FI97104C - Ihon- tai hiustenhoitotuote - Google Patents

Ihon- tai hiustenhoitotuote Download PDF

Info

Publication number
FI97104C
FI97104C FI942609A FI942609A FI97104C FI 97104 C FI97104 C FI 97104C FI 942609 A FI942609 A FI 942609A FI 942609 A FI942609 A FI 942609A FI 97104 C FI97104 C FI 97104C
Authority
FI
Finland
Prior art keywords
product
skin
hair
active substance
impregnated
Prior art date
Application number
FI942609A
Other languages
English (en)
Swedish (sv)
Other versions
FI942609L (fi
FI942609A0 (fi
FI97104B (fi
Inventor
Pekka Vapaaoksa
Maija Laurila
Original Assignee
Carefibres Oy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Carefibres Oy filed Critical Carefibres Oy
Publication of FI942609A0 publication Critical patent/FI942609A0/fi
Priority to FI942609A priority Critical patent/FI97104C/fi
Priority to PCT/FI1995/000314 priority patent/WO1995033438A1/en
Priority to CA002191890A priority patent/CA2191890A1/en
Priority to AU25697/95A priority patent/AU681796B2/en
Priority to US08/750,002 priority patent/US5776474A/en
Priority to EP95920121A priority patent/EP0762867A1/en
Priority to JP8500399A priority patent/JPH10501798A/ja
Publication of FI942609L publication Critical patent/FI942609L/fi
Application granted granted Critical
Publication of FI97104B publication Critical patent/FI97104B/fi
Publication of FI97104C publication Critical patent/FI97104C/fi

Links

Classifications

    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K8/00Cosmetics or similar toiletry preparations
    • A61K8/18Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition
    • A61K8/30Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition containing organic compounds
    • A61K8/46Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition containing organic compounds containing sulfur
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K8/00Cosmetics or similar toiletry preparations
    • A61K8/02Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by special physical form
    • A61K8/0208Tissues; Wipes; Patches
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61KPREPARATIONS FOR MEDICAL, DENTAL OR TOILETRY PURPOSES
    • A61K8/00Cosmetics or similar toiletry preparations
    • A61K8/18Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition
    • A61K8/30Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition containing organic compounds
    • A61K8/33Cosmetics or similar toiletry preparations characterised by the composition containing organic compounds containing oxygen
    • A61K8/36Carboxylic acids; Salts or anhydrides thereof
    • A61K8/368Carboxylic acids; Salts or anhydrides thereof with carboxyl groups directly bound to carbon atoms of aromatic rings
    • AHUMAN NECESSITIES
    • A61MEDICAL OR VETERINARY SCIENCE; HYGIENE
    • A61QSPECIFIC USE OF COSMETICS OR SIMILAR TOILETRY PREPARATIONS
    • A61Q5/00Preparations for care of the hair
    • A61Q5/04Preparations for permanent waving or straightening the hair

Landscapes

  • Health & Medical Sciences (AREA)
  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • General Health & Medical Sciences (AREA)
  • Veterinary Medicine (AREA)
  • Public Health (AREA)
  • Animal Behavior & Ethology (AREA)
  • Birds (AREA)
  • Epidemiology (AREA)
  • Emergency Medicine (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Biomedical Technology (AREA)
  • Cosmetics (AREA)
  • Treatments For Attaching Organic Compounds To Fibrous Goods (AREA)

Description

97104
Ihon- tai hiustenhoitotuote
Keksintö kohdistuu ihon- tai hiustenhoitotuotteeseen, joka sisältää hiuksiin tai ihoon kosmeettisesti vaikuttavaa ainetta, esimerkiksi tiogly-5 kolihappoa.
Nykyään tunnetaan monia eri tuotemuodoissa olevia ihon- tai hiusten-hoitotuotteita, joita käytön yhteydessä levitetään käsiteltävään kohteeseen. Yleisesti on käytössä sekä hiusten kihartamiseen että kiharan 10 hiuksen oikomiseen kemiallisella pelkistysmenetelmällä toimivaa tio-glykolihappoa, joka tunkeutuessaan hiusrakenteeseen katkoo hiusten muotoon oleellisesti vaikuttavia kysteiini(rikki)siltoja ja mahdollistaa näin hiusten asettumisen uuteen muotoon. Yleisin käytössä oleva kemikaali on tioglykolihapon ammoniumsuola. Tämän lisäksi tunnetaan 15 myös muita kemiallisia aineita, kuten glyserolimonotioglykolaatti, kys-teiini, 2- ja 3- merkaptopropionihappo, 2-merkaptoetyyliamiini ja ammonium- tai natriumsulfiitti, joilla kaikilla on pelkistävän vaikutuksen kautta mahdollisuus saada aikaan hiuspermanentti. (Chemical and Physical Behavior of Human Hair, C.R. Robbins, Van Nostrand Rein-20 hold Company).
Haittapuolena kaikissa näissä on yleensä merkaptaanien aiheuttama paha haju sekä niiden ärsyttävä vaikutus joutuessaan iholle tai limakalvolle. Ihoärsytys ja haju ovat siinä määrin rajoittavia eräissä tapauksis-, 25 sa, että herkkäihoiset ja allergikot eivät voi ollenkaan käyttää näitä kemikaaleja sisältäviä kosmeettisia aineita.
• · ·
Lisäksi em. aineita myydään erilaisina nestemäisinä seoksina, mikä li-sää kuljetuskustannuksia. Näiden aineiden käyttö vaatii lisäksi erilaisia • · < : 30 annostelutoimenpiteitä ja suojaustoimenpiteitä käsittelyn aikana, ja nii-: den käytöstä nykyisellä käyttötavalla tulee lisäksi lisäkuormitusta esi- merkiksi kampaamoiden aiheuttamiin jätevesiin.
• · # • · ·
Nyt puheena olevan keksinnön avulla voidaan edellä mainittuja haju-35 haittoja pienentää huomattavasti ja kemikaalien käyttöä vähentää. Lisäksi tällä uudella tekniikalla voidaan ylijääneet kemikaalit joko valvotusti hävittää tai regeneroida uudelleen käytettäväksi. Lisäksi on kokeissa havaittu, että keksintö nopeuttaa itse permanenttisuoritusta tai 97104 2 muuta ihon- tai hiustenhoitotoimenpidettä, on nykyisiä menetelmiä hellävaraisempaa hiuksille, eikä muuta permanenttia teknisesti kovinkaan paljoa.
5 Tämän tarkoituksen toteuttamiseksi keksinnön mukaiselle tuotteelle on pääasiassa tunnusomaista se, että tuote on kuitumateriaalia, johon kosmeettisesti vaikuttava materiaali on imeytetty, jolloin imeytetty materiaali sisältää aminoryhmiä.
10 Erään edullisen suoritusmuodon mukaan kuitumateriaali on piihappopi-toista selluloosapohjaista kuitua, edullisesti viskoosikuitua, johon vaikuttava aine on sitoutunut piihapon välityksellä.
Eräiden edullisten vaihtoehtojen mukaan vaikuttava aine on ammo-15 niumtioglykolaatti, jolloin tuote on permanenttiin käytettävä tuote, tai vaikuttava aine on ammoniumsalisylaatti, jolloin tuote on ihon kovettumien käsittelyyn tarkoitettu tuote.
Nykyisen suoritustavan mukaan kampaaja usein käyttää kuitukangasta 20 tukipaperina rullatessaan hiuksia, minkä jälkeen hiukset kostutetaan permanenttikemikaalilla.
Keksinnön mukaisessa soveltamisessa kampaaja voi nyt korvata tämän kuitukankaan keksinnön mukaisella materiaalilla, jossa aine on jo val-25 miina. Keksinnön mukaisen materiaalin käytön etuna on myös se, että kemiallinen vaikutus rikkisiltoihin voidaan kohdistaa entistä tarkemmin, millä vältetään tarpeetonta ihoärsytystä ja erityisiä suojaustoimenpitei-:tä. Paitsi permanentin valmistuksessa tästä on etua iholla olevien ko-vettumien hoidossa.
• · · *· 30 t :·:··: Aminoryhmiä sisältävällä materiaalilla ymmärretään tässä yhteydessä kaikkia tehoaineita, jotka sisältävät amiinitypen joko kovalenttisesti liit-;···; tyneenä tai ammoniumkationina. Tällaiset materiaalit imeytyvät erityi- sen hyvin piihappopitoisiin selluloosakuituihin.
•I ' Ukit Bild Ilta : 3 97104
Keksinnön mukainen hiusten tai ihon käsittelyä varten tarkoitettu materiaali voi sisältää tehoainetta imeytettynä liuoksesta, jossa sen pitoisuus on 1—20 p-%, edullisesti 5—10 p-%. Kuiturakenteena voi olla mi-5 kä tahansa kuitu tai kuitujen seos, edullisesti kuitenkin piihappopitoinen selluloosakuitu, johon on mahdollista saada aminoryhmien välityksellä tarkemmin tuntemattomalla mekanismilla kiinnitetty tehoaine. Esim. käytettäessä ammoniumtioglykolaattia tehoaineena permanenttikäsitte-lyä varten voidaan olettaa, että piihappopitoinen kuitu tarjoaa silanoli-10 pinnan hiuksessa olevan Na-ionin vaihdolle materiaalissa olevaan am-moniumioniin, joka irrotessaan kuidusta avaa hiussuomut ja päästää tioglykolaatin vaikuttamaan. Muiden kuitujen tapauksessa materiaalin käyttöikä lyhenee aineen haihtuessa helpommin, koska se ei sitoudu yhtä hyvin muihin kuituihin.
15
Ammoniumtioglykolaatin lisäksi tai ohella voidaan samaan tapaan käyttää edellä mainittuja pelkistäviä aineita ja edullisesti ihon kovettumien käsittelyyn salisyylihappoa ja sen suoloja, esimerkiksi ammo-niumsuolaa. Kaupallisena tuotteena salisyylipitoiset tekstiili- ja kuitura-20 kenteet ovat tunnettuja, mutta tässä mainitun materiaalin teho kasvaa edellä mainitun ihon ja materiaalin välisen ioninvaihdon ansiosta.
Tuotteen raaka-aineeksi soveltuva piihappopitoinen viskoosikuitu, jota myydään tavaramerkillä "VISIL", voidaan valmistaa jollain sinänsä tun-25 netulla menetelmällä, esimerkiksi GB-patentissa 1064271 esitetyllä menetelmällä. Tässä menetelmässä viskoosi, joka sisältää natriumsili-kaattia (vesilasia) tasaisesti siihen jakautuneena, kehrätään happa-: maan kehruukylpyyn, jolloin tapahtuu viskoosin regeneroituminen sellu- loosaksi ja samalla viskoosin sisältämä natriumsilikaatti saostuu piiha-30 poksi. Voidaan käyttää myös piihappopitoista viskoosikuitua, jonka valmistus on kuvattu suomalaisessa patenttihakemuksessa 916187.
• « · Tällöin em. GB-patentin mukaisella menetelmällä valmistetulle piihap-.···. popitoiselle viskoosille on suoritettu jälkikäsittely alumiinia sisältävällä liuoksella, esimerkiksi natriumaluminaattiliuoksella, jolloin piihapon 35 pintaan syntyy alumiinisilikaattiryhmiä, jotka parantavat piihapon pysyvyyttä viskoosin rakenteessa.
4 97104
Piihapon määrä viskoosikuiduissa Si02:ksi laskettuna voi olla 10—40 p-% kuidun kokonaismassasta ja käytettäessä alumiinisilikaattia alu-miinipitoisuus alumiinioksidiksi laskettuna voi vaihdella välillä 0,5 p-% —15 p-% piihappopitoisen kuidun kokonaismäärästä.
5
Tuotteita voidaan säilyttää kuivana, ja käytettäessä tuotetta se tai käsiteltävä kohde, kuten hiukset tai iho kostutetaan, jotta aine voisi alkaa vaikuttaa.
10 Keksintöä valaistaan seuraavassa esimerkein, jotka eivät kuitenkaan ole rajoittavia. Ammoniumtioglykolaatin määrä voi olla 1—20 p-%, edullisesti 5—10 p-%.
Esimerkit 15
Esimerkki 1
Valmistettiin materiaali, jossa oli VISIL-kuitukangasta 40 g/m2, imeyttämällä materiaaliin liuosta, jossa oli ammoniakkia (25 % kantaliuos) ja tioglykolihappoa (98 % kantaliuos). Kuitukangas leikattiin noin 20 15x5 cm palasiin ja niihin imeytettiin liuosta juuri sen verran, ettei neste tihkunut palasista. Kostutettu kuitu rullattiin hiuksien kanssa, jotka oli kostutettu vedellä, permanentissa käytetyn rullan ympärille, kiedottiin elintarvikekelmu päälle ja pidettiin lämpökaapissa, n. 40°C, 15—30 min ja rinnakkaiset huoneenlämpötilassa. Riittävän käsittelyajan jäl-25 keen hiukset otettiin rullakääröstä pois ja ne huuhdeltiin runsaalla vedellä (juoksevan veden alla).
Esimerkki 2
Valmistettiin esimerkin 1 mukainen materiaali liuoksella, jossa oli 2,5 % t « · 30 ammoniakkia ja 7,5 % tioglykolihappoa ja käsiteltiin hiukset kuten esi-merkissä 1 on kuvattu. Tuloksena saatiin erinomaiset kiharat molem-missä käsittelylämpötiloissa ja hiusten tuntu oli parempi kuin perintei-.·1··. setiä tavalla tehtynä. Lisäksi kiharat olivat paremmat kuin kaupallista tuotetta käytettäessä vastaavalla menetelmällä.
Il ' ' I l il I I I iti i 5 97104
Esimerkki 3
Valmistettiin esimerkin 1 mukainen materiaali liuoksella, jossa oli 5 % ammoniakkia ja 5 % tioglykolihappoa ja käsiteltiin hiukset kuten esi-5 merkissä 1 on kuvattu. Tuloksena saatiin erinomaiset kiharat molemmissa käsittelylämpötiloissa ja hiusten tuntu oli parempi kuin perinteisellä tavalla tehtynä.
Esimerkki 4 10 Esimerkin 1 mukainen materiaali kuivattiin, hiukset käsiteltiin kuten esimerkissä 1 on kuvattu ja sen lisäksi rullauksen jälkeen kuitukangas hiuksien kanssa kostutettiin vedellä ennen lämpökäsittelyä. Syntynyt kihara ei ollut niin voimakas kuin esimerkin 1 mukaisella kostealla kuitukankaalla tehtynä.
15
Esimerkki 5
Valmistettiin esimerkin 1 mukainen materiaali, jossa oli 80 g/m2 VISIL-kuitukangasta, johon imeytettiin liuosta, jossa oli 5 % ammoniakkia ja 15% tioglykolihappoa ja tuote kuivattiin. Hiukset käsiteltiin kuten esi-20 merkissä 4 on kuvattu. Tuloksena saatiin molemmissa käsittelylämpötiloissa kiharat, jotka eivät olleet niin voimakkaat kuin esimerkin 1 mukaisella kostealla kuitukankaalla tehtynä.
Esimerkki 6 25 Valmistettiin esimerkin 1 mukaisesta kuitukangasmateriaalista tuote imeyttämällä siihen liuosta, jossa oli 2,5 % ammoniakkia ja 7,5 % salisyylihappoa. Tuotetta voidaan käyttää ihon kovettumien hoitoon.
« » t • · · • · · 1 ta • · a • « a • • a • · a • · a • a a • · · • · · • · ·

Claims (6)

1. Ihon- tai hiustenhoitotuote, joka sisältää hiuksiin tai ihoon kosmeet-5 tisesti vaikuttavaa ainetta, esimerkiksi tioglykolihappoa, ja joka on veteen liukenematonta kuitumateriaalia, johon kosmeettisesti vaikuttava aine on imeytetty, jolloin imeytetty aine sisältää aminoryhmiä, tunnettu siitä, että kuitumateriaali on piihappopitoista selluloosapohjaista kuitua, edullisesti viskoosikuitua, johon vaikuttava aine on sitoutunut piihapon 10 välityksellä.
2. Patenttivaatimuksen 1 mukainen tuote, tunnettu siitä, että vaikuttava aine on ammoniumsuola.
3. Patenttivaatimuksen 2 mukainen tuote, tunnettu siitä, että vaikutta va aine on ammoniumtioglykolaatti, jolloin tuote on permanenttiin käytettävä tuote.
4. Patenttivaatimuksen 2 mukainen tuote, tunnettu siitä, että vaikutta-20 va aine on ammoniumsalisylaatti, jolloin tuote on ihon kovettumien käsittelyyn tarkoitettu tuote.
5. Jonkin edellisen patenttivaatimuksen mukainen tuote, tunnettu siitä, että tuote on kuitukankaan muodossa. 25
6. Menetelmä permanenttikäsittelyn suorittamiseksi, jossa hiusraken-teen rikkisiltoja pelkistävän, aminoryhmiä sisältävän aineen annetaan . .·. vaikuttaa hiuksiin, jolloin aine on imeytetty kankaan muodossa olevaan .·*. veteen liukenemattomaan kuitumateriaaliin, joka sijoitetaan hiusten • · · \ 30 yhteyteen, tunnettu siitä, että kuitumateriaali on piihappopitoista sellu- loosapohjaista kuitua, edullisesti viskoosikuitua, johon vaikuttava aine on sitoutunut piihapon välityksellä. • · · • · 97104
FI942609A 1994-06-03 1994-06-03 Ihon- tai hiustenhoitotuote FI97104C (fi)

Priority Applications (7)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI942609A FI97104C (fi) 1994-06-03 1994-06-03 Ihon- tai hiustenhoitotuote
PCT/FI1995/000314 WO1995033438A1 (en) 1994-06-03 1995-06-02 Skin and hair care product
CA002191890A CA2191890A1 (en) 1994-06-03 1995-06-02 Skin and hair care product
AU25697/95A AU681796B2 (en) 1994-06-03 1995-06-02 Skin and hair care product
US08/750,002 US5776474A (en) 1994-06-03 1995-06-02 Skin and hair care product
EP95920121A EP0762867A1 (en) 1994-06-03 1995-06-02 Skin and hair care product
JP8500399A JPH10501798A (ja) 1994-06-03 1995-06-02 スキンケアおよびヘアケア製品

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI942609 1994-06-03
FI942609A FI97104C (fi) 1994-06-03 1994-06-03 Ihon- tai hiustenhoitotuote

Publications (4)

Publication Number Publication Date
FI942609A0 FI942609A0 (fi) 1994-06-03
FI942609L FI942609L (fi) 1995-12-04
FI97104B FI97104B (fi) 1996-07-15
FI97104C true FI97104C (fi) 1996-10-25

Family

ID=8540842

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
FI942609A FI97104C (fi) 1994-06-03 1994-06-03 Ihon- tai hiustenhoitotuote

Country Status (7)

Country Link
US (1) US5776474A (fi)
EP (1) EP0762867A1 (fi)
JP (1) JPH10501798A (fi)
AU (1) AU681796B2 (fi)
CA (1) CA2191890A1 (fi)
FI (1) FI97104C (fi)
WO (1) WO1995033438A1 (fi)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FI955777L (fi) * 1995-12-01 1997-06-02 Carefibres Oy Menetelmä ja tuotteisto hiusten käsittelyn suorittamiseksi
DE19640099A1 (de) * 1996-09-28 1998-04-09 Wella Ag Verwendung von wasserunlöslichen Fasern in kosmetischen Mitteln zur Behandlung, Gestaltung oder Pflege der Frisur
FI982397L (fi) * 1998-11-05 2000-05-06 Toporiina Oy Permanenttimenetelmä
JP6516961B2 (ja) * 2013-12-25 2019-05-22 ロレアル 毛髪の再成形用繊維シート

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
BE633357A (fi) * 1962-07-30
DE2822125A1 (de) * 1978-05-20 1979-11-22 Wella Ag Mittel zur dauerwellung menschlicher haare
US4786367A (en) * 1987-08-06 1988-11-22 Scott Paper Company Chemically treated paper products--towel and tissue
US5121762A (en) * 1990-07-16 1992-06-16 Inno/Genics, Inc. Water soluble end wrap and method of use
DE4129769A1 (de) * 1991-09-06 1993-03-11 Hartmann Haarkosmetik Gmbh Verfahren zur partiellen/stufenweisen oder gesamten haardauerverformung mit hilfe von speziellen durchgehend oder partiell getraenkten traegermaterialien
FI91778C (fi) * 1991-12-31 1994-08-10 Kemira Fibres Oy Piidioksidia sisältävä tuote ja menetelmä sen valmistamiseksi

Also Published As

Publication number Publication date
AU681796B2 (en) 1997-09-04
FI942609L (fi) 1995-12-04
FI942609A0 (fi) 1994-06-03
US5776474A (en) 1998-07-07
CA2191890A1 (en) 1995-12-14
EP0762867A1 (en) 1997-03-19
FI97104B (fi) 1996-07-15
WO1995033438A1 (en) 1995-12-14
JPH10501798A (ja) 1998-02-17
AU2569795A (en) 1996-01-04

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4812307A (en) Crosslinking of hair thiols using glutathione disulfide
US4660580A (en) Process for the permanent shaping of the regrowth of hair and composition therefore
TWI663988B (zh) Hair deformation treatment agent
FI97104C (fi) Ihon- tai hiustenhoitotuote
CN101472498A (zh) 定型毛发的方法和含有超吸收材料的卷曲薄片
US4848377A (en) Article for permanent structure alteration of hair
JP7127957B2 (ja) 熱再成形方法
WO2016088549A1 (ja) 毛髪変形処理剤
US4349537A (en) Permanent wave neutralizer
US2832357A (en) End paper containing lanolin and polyoxyethylene sorbitol lanolin derivative
GB2027080A (en) Permanent hair waving method
FI68001C (fi) Foerfarande foer permanent formande av haor
US6623726B2 (en) Process for permanent reshaping of hair
JP4107821B2 (ja) 有機吸収剤を使用するケラチン物質のパーマネント変形方法
BRPI0602926B8 (pt) processo para o tratamento das fibras queratínicas, uso do processo e processos para a coloração das fibras queratínicas
CA1122901A (en) Glyceraldehyde and resorcinol in hair treating composition
US4600028A (en) Saturated end wrap construction and composition
JP2019006769A (ja) 毛髪変形処理方法
US4263277A (en) Cold permanent wave composition and method containing 2-iminothiolane
JPH078774B2 (ja) 毛髪パ−マネントウエ−ブ用パンテチン成分
US4601299A (en) Hair setting process and tissue
GB552285A (en) Improvements in treatment of fibres or fibrous materials containing keratin
US5725848A (en) Permanent waving lotion and method of use
FI122094B (fi) Hiustenhoitomenetelmä
TW201909881A (zh) 毛髮處理方法

Legal Events

Date Code Title Description
FG Patent granted

Owner name: CAREFIBRES OY

BB Publication of examined application