FI73542C - Faestanordning foer eldosor. - Google Patents

Faestanordning foer eldosor. Download PDF

Info

Publication number
FI73542C
FI73542C FI854278A FI854278A FI73542C FI 73542 C FI73542 C FI 73542C FI 854278 A FI854278 A FI 854278A FI 854278 A FI854278 A FI 854278A FI 73542 C FI73542 C FI 73542C
Authority
FI
Finland
Prior art keywords
box
hole
wall
rail
ridges
Prior art date
Application number
FI854278A
Other languages
English (en)
Swedish (sv)
Other versions
FI854278L (fi
FI73542B (fi
FI854278A0 (fi
Inventor
Jussi Olavi Viitala
Esko Edvard Keskinen
Original Assignee
Ensto Ab Oy
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Priority claimed from FI845123A external-priority patent/FI845123A0/fi
Application filed by Ensto Ab Oy filed Critical Ensto Ab Oy
Priority to FI854278A priority Critical patent/FI73542C/fi
Publication of FI854278A0 publication Critical patent/FI854278A0/fi
Priority to SE8505947A priority patent/SE461363B/sv
Priority to NO855189A priority patent/NO164149C/no
Publication of FI854278L publication Critical patent/FI854278L/fi
Application granted granted Critical
Publication of FI73542B publication Critical patent/FI73542B/fi
Publication of FI73542C publication Critical patent/FI73542C/fi

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H02GENERATION; CONVERSION OR DISTRIBUTION OF ELECTRIC POWER
    • H02GINSTALLATION OF ELECTRIC CABLES OR LINES, OR OF COMBINED OPTICAL AND ELECTRIC CABLES OR LINES
    • H02G3/00Installations of electric cables or lines or protective tubing therefor in or on buildings, equivalent structures or vehicles
    • H02G3/02Details
    • H02G3/08Distribution boxes; Connection or junction boxes
    • H02G3/12Distribution boxes; Connection or junction boxes for flush mounting
    • H02G3/123Distribution boxes; Connection or junction boxes for flush mounting in thin walls

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Architecture (AREA)
  • Civil Engineering (AREA)
  • Structural Engineering (AREA)
  • Connection Of Plates (AREA)
  • Casings For Electric Apparatus (AREA)
  • Mounting Components In General For Electric Apparatus (AREA)
  • Control Of Motors That Do Not Use Commutators (AREA)
  • Fittings On The Vehicle Exterior For Carrying Loads, And Devices For Holding Or Mounting Articles (AREA)
  • Vacuum Packaging (AREA)

Description

73542 Sähkörasian kiinnityslaite Tämän keksinnön kohteena on laite sähkörasian kiinnittämiseksi seinä- tai kattolevyn reikään, jossa laittees-5 sa on reiän kehälle sijoitettava ja sitä myötäilevä kisko, jossa on välimatkan päässä toisistaan sijaitsevat kiinni-tyslaipat, jotka on sovitettu painautumaan levyn vastakkaisia pintoja vasten, uumaosa, jonka avulla kiinnitys laipat on liitetty toisiinsa ja joka on sovitettu sijaitsemaan 10 reiän seinän ja rasian välissä, sekä rasiaan päin olevassa uumaosan pinnassa sijaitsevat lukituselimet laitteen lukitsemiseksi rasiaan.
Puutaloissa seinä muodostuu yleensä kahdesta seinä-levystä, joiden välissä voi olla lämmöneristyskerros. Nii-15 hin kohtiin, joihin halutaan sijoittaa sähköasennusrasia, tehdään seinään reikä, jonka kohdalle asennusrasia kiinnitetään siten, että se sijaitsee seinälevyjen välissä.
Asennusrasian kiinnittämiseksi paikalleen tunnettuja tapoja ovat rasian kiinnittäminen sisä- tai ulkopuolisesti 20 erilliseen taustatukeen, rasiaan kiinnitettävien valmiiden rasiatukien avulla tai naulaamalla rasia sivusuuntaisesti viereiseen seinän runkotolppaan. Koska nämä kiinnitysmenetelmät ovat monimutkaisia ja aikaa vieviä, on pyritty ratkaisuihin, joissa rasia kiinnitetään ainoastaan yhteen sei-25 nälevyyn, jolloin kiinnitys voidaan suorittaa nopeasti.
Asennusrasian kiinnittämiseksi seinälevyyn on kehitetty laite, ks. FI-patenttijulkaisu nro 61 589, joka muodostuu L:n muotoisesta joustavasta kiskosta, joka on katkaistun renkaan muotoinen ja jossa ensimmäinen haara on 30 tarkoitettu sijoitettavaksi reiän seinän ja rasian rungon väliseen tilaan toisen haaran sijaitessa levyn takasivua vasten. Kiskon kiinnittämiseksi levyyn sen ensimmäisessä haarassa on joustavia liuskoja, jotka on taivutettu kiskon keskikohtaa kohti kiskoa vietäessä levyn reikään ja jotka 35 taipuvat ulospäin rasiaa vietäessä kiinnityslaitteeseen.
2 73542
Liuskoissa on harjanteita tai laippoja, jotka työntyvät reiän seinään tai tarttuvat reiän reunan ympärille huoneen-puoleisella sivulla rasiaa vietäessä kiinnityslaitteeseen.
Tällä laitteella on joitakin epäkohtia, joiden vuok-5 si se ei ole saavuttanut laajaa käyttöä. Laitteen merkittävin epäkohta on rasian heikko kiinnittyminen levyyn laitteen avulla. Tämä johtuu pääasiassa siitä, että kisko on tehtävä joustavasta tai taipuisasta aineesta, jotta se olisi vietävissä reiän läpi ja jotta liuskat voisivat taipua 10 ulospäin rasiaa vietäessä kiinnityslaitteeseen. Kiskon joustavuuden seurauksena se antaa suhteellisen helposti periksi reiän keskiviivan suuntaisen voiman kohdistuessa rasiaan.
Tunnetun kiinnityslaitteen huonoon pitovoimaan on 15 syynä myös huoneenpuoleisella sivulla sijaitsevien harjanteiden tai laippojen pieni koko. Jos tämäntyyppisiä kiin-nityslaitteita käytetään hauraissa kipsiseinissä, reiän reuna helposti murtuu. On selvää, että jos reunan ympärille tarttuvat harjanteet tai laipat ovat hyvin pie-20 niä, reunan murtuminen voi olla kohtalokas laitteen kiinnittymisen kannalta. Lisäksi on huomattava, että kiinnitys-laitteen asennuksen yhteydessä ei voida aina olla varmoja siitä, mihin kohtaan kiskon harjanteet tai laipat asettuvat rasiaa työnnettäessä kiinnityslaitteeseen. Tällöin saattaa 25 nimittäin käydä niin, että harjanteet työntyvät reiän seinään hyvin lähellä seinän huoneenpuoleista pintaa, jolloin seinän pintakerros helposti murtuu. Harjanteet voivat myös asettua seinän sisäpuolelle välimatkan päähän seinän huo-neenpuoleisesta pinnasta, jolloin kisko kiinnittyy seinään 30 löysästi niin, että se pystyy liikkumaan reiän aksiaali-suunnassa.
Osa edellä mainitun kiinnityslaitteen epäkohdista on poistettu laitteella, joka on esitetty SE-patenttihake-muksessa nro 8303115-3. Kiinnityslaite koostuu tässä ta-35 pauksessa yhtenäisestä renkaasta, jossa on liuskoja, jotka 3 73542 taivutetaan seinän ulkopinnalle sen jälkeen kun rengas on asetettu seinän reikään. Tässä tapauksessa liuskojen ja seinän välille ei jää välystä, mutta muissa suhteissa tällä kiinnitysrenkaalla on samat epäkohdat kuin aikaisemmin mai-5 nitulla kiinnityslaitteella. Niinpä materiaalin on oltava taipuisaa, jotta liuskat voidaan taivuttaa seinän pinnalle ja pintaa vasten painautuvien liuskojen pinta-ala on pakostakin suhteellisen pieni.
Molemmissa edellä mainituissa kiinnityslaitteissa on 10 lisäksi se materiaalin taipuisuudesta johtuva epäkohta, että laitteen ja rasian väliset lukituselimet, jotka muodostavat osan lukituslaitteesta, ovat suhteellisen heikkoja.
Tämän keksinnön päämääränä on saada aikaan sähkö-rasian kiinnityslaite, joka kiinnittyy tukevasti ja tiukas-15 ti levyyn ja johon rasia on tukevasti kiinnitettävissä.
Keksinnön mukaiselle laitteelle on tunnusomaista, että se koostuu vähintään kahdesta kiskonkappaleesta ja että yhden kappaleen päiden välinen etäisyys vastaa korkeintaan reiän suurinta läpimittaa.
20 Esillä oleva keksintö perustuu siten siihen oival lukseen, että jos kiinnityslaite kootaan kahdesta tai useammasta kappaleesta, joilla on edellä mainittu enimmäispituus, kappaleet voidaan sijoittaa paikalleen reiän reunaan ilman minkäänlaista muodonmuutosta. Tämän ansiosta 25 kiskonkappaleet voidaan tehdä halutun jäykiksi ja levyn pintoja vasten painautuvat kiinnityslaipat ovat huomattavasti laajempia kuin tunnetuissa laitteissa. Asennus tapahtuu lisäksi varsin nopeasti.
Siinä tapauksessa, että levyyn halutaan asentaa 30 useampia rasioita vierekkäin, jolloin reiät menevät osit tain limittäin, keksinnön mukainen laite on varsin käyttökelpoinen, koska se yleensä ei ulotu reiän koko kehän pituudelle. Tunnettuja laitteita, joiden pituus vastaa likimain kehän pituutta, tällaisessa tapauksessa ei voisi käyt-35 tää.
4 73542
Keksinnön ansiosta laite voidaan siten tehdä varsin jäykäksi ja varustaa kiinteillä laipoilla, jotka painautuvat levyn pintoja vasten. Laitteen jäykkyyden seurauksena myös laitteen ja rasian väliset lukituselimet voidaan tehdä 5 tukeviksi rasian kiinnittymisen varmistamiseksi.
Käytännön kokeet ovat osoittaneet, että kiskonkappa-leiden päiden välinen etäisyys voi vaihdella alueella 20 - 95 % reiän halkaisijasta. Edullisin pituus on kuitenkin noin 80 % halkaisijasta.
10 Kiskonkappaleiden pituus voidaan ilmoittaa myös kul- mapituutena, jolloin se on 30° - 130°, edullisesti noin 120°.
Jäykät kiskonkappaleet voivat haluttaessa olla kiinnitetyt toisiinsa joustavan nauhan välityksellä, jos tätä 15 pidetään suotavana esim. asennuksen nopeuden kannalta.
Keksinnön mukaisen laitteen yhtä edullista suoritusmuotoa selitetään seuraavassa tarkemmin oheiseen piirustukseen viitaten, jossa kuvio 1 esittää keksinnön mukaisen kiinnityslaitteen 20 yhtä kiskonkappaletta etukuvana, kuvio 2 esittää kiskonkappaletta sivukuvana, kuvio 3 esittää kappaletta päällyskuvana, kuvio 4 esittää pystyleikkauksena keksinnön mukaisen laitteen avulla seinään kiinnitettyä sähkörasiaa ja 25 kuvio 5 esittää levyyn kiinnitettyjä kiskonkappa- leita.
Kuvioissa 1 - 3 on esitetty keksinnön mukaisen kiinnityslaitteen kiskonkappale 1, joka on valmistettu jäykästä muovista ja joka koostuu kahdesta yhdensuuntaisesta laipas-30 ta 2, 3, jotka toimivat kiinnityseliminä, ja laippojen välisestä uumaosasta 4, joka on kohtisuorassa laippoja vastaan poikkileikkaukseltaan U:n muotoisen kappaleen 1 muodostamiseksi. Laippojen 2, 3 välinen etäisyys valitaan sellaiseksi, että se vastaa sisäseinälevyn paksuutta. Uuma-35 osan 4 sisäpinnalla eli rasiaa vasten asettuvalla pinnalla 5 73542 on yhdensuuntaisia harjanteita 5, jotka sijaitsevat laippojen 2, 3 kanssa yhdensuuntaisissa tasoissa. Harjanteiden toinen sivupinta on vaistottu kuvion 2 osoittamalla tavalla. Kuvioista 2 ja 3 ilmenee, että laippa 2 jatkuu myös 5 uumaosan sisäpuolelle muodostaen tähän reunuksen 6. Uumaosa 4 on kuvion 3 mukaisesti muotoiltu kaarevaksi siten, että sen ulkosivu myötäilee seinän reiän kehää ja sisäsivu myötäilee asennusrasian ulkosivua. Uumaosan ulkosivussa on lisäksi kaksi pystysuuntaista harjannetta 7 ja uumaosan 10 sisäsivussa on harjanteet katkaiseva pystysuuntainen, kii-lanmuotoinen ura 8.
Kuviossa 4 on esitetty, kuinka sisäseinän 9 pyöreään reikään on kiinnitetty asennusrasia 10, jolla myös on pyöreä poikkileikkaus. Reiän kehälle on kiinnitetty kaksi tai 15 kolme kuvioiden 1-3 mukaista kiskonkappaletta 1, jotka yhdessä muodostavat rasian kiinnityslaitteen ja joiden kul-mapituus on noin 120°, ks. kuvio 5, siten, että laippa 2 painautuu seinän 9 huoneenpuoleista pintaa ja laippa 3 seinän vastakkaista pintaa vasten. Kunkin kiskonkappaleen jän-20 neväli, ts. kappaleen päiden välinen etäisyys on jonkin verran pienempi kuin reiän halkaisija, mikä mahdollistaa kappaleen asentamisen reikään ja kiinnittämisen siihen ilman että kappaleen muotoa tarvitsee muuttaa. Mainittu jänneväli on esitetyssä suoritusmuodossa noin 80 % reiän hal-25 kaisijasta. Laippojen 2, 3 etäisyys on valittu sellaiseksi, että kiskonkappaleet pysyvät paikallaan itsestään. Asennus-rasian ulkopinnassa on aukon läheisyydessä yhdensuuntaisia uria 11, joihin kiskonkappaleiden harjanteet 5 sopivat, jolloin rasia lukittuu kiskonkappaleisiin 1 ja sitä kautta 30 seinään 9.
Asennusrasia kiinnitetään seinään 9 siten, että seinän reiän reunaan kiinnitetään esimerkiksi diametraalisesti vastakkain kaksi kiskonkappaletta, minkä jälkeen asennus-rasia 10 työnnetään nuolen A suunnassa reikään, kunnes ra-35 sian etusivu koskettaa kiskonkappaleiden reunusta 6. Rasian 6 73542 työntäminen paikalleen on mahdollista rasian joustavuuden ansiosta, joten harjanteet 5 voidaan tehdä halutun jäykiksi.
Rasiaa työnnettäessä seinän reikään uumaosan 4 ulkopinnassa olevat harjanteet 7 työntyvät reiän reunapintaan 5 estäen näin kiskonkappaleiden siirtymisen reiän kehän suunnassa. Vastaavasti asennusrasiassa voi olla harjanne 12, joka sopii kiskonkappaleiden uraan 8 ja joka estää rasiaa pyörimästä reiässä. Harjanne 12 on kuviossa 4 esitetty selvyyden vuoksi lopullisesta asemasta poikkeavassa asemassa.
10 Edellä on esitetty kiskonkappaleita, jotka soveltu vat kiinnitettäviksi pyöreään reikään, mutta on selvää, että keksinnön mukaista laitetta voidaan käyttää myös soikeissa ja suorakaiteen muotoisissa rei'issä esimerkiksi silloin, kun asennusrasia on edestä katsottuna suorakaiteen 15 muotoinen. Tällöin ei luonnollisestikaan tarvita pyörimi- senestoelimiä. Kiskonkappaleiden pituus voi vaihdella reiän halkaisijasta hyvin lyhyeen kappaleeseen ja kappaleiden lukumäärä reikää kohti on luonnollisesti riippuvainen kappaleiden pituudesta.
20 Kiskonkappaleen siirtyminen reiän reunapintaa pitkin voidaan harjanteiden 7 asemesta estää myös siten, että kappaleen uumaosan kaari tehdään loivemmaksi kuin reiän reunan kaari, jolloin kiskonkappale puristuu epätasaisesti reiän reunapintaa vasten. Vaihtoehtoisesti laippojen 2, 3 etäi-25 syys pienenee uumaosaa kohti, jolloin kiskonkappale tarttuu seinään kiilavaikutuksella.
Myös kiskonkappaleen ja asennusrasian väliset luki-tuselimet, eli harjanteet 5 ja urat 11 voidaan korvata muilla elimillä, jotka mahdollistavat nopean lukituksen, 30 kuten kiskonkappaleen ja rasian välisillä kiiloilla. Reunus 6 voidaan korvata asennusrasiassa olevalla vastepinnalla, joka painautuu laippaa 3 vasten rasian sijaitessa lopullisessa asemassaan.
Edellä on esitetty kiinnityslaite, jonka avulla ra-35 siä kiinnitetään seinälevyyn takaapäin, mutta kiskonkappa-leet voidaan luonnollisesti toteuttaa myös niin, että rasia

Claims (1)

  1. 73542 asennettaessa työnnetään seinälevyn reikään sisäpuolelta. Kiskonkappaleet 1 voidaan haluttaessa kiinnittää toisiinsa taipuisalla nauhalla tai sentapaisella, mikä joissakin tapauksissa saattaa olla edullista.
FI854278A 1984-12-27 1985-10-31 Faestanordning foer eldosor. FI73542C (fi)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI854278A FI73542C (fi) 1984-12-27 1985-10-31 Faestanordning foer eldosor.
SE8505947A SE461363B (sv) 1984-12-27 1985-12-16 Anordning foer fastsaettning av en eldosa
NO855189A NO164149C (no) 1984-12-27 1985-12-20 Festeanordning for koblingsboks.

Applications Claiming Priority (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI845123A FI845123A0 (fi) 1984-12-27 1984-12-27 Anordning foer faestande av en installationsdosa vid en oeppning i ett skivformigt stoedelement.
FI845123 1984-12-27
FI854278A FI73542C (fi) 1984-12-27 1985-10-31 Faestanordning foer eldosor.
FI854278 1985-10-31

Publications (4)

Publication Number Publication Date
FI854278A0 FI854278A0 (fi) 1985-10-31
FI854278L FI854278L (fi) 1986-06-28
FI73542B FI73542B (fi) 1987-06-30
FI73542C true FI73542C (fi) 1987-10-09

Family

ID=26157701

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
FI854278A FI73542C (fi) 1984-12-27 1985-10-31 Faestanordning foer eldosor.

Country Status (3)

Country Link
FI (1) FI73542C (fi)
NO (1) NO164149C (fi)
SE (1) SE461363B (fi)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2007014981A1 (en) * 2005-08-01 2007-02-08 Risto Ahonen Mounting or junction box

Families Citing this family (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FI109622B (fi) * 2000-12-20 2002-09-13 Pekka Kokko Sähkökytkentäjärjestelmä ja -rasia betonikattoa varten

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2007014981A1 (en) * 2005-08-01 2007-02-08 Risto Ahonen Mounting or junction box

Also Published As

Publication number Publication date
NO855189L (no) 1986-06-30
FI854278L (fi) 1986-06-28
NO164149B (no) 1990-05-21
NO164149C (no) 1990-08-29
SE8505947D0 (sv) 1985-12-16
SE461363B (sv) 1990-02-05
FI73542B (fi) 1987-06-30
FI854278A0 (fi) 1985-10-31
SE8505947L (sv) 1986-06-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4315390A (en) Wallboard corners
US4053082A (en) Electrical outlet box assembly
US5809709A (en) Method and apparatus for covering surfaces
US6374571B1 (en) Insulation panel for cabinets containing air handling equipment
US4510722A (en) Device adapted to mount a metal jamb or frame, more particularly a door jamb, into a wall opening
US3932974A (en) Glazing system
BR9708183A (pt) Instalaç o para o revestimento a vácuo de material a granel
FI73542C (fi) Faestanordning foer eldosor.
MY132693A (en) Building structure
US4803817A (en) Glazing assembly and method for glazing a building
ES2139202T3 (es) Vierteaguas para elementos de techo.
FI57480B (fi) Stos foer montage av ett ventilationselement i en oeppning i en tak- eller vaeggskiva
CA1232114A (en) Clip for use with runner and runner assembly including the clip
IE47934B1 (en) A device for joining panels
CA2028197C (en) Installation module for sanitary equipment
CA2932363C (en) Shallow octagonal electrical box
US5483777A (en) Utility box mounting plate and Z-stud
HU206229B (en) Window having frame provided with notch for internal panel elements
AU2017203041B2 (en) Panel splice connector for linear ceiling panels
JPH04228763A (ja) 天井などに用いる化粧パネル
FI86329B (fi) Anordning foer montering av en foenster- eller doerrkarm i en vaeggoeppning och verktyg foer att anvaendas tillsammans med anordningen.
CA2007990A1 (en) Manhole closure for insulated sheet metal duct walls
CA2108602C (en) Batten mounting system
JP3088191B2 (ja) 目地構造
FI101006B (fi) Kiinnityslaite

Legal Events

Date Code Title Description
MM Patent lapsed
MM Patent lapsed

Owner name: OY ENSTO AB