DK160384B - Gaslaser exciteret ved kondensatorafladning - Google Patents

Gaslaser exciteret ved kondensatorafladning Download PDF

Info

Publication number
DK160384B
DK160384B DK007583A DK7583A DK160384B DK 160384 B DK160384 B DK 160384B DK 007583 A DK007583 A DK 007583A DK 7583 A DK7583 A DK 7583A DK 160384 B DK160384 B DK 160384B
Authority
DK
Denmark
Prior art keywords
plates
capacitor
gas laser
discharge
active medium
Prior art date
Application number
DK007583A
Other languages
English (en)
Other versions
DK160384C (da
DK7583D0 (da
DK7583A (da
Inventor
Bernard Lacour
Marc Maillet
Chantal Vannier
Olivier De Witte
Original Assignee
Comp Generale Electricite
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Comp Generale Electricite filed Critical Comp Generale Electricite
Publication of DK7583D0 publication Critical patent/DK7583D0/da
Publication of DK7583A publication Critical patent/DK7583A/da
Publication of DK160384B publication Critical patent/DK160384B/da
Application granted granted Critical
Publication of DK160384C publication Critical patent/DK160384C/da

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01SDEVICES USING THE PROCESS OF LIGHT AMPLIFICATION BY STIMULATED EMISSION OF RADIATION [LASER] TO AMPLIFY OR GENERATE LIGHT; DEVICES USING STIMULATED EMISSION OF ELECTROMAGNETIC RADIATION IN WAVE RANGES OTHER THAN OPTICAL
    • H01S3/00Lasers, i.e. devices using stimulated emission of electromagnetic radiation in the infrared, visible or ultraviolet wave range
    • H01S3/09Processes or apparatus for excitation, e.g. pumping
    • H01S3/097Processes or apparatus for excitation, e.g. pumping by gas discharge of a gas laser
    • H01S3/0971Processes or apparatus for excitation, e.g. pumping by gas discharge of a gas laser transversely excited
    • HELECTRICITY
    • H01ELECTRIC ELEMENTS
    • H01SDEVICES USING THE PROCESS OF LIGHT AMPLIFICATION BY STIMULATED EMISSION OF RADIATION [LASER] TO AMPLIFY OR GENERATE LIGHT; DEVICES USING STIMULATED EMISSION OF ELECTROMAGNETIC RADIATION IN WAVE RANGES OTHER THAN OPTICAL
    • H01S3/00Lasers, i.e. devices using stimulated emission of electromagnetic radiation in the infrared, visible or ultraviolet wave range
    • H01S3/02Constructional details
    • H01S3/04Arrangements for thermal management
    • H01S3/041Arrangements for thermal management for gas lasers

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • Electromagnetism (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Plasma & Fusion (AREA)
  • Optics & Photonics (AREA)
  • Lasers (AREA)
  • External Artificial Organs (AREA)
  • Processing Of Solid Wastes (AREA)

Description

i
DK 160384 B
Opfindelsen angår en gaslaser exciteret ved kondensatorafladning .
Fra den franske patentansøgning publiceret den 20.08.82 under nummeret 2.500.220 kender man en gaslaser 5 af denne type, der indbefatter: - to over for hinanden, i hovedsagen parallelle metalplader, - to side om side mellem disse plader beliggende, dielektriske elementer, der er fastgjort til pladerne for 10 at danne to parallelle kondensatorer, idet mellemrummet mellem disse elementer og pladerne danner en kanal, der strækker sig langs en akse og indeholder et aktivt medium, idet de midterste dele af de to plader, der er i berøring med det aktive medium, danner de to respektive 15 elektroder, - et optisk resonanshulrum, der er opstillet langs denne akse og indeholder det aktive medium, og - en opladningskreds omfattende: . en transformer, hvis primærvikling er koblet i 20 serie med en kondensator, og hvor enderne på sekundærviklingen er forbundet med hver sin af de nævnte to plader, . en elektrisk strømkilde indrettet til opladning af kondensatoren, og 25 . midler til styring af afladningen af kondensatoren i primærviklingen, således at der i sekundærviklingen tilvejebringes en induceret strøm, der er i stand til at oplade kondensatorerne således, at der mellem elektroderne dannes en udladning, der exciterer det gasformige 30 aktive medium til dannelse af et laserbundt.
I denne gaslaser kan de dielektriske elementer til kondensatorerne udgøres af piezo-elektriske keramiklege mer.
Opfindelsen tager sigte på at forbedre denne gas-35 laser med henblik på at forøge dens pålidelighed.
Opfindelsen angår en gaslaser exciteret ved kondensatorudladning, af den art, der omfatter:
DK 160384B
2 - to overfor hinanden beliggende metalplader, der hver har en midterste del placeret mellem to hosliggende yderdele, - to mellem pladerne beliggende dielékfcriske elementer 5 på henholdsvis den ene og den anden side af de midterste dele og i kontakt med de yderste dele, således at der med pladerne dannes to parallelle kondensatorer, idet mellemrummet mellem de midterste dele og de dielektriske elementer danner en kanal, der strækker sig langs en 10 akse og indeholder et gasformigt aktivt medium, medens de i kontakt med det aktive medium værende midterste dele udgør de to respektive elektroder, - et optisk resonanshulrum, der er opstillet langs nævnte akse og indeholder det aktive medium, og 15 - en opladningskreds indbefattende: . en transformer, hvis primærvikling er koblet i serie med en kondensator, og hvor enderne på sekundærviklingen er forbundet med de respektive plader.
. en kilde for elektrisk strøm til opladning af kon-20 densatoren, og . midler til styring af kondensatorens afladning i primærviklingen, således at der i sekundærviklingen induceres en strøm, der er i stand til at oplade kondensatorerne med henblik på dannelse af en elektrisk udlad-25 ning mellem elektroderne, hvilken udladning exciterer det gasformige aktive medium til dannelse af et laserbundt, hvilken gaslaser er ejendommelig ved, at hvert elektrisk element indbefatter: - en isolerende skillevæg, der er opstillet vinkelret 30 på pladerne og omgiver det mellemrum, der er beliggende mellem de modstående, yderste dele, således at der dannes et kammer, og - at dette kammer er fyldt med vand.
Diverse udførelsesformer for opfindelsen forklares 35 nærmere i det følgende under henvisning til den skematiske tegning, der viser en udførelsesform for en gaslaser ifølge opfindelsen.
3
DK 160384 B
Fig. 1 viser et tværsnit gennem en laser 1, der har to rektangulære, overfor hinanden beliggende plader 2 og 3 af metal, f.eks. stål. Yderfladerne på disse to metalplader af laseren 1 er i hovedsagen parallelle 5 med hinanden. Hver plade indbefatter en midterste del beliggende mellem to yderste, hosliggende dele. Pladen 2 har således en midterste del 31 mellem to yderste dele 32 og 33, medens pladen 3 har en midterste del 34 mellem to yderste dele 35 og 36. En isolerende skille-10 væg 37, der strækker sig vinkelret på pladerne, omgiver mellemrummet mellem delene 32 og 35 af pladerne hhv. 2 og 3, således at der dannes et kammer 38. Ligeledes er en isolerende skillevæg 39 placeret vinkelret på pladerne, og den omgiver mellemrummet mellem delene 33 og 15 36 af pladerne 2 hhv. 3, således at der dannes et kam mer 40. Væggene 37 og 39 kan eksempelvis bestå af plastmateriale.
På de yderste dele 32, 33, 35 og 36 af pladerne 2 hhv, 3 er der tilvejebragt fremspring med plan over-20 side hhv. plan underside, eksempelvis fremspringet 55 på delen 32, hvilke fremspring rager ind i kammervolu-menet og har en plan flade, der er parallel med ydersiden på pladerne, således at middelafstanden mellem pladerne er mindre i kamrene 38 og 40 end mellem de mid-25 terste dele af pladerne.
Mellem de midterste dele 31 og 34 og skillevæggene 37 og 39 er der tilvejebragt en langsgående kanal 51, hvis akse 52 strækker sig vinkelret på tegningens plan. De midterste dele 31 og 34 af pladerne 2 hhv. 3 30 er hver udformet med et afrundet fremspring som vist ved 53, således at der er dannet en cylinderflade, hvis frembringer strækker sig parallelt med aksen 52. Disse afrundede fremspring strækker sig langs med kanalen 51, således at der dannes to overfor hinanden beliggende 35 elektroder.
Et optisk resonanshulrum er opstillet langs aksen 52. Dette hulrum kan indbefatte to spejle som vist ved 4
DK 160384 B
54, hvilke spejle er påklæbet de to ender af kanalen 51 for at lukke kanalen. Det ene spejl er totalt reflekterende, medens det andet er halvtransparent for at lade laserstrålen passere igennem.
5 Skillevæggene 37 og 39 er udformede med åbninger 41 og 42 hhv. 43 og 44 på ydersiden af laseren 1.
Åbningerne 41 og 43 gennem ledninger 45 hhv. 46 ved indgangen til laseren er koblede til en cirkulationspumpe 47 i serie med en varmeveksler 48. Ved udgangen 10 fra laseren er der to ledninger 49 og 50, der er koblede til åbningerne 42 hhv. 44.
De to ender på- sekundærviklingen 12 på en transformer 13 er koblede med metalpladerne hhv. 2 og 3.
Den ene ende af primærviklingen 14 på transformeren 15 13 er forbundet med den ene elektrode af en kondensator 15, hvis anden elektrode er tilsluttet anoden i en tyristor 16, hvis katode er forbundet med den modsatte ende af viklingen 14. Forbindelsespunktet mellem kondensatoren 15 og tyristoren 16 er tilkoblet den positive 20 polklemme på en elektrisk strømgenerator 17 gennem en ladningsmodstand 18 og en afbryder 19. Den negative polklemme på generatoren 17 er tilsluttet katoden i tyristoren 16. De to udgange på en styrekreds 20 er forbundet-med henholdsvis katoden og styreelektroden i 25 tyristoren 16.
Den viste og ovenfor beskrevne laser virker på følgende måde:
Det indre rum i kanalen 51 er fyldt med en laser-aktiverbar gas, som f.eks. er en blanding af nitrogen og 30 svovlhexafluorid SF6.
Det indre af kamrene 38 og 40 samt cirkulations-og afkølingskredsen 45-50 er fyldt med vand. Det vand, der er indeholdt i kamrene 38 og 40, er i kontakt med pladerne 2 og 3 og danner det dielektriske materiale 35 i de to parallelkoblede kondensatorer.
På et tidspunkt, hvor tyristoren 16 ikke er ledende, oplades kondensatoren 15 ved slutning af afbry- 5
DK 160384 B
deren 19. Derefter aflades kondensatoren 15 gennem viklingen 14, når tyristoren 16 gøres ledende ved hjælp af kredsen 20. Denne afladning bevirker, at der i sekundærviklingen 12 på transformeren 13 induceres 5 en spænding til opladning af de to parallelkoblede vandkondensatorer.
Så snart spændingen mellem pladerne 2 og 3 når op på gennemslagsværdien mellem laserens elektroder, opstår der mellem disse elektroder en udladning, hvorved der i 10 hulrummet dannes en laserstråling, der fører til udsendelse af en laserimpuls, som forlader hulrummet gennem det halvtransparente spejl.
Pumpen 47 sættes i gang for at sikre vandcirkulation i kamrene 38 og 40, og varmeveksleren 48 giver 15 mulighed for at afkøle cirkulationsvandet.
På samme måde som for den ovenfor nævnte, kendte gaslaser styres udladning mellem elektroderne af en kreds, der ikke omfatter nogen gnistgiver. Takket være den lille udladningsimpedans for de i laseren indbyggede 20 kondensatorer, opnår man en homogen elektrisk udladning mellem elektroderne, selv om spændings-stigetiden mellem elektroderne er relativt lang. Dette resultat er overraskende i betragtning af den normale opfattelse af, at der kræves en meget kort stigetid for spændingen mellem 25 elektroderne for at sikre en homogen udladning i en laser med nitrogen eller excimere. Denne opfattelse fremgår for eksempel af en artikel "Necessary conditions for the homogeneous formation of pulsed avalanche discharges at high gas pressures" (J.I. Levatter et al) i 30 det amerikanske tidsskrift "Journal of applied physics" 51 (1), januar 1980, siderne 210-222.
Brugen af vand som dielektrikum mellem kondensatorerne i laseren ifølge opfindelsen byder på flere fordele.
35 Den forøger laserens pålidelighed, eftersom et di elektrikum som vandet kan uden skade tåle et eventuelt gennemslag.

Claims (5)

1. Gaslaser (1) exciteret ved kondensatorafladning og af den art, der omfatter: 15. to overfor hinanden anbragte metalplader (2, 3), der hver indbefatter en midterste del (31, 34) mellem to hosliggende yderste dele, - to mellem pladerne beliggende dielektriske elementer (37, 39) på henholdsvis den ene og den anden side 20 af de midterste dele og i kontakt med de yderste dele, således at der med pladerne dannes to parallelle kondensatorer, idet mellemrummet mellem de midterste dele og de dielektriske elementer danner en kanal (51), der er opstillet langs en akse (52) og indeholder et gasformigt, 25 aktivt medium, medens de midterste dele, der er i berøring med det aktive medium, danner to elektroder, - et optisk resonanshulrum, der er opstillet langs denne akse og indeholder det aktive medium, og - en opladningskreds, indbefattende: 30. en transformer (13), hvis primærvikling (14) er koblet i serie med en kondensator (15), og hvor enderne på sekundærviklingen (12) er forbundet med hver sin af nævnte to plader, . en elektrisk strømkilde (17) indrettet til op-35 ladning af kondensatoren, og . midler (20) til styring af kondensatorens afladning i primærviklingen, således at der i sekundærvik- 7 DK 160384 B lingen induceres en strøm, der er i stand til at oplade kondensatorerne med henblik på dannelse af en elektrisk udladning mellem elektroderne, hvilken udladning excite-rer det gasformige, aktive medium til dannelse af et 5 laserbundt, kendetegnet ved, at hvert dielektrisk element indbefatter: - en isoleret væg (37, 39), der er opstillet vinkelet på pladerne (2, 3) og omgiver mellemrummet mellem de overfor hinanden beliggende yderste dele (32, 35, 33, 10 36) med henblik på dannelse af et kammer (38, 40), og - at kammeret (38, 40) er fyldt med vand.
2. Gaslaser ifølge krav 1, kendetegnet ved, at de i kontakt med vandet værende, yderste dele (32, 33, 35, 36) har fremspring (55) med plan overside 15 hhv. underside, hvilke fremspring rager ind i kammervolumenet (38), således at middelafstanden mellem pladerne (2, 3) er mindre i kamrene (38, 40) end i kanalen (51).
3. Gaslaser ifølge krav 1, kendetegnet ved, at mindst én elektrode har et afrundet fremspring 20 (53), der rager ind i kanalen (51).
4. Gaslaser ifølge krav 1, kendetegnet ved, at den indbefatter en cirkulationskreds (45-47, 49, 50) for vandet i kamrene (39, 40), hvilken kreds er forbundet med kamrene gennem åbninger (41-44), der er 25 tilvejebragt i de isolerende vægge (37, 39).
5. Gaslaser ifølge krav 4, kendetegnet ved, at nævnte kreds indbefatter midler (48) til afkøling af det cirkulerende vand.
DK007583A 1982-01-14 1983-01-10 Gaslaser exciteret ved kondensatorafladning DK160384C (da)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
FR8200526 1982-01-14
FR8200526A FR2519812A2 (fr) 1982-01-14 1982-01-14 Laser a gaz excite par decharge de condensateurs

Publications (4)

Publication Number Publication Date
DK7583D0 DK7583D0 (da) 1983-01-10
DK7583A DK7583A (da) 1983-07-15
DK160384B true DK160384B (da) 1991-03-04
DK160384C DK160384C (da) 1991-08-12

Family

ID=9269986

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
DK007583A DK160384C (da) 1982-01-14 1983-01-10 Gaslaser exciteret ved kondensatorafladning

Country Status (8)

Country Link
US (1) US4509174A (da)
EP (1) EP0084340B1 (da)
JP (1) JPS6144481A (da)
CA (1) CA1184643A (da)
DE (1) DE3366349D1 (da)
DK (1) DK160384C (da)
FR (1) FR2519812A2 (da)
NO (1) NO157598C (da)

Families Citing this family (7)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
DE3614471A1 (de) * 1986-04-29 1987-11-05 Elcede Gmbh Gaslaser mit hochfrequenzanregung
RU2147783C1 (ru) * 1998-12-10 2000-04-20 Москалев Валерий Семенович Разрядная камера проточного газового лазера
RU2286628C1 (ru) * 2005-06-01 2006-10-27 Сергей Михайлович Никифоров Импульсно-периодический газовый лазер и лазерная хирургическая установка
US20090159033A1 (en) * 2007-12-05 2009-06-25 Steigleman Jr Robert Lee Sparkless ignition plug for the internal combustion engine
CN108336633B (zh) * 2018-01-24 2019-06-25 中国人民解放军国防科技大学 一种用于电激励激光器放电管的阳极组件
JP7256729B2 (ja) 2018-12-26 2023-04-12 信越化学工業株式会社 伸縮性配線膜の形成方法
JP7333770B2 (ja) 2019-07-01 2023-08-25 信越化学工業株式会社 導電性配線材料組成物、導電配線基板および導電配線基板の製造方法

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3787781A (en) * 1972-08-07 1974-01-22 Us Air Force External cathode/internal anode figure eight laser
WO1980001439A1 (fr) * 1978-12-29 1980-07-10 Battelle Memorial Institute Laser impulsionnel a milieu actif gazeux excite electriquement
DE2932781C2 (de) * 1979-08-13 1985-10-31 Kraftwerk Union AG, 4330 Mülheim Vorrichtung zur Erzeugung schneller gepulster Kondensatorentladungen in einem Laser
DE3035730A1 (de) * 1980-09-22 1982-05-13 Kraftwerk Union AG, 4330 Mülheim Hochenergielaser des tea-typs mit laser-achsparrallel angeordneten vorionisierungsstaeben
FR2500220B1 (fr) * 1981-02-16 1986-01-10 Comp Generale Electricite Laser a gaz excite par decharge de condensateurs

Also Published As

Publication number Publication date
JPS6343903B2 (da) 1988-09-01
NO830076L (no) 1983-07-15
DE3366349D1 (en) 1986-10-30
NO157598C (no) 1988-04-13
JPS6144481A (ja) 1986-03-04
FR2519812A2 (fr) 1983-07-18
EP0084340B1 (fr) 1986-09-24
US4509174A (en) 1985-04-02
NO157598B (no) 1988-01-04
EP0084340A2 (fr) 1983-07-27
FR2519812B2 (da) 1984-03-09
EP0084340A3 (en) 1983-08-03
DK160384C (da) 1991-08-12
DK7583D0 (da) 1983-01-10
CA1184643A (fr) 1985-03-26
DK7583A (da) 1983-07-15

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5953360A (en) All metal electrode sealed gas laser
US4691322A (en) Gas laser device
CA1165850A (en) Excitation system for a fast pulsed discharge
US4703490A (en) Transversely excited gas laser and method for the operation thereof
US4613971A (en) Transversely excited gas laser
DK160384B (da) Gaslaser exciteret ved kondensatorafladning
DE3278228D1 (en) Te-type laser, particularly for high energy output
US4521889A (en) Microstrip capacitor for energy storage, preferably for high-energy lasers
US4495631A (en) Gas laser in which the gas is excited by capacitor discharge
JPS6322636B2 (da)
US3633127A (en) Pulsed laser device with improved discharge circuit
US4573160A (en) Excitation circuit for a TE high-energy laser system
US5596593A (en) Orthogonal RFDC transverse excited gas laser
US3889208A (en) Superfluorescent laser with improved beam divergence and spacial brightness
US4240043A (en) Transverse-longitudinal sequential discharge excitation of high-pressure laser
RU2064720C1 (ru) Газовый лазер
US4788691A (en) Method for the operation of a gas laser and a gas laser operated in accord therewith
JPH0337318B2 (da)
JP2996706B2 (ja) パルスレーザ発振装置
JP2718605B2 (ja) 放電励起型ガスレーザ装置
JPS622678A (ja) ガスレ−ザ発振装置
JP2614231B2 (ja) ガスレーザ装置
JPS5910077B2 (ja) ガスレ−ザ
JPS6321885A (ja) 放電型ガスレ−ザ−装置
JPS58180077A (ja) コンデンサの放電により励振されるガスレ−ザ