HU180190B - Mozgó fogyasztó és helyhez rögzített csatlakozás közé elhelyezhető energiavezeték hordozó - Google Patents

Mozgó fogyasztó és helyhez rögzített csatlakozás közé elhelyezhető energiavezeték hordozó Download PDF

Info

Publication number
HU180190B
HU180190B HU113081A HU113081A HU180190B HU 180190 B HU180190 B HU 180190B HU 113081 A HU113081 A HU 113081A HU 113081 A HU113081 A HU 113081A HU 180190 B HU180190 B HU 180190B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
members
power line
narrow
carrier according
tubular members
Prior art date
Application number
HU113081A
Other languages
English (en)
Inventor
Werner Moritz
Original Assignee
Kabelschlepp Gmbh
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from DE19803016620 external-priority patent/DE3016620A1/de
Application filed by Kabelschlepp Gmbh filed Critical Kabelschlepp Gmbh
Publication of HU180190B publication Critical patent/HU180190B/hu

Links

Landscapes

  • Details Of Indoor Wiring (AREA)

Description

A találmány tárgya mozgó fogyasztó és helyhez rögzített csatlakozás közé beiktatható ener^iavezeték hordozó, amely kifelé néző ütköző felületekkel ellátott szűk csőtagokból és befelé néző ütköző felületekkel ellátott két csőtagfélből készült tág csőtagokból állj amelyek egymással összekapaszkodnak, az egyik irányban egymáshoz képest elhajlithatók és a szűk csőtagok ütköző felületei csatornát képeznek, melynek szélessége meghatározza a hajlitás i sugarat.
Egy a fentiekben leirt jellegű energiavezeték hordozó a 28 05 832 számú Német Szövetségi Köztársaság-beli szabadalmi leírásból ismeretes. Ennél az energiavezeték hordozónál a szűk csőtagokat szimmetrikusan képezik ki, mig a tág csőtagokat mind két oldalon - az energiavezeték hosszirányában - megrövidítik, miáltal az energiavezeték hordozót lefektetett helyzetben csak egyik oldalra lehet elhajlitani. Ha ennél az ismert energiavezeték hordozónál a tág osőtag mindkét felét egymással a hajlitás síkjához rendelt függőleges középsikban rögzítik, úgy azok hasonló szerkezeti részekből állhatnak ugyan, de a keresztmetszet egyik felének tartományában rövidebbeknek, azaz aszimmetrikus kiképzésieknek kell lenniük. Mivel ennél az ismert energiavezeték hordozónál célszerűnek bizonyult, hogy a tág osőtagok félrészei közötti összeköttetést lehetőleg a hajlitás síkjába, vagy legalább is egy azzal párhuzamos síkba helyezzék át, minthogy az összeköttetés igénybevétele ebben a tartományban a legkisebb, ezért a tág osőtagok félrészei különböző szélességű, szerkezeti részekből állnak.
EbböjL kiindulva a találmány céljául annak a feladatnak a
-1180190 megoldását tűztük ki, hogy az ismert energiavezeték hordozót oly i,lódon tökéletesitaiik, hogy a tág csőtagok félrészei azonos és szimmetrikus kiképzésű szerkezeti részekből álljanak és az ener^lavezeték hordozó jó oldal- éa csavarószilárdsággal rendelkezzek.
E feladatot agy oldottuk meg, hogy a szűk csőtagok egymással szemben elhelyezkedő két oldalfalán levő csatornák különböző szélességüek éa a másik két oldalfalon levők azükülően vannak kiképezve? a tág csőtagok félrészei egyformán vannak kialakítva és egymáshoz képest 180-kal elforgatva vannak a szűk csőtagokra feltolva éa egymással összekötve.
Egy a találmány szerint kialakított energiavezeték hordozónál tehát a szűk csőtagok körülfutó csatornái különböző szélességűéig miáltal az egyik oldalfalon levő széles rá3z és a szemben levő oldalfalon levő szűk rész közti átmehet szűkülése egyúttal a hajlítási sugár mértéke. Ehhez elegendő a körbefutó csatorna szűk részét pontosan olyan szélesre kiképezni, hogy a tág csőtag ütköző felületei még bizonyos játékkal kapaszkodjanak bele. Mivel a szűk csőtagokat általában műanyagból fröccsöntlk, a különböző szélességű csatornák, valamint a két oldalfalon egymáshoz képest szögben futó ütköző felületek elkészítése nem okoz nehézséget. A találmány szerinti energiavezeték hordozó előnye tehát az, hogy a tág csőtagok mindkét fele egyforma lehet, és egymáshoz képest 180°-kal elfordítva illeszthetők öszsze a szűk csőtagok felett. Ily módon a különböző szélességűre kialakított csőtagfelek eltérő gyártási tűrései az összeállításnál nem okoznak gondot. Végül a találmány szerint kialakított energiavezeték hordozónak még egy további előnye, hogy a szűk csőtagok csatornái az energiavezeték hordozó elmozdításakor csak a hajlított szakaszon lesznek nyitva, mig a már lefektetett szakaszon levők zárva vannak és már semmilyen idegen test nem tud beléjük hatolni.
A tág csőtagok egyforma felei.vékony bádogból vagy műanyagból állíthatók elő. Bádogból történő kivitelezésnél az összekötést az átfedés! tartományokba bevezetett feszitő szegecsek segítségével vagy más módon hozzuk létre. Műanyagból történő kivitelezésnél bepattanó összekötés alkalmazható, amely horonyból és horogból áll. Mivel a bepattanó összekötés oldható, .a horonyra ablakot lehet vágni, melybe a horog beleakad és kívülről szerszám segítségével kipattintható.
A tág csőtagok félréazeinek. műanyagból való további kivitelezéseinél célszerűnek bizonyult, hogy a szűk csőtagok felső és alsó oldalain az ütköző felületeket közégen bevágásokkal lássuk el, és a tág csőtagok félrészelnek belső oldalán olyan kiemelkedő peremet alakítsunk ki, amely beleilleszkedik a bevágásokba. Azáltal, hogy a kiemelkedő peremek beleilleszkednek az ütköző felületek bevágásaiba, lényegesen javul a teljesen műanyagból készített ener^iavezeték hordozó csavarószilárdaága.
Igen nagy hosszúságoknál a kielégítő oldal- és csavarószilárdság elérése céljából célszerűnek mutatkozott a szűk csőtagok felső és alsó oldalain belső hasítékokat elhelyezni éa pántokat behúzni. Különleges felhasználásoknál hasznos,lehet további közbülső pántok behúzása, hogy az energiavezeték hordozó belső terét különböző szintekre osszuk vastag és vékonyabb kábelok, vagy kábelek és tömlők számára, hogy azok rendeltetésszerű használatnál ne osus3zanak egymásra és/vagy ne tekeredjenek egymás köré.
-2180190
A hasítékok a középen célszerűen szükek és be- és kilépésnél tágabbak, hogy a pántok ne törjenek meg a hajlítási sugárban. Maguk a pántok úgy acélból, mint szilárd vagy rugalmas műanyagból készülhetnek.
Egy a találmány szerint kialakított energiavezeték hordozó olyan kivitelezésnél, ahol a felső és az alsó oldalon egyegy pánt van behúzva, még nagy hosszúságok esetén is rendkívül jó oldal- és csavarószilárdsággal rendelkezik. Ezért még nagy súllyal terhelve is képes nagyobb úthosszák áthidalására.
A találmány tárgyának további sajátosságait és előnyeit a mellékelt rajzok alabbi leírása világítja meg; a rajzokon az energiavezeték hordozó egy előnyben részesített megvalósítását vázlatosan ábrázoljuk. A rajzok közül az
1. ábra egy energiavezeték hordozó néhány egymással összekötött csőtagját mutatja oldalnézetben;
a 2. ábra ugyanezen csőtagokat mutatja felülnézetben; a 5· ábra egy szűk caőtag vízszintes metszete; a 4. ábra ugyanezen szűk csőtag oldalnézetben; az 5· ábra szétszedett állapotban, térben ábrázol egy két egyforma bádog csőtagfélből összerakható tág csőtagot;
a 6. ábra egy energiavezeték hordozó néhány egymással összekötött tagját mutatja, melynél a tág csőtagok műanyagból készültek;
a 7. ábra a 6. ábra szerint kivitelezett szűk csőtag térbeli rajza;
a 8. ábra egy másik, műanyagból készült csőtag egyik felének térbeli rajza;
a 9. ábra keresztmetszetben mutatja egy műanyagból készült tág csőtag két felének bepattanó kötését;
a 10. ábra a 9. ábra szerinti bepattanó kötést mutatja kívülről felülnézetben;
a 11. ábra egy önhordó energiavezeték hordozó működési vázlatát mutatja, ahol a fogyasztó mozgatható és a csatlakozás helyhez kötött;
a 12. ábra egy a behúzható pánt számára hasítékokkal ellátott szűk csőtag további megvalósításának vízszintes metszete;
a 15. ábra egy a 12. ábra szerinti, szintekre osztott szűk csőtag visazintes metszete, több szinten behúzott pántokkal.
A találmány szerint kialakított energiavezeték hordozó váltakozó sorrendben tartalmaz A szűk csőtagokat és B tág csőtagokat, melyek alakzáróan vannak összeállítva és a lefektetett helyzetből csak egyik oldalra tudnak elfordulni, mig a lefektetett helyzetben a másik három oldal felé merev csodarabot képeznek.
Minden A szűk csőtag az ábrázolt kivitelezésben egy 1 gyűrűből áll, mely külső kerületén a 2 és 5 ütköző felületek által határolt 4 csatornát képezi; az utóbbit a középsikban levő 5 ütköző gyűrű két, 4a és 4b csatornarészre osztja. A 4a és 4b csatornareszek a felső és alsó oldalon különböző szélesséfüek és a közbülső oldalakon szükülően vannak kiképezve. A 2 s 5 ütköző felület vszöget zár be, amely meghatározza az B hajlítási sugarat. Az B hajlítási sugár egyszerű módon úgy vál-3180190 tozt tható meg, hogy a 2 és 3 ütköző felületeket kissé megszélesltjuk, amint azt a 4. ábrán szaggatott vonallal vázlatosan ábrázoltuk.
Az 5· ábra szerinti megvalósításban minden B tág csőfcag két 6a és 6b csőtagfélből áll, amelyek egyformára vannak kialakítva és összekötésük mindkét oldalról a közbülső hajlítási síkban feleszik. A 6a és 6b csőtagfelek belül 7 és 8 ütköző felületekkel rendelkeznek, melyek az A szűk csőtagon levő 4a és 4b csafcornarészekbe kapaszkodnak. A két 6a és 6b osőtagfél szá raí végén az átfedés!, tartományban hiányzik a 7 és 8 ütköző fe líilet. Az átfedési tartományban a két 6a és 6b csőtogfél külső falában 9 furatok vannak a feszítő szegecsek vagy hasonlók bevezetése számára. A 6a és 6b csőtagfelek szárai különböző hosz szuságura vannak kiképezve, ezáltal azonos szerkezeti részek alkalmazhatók.
Az A szűk caőtagok előnyösen szigetelő anyagból, főként műanyagból állnak, úgyhogy belső oldalukon sima és kímélő felületet képeznek a 10 energiavezeték számára. Azonban minden A szűk csőfcag 1 gyűrűjén befelé nyúló 11 tartókat is kiképezhetünk a 10 energiavezetékek részére, hogy azokat egy meghatározott középhelyzetben rögzítsük.
Az 5« ábra szerint a B tág csőtagok vékony bádogból hide gén sajtolhatók vagy nyomhatók. Az is lehetséges azonban, hogy a 6a és 6b csőtagfelek közepén kifelé nyúló bordákat nyomunk, melyek egyrészt javítják az alaktartást, másrészt támaszként szolgálnak az energiavezeték-hordozó szamára rendeltetésszerű használatnál. Továbbá a 6a és 6b csőtagfelek száraiba nyílásokat vághatunk, melyek a belső tér szellőzését biztosítják, igy nem következhet be hőtorlódáa.
A B tág csőtag két 12a és 12b osőtagfele azonban műanyag ból is fröocsonthéto. Ehhez a megvalósításhoz a szűk csőtagok 2 és 3 ütköző felületét 13 bevágásokkal látjuk el, amelyekbe egy a B tág csőtagok 12a és 12b csőtagfeleinek belső oldalán levő 14 gerinc illeszkedik . /7. illetve 8. ábra/
A műanyagból készült B tág csőfcag 12a és 12b csőtagfelei bepattanó kötéssel egyeaithetők; e kötés az egyik végén kialakított 15 horonyból es a másik vé^én fröccsöntött 16 horogból áll. Mivel ez a bepattanó kötés újra oldható, a 15 horonyra olyan 17 ablakot vágunk, melybe kívülről egy 18 szerszám vezethető he. /9· illetve 10. áb'ra/.
Ha egy B tág csőtag két 12a és 12b csőtagfele közötti összekötést többé nem kell oldani, a 16 horog helyett sima lemezt is betolhatunk a 15 horonyba és azt ebben a helyzetben ultrahanggal hegeszthetjük.
Egy az előzőekben leírtak szerint felépített és összeállított energiavezeték-hordozó arra szolgál, hogy egy helyhez kötött 19 csatlakozó és egy mozgó 20 fogyasztó, mint egy szerszámgép szupportja közé helyezzük el, a 10 energiavezeték, pél dául kábelek, elektromosság, nyomólevegő és/vagy hütőanyag szá mára szolgáló tömlők kíméletes és feszitésmentes vezetése céljából. Emellett az energiavezeték-hordozónak a felső 21 ágban önhordónak kell lennie, hogy ne lógjon be és a 10 energiavezeték ne törjön meg. Az alsó 22 ág felé haladva az energiavezeték-hordozó csak azon R sugáron görbülhet meg, amely megfelel a legérzékenyebb 10 energiavezetek megengedhető hajlítási sugarának. Az energiavezetekhordozó önhordó konstrukciójának fel· tételei, azaz egy bizonyos hajlítási sugár betartása, valamint
-4180190 a 10 energiavezeték kíméletes és feszítés nélküli vezetése megvalósulnak az A szűk csőtagok és a B tág caőtagok találmány szerinti formatervezése által /11. ábra/.
A 12. ábra szerinti kivitelezésnél az oldalfalakon levő 1 gyűrűt a belső oldalán fenn és lenn 23 hasítékokkal látjuk el, melyekbe a teljes szélességet átérő 24 pánt nyúlik be széleivel. A 23 hasitekok középen szükebbek, mint belépésnél és kilépésnél, hogy a 24 pántok a hajlítási tartományban ne törjenek meg.
A 13· ábrán mutatott megvalósításban az 1 gyűrűt további 23 hasítékokkal látjuk el, úgyhogy több 25 közbülső pánt húzható be, melyek az energiavezeték-hordozó belső terét különböző szintekre osztják. Ezáltal a különböző vastagságú 10 energiavezetékek nagyobb hosszúság esetén is egymástól gondosan elválasztva tarthatók, hogy ne csússzanak össze.
A leírásban említett valamennyi uj sajátosság a találmány lényeges részét képezi, még akkor is, ha az igénypontokban kifejezetten nem hivatkozunk rájuk.

Claims (11)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Mozgó fogyasztó és helyhez rögzített csatlakozás közé elhelyezhető energiavezeték hordozó, amely kifelé irányuló ütköző felületekkel ellátott szűk csőtagokból· és befelé irányuló ütköző felületekkel ellátott két csőtagfélből álló tág csőtagokból épül fel úgy, hogy azok egymással Összekapaszkodnak és egyik irányban egymáshoz képest elhajlithatók, és a szűk csőtag ütköző felületei olyan csatornát képeznek, melynek szélessége meghatározza a hajlítási sugarat, azzal jellemezve, hogy a szűk caőtagok /A/ csatornája /4/ két szemközti oldalfalon különböző szélességű és a másik két oldalfalon szükülően van kiképezve, és a tág csőtagok /B/ csőtagfelei /6a és 6b/ azonos kiképzésűék és egymáshoz képest 180 fokkal, elfordítva vannak a szűk csőtagokra /A/ feltolva és egymással összekötve.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti energiavezeték hordozó kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a szűk csőtagok /A/ középalkjukban önmagában ismert módon ütköző gyűrűvel /5/ rendelkeznek, amely az ütköző felületek /2,3/ által alkotott csatornát /4/ két csatornarészre /4a, 4b/ osztja.
  3. 3. Az 1. igénypont szerinti energiavezeték hordozó kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a tá^ csőtagok /B/ csőtagfeleinek /6a, 6b, illetve a 12a, 12b/ szara különböző hosszúságúra van kiképezve.
  4. 4. Az 1-3. igénypont bármelyike szerinti energiavezeték hordozó kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a szűk csőtagok /A/ ütköző felületeinek /2,3/ felső és alsó oldalán a középön bevágások /13/ vannak, melyekbe a tág csőtagok /B/ csőtagfeleinek /12a, 12b/ belső oldalán kialakított perem /14/ illeszkedik be.
  5. 5. Az 1-4. igénypont bármelyike szerinti energiavezeték hordozó kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a tag csőtagok /B/ c3őtagfeleinek /12a, 12b/ egyik végén horony /15/, másik végén horog /16/ van.
    -5180190
  6. 6. Az 5· igénypont szerinti energiavezeték hordozó kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a horonyra /15/ a horog /16/ befogadására alkalmas ablak /17/ van vágva.
  7. 7· Az 1-6. igénypont bármelyike szerinti energiavezeték hordozó kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a szűk csőtagok /A/ oldalfalaiban a belső oldalon hasitékok /23/ vannak és ezekben egymástól elválasztott éa egymással párhuzamosan behúzott pántok /24/ vannak.
  8. 8. A 7· igénypont szerinti energiavezeték hordozó kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a hasítékok /23/ és pántok /24/ a szűk csőtagok /A/ felső es alsó oldalain vannak.
  9. 9. A 7. vagy 8. igénypont szerinti energiavezeték hordozó kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy egy vagy több közbülső pánttal /25/ rendelkezik.
  10. 10. A 7-9· igénypont bármelyike szerinti energiavezeték horodzó kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a hasítékok /23/ belépésnél és kilépésnél kiszélesedően vannak kialakítva.
  11. 11. A 7-10· igénypont bármelyike szerinti energiavezeték hordozó kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a pántok /24/ acélból vagy műanyagból vannak kiképezve.
HU113081A 1980-04-30 1981-04-29 Mozgó fogyasztó és helyhez rögzített csatlakozás közé elhelyezhető energiavezeték hordozó HU180190B (hu)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
DE3016603 1980-04-30
DE19803016620 DE3016620A1 (de) 1980-04-30 1980-04-30 Antriebsaggregat

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU180190B true HU180190B (hu) 1983-02-28

Family

ID=25785229

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HU113081A HU180190B (hu) 1980-04-30 1981-04-29 Mozgó fogyasztó és helyhez rögzített csatlakozás közé elhelyezhető energiavezeték hordozó

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU180190B (hu)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US3715454A (en) Hose construction
US4228825A (en) Transmission line carrier
US4369000A (en) Releasable joint connector
US4384594A (en) Energy conduit support
US5212756A (en) Fiber optic ribbon cable including flexible web
US6107565A (en) Covered energy transmission line carrier
US6498296B2 (en) Connector device for electrical cable carrier tray sections
US20070044989A1 (en) Corrugate tube and harness structure using the same
GB1565016A (en) Strip for use in forming a flexible hose and hose produced therefrom
JPS62101941A (ja) エネルギ導通体保持装置
US5466036A (en) Vehicle wire routing apparatus
GB1559351A (en) Carriers for guiding energy conductors
HU180190B (hu) Mozgó fogyasztó és helyhez rögzített csatlakozás közé elhelyezhető energiavezeték hordozó
NL8602907A (nl) Buissamenstel uit een aantal kunststof buizen.
GB2194815A (en) Weather strip
HU180191B (en) Energy line bearer
FI82160C (fi) Flexibel, sluten roerknippe.
FI89989B (fi) Roeranlaeggning foer mottagning av kablar
RU2220889C2 (ru) Способ изготовления трубчатых заготовок (варианты)
JPH0396737A (ja) 被覆帯
CN1625518A (zh) 塑料绕线筒及其制造方法
KR101857091B1 (ko) 강성이 보강된 이중벽 합성수지관
US4665280A (en) Undercarpet cabling fixture
FI86763C (fi) Roerfoerband av polymerroer
JPS6215008B2 (hu)

Legal Events

Date Code Title Description
HU90 Patent valid on 900628
HMM4 Cancellation of final prot. due to non-payment of fee