FI86112B - Foerfarande foer maetning av avstaondsbild. - Google Patents

Foerfarande foer maetning av avstaondsbild. Download PDF

Info

Publication number
FI86112B
FI86112B FI902005A FI902005A FI86112B FI 86112 B FI86112 B FI 86112B FI 902005 A FI902005 A FI 902005A FI 902005 A FI902005 A FI 902005A FI 86112 B FI86112 B FI 86112B
Authority
FI
Finland
Prior art keywords
light pattern
optical axis
pattern
image
recording device
Prior art date
Application number
FI902005A
Other languages
English (en)
Swedish (sv)
Other versions
FI86112C (fi
FI902005A0 (fi
FI902005L (fi
Inventor
Tapio Heikkilae
Original Assignee
Valtion Teknillinen
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Valtion Teknillinen filed Critical Valtion Teknillinen
Priority to FI902005A priority Critical patent/FI86112C/fi
Publication of FI902005A0 publication Critical patent/FI902005A0/fi
Publication of FI902005L publication Critical patent/FI902005L/fi
Application granted granted Critical
Publication of FI86112B publication Critical patent/FI86112B/fi
Publication of FI86112C publication Critical patent/FI86112C/fi

Links

Landscapes

  • Length Measuring Devices By Optical Means (AREA)
  • Measurement Of Optical Distance (AREA)

Description

1 86112
MENETELMÄ ETÄISYYSKUVAN MITTAAMISEKSI
Keksinnön kohteena on patenttivaatimuksen 1 johdanto-osassa määritelty menetelmä etäisyyskuvan 5 mittaamiseksi.
Koko kuva-alueen kattavia etäisyyskuvia voidaan erilaisista kappaleista ottaa strukturoitua valoa käyttäen joko skannaamalla kuva-alue piste pisteeltä tai juova juovalta tai heijastamalla koko piste tai 10 juovakuvio kokonaisena yhdellä kerralla.
Skannattaessa kunkin pisteen tai juovan heijastuksen ja mittauksen synkronointi takaa etäisyys-tietoon tarvittavan heijastuskulman yhtäpitävyyden mittauksen kanssa. Käytännössä tämä tarkoittaa, ettei 15 ole vaaraa siitä, että pisteiden tai juovien tulkinnassa olisi vaikeuksia, vaan kunkin pisteen tai juovan heijastuskulma tiedetään luotettavasti. Ongelmaksi jää skannausperiaatteesta johtuva mittausajan pituus. Toisaalta heijastusmekanismi voi sisältää liikkuvia me-20 kanismeja (peilipoikkeutus), mikä heikentää laitteiston luotettavuutta vaativissa olosuhteissa.
Toinen vaihtoehto, heijastaa koko valokuvio kerrallaan esim. hilan avulla, poistaa mittausnopeudesta aiheutuvat ongelmat. Ongelmaksi jää kuitenkin pis-25 teiden tai juovien vastaavuuden tulkinta eli mikä mitattu piste tai juova vastaa mitäkin heijastettua pistettä tai juovaa. Monimutkaisissa tapauksissa tämä voi olla ylivoimainen tehtävä. Toisaalta ilman vastaavuus-informaatiota tarkkaa absoluuttista etäisyystietoa ei 30 voida määrittää. Ongelman merkitys kasvaa sitä suuremmaksi, mitä kauemmaksi mittaavan kameran optinen akseli sijoitetaan heijastavan laitteen optisesta akselista eli mitä tarkemmaksi järjestelmä tehdään sekä mitä suurempia pintagradientteja kohteessa on.
35 Keksinnön tarkoituksena on poistaa edellä mainitut epäkohdat. Erityisesti keksinnön tarkoituksena on mahdollistaa mittausmenetelmä, joka on nykyisiä 2 86112 menetelmiä sekä tarkempi että nopeampi samanaikaisesti.
Keksinnölle tunnusomaisten seikkojen osalta viitataan vaatimusosaan.
Keksinnön mukaisessa etäisyyskuvan mittaus-5 menetelmässä käytetään vähintään kahta, mutta edullisesti suurempaa määrää kameroita tai muita vastaavia rekisteröintilaitteita, joiden optiset akselit eroavat asteittain valolähteen optisesta akselista. Kameroilla rekisteröidään kuvattavaan pintaan heijastetun valo-10 kuvion heijastukset eri kulmiin vuoron perään eli mittaus tapahtuu vaiheittain rekisteröintilaitteelta toiselle järjestyksessä valolähteen optisesta akselista poispäin ottamalla aina kullakin rekisteröintilaitteel-la huomioon edellisen rekisteröintilaitteen antama kuva 15 kuvattavasta pinnasta.
Toisin sanoen järjestelmän sisältäessä perinteisen, esim. hilaa käyttävän, strukturoitua valoa kohteeseen heijastavan mekanismin sekä vaiheittain heijastavan laitteen optiselta akselilta poikkeavia 20 kameroita, on keksinnön perusajatuksena säilyttää heijastetun valokuvion piste tai juova yhtäpitävyys mitatun kuvatiedon kanssa toteuttamalla mittaus ja etäi-syystiedon tarkentaminen vaiheittain järjestyksessä kameralta toiselle.
25 Koska heijastavan laitteen optisella akselilla oleva kamera näkee heijastuskuvion täysin muuttumattomana, riippumatta kohdealueen etäisyyksistä, näkyy heijastuskuvio heijastavan laitteen optiselta akselilta vain hieman poikkeavalle kameralle vain hieman muut-30 tuneena. Tämä tarkoittaa sitä, että riippuen kunkin heijastuvan pisteen tai juovan heijastavan pinnanosan etäisyydestä piste tai juova näkyy kameran kuvassa tietyn rajatun kuva-alueen (ikkunan) sisällä. Koska ikkuna on rajattu, voidaan pisteen tai juovan paikka 35 kuva-alueessa määrittää nopeasti. Koska pisteiden tai ~Ujuovien esiintyminen ikkunoissaan on myös toisistaan riippumatonta, voidaan laskenta myös rinnakkaistaa.
3 86112
Yhtä kameraa käyttäen saadaan tuloksena etäisyyskuva, jonka syvyysresoluutio on heikko johtuen kameran ja heijastavan laitteen optisten akseleiden läheisyydestä.
Kun keksinnön mukaisesti järjestelmään lisä-5 tään ensimmäisen kameran viereen heijastavan laitteen optisesta akselista ensimmäistä kameraa enemmän poikkeava toinen kamera, voidaan syvyysresoluutiota parantaa. Toisaalta ensimmäisen kameran antamaa etäisyys-kuvaa voidaan käyttää ennustamaan, mille kuva-alueelle 10 kukin piste tai juova osuu. Tämän näkyvyysikkunan koko riippuu ensimmäisen kameran tuottamasta syvyysresoluutiosta, mutta joka tapauksessa se on jälleen rajattu kuva-alue, johon kuvankäsittelyalgoritmi voidaan kohdistaa. Lisäämällä keksinnön mukaisesti järjestelmään 15 kameroita yhä enemmän, voidaan syvyysresoluutiota parantaa edelleen. Piste- tai juovayhtäpitävyys saadaan kuitenkin koko ajan ylläpidetyksi eikä laskentaa hidastavia tulkintarutiineja tarvita. Menetelmän lopputuloksena saadaan tarkka etäisyyskuva, joka on määritetty 20 nopeasti askel askeleelta tarkentaen.
Laskennan nopeuteen vaikuttaa käytettävien prosessoreiden määrä. Jos jokaiselle pisteelle tai juovalle on oma prosessorinsa, kuluu etäisyyskuvan . .*. laskentaoperaatioihin vain niin monta laskentasykliä 25 kuin on kameroiden lukumäärä.
Mitä pienempi on vierekkäisten kameroiden etäisyys toisistaan, sitä jyrkempiä pintagradientteja sisältäviä kohteita voidaan luotettavasti analysoida. Hallittava maksimijyrkkyys voidaan määrittää kameroin-: 30 nin sijaintigeometriasta ja kuvapisteresoluutiosta.
Toisaalta analysoitavan pinnan ominaisuuksista voidaan määrittää, minkälainen mittauskonfiguraatio on tarpeellinen. Täten käytettävien kameroiden lukumäärää ja niiden etäisyyttä toisistaan eli niiden optisten akse-35 lien kulmia toisiinsa nähden voidaan aina tarpeen mukaan muutella haluttavan kuvatarkkuuden sekä tutkittavan pinnan laadun mukaan.
4 86112
Seuraavassa keksintöä selostetaan yksityiskohtaisesti viitaamalla oheiseen piirustukseen, jossa kuva 1 esittää kaaviomaisesti keksinnön mukaista mittausjärjestelyä, 5 kuva 2 esittää ennustettuja laskentaikkunoita ja kuva 3 esittää keksinnön mukaista järjestelmäkaaviota.
Kuvan 1 esittämään erääseen keksinnön mukaiseen mittausjärjestelyyn kuuluu kuvattava kappale tai pinta 2, johon heijastavalla laitteella 3 suunnataan 10 valonsäde. Heijastavan laitteen 3 muodostaa valolähde 1, joka on esim. laservalolähde sekä sen edessä oleva optiikka 5 ja hila 6, jolloin hilasta riippuen kuvattavaan pintaan 2 kohdistuu käytettävän strukturoidun valon muodostama valokuvio, pisteitä, viivoja tms, 15 jotka heijastuvat heijastavan laitteen 3 optisen akselin suhteen eri kulmissa oleville kameroille 4.
Ensimmäinen kamera A, jonka optinen akseli poikkeaa vähiten heijastavan laitteen optisesta akselista, näkee heijastuskuvion vain hieman muuttuneena, 20 toinen kamera B vähän enemmän muuttuneena jne. Näin riippuen kunkin heijastuvan juovan heijastavan pinnan-osan etäisyydestä juova näkyy kameran kuvassa tietyn rajatun kuva-alueen eli ikkunan 7 (kuvan 2) sisällä. Näin ikkunan ollessa rajattu, voidaan juovan paikka ·-·. 25 kuva-alueessa määrittää nopeasti.
Näin keksinnön mukaisesti heijastunut valo-kuvio mitataan ensiksi kameralla A, sen jälkeen kameralla B, sen jälkeen kameralla C ja näin jatkaen viimeiseen kameraan N saakka. Koska aina edellisen kameran ·.· * 30 antamaa kuvaa voidaan käyttää hyväksi seuraavan kameran kuvaa tulkittaessa ja vierekkäisten kameroiden optisten ·/·,: akselien välisen kulman ollessa suhteellisen pieni ja täten vierekkäisten kameroiden antamien kuvien erotessa / . toisistaan suhteellisen vähän, ei valokuvion eri viivo- 35 jen tulkinnassa tule ongelmia ja sekaannuksia, mikä '...· olisi todennäköistä, mikäli kuva otettaisiin vain yh- dellä viimeisen kameran N paikalla olevalla kameralla.
5 86112
Kuvassa 3 on esitettynä keksintöön liittyvä järjestelmäkaavio. Kameroihin A, B ... N kuuluu sopiva optiikka sekä valoherkkä kenno. Näiden jälkeen on vi-deomultiplekseri VM, joka tarvitaan, jos kuvamuisteja 5 on käytössä vähemmän kuin kameroita. Tämän jälkeen on kuvamuistit KM, joilla kuvadata tallennetaan. Prosessoreilla PR1, PR2, ... PRm käsitellään ikkunoiden antama kuvadata. Emoprosessori PR kontrolloi koko järjestelmän toimintaa ja se sisältää globaalin muistin, missä tallo letetaan tarvittavat etukäteistiedot ja tuloksena saatava etäisyyskartta kuvattavasta kohteesta. Strukturoitua valoa heijastava laite 3 koostuu laservalolähtees-tä, valon strukturoivasta laitteesta, kuten hilasta tai vastaavasta sekä tarvittavasta optiikasta. Myös järjes-15 telmässä on kontrolleri KONT, joka käynnistää ja lopettaa heijastuksen. Lisäksi edellä mainitut prosessorit on yhdistetty toisiinsa tiedonsiirtoväylällä, ns nopea väylä.
Edellä keksintöä on selostettu esimerkinomai-20 sesti oheisten piirustusten avulla keksinnön eri sovellusten ollessa kuitenkin mahdollisia patenttivaatimusten rajaaman keksinnöllisen ajatuksen puitteissa.

Claims (7)

6 86112
1. Menetelmä etäisyyskuvan mittaamiseksi, jossa menetelmässä valokuvio heijastetaan valolähteestä 5 (1) kuvattavaan pintaan (2), heijastunut valokuvio rekisteröidään tietyssä heijastuskulmassa heijastavan laitteen (3) optiselta akselilta ja käytetään ainakin kahta, edullisesti useita kameroita tai vast, rekiste-röintilaitteita (4), joiden optiset akselit eroavat 10 asteittain valolähteen optisesta akselista, tunnettu siitä, että kullekin rekisteröintilaitteelle rekisteröidyn valokuvion tulkinta tapahtuu edellisen rekisteröintilaitteen rekisteröimän valokuvion avulla säilyttämällä uuden valokuvion piste tai juova yhtäpi-15 tävyys edellisen valokuvion kanssa suorittamalla mittaus vaiheittain valolähteen optisesta akselista poispäin järjestyksessä rekisteröintilaitteelta toiselle.
2. Patenttivaatimuksen 1 mukainen menetelmä, tunnettu siitä, että heijastettavana valokuvio- 20 na käytetään pistekuviota.
3. Patenttivaatimuksen 1 mukainen menetelmä, tunnettu siitä, että heijastettavana kuviona käytetään viivakuviota.
·.' 4. Jonkin patenttivaatimuksista 1-3 mukainen * : 25 menetelmä, tunnettu siitä, että edellisen rekisteröintilaitteen (4) rekisteröimää kuvaa käytetään : ennustettaessa seuraavan rekisteröintilaitteen havait- semaa kuvaa. «
5. Jonkin patenttivaatimuksista 1-4 mukainen 30 menetelmä, tunnettu siitä, että rekisteröinti- laitteiden (4) määrää ja niiden optisten akseleiden välisiä keskinäisiä kulmia muutetaan haluttavan kuva-V : tarkkuuden mukaan.
6. Jonkin patenttivaatimuksista 1-5 mukainen .···. 35 menetelmä, tunnettu siitä, että rekisteröinti- • laitteiden (4) optisten akseleiden välisiä keskinäisiä kulmia muutetaan tutkittavan pinnan laadun mukaan.
7 86112
FI902005A 1990-04-20 1990-04-20 Foerfarande foer maetning av avstaondsbild. FI86112C (fi)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI902005A FI86112C (fi) 1990-04-20 1990-04-20 Foerfarande foer maetning av avstaondsbild.

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI902005 1990-04-20
FI902005A FI86112C (fi) 1990-04-20 1990-04-20 Foerfarande foer maetning av avstaondsbild.

Publications (4)

Publication Number Publication Date
FI902005A0 FI902005A0 (fi) 1990-04-20
FI902005L FI902005L (fi) 1991-10-21
FI86112B true FI86112B (fi) 1992-03-31
FI86112C FI86112C (fi) 1992-07-10

Family

ID=8530310

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
FI902005A FI86112C (fi) 1990-04-20 1990-04-20 Foerfarande foer maetning av avstaondsbild.

Country Status (1)

Country Link
FI (1) FI86112C (fi)

Also Published As

Publication number Publication date
FI86112C (fi) 1992-07-10
FI902005A0 (fi) 1990-04-20
FI902005L (fi) 1991-10-21

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5693953A (en) Method and apparatus for electro optically determining the dimension, location and attitude of objects
EP0181553B1 (en) 3-d active vision sensor
US8467072B2 (en) Target apparatus and method of making a measurement with the target apparatus
US4788441A (en) Range finder wherein distance between target and source is determined by measuring scan time across a retroreflective target
JP5016245B2 (ja) 物体の六つの自由度を求めるための測定システム
US6683675B2 (en) Distance measuring apparatus and distance measuring method
US5298737A (en) Measuring apparatus for determining the position of a movable element with respect to a reference
JP6169096B2 (ja) 深さが制限された物体の3次元測定方法
US3809477A (en) Measuring apparatus for spatially modulated reflected beams
SE509005C2 (sv) Förfarande och arrangemang för beröringsfri inmätning av den tre-dimensionella formen hos detala objekt
RU2275652C2 (ru) Способ локации источника излучения и устройство для его реализации
WO1998053327A1 (en) Method and device for contactless measuring of movement
FI86112B (fi) Foerfarande foer maetning av avstaondsbild.
JP3175393B2 (ja) 距離測定方法および装置
US3366794A (en) Scanning apparatus for aiding in the determination of point co-ordinates of paths of charged particles as recorded on photographic film
CN105333837A (zh) 三维扫描装置
EP1202074B1 (en) Distance measuring apparatus and distance measuring method
US7499184B2 (en) Three-dimensional measuring apparatus and three-dimensional measuring method
JP2961413B1 (ja) レーザ投影法による計測器から被計測物までの非接触による前後移動距離計測方法
KR920010549B1 (ko) 3차원 곡면 형상의 측정방법 및 장치
KR20230071145A (ko) 물체를 적응적으로 추적하기 위한 lidar 기술 기반 방법 및 디바이스
JP2858678B2 (ja) 形状計測装置
JPS6189504A (ja) 3次元物体形状測定装置
Ley et al. Intelligent multisensor system for high-speed and high-precision 3D metrology
CN120703796A (zh) 一种非视距误差修正方法、装置、终端及存储介质

Legal Events

Date Code Title Description
MM Patent lapsed
MM Patent lapsed

Owner name: VALTION TEKNILLINEN TUTKIMUSKESKUS