FI97100C - Menetelmä kasvien viljelemistä varten tarkoitetun kasvualustan valmistamiseksi ja menetelmällä valmistettu kasvualusta - Google Patents

Menetelmä kasvien viljelemistä varten tarkoitetun kasvualustan valmistamiseksi ja menetelmällä valmistettu kasvualusta Download PDF

Info

Publication number
FI97100C
FI97100C FI931778A FI931778A FI97100C FI 97100 C FI97100 C FI 97100C FI 931778 A FI931778 A FI 931778A FI 931778 A FI931778 A FI 931778A FI 97100 C FI97100 C FI 97100C
Authority
FI
Finland
Prior art keywords
particles
seed
medium
web
culture medium
Prior art date
Application number
FI931778A
Other languages
English (en)
Swedish (sv)
Other versions
FI97100B (fi
FI931778A0 (fi
FI931778L (fi
Inventor
Jens Erik Thordahl
Stephan Jacques Favre
Original Assignee
Yhtyneet Paperitehtaat Oy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Yhtyneet Paperitehtaat Oy filed Critical Yhtyneet Paperitehtaat Oy
Priority to FI931778A priority Critical patent/FI97100C/fi
Publication of FI931778A0 publication Critical patent/FI931778A0/fi
Publication of FI931778L publication Critical patent/FI931778L/fi
Application granted granted Critical
Publication of FI97100B publication Critical patent/FI97100B/fi
Publication of FI97100C publication Critical patent/FI97100C/fi

Links

Landscapes

  • Cultivation Of Plants (AREA)
  • Pretreatment Of Seeds And Plants (AREA)

Description

97100
Menetelmä kasvien viljelemistä varten tarkoitetun kasvualustan valmistamiseksi ja menetelmällä valmistettu kasvualusta 5 Tämän keksinnön kohteena on menetelmä kasvien vil jelemistä varten tarkoitetun kasvualustan valmistamiseksi, joka sisältää siemen- ja/tai kasvuravinnepartikkeleita. Keksintö koskee myös kasvualustaa.
Tunnetut keinotekoiset kasvualustat muodostuvat 10 esim. muovimatosta, joka sopivasti käsiteltynä voi toimia kasvualustana, kuten avosoluinen polyuretaanimatto, tai matosta, jonka raaka-aine sellaisenaan muodostuu viljelylle sopivaksi, kuten esimerkiksi tärkkelyspohjaiset tai luonnossa hajoavasta muovista valmistetut matot.
15 FI-patenttihakemuksesta 801942 tunnetaan kasvualus ta, joka muodostuu puristetusta kuitulevystä, joka on mahdollisesti sidottu liimalla. Siementen upottaminen tapahtuu joko sekoittamalla nämä kuituihin tai levittämällä ne suoraan arkille ennen pintapäällystettä. Kummassakaan ta-20 pauksessa sidosaineena ei käytetä muovikuituja eikä sidonta tapahdu lämmön avulla.
US-patentista 4 309 844 tunnetaan vastaavanlainen ratkaisu, jossa liikkuvaan alustakerrokseen sirotellaan siemeniä, jonka päälle sijoitetaan vaahtomuovia oleva 25 päällyskerros ja sidotaan kerrokset toisiinsa ja siten myös siemenet kerrosten väliseen välitilaan.
• · ·
Nykyisten kasvualustojen haittana on kuitenkin se, • · .. .. että niihin ei ilman eri kiinnitystä pystytä sisällyttä- • · mään siemeniä ja/tai partikkelimaista kasvuravinnetta. 30 Tunnetuissa ratkaisuissa siemenet sijoitetaan kasvualustaan mattoon vasta viljelyvaiheessa, tai ne on liimattu kasvualustan pintaan kiinni. Liimaus tapahtuu kiinnittä- • · · . ’·.'·· mällä esim. nauhamaista siemenrivistöä mattoon tärkkelys- pohjaisella liimalla. Tunnettujen ratkaisujen haittoina .···. 35 ovat siementen irtoaminen pinnasta; siemenet ovat myös 2 97100 helposti lintujen poimittavissa. Lisäksi liimaus tai muu kiinnittäminen muodostaa ylimääräisen työvaiheen, jossa riittävän siementiheyden aikaansaaminen ja/tai siementen mielivaltaisen jakautuman aikaansaaminen maton pinnalle on 5 vaikeaa.
Tämän keksinnön tarkoituksena on aikaansaada kokonaan uudentyyppinen kasvualusta, joka voidaan käyttää sellaisenaan ja Johon voidaan helposti tuotantovaiheessa sisällyttää erilaisia haluttuja lajikkeita tai muita ominai-10 suuksia. Tämän aikaansaamiseksi keksinnön mukaiselle menetelmälle on tunnusomaista se, että kasvualusta muodostetaan seuraavissa vaiheissa: muodostetaan ainerata kuiva-muodostustekniikalla luonnonkuiduista ja sidosaineena toimivista muovikuiduista yhdessä tai useammassa vaiheessa; 15 lisätään ainerataan tai kuitumateriaaliin aineradan muodostusvaiheessa siemen- ja/tai kasvuravinnepartikkeleita; ja sidotaan ainerata lämmöllä.
Keksinnön merkittävimmät edut muodostuvat siitä, että aikaansaadaan kolmiulotteiseen rakenteeseen halutulla 20 tiheydellä mielivaltaisesti jakautuneita siemen- ja/tai ravintopartikkeleita, jotka sijoitetaan rakenteeseen valmistusvaiheessa ilman erityisiä kiinnitystoimenpiteitä, ja jotka ovat hyvin suojattuina irtoamista ja esimerkiksi lintuja vastaan. Lisäksi samassa tuotantoprosessissa voi-25 daan yksinkertaisesti partikkelien laatua tai partikkelien sekoituksen kokoonpanoa muuttamalla samalla automaattises- • · · ....· ti muuttaa kasvualustan ominaisuuksia. Näin aikaansaadaan • · helposti esimerkiksi eri lajikkeita ja sesonkien vaihtelu- • · ja varten räätälöityjä kasvualustoja.
« · · *·* * 30 Keksinnön mukaisen menetelmän muille edullisille sovellutusmuodoille on tunnusomaista se, mitä jäljempänä olevissa patenttivaatimuksissa 2 ja 3 on esitetty.
• « · : Keksinnön mukainen kasvualusta kasvien viljelemistä varten, johon kasvualustaan on sisällytetty kasvualustan ·, 35 toiminnalle välttämättömiä ravinto- ja/tai siemenpartikke- 3 97100 leita, on tunnettu siitä, että kasvualusta muodostuu luonnonkuiduista ja sidosaineena toimivista muovikuiduista kuivamuodostuksella aikaansaadusta huokoisesta rakenteesta, johon rakenteeseen on valmistusvaiheessa sisällytetty 5 kasvualustan toiminnalle välttämättömiä ravinto- ja/tai siemenpartikkeleita siten, että alustan lämmöllä yhteen sidottu kuiturakenne pitää ravinto- ja/tai siemenpartik-kelit paikallaan kasvualustan sisällä.
Keksinnön mukaisen kasvualustan muille edullisille 10 sovellutusmuodoille on tunnusomaista se, mitä jäljempänä olevissa patenttivaatimuksissa 5 ja 6 on esitetty.
Keksintöä selostetaan seuraavassa lähemmin esimerkin avulla viittaamalla oheisiin piirustuksiin, joissa kuvio 1 esittää keksinnön mukaisen kasvualustan 15 valmistusprosessia, kuvio 2 esittää keksinnön mukaista kasvualustaa sivusta katsottuna ja poikkileikattuna.
Kuviossa 1 on esitetty kuivamuodostuslinja, jossa viiralle 1 muodostetaan ainerata 2 neljässä vaiheessa nel-20 jän muodostuslaatikon eli formerin 3-6 avulla. Muodostus-laatikoihin, jotka ulottuvat poikittain viiran yli koko sen leveydeltä, puhalletaan luonnon- ja sidoskuitujen seosta, joka sekoitetaan ja seulotaan tasaisen ainekerrok-sen muodostamiseksi alla kulkevalle viiralle 1 tunnetun 25 tekniikan mukaisesti. Muodostuslaatikkoja on niin paljon v. kuin haluttu kerrospaksuus vaatii. Esimerkiksi voi olla edullista vaihdella luonnonkuitujen ja sidoskuitujen ke- » · . skinäistä suhdetta pinta- ja sisäkerroksissa.
«
Luonnonkuidut voivat olla suhteellisen pitkäkui- « · · ’ 30 tuista mekaanista massaa, puuvillakuituja, sisalia jne.
Sidoskuidut voivat olla mitä tahansa sopivaa thermobon-ding-laatua, esim. bikomponenttikuituja, joiden ydin on * 4 f V ' polypropeenia ja vaippa polyeteeniä. Edullisimmin sidos- kuidut ovat kuitenkin jotakin luonnossa hajoavaa muovia 35 tai sellulosa-asetaattia.
· I
I
4 97100
Ainerataan 2 voidaan lisätä siemen- ja/tai ravinto-ainepartikkeleita joko erillisen sirottelulaitteen 7 avulla, tai se voidaan lisätä esim. muodostuslaatikon 4 tai 5 kuitumateriaaliin, jolloin se muodostaa osan ko. muodos-5 tuslaatikon muodostamasta ainekerroksesta. Siemenpartikke- lit voivat olla ko. lajikkeen yksittäisiä siemeniä, suoja-kerrokseen (esim. rasvaan) pakattuja siemeniä, siemeniin ympättyä sienirihmastoa sienien viljelyä varten jne. Ra-vintoainepartikkelit voivat muodostua kiinteästä, kastelu-10 veteen liukenevista ravintoainepartikkeleista tai kiin teään aineeseen, esim. superabsorbenttipartikkeliin imeytettyä ravintonestettä.
Eri kuitulaatujen osuudet aineradassa voi olla esim. seuraavat: luonnonkuitua 70 - 97 % ja sidoskuitua 15 3 - 30 %. Tämän lisäksi tulevat siemen- ja ravintoaine- partikkelit, joita sijoitetaan haluttu määrä rakenteeseen. Aineradan paksuus muodostetaan edullisesti suhteellisen suureksi, esim. n. 10 mm paksuiseksi, jolloin sen pinta-paino on 450 - 500 gsm (g/m2).
20 Muodostusvaiheen jälkeen ainerata sidotaan (thermo- bonding) läpivirtausuunissa 8. Tämän jälkeen sidottu aine-rata kalanteroidaan tai tiivistetään tarvittaessa teloilla 9 ja 10.
Kuviossa 2 on esitetty keksinnön mukaista kasvu-25 alustaa poikkileikkauskuvana, jossa ilmenee kuitujen muo-: *·· dostama kolmiulotteinen rakenne ja huokoisiin sijoitetut '·”· siemenpartikkelit 12 ja ravintopartikkelit 13. Kasvualusta ’*]: on taipuisa ja voidaan varastoida ja kuljettaa joko rul- lalle käärittynä tai levyinä.
30 Alan ammattimiehelle on selvää, että keksinnön eri .·. sovellutusmuodot eivät rajoitu yllä esitettyyn esimerk- « · kiin, vaan että ne voivat vaihdella jäljempänä olevien • · patenttivaatimusten puitteissa.
i im im m* <

Claims (6)

97100
1. Menetelmä kasvien viljelemistä varten tarkoitetun kasvualustan valmistamiseksi, joka sisältää siemen-5 ja/tai kasvuravinnepartikkeleita (12, 13), tunnet- t u siitä, että kasvualusta muodostetaan seuraavissa vaiheissa: - muodostetaan ainerata kuivamuodostustekniikalla luonnonkuiduista ja sidosaineena toimivista muovikuiduista 10 yhdessä tai useammassa vaiheessa, - lisätään ainerataan tai kuitumateriaaliin ainera-dan muodostusvaiheessa siemen- ja/tai kasvuravinnepartikkeleita (12, 13), ja - sidotaan ainerata lämmöllä.
2. Patenttivaatimuksen 1 mukainen menetelmä, tunnettu siitä, että siemen- ja/tai kasvuravinne-partikkelit (12, 13) lisätään ainerataan omana kerroksena kahden kuivamuodostusvaiheen välillä.
3. Patenttivaatimuksen 1 mukainen menetelmä, 20 tunnettu siitä, että siemen-ja/tai kasvuravinne-partikkelit (12, 13) sekoitetaan kuitumateriaaliin ja lisätään ainerataan ainakin yhdessä kuivamuodostusvaiheessa.
.: 4. Kasvualusta kasvien viljelemistä varten, johon kasvualustaan on sisällytetty kasvualustan toiminnalle : 25 välttämättömiä ravinto- ja/tai siemenpartikkeleita (12, ·:·1: 13), tunnettu siitä, että kasvualusta muodostuu luonnonkuiduista ja sidosaineena toimivista muovikuiduista kuivamuodostuksella aikaansaadusta huokoisesta rakentees-ta, johon rakenteeseen on valmistusvaiheessa sisällytetty .m 30 kasvualustan toiminnalle välttämättömiä ravinto- ja/tai • · "I siemenpartikkeleita (12, 13) siten, että alustan lämmöllä * · · ’ yhteen sidottu kuiturakenne pitää ravinto- ja /tai siemen- • j j partikkelit (12, 13) paikallaan kasvualustan sisällä.
: : 5. Patenttivaatimuksen 4 mukainen kasvualusta, 35 tunnettu siitä, että siemen- ja/tai kasvuravinne- 97100 partikkelit (12, 13) sijaitsevat olennaisesti omana ker roksena kasvualustan sisällä.
6. Patenttivaatimuksen 4 mukainen kasvualusta, tunnettu siitä, että siemen- ja/tai kasvuravinne-5 partikkelit (12, 13) sijaitsevat tasaisesti jakautuneina kasvualustassa. • · • · · • · • · · • · · • · • « · I · · • · • · · • · · • · · 1 •I Mi iin I I I M · · t i » • · « 97100
FI931778A 1993-04-20 1993-04-20 Menetelmä kasvien viljelemistä varten tarkoitetun kasvualustan valmistamiseksi ja menetelmällä valmistettu kasvualusta FI97100C (fi)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI931778A FI97100C (fi) 1993-04-20 1993-04-20 Menetelmä kasvien viljelemistä varten tarkoitetun kasvualustan valmistamiseksi ja menetelmällä valmistettu kasvualusta

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI931778A FI97100C (fi) 1993-04-20 1993-04-20 Menetelmä kasvien viljelemistä varten tarkoitetun kasvualustan valmistamiseksi ja menetelmällä valmistettu kasvualusta
FI931778 1993-04-20

Publications (4)

Publication Number Publication Date
FI931778A0 FI931778A0 (fi) 1993-04-20
FI931778L FI931778L (fi) 1994-10-21
FI97100B FI97100B (fi) 1996-07-15
FI97100C true FI97100C (fi) 1996-10-25

Family

ID=8537772

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
FI931778A FI97100C (fi) 1993-04-20 1993-04-20 Menetelmä kasvien viljelemistä varten tarkoitetun kasvualustan valmistamiseksi ja menetelmällä valmistettu kasvualusta

Country Status (1)

Country Link
FI (1) FI97100C (fi)

Also Published As

Publication number Publication date
FI97100B (fi) 1996-07-15
FI931778A0 (fi) 1993-04-20
FI931778L (fi) 1994-10-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4777763A (en) Plant growing medium
US5555674A (en) Sod mats constructed of stable fibers and degradable matrix material and method for propagation
US4414776A (en) Fibrous web for planting seeds, method of using same, apparatus for producing same
US5344470A (en) Sod mats constructed of stable fibers and a degradable matrix material
WO2004098270A1 (en) Improved hydroponic growth medium
US4357780A (en) Fibrous web for planting seeds, method of using same, apparatus for producing same
WO1985001418A1 (en) Laminated lignocellulose fiber mat
US4550527A (en) Method and material for improving the growth of plants
US20190208718A1 (en) Composite structure and a method for producing the same
US20030140556A1 (en) Growing medium for plants
KR20170002018U (ko) 묘종 매트
JP2003503076A (ja) 植物生育用基材および植物生育用ブロックの製造方法
JP3523863B1 (ja) コケ育成シート及びそれを用いた構造物緑化方法
WO2012061249A2 (en) Cigarette filter with modified wrapper
GB2245555A (en) Horticultural material
CN116145466B (zh) 一种秸秆基质盘用复合阻根膜及其制备方法与应用
EP0728410A1 (fr) Utilisation d&#39;une toile dans une technique de préculture destinée à la végétalisation de substrats et supports divers et ensemble de préculture obtenu
JP2530279B2 (ja) 植物の植込みマット
JPH0413964Y2 (fi)
JPH01252225A (ja) キノコの栽培用人工培地
KR100346089B1 (ko) 식물 생육용 혼초지의 제조방법 및 그 방법에 의해 제조된식물 생육용 혼초지
JP7833880B2 (ja) 土壌改良材
JPS5860919A (ja) 作物育苗移植用複合紙の製造方法
JP2514891B2 (ja) 植物育生用シ―ト及びその製造法
Othman A note on culm yield and above-ground biomass of Gigantochloa levis raised by tissue culture and branch cuttings planting materials

Legal Events

Date Code Title Description
BB Publication of examined application