CZ9802889A3 - Způsob výroby prostorové fotografie s hloubkovým efektem - Google Patents

Způsob výroby prostorové fotografie s hloubkovým efektem Download PDF

Info

Publication number
CZ9802889A3
CZ9802889A3 CZ19982889A CZ288998A CZ9802889A3 CZ 9802889 A3 CZ9802889 A3 CZ 9802889A3 CZ 19982889 A CZ19982889 A CZ 19982889A CZ 288998 A CZ288998 A CZ 288998A CZ 9802889 A3 CZ9802889 A3 CZ 9802889A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
negatives
rasters
shots
individual
camera
Prior art date
Application number
CZ19982889A
Other languages
English (en)
Inventor
Miroslav Vymětal
Ladislav Beneš
Original Assignee
Techno-Color, Spol. S R. O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Techno-Color, Spol. S R. O. filed Critical Techno-Color, Spol. S R. O.
Priority to CZ19982889A priority Critical patent/CZ9802889A3/cs
Priority to PCT/CZ1999/000031 priority patent/WO2000016158A1/en
Priority to AU56160/99A priority patent/AU5616099A/en
Publication of CZ9802889A3 publication Critical patent/CZ9802889A3/cs

Links

Classifications

    • GPHYSICS
    • G03PHOTOGRAPHY; CINEMATOGRAPHY; ANALOGOUS TECHNIQUES USING WAVES OTHER THAN OPTICAL WAVES; ELECTROGRAPHY; HOLOGRAPHY
    • G03BAPPARATUS OR ARRANGEMENTS FOR TAKING PHOTOGRAPHS OR FOR PROJECTING OR VIEWING THEM; APPARATUS OR ARRANGEMENTS EMPLOYING ANALOGOUS TECHNIQUES USING WAVES OTHER THAN OPTICAL WAVES; ACCESSORIES THEREFOR
    • G03B35/00Stereoscopic photography
    • G03B35/02Stereoscopic photography by sequential recording
    • G03B35/04Stereoscopic photography by sequential recording with movement of beam-selecting members in a system defining two or more viewpoints
    • GPHYSICS
    • G03PHOTOGRAPHY; CINEMATOGRAPHY; ANALOGOUS TECHNIQUES USING WAVES OTHER THAN OPTICAL WAVES; ELECTROGRAPHY; HOLOGRAPHY
    • G03BAPPARATUS OR ARRANGEMENTS FOR TAKING PHOTOGRAPHS OR FOR PROJECTING OR VIEWING THEM; APPARATUS OR ARRANGEMENTS EMPLOYING ANALOGOUS TECHNIQUES USING WAVES OTHER THAN OPTICAL WAVES; ACCESSORIES THEREFOR
    • G03B35/00Stereoscopic photography
    • G03B35/18Stereoscopic photography by simultaneous viewing
    • G03B35/24Stereoscopic photography by simultaneous viewing using apertured or refractive resolving means on screens or between screen and eye

Landscapes

  • Physics & Mathematics (AREA)
  • General Physics & Mathematics (AREA)
  • Silver Salt Photography Or Processing Solution Therefor (AREA)
  • Stereoscopic And Panoramic Photography (AREA)

Description

ZPŮSOB VÝROBY PROSTOROVÉ FOTOGRAFIE S HLOUBKOVÝM EFEKTEM
Oblast techniky
Vynález se týká způsobu výroby prostorové fotografie s hloubkovým efektem a/nebo s výměnou obrazových motivů,
Dosavadní stav techniky
V současné době je známý a používaný postup výroby prostorové fotografie založen na využití počítačové techniky a to kupř. používaný firmou Kodak.
Nevýhodou tohoto známého způsobu je zejména délka dodacích lhůt, vysoká cena, podmíněná velká série a vysoká pořizovací hodnota investičních nákladů s pomalou návratností.
Podstata vynálezu
Výše uvedeného účelu je dosaženo a danou problematiku řeší způsob výroby prostorové fotografie s hloubkovým efektem a/nebo s výměnou obrazových motivů dle vynálezu, jehož podstata spočívá v tom, že objekt je snímán po jednotlivých záběrech v posunu po obloukové dráze se středem v ose snímaného objektu, rozdělené na stejné úseky po celé délce posunu, s natáčením fotografického přístroje v ose vůči snímanému objektu pod úhlem odpovídajícím velikosti posunu, následně se hotové negativy rozrastrují přes linkové rastry na citlivý fotografický materiál, kde počet rastrů a počet jeho polí je roven počtu negativů, přičemž každému negativu odpovídá jeden linkový rastr, jehož pole jsou vůči polím předcházejícího rastru posunuty, načež se jednotlivé negativy spolu s příslušnými rastry postupně naexponují na fotografický materiál. Hotový pozitiv se ·· ·· • · ♦ • *· ♦ · · · opatří transparentní oboustrannou samolepicí folií, na kterou se napasuje a přilepí lentikulární folie, s výhodou na kašírovacím přístroji. Dále podle tohoto vynálezu se snímaný objekt může v průběhu snímání vyměňovat za jiný objekt. Z hotových negativů se pro další zpracování s výhodou vyberou jen některá políčka, nejlépe v počtu od 2 do 30 kusů od jednoho motivu objektu. Počet a procentuální velikost jednotlivých rastrů odpovídá počtu negativů a provedení vrchní lentikulární fólii.
Výhodou způsobu dle předmětného vynálezu je zejména nízká cena, možnost výroby počtu kusů podle potřeb zákazníka tzn. i malého počtu kusů, rychlost zhotovení konečného výrobku.
Příklad provedení
Řešení předmětného způsobu bude dále podrobněji objasněno na příkladu jeho praktického uplatnění.
Prostorová fotografie s hloubkovým efektem a/nebo s výměnou obrazových motivů je velice náročná na snímání jednotlivých záběrů a zpracování. Samotné nafotografování je založeno na tom, že obrazový motiv, např. určitý objekt, je snímán po jednotlivých záběrech v posunu po obloukové dráze se středem v ose snímaného objektu, rozdělené na stejné úseky pro jednotlivé záběry a to po celé délce posunu s natáčením fotografického přístroje v ose vůči snímanému objektu pod úhlem odpovídajícím velikosti posunu.
Používá se speciální stativ, který během posunu se sám automaticky natáčí vůči snímanému objektu. Stativ musí být vyvážen a rozmezí mezi jednotlivými záběry musí být stejné na obě strany od středu snímaného objektu.
Počet záběrů je různý podle cíleného prostorového efektu. Čím větší prostorový efekt je požadován, tím více záběrů je potřeba uskutečnit.
Po nasnímání a vyvolání filmů, které se provádí klasickou fotografickou cestou, je nutno vybrat jednotlivá políčka negativů určená pro další zpracování. Počet políček se pohybuje od 2 do 30 kusů z jednoho motivu.
Potom následuje linkové rozrastrování jednotlivých negativů. Počet rastrů je a procentuální velikost jednotlivých rastrů je dán počtem zvolených záběrů, tj. počtem negativů a provedením vrchní krycí lentikulární fólie. Linkové rastry se ·· ·· • ♦ 9 « ·* ·* *« ♦ · ♦· • » · · · φ · · • · · · · · ♦ • · » φ · · φ · • · · φ · · · φφ ·♦·· Φ· 99 zhotovují litografickou cestou používanou v tisku. Jednotlivé linkové rastry se dále přesně spasují k vybraným smontovaným negativům. Spasování musí být provedeno tak, aby při spasování všech rastrů došlo ke složení celistvého obrazu .
Jako praktický příklad uveďme následující postup. Postupným posuvem fotografického přístroje pro obloukové dráze se středem v ose snímaného objektu, bylo pořízeno 10 záběrů, představujících 10 negativů. Každý negativ byl rozdělen na 10 svislých polí. Dále bylo připraveno 10 linkových rastrů, z nichž každý měl rovněž deset svislých polí, rozdělených na deset svislých úseků, procentuálních rastrů, z nichž v každém poli byl průhledný pouze jeden. Každý rastr tak v postatě představoval 10x10 svislých úseků, ale jen 10 z nich v pravidelných odstupech od sebe, bylo průhledných. V prvním rastru pro první negativ byl z každého pole průhledný pouze první úsek, ve druhém rastru pro druhý negativ byl z každého pole průhledný pouze druhý úsek, atd., až z posledního desátého rastru pro desátý negativ byl v každém z deseti polí průhledný pouze jeho poslední, desátý úsek.
Po smontování negativů a spasování rastrů se jednotlivé negativy postupně vkládají do upraveného zvětšovacího přístroje. Úprava spočívá v tom, že rámeček určený pro negativy je opatřen montážními kolíčky a negativy se vkládají na tyto kolíčky. Jednotlivé negativy se kopírují přes jednotlivé rastry, které jsou vkládány na vakuovou desku, taktéž opatřenou montážními kolíčky pro uchycení jednotlivých rastrů.
Rozrastrovaný obraz se přenáší na jakýkoliv fotografický materiál. Při každém novém negativu se vymění rastr, ale fotografický materiál zůstává stejný. Po naexponování všech negativů se zhotoví pozitiv. V daném příkladě bylo tedy na jeden a tentýž fotografický materiál postupně naexponováno deset negativů, obraz z každého z nich pokryl pouze jednu desetinu celé plochy výsledného negativu.
Rozrastrovaný pozitiv se opatří oboustrannou transparentní samolepicí folií. Tato operace se provádí na kašírovacím stroji z důvodu ideálního přilnutí folie bez vedlejších účinků, jako kupř. jsou bubliny. Na stejném stroji je nalepena rovněž lentikulární folie. Ve výše uvedeném příkladu byla použita fólie s deseti „čočkami“, tj. s deseti čočkovitými pruhy.
• 0 0 0 0 0 00·· ·· 00 0000 e 00 >
• 0 0 ·
0 0 · 00 00
Kromě prostového efektu je možné vytvořit i takovou fotografii, kde při pohledu na tuto fotografii z různých úhlů, je vidět pokaždé jiný objekt. Tato výměna objektů muže být jak u prostorové fotografie, tak i u normální fotografie bez prostoru.
Postup při výrobě je shodný s postupem uvedeným výše, pouze při snímání objektů se tento objekt mění za jiný. Podle počtu objektů se vytvoří stejný počet procentuálních linkových rastrů, přičemž tyto rastry musí odpovídat počtu předloh a velikostně souhlasit s lentikulární folií.
Průmyslová využitelnost
Vynález je určen pro výrobu zejména reklamních a propagačních prostorových fotografií s hloubkovým efektem a/nebo s výměnou obrazových motivů.

Claims (5)

1. Způsob výroby prostorové fotografie s hloubkovým efektem a/nebo s výměnou obrazových motivů vyznačující se tím, že objekt je snímán po jednotlivých záběrech v posunu po obloukové dráze se středem v ose snímaného objektu, rozdělené na stejné úseky po celé délce posunu, s natáčením fotografického přístroje v ose vůči snímanému objektu pod úhlem odpovídajícím velikosti posunu, následně se hotové negativy rozrastrují přes linkové rastry na citlivý fotografický materiál, kde počet rastrů a počet jeho polí je roven počtu negativů, přičemž každému negativu odpovídá jeden linkový rastr, jehož pole jsou vůči polím předcházejícího rastru posunuty, načež se jednotlivé negativy spolu s příslušnými rastry postupně naexponují na fotografický materiál.
2. Způsob výroby podle nároku 1, vyznačující se tím, že hotový pozitiv se opatří samolepicí folií a lentikulární folií, s výhodou na kašírovacím přístroji.
3. Způsob výroby podle nároku 1, vyznačující se tím, že objekt se v průběhu snímání vyměňuje za jiný objekt.
4. Způsob výroby podle některého z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že z hotových negativů se vyberou pro další zpracování jen některá políčka, s výhodou v počtu od 2 do 30 kusů od jednoho motivu objektu.
5. Způsob výroby některého z předcházejících nároků,, vyznačující se tím, že počet a procentuální velikost jednotlivých rastrů odpovídá počtu negativů a provedení vrchní krycí lentikulární fólie.
CZ19982889A 1998-09-10 1998-09-10 Způsob výroby prostorové fotografie s hloubkovým efektem CZ9802889A3 (cs)

Priority Applications (3)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19982889A CZ9802889A3 (cs) 1998-09-10 1998-09-10 Způsob výroby prostorové fotografie s hloubkovým efektem
PCT/CZ1999/000031 WO2000016158A1 (en) 1998-09-10 1999-09-10 Method of producing a photograph with a stereoscopic effect
AU56160/99A AU5616099A (en) 1998-09-10 1999-09-10 Method of producing a photograph with a stereoscopic effect

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19982889A CZ9802889A3 (cs) 1998-09-10 1998-09-10 Způsob výroby prostorové fotografie s hloubkovým efektem

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ9802889A3 true CZ9802889A3 (cs) 2001-02-14

Family

ID=5465769

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19982889A CZ9802889A3 (cs) 1998-09-10 1998-09-10 Způsob výroby prostorové fotografie s hloubkovým efektem

Country Status (3)

Country Link
AU (1) AU5616099A (cs)
CZ (1) CZ9802889A3 (cs)
WO (1) WO2000016158A1 (cs)

Family Cites Families (6)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US3895867A (en) * 1971-08-12 1975-07-22 Dimensional Dev Corp Three dimensional pictures and method of composing them
FR2200979A5 (cs) * 1972-09-27 1974-04-19 Dimensional Dev Corp
US5278608A (en) * 1992-05-19 1994-01-11 Eastman Kodak Company Electronically printed depth photography system with improved viewing range
US5276478A (en) * 1992-05-19 1994-01-04 Eastman Kodak Company Method and apparatus for optimizing depth images by adjusting print spacing
US5715383A (en) * 1992-09-28 1998-02-03 Eastman Kodak Company Compound depth image display system
GB2308258A (en) * 1995-12-11 1997-06-18 Thomson Multimedia Sa Stereoscopic display system

Also Published As

Publication number Publication date
WO2000016158A1 (en) 2000-03-23
AU5616099A (en) 2000-04-03

Similar Documents

Publication Publication Date Title
BR0102367A (pt) Método de fotoacabamento, disposição de processamento de imagem, e, produto de programa de computador
JPH0822091A (ja) 立体画像記録方法および装置ならびに立体画像形成体
CA2249132A1 (en) Method of simulating a photographic camera
Pénichon Twentieth-century color photographs: identification and care
US3940775A (en) Multiple exposure optical recording method and apparatus
JPH09330052A (ja) 看板とその製作方法
JP2004029781A (ja) 視差障壁を形成する方法、視差障壁、および、自動立体視ディスプレイ
JP5624991B2 (ja) 格子及び感光材料に対するデジタル立体撮像用感光装置及びその方法
CZ9802889A3 (cs) Způsob výroby prostorové fotografie s hloubkovým efektem
JPH0721613B2 (ja) 文書の自動マイクロフイルム化装置
EP0838717A3 (en) Dual purpose camera for photographic and digital images
JPH01113744A (ja) 立体写真像製作方法およびその装置
JPH09179221A (ja) レンチキュラーレンズ付き額縁
US3232202A (en) Method for producing animated pictures
RU2129725C1 (ru) Способ получения стереоскопических растровых фотографий
US1897494A (en) Method of making composite pictures
CA1168912A (en) Method and apparatus for use in producing animated movie
JP3063382U (ja) 写真撮影装置に於ける背景体
US389917A (en) Wood de fobest
JPH09179220A (ja) レンチキュラーレンズを用いた写真及びその製造方法
US20213A (en) Improvement in compound photographs
Lipton et al. Two-Color Technicolor
JPS6421479A (en) Manufacture of register mark
Ehmke et al. Emerging Digital Micromirror Device Based Systems and Applications XVI
JP2000075429A (ja) 立体写真および広告用表示装置

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic