CZ9902473A3 - Růstový aktivátor pro rostliny a způsob jeho výroby - Google Patents

Růstový aktivátor pro rostliny a způsob jeho výroby Download PDF

Info

Publication number
CZ9902473A3
CZ9902473A3 CZ19992473A CZ247399A CZ9902473A3 CZ 9902473 A3 CZ9902473 A3 CZ 9902473A3 CZ 19992473 A CZ19992473 A CZ 19992473A CZ 247399 A CZ247399 A CZ 247399A CZ 9902473 A3 CZ9902473 A3 CZ 9902473A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
acid
solution
growth activator
added
plants
Prior art date
Application number
CZ19992473A
Other languages
English (en)
Other versions
CZ296785B6 (cs
Inventor
Marcela Ing. Suchomelová
Original Assignee
Marcela Ing. Suchomelová
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Marcela Ing. Suchomelová filed Critical Marcela Ing. Suchomelová
Priority to CZ0247399A priority Critical patent/CZ296785B6/cs
Publication of CZ9902473A3 publication Critical patent/CZ9902473A3/cs
Publication of CZ296785B6 publication Critical patent/CZ296785B6/cs

Links

Landscapes

  • Agricultural Chemicals And Associated Chemicals (AREA)
  • Cultivation Of Plants (AREA)

Description

Vynález se týká růstového aktivátoru pro rostliny na bázi koncentrovaného vodného roztoku fytohormonů a základních rostlinných živin, včetně způsobu jeho výroby. Při použití uvedeného aktivátoru dochází k markantní revitalizaci trvalých porostů.
Dosavadní stav techniky
Vzrůstající znečištění životního prostředí je už tak rychlý proces, že přirozená adaptabilita rostlin nestačí vyrovnávat stresy, vyvolané cizorodými látkami. Oslabené rostliny odumírají po delším přísušku, po příliš chladné zimě, při napadení škůdci lesních dřevin, tedy vlivem faktorů, které se v přírodě vyskytovaly vždy a zdravé stromy byly schopné se s nimi vyrovnat. Porosty ohrožené škůdci se ošetřují chemicky nebo se musí vytěžit. Obě řešení jsou velmi drahá a hrubě narušují stabilitu ekosystému. Přizpůsobivost a autoregulační schopnosti lesa jsou při takových zátěžích překračovány. Schopnost lesa (ekosystému) snášet zátěž závisí na druhovém složení, na věkové rozmanitosti populací a na náchylnosti společenstva k narušení, na schopnosti zotavit se po škodlivé míře zátěže nebo po období přechodně nevyrovnané látkové a energetické bilance. Při trvalé a pravidelné zátěži je ekosystém schopen udržet se v ustáleném stavu spíše, než při nepravidelně nastávajících poruchách. Schopnost systémů snášet zátěž spočívá na specializovaných strategiích rostlin, umožňujících jim přizpůsobit se a přežít. Pravděpodobnost přežití druhu na stanovišti je tím vyšší, čím je vyšší odolnost všech zranitelných vitálních částí rostliny vůči všem škodlivým faktorům, čím rychlejší je rehabilitace po poškození. Přežití je zaručeno schopností rostliny vrátit se po poškození k předchozímu stavu. Navíc semenáčky lesních dřevin obvykle pocházejí z jiných oblastí, než z těch, ve kterých jsou vysazovány. Z ·· ·· • · · · · · • · · · · • · · · 0 0 lesních školek s pravidelnou zálivkou a hnojením se často dostanou do nepříznivých podmínek a mají tak ztíženou šanci přežít.
Ovocnáři, vinaři a pěstitelé chmele vynakládají nemalé náklady na zakládání nových produkčních ploch, které nahrazují starší porosty léta intenzivně hnojené a chemicky ošetřované. Revitalizační preparát, prodlužující produkční schopnost rostlin a urychlující produkční schopnost mladých rostlin, se na těchto intenzívně obhospodařovaných plochách dosud nepoužíval.
Totéž platí i pro udržování velkých souvislých travnatých ploch, kde jejich poškozování a odumírání přináší velké škody a dosud jejich růst nebylo možno nijak jednoduše aktivovat či revitalizovat. Stejný problém se ovšem týká údržby záhonů trvalek, neboť při jejich úhynu dochází k nemalým škodám a to nejen ekonomickým. Na údržbu genofondu rostlin se v každé zemi vynakládají velké prostředky, neboť jeho devastace vlivem rychle se zhoršujícího životního prostředí je stále rychlejší a dochází často k nevratným škodám.
Podstata vynálezu
Výše uvedené nedostatky řeší růstový aktivátor pro rostliny na bázi koncentrovaného vodného roztoku fytohormonů a základních rostlinných živin podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že 1 1 koncentrovaného růstového aktivátoru pro rostliny, zejména dřeviny, sestává z vodného roztoku o složení
0,5 až 6 g síranu manganatého. H2O, až 8 g dusičnanu vápenatého . 4 H2O , až 5 g dusičnanu hořečnatého . 6 H2O,
1,5 až 7 g dusičnanu amonného, až 10 mg kyseliny borité,
0,1 až 6 g jodidu draselného, až 6 g hydrogenfosforečnanu draselného, až 6 g dihydrogenfosforečnanu draselného, až 6 g hydrogenfosforečnanu vápenatého,
0,3 až 5 g trikřemičitanu hořečnatého, • · ·· ·· ·· • · · · · · • · · · · • · · · · · až 15 ml dimetylsulfoxidu,
0,02 až 3 mg vitaminu B6 hydrochloridu,
0,1 až 2 mg kyseliny nikotinové,
0,5 až 6 mg pantothenátu vápenatého,
0,01 až 2 mg niacinamidu,
0,01 až 2,5 mg N(6)-benzyladeninu, rozpuštěného ve 3 ml 1 M vodného roztoku hydroxidu sodného,
0,02 až 5 mg kyseliny 3-indolylmáselné a jejích solí i derivátů, rozpuštěné ve 3 ml 1 M vodného roztoku hydroxidu sodného,
0,1 až 2 g solí kys. humínových.
Tento roztok se doplní o 0,5 až 4 mg kyseliny giberelínové, rozpuštěné v 10 ml čistého etanolu, pro ošetřování trav a trvalek, nebo pro ošetřování chmele a vinné révy se doplní o 0,3 až 4 g aminokyseliny L-alaninu, přičemž se vzniklý roztok vždy doplní vodou do celkového objemu 1 litru. Získaný koncentrát růstového aktivátoru pro rostliny se až před vlastním použitím protřepe a ředí vodou.
Růstový aktivátor podle vynálezu se vyrábí způsobem podle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že 1 1 koncentrátu růstového aktivátoru vznikne v mísící nádobě, do které se předem připravené zásobní roztoky jednotlivých složek růstového aktivátoru postupně přidávají, přičemž zásobní roztoky kyseliny 3-indolylmáselné a jejích solí i derivátů, N(6)-benzyladeninu, vitaminu B6 hydrochloridu, niacinamidu, kyseliny nikotinové a pantothenátu vápenatého se uchovávají při teplotách 6 až 10° C. Do mísící nádoby jsou přidávány až do již promíchaného roztoku jednotlivých zásobních roztoků anorganických složek růstového aktivátoru, přičemž rozpustnost hydrogenfosforečnanu vápenatého a trikřemičitanu hořečnatého se zvýší sycením jejich zásobního roztoku oxidem uhličitým, a po přidání roztoku metylsulfoxidu, připraveného z 1 dílu dimetylsulfoxidu a 2 dílů vody a ochlazeného na teplotu 30 až 40° C . Po té se přidá zásobní roztok solí kyselin humiíových. Podle dalšího plánovaného použití růstového aktivátoru se případně ještě přidá i zásobní roztok kyseliny giberelínové nebo aminokyseliny L-alaninu, načež se vše doplní vodou do hmotnosti 11.
Rostliny se růstovým aktivátorem podle vynálezu ošetřují celé, zejména rozstřikem z postřikovače a ne jen ošetřením půdy. Ošetření rostlin je vhodné opakovat. Vzrostlé vysoké stromy se ošetřují pouhým zalitím do půdy. Ve volné přírodě se ošetření rostlin provádí do poloviny června, pouze při chladném a deštivém počasí v červnu je možno ošetřování rostlin prodloužit do konce června. Rostliny je vhodnější ošetřovat až po případné aplikaci zálivky vodou nebo po dešti.
Růstový aktivátor podle vynálezu obsahuje vyvážené fytohormony a stresový faktor, které excitují hormonální aktivitu rostlin, zvýrazňují apikální dominanci vzrostného vrcholu a hlavního kořene (i u řízkovanců). Ošetřené semenáčky a mladé rostliny se vyznačují dočasnými morfologickými změnami, které je vybavují do zátěžových podmínek způsobených znečištěním nebo nevhodným stanovištěm. Mezi nejdůležitější změny patří ideální rozmístění větví, listů a pupenů, větší listy, jehlice a pupeny, silnější vosková vrstva na listech i jehlicích. Kutikula na listech ošetřených rostlin částečně kryje i průduchové buňky na listech a jehlicích, pupeny jsou kryty šupinami u jehličnanů i hustým „kartáčem“ jehlic, ošetřené semenáčky jehličnanů mají několik typů různě modifikovaných jehlic. Kořenová soustava ošetřených rostlin je vyvážená ve srovnání s neošetřenými rostlinami, s velmi hustým a jemným kořenovým vlášením (větvení 4. řádu). Kořenový krček ošetřených semenáčků je kratší a zpravidla i silnější, dochází k růstu kořenů blíže pod krčkem, což zajišťuje lepší zakotvení a stabilitu rostliny (menší nebezpečí vývratů).
Růstový aktivátor podle vynálezu byl použit i ke vzdušné rhizogenezi na větvích dřevin. U jedle, borovice a dubu je nutné k indukované rhizogenezi použít ještě doplňkový roztok obsahující indolyloctovou kyselinu.
Růstový aktivátor podle vynálezu byl použit v lesnictví (v lesních i okrasných školkách), ovocnářství (ve školkách i produkčních sadech), na chmelnicích, vinicích, v trávníkářství. Své opodstatnění našel při udržování veřejné zeleně a městských i zámeckých parků, při realizaci veřejné zeleně, v Chráněných krajinných oblastech a Národních parcích - např. pro záchranu i množení genofondových stromů či údržbu kvetoucích trvalek v záhonech.
• ·· ·
Růstový aktivátor podle vynálezu je určen především k jarnímu ošetření semenáčků, mladých rostlin i vzrostlých jedinců dřevin (listnatých i jehličnatých), nově založených chmelnic a vinic i revitalizaci starších porostů révy vinné a chmele, které již prošly zenitem své plodnosti. Dále je vhodný k ošetření nově založených i vyzimovaných a proschlých trávníků, obnovuje plodnost starších ovocných stromů, prodlužuje jejich životnost i produkční schopnost. Hodí se k ošetření matečnic ovocných i ostatních dřevin, podnožových rostlin i rostlin určených k odběru řízků a roubů, pozitivně ovlivňuje afinitu mezi podnoží a roubem a kvalitu řízků. Nezpůsobuje zakořenění řízkovanců, je vhodný k opakované jarní zálivce již zakořeněných řízků dřevin. Jeho revitalizační schopnosti se projevují nejvýrazněji na dřevinách pěstovaných v nevhodných podmínkách, rostlinách po přísušku nebo v přírodě na rostlinách oslabených stresovými faktory prostředí, rostoucích na rekultivačních plochách stresovaných chudými půdami a znečištěním. Stresový faktor obsažený v růstovém aktivátoru podle vynálezu nutí rostliny „pracovat“ a vyrovnávat se se zátěží třeba již ve fázi prvních pravých listů. Takto připravené rostliny později při prudkých změnách podmínek pouze stagnují, ale nehynou, zatímco nepřipravené živoří nebo dokonce odumírají. Takto ošetřené rostliny budou dříve semenit a budou schopny produkovat vitální a životaschopná semena.
Příklady provedení vynálezu
1. Růstový aktivátor pro chmel a vinnou révu obsahuje: 3 g síranu manganatého . H2O,
3,9 g dusičnanu vápenatého . 4 H2O,
2.5 g dusičnanu hořečnatého. 6 H2O,
5,15 g dusičnanu amonného, mg kyseliny borité,
1.5 g jodidu draselného,
3.5 g hydrogenfosforeěnanu draselného,
3,5 g dihydrogenfosforečnanu draselného,
3.5 g hydrogenfosforeěnanu vápenatého, g trikřemičitanu hořečnatého,
10.5 ml dimetylsulfoxidu,
0,25 mg vitaminu B6 hydrochloridu,
0,4 mg kyseliny nikotinové,
2,5 mg pantothenátu vápenatého, mg niacinamidu,
0,2 mg N(6)-benzyladeninu, rozpuštěného ve 3 ml 1 M vodného roztoku hydroxidu sodného,
0,15 mg kyseliny 3-indolylmáselné a jejích solí i derivátů, rozpuštěné ve 3 ml 1 M vodného roztoku hydroxidu sodného, g solí kys. humínových g aminokyseliny L-alanin
2. Růstový aktivátor pro byliny, zejména trávy a trvalky obsahuje:
g síranu manganatého . H2O,
3,9 g dusičnanu vápenatého . 4 H2O,
2.5 g dusičnanu hořečnatého . 6 H2O,
5,15 g dusičnanu amonného, mg kyseliny borité,
1.5 g jodidu draselného,
3.5 g hydrogenfosforečnanu draselného,
3,5 g dihydrogenfosforečnanu draselného,
3.5 g hydrogenfosforečnanu vápenatého, g trikřemičitanu hořečnatého,
10.5 ml dimetylsulfoxidu,
0,25 mg vitaminu B6 hydrochloridu,
0,4 mg kyseliny nikotinové,
2.5 mg pantothenátu vápenatého, mg niacinamidu,
0,2 mg N(6)-benzyladeninu, rozpuštěného ve 3 ml 1 M vodného roztoku hydroxidu sodného,
0,15 mg kyseliny 3-indolylmáselné a jejích solí i derivátů, rozpuštěné ve 3 ml 1 M vodného roztoku hydroxidu sodného, g solí kys. humínových g kyseliny giberelínové
3. Růstový aktivátor pro dřeviny obsahuje:
g síranu manganatého . H2O,
3,9 g dusičnanu vápenatého . 4 H2O,
2.5 g dusičnanu hořečnatého . 6 H2O ,
5,15 g dusičnanu amonného, mg kyseliny borité,
1.5 g jodidu draselného,
3.5 g hydrogenfosforečnanu draselného,
3,5 g dihydrogenfosforečnanu draselného,
3.5 g hydrogenfosforečnanu vápenatého, g trikřemičitanu hořečnatého,
10.5 ml dimetylsulfoxidu,
0,25 mg vitaminu B6 hydrochloridu,
0,4 mg kyseliny nikotinové,
2.5 mg pantothenátu vápenatého, mg niacinamidu,
0,2 mg N(6)-benzyladeninu, rozpuštěného ve 3 ml 1 M vodného roztoku hydroxidu sodného,
0,15 mg kyseliny 3-indolylmáselné a jejích solí i derivátů, rozpuštěné ve 3 ml 1 M vodného roztoku hydroxidu sodného, g solí kys. humínových ·· ·· ·· • * · · 4 4 • · · · · • · · · · φ • · · · ·
4444 49 99
99
4 4 4
4 4 4
4 4 4 • 4 4 4 • 4 44
Průmyslová využitelnost
Řešení se týká vodného roztoku růstového aktivátoru pro rostliny a způsobu jeho výroby, který lze ve 3 obměnných přípravcích použít na podporu růstu i revitalizaci trvalých porostů, jako jsou traviny a trvalky, lesní i ovocné stromy a vinnou révu i chmel. Jeho použití umožní obnovu zdevastovaných lesů, sadů, trávníků, vinohradů, chmelnic, záhonů, aniž by byla nutná jejich nová výsadba. Vyrobený koncentrát růstového aktivátoru má přijatelnou skladovatelnost a ošetřování rostlin se provádí zejména jemným postřikem celé rostliny.
• 4 ·· 44 *· • 4 4 4 ·4 • 4 4 4 4 • 4 4 4 4 4 • 4 4 4 4
444« ·4 φ·
4 4
4 4
4 «
4 4
44

Claims (5)

1. Růstový aktivátor pro rostliny na bázi koncentrovaného vodného roztoku fytohormonů a základních rostlinných živin, vyznačující se tím, že 1 1 koncentrovaného růstového aktivátoru pro rostliny, zejména dřeviny, sestává z vodného roztoku o složení
0,5 až 6 g síranu manganatého. H2O, 2 až 8 g dusičnanu vápenatého. 4 H2O, 1 až 5 g dusičnanu hořečnatého . 6 H2O , 1,5 až 7 g dusičnanu amonného, 1 až 10 g kyseliny borité, 0,1 až 6g jodidu draselného, 1 až 6g hydrogenfosforečnanu draselného, 1 až 6g dihydrogenfosforečnanu draselného, 1 až 6g hydrogenfosforečnanu vápenatého, 0,3 až 5 g trikřemiěitanu hořečnatého, 2 až 15 ml dimetylsulfoxidu, 0,02 až 3 mg vitamínu B6 hydrochloridu, 0,1 až 2 mg kyseliny nikotinové, 0,5 až 6 mg pantothenátu vápenatého,
0,01 až 2 mg niacinamidu,
0,01 až 2,5 mg N(6)-benzyladeninu, rozpuštěného ve 3 ml 1N vodného roztoku hydroxidu sodného,
0,02 až 5 mg kyseliny 3-indolylmáselné včetně jejích solí a derivátů, rozpuštěné ve 3 ml 1 N vodného roztoku hydroxidu sodného.
2. Růstový aktivátor podle nároku 1, vyznačující se tím, že dále obsahuje
0,1 až 2 g solí kyselin humínových a 0,5 až 4 mg kyseliny giberelínové, rozpuštěné v 10 ml čistého etanolu.
• 0 ·· ·0 0· 0
0 0 0
0 0 0 • 0 0 0 0 0 00
3. Růstový aktivátor podle nároku 1 a 2, vyznačující se tím, že dále obsahuje 0,3 až 4 g aminokyseliny L-alaninu.
4. Růstový aktivátor podle předcházejících nároků, vyznačující se tím, že vzniklý roztok je doplněn do 11 roztoku.
5. Způsob výroby růstového aktivátoru podle nároku 1, vyznačující se tím, že 1 litr koncentrátu růstového aktivátoru vznikne v mísící nádobě, do které se přidávají předem připravené zásobní roztoky jednotlivých složek růstového aktivátoru, přičemž zásobní roztoky kyseliny 3indolylmáselné a jejích solí i derivátů, N(6)-benzyladeninu, vitaminu B6 hydrochloridu, niacinamidu, kyseliny nikotinové a pantothenátu vápenatého se uchovávají při teplotách 6 až 10° C, a jsou do mísící nádoby přilévány až do již promíchaného roztoku jednotlivých zásobních roztoků anorganických složek růstového aktivátoru, přičemž rozpustnost hydrogenfosforečnanu vápenatého a trikřemičitanu hořečnatého se zvýší sycením jejich zásobního roztoku oxidem uhličitým, a po přidání roztoku metylsulfoxidu, připraveného z 1 dílu dimetylsulfoxidu a 2 dílů vody a ochlazeného na teplotu 30 až 40 0C, načež se přidá zásobní roztok solí kyselin humínových a případně i zásobní roztok kyseliny giberelínové nebo aminokyseliny L-alaninu, po té se vše doplní vodou do 1 litru.
CZ0247399A 1999-07-12 1999-07-12 Rustový aktivátor pro rostliny a zpusob jeho výroby CZ296785B6 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ0247399A CZ296785B6 (cs) 1999-07-12 1999-07-12 Rustový aktivátor pro rostliny a zpusob jeho výroby

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ0247399A CZ296785B6 (cs) 1999-07-12 1999-07-12 Rustový aktivátor pro rostliny a zpusob jeho výroby

Publications (2)

Publication Number Publication Date
CZ9902473A3 true CZ9902473A3 (cs) 2001-02-14
CZ296785B6 CZ296785B6 (cs) 2006-06-14

Family

ID=5465029

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ0247399A CZ296785B6 (cs) 1999-07-12 1999-07-12 Rustový aktivátor pro rostliny a zpusob jeho výroby

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ296785B6 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN107266236A (zh) * 2017-08-18 2017-10-20 张悦健 一种无土栽培种植营养液及其制备方法

Family Cites Families (4)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPH0383881A (ja) * 1989-08-25 1991-04-09 Central Res Inst Of Electric Power Ind 化成肥料およびその製造方法
CZ2412U1 (cs) * 1994-07-12 1994-09-23 Jakos, A.S. Kombinovaný organominerálnf přípravek
CZ285715B6 (cs) * 1996-02-02 1999-10-13 Miroslav Rndr. Hofschneider Kapalné organominerální hnojivo na bázi melasových výpalků
US6241795B1 (en) * 1999-04-16 2001-06-05 Miller Chemical And Fertilizer Corporation Soluble fertilizer formulation

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
CN107266236A (zh) * 2017-08-18 2017-10-20 张悦健 一种无土栽培种植营养液及其制备方法

Also Published As

Publication number Publication date
CZ296785B6 (cs) 2006-06-14

Similar Documents

Publication Publication Date Title
Kang et al. The development of alley cropping as a promising agroforestry technology
CN109392587B (zh) 一种梨树快速成园的种植方法
CN104823655A (zh) 一种桑树的栽培方法
CN109496575B (zh) 一种低热河谷区嫁接茄子长季节种植技术
CN111280014A (zh) 一种将粗枝云杉人工纯林改造为云冷杉复层混交林的方法
CN108541469B (zh) 一种苹果矮化中间砧冬季嫁接快速育苗方法
CN111480509A (zh) 一种吐鲁番葡萄栽培管理方法
Noormets et al. Recultivation of opencast peat pits with Vaccinium culture in Estonia
Zsuffa et al. Trends and prospects in Ontario's poplar plantation management
CN103385075A (zh) 一种辣椒春提前栽培田间管理的方法
Kuhns et al. Distribution of 14C-labeled photosynthate in loblolly pine (Pinus taeda) seedlings as affected by season and time after exposure
Jat et al. Hybrid seed production of bitter gourd is a remunerative venture
Pinkard et al. Blackwood (Acacia melanoxylon R. Br.) plantation silviculture: a review
CN113575590B (zh) 一种促进银杏开花结果的培育方法
CN108935040A (zh) 一种家庭种植铁皮石斛的方法
Nabizadeh et al. Effect of pruning lateral branches on four varieties of medicinal castor bean plant (Ricinuscommunis L.) yield, growth and development
CN110352725B (zh) 嫁接西梅及其繁育方法
Abod et al. Root and shoot growth of newly-transplanted apple trees as affected by rootstock cultivar, defoliation and time after transplanting
CZ9902473A3 (cs) Růstový aktivátor pro rostliny a způsob jeho výroby
CN113396763A (zh) 一种梨树种植与蜂蜜养殖相结合的高效生态农业养殖技术
CN106212143B (zh) 一种早实核桃等外苗培育方法
CN113141967A (zh) 一种高产绿色的有机葡萄种植方法
CN112335501A (zh) 一种茄子修枝增产方法
Singh et al. Nursery Management for Fruit Crops
CN110999747A (zh) 一种高成活率的苗木栽植方法

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic
MM4A Patent lapsed due to non-payment of fee

Effective date: 19990712