HU181296B - Eljárás és berendezés vágóhídi hulladékok termikus feldolgozása során keletkező bűzös gőzök és gázok kezelésére - Google Patents

Eljárás és berendezés vágóhídi hulladékok termikus feldolgozása során keletkező bűzös gőzök és gázok kezelésére Download PDF

Info

Publication number
HU181296B
HU181296B HU77281A HU77281A HU181296B HU 181296 B HU181296 B HU 181296B HU 77281 A HU77281 A HU 77281A HU 77281 A HU77281 A HU 77281A HU 181296 B HU181296 B HU 181296B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
heat exchanger
conduit
heat
circuit
condensate
Prior art date
Application number
HU77281A
Other languages
English (en)
Inventor
Otto Pfeningberger
Miklos Szigeti
Original Assignee
Mezoegazdasagi Es Elelmiszerip
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Mezoegazdasagi Es Elelmiszerip filed Critical Mezoegazdasagi Es Elelmiszerip
Priority to HU77281A priority Critical patent/HU181296B/hu
Publication of HU181296B publication Critical patent/HU181296B/hu

Links

Landscapes

  • Processing Of Solid Wastes (AREA)

Description

A találmány vágóhídi hulladékok termikus feldolgozása, például főzése vagy szárítása során keletkező bűzös gőzök és gázok kezelésére szolgáló eljárásra és berendezésre vonatkozik.
A sertés-, birka-, marha- és baromfi-vágóhidakon a primer hústermékek mellett jelentős mennyiségű vágási hulladék keletkezik. Ezeket a — humán célra fel nem használható - vágási hulladékokat a vágóhidakról a lehető legrövidebb időn belül el kell szállítani, azonban áruhigiéniai és környezetvédelmi előírások betartása érdekében az átmeneti tárolás idejére is zárt edények, tartályok és csővezetékek használata ajánlatos.
A hulladékanyagokból főző-sterilező-zsirtalanító-szárító kezelések eredményeként nagy fehérjetartalmú takarmánylisztek nyerhetők, amelyek - megfelelő adalékanyagok bekeverésével - állati tápként használhatók fel.
Az egyik ilyen ismert, ún. „száraz” eljárás szerint a hulladékanyagot keverőműves autoklávban nyomás alatt kezelik és dolgozzák fel, amely azonban nem megfelelő hatékonyságú. Ismeretes továbbá olyan ún. „nedves” eljárás, amelynek első fázisában a nyers hulladékanyag előbb durva, majd finom aprításával húspépet állítanak elő, amelyet azután folyékony és szilárd fázisra választanak szét. Az anyagból a vizet és a zsírokat centrifugálással vonják ki, A centrifugákon leválasztott szilárd anyag víztartalmát általában fűtött szárítódobokban csökkentik a kívánt szintre. A leválasztott folyadékfázis zsír-víz-komponenseit újabb centrifugán választják szét, és a zsír - többfokozatú tisztító kezelés után mint ipari zsír-végtermék jelenik meg, míg a fehérjéke t tartalmazó vízhányadot az autoklávba ve5 zetik vissza.
Más ismert eljárás szerint ún. lágy hulladékokból (bél, húsanyag stb.) híg pépet készítenek, amelyet sterilezés után — zsírtalanítás és szárítás nélkül egyéb komponensek (pl. kukoricadara) bekeverésével 10 állati tápként hasznosítanak. A pép tartósítása céljából hangyasavat vagy propionsavat is adalékolnak; ez az emésztést is elősegíti. A pépszerű végterméket szárítással esetleg be is sűrítik. E megoldás iparszerű méretekben történő alkalmazása számos problémát okoz.
Ismeretes olyan eljárás is, amelynek során a vágási hulladékokat savas hidrolízissel dolgozzák fel, esetleg közbenső zsírtalanítással és besűrítéssel. A már említett hangyasav és propionsav mellett kénsav 20 használata is szokásos. Bizonyos esetekben a savat lúggal semlegesítik, és a terméket optimális pH-értékre beállítva forgalmazzák.
A „nedves” eljárásokkal nyert végtermékek alkalmazhatósági lehetőségei még nem teljesen tisztázot25 tak, a pépszerű anyagok etetése jelenleg még csak a nagyobb toxikus tűrőképességű sertéseknél folyik, az etetés csak a sertéseknél tekinthető veszélymentesnek.
Valamennyi ismert hulladékfeldolgozás! megoldás30 nál súlyos hátrányt jelent, hogy a vágási hulladékok
-1181206 instabil anyagok, így rövid átmeneti tárolás után a fehérjék bomlása erőteljes bűzfejlődés kíséretében megindul, ami környezetvédelmi és egészségvédelmi szempontból egyaránt megengedhetetlen. A feldolgozás során is, a termikus feltárásnál bűzös gőzök és gázok keletkeznek, amelyek egy része nem, vagy csak igen nehezen kondenzálható. Az ilyen gőzök például a következő vegyi anyagokat tartalmazzák: ammóniák, aminok, kénhidrogének, merkaptánok, zsírsavak, aldehidek, ketonok, szénsavas vegyülerek stb. (másodlagos bűzforrások).
A felsorolt feldolgozási eljárások további közös hátránya, hogy csak nagy fajlagos energiafelhasználással képesek a hulladékfeldolgozási feladatot megoldani. A fent felsorolt ismert technológiáknál a termikus kezelés (felmelegítés, főzés), a fehérjefeltárás, a sterilezés, valamint a besűrítés-szárítás fázisaihoz van szükség különösen nagy hőenergia-ráfordításra. A zsírkezelő eljárásoknál a hőntartás energiaigénye magas. Mindegyik ismert rendszerben alacsony a hőhasznosítás szintje, és a már munkát végzett távozó hőenergiák másodlagos hasznosítása nem megoldott. Például a hagyományos, ismert eljárásoknál a besűrítés-szárítás szakaszában közölt hőmennyiség döntő része a besűrítésre szánt töltetből vízgőz alakjában távozik, és kondenzátorban — vagyis egy további berendezésben — történik a keletkezett vízgőz kondenzálása. A felületi kondenzátornál e hőmennyiség elvonására nagytömegű hűtővizet kell keringetni, amelyet hűtőtoronyban — tehát egy további berendezésben - hűtenek viszsza. A keverőkondenzátoros rendszerek használata — nagy vízigényük miatt — nem terjedt el. Nyilvánvaló, hogy a fent részletezett esetben hőhasznosításról még csak beszélni sem lehet, hiszen a nagy hőtartalrnú távozó gőzök lecsapatásához használt hőkapcsolás jelentős többletenergia-ráfordítással (vízkeringető szivattyúk és ventillátorok működtetése stb.) biztosítja a gőzökben levő hőmennyiség környezetbe (légtérbe, vízbe) történő juttatását, a hulladékhő közbenső hasznosítása nélkül.
A bűzös gázok megjelenése a besűrítési, bepárlási, illetve szárítási műveletek kísérő jelensége. A bűzös gázok kondenzálása külön problémát okoz; e gázok a berendezésekből kilépve környezetszennyezést okoznak. Az üzemeltetők - a probléma komplex megoldása helyett — az ún. bűztelenítő rendszereket fejlesztettek ki, amelyek beszerzési, telepítési és üzemeltetési költségei igen magasak, míg az elért eredmény környezetvédelmi szempontból nem kielégítő.
A találmány feladata, hogy racionális megoldást szolgáltasson a vágóhídi hulladékok feldolgozása során keletkező bűzteher csökkentésére, valamint a technológiai folyamatok során ezideig veszendőbe ment hulladékhő hasznosítására.
A találmány azon a felismerésen alapul, hogy egyrészt a termikus fehérje-feltárás, illetve besűrítés-szárítás fázisaiban keletkező bűzös gázok és gőzök semlegesítésére a legkedvezőbb lehetőségek a folyamat zárt rendszerén belül — szétterjedésüket megelőzve - a keletkezés közvetlen környezetében biztosíthatók, másrészt a bűzösszetevők (merkaptán, ketonok, ammóniák, kénhidrogén, zsírsavgőzök, aminok, stb.) meghatározott környezeti paraméterek (nyomás, hőmérséklet) mellett vízben oldhatók és oldatban tarthatók, oldatból való kilépésük tehát megakadályozható, de legalábbis jelentősen csökkenthető.
E felismerés alapján a kitűzött feladatot a találmány értelmében olyan eljárás segítségével oldottuk meg, amelynek során a keletkező gőzöket kondenzáljuk, és a kondenzátumot tisztítjuk, és amelynek az a lényege, hogy a kondenzáció során kiválasztott bűzös gázokat, és/vagy nehezen kondenzáló gőzöket, vagy legalább azok egy részét magával a lehűtött kondenzátummal — annak tisztítását megelőzően — elnyeletjük. Az eljárás egy előnyös foganatosítási módja szerint a bűzös gőzöket egy első hőcserélőben — célszerűen hideg vizet alkalmazva hűtőközegként - lehűtjük és ezt követően kondenzáljuk, a kondenzátumot egy második hőcserélőben tovább hűtjük, és a kondenzálás során kiválasztott bűzös gázokat a lehűtött kondenzátummal ellenáramban — átbuborékoltatással vagy/és permetezéssel megnövelt felületű kondenzátumon — átvezetve oyeletjük el. Célszerű, ha a kondenzátumhoz a második hőcserélőbe való bevezetése előtt a gázelnyeletésre már felhasznált kondenzátumot keverünk. Egy további foganatosítási mód értelmében a gőzök kondenzálása, és/vagy a kondenzátum hűtése során felszabaduló hőmennyiséget — például használati melegvíz, kazántápvíz, fűtési melegvíz vagy hasonló — készítéséhez használjuk fel. Előnyös, ha a hőhasznosítást legalább két fokozatban (hőhasznosító körben) végezzük, és a felmelegített közeget, például melegvizet csak a „szennyezett” körtől távolabb eső hőhasznosító körből vagy körökből veszünk el, közvetlenül a „szennyezett” kör mellett zárt körben cirkuláltatjuk a hűtőközeget, és ha a „szennyezett” körben nagyobb hálózati nyomást tartunk fenn, mint a hőhasznosító körökben, továbbá ha a hőhasznosító körökben a „szennyezett” körtől távolodva növekvő hálózati nyomásokat tartunk fenn, végül ha a „szennyezett” kör és primer hőhasznosító kör közé iktatott szekunder hőhasznosító körben nagyobb hűtőközeg (hűtőfolyadék)-nyomást tartunk fenn, mint amekkora a kondenzációs nyomás.
A találmány szerinti berendezésnek feldolgozókészüléke, például főző- vagy szárítókészüléke van, továbbá hőcserélővel vagy hőcserélőkkel, valamint vezetékekkel rendelkezik, és a berendezésre az jellemző, hogy a feldolgozókészülék első hőcserélővel van vezeték útján összekötve, az első hőcserélő pedig egy további vezeték útján második hőcserélővel van összekapcsolva, amelybe kondenzedény van iktatva. A berendezésnek mosókamrája van, amelynek alsó részébe az első hőcserélőben kivált bűzös gázokat továbbító vezeték torkollik, felső részében pedig a második hőcserélőből kilépő kondenzátum-vezeték van bekötve. A mosókamra felső részéből gázkivezető vezeték, alsó részéből pedig kondenzátum-vezeték torkollik ld. A berendezés egy kiviteli alakjára az jellemző, hogy primeT hőhasznosító köre és szekunder hőhasznosító köre van, és a szekunder hőhasznosító kör az első és második hőcserélő és a primer hőhasznosító kör közé van iktatva, mimellett melegvízfogyasztók csak a primer hőhasznosító körben vannak, a szekunder hőhasznosító kör zárt. Célszerű, ha a berendezésnek az első hőcserélővel kapcsolatban álló kondenzációs hűtőköre és a máso-2181296 dik hőcserélővel kapcsolatban álló utóhűtő hűtőköre van, és ha a kondenzációs hűtőkörnek az első hőcserélővel legalább két vezeték útján kapcsolatban álló harmadik hőcserélője, valamint a második hőcserélővel ugyancsak legalább két vezeték útján kapcsolatban álló negyedik hőcserélője van, és e negyedik hőcserélőt a hidegvíz-hálózattal vezeték köti össze. Egy további találmányi ismérv szerint a harmadik hőcserélőből a hűtőközeget az első hőcserélőbe továbbító vezetékbe, valamint a negyedik hőcserélőből a hűtőközeget a második hőcserélőbe továbbító vezetékbe légkondenzátorok, szivattyúk és - a szivattyúk és légkondenzátorok között - termosztatok vannak beiktatva, amelyek szabályozási központokkal vannak elektromosan összekötve, míg a szabályozási központok a légkondenzátorokkal vannak - ugyancsak elektromosan - összekapcsolva.
A berendezés egy további kiviteli alakjára az jellemző, hogy a harmadik hőcserélő vezeték útján egy ötödik hőcserélővel van összekapcsolva, amelybe a duplikált feldolgozókészülékből származó tiszta, forró kondenzátumot szállító vezeték torkollik, és ugyanebből a hőcserélőből egy tárolótartályba torkolló vezeték, valamint egy kazán táp tartályba torkolló vezeték lép ki. Célszerű továbbá, ha a harmadik és negyedik hőcserélőt összekötő vezetékről, valamint a harmadik és ötödik hőcserélőt összekötő vezetékről leágazó, és a kazántáptartályhoz vezető vezetékei vannak, amelyek - termosztátról vezérelt - motoros szelepbe torkollnak. Egy másik találmányi ismérv szerint a primer hőhasznosító körben hatodik hőcserélője és hetedik hőcserélője van, amelyek egymással az egyik oldalon kondenzedényt tartalmazó vezeték útján vannak összekötve, a másik oldalon pedig egy további vezeték útján vannak egymással összekapcsolva; a hetedik hőcserélőből két vezeték indul ki, amelyek közül az egyik vezeték az ötödik hőcserélőt és a kazántápvíz-tartályt összekötő vezetékbe torkollik, a másik vezeték pedig a tárolótartályból érkezik a hőcserélőbe, míg a hatodik hőcserélőből kilépő melegvíz-vezeték fogyasztókhoz van vezetve. Végül célszerű, ha a fogyasztókhoz vezető vezetékbe termosztát van iktatva, amely a hatodik hőcserélő másik oldalával szabályozási központon és motoros szelepen keresztül elektromos kapcsolatban áll.
A találmányt a továbbiakban a csatolt rajz alapján ismertetjük részletesen, amely a berendezés egy előnyös kiviteli példáját vázlatosan tartalmazza.
Az 1 főzőkészülékbe a 2 vezetéken keresztül a feldolgozandó állati hulladékanyagot, a 3 vezetéken keresztül pedig pl. mintegy 130 °C hőmérsékletű, nagynyomású fűtőgőzt juttatunk. A technológiai művelet (főzés) melléktermékeként 95°-100°C hőmérsékletű gőzök lépnek ki a 4 csővezetékbe, amely az 1 főzőkészülék és a 6 ciklon között 5 nyomásszabályozót tartalmaz. Ennek segítségével a 4 vezetékben áramló gőzök nyomását mintegy 0,1-0,2 bar túlnyomás-értékre csökkentjük. A 4 vezetékbe a 6 ciklon után 7 puffertartály és 8 ventillátor van beiktatva, majd a 4 vezeték a 9 hőcserélőbe torkollik.
Az 1 főzőkészülék duplikált, úgyhogy az ott keletkező mintegy 130 °C hőmérsékletű kondenzátum tiszta, és a 10 csővezetéken át távozik, amely 11 kondenzedénybe torkollik. A 11 kondenzedényből kilépő 12 vezeték a 30 hőcserélőbe torkollik. A 9 hőcserélőbe — annak „tiszta” oldalára — lép be a hűtőközeget, pl. hideg vizet szállító 26 csővezeték; a lehűlt víznek a „tiszta” oldalról való elvezetésére a 27 vezeték szolgál. A 9 hőcserélő „piszkos” oldaláról a 13 vezeték és a 14 vezeték lép ki; az előbbin keresztül a kondenzáció során keletkező bűzös gázok távoznak, az utóbbi pedig a kondenzátum elvezetésére szolgál, úgyhogy a 14 vezetékbe 15 kondenzedény van beiktatva. A 13 vezeték a 20 mosókamra (célszerűen állóhenger alakú tartály) alsó részére torkollik, a 14 vezeték viszont a 19 hőcserélőbe, annak „piszkos” oldalára; ugyaninnen lép ki a 18 vezeték, amely viszont a 20 mosókamra felső részébe torkollik, és a kamrába torkolló végére 18a permetezőkészülék van csatlakoztatva. A 19 hőcserélő „tiszta” oldalára van a hűtőközeget, pl. hideg vizet szállító 28 vezeték bekötve, és ugyaninnen lép ki a felmelegedett közeget elszállító 29 vezeték. A 20 mosókamra alsó részéből lép ki a 17 vezeték, amelybe 21 szivattyú van beiktatva. A 17 vezeték a 9 és 19 hőcserélőket összekötő 14 vezetékbe torkollik, a 15 kondenzedény és a 19 hőcserélő között. A 20 mosókamrában a folyadékszintet v hivatkozási betűvel jelöltük. A 20 mosókamrába 22a túlfolyó van a y folyadékszint beállíthat ósága céljából beépítve, amelyhez 23 szivattyút tartalmazó 22 vezeték csatlakozik, amely (nem ábrázolt) szennyvízkezelő telepre csatlakozik. A 22 mosókamra felső részéből 25 ventillátort tartalmazó 24 vezeték lép ki, amely (nem ábrázolt) bűztelenítőhöz csatlakozik.
Az 1 főzőkészülékből kilépő közegeket szállító vezetékeket vastag folytonos vonalakkal jelöltük, ezek alkotják a berendezés ún. „szennyezett körét”. A 10 és 12 vezetékeket pontozott vastag folytonos vonallal jelöltük, mivel ez — mint említettük tiszta kondenzátumot továbbít a 30 hőcserélőbe.
Visszatérve a 9 és 19 hőcserélőkbe tiszta hűtőközeget szállító, illetve onnan a felmelegedett hűtőközeget eltávolító, említett 26, 27 és 28, 29 vezetékekre, azok egy szekunder hőhasznosító kör részét képezik, amelynek vezetékeit egyébként vastag szaggatott vonalakkal jelöltük. A 27 vezeték a 31 hőcserélőbe torkollik, amelynek az ugyanerről az oldaláról lecsatlakoztatott 32 vezeték — 32a csőkígyó, vagy hasonló formájában - a 33 légkondenzátoron van átvezetve, és a 9 hőcserélőbe torkolló, már említett 26 vezetékben folytatódik. A 33 légkondenzátorokkal 34 ventillátorok állnak kapcsolatban, amelyek 35 elektromos vezeték útján a 36 szabályozási központtal vannak összekötve, amely viszont a 37 elektromos vezetéken át a 26 vezetékbe iktatott 38 termosztáttal áll összeköttetésben. A 38 termosztát és a 9 hőcserélő között 39 szivattyú van a 26 vezetékre kapcsolva. A fent részletezett berendezés-részek alkotják a primer hőhasznosító kör I. hűtőkörét, amely a 9 hőcserélővel áll kapcsolatban.
Hasonló a primer hőhasznosító kör 19 hőcserélővel kapcsolatban álló II. hűtőkörének felépítése is; ennek 29 vezetéke a 40 hőcserélőbe torkollik, amelynek az ugyanerről az oldaláról kilépő 41 vezeték a 41a csőkígyót vagy hasonlót képező szakaszával a 42 légkondenzátoron van keresztülvezetve, 3
-3181296 amelyhez 43 ventillátorok csatlakoznak. Ez utóbbiak a 44 elektromos vezeték segítségével a 45 szabályozási központtal vannak összekötve, az viszont a 46 elektromos vezeték útján van a 41 vezeték folytatását képező, és a már említett, a 19 hőcserélőbe torkolló 28 vezetékből épített 47 termosztáttal összekötve. A 28 vezetékbe, a 19 hőcserélő és a 47 termosztát közé 48 szivattyú van beiktatva.
A fentiek szerint a 33 és 42 légkondenzátorok a 31, 19 és 40 hőhasznosító hőcserélőkkel sorba vannak kapcsolva.
A szekunder hőhasznosító kör I. és II. hűtőköreihez tartozó 31 és 40 hőcserélőktől, valamint a 30 hőcserélőtől indulunk ki, illetve ide érkeznek a primer hőhasznosító kör vezetékei, amelyeket vastag pontvonallal jelöltünk. A 30 hőcserélő egyik oldalától — ahova a már említett 12 vezeték csatlakozik - indul ki a 49 vezeték, amely az 53 kazántáptartályba torkollik. A 30 hőcserélő másik oldalára van az 50 vezeték csatlakoztatva, amely a 31 hőcserélőből indul ki, és ugyanezen oldalról az 51 vezeték lép ki a 30 hőcserélőből, amely az 52 tárolótartályba torkollik. Az 50 vezetékről van leágaztatva a 60 helyen az ugyancsak az 53 kazántáptartályba csatlakoztatott 54 vezeték, ahova az 55 motoros szelep, az 56 vízlágyító, és ez utóbbi és a kazántáptartály között az 57 termosztát van beiktatva, amely az 58 elektromos vezeték útján az 59 szabá’yozási központtal áll kapcsolatban, amely viszont — ugyancsak elektromosan - az említett 55 motoros szeleppel van összekötve.
A 31 hőcserélőnek arra az oldalára, ahonnan az 50 vezeték kilép, a 40 hőcserélőtől (II. jelű hűtőkör) kiinduló 61 vezeték csatlakozik; erről van a 62 helyen leágaztatva a 63 vezeték, amely az 55 motoros szelephez, ezen át pedig az 53 kazántáptartályba torkolló 54 vezetékhez csatlakozik. A 40 hőcserélőbe azon az oldalon, ahol a 61 vezeték kilép, a hidegvíz-hálózattal kapcsolatban álló 73 vezetékről leágaztatott 64 vezeték torkollik.
A primer hőhasznosító körhöz (pontvonallal jelölt vezetékek) még két további (az előbbieknél kisebb) 65, 66 hőcserélő csatlakozik, amelyeket egymással a 67 kondenzedényt tartalmazó 68 vezeték köt össze. A 66 hőcserélőből lép ki az 1 főzőkészülék tiszta, forró kondenzátumát továbbító 49 vezetékbe a 70 helyen torkolló (pontozott vastag vonallal jelölt) 69 vezeték, arról az oldalról, ahova a 68 vezeték lép be. A 66 hőcserélő másik oldalára az 52 tárolótartálytól érkező 71 vezeték van csatlakoztatva, és ugyanerről az oldalról a 65 hőcserélőbe vezetett 72 vezeték lép ki. A 65 hőcserélőből kilépő 72a vezeték a 73 vezetékhez csatlakozik a 74 motoros szelepen keresztül, amely elektromosan össze van kapcsolva a 76 szabályozási központtal, amely viszont a 73 vezetékbe, a 74 motoros szelep és a 77 fogyasztók közé iktatott 75 termosztáttal áll elektromos kapcsolatban. A 72 vezetékről a 74 motoros szelep előtt leágaztatott 78 vezetékre 79 fogyasztók vannak kapcsolva. Ugyancsak a 72 vezetékbe van iktatva, a 65 hőcserélőből kilépése közelében a 80 termosztát, amely a 81 szabályozási központtal, ez viszont a 82 motoros szeleppel áll elektromos kapcsolatban. A 82 motoros szelep egy 83 vezetékleágazásra van kapcsolva, amely a 65 hőcserélőnek arról 4 az oldaláról lép ki, amely a 66 hőcserélővel van összekötve.
A fentiekben az ábra alapján ismertetett berendezés működése a következő:
Az 1 főzőkészülékből kilépő nagynyomású gőzök nyomását az 5 nyomásszabályozó segítségével 0,1-0,2 bar értékre csökkentjük, és a 6 ciklonon és a 7 puffertartályon keresztül a 8 ventillátor segítségével a 9 hőcserélőben kondenzáltatjuk. A 2 ciklonban a nagyobb hulladékdarabok leválasztása történik meg, a 7 puffertartály pedig technológiai szempontból esetleg szükséges anyagtárolásra nyújt lehetőséget.
A forró kondenzátumot a 9 hőcserélőből a 14 vezetéken át a 19 hőcserélőbe továbbítjuk, a 16 ponton azonban a 17 vezetéken érkező, a 20 mosókamrából származó lehűtött' kondenzátummal keverjük, ezzel hűtjük. A 15 kondenzedényben bekövetkezik a gőz-folyadék fázisok szétválása. A 19 hőcserélőbe tehát csökkentett hőmérsékletű kondenzátum érkezik, ahol azt tovább hűtjük. A fentiek szerint két művelettel lehűtött folyadékot a 18 vezetéken keresztül a 18a permetezőfej segítségével a 20 mosókamra felső részébe tápláljuk; ez a folyadék gyűlik össze a mosókamra alsó részében, és ezt a folyadékot keverjük hozzá a forró kondenzátumhoz a 16 helyen. A 9 hőcserélőből kilépő bűzös - nem konienzálódott, vagy nehezen kondenzálódó bűzanyagokat tartalmazó - forró, mintegy 90-95 °C hőmérsékletű gázokat a 13 vezetéken a 20 mosókamra alsó részébe juttatjuk, és a 18a permetezőfeien keresztül a szórással bejuttatott folyadékkal ellenáramban vezetve, részben pedig átbuborékoltatva a 24 vezetéken keresztül, a 25 ventillátor segítségével távolítjuk el a 20 mosókamrából. Ezáltal a hideg kondenzátummal a forró gázokat egyrészt lehűtjük, másrészt a bűzanyagokat, vagy legalábbis azok nagyrészét a kondenzátummal elnyeletjük. A kismértékben (max. 5 °C) visszamelegedett, bűzös gázanyagokkal telített kondenzátumot a 22 vezetéken keresztül szennyvízkezelő telep tározómedencéjébe szivattyúzzuk; e szennyvízkezelő telepre technológiai-környezetvédelmi okokból egyébként is feltétlenül szükség van. A visszamaradt minimális bűztartalmú, lehűlt gázokat (levegőt) a 24 vezetéken keresztül, a 25 ventillátor segítségével az egyébként is szükséges bűztelenítőbe továbbítjuk. A 22a túlfolyó a v folyadékszintet a 20 tartályban úgy szabályozza, hogy az üzemelés folyamatosan, zavartalanul történhet.
A fentiek szerint tehát a gázok bűzanyagait a saját kondenzátummal - nem pedig külső vízzel nyeletjük el, amely kondenzátumot egyébként is meg kell tisztítani; ezzel jelentős víz- és energia-megtakarítás érhető el, a bűzteher járulékos intézkedések nélkül is nagymértékben csökken.
A találmány szerinti berendezéssel az 1 főzőkészülék hulladékhőjét is hasznosítjuk, mivel azonban a hulladékfeldolgozás melléktermékei fokozottan fertőzésveszélyesek, tökéletes biztonsággal meg kell akadályozni azt, hogy esetleges meghibásodások miatt a szennyező, fertőző közegek az ezek hőtartalmával felmelegített vízzel érintkezzenek. Ezt biztosítandó a hálózati vizet két fokozatban - a már ismertetett primer és szekunder hőhasznosító körökben - melegítjük fel, vagyis a 77, 79 fogyasztókon kifolyó víz és a „piszkos” kör közé szekunder hőhasznosító kör (1. a szaggatott vonalakkal jelölt vezetékeket) van beiktatva. Másszóval a tisztasági fokban eltérő közegek között indirekt hőcsere valósul meg, annak veszélye nélkül, hogy a két közeg keveredése akár extrém esetekben is bekövetkezhetnék. További biztonsági intézkedés, hogy a „szenynyezett” kör nyomásánál (vastag folyamatos vonalakkal jelölt vezetékek) - amely, mint említettük 0,1-0,2 bar lehet - nagyobb a szekunder körben a nyomás, pl, 0,5-0,7 bar túlnyomás, a primer körben pedig (pontvonallal jelölt vezetékek) a nyomást a szekunder kör nyomásánál is nagyobbra választjuk. A nyomásfokozatok ilyen beállításával biztosítjuk, hogy a hőcserélők esetleges sérülésekor folyadék csak a „tiszta” körből kerülhet a „szennyezettbe” fordítva nem.
Az ábrán látható berendezés a hidegvíz-hálózatról a 73 vezetéken keresztül érkezik a hidegvíz, amellyel egyrészt a 77 fogyasztók láthatók el, másrészt a 64 vezetéken át a 40 hőcserélőbe juttatható, amely a II. hűtőkörhöz tartozik; ez utóbbi végzi a „piszkos” kondenzátum utóhűtését, míg az I. hűtőkör annak kondenzálását. A hűtőfolyadékként szolgáló hideg vizet természetesen zárt rendszerben keringtetjük. A 40 hőcserélőbe a 19 hőcserélőből a 29 vezetéken keresztül érkezik a felmelegedett víz, ahova viszont a 40 hőcserélőből a 48 szivattyú nyomja a 41 és 28 vezetékeken keresztül a vizet. A 41 vezeték a 42 légkondenzátoron halad át, megnövelt felülettel (41a csőkígyó). A 48 szivattyú elé a 41 vezetékbe iktatott 47 termosztáttal és 45 szabályozási központtal állítjuk be a mindenkor szükséges hűtőközeg-hőmérsékletet. Amennyiben a primer hőhasznosítási körben, a 77, 79 fogyasztóknál, a használati melegvíz-oldalon nincs elvétel, a 42 légkondenzátor 43 ventillátorai automatikusan üzembe lépnek, és a szükséges hőelvonást biztosítják. Hasonlóan működik a kondenzációt végző I. hűtőkör is: ennek a 31 hőcserélőjébe a „szennyezett körhöz” tartozó 9 hőcserélőből a 27 vezetéken érkezik a víz, a 31 hőcserélőt a 9 hőcserélővel összekötő 32 és 26 vezetékekbe 33 légkondenzátor van iktatva, és az automatikus szabályozást a légkondenzátorral kapcsolatban álló 36 szabályozási központ és 38 termosztát végzi.
A primer hőhasznosítási körbe a duplikált 1 főzőkészülékből a mintegy 130 °C hőmérsékletű forró kondenzátum a 12 vezetéken keresztül érkezik, amely a 30 hőcserélőbe torkollik. Ebbe a 30 hőcserélőbe jut az 50 vezetéken át egyrészt a szekunder kör I. hűtőkörének 31 hőcserélőjéből a felmelegedett víz, és ugyaninnen kerül az 51 vezetéken keresztül az 52 tárolótartályba, másrészt a 49 vezetéken át az 53 kazántáptartályba a melegvíz. Az 53 kazántáptartályhoz juttatható a 40 hőcserélőben felmelegedett víz is a 61, 63 vezetékeken keresztül, valamint a 31 hőcserélőben felmelegedett víz az 50, 54 vezetékeken át; itt a szabályozás az 59 szabályozási központ, az 57 termosztát és az 55 motoros szelep segítségével automatikusan történik.
A primer hőhasznosító körbe további 65, 66 hőcserélők vannak beiktatva. A 66 hőcserélőbe juttatható az 52 tárolótartályból a melegvíz, a vele a
68, illetve 72 vezetékeken át kapcsolatban álló 65 hőcserélőből pedig a víz a 72a vezetéken át a 79. illetve 77 fogyasztókhoz juttatható. A 66 hőcserélőből a 70 helyen a 49 vezetékbe torkolló 69 vezetéken át az 53 kazántáptartályba is juttatható melegvíz. A 65, 66 hőcserélők üzemét a 80 termosztáttal és 82 motoros szeleppel elektromos kapcsolatban álló 81 szabályozási központ vezérli.
Amint említettük, a zárt rendszerben cirkuláltatott, és a 9, 19 és 40 hőcserélőkben felmelegedett folyadék visszahűtését a primer hőhasznosító rendszerben hajtjuk végre, és — a jelen kiviteli példa esetében - a 19, 31 és 40 hőcserélőkön átáramló hálózati vizet kétfokozatban melegítjük fel. Az I. és II. hűtőkörbe kapcsolt 33, 42 légkondenzátorokon a szekunder kör hűtőfolyadéka mindig átáramlik. Amennyiben a primer körben, a használati melegvíz oldalán nincs elvétel, a 33, 42 légkondenzátorok 34, 43 ventillátorai automatikusan - a termosztátokkal vezérelve - üzembe lépnek, és a szükséges hőelvonást biztosítják. A hőhasznosító hőcserélőkben felmelegedett vizet a 30 hőcserélőben melegítjük tovább a magas, mintegy 130°C hőmérsékletű, az 1 főzőkészülékből származó tiszta kondenzátummal.
A fentiek szerint hulladékhővel készített melegvíz például a következőképpen használható fel:
- 42 °C-os takarító- és mosóvíz;
- 82—85 °C-os víz a berendezések és eszközök mosásához;
- kazántápvíz,
- fű-ési melegvíz,
- egyéb technológiai célú melegvíz.
A példa szerinti berendezéssel, amely 1,0—1.2 to/óra mennyiségű hulladék termikus feldolgozásánál (főzés, szárítás) keletkező hőmennyiség gazdaságos hasznosítását teszi lehetővé, óránként legalább mintegy 314 000 kcal hőmennyiséget takaríthatunk meg; ez a hőmennyiség pl. 7 m3 15 °C hőmérsékletű víz 60 °C-;a történő felmelegítését teszi lehetővé. Ez a gyakorlaiban azt jelenti, hogy a hulladékfeldolgozási technológiákban jelenleg szükséges 21 gőz/tonna nyersanyag fajlagos gőzfogyasztási paraméter 1 t gőz/tonna nyersanyag értékre módosul.
A berendezés hőcserélői rozsdamentes- és szénacélból készülhetnek. A hőhasznosító készülékcsoport előregyártott kompakt egységekből alakítható ki, amelyek tipizált blokkelemekből készülhetnek. A készülékcsoport önálló főző-autoklávrendszerekhez, vagy szárítórendszerekhez egyaránt csatlakoztatható, akár meglevő, akár új létesítményekben.
A talá'mányhoz fűződő előnyös hatások a következőkben foglalhatók össze:
azzal, hogy a bűzanyagokat — a bűzös gázokat, és/vagy nehezen kondenzálódó gőzöket — magával a lehűtött kondenzátummal nyeletjük el, eleve csökkentjük a környezeti bűzterhelést, vizet és energiát takarítunk meg, és az elnyelt bűzanyagokat tartalmazó koadenzátumot az egyébként is szükséges szennyvíztisztítási műveletekkel — tehát nem külön — kezeljük. A kondenzáció, valamint a kondenzátum és gáznemű állapotú gázok (gőzök) hűtése során fe’szabaduló hőmennyiséget hasznosítjuk.
-5181296 különböző célokra felhasználható melegvizet állítunk elő. A találmány alkalmazásával tehát egyrészt jelentős környezetvédelmi előnyt biztosítunk, másrészt jelentős mennyiségű hőenergiát takarítunk meg.
A találmány természetesen nem korlátozódik az eljárás részletezett foganatosítási módjára, illetve a berendezés ismertetett kiviteli alakjára, hanem az igénypontok által definiált oltalmi körön belül számos módon megvalósítható.

Claims (18)

  1. Szabadalmi igénypontok:
    1. Eljárás vágóhídi hulladékok termikus feldolgozása, például főzése vagy szárítása során keletkező bűzös gőzök és gázok kezelésére, amely eljárás során a keletkező gőzöket kondenzáljuk, és a kondenzátumot tisztítjuk, azzal jellemezve, hogy a kondenzáció során kiválasztott bűzös gázokat, és/vagy nehezen kondenzáló gőzöket, vagy legalább azok egy részét magával a lehűtött kondenzátummal - annak tisztítását megelőzően — elnyeletjük.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a bűzös gőzöket egy első hőcserélőben - célszerűen hideg vizet alkalmazva hűtőközegként — (9) lehűtjük és ezt követően kondenzáljuk, a kondenzátumot egy második hőcserélőben (19) tovább hűtjük, és a kordenzálás során kiválasztott bűzös gázokat a lehűtött kondenzátummal ellenáramban - átbuborékoltatással vagyis permetezéssel megnövelt felületű kondenzátumon - átvezetve nyeletjük el.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a kondenzátumhoz a második hőcserélőbe (19) való bevezetése előtt a gázelnyeletésre már felhasznált kondenzátumot keverünk.
  4. 4. Az 1-4. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a gőzök kondenzálása, és/vagy a kondenzátum hűtése során felszabaduló hőmennyiséget _ például használati melegvíz, kazántápvíz, fűtési melegvíz vagy hasonló - készítéséhez használjuk fel.
  5. 5. A 4. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a hőhasznosítást legalább két fokozatban (hőhasznosító körben) végezzük, és a felmelegített közeget, például melegvizet csak a „szennyezett” körtől távolabb eső hőhasznosító körből vagy körökből veszünk el, közvetlenül a „szennyezett” kör mellett zárt körben cirkuláltatjuk a hűtőközeget.
  6. 6. Az 5. vagy 6. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a „szennyezett” körben nagyobb hálózati nyomást tartunk fenn, mint a hőhasznosító körökben.
  7. 7. A 6. igénypont szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a hőhasznosító körökben a „szennyezett” körtől távolodva növekvő hálózati nyomásokat tartunk fenn.
  8. 8. Az 5-7. igénypontok bármelyike szerinti eljárás foganatosítási módja, azzal jellemezve, hogy a „szennyezett” kör és a primer hőhasznosító kör közé iktatott szekunder hőhasznosító körben nagyobb hűtőközeg (hűtőfolyadék)-nyomást tartunk fenn, mint amekkora a kondenzációs nyomás.
  9. 9. Berendezés vágóhídi hulladékok termikus feldolgozása, például főzése vagy szárítása során keletkező bűzös gőzök és gázok kezelésére, amely berendezésnek feldolgozó-készüléke, például főző- vagy szárítókészüléke van, továbbá hőcserélővel vagy hőcserélőkkel, valamint vezetékekkel rendelkezik, azzal jellemezve, hogy a feldolgozókészükék (1) első hőcserélővel (9) van vezeték (4) útján összekötve, az első hőcserélő (9) pedig egy további vezeték (14) útján második hőcserélővel (19) van összekapcsolva, amelybe kondenzedény (15) van iktatva; és hogy a berendezésnek mosókamrája (20) van, amelynek alsó részébe az első hőcserélőben (9) kivált bűzös gázokat továbbító vezeték (13) torkollik, felső részébe pedig a második hőcserélőből (19) kilépő kondenzátum-vezeték (18) van bekötve, mimellett a mosókamra (20) felső részéből gázkive'zető vezeték (24), alsó részéből pedig kondenzátum-vezeték (22) torkollik ki.
  10. 10. A 9. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy primer hőhasznosító köre és szekunder hőhasznosító köre van, és a szekunder hőhasznosító kör az első és második hőcserélő (9, 19) és a primer hőhasznosító kör közé van iktatva, mimellett melegvízfogyasztók (77; 79) csak a primer hőhasznosító körben vannak, a szekunder hőhasznosító kör zárt.
  11. 11. A 10. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy az első hőcserélővel (9) kapcsolatban álló kondenzációs hűtőköre (I) és a második hőcserélővel kapcsolatban álló utóhűtő hűtőköre (II) van.
  12. 12. A 11. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a kondenzációs hűtőkörnek (I) az első hőcserélővel (9) legalább két vezeték (27; 26, 32) útján kapcsolatban álló harmadik hőcserélője (31), valamint a második hőcserélővel (19) ugyancsak legalább két vezetők (29; 28, 41) útján kapcsolatban álló negyedik hőcserélője (40) van, és e negyedik hőcserélőt a hidegvíz-hálózattal vezeték (73, 64) köti össze.
  13. 13. A 12. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a harmadik hőcserélőből (31) a hűtőközeget az első hőcserélőbe (9) továbbító vezetékbe (32, 26), valamint a negyedik hőcserélőből (40) a hűtőközeget a második hőcserélőbe (19) továbbító vezetékbe (41, 28) légkondenzátorok (33; 42), szivattyúk (39; 48) és — a szivatytyúk és légkondenzátorok között - termosztatok (3S; 47) vannak beiktatva, amelyek szabályozási központokkal (36, 45) vannak elektromosan összekötve, míg a szabályozási központok (36; 45) a légkondenzátorokkal (33; 42) vannak - ugyancsak elektromosan — összekapcsolva.
  14. 14. A 13. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a harmadik hőcserélő (31) vezeték (50) útján egy ötödik hőcserélővel (30) van összekapcsolva, amelybe a duplikált feldolgozókészülékből (1) származó tiszta, forró kondenzátumot szállító vezeték (12) torkollik, és ugyanebből a hőcserélőből (30) egy tárolótartályba (52) torkolló vezeték (51), valamint egy kazán-táptartályba (53) torkolló vezeték (49) lép ki.
  15. 15. A 14. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a harmadik és negye-613 dik hőcserélőt (31, 40) összekötő vezetékről (61), valamint a harmadik és ötödik hőcserélőt (31, 30) összekötő vezetékről (50) leágazó, és a kazántáptartályhoz (53) vezető vezetékei (63, 54) vannak, amelyek — a termosztátról (57) vezérelt — motoros szelepbe (55) torkollanak.
  16. 16. A 13-15. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a primer hőhasznosító körben hatodik hőcserélője (65) és hetedik hőcserélője (66) van, amelyek egymással az egyik oldalon kondenzedényt (67) tartalmazó vezeték. útján vannak összekötve, a második oldalon pedig egy további vezeték (72) útján vannak egymással összekapcsolva; a hetedik hőcserélőből (66) két vezeték (69, 71) indul ki, amelyek közül az egyik vezeték (69) az ötödik hőcserélőt (30) és a kazántápvíz-tartályt (53) összekötő vezetékbe torkollik, a másik vezeték (71) pedig a tárolótartályból (52) érkezik a hőcserélőbe (66), míg a hatodik hőcserélőből (65) kilépő melegvíz-vezeték (72) fogyasztókhoz (77; 79) van vezetve.
  17. 17. A 16. igénypont szerinti berendezés kiviteli 5 alakja, azzal jellemezve, hogy a fogyasztókhoz (79;
    77) vezető vezetékbe termosztát (80) van iktatva, amely a hatodik hőcserélő (65) másik oldalával szabályozási központon (81) és motoros szelepen (82) keresztül elektromos kapcsolatban áll.
  18. 18. A 16. vagy 17. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a hatodik hőcserélőtől (74) kiinduló vezeték (72) motoros szeleppel (74) csatlakozik a hálózati hidegvíz-vezetékre (73), amelybe a szelep (74) és a fogyasztók (77) közé termosztát (75) van beiktatva, és ez a termosztát (75) szabályozási központon (76) keresztül elektromos kapcsolatban áll a motoros szeleppel (74).
HU77281A 1981-03-26 1981-03-26 Eljárás és berendezés vágóhídi hulladékok termikus feldolgozása során keletkező bűzös gőzök és gázok kezelésére HU181296B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU77281A HU181296B (hu) 1981-03-26 1981-03-26 Eljárás és berendezés vágóhídi hulladékok termikus feldolgozása során keletkező bűzös gőzök és gázok kezelésére

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HU77281A HU181296B (hu) 1981-03-26 1981-03-26 Eljárás és berendezés vágóhídi hulladékok termikus feldolgozása során keletkező bűzös gőzök és gázok kezelésére

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU181296B true HU181296B (hu) 1983-06-28

Family

ID=10951267

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU77281A HU181296B (hu) 1981-03-26 1981-03-26 Eljárás és berendezés vágóhídi hulladékok termikus feldolgozása során keletkező bűzös gőzök és gázok kezelésére

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU181296B (hu)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5695614A (en) Method for processing waste liquids in particular industrial waste water having a high solids content
US20040168990A1 (en) Method of and arrangement for continuous hydrolysis of organic material
CA2106584C (en) Process and installation for treating waste liquids, in particular industrial waste water with a high solids content
Ozyurt et al. Heat pump use in milk pasteurization: an energy analysis
JP2007046818A (ja) 蒸気発生装置
NZ206046A (en) Processing chunks of animal matter
HU181296B (hu) Eljárás és berendezés vágóhídi hulladékok termikus feldolgozása során keletkező bűzös gőzök és gázok kezelésére
JPH0933024A (ja) 排煙処理における熱回収方法
CN207680350U (zh) 一种造纸厂烘干部废气脱白除臭循环一体化设备
CN109772125A (zh) 一种造纸厂烘干部废气脱白除臭循环一体化设备
JP2003117593A (ja) 有機性廃棄物の処理方法及び装置
KR101138500B1 (ko) 탈습장치를 구비한 음식물 처리기
CA1324334C (en) Neutralizing oxidation product components in continuous rerefining of used oil stocks
JP2003260434A (ja) 乾燥式生ごみ処理装置
JP2002537086A (ja) 廃水を浄化する方法及び装置
CN215463223U (zh) 一种蒸汽除臭箱
US6596160B2 (en) Periodic ozone treatment system for a showering tower type water cooling system
EP0966201A1 (en) A method for scalding carcasses, preferably pig carcases, and an apparatus for carrying out the method
KR101582846B1 (ko) 동식물성 기름을 이용한 침출수 처리장치 및 처리방법
CN218532299U (zh) 一种热水解和负压蒸发联动处理系统
RU2733435C1 (ru) Система сбора соковых паров в котлах варочных кормовых
CN109133571B (zh) 用于污泥干化的废气的净化和热回收系统及方法
RU2205867C1 (ru) Установка для дезодорации масла из растительного сырья
CN210457559U (zh) 制氨油水混合废液中残留氨的回收装置
CN2241984Y (zh) 蓄禽废弃物熔炼干燥装置

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee