FI73041B - Murkramla. - Google Patents

Murkramla. Download PDF

Info

Publication number
FI73041B
FI73041B FI853985A FI853985A FI73041B FI 73041 B FI73041 B FI 73041B FI 853985 A FI853985 A FI 853985A FI 853985 A FI853985 A FI 853985A FI 73041 B FI73041 B FI 73041B
Authority
FI
Finland
Prior art keywords
masonry
gripping
fastener
plate part
channel
Prior art date
Application number
FI853985A
Other languages
English (en)
Other versions
FI73041C (fi
FI853985A0 (fi
Inventor
Eero Saikkonen
Original Assignee
Kullervo Ketolainen Ja Eero Sa
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kullervo Ketolainen Ja Eero Sa filed Critical Kullervo Ketolainen Ja Eero Sa
Priority to FI853985A priority Critical patent/FI73041C/fi
Publication of FI853985A0 publication Critical patent/FI853985A0/fi
Application granted granted Critical
Publication of FI73041B publication Critical patent/FI73041B/fi
Publication of FI73041C publication Critical patent/FI73041C/fi

Links

Landscapes

  • Building Environments (AREA)

Description

73041
Muuraustartuntavalme Tämä keksintö koskee muuraustartuntavälinettä, joka on tarkoitettu kiinnitettäväksi rakennuksen seinään tiiliver-houksen ja rakennuksen rungon välille, jolloin tiiliver-5 houksen ja rungon väliin on sovitettu lämmöneristekerros, jossa muuraustartuntavälineessä on levyosa, tästä ulkoneva, tiiliverhouksen saumaan sovitettava tartuinosa sekä yksi tai useampi levyosasta runkoon ulottuva kiinnitin, jolloin kiinnitin on sovitettu levyosan reiän kautta ja varustettu 10 kannalla.
Tunnetaan erilaisia muuraustartuntavälineitä, joiden tartuinosa sovitetaan tiiliverhouksen saumaan ja jotka kiinnitetään rakennuksen runkoon siten, että ne pitävät lämmön-eristelevyn paikallaan. Erästä tällaista aikaisemmin tun-15 nettua muuraustartuntavälinettä on kuvattu suomalaisessa patenttijulkaisussa 68700. Tässä aikaisemmin tunnetussa ratkaisussa otetaan tuulen aiheuttama puristuskuorma vastaan laippaosasta ulkonevalla kiinnikkeen kannalla.
DE-hakemusjulkaisusta 2 065 558 ja SE-kuulutusjulkai-20 susta 355 834 tunnetaan myös muuraustartuntavälineitä, joissa on levyosa, tiiliverhouksen saumaan sovitettava tar tuinosa sekä levyosasta rakennuksen runkoon ulottuva kiinnitin. Näissä pääsee kuitenkin levyosa kiinnityksen jälkeen painumaan kiinnittimen kärkeä kohti. Tiiliverhoukseen koh-25 distuvien tuulikuormien aiheuttamat puristusvoimat saavat tällöin aikaan sen, että levyosa pyrkii painumaan eriste-kerroksen sisään.
Tämän keksinnön tarkoituksena on saada aikaan sellainen muuraustartunta, jossa ei ole ennalta määrättyä ilmarakoa 30 villojen ja tiilien välissä. Keksinnön mukaiselle muuraus-tartuntavälineelle on pääasiassa tunnusomaista se, että kiinnittimen varsiosan kannan puoleinen pää on varustettu poikittaisella harjoituksella, jonka harjanteet on muodostettu siten, että harjoitus sallii kiinnittimen naulauksen, 35 mutta estää kiinnittimen ulosvetämisen.
Keksinnön mukainen muuraustartuntaväline ottaa vastaan tuulen aiheuttamat imu- ja puristusvoimat joka tilanteessa. Kiinnittimen harjoituksen tuenta on sellainen, että levyosa 2 73041 ei pääse painumaan kiinnityselintä pitkin eristekerroksen sisään.
Erään edullisen sovellutuksen mukaan tartuinosa on erillinen ja sovitettavissa levyosassa olevaan kanavaan vasta 5 sen jälkeen, kun levyosa on kiinnitetty. Tällöin esim. muurari voi asentaa tartuinosat muurauksen yhteydessä. Tällöin seinästä ei ulkone haitallisia piikkejä rakennustyön aikana. Käytännössä nimittäin muuraus tehdään esim. omakotitaloissa yleensä vasta 2-3 kuukautta sen jälkeen, kun eristevillat 10 on asennettu.
Keksintöä ja sen yksityiskohtia selostetaan lähemmin seuraavassa viitaten oheisiin piirustuksiin, joissa kuvio 1 esittää pystyleikkausta seinästä, jossa on käytetty keksinnön mukaista muuraustartuntavälinettä, 15 kuvio 2 esittää vaakaleikkausta samasta seinästä, kuvio 3 esittää edestä nähtynä keksinnön mukaisen muuraustartuntavälineen levyosaa, kuvio 4 esittää samaa levyosaa ylhäältä nähtynä, kuvio 5 esittää keksinnön mukaisen muuraustartuntavä-20 lineen tartuinosaa ylhäältä nähtynä, kuvio 6 esittää samaa tartuinosaa sivulta nähtynä, kuvio 7 esittää tartuinosan leikkausta A-A kuviosta 6 ja kuvio 8 esittää keksinnön mukaisen muuraustartuntavälineen kiinnitintä.
25 Kuvioissa 1 ja 2 on tiiliseinän tiiliä merkitty viite numerolla 1 ja seinässä tiilien välissä olevaa muuraussau-maa viitenumerolla 2. Seinässä on lämmöneristeinä puolikova, jäykkä eristelevy 3 ja pehmeä vuorivillaeristelevy 4. Villaeristeet on sovitettu puisen rungon pystyosien 5 väliin 30 ja puolikova eriste rungon ulkopuolelle. Tiiliverhous on kiinnitetty puurunkoon keksinnön mukaisten muuraustartunta-välineiden avulla.
Keksinnön mukaisen muuraustartuntavälineen muodostaa esim. alumiinipeltiä oleva levyosa 6, jossa on kanava 17 ja 35 siinä pystyrako 7. Pystyrakoon on sovitettu muovinen tartuinosa, jonka kannassa 9 oleviin pystyuriin 10 levyosan 6 raon 7 reunat sopivat siten, että tartuinosaa voidaan liu'ut-taa levyosaa pitkin pystysuunnassa. Tartuinosan kannan 9 si- 3 73041 vujen urat 10 ja levyosan raon 7 reunat ovat sellaisessa sovituksessa toisiaan vasten, että tartuntaosa pysyy paikoillaan sen jälkeen, kun se on asetettu haluttuun korkeuteen. Tartuntaosassa on poikittaisia harjanteita 11, joiden avul-5 la tartuntaosa tarttuu tiilien väliseen muuraussaumaan 2.
Koska levyosan 6 raon 7 pituus on vähintään yhtä suuri kuin tiilen 1 korkeus, voidaan tartuinosa aina sovittaa muuraus-sauman kohdalle liu'uttamalla tartuinosaa raossa, riippumatta mille korkeudelle levyosa on kiinnitetty runkoon.
10 Tartuinosa voidaan sovittaa levyosan kanavaan vasta sen jälkeen, kun levyosa on naulattu runkoon, koska kanavan yläpää on avonainen.
Muuraustartuntavälineen levyosa 6 on kiinnitetty puu-runkoon 5 naulauskiinnittimillä 12 siten, että eristelevy 3 15 kiinnittyy paikoilleen levyosan ja rungon väliin. Kiinnit-timiä varten on levyosan päissä reiät 13, joiden reunat on taivutettu siten, että kiinnittimen kanta 14 uppoaa levyn pinnan tasoon. Kiinnittimessä on sen kärjessä poikittainen kampaus eli harjoitus 15 ja kannan 14 alla toinen harjoitus 20 16. Harjoituksien harjanteet on muodostettu siten, että niiden naulan kärjen puoleinen pinta muodostaa loivan kulman ja sallii kiinnittimen naulauksen. Harjanteen kannan puoleinen pinta sen sijaan on pääasiallisesti kohtisuorassa naulan pituussuuntaa vastaan, jolloin tämä poikkipinta es-25 tää tehokkaasti naulan ulosvetämisen. Naulan kärjessä oleva harjoitus 15 tulee kiinnitettynä puurunkoon ja kiinnittää naulan tukevasti siihen. Naulan kannan alla oleva harjoitus 16 puolestaan sovittuu tiukasti levyosaa 6 vasten estäen näin kiinnitettyä levyosaa painumasta naulan kärkeä 30 kohti. Tämä on erityisen tärkeää, koska tuulikuormat tii-liverhousta 1 vasten aiheuttavat puristavia voimia, jotka pyrkivät painamaan levyosaa 6 eristyslevyn 3 sisään. Näin ei kuitenkaan käy käytettäessä tämän keksinnön mukaista ratkaisua, vaan kaikki tuulikuormat välittyvät kiinnittimen 12 35 kautta puurunkoon 5.
Keksintö ei rajoitu vain edellä esitettyyn sovellutukseen, vaan se voi vaihdella eri tavoin patenttivaatimuksien puitteissa. Tartuinosa 8 ja levyosa 6 voivat olla muunkin- 4 73041 laisia kuin edellä selostetussa esimerkissä. Ne voivat olla yhtä kappalettakin, jolloin tartuinosan 8 korkeussäätö on järjestetty muulla tavoin. Kiinnitysnauloja voidaan käyttää muuraustartunnan kiinnittämiseen useampiakin kuin kaksi, 5 joissain ratkaisuissa taas riittää yksikin naula.

Claims (4)

  1. 5 730 41
  2. 1. Muuraustartuntaväline, joka on tarkoitettu kiinnitettäväksi rakennuksen seinään tiiliverhouksen (1) ja rakennuksen rungon (5) välille, jolloin tiiliverhouksen ja run-5 gon väliin on sovitettu lämmöneristekerros (3), jossa muu-raustartuntavälineessä on levyosa (6), tästä ulkoneva, tiiliverhouksen saumaan sovitettava tartuinosa (8) sekä yksi tai useampi levyosasta runkoon ulottuva kiinnitin (12), jolloin kiinnitin (12) on sovitettu levyosan (6) reiän (13) 10 kautta ja varustettu kannalla (14), tunnettu siitä, että kiinnittimen (12) varsiosan kannan puoleinen pää on varustettu poikittaisella harjoituksella (16), jonka harjanteet on muodostettu siten, että harjoitus sallii kiinnittimen naulauksen, mutta estää kiinnittimen ulosvetämisen. 15 2. Patenttivaatimuksen 1 mukainen muuraustartuntaväli ne, tunnettu siitä, että kiinnittimen (12) harjoituksen harjanteiden kärjen puoleinen pinta muodostaa loivan kulman ja kannan (14) puoleinen pinta on pääasiallisesti kohtisuorassa kiinnittimen pituussuuntaa vastaan.
  3. 3. Patenttivaatimuksen 1 tai 2 mukainen muuraustar tuntaväline, jonka levyosa (6) on varustettu pystysuoralla kanavalla (17) ja siinä olevalla pystysuoralla raolla (7), jota pitkin tartuinosa (8) on liputettavissa, tunnet-t u siitä, että levyosan kanava (17) on avonainen toisesta 25 päästään siten, että tartuinosan kanta (9) on työnnettävissä kanavaan kanavan pään kautta.
  4. 4. Patenttivaatimuksen 3 mukainen muuraustartuntaväline, tunnettu siitä, että tartuinosan (8) kannan (9) sivuilla on pystyurat (10), johon levyosan (6) kanavan 30 (17) raon (7) reunat sopivat, jolloin urien (10) ja raon (7) reunojen välinen sovitus on sellainen, että tartuinosa pysyy paikoillaan asetetulla korkeudella.
FI853985A 1985-10-14 1985-10-14 Murkramla. FI73041C (fi)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI853985A FI73041C (fi) 1985-10-14 1985-10-14 Murkramla.

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FI853985 1985-10-14
FI853985A FI73041C (fi) 1985-10-14 1985-10-14 Murkramla.

Publications (3)

Publication Number Publication Date
FI853985A0 FI853985A0 (fi) 1985-10-14
FI73041B true FI73041B (fi) 1987-04-30
FI73041C FI73041C (fi) 1987-08-10

Family

ID=8521502

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
FI853985A FI73041C (fi) 1985-10-14 1985-10-14 Murkramla.

Country Status (1)

Country Link
FI (1) FI73041C (fi)

Also Published As

Publication number Publication date
FI73041C (fi) 1987-08-10
FI853985A0 (fi) 1985-10-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6540201B1 (en) Tilt-up concrete panel forming system
US4333290A (en) Structural member for installation system
US20040231270A1 (en) Masonry tie for cavity wall construction
CA1285797C (en) Fastening means
US8656681B1 (en) Method for securing a panel over a gap in an exterior portion of a building
US20040033123A1 (en) Method for fixing insulating boards and corresponding dowel
US3389525A (en) Prefabricated wall nail-tie assembly
JP3979810B2 (ja) 断熱壁材の留め金具
US20130167456A1 (en) Building module, a method for making same, and a method for using same to construct a building
US4302916A (en) Damp-proof courses and structural assemblies including damp-proof courses
FI73041B (fi) Murkramla.
KR101032097B1 (ko) 단열판 고정구 및 이를 이용한 단열판 시공방법
CN114961158A (zh) 用于将壁板安装到现有墙壁的通用z-z通道
FI83687C (fi) Tegelsystem.
JPH0229150Y2 (fi)
RU2801519C1 (ru) Система крепления изоляции между существующей стеной и наружными стеновыми панелями (варианты), способ установки изоляционных панелей на существующей стене и крепежный элемент
FI68700C (fi) Murningsgripstycke
KR960000706Y1 (ko) 건축물의 천정판 시공장치
KR950003716Y1 (ko) 시멘트제 문틀의 행거(Hanger) 장치
JP3693410B2 (ja) 木造建築物の屋根組用緊結金具
JPS6217532Y2 (fi)
KR0181777B1 (ko) 에이엘씨 벽체 접합용 꺽쇠
JP2000001859A (ja) 断熱基礎の外装材取付構造
JPH1088770A (ja) 外壁構造
JPS625470Y2 (fi)

Legal Events

Date Code Title Description
MM Patent lapsed

Owner name: KULLERVO KETOLAINEN JA EERO SAIKKONEN