HU185677B - Process for preparing calmoduline from red blood cells - Google Patents

Process for preparing calmoduline from red blood cells Download PDF

Info

Publication number
HU185677B
HU185677B HU385781A HU385781A HU185677B HU 185677 B HU185677 B HU 185677B HU 385781 A HU385781 A HU 385781A HU 385781 A HU385781 A HU 385781A HU 185677 B HU185677 B HU 185677B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
calmodulin
elution
red blood
exchange resin
minutes
Prior art date
Application number
HU385781A
Other languages
English (en)
Inventor
Gyoergy Gardos
Balazs Sarkadi
Agnes Enyedi
Arpad Csoka
Original Assignee
Gyoergy Gardos
Balazs Sarkadi
Agnes Enyedi
Arpad Csoka
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Gyoergy Gardos, Balazs Sarkadi, Agnes Enyedi, Arpad Csoka filed Critical Gyoergy Gardos
Priority to HU385781A priority Critical patent/HU185677B/hu
Publication of HU185677B publication Critical patent/HU185677B/hu

Links

Landscapes

  • Medicines Containing Material From Animals Or Micro-Organisms (AREA)
  • Medicines That Contain Protein Lipid Enzymes And Other Medicines (AREA)

Abstract

A találmány tárgya eljárás kalmodulin előállítására vörösvérsejtekből, a vörösvérsejtek hemolizálása, a hemolizátumból anioncserélő gyantával a kalmodulin kivonása, az anioncserélő gyantával a kalmodulinnak sóoldattal végzett első eluálása, az eluátum hőkezelése, a kicsapódott fehérjék elkülönítése, a kalmodulinnak anioncserélő gyantával végzett másodszori kivonása, majd sóoldattal végzett másodszori eluálása és adott esetben utótisztí- tása útján, amely abban áll, hogy az első eluálás utáni hőkezelést 80 °C és 100 eC közötti, előnyösen 85-90 °C hőmérsékleten 3-15 percen át, előnyösen 5 - 10 percen át végzik, és a másodszori eluálást 0,5 mól/1 és 0,95 mól/1 közötti, előnyösen 0,6-0,7 mól/1 töménységű vizes alkálifémsó-oldattal végzik. A találmány szerinti eljárás a kalmodulinnak olcsó nyersanyagból egyszerű és hatásos módon, tiszta formában való előállítását teszi lehetővé. -1-

Description

A találmány tárgya eljárás kalmodulin előállítására vörösvérsejtekböl.
Az utóbbi évek biokémiai kutatásának egyik fontos felismerése, hogy valamennyi élő sejtben a szabályozások központi molekulája egy 17 000 í mólsúlyú, kalcium-kötő fehérje, amelyet 1979-ben calmodulin-nak (a továbbiakban: kalmodulin) neveztek el (Sarkadi B., Szász I. és Gárdos G.: Haematologia 14, 121 — 136 (1981); Gietzen, K. és munkatársai, Proceedings of the International Vin- 1 ca Alkaloid Symposium - Vindesine, Basel,
16-26. oldal, (1981); Cheung W. Y., Science 207, — 27 (1980)). A kalmodulin nagy mennyiségben, olcsón és tisztított formában való előállítása jelentős mértékben előrevinné a sejten belüli szabályo- 1 zások kutatását, gyógyszerként való alkalmazása új távlatokat nyitna a gyógyításban.
Ismeretes, hogy a kalmodulin a különböző szövetekben változó - általában 50 — 250 mg/kg szövet — mennyiségben fordul elő. A tisztított kalmo- 2 dulin előállítása igen sok lépésből álló, munka- és anyagigényes eljárás. Jelenleg két nyugati cég, a Fluka és a Sigma hoz forgalomba tisztított kalmodulint magas áron. Mindkét gyártó cég marhaagyból állítja elő a kalmodulint olyan költséges eljárás- I sál, amelynek megvalósításához a szövet homogenizálása és az oldható fehérjék kinyerése szükséges (Jamieson G. A. és VanamanT. C., Biochem. Biophys. Rés. Coinmun. 90, 1048— 1056 (1979)).
Ismeretesek irodalmi közlemények a kalmodulin ; vörösvérsejtekböl történő előállítására is (Sarkadi
B., Szász I. és Gárdos B., Bíochim. Biophys. Acta 598, 326-338 (1980)), de ezekben az eljárásokban ultracentrifugálással végzett membrán-mentesítés, többszörös gélkromatográfia, ultraszüréssel végzett 1 koncentrálás, valamint egyéb költséges tisztítási eljárások, pl. gél elektroforézis szerepelnek (Muallem S. és Karlish S. J. D., FEBS Letters, 107, 209-212 (1979)). A gyógyszergyárak által forgalomba hozott kalmodulin magas ára jól jelzi az / előállítás költségességét.
A találmány célja az ismert megoldások hátrányainak kiküszöbölésével olyan eljárás biztosítása, amely a kalmodulinnak olcsó és nagy mennyiségben rendelkezésre álló nyersanyagból egyszerű és .· hatásos módon, tiszta formában való előállítását teszi lehetővé.
A találmány alapja az a felismerés, hogy a kalmodulin egy lépésben, anioncserélő gyantás adszorpcióval kinyerhető vörösvérsejt hemolizátumá- [ ból, és így lehetővé válik mindenfajta membránmentesítést célzó eljárás, például ultracentrifugálás elkerülése.
A találmány további alapja az a felismerés, hogy az elkülönített kalmodulin hőkezeléssel és újabb ! ioncserélő gyantás kivonással jó hatásfokkal és nagy tisztaságban kinyerhető.
Fentiek alapján a találmány tárgya eljárás kalmodulin előállítására vörösvérsejtekböl, a vörösvérsejtek hemolizálása, a hemolizátumbó! anion- i cserélő gyantával a kalmodulin kivonása, az anioncserélő gyantáról a kalmodulinnak sóoldattal végzett első eluálása, azeluátum hőkezelése, a kicsapódott fehérjék elkülönítése, a kalmodulinnak anioncserélő gyantával végzett másodszori kivonása, i βΤ7 majd sóoldattal végzett másodszori eluálása és adott esetben utótisztítása útján,
A találmány szerinti eljárást úgy végezzük, hogy a; első eluálás utáni hőkezelést 80 °C és 100 °C közötti, előnyösen 85 - 90 °C hőmérsékleten 3-15 percen át, előnyösen 5—10 percen át végezzük, és a másodszori eluálást 0,5 mól/1 és 0,95 mól/1 közötti, előnyösen 0,6-0,7 mól/1 töménységű vizes alkálifémsó-oldattal végezzük.
i A találmány szerinti eljárás egy előnyös foganatosítási módja szerint a vörösvérsejteket hipotóniás oldattal, célszerűen desztillált vízzel hemolizáljuk. A kalmodulin anioncserélő gyantás kivonását előnyösen batch-adszorpcióval végezzük, ami annyit l jelent, hogy a vörösvérsejt hemolizátumhoz keverjük az előre duzzasztott, pufferrel ekvilíbrált és kilevegöztetett anioncserélö gyantát. A kalmodulin néhány perces kevergetés után adszorbeálódik a gyantához. A kalmodulint az anioncserélő gyantá) ról célszerűen alkálifém-kloridot tartalmazó vizes oldattal, előnyösen vizes kálium-kloria oldattal eluáljuk. Az eluátumot célszerűen 70 °C és 100 °C közötti hőmérsékleten, előnyösen 80-90°C hőmérsékleten hőkezeljük. A hőkezeléssel kicsapott fehérjéket előnyösen centrifugálással különítjük el. A kalmodulin utótisztítását és sómentesítését célszerűen gélszűréssel végezzük.
Amennyiben a találmány szerinti eljárással előállított kalmodulint nem azonnal használjuk fel, célD szerű mélyhűtve, ill. fagyasztva-szárítva tárolni.
A találmány értelmében célszerűen úgy járunk el, hogy emlős állatok vörösvérsejtjeit fiziológiás sóoldattal mossuk, majd a vörösvérsejt fiziológiás sóoldattal mossuk, majd a vörösvérsejt koncentrátu5 mot desztillált vízzel hemolizáljuk. A hemolizátumból dietil-amino-etil- (DEAE) Sephadex vagy DEAE cellulóz anioncserélő gyantával, batchadszorpcióval vonjuk ki a kalmodulint, majd a gyantáról 0,64 mól/1 KC1 oldattal eiuáljuk. Az 0 eluátumot 85 “C-on 3 percig hőkezeljük, majd a kicsapódott fehérjéket centrifugálással eltávolítjuk.
A második kalmodulin kivonást is anioncserélő (DEAE Sephadex vagy DEAE cellulóz) gyantával, batch-adszorpcióval végezzük, majd a gyantát osz5 lopba töltjük. A kalmodulint ismét 0,64 mól/1 KC1 oldattal eluáljuk. A töményen eluált kalmodulint Sephadex gélszűréssel sómentesítjük és utótisztítjuk. A tisztított kalmodulint mélyhűtve tároljuk vagy fagyasztva-szárítjuk.
A találmány szerinti eljárás főbb előnyei a következők:
a) Az emlős állatok szervezetében előforduló kalmodulin kémiailag egységes anyag; ezért mind vérpótlásra már fel nem használható készítményekből, mind vágóhídi állatok véréből ki lehet nyerni. Ez annyit jelent, hogy a vérellátó szolgálatban hulladékba kerülő vörösvérsejt-koncentrátum a találmány szerinti eljárással felhasználható kalmodulin előállítására. Ugyancsak felhasználható erre a célra iO a még nagyobb mennyiségben rendelkezésre álló és nagyrészt hulladékba kerülő vágóhídi vér.
b) Feleslegessé teszi az eddig ismert módszerek esetén szükséges szövethomogenizálást, az oldható fehérjék kivonását, valamint az igen nagyszámú i5 egyéb fehérjefrakcióktól való költséges és munka-2185677 igényes elkülönítést. Ezért egyszerű és olcsó, aminek révén a kalmodulin nagy mennyiségben való előállítását is lehetővé teszi.
c) A kalmodulin natív formájának kinyerését eredményezi, amelyet egyszerűen és gyorsan meg lehet tisztítani az egyéb, hőre kicsapódó fehérjéktől.
d) A termék az olcsó előállítási eljárás ellenére eléri az irodalom szerinti maximális aktivitást és tisztaságot.
A találmány szerinti eljárás foganatosítására az alábbi kiviteli példákat adjuk meg.
1. példa '
Kiindulási anyagként két zsák, egyenként 400 ml savanyú citrát-dextróz (ACD) oldatban tartósított humán vérkészítmény hulladékként megmaradt vörösvérsejt koncentrátumát használjuk. A vörösvérsejt-üledéket háromszor mossuk 0,16 mól/1 NaCÍ oldattal, egyenként tíz percig tartó, 2500 g-vel végzett centrifugálásokkal.
A tömény vörösvérsejt masszát (600 ml) desztillált vízzel 5000 ml-re kiegészítjük, majd 5 percig tartó hemolizálás után a hemolizátumoí 8-rétegű gézpólyán átszűrjük. A szűrlethez 4 g DEAE Sephadex A 50 anioncserélő gyantát (Pharmacia, Uppsala, Svédország) adunk, amelyet előzőleg 100 ml 0,16 mól/1 KC1+16 mmól/1 imidazol-HCl pH 6,5-ös puíTeroldattal ekvilibráltunk és vákuum alatt kilevegőztettünk. Az oldat pH-ját 10%-os ecetsavval 6,5-re állítjuk, majd 30 percig szobahőmérsékleten kevergetve állni hagyjuk.
A Sephadex-szel elkevert hemolizátumot 10 cm átmérőjű G 1-es üvegszürőn átszűrjük, és a szűrőn fennmaradó Sephadex-et folyamatosan mossuk először 1 liter 0,16 mól/1 KC1+ 16 mmól/i imidazol-HCl pH 6,5-ös oldattal, majd a gél teljes kifehéredéséig kb. 1 liter 0,32 mól/1 KC1+ 16 mmól/1 imidazol-HCl pH 6,5-ös oldattal.
A kalmodulint tartalmazó fehérje frakciót 250 ml 0,64 mól/1 KC1+ 16 mmól/Ί imidazol-HCl pH
6,5-ös oldattal eluáljuk. Az eluátumot 5 percig 90 °C-on hőkezeljük, majd a lehűtött oldatból kicsapódó fehérjéket 10 percen át 4000 g-vel végzett centrifugálással kiülepítjük.
A felülúszót desztillált vízzel négyszeresére hígítjuk, majd 0,5 g 0,16 mól/1 KC1 + 16 mmól/1 imidazol-HCl pH 6,5-ös oldattal ekvilibrált és vákuumban kilevegőztetett DEAE Sephadex A 50 anioncserélő gyantát adunk hozzá. 30 percig szobahőmérsékleten kevergetjük, majd 2x5 cm-es kromatografáló oszlopba töltjük. Az oszlopot 3 oszloptérfogat 0,16 mól/1 KC1+ 16 mmól/1 imidazol-HCl pH 6,5-ös, ill. ezután 0,32 mól/1 KC1+16 mmól/1 imidazol-HCl pH 6,5-ös oldatokkal mossuk. A mosást minden esetben addig folytatjuk, amíg a frakciók 280 nm-cn mért abszorpciója 0,020-nál kisebb nem lesz. A tisztított kalmodulint 12 ml 0,64 mól/1 KC1+16 mmól/1 imidazol-HCl pH 6,5-ös oldattal eluáljuk.
A 12 ml kalmodulin-íartalmú oldatot 17 mmól/1 imidazol-HCl + 50 mmól/1 CaCl2 pH 7-es pufiFeroIdattal ekvilibrált Sephadex G 100 oszlopon gélszűréssel sómentesítjük és utótisztítjuk. Az oszlop mérete: 2 ct> x 70 cm; a pufferoldat átfolyási sebessége: 50 ml/óra; az egyes frakciók térfogata: 3 ml. A kalmodulin-aktivitással rendelkező frakciókat (kb. 30 ml) összegyűjtjük és liofilizáljuk.
Az így kapott készítmény nátrium-dodecil-szulfát (SDS) gél-elektroforézissel vizsgálva a kalmodulin 17 000-es mólsúlyának megfelelő helyen standard fehérjékkel ellenőrizve egy fehérjecsíkot ad. A készítmény biológiai aktivitását vörösvérsejt membrán kalcium-transzportjára kifejtett aktiváló hatással mérjük. Irodalmi adatoknak megfelelően (Scharff O., Cell Calcium 2, 1 -27 (1981)) a tisztitett kalmodulin 20-50 nmól/g membrán fehérje arányban fejt ki 50%-os aktivitás-növekedést (K0 5). 500 g vörösvérsejtből 7 mg kalmodulint kapunk, ami 30%-os kinyerésnek felel meg.
2. példa
Mindenben az 1. példa szerinti módon járunk el, azonban kiindulási anyagként citrát-oldattal frissen levett 1 liter marhavért használunk.
A kalmodulint az 1. példában megadott azonos tisztaságban 26%-os hozammal kapjuk.
3. példa
Mindenben az 1. példa szerinti módon járunk el, azzal a különbséggel, hogy a szűrt hemolizátumhoz 20 g DEAE cellulózt adunk, amelyet előzőleg savval és lúggal ciklizáltunk, majd 100 ml 6,5-ös pH-jú pvfferoldattal (0,16 mól/1 KC1+ 16 mmól/I imidazol-HCl) ekvilibráltunk. Az oldat pH-ját 10%-os ecetsavva! 6,5-re állítjuk be, majd az oldatot 30 percen át szobahőmérsékleten állni hagyjuk. A DEAE cellulózról a hemolizátumot dekantáljuk, majd a gélt 10 cm átmérőjű, szűrőpapírral kibélelt porcelán szűrőbe öntjük. A továbbiakban az I. példa szerinti módon járunk el.
A kapott termék hozama és tisztasága azonos az
1. példában megadottal.
4. példa
Mindenben az 1. példa szerinti módon járunk el, azzal az eltéréssel, hogy az első DEAE Sephadex batch-adszorpciót követően a kalmodulint tartalmazó eluátumot 15 percig hőkezeljük 80 °C-on. A kapott termék hozama és tisztasága azonos az 1. pé'dában megadottal.
5. példa
Mindenben az 1. példa szerinti módon járunk el, azzal a különbséggel, hogy a második DEAE Sephadex batch-adszorpciót követően a kalmodulint 0,55 mól/1 KC1+ 16 mmól/1 imidazol-HCl pH 6,5ös oldattal eluáljuk. A terméket 24%-os hozammal kapjuk. Tisztasága megegyezik az 1. példában megadottal.
-3185 677
6. példa
Mindenben az 1. példa szerint járunk el, azzal a különbséggel, hogy a második DEAE Sephadex batch-adszorpciót követően a kalmodulint 0,9 mól/ 1 KCI + 16 mmól/1 imidazoI-HCI pH 6,5-ös oldattal eluáljuk. A terméket 29%-os hozammal kapjuk. Tisztasága megegyezik az 1. példában megadottal.
7. példa
Mindenben az 1. példa szerinti módon járunk el, azzal az eltéréssel, hogy a kalmodulin utótisztítását Sephadex G-100 oszlopon történő gélszürés helyett ammónium-szulfátos precípitálással végezzük. A második DEAE Sephadex batch-adszorpciót követően a kalmodulint tartalmazó fehérje frakciót 0,1 n NaOH oldattal 7,0 pH értékre állítjuk, majd 50% telítésig telített ammónium-szulfát oldatot adunk hozzá. A kicsapódott fehérjéket 30 percig 10 000 x g-n történő centrifugálással eltávolítjuk. A csapadékot eldobjuk, majd a felülúszót pH 4,0-re állítjuk 50% ammónium-szulfátot tartalmazó 0,5 mól/1 H2SO4 oldattal. Az oldatot 1 óráig jégfürdőn állni hagyjuk, majd 30 percig 10 000 x g-n történő centrifugálással kiülepítjük a kalmodulin-tartalmú csapadékot. Az így nyert tiszta kalmodulint dialízissel vagy Sephadex G-25 oszlopon történő gélszüréssel szulfátmentesítjük, majd a terméket Iiofilizáljuk. A kapott termék hozama és tisztasága mindenben megegyezik az 1. példában megadottal.

Claims (3)

1. Eljárás kalmodulin előállítására vörösvérsejtekből, a vörösvérsejtek hemolizálása, a hemolizá1θ tűmből aníoncserélő gyantával a kalmodulin kivonása, az anioncserélő gyantáról a kalmodulinnak sóoldattal végzett első eluálása, az eluátum hőkezelése, a kicsapódott fehérjék elkülönítése, a kalmodulinnak anioncserélő gyantával végzett másodszo15 ri kivonása, majd sóoldatta! végzett másodszori eluálása és adott esetben utótisztítása útján, azzal jellemezve, hogy az első eluálás utáni hőkezelést 80 °C és 100°C közötti, előnyösen 85-90°C hőmérsékleten 3-15 percen át, előnyösen 5-10 per20 cen át végezzük, és a másodszori kivonást 0,5 mól/1 és 0,95 mól/1 közötti, előnyösen 0,6-0,7 mól/1 töménységű vizes alkálifémsó-oldattai végezzük.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a kalmodulin mádo25 szőri eluálását alkálifém-kloridot tartalmazó vizes oldattal végezzük.
3. A 2. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a kalmodulin másodszori eluálását vizes kálium-klorid oldattal végez30 zük.
HU385781A 1981-12-18 1981-12-18 Process for preparing calmoduline from red blood cells HU185677B (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU385781A HU185677B (en) 1981-12-18 1981-12-18 Process for preparing calmoduline from red blood cells

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU385781A HU185677B (en) 1981-12-18 1981-12-18 Process for preparing calmoduline from red blood cells

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU185677B true HU185677B (en) 1985-03-28

Family

ID=10965793

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU385781A HU185677B (en) 1981-12-18 1981-12-18 Process for preparing calmoduline from red blood cells

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU185677B (hu)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3631018A (en) Production of stable high-potency human ahf using polyethylene glycol and glycine to fractionate a cryoprecipitate of ahf concentrate
US4228154A (en) Purification of plasma albumin by ion exchange chromatography
PL168353B1 (pl) Sposób wytwarzania zatezonego, standaryzowanego ludzkiego c z y n n i k a von Willebranda o wysokiej czystosci PL PL PL PL PL PL PL
US3931399A (en) Process for isolating a fibrin-stabilizing factor
Gilbert et al. The chemistry of xanthine oxidase. 9. An improved method of preparing the bovine milk enzyme
GB2179947A (en) Process for the extraction of proteins from milk
JPS59222420A (ja) 第8因子含有製剤の製造法
Pollard [31] Purification of nonmuscle myosins
US4348316A (en) New protein PP15, a process for its preparation and its use
US4977246A (en) High recovery process for antihemophilic factor
Craig et al. Dialysis studies. IX. On the conformational stability of glucagon, adrenocorticotropic hormone, and similar peptides
US3234106A (en) Soluble, purified profibrinolysin and fibrinolysin and method of producing same
JP2572931B2 (ja) 美白剤
US4065445A (en) Pregnancy-specific β1 -glycoprotein and process for isolating it
HU185677B (en) Process for preparing calmoduline from red blood cells
JP3030312B2 (ja) 成熟肝実質細胞増殖因子(i)
US4018885A (en) Steroid-binding globulin and process for preparing it and antibodies thereto
US2460550A (en) Modified globin and method for its preparation
US4478825A (en) Warm ethanol method for preparation of low fibrinogen antihemophilic factor
US3472831A (en) Process for purifying mistletoe proteins by ultracentrifugation
EP0151996B1 (en) Process for the preparation of a double-chain plasminogen activator
FUNATSU et al. Structure and Toxic Function of Ricin I Purification Procedures of Ricin D
EP0042560B1 (en) A process for producing and obtaining anaphylatoxin- and cocytotaxin-containing leucotaxine preparations and of anaphylatoxin and cocytotaxin proteins in molecularly homogeneous, biologically active form
JPS59167519A (ja) 不活化トロンビンゲルにより血漿タンパク質混合液からフイブリノ−ゲンを除去する方法
US4308204A (en) Process for preparing the third component of the complement from human blood plasma