HRP20131118A2 - Sustav za pojednostavljeni unos teksta putem zaslona osjetljivog na dodir - Google Patents

Sustav za pojednostavljeni unos teksta putem zaslona osjetljivog na dodir Download PDF

Info

Publication number
HRP20131118A2
HRP20131118A2 HRP20131118AA HRP20131118A HRP20131118A2 HR P20131118 A2 HRP20131118 A2 HR P20131118A2 HR P20131118A A HRP20131118A A HR P20131118AA HR P20131118 A HRP20131118 A HR P20131118A HR P20131118 A2 HRP20131118 A2 HR P20131118A2
Authority
HR
Croatia
Prior art keywords
touch screen
text
field
screen
line
Prior art date
Application number
HRP20131118AA
Other languages
English (en)
Inventor
Marin Erceg
Original Assignee
Marin Erceg
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Marin Erceg filed Critical Marin Erceg
Priority to HRP20131118AA priority Critical patent/HRP20131118A2/hr
Priority to PCT/HR2014/000041 priority patent/WO2015075487A1/en
Publication of HRP20131118A2 publication Critical patent/HRP20131118A2/hr

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G06COMPUTING; CALCULATING OR COUNTING
    • G06FELECTRIC DIGITAL DATA PROCESSING
    • G06F3/00Input arrangements for transferring data to be processed into a form capable of being handled by the computer; Output arrangements for transferring data from processing unit to output unit, e.g. interface arrangements
    • G06F3/01Input arrangements or combined input and output arrangements for interaction between user and computer
    • G06F3/048Interaction techniques based on graphical user interfaces [GUI]
    • G06F3/0487Interaction techniques based on graphical user interfaces [GUI] using specific features provided by the input device, e.g. functions controlled by the rotation of a mouse with dual sensing arrangements, or of the nature of the input device, e.g. tap gestures based on pressure sensed by a digitiser
    • G06F3/0488Interaction techniques based on graphical user interfaces [GUI] using specific features provided by the input device, e.g. functions controlled by the rotation of a mouse with dual sensing arrangements, or of the nature of the input device, e.g. tap gestures based on pressure sensed by a digitiser using a touch-screen or digitiser, e.g. input of commands through traced gestures
    • G06F3/04886Interaction techniques based on graphical user interfaces [GUI] using specific features provided by the input device, e.g. functions controlled by the rotation of a mouse with dual sensing arrangements, or of the nature of the input device, e.g. tap gestures based on pressure sensed by a digitiser using a touch-screen or digitiser, e.g. input of commands through traced gestures by partitioning the display area of the touch-screen or the surface of the digitising tablet into independently controllable areas, e.g. virtual keyboards or menus

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • General Engineering & Computer Science (AREA)
  • Theoretical Computer Science (AREA)
  • Human Computer Interaction (AREA)
  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • User Interface Of Digital Computer (AREA)
  • Input From Keyboards Or The Like (AREA)

Abstract

Sustav za unos teksta u različite uređaje putem fizičkih tipki (kao na slici broj 3) ili putem polja projiciranih na zaslonu osjetljivom na dodir (kao na slici broj 7) pri čemu su brojke i slova raspoređeni u 9 skupina u 3 reda i u 3 stupca od čega je 8 skupina sastavljeno od 3 slova i 1 brojke, a jedna skupina je sastavljena od 2 slova i 2 brojke. Unos navedenih znakova se vrši bilo dodirom odgovarajuće fizičke tipke odnosno kvadranta određenog polja projiciranog na zaslonu osjetljivom na dodir, bilo povlačenjem dijagonalne linije preko određenog polja u smjeru oznake biranog znaka unutar tog polja, a preko zaslona osjetljivog na dodir. Unos ostalih simbola i oznaka u oba slučaja vrši se putem zaslona osjetljivog na dodir bilo putem projicirane tipkovnice bilo putem kombinacije preddefiniranih dodira i pokreta preko ekrana.

Description

Područje na koje se izum odnosi
Ovaj izum odnosi se na način unošenja teksta u različite uređaje prilikom slanja SMS poruka, e-maila, postavljanja postova na različite društvene mreže kao i sve druge situacije koje zahtijevaju unos teksta.
Tehnički problem
Današnji uređaji, a u prvom redu pametni telefoni, ali i obični mobiteli, kao i pametni satovi i tableti podrazumijevaju unos velikih količina teksta pri čemu sustav za njihovo unošenje nije prilagođen odnosno optimiziran samim uređajima, te je potrebno dosta vremena za unos teksta budući su greške vrlo česte, a njihovo ispravljanje nije jednostavno. Pored toga unos teksta traži veliku koncentraciju, a obzirom da ljudi, iako to zakonom nije dopušteno, vrlo često šalju tekstualne poruke putem smartphonea za vrijeme vožnje, isto predstavlja ujedno i jedan od najvećih uzročnika prometnih nesreća u svijetu. Nastavno na navedeno ovim izumom se želi omogućiti lakši, brži i precizniji unos teksta, pa čak i bez gledanja, u različite uređaje.
Stanje tehnike
Sustavi unošenja teksta u modernim uređajima poput pametnih telefona, pametnih satova, tableta i sl. nisu optimizirani za navedene uređaje. Konkretno, uređaji koji imaju zaslon osjetljiv na dodir koriste standardnu QWERTY tipkovnicu projiciranu na zaslonu uređaja. Što je uređaj manji to je unos teksta teži budući je površina tj. područje ekrana koje treba dodirnuti kako bi odabrali određeni znak, u pravilu višestruko manja od površine vrha samog prsta kojim se radi selekcija. U tom slučaju vrlo su česte greške prilikom utipkavanja teksta, a što značajno, zbog potrebe za njihovim ispravljanjem, produljuje vrijeme tipkanja. Sličan problem se javlja i kod pametnih telefona sa ugrađenom fizičkom QWERTY tipkovnicom (poput Blackberrya i nekih modela Nokie). Pored toga, na uređajima sa takvom vrstom tipkovnice nemoguće je unositi tekst bez gledanja u ekran. Stariji modeli mobitela sa klasičnom numeričkom tipkovnicom imaju tipke za brojeve od koji svaka ujedno daje i mogućnost odabira nekog slova, a ovisno o tome koliko se puta uzastopno pritisne sama tipka. Međutim, ovakvi uređaji za tipkovnicu koriste relativno veliku površinu uređaja čime je ujedno u znatnoj mjeri smanjena i veličina samog zaslona. Uz to osobito je nepraktično to što se svi znakovi ne mogu odabirati samo jednim pritiskom. Upravo zbog tog razloga je QWERTY tipkovnica zamijenila ovakvu vrstu tipkovnice na modernim pametnim telefonima i tabletima. Pri tome je ipak potrebno naznačiti kako je numerička tipkovnica omogućavala unos teksta i bez gledanja u sami ekran, a na bazi čula dodira budući je znatno manji broj tipki omogućavao lagano memoriranje položaja pojedinih slova i brojeva. Obzirom kako je problem nepostojanja sustava za unos teksta optimiziranog za moderne uređaje poput smartphonea i sl. primijećen, tako i postoji i razmjerno veliki broj pokušaja da se problem riješi, pri čemu je bitno napomenuti kako niti jedan od njih do sada nije naišao na širu komercijalnu primjenu.
Jedno od ponuđenih rješenja (prijave/patenti CN2755878Y i GB2399922A) koristi fizičke tipke koje svojom konstrukcijom omogućavaju unos znakova samo jednim pritiskom pri čemu se ovisno o dijelu tipke na koji se izvrši pritisak može odabrati različiti znak. Obzirom kako se ovo rješenje prvenstveno odnosi na fizičke tipke, a u međuvremenu su uređaji sa zaslonom osjetljivim na dodir postali dominantni na tržištu, ovakvo rješenje nije pronašlo značajnu primjenu u industriji.
Drugo rješenje (prijava/patent CN202453813U) daje prenosivu tipkovnicu koja ima mogućnost montiranja na mobilni uređaj pri čemu je njen nedostatak upravo to što je riječ o zasebnom uređaju koji se montira na drugi uređaj, dok nestandardan raspored slova ujedno otežava prihvat ovog rješenja od strane tržišta.
Rješenje prema prijavi/patentu CN102929395A podrazumijeva tipkovnicu sastavljenu od tipki grupiranih u zvjezdasto oblikovane skupine u centru kojih se nalazi centralna tipka. Ovakvo rješenje međutim daje samo ideju o mogućem obliku pojedinih tipki, ali ne daje i kompletan sustav za unos teksta, te time to pitanje i dalje ostaje otvoreno.
Nekolicina rješenja (prijave/patenti US2008062015A1, CN2859645Y, US2005140658A1) bazira se na tipkama u obliku džojstika kod kojih se ovisno o smjeru guranja tipke može odabrati određeni znak. Obzirom kako se navedeno rješenje odnosi na fizičke tipke, a u međuvremenu su tržištem zavladali mobiteli sa zaslonima osjetljivim na dodir, niti ovakva rješenja nisu naišla na širu primjenu.
Prijava/patent KR20100086271A kao rješenje nudi virtualnu tipkovnicu prikazanu na touchscreen ekranu pri čemu se odabir znakova na višeznakovnim tipkama vrši obzirom na detektirani dodir ili povlačenje (drag & drop). Iako razmjerno napredno ovo rješenje još uvijek zahtijeva razmjerno visoku koncentraciju tijekom unosa teksta, a osim toga ne nudi kompletan sustav za unos teksta, te shodno tome do danas nije tržišno zaživjelo.
Prijava/patent CN101482778A opisuje metodu unosa teksta pri čemu se pritiskom jedne tipke otvara grupa tj. križni okvir na ekranu sa znakovima na pet pozicija iz kojeg se vrši odabir željenog znaka. Ovakvo rješenje, osim što je kompleksnije od direktnog unosa znaka, također traži i više vremena za unos određenog teksta. Shodno tome ono je svoju ograničenu primjenu našlo u modernim uređajima, ali ujedno nije postalo glavnom metodom za unos teksta.
Neka od rješenja koja se može naći u komercijalnoj upotrebi u obliku aplikacija za smartphone su ona pod nazivom Swype (http://www.swypeinc.com/) i SlideIT (http://www.mobiletextinput.com/). Ona korisniku omogućavaju da nakon što dodirne tipku početnog slova riječi, ne podižući ruku sa ekrana, swipe pokretima odabere i ostala slova željene riječi. Ovakav način unosa teksta donekle može ubrzati unos teksta s time da i dalje zahtjeva visoku preciznost prilikom tipkanja.
Sustav T9 za unos teksta (http://en.wikipedia.org/wiki/T9_(predictive_text)) koji je originalno razvijen za numeričke 3×4 tipkovnice bazira se na predviđanju riječi koje želimo unijeti, ali istovremeno ima visoki postotak pogrešaka što nije poželjno gledajući sa strane korisnika.
Aplikacija Big Finger Keyboard (https://www.facebook.com/pages/Big-Finger-Keyboard- app/275602105452) bazira se na klasičnoj QWERTY tipkovnici pri čemu svaka tipka omogućava odabir 2 slova, a ovisno o tome da li se tipka pritisne jednom ili dvaput uzastopce. Primjerice prva tipka u gornjem redu jednim dodirom znači unos slova Q, a dvama uzastopnim dodirima unos slova W. Obzirom da su same tipke znatno veće od klasičnih QWERTY tipki preciznost tipkanja je veća, ali i dalje je potreban unos slova sa višestrukim dodirom, što sa svoje strane ipak komplicira i produžuje tipkanje.
MessagEase (http://www.exideas.com/ME/index.php) aplikacija predstavlja tipkovnicu koja putem malog broja tipki, a kombinacijom dodira i swipe pokreta, omogućava vrlo brzi unos teksta. Međutim, zbog potpuno novog razmještaja slova tipkovnica je ujedno i vrlo zbunjujuća za neiskusnog korisnika što ujedno znači i otežano prihvaćanje od strane tržišta.
Također i 8pen aplikacija (http://www.8pen.com/) nudi potpuno novi način unosa teksta, ali upravo zbog sasvim revolucionarnog načina unosa teksta, neiskusnim korisnicima kao sustav izgleda vrlo komplicirano, te na taj način iz njihove perspektive ne predstavlja bolje rješenje od postojeće QWERTY tipkovnice.
ThickButtons (http://thickbuttons.com/) aplikacija nastoji predvidjeti slijedeća slova koja želimo odabrati, te shodno tome te tipke čini većima u odnosu na ostale. Sa svakim unesenim slovom nudi se različita kombinacija uvećanih tipki, a ovisno o trenutnom predviđanju slijedećih slova. Tipkovnica na koju se to odnosi je standardna QWERTY tipkovnica i iako donekle olakšava unos teksta ne predstavlja suštinsku promjenu i poboljšanje postojećeg sustava.
Aplikacija Minuum (http://minuum.com/) nudi minimiziranu QWERTY tipkovnicu čime se postiže to da ovakva tipkovnica zauzima znatno manji prostor nego klasična tipkovnica. Međutim ovakav sustav unosa teksta nije fokusiran na olakšavanje unosa teksta odnosno povećanje brzine unosa teksta.
Pored navedenih rješenja kao mogući način unosa teksta javlja se i voice recognition odnosno sustav za prepoznavanje govornih komandi. Međutim, pored toga što ovakav sustav još uvijek ima nezanemariv postotak pogrešaka, potrebno je osobito imati u vidu kako u velikoj većini slučajeva korisnik ne želi da njegova okolina čuje poruku koju želi poslati, odnosno tekst koji želi unijeti.
Osim svega navedenog postoji i sustav za prepoznavanje rukopisa koji omogućava unos teksta pisanjem vlastitim rukopisom po zaslonu uređaja sa zaslonom osjetljivim na dodir. Obzirom da je unos svakog pojedinog slova tj. znaka ovakvim putom znatno kompleksniji od tipkanja putem tipkovnice niti ovaj sustav nije naišao na širu primjenu.
Izlaganje suštine izuma
Primarni cilj izuma je omogućavanje znatno jednostavnijeg, bržeg i preciznijeg unosa teksta u sve uređaje kod kojih je to potrebno. Sekundarni cilj izuma je omogućiti unos teksta bez gledanja u sami uređaj, a na bazi korištenja čula dodira. Dodatni ciljevi i prednosti izuma dijelom će biti pokazani u opisu koji slijedi, a dijelom će se saznati kroz primjenu izuma.
Sustav za unos teksta po ovom izumu obuhvaća virtualnu (touchscreen) ili mehaničku tipkovnicu čija je glavna karakteristika da su sve brojke i slova raspoređeni u skupine od koji svaka sadrži nekoliko znakova zvjezdasto raspoređenih oko centra svake skupine, a eventualno i u centru same skupine. Odabir samog znaka se može vršiti bilo samim dodirom na određenu tipku odnosno određeno područje ekrana, bilo swipe povlačenjem (prsta, stilusa, pisaljke...) preko zaslona. Pri tome ovaj izum predstavlja kompletan sustav (sa nekoliko svojih varijacija) koji omogućava direktan unos svih značajnijih znakova ili simbola kako putem fizičke tako i putem virtualne tipkovnice projicirane na zaslonu uređaja. Direktan unos pojedinog znaka ili simbola se pri tome može ostvariti bilo samo jednim dodirom određene fizičke tipke bilo jednostavnim dodirom ekrana (tap) ili povlačenjem preko ekrana (swype) ili njihovom kombinacijom, a putem zaslona osjetljivog na dodir, pri čemu je sve značajne znakove i simbole moguće unijeti bez potrebe za otvaranjem zasebnih tipkovnica za posebne znakove i simbole na zaslonu. Ovaj izum pretpostavlja znakove na tipkovnici raspoređene u 9 skupina što uz određenu kombinaciju pokreta i dodira bilo fizičkih tipki bilo tipkovnice projicirane na zaslonu osjetljivom na dodir čini kompletan sustav za unos teksta u moderne uređaje, a pri čemu se to na ovaj način može raditi u znatno kraćem vremenu i preciznije, pa čak i bez gledanja u sami uređaj prilikom unosa teksta.
Kratak opis crteža
Popratni crteži koji su uključeni u opis i koji čine opis izuma, ilustriraju nekolicinu najboljih načina za izvedbu izuma, i pomažu kod objašnjavanja osnovnih principa izuma.
• slika 1 predstavlja nacrt sustava za unos teksta putem tipki grupiranih u skupine u obliku asimetričnih križića
• slika 2 predstavlja nacrt sustava za unos teksta putem tipki grupiranih u skupine u obliku zrakasto raspoređenih krakova
• slika 3 predstavlja nacrt sustava za unos teksta putem kvadratnih tipki grupiranih u skupine u obliku kvadrata
• slika 4 predstavlja nacrt sustava za unos teksta putem okruglih tipki grupiranih u međusobno fizički razdvojene skupine
• slika 5 predstavlja nacrt skupine tipki za unos teksta putem trokutastih tipki grupiranih u skupine u obliku kvadrata
• slika 6 predstavlja nacrt sustava za unos teksta putem tipki u obliku štapića ili kratkih linija grupiranih u međusobno fizički razdvojene skupine
• slika 7 prikazuje izgled ekrana kod sustava za unos teksta putem tipkanja na zaslonu osjetljivom na dodir pri čemu su slova i brojke grupirani u zasebne skupine odnosno polja međusobno razdvojena vidljivim linijama
• slika 8 prikazuje izgled ekrana kod sustava za unos teksta putem povlačenja prstom, stilusom i sl. preko zaslona osjetljivog na dodir i podijeljenog na polja
• slika 9 prikazuje način kretanja (navigacije) kroz tekst preko dodira ili povlačenja prstom, stilusom i sl. putem zaslona osjetljivog na dodir i podijeljenog na polja
• slika 10 prikazuje način biranja velikih i malih slova putem zaslona osjetljivog na dodir i podijeljenog na polja
• slika 11 prikazuje način unosa interpunkcijskih oznaka putem zaslona osjetljivog na dodir i podijeljenog na polja
• slika 12 prikazuje način unosa matematičkih oznaka putem zaslona osjetljivog na dodir i podijeljenog na polja
• slika 13 prikazuje način unosa simbola putem zaslona osjetljivog na dodir i podijeljenog na polja
• slika 14 prikazuje način unosa oznaka valute putem zaslona osjetljivog na dodir
• slika 15 prikazuje način unosa emotikona putem zaslona osjetljivog na dodir
• slika 16 prikazuje način unosa lokalnih slova putem zaslona osjetljivog na dodir i podijeljenog na polja
• slika 17 prikazuje Položaj tipki za razmak i točku kod sustava za unos teksta putem tipkanja na zaslonu osjetljivom na dodir pri čemu su slova i brojke grupirani u zasebne skupine odnosno polja međusobno razdvojena vidljivim linijama
Detaljan opis izuma
U nastavku će se pobliže objasniti nekoliko pretpostavljenih ostvarenja izuma koja su prikazana priloženim crtežima.
Slika 1. Izvedba sustava za unos teksta putem tipki grupiranih u skupine u obliku asimetričnih križića:
Shodno slici br. 1 vidljivo je da je sustav zasnovan na tipkama grupiranim u međusobno razdvojene skupine od kojih svaka skupina u svom centru ima ispupčenje koje olakšava pronalazak pojedine skupine slova (a koje i samo može, ali i ne mora imati funkciju tipke). Tipke skupine mogu, ali i ne moraju, pored toga biti i međusobno povezane linijama u obliku slova X. Pritiskom na pojedinu tipku skupine može se izvršiti odabir različitog slova ili znaka. Kada centralno ispupčenje i samo ima funkciju tipke njegovim pritiskom moguće je direktno odabrati predefiniranu riječ, znak ili emotikon.
Slika 2. Izvedba sustava za unos teksta putem tipki grupiranih u skupine u obliku zrakasto raspoređenih krakova:
Shodno slici br. 2 vidljivo je da je sustav zasnovan na tipkama grupiranim u međusobno razdvojene skupine uz naznaku kako su tipke pojedine skupine zrakasto raspoređene oko zajedničkog centra u obliku krakova, a pritiskom na pojedinu tipku skupine može se izvršiti odabir različitog slova ili znaka. Primjerice, pritiskom na gornju lijevu tipku tj. krak gornje lijeve skupine vrši se odabir slova "a", pritiskom na gornju desnu tipku tj. krak vrši se odabir slova "b", pritiskom na donju lijevu tipku tj. krak vrši se odabir slova "c", a pritiskom na donju desnu tipku tj. krak vrši se odabir broja "1". Same tipke skupine mogu se, ali i ne moraju međusobno dodirivati. Kada se vrši biranje brojeva pritiskom na bilo koju tipku određene skupine odabire se isti broj.
Slika 3. Izvedba sustava za unos teksta putem kvadratnih tipki grupiranih u skupine u obliku kvadrata:
Shodno slici br. 3 vidljivo je da je sustav zasnovan na tipkama kvadratnog oblika grupiranim u međusobno razdvojene skupine koje i same imaju kvadratni oblik. Pritiskom na pojedinu tipku skupine može se izvršiti odabir različitog slova ili znaka. Primjerice, pritiskom na gornju lijevu tipku gornje lijeve skupine vrši se odabir slova "a", pritiskom na gornju desnu tipku vrši se odabir slova "b", pritiskom na donju lijevu tipku vrši se odabir slova "c", a pritiskom na donju desnu tipku vrši se odabir broja "1". Same tipke skupine mogu se, ali i ne moraju međusobno dodirivati. Kada se vrši biranje brojeva pritiskom na bilo koju tipku određene skupine odabire se isti broj.
Slika 4. Izvedba sustava za unos teksta putem okruglih tipki grupiranih u međusobno fizički razdvojene skupine:
Shodno slici br. 4 vidljivo je da je sustav zasnovan na okruglim (ili ovalnim) tipkama grupiranim u međusobno razdvojene skupine na način da svaka od njih čini cjelinu fizički izdvojenu od ostalih skupina. Pritiskom na pojedinu tipku skupine može se izvršiti odabir različitog slova ili znaka. Primjerice, pritiskom na gornju lijevu tipku gornje lijeve skupine vrši se odabir slova "a", pritiskom na gornju desnu tipku vrši se odabir slova "b", pritiskom na donju lijevu tipku vrši se odabir slova "c", a pritiskom na donju desnu tipku vrši se odabir broja "1". Same tipke skupine mogu se, ali ne moraju međusobno dodirivati. Kada se vrši biranje brojeva pritiskom na bilo koju tipku određene skupine odabire se isti broj.
Slika 5. Izvedba sustava za unos teksta putem trokutastih tipki grupiranih u skupine u obliku kvadrata:
Prema slici 5 vidljivo je da je sustav zasnovan na tipkama trokutastog oblika grupiranim u međusobno razdvojene skupine u obliku kvadrata. Pritiskom na pojedinu tipku skupine može se izvršiti odabir različitog slova ili znaka. Primjerice, pritiskom na gornju lijevu tipku gornje lijeve skupine vrši se odabir slova "a", pritiskom na gornju desnu tipku vrši se odabir slova "b", pritiskom na donju lijevu tipku vrši se odabir slova "c", a pritiskom na donju desnu tipku vrši se odabir broja "1". Same tipke skupine mogu se, ali i ne moraju međusobno dodirivati. Kada se vrši biranje brojeva pritiskom na bilo koju tipku određene skupine odabire se isti broj.
Slika 6. Izvedba sustava za unos teksta putem tipki u obliku štapića ili kratkih linija grupiranih u međusobno fizički razdvojene skupine:
Shodno slici br. 6 vidljivo je da je sustav zasnovan na tipkama u obliku paralelno postavljenih štapića i grupiranih u međusobno razdvojene skupine, pri čemu se pritiskom na jedan ili drugi kraj štapića može izvršiti odabir različitog slova ili znaka. Primjerice, pritiskom na lijevi krak gornje tipke gornje lijeve skupine vrši se odabir slova "a", pritiskom na desni krak gornje tipke vrši se odabir slova "b", pritiskom na lijevi krak donje tipke vrši se odabir slova "c", a pritiskom na desni krak donje tipke vrši se odabir broja "1". Kada se vrši biranje brojeva pritiskom na bilo koji dio tipki skupine odabire se isti broj. Tipke u obliku štapića osim horizontalno mogu biti i vertikalno ili dijagonalno postavljene.
Slika 7. Izvedba sustava za unos teksta putem tipkanja na zaslonu osjetljivom na dodir pri čemu su slova i brojke grupirani u zasebne skupine odnosno polja međusobno razdvojena vidljivim linijama
Na slici 7 prikazan je sustav za unos teksta putem touchscreena. Tipke koje predstavljaju slova i brojke su grupirane u vizualno međusobno razdvojene skupine prikazane u obliku polja na zaslonu, a tipkovnicu definira podjela područja koje koristimo za tipkanje na 9 polja raspoređenih u 3 reda i 3 stupca. Svako polje je dalje podijeljeno na četiri dijela, te time omogućava odabir četiri različita znaka, a odabir se znaka vrši dodirivanjem određenog dijela polja. Primjerice, dodirom gornjeg lijevog dijela gornjeg lijevog polja (koje predstavlja slovo „a“) vrši se odabir slova „a“, dodirom gornjeg desnog dijela tog istog polja (koje predstavlja slovo „b“) vrši se odabir slova „b“, dodirom donjeg lijevog dijela istog polja (koje predstavlja slovo „c“) vrši se odabir slova „c“, dodirom donjeg desnog dijela polja (koje predstavlja broj „1“) vrši se odabir broja „1“. Polja se međusobno mogu, ali i ne moraju dodirivati.
Slika 8. Izvedba sustava za unos teksta putem povlačenja prstom, stilusom i sl. preko zaslona osjetljivog na dodir i podijeljenog na polja
Na slici 8 prikazan je sustav za unos teksta putem touchscreena. Tipkovnicu definira podjela područja koje koristimo za tipkanje na 9 polja raspoređenih u 3 reda i 3 stupca. Svako polje pri tome omogućava odabir 3 slovna i 1 brojčanog znaka, a odabir se znaka, umjesto tipkanjem na virtualnu tipku, vrši povlačenjem prsta, pisaljke, stilusa i sl. preko pojedinog polja. Ovisno o smjeru i kutu povlačenja odabire se pojedini znak. Primjerice, povlačenjem prsta preko gornjeg lijevog polja u smjeru od dolje- desno prema gore-lijevo vrši se odabir slova „a“. Povlačenjem prsta preko centralnog polja u smjeru od dolje-lijevo prema gore-desno vrši se odabir slova „n“. Povlačenjem prsta preko gornjeg desnog polja u smjeru od gore-lijevo prema dolje-desno vrši se odabir broja „3“. Povlačenjem prsta preko donjeg lijevog polja u smjeru od gore-desno prema dolje-lijevo vrši se odabir slova „u“. Povučena linija može dijelom zahvaćati i susjedna polja, a u tom slučaju se odabir znaka vrši obzirom na činjenicu u kojem polju se nalazi najveći dio povučene linije. Isto u naravi znači da će primjerice, iako je prva točka dodira ekrana bila u drugom polju, biti odabran znak iz onog polja u kojem se povučena linija najvećim svojim dijelom i nalazi.
Slika 9. Način kretanja (navigacije) kroz tekst preko dodira ili povlačenja prstom, stilusom i sl. putem zaslona osjetljivog na dodir i podijeljenog na polja
Na slici 9 prikazani su mogući načini kretanja kroz tekst pri čemu smjer povlačenja ujedno govori i u kojem pravcu se želimo kretati unutar teksta. Redom su prikazani primjeri slijedećih naredbi:
1. red:
- idi unatrag za jedno slovo (potez na lijevo kroz dva polja)
- idi unaprijed za jedno slovo (potez na desno kroz dva polja)
- idi unatrag za jednu riječ (potez na lij evo kroz tri polja)
- idi unaprijed za jednu riječ (potez na desno kroz tri polja)
- obriši rečenicu (potez prema gore kroz tri polja)
2. red:
- idi na početak teksta (potez od donjeg desnog prema gornjem lijevom polju)
- idi na kraj teksta (potez od gornjeg lijevog prema donjem desnom polju)
- obriši jedno slovo (potez na lijevo kroz dva polja u donjem redu)
- obriši jednu riječ (potez na lij evo kroz tri polja u donjem redu)
- obriši sav tekst (prekrižen ekran)
3. red:
- idi gore jedan red (potez na gore kroz dva polja)
- idi dolje jedan red (potez na dolje kroz dva polja)
- idi u novi red (potez na desno kroz tri polja u donjem redu)
- razmak (kratki dodir ekrana)
Slika 10. Način biranja velikih i malih slova putem zaslona osjetljivog na dodir i podijeljenog na polja
Na slici 10 prikazani su mogući načini biranja velikih odnosno malih slova. Redom su prikazani primjeri slijedećih naredbi:
- sva velika slova - CAPS LOCK (potez od donjeg lijevog prema gornjem desnom polju)
- isključi sva velika slova (potez od gornjeg desnog prema donjem lijevom polju)
- neka samo odabrano slovo bude veliko (nakon poteza kojim se odabire određeno slovo zadržati dodir sa ekranom u trajanju od nekoliko desetinki sekunde)
Slika 11. Način unosa interpunkcijskih oznaka putem zaslona osjetljivog na dodir i podijeljenog na polja
Na slici 11 prikazani su mogući načini unosa interpunkcijskih oznaka. Redom su prikazani primjeri slijedećih naredbi:
1. red:
- točka (kratki dodir ekrana u području donjeg desnog polja)
- uskličnik (dodir ekrana u području donjeg desnog polja u trajanju od nekoliko desetinki sekunde)
- upitnik (ispis gornje polovice upitnika)
- zarez (kratki potez prema dolje)
- apostrof (kratki potez prema dolje u najvišem redu)
2. red:
- dvotočka (dva uzastopna kratka dodira ekrana ili istovremen dodir ekrana sa dva prsta)
- tri točke (tri uzastopna kratka dodira ekrana ili istovremen dodir ekrana sa tri prsta)
- točka zarez (kratki dodir ekran neposredno popraćen kratkim potezom prema dolje)
- navodni znakovi (dva uzastopna poteza prema dolje)
Slika 12. Način unosa matematičkih oznaka putem zaslona osjetljivog na dodir i podijeljenog na polja
Na slici 12 prikazani su mogući načini unosa matematičkih oznaka. Redom su prikazani primjeri slijedećih naredbi:
1. red:
- minus (kratki potez prema desno)
- plus (dvije linije koje se međusobno križaju)
- puta / zvjezdica (tri linije koje se međusobno križaju)
- kroz / kosa crta (dijagonalan potez od dolje lijevo prema gore desno kroz dva reda i dva stupca)
- jednako (dva uzastopna poteza prema desno)
2. red:
- nije jednako (dva uzastopna poteza prema desno i jedan potez okomito na njih)
- postotak (kratki dodir ekrana neposredno popraćen kratkim potezom prema dolje i još jednim kratkim dodirom)
- promil (kratki dodir ekrana neposredno popraćen kratkim potezom prema dolje i sa još dva uzastopna kratka dodira)
Slika 13. Način unosa simbola putem zaslona osjetljivog na dodir i podijeljenog na polja
Na slici 13 prikazani su mogući načini unosa simbola. Redom su prikazani primjeri slijedećih naredbi:
1. red:
- ljestve # (dva uzastopna horizontalna poteza neposredna praćena sa dva uzastopna vertikalna poteza)
- lij eva zagrada (krivulja u obliku lijeve zagrade)
- desna zagrada (krivulja u obliku desne zagrade)
- stupanj (veća kružnica)
- bulletpoint (manja kružnica)
2. red:
- @ (krivulja u obliku malog slova e, odnosno spirale)
- & (krivulja u obliku grčkog slova alfa - a)
- donja crta (kratki potez na desno kroz dva polja u donjem redu)
- backslash (dijagonalan potez od gore lijevo prema dolje desno kroz dva reda i dva stupca)
Slika 14. Način unosa oznaka valute putem zaslona osjetljivog na dodir
Na slici 14 prikazani su mogući načini unosa oznaka valute. Redom su prikazani primjeri slijedećih naredbi:
1. red:
- euro (krivulja u obliku slova C)
- dolar (krivulja u obliku pojednostavljenog slova S)
- funta (krivulja u obliku slova L)
- turska lira (krivulja u obliku slova L sa horizontalnom crtom preko sebe)
- yen i yuan (krivulja u obliku slova V odnosno Y)
2. red:
- rupi (krivulja u obliku slova R)
- južnokorejski won (krivulja u obliku slova W)
- ukrajinski hrivanj (krivulja u obliku obratnog slova S)
Slika 15. Način unosa emotikona putem zaslona osjetljivog na dodir
Na slici 15 prikazani su mogući načini unosa emotikona. Redom su prikazani primjeri slijedećih naredbi:
- osmijeh ☺ (krivulja u obliku banane s trbuhom okrenutim prema dolje)
- tužno lice [image] (krivulja u obliku banane s trbuhom okrenutim prema gore)
- šaljivo lice [image] (krivulja u obliku banane s trbuhom okrenutim prema dolje uz kratko povlačenje prema dolje)
- uplakano lice [image] (krivulja u obliku banane s trbuhom okrenutim prema gore uz kratko povlačenje prema dolje)
- ljubav [image] (krivulja u obliku jabuke)
Slika 16. Način unosa lokalnih slova putem zaslona osjetljivog na dodir i podijeljenog na polja
Na slici 16 prikazani su mogući načini unosa lokalnih slova pojedinih jezika. Odabir se vrši kombinacijom dvaju poteza od kojih prvi znači odabir osnovnog slova (npr. C), a drugi potez je horizontalno, vertikalno ili dijagonalno povlačenje preko kvadranta polja u kojem se osnovno slovo nalazi, a kako bi se definirana lokalna verzija osnovnog slova (npr. Č ili Ć). Redom su prikazani primjeri unosa slijedećih lokalnih slova:
1. red:
- slovo Č (povlačenje od gore desno prema dolje lijevo preko gornjeg lijevog polja (kao za odabir slova C) neposredno praćeno horizontalnim potezom u desno preko donjeg lijevog kvadranta tog istog polja)
- slovo Ć (povlačenje od gore desno prema dolje lijevo preko gornjeg lijevog polja (kao za odabir slova C) neposredno praćeno dijagonalnim potezom u istom smjeru preko donjeg lijevog kvadranta tog istog polja)
- slovo Ž (povlačenje od dolje lijevo prema gore desno preko donjeg desnog polja (kao za odabir slova Z) neposredno praćeno horizontalnim potezom u desno preko gornjeg desnog kvadranta tog istog polja)
- slovo Š (povlačenje od dolje desno prema gore lijevo preko donjeg lijevog polja (kao za odabir slova S) neposredno praćeno horizontalnim potezom u desno preko gornjeg lijevog kvadranta tog istog polja)
- slovo Đ (povlačenje od dolje desno prema gore lijevo preko gornjeg srednjeg polja (kao za odabir slova D) neposredno praćeno horizontalnim potezom u desno preko gornjeg lijevog kvadranta tog istog polja)
2. red:
- slovo Ą (povlačenje od dolje desno prema gore lijevo preko gornjeg lijevog polja (kao za odabir slova A) neposredno praćeno dijagonalnim potezom u suprotnom smjeru preko gornjeg lijevog kvadranta tog istog polja)
- slovo Ę (povlačenje od dolje lijevo prema gore desno preko gornjeg srednjeg polja (kao za odabir slova E) neposredno praćeno dijagonalnim potezom od gore lijevo prema dolje desno preko gornjeg desnog kvadranta tog istog polja)
- slovo Ł (povlačenje od gore desno prema dolje lijevo preko srednjeg lijevog polja (kao za odabir slova L) neposredno praćeno horizontalnim potezom u desno preko donjeg lijevog kvadranta tog istog polja)
Slika 17. Položaj tipki za razmak i točku kod sustava za unos teksta putem tipkanja na zaslonu osjetljivom na dodir pri čemu su slova i brojke grupirani u zasebne skupine odnosno polja međusobno razdvojena vidljivim linijama
Na slici 17 prikazan je položaj tipki za razmak i za točku kod tipkovnice koja se sastoji od 9 polja raspoređenih u 3 reda i 3 stupca pri čemu je svako polje podijeljeno na kvadrante od kojih svaki kvadrant omogućava unos nekog znaka. Tipka za razmak je u tom slučaju smještena između donjeg i srednjeg reda, te je razvučena po cijeloj širini tipkovnice. Tipka za točku je u tom slučaju smještena u centralnom dijelu donjeg lijevog polja tipkovnice.

Claims (13)

1. Sustav za unos teksta putem zaslona osjetljivog na dodir kod kojeg se znakovi odabiru povlačenjem linija preko ekrana koji se sastoji od zaslona osjetljivog na dodir podijeljenog na polja, te navedena polja omogućavaju odabiranje četiri znaka, naznačen time, da se odabir pojedinog znaka odvija u ovisnosti o: - kutu koji je određen početnom i završnom točkom povučene linije i/ili kutu pod kojim je linija povučena preko ekrana - smjeru povlačenja linije - informacije u kojem se polju najvećim dijelom nalazi povučena linija, te se na temelju međusobnog odnosa ta tri elementa vrši ispis odgovarajućeg znaka na zaslonu.
2. Sustav za unos teksta putem zaslona osjetljivog na dodir prema zahtjevu 1, naznačen time, da je zaslon osjetljiv na dodir podijeljen na najmanje dva polja, a poželjno na devet polja.
3. Sustav za unos teksta putem zaslona osjetljivog na dodir prema zahtjevu 1, naznačen time, da svako polje poželjno omogućava odabir četiri znaka.
4. Sustav za unos teksta putem zaslona osjetljivog na dodir prema zahtjevu 3, naznačen time, da su znakovi raspoređeni u kutovima četverokuta koji predstavlja pojedinačno polje.
5. Sustav za unos teksta putem zaslona osjetljivog na dodir prema zahtjevu 1, naznačen time, da se odabir pojedinog znaka može provoditi isključivo na temelju informacije u kojem se polju povučena linija nalazi svojim najvećim dijelom.
6. Sustav za unos teksta putem zaslona osjetljivog na dodir prema bilo kojem prethodnom zahtjevu, naznačen time, da se znak koji se nalazi u donjem desnom kutu četverokuta koji predstavlja pojedinačno polje odabire povlačenjem linije u smjeru od gore lijevo prema dolje desno.
7. Sustav za unos teksta putem zaslona osjetljivog na dodir prema bilo kojem prethodnom zahtjevu, naznačen time, da se znak koji se nalazi u donjem lijevom kutu četverokuta koji predstavlja pojedinačno polje odabire povlačenjem linije od u smjeru od gore desno prema dolje lijevo.
8. Sustav za unos teksta putem zaslona osjetljivog na dodir prema bilo kojem prethodnom zahtjevu, naznačen time, da se znak koji se nalazi u gornjem desnom kutu četverokuta koji predstavlja pojedinačno polje odabire povlačenjem linije od u smjeru od dolje lijevo prema gore desno.
9. Sustav za unos teksta putem zaslona osjetljivog na dodir prema bilo kojem prethodnom zahtjevu, naznačen time, da se znak koji se nalazi u gornjem lijevom kutu četverokuta koji predstavlja pojedinačno polje odabire povlačenjem linije od u smjeru od dolje desno prema gore lijevo.
10. Sustav za unos teksta putem zaslona osjetljivog na dodir prema bilo kojem prethodnom zahtjevu, naznačen time, da se kretanje kroz tekst provodi povlačenjem linije preko ekrana, i to povlačenjem horizontalne linije u lijevo za kretanje kroz tekst u lijevo ili za brisanje teksta, odnosno povlačenjem horizontalne linije u desno a kretanje kroz tekst u desno ovisno u kojem je redu polja izvršeno povlačenje.
11. Sustav za unos teksta putem zaslona osjetljivog na dodir prema zahtjevu 10, naznačen time, da se ovisno o broju polja zahvaćenih povučenom linijom kretanje kroz tekst vrši za jedan znak ili jednu riječ, gdje kraće povlačenje odgovara jednom znaku, a dulje povlačenje odgovara jednoj riječi.
12. Sustav za unos teksta putem zaslona osjetljivog na dodir prema zahtjevu 1, naznačen time, da svako polje omogućava odabir najmanje dva znaka.
13. Sustav za unos teksta putem zaslona osjetljivog na dodir prema bilo kojem prethodnom zahtjevu, naznačen time, da se može koristiti na bilo kojem zaslonu osjetljivom na dodir bez obzira na veličinu zaslona.
HRP20131118AA 2013-11-22 2013-11-22 Sustav za pojednostavljeni unos teksta putem zaslona osjetljivog na dodir HRP20131118A2 (hr)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HRP20131118AA HRP20131118A2 (hr) 2013-11-22 2013-11-22 Sustav za pojednostavljeni unos teksta putem zaslona osjetljivog na dodir
PCT/HR2014/000041 WO2015075487A1 (en) 2013-11-22 2014-11-21 System for simplified input of text via touchscreen

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
HRP20131118AA HRP20131118A2 (hr) 2013-11-22 2013-11-22 Sustav za pojednostavljeni unos teksta putem zaslona osjetljivog na dodir

Publications (1)

Publication Number Publication Date
HRP20131118A2 true HRP20131118A2 (hr) 2015-06-05

Family

ID=52350141

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
HRP20131118AA HRP20131118A2 (hr) 2013-11-22 2013-11-22 Sustav za pojednostavljeni unos teksta putem zaslona osjetljivog na dodir

Country Status (2)

Country Link
HR (1) HRP20131118A2 (hr)
WO (1) WO2015075487A1 (hr)

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US20170242581A1 (en) * 2016-02-23 2017-08-24 Myscript System and method for multiple input management

Family Cites Families (13)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JP3727399B2 (ja) * 1996-02-19 2005-12-14 ミサワホーム株式会社 画面表示式キー入力装置
KR100327209B1 (ko) * 1998-05-12 2002-04-17 윤종용 첨펜의자취를이용한소프트웨어키보드시스템및그에따른키코드인식방법
JP4084582B2 (ja) * 2001-04-27 2008-04-30 俊司 加藤 タッチ式キー入力装置
GB2399922B (en) 2002-10-31 2006-05-31 Dennis Davy Anderson Apparatus for electronic input of characters into a personal computer, laptop or notebook computer
US20050140658A1 (en) 2003-12-12 2005-06-30 Tzechung Kao Multidirectional key keypad for entering alphanumeric data
CN2755878Y (zh) 2004-12-06 2006-02-01 董新利 一种新型手机键盘
US20080062015A1 (en) 2005-07-27 2008-03-13 Bowen James H Telphone keypad with multidirectional keys
CN2859645Y (zh) 2006-01-02 2007-01-17 高直中 一种输入数据信息的多向键键盘
KR101064836B1 (ko) 2009-01-22 2011-09-14 주식회사 팬택앤큐리텔 터치식 문자 입력 장치 및 방법
CN101482778A (zh) 2009-02-06 2009-07-15 上海华勤通讯技术有限公司 在手机上输入文字的方法
US20110210850A1 (en) * 2010-02-26 2011-09-01 Phuong K Tran Touch-screen keyboard with combination keys and directional swipes
CN202453813U (zh) 2011-12-16 2012-09-26 李郁青 单手操作可携式立体键盘
CN102929395A (zh) 2012-10-25 2013-02-13 张洪旗 指触定位星组合键盘

Also Published As

Publication number Publication date
WO2015075487A1 (en) 2015-05-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US10379626B2 (en) Portable computing device
US20240143165A1 (en) Content control system
WO2010035585A1 (ja) 携帯端末、ソフトウェアキーボード表示方法、及び記録媒体
CN102177485A (zh) 数据输入系统
US8952897B2 (en) Single page soft input panels for larger character sets
US20220129126A9 (en) System for capturing event provided from edge of touch screen
JP5102894B1 (ja) 文字入力装置及び携帯端末装置
CN102741784A (zh) 一种数据输入系统的特征
KR20180108415A (ko) 작은 입력 표면 상에 디스플레이되는 엘리먼트 그룹에서 엘리먼트를 선택하는 방법
CN103324432B (zh) 一种多国语言通用笔划输入系统
HRP20131118A2 (hr) Sustav za pojednostavljeni unos teksta putem zaslona osjetljivog na dodir
KR101046660B1 (ko) 문자 입출력 장치 및 그 방법
CN102946568A (zh) 一种字符输入方法及输入装置
US9563355B2 (en) Method and system of data entry on a virtual interface
KR101261128B1 (ko) 터치 스크린을 이용한 한글 입력 방법
KR101195625B1 (ko) 터치스크린을 이용한 문자입력방법
KR101612625B1 (ko) 소프트웨어 키패드를 이용한 한글/영어/숫자 입력 방법
JP2012108810A (ja) 文字入力装置、および文字入力装置の動作方法
KR101653102B1 (ko) 단순화된 쿼티 소프트웨어 키패드를 이용한 한글/영어/숫자/기호 문자 입력 방법
KR20200006714A (ko) 16키 한글 통일 자판
KR101454896B1 (ko) 터치 패널을 이용한 한글 입력 장치 및 그의 한글 입력 방법
JP6924752B2 (ja) 端末機のタッチスクリーンを用いた漢字と数字の入力キーボード及びその入力方法
KR20150066204A (ko) 터치스크린을 이용한 드래그 방식 문자입력방법 및 그 장치
KR101659691B1 (ko) 2단 또는 3단의 소프트웨어 키패드를 이용한 영어/숫자/기호 문자 입력 방법
KR101109554B1 (ko) 문자 입력 장치 및 이를 이용한 문자 입력 방법

Legal Events

Date Code Title Description
A1OB Publication of a patent application
OBST Application withdrawn