használjuk. Ezek között a kiindulási anyagok között sok új vegyület van, és szintézisük úgy történik, mint az smert vegyületek előállítása. Kiindulási anyagként (VIII) általános képletü metil-ketont használunk — ahol Rí jelentése a fenti — a (VIII) általános képletü vegyületet a megfelelő bróm-metil-ketonná brómozzuk, majd a brómozott ketont hexametil-tetraminnal reagáltatjuk, és a megfelelő 2-oxo-etil-aminná hidrolizál.uk, majd az amino-csoportot a megfelelő acilezőszemel reagáltatva megvédjük.
A (II) általános képletü vegyületben előforduló Rí alkilcsoportok nincsenek különösebben megkötve, amennyiben a reakciót nem befolyásolják és jelentésük 1—4 szénatomos alkil-csoport, például metil-, etil-, propil-, butil-csoport.
A (II) általános képletü vegyületekhez tartozik például a glioxilsav, valamint a sav metil- és etilészterei.
Λζ (I) általános képletü N-védett-2-oxo-etiI-amin valamint a (II) általános képletü glioxilsav vagy észtere 'eakcióját rendszerint vízben, szerves oldószerben vagy szerves oldószer és víz elegyében bázis jelenlétében végezzük.
Szerves oldószerként mint vízzel elegyített oldószer-2186097 ként valamennyi vízzel elegyedő oldószert használhatjuk, előnyösen poláris oldószereket alkalmazunk, mint rövidszénláncú alkoholokat, például metanolt, etanolt és propánok, ketonokat, például acetont és metil-etil-ketont, acetonitrilt, tetrahidrofuránt, dioxánt, dimetil-formamidot, dimetil-acetamidot és dimetil-szulfoxidot.
Szerves oldószerként tehát valamennyi olyan oldószer szóbajöhet, amely a kiindulási anyagokat feloldja és előnyösen a fent említett oldószereken kívül észtereket, például ecetsav rövidszénláncú alkil-észtereit, például metil-acetátot és etil-acetátot, valamint étereket, például dietil-étert, diizopropil-étert és halogénezett szénhidrogéneket, például kloroformot és széntetrakloridot használunk.
Bázisként valamennyi szervetlen bázis szóbajöhet, mint például hidroxidok, karbonátok, hidrogén-karbonátok, ahol a fém alkáli vagy alkáli-földfém, ilyen bázisok például a kálium-hidroxid, nátrium-hidroxid, kalcium-hidroxid, kálium-karbonát, nátrium-karbonát, kálium-hidrogén-karbonát, nátrium-hidrogén-karbonáí és ammónia, szerves vegyületek-, például szerves savak alkáli fémsói, például rövidszénláncú karbonsavak alkáli fémsói, például kálium-acetát, nátrium-acetát, nátrium-formiát, kálium-propinát, aromás aminok, például piridin, alifás aminok, például trietil-amin és trimetil-amin. Ha a reakciót vízben vagy víztartalmú szerves oldószerben végezzük, akkor szervetlen bázisként különösen alkálifémek hidrogén-karbonátjai, például nátrium-hidrogén-karbonát és kálium-hidrogén-karbonát feleinek meg. Ha a reakciót szerves oldószerben végezzük, szerves bázisokat, például alkil-aminokat és különösen trietil-amint használhatunk. A bázis mennyisége nem játszik különösebb szerepet, hogyha a reakcióoldatot enyhén savas és lúgos pH közötti tartományban alkalmazzuk, előnyösen például 0,5—10 mól, rendszerint
1—2 mól bázist használunk 1 mól glioxilsavra vagy észterére (II képlet).
A reakciót 0 °C-tól az oldószer forrpontjáig terjedő hőmérsékleti intervallumban, előnyösen szobahőmérséklet és 60 °C között végezzük. A reakcióidő a reakció hőmérsékletétől, a kiindulási anyagtól és az oldószertől függ és bár külön nem határoztuk meg, de a reakciót 2—100 óra hosszat, rendszerint 12—20 óra hosszat végezzük szobahőmérséklettől 60 °C-ig terjedő hőmérsékleten.
A (II) általános képletü glioxilsav vagy észterének mennyisége nincs megkötve és rendszerint 0,2—10 mól, előnyösen 1—2 mól mennyiségben használjuk 1 mól (I) általános képletü N-védett-2-oxo-etil-aminra vonatkoztatva.
A (II) általános képletü glioxilsavat — ahol R3 jelentése hidrogénatom — vizes oldatban használhatjuk, a reakció közben nem lép fel probléma.
Az (I) és (II) általános képletü vegyületek reagáltatásával a (III) általános képletü vegyületet állíthatjuk elő. A kapott vegyületet a reakcióelegyből izoláljuk, például az alábbi módon.
a) R3 hidrogénatom jelentése esetén
1. ha oldószerként vizet használunk, a reakcióelegyet savval megsavanyítjuk és a sav hatására kristályok válnak ki, melyeket szűréssel választunk el.
2. Ha oldószerként víz és szerves oldószer elegyét használjuk, először a szerves oldószert távolítjuk el csökkentett nyomáson, majd a maradékot sav hozzáadásával megsavanyítjuk és a kicsapódott kristályokat szűréssel választjuk el.
b) R3 alkil-csoport jelentése esetéi.
Mivel ebben az esetben oldószerként szerves oldószert vagy víztartalmú oldószert használunk, a reakcióelegyet csökkentett nyomáson koncentráljuk, a reakció lejátszódása után és ily módon eltávolítjuk a szerves oldószert. A maradékhoz ezután vizet adunk, melyet szerves oldószerrel, például etil-acetáttal extrahálunk. \z etil-acetátos fázist vízzel mossuk, szárítószerrel, például vízmentes nátrium-szulfáttal szárítjuk. Az oldószert csökkentett nyomáson íedesztiíláljuk, a miradékot n-hexánnal eld'örzsöíjük, majd a kivált kristályokat szűréssel elkülönítjük. A (III) képletü treo-(2RS)-3-amino-2-hidroxi-4-oxo-vajsav származékok és észterei új vegyületek.
A találmány további részleteit a következő példákkal szem-éltetjük.
1. példa
Treo-(2RS)-3-acetil-amino-2-hidroxi-4-oxo-4-(4-metoxi-fenil)- vajsav előállítása
82,8 g (0,400 mól) N-(2-oxo-2-(4-raetoxi-fenfi)-eril)acetamidot, 95,8 g (1,14 mól) nátrium-hidrogén-karbonátot és 66,3 g (0,720 mól) glioxilsav-monohidrátc.; 700 ml metanol és 200 ml víz elegyében oldunk. oldatot 50 -60 °C-on hagyjuk reagálni és a reakció 4 óra múlvi fejeződik be. A reakcióelegyet csökkentett nyomáson szárazra pároljuk. A maradékot feloldjuk vízben, majd etil-acetáttal mossuk. A vizes fázist sósav segítségével pH = 1—2-re állítjuk. A ki váll kristályokat leszűrjük, vízzel mossuk és vákuumban szárítjuk. 102,3 g (91%) treo-(2RS)-3-acetil-amino-2-hidroxi-4-oxo-4-(4-metoxi-fenil)-vajsavat kapunk, Op.; 193—195 °C (bomlik).
NMR spektrum: (DMSO-dö) <5 = 1,9 (ε, 3H;
CH3-CO), 3,8 (s, 3H; CH3O) 4,5 (d, H. J = 4Hz;
OH), 5,7 (dd, H; C7/-NH), 7,1, 7,9 (d, d, 2H,
J = 9HZ; -Ph-).
2, példa
Treo-(2RS)-3-acetil-amino-2-hidroxi-4-Qxo-4-(é-metoxi-fenilj-vajsav előállítása
16,6 g (80,0 mmól) N-(2-oxo-2-(2-metoxi-?eniiL -etil)-acetimid (op.: 75,78 °C) és 37.6 g (0,450 mól) nátrium-hidrogén-karbonát elegyét feloldjuk 92,7 ml (0,45 mól) 25%-os glioxilsav vizes oldatának és 150 ml metanolnak elegyében. Ha a reakcióelegyet 50—6ű0 Con reagálhatjuk, akkor a reakció 40 óra alatt fejeződik be.
A reakcióelegyet az 1. példában leírt módon kezeljük és így 13,2 g (58,6%) treo-(2RS)-3-acetil-amino-2-hidroxi-4-oxo-4-(2-metoxi-fenil)-vaj:’,avat kapunk. Op.: 164—165 °C (habzik).
NMR spektrum (DMSO-dö) δ = 1,9 (s, 3H; Cft-Cűl,
3,9 (s, 3H; CH3-O), 4,5 (d, H, J = 3Hz; CffOH), Ha (d, d, Η; 0//-NH), 7,5 (multiplett, 5H; o-Ph- és NHL
-3186097
3. példa
Treo-(2RS)-3-acetil-amino-2-hidroxi-4-oxo-4-(3-metoxi-fenil)-vajsav előállítása
3,00 (14,5 mmól) N-(2-oxo-2-(3-metoxi-fenil)-etil)-acetamidot (op.: 104—107 °C) és 10,2 (0,121 mól) nátrium-hidrogén-karbonátot 20,4 ml (78,2 mmól) 25%-os glioxilsav vizes oldata és 30 ml metanol elegyében oldunk. A reakcióelegyet 50—60 °C-on reagálni hagyjuk és így a reakció az éjszaka folyamán befejeződik. A reakcióelegyet csökkentett nyomáson bepároljuk, a maradékot vízben oldjuk majd etil-acetáttal mossuk. A vizes fázist elválasztjuk és az oldat pHját sósav hozzáadásával 1—2-re állítjuk be. A kivált olajos terméket háromszor extraháljuk etil-acetáttal. Az extraktumokat összeöntjük és nátrium-klorid vizes oldatával mossuk, majd vízmentes nátrium-szulfáttal szárítjuk.
A nátrium-szulfátot szűréssel különítjük el, és a szürletet csökkentett nyomáson szárazra pároljuk. A maradékhoz kis mennyiségű etil-acetátot adunk, a kicsapódott kristályokat szűréssel elválasztjuk, etil-acetáttal mossuk, majd vákuumban szárítjuk, 3,51 g (85,2%) treo-(2RS)-3-acetil-amino-2-hidroxi-4-oxo-(3-metoxi-fenil)-vajsavat kapunk. Op.: 159—162 °C (bomlik).
NMR spektrum (DMSO-dJ <5 = 2,0 (s, 3H; CH3-CO),
3,9 (s, 3H; CH3-O), 4,5 (d, H, J = 4Hz; C//-OH), 5,7 (dd, H; C77-NH4, 7,4 (multiplett, 4H; m-Ph<), 8,2 (d, H, J = 9Hz; NH).
4. példa
Treo-(2RS)-3-acetil-amino-2-hidroxi-4-oxo-4-(4-fenil)-vajsav előállítása
19,8 g (78,0 mmól) N-(2-oxo-2-(4-fenil-fenil)-etil-acetamidot (op.: 144—146 °C), 18,4 g (0,218 mól) nátrium-hidrogén-karbonátot és 14,4 g (0,156 mól) glioxilsav-monihidrátot 10 ml víz és 150 ml metanol elegyében oldunk. Az oldatot 50—60 °C hőmérsékleten hagyjuk reagálni és a reakció az éjszaka folyamán befejeződik. A reakcióelegyet az 1. példában leírt módon kezeljük. Treo-(2RS)-3-acetil-amino-4-oxo-4-(4-fenil-fenil)-vajsavat kapunk. Termelés: 25,8 g (100%). Op.: 159—161 °C (bomlik).
NMR spektrum (CF3COOD) δ = 2,2 (s, 3H, CHJ, 5,1 (d, H, J = 3Hz; C//-OH), 6,2 (dd, H; C/7-NH), 7,8 (multiplett, 9H, -Ph- és -Ph-).
J. példa
Treo-(2RS)-3-benzoil-amino-2-hidroxi-4-oxo-4-(4-izopropil-fenit)-vajsav előállítása
3,38 g (12,0 mmól) 115—117°C-on olvadó N-(2-oxo-2-(4-izoppropil-fenil)-etil)-benzamidot, 2,82 g (33, 6 mmól) nátrium-karbonátot és 2,21 g (24,0 mmól) glioxilsav-monohidrátot 20 ml metanol, 10 ml etanol és 2 ml víz elegyében oldunk. Az oldatot 50—60 °C-on hagyjuk reagálni és a reakció az éjszaka folyamán befejeződik. A maradékot vízben feloldjuk és etil-acetáttal mossuk. A vizes fázist elválasztjuk és a pH értékét 1—2-re állítjuk sósav hozzáadásával. A kiváló olajos terméket etil-acetáttal kétszer extraháljuk. Az extraktumokat összeöntjük, vízzel mossuk, majd vízmentes nátrium-szulfát felett szárítjuk. A nátrium-szulfátot szűréssel elkülönítjük és a szürletet csökkentett nyomáson bepároljuk. A maradékot éterből és izopropil-éterből kristályosítjuk, 2,27 g (53,2%) treo-(2RS)-3-benzoil-amino-2-hidroxi-4-oxo-4-(4-izopropii-fenil)-vajsavat kapunk. Op.: 153— 154 °C.
NMR spektrum (DMSO-de) <5 = 1,3 (d, 6H, j = 7Hz; (CH6)2 CH), 3,0 (multiplett, H; (CH3)2 CH). 4,7 (d, H, J = 4Hz; C//-0H), 6,0 idd, H; C//-NH), 7,7 (multiplett, 9H; -Ph-, -Ph), 8,4 (d, H, J = 9Hz; NH).
6. példa
Treo-(2RS)-3-acetU-amino-2-hidroxi-4-oxo-4-(4-izopropoxi-fenilfvajsav előállítása
1,90 g (8,05 mmól) N-(2-oxo-2-(4-izoporpoxi-fenil)-etil-acetamidot (op.: 92—95 °C), 1,89 g (22,5 mmól) nátrium-hidrogén-karbonátot és 1,33 g (14,5 mmól) glioxilsav-monohidrátot 30 ml metanolban oldunk. Az oldatot 50—60 °C-on reagáltatjuk és a reakció 6,5 óra múlva fejeződik be. A reakcióelegyet csökkentett nyomáson szárazra pároljuk és a maradékot 30 ml vízben oldjuk. Az oldhatatlan részeket etil-acetáttal elkülönítjük és a vizes fázis pH értékét híg sósav hozzáadásával 1—2-re állítjuk. A kiváló olajos terméket 30 ml etil-acetáttal kétszer extraháljuk. Az extraktumokat összeöntjük és vízmentes nátrium-szulfát felett szárítjuk. A nátrium-szulfátot szűréssel elkülönítjük es a szürletet csökkentett nyomáson bepároljuk. A maradékot 20 ml éterrel eldörzsöljük, és a kicsapódott kristályokat szűréssel elválasztjuk, éterrel mossuk és vákuumban szárítjuk. 1,47 g (58,8%) treo-(2RS)-3-acetil-amino-2-hidi’oxi-4-oxo-4-(4-izopropoxi-fenil)-vajsavat kapunk. Op.: 157—158 °C (bomlik).
NMR spektrum (DMSO-dJ <5 = 1,3 (d, 6H, J = 6Hz; CH})2 CH), 1,8 (s, 3H; CHaCO), 4,4 (d, H, J = 4Hz, C7/-OH), 4,7 (multiplett, H; (CH3)2C/7, 5,9 (dd, H; C tf-NH), 7,2 8,0 (d, d, 2H, 2H, J = 9Hz; -Ph-).
7. példa
Treo-(2RS)-3-acetil-amino-2-hidroxi-4-oxo-4-(4-metoxi-fenilj-vajsav-metilészter előállítása
4,14 g (20,0 mmól) N-(2-oxo-2-(4-metoxi-fenil)-etil)-acetamidot, 3,52 g (40,0 mmól) glioxilsavmetilésztert és 2,52 g (30,0 ramól) nátrium-hidrogén-karbonátot 50 ml metanol és 3 ml víz elegyében oldunk. Az oldatot 50—60 °C-on reagáltatjuk és így a reakció az éjszaka folyamán lejátszódik. A reakcióelegyet csökkentett nyomáson szárazra pároljuk. A maradékot 50 ml etil-acetátban oldjuk vízzel, híg vizes nátrium-hidrogén-szulfit vizes oldattal, majd ismét vízzel mossuk. Az etil-acetát fázist elkülönítjük és vízmentes nátrium-szulfát felett szárítjuk. A nátrium-szulfátot szűréssel elkülönítjük, majd a szürletet csökkentett nyomáson bepároljuk. A kapott olajos terméket szilikagél oszlopon kromatografáljuk, oldószerként kloroform és metanol 9:1 V/V arányú elegyét használjuk. A célvegyületet tartalmazó frakciókat Összegyűjtők és csökkentett nyomáson bepároljuk. 2,67 g (45,3%) treo-(2RS)-3-acetil-amino-2-hid-4186097 roxi-4-oxo-4-(4-metoxi-fenil)-vajsav-metilésztert kapunk. Op.: 148—151 °C.
NMR spektrum (DMSO-de): <5 = 1,9 (s, 3H;
CH3-CO), 3,6, 3,9 (s, s, 3H, 3H; CHa-OCO, CH3OAr), 4,5 (d, H, J = 4Hz; CH-OH), 5,7 (dd, H; CHNH), 7,1, 7,9 (d, d, 2H, 2H, J = 9Hz; -Ph-), 8,2 (d, H, J = 9Hz; NH).
A fenti példákban leírt eljárásokkal analóg módon állítottuk elő a 2. táblázatban felsorolt további vegyületeket. A (III) általános képlettel jelzett velgyületeket használjuk kiindulási anyagként. Valamennyi vegyület treo-(2RS)-formában fordul elő, hacsak nincs másként feltüntetve.
2. Táblázat
Vegyületek és fizikai tulajdonságaik
Példa (Ili) általános képietű vegyületek
száma
Rí =4-izobutil-fenil, R2 = benzoil-amino R3 = hidrogén
8. Op.: 155—158 °C (bomlik) NMR spektrum (DMSO-de) δ=0,9 (d, 6H, J = 7Hz; (Cft)2CH), 1,9 (multiplett, H; (CH3)2 CH), 2,6 (d, 2H, J = 7Hz; CH2), 4,7 (d, H, J = 3Hz; C//-OH), 6,0 (dd, H; CHNH), 7,7 (multiplett, 9H, Ph- -Ph-), 8,4 (d, H, J = 9Hz;NH)
Rí =4-izobutoxi-fenil, R2 = acetil-amino R3= hidrogén
9. Op.: 125—127 °C (habzik) NMR spektrum (DMSO-de) δ = 1,0 (d, 6H, J = 7Hz; (C%)2 CH), 1,9 (s, 3H; CHj-CO), 3,8 (d, 2H, J = 6Hz; CH2), 4,4 (d, H, J = 4Hz; C/i-OH), 5,8 (dd, H; C//-NH), 7,1, 7,9 (d, d, 2H, 2H, J = 8Hz; -Ph-), 8,0 (d, H, J = 8Hz, NH)
Rí = 4-fluor-fenil, R2 = acetil-amino, R3 = hidrogén
10. Op.: 152—154°C (bomlik) NMR spektrum (DMSO-de) δ = 1,9 (s, 3H; CH3), 4,4 (d, H, J = 4Hz; Ctf-OH), 5,6 (dd, H; Cfí-NH), 27 (multiplett, 5H; -Ph- és NH)
Rí = 3-hidroxi-fenil, R2 = acetil-amino R3 = hidrogén
11. Op.: 184—187 °C (bomlik) NMR spektrum (DMSO-de) <5 = 1,9 (s, 3H; (Cft) 4,5 (d, H, J = 3Hz; Ctf-OH), 5,7 (dd, H; Gíf-NH), 7,2 (multiplett, 4H; mPh<), 8,0 (d, H, J = 9HZ;NH)
Példa száma (III) általános képietű vegyületek
Rí = 1-nattil, R2 = acetil-amino, R3 = hidrogén
12. Op.:' 162—163 °C (bomlik) NMR spektrum (DMSO-ds) <5 = 2,0 (s, 3H; CH3), 4,5 (d, H, J = 4Hz; C7/-OH), 5,8 (dd, H; C77-NH), 29 (multiplett, 8H; 1-naftil és NH)
Rí = 2-naftil, R2 = acetil-amino, R3 = hidrogén
13. Op.: 138,5—141,5 °C (bomlik) NMR spektrum (DMSO-d<) <5 = 2,0 (s, 3H; CH3), 4,6 (d, H, J = 4Hz; C/AOH), 5,9 (dd, H; C/f-NH), 8,2 (multiplett, 8H; 2-naftil és NH)
Rí = 2-metoxi-fenil, R: = acetil-amino, R3 = hidrogén
14. Lásd 2. példa
Rí =3,4-dihidroxi-fenil, R2 - acetil-amino R3 = hidrogén
15. Op.: 146—150 °C (bomlik) NMR spektrum (DMSO-ds) δ = 1,9 (s, 3H; (CH3), 4,4 (d, H, j = 4Hz; C//-OH), 5,6 (dd, H; CH-NH), 7,2 (multiplett, 3H; p-mPh<), 7,9 (d, H, J = 9HZ; NH)
16. példa
Treo-f2RS)-3-acetil-amino-2-hidroxi-4-oxo-4-(4-bróm-fenil)-vajsav előállítása
17,0 g (66,0 mmól) N-(2-oxo-2-(4-bróm-fenil)-eíil-acetamidot (Op.: 173—175 °C), 15,8 g (0,188 mól) nátrium-hidrogén-karbonátot és 10,9 g (0,120 mól) glioxilsav monohidrátot 170 ml metanol és 20 ml víz elegyében feloldunk. Az oldatot 50—60 °C-on reagáltatjuk és így a reakció 5 óra múlva befejeződik. A reakcióelegyet az 1. példa szerint dolgozzuk fel. 12,7 g (58,4%) treo-(2RS)-3-acetil-amino-2-hidrixi-4-oxo-4-(4-bróm fenil)-vajsavat kapunk. Op.: 177—180 °C (bomlik).
NMR spektrum (DMSO-d6) δ = 1,8 (s, 3H, CH3), 4,5 (d, H, J = 5Hz; C//-OH), 5,6 (dd, H; C//-NH), 7,7 (multiplex, 4H; -Ph-), 8,1 (d, H, J = 8Hz, NH).
-5186097
17. példa
Treo-(2RS)-3-acetil-amino-2-hidroxi-4-oxo-4-fenilj-vajsav előállítása
4,43 g (0,025 mól) N-(2-oxo-2-fenil-etiI)-acetamidot és 4,20 g (0,05 mól) nátrium-hidrogén-karbonátot 13,0 g (0,044 mól) 25%-os glioxilsav vizes oldata és 25 ml víz elegyében oldunk. Az oldatot 50—60 °C-on reagáltatjuk, és ily módon a reakció az éjszaka folyamán befejeződik. A reakcióelegyet jéggel hűtjük és híg sósav hozzáadásával a pH-t 1-2-re állítjuk be. A kivált kristályokat szűréssel elkülönítjük, vízzel mossuk és foszfor-pentoxid felett vákuumban szárítjuk. 4,07 g (64,9%) treo-(2RS)-3-acetil-amino-2-hidroxi-4οχο-4-fenil-vajsavat kapunk. Op.: 151—152 °C (bomlik).
NMR spektrum (DMSO-ds) 5 = 2,0 (s, 3H; CH3),
4.6 (d, H, J = 3Hz; CA/-OH), 5,9 (dd, H; CA/-NH),
7.7 (multiplett, 5H, Ph-).
Ezen felül széles abszorpció vezethető le, és amelyet deutériumos víz hozzáadásával küszöböltünk ki.
18. példa
Treo-(2RS)-3-benzoil-amino-2-hidroxi-4-oxo-4-fenil)-vajsav előállítása
16,7 g (0,07 mól) N-(2-oxo-2-fenil-etil)-benzamidot és 13 g (0,155 mól) nátrium-hidrogén-karbonátot 3,75 g (0,13 mól) 25%-os glioxil-sav vizes oldatában, 100 ml vízben és 250 ml metanolban oldunk. Az oldatot 50—60 °C-on egy éjjelen át reagáltatjuk.
Az oldhatatlan részeket szűréssel eltávolítjuk, a szürletet csökkentett nyomáson bepároljuk és így a metanolt ledesztilláljuk. A koncentrált oldathoz híg sósavat adagolunk és igy a pH-t 1—2-re állítjuk be. A kivált kristályokat szűréssel elkülönítjük, vízzel mossuk, vákuumban foszfor-pentoxid felett szárítjuk.
17,6 g nyers kristályt kapunk és a terméket etil-acetátból át kristályosítjuk. 13,5 g (61,8%) treo-(2RS)-3-benzoil-amino-2-hidroxi-4-oxo-4-fenil-vajsavat kapunk. Op.: 174—176 °C (bomlik).
NMR spektrum (DMSO-cL) 5 = 4,6 (d, H, J = 4Hz; CAA-OH), 5,9 (dd, H; C7/-NH), 7,7 (multiplett, 10H; Ph- és Ph-), 8,5 (d, H, J = 9Hz; NH).
19. példa
Treo-(2RS)-2-hidroxi-4-oxo-4-4-fenil)-3-ftáIimido-vajsav előállítása
10,0 g (0,0377 mól) N-(2-oxo-2-fenil-etil)-ftálimidet és 9,00 g (0,107 mól) nátrium-hidrogén-karbonátot
20,1 g (0,068 mól) 25%-ös glioxilsav vizes oldat és 20 ml etanol elegyében oldunk. Az oldatot 50—60 °C-on 24 óra hosszat reagáltatjuk.
A reakcióelegyet csökkentett nyomáson bepároljuk, hogy az etanolt ledesztilláljuk. A koncentrált oldatot 100 ml etil-acetát és 50 ml 5%-os nátrium-hidrogén-karbonát vizes oldatának elegyével kirázzuk. A vizes fázist elkülönítjük és hig sósavval a pH-t 1-2-re állítjuk. A kivált kristályokat szűréssel összegyűjtjük, vízzel mossuk és foszfor-pentoxid felett vákuumban szárítjuk. 1,97 g (15,4%) treo-(2RS)-2-hidroxi-4-oxo-4-fenil-3-ftálimino-vajsavat kapunk.
Op.: 168—170 °C (bomlik).
NMR spektrum (DMSO-d<, 5 = 4,55 (d, H, J = 4Hz; C7/-OH), 5,8 (dd, H; C//-NH), 7,8 (multiplett, 9H; Ph és o-pH<), 8,45 (d, H, J = 9Hz; NH).
A 3. táblázatban felsorolt további vegyületeket állíthatjuk elő a 17—19. példákban leírt eljárással analóg módon. A (III) általános képietű vegyületek előálló lításához a megfelelő (I) vagy (II) általános képietű vegyületeket használtuk kiindulási anyagként. A 3. táblázatban előforduló valamennyi vegyület treo-(2RS)-formában fordul elő
Példa száma (III) általános képlel ű vegyületek
Rt = fenil, R2 = klór-acetil-amino, R3 = hidrogén
20. Op.: 141—142 °C (bomlik) NMR spektrum (DMSO-ds) 5=4,2 (s, 2H; CH2) 4,5 (d, H, J = 4Hz; C//-OH), 5,7 (dd, H; C//-NH), 7,8 (multiplett, 5H; -Ph), 8,4 (d, H, J = 9HZ; NH)
Rí = fenil, R2 = t-butoxi-karbonil-amino, R3 = hidrogén lásd 1. lábjegyzet
21. Op.: 142-143 eC (bomlik) NMR spektrum (DMSO-d«) 5 = 1,35 (s, 9H; CHfiiC), 4,3 (d, H, J = 4Hz; Ctf-OH), 5,35 (dd, H; CH-NH), 6,6 (d, H, J = 10Hz; NH), 7,8 (multiplett, 5H; -Ph)
Rt = 3-hidroxil-fenil, R2 = benzoil-amino, R3 = hidrogén
22. Op.: 176—177 °C (bomlik) NMR spektrum (DMSO-d«) 5 = 4,7 (d, H,J = 4Hz; CH3), 5,95 (dd, H, CAf-NH), 7,5 (multiplett, 9H; -Ph), 8,4 (d, H, J = 9Hz: NH)
Rí = 4-hidroxi-fenil, R2 = acetil-amino, R3=hidrogén
23. Op.: 179—181 °C (bomlik) NMR spektrum (DMSO-dé) 5 = 1,9 (s, 3H; CH3), 4,45 (d, H, J = CH-OH), 5,7 (dd, H; CJ/-NH), 6,9, 7,9 (dd, 2H, 2H, J = 8Hz; -Ph-), 7,95 (d, H, J = 8Hz, NH)
Rí = fenil, R2 = klór-acetil-amino, Rí = metil
24. Op.: 119—121 °C NMR spektrum (CDCL3) 5 = 3,9 (s, 3H; CH3), 4,1 (s, 2H; CH2), 4,6 (d, H, J = 2Hz; C//-OH), 5,95 (dd, H; Ctf-NH), 7,8 (multiplett, 5H; -Ph)
-6186097
1. Lábjegyzet:
A kiindulási anyagként használt 2-t-butoxi-karbonil-amino-acetofenon-hidrokloridot t-butil-S-(4,6-di- R2 metil-pirimidin-2-il)-tiokarbonáttal és trietil-aminnal reagáltatunk dioxán és víz 1:1 arányú elegyében.

Claims (1)

  1. Szabadalmi igénypont
    Eljárás treo-3-védett-amino-3-hidroxi-4-oxo-vaj- !θ sav-származékok vagy észterének — ahol Rí jelentése naftil- vagy (1) általános képletű csoport — ahol
    Rí és R7 jelentése hidrogén-atom, halogén-atom, hidroxil, 1—4 szénatomos alkil-, alkoxi-csoport, fenil-csoport, jelentése adott esetben halogénatommal szubsztituált 1—4 szénatomos alkil-karbonil-amino-cso5 port, benzoil-amino-, ftálimido-, vagy 1—4 szénatomos alkoxi-karbonil-amino-csoport,
    R3 jelentése hidrogénatom vagy 1—4 szénatomos alkil-csoport — előállítására, azzal jellemezve, hogy valamely (I) általános képletű N-védett-2-oxo-eti,-amino-származéket — ahol Rí és R2 jelentése; a fenti — (II) általános képletű glioxilsavval vagy észterével — ahol R; jelentése a fenti — reagáltatunk.
    3 db ábra
HU247179A 1978-11-25 1979-11-22 Process for the production of treo-3-amino-2-hydroxy-4-oxobutyric acids HU186097B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
JP14550978A JPS5572151A (en) 1978-11-25 1978-11-25 Threo-(2rs)-3-amino-2-hydroxy-4-oxo-4-phenylbutyric acid, its ester, and their preparation

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU186097B true HU186097B (en) 1985-05-28

Family

ID=15386885

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU247179A HU186097B (en) 1978-11-25 1979-11-22 Process for the production of treo-3-amino-2-hydroxy-4-oxobutyric acids

Country Status (3)

Country Link
JP (1) JPS5572151A (hu)
CS (1) CS221954B2 (hu)
HU (1) HU186097B (hu)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6429212B1 (en) * 1996-08-16 2002-08-06 Ishihara Sangyo Kaisha Ltd. Medicinal composition

Also Published As

Publication number Publication date
CS221954B2 (en) 1983-04-29
JPS6154015B2 (hu) 1986-11-20
JPS5572151A (en) 1980-05-30

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP2515427B2 (ja) プレウロムチリン類
JPH06506445A (ja) ヒドロキサム酸誘導体、それらの製造方法及び用途
GB2037754A (en) Threo - 3 -protected amino - 2 - hydroxy-4oxobutanoic acids or esters, their preparation and their use in the preparation of threo - 3 - amino - 2 - hydroxy-butanoylaminoacetic acids
GB1575709A (en) 1,1-cycloalkyldiacetic acid imide derivatives and their use for preparing 1-aminomethyl-1-cycloalkylacetic acids
IE63232B1 (en) A process for the preparation of 5-acylamino-2,4,6-triiodo- or tribromo-benzoic acid derivatives and corresponding novel 5-acylamino-2,4,6-triiodo or tribromo-benzoic acid derivatives obtained by said process
US5362750A (en) 4,5-dihydroxy- and 4,5,8-trihydroxy- 9,10-dihydro-9,10-dioxo-2-anthracenecarboxylic acid dicarbonates and urethans having therapeutical activities
JPS5962555A (ja) ω−アミノ酸誘導体
US2543345A (en) Method of preparing glutamic acid amides
HU186097B (en) Process for the production of treo-3-amino-2-hydroxy-4-oxobutyric acids
SU728712A3 (ru) Способ получени амида коричной кислоты
CA1055509A (en) Process for the preparation of 2-(2-thienyl)-ethylamine and derivatives thereof
US2557284A (en) Esters of pantothenic acid, intermediates thereof, and process for their production
HU180209B (en) Process for producing substituted acyl-bracket-bicyclic aryl-bracket closed-amino alkanoic acids
US2098954A (en) Hydrouracil compounds and processes for their production
US3356689A (en) Rearrangement of enamines to form 7-aminocoumarins
US4062891A (en) N-formyl-2,3,5,6-dibenzobicyclo[5.1.0]octan-4-methylamine
US3244725A (en) 4, 5-diacyl-3-hydroxy-3-pyrrolin-2-ones
Fancher et al. Anomalous Ring Opening of N-aryl-2-oxazolidinones by Anhydrous Alkoxide: A Convenient Preparation of n-(alkoxyethyl)-2, 6-disubstituted Anilines
Zvilichovsky Modified Lossen rearrangement of malonohydroxamic acid. Preparation and properties of 3-(p-tolylsulfonyloxy) hydantoin
US2555955A (en) Phenyl amino benzoyl alkanoic acids
US4977274A (en) 4-hydroxyindole derivatives, the process for preparation thereof and their use
SK287013B6 (sk) Spôsob výroby hydrochloridu (S)-N-metyl-3-(1-naftyloxy)-3-(2- tienyl)propylamínu (duloxetínu)
SU526285A3 (ru) Способ получени производных 3-и/или 2-бутеновой кислоты
NO751238L (hu)
FR2505329A1 (fr) Esters 2-methoxyphenyliques d&#39;amino-acides n-substitues, procede pour leur preparation et compositions pharmaceutiques les contenant

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee