HU181668B - Eljárás és berendezés katódos festékfürdő kezelésére és stabilizálására - Google Patents
Eljárás és berendezés katódos festékfürdő kezelésére és stabilizálására Download PDFInfo
- Publication number
- HU181668B HU181668B HUDO000441A HU181668B HU 181668 B HU181668 B HU 181668B HU DO000441 A HUDO000441 A HU DO000441A HU 181668 B HU181668 B HU 181668B
- Authority
- HU
- Hungary
- Prior art keywords
- bath
- paint
- paint bath
- filter
- receiving
- Prior art date
Links
Landscapes
- Separation Using Semi-Permeable Membranes (AREA)
Description
A találmány tárgya eljárás és berendezés katódos festékfürdő kezelésére és stabilizálására.
Általánosan ismert, hogy a kataforetikus festékanyagok elteqedése elsősorban arra vezethető vissza, hogy az ilyen festéktípussal kialakított védőrétegek vastagsága — ugyanolyan védelmi tulajdonságok biztosítása mellett — lényegesen csökkenthető a korábban használatos anaforetikus festékekkel készült bevonatokhoz viszonyítva. A védőréteg vastagsági méretétek csökken the tősége, amely a festék tulajdonságaiból adódik, az anyag és energia megtakarítás mellett, a védőbevonatok árára is kedvezően hat. A gyakorlatban azonban a vékony, — tehát gazdaságos bevonati réteg kataforetikus festékekkel csak akkor alakítható ki kellő minőségben, állandó vastagsági mérettel, ha a festékfürdő hőmérséklete, szilárd festékanyag és oldószer tartalma igen szűk tűrési határok között biztosított. A festékanyagból adódó szűk törési határok azonban a tárgyak bevonásából adódó folyamatos festék kihordás, továbbá a fürdőt érő szennyeződések következtében csak nehezen tarthatók. Ebből következően igen nagy gondot kell fordítani a mártófürdő kezelésére és stabilizálására.
Ismeretes olyan eljárás és berendezés, amelynél üzemi körülmények között azonos hőmérsékleten, azonos pH és koncentrációs értéken, állandó áramfeszültség mellett, a minimális áramfelvétel időpontjának figyelembevételével laboratóriumi szinten meghatározzák a vonatkozó kataforetikus festékfürdő festékleválási egyensúlyát, valamint szóróképességét, majd a kapott festékleválási egyensúlyértékét villamostöltésű vezérlő coulombmérőántegrátorra felvive, folyamatos üzemű felületbevonást végeznek, miközben az anódfelülettel és az azt legalább részben lefedő szűrővel lehatárolt térből, és/vagy anódfelületként kiképzett ultraszűrő berendezésből elvezetik a szűrőn átvándorolt anolitot és azt ioncserélő-, -oszlopon átvezetve sótalanítás után, a villamostöltést mérő coulombmérő-integrátorral vezérelt festék- 1 adagolón át, mint a kataforetikus festék hígítóját vezetik vissza a mártókádba. Bár ez az eljárás a gyakorlatban kiválóan bevált, hátránya, hogy a mártófürdő kezelése, illetve stabilizálása kizárólag a tárgyakon kihordott festékanyag pótlására beadagolt festék útján biztosított, üzemszünetben, vagy nagyobb, a kádat érő szennyeződések esetén a festékfürdő stabilitása csak nehezezn valósítható meg.
A találmány célja olyan eljárás, illetve berendezés kialakítása katódos festékfürdő kezelésére és stabilizálására, amely folyamatosan, állandóan, tehát üzemi szünetekben is, — amikor festés nem történik, - biztosítja a mártó festékfürdő elektrokémiai optimális feltételeit.
A találmány tehát eljárás katódos festékfürdő kezelésére és stabilizálására, amelynek során a festékfürdőt befogadó festőkád anódfelületével és az azt legalább részben lefedő membránszűrővel lehatárolt cellatérből, és/vagy anódfelületként kiképzett ultraszűrő berendezésből a festékfürdő szűrőn átvándorolt neutralizációs komponensét elektrolit gyűjtőtartályba vezetjük, majd ioncserélő-oszlopon sótalanítjuk.
A találmány lényege abban van, hogy a festékfürdőnek a szűrőn átvándorolt neutralizációs komponensét az elektrolit gyűjtőtartályban anolit, vagy katolit jellegétől, továbbá vezetőképességétől és pH értékétől függően neutralizáló anyag hozzáadásával előbb közömbösítjük, majd azt az ioncserélő-oszlopon való sótalanítás után legalább részben visszavezetjük a festékkádba, annak anódfelületének közelébe, előnyösen cellaterébe, illetve az ultraszűrő berendezésen át a festékkádba.
A találmány szerint előnyös, ha a festékfürdőnek a szűrőn átvándorolt és neutralizáló anyaggal közömbösített folyadékának csupán egy részét vezetjük vissza az ioncserélőoszlopon való sótalanítás után a festőkádba, a másik részét ioncserélő-oszlopon való sótalanítás után a neutralizáló anyaggal együtt a festékfürdőnek a szűrőn átvándorolt neutralizációs komponensének közömbösítésre, és/vagy a festékfürdő festékanyagának hígítójaként felhasználva közvetve juttatjuk vissza a festőkádba.
A találmány egyben berendezés a találmány szerinti eljárás foganatosítására, amelynek festékfürdőt befogadó festőkádjának anódfelülete legalább egy részén szűrővel, előnyösen membránszűrővel van lehatárolva, és/vagy ultraszűrő berendezésként van kiképezve és az anódfelület szűrővel lehatárolt cellatere, és/vagy az anódfelületként kiképzett ultraszűrő berendezés gyűjtőtartályon át, — szükség szerint szállítószivattyún keresztül, — ioncserélő-oszlopon van összekötve.
A találmány lényege abban van, hogy a gyűjtőtartály adagolócsap útján neutralizáló anyagot befogadó tárolótérhez, előnyösen tárolótartályhoz van csatlakoztatva, míg ioncserélőoszlopának kivezető oldala a festékfürdőt befogadó festőkádba, annak anódfelületének közelébe, előnyösen a cellatérbe, illetve az ultraszűrő berendezésbe torkolló vezeték útján van a festőkádhoz visszavezetve.
A találmány szerint előnyös, ha gyűjtőtartálya pH mérőszerwel, és/vagy vezetőképesség-mérőszervvel van ellátva.
Ez utóbb esetben előnyös lehet az is, ha a találmány szerint gyűjtőtartályát a neutralizáló anyagot befogadó tárolótartállyal összekötő adagoló csapja a pH mérőszerv, és/vagy a vezetőképesség-mérőszerv jelével vezérelt állítószerkezettel van kiképezve.
Végezetül a találmány szerint előnyös az is, ha sótalanított, deionizált folyadékot befogadó tartálya van, amelynek bevezető csonkja az ioncserélő-oszlopnak a festőkádhoz vezető vezetékét megcsapoló vezetékhez, és/vagy a gyűjtő tartályt megcsapoló vezetékhez kapcsolt, további ioncserélő-oszlopon át van kapcsolva, míg kimenő csonkja vezeték útján a neutralizáló anyagot befogadó tárolótartályhoz, és/vagy a festőkád festékhígító szerkezetéhez van csatlakoztatva.
A találmány szerinti eljárás és berendezés a hasonló ismert eljárástól és berendezéstől eltérően a neutralizációs komponenst neutralizáló anyag hozzáadásával közömbösíti, majd ioncserélő-oszlopon való sótalanítás után közvetlenül a kádba, illetve az ultrafiltrációs szűrő cellaterébe vezeti vissza. A találmány 2 szerint a neutralizált, illetve sótalanított folyadék egy része a neutralizáló anyag hígítására, illetve a festékanyag hígítására is felhasználható.
A találmány nagy előnye, hogy vele folyamatosan, — tehát abban az esetben is, ha a festés szünetel, - a mártó festékfürdő állapota és stabilitása a mindenkori elektrokémiai feltételeknek megfelelően biztosítható, stabilizálható.
A találmányt részletesen, kiviteli példán, rajz alapján ismertetjük, ahol az ábra egy találmány szerinti berendezés elvi elrendezésének vázlatos rajza.
Az ábrán ábrázolt kiviteli példánál földeléssel ellátott 1 festőkád belseje 2 szigeteléssel van ellátva. Az 1 festőkádban kataiforetikus festéket tartalmazó 3 festékfürdő tárol, amelybe az ábrán nem ábrázolt egyenáramú áramfonáshoz katódként kapcsolt 4 munkadarab kerül bemerítésre. Az 1 festőkád belsejében 5 anódfelület helyezkedik el, amely az egyenáramú áramforrás másik pólusához anódként van villamosán kapcsolva. A 3 festékfürdőben tehát a katódot képező 4 munkadarab és az 5 anódfelület között lép fel az elektroforetikus festékbevonást biztosító villamos erőtér. Az 5 anódfelület legalább részben, a kiviteli példán egészben 6 membránszűrővel van lehatárolva. Az 5 anódfelület és a 6 membránszűrő közötti 7 cellatér 8 szivattyúval ellátott 9 vezetékkel van megcsapolva. Az ábrán ugyan nem került ábrázolásra, azonban az 1 festőkád 5 anódfelülete ultrafiltrációs berendezésként is kiképezhető. A 7 cellateret megcsapoló 8 szivattyúval ellátott 9 vezeték, illetve az ábrán nem ábrázolt ultrafiltrációs berendezés kivezetése elektrolitot gyűjtő 10 gyűjtőtartályba vezet. A 10 gyűjtőtartály 11 vezetőképesség-mérőszervvel és 12 pH mérőszervvel van ellátva, A 10 gyűjtőtartály ezenkívül 13 adagolócsapot tartalmazó 14 vezeték útján neutralizáló anyagot befogadó, tárolóteret képező 15 tárolótartályhoz van csatlakoztatva.
A 10 gyűjtőtaitály 16 szivattyúval ellátott 17 vezetéken át 18 ionizáló-oszlopon bemenő csonkjához van csatlakoztatva. A 18 ionizáló-oszlop kimenő oldala 19 vezeték útján az 1 festőkádhoz, pontosabban az 1 festőkád belsejében levő 7 cellatérhez, és/vagy az ábrán nem ábrázolt ultrafiltrációs berendezéshez van csatlakoztatva.
A neutralizáló anyagot befogadó 15 tárolótartály 13 adagolócsapja a kiviteli példán 131 állítószerkezettel van ellátva, amely a 11 vezetőképesség-mérőszerwel és 12 pH mérőszervvel villamosán kapcsolt 132 vezérlőszerwel van vezérelve.
A kiviteli példán a 10 gyűjtőtartály 20 szivattyúval ellátott 21 vezeték útján további 22 ionizáló-oszlop bemenetére van kapcsolva. A 22 ionizáló-oszlop kimenete 23 vezetéken át sótalanított deionizált folyadékot befogadó 24 tartállyal van összekötve. A sótalanított, deionizált folyadékot befogadó 24 tartály 25 csapon keresztül 26 vezetékkel a neutralizáló anyagot befogadó 15 tárolótartályhoz, míg 27 csappal ellátott 28 vezetéken át az ábrán nem ábrázolt, az 1 festőkádhoz tartozó festékhigító szerkezethez van csatlakoztatva.
Bár az ábrán nem ábrázoltuk, a deionizált, sótalanított folyadékot befogadó 24 tartály 23 vezetéke a 18 ionizálóoszlopot az 1 káddal összekötő 19 vezetékből is leágaztatható.
-2181668
Ugyanígy, - bár ezt sem ábrázoltuk — a neutralizáló anyagot befogadó 15 tárolótartály közvetlenül is összeköthető egy, a 18 ionizáló-oszlopot az 1 káddal összekötő 19 vezetékből leágaztatott és csappal ellátott vezetékkel.
Üzemelés során a munkadarabon festék alakjában kihordott polikationok arányában a fürdőben visszamaradt fölös anionokat anódosan kapcsolt 5 anódfelület és a 6 membránszűrő közötti 7 cellatérből a 8 szivattyúval ellátott vezetéken át a 10 gyűjtőtar- io tályba vezetjük. A 10 gyűjtőtartályban összegyűjtött, a festékfürdőnek a 6 membránszűrőn átvándorolt neutralizációs komponensét az anolit, vagy katolit jellegétől, továbbá a 11 vezetőképességmérő és 12 pH mérőszerv által kijelzett értékektől függően 15 neutralizáló anyag hozzáadásával közömbösítjük. A neutralizáló anyag a 15 tárolótartályból a 14 vezetékben elrendezett 13 adagolócsapon keresztül jut be a 10 gyűjtőtartályban levő összegyűjtött folyadékba. A 13 adagolócsap 131 állítószerkezetét 132 20 vezérlőszerv állítja a 11 vezetőképesség-mérőszerv, illetve a 12 pH mérőszerv villamos jelei alapján az előre beállított és betáplált értékeknek megfelelően.
A neutralizált folyadék a 16 szivattyúval ellátott 17 vezetéken keresztül a 18 ionizáló-oszlopra kerül, 25 ahol azt sótalanítás után visszavezetjük az 1 festőkád belsejében kialakított 7 cellatérbe.
A kiviteli példán a 10 gyűjtőtartály 20 szivattyúval ellátott 21 vezetékkel van megcsapolva. A 21 vezeték további 22 ionizáló-oszlopba vezet, ahol sóta- 30 lanítás után a deionizált folyadék 2 tartályba jut.
A 24 tartályban összegyűjtött deionizált folyadék egy része a kiviteli példán a 26 vezetéken át a neutralizáló anyagot befogadó 15 tárolótartályba van vezetve, míg másik részét a 28 vezetéken át a festék 35 hígítására felhasználva, hígított festék alakjában juttatjuk vissza az 1 festőkád 3 festőfürdőjébe.
A találmány szerinti berendezés folyamatosan üzemel, tehát akkor is, ha festendő 4 munkadarab nincsen bemerítve a kádba, vagy ha a festés szüne- 40 tel. Ily módon az 1 festőkádba bejuttatott szennyezőanyagok hatására megbomló festékfürdő folyamatosan kezelhető és stabilizálható.
A találmány nincs a kiviteli példára korlátozva, az a találmány keretén belül más elrendezésben is 45 kivitelezhető.
Claims (6)
1. Eljárás katódos festékfürdő kezelésére és stabi- 50 lizálására, amelynek során a festékfürdőt befogadó festőkád anódfelületével és az azt legalább részben lefedő membránszűrővel lehatárolt cellatérből, és/ /vagy anódfelületként kiképzett ultraszűrő berendezésből a festékfürdő szűrőn átvándorolt neutrali- 55 zációs komponensét elektrolit gyűjtőtartályba vezetjük, majd ioncserélőoszlopon sótalanítjuk, azzal jellemezve, hogy a festőfürdőnek a szűrőn átvándorolt neutralizációs komponensét az elektrolit gyűjtőtartályban anolit vagy katolit jellegétől, továbbá vezetőképességétől és pH értékétől függően neutralizáló anyag hozzáadásával előbb közömbösítjük, majd azt az ioncserélő-oszlopon való sótalanítás után legalább 5 részben visszavezetjük a festőkádba, annak anódfelületének közelébe, előnyösen annak cellaterébe, illetve az ultraszűrő berendezésen át a festőkádba.
2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatositási iródja, azzal jellemezve, hogy a festőfürdő szűrőn álvándorolt és neutralizáló anyaggal közömbösített folyadékának csupán egy részét vezetjük vissza az ioncserélő-oszlopon való sótalanítás után a festőkádba, a másik részét ioncserélő-oszlopon való sótalanítás után a neutralizáló anyaggal együtt a festékfürdőnek a szűrőn átvándorolt neutralizációs komponensének közömbösítésére, és/vagy a festékfürdő festékanyagán;ik hígítójaként felhasználva, közvetve juttatjuk viisza a festőkádba.
3. Berendezés az 1. vagy 2. igénypont szerinti eljá;ás foganatosítására, amelynek festékfürdőt befogadó festőkádjának anódfelülete legalább egy részén szűrővel, előnyösen membrán szűrővel van lehatárolva, és/vagy ultraszűrő berendezésként van kiképezve és az anódfelület szűrővel lehatárolt cellatere, és/vagy az anódfelületként kiképzett ultraszűrő berendezés gyűjtő tartályon át, szükség szerint szállítószivattyún keresztül, ioncserélő-oszloppal van összekötve, azzal jellemezve, hogy a gyűjtőtartály (13) adagolócsap (13) útján neutralizáló anyagot befogadó tárolótérhez, előnyösen tárolótartályhoz (15) vai csatlakoztatva, míg ioncserélő-oszlopának (18) kivezető oldala a festékfürdőt (3) befogadó festőkádba (1), annak anódfelületének (5) közelébe, előnyösen a cellatérbe (7), illetve az ultraszűrő berendezésbe torkolló vezeték (19) útján van a festőkádhoz (1) csatlakoztatva.
4. A 3. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy gyűjtőtartálya (10) pH mérőszervvel (12), és/vagy vezetőképesség-mérőszervvel (11) van ellátva.
5. A 4. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy gyűjtőtartályát (10), a neutralizáló anyagot befogadó tárolótartállyal (15) összekötő vezetékben (14) elrendezett adagolócsapja (13) a pH mérőszerv (12), és/vagy a vezetőképességmérőszerv (11) jelével vezérelt állítószerkezettel (131) van kiképezve.
6. A 3—5. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy sótalanított, deionizált folyadékot befogadó tartálya (24) var, amelynek bevezető csonkja az ioncserélőoszlopnak (18, 22) a festékfürdőt (3) befogadó festőkádhoz (1) vezető vezetékét (19) megcsapoló vezetékhez, és/vagy a gyűjtőtartályt (10) megcsapoló vezetékhez (21) kapcsolt további ioncserélő-oszlopon (22) át van kapcsolva, míg kimenő csonkja vezeték (26, 27) útján a neutralizáló anyagot befogadó tárolótartályhoz (15), és/vagy a festőkád (1) festékhígító sze kezeiével van csatlakoztatva.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HUDO000441 HU181668B (hu) | 1979-12-28 | 1979-12-28 | Eljárás és berendezés katódos festékfürdő kezelésére és stabilizálására |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
HUDO000441 HU181668B (hu) | 1979-12-28 | 1979-12-28 | Eljárás és berendezés katódos festékfürdő kezelésére és stabilizálására |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
HU181668B true HU181668B (hu) | 1983-10-28 |
Family
ID=10995031
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
HUDO000441 HU181668B (hu) | 1979-12-28 | 1979-12-28 | Eljárás és berendezés katódos festékfürdő kezelésére és stabilizálására |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
HU (1) | HU181668B (hu) |
-
1979
- 1979-12-28 HU HUDO000441 patent/HU181668B/hu not_active IP Right Cessation
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
KR970030445A (ko) | 습식처리방법 | |
US4529492A (en) | Process for the coating of hollow bodies open on one side | |
US3355373A (en) | Method for adjusting the bath composition in a continuous electrodeposition process | |
NO152743B (no) | Sproeytestoept poselukke med baerelister | |
Kruglikov | Application of electromembrane processes in chromium electroplating technology | |
GB2111080A (en) | Electrodeposition bath treatment | |
HU181668B (hu) | Eljárás és berendezés katódos festékfürdő kezelésére és stabilizálására | |
US2494954A (en) | Apparatus for continuous anodizing of sheet metal | |
US1793069A (en) | Method and apparatus for plating metallic surfaces | |
JPS5989798A (ja) | 電着塗装装置 | |
US3959090A (en) | Continuous electrolyte coloring of a pre-anodised aluminum foil or strip | |
US3361658A (en) | Method of electrophoretic surface coating | |
GB608557A (en) | Improvements in or relating to the production of anodic films on metal surfaces | |
CN108350594A (zh) | 用于电化学施加表面涂层的方法和装置 | |
JPH0368120B2 (hu) | ||
US3565782A (en) | Electrocoating process | |
JPS583996A (ja) | 電着塗膜の析出調整方法 | |
JPH04289195A (ja) | フォトレジスト配合物を含む電着浴の調整法およびその装置 | |
HU181867B (hu) | Eljárás és berendezés kataforetikus festékbevonatok kialakítására | |
US3444064A (en) | Method for improving operational stability of electrocoating bath | |
US3649510A (en) | Coating system with coating medium circulation | |
US7413644B2 (en) | Installation for the cataphoretic dip coating of articles | |
DE19932523C1 (de) | Verfahren und Vorrichtung zur elektrochemischen Behandlung | |
US3444063A (en) | Method for improving operational stability of electrocoating bath | |
DE2319968A1 (de) | Elektrophoretisches beschichtungsverfahren und vorrichtung zu dessen durchfuehrung |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
HU90 | Patent valid on 900628 | ||
HMM4 | Cancellation of final prot. due to non-payment of fee |