HU183275B - Device for deaerating and degassing circulating fluid particularly for cooling fluid system of internal combustion engines - Google Patents

Device for deaerating and degassing circulating fluid particularly for cooling fluid system of internal combustion engines Download PDF

Info

Publication number
HU183275B
HU183275B HU803102A HU310280A HU183275B HU 183275 B HU183275 B HU 183275B HU 803102 A HU803102 A HU 803102A HU 310280 A HU310280 A HU 310280A HU 183275 B HU183275 B HU 183275B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
fluid
outlet
pressure relief
pressure
liquid
Prior art date
Application number
HU803102A
Other languages
German (de)
English (en)
Inventor
Hans Vogel
Original Assignee
Maschf Augsburg Nuernberg Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Maschf Augsburg Nuernberg Ag filed Critical Maschf Augsburg Nuernberg Ag
Publication of HU183275B publication Critical patent/HU183275B/hu

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B01PHYSICAL OR CHEMICAL PROCESSES OR APPARATUS IN GENERAL
    • B01DSEPARATION
    • B01D19/00Degasification of liquids
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F01MACHINES OR ENGINES IN GENERAL; ENGINE PLANTS IN GENERAL; STEAM ENGINES
    • F01PCOOLING OF MACHINES OR ENGINES IN GENERAL; COOLING OF INTERNAL-COMBUSTION ENGINES
    • F01P11/00Component parts, details, or accessories not provided for in, or of interest apart from, groups F01P1/00 - F01P9/00
    • F01P11/02Liquid-coolant filling, overflow, venting, or draining devices
    • F01P11/028Deaeration devices
    • FMECHANICAL ENGINEERING; LIGHTING; HEATING; WEAPONS; BLASTING
    • F01MACHINES OR ENGINES IN GENERAL; ENGINE PLANTS IN GENERAL; STEAM ENGINES
    • F01PCOOLING OF MACHINES OR ENGINES IN GENERAL; COOLING OF INTERNAL-COMBUSTION ENGINES
    • F01P11/00Component parts, details, or accessories not provided for in, or of interest apart from, groups F01P1/00 - F01P9/00
    • F01P11/02Liquid-coolant filling, overflow, venting, or draining devices
    • F01P11/029Expansion reservoirs

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Combustion & Propulsion (AREA)
  • Mechanical Engineering (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Chemical Kinetics & Catalysis (AREA)
  • Degasification And Air Bubble Elimination (AREA)
  • Structures Of Non-Positive Displacement Pumps (AREA)
  • Filling Or Discharging Of Gas Storage Vessels (AREA)
  • Supply Devices, Intensifiers, Converters, And Telemotors (AREA)

Description

A találmány berendezés cirkuláló folyadék kilevegó'ztetésére és gáztalanitására, főleg belső égésű motorok hűtőfolyadék-rendszeréhez, amely legalább egy szivattyúval és kiegyenlítőtartállyal van ellátva.
Folyadék-körfolyamatoknál, különösen hűtőfolyadék-rendszereknél, nagy nehézséget okoz, hogy a teljes rendszert lég-, gáz, vagy gőzbuborékoktól mentesen tartsák, amely buborékok többnyire az örvényképzés, gőzképződés vagy a rendszerbe beszívással kerülő levegő révén képződnek. Az ilyen buborékképződések nem csupán magát a hűtést befolyásolják, hanem mindenekelőtt kavitációs és korróziós károkat is okoznak, amelyek viszont a teljes folyadék-körfolyamat idő előtti meghibásodásához vezethetnek. Ezeknek a hiányosságoknak a kiküszöbölésére sokféle javaslatot tettek. Ezek a kísérletek azonban csak részeredményt hoztak, mivel csak a durva gáztalanítást sikerült megoldaniuk.
Az 1 619 926 sz. NSZK-beli közrebocsátási iratból már ismert olyan gázkiválasztási eljárás és berendezés, amely főleg melegvizes fűtőrendszerekhez és belső égésű motorok hűtőberendezéséhez való. Ennél a folyadékkörből érkező folyadék sebességét átalakító, illetve nyomásmentesítő egységről gondoskodtak. A gáztalanító berendezés ennél a kiegyenlítőtartály folyadékoldali részében van elrendezve. A gázkiömlés csővezetéken át expanziótartállyal van kapcsolatban, amely nyomáshatároló-szeleppel és túlfolyóval van ellátva.
Hiányossága a fenti javaslatnak, hogy a gázokkal dúsított folyadék a külső ház palástján csavarvonalszerűen áramlik lefelé a belépőnyílás felé, miközben a gázbuborék-képződés és örvényképződés tetemes, amelyek a kavitációs és korróziós hatások miatt a berendezés élettartamát és hatékonyságát rontják.
A találmánnyal célunk a fenti hiányosságok teljes kiküszöbölése.
A találmánnyal megoldandó feladat ennek megfelelően a bevezetőben leírt típusú berendezést úgy továbbfejleszteni, hogy ezzel a cirkuláló folyadékok biztonságos finom-gáztalanítása is lehetővé váljék.
A kitűzött feladatot a találmány szerint azzal oldottuk meg, hogy a folyadékot nyomásmentesítő egységek mindkét hosszoldalán tömören lezárt, vízszintes helyzetű nyomáscsökkentő csőből, továbbá ennél lényegesen kisebb átmérőjű, a nyomáscsökkentő cső egyik oldalán átvezetett, a folyadékot a körfolyamból a nyomáscsökkentő csőbe vezető, homlokfelületén lezárt visszatérő vezetékből állnak, ahol a visszatérő vezeték radiális terelőfuratokkal van ellátva, továbbá a nyomáscsökkentő csőnek széles kiömlőnyílása van, és a folyadékot szétterítve, összefüggően elvezető ráömlőfallal van ellátva.
A találmány tehát a folyadékoknak a sebességátalakítási elvén alapul, amelynél a folyadékban lévő lebegő levegőrészeket rendre elkülönítjük és az egyre tisztább folyadékot a berendezésből a folyadék-körfolyamatba vezetjük vissza. Amint a folyadék a berendezést elhagyja, az gyakorlatilag légmentes.
A kiegyenlítőtartály különösen alkalmas kilevegőztető egység elhelyezésére, mivel abban a folyadékon kívül légtér is van és a légtérben lévő levegő a rendszerelőnyomás alatt van.
A folyadék számára, amely például belső égésű motor hűtőfolyadék-rendszerénél nagy sebességgel és energiával érkezik, először is olyan egységről gondoskodtunk, amelyekkel sebességcsökkentést, illetve nyomásmentesítést végzünk. Ez a nyomáscsökkentés a viszonyoktól füg2 gően mintegy hétszeres lehet. Ez az egység széles kiömlőnyílással rendelkezik, amelyen át a részben nyomásmentesített folyadék a lehető legszélesebb áramban egy szélesebb térbe kerül. Itt válnak ki a kicsi lég- és gőzbuborékok, és felfelé emelkednek a kiegyenlító'tartály légterébe. A folyadék azonban habosodás nélkül jut a ráömlőfalra, amelynek segítségével a folyadékot a kiegyenlítőtartály folyadékterébe vezetjük. A visszatérő-vezetékből nagy sebességgel és energiával bejutó folyadék tehát először a terelőfuratokon át mintegy 90°-kai irányt változtat, mielőtt a nyomásmentesítő-tér hátsó vége felé továbbterjedne.
A találmány további jellemzője szerint a kiömlőnyílás a nyomáscsökkentő csövön oldalt, közel a teljes hosszban kialakított résként van kiképezve. Ennek szabad keresztmetszete, valamint a nyomáscsökkentő cső térfogata úgy van megválasztva, hogy a kiömlőnyílásnái a folyadéknyomás közelítőleg azonos legyen a kiegyenlítőtartályban, illetőleg a rendszerben uralkodó nyomással. Továbbá, a ráömlőfal a kiömlőnyílás előtt pontosan meghatározandó távközzel van elrendezve, és még alacsonyabb folyadékszint esetén is a folyadékszint alá merül.
A találmány továbbfejlesztéseként javasoljuk, hogy a nyomáscsökkentő cső alsó oldala a ráömlőfal felé lejtősen ferde terelőelemhez tömören legyen rögzítve, továbbá a terelőelem vége és a ráömlőfal között szabad hézag legyen hagyva, amely úgy legyen megválasztva, hogy a folyadék névleges áthaladási mennyiségnél levegővel való keveredés és duzzasztás nélkül folyhasson a terelőelemen át a kiegyenlítőtartály foly ad ék terébe.
A terelőlemez révén tehát a terelőelem fölötti tér egy részét folyadékkal töltjük meg, aminek következtében szétterített elfolyás válik lehetővé. A ráömlőfalon történő további egyenletes szétterített elfolyás habosodás nélkül történik, úgyhogy a kiegyenlítőtartály folyadékterébe ténylegesen kilevegőztetett és gáztalanított folyadék áll rendelkezésre a cirkuláltatáshoz. Megemlítjük, hogy ezzel a berendezéssel a hűtőközeg mintegy 7,2-szeres sebességcsökkentése (nyomásviszony közelítőleg 52) valósítható meg, ami lamináris áramlásban történő bevezetést és keveredést ad a hűtőfolyadék felső tükrén.
A berendezés kilevegőztetési foka a körülményektől függően 3 és 10% között van.
Végül megemlítjük, hogy a találmány szerint előnyös, ha a ráömlőfal a kiegyenlító'tartály oldalfalaként van kiképezve. Továbbá, a nyomáscsökkentő cső legmélyebben fekvő pontján célszerű legalább egy ürítőfuratot kiképezni. A kiegyenlítőtartály kiömlővezetékében, illetve az. előtt elrendezhető olyan közfal is, amely az örvényképződést megakadályozza.
A találmányt részletesebben rajz alapján ismertetjük, amelyen a találmány szerinti berendezés példakéntí kiviteli alakját tüntettük fel. A rajzon:
az 1. ábra a találmány szerinti berendezés kiegyenlítőtartályának vázlatos hosszmetszete; a 2. ábra az 1. ábrán H IT vonal mentén vett metszet.
Amint az 1. ábrán látható, 3 kiegyenlítőtartálynak töltő csőcsonkja és nyomásszabályozó 1 szelepe, és 2 kiómlővezetéke van. Ez a 3 kiegyenlítőtartály a jelen esetben külön nem ábrázolt hűtőfolyadék-rendszerbe van iktatva, amilyet például belső égésű motoroknál alkalmaznak. A 3 kiegyenlítőtartály belül felső 3a légtérre és alsó 3b folyadéktérre oszlik, ahol a folyadékszintet 4 hivatkozási számmal jelöltük. Ez a 4 folyadékszint üzem közben változik.
-2183 175
Az 1. és 2. ábrából kitűnik, hogy a 3a légtérben 5 nyomáscsökkentő cső vízszintesen van elrendezve. Ez 5a homlokoldalán tömítetten le van zárva és x-szel jelölt hossztengely magasságában az oldalán közel a teljes hossza mentén 6 kiömlőnyílásként szolgáló réssel van el- 5 látva. Az 5 nyomáscsökkentő cső 5a homlokoldalán lényegesen kisebb átmérőjű 7 visszatérő-vezeték van átvezetve, amelynek 7 a homlok oldala az 5 nyomáscsökkentő csövön belül le van zárva, végén pedig radiális 8 terelőfuratokkal van ellátva. A hűtőrendszerből nagy sebesség- -jq gél és energiával beáramló folyadék tehát radiális irányban jut be az 5 nyomáscsökkentő csőbe.
A résként kialakított 6 kiömlőnyílástól előre pontosan meghatározandó 9 távközzel 10 ráömlőfal van elrendezve, amely a legalsó 4 folyadékszint alá nyúlik és a 15 jelen esetben a 3 kiegyenlítőtartály falaként van kialakítva. A 10 ráömlőfal és a 6 kiömlőnyílás közötti 9 távköz úgy van meghatározva, hogy a 6 kiömlőnyílás teljes hossza mentén közel egyenletes kiáramlást érjünk el. 20
Az 5 nyomáscsökkentő alsó oldalán 11 terelőelem tömören van rögzítve, amely a 10 ráömlőfal irányában ferdén lefelé helyezkedik el. All terelőelem vége és a 10 ráömlőfal között 12 hézagot hagytunk, amely úgy van megválasztva, hogy a 11 terelőelem gátat képezzen, 25 amelyen át a folyadék szétterítve, lényeges mértékben csökkentett sebességgel és energiával jusson a 10 ráömlőfalra és azon habosodás nélkül folyjon le. Bizonyos mértékben kiválnak lég-, gáz-, vagy gőzbuborékok a folyadékból a 6 kiömlőnyíláson való kilépéskor, ezek azután 30 fölfelé szállnak a 3 kiegyenlítőtartály 3a légterében.
Az 5 nyomáscsökkentő cső legalsó pontján kis méretű 13 ürítőfuratról gondoskodtunk, hogy az ezen át kilépő folyadékot ugyancsak a 11 terelőelemmel vezessük, illetve tereljük. All terelőelem révén az 5 nyomáscsökken- 35 tő csövön nem képződhetnek cseppek, amelyek habosodást idéznének elő, ezeket ugyancsak a 10 ráömlőfalon át vezetjük.
A 3 kiegyenlítőtartályban a 2 kiömlővezeték előtt 14 közfalat rendeztünk el, amelynek az a rendeltetése, hogy 40 az örvényképződést megakadályozza.

Claims (8)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Berendezés cirkuláló folyadék kilevegőztetésére és gáztalanitására, főleg belső égésű motorok hűtőfolyadék-rendszeréhez, amely legalább egy szivattyúval és kíegyenlítőtartállyal van ellátva, a kiegyenlítőtartály légterében a folyadékkörfolyamból érkező folyadékot nyo- 50 másmentesítő egységei vannak, ezek a lég- és/vagy gázbuborékoknak a felfelé történő kiválását és a folyadék lefelé történő elvezetését elősegítően vannak kialakítva és elrendezve, azzal jellemezve, hogy a folyadékot nyomásmentesítő egységek mindkét hosszoldalán (5 a) tömören lezárt, vízszintes helyzetű nyomáscsökkentő csőből (5), továbbá ennél lényegesen kisebb átmérőjű, a nyomáscsökkentő cső egyik oldalán (5a) átvezetett, a folyadékot a körfolyamból a nyomáscsökkentő csőbe (5) vezető, homlokfelületén (7a) lezárt visszatérő vezetékből (7) állnak, ahol a visszatérő vezeték (7) radiális terelőfuratokkal (8) van ellátva, továbbá a nyomáscsökkentő csőnek (5) széles kiömlőnyílása (6) van, és a folyadékot szétterítve, összefüggően elvezető ráömlőfallal (10) van ellátva.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a kiömlőnyílás (6) a nyomáscsökkentő csövön (5) oldalt, közel a teljes hosszon át kialakított résként van kiképezve.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a kiömlőnyílás (6) szabad keresztmetszete, valamint a nyomáscsökkentő cső (5) térfogata úgy van megválasztva, hogy a kiömlőnyílásnál (6) a fo lyadéknyomás közelítőleg azonos a kiegyenlítőtartályban (3), illetve a folyadékrendszerben uralkodó nyomással.
  4. 4. Az 1—3. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a ráömlőfal (10) a kiömlőnyílás (6) előtt távközzel van elrendezve és a kiegyenlítőtartályban (3) a folyadékszint (4) alá merül.
  5. 5. Az 1—4. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a nyomáscsökkentő cső (5) alsó oldalához a ráömlőfal (10) felé lejtősen ferde terelőelem (11) tömören van rögzítve, továbbá a terelőelem (11) vége és a ráömlőfal (10) között szabad hézag (12) van, amely névleges áthaladási mennyiségnél a folyadéknak a kiegyenlító'tartály (3) folyadéktejbe (3b) levegővel való keveredés és duzzasztás nélküli lefolyását biztositóan van megválasztva.
  6. 6. Az 1. vagy 4. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a ráömlőfal (10) a kíegyenlí tó tartály (3) oldalfalaként van kiképezve.
  7. 7. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a nyomáscsökkentő cső (5) a legmélyebben fekvő pontján legalább egy ürítőfurattal (13) van ellátva.
  8. 8. Az 1. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a kiömlőtartály (3) kiömlővezetékében (2), illetve az előtt örvényképződést gátló közfal (14) van elrendezve.
HU803102A 1980-01-25 1980-12-23 Device for deaerating and degassing circulating fluid particularly for cooling fluid system of internal combustion engines HU183275B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE3002578A DE3002578C2 (de) 1980-01-25 1980-01-25 Vorrichtung zum Entgasen einer Flüssigkeit

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU183275B true HU183275B (en) 1984-04-28

Family

ID=6092887

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU803102A HU183275B (en) 1980-01-25 1980-12-23 Device for deaerating and degassing circulating fluid particularly for cooling fluid system of internal combustion engines

Country Status (15)

Country Link
US (1) US4352683A (hu)
JP (1) JPS56115814A (hu)
CH (1) CH655249A5 (hu)
DD (1) DD157358A1 (hu)
DE (1) DE3002578C2 (hu)
FR (1) FR2474329A1 (hu)
GB (1) GB2067919B (hu)
HU (1) HU183275B (hu)
IN (1) IN152806B (hu)
IT (1) IT1135157B (hu)
RO (1) RO84550B (hu)
SE (1) SE446819B (hu)
SU (1) SU999955A3 (hu)
TR (1) TR21301A (hu)
YU (1) YU41371B (hu)

Families Citing this family (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE8301939U1 (de) * 1983-01-25 1983-07-21 M.A.N. Maschinenfabrik Augsburg-Nürnberg AG, 8500 Nürnberg Einrichtung zum entlueften und entgasen eines fluessigkeitskreislaufes
US4755194A (en) * 1985-03-11 1988-07-05 National Tank Company Method for introducing a mixture of gas and liquid into a separator vessel
US4769050A (en) * 1987-05-20 1988-09-06 Arvin Industries, Inc. Liquid separator assembly
GB2244661B (en) * 1990-06-07 1994-11-09 Massey Ferguson Mfg An air removal system
DE4021239C2 (de) * 1990-07-02 1994-10-27 Bruker Franzen Analytik Gmbh Verfahren und Vorrichtung zum Extrahieren gelöster flüchtiger Substanzen aus Flüssigkeiten in die Gasphase
US5139082A (en) * 1990-08-31 1992-08-18 Teledyne Industries, Inc. Cooling system for a liquid cooled engine
FR2702244B1 (fr) * 1993-03-01 1995-04-21 Peugeot Dispositif de refroidissement pour un moteur à combustion interne.
US5509954A (en) * 1994-03-28 1996-04-23 Nordson Corporation Method and apparatus for degassing high viscosity fluids
GB2455743B (en) * 2007-12-20 2012-10-10 Ford Global Tech Llc Cooling system expansion tank
GB2458263A (en) * 2008-03-10 2009-09-16 Ford Global Tech Llc Cooling system expansion tank
GB2458264A (en) 2008-03-10 2009-09-16 Ford Global Tech Llc Flow restrictor for use in the cooling system of an i.c. engine
SE541597C2 (en) 2016-11-18 2019-11-12 Scania Cv Ab An expansion tank for the cooling system of a liquid-cooled internal combustion engine
US11260320B1 (en) 2017-10-13 2022-03-01 Apple Inc. Deaeration device for thermal system

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2343145A (en) * 1942-05-12 1944-02-29 Mack Mfg Corp Radiator surge tank
US3130022A (en) * 1960-03-22 1964-04-21 English Electric Co Ltd Liquid reservoirs for aircraft
CA1001090A (en) * 1972-03-20 1976-12-07 Canuck Oilfield Services Ltd. Drilling fluid degassing
DE2331314A1 (de) * 1973-06-20 1975-01-16 Voith Gmbh J M Entgasungskammer zum entgasen von fluessigkeiten
IT1041062B (it) * 1974-08-03 1980-01-10 Sueddeutsche Kuehler Behr Serbatoio di compensazione per liquido refrigerante particolarmente in motori a combustione interna
SE7702333L (sv) * 1976-03-11 1977-09-12 Augsburg & Nurnberg Ag Maschf Forfarande och anordning for avskiljande av gasblasor ur strommande vetskor och kylsystem for vetskekylda forbrenningsmotorer

Also Published As

Publication number Publication date
GB2067919B (en) 1983-09-07
YU326780A (en) 1985-08-31
DE3002578A1 (de) 1981-07-30
RO84550A (ro) 1984-06-21
CH655249A5 (de) 1986-04-15
FR2474329B1 (hu) 1984-06-29
SU999955A3 (ru) 1983-02-23
IT1135157B (it) 1986-08-20
DE3002578C2 (de) 1984-02-09
IT8119296A0 (it) 1981-01-23
JPS56115814A (en) 1981-09-11
IN152806B (hu) 1984-04-14
SE446819B (sv) 1986-10-13
DD157358A1 (de) 1982-11-03
FR2474329A1 (fr) 1981-07-31
TR21301A (tr) 1984-03-22
JPS622135B2 (hu) 1987-01-17
RO84550B (ro) 1984-08-30
GB2067919A (en) 1981-08-05
YU41371B (en) 1987-02-28
US4352683A (en) 1982-10-05
SE8100413L (sv) 1981-07-26

Similar Documents

Publication Publication Date Title
HU183275B (en) Device for deaerating and degassing circulating fluid particularly for cooling fluid system of internal combustion engines
EP0239693B1 (en) Method of supplying air masses and producing jets of water
CA1305045C (en) Method for cleansing gas and apparatus herefor (ii)
DE3419305C2 (hu)
US4555253A (en) Gas-liquid vortex separator-eliminator
US5484534A (en) Energy conserving method of water treatment
DE102006051770B4 (de) Aktives Luftabscheidungssystem für Kraftfahrzeugkühlsysteme
DE3345161A1 (de) Wirbel-separator/eliminator zum entfernen von gas aus fluessigkeiten
US4486361A (en) Apparatus for introducing gas into a liquid mass
US3362136A (en) Apparatus for degassing fluids
US4723705A (en) Device for ventilating a closed conduit system
US4617130A (en) Process and equipment, in particular for the conditioning of waste water sludges
US1749561A (en) Degasification of liquids
GB2584869A (en) Liquid degassing means and method
US1374952A (en) Air-lift apparatus
DE2361298C2 (de) Anlage zur Begasung von Flüssigkeiten, insbesondere von Fermentationsflüssigkeiten
JP2009114233A (ja) 液相酸化湿式脱硫装置
USRE24219E (en) Pirnie
JPS6370032A (ja) 循環式給湯設備の開放式脱気装置
US1868775A (en) System of treating hydrocarbon distillates and apparatus used in connection therewith
DE3008791A1 (de) Vertikale gegenstrombelueftung
SU31417A1 (ru) Аппарат дл обработки жидкостей газами
JPS6370031A (ja) 循環式給湯設備の脱気方法
DE3247580A1 (de) Passivschutzanlage bei havarieausfluss des waermetraegers eines kernkraftwerkes mit wassergekuehltem kernreaktor
SU1114435A1 (ru) Устройство дл дегазации жидкости