DK143020B - Apparat til taelling af i stabler anbragte flade legemer - Google Patents
Apparat til taelling af i stabler anbragte flade legemer Download PDFInfo
- Publication number
- DK143020B DK143020B DK318676AA DK318676A DK143020B DK 143020 B DK143020 B DK 143020B DK 318676A A DK318676A A DK 318676AA DK 318676 A DK318676 A DK 318676A DK 143020 B DK143020 B DK 143020B
- Authority
- DK
- Denmark
- Prior art keywords
- conveyor belt
- conveyor
- bodies
- separator
- holes
- Prior art date
Links
Classifications
-
- G—PHYSICS
- G06—COMPUTING OR CALCULATING; COUNTING
- G06M—COUNTING MECHANISMS; COUNTING OF OBJECTS NOT OTHERWISE PROVIDED FOR
- G06M7/00—Counting of objects carried by a conveyor
- G06M7/02—Counting of objects carried by a conveyor wherein objects ahead of the sensing element are separated to produce a distinct gap between successive objects
- G06M7/06—Counting of flat articles, e.g. of sheets of paper
-
- Y—GENERAL TAGGING OF NEW TECHNOLOGICAL DEVELOPMENTS; GENERAL TAGGING OF CROSS-SECTIONAL TECHNOLOGIES SPANNING OVER SEVERAL SECTIONS OF THE IPC; TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y10—TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC
- Y10S—TECHNICAL SUBJECTS COVERED BY FORMER USPC CROSS-REFERENCE ART COLLECTIONS [XRACs] AND DIGESTS
- Y10S198/00—Conveyors: power-driven
- Y10S198/958—Load units counter
Landscapes
- Physics & Mathematics (AREA)
- General Physics & Mathematics (AREA)
- Engineering & Computer Science (AREA)
- Theoretical Computer Science (AREA)
- Delivering By Means Of Belts And Rollers (AREA)
Description
143020 i o
Opfindelsen angår et apparat af den i indledningen til krav 1 angivne art.
Fra tysk offentliggørelsesskrift nr. 2.262.381 j. kendes et apparat med en skilleindretning til enkeltvis fremføring af flade legemer fra en stabel og med en transportør med vandret transportbane, og et foran stablen, regnet i fremføringsretningen, anbragt holdeorgan til midlertidig fastholdelse af legemerne i stablen bortset fra det nederste. Et så-ledes placeret holdeorgan kan kun fastholde legemer med en meget ensartet tykkelse og må indstilles påny, hver gang emner med en anden tykkelse skal fremføres. Dette kendte apparat har endvidere i transportbåndet, som rager ind i skilleindretningen, to rækker med indbyrdes ens afstand anbragte huller, der er indrettet til at kunne forbindes med en vakuumkilde, således at det underste flade legeme suges fast til transportbåndet og medtages. Denne kendte maskine tjener til transport af fladt foldede papkasser, dvs. stive legemer. Ved enkeltvis fremføring af flade, bøjelige legemer, er det endnu vigtigere, at legemerne ovenover det nederste fastholdes og derved sikre 20 fremføringen og undgå uheldig foldedannelse. En betingelse herfor er, at den over transportbåndet frembragte sugning hele tiden kun griber det nederste legeme i stablen, og at der ikke virker noget sugetryk på det næstnederste.
Ved den foreliggende opfindelse er tilvejebragt et apparat af den omhandlede art, som er velegnet til transport af tynde, bøjelige legemer med såvel ensartede som varierende tykkelse, og apparatet er ifølge opfindelsen ejendommeligt ved det i krav l's kendetegnende del anførte.
Ved at anbringe holdeorganet ved en skråt opadgående 30 transportørs laveste ende opnås, at legemerne over det nederste i stablen fastholdes, uanset deres tykkelse, uden at det er nødvendigt at justere holdeorganet, og den særlige placering af hullerne eller hulgrupperne med en indbyrdes afstand, som er tilpasset til længden af legemerne, sikrer at det til enhver 35 tid nederste legeme i stablen transporteres et bestemt stykke, 0 143020 2 før det næste legeme gribes og følger efter i en nøje fastlagt afstand.
Ved det i krav 2's kendetegnende del anførte opnås, at hældningen af transportøren ved skilleindretningen, kan 5 tilpasses til arten af de flade legemer, der skal tælles, hvorved apparatet er alsidigt anvendeligt. Det er ikke nødvendigt at transportøren hele tiden er indstillet med maximal stigning, hvilket betyder energibesparelse ved transport af ensartede legemer fra samme stabel, som er af en sådan art, at 10 de transporteres på et relativt svagt hældende transportbånd.
Denne indstilling af transportbåndets hældning kan let udføres i den i krav 3's kendetegnende del beskrevne udførelsesform for apparatet ifølge opfindelsen.
Ved det i krav 4's kendetegnende del anførte opnås 15 at transportørens afgangsende, uanset skråstillingen, hele tiden befinder sig i samme højde, således at højden af en efterfølgende transportør kan være konstant uanset indstillingen.
Ved hjælp af det i krav 5 anførte opnås, at legemerne ikke kommer til at ligge skævt på transportbåndet, selvom de 20 kun suges mod dette ved huller i transportbåndets ene side.
Ved det i krav 6 anførte opnås en sikker adskillelse af legemer, der er tilbøjelige til at hænge sammen, således at hvert eneste legeme kommer i berøring med transportbåndet og fremføres med den fastsatte indbyrdes afstand, som 25 er bestemt af afstanden mellem båndets ruller eller hulgrupper.
Opfindelsen skal i det følgende forklares nærmere under henvisning til tegninge, på hvilken fig. 1 viser set fra siden og med visse dele udeladte et i overensstemmelse med opfindelsen udformet apparat, 30 °9 fig. 2 apparatet i fig. 1, set fra oven.
I den på tegningen viste udførelsesform for apparatet ifølge opfindelsen er der på et maskinstativ lb tilvejebragt tre efter hinanden følgende transportbånd 2, 4, 27, der frem-35 drives individuelt med forskellige omdrejningstal ved hjælp af en på maskinstativet 1 anbragt, fælles drivmotor 5.
0 143020 3 På transportbåndet 2's bort fra transportbåndet 4 vendende ende er der ovenover transportbåndet tilvejebragt et holdeorgan 6, med på hver side af transportbåndet anbragte ben 7, som forløber parallelt med transportretningen, og med 5 et ben 8 på tværs af transportbåndet 2.
Ved den bort fra transportbåndet 2 vendende ende af transportbåndet 4 er der anbragt en i en afstand fra dette transportbånd på tværs forløbende bøjle 21, der bærer en del af en lysskranke 22, hvis anden del er anbragt på maskinstativet 10 Ib neden under transportbåndet 4. Transportbåndet 4's bånd er med henblik på passage af lysskranken 22's lysstråler opdelt i længderetningen, idet transportbåndets dele har en til passagen af lysstrålerne svarende afstand. De af lysskranken 22 tilvejebragte impulser tælles af en ikke vist tælleindret-15 ning, som er forsynet med et fortløbende tællende tælleværk og et indstilleligt tælleværk. I stedet for en lysskranke kan der være anbragt en mikrokontakt.
Efter transportbåndet 4 er der indkoblet en modtageindretning 26, der er forsynet med et transportbånd 27, som i 20 det væsentlige har samme transportretning som transportbåndene 2 og 4, og som skråner opad i transportretningen. Transportbåndet 27 er udstyret med et til de øvrige transportbånd 2 og 4 svarende bånd. Transportbåndet 27 fremdrives som nævnt af drivmotoren 5, men kan om ønsket trækkes fra en særskilt 25 drivmotor. Transportbåndet 27's hældning kan indstilles vilkårligt ved drejning om aksen for en omstyrevalse 28, hvorover båndet løber ved transportørens tilgangsende. De af transportbåndet 4 fremførte flade legemer afkastes på transportbåndet 27 og fremføres der i en skælagtig formation. De i en skælag-30 tig formation fremførte bøger, hæfter eller lignende kan manuelt fjernes fra transportbåndet 27 eller videregives til et efterfølgende transportbånd. I stedet for et transportbånd kan der findes en anden transportør, f.eks. en rullebane.
Hvis der ønskes en afstand efter ot bestemt antal 35 bøger eller lignende, indstilles dette bestemte ønskede antal i tælleindretningen 23. Når det ønskede antal er nået, bringes transportbåndene 2 og 4 til at stå stille i et bestemt tidsrum 143020
O
4 ved hjælp af en tidsindstillet afbryder, så at der efter en række med et bestemt antal opstår en afstand mellem den talte række og den følgende række. Til opnåelse af dette skal der anvendes forskellige drivmotorer til henholdsvis transport-^ portbåndene 2 og 4 og transportbåndet 27.
Ved den på tegningen viste udførelsesform for apparatet ifølge opfindelsen er transportbåndet 2 anbragt på en om en vandret akse svingelig, plan ramme 34. Rammen 34 er således svingeligt lejret omkring aksen af en til transportbån-10 det 2 hørende valse 45. Lejringen er tilvejebragt ved en på rammen lb anordnet lejebuk 46. Rammen 34's hældning kan indstilles vilkårligt ved hjælp af et tandstangsdrev, hvis tandstang 36 er ledforbundet med rammen 34 og i indgreb med et tandhjul 37, der er lejret på maskinstativet lb, og som kan 15 drives ved hjælp af et håndsving 38. Tandhjulet 37 kan arre-teres ved hjælp af en ikke vist klinke. Et omkring tandhjulet 37's akse svingeligt styreorgan 39 fører tandstangen 36 og holder denne i indgreb med tandhjulet 37. Ved hjælp af en over rammen lb's bredde forløbende aksel til tandhjulet 37 kan 20 der på begge sider af rammen lb være tilvejebragt et tandstangsdrev, der kan drives af et fælles håndsving 38, der er dreje-fast forbundet med de på en fælles aksel anbragte tandhjul 37.
Mellem transportbanerne på transportbåndet 2's bånd 49 er der anbragt en kasse 47, der er tilsluttet en undertryks-25 kilde 48, f.eks. en sugepumpe. Kassen 47 er ved sin overside forsynet med et plan, hvorpå den øvre bane af transportbåndet 2 glider. Transportbåndet 49 er forsynet med i transportretningen med indbyrdes afstand anbragte hulgrupper 50, der er anbragt over tilsvarende langstrakte huller i kassen 47. Af- 30 o standen mellem hulgrupperne 50 er valgt på en sådan måde, at der til hver hulgruppe kun er fastholdt et til fremføring bestemt legeme, og at den efterfølgende hulgruppe 50 fastholder det næste legeme i en afstand fra det foran løbende legeme.
Holdeorganet 6 er indrettet til at fastholde de på 35 det skrå transportbånd 2 fladt anbragte, til optælling bestemte legemer, der som følge af transportbåndets hældning ved deres egen vægt ligger an mod benet 8. Umiddelbart efter transportbåndet 2 følger transportbåndet 4. Ovenover transportbåndet
O
1 A3 O 2 O
5 4 er der i en af tykkelsen af de til transport bestemte legemer afhængig afstand tilvejebragt en anlægsindretning 56, der er forsynet med på tværs af transportbåndet 2 anbragte valser 51 og 52, der er parallelle. Omkring valserne 51, 52 løber med 5 et indbyrdes sideafstand anbragt bånd 53. Valsen 52 er kraftdrevet. Båndene 53 forløber parallelt med transportbåndet 4.
De er anbragt i en sådan afstand fra transportbåndet 4's bånd, at de i det mindste delvis ligger an mod de på transportbåndet 4 transporterede legemer.
10 Transportbåndet 4's styrevalse og anlægsindretningen 56 er i transportbåndet 4's længderetning indstilleligt lejret i på siden af rammen lb anbragte lejeplader 57,58.
Efter transportbåndet 4 er der indkoblet en modtageindretning 26.
15 Ovenover transportbåndet 27 er der anbragt en af dette bånd båret og afstøttet valse 29a med stor diameter.
Valsen 29a's afstand fra transportbåndet 4's ende er så stor, at der mellem denne ende og valsen 29a kan ske en sikker overføring af de til tælling bestemte legemer fra transportbåndet 20 4 til transportbåndet 27, hvis begyndelse ligger neden under transportbåndet 4.
Ovenover transportbåndet 2 stables de til tælling bestemte bøger, hæfter eller lignende med deres flade side liggende an mod transportbåndet 49 på en sådan måde, at tvær-25 væggen 8 tjener som bageste anslag. Ved hjælp af de i transportbåndet 49 udformede hulgrupper 50 suges det nederste legeme bort med transportbåndet, men det oven over liggende leqeme borttrækkes først af transportbåndet ved hjælp af det gennem den næstfølgende hulgruppe 50 tilvejebragte sug. Transport-30 båndet er passende glat udformet og har i området ved skilleindretningen en sådan hastighed og i transportretningen en sådan stigning og de til undertrykskilden stødende hulgrupper 50 har en sådan indbyrdes afstand og suger med et sådant undertryk, at det umiddelbart på transportbåndet 49 35 liggende legeme fra stablen trækkes helt væk fra de oven over liggende legemer, og de efterfølgende legemer i stablen først 6 143020 O gribes af det over den næste hulgruppe 50 i transportbåndet 49 virkende sug, når det forudgående legeme har en til tælling tilstrækkelig afstand fra det efterfølgende legeme, dvs. legemerne transporteres enkeltvis gennem lysskranken 22. Lysskranken påvirkes derpå entydigt af hvert legeme, og i tælle-5 indretningen optælles antallet af legemer nøjagtigt. De på transportbåndet 4 fremførte legemer afkastes enkeltvis på transportbåndet 27 og fremføres der i en skælagtig formation.
De i en skælagtig formation fremførte legemer kan aftages ma-muelt fra transportbåndet 27 eller videregives til et efter-10 følgende transportbånd.
For at opnå en sikker adskillelse af til hinanden klæbende bøger, hæfter eller lignende kan der i en afstand, der svarer til de længste til optælling bestemte bøger, hæfter eller lignende, være tilvejebragt et afstrygerorgan 60, 15 der er forsynet med et over en ledforbindelse til en konsol 61 fastgjort, i transportbanen indgribende afstryger 62. Af-strygeren 62 fastholdes ved hjælp af en fjeder i en i transportretningen let skrånende afstrygerstilling og kan i transportretningen svinges bort af transportbåndet fremførte bøger, 20 hæfter eller lignende.
Idet de til optælling bestemte bøger, hæfter eller lignende kan have forskellige størrelse, er hulgrupper 50 som vist i fig. 4 anbragt på den venstre side af transportbåndet 44 i transportretningen, og for at undgå en skrå anbrin-25 gelse af bøgerne, hæfterne eller lignende genstande er der på den anden side anbragt en valse eller et valsepar 63 med i en afstand fra hinanden anbragte valser, der er lejret på en svingarm 64, og som drives frem af transportbåndet 49. Både konsollen 61 for afstrygerorganet og lejebukken 65 til den 30 valsen henholdsvis valserne bærende og i transportretningen i det væsentlige parallelt med transportbåndet 49 forløbende svingarm 64 kan i transportbåndets længderetning indstilles vilkårligt.
Claims (5)
1. Apparat til tælling af i stabler anbragte flade legemer, navnlig bøger, hæfter, papirark eller lignende legemer, hvilket apparat omfatter en skilleindret- 5 ning til enkeltvis adskillelse af legemerne i stablen og indeholdende et holdeorgan indrettet til at kunne fastholde stablen, en transportør bestående af transportbånd, som rager ind i skilleindretningen og danner underside heri, og hvilke transportbånd har en række i længderetningen fordelte 10 huller, der er indrettet til at kunne forbindes med en vakuumkilde, kendetegnet ved, at transportøren (2) har en i fremføringsretningen stigende transportflade, at holdeorganet (6) er anbragt ved skilleindretningens (2,6) laveste ende og tjener til afstøtning af de stablede legemer, 15 der ved tyngdekraft trykkes mod holdeorganet (6), og at hullerne eller grupper af huller (50) er anbragt med samme, af de til fremføring bestemte legemers dimensioner afhængig afstand i længderetningen i transportbåndet på en sådan måde, at hvert hul eller hver hulgruppe (50) stedse er knyttet til 20 et og samme nederste legeme.
2. Aparat ifølge krav 1, kendetegnet ved, at stigningen for den til transportøren (2) hørende skilleindretning (2,6) er vilkårligt indstillelig.
3. Apparat ifølge krav 2,kendetegnet 25 ved, at apparatet har en til indstilling af skilleindretningens (2,6) stigning tjenende, manuelt betjent tandstangsmekanisme (36 til 38), der har et drivhjul (37), som kan arreteres i en vilkårlig drejestilling.
4. Apparat ifølge krav 2 eller 3, kendeteg-30 net ved, at skilleindretningens (2,6) transportør (2) er indrettet til at kunne dreje eller svinge omkring aksen for .en bort fra skilleindretningen vendende omstyringsvalse (45) for transportbåndet.
5. Apparat ifølge de foregående krav, hvor trans-35 portbåndet kun har huller eller hulgrupper ved den ene side, kendetegnet ved, at apparatet har mindst én
Priority Applications (1)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| DK375379A DK375379A (da) | 1975-07-15 | 1979-09-07 | Apparat til taelling af i stabler oven paa hinanden anbragte flade legemer navnlig boeger haefter papirark eller lignende |
Applications Claiming Priority (6)
| Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
|---|---|---|---|
| DE2531486 | 1975-07-15 | ||
| DE19752531486 DE2531486C3 (de) | 1975-07-15 | 1975-07-15 | Maschine zum Zählen von flachen Körpern, insbesondere Bücher, Hefte, Papierblätter o.dgl |
| DE2550590 | 1975-11-11 | ||
| DE19752550590 DE2550590A1 (de) | 1975-11-11 | 1975-11-11 | Maschine zum zaehlen von flachen koerpern, insbesondere buecher, hefte, papierblaetter o.dgl. |
| DE2618762 | 1976-04-28 | ||
| DE19762618762 DE2618762A1 (de) | 1976-04-28 | 1976-04-28 | Maschine zum zaehlen von flachen koerpern, insbesondere buecher, hefte, papierblaetter o.dgl. |
Publications (3)
| Publication Number | Publication Date |
|---|---|
| DK318676A DK318676A (da) | 1977-01-16 |
| DK143020B true DK143020B (da) | 1981-03-16 |
| DK143020C DK143020C (da) | 1981-10-26 |
Family
ID=27186447
Family Applications (1)
| Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
|---|---|---|---|
| DK318676A DK143020C (da) | 1975-07-15 | 1976-07-14 | Apparat til taelling af i stabler anbragte flade legemer |
Country Status (6)
| Country | Link |
|---|---|
| US (2) | US4142454A (da) |
| DK (1) | DK143020C (da) |
| FR (1) | FR2318467A1 (da) |
| GB (1) | GB1561585A (da) |
| NL (1) | NL7607751A (da) |
| SE (1) | SE7608067L (da) |
Families Citing this family (11)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| JPS5834836U (ja) * | 1981-08-29 | 1983-03-07 | コニカ株式会社 | 給紙装置 |
| CH670618A5 (da) * | 1987-04-10 | 1989-06-30 | Bobst Sa | |
| JPH01118938U (da) * | 1988-01-30 | 1989-08-11 | ||
| US5064341A (en) * | 1990-02-20 | 1991-11-12 | Electrocom Automation, Inc. | Vacuum beam product dispenser and singulator |
| US5161937A (en) * | 1990-02-20 | 1992-11-10 | Electrocom Automation L.P. | Method for singulating products with a vacuum beam product dispenser |
| US5326219A (en) * | 1993-01-29 | 1994-07-05 | Electrocom Automation L.P. | Vacuum beam product dispenser and singulator |
| US20040134927A1 (en) * | 2002-10-31 | 2004-07-15 | Connelly Paul J. | Single drive multi stage dispenser |
| US7331576B2 (en) * | 2004-05-03 | 2008-02-19 | Zih Corp. | Feeder device having increased media capacity and multiple media thickness feed capability and associated method |
| US7419154B2 (en) * | 2004-05-03 | 2008-09-02 | Zih Corporation | Feeder device having adjustably flexible gate apparatus and associated method |
| US20060254881A1 (en) * | 2005-05-16 | 2006-11-16 | Stefan Furthmueller | Device for separating overlapping flat products |
| US8353416B2 (en) * | 2009-04-24 | 2013-01-15 | Mcf Distributing Llc | Bottom-dumping flexible debris container |
Family Cites Families (19)
| Publication number | Priority date | Publication date | Assignee | Title |
|---|---|---|---|---|
| US1707080A (en) * | 1929-03-26 | Envelope-feeding apparatus fob typewriters | ||
| US486089A (en) * | 1892-11-15 | Luther c | ||
| FR433371A (fr) * | 1911-08-18 | 1912-01-05 | The Schooling Calculating Machine Company Limited | Perfectionnements apportés aux appareils pour séparer et compter des billets de banque, des cartes et autres objets analogues |
| US1506423A (en) * | 1920-10-30 | 1924-08-26 | Elmer E Gray | Feed mechanism for envelopes and the like |
| GB189545A (en) * | 1921-09-01 | 1922-12-01 | Frank Reading Frost | Improvements in or relating to machines for counting or counting and marking paper-money, paper forms and the like |
| US1637833A (en) * | 1927-01-07 | 1927-08-02 | David A Mcintyre | Feeding mechanism |
| US1986857A (en) * | 1933-03-08 | 1935-01-08 | Hazel Atlas Glass Co | Sheet folding machine |
| US2133260A (en) * | 1935-10-07 | 1938-10-11 | Paul S Bauer | Machine for stacking sheet material |
| US2233151A (en) * | 1939-07-26 | 1941-02-25 | Mcbee Co | Stacker for card counting machines |
| US2852256A (en) * | 1955-09-09 | 1958-09-16 | Milprint Inc | Art of delivering flexible sheets |
| US3025771A (en) * | 1958-06-25 | 1962-03-20 | Uchida Isamu | Apparatus for counting bank notes and similar articles |
| US3212772A (en) * | 1962-07-16 | 1965-10-19 | William F Ward | Feed for rotary box making machine |
| US3582618A (en) * | 1968-01-23 | 1971-06-01 | Brandt Automatic Cashier Co | Paper currency counting apparatus |
| US3744649A (en) * | 1972-05-05 | 1973-07-10 | Ward Machinery Co | Squaring and bundle counting machine |
| US3834289A (en) | 1973-04-02 | 1974-09-10 | Graphic Engineers Inc | Photoelectric counter for paper conveyor |
| US3952183A (en) | 1973-06-28 | 1976-04-20 | Glory Kogyo Kabushiki Kaisha | Sheet counting apparatus |
| US3891203A (en) * | 1973-12-27 | 1975-06-24 | Joseph Schiff | Office machine including flat article feeder |
| US3945635A (en) * | 1974-07-19 | 1976-03-23 | Pitney-Bowes, Inc. | Power stacker |
| US3981494A (en) * | 1975-05-08 | 1976-09-21 | Prestegaard Paul G | Blank feeder apparatus |
-
1976
- 1976-06-24 GB GB26418/76A patent/GB1561585A/en not_active Expired
- 1976-06-30 FR FR7619948A patent/FR2318467A1/fr active Granted
- 1976-07-13 NL NL7607751A patent/NL7607751A/xx not_active Application Discontinuation
- 1976-07-14 SE SE7608067A patent/SE7608067L/xx unknown
- 1976-07-14 DK DK318676A patent/DK143020C/da active
- 1976-07-15 US US05/705,610 patent/US4142454A/en not_active Expired - Lifetime
-
1978
- 1978-11-20 US US05/962,099 patent/US4222313A/en not_active Expired - Lifetime
Also Published As
| Publication number | Publication date |
|---|---|
| GB1561585A (en) | 1980-02-27 |
| DK318676A (da) | 1977-01-16 |
| US4142454A (en) | 1979-03-06 |
| US4222313A (en) | 1980-09-16 |
| FR2318467A1 (fr) | 1977-02-11 |
| DK143020C (da) | 1981-10-26 |
| FR2318467B1 (da) | 1981-08-07 |
| NL7607751A (nl) | 1977-01-18 |
| SE7608067L (sv) | 1977-01-16 |
Similar Documents
| Publication | Publication Date | Title |
|---|---|---|
| CA1195706A (en) | Blank stacking apparatus | |
| US3022999A (en) | Spring loaded pivoted forward stop for paper stacking mechanism | |
| US6840369B2 (en) | Infeed system for a stacking apparatus | |
| KR100217962B1 (ko) | 가공물을 가공하는 기계의 출구에 적재된 평판형 가공물 뱃치의 적재, 분리 및 배출을 위한 스테이션 분리 및 배출을 위한 스테이션 | |
| US3236162A (en) | Delivery apparatus for the products of a rotary press | |
| US4613268A (en) | Process and apparatus for the automatic supply of a machine for processing products in the form of sheets | |
| DK143020B (da) | Apparat til taelling af i stabler anbragte flade legemer | |
| US3390875A (en) | Coupon feeder | |
| GB1561761A (en) | Sheet feeding | |
| FI80433C (fi) | Foerfarande och anordning foer framstaellning av staplar av boejliga, ytformade produkter, i synnerhet tryckalster. | |
| US3493156A (en) | Adjustable outfeed assembly for stationery burster | |
| US3086772A (en) | Apparatus for feeding cartons from a magazine | |
| US1991411A (en) | Delivering and stacking mechanism | |
| US3507492A (en) | Stacking machine with flow control system | |
| US3266799A (en) | Stacking apparatus having yieldable feed means | |
| US2300863A (en) | Delivery apparatus | |
| US20050063813A1 (en) | Accumulating and delivering apparatus for cardboard sheets | |
| US1646645A (en) | Wall-board machine | |
| US4951448A (en) | Facility for the production of rolls of coins | |
| US3622150A (en) | Sheet conveying and stacking apparatus | |
| US3498443A (en) | Stacker for conically-shaped containers | |
| US2774595A (en) | Apparatus for separating stacked flat articles | |
| US3478924A (en) | Egg carton and tray dispensing machine | |
| US2554578A (en) | Envelope feeding machine | |
| US1772580A (en) | Sheet-feeding machine |