CZ9902018A3 - Integrovaný vícetabulový okenní prvek a rám okenního křídla - Google Patents

Integrovaný vícetabulový okenní prvek a rám okenního křídla Download PDF

Info

Publication number
CZ9902018A3
CZ9902018A3 CZ19992018A CZ201899DA CZ9902018A3 CZ 9902018 A3 CZ9902018 A3 CZ 9902018A3 CZ 19992018 A CZ19992018 A CZ 19992018A CZ 201899D A CZ201899D A CZ 201899DA CZ 9902018 A3 CZ9902018 A3 CZ 9902018A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
window element
sash frame
glazing
window
element according
Prior art date
Application number
CZ19992018A
Other languages
English (en)
Inventor
John S. France
Original Assignee
John S. France
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by John S. France filed Critical John S. France
Priority claimed from PCT/US1997/021752 external-priority patent/WO1998025001A2/en
Publication of CZ9902018A3 publication Critical patent/CZ9902018A3/cs

Links

Landscapes

  • Securing Of Glass Panes Or The Like (AREA)

Abstract

Okenní prvek zahrnuje rám (1) okenního křídla a dvě nebo více v podstatě rovnoběžných, od sebe vzdálených, zasklívacích tabulí (2). Rám (1) okenního křídla má přitom integrální rozpěrnou strukturu (5), která udržuje zasklívací tabule (2) ve v podstatě rovnoběžném, od sebe vzdáleném, usporadani.

Description

Integrovaný vícetabulový okenní prvek a rám okenního křídla
Oblast techniky
Vynález se týká okenního prvku zahrnujícího rám okenního křídla a dvě nebo více vpodstatě rovnoběžných od sebe vzdálených zasklívacích tabulí. Rám okenního křídla přitom zahrnuje integrální rozpěrnou strukturu, která udržuje zasklívací tabule ve vpodstatě rovnoběžném, od sebe vzdáleném, uspořádání.
Dosavadní stav techniky
Izolační skleněné prvky se v oknech a dveřích používají pro snížení tepelných ztrát interiérů budov v zimním období a pro izolaci tepla přicházejícího do klimatizovaných interiérů budov v letním období. Izolační skleněné prvky bývají obvykle vytvořeny odděleně od rámu okenního křídla a teprve následně jsou v samostatném kroku takovéto izolační skleněné prvky instalovány do rámů okenních křídel. U řešení podle tohoto vynálezu jsou izolační skleněný prvek a rám okenního křídla vyrobeny jako jeden celek, čímž se odstraňuje nutnost vyrábět samostatně izolační skleněný prvek.
Izolační skleněné prvky sestávají obvykle ze dvou nebo více rovnoběžných tabulí skla, které jsou od sebe vzdáleny. Prostor mezi těmito tabulemi skla je po obvodu tabulí utěsněn, čímž se mezi tabulemi uzavře prostor, který obsahuje vzduch. Po obvodu tohoto prostoru mezi dvěma tabulemi skla jsou umístěny rozpěrné prvky. Těmito rozpěrnými prvky jsou obvykle dlouhé duté perforované kovové díly vyrobené z hliníkové slitiny buď protlačováním, nebo válcováním z plochého pásového materiálu. Dutina rozpěrného prvku obvykle obsahuje vlhkost pohlcující materiál. Ten se používá jednak pro absorbci zbytkové vlhkosti, která může být přítomna v uzavřeném vzduchu a jednak k absorbci jakékoliv další vlhkosti, která může do utěsněného prvku proniknout v průběhu • · • · • · · · · · • · · · · · * • · · · · · · času. Rozpěrné prvky jsou sestaveny do vpodstatě pravoúhlého rámu buď ohýbáním nebo použitím rohových spojek.
Izolační skleněné prvky používají buď jednoduché nebo dvojité těsnění. U izolačních prvků s jednoduchým těsněním je vzduchové těsnění a těsnění proti vlhkosti kombinováno do jediného těsnění. Těsnící materiály obvykle používané u konstrukcí prvků s jednoduchým těsněním zahrnují termoplastické těsnící materiály jako je butyl, nebo termosety jako je polysulfid a polyuretan. Obecně, termosetové těsnící materiály propouštějí více vlhkosti než těsnící materiály termoplastické.
U izolačních skleněných prvků používajících dvojité těsnění je vytvořeno jednak vnitřní těsnění a jednak hlavní vnější těsnění. Vnitřní těsnění slouží obecně jako přídavné těsnění proti vlhkosti. U prvků s dvojitým těsněním je tímto vnitřním těsněním obvykle termoplastický materiál jako je polyizobutylen, kde zesílený okraj izobutylenu je připojen ke stranám rozpěrného prvku přilehle k tabulím skla. Rozpěrný rám je pak umístěn mezi tabule a následně je teplem a/nebo tlakem působeno tak, že se zajistí stlačení polyizobutylenu a ten zcela smočí povrch skla. Druhým vnějším těsněním je obvykle termosetové těsnění jako je silikon, polyuretan nebo polysulfid, které se nanáší se na vnější čelní obvod mezi dvěma tabulemi skla.
Konstrukce izolačních skleněných prvků, které byly výše uvedeny, jsou známy ze stavu techniky a jsou popsány například v US patentu č. 3 919 023 (Bowser), v US patentu č. 4 994 309 (Reichert a kol.), v US patentu č. 4 479 988 (Dawson), v US patentu č. 5 313 761 (Leopold) a v US patentu č. 5 568 714 (Peterson). Způsoby výroby takovýchto izolačních skleněných prvků jsou ze stavu techniky rovněž známy a jsou popsány příkladně v US patentu č. 5 295 292 (Leopold). Izolační skleněné prvky, které byly výše popsány, jsou konstruovány jako samostatné jednotky, které jsou pak začleněny do rámu okenního křídla. Rám okenního křídla s izolačním skleněným prvkem pak může být instalován jako okno, dveře, nebo jako izolační panel v budovách, chladících jednotkách, ve vozidlech a podobně.
Původce tohoto vynálezu vynalezl a zde popsal okenní prvek, který zahrnuje konstrukci integrovaného rámu okenního křídla, kde tento rám okenního • · křídla zahrnuje integrální rozpěrnou strukturu umožňující, aby dvě nebo více zasklívacích tabulí bylo osazeno přímo do rámu ve vpodstatě rovnoběžném uspořádání se vzájemným odstupem. Konstrukce integrovaného rámu okenního křídla umožňuje vyrábět okenní prvky zahrnující rám okenního křídla a izolační tabule jako jeden celek a tím eliminovat náklady a výrobní kroky spojené s výrobou samostatného izolačního skleněného prvku a s jeho následnou montáží do rámu okenního křídla.
Podstata vynálezu
Podstata okenního prvku podle tohoto vynálezu, zahrnujícího rám okenního křídla a dvě nebo více vpodstatě rovnoběžných od sebe vzdálených zasklívacích tabulí, spočívá vtom, že rám okenního křídla zahrnuje integrální rozpěrnou strukturu pro udržování uvedených zasklívacích tabulí ve vpodstatě rovnoběžném, od sebe vzdáleném, uspořádání.
Přehled obrázků na výkresech
Obr. 1 zobrazuje okenní prvek podle tohoto vynálezu, zahrnující rám okenního křídla se dvěma vpodstatě rovnoběžnými od sebe vzdálenými zasklívacími tabulemi.
Obr. 2 zobrazuje průřez rámem okenního křídla, který zahrnuje dvě rovnoběžné od sebe vzdálené zasklívací tabule udržované ve vpodstatě rovnoběžném uspořádání integrální rozpěrnou strukturou rámu okenního křídla.
Obr. 3 zobrazuje průřez rámem okenního křídla zahrnujícím integrální rozpěrnou strukturu.
Příklady provedení vynálezu • · · • · ·
Okenní prvek podle tohoto vynálezu zahrnuje rám okenního křídla a dvě nebo více vpodstatě rovnoběžných a od sebe vzdálených zasklívacích tabulí. Rám okenního křídla přitom zahrnuje integrální rozpěrnou strukturu pro udržování zasklívacích tabulí v uvedeném vpodstatě rovnoběžném uspořádání.
Vynález bude dále popsán s odkazy na připojené Obr. 1 až Obr. 3. Obr. 1 přitom zobrazuje okenní prvek vytvořený podle tohoto vynálezu.
Okenní prvek podle Obr. 1 sestává z rámu 1 okenního křídla, uvnitř kterého jsou umístěny dvě vpodstatě rovnoběžné a od sebe vzdálené zasklívací tabule 2. Jak je na Obr. 1 vidět, je mezi těmito zasklívacími tabulemi 2 dále umístěna sestava 2 napodobující okenní příčle, která je připevněna k rámu 1 okenního křídla. Rám 1 okenního křídla zahrnuje utěsněné kanály 4 pro odsávání prostoru mezi zasklívacími tabulemi 2 a případně také pro přivádění izolačního plynu mezi tyto zasklívací tabule 2.
Odborníkům v této oblasti techniky je zřejmé, že tento vynález není omezen pouze na okenní prvek zobrazený na Obr. 1, ale může zahrnovat i okenní prvky vhodné pro použití jako křídla oken, jako dvoukřídlová svislá posuvná okna, jako stálá a pevně umístěná okna a jako izolační panely pro obytné a komerční budovy. Okenní prvek zahrnující tento vynález může být použit jako dveře nebo okno, příkladně v chladničkách a chlazených vitrínách. Okenní prvek využívající tento vynález může být použit také jako okno ve vozidlech včetně automobilů, nákladních vozů, těžké stavební techniky a lodí.
Rám okenního křídla podle tohoto vynálezu může být vyroben ze standardních materiálů používaných obvykle pro konstrukci rámů okenních prvků. Pojem „rám okenního křídla“ zde představuje díl uzpůsobený pro obklopení obvodu dvou nebo více zasklívacích tabulí a tím vytvoření okenního prvku vhodného pro umístění a připevnění do nosné konstrukce, jako je příkladně rám okna, konstrukce budovy, chladící jednotka nebo vozidlo. Materiálem, z něhož je rám okenního křídla vytvořen, může být příkladně dřevo, kov jako hliník, plast jako ABS nebo styrén, laminát, plastový kompozit a kompozit obsahující dřevo a plast. Při volbě konstrukčního materiálu pro rám okenního křídla je třeba vzít v úvahu pevnost v tlaku, tvrdost, křehkost, modul pružnosti, tepelnou vodivost, opracovatelnost, schopnost udržet upevňovací prvky a na vzhled a cenu. Způsob výroby rámu okenního křídla není pro tento vynález rozhodující a bude záviset na použitém konstrukčním materiálu. Rám okenního křídla lze vyrábět takovými postupy jako je frézování, válcování, lisování, protlačování, tváření a jejich kombinacemi.
Výhodné provedení rámu okenního křídla pro použití v tomto vynálezu je vytvořeno z plastu obsahujícího polyvinylchlorid (PVC) jako hlavní složku. PVC přitom může obsahovat malá množství přísad jako jsou modifikátory, pevná plniva, výztužné materiály, maziva usnadňující protlačování a vytvrzovací látky. Navíc může PVC obsahovat i jiné polymerní složky jako jsou směsi pro modifikování PVC. U výhodného provedení tohoto vynálezu je rám okenního křídla vyroben protlačováním PVC.
Rám okenního křídla je upraven tak, že obklopuje obvod dvou nebo více zasklívacích tabulí. Jak je vidět na Obr. 1, je jedno provedení tohoto rámu vytvořeno v pravoúhlém nebo čtvercovém tvaru. Avšak tvar rámu okenního křídla není pro podstatu vynálezu rozhodující, rám však musí odpovídat tvaru zasklívacích tabulí. Rám okenního křídla může být příkladně tvořen několika součástmi, které jsou vzájemně spojeny na skosených koncích pomocí šroubů, nýtů, svorníků, spon a svařování, nebo jejich kombinacemi. Rám okenního křídla může být také vytvořen jako jeden lineární díl, a to takovými prostředky, jako je lisování nebo protlačování, který je následně ohýbán do vhodného uspořádání a jeho konce jsou vzájemně spojeny výše uvedenými spojovacími prostředky.
Rám okenního křídla u tohoto okenního prvku zahrnuje integrální rozpěrnou strukturu pro udržování dvou nebo více zasklívacích tabulí ve vpodstatě rovnoběžném uspořádání se vzájemnými odstupy. Termín „integrální“ zde znamená, že rozpěrná struktura je součástí rámu okenního křídla, a že zasklívací tabule jsou připojeny samostatně k rozpěrné struktuře jakožto součásti rámu okenního křídla. Obr. 2 zobrazuje průřez rámem 1 okenního křídla majícího takovou integrální rozpěrnou strukturu 5. Obr. 2 znázorňuje příkladné provedení rámu 1 okenního křídla podle tohoto vynálezu, který zahrnuje integrální rozpěrnou strukturu 5. Obr. 2 však neomezuje rozsah patentových nároků pouze na tuto konkrétní strukturu. Fyzický tvar integrální rozpěrné struktury není pro tento vynález rozhodující, avšak musí být schopen udržovat dvě nebo více zasklívacích • · tabulí v uvedeném vpodstatě rovnoběžném uspořádání se vzájemnými odstupy. Fyzický tvar bude záviset na množství materiálu, z kterého je rám okenního křídla vytvořen. Přestože je výhodné, když je integrální rozpěrná struktura vytvořena v průběhu příkladně frézování, protlačování nebo lisování rámu okenního křídla, může být tato integrální rozpěrná struktura vyrobena také samostatně a následně pak připojena k rámu okenního křídla způsobem jako je lepení, svařování, přišroubování a podobnými připevňovacími metodami. Rám okenního křídla a integrální rozpěrná struktura mohou být vyrobeny z podobných nebo z odlišných materiálů. Příkladně rám okenního křídla může být vyroben současným protlačováním, kde rám a integrální rozpěrná struktura jsou vyrobeny z různých polymerních materiálů. Pro určitá použití může být příkladně žádoucí vytvořit rám okenního křídla s vhodnými fyzikálními vlastnostmi jako je pevnost a integrální rozpěrnou strukturu např. s vhodným součinitelem roztažnosti a adhezními vlastnostmi tak, aby byla kompatibilní s použitými zasklívacími tabulemi. Integrální rozpěrná struktura může mít příkladně podobu tuhého hřebenu, dutého hřebenu nebo žlábků. Tvar integrální rozpěrné struktury není podstatný v případě, že je zajištěna dostatečná povrchová plocha a pevnost pro udržování dvou nebo více zasklívacích tabulí ve vpodstatě rovnoběžném uspořádání s odstupem od sebe výhodně lepidlem umístěným mezi stěnami integrální rozpěrné struktury a zevnitř povrchu hrany zasklívací tabule. Obr. 2 zobrazuje výhodné uspořádání integrální rozpěrné struktury, u něhož tato struktura vytváří žlábek, do něhož může být umístěn vysoušeči prostředek, a do něhož lze, například sponami nebo pomocí třecího uložení, připevnit sestavu napodobující okenní příčle.
Okenní prvek podle tohoto vynálezu zahrnuje dvě nebo více vpodstatě rovnoběžných a od sebe vzdálených zasklívacích tabulí. Termín „vpodstatě rovnoběžné“ znamená, že zasklívací tabule, když jsou umístěny v rámu okenního křídla, dosedají na integrální rozpěrnou strukturu a jakýkoliv vkládaný materiál, jako je lepidlo a ochranné materiály, vytvářejí vnitřní komoru. Zasklívacími tabulemi mohou být tabule vyrobené například z jednoduchého skla, z tvrzeného skla, z bezpečnostního skla, ze sklo-termoplastového laminátu nebo z termoplastu. Zasklívací tabule mohou být čiré nebo průsvitné a mohou být potaženy běžnými povlaky pro snížení propustnosti ultrafialového a viditelného světla. Zasklívací tabule mohou být barvené metodami známými ze stavu
• · · · techniky. Výhodné zasklívací tabule pro použití v tomto okenním díle zahrnují sklo a sklolamináty.
Ačkoliv je rám okenního křídla zobrazený na Obr. 1 až Obr. 3 určen pro uložení dvou zasklívacích tabulí, není tento vynález omezen pouze na použití dvou tabulí. Rám okenního křídla může být zkonstruován tak, aby pojmul další zasklívací tabule nebo fólie umístěné mezi vpodstatě rovnoběžnými zasklívacími tabulemi.
Vynález je dále zobrazen na Obr. 3, který zobrazuje průřez okenním prvkem podle tohoto vynálezu. Rám 1 okenního křídla zde zahrnuje integrální rozpěrnou strukturu 5. Zasklívací tabule 2 jsou umístěny v rámu tak, že jejich hrany sousedí s integrální rozpěrnou strukturou 5 a jsou tam udržovány lepidlem 6. V dutině vytvořené mezi zasklívacími tabulemi 2 je umístěna sestava 3 napodobující okenní příčle, která je ve své poloze udržována pomocí příchytky vložené do drážky táhnoucí se ve směru osy integrované rozpěrné struktury 5. V integrální rozpěrné struktuře 5 je umístěn adsorbční prostředek 7. Rám 1 okenního křídla zahrnuje dále drážky 8, do nichž lze umístit a zde zajistit zasklívací lišty 9, a tím vytvořit přilehle k vnějším plochám tabulí 2 těsnění proti povětrnostním vlivům.
U výhodného provedení okenního prvku podle tohoto vynálezu jsou dvě nebo více vpodstatě rovnoběžné a od sebe vzdálené zasklívací tabule připojeny k integrální rozpěrné struktuře lepidlem, kterým je těsnící materiál. Dále je výhodné, když je lepidlo schopno mezi integrální rozpěrnou strukturou a zasklívacími tabulemi vytvořit vzduchu a vlhkosti odolávající těsnění. Volba konkrétního lepidla bude pak záviset na materiálech, z nichž je vytvořen rám okenního křídla a zasklívací tabule, stejně jako na podmínkách, při nichž bude daný okenní prvek používán. Jako lepidle lze použít velké množství materiálů. Například lepidlem může být přírodní nebo syntetická termoplastická pryskyřice jako je polysulfid, polyuretan, polyizobutylen, epoxid, epoxid polysulfidová směs a směs polysulfidpolyuretan. Lepidlem může být také tepelně vytvrzovaná platinou katalyzovaná směs silikonového kaučuku, jak je popsána v US patentu č. 5 364 921 (Gray a kol.), na který odkazujeme pokud jde o příklady směsí lepidel vhodných pro použití v tomto vynálezu. Lepidlem může být také směs vytvrzovaná při pokojové teplotě, • · sestávající z akryl izobutylénového polymeru, který je popsán v US patentu č. 5 665 823 (Saxena a kol.), na který odkazujeme pro příklady směsí lepidel vhodných pro tento vynález. Výhodné je, jestliže je lepidlem za pokojové teploty vytvrzovaná směs, která je popsána ve výše zmiňovaném US patentu č. 5 665 823. Lepidlem může být předtvarovaná zasklívací páska obsahující materiály jako je butyl, polyetylén, polyuretan nebo polyvinylchlorid.
U výhodného provedení tohoto vynálezu je do prostoru vzniklého mezi zasklívacími tabulemi vložena adsorbující nebo absorbující látka, takováto látka je vkládána za účelem ochrany před hromaděním vlhkosti mezi tabulemi a v případě potřeby také za účelem adsorbce chemických látek, které mohou být uvolňovány mezi zasklívací tabule a způsobovat zamlžení těchto tabuli. Pro účely tohoto popisu jsou termíny „adsorbent a absorbent“ zmiňovány společně jako adsorbent a označují ty materiály, které jsou buď adsorbcí nebo absorbcí schopny udržovat vodu, chemické látky, nebo obojí. U výhodného provedení vynálezu je adsorbent 7 umístěn v kanálku vytvořeném integrální rozpěrnou strukturou. Odborníkům v této oblasti techniky je zřejmé, že kanálek vytvářený integrální rozpěrnou strukturou může mít různá uspořádání, jako je pravoúhlé, čtvercové a oválné, a rovněž nemusí být zcela otevřený do prostoru vzniklého mezi zasklívacími tabulemi. Kanálek vytvořený integrální rozpěrnou strukturou, nebo v této integrální rozpěrné struktuře, může být ve spojení s prostorem vzniklým mezi zasklívacími tabulemi příkladně pomocí drážky zobrazené na Obr. 3, nebo pomocí otvorů vytvořených ve vzájemných odstupech podél integrální rozpěrné struktury a spojujících kanálek v této integrální rozpěrné struktuře s prostorem vzniklým mezi zasklívacími tabulemi.
Adsorbentem nebo adsorbenty, které lze použít v okenním prvku podle tohoto vynálezu může být jakýkoliv v přírodě se vyskytující nebo synteticky vyráběný adsorbent, který bude adsorbovat vodu a výhodně i jakékoliv chemické látky uvolněné do prostoru vzniklého mezi zasklívacími tabulemi, které by mohly způsobovat zamlžení tabulí. Výhodnými adsorbenty jsou zeolit A, zeolit X a jejich směsi. Fyzická podoba adsorbentů bude záviset na podobě kanálku vytvořeného v integrální rozpěrné struktuře. Adsorbent může mít podobu prášku; v takovém případě musí být kanálek vytvořený v integrální rozpěrné struktuře vpodstatě • · • · • · uzavřený s vhodně velkými otvory propojujícími tento kanálek s prostorem vzniklým mezi zasklívacími tabulemi. Například US patent č. 3 868 299 (Ulisch) popisuje použití adsorbentu určeného pro použití ve vícevrstvých izolačních skleněných oknech obsahujícího zeolit s úzkými póry v kombinaci s adsorbentem se širokými póry, a volitelně jílové pojivo. Informace obsažené v tomto US patentu jsou příkladem látek pohlcujících vlhkost, které lze použít v tomto vynálezu. US patent č. 5 493 821 (Cohen a kol.) popisuje duté aglomeráty s malou hustotou použitelné pro adsorbci vody, které mohou být použity v tomto vynálezu. Odkazujeme tudíž na poznatky uvedené v tomto patentu jako na příklady vhodných adsorbentů.
Adsorbentem může být také matrice, v níž se určitý adsorbent nachází, v materiálu vozidla, který přilíná do kanálku vytvářeném v integrální rozpěrné struktuře. Materiálem vozidla může být příkladně silikonový kaučuk, butyl nebo polyuretan. Adsorbent může být zahrnut do složení vytvrditelné tekuté silikonové pryže nebo v těsnění, které je vytlačeno do kanálku vytvořeného v integrální rozpěrné struktuře a které k ní přilne při vytvrzování.
Pro zdokonalení izolačních schopností okenního prvku podle tohoto vynálezu může být žádoucí odčerpat vzduch z prostoru vzniklého mezi zasklívacími tabulemi, případně nahradit tento vzduch inertním plynem jako je dusík, argon nebo krypton. Jak je vidět na Obr. 1, lze v rámu okenního křídla vytvořit utěsněné kanály 4 usnadňující vytvoření vakua nebo nahrazení vzduchu plynem.
Na Obr. 3 zahrnuje rám 1 okenního křídla drážky 8, do nichž mohou být umístěny zasklívací lišty 9 a připevněny zde tak, že tvoří přilehle k vnějším plochám zasklívacích tabulí 2 těsnění proti povětrnostním vlivům. Tvar drážek 8 není pro podstatu vynálezu rozhodující a tvar, který je zobrazen na Obr. 3 tudíž představuje pouze jednu z mnoha možností. Výhodné je, když mají drážky 8 takový tvar, aby zasklívací lišty 9 mohly zapadnout do správné polohy a držet zde. Alternativně by mohly být zasklívací lišty 9 do drážek 8 nalisovány nebo přilepeny.
Zasklívací lišty 9 jsou připevněny k rámu 1 okenního křídla a dosedají na vnější plochu zasklívacích tabulí 2. Konstrukční materiál, z něhož jsou zasklívací lišty 9 vytvořeny není pro podstatu vynálezu rozhodující a může jím být • · •» · · · · • · · ···· ····
jakýkoliv z materiálů známých ze stavu techniky vhodných pro takovéto použití. Zasklívací lišty 9 mohou být například vyrobeny z přírodního nebo ze syntetického kaučuku, nebo z plastu. Zasklívací lišty 9 mohou být příkladně vyrobeny i ze silikonové pryže. Tyto zasklívací lišty 9 mohou sloužit rovněž jako ozdobný prvek a mohou proto být vyrobeny různými způsoby jako je protlačování do ozdobných tvarů a mohou být podle potřeby obarveny.
Na Obr. 1 a Obr. 3 je dále zobrazena sestava 2 napodobující okenní příčle, která je umístěna mezi zasklívacími tabulemi 2 a je k rámu 1 okenního křídla připevněna prostřednictvím drážky v integrované rozpěrné struktuře 5. Použití sestavy 3 napodobující okenní příčle je u tohoto vynálezu volitelné. Sestava 3 přitom může být běžné konstrukce a vyrobená z běžných materiálů, jak je známo ze stavu techniky. Výhodně je sestava 3 napodobující okenní příčle vyrobena z hliníku nebo z plastového materiálu, který neuvolňuje do prostoru vzniklého mezi zasklívacími tabulemi chemické látky, které by mohly způsobit zamlžení zasklívacích tabulí. Sestava 3 napodobující okenní příčle může být vyrobena tak, že snadno zapadne do rámu 1 okenního křídla. Jedno takové provedení je pak zobrazeno na Obr. 3.

Claims (18)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY ·· · · · ·· · ·
    1. Okenní prvek zahrnující rám okenního křídla a dvě nebo více vpodstatě rovnoběžných od sebe vzdálených zasklívacích tabulí, vyznačující se tím, že rám okenního křídla zahrnuje integrální rozpěrnou strukturu pro udržování zasklívacích tabulí ve vpodstatě rovnoběžném, od sebe vzdáleném, uspořádání.
  2. 2. Okenní prvek podle nároku 1, vyznačující se tím, že rám okenního křídla a integrovaná rozpěrná struktura jsou vyrobeny z hliníku.
  3. 3. Okenní prvek podle nároku 1, vyznačující se tím, že rám okenního křídla a integrovaná rozpěrná struktura jsou vyrobeny z polyvinylchloridu.
  4. 4. Okenní prvek podle nároku 1, vyznačující se tím, že zasklívací tabule jsou nezávisle zvoleny ze skupiny tvořené tabulí jednoduchého skla, tabulí tvrzeného skla, tabulí bezpečnostního skla, tabulí sklo-termoplastového laminátu a tabulí termoplastu.
  5. 5. Okenní prvek podle nároku 1, vyznačující se tím, že zasklívacími tabulemi jsou skleněné tabule nebo sklolaminátové tabule.
  6. 6. Okenní prvek podle nároku 1, vyznačující se tím, že zasklívacími tabulemi jsou skleněné tabule.
  7. 7. Okenní prvek podle nároku 1, vyznačující se tím, že zasklívací tabule jsou připevněny k integrální rozpěrné struktuře lepidlem.
  8. 8. Okenní prvek podle nároku 7, vyznačující se tím, že uvedeným lepidlem je tepelně vytvrditelná platinou katalyzovaná směs silikonového kaučuku.
  9. 9. Okenní prvek podle nároku 7, vyznačující se tím, že uvedeným lepidlem je akrylo-izobutylenový polymer.
  10. 10. Okenní prvek podle nároku 1, vyznačující se tím, že do prostoru vzniklého mezi vpodstatě rovnoběžnými od sebe vzdálenými zasklívacími tabulemi je umístěn absorbent, adsorbent nebo směs absorbentu a adsorbentu.
  11. 11. Okenní prvek podle nároku 10, vyznačující se tím, že integrální rozpěrná struktura tvoří žlábek komunikující s prostorem mezi dvěma nebo více vpodstatě rovnoběžnými od sebe vzdálenými zasklívacími tabulemi, přičemž tento žlábek obsahuje absorbent, adsorbent nebo směs absorbentu a adsorbentu.
  12. 12. Okenní prvek podle nároku 1, vyznačující se tím, že prostor mezi vpodstatě rovnoběžnými od sebe vzdálenými zasklívacími tabulemi je vyplněn inertním plynem.
  13. 13. Okenní prvek podle nároku 12, vyznačující se tím, že inertní plyn je zvolen ze skupiny tvořené dusíkem, kryptonem a argonem.
  14. 14. Okenní prvek podle nároku 1, vyznačující se tím, že dále zahrnuje sestavu napodobující okenní příčle umístěnou mezi vpodstatě rovnoběžnými od sebe vzdálenými zasklívacími tabulemi.
  15. 15. Okenní prvek podle nároku 14, vyznačující se tím, že sestava napodobující okenní příčle je připevněna k uvedené integrované rozpěrné struktuře.
    • · * · • · • ·
  16. 16. Okenní prvek zahrnující rám okenního křídla a dvě vpodstatě rovnoběžné od sebe vzdálené tabule skla, vyznačující se tím, že rám okenního křídla zahrnuje integrální rozpěrnou strukturu pro udržování tabulí skla ve vpodstatě rovnoběžném, od sebe vzdáleném, uspořádání a rám okenního křídla a integrální rozpěrná struktura jsou vyrobeny z plastu obsahujícího polyvinylchlorid jako hlavní složku.
  17. 17. Okenní prvek podle nároku 1, vyznačující se tím, že rám okenního křídla a integrální rozpěrná struktura jsou vyrobeny z plastu.
  18. 18. Okenní prvek podle nároku 1, vyznačující se tím, že rám okenního křídla a integrální rozpěrná struktura jsou vyrobeny z materiálu zvoleného ze skupiny tvořené laminátem, plastovými kompozity a kompozity obsahujícími dřevo a plast.
CZ19992018A 1996-12-05 1997-11-24 Integrovaný vícetabulový okenní prvek a rám okenního křídla CZ9902018A3 (cs)

Applications Claiming Priority (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US3277696P 1996-12-05 1996-12-05
US93593497A 1997-09-23 1997-09-23
PCT/US1997/021752 WO1998025001A2 (en) 1996-12-05 1997-11-24 Integrated multipane window unit and sash

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ9902018A3 true CZ9902018A3 (cs) 2000-12-13

Family

ID=5464206

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19992018A CZ9902018A3 (cs) 1996-12-05 1997-11-24 Integrovaný vícetabulový okenní prvek a rám okenního křídla

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ9902018A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU735726B2 (en) Integrated multipane window unit and sash
US5424111A (en) Thermally broken insulating glass spacer with desiccant
US4831799A (en) Multiple layer insulated glazing units
US5007217A (en) Multiple pane sealed glazing unit
US20080190070A1 (en) Impact resistant multipane window
MXPA04004337A (es) Componentes para ensambles de bastidor de una unidad de ventana con vidrios multiples.
EP2218862A2 (en) Spacer for a double glazing
US4121394A (en) Method of installing a pane to an existing glazed system
US11739586B2 (en) Door assemblies with insulated glazing unit venting
CN111743354A (zh) 用于制冷柜的门
JP2005517102A (ja) 多重の窓ガラスを一体化した窓サッシ及び多重の窓ガラスを一体化した窓サッシを製造するための方法
CZ9902018A3 (cs) Integrovaný vícetabulový okenní prvek a rám okenního křídla
EP1731705A2 (en) Integrated multipane window unit and sash
JP2005180096A (ja) 複層パネル
RU216306U1 (ru) Самонесущий стеклопакет
RU215808U1 (ru) Самонесущий стеклопакет
PL191646B1 (pl) Zespół okienny
JP2002029788A (ja) 複層ガラス
US11643863B2 (en) Integrated sash assembly
CH693961A5 (fr) Assemblage d'un chassis et de panneaux vitrés.
AU2005100635A4 (en) Improved Method of Secondary Glazing