FI80011B - Foerfarande foer selektiv dehydratisering av alkoholer. - Google Patents

Foerfarande foer selektiv dehydratisering av alkoholer. Download PDF

Info

Publication number
FI80011B
FI80011B FI873813A FI873813A FI80011B FI 80011 B FI80011 B FI 80011B FI 873813 A FI873813 A FI 873813A FI 873813 A FI873813 A FI 873813A FI 80011 B FI80011 B FI 80011B
Authority
FI
Finland
Prior art keywords
butanol
catalyst
dehydration
isobutanol
dehydratisering
Prior art date
Application number
FI873813A
Other languages
English (en)
Swedish (sv)
Other versions
FI80011C (fi
FI873813A0 (fi
FI873813A (fi
Inventor
Outi Krause
Original Assignee
Neste Oy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Neste Oy filed Critical Neste Oy
Priority to FI873813A priority Critical patent/FI80011C/fi
Publication of FI873813A0 publication Critical patent/FI873813A0/fi
Publication of FI873813A publication Critical patent/FI873813A/fi
Application granted granted Critical
Publication of FI80011B publication Critical patent/FI80011B/fi
Publication of FI80011C publication Critical patent/FI80011C/fi

Links

Landscapes

  • Organic Low-Molecular-Weight Compounds And Preparation Thereof (AREA)
  • Low-Molecular Organic Synthesis Reactions Using Catalysts (AREA)

Description

8001 1 1 Menetelmä alkoholien selektiiviseen dehydratointiin Förfarande för selektiv dehydratisering av alkoholer 5
Keksinnön kohteena on menetelmä alkoholien selektiiviseen dehydratointiin.
C^-olefiinit ovat monen petrokemiallisen teollisuuden lähtöaineita. Suurin osa isobuteenista ja n-buteenista käytetään bensiinikomponenttien valmis-10 tamiseen ns. katalyyttisessä polymeroinnissa tai alkyloinnissa. Yhä useammin kuitenkin sekä isobuteenia että n-buteeneja käytetään erilaisten kemiallisten yhdisteiden lähtöaineina. Isobuteenista valmistetaan perinteisesti butyylikumeja ja polyisobuteenia. Yhdisteen kysyntä on viime vuosina huomattavasti lisääntynyt metyyli-isobutyylieetterin (MTBE) 15 kysynnän mukana. MTBErn, joka on erittäin kysytty bensiinin oktaaniluvun parantaja, valmistukseen lähtöaineet ovat isobuteeni ja metanoll. Myös isobutyylialkoholin (TBA) kysyntä on kasvanut samasta syystä kuin MTBE:n.
20 Kaupallisesti C^-olefiineja tuotetaan pääasiassa kahdella eri standardi-prosessilla: leijukatalyyttinen krakkaus (FCC) ja höyrykrakkaus. Paitsi krakkauksien tuotteina buteeneja on mahdollista valmistaa vastaavia parafiineja dehydraamalla. Dehydrausprosesslt ovat kalliita ja eräänä oleellisena rajoittavana tekijänä on lähtöaineiden, ennenkaikkea iso-25 butaania saatavuus.
Butyylialkoholeja voidaan käyttää sellaisenaan bensiinin oktaaniluvun parantamiseen. Koska n-butanolin oktaaniluku on huomattavasti alhaisempi kuin isobutanolin oktaaniluku, on edullista erottaa n-butanoli iso-30 butanolista. Eräs tapa erotuksen suorittamiseen on selektiivisesti konvertoida n-butanoli dehydraamalla olefiineiksi ja jättää iso-butanoli koskematta.
Saatuja 1- ja 2-buteeneja voidaan käyttää esim. alkylointiyksikön syöt-35 tönä, jossa se toimii paremmin kuin C^-olefUnien seos, jossa myös isobuteeni on mukana.
2 80011 1 Alkoholien hajoittaminen olefiineiksi dehydratoimalla on tunnettu prosessi. Prosessi on happojen katalysoima. Tyypillisiä katalyyttejä ovat aktivoitu alumiinioksidi, kantajalla oleva fosforlhappo, sinkkioksidi alumiinioksidikantajalla sekä savi, alumlinisllikaatit, zeoliitit tai 5 ioninvaihtohartsit.
Alkoholien dehydratointiin saatavissa olevat kaupalliset dehydratointi-katalyytit ovat tehokkaita dehydratoinnissa, mutta ne eivät ole lainkaan selektiivisiä. Jos niitä käytetään esim. n-butanolin ja isobutanolista 10 koostuvan alkohollseoksen dehydratointiin, on molempien lähtöaineiden konversio luokkaa 90 %.
Keksinnön mukaisesti on yllättäen havaittu, että tietyt epäorgaaniset ioninvaihtomateriaalit, nimittäin synteettisesti valmistetut kiteiset 15 alumiinisilikaatit, toimivat määrätyissä olosuhteissa tehokkaina katalyytteinä butanoliseosten dehydratoinnissa siten, että selektlivisyys n-butanolin suhteen on suuri ja isobutanolin suhteen on pieni. Näinollen katalyyttejä voidaan käyttää tehokkaasti n-butanolien erottamiseksi isobutanolista.
20
Siten keksintö koskee menetelmää n-butanolia ja isobutanolla sisältävien alkoholiseosten dehydratoimlseksi selektiivisesti käyttäen katalyyttiä, joka on valmistettu sekoittamalla alkalimetallisilikaatln, jossa SiC>2/X20 moolisuhde on välillä 1-4 (X => alkalimetalli) , vesiliuokseen 25 alkalimetalllaluminaatln kirkasta vesiliuosta, sekoittamalla saatua reaktiomassaa 21-82°C:een lämpötilassa, saostamalla hienojakoinen amorfinen alkalimetallialumlinlsillkaatti-välituote ilman geelin-muodostusta, kiteyttämällä seostettu välituote kuumentamalla reaktio-massaa 75-110°C:een lämpötilassa, jäähdyttämällä reaktlomassa ja 30 erottamalla kiinteä kiteinen alumiinisilikaatti. Keksinnön mukainen menetelmä on tunnettu siitä, että edellämainitulle kiteiselle alumiini-silikaatille on ennen dehydratointia suoritettu Na-ionien vaihto Ca-ioneiksi siten, että ionlnvaihtoaste on välillä 30-85 X, edullisesti 50-85 Z.
Keksinnön mukaisessa menetelmässä käytettävä kiteinen alumiinisilikaatti on sinänsä tunnettu mm. US-patentista 4,041,135, jossa sitä on sovel- 35 3 80011 Ί lettu erityisesti pesuainekäyttöön. Yllättävää on kuitenkin se, että mainittu alumiinisllikaattl toimii butanoliseoksen dehydratointi-katalyyttinä selektiivisesti siten, että n-butanolin konversio on suuri ja isobutanolin konversio on vastaavasti pieni, jos Na-ionit 5 on vaihdettu keksinnön mukaisesti Ca-ioneiksi siten, että vaihtoaste on määrätyllä alueella.
Tekniikan tasossa viitataan US-patenttiin nro 4,423,271, josta on tunnettua käyttää ionivaihtohartsia katalyyttinä alkoholin dehydratoin-10 tiin. Tässä patentissa lähtöaineena on tertiäärinen butanoli, jolloin tuotteena saadaan isobuteenia.
Yleisesti ottaen keksinnön mukaiset kiteiset alumiinlsilikaattikatalyytit ovat alumiini- ja alkalimetalli- tai maa-alkalimetallisilikaatteja 15 (esimerkiksi CaO x 2A1202 x 5Si02 tai Na20 x 2A120^ x 5Si02), joissa huokoisuus on säädetty.
Edullinen ioninvaihtoaste natriumista kalsiumiin on tällöin välillä 30-85 %, mieluummin välillä 50-80 Z ja kaikkein mieluimmin n. 50 %, 20 jolloin katalyytti toimii selektiivisesti n-butanolin dehydratoinnlssa, mutta isobutanolin konversio on vain 5 % lämpötiloissa alle 300°C.
Keksinnön mukaisen katalyytin käyttöä esitetään vielä seuraavlen esimerkkien avulla, josta ko. katalyytin selektiivisyys n-butanolin 25 suhteen ilmenee.
KATALYYTIN VALMISTUS:
Katalyyttinä käytettiin kiteistä alumilnisilikaattia, joka on valmis-30 tettu seuraavan reaktioyhtälön mukaisesti: 1,38 (1,9 Na20 x Al^) H20 + 0,8 (Na20 x Si02> Na20 x Al^ x 2Si02 x XH20 + 2,33 Na20 x 0,33 Al^, missä X - 2 - 7 35 Katalyytin lähtöaineina ovat natriumaluminaatin ja natriumsllikaatln vesiliuokset. Myös muut alkallmetalliyhdisteet sopivat lähtöaineiksi. Saostaminen suoritetaan lisäämällä aluminaattiliuos sillkaattiliuokseen.
* 80011 1 Lisäysjärjestys on kyseisen keksinnön mukaan tärkeä. Lisäys ei myöskään saa olla liian nopea eikä lilan hidas. Optlmilisäysaika on 10-60 min. Saostus-lämpötila pidetään välillä 20-80°C. On myös tärkeää säädellä saostus-vaiheessa liuoksen pH-arvo välille 10-14 lisäämällä tarvittava 5 määrä alkalimetallihydroksldia.
Kiteyttäminen suoritetaan lämmittämällä saatu seos 75-110°C:een. Kiteytymisvaihe kestää yhdestä tunnista kahdeksaan tuntiin. Tämä valhe on myös tärkeä, koska kiteytymisvaiheessa voidaan säädellä aineen 10 kiteisyyttä, kidekokoa ja puhtautta.
Kiteytysvaiheen jälkeen liuos erotetaan ja muodostunut kiteinen aine pestään vedellä. Märkä kakku kuivataan, esimerkiksi spraykuivaimessa.
15 Valmistunut kiteinen massa on alkalimetallimuodossa, joka el ole vielä katalyyttisesti aktiivinen. Alkalimetalli (useimmissa tapauksissa natrium) voidaan lonlvaihtaa käsittelemällä kiteistä alumiinisllikaattia metallisuolojen vesiliuoksella. Xonlnvaihtoastetta voidaan säädellä esimerkiksi vaihtelemalla vaihdettavien metalli-ionien konsentraatlota 20 suolaliuoksessa. Katalyyttisesti aktiivinen alumiinislllkaatti saadaan vaihtamalla osa alkalimetalll-ioneista kalsiumioneilla. Kalsiumsuola, esimerkiksi kalsiumkarbonaatti, liuotetaan veteen ja käsiteltävä alumiinlsilikaatti lisätään siihen jatkuvasti sekoittaen. Ioninvaihdon jälkeen ylimääräinen suolaliuos dekantoldaan, massa pestään tislatulla 25 vedellä ja kuivataan.
Tässä keksinnössä alumiinisilikaatlssa vaihdettiin alkalimetalllsta (natrium) 27 %, 52 %, 67 % ja 88 % kalsiumilla. Saatuja tuotteita käytettiin katalyyttinä alkoholien dehydratoinnissa.
30
DEHYDRATOINTIKOKEET
Dehydratointikokeet suoritettiin jatkuvatoimisessa putklreaktorissa.
3
Reaktorin tilavuus oli 20 cm . Alkohollseokset pumpattiin reaktoriin 35 yhden atmosfäärin paineessa. Lämpötila säädettiin isotermiseksi kolmen säätövyöhykkeen avulla ja mitattiin reaktorin keskellä olevaan taskuun sijoitetulla termoelementillä. Ennen alkoholisyötön aloittamista kata- 5 80011 1 lyytti kuivattiin typpivirrassa 300°Cjssa.
Reaktorltuotteesta otettiin sekä kaasu- että nestenäyte, jotka analysoitiin kaasukromatograafisestl. Ainetaseiden ja analyysien avulla 5 voitiin määrittää alkoholien konversiot.
Esimerkki 1
Katalysaattorina: tyypillinen kaupallinen dehydratointikatalyytti 10 (Y-A^Oj). Koeolosuhteet: P 1 bar, LHSV 1,5 h
Syöttö: 50 X n-butanolia 50 X isobutanolia 275°C:ssa 15 n-butanolin konversio 91,6 % isobutanolin 89,6 % Tämä on siis hyvin aktiivinen katalyytti, mutta ei ollenkaan selektiivinen.
20
Esimerkki 2
Katalysaattorina: 5A-kaupallinen tuote 25 300°C:ssa n-butanolin konversio 100 % isobutanolin 36,7 %
Esimerkki 3 30
Katalysaattorina: 13X-kaupallinen tuote 300°C:ssa n-butanolin konversio 24,4 % 35 isobutanolin 22,0 % 6 80011 1 Esimerkki 4
Katalysaattorina: US-patentin 4,041,135 mukaisesti valmistettu kiteinen alumiinisilikaatti, jossa osa natriumioneista on keksinnön mukaisesti 5 vaihdettu Ca-ioneiksi: A 3,8 % Ca (27 % vaihdettu) B 6,9 % Ca (52 % vaihdettu) C 9,0 % Ca (67 % vaihdettu) 10 D 12,5 % Ca (88 % vaihdettu) 300°C:ssa n-butanolin konversio isobutanolin konversio 15 A 8,2 10,8 B 100 4,5 C 84,4 0,6 D 88,1 11,9 20
Siten n-butanoli saadaan selektiivisesti dehydratoitua, kun ionin-vaihtoaste on välillä 30-85 %, edullisesti 50-85 % lämpötila-alueella 250-350°C.
25 30 35

Claims (2)

  1. 7 80011
FI873813A 1987-09-02 1987-09-02 Foerfarande foer selektiv dehydratisering av alkoholer. FI80011C (fi)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI873813A FI80011C (fi) 1987-09-02 1987-09-02 Foerfarande foer selektiv dehydratisering av alkoholer.

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI873813A FI80011C (fi) 1987-09-02 1987-09-02 Foerfarande foer selektiv dehydratisering av alkoholer.
FI873813 1987-09-02

Publications (4)

Publication Number Publication Date
FI873813A0 FI873813A0 (fi) 1987-09-02
FI873813A FI873813A (fi) 1989-03-03
FI80011B true FI80011B (fi) 1989-12-29
FI80011C FI80011C (fi) 1990-04-10

Family

ID=8524988

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
FI873813A FI80011C (fi) 1987-09-02 1987-09-02 Foerfarande foer selektiv dehydratisering av alkoholer.

Country Status (1)

Country Link
FI (1) FI80011C (fi)

Also Published As

Publication number Publication date
FI80011C (fi) 1990-04-10
FI873813A0 (fi) 1987-09-02
FI873813A (fi) 1989-03-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4499313A (en) Process for hydration of olefins
KR101549733B1 (ko) 알코올 탈수 공정에 사용되는 인 개질된 제올라이트를 포함하는 촉매의 제조방법
RU2094418C1 (ru) Способ получения кумола или этилбензола
US5324877A (en) Alkylation and transalkylation processes using a hydrated catalyst
US5777187A (en) Two-step process for alkylation of benzene to form linear alkylbenzenes
US3549557A (en) Isoparaffin alkylation process and catalyst for use therein
SU1186084A3 (ru) Способ получени олефинов @ - @
RU2141934C1 (ru) Способ получения кумола
US4329532A (en) Process for the preparation of aromatic hydrocarbon mixture
IE48184B1 (en) Modified silica and germania and their use as catalysts
US4548913A (en) Catalyst, a process for its preparation and an isomerization process in the presence of this catalyst
JPH0597747A (ja) ゼオライト触媒を用いるアルキル第3級アルキルエーテルの合成方法
US5003125A (en) Process for oligomerizing light olefins
EP0537389A1 (en) An improved process for the production of cumene
US4377721A (en) Alkylation of isoparaffins with olefins
KR20010080126A (ko) 불소 함유 모오데나이트를 사용하여 선형 알킬벤젠을형성하기 위한 벤젠의 알킬화 방법
EP0538518A1 (en) An improved process for the production of cumene
JPH0455178B2 (fi)
FI80011C (fi) Foerfarande foer selektiv dehydratisering av alkoholer.
RU2628080C2 (ru) Получение катализаторов на основе борцеолитов
CA1190532A (en) Process for making catalytically active aluminosilicates and their uses
JPH05246919A (ja) ゼオライト触媒を用いるアルキル第三級アルキルエーテルの合成方法
US5120893A (en) Process for catalytically converting C10 and higher olefins to C9 and lower olefins
CA2015447A1 (en) Modification of natural zeolite and its use as an oligomerisation catalyst
KR20010080125A (ko) 불소 함유 모오데나이트를 사용하여 선형 알킬벤젠을형성하기 위한 벤젠의 알킬화 방법

Legal Events

Date Code Title Description
MM Patent lapsed

Owner name: NESTE OY