HU181716B - Apparatus for direct heating metal and/or salt fusions respectively solutions - Google Patents

Apparatus for direct heating metal and/or salt fusions respectively solutions Download PDF

Info

Publication number
HU181716B
HU181716B HU801272A HU127280A HU181716B HU 181716 B HU181716 B HU 181716B HU 801272 A HU801272 A HU 801272A HU 127280 A HU127280 A HU 127280A HU 181716 B HU181716 B HU 181716B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
heating element
melt
contact
heating
metal
Prior art date
Application number
HU801272A
Other languages
German (de)
English (en)
Inventor
Felicjan Biolik
Adam Lukasik
Zygmunt Morys
Stanislaw Walawender
Szczepan Galazka
Original Assignee
Biuro P Przemyslu Metal
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Biuro P Przemyslu Metal filed Critical Biuro P Przemyslu Metal
Publication of HU181716B publication Critical patent/HU181716B/hu

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H05ELECTRIC TECHNIQUES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • H05BELECTRIC HEATING; ELECTRIC LIGHT SOURCES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; CIRCUIT ARRANGEMENTS FOR ELECTRIC LIGHT SOURCES, IN GENERAL
    • H05B3/00Ohmic-resistance heating
    • H05B3/60Heating arrangements wherein the heating current flows through granular powdered or fluid material, e.g. for salt-bath furnace, electrolytic heating
    • HELECTRICITY
    • H05ELECTRIC TECHNIQUES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
    • H05BELECTRIC HEATING; ELECTRIC LIGHT SOURCES NOT OTHERWISE PROVIDED FOR; CIRCUIT ARRANGEMENTS FOR ELECTRIC LIGHT SOURCES, IN GENERAL
    • H05B3/00Ohmic-resistance heating
    • H05B3/62Heating elements specially adapted for furnaces

Landscapes

  • Resistance Heating (AREA)
  • Furnace Details (AREA)
  • Waste-Gas Treatment And Other Accessory Devices For Furnaces (AREA)
  • Air Bags (AREA)
  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)
  • Control Of Resistance Heating (AREA)

Description

Felicjan Biolik elektromérnök, Adam Lukasik kohómérnök, Zygmunt Morys kohómémök, Stanislaw Walawender mérnök, Katowice, Szczepan Galazka kohómérnök, Myslowice, Lengyelország
Szabadalmas:
Biuro Projektow Przemyslu Metali Niezelaznych „BIPROMET” Katowice, Lengyelország
Berendezés fém- és/vagy sóolvadékok, illetve oldatok közvetlen hevítésére
A találmány tárgya berendezés fém- és/vagy sóolvadékok, illetve oldatok közvetlen hevítésére legalább egy tartályként vagy válaszfalként kialakított ellenállást képező fűtőelemmel.
Hasonló berendezések már ismertek voltak koráb- $ bán is. Ezeknél a megoldásoknál az olvadék melegítésére felhasznált hőt a fűtőelemek közvetlen adják át az olvadéknak. Ilyen szerkezetet ismertet például a 81 320 számú lengyel szabadalmi leírás. Ebben a fűtőelemek egy vagy több válaszfalként vannak elhe- l0 lyezve a berendezésben. A válaszfalak célszerűen az olvadékot tartalmazó edény fenekében vagy falain elhelyezett elektródákkal párhuzamosan vannak kialakítva. A válaszfalak előnyösen kerámia lapokból készülnek és az edényt két vagy több részre osztják. l5 Egy másik kialakítás szerint a fűtőelemek beépíthetők az edény fenékrészébe vagy falaiba, de ebben az esetben is legalább felületük egy része közvetlen kapcsolatban van az olvadékkal, illetve oldattal. Ilyen kialakítás látható az 106 380 számú lengyel 20 szabadalmi leírásban. Itt a fűtőelemek olyan edényként vannak kialakítva, amely hasonlóan a berendezésben levő elektródákhoz az olvadékba nyúlik be. Az elektródák előnyösen grafitból készülnek.
Az ismertetett megoldások fő hátránya, hogy al- 25 kalmazásuk csak igen korlátozottan oldható meg. Lényegében kizárólag színesfém olvadékokhoz használhatók, teljesítményük viszonylag kicsi és élettartamuk is rendkívül rövid, minthogy igen nagy hőigénybevételnek vannak kitéve. Hátrányuk még az is, 30 hogy a fűtőelemek felületi energiáját csak kis mértékben lehet hasznosítani, minthogy az olvadékba történő benyúlásuk mértéke erősen változik. Az elektródák és az árambevezetők élettartama ugyancsak rendkívül rövid az olvadék és az azt körülvevő légtér korrodáló hatása következtében. Minthogy a berendezésben a még meg nem olvadt adag és a fűtőelemek, illetve az elektródák közötti érintkezés eléggé rossz, a berendezések beindítása komoly nehézségekkel jár.
A jelen találmánnyal az ismertetett hátrányok kiküszöbölése a célunk és olyan berendezés kialakítása, amellyel fém- és/vagy sóolvadékok, illetve oldatok közvetlen hevítése, megolvasztása és az anyag hőmérsékleten tartása vagy adott esetben túlhevítése biztonságosan és egyszerűen megoldható.
A ^itpzött feladatot a találmány szerint úgy oldottuk még, hogy a berendezés kamrájában levő olvadék hevítésére alkalmazott fűtőelemre elektródákon és tápvezetékeken át úgy van potenciálkülönbség kapcsolva, hogy az áramkör a hevítőelemen érintkeztető közegen és az olvadékon át zárul, ahol a fűtőelem egyik felülete az érintkeztető közeggel, másik felülete az olvadékkal van érintkezésben.
A fűtőelem kialakítható két, az olvadékba benyúló tartályból, amelyek közül az első tartály a másodikban van elhelyezve és az első tartályban, valamint a két tartály közötti térben érintkeztető anyag van.
A fűtőelem kialakítható az olvadékba benyúló gyűrűvel körülvett tömbökből is, ahol a tömbök fölött azoknál és az olvadéknál kisebb sűrűségű érintkeztető anyagréteg van. Az érintkeztető anyagréteg fölött adott esetben még egy érintkeztető 5 anyagréteg, célszerűen sóolvadék lehet.
Lehet a fűtőelem az olvadékba benyúló egyszerű cső is, amelynek egyik vége a kamra fenékrá'zén van rögzítve.
Egy másik kialakítás szerint a fűtőelem az olva- io dékba benyúló, villamosán sorba kapcsolt kettős tartály, amely a kamrát és az olvadékot két részre osztó válaszfalon van rögzítve. Az olvadék két egymástól elszigetelt része között ennél a megoldásnál potenciálkülönbség van. 15
A fűtőelemek olyan csőként is kialakíthatók, amelynek belsejében egyidejűleg érintkeztető anyagot is alkotó elektróda van elhelyezve.
Az elektródák anyagának villamos ellenállása célszerűen legalább tízszer kisebb, mint a fűtőelem 20 anyagának villamos ellenállása. A fűtőelem az olvadék hőmérsékletén, előnyösen legfeljebb 100 Ω méter fajlagos ellenállású anyagból van.
A berendezésben alkalmazott érintkeztető anyag legfeljebb 200 Ω méter fajlagos ellenállású anyagból 25 készül.
A fűtőelemek legfeljebb 5 méter magas, 0,2 méter falvastagságú és 2 m2 aktív villamos felülettel rendelkező edények.
Lehetnek a fűtőelemek legfeljebb 0,2 méter fal- 30 vastagságú és 2 m2 aktív villamos felülettel rendelkező térelválasztó elemek is.
Kialakíthatók a fűtőelemek egy darabból álló homogén elemként vagy egymáshoz erősített darabokból. 35
A fűtőelemek villamosán aktív felülete legalább részben az olvadékkal szemben ellenálló réteggel és érintkeztető anyaggal van fedve. A bevonatréteg előnyös vastagsága általában 0,1—3 mm.
Célszerű bizonyos esetekben a fűtőelemeket po- 40 rozitáscsökkentő anyaggal átitatni.
A találmány szerinti berendezés egy előnyös kialakítása szerint a fűtőelem a fémolvadék felszínén úszik és adott esetben merülését ráhelyezett súly szabályozza. Célszerűen a súly egyúttal védőgáz be- 45 vezető rendszenei is el van látva. Bizonyos esetekben a súly olyan járulékos villamos fűtést is tartalmaz, amely a fűtőelem áramkörébe van kötve.
A fűtőelemek célszerűen a fémolvadékba benyúlóan mozgathatóan vannak felfüggesztve, hogy merü- 50 lési mélységük a fémolvadék változó szintjéhez igazítható legyen.
A fűtőelemek kialakíthatók azonban oly módon is, hogy a berendezés valamely, előnyösen billenthető elemére vannak erősítve.
A berendezéshez tartozó áramfonás egyik pólusára kapcsolt, és a fémolvadékba merülő elektródák, valamint az áramforrás másik pólusához kapcsolt és a fémolvadékba részben benyúló elektródák képezik 5Q a berendezés további fontos elemeit.
A berendezésben a fűtőelemek tápegysége szabályozható és a fémolvadék célszerűen földelt.
A berendezés előnyösen járulékos indító fűtőelemmel van ellátva és indításkor a fűtőelemek, il- 65 letve az elektródák és az anyag között járulékos érintkeztető anyag van. A fűtés beindításakor a még szilárd állapotú adagból először csak egy részt olvasztunk meg a járulékos fűtőelem segítségével.
A találmány szerinti megoldás tehát olyan alkalmas kialakítású és egyszerűen gyártható fűtőelemeket kínál, amelyek sorba vagy sorba és párhuzamosan kapcsolhatók a fűtőkörbe és ahol érintkeztető anyagok segítségével növelni tudjuk a fűtőelemek elektromosan aktív felületét.
A találmány szerinti berendezés ezenkívül még számos előnnyel rendelkezik. Széles körben felhasználható, elsősorban fémolvadékok, sók és olvadékok melegítésére, fémek és sók megolvasztására. A fűtőelemek a találmány szerinti kialakítás következtében igen nagy kapacitásúak, a fürdőbe történő benyúlásuk pontosan szabályozható. A fűtőelemek kapcsolási módja tetszőlegesen alakítható ki. Az érintkeztető anyagok alkalmazása következtében a villamosán aktív felület nagy. A villamosán aktív felület tovább növelhető a fűtőelemeknek egymásban történő elhelyezésével.
A fűtőelemek és elektródák, valamint az árambevezetések élettartama igen nagy a megfelelő anyagkiválasztás és adott esetben a védő atmoszféra következtében.
A találmány alkalmazásával fölöslegessé válik a fölső árambevezetés és a járulékos fűtőelem lehetővé teszi a gyors felmelegítést hideg állapotban történő indításkor.
Az érintkeztető anyagok pasztaszerű konzisztenciában történő alkalmazása egyszerűvé teszi a berendezés üzemeltetését és a fűtőelemek könnyen cserélhetők anélkül, hogy a berendezést le kellene állítani.
A találmány további részleteit kiviteli példákon, rajz segítségével ismertetjük. A rajzon az
1. ábra a találmány'szerinti berendezés egyik kiviteli alakjának metszete, a
2. ábra egy darabból készült fűtőelem kialakítását mutatja, a
3. ábra ugyancsak az egy darabból készült fűtőelem egy másik kiviteli alakja, a
4. ábra egy további kiviteli alakot mutat szintén egy darabból, az
5. ábra a fűtőelem még egy kiviteli alakját mutatja ugyancsak egy darabból, a
6. ábrán látható fűtőelem szintereléssel összeállított fűtőelem, a
7. ábra ugyancsak szintereléssel kialakított többtagú fűtőelem, a
8. ábra három elemből összeállított fűtőelem metszete, a
9. ábra egymásba helyezett fűtőelemeket mutat, a
10. ábra közös keretbe fogott több fűtőelemet szemléltet, a
11. ábra közös keretbe fogott fűtőelemek egy másik kiviteli alakja, a
12. ábra kúposán kialakított fűtőelemet mutat, a
13. ábrán úszó fűtőelem metszetét mutatjuk és a
14. ábrán a találmány szerinti berendezés egy olyan kiviteli alakjának metszete látható, ahol az olvadék és a fűtőelem két részre van osztva.
-2181716
Az 1. ábrán látható kiviteli alak 1 kerámiafalazattal és 2 fenékrésszel ellátott 3 kamrát tartalmaz. A 4 válaszfal a 3 kamrát két részre osztja: az egyik az ülepítőrész, a másik az olvasztórész. Az egész 3 kamra részben fel van töltve 5 fémolvadékkal. 5
Az 5 fémolvadékba két 7 fűtőelem nyúlik be. A 7 fűtőelem 6 úszólapra van erősítve és tartályként van kialakítva. Belsejükben 8 fémolvadék és 9 sóolvadék van. Ezek képezik az érintkeztető közeget a vas 10 elektróda és a 7 fűtőelem belső palástja 10 között.
A 3 kamra 2 fenékrészén grafit 11 elektróda van elhelyezve oly módon, hogy egyik vége a berendezéshez, másik vége pedig a 7 fűtőelemhez van kapcsolva. 15
A villamos áram a 10 elektródán, a 9 sóolvadékon, a 8 fémolvadékon, a 7 fűtőelem falán és az 5 fémolvadékon keresztül jut el a 11 elektródához. A tápfeszültséget a 10 elektródához csatlakozó 12 tápvezetéken és a 11 elektródához csatlakozó 13 20 tápvezetéken juttatjuk a rendszerbe.
A Ί fűtőelem felső részéhez 14 alumíniumszilikát gyűrű van szintereit kötéssel csatlakoztatva. Maga a 7 fűtőelem nitridált szilíciumkarbidból van. Külső és belső palástja karbonból készült 15 bevonattal van 25 ellátva. Az 5 és a 8 fémolvadék alumínium, a 9 sóolvadék kalciumklorid és nátriumklorid keveréke. A 6 úszólapot könnyű kaolinból készítettük.
A berendezd a következőképpen működik. A 3 kamrát előmelegítjük egy járulékos fűtőelem segítsé- 30 gével és részben feltöltjük 5 fémolvadékkal. A 8 fémolvadékkal és 9 sóolvadékkal töltött 7 fűtőelemet az 5 fémolvadékba merítjük és a 12, illetve 13 tápvezetékeken át háromfázisú váltóáramot kapcsolunk a rendszerre. Az első Ί fűtőelemre kötjük az R 35 fázist, a második 7 fűtőelemre pedig az S fázist.
Az áramkörbe történő bekapcsolás után a Ί fűtőelem falán és a 9 sóolvadékon áthaladó áram hőt fejleszt, amely az 5 fémolvadékba jut. A további 40 szilárd anyagot az 5 fémfürdőbe adagoljuk be.
A művelet befejezése után a berendezést billentéssel ürítjük ki vagy lecsapoljuk a 3 kamrába épített csapolónyíláson át.
Ha a berendezésbe szilárd anyagot töltünk, a hí- 45 deg állapotból történő indítást úgy végezzük, hogy járulékos fűtőelemet működtetünk egészen addig, amíg az első adag megolvad.
A berendezés indítható úgy is, hogy a 7 fűtőelemeket a szilárd adagra helyezzük és a kontaktust 50 karbonpaszta alkalmazásával biztosítjuk. Ekkor a 7 fűtőelem és az 5, illetve a 8 fémolvadék között, továbbá a 10 elektróda és a 8 fémolvadék, valamint a 11 elektróda és az 5 fémolvadék között az érintkeztető közeg biztosítja a villamos kapcsolatot. 55
A 2—5. ábrákon a találmány szerinti berendezés 7 fűtőelemének különböző kiviteli alakjait mutatjuk be. A 2-5. ábrák egyetlen darabból készített, homogén anyagú 7 fűtőelemeket mutatnak.
A 6. ábrán látható 7 fűtőelem felső részére 14 60 alumíniumszilikát gyűrű van erősítve szinterelés segítségével.
A 7. ábrán olyan 7 fűtőelem látható, amely 16 és 17 csészéből áll. A 16 és 17 csészéket itt is szintereléssel kapcsoltuk össze. Ennél a megoldásnál a 17 65 csesze anyagának villamos vezetőképessége kisebb, mint a 16 csészéé.
A 8. ábrán bemutatott 7 fűtőelem három alakos darabból van szintereléssel összekapcsolva.
A 9—16. ábrákon olyan 8 fűtőelemeket mutattunk be, amelyek több darabból állnak.
A 9. ábrán látható 7 fűtőelemek egymásba helyezett edények. A külső és a belső 7 fűtőelem között 8 fémolvadék van elhelyezve és a belső 7 fűtőelem is fémolvadékkal van feltöltve. A 7 fűtőelemeket a nehezék szorítja le és tartja az 5 fémolvadékba benyúló helyzetben.
A 9. ábrán bemutatott megoldásnál az 5 és 8 fémolvadék cink, a 10 és 11 elektródák pedig grafitból készülnek. A 18 nehezék cement- tűzálló agyag keverékből van és vasrudakkal van megerősítve. Maguk a 7 fűtőelemek nitridált szilíciumkarbidból készülnek.
A 10. ábrán látható megoldásnál négy 7 fűtőelem nyúlik be az 5 fémolvadékba. A 7 fűtőelemek négyszögletes hasábok, amelyeket a 19 gyűrű fog össze, miközben az 5 fémolvadékban szabadon úsznak. A 7 fűtőelemek fölött 9 sóolvadék réteg van kialakítva. Ebbe nyúlik bele a 10 elektróda.
A 11 és 10 elektródák közötti feszültségkülönbség hatására áram folyik a 9 sóolvadékon, a 7 fűtőelemen és az 5 fémolvadékon át.
A berendezésben melegített 5 fémolvadék ez esetben cink és alumínium ötvözete, a 9 sóolvadék pedig kalciumklorid és nátriumklorid keveréke. A 10 elektróda vasból all elektróda grafitból készül és a gyűrű tűzálló agyag. A 7 fűtőelemek itt is nitridált szilíciumkarbidból vannak.
A hideg állapotból történő indítást a 7 fűtőelemek segítségével úgy végezzük, hogy azokat a szilárd állapotban levő adagra helyezzük. A Ί fűtőelemek, a 10 elektróda és az adag között karbonpaszta van, az átmeneti ellenállás csökkentésére. A 11 elektróda ugyancsak érintkezésben van a 3 kamrában levő anyaggal. Miután az adag megolvadt és a 7 fűtőelemek az 5 fémolvadékon úsznak, a 19 gyűrű belsejét sóolvadékkal töltjük fel.
A 11. ábrán látható kiviteli alak három 7 fűtőelemet tartalmaz. A 7 fűtőelemek négy-szögletes hasábok, amelyek az 5 fémolvadékon szabadon úsznak. Elmozdulásukat itt is 19 gyűrű határolja. A 7 fűtőelemek ennél a megoldásnál is 9 sóolvadékkal vannak beborítva. A 9 sóolvadék alatt azonban olyan 8 fémolvadék helyezkedik el, amely elválasztja a 9 sóolvadékot a 3 kamrában levő 5 fémolvadéktól. A sóolvadék réteg a 7 fűtőelemek fölső síkja alatt kezdődik.
A 10 és 11 elektródák között az áramkör a 9 sóolvadékon, 8 fémolvadékon, 7 fűtőelemeken és 5 fémolvadékon át záródik. A 8 fémolvadék alumínium ötvözet, az 5 fémolvadék alumínium-bronz. A és 11 elektródák szilíciumkarbiddal borított grafit elektródák. A 9 sóolvadék nátriumkarbonát és nátriumklorid keveréke. A 7 fűtőelemek itt is nitridált szilíciumkarbidból állnak, a 19 gyűrű pedig tűzálló agyag.
A 12. ábrán látható 7 fűtőelem ékes kialakítású és felfüggesztési magassága szabályozható. Az 5 fémolvadékba benyúló 7 fűtőelem a 20 kengyelbe akasztott 21 lánc segítségével van felfüggesztve. Ma-3181716 gassága így független az 5 fémolvadék szintjétől. A 10 elektróda 12 tápvezeték segítségével van a 7 fűtőelem aktív felületéhez közvetlenül csatlakoztatva. A 7 fűtőelem külső palástján 15 bevonat van.
A 10 és 11 elektródák közötti áramkör ennél a megoldásnál közvetlenül a 7 fűtőelemen és az 5 fémolvadékon keresztül záródik.
Az 5 fémolvadék helyett adott esetben a berendezés sóolvadékot is tartalmazhat. A 13. ábrán bemutatott megoldásnál az olvadék lehet báriumklorid és kalciumklorid keveréke, a 7 fűtőelem 15 bevonata pedig célszerűen szilíciumkarbidból készül. A elektróda szintereit szilídumkarbid és a 11 elektróda szilídumkarbid bevonattal ellátott grafit. A 20 kengyel és a 21 lánc acélötvözetből készül, míg a 7 fűtőelem anyaga itt is nitridált szilídumkarbid.
A 13. ábrán látható megoldásnál a 7 fűtőelem az 5 olvadék felszínén úszik. Az olvadékot kénsav vizes oldata alkotja. A 7 fűtőelem 6 úszólapon van elhelyezve és belsejében 8 fémolvadék van. A 7 fűtőelem külső felületeit 15 bevonat védi. A 8 fémolvadék Wood ötvözet és a 6 úszólap polietilén. A 10 elektródát grafitból készítettük, all elektróda saválló acél. A 10 elektróda 22 grafit úszólapra van erősítve. A 7 fűtőelem ennél a megoldásnál grafitra színtereit anyag, a 15 bevonat pedig szilídumkarbid.
A 14. ábrán a találmány szerinti berendezés olyan kiviteli alakja látható, amelynél a 7 fűtőelem kettős edényként van kialakítva. A 7 fűtőelemben 8 / fémolvadék van és a 23 válaszfal által két részre osztott három kamrában is 5 fémolvadék van elhelyezve.
A 10 elektródáról az áram a 7 fűtőelem falain és az 5 fémolvadékon át halad a 11 elektródára. A 10 és 11 elektródákat 12, illetve 13 tápvezetékek kapcsolják az áramforráshoz.
A 7 fűtőelem cirkonoxid bázisú szintereit ötvözet, az 5 és 8 fémolvadékok acélötvözetek, a 10 és elektródák pedig grafitból készülnek. A 23 válaszfal korundból van.

Claims (26)

  1. Szabadalmi igénypontok:
    1. Berendezés fém- és/vagy sóolvadékok, illetve oldatok közvetlen hevítésére legalább egy tartályként vagy válaszfalként kialakított villamos ellenállást képező fűtőelemmel, azzal jellemezve, hogy a kamrában (3) levő olvadék hevítésére alkalmazott fűtőelemre (7) elektródákon (10, 11) és tápvezetékeken (12, 13) át úgy van feszültségkülönbség kapcsolva, hogy az áramkör a fűtőelemen (7), érintkeztető anyagon és az olvadékon át zárul, ahol a fűtőelem (7) egyik felülete az érintkeztető anyaggal, másik felülete az olvadékkal van érintkezésben.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a fűtőelem (7) két az olvadékba benyúló tartályból van kialakítva, amelyek közül az első tartály a másodikban van elhelyezve és az első tartályban, valamint a két tartály közötti térben érintkeztető anyag van.
  3. 3. Az 1. vagy 2. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a fűtőelem (7) az olvadékba benyúló, gyűrűvel (19) körülvett tömbökből van kialakítva, ahol a tömbök felett
    -S 4 azoknál és az olvadéknál kisebb sűrűségű érintkeztető anyagréteg van.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy az érintkeztető anyag- 5 réteg fölött még egy érintkeztető anyagréteg van.
  5. 5. Az 1. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a fűtőelem (7) az olvadékba benyúló cső, amelynek egyik vége a kamra
    1θ (3) fenékrészén (2) van rögzítve.
  6. 6. Az 1. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a fűtőelem (7) az olvadékba benyúló, villamosán sorbakapcsolt kettős tartály, amely a kamrát (3) és az olvadékot két részre 15 osztó válaszfalon (23) van rögzítve, ahol az olvadék két egymástól elszigetelt része között feszültségkülönbség van.
  7. 7. Az 1. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a fűtőelem (7) olyan
    20 cső, amelynek belsejében egyidejűleg érintkeztető anyagot is alkotó elektróda (10) van.
  8. 8. Az 1-7. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a fűtőelem (7) az olvadék hőmérsékletén legfeljebb
    25 100 Ω méter fajlagos ellenállású anyagból van.
  9. 9. Az 1-8. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy az elektródák (10, 11) anyagának villamos ellenállása legalább tízszer kisebb, mint a fűtőelem (7) anyagá-
    30 nak villamos ellenállása.
  10. 10. Az 1-9. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy az érintkeztető anyag legfeljebb 200 Ω méter fajlagos ellenállású anyagból van.
    35
  11. 11. Az 1-10. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a fűtőelem (7) legfeljebb 5 méter magas, legfeljebb 0,2 méter falvastagságú és legfeljebb 2 négyzetméter villamosán aktív felülettel rendelkező edény.
    40
  12. 12. Az 1-10. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a fűtőelem (7) legfeljebb 0,2 méter falvastagságú és legfeljebb 2 négyzetméter villamosán aktív felülettel rendelkező térelválasztó elem.
    45
  13. 13. Az 1-12. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a fűtőelem (7) egy darabból álló, homogén elem.
  14. 14. Az 1-12. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a
    50 fűtőelem (7) több egymáshoz erősített darabból van kialakítva.
  15. 15. Az 1-14. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a fűtőelem (7) villamosán aktív felülete legalább
    55 részben az olvadékkal szemben ellenálló réteggel és érintkeztető közeggel van fedve.
  16. 16. Az 1—15. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a fűtőelem (7) porozitást csökkentő anyaggal van átitatva.
    60
  17. 17. Az 1—16. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a fűtőelem (7) a fémolvadék (8) felszínén úszik.
  18. 18. A 17. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a fűtőelemen (7) súly 65 (18) van elhelyezve.
    -4181716
  19. 19. A 18. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a súly (18) védőgáz bevezető rendszenei van ellátva.
  20. 20. A 18. vagy 19. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jelemezve, hogy a súly (18) 5 olyan járulékos villamos fűtéssel van ellátva, amely a fűtőelem (7) áramkörébe van kötve.
  21. 21. Az 1—15. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a fűtőelem (7) a fémolvadékba (5) benyúlóan, moz- 10 gathatóan van felfüggesztve.
  22. 22. Az 1—15. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a fűt Jelem (7) a fémolvadékba (5) benyúlóan, mereven van rögzítve. 15
  23. 23. Az 1—22. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy az áramforrás egyik pólusára kapcsolt és a fémolvadékba (5) merülő elektródája (11), valamint az áramforrás másik pólusához kapcsolt és a fémolvadékba (5) részben benyúló elektródája (10) van.
  24. 24. Az 1—23. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a fűtőelem (7) tápegysége szabályozható és a fémolvadék le van földelve.
  25. 25. Az 1—24. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy járulékos indító fűtőelemmel van ellátva.
  26. 26. Az 1-25. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy indításkor a fűtőelem (7), illetve az elektródák (10, 11) és az adag között járulékos érintkeztető anyag van.
    5 rajz, 14 ábra
    A kiadásért felel: a Közgazdasági és Jogi Könyvkiadó igazgatója
    84 4437 - Zrínyi Nyomda, Budapest
HU801272A 1979-05-23 1980-05-21 Apparatus for direct heating metal and/or salt fusions respectively solutions HU181716B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL1979215839A PL124892B1 (en) 1979-05-23 1979-05-23 Electric apparatus for direct heating of molten metals and/or salts and solutions,especially water solutions and glasses

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU181716B true HU181716B (en) 1983-11-28

Family

ID=19996455

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU801272A HU181716B (en) 1979-05-23 1980-05-21 Apparatus for direct heating metal and/or salt fusions respectively solutions

Country Status (11)

Country Link
EP (1) EP0019876B1 (hu)
JP (1) JPS55159588A (hu)
AT (1) ATE16550T1 (hu)
CS (1) CS228131B2 (hu)
DD (1) DD150980A5 (hu)
DE (1) DE3071226D1 (hu)
HU (1) HU181716B (hu)
IN (1) IN150776B (hu)
PL (1) PL124892B1 (hu)
SU (1) SU1170975A3 (hu)
YU (1) YU137180A (hu)

Family Cites Families (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE313058C (hu) *
CH88060A (de) * 1919-09-12 1921-02-01 Guettinger Heinrich Elektrischer Schmelzofen mit Widerstandsheizung für Metalle.
US1971025A (en) * 1931-02-16 1934-08-21 Bornand Emilien Metal heater
DE620835C (de) * 1932-06-21 1935-10-28 Aeg Elektrischer Anheizkoerper fuer Salzbadeoefen
PL81320B1 (hu) * 1970-03-27 1975-08-30
FR2226063A7 (en) * 1973-04-10 1974-11-08 Zaklady Cynkowe Szopienice Electrical resistance furnace - for melting and keeping molten non ferrous metals, partic zinc (alloys)
US4158743A (en) * 1976-03-01 1979-06-19 Biuro Projektow Pyrzemyslu Metali Niezelaznych "Bipromet" Electric resistance furnace

Also Published As

Publication number Publication date
ATE16550T1 (de) 1985-11-15
YU137180A (en) 1982-08-31
JPS55159588A (en) 1980-12-11
DD150980A5 (de) 1981-09-23
CS228131B2 (en) 1984-05-14
DE3071226D1 (en) 1985-12-19
EP0019876A1 (de) 1980-12-10
PL124892B1 (en) 1983-02-28
SU1170975A3 (ru) 1985-07-30
PL215839A1 (hu) 1981-01-02
IN150776B (hu) 1982-12-11
EP0019876B1 (de) 1985-11-13

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4181583A (en) Method for heating electrolytic cell
US4038465A (en) Sodium sulfur battery or cell with external storage
JP2738423B2 (ja) ガラス用電熱熔融炉
NO832198L (no) Katode for anvendelse i smelteelektrolysecelle for fremstilling av aluminium
US20020089099A1 (en) Molten metal holding furnace baffle/heater system
CN101842522A (zh) 电解装置
US4181584A (en) Method for heating electrolytic cell
SE449132B (sv) Likstromsljusbagsugn eller skenk for vermning
US3688007A (en) Metal melting and holding furnace
US4552637A (en) Cell for the refining of aluminium
US4351057A (en) Electric installation for heating of molten metals and/or salts and solutions
US4297180A (en) Electrolytic production of metal
HU181716B (en) Apparatus for direct heating metal and/or salt fusions respectively solutions
JP2002520490A (ja) 金属用の液溜を備えた溶融塩電解セル
US4052153A (en) Heat resistant crucible
US4903277A (en) Electric melting furnace with partitioned melting cavity for solidifying highly radioactive waste in glass
RU2499085C1 (ru) Электролизер для производства алюминия
US8917754B2 (en) Aluminum melting apparatus
US4257855A (en) Apparatus and methods for the electrolytic production of aluminum metal
US4158743A (en) Electric resistance furnace
US3465085A (en) Smelting electric furnace apparatus
US1878392A (en) Glass working furnace
US3420938A (en) Apparatus for delivering molten materials
US1255197A (en) Cell.
US2909471A (en) Electrolytic cell