FI92002B - Lukituslaite johdonsuoja-automaatin päällekytkemisen estämiseksi - Google Patents
Lukituslaite johdonsuoja-automaatin päällekytkemisen estämiseksi Download PDFInfo
- Publication number
- FI92002B FI92002B FI930476A FI930476A FI92002B FI 92002 B FI92002 B FI 92002B FI 930476 A FI930476 A FI 930476A FI 930476 A FI930476 A FI 930476A FI 92002 B FI92002 B FI 92002B
- Authority
- FI
- Finland
- Prior art keywords
- reading
- circuit breaker
- control lever
- fuse
- read
- Prior art date
Links
- 230000008878 coupling Effects 0.000 claims 2
- 238000010168 coupling process Methods 0.000 claims 2
- 238000005859 coupling reaction Methods 0.000 claims 2
- 230000006378 damage Effects 0.000 description 2
- 230000007935 neutral effect Effects 0.000 description 2
- 208000027418 Wounds and injury Diseases 0.000 description 1
- 238000010276 construction Methods 0.000 description 1
- 230000000994 depressogenic effect Effects 0.000 description 1
- 238000010616 electrical installation Methods 0.000 description 1
- 208000014674 injury Diseases 0.000 description 1
- 238000004519 manufacturing process Methods 0.000 description 1
- 230000002265 prevention Effects 0.000 description 1
- 230000001960 triggered effect Effects 0.000 description 1
Landscapes
- Breakers (AREA)
Description
92002
Lukituslaite johdonsuoj a-automaatin päällekytkemisen estämiseksi .
Tämän keksinnön kohteena on lukituslaite johdonsuo-5 ja-automaatin päällekytkemisen estämiseksi.
Johdonsuoja-automaatin, eli ns. automaattivarokkeen suurimpia käytännössä havaittuja puutteita on tahattoman päällekytkemisen estäminen. Tahaton päällekytkentä voi tapahtua esim. sähköasennustyön edettyä virtajohtojen kytke-10 mispisteeseen inhimillisen erehdyksen takia tai jopa varo-ketaulun käyttövipuja tahattomasti koskettavan ruumiinosan tai työkalun johdosta, ja sen seurauksena voi olla asentajan saama sähköisku, oikosulun aiheuttamia materiaaliva-hinkoja ja muita vaaratilanteita.
15 Erilaisia johdonsuoja-automaatin käyttövipua pai kalleen lukitsevia lukituskappaleita on saatavissa, mutta monetkaan sähköurakoitsijät eivät käytä niitä, koska niiden asentaminen ja poistaminen vie aikaa, lisäksi ne muodostavat ylimääräisen kustannustekijän. Tämä johtaa sii-20 hen, että työmaaoloissa turvaudutaan monesti erilaisiin tilapäisratkaisuihin, jos niihinkään, jolloin asentajien työturvallisuus on huono ja vahinkojen riski kasvaa. Näin ollen on tarve aikaansaada yksinkertainen ja halpa ratkaisu johdonsuoja-automaatin poiskytkennän varmistamiseksi, 25 ja siten tahattoman päällekytkemisen estämiseksi.
Tämän keksinnön tarkoituksena on aikaansaada johdonsuoj a-automaatin lukituslaite, jonka ansiosta yllä mainituista haitoista vältytään. Keksinnön mukaiselle luki-tuslaitteelle on tunnusomaista se, että laite muodostuu *: 30 johdonsuoja-automaatin yhteyteen rakennetusta lukituseli- mestä, joka on siirrettävissä johdonsuoja-automaatin käyttövipua lukitsevasta asennosta sitä vapauttavaan asentoon ja päinvastoin, ja joka vaikuttaa johdonsuoja-automaatin käyttövipuun siten, että se käyttövipua lukitsevassa asen-35 nossa estää käyttövivun pyörimisliikkeen johdonsuoja-auto- 2 92002 maatin runkoon nähden.
Keksinnön mukaisen lukituslaitteen periaatteena on siis johdonsuoja-automaatin kiinteänä rakenneosana oleva yksinkertainen ja varmatoiminen lukituslaite. Kehitetty 5 lukituslaite on helposti lisättävissä olemassaoleviin esim. DIN 35- kiskoon kiinnitettäviin johdonsuoja-auto-maatteihin ilman suuria valmistusteknillisä muutoksia.
Keksinnön mukaisen lukituslaitteen edullisille suoritusmuodoille on tunnusomaista se, mitä jäljempänä ole-10 vissa patenttivaatimuksissa on esitetty.
Keksintöä selostetaan seuraavassa tarkemmin esimerkkien avulla viittaamalla oheisiin piirustuksiin, joissa
Kuviot la ja ib esittävät keksinnön erään sovellu-15 tusmuodon mukaista lukituslaitetta sijoitettuna osittain leikattuna esitetyn johdonsuoja-automaatin runkoon, kuvio 2 esittää kuvion 1 mukaista johdonsuoja-auto-maattia edestä katsottuna, kuvio 3a ja 3b esittävät keksinnön erään toisen 20 sovellutusmuodon mukaista lukituslaitetta.
Kuviossa la on esitetty keksinnön mukaista lukitus-laitetta 2 osittain leikattuna esitetyn sinänsä tunnetun johdonsuoja-automaatin 1 rungossa, johdonsuoja-automaatin ollessa päällekytkettynä. Tällöin käyttövipu 3 on käännet-25 ty ylöspäin, jolloin johdonsuoja-automaatin virtakytkin 4 kytkee tunnetulla tavalla virran kulkemaan johdonsuoja-automaatin läpi.
Kuviossa Ib on kysymyksessä kuvion la mukainen joh-donsuoja-automaatti 1 joka on poiskytketty, eli sen käyt-*: 30 tövipu 3 on joko käsin tai suoja-automaatin lauettua ja palautusjousen 5 vetämänä käännetty alas. Tämä johdonsuoja-automaatin tila, jossa virtakytkin 4 katkaisee virta-tien johdonsuoja-automaatin läpi, voidaan varmistaa keksinnön mukaisesti siten, että suoja-automaatin runkoon on 35 kääntyvästä järjestetty lukituslaite, joka on kotelon ui- 92002 3 kopuolelta työkalulla tai ilman kierrettävissä oleva elin, kuten lukitusruuvi 2, jonka toisessa päässä on epäkesko-kärki 6, joka vastapäivään kierrettäessä osuu käyttövivun 3 rungon vastaavaan uraan 7. Tällöin käyttövipu lukittuu 5 asemaansa ja johdonsuoja-automaatin poiskytkentä on varmistettu.
Toisin sanoen keksinnön mukainen lukituselin muodostuu tässä tapauksessa johdonsuoja-automaatin kuoren sisään kiertyvästi asennetusta lukitustapista 2 tai vas-10 taavasta, jonka toinen pää ulottuu johdonsuoja-automaatin kuoressa olevan aukon läpi lukituksen päälle- ja poiskyt-kemistä varten, ja jonka toinen pää, jossa on tapista ulkoneva kärki 6 tai vastaava, ulottuu johdonsuoja-automaatin käyttövivun rungon läheisyyteen siten, että lukitus-15 tappia kiertämällä käyttövivun ollessa poiskytketyssä asennossa, tapin kärki siirtyy käyttövivun runkoon vastaavasti muodostettuun loveen 7, jolloin käyttövipu lukittuu paikalleen.
Keksinnön mukainen lukituslaite on helposti lisät-20 tävissä suurimpaan osaan DIN 35-kiskoon kiinnitettäviin johdonsuoja-automaatteihin. Johdonsuoja-automaatin l koteloon voidaan myös tehdä kuviossa 2 merkinnöin L (lock) ja F (free) merkittyjä aukkoja, joista lukitustila on nähtä-” vissä. Lukitustilan osoittimen tilaa voidaan eroittaa 25 esim. kärkeen 6 maalatuilla värikoodeilla, jotka näkyvät mainituista aukoista.
Johdonsuoja-automaatin laukaisuun ei keksinnön mukainen lukituslaite vaikuta millään tavalla. Tarvittaessa lukitusta voidaan täydentää esim. vipumekanismilla siten, *: 30 että päällekytketty johdonsuoja-automaatti laukeaa vapaa- asentoon lukkoruuvia kierrettäessä.
Keksinnön eräs toinen sovellutusmuoto on esitetty suurennetussa mittakaavassa kuvioissa 3a ja 3b. Siinä lukituslaite muodostuu sisäänpäin painuvasta lukitusnapista 35 8 tai vastaavasta. Lukitusnapin ollessa ulkoasennossaan ... Γ.___ 92002 4 (kuvio 3a), se toimii johdinsuoja-automaatin käyttövipuna normaaliin tapaan. Johdinsuoja-automaatin poiskytketyssä asennossa lukitusnappia 8 sisään painettaessa (kuvio 3b) lukitusnappi jää paikalleen muotolukitusti johdinsuoja-5 automaatin kuoressa olevan kynnen 9 tms. vastepinnan taakse. Edullisesti käyttövivun kiinteässä kiertoakselissa 10 on ura tai hahlo 11 vapaa-asennon kohdalla. Painettaessa lukitusnappia 8 lukkoasentoon, lukitusnappiin kuuluva, käyttövivun sisään ulottuva pitkänomainen lisälukituselin 10 12 ulottuu käyttövivun kiinteässä kiertoakselissa 10 ole vaan hahlon 11 sisään, jolloin johdonsuoja-automaatin käyttövipu 8 on lukittu sekä johdonsuoja-automaatin rungon että käyttövivun akselin 10 suhteen.
Alaspainettu lukitusnappi voidaan palauttaa normaa-15 litilaan joko jotakin tunnettua palautusmekanismia tai työkalua käyttäen, tai yksinkertaisimmin sormin vetämällä.
Alan ammattimiehelle on selvää, että keksintö ei rajoitu yllä esitettyihin esimerkkeihin, vaan että keksinnön eri sovellutusmuodot voivat vaihdella jäljempänä ole-20 vien patenttivaatimusten puitteissa.
Claims (4)
1. Lukituslaite johdonsuoja-automaatin (1) päälle-kytkemisen estämiseksi, tunnettu siitä, että lai- 5 te muodostuu johdonsuoja-automaatin yhteyteen rakennetusta lukituselimestä (2;8), joka on siirrettävissä johdonsuoja-automaatin käyttövipua (3;8) lukitsevasta asennosta sitä vapauttavaan asentoon ja päinvastoin, ja joka vaikuttaa johdonsuoja-automaatin käyttövipuun siten, että se käyttö-10 vipua (3;8) lukitsevassa asennossa estää käyttövivun pyörimisliikkeen johdonsuoja-automaatin (1) runkoon nähden.
2. Patenttivaatimuksen 1 mukainen lukituslaite, tunnettu siitä, että lukituselin muodostuu johdonsuoja-automaatin kuoren sisään kiertyvästi asennetusta 15 lukitustapista (2) tai vastaavasta, jonka toinen pää ulottuu johdonsuoja-automaatin kuoressa olevan aukon läpi lukituksen päälle- ja poiskytkemistä varten, ja jonka toinen pää, jossa on tapista ulkoneva kärki (6) tai vastaava, ulottuu johdonsuoja-automaatin käyttövivun (3) rungon lä-20 heisyyteen siten, että lukitustappia kiertämällä käyttövivun ollessa poiskytketyssä asennossa, jolloin tapin kärki siirtyy käyttövivun (3) runkoon vastaavasti muodostettuun loveen (7) tai vastaavaan, ja käyttövipu (3) lukittuu paikalleen. • ·
3. Patenttivaatimuksen 1 mukainen lukituslaite, tunnettu siitä, että lukituselin muodostuu johdonsuoja-automaatin käyttövipuna toimivasta, sisä- ja ulko-asentoon siirrettävästä lukitusnapista (8) tai vastaavasta, joka sisään painettaessa poiskytketyssä asennossa ole-’ 30 va käyttövipu (8) on lukittavissa paikalleen muotolukitus- ti johdonsuoja-automaatin rungossa olevan vasteen (9) kanssa, ja jota lukitusnappia (8) saattamalla ulkoasentoon joko painamalla tai ulos vetämällä johdonsuoja-automaatin käyttövipu (8) on vapautettavissa. 92002
4. Patenttivaatimuksen 3 mukainen lukituslaite, tunnettu siitä, että lukitusnappiin (8) kuuluu käyttövivun sisään ulottuva pitkänomainen lisälukituselin (12), joka lukitusnapin lukitussa asennossa ulottuu käyt-5 tövivun kiinteässä kiertoakselissa (10) olevaan hahloon (11) tai vastaavaan, jolloin johdonsuoja-automaatin käyt-tövipu (8) on lukittu sekä johdonsuoja-automaatin rungon että käyttövivun akselin (10) suhteen. I I 92002
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| FI930476A FI92002C (fi) | 1993-02-03 | 1993-02-03 | Lukituslaite johdonsuoja-automaatin päällekytkemisen estämiseksi |
Applications Claiming Priority (2)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| FI930476 | 1993-02-03 | ||
| FI930476A FI92002C (fi) | 1993-02-03 | 1993-02-03 | Lukituslaite johdonsuoja-automaatin päällekytkemisen estämiseksi |
Publications (3)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| FI930476A0 FI930476A0 (fi) | 1993-02-03 |
| FI92002B true FI92002B (fi) | 1994-05-31 |
| FI92002C FI92002C (fi) | 1994-09-12 |
Family
ID=8537149
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| FI930476A FI92002C (fi) | 1993-02-03 | 1993-02-03 | Lukituslaite johdonsuoja-automaatin päällekytkemisen estämiseksi |
Country Status (1)
| Country | Link |
|---|---|
| FI (1) | FI92002C (fi) |
-
1993
- 1993-02-03 FI FI930476A patent/FI92002C/fi not_active IP Right Cessation
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| FI92002C (fi) | 1994-09-12 |
| FI930476A0 (fi) | 1993-02-03 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| US4916420A (en) | Operating mechanism of a miniature electrical circuit breaker | |
| US6969813B1 (en) | Direct mount rotary handle operating mechanism which is suitable for isolation | |
| US6040746A (en) | Actuation mechanism for trip actuated breaker auxiliary multiple microswitch | |
| EP1987527A1 (en) | Electrical switching apparatus and trip indicator therefor | |
| JPS6156753U (fi) | ||
| JP3411099B2 (ja) | 回路ブレーカ機構 | |
| FI92002B (fi) | Lukituslaite johdonsuoja-automaatin päällekytkemisen estämiseksi | |
| EP0354048B1 (en) | Circuit breaker trip bar interlock | |
| CZ325194A3 (en) | Switch with rotary control contacts | |
| US6433290B1 (en) | Trip indicator including latch for a circuit breaker | |
| US20090065339A1 (en) | Extended Drive Plate Rotary Handle | |
| KR870002624A (ko) | 자속 분로 트립장치를 구비한 회로차단기 | |
| CN101617380B (zh) | 具有旋钮的开关装置 | |
| CN1312720C (zh) | 用于手动电动机起动器的超前欠压脱扣器的联锁装置 | |
| CN109545630B (zh) | 一种断路器附件的操作机构、断路器附件及组合式断路器 | |
| US5043688A (en) | Actuator-accessory interface unit for molded case circuit interrupter | |
| CN211828621U (zh) | 用于真空断路器的分闸机构、真空断路器和开关柜 | |
| JP2838949B2 (ja) | 回路遮断器 | |
| EP1643527B1 (en) | Actuator for auxiliary switch and circuit breaker incorporating the same | |
| KR200411507Y1 (ko) | 차단기용 트립 감도 조정 기구 | |
| KR100928931B1 (ko) | 배선용 차단기의 개폐기구 | |
| JP2871973B2 (ja) | 回路遮断器 | |
| CN115410878B (zh) | 用于断路器的安全锁结构及具有其的断路器 | |
| JP2005129436A (ja) | 回路遮断器 | |
| CN217485381U (zh) | 跳扣和断路器 |
Legal Events
| Date | Code | Title | Description |
|---|---|---|---|
| FG | Patent granted |
Owner name: LEPPÄNEN, KARI-VELI |
|
| BB | Publication of examined application | ||
| MM | Patent lapsed |