DK155160B - Behandlingsenhed og fremgangsmaade til behandling af smeltet metal - Google Patents

Behandlingsenhed og fremgangsmaade til behandling af smeltet metal Download PDF

Info

Publication number
DK155160B
DK155160B DK021083A DK21083A DK155160B DK 155160 B DK155160 B DK 155160B DK 021083 A DK021083 A DK 021083A DK 21083 A DK21083 A DK 21083A DK 155160 B DK155160 B DK 155160B
Authority
DK
Denmark
Prior art keywords
container
additive
metal
molten metal
funnel
Prior art date
Application number
DK021083A
Other languages
English (en)
Other versions
DK21083A (da
DK21083D0 (da
DK155160C (da
Inventor
Geoffrey Mannion
Patrick Verney Palmer
Original Assignee
Int Meehanite Metal Co
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Int Meehanite Metal Co filed Critical Int Meehanite Metal Co
Publication of DK21083D0 publication Critical patent/DK21083D0/da
Publication of DK21083A publication Critical patent/DK21083A/da
Publication of DK155160B publication Critical patent/DK155160B/da
Application granted granted Critical
Publication of DK155160C publication Critical patent/DK155160C/da

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C21METALLURGY OF IRON
    • C21CPROCESSING OF PIG-IRON, e.g. REFINING, MANUFACTURE OF WROUGHT-IRON OR STEEL; TREATMENT IN MOLTEN STATE OF FERROUS ALLOYS
    • C21C1/00Refining of pig-iron; Cast iron
    • C21C1/10Making spheroidal graphite cast-iron

Landscapes

  • Chemical & Material Sciences (AREA)
  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Materials Engineering (AREA)
  • Metallurgy (AREA)
  • Organic Chemistry (AREA)
  • Refinement Of Pig-Iron, Manufacture Of Cast Iron, And Steel Manufacture Other Than In Revolving Furnaces (AREA)
  • Manufacture And Refinement Of Metals (AREA)
  • Treatment Of Steel In Its Molten State (AREA)

Description

DK 155160 B
i
Opfindelsen angår en behandlingsenhed og en fremgangsmåde til behandling af smeltet metal og især til fremstilling af støbejern.
Fremgangsmåder til fremstilling af støbejern med kuglegrafit eller nodulær grafit eller andre grafitformer end flagegrafit indebærer nor-5 malt behandling af støbejern i flydende tilstand med egnede nodula-riseringsmidler såsom Mg, Ca, Na, Li, Sr, Ba, Ce, Di, La, Yt samt forbindelser og legeringer af disse.
Der er blevet udviklet mange fremgangsmåder til indføring af disse nodulariseringsmidler i støbejern enten ved direkte tilsætning i en 10 støbeske eller ved anvendelse af et separat, mere kompliceret udstyr.
En almindeligt anvendt fremgangsmåde er at anbringe nodulariserings-midlet på bunden af støbeskeen og derefter tappe smeltet metal ned i den.
Ved denne fremgangsmåde kan nodulariseringsmidlet også dækkes med 15 udstansede emner af stål eller et inert materiale.
Ved andre kendte fremgangsmåder gøres der brug af gasomrøring, og ved nogle nøjes man med at neddyppe nodulariseringsmidlet under metaloverfladen.
Alle disse kendte fremgangsmåder lider af visse begrænsninger, idet 20 behandlingens pålidelighed i nogle tilfælde er ringe, ligesom der som følge af den voldsomme reaktion mellem metal og nodulariseringsmiddel opstår en kraftig røg, et stærkt lysskær, fyrværkerilignende udladninger og metalsprøjt.
Ved en anden kendt fremgangsmåde indføres det reaktive additiv i en 25 strøm af det metal, der skal behandles. En sådan fremgangsmåde beskrives i engelsk patentskrift nr. 1.076.456 som værende særlig egnet til indføring af et legeringsmateriale i en stålsmelte. Det i det engelske patentskrift nr. 1.076.456 beskrevne apparat indeholder et behandlingskammer, i hvilket der indføres et legeringsmateriale gen-30 nem en åbning samtidig med, at der indføres en strøm af smeltet metal
DK 155160 B
2 gennem en anden åbning. Et med kanaler forsynet lukkelegeme er anbragt ved bunden af behandlingskammeret for at muliggøre opsamling af smelten sammen med legeringsmaterialet. Den behandlede smelte føres gennem kanalerne i lukkelegemet og ind i en opsamlingsske.
5 Funktionen for det i det engelske patentskrift nr. 1.076.456 beskrevne behandlingskammer er ikke at indeholde additiver, men at styre metalstrømmen for at tillade indføring af additiver i denne. Apparatet har komplicerede indretninger til den særskilte indføring af legeringsmaterialet og til rensning af apparatet før brug. Endvidere 10 undgår man ikke røg og fyrværkerilignende foreteelser i forbindelse med indføringen af legeringsmaterialet i metal strømmen, som det fremgår af det forhold, at der anvendes røgudsugningsudstyr.
Europæisk offentliggørelsesskrift 0011478 beskriver en behandlingsenhed, der er indrettet til at blive anbragt i eller oven over en støbe-15 ske, og denne behandlingsenhed har en hældebøsning, der udmunder direkte eller indirekte i en beholder, der indeholder et fast additiv og er forsynet med et låg, og som ved sin bund og/eller perifere vægge er forsynet med et antal huller, gennem hvilke det smeltede metal kan passere. Behandlingsenheden har også organer til at begrænse kon-20 takten mellem det smeltede metal, der behandles, og atmosfæren. Der kan enten være tale om et låg for støbeskeen eller om en tragt, der er indrettet til at optage beholderen. Denne enhed løste nogle af de problemer, der var forbundet med de tidligere fremgangsmåder, men det har vist sig, at det antal behandlinger, der er mulige med en 25 enkelt beholder, er begrænset, og beholderens levetid er forholdsvis kort som følge af ødelæggelse af det ildfaste materiale. Endvidere strømmer det behandlede metal direkte fra beholderen og ned i støbeskeen, før reaktionen med additivet er afsluttet.
Ved opfindelsen er der blevet tilvejebragt en forbedret behandlings-30 enhed af den art, der har en hældebøsning, der direkte eller indirekte udmunder i en additivbeholder, der er indrettet til at optage et additiv og har én eller flere åbninger for gennemstrømning af smeltet metal, og som er anbragt inde i en således overdækket kappe eller tragt, at kontakten mellem det smeltede metal, der behandles, og 35 atmosfæren begrænses, og behandlingsenheden ifølge opfindelsen er ejendommelig ved, at additivbeholderen, der eventuelt har én eller 3
DK 155160 B
flere metalgennemstrømningsåbninger i sin perifere væg, også har en gennemstrømningsåbning ved overkanten af denne perifere væg, og at additivbeholderen er understøttet af bunden i kappen eller tragten således, at der omkring additivbeholderen dannes et lukket mellem-5 rum.
Som følge af, at det smeltede metal, der i additivbeholderen har været i kontakt med additivet, i det mindste delvis strømmer ud af additivbeholderen ved overkanten af den perifere væg og ud i et lukket mellemrum, fra hvilket metallet gennem en udløbsåbning kan strømme 10 videre til en støbeske eller en anden beholder, bevirker en sådan forlængelse af det smeltede metals opholdstid i behandlingsenheden, at reaktionen mellem metallet og additivet i det væsentlige er afsluttet, inden metallet strømmer ud af behandlingsenheden. Derved vil den røg- og lys udvikling, der fremkommer, når additivet reagerer med det 15 smeltede metal, i væsentlig udstrækning kunne undgås i støbeskeen eller den beholder, metallet optages i, når det strømmer ud fra behandlingsenheden.
Behandlingsenheden ifølge opfindelsen kan være indrettet til at blive anbragt inde i, på eller oven over en støbeske.
20 Hældebøsningen udmunder fortrinsvis direkte i additivbeholderen og kan være fastspændt på eller på anden måde fastgjort til kappen eller tragten ved hjælp af en lufttæt tætning. En asbesttætning kan hensigtsmæssigt anvendes til dette formål. Hældebøsningen kan være anbragt centralt oven over additivbeholderen eller den kan af betje-25 ningsmæssige hensyn være forsat.
Additivbeholderen kan have en hvilken som helst hensigtsmæssig form, idet den kan være cirkulær eller rektangulær, og den kan være forsynet med en enkelt åbning eller flere åbninger i sin perifere væg.
I det mindste én af åbningerne skal som nævnt være udformet ved 30 den øverste del af den perifere væg, og denne åbning kan dannes af et mellemrum mellem den øverste del af additivbeholderen og den nederste del af hældebøsningen eller af et mellemrum af den øverste del af additivbeholderen og et dæksel for tragten eller kappen. Addi- 4
DK 155160 B
tivbeholderen og kappen eller tragten kan helt være fremstillet af ildfast materiale, eller kappen eller tragten kan fx være fremstillet af stål med en ildfast foring, i hvilken der er udformet en åbning, som tillader indføring af smeltet metal fra hældebøsningen.
5 Additivbeholderen kan fx være fremstillet ved anvendelse af et trådbur, der er dækket af et ildfast materiale.
Ved en særlig udførelsesform er additivbeholderen inde i kappen eller tragten omsluttet af et andet ildfast legeme. Dette ildfaste legeme indeholder én eller flere åbninger, som tillader smeltet metal at 10 strømme fra additivbeholderen ind i kappen eller tragten. Formålet med dette yderligere ildfaste legeme er at styre metalstrømmen og at fremme den reaktion mellem metallet og den reaktive legering, der kan finde sted i kappen eller tragten.
En anden fremgangsmåde til styring af strømmen af smeltet metal fra 15 additivbeholderen og ind i støbeskeen og til at fremme en eventuel reaktion mellem metallet og den reaktive legering, kan opnås ved anvendelse af én eller flere ildfaste profildele inde i kappen eller tragten. Denne konstruktion er således, at profildelen danner et middel til styring af metalstrømningsmønsteret og bidrager til at 20 formindske muligheden for oxidation af det reaktive additiv inde i kappen eller tragten.
Reaktionen mellem det smeltede metal og det reaktive additiv begynder inde i additivbeholderen, men fortsætter som nævnt i kappen eller tragten, der fører ned i støbeskeen. Selv om der stadig finder nogen 25 reaktion sted i støbeskeen, er reaktionens styrke blevet formindsket, og der er almindeligvis ikke tale om særlig meget røg og lysskær sammenlignet med fx en konventionel proces, ved hvilken smeltet metal aftappes direkte ned på det reaktive additiv, der er anbragt på bunden af en støbeske. Tilvejebringelsen af kappen eller tragten kan 30 således være tilstrækkelig til at begrænse kontakten mellem det smeltede metal, der behandles, og atmosfæren.
5
DK 155160 B
Behandlingsenheden ifølge opfindelsen er egnet til brug ved metallu rgiske processer, der indebærer tilsætning af et reaktivt additiv til smeltet metal, fx afsvovlnings- og podeprocesser. Behandlingsenheden er imidlertid særlig egnet til brug i forbindelse med fremstilling af 5 støbejern, ved hvilken der indføres et nodulariserende stof i det smeltede støbejern.
I forbindelse med behandlingsenheden ifølge opfindelsen kan der anvendes et hvilket som helst af de velkendte nodulariserende metaller, legeringer, forbindelser eller blandinger deraf, fortrinsvis i form af 10 klumper eller i kompakteret eller sammenbundet form, selv om pulverform også kan være anvendelig. I det tilfælde, hvor der anvendes et pulver, kan det være nødvendigt at anvende organer, fx gaze eller metaltråd, til at fastholde pulveret eller til at fore additivbeholderen for at hindre pulveret i at løbe ud gennem hullerne forud for et 15 behandlingsforløb.
Det har vist sig, at behandlingsenheden ifølge opfindelsen sammenlignet med konventionel støbeteknik tillader en renere og sikrere proces med stærk reduceret røgudvikling og lysskær og uden sprøjtning, når reaktionen finder sted. Enheden er forholdsvis billig og let at tilpasse 20 og den gør det muligt at foretage en let regulering af behandlingstemperaturer, hvorved man får en bedre styring af udstøbningstem-peraturen. Det er blevet konstateret, at en enkelt enhed kan behandle metalmængder i intervallet 200-600 kg og 750-2000 kg.
Andre fordele ved enheden ifølge opfindelsen er formindskelsen af den 25 nødvendige arbejdsindsats (intet behov for fremstilling af specielle dækplader eller for anvendelse af to skeer, som det er tilfældet i forbindelse med nogle konventionelle støberiprocesser), og en forbedring af den totale behandlingstid. Ved anvendelse af enheden ifølge opfindelsen spares der varmeenergi, og enheden har en sådan 30 effektivitet, at fx den nødvendige mængde af podestof eller nodulari-seringsmiddel kan formindskes.
Behandlingsenheden ifølge opfindelsen har som nævnt ovenfor væsentlige fordele sammenlignet med den enhed, der er beskrevet i det 6
DK 155160 B
europæiske offentliggørelsesskrift nr. 0011478. Specielt har enheden ifølge opfindelsen en forlænget brugslevetid. Tilstedeværelsen af en åbning, eventuelt i form af et fuldstændigt ringformet mellemrum, ved den øverste del af additivbeholderen resulterer i, at enhedens tilbøje-5 lighed til at blive blokeret formindskes. Der er endvidere en formindsket fare for opbygning af et modtryk fra magnesiumdamp (i tilfælde af et magnesiumholdigt additiv). Arrangementet af åbninger og placeringen af additivbeholderen inde i tragten eller kappen tillader også en forbedret kontrol af legeringsopløsningen (additiv).
10 Det er blevet påvist, at enheden ifølge opfindelsen kan anvendes både i forbindelse med Kupolovne og elektriske smelteovne for et bredt interval af behandlingsmængder.
Opfindelsen angår også en fremgangsmåde for tilsætning af et fast reaktivt additiv til smeltet metal, idet additivet anbringes i en behol-15 der, og det smeltede metal via en hældebøsning bringes til at strømme ind over additivet i beholderen således, at metallet reagerer med additivet, medens kontakt mellem metallet og atmosfæren begrænses af en overdækket kappe eller tragt, inde i hvilken beholderen er anbragt, hvorefter metallet gennem åbningen i beholderen bringes til at 20 strømme ind i en neden under additivbeholderen anbragt støbeske, hvilken fremgangsmåde er ejendommelig ved, at det smeltede metal fra additivbeholderen bringes til at strømme ud i et nedadtil lukket mellemrum mellem beholderen og kappen eller tragten, og at i det mindste en del af det smeltede metal bringes til at strømme ud fra beholderen 25 gennem en åbning ved overkanten af beholderens perifere væg.
I det følgende vil enhedens konstruktion og dennes funktion blive nærmere beskrevet under henvisning til den skematiske tegning, på hvilken fig. 1 viser set fra siden og delvis i snit en udførelsesform for be-30 handlingsenheden ifølge opfindelsen, fig. 2 et snit i en anden udførelsesform for behandlingsenheden ifølge opfindelsen, fig. 3 et snit i en udførelsesform for behandlingsenheden ifølge opfindelsen med et ekstra ildfast legeme, der omslutter beholderen, og 7
DK 155160 B
' fig. 4 et snit i en anden udførelsesform for behandlingsenheden ifølge opfindelsen med en ildfast profildel til styring af metal strømmen.
Den i fig. 1 viste behandlingsenhed har en hældebøsning 1, der via en åbning 2 udmunder i en additivbeholder 3. Additivbeholderen 3 er 5 anbragt, inde i en kappe eller en tragt 4, der fx er dækket af en med en ildfast foring forsynet plade 5.
Kappen har en tilspidset ende 6, der sikrer, at metallet kan føres ud på en hensigtsmæssig måde. Kappens væsentligste formål er at hindre, at metallet kommer i kontakt med atmosfæren.
10 Additivbeholderen 3 kan være fremstillet af stål med et ildfast låg, eller det kan udelukkende være fremstillet af ildfast materiale.
Additivbeholderen 3 er i sin perifere væg forsynet med åbninger 7.
Den ene af disse åbninger 7a dannes af et ringformet mellemrum mellem den øverste del af additivbeholderen 3 og det pladeformede ild-15 faste låg 5.
Hældebøsningen, kappen og beholderlåget kan være fastspændt ved hjælp af fastspændingsindretninger, og der kan eventuelt anvendes tætninger til opnåelse af lufttætte pakninger.
Den i fig. 2 viste behandlingsenhed har en additivbeholder 3 med åb-20 ninger 7 i sin perifere væg. Additivbeholderen understøttes af bunden 8 i tragten 4. Den ene af åbningerne 7b er et ringformet mellemrum mellem den øverste del af enhedens vægge og hældebøsningens bund 9. Åbningen 7b har en udvidet del 7c. Det behandlede metal kommer ud fra enheden gennem tragten 4, der ændrer retning ved 25 dens tilspidsede ende 6.
I fig. 3 er der vist en behandlingsenhed med en additivbeholder 3, der har åbninger 7 i sin perifere væg. Den ene af disse åbninger 7b dannes af et ringformet mellemrum mellem den øverste del af enhedens væg og hældebøsningens bund 9. Åbningen 7b har en udvidet del 7c.
30 Beholderen 3 er omgivet af et ildfast legeme 10, der indeholder åb- 8
DK 155160 B
ninger 11. Én af disse åbninger 11b dannes af et ringformet mellemrum mellem den øverste del af enheden og hældebøsningen 9’s bund. Åbningen 11b har en udvidet del 11c. Det behandlede metal føres fra beholderen 3 gennem åbninger 7, 7b og 7c ind i en mellemliggende 5 zone 12, mellem beholderen og det ildfaste legeme 10, gennem åbninger 11 og ind i tragten 4, der ændrer retning ved sin tilspidsede ende 6.
Fig. 4 illustrerer en behandlingsenhed som den i fig. 2 viste, men indeholder desuden en ildfast profildel 13, der er anbragt inde i trag-10 ten 4. Denne profildel danner et yderligere organ til styring af hastigheden og retningen for strømmen af det smeltede metal, ligesom den formindsker muligheden for oxidering af det reaktive additiv inde i tragten eller kappen.
For at lette betjeningen kan hele behandlingsenheden anvendes i for-15 bindelse med en smelteovn.
Behandlingsenheden ifølge opfindelsen kan inkorporeres i en aftapningsrende, eller den kan være anbragt mellem en ovn og en støbeske. Som en anden mulighed kan behandlingsenheden ifølge opfindelsen anvendes til behandling af metal ved overføring fra én støbe- , 20 ske til en anden.
Under funktion anbringes et reaktivt additiv, fx et nodulariserende stof i form af en klump, i kompakteret eller granuleret form i additivbeholderen, enten ved, at låget eller dækslet og hældebøsningen fjernes for at lette adgangen til beholderen, eller ved indføring af 25 additivet gennem åbningen i hældebøsningen.
En støbeske eller aftapningsrenden fra en ovn anbringes med sin udløbsåbning umiddelbart oven over hældebøsningen.
Smeltet metal kan da strømme direkte fra ovnen via aftapningsrenden ind i hældebøsningen og derefter ind i additivbeholderen.
9
DK 155160 B
Det smeltede metal strømmer hen over/gennem additivet og derefter ud gennem åbningen eller åbningerne i additivbeholderen.
Metallet kan enten strømme proportionalt ud af kammeret gennem åbningen eller åbningerne i beholderens sidevægge og gennem åbningen 5 eller åbningerne eller mellemrummet mellem den øverste del af addi-tivbeholdern og kappens eller tragtens låg eller fuldstændigt via åbningen eller åbningerne i sidevæggene.
Reaktionen mellem det smeltede metal og det reaktive additiv finder først sted i additivbeholderen og fortsættes i kappen eller tragten, 10 der fører ned i støbeskeen.
Selv om reaktionen i nogen grad fortsætter i støbeskeen, er reaktionens styrke blevet formindsket, og der er almindeligvis ingen stærk røgudvikling eller lysskær sammenlignet med fx en konventionel proces, hvor smeltet metal tappes direkte ned på det reaktive additiv, 15 der er anbragt på bunden af en støbeske.
Opfindelsen vil i det følgende blive yderligere illustreret ved de efterfølgende eksempler, der beskriver en nodulariseringsproces.
EKSEMPEL 1
En behandlingsenhed ifølge opfindelsen som den i fig. 2 illustrerede 20 blev anbragt således, at den kunne behandle metal, der blev overført fra en støbeske til en anden.
En forudbestemt mængde nodulariserende stof baseret på en tilsætningsmængde på 2,0% af den mængde smeltet metal, der blev behandlet, blev anbragt i additivbeholderen.
25 Det nodulariseringsmiddel, der blev anvendt i det foreliggende eksempel, indeholdt nominelt 5-6% magnesium og havde form af granuler på 1-4 mm.
DK 155160 B
10 300 kg smeltet flagegrafitstøbejern med en passende sammensætning blev derefter hældt gennem behandlingsenheden i et tidsrum på 20-30 sekunder, i hvilket tidsrum nodularingsmidlet blev opløst, og det behandlede metal blev opsamlet i støbeskeen.
5 Behandlingen blev gennemført i virkeligheden helt uden røg eller fyrværkerilignende foreteelser.
En efterfølgende undersøgelse af det behandlede metal gav følgende resultater:
Metalsammensætning 10 %T.C.: 3,38, %Si: 2,44, %S: 0,008, %P: 0,038, %Mn: 0,20, %Cu: 0,14 %Mg: 0,038.
Struktur
Noduleringsgrafitform, perlitisk/ferritisk matrix Mekaniske egenskaber 15 Trækstyrke N/mm2: 673, forlængelse, %: 13.
Den i eksempel 1 beskrevne procedure blev gentaget, idet fremgangsmåden blev anvendt ved behandling af metal direkte fra en ovn under anvendelse af nodulariseringsmiddel i både granulær form og i form af klumper.
20 De følgende yderligere eksempler er typiske.
EKSEMPEL 2
Der blev anvendt den i eksempel 1 beskrevne procedure.
11
DK 155160 B
Metalsammensætning %T.C.: 3,60, %Si: 2,40, %S: 0,011, %P: 0,03, %Mn: 0,22, %Cu: 0,45 %Mg: 0,042.
Struktur 5 Noduleringsgrafitform, perlitisk/ferritisk matrix Mekaniske egenskaber
Trækstyrke N/mm2: 785, forlængelse, %: 6.
EKSEMPEL 3
Der blev anvendt den samme fremgangsmåde som beskrevet i eksempel 10 1.
Meta I sammen sætning %T.C.: 3,67, %Si: 2,43, %S: 0,006, %P: -, %Mn: 0,22, %Cu: 0,28, %Mg: 0,041.
Struktur 15 Noduleringsgrafitform, perlitisk/ferritisk matrix Mekaniske egenskaber
Trækstyrke N/mm2: 664, forlængelse, %: 9.
12
DK 155160 B
EKSEMPEL 4
Anvendelse af enhed i forbindelse med en cupolovn og metaloptager
En behandlingsenhed som den i fig. 2 viste blev anbragt foran en metaloptager, der indeholdt en mængde afsvovlet metal med en pas-5 sende sammensætning.
En forudbestemt mængde af et nodulariserende stof svarende til 2% af den mængde metal, der skulle behandles, blev anbragt i nodularise-rings- eller additivbeholderen.
I dette eksempel indeholdt nodulariseringsmidlet nominelt 5% magnesium 10 og havde form af granuler på 1-4 mm.
90 kg af det smeltede støbejern fra optageren blev hældt gennem behandlingsenheden i et tidsrum på ca. 15 sekunder, i hvilket tidsrum nodularingsmidlet blev opløst, og det behandlede metal blev opsamlet i støbeskeen.
15 Denne behandling blev foretaget faktisk helt uden røg eller fyrværkerilignende foreteelser.
En efterfølgende undersøgelse af det behandlede metal gav følgende typiske resultater:
Metalsammensætning 20 %T.C.: 3,68, %Si: 2,84, %S: <0,01, %Mn: 0,54, %Mg: 0,047.
Struktur
Noduleringsgrafitform, perlitisk/férritisk matrix 13
DK 155160 B
Mekaniske egenskaber
Behandlet metal Udglødet tilstand
Trækstyrke N/mm2: 432 Forlængelse, %: 20.
EKSEMPEL 5 5 I dette eksempel blev en behandlingsenhed som den i fig. 2 viste, der var i stand til at behandle op til 2 tons metal, anbragt foran en elektrisk ovn, der indeholdt et metalbad med en passende sammensætning.
En forudbestemt mængde nodulariserende stof baseret på en tilsætning af 2,0% af mængden af det smeltede metal, der skulle behandles, blev 10 anbragt i nodularings- eller additivbeholderen.
I dette tilfælde indeholdt det anvendte nodulariseringsmiddel nominelt 5% magnesium og havde form af 1-4 mm granuler.
700 kg af metallet blev så hældt gennem behandlingsenheden i et tidsrum af ca. 60 sekunder, i hvilket tidsrum nodularingsmidlet blev op-15 løst, og det behandlede metal blev opsamlet i støbeskeen.
En efterfølgende undersøgelse af det behandlede metal gav følgende resultater:
Metalsammensætning %T.C.: 3,53, %Si: 2,19, %S: 0,006, %Mn: 0,20, %Cu: 0,63, %Mg: 20 0,046.
Struktur
Noduleringsgrafitform, perlitisk/ferritisk matrix

Claims (9)

1. Behandlingsenhed med en hældebøsning (1), der direkte eller in direkte udmunder i en additivbeholder (3), der er indrettet til at optage et additiv og har én eller flere åbninger for gennemstrømning af smeltet metal, og som er anbragt inde i en således overdækket kappe eller tragt, at kontakten mellem det smeltede metal, der behandles, og 10 atmosfæren begrænses, kendetegnet ved, at additivbeholderen (3), der eventuelt har én eller flere metalgennemstrømningsåbninger (7) i sin perifere væg, også har en gennemstrømningsåbning (7a, 7b, 7c) ved overkanten af denne perifere væg, og at additivbeholderen (3) er under-15 støttet af bunden (8) i kappen eller tragten (4) således, at der omkring additivbeholderen dannes et lukket mellemrum.
2. Behandlingsenhed ifølge krav 1, kendetegnet ved, at åbningen ved den øverste del af den perifere væg dannes af et mellemrum (7a, 7b) mellem den øverste del 20 af additivbeholderen (3) og bunden (9) af hældebøsningen (1) eller mellem den øverste del af additivbeholderen (3) og et dæksel eller låg for tragten eller kappen (4).
3. Behandlingsenhed ifølge krav 1 eller 2, kendeteg n et ved, at additivbeholderen (3) er omsluttet af 25 et ildfast legeme (10), der indeholder én eller flere åbninger (11).
4. Behandlingsenhed ifølge et hvilket som helst af kravene 1-3, kendetegnet ved, at den har et låg eller dæksel for støbeskeen forsynet med en åbning til positionering af hældebøsningen og beholderen og/eller til positionering af kappen eller tragten. DK 155160 B
5. Behandlingsenhed ifølge et hvilket som helst af kravene 1-4, kendetegnet ved, at hældebøsningen er forbundet med eller udformet i ét med en ovnaftapningsrende.
6. Behandlingsenhed ifølge et hvilket som helst af kravene 1-5, 5 kendetegnet ved, at der i kappen eller tragten er anbragt en ildfast profildel (13).
7. Behandlingsenhed ifølge et hvilket som helst af kravene 1-6, kendetegnet ved, at den omfatter en støbeske.
8. Fremgangsmåde for tilsætning af et fast reaktivt additiv til smeltet 10 metal, idet additivet anbringes i en beholder (3), og det smeltede metal via en hældebøsning (1) bringes til at strømme ind over additivet i beholderen (3) således, at metallet reagerer med additivet, medens kontakt mellem metallet og atmosfæren begrænses af en overdækket kappe eller tragt (4), inde i hvilken beholderen (3) er an-15 bragt, hvorefter metallet gennem én eller flere åbninger (7) i beholderen bringes til at strømme ind i en neden under additivbeholderen (3) anbragt støbeske, kendetegnet ved, at det smeltede metal fra additivbeholderen (3) bringes til at strømme ud i et nedadtil lukket mellemrum 20 mellem beholderen (3) og kappen eller tragten (4), og at i det mindste en del af det smeltede metal bringes til at strømme ud fra beholderen gennem en åbning (7a, 7b, 7c) ved overkanten af beholderens perifere væg.
9. Fremgangsmåde ifølge krav 8, 25 kendetegnet ved, at det smeltede metal er støbejern, og at det reaktive additiv er et nodulariserende stof.
DK021083A 1982-01-20 1983-01-19 Behandlingsenhed og fremgangsmaade til behandling af smeltet metal DK155160C (da)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
GB8201538 1982-01-20
GB8201538 1982-01-20

Publications (4)

Publication Number Publication Date
DK21083D0 DK21083D0 (da) 1983-01-19
DK21083A DK21083A (da) 1983-07-21
DK155160B true DK155160B (da) 1989-02-20
DK155160C DK155160C (da) 1989-07-17

Family

ID=10527736

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
DK021083A DK155160C (da) 1982-01-20 1983-01-19 Behandlingsenhed og fremgangsmaade til behandling af smeltet metal

Country Status (7)

Country Link
US (1) US4464198A (da)
EP (1) EP0086549B1 (da)
JP (1) JPS58126917A (da)
DE (1) DE3364787D1 (da)
DK (1) DK155160C (da)
PT (1) PT76112B (da)
YU (1) YU42833B (da)

Families Citing this family (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB9000899D0 (en) * 1990-01-16 1990-03-14 Int Meehanite Metal Co The Ltd Nodularlising method
US5189596A (en) * 1991-12-20 1993-02-23 Westinghouse Electric Corp. Transition for electrical apparatus
US6258180B1 (en) 1999-05-28 2001-07-10 Waupaca Foundry, Inc. Wear resistant ductile iron
US6977058B2 (en) * 2003-03-11 2005-12-20 Porvair Plc Inoculant-strainer with improved filtration effectiveness and inoculant dissolution

Family Cites Families (8)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CH445538A (de) * 1964-02-28 1967-10-31 Fischer Ag Georg Verfahren zum Zuführen von Reaktions- und/oder Legierungsstoffen in metallische Schmelzen und Vorrichtung zur Durchführung des Verfahrens
GB1311093A (en) * 1969-03-13 1973-03-21 Materials & Methods Ltd Process for the treatment of molten metals
DE2309654C2 (de) * 1973-02-27 1975-04-24 Stettner & Co, 8560 Lauf Geformter Impfmittelkörper zum Impfen von GuBeisenschmelzen
US3870512A (en) * 1973-03-05 1975-03-11 Deere & Co Method of producing spheroidal graphite cast iron
JPS5246319A (en) * 1975-10-11 1977-04-13 Kubota Ltd Producing spheroidal graphite cast iron
GB1530763A (en) * 1977-02-23 1978-11-01 Materials & Methods Ltd Method of treating molten metal
US4238231A (en) * 1978-05-30 1980-12-09 Materials And Methods Limited Apparatus for treatment of molten metal
US4312668A (en) * 1978-11-14 1982-01-26 The International Meehanite Metal Company Limited Apparatus for the treatment of molten metal

Also Published As

Publication number Publication date
EP0086549A1 (en) 1983-08-24
JPH0125806B2 (da) 1989-05-19
DK21083A (da) 1983-07-21
DE3364787D1 (en) 1986-09-04
PT76112B (en) 1986-02-03
EP0086549B1 (en) 1986-07-30
DK21083D0 (da) 1983-01-19
US4464198A (en) 1984-08-07
DK155160C (da) 1989-07-17
PT76112A (en) 1983-02-01
JPS58126917A (ja) 1983-07-28
YU42833B (en) 1988-12-31
YU11683A (en) 1986-02-28

Similar Documents

Publication Publication Date Title
TWI480378B (zh) 最低化耗能之多功能電弧爐系統及製造鋼產品之製程
US3230074A (en) Process of making iron-aluminum alloys and components thereof
US3819365A (en) Process for the treatment of molten metals
CA1096633A (en) Continuous stream treatment of ductile iron
CA1126507A (en) Furnace for refining non-ferrous metals
US4396428A (en) Processes for producing and casting ductile and compacted graphite cast irons
US4312668A (en) Apparatus for the treatment of molten metal
DK155160B (da) Behandlingsenhed og fremgangsmaade til behandling af smeltet metal
AT394732B (de) Vorrichtung zum trennen von schlacke und stahl
EP0006306B1 (en) Process for the treatment of molten metal
US4647306A (en) Process for the treatment of metal melts with scavenging gas
US1590739A (en) Purification of iron
US2967768A (en) Process for desulphurising pig. and cast-iron melts
US4511401A (en) Process for the treatment of molten metal
DE2325593C2 (de) Kontinuierliche Stahlerzeugung
US3642466A (en) Method for the production of cast iron
SU910793A1 (ru) Способ внепечной обработки стали и мартеновска печь
US4869388A (en) Metal treatment vessel and method
AU599345B2 (en) Treatment vessel for treating molten metal alloys
US3588069A (en) Apparatus for desulfurizing ferrous metal
PL114508B1 (en) Method of manufacture of higher grade steel
EP0469621A2 (en) Method for spherodizing molten cast iron and ladle for use in the spherodizing
CA2091857A1 (en) Process and apparatus for manufacturing low-gas and pore-free aluminum casting alloys
JPH04232218A (ja) 非鉄金属溶融液の精錬のための装置
SI8310116A8 (sl) Naprava in postopek za obdelavo raztopljene kovine

Legal Events

Date Code Title Description
PBP Patent lapsed