HU184689B - Control device for automatic adjustment of spraying frame of spraying machines - Google Patents

Control device for automatic adjustment of spraying frame of spraying machines Download PDF

Info

Publication number
HU184689B
HU184689B HU78LE835A HULE000835A HU184689B HU 184689 B HU184689 B HU 184689B HU 78LE835 A HU78LE835 A HU 78LE835A HU LE000835 A HULE000835 A HU LE000835A HU 184689 B HU184689 B HU 184689B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
boom
signal
comparator
sprayer
spraying
Prior art date
Application number
HU78LE835A
Other languages
English (en)
Inventor
Maurice C J Lestradet
Original Assignee
Lestradet M C J
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lestradet M C J filed Critical Lestradet M C J
Publication of HU184689B publication Critical patent/HU184689B/hu

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A01AGRICULTURE; FORESTRY; ANIMAL HUSBANDRY; HUNTING; TRAPPING; FISHING
    • A01MCATCHING, TRAPPING OR SCARING OF ANIMALS; APPARATUS FOR THE DESTRUCTION OF NOXIOUS ANIMALS OR NOXIOUS PLANTS
    • A01M7/00Special adaptations or arrangements of liquid-spraying apparatus for purposes covered by this subclass
    • A01M7/005Special arrangements or adaptations of the spraying or distributing parts, e.g. adaptations or mounting of the spray booms, mounting of the nozzles, protection shields
    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B60VEHICLES IN GENERAL
    • B60GVEHICLE SUSPENSION ARRANGEMENTS
    • B60G2300/00Indexing codes relating to the type of vehicle
    • B60G2300/08Agricultural vehicles
    • B60G2300/083Boom carrying vehicles, e.g. for crop spraying

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Insects & Arthropods (AREA)
  • Pest Control & Pesticides (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Zoology (AREA)
  • Environmental Sciences (AREA)
  • Catching Or Destruction (AREA)
  • Special Spraying Apparatus (AREA)

Description

A találmány tárgya permetező gépek szórókeretének önműködő beállítására való szabályozó szerkezet, különösen mezőgazdasági alkalmazásra, ahol a beállítás a permetezőszer nyomásának függvényében a kezelendő felülethez képest történik.
Permetező gépeket a mezőgazaságban növényvédő szerek, például herbicidek, fungicidek, illetve szuszpendált trágyák kijuttatására alkalmaznak.
Az ismert permetező gépek legalább egy szórókerettel vannak felszerelve, amelyben a permetezőszert kúpos sugárban a talajra juttató fúvókák vannak.
A permetezés során igen fontos, hogy a kezelendő talaj teljes felülete be legyen permetezve anélkül, hogy valamely rész kimaradna, vagy, hogy a permetezett felületrészek egymást átfednék. A talajnak egy-egy fúvókával permetezett része kör (vagy a körhöz közelálló ellipszis) alakú, amelynek átmérője attól függ, hogy a fűvóka milyen magasan van a talajszint fölött és milyen nagy a kezeléshez alkalmazott folyadék nyomása. Ily módon tehát a szórókeret adott talajszint fölötti magasságához tartozó teljes bepermetezett felület a porlasztott folyadék nyomásától függ. Minél nagyobb a nyomás, annál inkább megközelíti a permetsugár kúpszöge a fűvóka kúpszögét. Ezzel szemben minél kisebb a nyomás, annál inkább beszűkül a permetezett felület a gravitációs erő hatása alatt.
Könnyen belátható, hogy a permetezett felület nagyságának a porlasztott folyadék nyomásától függő változásai még fokozódnak, ha nagy kiömlési szögű fúvókákat alkalmaznak. Nyilvánvaló továbbá, hogy a talaj fölött bizonyos magasságban elhelyezett porlasztófúvókák esetén a permetező kúpok egymásba nyúlhatnak, vagy éppen fordítva, a talajnak maradnak olyan részei, amelyek a permetezésből kimaradnak. Ez attól függ, hogy a porlasztó nyomás hogyan változik.
A találmánnyal megoldandó feladat e nehézségek kiküszöbölése és olyan szabályozó szerkezet létesítése, amellyel a porlasztott folyadék nyomásváltozásainak ellenére optimális permetezést hozhatunk létre.
A találmánnyal célunk továbbá, hogy a permetkúpokból és a talaj felületére vetülő körök vagy ellipszisek egymást állandóan érintsék.
Találmányunk lényege, hogy a permetezőgép állványára a szórókeretet a kezelendő felülethez képest merőlegesen állító emelő van szerelve, amihez a szórókeretnek a kezelendő felülethez képesti helyzetét megállapító érzékelőeszköz, az érzékelőeszközből érkező jeleket a szórókerettel továbbított folyadék nyomásával arányos referencia jellel összehasonlító komparátor, valamint az emelőt a referencia jel és az érzékelőeszközből érkező jel különbségétől függően vezérlő egység van csatlakoztatva, ahol a vezérlőegység a komparátorral van összekötve. A szórókeret helyzetét megállapító érzékelő ilyenkor bizonyos számú mérőfejből vagy mérőadóból áll, amelyek a mérőadókat vezérlő és a szórókeretre szerelt vezérlőszerv pályája mentén sorban vannak elrendezve, amikoris a mérőfejek vagy mérőadók a vezérlőszerv elhaladásakor a megfelelő mérőadóra jellemző jelet adnak, a jeleket a komparátor állandóan összehasonlítja a referencia jellel, ugyanekkor minden jel alkalmas arra, hogy a referencia jeltől való eltérés előre beszabályozható értékhez viszonyított eltérést csökkentse.
A találmány értelmében eljárhatunk úgy is, hogy a szórókeret helyzetét megállapító érzékelőeszköz a szórókeret elmozdulásának függvényében folyamatos jelet szolgáltató átalakítóként van kialakítva, amely a szórókeret2 hez kapcsolt csökkentő áttételű karral van mechanikusan összekötve.
A komparátor célszerűen egyrészt a referencia jelet, másrészt a szórókeret helyzetére jellemző jelet kapja és a szórókeret állítását kiváltó vezérlő jelet ad, mihelyt az összehasonlított jelek közötti eltérés bizonyos előre beszabályozható küszöbértéket meghalad.
További célszerű kiviteli alak, ahol a szórókeretet állító emelő hidraulikus vagy pneumatikus munkahengerként van kialakítva, amely a komparátorral összekötött hidraulikus vagy pneumatikus elosztóval van vezérelve.
Célszerű, ha a villamos jelet szolgáltató végálláskapcsolók a jelek szintjét szabályozó áramkörökön át összegező áramkörhöz vannak csatlakoztatva, amelynek kimenete a komparátorral van összekötve.
Végezetül célszerű az a kiviteli alak, amelyben a folyamatos analóg jelet adó átalakító két komparátorral van összekötve, amelyek mindegyikére referenciajel is rá van kapcsolva, míg az egyik komparátor negatív eltérés, a másik komparátor pozitív eltérés megállapítására képes kialakítású.
A találmány további részleteit a rajz alapján ismertetjük, amelyen a találmány szerinti szabályozó szerkezet példakénti kiviteli alakjait tüntettük fel.
Az 1. ábra a szórókeret vázlatos elölnézete permetezés közben.
A 2. ábra a találmány szerinti szabályozó szerkezet egyik példakénti kiviteli alakjának kapcsolási vázlata.
A 3. ábra más példakénti kiviteli alak kapcsolási vázlatát tünteti fel.
Az 1. ábrán a rajzon nem ábrázolt mezőgazdasági permetezőgép 1 szórókeretét tüntettük fel.
Az 1 szórókeret lényegében a talaj S felületével párhuzamosan helyezkedik és több porlasztó 2 fúvókával van ellátva. Ezek szabályosan vannak elosztva és úgy vannak a talajra irányítva, hogy például kezelő folyadékból álló 3 permetkúpokat lövellnek rá.
A 3 permetkúpok azonos alakúak és csúcsszögüket egyrészt a 2 fúvókák kialakítása, másrészt az 1 szórókerettel továbbított folyadékban uralkodó nyomás határozza meg.
Igen fontos, hogy a talaj S felületének minden részét érje a permet, illetőleg fordítva, hogy a talaj egyes részei a 3 permetkúpok átfedése folytán ne legyenek túlságosan bepermetezve. Ebből következik, hogy az 1 szórókeretnek a talaj S felülete fölötti H magassága alapvető jelentőséggel bír. Ha például szuszpendált trágyát permetezünk ki és az 1 szórókerettel továbbított folyadék nyomása 2,250 bar, a H magasság ideális értéke 1,25 m. Ez megfelel az 1. ábrán folytonos vonalakkal feltüntetett 3 permetkúpoknak, amelyeknek szélső alkotói pontosan a talaj S felületén találkoznak. Más szavakkal, a 3 permetkúpok által és a talaj S felületén létrehozott körök (vagy köröket megközelítő ellipszisek) éppen érintkeznek egymással. Ezeket a köröket az 1. ábrán a rajz síkjába beforgatva 90 alatt lefordítva tüntettük fel és C hivatkozási betűvel jelöltük.
Nyilvánvaló, hogy amikor az 1 szórókeret által továbbított folyadék nyomása csökken, a 3 permetkúpok deformálódnak és a nehézségi erő hatása alatt összeszűkülnek. Ilyenkor jönnek létre az 1. ábrán szaggatott vonalakkal feltüntetett 4 permetkúpok. Ezeknek a 4 permetkúpoknak a talaj S felületére való metszetei olyan C’ köröket határoznak meg, amelyek egymással már nem érintkez-21
184 689 nek. A 4 permetkúpok szélső alkotói a talaj S felülete alatti S’ szinten metszik egymást.
A nyomáscsökkenés hatásának megszüntetésére és a 4 permetkúpok újbóli érintkeztetése érdekében tehát az 1 szórókeret talajszint fölötti H magasságát növelnünk kell, hogy az S’ szint a talaj S felületére essen.
Ha viszont az 1 szórókeret által továbbított folyadék nyomása növekszik, a 3 permetkúpok kiszélesednek és ennek következtében metszik egymást, mielőtt a talajt elérnék. A 3 permetkúpok növekedésének elméleti határát a 2 fúvókák szerkezete (a porlasztás szöge) határozza meg. Ezt a határt valójában a nehézségi erő miatt sohasem érjük el. Ilyenkor tehát az 1 szórókeretnek a talaj S felülete fölötti H magasságát csökkenteni kell, hogy az S felületen ismét az egymással érintkező C körök alakuljanak ki.
Evégből a találmány értelmében olyan szerkezetet alkalmazunk, amely a H magasságot az 1 szórókeret által továbbított folyadék nyomásváltozásainak függvényében szabályozza.
Az 1 szórókeretet a permetezőgép állványához kettős működésű hidraulikus 5 emelővel csatlakoztatjuk. Az 5 emelő hengere az állványon van rögzítve, 6 dugattyúrúdja pedig az 1 szórókerettel van összekötve. Lehetővé teszi, hogy az 1 szórókeretet a talaj S felületéhez képest emeljük vagy süllyesszük anélkül, hogy az 1 szórókeretben lévő folyadék nyomásváltozásainak függvényében működő szerkezet vezérlő hatást kifejten^?
A 2. ábrán az 5 emelő vezérlő szerkezetének példakénti kiviteli alakja látható. Itt az 1 szórókereten a 7 vezérlőbütyök van rögzítve, amely az 1 szórókerettel együtt mozog. Emelkedés közben egymás után 8 végálláskapcsolókkal találkozik, amelyek függőleges irányban egymás fölött a permetezőgép állványán vannak rögzítve és egy-egy 9 letapintóval működnek együtt.
A 2. ábrán az 5 emelő vezérlő szerkezetének példakénti kiviteli alakja látható. Itt az 1 szórókereten a Ί vezérlőbütyök van rögzítve, amely az 1 szórókerettel együtt mozog. Emelkedés közben egymás után 8 végálláskapcsolókkal találkozik, amelyek függőleges irányban egymás fölött a permetezőgép állványán vannak rögzítve és egy-egy 9 letapintóval működnek együtt.
Amikor az 1 szó ró keret folytonos vonalakkal érzékeltetett legalsó Γ helyzetét foglalja el, egyik 8 végálláskapcsoló 9 letapintója sem érintkezik a 7 vezérlőbütyökkel. Az 1 szórókeret emelkedésének mértékében a 9 Ietapintók hatására a 8 végálláskapcsolók egymás után bekapcsolódnak. Az 1 szórókeret legfelső helyzetében valamennyi 8 végálláskapcsoló be van kapcsolva. A 8 végálláskapcsolók mindegyike előszabályozó 10 egységen át 11 összegező áramkörrel van összekötve, amely a különféle információkat feldolgozza és amelynek kimenete 12 komparátor egyik bemenetével van összekötve.
A 12 komparátomak referencia bemenete is van. A referenciajel az 1 szórókeret által továbbított folyadék nyomására jellemző és olyan nem ábrázolt átalakító adhatja, amely a permetező folyadék nyomásából a nyomással fordítottan arányos villamos jelet állít elő.
A 12 komparátomak három kimenete van, amelyek 5 emelőt vezérlő, de a rajzon fel nem tüntetett elektropneumatikus szeleppel vannak összekötve és az 1 szórókeret emelkedeését (+ jelű kimenet) vagy süllyedését (— jelű kimenet) vezérlik, illetve helyzetét rögzítik (0 jelű kimenet).
A szabályozó szerkezet ábrázolt példakénti kiviteli alakjának működésmódja a következő:
A 11 összegező áramkör a 12 komparátorba állandóan olyan jelet juttat, amelynek amplitúdója arányos a 8 végálláskapcsolóknak a 7 vezérlőbütyök útján bekapcsolt számával, vagyis az 1 szórókeretnek a talajszint feletti magasságával. A 9 letapintók közötti távolság miatt a helyzet meghatározásában természetesen bizonyos pontatlanság van, amit a 8 végálláskapcsolók számának növelésével csökkenthetünk.
Az 1 szórókeret alsó Γ helyzetében a 11 összegező áramkörből távozó jel minimális, fölemelt helyzetben viszont maximális. E két szélső érték között a 11 összegező áramkörből távozó jel szakaszonként más-más értéket vesz fel, aszerint, hogy a 7 vezérlőbütyök a rögzített 9 letapintókhoz viszonyítva milyen magassági helyzetet foglal el.
A referencia jel az 1 szórókeret által továbbított folyadék nyomásával fordítottan arányos jelszintet képvisel.
A permetezés megkezdésekor kézzel beállítjuk az 1 szórókereret magassági helyzetét a permetező folyadék nyomásának figyelembevételével. Miután az 1 szórókeret helyzetét így beállítottuk, a továbbiakban vagy a bekapcsolt 8 végálláskapcsolókról az előszabályozó 10 áramkörökön át érkező jelek szintjét vagy — például potenciométer útján — a vezérlő jel szintjét úgy szabályozzuk be, hogy a 12 komparátor 0 jelű kimenetén (az 1 szórókeret rögzített helyzete) olyan jel legyen, ami a 12 komparátor bementei közötti különbség előre beszabályozható küszöbértékénél kisebb különbségnek felel meg.
Ha a permetezés során a permetező folyadék nyomása csökken, a referencia jel amplitúdója megnövekszik. A •2 komparátor különbséget állapít meg és ezzel a + kimeneten jelet ad, aminek hatására az 1 szórókeret emelkedni kezd. Eközben a 9 letapintók közül a 7 vezérlőbütyök egyet vagy többet érint és ezzel a 12 komparátorba jutó jel szintjét megnöveli. Amikor ez eléri a referencia jel szintjét (vagy amikor az eltérés kisebb az előre meghatározott küszöbértéknél), a + kimenet kikapcsolódik és a 0 kimenet az 1 szórókeretet az elért helyzetében rögzíti.
Az 1 szórókeretnek ebben az új helyzetében egyértelmű az említett C körök ismét érintkezése, aminek nyilvánvalóan feltétele, hogy a szabályozó szerkezet előzőleg kalibrált legyen, vagyis, hogy a 9 letapintók száma és viszonylagos elhelyezése, valamint az előszabályozó 10 áramkörök úgy legyenek megválasztva és beszabályozva, hogy az 1 szórókeret által elfoglalható különféle helyzetek a C körök tényleges érintkezéséhez szükséges folyadéknyomásoknak feleljenek meg.
Ha viszont a folyadéknyomás növekszik, a referencia jel amplitúdója csökken. A 12 komparátor az előző esettel ellentétes értelmű eltérést fog megállapítani és a kimenetre olyan jelet fog adni, amely az 1 szórókeretet a talaj irányában süllyeszti. Ez az elmozdulás mindaddig tart, amíg a 11 áramkör kimenetén lévő jel el nem éri a vezérlőjelet.
Más kiviteli alakban a 12 komparátorra adott vezérlőjel a folyadéknyomással egyenesen lehet arányos. Minthogy a 11 összegező áramkörből kilépő jelnek ugyanolyan értelemben kell változnia, mint a referencia jelnek, ezért például nyomáscsökkenés esetén az 1 szórókeretnek emelkednie kell, és a 8 végálláskapcsolókat úgy kell kapcsolnia, hogy a 11 összegező áramkörből távozó jel amplitúdója csökkenjen. A 7 vezérlőbütyköt tehát a 2.
184 689 ábrán feltüntetett helyzettel az 1 szórókeret felső helyzetében egyik 9 letapintó sem érintkezzen a 7 vezérlőbütyökkel, legalsó Γ helyzetében viszont valamennyi 8 végálláskapcsoló be legyen kapcsolva. De a 2. ábra szerinti elrendezést is megtarthatjuk, ha gondoskodunk arról, hogy a 8 végálláskapcsolók bekapcsolásukkor az áramkört ne zárják, hanem megszakítsák.
A 3. ábrán olyan példakénti kiviteli alakot tüntettünk fel, amelyben az 1 szórókeret függőleges irányú elmozdulását nem szakaszosan, hanem folyamatosan érzékeljük. Ehhez az elmozdulásból analóg jelet származtatunk, amelynek pillanatnyi szintje megfelel az 1 szórókeret adott magassági helyzetének.
Nyilvánvaló, hogy az ilyen rendszer sokkal pontosabb, mint a 2. ábra szerinti kiviteli alak, ahol az elmozdulást csak szakaszosan tudjuk követni.
Amint a 3. ábrán látható, az l szórókeret csökkenő áttételű 13 kar útján mechanikusan 14 átalakítóval van összekötve. A 14 átalakító kimenetén olyan analóg jel jelenik meg, amely arányos az 1 szórókeret magassági helyzetével. Amikor az 1 szórókeret emelkedik, a 14 átalakítóból érkező jel csökken, és fordítva, amikor az 1 szórókeret lesüllyed, a jelszint emelkedik.
A 14 átalakító kimenetéről érkező jel két 15, 16 komparátorba jut. Ezek mindegyike megkapja az 1 szórókeret által továbbított folyadék nyomására jellemző referencia jelet, amely a folyadéknyomással egyenesen arányos. A két 15 és 16 komparátor hidraulikus 17 elosztót vezérel, amelynek rendeltetése, hogy a hidraulikus 5 emelőt működtesse.
A két 15 és 16 komparátor közül a 15 komparátor a referencia jel és az 1 szórókeret magassági helyzetére jellemző jel közötti negatív különbséget állapítja meg és ezzel az 1 szórókeret süllyedését váltja ki. A másik 16 komparátor pozitív eltérést állapít meg és az 1 szórókeret emelkedésének értelmében vezérel.
Meg kell jegyezni, hogy a két 15 és 16 komparátor a 2. ábrán látható egyetlen komparátorral is helyettesíthető.
A 3. ábra szerinti példakénti kiviteli alak működésmódja hasonló és előző péladakénti kiviteli alakéhoz.
Nyilvánvaló, hogy a rendszert egyrészt a folyadéknyomás változásainak megfelelően és másrészt a 14 átalakító kimenő jelének amplitúdójától függően úgy kell beállítani, hogy a folyadéknyomás minden értékéhez tartozzék az 1 szórókeret egy-egy olyan helyzete, amelyben a C körök ténylegesen érintkeznek egymással. Ennek megtörténte után a szabályozó szerkezet folyamatos üzemben automatikusan működik. Amikor a folyadéknyomás az egyik vagy másik értelemben változik, a megfelelő 15 vagy 16 komparátor különbséget észlel és a 17 elosztó útján az 1 szórókeretet olyan helyzetbe hozza, amelyben az eltérés legalább is kisebb, mint egy előre beállítható küszöbérték, amely alatt egyik 15 vagy 16 komparátor sem ad a 17 elosztóba jelet. Az 1 szórókeret ekkor nyugalmi helyzetben van.
A 2. és 3. ábra szerinti megoldás esetén az 1 szórókeretet emelő vagy süllyesztő szerkezet nyomóközeggel (folyadékkal vagy levegővel) vezérelt hidraulikus 5 emelő, amelyet hidraulikus vagy pneumatikus elosztók útján nyomóközeg (folyadék vagy levegő) vezérel. Ehelyett azonban alkalmazhatnánk csavarorsót, fogaslécet stb. mozgató villamos motort is.
Ugyanis az 1 szórókeret magassági helyzetét megállapító rendszer helyett alkalmazhatnánk mechanikus, pneumatikus, hidraulikus, villamos, optoelektronikus vagy elektronikus eszközöket is, amelyek a leírtakkal egyenértékűek.
A komparátorba vagy komparátorokba juttatott külön5 féle jelek lehetnek számjelek is, ha a komparátorok ilyen jelek vételére alkalmasak.
Végül általában megjegyzendő, hogy a találmány bármilyen folyadék kijuttatására vagy permetezésére alkalmas. Az S felület is bármilyen lehet. Viszont cél, hogy a
3 permetkúpok átfedését vagy kezeletlen felületrészek visszamaradását elkerüljük.

Claims (5)

1. Szabályozó szerkezetek permetezőgép szórókeretének a permetezendő anyag nyomásának függvényében kezelendő felülethez viszonyított beállítására, különösen mezőgazdasági alkalmazásra, ahol a szórókeretben a per20 metezendő anyagot kúpos sugárban kijuttató fúvókák vannak, azzal jellemezve, hogy a permetezőgép állványára a szórókeretet (1) a kezelendő felülethez (S) képest merőlegesen állító emelő (5) van szerelve, amihez a szórókeretnek (1) a kezelendő felülethez (S) képesti helyzetét
25 megállapító érzékelőeszköz, az érzékelőeszközből érkező jeleket a szórókerettel (1) továbbított folyadék nyomásával arányos referencia jellel összehasonlító komparátor (12), valamint az emelőt (5) a referencia jel és az érzékelőeszközből érkező jel különbségétől függően vezérlő
30 egység van csatlakoztatva, ahol a vezérlőegység a komparátorral 12 van összekötve.
Az 1. igénypont szerinti szerkezet kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a szórókeret (1) helyzetét megállapító érzékelőeszköz egymással együttműködő vezérlőbütyök35 ként (7) és vágálláskapcsolókként (8) van kialakítva, ahol a vezérlőbütyök (7) a szórókerethez (1), a végálláskapcsolók (8) pedig egymás után sorban a permetezőgép állványához vannak erősítve, amik a vezérlőbütyökkel (8) való együttműködésükkor villamos jel szolgáltatására ké40 pes kialakításúak.
3. Az 1. igénypont szerinti szerkezet kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a szórókeret (1) helyzetét megállapító érzékelőeszköz a szórókeret (1) elmozdulásának függvényében folyamatos jelet szolgáltató átalakítóként (14),
45 van kialakítva, amely a szórókerethez (1) kapcsolt csökkentő áttételű karral (13) van mechanikusan összekötve.
4. Az 1,—3. igénypontok bármelyike szerinti szerkezet kiviteli alakja azzal jellemezve, hogy a szórókeretet (1) állító emelő (5) hidraulikus vagy pneumatikus elosztóval
50 (16) van vezérelve.
5 A 2. igénypont szerinti szerkezet kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a villamos jelet szolgáltató végálláskapcsolók (7) a jelek szintjét szabályozó áramkörökön (10) át az összegező áramkörhöz (11) vannak csatlakoztat55 va, amelynek kimenete a komparátorral (12) van összekötve.
6. A 3. igénypont szerinti szerkezet kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a folyamatos analóg jelet adó átalakító (14) két komparátorral (15, 16) van összekötve, ame60 lyek mindegyikére referencia jel is rá van kapcsolva, míg az egyik komparátor (15) negatív eltérés, a másik komparátor (16) pozitív eltérés megállapítására képes kialakítású.
HU78LE835A 1978-07-21 1978-11-21 Control device for automatic adjustment of spraying frame of spraying machines HU184689B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR7821717A FR2431255A1 (fr) 1978-07-21 1978-07-21 Dispositif de positionnement de la rampe de pulverisation de pulverisateurs agricoles

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU184689B true HU184689B (en) 1984-09-28

Family

ID=9211046

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU78LE835A HU184689B (en) 1978-07-21 1978-11-21 Control device for automatic adjustment of spraying frame of spraying machines

Country Status (7)

Country Link
US (1) US4186878A (hu)
BG (1) BG28681A3 (hu)
CA (1) CA1108730A (hu)
CS (1) CS204048B2 (hu)
FR (1) FR2431255A1 (hu)
HU (1) HU184689B (hu)
PL (1) PL121546B1 (hu)

Families Citing this family (11)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4519542A (en) * 1981-07-24 1985-05-28 John Blue Company, A Division Of Burnley Corporation Boomless, sprayer for field application for agricultural liquids
FR2514525A1 (fr) * 1981-10-09 1983-04-15 Cemagref Procede de stabilisation d'un mobile suspendu avec au moins une liberte de mouvement par rapport a une trajectoire recherchee et son application a la stabilisation d'une rampe pulverisatrice
DE3148293C2 (de) * 1981-12-05 1984-02-09 Paragerm France, 75002 Paris Vorrichtung zum Überwachen der Entfernung einer Zerstäubungseinrichtung, insbesondere einer Spritzpistole von einem zu besprühenden Objekt, insbesondere einer Wand
FR2529477B1 (fr) * 1982-07-05 1988-06-03 Evrard Ets Dispositif de suspension gravitaire de rampe de pulverisation agricole
EP0600919B1 (en) * 1991-08-06 1998-09-30 Benest Engineering Limited Method and apparatus for crop spraying
US7121040B2 (en) * 2002-07-08 2006-10-17 The United States Of America As Represented By The Secretary Of Agriculture Combination foliage compaction and treatment method and apparatus
US20090302129A1 (en) * 2008-06-09 2009-12-10 Thomas Hartley Three-dimensional spray envelopment system
US11963490B2 (en) 2016-07-22 2024-04-23 Precision Planting Llc Implements, systems, and methods for applying stress to early stage agricultural plants of agricultural fields
CN112327610B (zh) * 2019-06-15 2022-06-24 沈阳工业大学 一种双钟摆喷杆悬架的建模和位置跟踪的控制方法
US11852621B2 (en) 2020-04-23 2023-12-26 Cnh Industrial Canada, Ltd. System and method for monitoring tilled floor conditions using a tilled floor sensing assembly
US12004504B2 (en) 2020-05-29 2024-06-11 Cnh Industrial America Llc Systems and methods for controlling a nozzle assembly of an agricultural applicator

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2699967A (en) * 1953-08-03 1955-01-18 Clifton A Craig Tractor carried spray equipment
US3034727A (en) * 1959-04-24 1962-05-15 Howard E Paulson Bituminous distributor
US3362643A (en) * 1965-09-27 1968-01-09 Holley Carburetor Co Fluid supply system including means for changing fluid pressure in response to nozzle rotation
FR1589561A (hu) * 1968-10-18 1970-03-31
DE2160227A1 (de) * 1971-12-04 1973-06-07 Dietrich Maass Hoehenverstellbare spritzgestaengeaufhaengung fuer fahrbare schaedlingsbekaempfungsgeraete in feldkulturen mit einem quer zur fahrtrichtung liegenden spritzgestaenge
US3874593A (en) * 1973-10-23 1975-04-01 Theodore G Wilt Spray support frame
BE829886A (fr) * 1975-06-05 1975-10-01 Rampe auto-stabilisee et auto-articulee

Also Published As

Publication number Publication date
US4186878A (en) 1980-02-05
CS204048B2 (en) 1981-03-31
BG28681A3 (en) 1980-06-16
FR2431255B1 (hu) 1980-12-12
CA1108730A (fr) 1981-09-08
PL121546B1 (en) 1982-05-31
PL211165A1 (hu) 1980-07-14
FR2431255A1 (fr) 1980-02-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU184689B (en) Control device for automatic adjustment of spraying frame of spraying machines
CA1276603C (en) Method and apparatus for target plant foliage sensing and mapping and related materials application control
EP0068606B1 (en) Sprayer control system
US10499561B2 (en) Boom adjustment system and method
EP3558546B1 (en) Dispensers with sensors to detect surfaces and surface characteristics
EP0215909B1 (en) Boom control system
US6149071A (en) Flow control system for spray applications
US10661285B2 (en) Systems and methods for applying a liquid coating to a substrate
US11185879B2 (en) Systems and methods for calibrating flow and for coating a substrate
EP0309059A1 (en) Apparatus for automatically watering plants
DE102010060086A1 (de) Farbauftragssystem und Verfahren zu dessen Betrieb
KR102659282B1 (ko) 공급량이 유체 생성물이 배출되는 개구의 속력에 의존하는 유체 생성물을 도포하기 위한 도포장치
CN111601496B (zh) 农业喷洒器的液滴尺寸的绘图表示方法
EP3351501A1 (de) Handhabungsvorrichtung und verfahren zum betreiben einer handhabungsvorrichtung
WO2020257628A1 (en) Pressure-based flow meter for a spray nozzle
JP2020049641A5 (ja) 制御方法、ロボット及びロボットシステム
CA1246401A (en) Method and apparatus for monitoring the operation of an electrostatic coating installation
DE19508346C1 (de) Verfahren zur Bestimmung der Hubhöhe eines höhenverstellbaren Lastaufnahmemittels eines Flurförderzeugs
EP0186780A1 (en) Device for spreading bituminous binder
CN109673238A (zh) 一种基于多传感器的液态肥喷施装置
WO2000049866A1 (en) Moveable spraying boom
US20190240688A1 (en) Systems and methods for calibrating flow and for coating a substrate
SU1699483A1 (ru) Устройство управлени абсорбером с псевдоожиженной насадкой
RU2020112764A (ru) Способ и устройство для управления пневматическим исполнительным механизмом двойного действия
SU796795A1 (ru) Устройство дл регулировани ТОлщиНы пОКРыТи