HU176082B - Nyúlásmérő készülék - Google Patents

Nyúlásmérő készülék Download PDF

Info

Publication number
HU176082B
HU176082B HUDU000271A HU176082B HU 176082 B HU176082 B HU 176082B HU DU000271 A HUDU000271 A HU DU000271A HU 176082 B HU176082 B HU 176082B
Authority
HU
Hungary
Prior art keywords
elongation
arm
resting
tip
strain gauge
Prior art date
Application number
Other languages
English (en)
Inventor
Istvan Fueloep
Bela Koos
Janos Koos
Lajos Mundner
Original Assignee
Dunai Vasmu
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Dunai Vasmu filed Critical Dunai Vasmu
Priority to HUDU000271 priority Critical patent/HU176082B/hu
Publication of HU176082B publication Critical patent/HU176082B/hu

Links

Landscapes

  • Length Measuring Devices By Optical Means (AREA)
  • Investigating Strength Of Materials By Application Of Mechanical Stress (AREA)

Description

A találmány tárgya nyúlásmérő készülék, amelynek a mérendő próbadarabra felfekvő csúcsai vannak.
Az anyagvizsgálat során az anyagi jellemzők között fontos helyet foglal el a nyúlásmérés. A nyúlás mérésére többféle módszer ismeretes. Egyik ismert módszer az órás nyúlásmérés, amelynek lényege, hogy a mérendő próbadarab egyik helyén az órás nyúlásmérő készüléket rögzítik, majd ettől a megfogási helytől adott távolságra óraszerkezetet rögzítenek a mérendő próbadarabhoz. A megfogási hely és az óra rögzítési helye közötti távolság növekedését az óraszerkezeten le lehet olvasni. Ennek a nyúlásmérési módszernek az a hátránya, hogy segítségével az olyan anyagú jellemzők, mint pl. a folyási határ meghatározása egyszerűen és gyorsan nem végezhető el. A folyási határ megállapításához minden esetben fel kell venni a teljes szakítódiagramot, majd a mérési adatok felrajzolásával a folyási határ grafikus úton határozható meg.
Másik ismert nyúlásmérési eljárás a Martens féle tükrös nyúlásmérés. Ennek lényege, hogy a próbadarab megnyúlásával arányosan egy tükör elfordul, amelyre vetített fénysugár visszatükrözött képe egy skálán elmozdul. Erről a skáláról olvasható le a nyúlás mértéke. Ennek a mérési eljárásnak ugyanaz a hátránya, mint az órás nyúlásmérésnek, vagyis egy kitüntetett pont meghatározásához gyakorlatilag az egész szakítódiagramot fel kell venni. A folyási határ szerkesztéssel határozható meg.
Az acélgyártás során, hengerműveknél az anyagi jellemzők folyamatos mérésre van szükség. A folyási határ meghatározására a fenti ismert módszerek — bár nagy pontosságú mérési módszerek — lassúságuk miatt nem alkalmazhatók. Egy hideghengerműben például havonta 20 000 mérést kell elvégezni. Ilyen nagyszámú mérés a hagyományos módszerekkel, korlátozott létszámmal nem valósítható meg,
A találmányunk elé célul tűztük ki olyan nyúlásmérő eszköz kidolgozását, amelynek segítségével a folyási határ egyetlen gyors mérés segítségével megállapítható és a mérés pontossága eléri az ismert eszközök pontosságát.
A kitűzött célt a találmány szerint olyan nyúlásmérő készülék segítségével értük el, amelynek a mérendő próbadarabra felfekvő csúcsai vannak, és amelynek lényege, hogy nyugvó csúcsa a készülék alaptestjéhez van mereven rögzítve, mozgó csúcsa kétkarú emelő egyik végére van szerelve, a kétkarú emelő csap körül van ágyazva, a kétkarú emelő másik végén fényrekesz van kialakítva, amelynek egyik oldalán fényforrás, másik oldalán fényérzékelő elem van elrendezve, amelynek kimenete a nyúlást kiértékelő berendezésbe van bevezetve. A találmány szerinti nyúlásmérő készülék célszerűen egy csipesz egyik szárán van kialakítva, a csipesz másik szárán a csúcsokkal szemben görgők vannak és a csipesz szárai közé, azokat összenyomó rugó van behelyezve.
Annak érdekében, hogy a kétkarú emelő nyugalmi helyzetében meghatározott helyzetbe jusson vissza, az alaptest és a kétkarú emelő közé rugó van közbeiktatva. A kétkarú emelőt alaphelyzetében egy ütköző helyezi.
Egy célszerű kiviteli alaknál az ütköző egy állítható csavarorsó.
A találmány szerinti nyúlásmérő készüléket az alábbiakban a mellékelt rajzokon szemléltetett kiviteli példa kapcsán ismertetjük részletesen, ahol az 1. ábra, a nyúlásmérő készülék elvi felépítését mutatja, a 2. ábra, a nyúlásmérő készüléket mutatja oldalról, a 3. ábrán a nyúlásmérő készülék látható perspektivikusan.
A találmány szerinti nyúlásmérő készülék elvi felépítése és működése az 1. ábra alapján érthető meg. Az 1 próbadarab felső lapjára egymástól meghatározott távolságban egy 4 mozgócsúcs és egy 5 nyugvócsúcs fekszik fel. A 4 mozgócsúcs és az 5 nyugvócsúcs közötti távolság a magyar szabványok szerint 80 mm.
Az 5 nyugvócsúcs a készülék 6 alaptestjéhez van mereven rögzítve, a 4 mozgócsúcs pedig egy 2 kétkarú emelő egyik végére van szerelve. A 2 kétkarú emelő a 3 csap körül elfordíthatóan van felfüggesztve. A 2 kétkarú emelő másik végén 7 fény rekesz van kialakítva.
Az 1 próbadarabnak a nyilak irányában történő meghúzásakor az. 1 próbadarab nyúlik és a felső lapjára támaszkodó 4 mozgócsúcs és az 5 nyugvócsúcs közötti távolság növekszik. A 4 mozgócsúcs ily módon az 1. ábra szerinti elrendezésben jobbra elmozdul és elfordítja a 3 csap körül a 2 kétkarú emelőt. Ezzel együtt a 7 fényrekesz lefelé mozdul, amely elmozdulást fcnyvillumos eszközök segítségével érzékeljük.
A 2 kétkarú emelőt a 14 rugó tartja alaphelyzetében, amelyet a 15 ütköző határoz meg.
A 2. ábra részletesebben mutatja a találmány szerinti nyúlásmérő készülék lehetséges kiviteli alakját. A 6 alaptest egy (J-alakúra meghajlított lemez, amelynek belsejében van a 2 kétkarú emelő a 3 csapon felfüggesztve. Alaphelyzetben a 2 kétkarú emelő a 15 ütközőnek támaszkodik, amely az adott esetben egy csavar. Ily módon az alaphelyzet a csavar állításával állítható.
A 2, ábrán a 2 kétkarú emelő a 7 fényrekesz tengelyén átmenő síkkal el van metszve. A 7 fényrékesz egyik oldalán 8 fényforrás, másik oldalán 7 fotodióda van a 6 alaptestre rögzítve. Abban az esetben, ha a 8 fényforrás, a 9 fotodióda valamint a 7 fényrekesz egy egyenesbe esik, akkor a 9 fotodiódára fény jut és kimenetén jel jelenik meg. A rendszertől függően a 7 fényrekesz helyzete ügy van beállítva, hogy vagy akkor jut fény a 9 fotodiódára, ha az előírt mértékű nyúlás bekövetkezik, vagy a 7 fényrekesz akkor takar.
Annak érdekében, hogy a találmány szerinti nyúlásmérő készüléket egyszerűen, gyorsan lehessen az 1 próbadarabra felhelyezni, az egy csipszeként van kialakítva, amelynek 11 felső szárán van a tulajdonképpeni nyúlásmérő készülék, 12 alsó szárára pedig 10 görgők vannak csapágyazva. A 10 görgők az 1 próbadarab alsó lapjára fekszenek fel. A 10 görgők elrendezése az 1 próbadarab alakjának felel meg. A csipesz 11 felső szára és 12 alsó szára közé a 13 rugó van behelyezve, amely a 4 mozgócsúcsot és az 5 nyugvócsúcsot, illetve a 10 görgőket az 1 próbadarabra szorítja. Ily módon a csipesz szárai az 1 próbadarabot közrefogják, és a rugónyomás biztosítja, hogy a csúcsok megcsúszásmentesen nyomódjanak az 1 próbadarabra.
A 3. ábrán a találmány szerinti nyúlásmérö készülék egy lehetséges kiviteli alakjának perspektivikus képe látható. Ezen az ábrán a 2 kétkarú emelőt alaphelyzetébe helyező 15 ütköző egy állítható csavarorsó. A 8 fényforrás és 9 fotodióda a jobb áttekinthetőség érdekében a 6 alaptestről le vannak véve.
Abban az esetben, ha a találmány szerinti nyúlásmérő készülékkel több, meghatározott nyúlásértékhez tartozó pontot kell vizsgálni, úgy a 2 kétkarú emelőn az elfordulás íve mentén egymás után több fényrekeszt lehet kialakítani. A 7 fényrekesz a 2 kétkarú emelőn kialakított lyuk.
A találmány szerinti nyúlásmérő készülékkel a mérés egyszerűen és gyorsan elvégezhető. A csipeszt a mérendő 1 próbadarabra rácsíptetik, majd az 1 próbadarabot — célszerűen szakítógépen — meghúzzák. Az előre meghatározott nyúlási értékeknél az egy vagy több 7 fényrekesz a 9 fotodiódára jutó fényt eltakarja és a 9 fotodióda kimenetéről változó jel jut a nyúláskiértékelő berendezésbe. A nyúláskiértékelő berendezés előnyösen számítógép.
A találmány szerinti nyúlásmérö készülék előnyösen alkalmazható olyan anyagok folyáshatárának meghatározására, amelyek szakítódiagramján a folyáshatár élesen nem határolható el. Ilyen esetekben — a szabványos mérési előírásoknak megfelelően — elégséges a 0,5%-os összes nyúláshoz tartozó húzóerő meghatározása, ami a keresztmetszetre vetítve egyben a folyáshatárnak felel meg. Ebben az esetben a 15 ütközőt úgy állítjuk be, hogy a 9 fotodióda kimenetén akkor jelenjen meg jel, ha a nyúlás értéke a 0,5%-ot elérte.
A találmány szerinti nyúlásmérö készülék segítségével rövid idő alatt nagyszámú mérés elvégezhető és a mérés elektronikus úton, gyakorlatilag késés nélkül kiértékelhető.

Claims (4)

  1. Szabadalmi igénypontok
    1. Nyúlásmérő készülék, amelynek a mérendő próbadarabon felfekvö csúcsai vannak, nyugvócsúcsa a készülék alaptestéhez van mereven rögzítve, azzal jellemezve, hogy mozgócsúcsa (4) kétkarú emelő (2) egyik végére van szerelve, a kétkarú emelő (2) csap (3) körül van ágyazva, a kétkarú emelő (2) másik végén fényrékesz (7) van kialakítva, amelynek egyik oldalán fényforrás (8), másik oldalán fényérzékelő elem van elrendezve, amelynek kimenete a nyúlást kiértékelő berendezésbe van bevezetve, továbbá hogy egy csipesz egyik szárán (11) van kialakítva, a csipesz másik szárán (12), a csúcsokkal (4, 5) szemben görgők (10) vannak és a csipesz szárai (11, 12) közé, azokat összenyomó rugó (13) van behelyezve.
  2. 2. Az 1. igénypont szerinti készülék kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy a kétkarú emelő (2) és az alaptest (6) közé a kétkarú emelőt (2) alaphelyzetbe nyomó rugó (14) van közbeiktatva.
  3. 3. A 2. igénypont szerinti készülék kivitelt alakja, azzal jellemezve, hogy a kétkarú emelőt (2) alaphelyzetében meghelyező ütközője (15) van.
  4. 4. A 3. igénypont szerinti készülék kiviteli alakja, azzal jellemezve, hogy az ütköző (11) egy állítható csavarorsó.
HUDU000271 1977-06-30 1977-06-30 Nyúlásmérő készülék HU176082B (hu)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HUDU000271 HU176082B (hu) 1977-06-30 1977-06-30 Nyúlásmérő készülék

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HUDU000271 HU176082B (hu) 1977-06-30 1977-06-30 Nyúlásmérő készülék

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HU176082B true HU176082B (hu) 1980-12-28

Family

ID=10995061

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HUDU000271 HU176082B (hu) 1977-06-30 1977-06-30 Nyúlásmérő készülék

Country Status (1)

Country Link
HU (1) HU176082B (hu)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
GB1519406A (en) Thermomechanical analyzer and analyzing method
US4313446A (en) Steel wire pressure aesthesiometer
US3421364A (en) Methods of and apparatus for measuring the hardness of materials
US4192321A (en) Tooth displacement measuring apparatus
US2787834A (en) Grating strain gauges
US4061022A (en) Hair testing apparatus
US2588630A (en) Testing apparatus
HU176082B (hu) Nyúlásmérő készülék
US2360581A (en) Optical indicator
US2826062A (en) Apparatus for indicating the plastic deformation of materials
US3372582A (en) Cable tension indicator
US3425131A (en) Extensometer
US1539356A (en) Caliper
GB601216A (en) Improvements in or relating to gauging device
JPS6088350A (ja) 硬度計
US2879600A (en) Method and means for center distance measuring and comparison
US2468362A (en) High-precision caliper
US2453098A (en) System for transmitting motion from a movable measuring element to a movable informing element
US2368757A (en) Tensiometer
US2581946A (en) Inside and outside calipers, height and depth gauge, with dial indicator
US2395154A (en) Combination indicating calipers
US3365803A (en) Fabric elongation measuring device
US2293289A (en) Strain gauge
JPH0252212B2 (hu)
JPH05322723A (ja) 弾塑性破壊じん性値計測方法