FI106937B - Laite kuorimakoneessa - Google Patents

Laite kuorimakoneessa Download PDF

Info

Publication number
FI106937B
FI106937B FI972181A FI972181A FI106937B FI 106937 B FI106937 B FI 106937B FI 972181 A FI972181 A FI 972181A FI 972181 A FI972181 A FI 972181A FI 106937 B FI106937 B FI 106937B
Authority
FI
Finland
Prior art keywords
base
plate
resilient elements
bogie
spaced apart
Prior art date
Application number
FI972181A
Other languages
English (en)
Swedish (sv)
Other versions
FI972181A7 (fi
FI972181A0 (fi
Inventor
Aake Svensson
Original Assignee
Bmh Wood Technology Ab
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Bmh Wood Technology Ab filed Critical Bmh Wood Technology Ab
Publication of FI972181A7 publication Critical patent/FI972181A7/fi
Publication of FI972181A0 publication Critical patent/FI972181A0/fi
Application granted granted Critical
Publication of FI106937B publication Critical patent/FI106937B/fi

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B27WORKING OR PRESERVING WOOD OR SIMILAR MATERIAL; NAILING OR STAPLING MACHINES IN GENERAL
    • B27LREMOVING BARK OR VESTIGES OF BRANCHES; SPLITTING WOOD; MANUFACTURE OF VENEER, WOODEN STICKS, WOOD SHAVINGS, WOOD FIBRES OR WOOD POWDER
    • B27L1/00Debarking or removing vestiges of branches from trees or logs; Machines therefor
    • B27L1/04Debarking or removing vestiges of branches from trees or logs; Machines therefor by rubbing the trunks in rotating drums
    • B27L1/05Drums therefor

Landscapes

  • Life Sciences & Earth Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Wood Science & Technology (AREA)
  • Forests & Forestry (AREA)
  • Floor Finish (AREA)
  • Apparatuses For Bulk Treatment Of Fruits And Vegetables And Apparatuses For Preparing Feeds (AREA)
  • Handcart (AREA)

Description

5 106937
Laite kuorimakoneessa Anordning vid ett barkningsaggregat
Esillä olevan keksinnön kohteena on laite kuorimakoneessa, joka käsittää kuorima-rummun, joka on asennettu kahden telin päälle, jotka on sijoitettu toisistaan välimatkan päähän, jolloin kukin teli käsittää kantavan pyörän ja vetopyörän, jotka on 10 sijoitettu toisistaan välimatkan päähän pitkin kuorimarummun kehää ja jotka on järjestetty yhdelle alustalle.
Tämän tyyppiset kuorimakoneistot ovat ennestään tunnettuja. Tunnetun tekniikan ongelmana on ollut telin kiinnitys alustaan ja se on johtanut käyttöhäiriöihin kuorima-15 koneessa.
Esillä olevan keksinnön kohteena on välttää tunnetun tekniikan ongelmat ja tarjota tekninen ratkaisu, jonka myötä kuorimakonetta voidaan käyttää käyttövarmasti. Tämä on tehty mahdolliseksi johdannon kaltaisella laitteella, jolle on tunnusomaista 20 seuraavien ominaispiirteiden yhdistelmä: - Telit on järjestetty joustavasti alustalle joustavien elementtien avulla; - Joustavat elementit koostuvat kolmesta vierekkäin ja toisistaan välimatkan päähän järjestetystä tyynystä, jolloin keskimmäinen tyyny on jäykempi * s * *: kuin molemmat ulommat tyynyt; • · ; 25 - Joustavat elementit on sovitettu yhteistoimintaan levyjärjestelyn •« • *·· kanssa, joka on järjestetty telin ja alustan väliin.
• *<
• * I
• · ·
Keksinnön eräs suoritusesimerkki kuvataan lähemmin jäljempänä viittauksin oheiseen • · piirustukseen, jossa kuvio 1 esittää kahden telin päälle asennettua kuorimarumpua, 30 jotka telit on asennettu yhdelle ja samalla alustalle, ja kuvio 2 esittää keksinnön : mukaisen laitteen kunkin telin kiinnitystä alustaan.
I I I
106937 2
Kuvioon 1 viitaten esitetään siinä kuorimakoneistoon kuuluva kuorimarampu, joka on varustettu vaippapinnalla 2 ja joka on asennettu kahden telin 3,4 päälle, jotka on järjestetty toisistaan välimatkan päähän. Kumpaankin teliin kuuluu kantava pyörä 5 ja vetopyörä 6, jotka on järjestetty toisistaan välimatkan päähän ja jotka kumpikin on 5 järjestetty pyörivästi keskiakselille 7,8. Näiden keskiakselien 7,8 suunta on olennaisesti yhdensuuntainen kuorimarummun 1 vaippapinnan 2 pituuden kanssa.
Kumpikin teli on kiinnitetty alustaan 9. Keksinnön mukaisesti telit on järjestetty alustaan joustavasti laitteen 10 avulla, joka käsittää joustavat elementit 11—13.
10
Laite 10 käsittää jalustan 14, jossa on alustaan 9 päin tasomainen osa 15, joka on kiinnitetty alustaan pulteilla 16—18. Jalustassa on edelleen toinen tasomainen osa 19, jonka suunta on sellainen, että osa 19 muodostaa n. 30° :n kulman osaan 15 nähden. Osan 19 suunnan tulee olla sellainen, että se on olennaisesti samansuuntainen linjan 15 20 kanssa, joka yhdistää kantavan pyörän 5 keskiakselin 7 vetopyörän 6 keskiakselin 8 kanssa.
. Kuten aiemmin mainittiin, laite 10 käsittää joustavat elementit 11—13, joiden luku-
I I
_ , ·, määrä on kolme ja jotka on tehty kumista ja/tai muovista. Nämä kolme elementtiä ....: 20 koostuvat kolmesta tyynystä, jotka on järjestetty toisistaan välimatkan päähän jalustan . ·. : 10 ylemmän tasomaisen osan 19 ja levyjärjestelyn 21 väliin. Keskimmäinen elementti 12 on jäykempi kuin kaksi ulompaa elementtiä 11,13, jotka puolestaan ovat edullises- • .*·*: ti yhtä jäykät. Edelleen ovat keskimmäisen elementin 12 ja vastaavasti ulompien elementtien 11,13 väliset etäisyydet yhtä suuret. Levyjärjestely käsittää joustavan, 25 pitkänomaisen levyn 22, joka on kiinnitetty teliin. Levyn 22 toinen pääty 23 on sopivalla tavalla kiinnitetty tasomaiseen elimeen 24, joka on sovitettu tukeutumaan t vasten kolmen joustavan elementin 11—13 yläpintaa. Elimessä 24 on kaksi alaspäin • · · · suunnattua levyelintä 25,26, jotka on järjestetty kunkin elementin 11—13 kummalle- * · » / . kin sivulle siten, että nämä pysyvät paikallaan.
: 30 3 106937
Pitkänomaisen levyn 22 toinen pääty 27 on kiinnitetty jalustaan 14 ja tarkemmin sanottuna jalustan ylemmästä tasomaisesta osasta 19 ulostyöntyvään osaan 28, joka on järjestetty olennaisesti kohtisuoraan osaa 19 vasten ja siihen kauimmas ylös.
5 Kolmen joustavan elementin 11—13 muotoilun, niiden sijoituksen sekä levyjärjeste-lyn 21 muotoilun avulla saadaan aikaan se, että telit 3,4 pääsevät tekemään kolmea erilaista liikettä, nimittäin ensinnäkin lineaariliikettä 29 suunnassa, joka on olennaisesti kohtisuorassa linjaa 20 vasten, joka yhdistää kantavien pyörien ja vetopyörien 5,6 keskiakselit 7,8, toiseksi keinuvaa liikettä 30 akselin suhteen, jonka suunta on 10 olennaisesti kohtisuorassa mainittuun linjaan 20 nähden ja olennaisesti samansuuntainen kuorimarummun 1 vaippapinnan pituuden kanssa, ja lopuksi keinuvaa liikettä 31 akselin suhteen, jonka suunta on olennaisesti samansuuntainen mainitun linjan 20 kanssa. Tässä erityistapauksessa mainitut akselit kulkevat keskimmäisen joustavan elementin 12 kautta.
15
Sillä, että telien sallitaan täten suorittaa näitä liikkeitä, vähennetään niitä haitallisia vaikutuksia, joita teleihin voisi kohdistua suurten kuormitusten seurauksena, jotka tii! aiheutuvat kuorimarummusta sen pyöriessä käytön aikana.
20 Keksintöä ei luonnollisesti ole rajoitettu selostettuun ja kuvattuun toteuttamismuo-.'. toon, vaan sitä voidaan muunnella oheisten patenttivaatimusten puitteissa.
• · · • · · • · · • · * • · · * · i .·.
• · · ·· · · • · « j : « * • · ♦

Claims (6)

1. Laite kuorimakoneessa, joka käsittää kuorimarummun (1), joka on asennettu kahden telin (3, 4) päälle, jotka on sijoitettu toisistaan välimatkan päähän, jolloin kukin teli 5 käsittää kantavan pyörän (5) ja vetopyörän (6), jotka on sijoitettu toisistaan välimatkan päähän pitkin kuorimarummun kehää ja jotka on järjestetty yhdelle alustalle (9), tunnettu seuraavien ominaispiirteiden yhdistelmästä: - Telit (3, 4) on järjestetty joustavasti alustalle (9) joustavien elementtien (11 — 13) avulla;
10. Joustavat elementit (11 — 13) koostuvat kolmesta vierekkäin ja toisistaan välimatkan päähän järjestetystä tyynystä, jolloin keskimmäinen tyyny (12) on jäykempi kuin molemmat ulommat tyynyt (11, 13); - Joustavat elementit (11 — 13) on sovitettu yhteistoimintaan levyjärjes-telyn (21) kanssa, joka on järjestetty telin (3, 4) ja alustan (9) väliin. 15
2. Patenttivaatimuksen 1 mukainen laite, jossa alusta (9) ja levyjärjestelyn (21) väliin on järjestetty jalusta (10), ja jolloin jalusta (10) käsittää yläosan (19), tunnettu siitä, että jalusta (10) yläosan (19) suunta on olennaisesti yhdensuuntainen linjan (20) -. : kanssa, joka yhdistää kantavan pyörän (5) keskiakselin (7) vetopyörän (6) keskiakselin : V: 20 (8) kanssa, ja että jalustan (10) alustaa (9) vasten olevan osan (15) suunta muodostaa terävän kulman jalustan (10) yläosan (19) kanssa. • 1 • · ♦ • · · * · • · : 2·
3. Patenttivaatimuksen 2 mukainen laite, tunnettu siitä, että levyjärjestely (21) • · · « · · ’·1 1 käsittää joustavan, pitkänomaisen levyn (22), joka on kiinnitetty teliin (3, 4), jolloin 25 levyssä (22) on ensimmäinen päätyosa (23), joka on sopivasti kiinnitetty tasomaiseen • · t elimeen (24), joka on sovitettu tukeutumaan vasten kolmen joustavan elementin (11 - • t · • · · 13. yläpintaa, ja että levyssä (22) on toinen päätyosa (27), joka on kiinnitetty jalustaan » · *’;2;; (10). ♦ 2 » · 5 106937
4. Patenttivaatimuksen 3 mukainen laite, tunnettu siitä, että tasomaisessa elimessä (24) on kaksi alassuunnattua levyelintä (25, 26) järjestettynä kummallekin puolelle kutakin elementtiä (11 — 13), joiden avulla nämä pysyvät paikallaan.
4 106937
5. Patenttivaatimuksen 3 tai 4 mukainen laite, jolloin jalustan (10) tasomainen yläosa (19) on kalteva, tunnettu siitä, että mainitussa osassa (19) on ylöspäin työntyvä osa (28), joka on järjestetty olennaisesti kohtisuoraan osaan (19) nähden ja siihen kauimmas ylös, ja että levyn (22) toinen pääty osa (27) on kiinnitetty tähän ylöspäin työntyvään osaan (28). 10
6. Jonkin edellisen patenttivaatimuksen mukainen laite, tunnettu siitä, että joustavat elementit on tehty kumista ja/tai muovista. t · • « • · · • · • · • · · • · · • · • · • · • · · • · · • · · • · · • · · • · · • · · • · · • · · » · · • · • $ · • · · • 1 « I · 1 · · • » · 6 106937
FI972181A 1994-11-23 1997-05-22 Laite kuorimakoneessa FI106937B (fi)

Applications Claiming Priority (4)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SE9404063A SE506160C2 (sv) 1994-11-23 1994-11-23 Anordning vid barkningsaggregat
SE9404063 1994-11-23
SE9501400 1995-11-23
PCT/SE1995/001400 WO1996015886A1 (en) 1994-11-23 1995-11-23 Device at a barking unit

Publications (3)

Publication Number Publication Date
FI972181A7 FI972181A7 (fi) 1997-05-22
FI972181A0 FI972181A0 (fi) 1997-05-22
FI106937B true FI106937B (fi) 2001-05-15

Family

ID=20396089

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
FI972181A FI106937B (fi) 1994-11-23 1997-05-22 Laite kuorimakoneessa

Country Status (5)

Country Link
US (1) US5873398A (fi)
CA (1) CA2205895A1 (fi)
FI (1) FI106937B (fi)
SE (1) SE506160C2 (fi)
WO (1) WO1996015886A1 (fi)

Families Citing this family (2)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
FI20021134A7 (fi) * 2002-06-12 2003-12-13 Metso Paper Inc Rumpukuorintamenetelmä ja kuoren erottaminen puuvirrasta
CN112025895B (zh) * 2020-09-14 2021-08-03 上海欧开建筑装饰工程有限公司 一种实木复合地板原料预处理方法

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US2858177A (en) * 1957-04-15 1958-10-28 Link Belt Co Mounting means for rotatable drums
US3262477A (en) * 1963-12-26 1966-07-26 Manitowoc Shipbuilding Inc Debarking apparatus
US4232374A (en) * 1977-08-11 1980-11-04 Umtech, Inc. Segment ordering for television receiver control unit
SE461028B (sv) * 1981-12-16 1989-12-18 Kone Oy Renstrumma
FI85238B (fi) * 1990-05-02 1991-12-13 Kone Oy Foerfarande och anordning foer styrning av barkningsprocess.

Also Published As

Publication number Publication date
CA2205895A1 (en) 1996-05-30
SE506160C2 (sv) 1997-11-17
FI972181A7 (fi) 1997-05-22
US5873398A (en) 1999-02-23
FI972181A0 (fi) 1997-05-22
WO1996015886A1 (en) 1996-05-30
SE9404063L (sv) 1996-05-24
SE9404063D0 (sv) 1994-11-23

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4519654A (en) Roller suspension apparatus for a belted vehicle
CA2382179A1 (en) Body support apparatus
US5947217A (en) Track laying vehicle
AU3088600A (en) Conveyor system with an overhead load carrier
FI106937B (fi) Laite kuorimakoneessa
DK0712799T3 (da) Fordelingstransportør til stykgods
GR3007154T3 (fi)
DE59003526D1 (de) Schienengeführtes Fahrzeug für Hochbahnen.
JP2829498B2 (ja) ベルトクリーナ装置
EP0878374A3 (en) Cleaning trolley
ATE310709T1 (de) Fahrzeug zum personentransport
ATE55335T1 (de) Schwebebahn fuer lasten- oder personentransport.
US4494772A (en) Anti-arch vehicle suspension
DE60010595D1 (de) Untergestell für Fahrzeug und Rollstuhl ausgestattet mit solchen Untergestell
AU569553B2 (en) Roller suspension apparatus for a belted vehicle
DE59701840D1 (de) Förderanlage
ATE197583T1 (de) Kippschalenanordnung für sortierförderanlagen
RU1771462C (ru) Направл ющее устройство дл шахтных подъемных сосудов
SU1054714A1 (ru) Стенд дл определени перекоса осей транспортного средства
WO2004056300A3 (en) Vehicle lift
US3035877A (en) Car axle journal lubricator
SU684839A1 (ru) Транспортное средство на магнитной подвеске
HUP9603212A1 (hu) Járműülés
ATE236818T1 (de) Erdungskontakt
SE8700667L (sv) Anordning for framdrivning av en sparbunden enhet

Legal Events

Date Code Title Description
MM Patent lapsed