HU177464B - Device for diverting gas danger of subsurface mining plants - Google Patents

Device for diverting gas danger of subsurface mining plants Download PDF

Info

Publication number
HU177464B
HU177464B HUKO002851A HU177464B HU 177464 B HU177464 B HU 177464B HU KO002851 A HUKO002851 A HU KO002851A HU 177464 B HU177464 B HU 177464B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
mixer
air
methane
gas
gases
Prior art date
Application number
Other languages
English (en)
Inventor
Karol Reich
Alfred Janion
Kornel Olender
Helmut Ziegler
Zbigniew Grebski
Zdzislaw Cias
Henryk Michalik
Eugeniusz Zak
Original Assignee
Ts Osrodek P K Maszyn Gorniczy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Ts Osrodek P K Maszyn Gorniczy filed Critical Ts Osrodek P K Maszyn Gorniczy
Publication of HU177464B publication Critical patent/HU177464B/hu

Links

Classifications

    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21FSAFETY DEVICES, TRANSPORT, FILLING-UP, RESCUE, VENTILATION, OR DRAINING IN OR OF MINES OR TUNNELS
    • E21F7/00Methods or devices for drawing- off gases with or without subsequent use of the gas for any purpose
    • EFIXED CONSTRUCTIONS
    • E21EARTH OR ROCK DRILLING; MINING
    • E21FSAFETY DEVICES, TRANSPORT, FILLING-UP, RESCUE, VENTILATION, OR DRAINING IN OR OF MINES OR TUNNELS
    • E21F5/00Means or methods for preventing, binding, depositing, or removing dust; Preventing explosions or fires

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Mining & Mineral Resources (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Geochemistry & Mineralogy (AREA)
  • Geology (AREA)
  • Accessories For Mixers (AREA)
  • Jet Pumps And Other Pumps (AREA)
  • Sampling And Sample Adjustment (AREA)

Description

Dr. Reich Karol gépészmérnök, Janion Alfréd okleveles gépészmérnök, Olender Kornél okleveles gépészmérnök, Gliwice, Ziegler Helmut okleveles bányamérnök, Grebski Zbigniew, okleveles bányamérnök, Rybnik, Cias Zdzislaw okleveles bányamérnök, Jastrzebie Zdrój, Michalik Henryk okleveles íizikus, Rybnik, Zak Eugeniusz, bányamérnök, Boguszowice, Lengyelország
Szabadalmas:
Centralny Osrodek Projektowo-Konstrukcyjny Maszyn Górniczych KOMAG, Gliwice,
Lengyelország
Berendezés felszín alatti bányaüzemek gáz-veszélyeztetésének elhárítására
A találmány tárgya eljárás és berendezés felszín alatti bányaüzemek gáz-veszélyeztetésének elhárítására a gázoknak a széntelepben kialakított furatokon át, illetve a régi vájatokból való kiszivattyúzásával, főleg metán és széndioxid eltávolítására. 5
A régi széntelepeken megjelenő széndioxid és metán által keletkező veszély csökkentésére már ismeretesek eljárások. Ezek lényege abban van, hogy a széntelepben furatokat készítenek, amelyeken át a gázokat egy szivattyúrendszer útján távo- 10 lítják el. E célból a széntelepben kialakított furátokba úgy helyezik be a csöveket, hogy a csövek végei a széntelepből kiemelkednek. A csövek végeit a szivattyúberendezéshez csatlakoztatják, amely a széntelepben, illetve a régi tárnákban levő gázokat 15 kihúzza és a bánya külszínére szivattyúzza. A gázokat egyes esetekben ipari célokra hasznosítják, más esetekben az atmoszférába bocsátják.
A széntelepekben vagy a régi tárnákban található gázok leggyakrabban gázkeveréket alkotnak. 20 Ezeknek legveszedelmesebb alkotórésze a metán és a széndioxid, amelyeknek keveredési aránya különböző helyeken különböző értékű.
Bányaelőírások szerint ezeket a gázokat akkor kell kiszivattyúzni, ha a metán részaránya a gáz- 2$ keverékben legalább 30%, ugyanis 30%-nál nagyobb metán gázösszetétel esetén a bányaművelést nem engedik meg.
Találmányunk célkitűzése, hogy tetszőleges gáztartalmú széntelepekből illetve régi tárnákból a 30 gázkeveréket oly módon vezessük ki, hogy a csővezetékek felszerelése — amelyeken keresztül az eddig alkalmazott eljárásoknál a gázkeveréket a bányaüzem külszínére lehetett juttatni - feleslegessé váljon.
A találmányi gondolat lényegében az, hogy a bányatelepből, illetve a régi tárnákból kiszivatott metán és széndioxid tartalmú gázkeveréket friss levegővel hígítjuk. A hígítást a találmány szerint úgy végezzük, hogy a gázkeveréket a felszín alatti bányaüzem levegőjével keveijük össze. A légkeverék, amely a keverés folytán jön létre, úgy állítható be, hogy az 2% metánnál és/vagy széndioxidnál többet nem tartalmaz. Ezt követően a légkeveréket a környezeti légtérbe, pontosabban a bányaüzem atmoszférájába bocsátjuk.
A találmány tárgyát képezi az a berendezés is, amelyet a bányaüzemeket veszélyeztető mérgesgázok csökkentésére alkalmazott eljárásunk megvalósítására javasolunk.
A találmány szerinti berendezés lényegében egy olyan keverőszerkezet, amelynek kamrája két, egymás mögött elhelyezett nyílással rendelkezik. A keverőszerkezet a szívóberendezés kivezetőcsövéhez van kötve. A szívóberendezés előnyösen egy, a gázokat a széntelepből kiszivattyúzó sugárszivattyú. A kivezetőcső a kamra első nyílásában van elhelyezve. Ennek a nyílásnak átmérője mindig nagyobb, mint a kivezetőcső átmérője, minek követ.keztében gyűrűs hézag keletkezik a kivezetőcső körül. A gyűrűs hézagon át szivattyúzzuk a környezeti levegőt a kamra belsejébe és keverjük a felszívott metánnal és/vagy széndioxiddal.
A keverő második nyílása az első nyílás mögött van elhelyezve. A keverő ily módon - figyelembe 5 véve a fent említett kivezetőcsövet és szívószerkezetet — olyan sugárszivattyú, amelyben a fölszívott metán és/vagy széndioxid gázáramot a sugárszivattyú hajtó áramaként hasznosítjuk. A keverő második nyílásán vezetjük ki a légkeveréket, 10 azaz a széntelepből fölszívott gázt, illetve a régi bányajáratok’ levegőjét, amelyet a bányatelep környezetéből szivattyúztunk a sugárszivattyúba a gyűrűs hézagon át.
A találmány szerinti berendezésnek egy beállít-15 ható fojtócsapja is van, amely a gázokat a széntelepből, illetve a régi bányavágatokból felszívó szívóberendezés előtt helyezkedik el. A felszívott gázok mennyiségét a fojtócsappal szabályozzuk. Ugyancsak a fojtócsappal szabályozzuk a keverőbői 20 kibocsátott gázok mennyiségét is. A szívóberendezés előtt helyezkedik el a fojtócsap házában vagy a széntelepen elhelyezett csőben egy nyílás, amelynek nagysága szabályozható. E nyíláson át szívjuk fel a környezet levegőjét, majd keveijük a 25 felszívott gázokhoz, még mielőtt azok a szívóberendezésbe áramlanának.
A találmány szerinti berendezés keverőszerkezetének kibocsátócsövén egy cserélhető toldat helyezkedik el, amely a keverőszerkezet belső terébe 30 nyúlik. A toldat cseréjével, azaz egy más átmérőjű toldat alkalmazásával a keverő nyílásában elhelyezkedő gyűrűs hézag felületének nagysága változtatható. A keverőben levő gyűrűs hézag felületének változása a keverőszerkezetből kiáramló légkeverék 35 összetételét azért változtatja, mert általa a keverőként alkalmazott sugárszivattyú működésének üzemi feltételeit módosítottuk.
A találmány szerinti berendezés egy olyan vezetékkel is rendelkezik, amely a keverő azon 40 nyílásával van összekötve, amelyen át a levegőkeverék a keverőszerkezetből kiáramlik. Ez a vezeték tetszőleges hosszúságú lehet. A vezeték feladata, hogy a keverőbői kiáramló légkeveréket a bánya atmoszférájának tetszőleges, előnyösen jól szellőző 45 helyére továbbítsa és ott szétkeverje.
Ha egy olyan vezetéket alkalmazunk, amely a keverő nyílásából kiáramló légkeveréket szállító nyílással van összekötve, akkor a találmány szerinti berendezést egy további szerkezettel egészítettük 50 ki. Ezen vezetékek hossza vagy alakja az átáramló gázsugár szempontjából adott ellenállást hoz létre, miértis a sugárszivattyúra ható ellenállást csökkenteni kell. A hosszú vezetékek okozta hátrányt egy pótlólagos szerkezettel, azaz egy ventillátorral vagy 55 egy pneumatikus sugárcsővel küszöbölhetjük ki.
A találmány szerinti berendezésnek két metánmérő szerkezete van. Az egyik metánmérő szerkezet a széntelepből vagy a régi tárnák atmoszférájából kiszivattyúzott gázok áramában van elhe- 60 lyezve. A második metánmérő szerkezet azon légkeverék áramában van elhelyezve, amelyet a földalatti bányaüzem atmoszférájában szórunk szét. Mindkét metánmérő szerkezet olyan szerkezettel van összekötve, amely a metánmérő szerkezet kijei- 65 zett adatait hasonlítja össze, és egyidejűleg egy szervomechanizmust működtet. A szervomechanizmus azt az állítható fojtócsapot szabályozza, amely a szívóberendezés előtt van elrendezve. Egy másik kiviteli alak esetében a szervomechanizmus a fojtócsapban levő nyílás felületét változtatja, minek következtében a széntelepből vagy a régi tárnák atmoszférájából kiszívatott gázokhoz pótlólagos levegőt (hamislevegőt) adagolunk. A szervomechanizmus egyidejlűg mind a fojtócsapra, mind a nyílás felületének nagyságára is hathat.
A találmány példakénti kiviteli alakját rajz alapján ismertetjük részletesebben. A rajzon a 15 furat, amelyet a széntelepben alakítottunk ki, a 9 csövet tartalmazza. A 9 cső vége a 16 széntelepből kiemelkedik. A 9 cső végén van az 5 szívóberendezés elhelyezve. Előnyös, ha az 5 szívóberendezés egy pneumatikus sugárszivattyú, amelyet a 21 tápáramforrás útján látunk el préslevegővel. A 9 cső egy 20 zárószeleppel van ellátva, amely a 16 széntelep és a szívóberendezés között van elhelyezve. Az 5 szívóberendezés 4 kibocsátócsöve az 1 keverő 2 nyílásához csatlakozik. Mivel a 4 kibocsátócső külső átmérője kisebb, mint az 1 keverő 2 nyílásának átmérője, egy 6 gyűrűs rés jön létre, amely az 1 keverő belső terét a bányaüzem atmoszférájával köti össze. Az 1 keverőnek egy második 3 nyílása is van, amely a 2 nyílással sorosan van összekötve, A 3 nyílás vagy közvetlenül csatlakozik a környező atmoszférához, vagy egy 17 csővel van összekötve. A 17 cső 19 torkát a felszín alatti bánya bármely helyén felszerelhetjük, célszerűen ott, ahol ez a jó szellőzés miatt a legalkalmasabb. A 17 csőhöz egy pótlólagos 18 szerkezetet csatlakoztatunk, amely vagy egy ventillátor, vagy pedig egy pneumatikus sugárcső, amely a 17 csövön át pótlólagos levegőt szállít.
Legelőnyösebben az 1 keverő belseje fúvóka alakú, mert ez az alak az 1 keverő belső terének sugárhatását erősíti.
Az 5 szívóberendezés előtt egy szabályozható 7 fojtócsap valamint egy szabályozható átmérőjű 8 nyílás van elhelyezve, amely a 16 széntelepből kiszivattyúzott gázok áramát a környezeti atmoszférával összeköti.
A 16 széntelepből kiszívott gázok áramában egy 11 metánmérő szerkezet van elhelyezve. Egy második 12 metánmérő szerkezet azon levegőkeverékben van elhelyezve, amely az 1 keverőbői áramlik ki. A 11 és 1.2 metánmérő szerkezetek egy 13 szerkezettel vannak összekötve, amely a metánmérő szerkezetek kijelzőszerveinek adatait hasonlítja össze és a különbségjelet egy 14 szervomechanizmusra adja. A 14 szervomechanizmus a 7 fojtócsapot és/vagy a 8 nyílás nagyságát szabályozza.
Az 1 keverő 4 kibocsátócsövén a berendezés egy cserélhető 10 toldattal látható el. A 10 toldatok különböző átmérőjűek, úgyhogy cseréjükkel a 6 gyűrűs rés azon felülete változtatható, amely az 1 keverő peremének 2 nyílásán és a 10 toldat felületén van kialakítva.
A találmány szerinti eljárás lényege az, hogy a gázokat, azaz metánt, széndioxidot vagy ezek keve2 lékét a 16 széntelepből vagy a régi bányaüzem atmoszférájából kiszivattyúzzuk és a kiszivattyúzott gázokat hígítás céljából olyan levegővel keverjük, amelyet a bányaüzem felszín alatti teréből veszünk. A 16 széntelepből kiszívott gázokat friss levegővel 5 hígítjuk, mielőtt azok a bányaüzem járatainak levegőjébe jutnának. A 16 széntelepből vagy a régi bányavájatokból kiszívott gázokat úgy hígítjuk, hogy a hígítás folytán létrejött levegőkeverék az eredeti összetételének legfeljebb csak 2%-át tártál- 10 mázzá. Ezáltal a veszélyes szennyezés lehetősége kiküszöbölhető. A kívánt hígítású légkeveréket a bányaüzem belső légterében keverjük el. A találmány egy igen előnyös foganatosításának módja abban van, hogy a légkeveréket a bánya azon 35 részén keverjük el, ahol igen intenzív légáramlás van jelen, illetve ahol a bánya szellőzése kifogástalan minőségű.
A találmány szerinti eljárás nagy előnye, hogy a bányaüzemet mentesíti a hosszú vezetékek telepi- 20 tésének költségeitől, amely vezetékeket ezidáig a széntelepektől a bánya felszínéig kellett kiépíteni. Hy módon jelentős költségek takaríthatok meg. A találmány gazdaságossága igen nagy, ha figyelembe vesszük, hogy a széntelepből kiszivattyúzott gázok- 25 nak nincs iparilag hasznosítható értéke. A találmány igen jelentős további előnye az, hogy abban az esetben is lehetővé tesá a gázoknak a széntelepből való kiszivattyúzását, ha a gázok 30%-nál kevesebb metánt vagy széndioxidot tartalmaznak. A 30 bányaüzemi előírások szerint ugyanis az olyan széntelepeket nem szükséges gáztalanítani, amelyek 30%-nál kevesebb metánt tartalmaznak. A metán — mint tudott — robbanásveszélyes gáz, és a metánnal kevert levegő, amelyet eddig hosszú vezeté- 35 kékén vezettek a külszínre, különösen robbanásveszélyes volt. 30%-nál nagyobb metántartalmú szénmezőből á szén kitermelése eddig a robbanásveszély miatt lehetetlen volt. A találmány szerinti eljárás az ilyen levegőkeveréket veszélyteleníti. 40 Miután a metánnal telt levegőt kiszívattuk, lehetővé válik a szén kitermelése.
A 16 széntelepben levő 15 furatban levő 9 cső egy 20 zárószeleppel rendelkezik. A 20 zárószelep 45 a berendezés üzembe helyezését megelőzően lezárt állapotban van. Az 5 szívóberendezés üzembe helyezése után a 20 zárószelepet nyitjuk. Ettől a pillanattól szivattyúzzuk a gázokat a 16 széntelepből. A kiszivattyúzott gázokat az 5 szívóberendezés 50 4 kibocsátócsövéből kivezetjük. A 4 kibocsátócsőből kiáramló gázok adott sebességgel az 1 keverőbe jutnak, ott a 3 nyílás irányába áramlanak, mert a 4 kibocsátócsőből áramló gázok áramlásának iránya az 1 keverő. Ennek következtében az 1 keverő 55 belsejébe a környezeti levegő a 6 gyűrűs résen át áramlik be. Ez a levegő az 1 keverőben a felszívott gázokkal keveredik. A 3 nyíláson át a levegőkeverék kiáramlik. Lényeges, hogy a kiáramló levegő metán és széndioxid tartalma a 16 széntelepből 60 kiszívott gázokéhoz viszonyítva már nem tartalmaz veszélyes mennyiségű mérgesgázokat.
Az 1 keverő 3 nyílásán kivezetett levegőkeveréket közvetlenül a bánya légterében keverhetjük szét. 65
Igen gyakran az az igény lép fel, hogy a levegőkeveréket a bánya egy távolabbi légterébe vezessük, pl. egy igen jó szellőzésű helyre.
Ebből a célból egy pótlólagos 17 csövet alkalmazunk, amelynek 19 torka a bánya megfelelően jól szellőző helyén van elhelyezve. Ha a bánya adottságai olyanok, hogy egy igen hosszú, igen sok hajlítással rendelkező 17 csövet kell elhelyezni, akkor lehetséges, hogy a 17 cső az 1 keverő irányában légellenállást mutat. Ennek leküzdésére egy pótlólagos 18 szerkezetet alkalmazunk, amely lényegében egy olyan pneumatikus sugárcső, amelyet a 17 csőbe építünk be.
Biztonsági okokból szükséges, hogy az 1 keverő 3 nyílásán kiáramló levegőkeverék metán és széndioxid tartalma a teljes kilépő levegő mennyiségére vonatkoztatva 2%-nál ne legyen nagyobb. A 2%-os arány biztosítása elsősorban az 1 keverő 9 csövével kilépő gázok mennyiségétől, a felszívott gázok összetételétől, valamint azon a hozzákevert levegő arányától függ, amelyet a 6 gyűrűs résen át az 1 keverőbe áramoltatunk. Minthogy a 16 széntelepben lévő gázok összetétele a különböző széntelepeken különböző, de az igen gyakran az idő függvényében is változó, a berendezés működésének szabályozhatónak kell lennie. A találmány szerinti berendezés három különböző féle szabályozási lehetőséget biztosít. Szabályozható a széntelepből, illetve a régi tárnákból fölszívott gázok menynyisége a 9 csőbe beépített 7 fojtócsap állításával. A felszívott gázok összetételének változtatását a gázáramba bebocsátott, adott mennyiségű hamislevegő adagolásával is biztosíthatjuk. A hamislevegőt a bányaüzem nyílásából szivattyúzzuk. A 8 nyílás keresztmetszete változtatható, ami lehetővé teszi, hogy a hamis levegő mennyiségét és a keverékben levő arányát változtatni lehessen.
A harmadik paraméter, amely az 1 keverőbői kilépő levegő-gáz keverék összetételét befolyásolhatja, az a légmennyiség, amely a 6 gyűrűs résen át az 1 keverőbe áramlik. A 6 gyűrűs résen át áramló levegő mennyiségét a 6 gyűrűs rés felületének változtatásával szabályozhatjuk. A 6 gyűrűs résen változtatható átmérőjű 10 toldatok helyezhetők el.
Az 1 keverőhöz a 6 gyűrűs résen át áramló levegő mennyiségének csökkentésére egy nagyobb külső átmérőjű 10 toldatot alkalmazunk. Ha az 1 keverőbe áramló levegő mennyiségét növelni akarjuk, akkor a 10 toldat helyett egy kisebb külső átmérőjű toldatot használunk, vagy egyáltalán nem alkalmazunk 10 toldatot.
A berendezés 9 csövében egy 22 szelep van elhelyezve. A 22 szelep az 5 szívóberendezéshez csatlakoztatott 21 tápáramforrás hatására automatikusan működik. A 22 szelep a 23 vezeték útján a 21 tápáramforrással van összekötve. Amint az 5 szívóberendezés irányában az áramvezetés megszakad — ami a 21 tápáramforrás vezetékének szándékos vagy véletlen megszakítása következtében jön létre — a 9 cső 22 szelepe lezár. A 22 szelep meggátolja, hogy a 16 széntelepből vagy a régi tárnákból a szétkevert gázok a felszín alatti atmoszférába jussanak, ami a 22 szelepnek a 9 csőben való elhelyezése következtében válik lehe177464 tővé. A 22 szelep ugyanis a 8 nyílás és a 16 széntelep között helyezkedik el a 9 csőben.
A keverés jó minősége érdekében az 5 szívóberendezés céljára legelőnyösebben pneumatikus sugárszivattyút használunk. A sugárszivattyú levegője gondoskodik arról, hogy a 16 széntelepről, illetve a régi bányavágatokból származó gázokat hígítsa. Igen előnyös, ha a pneumatikus sugárszivattyút egy tangenciális irányú légárammal együtt alkalmazzuk. Ez az előny a sugárszivattyúk ilyen jellegű jó hatásfokából adódik, másrészt a keverés jobb feltételei következtében, amelyek a sugárszivattyút hajtó légáram folytán jönnek létre.
Minthogy a légkeverék összetétele — amely az 1 keverőbői eltávozik — még tisztításra vár, szükséges, hogy a találmány szerinti berendezést egy olyan mérőszerkezettel lássuk el, amely a légkeverék összetételét ellenőrzi. E célból a 11 és 12 metánmérő szerkezeteket alkalmazzuk. A 11 metánmérő szerkezet jelzőszerve a 8 nyílás és a 6 gyűrűs rés légáramának szabályozószerveként szolgál. A 12 metánmérő szerkezet kijelzőszerve a 6 gyűrűs rés légáramát szabályozza és egyidejűleg a 11 metánmérő szerkezet kijelzett adataival végez összehasonlítást.
Automatikus szabályozás esetében a 11 és 12 metánmérő szerkezetek az összehasonlító 13 szerkezettel és a 14 szervomechanizmussal a 7 fojtócsapot és a 8 nyílás szabályozható felületének nagyságát állítják. Ha pl. a 15 furatból felszívott gázok veszélyes alkotóeleme megnőtt, akkor a 11 metánmérő szerkezet a 13 szerkezet útján a 14 szervomechanizmusra oly módon hat, hogy az a 8 nyílás felületének nagyságát változtatja, minek következtében a hamislevegő mennyisége megváltozik, és ezáltal azon légkeverék összetétel is megváltozik, amely az 1 keverő 3 nyílásából áramlik. Ez a változás a mindenkori beállított értékének megfelelőképpen szabályozza a légkeverék összetételét. Ha a 9 csőben áramló gázok mennyisége megnő, akkor ez a körülmény azon levegőkeverék összetételének változását jelenti, amely az 1 keverő 3 nyílásából áramlik. Ezt a változást a 12 metánmérő szerkezet méri. A 12 metánmérő szerkezet a 13 szerkezet útján működteti a 14 szervómechanizmust, amely a 7 fojtócsapot szabályozza, minek következtében a 9 csövön át folyó gázok mennyisége csökken. Ezáltal a levegőkeverék összetétele ismét a kívánt és beállított értéknek megfelelően változik.
Abban az esetben, ha a 11 és 12 metánmérő szerkezetek nem folyamatos mérőkészülékek, hanem mintavételezéssel működnek szakaszosan, akkor a 13 szerkezetben órajeladót alkalmazunk, amely periodikusan indítójelet ad a metánmérő szerkezetre.
Szabadalmi igénypontok:

Claims (12)

Szabadalmi igénypontok:
1. Eljárás felszín alatti bányaüzemek gáz-veszélyeztetésének csökkentésére a gázoknak a széntelepben levő furatokból való kiszívatásával, illetve a gázoknak a régi bányajáratokból való kiszívatásával, különösen metán és széndioxid gáz eltávolítására, azzal jellemezve, hogy a kiszívatott gázkeveréket egy keverőszerkezetben levegővel hígítjuk, és hogy ezt a levegőt a bányaüzem atmoszférájából vezetjük a keverőszerkezetbe, továbbá hogy a keverést 5 olyan arányban végezzük, hogy a levegő-gáz keverék az ártalmas mérgesgázok megengedett mértékét nem lépi túl, majd ezután a levegő-gáz keveréket a bányalevegő atmoszférájában keveqük szét.
2. Berendezés az 1. igénypont szerinti eljárás 0 foganatosítására a gázoknak a széntelepek furataiból való kiszivattyúzásával, illetve a régi bányaüzemek gázainak kiszívatásával, főleg a metán és széndioxid eltávolítására, amely berendezés egy, a széntelepben vagy a régi bánya vágataiban elhelye5 zett csővel rendelkezik, és amelynek olyan szívóberendezése van, amely célszerűen egy ventillátor vagy pneumatikus sugárszivattyú, amely a csővel össze van kötve, azzal jellemezve, hogy a berendezés egy keverőt (1) tartalmaz, amelynek két, 0 egymás mögött elhelyezett nyílása (2, 3) van, és hogy az egyik nyílásban (2) szívóberendezés (5) kibocsátócsöve (4) helyezkedik el, és a kibocsátócső (4) körül a nyílásban (2) gyűrűs rés (6) van kialakítva, amely egyrészt a felszín alatti bánya 5 atmoszférájával, másrészt pedig a keverő (1) belső terével van összekötve, és hogy a keverő (1) belső terének második nyílása (3) a szétszórt levegőkeveréket befogadó atmoszférához van kapcsolva.
0 3. A 2. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy keverőjének (1) belső tere fúvóka alakú.
3 csövön (9) levő fojtócsap (7) változtatható felületű nyílással (8) rendelkezik.
4. A 3. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy az egy szabályozható
5 amely szelep (22) bontható vezetékű tápáramforrással (21) rendelkezik.
5 nyílásán (2) helyezhető el, és amely a szívóberendezés (5) kibocsátócsövéhez (4) csatlakozik, és hogy a cserélhető toldatok (10) különböző átmérőjűek, miáltal a keverő (1) belső terének gyűrűs rését (
5. A 3. vagy 4. igénypontok bármelyike szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a
5 fojtócsappal (7) rendelkezik, amely a szénteleppel (16) vagy régi bányatérrel összekötött szívóberendezéshez (5) csatlakozó csőben (9) van elhelyezve.
6) alkotó felület szabályozható szerv) ként van kialakítva.
6. Az 5. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy az egy olyan cserélhető toldattal (10) rendelkezik, amely a keverő (1)
7. A 6. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a csőben (9) a nyílás (8) előtt a széntelephez (16) vagy a régi bányatér jellemzőihez méretezett szelep (22) van elhelyezve,
8. A 7. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy az bontható csővel (17) rendelkezik, amely a keverő (1) nyílásával (3) ) van összekötve, és hogy a cső (17) torka (19) a gázok szétkeverésére a bányában valamely jól szellőző helyen van elhelyezve.
9. A 8. igénypont szerinti berendezés kiviteli alalqa, azzal jellemezve, hogy a csőben (17) ’ pótlólagos szívó szerkezet van elhelyezve.
10. A 9. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a furat (15) szívóberendezését (5) tangenciális légáram irányú sugárszivattyú alkotja.
11. A 10. igénypont szerinti berendezés kiviteli 5 alakja, azzal jellemezve, hogy az egy, a furatból (15) és a régi bányatérből kiszívott gazok metántartalmát mérő metánmérő szerkezettel (11) rendelkezik, és hogy a keverőbői (1), annak nyílásán (3) át kivezetett levegőkeverék-áram metántartalmát 10 mérő további metánmérő szerkezettel (12) rendelkezik.
12. A 11. igénypont szerinti berendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a metánmérő szerkezetek (11, 12) egy, a metánmérő szerkezetek (11, 12) által mért paramétereket egy adott paraméterrel összehasonlító szerkezettel (13) vannak összekötve, amely a fojtócsapot (7) állító és annak nyílás- (8) nagyságát változtató szervómechanizmus (14) vezérlőszervét alkotja.
HUKO002851 1976-04-12 1977-04-12 Device for diverting gas danger of subsurface mining plants HU177464B (en)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
PL18874476A PL108063B1 (pl) 1976-04-12 1976-04-12 Sposob i urzadzenie do zmniejszania zagrozen gazowmethod and apparatus for reducing gas explosion hazardsin underground mines ych w podziemiach kopaln

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU177464B true HU177464B (en) 1981-10-28

Family

ID=19976402

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HUKO002851 HU177464B (en) 1976-04-12 1977-04-12 Device for diverting gas danger of subsurface mining plants

Country Status (3)

Country Link
DE (1) DE2715694C3 (hu)
HU (1) HU177464B (hu)
PL (1) PL108063B1 (hu)

Families Citing this family (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3222976A1 (de) * 1982-06-19 1983-12-22 Ruhrkohle Ag, 4300 Essen Verfahren zum absaugen explosiver gas-luft-gemische aus hohlraeumen und anordnung zur durchfuehrung des verfahrens
DE102010002684A1 (de) * 2010-03-09 2011-09-15 Dürr Ecoclean GmbH Verfahren und Vorrichtung zum Absaugen eines zündfähigen Absauggases
CN102174897A (zh) * 2011-03-14 2011-09-07 常熟理工学院 平板式超低浓度瓦斯热富集装置
CN103758561B (zh) * 2014-02-21 2015-04-22 山东安益矿用设备有限公司 煤矿瓦斯抽采控制系统的抽采控制方法
CN104832208B (zh) * 2015-03-25 2017-01-18 宁夏煤炭勘察工程公司 用于煤矿井下松软煤层中长距离水平钻孔的防塌方法
CN108661696B (zh) * 2018-05-14 2019-07-02 中国矿业大学 一种基于减阻工作液的全封闭瓦斯抽采泵节能系统

Also Published As

Publication number Publication date
DE2715694B2 (de) 1979-08-09
DE2715694C3 (de) 1980-04-17
DE2715694A1 (de) 1977-10-20
PL108063B1 (pl) 1980-03-31

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0182143B1 (de) Vorrichtung zur Steuerung des Gasabzuges aus einer Mülldeponie und Verfahren hierzu
CA2584373C (en) Dry polymer hydration apparatus and methods of use
US7704299B2 (en) Methods of hydrogen sulfide treatment
US7096965B2 (en) Method and apparatus for fighting fires in confined areas
EP0555965A2 (en) Controlled gas trap system
HU177464B (en) Device for diverting gas danger of subsurface mining plants
EP1055450A3 (de) Rührwerk
US20190093430A1 (en) Apparatus and method for drilling generally horizontal underground boreholes
CN101322021B (zh) 气体管泄漏的排空和监测系统
CN113446053B (zh) 一种隧道安全疏散通道的加压送风系统
CN110500101A (zh) 一种用于土压平衡盾构的有害气体处理装置及处理方法
US4187087A (en) Handling fluid discharged from a conduit at a high velocity
FR2740862B1 (fr) Dispositif pour aspirer un fluide gazeux a travers un conduit pour le rejeter a l'exterieur de celui-ci
CN116291668A (zh) 一种煤矿综掘工作面双压入式风筒通风系统及方法
DE3222976A1 (de) Verfahren zum absaugen explosiver gas-luft-gemische aus hohlraeumen und anordnung zur durchfuehrung des verfahrens
Gillies et al. Australian longwall panel ventilation practices
US6454457B1 (en) Mixing apparatus with rotary jet water valve
US925274A (en) System of mine ventilation.
CN207570619U (zh) 一种流量计的耐磨装置
JP2770213B2 (ja) シールド工法の切羽における有害ガス検知装置及び方法
US3355188A (en) Joint for well drilling apparatus
RU2278271C2 (ru) Способ и устройство автоматического разгазирования горной выработки
US20220098940A1 (en) Borehole dosing apparatus, arrangement and method
DE10210331B4 (de) Verfahren zur Verhinderung des Entstehens eines zündfähigen Gemisches bei einer in gasführende Hohlräume von abgeworfenen Abbaubereichen des Steinkohlenbergbaus reichende Tiefbohrung
JPS5760215A (en) Method and device for measuring flow rate of solid particle