DK163786B - Hoereapparat til placering i oeret - Google Patents
Hoereapparat til placering i oeret Download PDFInfo
- Publication number
- DK163786B DK163786B DK515586A DK515586A DK163786B DK 163786 B DK163786 B DK 163786B DK 515586 A DK515586 A DK 515586A DK 515586 A DK515586 A DK 515586A DK 163786 B DK163786 B DK 163786B
- Authority
- DK
- Denmark
- Prior art keywords
- hearing aid
- catcher
- cerumen
- telephone
- sound output
- Prior art date
Links
Classifications
-
- H—ELECTRICITY
- H04—ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
- H04R—LOUDSPEAKERS, MICROPHONES, GRAMOPHONE PICK-UPS OR LIKE ACOUSTIC ELECTROMECHANICAL TRANSDUCERS; ELECTRIC HEARING AIDS; PUBLIC ADDRESS SYSTEMS
- H04R25/00—Electric hearing aids
- H04R25/48—Electric hearing aids using constructional means for obtaining a desired frequency response
Landscapes
- Health & Medical Sciences (AREA)
- General Health & Medical Sciences (AREA)
- Neurosurgery (AREA)
- Otolaryngology (AREA)
- Physics & Mathematics (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Acoustics & Sound (AREA)
- Signal Processing (AREA)
- Obtaining Desirable Characteristics In Audible-Bandwidth Transducers (AREA)
- Telephone Set Structure (AREA)
Description
i
DK 163786 B
Opfindelsen angår et i-øret-høreapparat til tunghøre eller hørehæmmede med en mikrofon, en forstærkerdel, en telefon, en batteriskuffe med batteri, en afbryder og en lydstyrkeregulering i en øreskål, som kan lukkes med et dæksel, og som endvi-5 dere har en udskiftelig cerumenfanger.
Sådanne høreapparater kendes allerede i mange udgaver.
Ved denne form for høreapparater er telefonen normalt forbun-10 det med høreapparatets udgang vis et meget kort, tyndt lille rør eller en tilsvarende kort, tynd slange. Arsagen hertil er, at man på grund af det meget begrænsede rum forsøger at an-binge telefonen så dybt som muligt i øret eller i ørekanalen. Uheldigvis har dette ved de telefoner, der hidtil har været 15 til rådighed medført en frekvensgang med en særdeles markant resonansspids ved højere frekvenser, hvad der i højeste grad er uønsket.
Således kendes der fra US patentskrift nr. 4.311.206 et øre-20 stykke til et høreapparat, som har en ganske vist ret lille resonanskammer mellem telefon og høreudgang, og hvor der i lydudgangskanalen er indsat et tyndt metalrør, hvis dimensioner sammen med volumen af kammeret tjener som resonanssystem, og som er indrettet til at fremhæve udvalgte frekvenser.
25
Dette ørestykke har dog den alvorlige ulempe, at det kun kan fungere, så længe der ikke er trængt cerumen ind i lydudgangskanalen. Yderligere vil der være en risiko for, at cerumenen også trænger ind i telefonens lydudgangsstuds.
30
Fra W0 offentliggørelsesskrift nr. 84/04016 kendes et høreapparat med en udskiftelig cerumenfanger, der er opbygget således, at den vandret forløbende lydudgangskanal er beskyttet imod indtrængning af cerumen af en relativ bred kappe.
Det er formålet med den foreliggende opfindelse målrettet at forbedre den frekvensgang, der kan opnås med i-øret-høreappa- 35 2
DK 163786 B
rater, uden at løbe en risiko for, at virkningen af de trufne forholdsregler forringes eller endog ophæves på grund af indtrængning af cerumen.
5 Dette opnås ifølge opfindelsen ved, at den på lydudgangen af høreapparatet anbragte udskiftelige cerumenfanger er forsynet med en eller flere åbninger, både på cerumenfangernes lydindgangsside og lydudgangsside, som mellem sig afgrænser et hulrum i cerumenfangeren, og at der ved den indre ende af øreskå-10 len mellem lydudgangsstudsen fra telefonen og cerumenfangeren er indrettet et hulrum, hvilket hulrum sammen med hulrummet i cerumenfangeren danner en resonator, som kan afstemmes ved dimensionering af åbningerne i cerumenfangeren.
15 Flere udførelsesformer ifølge opfindelsen er angivet i underkravene.
Opfindelsen skal i det følgende forklares nærmere ud fra nogle udførelseseksempler i forbindelse med de vedføjede tegninger.
20 På tegningen viser fig. 1 delsnit igennem et høreapparat ifølge den kendte teknik, fig. 2 et delsnit igennem et høreapparet ifølge opfindelsen, 25 fig. 3 et delsnit igennem en yderligere udførelsesform ifølge opfindelsen, fig. 4 en særlig fordelagtig udførelsesform for en cerumen- 30 4= fanger, og fig. 5 et diagram til at vise frekvensgangen for lyd afgivet til øret af et høreapparat ifølge den kendte teknik og et høreapparat ifølge opfindelsen.
35
DK 163786B
3 I fig. 1 ser man et snit gennem den nederste del af et kendt høreapparat af den art, der placeres i øregangen. En øreskål 1 indeholder i sin nedre ende en telefon 2, som via ledninger 3 er forbundet med de øvrige dele af høreapparatet, som ikke er vist, da de ikke hører med til opfindelsen. Lydudgangs-5 studsen 4 fra telefonen er ført ud gennem et lille rør, som danner lydudgangen 5 fra høreapparatet.
Ulemperne ved dette apparat blev allerede nævnt i indledningen.
10 I fig. 2 ser man, at der mellem lydudgangsstudsen 4 fra telefonen 2 og lydudgangen 5 fra høreapparatet er indrettet et resonanskammer 6. Endvidere ser man ved den nedre ende af høreskålen en cerumenfanger 7, der kan udskiftes.
15 Dette re.sonanskammer danner en akustisk resonator. Ved en passende dimensionering af rumfanget af resonanskammeret 6 og af diameteren af den eller de -åbninger, der fører ud til øregangen, er det muligt at opnå en fladere frekvenskarakteristik med en bredere betoning ved højere frekvenser. Dette er 20 ikke kun ønskeligt som en kompensation for tabet af resonans 1 øregangen ved indsat høreapparat men også til de hyppigst optrædende høretab.
Når man gør cerumenfangeren 7 udskiftelig kan denne ved tilstop-25 ning let renses eller udskiftes. I tilfælde af at cerumen alligevel trænger igennem denne udskiftelige del, vil den først afsætte sig i resonanskammeret, og hverken hindre lydudgang eller gøre telefonen ubrugelig. Endvidere ser i fig.
2 en manchet 9, som bærer telefonen 2, og som gennembrydes 30 af telefonens lydudgangsstuds 4. Denne manchet, der består af et blødt plastmateriale kan trækkes frem for at opnå en volumenmæssig bestemmelse af resonansen af resonanskammeret.
En yderligere udførelsesform ifølge opfindelsen er vist i 35 fig. 3. Samme dele er igen forsynet med samme henvisningstal og skal ikke omtales endnu engang. I dette tilfælde er telefonen 2 forbundet med sin lydudgangsstuds 4 gennem en lyd- 4
DK 163786 B
udgangsledning 10 til lydudgangen 5 fra høreapparatet og er mellem disse to kanaler udvidet, til et resonanskammer 6. Det ses uden videre, at der ved passende formgivning af lydudgangskanalen 10 kan opnås forskellige rumfang for resonanskammeret 5 6.
I fig. 4 er vist en mulig udførelsesform for en cerumenfanger 7. To åbninger 8 fører ud til den fælles lydudgang 5 fra høreapparatet .
10 På samme måde er det tænkeligt, at der i stedet for en gennemgående åbning, som vist i fig. 2, er indrettet to eller flere parallelt forløbende åbninger 8. I alle fald kan man udnytte rumfanget af resonanskammeret og rumfanget af åbninger til 15 den kompensation og udglatning af frekvensgangen med en bredere betoning af højere frekvenser, som man ønsker at opnå.
I fig. 5 er kun vist frekvensgangen, således som den er målt ved et kendt høreapparet og ved et høreapparat ifølge opfindel-20 sen. Kurven A er omtrent sammenfaldende med kurven B indtil 1,6 kHz. Ved apparatet ifølge den kendte teknik er der ved ca. 3 kHz en udpræget spids med et tilhørende stejlt fald.
Ved kurve B, der er målt for høreapparatet ifølge opfindelsen, 25 stiger kurven fra ca. 1 kHz noget stejlere opad og har mellem ca. 2,5 og 4,5 kHz en bred top med næsten konstant forstærkning og falder da efter 4,5 kHz tilsvarende stejlt af og krydser ved ca. 5 kHz kurven A, men falder derefter endnu stejlere af indtil ca. 7 kHz, hvor den er nede på 60 dB. Man ser således, 30 at der med dette nye resonanskammer opnås en bredere betoning af de højere frekvenser.
35
Claims (5)
1. I-øret-høreapparat til tunghøre eller hørehæmmede med en 5 mikrofon, en forstærkerdel, en telefon (2), en batteriskuffe med batteri, en afbryder og en lydstyrkeregulering i en øreskål (1), som kan lukkes med et dæksel, og som endvidere har en udskiftelig cerumenfanger (7), kendetegnet ved, at den på lydudgangen (5) af høreapparatet anbragte udskifte- 10 lige cerumenfanger (7) er forsynet med en eller flere åbninger (8) både på cerumenfangerens lydindgangsside og lyd-udgangs-side, som mellem sig afgrænser et hulrum i cerumenfangeren (7), og at der ved den indre ende af øreskålen (1) mellem lydudgangsstudsen (4) fra telefonen (2) og cerumfangeren (7) er 15 indrettet et hulrum (6), hvilket hulrum (6) sammen med hul rummet i cerumenfangeren (7) danner en resonator, som kan afstemmes ved dimensionering af åbningerne (8) i cerumenfangeren (7). 20
2. Høreapparat ifølge krav 1, kendetegnet ved, at resonanskammeret (6) er afsluttet med en manchet (9), der bærer telefonen og til alle sider ligger an imod indervæggen af øreskålen, og som gennembrydes af lydudgangsstudsen (4) fra telefonen (2). 25
3. Høreapparat ifølge krav 1, kendetegnet ved, at der mellem lydudgangsstudsen (4) fra telefonen (2) og lydudgangen (5) fra høreapparatet er indrettet en lydudgangsledning, som udvider sig og danner en hulrumsresonator (6). 30
4. Høreapparat ifølge krav 2 og 3, kendetegnet ved, at cerumenfangeren (7) har flere kanaler (8), som udefra fører ind i cerumenfangeren (7). 1
5. Høreapparat ifølge krav 4, kendetegnet ved, at kanalerne (8) udmunder i en fælles kanal (5), som danner lydudgangen fra høreapparatet.
Applications Claiming Priority (2)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| DE19853540579 DE3540579A1 (de) | 1985-11-15 | 1985-11-15 | Im-ohr-hoergeraet |
| DE3540579 | 1985-11-15 |
Publications (4)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| DK515586D0 DK515586D0 (da) | 1986-10-28 |
| DK515586A DK515586A (da) | 1987-05-16 |
| DK163786B true DK163786B (da) | 1992-03-30 |
| DK163786C DK163786C (da) | 1992-08-31 |
Family
ID=6286091
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| DK515586A DK163786C (da) | 1985-11-15 | 1986-10-28 | Hoereapparat til placering i oeret |
Country Status (6)
| Country | Link |
|---|---|
| US (1) | US4706778A (da) |
| JP (1) | JPS62169600A (da) |
| CH (1) | CH671665A5 (da) |
| DE (1) | DE3540579A1 (da) |
| DK (1) | DK163786C (da) |
| IT (2) | IT8623350V0 (da) |
Families Citing this family (36)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| DE8713369U1 (de) * | 1987-10-05 | 1989-02-09 | Siemens AG, 1000 Berlin und 8000 München | Vorrichtung zum Verschließen von Öffnungen an Hörgeräten oder Ohrpaßstücken für Hörgeräte |
| DK157647C (da) * | 1987-10-14 | 1990-07-09 | Gn Danavox As | Beskyttelsesorgan til alt-i-oeret hoereapparat samt vaerktoej til brug ved udskiftning heraf |
| US5131128A (en) * | 1987-10-14 | 1992-07-21 | Gn Danavox A/S | Protection element for all-in-the-ear hearing aid and tool for use in the replacement hereof |
| US4953215A (en) * | 1989-10-05 | 1990-08-28 | Siemens Aktiengesellschaft | Arrangement to prevent the intrusion of foreign matter into an electro-acoustical transducer |
| DE3933584A1 (de) * | 1989-10-07 | 1991-04-11 | Bosch Gmbh Robert | Vorrichtung zum verhindern des eindringens von cerumen und anderen fremdstoffen in schalleitungs- und luftleitungsoeffnungen von hoergeraeten |
| US5068901A (en) * | 1990-05-01 | 1991-11-26 | Knowles Electronics, Inc. | Dual outlet passage hearing aid transducer |
| US5166659A (en) * | 1990-11-09 | 1992-11-24 | Navarro Marvin R | Hearing aid with cerumen collection cavity |
| DE69233156T2 (de) * | 1991-01-17 | 2004-07-08 | Adelman, Roger A. | Verbessertes hörgerät |
| US5748743A (en) * | 1994-08-01 | 1998-05-05 | Ear Craft Technologies | Air conduction hearing device |
| US5712918A (en) * | 1995-01-27 | 1998-01-27 | Beltone Electronics Corporation | Press-fit ear wax barrier |
| US6424722B1 (en) | 1997-01-13 | 2002-07-23 | Micro Ear Technology, Inc. | Portable system for programming hearing aids |
| US7787647B2 (en) | 1997-01-13 | 2010-08-31 | Micro Ear Technology, Inc. | Portable system for programming hearing aids |
| US6449662B1 (en) | 1997-01-13 | 2002-09-10 | Micro Ear Technology, Inc. | System for programming hearing aids |
| US6445799B1 (en) * | 1997-04-03 | 2002-09-03 | Gn Resound North America Corporation | Noise cancellation earpiece |
| US6695943B2 (en) | 1997-12-18 | 2004-02-24 | Softear Technologies, L.L.C. | Method of manufacturing a soft hearing aid |
| US6438244B1 (en) * | 1997-12-18 | 2002-08-20 | Softear Technologies | Hearing aid construction with electronic components encapsulated in soft polymeric body |
| US6366863B1 (en) | 1998-01-09 | 2002-04-02 | Micro Ear Technology Inc. | Portable hearing-related analysis system |
| US7217335B2 (en) * | 1998-05-26 | 2007-05-15 | Softear Technologies, L.L.C. | Method of manufacturing a soft hearing aid |
| US20080063231A1 (en) * | 1998-05-26 | 2008-03-13 | Softear Technologies, L.L.C. | Method of manufacturing a soft hearing aid |
| DK174632B1 (da) | 1998-07-10 | 2003-07-28 | Toepholm & Westermann | Ørevoksfang til i-øret-høreapparat samt hjælpemiddel til brug ved dets isætning og udtagning |
| DK1252799T3 (da) | 2000-01-20 | 2012-01-23 | Starkey Lab Inc | Fremgangsmåde og apparat til tilpasning af høreapparater |
| US6585075B1 (en) * | 2000-10-23 | 2003-07-01 | Edouard A. Gauthier | Hearing aid having hard mounted speaker and energy absorbing tip |
| US7313245B1 (en) * | 2000-11-22 | 2007-12-25 | Insound Medical, Inc. | Intracanal cap for canal hearing devices |
| US7443992B2 (en) * | 2004-04-15 | 2008-10-28 | Starkey Laboratories, Inc. | Method and apparatus for modular hearing aid |
| WO2006060486A2 (en) * | 2004-12-01 | 2006-06-08 | Synygis, Llc | Acoustically tailored hearing aid and method of manufacture |
| WO2007054807A2 (en) | 2005-11-11 | 2007-05-18 | Phitek Systems Limited | Noise cancellation earphone |
| CA2601662A1 (en) | 2006-09-18 | 2008-03-18 | Matthias Mullenborn | Wireless interface for programming hearing assistance devices |
| US7720243B2 (en) * | 2006-10-12 | 2010-05-18 | Synygis, Llc | Acoustic enhancement for behind the ear communication devices |
| DE102009008376A1 (de) * | 2009-02-11 | 2010-08-12 | Sennheiser Electronic Gmbh & Co. Kg | Hörer |
| WO2010151492A1 (en) | 2009-06-22 | 2010-12-29 | Shure Acquisition Holdings, Inc. | Earphone sleeve assembly having integral barrier |
| US8548186B2 (en) | 2010-07-09 | 2013-10-01 | Shure Acquisition Holdings, Inc. | Earphone assembly |
| US8538061B2 (en) | 2010-07-09 | 2013-09-17 | Shure Acquisition Holdings, Inc. | Earphone driver and method of manufacture |
| US8549733B2 (en) | 2010-07-09 | 2013-10-08 | Shure Acquisition Holdings, Inc. | Method of forming a transducer assembly |
| WO2017167395A1 (en) | 2016-04-01 | 2017-10-05 | Widex A/S | Receiver suspension for a hearing assisting device |
| US20230053448A1 (en) * | 2021-08-18 | 2023-02-23 | John Maxwell Norman Dennis | Earplug with light element |
| DE102022211263A1 (de) | 2022-10-24 | 2024-04-25 | Sivantos Pte. Ltd. | Hörinstrument, umfassend ein Gehäuse und wenigstens einen elektroakustischen Eingangswandler |
Family Cites Families (7)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| US4010820A (en) * | 1973-10-23 | 1977-03-08 | Johnson Rubein V | Acoustic ear mold for hearing aid |
| US4311206A (en) * | 1978-05-15 | 1982-01-19 | Johnson Rubein V | Hearing aid ear mold with improved discrimination |
| US4375016A (en) * | 1980-04-28 | 1983-02-22 | Qualitone Hearing Aids Inc. | Vented ear tip for hearing aid and adapter coupler therefore |
| DE8106942U1 (de) * | 1981-03-11 | 1982-07-15 | Siemens AG, 1000 Berlin und 8000 München | Im ohr zu tragendes hoerhilfegeraet |
| FR2543431A1 (fr) * | 1983-03-30 | 1984-10-05 | Cafa | Appareil auditif tel qu'une prothese |
| DE8518681U1 (de) * | 1985-06-27 | 1986-06-12 | Siemens AG, 1000 Berlin und 8000 München | Hörhilfe |
| DE8611498U1 (de) * | 1986-04-25 | 1987-11-19 | Siemens AG, 1000 Berlin und 8000 München | Otoplastik für Hörhilfen |
-
1985
- 1985-11-15 DE DE19853540579 patent/DE3540579A1/de active Granted
-
1986
- 1986-10-10 IT IT8623350U patent/IT8623350V0/it unknown
- 1986-10-10 IT IT21975/86A patent/IT1197502B/it active
- 1986-10-20 US US06/920,550 patent/US4706778A/en not_active Expired - Fee Related
- 1986-10-20 CH CH4170/86A patent/CH671665A5/de not_active IP Right Cessation
- 1986-10-28 DK DK515586A patent/DK163786C/da active
- 1986-11-14 JP JP61269987A patent/JPS62169600A/ja active Pending
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| DE3540579C2 (da) | 1990-03-01 |
| US4706778A (en) | 1987-11-17 |
| CH671665A5 (da) | 1989-09-15 |
| JPS62169600A (ja) | 1987-07-25 |
| DK515586D0 (da) | 1986-10-28 |
| DE3540579A1 (de) | 1987-05-27 |
| DK515586A (da) | 1987-05-16 |
| DK163786C (da) | 1992-08-31 |
| IT8621975A0 (it) | 1986-10-10 |
| IT1197502B (it) | 1988-11-30 |
| IT8623350V0 (it) | 1986-10-10 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| DK163786B (da) | Hoereapparat til placering i oeret | |
| US6754357B2 (en) | Expandable in-ear device | |
| US4296829A (en) | Hook-shaped part of a behind-the-ear hearing aid | |
| US8300871B2 (en) | Earphone for wideband communication | |
| CN106921924B (zh) | 助听器及用于助听器的接收器 | |
| US11234085B2 (en) | Earpieces and related articles and devices | |
| JP3121677B2 (ja) | 補聴器 | |
| US8989425B2 (en) | Earphone | |
| EP1874079A2 (en) | Earphone | |
| US8971545B2 (en) | Earpiece | |
| US6766031B1 (en) | In-the-ear hearing aid with reduced occlusion effect and a method for the production and user-fitting of such a hearing aid | |
| EP0584259A1 (en) | Hearing aid | |
| US3193048A (en) | Acoustic resonance chamber | |
| US7447308B2 (en) | Low-noise transmitting receiving earset | |
| KR20040075854A (ko) | 통신기기용 헨드셋 | |
| US5144656A (en) | Transmitter for communication equipment | |
| US7139394B2 (en) | Leak-tolerant handsfree telephone | |
| JPH10504152A (ja) | 補聴器 | |
| JP2900113B2 (ja) | 耳せん及び補聴器 | |
| US2190466A (en) | Telephone substation apparatus | |
| CN213368147U (zh) | 一种具有扩音喇叭的蓝牙通讯助听器 | |
| KR100621014B1 (ko) | 릴형 이어마이크폰의 탈착 구조 | |
| JP2024100639A (ja) | 音響装置 | |
| JPH0122287Y2 (da) | ||
| CN115734117A (zh) | 具有谐振器的入耳式音频装置 |