CZ9903885A3 - Lehká hmota s reaktoplastovými vlastnostmi a způsob její výroby - Google Patents

Lehká hmota s reaktoplastovými vlastnostmi a způsob její výroby Download PDF

Info

Publication number
CZ9903885A3
CZ9903885A3 CZ19993885A CZ388599A CZ9903885A3 CZ 9903885 A3 CZ9903885 A3 CZ 9903885A3 CZ 19993885 A CZ19993885 A CZ 19993885A CZ 388599 A CZ388599 A CZ 388599A CZ 9903885 A3 CZ9903885 A3 CZ 9903885A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
mixture
silicate
volume
aluminum silicate
hollow spheres
Prior art date
Application number
CZ19993885A
Other languages
English (en)
Inventor
Berthold Dipl.-Ing. Stilkerieg
Ralf Dr. Noack
Thomas Dr. Herrmann
Original Assignee
Berthold Dipl.-Ing. Stilkerieg
Ralf Dr. Noack
Thomas Dr. Herrmann
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Berthold Dipl.-Ing. Stilkerieg, Ralf Dr. Noack, Thomas Dr. Herrmann filed Critical Berthold Dipl.-Ing. Stilkerieg
Priority to CZ19993885A priority Critical patent/CZ9903885A3/cs
Publication of CZ9903885A3 publication Critical patent/CZ9903885A3/cs

Links

Landscapes

  • Curing Cements, Concrete, And Artificial Stone (AREA)

Abstract

Při způsobu výroby lehké hmoty s reaktoplastovými vlastnosti, která může být použitajako tvarové těleso pro izolační účely, se vytváří směs křemičitanu hlinitého ve formě dutých kuliček, majících s výhodou velikost zrn > 10 mm až < 100 mm, a práškové epoxidové a/nebo polyesterové pryskyřice a poté se při teplotě okolo 200 °C vystavují ,vypalovacímu procesu,, • přičemž tvarové těleso může být buď následně opracováváno , nebo dostává při vypalovacím procesu rovnou požadovaný r tvar. Lehká hmota, sestávající ze základního materiálu a .pojivá, kde základním materiálem je křemičitan hlinitý ve ·' formě dutých kuliček a pojivémje prášková epoxidová a/nebo polyesterová pryskyřice, které jsou spojeny dohromady při zavedení tepla tak, že tvoří lehké pevné tvarové těleso, schopné plavání, opracovatelné obvyklým nástrojem, s objemovou hmotností 0,4 až 0,5 kg/dm3 a pevností v tlaku 10 až 20 N/cm2.

Description

Vynález se týká lehkých hmot s reaktoplastovými vlastnostmi, které se dají použít jako tvarová tělesa pro izolační účely a způsobu jejich výroby. Týká se také lehkého materiálu, sestávajícího ze základního materiálu a pojivá, který se ho; díjáko izolační’ materiál.
Dosavadní stav techniky
Lehké izolační hmoty oovykle sestávají buď z lehce hořlavého plastu, kupříkladu s pěnového polystyrenu, nebo se vyrábějí jen nákladně s vynaložením nemalých investičních a také provozních nákladů. Taková lehká hmota je přitom zpravidla z materiálu, který obsahuje relativně mnoho dutinek, takže statické parametry jsou zpravidla neuspokojivé, a to zejména jsou neuspokojivé pevnosti v tlaku tvarových těles z nich vytvořených. Kromě 'toho je také nevýhodné, že přijímají a zadržují vodu, čímž se také zvyšuje jejich hmotnost a je negativně ovlivňována·tepelně izolační účinek.
L Vynález si klade^ za úkol vytvořit výrobní postup pro zhotovování tvarových těles a lehké hmoty použitelné pro jeÍjich výrobu, který by zaručoval možnost dobře vyrobitelného produktu, s kterým by se také dalo snadno manipulovat a kteΰ ífy rý by byl především odolný proti vlhkosti.
I 1 Podstata vynálezu * - ’ ·.....
Uvedený úkol je řešen tím, že se směs křemičitanu hlinitého : ve formě dutých-kuliček smíchá ž “prášku z epoxidové a/nebo
H c 'f' _ i· i
polyesterové pryskyřice a po té se podrobí při teplotě okolo 200°C vypalovacímu procesu.
PřJ
ZpUSulju. Vzailkci. po •vypáiovaciia procesu” při přibližně 200°C tvarové těleso, které se vyznačuje velmi malým nebo vůbec žádným smršťováním. Epoxidová a/nebo polyesterová pryskyřice se při teplotě přibližně 60 až 80°c změkčí a po té se tak zkapalní do té míry, že spolehlivě obklopí a speče malé duté kuličky křemičitanu hlinitého. Vznikne potom skutečně stabilní kostra, přičemž vzhledem k relativně malému ’množství pryskyřičného prášku se dodrží relativně malá 'hmotnost.iOdpovídající materiál, t.j. lehká hmota, může být použita pro nej různější účely, přičemž se před vypalovacím prócěsem^uloží· do odpovídající formy a po té se odpovídajícím způsobem speče a vypálí. Lehký materiál se vyznačuje vysloveně nízkou vlastní hmotností a dá se s výhodou snadno opracovávat, například řezat pilou, osekávat, apod. Výhodné je, že používané pojivo ve formě práškové epoxidové nebo polyesterové pryskyřice při předem provedeném dostatečném smísení zajišťuje, že jsou také opravdu všechny částice křemičiťanú'’ hliňlťéhoV^vé^fóřmě dutých kuliček zachyceny a v tvarovém tělese fixovány. Materiál je celkově hydrofóbní, takže·'odpuzuje vodu a-tvarové těleso jí zůstává neovlivněné^ '“Kromě’' 'toho jsou 1; jak'· - křemičitany, tak i pryskyřičné částice odolné proti stárnutí, takže materiál má také z tohoto hlediska odpovídající velmi dobré vlastnosti .
Křemičitan hlinitý ve formě dutých kuliček, připadající v úvahu pro použití, může být různého původu. Pro zajištění potřebného vevázání* ' křemičitanu je výhodné, *?
*
C”.
• í i — Τ-
ΐ ί·
s τ ' - i ... ..
smíchá-li se tento křemičitan hlinitý z dutých kuliček velikosti zrna > 10 pm až < 100 pm s práškovitou epoxidovou a/nebo polyesterovou pryskyřicí a po té se dále zpracovává. Při takových zrnitostech vznikají výhodně rovnoměrná rozdělení a vrstvy, takže se tento materiál dá spolehlivě vevázat touto práškovitou epoxidovou a/nebo polyesterovou pryskyřicí. . ' ·
Bylo již poukázánó na tó/ iže epoxidoýá a/nebo polyesterová pryskyřice začíná při přibližně 60 až 80°C přecházet do kapalné fáze. Aby se. zajistilo spolehlivé vevázání křemiČitanu, je podle vynálezu navrženo, že se vypalovací teplota okolo 200°C udržuje po dobu půl až jeden a půl hodiny. Je tím zajištěna stále rovnoměrná tvorba takto vytvářeného tvarového tělesa. Zejména je však zajištěno, že je na duté kuličky nanesena pryskyřice, která je také opravdu odpovídajícím způsobem zpracovaná a která pojí duté kuličky.
V průmyslu se' pro nejrůznější účely používá práškové povrstvováni1’ a lakovaní^ vypalovacím: lákem. Přitom vzniká větší nebo menší množství, zbytkového materiálu, který musí být likvidován s poměrně značnými náklady. Tento materiál, t.j. pryskyřičný prášek, může být výhodně zužitkován v rámci způsobu podle vynálezu, aby se z něj a z křemiČitanu hlinitého ve formě dutých kuliček vyráběla odpovídající tvarová tělesa nebo se tento materiál dal používat pro izolační účely. Vždy podle 'tvrdosti vyráběného tvarového tělesa, jeho pevnosti proti rozlomení nebo podle příslušných případů použití může být účéine>* aby ‘směs * ‘sestávala z 2/3 objemových dílů křemiČitanu a 1/3^ objěmovýclí dílů práškové pryskyřice, až z 1/3 dílů křemiČitanu a 2/3 pryskyřice. Mnohostranně ř
»<
ί • · · · · · · · · · • · '· · ··· · · · · • · ··· ···· • · · · · ······ ·· · · · ···· ···· ·· ··· ·· ··
V · t -4- , , « ' ' t použitelný způsob tak také umožňuje pro uživatele, aby se přizpůsobil příslušným podmínkám použití a vyráběl konečný produkt, kterým optimálně odpovídá příslušnému případu poI.. ., . Τϊ·7 í va +Ό1 nnťrobiTi c nmi7Q nhiriořinva 4- mirbam'’ .A. . v V va £/VlUC..L J f přičemž také zde se jako obzvláště výhodné ukazuje, že celková směs sestává pouze ze dvou složek, a to z pryskyřice a z křemičitanu.
se žišKalo tvarovétěleso, navrhuje vynález, žě se směs plní do forem a po té se podrobuje vypalovacímu procesu. Příslušná forma může potom přirozeně být vytvořena tak, že se získají tvarová tělesa, určená k dalšímu opracování. Kromě toho vzniká přirozeně také možnost tvar formy zvolit tak, že vzniká konečné tvarové těleso, které nepotřebuje žádné další zpracování. Aby se zabránilo připékání směsi, t.j. zejména- pryskyřičného materiálu, mohou být formy připraveny tak, že se spečený materiál dá od nich snadno oddělit .
i:
í.
Podle výhodného dalšího provedení vynálezu se směs plní do dutých těles, které se mají vyplňovat, a po té se podrobí vypalovacímu procesu. Dalším rozšířením je nakonec ještě to, kdy je vypalovací proces spojen s opatřováním povrchu vypalovacím lakem nebo- jinými procesy, když je požadováno nebo je potřebné dodatečnéupravování vnějšího povrchu dutého tělesa. Vypalovací, proces pří teplotě 200°C umožňuje ponechat tyto vnější plochy neovlivňované nebo také vzniká možnost utěsňování povrchu provést tehdy, když byl vypalovací proces ukončen, t.j. při vychladlé vnější vrstvě nebo stěně dutého tělesa.
J'-5Od forem, které se plní, může být s výhodou podle dalšího znaku vynálezu upuštěno, když se ke směsi přidá voda a/nebo olej jako dočasné pojivo, načež se směs formuje a podrobí. se ,, vypalovací mu procesu''. Tato dočasná pojivá vyI prchávají buď při delším skladování nebo nejpozději během vypalovacího procesu, aniž by se bránilo dalšímu procesu. Předběžné pojení vodou nebo olejem je potom při teplotě okolo 80°C ukončeno a přejde do pojení pryskyřicí, která se se —-stává tekutou^—takže při takovém postupu jtrmozně~pracovat bez jakékoli formy. Jednotlivá tvarová tělesa se formují v mokrém stavu a po té se v tomto tvaru přivádějí k vypalovacímu procesu, kde se dosahuje odpovídající zpevnění nebo závěrečné pojení.
Má-li se dosáhnout dalšího snížení hmotnosti takových tvarových těles, a je-li možné akceptovat menší pevnost, je výhodné, jestliže se do směsi přidávají plasty v kuličkové nebo vláknité formě, které přecházejí při teplotě okolo 100°C do plynného stavu a 's1 výhodou· nahrazují část křemičitanu. Rozumí se,-že-u takových'plastů vznikají tvarová tělesa s dutinami, která mají odpovídajícím způsobem výhodně malou hmotnost, a·to v' důsledků velkého množství dutin, které vznikají zplynováním plastu.
Myslitelné je však i to, aby se do směsi z křemičitanu a pryskyřice jako plnivo přidával písek nebo jiný materiál, částečně nahrazující křemičitan. Odpovídající plnivo se spojí stejně jako duté kuličky křemičitanu hlinitého 4 pryskyřicí, přičemž7 jé'přirozeně' '!nUtněf vzít na zřetel eventuelně vyšší objemóvou' hmotnost. ‘ • / '-.l! Ή *·.,·>> /1 • · ·Ní '*
Proces pojení může být s výhodou optimalizován a odolnost proti vysokým teplotám může být zlepšena tím, že se do směsi přimíchají anorganická pojivá ve formě fosforečnanů, křemičitanů, kyseliny borité atd., s výhodou jako čásFoÁna /'PO C*'''.7ΐ'’,7
w. v-. v* a x * iwiii. wxavi jr jr A. ic ΰχνώΛ.ν
Tím se dosáhne vysoké teplotní stálosti pro odpovídajícím způsobem vytvořený materiál nebo tvarová tělesa.
Způsob podle vynálezu poskytuje kromě výše možností také mozndst~zabudovat stabilizační prvky, kupříkladu pro vytvoření nosných stavebních dílců, které ve však budou vyznačovat nižší nebo nápadně nízkou hmotností. Podle vynálezu se potom do tvarového tělesa před vypalovacím procesem zabuduje výztuž, s výhodou ocelová výztuž. Tato ocelová výztuž se potom spoluzapojí do hmoty, protože se na ní prášková pryskyřice upevní a zajistí tak intenzivní spojení tvarového tělesa a výztuže.
Výše bylo již poukázáno na to, že s výhodou je možné s plněním směsi do dutých těles tato dutá tělesa také odpovídajícím způsobem opracovávat. Podle vynálezu je možné, že se dutá tělesa/profily, vyplněné směsí, následně povrstvují práškem, přičemž se směs současně tepelně zpracovává. Toto tepelné zpracování probíhá prostřednictvím tepla přiváděného pro práškové povrstvování nebo také odlišnými zařízeními, přičemž vzhledem k malému smrštování je zaručeno přibližně 100 %-ní vyplnění vyplňovaného dutého prostoru. Materiál se kromě toho stává hydrofobní, takže je vyloučeno vnikání vlhkosti do odpovídajícím způsobem chráněných dutých těles.
Mnohostranně použitelná lehká hmota se vyznačuje tím, • · · · že základní materiál je křemičitan hlinitý ve formě dutých kuliček a pojivo je prášková epoxidová a/nebo polyesterová pryskyřice, které jsou spojeny dohromady při zavedení tepla tak. že tvoří lehké pevné tvarové teleso, EsCíiopne piavani, a opracovatelné obvyklým nástrojem. Křemičitan hlinitý ve formě dutých kuliček a prášková polyesterová nebo epoxidová pryskyřice přitom zajišťují, že vzniká rovnoměrně zužitkovatelné nebo ovlivňovatelné tvarové těleso, které se hodí pro nejrůznejší nucely ΓροΰζΓΕΪ-á~které se dá dobře zpracovávat a které se kromě toho vyznačuje hydrofóbním povrchem.
Polyesterová pryskyřice může být podle dalšího provedení vynálezu nahrazena částečně fosforečnany, křemičitany nebo kyselinou boritou, aby se tímto způsobem vytvořil neutrální materiál, který je v důsledku přidávaných materiálů ještě méně hořlavý a tím méně ohrožený. Při teplotě 400°C a výše je stabilizován.
Podle požadavků na kvalitu a pevnost je výhodné, sestává-li tvarové těleso z 2/3 objemových dílů křemičitanu hlinitého ve formě dutýčh. kuliček a 1/3 objemových dílů práškové epoxidové a/nebo polyesterové pryskyřice, až 1/3 objemových dílů křemičitanu hlinitého ve formě dutých kuliček a 2/3 objemových dílů práškové epoxidové a/nebo polyesterové pryskyřice. Mezi těmito hodnotami leží další hodnoty, které představují tvarové těleso, které se účinně vytvořeno a vybaveno jako lehké tvarové těleso pro příslušný případ použití.
Pro změnu hodnot- pevnosti je možné křemičitan hlinitý ve formě dutých kuliček’ jako základní 'materiál částečně na— Ω_
• · hradit pískem nebo podobným materiálem.
Lehký materiál může být přídavně vylehčen tím, že se základní materiál z křemičitanu hlinitého ve luniie Quvycn kuliček částečně nahradí tvarovými částicemi z plastu, tavícími se nebo se odpařujícími při teplotě pod 200°C, s výhodou polystyrénové kuličky apod. Tyto plasty vyprchávají při teplotě 200°G nebo, již pod,, ní a zajištují tvorbu dutin ve vlastním dutěm tělěse a~ tím izretelnou redukci celkové hmotnosti.
Lehký materiál se vyznačuje zejména tím, že tvarové těleso má objemovou hmotnost 0,4 až 0,5 kg/dm3 a pevnost v tlaku 10 až 20 N/cm3. Objemová hmotnost a pevnost v tlaku mohou být měněný tak', jak' bylo, uvedeno výše, nebo mohou být účelné přizpůsobovány daně situaci tak, že se při výrobním procesu eventuelně'přidává-'třetí složka.Příznivá cena pro lehké materiály podle vynálezu se dosáhne zejména tehdy, když jako pojivo slouží starý nebo zbytkový odpad, vznikající při práškovém povrstvování nebo povrstvování vypalovacím lakem, až do přibližně 30 μιη. Takové pojivo z epoxidové nebo polyesterové pryskyřice je vzhledem k malé velikosti zrnění optimálně vhodné k tomu, aby se směšovalo s kuličkami ž křemičitanu hlinitého a dále zpracovávalo. Práškové částice mají přibližně tuto zrnitost nebo jsou o něco menší než·používané 'duté'kuličky z křemičitanu hlinitého. ‘ ‘
Vynález se vyznačuje zejména tím, že je jím vytvořen způsob výroby a tvarové těleso nebo lehký materiál, které se
* · · ♦ ·· ·· • · · · • » · ·«· · ·· optimálně hodí pro nejrůznější účely použití. Je tak možné z odpovídajícího lehkého materiálu bez problémů vytvořit prakticky každou nádobu na rostliny většího formátu, až po jednoduchý květináč,' přičemž tento mat corral ma vyhudu v tom, r
ť, že v důsledku své hydrofóbnosti účinně udržuje vlhkost v oblasti rostliny a kromě toho zajišťuje optimální teplotní podmínky. Ukazuje se tak, že nádoby na rostliny z něj vyrobené přispívají k příznivým podmínkám pro květiny. Kromě toK, hoexTstuj^Tnbznbšt-pouzTvat-lehký materiál pro ochranu proti hluku a proti ohni, zejména když vzhledem k přítomnosti odpovídajících přísadových' pojiv jako fosfátů vykazuje vysokou odolnost proti vysokým teplotám.
I l·ř*.
Lehké materiály 'mohou být používány jako tepelná izolace ve formě desek nebo tvarových těles, přičemž jsou také možná trubkovitá opláštění, pokud ‘jsou jednotlivá tvarová tělesa vytvořena v odpovídajících tvarech. Dále je výhodné, mohou-li být takové materiály použity pro vyplňování dutin, přičemž odpovídajícím tepelným ovlivňováním je zajištěno, že se plnicí materiál intenzivně spojuje s vnitřní stěnou profilu. Jelikož nedochází’ k' ‘prakticky- žádnému smršťování, vzniká velmi stabilní dílec. Také -samotná tvarová tělesa mohou být výhodně stabilizována, jsou-li opatřena výztuží, která se dá právě-‘tak účinné zabudovat.·’ .
Přehled obrázků na výkresech Λ
Vynález je blíže vysvětlen v následujícím popisu na příkladech provedení s odvoláním na připojené výkresy, ve kterých znázorňuje obr.1 schéma výrobního procesu, obr.2 perspektivní pohled na tvarové těleso, obr.3 vyplňované trubicovité bednění, obr.4 požární dveře, obr.5 květináč a obr.6 armovai
4* t o
-ιο-
• • « • • 9 9 9 • • • 9 9 • 9 fr 9« 9 9 • fr • 9 • • •
9 ♦ 9 9
9 'fr 9
·' 9' · ·.·' 9 9 • · • ·
ί
ný opěrný oblouk.1' H·
Příklady provedení vynálezu
Obr.l schematicky znázorňu jp Zciirízsnx píro Vj/itoIdli Tol±jC,ýcii τη o. teriálů. Výchozí materiály jsou dodávány na nákladním autě 2 nebo jiným způsobem, přičemž na vstupu zařízení jsou dále umístěny zásobník 2 křemičitanu hlinitého ve formě kuliček, zásobník 4. písku, zásobník 5 přísadového pojivá a zásobník Ό-epoxidové- nebo~polyesterové pryskyřice.
, »
Výchozí materiál se přivádí společně nebo odděleně přes dvojité síto, přičemž se zde odděluje materiál s velikostí částic pod 10 a nad 100 pm. Je také možné, že místo dvojitého síta 13 jsou použita dvě síta. Tato sítová oblast je znázorněna zjednodušeně.
Po průchodu sítem 13 se směs dostává buď společně nebo odděleně do míchacího ústrojí'7, v daném případě míchacího šneku, v němž jsou jednotlivé složky intenzivně vzájemně spolu směšovány. Směs se potom předává na dopravní pás 8 a ukládá se do na něm'ležících forem 9, 10, takže potom může být vedena ve formách 9, 10 až k-vypalovací peci a dále skrz tuto vypalovací pec 11. V podrobnostech není znázorněno, že po opuštění vypalovací pece 11 jsou jednotlivá tvarovaná tělesa 25 oddělována od forem 9, 10, které jsou přiváděny na dopravním pásu 8, zatímco jednotlivá tvarová tělesa 25 se dostávají až do skladu 12,- odkud jsou dále rozdělována.
Má-li se upustit od použití forem 9, 10, existuje také možnost přivádět směs po' průchodu míchacím zařízením 7 do domíchávače 16 . kdeKševoda nebo olej odebírají z nádrže 15
II.
a směšují se s předvyrobenou směsí. Tato vlhká směs se potom přivádí do tvarovacího válce 17 nebo podobného tvarovacího nástroje pro vytváření odpovídajících tvarových kusů nebo tvarovacích těles 25, které se potom na dopravním pásu 18 ukládají do vypalovací pece 19, kde se tvářecí pochod ukončuje. Voda nebo olej se odpaří, načež je po opuštění vypalovací pece 19 k dispozici ha úložišti 20 odpovídajícím způsobem přesně vytvarované tvarové těleso 25.
ϊ |É
Obr.2 znázorňuje odpovídající tvarové těleso 25, které prošlo buď vypalovací pecí 11 nebo vypalovací pecí 19 a má velmi stabilní tvar. Z obrázku nejsou podrobněji patrné jednotlivé složky, z nichž sestává tvarové těleso 25. Schematicky je však vyznačeno, že tvarové těleso obsahuje duté kuličky 26 křemičítanu hlinitého a pryskyřičný prášek 27. Místo tvarového tělesa 25,! zpracovatelného pilou nebo jiným zařízením, je také možné použít dvoudílné trubicovíté bednění 29, v němž jsou křemičitany hlinité ve formě dutých kuliček 26 a prášková pryskyřice 27 spojeny tak, že vznikne stabilní poloviční skořepina, která se může ukládat okolo neznázorněného potrubí.
Obr.4 znázorňuje dveřní křídlo 30, jehož dutina má výplň 31. U dveřní výplně se jedná rovněž o směs křemičitanů hlinitých 26 a pryskyřičného prášku 27, které jsou vytvrzením v peci vzájemně spojeny. ‘Dveře', ‘znázorněné na obr. 4, mohou být použity jako-’pbžární dveře,' poněvadž ňa ně mohou působit po dostatečnou dobu odpovídajícím způsobem vysoké teploty, aniž by došlo k jejich zničení.
Obr. 5 znázorňuje květináč 32, který rovněž sestává ze
·«
|· t
směsi dutých kuliček 26 z křemičitanů a pryskyřičného prášku 27. Odpovídající součástky se smíchají a květináč 32 se potom odpovídajícím způsobem vypálí ve vypalovací peci 19, 11», Vyznačuje se především dobrou stabilitou a zřetelně malou hmotností.
Na obr.16 je znázorněno, jak mnohostranně může být takový lehký materiál použit. Je zde znázorněn opěrný oblouk J 3T^o~ůíěhbz~5y ly^v loz eny armovací tyče 34 pro zajištění jeho únosnosti. Opěrný oblouk 33 může být použit pro nejrůznější účely, protože výztužné tyče 34 jsou zabudovány do směsi z křemičitanu hlinitého a pryskyřice. Další skutečnosti jsou patrné z obr.6. '*
Všechny výše uvedené znaky., také ty, které lze jednotlivě odvodit z výkresů, jsou samotné i v kombinaci považovány za vynálezecké.

Claims (19)

1. Způsob výroby lehkého materiálu s reaktoplastovými vlastnostmi, který může být použit jako tvarové těleso pro izolační účely, vyznačený tím, že se spolu směšují křemičitan hlinitý ve formě dutých kuliček a prášková epoxidová a/nebo polyesterová pryskyřice a po té se při teplotě okolo 200°C podrobují vypalovacímu procesu.
E
2. Způsob podle nároku 1, vyznačený tím, že se křemičitan hlinitý ve formě dutých kuliček o velikosti zrn > 10 gm až < 100 gm směšuje s epoxidovou a/nebo polyesterovou pryskyřicí ve formě prášku.
3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačený tím, že při vypalovacím procesu je dodržována vypalovací teplota 200°C po dobu půl až I jeden a půl hodiny.
4. Způsob podle kteréhokoli z nároků 1 až 3, vyznačený tím, že se jako· prášková epoxidová a/nebo polyesterová pryskyřice použijí zbytky' z postupů, práškového povrstvování a/nebo povrchové úpravy vypalovacím lakem.
5. Způsob podle kteréhokoli z nároků 1 až 4, vyznačený tím, že se jako prášková epoxidová a/nebo polyesterová pryskyřice použije směs s 2/3 objemu křemičitanu a 1/3 objemu práškové pryskyřiceaž 1/3 objému křemičitanu a 2/3 objemu práškové pryskyřice.
V s . i
6. Způsob podlé'kteréhokoli z nároků 1 až 5, vyznačený tím, že se směs plní:do forem* a* podrobuje se po té vypa-14iU li, li i
lovacímu procesu.
7. Způsob podle kteréhokoli z nároků 1 až 6, vyznačený tím, že se směs plní do vyplňovaného dutého tělesa a po té se podrobuje vypalovacímu procesu.
8. Způsob podlé kteréhokoli z nároků 1 až 7, vyznačený tím, že se do směsi přidává voda -a/nebo olej jako dočasné pojivo, a směs se po té tvaruje a přivádí se k vypalovacímu procesu.
L i
,fc jk
9. Způsob podle kteréhokoli z nároků 1 až 8, vyznačený tím, že se do směsi s výhodou přidávají jako náhrada části křemičitanů plasty ve formě kuliček nebo vláken, přecházející do plynného stavu při teplotě okolo 100°C.
10. Způsob podle kteréhokoli z nároků 1 až 9, vyznačený tím, že se do ·'směsi křemičitanů á pryskyřice přidává jako plnivo písek nebo další materiál, částečně nahrazující křemičitan.
11. Způsob podle kteréhokoli z nároků 1 až 10, vyznačený tím, že se- do směsi' přidávají -anorganické pojivové prostředky ve fórměrfosforečnanů, křemičitanů, kyseliny borité atd., s výhodou jako částečná náhrada pryskyřičné složky.
12. Způsob podle'kteréhokoli ž nároků 1 až 11, vyznačený tím, že se do tvarového tělesa před vypalováním vkládá výztuž, s výhodou ocelová výztuž.
. - 1
13. Způsob,podle kteréhokoli z nároků 1 až 12, vyznačený tím, že dutá tělesa/profily, vyplněné směsí, se dodatečně práškově povrstvuj í, přičemž se směs současně tepelné z^irscovává ·
14. Lehký materiál, sestávající ze základního materiálu a pojivá, které se společně hodí jako izolační materiál, vyznačený tím, že základní materiál je křemičitan hlinitý (26)veformědútých kuliček a pojivo je prášková epoxidová a/nebo polyesterová pryskyřice (27), které jsou spojeny dohromady při zavedení·tepla tak·,že tvoří lehké pevné tvarové těleso (25), schopné plavání, a opracovatelné obvyklým nástrojem. . ’’’ : ' i ·
15. Lehký materiál podle nároku 14, vyznačený tím, že pojivo z práškové epoxidové a/nebo polyesterové pryskyřice (27) je částečně nahrazeno fosforečnany, křemičitany nebo kyselinou boritou.
16. Lehký materiál'podle nároku 14, vyznačený tím, že tvarové těleso (25;)^'sestává z-·* 2/3 objemu z křemičitanů hlinitého (26) ve formě dutých kuliček a z 1/3 objemu z práškové epoxidové a/nebo polyesterové' pryskyřice až z 1/3 objemu z křemičitanů hlinitého (26) ve formě dutých kuliček a z 2/3 objemu ž’ práškové epoxidové a/nebo polyesterové pryskyřice.
17. · Lehký materiál podle nároku 14, vyznačený tím, že základní materiál z křemičitanů hlinitého (26) ve formě dutých kuliček je částečně nahrazen pískem-nebo podobným plnivem.
= 1618. Lehký materiál podle nároku 14, vyznačený tím, že základní materiál z křemičitanu hlinitého (26) ve formě du| tých kuliček je částečně nahrazen tvarovými částicemi | z plastu, tavícími se nebo se odpařujícími při teplotě pod
Γ 200°C.
I * 19. Lehký materiál podle kteréhokoli z nároků 1 až t—í--
18, vyznačený tím, žětvarové těleso (25) má měrnou hmotnost
I od 0,4 do 0,5 kg/dm3 a pevnost v tlaku 10 až 20 N/cm2.
j, 20. Lehký materiál podle kteréhokoli z nároků 1 až
19, vyznačený tím, že jako pojivo slouží zbytkový a starý prášek (27) až okolo 30 pm, vznikající při práškovém povrstvování nebo povrchové úpravě vypalovacím lakem.
CZ19993885A 1999-11-02 1999-11-02 Lehká hmota s reaktoplastovými vlastnostmi a způsob její výroby CZ9903885A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19993885A CZ9903885A3 (cs) 1999-11-02 1999-11-02 Lehká hmota s reaktoplastovými vlastnostmi a způsob její výroby

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19993885A CZ9903885A3 (cs) 1999-11-02 1999-11-02 Lehká hmota s reaktoplastovými vlastnostmi a způsob její výroby

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ9903885A3 true CZ9903885A3 (cs) 2000-12-13

Family

ID=5467389

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19993885A CZ9903885A3 (cs) 1999-11-02 1999-11-02 Lehká hmota s reaktoplastovými vlastnostmi a způsob její výroby

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ9903885A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4086098A (en) Composition of matter comprising cellular aggregate distributed in a binder
US8007697B2 (en) Method for manufacturing articles in the form of thin slabs of composite stone and resultant articles
FR2547533A1 (fr) Element prefabrique a base de platre notamment pour le batiment et son procede de fabrication
HUT59892A (en) Acid proof concrete shapes, especially sulfur-concrete pipes
US20090246445A1 (en) Thermal insulation product formed from waste polystyrene
CA2418602A1 (en) A process for making cellular composites using polymeric isocyanates as binders for hollow filler particles
US20030167797A1 (en) Shaped body and production method thereof
PL196037B1 (pl) Sposób wytwarzania lekkiego tworzywa utwardzalnego i lekkie tworzywo
EP2646390B1 (en) Reinforced wall system and method
CZ9903885A3 (cs) Lehká hmota s reaktoplastovými vlastnostmi a způsob její výroby
DE19962137A1 (de) Schalungselement aus mineralischem Leichtstoff
EP1341976B1 (en) Reinforcement fiber bundle and production method of such reinforcement fiber bundle
JP3890572B1 (ja) 造形用または建築用の無機質組成物及びその製造方法と使用方法
IL33706A (en) Altering the properties of concrete by altering the quality or geometry of the intergranular contact of filler materials
US20080246176A1 (en) Production method of prefabricated elements made from porous building materials, especially from composite materials
EP1614667A1 (en) Cementitious composition for a cementitious end-product, cementitious end-product and production method thereof
NL194157C (nl) Werkwijze voor het vervaardigen van een constructie-element op basis van gips en constructie-element vervaardigd volgens deze werkwijze.
KR102611738B1 (ko) 질석을 이용한 경량 다공성 세라믹 소성체 제조방법
GB1599170A (en) Construction members
DE10002662A1 (de) Schalungselement aus mineralischem Leichtstoff
EP0681997B1 (en) Method for processing slags of a waste incineration plant and concrete element
JP7554065B2 (ja) コンクリート製造用複合繊維材料、その製造方法および超高強度コンクリートの製造方法
US433014A (en) Concrete body
FR2479182A1 (fr) Procede d&#39;elaboration de parements de revetement pour les elements de construction, ainsi que les elements de construction obtenus par application de ce procede
EP0509607B1 (en) Method of forming a substantially solid article using a stock mixture comprising ground plastic material, in particular waste material

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic