HU176835B - Kapcsolási elrendezés anódként kapcsolt elektróda élettartamának növelésére - Google Patents

Kapcsolási elrendezés anódként kapcsolt elektróda élettartamának növelésére Download PDF

Info

Publication number
HU176835B
HU176835B HUOA000593A HU176835B HU 176835 B HU176835 B HU 176835B HU OA000593 A HUOA000593 A HU OA000593A HU 176835 B HU176835 B HU 176835B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
electrode
anode
anode electrode
cathode
control device
Prior art date
Application number
Other languages
English (en)
Inventor
Sandor Barta
Peterne Hargittai
Peter Hargittai
Original Assignee
Orszagos Koolaj Gazipari
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Orszagos Koolaj Gazipari filed Critical Orszagos Koolaj Gazipari
Priority to HUOA000593 priority Critical patent/HU176835B/hu
Priority to SE7904136A priority patent/SE7904136L/
Priority to DE2919113A priority patent/DE2919113C2/de
Priority to GB7916381A priority patent/GB2026031B/en
Priority to PL21556579A priority patent/PL115900B1/pl
Priority to IT68023/79A priority patent/IT1118671B/it
Priority to FR7912164A priority patent/FR2426094A1/fr
Priority to SU792772956A priority patent/SU1034611A3/ru
Priority to YU116179A priority patent/YU116179A/xx
Priority to DD79213035A priority patent/DD143835A5/de
Publication of HU176835B publication Critical patent/HU176835B/hu

Links

Landscapes

  • Prevention Of Electric Corrosion (AREA)
  • Electrolytic Production Of Non-Metals, Compounds, Apparatuses Therefor (AREA)

Description

A találmány tárgya kapcsolási elrendezés,mely elektrolit közegben levő, elsődlegesen áramvezetés céljára alkalmazott, anódként kapcsolt elektródok élettartamának növelését az elektróda váltakozva anódos és katódos polarizációjával hajtja végre.
Ismeretes, hogy az elektrolit közegben levő, áramkibocsátó elektród — az anód — a rajta átfolyó áram hatása alatt a Faraday-törvénynek megfelelő értékű súlyveszteséget szenved. Az alkalmazandó anód tömegét így alapvetően az anyagösszetételtől függő súlyveszteségi tényező, a kívánt üzemi élettartam és az áramterhelés határozza meg.
Különösen az elektrokémiai korrózióvédelmi rendszerekben történő alkalmazásnál az alacsony sűlyveszteségi tényezővel rendelkező, de drága anyagok (grafit, szilíciumacél, platinázott titán stb.) nem terjedtek el, mivel az energiaveszteségek korlátozása érdekében szükséges alacsony szétterjedési ellenállást biztosító geometriai méretek nem teszik lehetővé az anód tömegének jelentős csökkentését, így alkalmazásuk gazdaságtalan.
Elektródák — különösen fólia alakú elektródák — előállítására már több eljárás és berendezés ismeretes. Ezeknél az eljárásoknál és berendezéseknél azonban általában a fólia felületére felhordani kívánt fémréteg kialakítását tartják szem előtt, az elektróda élettartama legfeljebb szekunder követelményként jelentkezik. így a 3 420 760 lajstromszámú amerikai szabadalom is olyan eljárás megvalósítására nyújt tanítást, amelyből az elektróda felületének elektrolitikus úton történő kialakítását lehet megismerni. Különösen a káros oxidréte2 gek eltávolítás! módja jellemző az eljárásra, az elektróda élettartamának növelésére tett intézkedések azonban sem ezen, sem a hasonló témakörű 1 564 501 és 1 564 486 számú német szabadalmi leírásokból nem olvashatók ki. Az elektródák elektrolitos kezelésére a 2 146 488 és a 3 082 164 lajstromszámú USA szabadalmi leírások is utalnak, anélkül azonban, hogy a szabadalmazott új technológiával kialakított elektródák megnövelt élettartamára ezekből a leírásokból következtetni lehetne.
A találmány révén azt a célt kívánjuk elérni, hogy olyan anód elektród-rendszert valósítsunk meg, amely a nagy súlyveszteségi tényezővel rendelkező anód élettartamát kis súlyveszteségi tényezőjű anyagból készült segédelektród, valamint mechanikus vagy elektronikus kapcsolóelem célszerű kombinációjával annak többszörösére növeli.
Ezt a célt egy olyan kapcsolási elrendezés révén sikerült elérni, mely egy egyenáram-forrást (egyenirányítót), anód elektródot, katód elektródot, előnyösen kis súlyveszteségi tényezőjű anyagból készült segédelektródot, mechanikus vagy elektronikus kapcsolóelemet, továbbá vezérlőberendezést tartalmaz. Ezek a szerkezeti elemek egymással oly módon vannak összekapcsolva, hogy az anód elektród váltakozva anódosan illetve katódosan polarizálódik. Az anódos és katódos polarizáció mértéke kézi vagy automatikus vezérlőberendezés közbeiktatásával változtatható.
A találmány megértése végett a leíráshoz egy kiviteli példát vázlatosan szemléltető kapcsolási rajzot mellékeltünk. Amint az ábrából » látható, az 1 egyenáram176835
176835.
forrás (egyenirányító) egy mechanikus vagy elektronikus kapcsolóberendezésen keresztül csatlakozik a Jkatódelektródára, a 4 anódelektródára és az 5 segédglektró* dára. A 2 kapcsolóberendezés egyszersmind egy ö vezérlőberendezéssel is össze van kötve, A 4 anódelektróda a 6 vezérlőberendezés által meghatározott ideig polarizálódik anódosan, illetve katódosan. Az anódos és katódos polarizálás időtartamát úgy kell szabályozni, hogy a 4 anódelektróda a környezethez képest mindig negatív potenciálú legyen.
Az természetes, hogy az anódos és katódos polarizáció mértékét a 3 katódelektróda a 4 anódelektróda és az 5 segédelektróda kölcsönös helyzete, valamint ezek felületének aránya is befolyásolja. Az ismertetett berendezés, lényegében két anód-katód elektródapárra bontható, melyekben a 3 katódelektróda állandóan Látódként, az 5 segédelektróda állandóan anódként, míg a 4 anódelektróda felváltva anódként, illetve kátédként működik.
A 2 kapcsolóberendezés egyik állapotában az 1 egyenáramforrás pozitív pólusa a 4 anódelektródára, negatív pólusa pedig a 3 katódelektródára kapcsolódik, az 5 segédelektróda pedig elektromosam el van választva a rendszertől, mely így a hagyományos katódos védelmi rendszernek megfelelően működik. A 4 anódelektródán kibocsátott áram a 3 katódelektródát katódosan polarizálja.
A 2 kapcsolóberendezés másik állapotában a 3 katódelektróda leválasztódik a rendszerről és katódos polarizációja a depolarízdciós tényezőktől függő sebességgel (közel exponenciális jelleggel) csökken, a katódfelütetén létrejövő kettősréteg által képezett kapacitás lassan elveszti a védőáram által beletáplált töltését. Amíg a katódos polarizáció biztosít egy, az adott katódelektród anyagára jellemző elektród — elektrolit potenciálküszöbnél nagyobb potenciált, a 3 katódelektróda katódosan védettnek tekinthető. Ezen idő alatt az 1 egyenáramforrás pozitív pólusát az 5 segédelektróddal, negatív pólusát pedig a 4 anódelektróddal köti össze a 2 kapcsolóberendezés. A 4 anódelektródán most az előzőkkel ellentétes irányú áram folyik át, és annak felületét most katódos irányban polarizálja, azaz most a 4 anódelektród kap katódos védelmet. Amennyiben a 4 anódelektródán megfelelően nagy frekvenciával történik a katódos és anódos áramirány váltakozása, az elméleti kutatások és gyakorlati tapasztalatok szerint a súlyveszteség elhanyagolhatóan kicsinnyé válik. Mivel a szükséges kapcsolási frekvencia 10 Hz nagyságrendű, a 3 katódelektróda polarizációja már viszonylag kis, néhány m2 felület esetében is állandónak tekinthető.
Kísérletek igazolják, hogy a találmány szerinti megoldásnak megfelelő kapcsolási elrendezésben a 4 anódelektróda súlyvesztesége teljes egészében a célszerűen kis súly veszteségi tényezőjű anyagból készült 5 segédetekWÚdá® vihető át, amely megfelelő konstrukció melléit üfeyegssen kisebb tömegűnek választható, mint a 4 anódelektróda, ennélfogva az anódrendszer élettartamát kizárólag az 5 segédelektróda határozza meg.
Természetesen a- kívánt hatás eléréséhez biztosítani kell azt, hogy a 4 anódelektróda katódos és anódos irányú polarizációja közel azonos legyen, valamint azt, hogy a két áramirány esetében a felületi áramsűrűségek a 4 anódelektródán azonos eloszlást adjanak. A kapcsolási elrendezés oly módon is megvahtettható·, hogy a 2 kapcsolóberendezés az 5 segédelektródát a 4 anódelektródával párhuzamosan kapcsolja a 4 anódelektróda áramkibocsátási periódusa alatt, így az 5 segédelektródán időben folytonos egyenáram folyik át.
A 4 anódelektróda fogyása teljes mértékben meggátolható, ha a 4 anódelektródából elfolyó és az abba befolyó áram nagysága egyenlő és a két esetben kialakuló elektromos erőtér iránya egyező, csupán értelme ellentétes.
A 4 anódelektróda fogyása tehát a katódelektróda, az anódelektróda és a segédelektróda találmány szerinti kialakításával és egymáshoz való elrendezésével biztosítható.
A találmány további előnye abban foglalható össze, hogy a felhasznált elektromos energiaigény csökkenthető, ugyanakkor a rendszer élettartama az-ismertekhez képest azoknak többszörösére növelhető.

Claims (3)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Kapcsolási elrendezés anódként kapcsolt elektróda élettartamának növelésére, mely kapcsolási elrendezésben egyenáramforrás (1), mechanikus vagy elektronikus kapcsolóberendezés (2), katódelektróda (3), anódelektróda (4), segédelektróda (5) van, azzal jellemezve, faoj$ a kapcsolóberendezés (2) egyik bemenetére vezérlőberendezés (6) csatlakozik, másik bemenetére egyenáraéa* forrás (1) van kötve, míg a kapcsolóberendezés kimé* netei egy-egy anódelektródára (4), katódelektródára (3), ill. segédelektródára (5) csatlakoznak.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti kapcsolási elrendezés IéWf teli alakja, azzal jellemezve, hogy a vezérlőberendezés (6) automatikus vagy kézi működtetésű, és az anódelektróda (4) anódos, illetve katódos polarizálódásának mérti* két változtatható módon van kialakítva.
  3. 3. Az előző igénypontok bármelyike szerinti kapcsolási elrendezés kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy tó, egyenáramforrás (egyenirányító) (1), a mechanikus vágj elektronikus kapcsolóberendezés (2) és a vezérlőberendezés (6) egy szerkezeti egységet alkotnak.
HUOA000593 1978-05-15 1978-05-15 Kapcsolási elrendezés anódként kapcsolt elektróda élettartamának növelésére HU176835B (hu)

Priority Applications (10)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HUOA000593 HU176835B (hu) 1978-05-15 1978-05-15 Kapcsolási elrendezés anódként kapcsolt elektróda élettartamának növelésére
SE7904136A SE7904136L (sv) 1978-05-15 1979-05-10 Kopplingsanordning for att forlenga livstiden for en som anod kopplad elektrod
DE2919113A DE2919113C2 (de) 1978-05-15 1979-05-11 Schaltanordnung zur Verlängerung der Lebensdauer einer als Anode geschalteten Elektrode
GB7916381A GB2026031B (en) 1978-05-15 1979-05-11 Circuit arrangement to increase the life of electrodes used as anodes
PL21556579A PL115900B1 (en) 1978-05-15 1979-05-14 Circuit for improving stability of electrode connected as an anode
IT68023/79A IT1118671B (it) 1978-05-15 1979-05-14 Disposizione circuitale per aumentare la durata di un elettrodo collegato anodicamente
FR7912164A FR2426094A1 (fr) 1978-05-15 1979-05-14 Circuit de prolongation de la duree de service d'une electrode servant d'anode
SU792772956A SU1034611A3 (ru) 1978-05-15 1979-05-14 Способ катодной защиты от коррозии
YU116179A YU116179A (en) 1978-05-15 1979-05-16 Device for prolonging the duration of an electrode connected as an anode
DD79213035A DD143835A5 (de) 1978-05-15 1979-05-21 Schaltanordnung zur verlaengerung der lebensdauer einer als anode geschalteten elektrode

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HUOA000593 HU176835B (hu) 1978-05-15 1978-05-15 Kapcsolási elrendezés anódként kapcsolt elektróda élettartamának növelésére

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU176835B true HU176835B (hu) 1981-05-28

Family

ID=11000175

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HUOA000593 HU176835B (hu) 1978-05-15 1978-05-15 Kapcsolási elrendezés anódként kapcsolt elektróda élettartamának növelésére

Country Status (4)

Country Link
HU (1) HU176835B (hu)
IT (1) IT1118671B (hu)
PL (1) PL115900B1 (hu)
YU (1) YU116179A (hu)

Also Published As

Publication number Publication date
IT7968023A0 (it) 1979-05-14
YU116179A (en) 1982-08-31
PL115900B1 (en) 1981-05-30
PL215565A1 (hu) 1980-02-11
IT1118671B (it) 1986-03-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
KR960014413A (ko) 원수에 전해질을 첨가하는 전해수 제조장치
US4742867A (en) Method and apparatuses for heat transfer
DE3856182D1 (de) Elektroden zur Verwendung in elektrochemischen Verfahren
Revo et al. Electrode material for supercapacitors based on nanostructured carbon
Taylor On the mechanism of aluminum corrosion in metallized film ac capacitors
ES291668U (es) Electrodo con posibilidad de inversion de polaridad para fines electroquimicos
De Jonghe et al. Failure modes of Na-beta alumina
GB883603A (en) Improvements in or relating to the surface treatment of silicon carbide
HU176835B (hu) Kapcsolási elrendezés anódként kapcsolt elektróda élettartamának növelésére
GB2026031A (en) A circuit arrangement to increase the life of electrodes used as anodes
GB907264A (en) Improvements in or relating to electrolytic treatment of metals more particularly aluminium for increasing the effective surface
Nakajima et al. Fluorine intercalation in graphite in molten salt and anhydrous liquid hydrogen fluoride
JPH0238436Y2 (hu)
RU97107452A (ru) Способ очистки поверхности металлического изделия в электролите
RU1759041C (ru) Устройство для микродугового оксидирования металлов и сплавов
US3368957A (en) Silver-silver chloride electrode of high current-carrying capacity for voltage measurement in a system providing cathodic protection against corrosion
DE102019007362A1 (de) Verfahren und Anlage zum Plasmapolieren
US1077627A (en) Electrolytic condenser.
JPH0564784A (ja) 電極式水処理装置
US2673955A (en) Alternating current electrolytic condenser
JP2585694B2 (ja) オゾナイザ及びオゾン発生方法
Zhukov et al. Investigation of Surface Discharges in an Electrolyte
JPS60207250A (ja) 亜鉛―臭素電池の負極用電極板
DE2024081A1 (de) Heizbarer Akkumulator
Glass et al. A cathodic protection criterion for steel in concrete based on the chloride barrier properties of an electric field