CZ9703289A3 - Způsob a zařízení pro aplikování samoulpívací ochranné fólie na části povrchů karosérií automobilů - Google Patents

Způsob a zařízení pro aplikování samoulpívací ochranné fólie na části povrchů karosérií automobilů Download PDF

Info

Publication number
CZ9703289A3
CZ9703289A3 CZ19973289A CZ328997A CZ9703289A3 CZ 9703289 A3 CZ9703289 A3 CZ 9703289A3 CZ 19973289 A CZ19973289 A CZ 19973289A CZ 328997 A CZ328997 A CZ 328997A CZ 9703289 A3 CZ9703289 A3 CZ 9703289A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
foil
film
protective film
tensioning frame
robot
Prior art date
Application number
CZ19973289A
Other languages
English (en)
Inventor
Wolfram Dipl. Ing. Walter
Uwe Dipl. Ing. Habisreitinger
Thomas Link
Bernhard Nordmann
Fritz Starzmann
Original Assignee
Daimlerchrysler Ag
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Daimlerchrysler Ag filed Critical Daimlerchrysler Ag
Priority to CZ19973289A priority Critical patent/CZ9703289A3/cs
Publication of CZ9703289A3 publication Critical patent/CZ9703289A3/cs

Links

Classifications

    • BPERFORMING OPERATIONS; TRANSPORTING
    • B65CONVEYING; PACKING; STORING; HANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL
    • B65HHANDLING THIN OR FILAMENTARY MATERIAL, e.g. SHEETS, WEBS, CABLES
    • B65H2801/00Application field
    • B65H2801/51Automobile

Landscapes

  • Automobile Manufacture Line, Endless Track Vehicle, Trailer (AREA)

Abstract

Pravoúhlý kus ochranné fólie (23) se uchopí, odtáhne a odřízne ze zásobního kotouče (21) při nasazení robotem (35, 35', 35") vedeného napínacího rámu (37) se sacími rameny na neulpívající straně. Před uložením fóliového přířezu na karosérii se perforují ve volně napjatém stavu odtrhávací čáry (45, 45', 45") v oblasti přimontovaných ěástí prostřednictvím podél definované obrysové čáry vedeného perforačního nástroje (52) s výhodou z nepolepené strany fólie. Teprve potom je takto připravená, vrásek prostá a v napínacím rámu (37) napjatá ochranná fólie (23) polohově správně spuštěna a bez bublinek uložena manipulačním robotem na příslušnou část povrchu. Takjsou všechny povrchové části přelepeny a všechny fólie jsou návazně po celé šířce vozidla upravenou pružnou nanášecí lištou (67) stíráním přitlačeny. V oblasti přelepovaných mezer se ochranná fólie (23) oddělí a řezné okraje se přitlačí. V oblasti přimontovaných ěástí jsou části fólie podél perforovaných odtrhávacích čar (45,45', 45") odtaženy a tyto oblasti jsou tak z hlediska montáže uvolněny.

Description

Vynález se týká způsobu a zařízení pro aplikování samoulpívací ochranné fólie na karoseriích pro zasílání automobilů.
Dosavadní--É2Y-12
V sériové výrobě mnoha výrobků vozidel musejí být vozidla pro zaslání upravována tak, aby nebyla poškozena, zejména aby nebylo nepříznivě ovlivněn© lakování vzhledem k uložení a vzhledem k vlivům počasí. Pokud jsou pro převedení k zákaz níkovi nutné železniční jízdy nebo dokonce lodní transporty, tak se vozidla pro ně potahují ochrannou vrstvou vosku, kterou je třeba před dodávkou zákazníkovi opět odstranit. Zbytkové odstraňování ochranných vosků nepředstavuje jen náročnou osobní práci, ale nepříznivě zatěžuje také lidi a okolní prostředí vzhledem k nozpouštěcím prostředkům, které jsou přitom používány.
Protože tento druh ochrany je nejen velmi účinný, ale také relativně drahý, předpokládá se jeho použití nejen jako ochrany v průběhu montáže, ale také při transportu a při montáži vozidel a v souladu s tím se pokládá ochranná fólie již před koncovou montáží vozidla, to znamená bezprostředně po nalakování karosérie. Taková ochrana je velmi výhod ná nejen pro obvyklé osobní limuzíny s odstupňovanou konstrukcí zádi, ale také pro všechny ostatní vozidla, jako například kombinované limuzíny, malé autobusy, tak zvané
·· «·· 9 e 9 · velkoprostorové limuzíny nebo terénní vozidla.
Ochranná fólie má být upravena pokud možno bez vrásek a bez bublinek, protože pod vráskami nebo bublinkami se může po určité době skladování vytvářet mikroklima, které může vést podle typu laku a barvy mimo jiné k patrným stopám. Aby bylo možné ochranné folie pečlivě nanést, musely být až dosud foliové přířezy drženy čtyřmi osobami, uloženy přes vozidlo, nasměrovány a přiloženy na příslušné povrchové části. Navzdory vysokým personálním nákladům nebylo vždy možné zabránit při aplikaci ochranné fólie vytvoření vrásek nebo bublinek. Při následném volném řezání oblasti pro přimontovávané části došlo často k poškození nalakování, což vyžadovalo nákladné dodatečné práce.
Při dosavadním manuálním aplikování ochranné fólie bylo postupováno tak, jak je to uveden© v dalším. Nejprve byl nejméně dvěma osobami pravoúhlý kus ochranné fólie, který rozměrově odpovídal povrchové části, stažen ze zásobního kotouče a odříznut, přičemž musel být převzat celkem čtyřmi osobami. Tento kus ochranné folie byl čtyřmi osobami ručně volně napnut samoulpívací stranou směřující dolů a byl upraven přes karosérii, tam byl ve vodorovné poloze polohově správně spuštěn na příslušnou část povrchu, potom byl více nebo méně bez vrásek a bublinek přiložen a prostřednictvím stírání měkkým, kluzným předmětem, například vyztuženým plstěným kusem byl přitlačen. V oblasti přelepovaných mezer sousedních částí karosérie, jako blatníků nebo dveří,
Λ byla ochranná fplie nožem manuálně proříznuta a odříznuté okraje byly rukou přitlačeny.
Aby bylo možné ochrannou folii v oblasti přimontovaných částí, jako ozdobných tyček střechy, víka posuvné střechy,
nasazené figurky na chladiči, trysek stírače, antén, obrub disků nebo podobně volně odříznout a montážně správně upravit, pokládá se při manuální aplikaci fólie nejprve plochá pásová šablona na karosérii do správné polohy a ta se aplikovanou ochrannou folií také polepí, takže v odřezávaných oblastech je fólie nejen držena v malém odstupu od povrchu karosérie, ale prostřednictvím šablony je také vytvořena řez ná a vodicí hrana pro nůž, podél které lze folii z hlediska obrysu správně oddělit. Práce s ostrohranným nožem v těsném odstupu od nalakovaného povrchu karosérie vedlo při vzrušení navzdory trvalému výcviku často k poškozování laku a k nákladným opravným práčem.
Tento stav techniky odpovídá výrobní praxi nejméně u přihlašovatele. Od té doby, co USA z důvodů ochrany okolního prostředí nepřipouštějí již žádné ochranné voskování při zasílání vozidel, přešlý pravděpodobně také jiní výrobci vozidel k obdobnému systému ochranné fólie pro svá vozidla v průběhu zasílání. Písemné zveřejnění tohoto typu však není přihlašovateli známé.
Pods lí*t a ^vynálezu
Vycházeje z tohoto stavu techniky si vynález klade za úkol zdokonalit způsob aplikace, případně odpovídající zařízení tak, aby byla nahražena jednoznačná manuální práce mechanizací, aby se zdokonalilila kvalita aplikace z hlediska odstranění bublinek a vrásek u nanášené ochranné fólie, aby se zabránilo poškození laku a aby se mimoto ušetřily personální náklady.
Vytčený úkol se z hlediska způsobu aplikování podle vy
- 4 ·· ·· ·»«· • · t «· *ί nálezu řeší pospolitostí znaků nároku 1 a z hlediska zařízení znaky nároku 20.
Proto je pro mechanizování aplikace fólie na karosérii uchopen stanovený, pravoúhlý kus ochranné fólie ze zásobního kotouče při nasazení robotem vedeného napínacího rámu, s výhodou se sacími rameny, a to na neulpívací straně, potom je odtažen ze zásobního kotouče a odříznut. Před uložením fóliového přířezu na karosérii jsou ve volně napjatém stavu upraveny odtrhávací čáry v oblasti přimontovávaných částí perforačním nástrojem. Tak například je ochranná fólie perforována vytápěným, mechanicky podél definovaných obrysových čar vedeným vykrajovaným talířem, a to od její neulpívající fóliové strany. Teprve potom je takto připravená, vrásek pros tá a v napínacím rámu napnutá ochranná folie manipulačním robotem polohově správně spuštěna na příslušnou část povrchu, bez bublinek uložena a stírací lištou přitlačena. Tímto způsobem jsou všechny povrchové části úspěšně přelepeny.
V oblasti přimontovávaných částí jsou části ochranné fólie podél perforovaných odtrhávacích čar odtaženy a tyto oblasti jsou uvolněny pro montáž.
Podle účelného vytvoření vynálezu jsou nejprve volně aplikované folie přitlačeny všechny společně. V oblasti přelepovaných mezer je ochranná folie oddělena a řezné okraje jsou v oblasti štěrbiny účelně přitlačeny rotujícím kartáčem.
Daiší účelná uspořádání vynálezu jsou uvedena v závislých patentových nárocích.
Přehle -2-E YÝÍSE2S ®
Vynález je v dalším podrobněji vysvětlen na příkladu provedení ve spojení s výkresovou částí.
Na obr. 1 je schematicky znázorněn půdorys výrobní linky pro automatizované sériové polepování osobních automobilů. Na obr. 2 je v půdoryse znázorněn ve větším měřítku výřez podstatných pracovních stanic výrobní linky podle obr. 1
Na obr. 3 je znázotněn bokorys a na obr. 4 půdorys zařízení pro držení a odtahování ochranné fólie ze zásobního kotouče.
Na obr. 5 je znázorněn detail sací lišty ze zařízení podle obr. 3, případně obr. 4 pro pevné držení vystupujícího fóliového konce ve směru pohledu na normálně vespod upravenou, ze sacího hlediska účinnou stranu sací lišty.
Na obr. 6 je znázorněn robotem vedený napínací rám pro automatickou manipulaci s foliovým přířezem, odříznutým ze zásobníku. Na obr. 7 je znázorněn příčný řez vystupující sací lištou napínacího rámu podle obr. 6 v rovině podle čáry VII - VII, přičemž jsou také vyobrazeny přídavné uchopovací elementy. Na obr. 8 je znázorněna sací lišta odvíjecího ústrojí pro pevné držení vystupujícího konce fólie v polohově správné protilehlé poloze vzhledem k vystupující sací liště napínacího rámu podle obr. 6.
Na obr. 9 je znázorněn podélný pohled na stanici pro po lepování střechy ve stadiu, kdy je v napínacím rámu napnutě držený připravený fóliový přířez zpracováván visícím perfo- 6 • ·· · ♦ · » • · ♦ • · · · ♦ • · račním robotem.
Na obr. 10 je znázorněn fóliový přířez napnutý v napínacím rámu s různými, v něm upravenými perforačními čarami.
Na obr. 11 a obr. 12 jsou znázorněny dva různé bokorysy na tandemový perforační nástroj, kterýmiže současně vytvářet dvě ekvidistantní perforační čáry do napnuté připravené ochranné folie.
Na obr. 13 je znázorněn dvojitý nástroj pro perforování dvojitých nebo jednotlivých perforačních čar.
Na obr. 14 je znázorněn ěikmý pohled na posuvný, karosérii přesahující portál se svisle pohyblivou stírací lištou pro přitlačování aplikované ochranné fólie. Na obr. 15 je znázorněn příčný řez stírací lištou portálu podle obr. 14 v rovině podle čáry XV - XV.
Na obr. 16 je znázorněn bokorys robotem vedeného dvojité ho nástroje pro měření polohy a pro řezání spár, jakož i pro přitlačování okrajů ochranné folie.
provedení vynálezu
Před tím, než bude podrobně popsáno zařízení pro automatizované polepování karosérie, bude nejprve vysvětlen
Λ způsob aplikování folie podle vynálezu ve spojení s výkresovou částí.
Samoulpívací, v zásobních kotoučích 21 připravená ochran ná folie 23, je automaticky aplikována na určené, s výhodou
vodorovné povrchové části karosérie 1^ vozidla v obvyklé verzi s odstupňovanou zádí. V zásadě je možné aplikovat ochrannou folii 23 na hotově smontované vozidlo nebo také v každém jiném libovolném okamžiku v průběhu konečné montáže vozidla na karosérii JL vozidla. Protože aplikovaná ochranná fólie 23 již v průběhu montáže poskytuje určitou ochranu laku před poškozením podmíněným montáží, aplikuje se podle zná zorněného příkladu provedení ochranná folie 23 na čerstvě lakované karosérie 1. vozidla, které se návazně s ochrannou fólií 23 přemistují do konečné montáže. Výhodné je také polepení bočních ploch dveří, s výhodou při montáži zvláště často používaných předních dveří a zejména dveří řidiče, At je ochranná fólie 23 aplikována před, y průběhu nebo po montáži, musí být v každém případě v souladu s montáží opatřena vybráními v místech přimontovávaných částí.
Pro automatizovanou aplikaci folie je ze zásobníku fólie robotem vedeným napínacím rámem 37 odtažen odměřený fóliový kus 44 a je prostý vrásek a pod určitým vlastním pnutím převzat do napínacího rámu 37. Do tohoto napnutého a dík napínacímu rámu 37 téměř jako tuhý obrobek manipulovatelného fóliového kusu 44 jsou upraveny před aplikací folie také robotem vedeným peřforačním nástrojem upraveny polohově správné odtrhávací čáry 45, které umožňují montáží podmíněné odstranění určitých fóliových oblastí prostřednictvím odtržení podél odtrhávacích čar 45. Teprve potom je odtrhávacími čarami 45 opatřený přířez foliového kusu 45 prostřednictvím robotů 35 s napínacím rámem 37 spuštěn polohově správně na příslušnou část povrchu karosérie 1_ vozidla a je na ni vrásek a bublinek prostý přitlačen.
Jednotlivě se přitom uskuteční dále uvedené kroky způ• 9
- 8 <·· · · · · sobu. Vyčnívající, ze zásobního kotouče 21 vystupující konec ochranné folie 23 se polohově definovaně a vrásek prostý upevní a připraví tak, že foliový konec 26 je na neu|pívací straně 24 nejméně v oblasti přístupný. V průběhu odtahování je ochranná folie 23 ve volně vypnuté větvi průběžně antistaticky ošetřována, čóž umožňuje fóliové přířezy později bez poruch přiložit až do okrajové oblasti části povrchu karosérie. Zmíněný, na straně zásobníku upravený konec ochran né fólie 23 je na její neulpívající straně prostřednictvím první sací lišty 38, upravené na straně napínacího rámu 37 a vedené robotem 35 s napínacím rámem 37 ve stahovacím směru a převzat po uvolnění fólie z přípravného držáku.
Nyní je velikpstně povrchové části přizpůsobený, pravoúhlý kus ochranné f9lie odtažen ze zásobního kotouče 21 a napnut, pokud tento fóliový odtahovaný kus ještě ulpívá na zásobníku. Další, druhá sací lišta 39 napínacího rámu 37 dosedne na nelepící stranu napínané ochranné fólie a drží také tam fólii pevně prostřednictvím přiřazeného podtlaku.
Tak je odtahovaný fóliový kus upnut v napínacím rámu 37 a současně je nový fóliový konec na straně zásobníku opět upevněn na přípravném polohovém držáku. Prostřednictvím vhodných konstrukčních opatření se při odvíjení ochranné fólie 23 navzdory různému ulpívání fóliových vrstev návinu na sobě a navzdory různému průměru návinu zajistí, že ochranná folie 23 je ze zásobního kotouče 21 odtahována s konstantním pnutím a je přejímána do napínacího rámu 37. Napříč pohyblivý nůž odkrajuje již odtažený, v napínacím rámu 37 již pevně držený foliový kus ze zásobníku.
Robot 35 s napínacím rámem 37 udržuje nyní volně pohyblivý nastříhnutý fóliový kus pracovně úměrně a polohově de······ « ft ··»··· ·· * ftftft· ftft * ftftft · « · · · • ftft ft » ftft···· ftftft ftft ftft • ft ft ftft···· ftft ·
- 9 finovaně k perforačnímu robotu 50, který do volně napnuté fólie perforuje z nelepící foliové strany požadované odtrhávací čáry 45, 45 , 43 prostřednictvím vhodného perforačního nástroje. V této souvislosti jsou možné různé perforační způsoby a v souladu s tím i různé nástroje. Nejprve je zde možné použít čistě mechanizovaného, řezem působícího perforování, k čemuž je potřebné otočné nožové kolo, jak je v dalším popsáno jako vykrajovaný talíř 55, s více radiálně vyčnívajícími, špičatými a ostrými nožovými žabkami jako podstatnou částí perforačního nástroje. Mimoto je možné také čistě tepelně účinné, bezdotykové perforování prostřednictvím zaměřeného laserového paprsku, který by byl vytvořen prostřednictvím odpovídající laserově hlavy jako perforačního nástroje. U znázorněného příkladu provedení je zvolena kombinace mechanického a tepelného perforování, přičemž v perforačním nástroji je upraven vytápěný vykrajovaný talíř 55 nebo vytápěný, ve tvaru koruny upravený perforační razník. Při mechanickém perforování je nutná práce z nelepící strany. Pokud se perforuje bezdotykově laserovým paprskem, lze pracovat i z lepicí strany.
Pro úplnost je třeba ještě uvést, že je možné provést perforaci v napínacím rámu zachyceného foliového kusu v kinematicky opačném způsobu, což může znamenat, že není třeba vytvářet přídavného perforačního robota. U tohoto způsobu by totiž robot 35 s napínacím rámem 37 vedl fólii podél polohově pevně drženého perforačního ústrojí v souladu s požadovaným průběhem odtrhávacích č^r. Přitom by mohly být, podle potřeby pro jednotlivé čáry, dvojité čáry, malého formátu uzavřené obrysy, uváděny do funkční polohy navzájem po sobě různá perforační ústrojí. Navzdory úspoře přídavného perforačního robota pro každého robota s napí99 ··· · «9 9 »9 99 99
9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 ·
999999 99
- 10 nacím rámem je tento pracovní způsob z různých hledisek nevýhodný. Robot s napínacím rámem musí totiž provádět s připojeným a těžkým napínacím rámem velkoprostorové pohyby. Proto by musel být nasazen mechanicky více zatížitelný robot s napínacím rámem, než je tomu u výše popsaného způsobu práce, který by navíc překrýval větší pracovní prostor. Tím by byly ekonomické výhody částečně opět kompenzovány. Mimoto je to nevýhodné na podkladě manipulace s těžkým napínacím rámem ve srovnání s manipulací s podstatně lehčím perforačním ústrojím z hlediska taktového údobí v průběhu perforačního procesu. K tomu přistupuje ta skutečnost, že není k dispozici prostor pro neomezenou manipulaci s napínacím rámem při ukládání odtrhávacích čar. Jsou sice možné případy uvedeného nasazení, u kterého uvedené nedostatky nemají podstatný význam a naposledy popsaná manipulace při perforování je účelná, ale tato alternativa není na výkrese znázorněna.
Perforováním předem zpracovaný fóliový přířez je potom robotem 35 s napínacím rámem 37 nasměrován k příslušné části 3, 4, 5 povrchu polohově definovaně připravené karosérie 1. vozidla, je na ni spuštěn a v napnutém a perforovaném stavu na ni položen. Při pokládání fólie na vyklenutou povrchovou plochu karosérie se zvýší pnutí na okraji pevně drženého fóliového přířezu prostřednictvím pokládacího procesu. Aby se tento přířez v odtrhávacích čarách neodtrhl, je v této předávací fázi okrajové pnutí sníženo na nižší hodnotu, takže foliový okraj při menším tahovém pnutí ve fóliovém přířezu může vyklouznout z okrajového upnutí. Prostřednictvím kluzné a pružné nanášecí lišty 67 je ochranná folie návazně přitlačena. Účelně jsou nejprve všechny chráněné povrchové části volně polepeny ochrannou fólií a ná• · «··4
- 11 vazně jsou všechny fóliové úseky v jednotném procesu přitlačeny.
.V oblasti přelepených mezer 6 může být folie prostřednictvím robotem vedeného nože rozdělena, přičemž řezné okraje jsou u znázorněného příkladu provedení přitlačeny prostřed nictvím rotujícího kartáče 87. Ty části ochranné fólie v oblasti přimontovávaných součástí, které by při pozdější montáži rušily, jsou podél perforovaných odtrhávacích čar, s výhodou manuálně, odtaženy.
Odtrhávání odstraňovaných foliových kusů se může uskutečnit také automatizovaně, přičemž se k tomu účelně použijí rohoty s napínacím rámem po té, co aplikovaly určitý foliový kus přímo na karosérii a jsou tedy i s napínacím rámem v bezprostřední blízkosti karosérie. Přední a/nebo zadní mezní hrana ochranné fólie, která sousedí s okenním výřezem čelního skla nebo zadního skla, musí být vytvarována podle konkurence a proto se fólie také perforuje podle této mezní hrany a přesah se podle této čáry odtrhne. V těch případech, kdy je fóliový kus na hranicích rovnoběžných s okenním výřezem uchopen sací lištou, drží napínací rám již bez problému pevně odtrhávaný přesah fólií.V tomto případě může být přesah odtržen prostřednictvím vhodného, šikmo dolů sklopného pohybu sací lišty, případně napínacího rámu, který lze v jednotlivých případech zkušebně optimalizovat, a to tím, že se v sací liště udrží podtlak, pokud byl redukován pro umožnění klouzání okraje folie při pokládání folie, případně jej lze dokonce zvýšit na původní hodnotu. Odtržený, ještě na sací liště ulpívající zbytkový kus je potom odfouknut do odpadkové nádoby.
Je také možné automaticky odtrhnout jednotlivé, nejprve φφ φφφφ * φ φ φ ♦ φ φ φφφ • φ φ φ φ »··«
- 12 sací lištou pevně nedržené výřezy z folie podél perforovaných odtrhávacích čar. K tomu mohou být například výkyvné integrovány definovaně tvarované podtlakem ovlivňované odsávaěe na napínacím rámu. Ty mohou být podle aplikování fólie cíleně spuštěny na odtrhávané fóliové kusy, které potom prostřednictvím podtlaku pevně udržují. Po nadzdvižení napínacího rámu od karosérie jsou potom pevně přisáté, odstranované foliové kusy uvolněny podél předem perforovaných odtrhávacích čar z aplikované folie a jsou odtaženy od karosérie. Při nadzdvihování napínacího rámu od karosérie může tento uskutečnit pro odtrhávací proces optimální, z pokusů vyplývající pohyb, který provozně spolehlivě zahájí odtrhávací proces a bezporuchově jej také ukončí. Odtržený, odsávačem ještě pevně držený zbytkový kus fólie musí být potom při plně automatizovaném provozu odnesen robotem s napínacím rámem nad odpadkovou nádobu a tam je do ní odfouknut.
Se zřetelem na jednoduché a beze zbytku prováděné odstra nění ochranné fólie po upotřebení, to znamená při dodávce Vozidla zákazníkovi, je ulpívací vlastnost ulpívací strany 25 ochranné fólie vytvořena záměrně menší ve srovnání s normálními ulpívacími lepicími pásy balicí techniky. Aby se však ochranná fólie při jízdě působícím prouděním vzduchu, někdy z
se totiž také ve stavu s polepenou folií provádějí zkušební a krátké převážecí jízdy, jsou ve směru jízdy upravené přední okraje ochranné folie zvláště zajištěny napříč upravenými lepicími pásy s vyšší schopností ulpívání. Tyto zajištovací pásy jsou po úplné aplikaci ochranné folie dány do jed né z přiřazených pracovních stanic 17. V těch případech, ve kterých musí být fóliový přířez fcajištěn na podélných okra> * jích ochranné folie zajištovacím pásem na karosérii, například při polepování dveří, je také možné tento zajištovací pás svést současně s ochrannou folií na kotoučovém stojanu
- 13 •Φ φφφφ φ φ • φφφ
a s tímto foliovým svazkem společně manipulovat a společně jej aplikovat. Je možné také automaticky upravovat bezpečnostní pojistné pásy prostřednictvím dalšího aplikačního robota.
Vzhledem k tomu, že se při sériovém fóliovém povrstvování karosérií vozidel spotřebuje velmi mnoho ochranné fólie, je účelné upravit automatickou výměnu kotoučů v kotoučových stojanech pro ochranné folie a/nebo vytvořit zásobní kotouče s tak velkými rozměry, aby bylo v každém zásobním kotouči navinuto takové množství ochranné folie, že jeden zásobní kotouč postačí pro spotřebu při celé pracovní směně .
Na obr. 1 znázorněná výrobní linka 10 pro automatické sériové polepování osobních vozidel má více ve směru dopravy spřažených pracovních stanic 12, 13, 14, 15, 16, 17, skrz které jsou v taktech dopravovány polepované karosérie JL vozidel, které jsou definovaně upevněny na dopravních saních
11. V jednotlivých pracovních stanicích 12, 13, 14 a 16 podle obr. 2 s automatizovaně prováděnými pracemi jsou karosérie JL vozidel prostřednictvím dopravních saních a ve stanicích upravených upevňovacích ústrojích polohově pevně upraveny v rozsahu stanovených polí tolerance. Mezi nimi jsou upraveny pracovní stanice s manuálně prováděnými pracemi, ve kterých není definované polohové upevnění nutné. Jednotlivé pracovní stanice jsou upraveny ve vzájemném odstupu o hodnotě délky karosérie a volného prostoru pro pohyb a bez pečnostní oblasti.
Karosérie s odstupňovanou zádí má více vodorovných Částí povrchu, to je kapotu 3 motoru se sousedními částmi blatníku, zadní víko 4 také sé sousedními oblastmi blatníku a • 9 · ···
* střechu 5. Zde aplikovaná ochranná folie 23 je skladována v zásobních kotoučích 21 různé kotoučové šířky R, které jsou pro zpracování drženy v odpovídajících kotoučových stojanech 20, 20*, 20*'. Ve vodorovně uloženém zásobním kotouči 21 směřuje neulpívací strana 24 navenek. Po vychýlení ze zásobního kotouče 21 odtahované ochranné fólie 23 přes malý, pohyblivě uložený vratný válec, to je ozubený válec 22, je ochranná fólie 23 vedena k sací liště 27, na které je fóliový konec 26 na neulpívací straně držen, přičemž jeho ulpívací strana 25 směřuje dolů.
Ochranná fólie je z různých důvodů více nebo méně silně staticky nabita, což narušuje automatické zpracovávání > * a aplikaci folie. Proto se ochranná folie při odtahování ze zásobního kotouče 21 antistaticky ošetřuje. To lze uskutečnit prostřednictvím příčně přes celou šířku folie na neulpívající stranu dosedající uzemněné kontaktní tyče z elektricky dobře vodivého materiálu. Aby bylo možné odstranit z ochran né fólie rychle také silnější elektrické náboje, je možné na ochrannou fólii foukat ionizovaný vzduch, který kompenzuje náboj fólie.
Podle zkušeností ulpívají jednotlivé vrstvy uvnitř navinutého svazku zásobního kotouče u vnitřních navinutých vrstev na sobě pevněji než u vnějších navinutých vrstev. To vede ke zvýšení odtahového pnutí při zmenšu jícím se zásobním kotouči. Jinak však má být ochranná folie přejímána do napínacího rámu s konstantním pnutím folie. Pro vyrovnávání příslušných rušivých vlivů je upraven zmíněný ozubený válec, který je uložen vzhledem k zásobnímu kotouči 21 radiálně pohyblivě na kyvné páce 31 a prostřednictvím přítlačného válce 32 je s nastavitelnou silou přitlačitelný na obvod zá- 15 44 4444 4
4 444
4 4 4
4 4 4 4
4 4 4
4 4444 sobního kotouče 21. Mimoto může být ozubený válec 22 brzděn prostřednictvím neznázorněné brzdy s ovládané nastavitelným brzdicím momentem. Taková brzda může být vytvořena například jako axiálně ovladatelná lamelová brzda nebo jako kuželová brzda uvnitř ozubeného válce. Na podkladě nastavitelné síly, prostřednictvím které je ozubený válec přetlačován na zásobní kotouč 21 a na podkladě momentu, kterým je brzděn, lze nezávisle na změně průměru a ulpívání vrstvy zásobního kotouče zajistit konstantně vysokou sílu odtahování a tím také konstantní předávací pnutí v ochranné fólii 23. Tak lze vytvořit dobré předpoklady pro konstantní výsledek aplikace ochranné folie.
Je také možné vytvořit kus od kusu konstantní tahové pnutí ve folii při převzetí do napínacího rámu tím, že před převzetím fólie následnou sací lištou 39 napínacího rámu 37 se působí na sací lištu 27 v přípravné poloze fólie opět podtlakem a tím se na ní fólie drží. Prostřednictvím dalšího pohybu napínacího rámu 37 ve stahovacím směru a o stanovenou, krátkou dráhu lze ve fólii vytvořit definované pnutí. Teprve následně je podtlak v další sací liště napínacího rámu připojen a tak je fólie přejímána do napínacího rámu při stanoveném tahovém pnutí.
Zásobní kotouče jsou z hlediska jejich velikosti s výhodou přizpůsobeny spotřebě za celou pracovní směnu, takže v každé směně je třeba provádět jen jednu výměnu kotouče. Mimoto je upraveno ústrojí pro automatickou výměnu kotouče, které je vytvořeno tak, že při spotřebě posledního foliového kusu ze starého zásobního kotouče se samočinně převezme do spotřeby nový, v pohotovosti udržovaný zásobní kotouč a jeA ho výstupní foliový konec se přiloží na sací lištu 27. Tako• · • ··· • © · · · ·· · · · • · · © · ··· • · · · · ···♦·· • · · « · · · • · · · ·· *· · ·« ·
- 16 vé ústrojí pro výměnu kotouče však není u znázorněného příkladu provedení vyobrazeno.Proto se jen uvádí, že místo pevně upraveného jednotlivého uložení zásobního kotouče 21 je po obou stranách v kotoučovém stojanu upravena centrálně uložená kyvná páka, na jejíchž koncích je vždy otočně držen jeden zásobní kotouč.Z těchto obou zásobních kotoučů je vždy jeden upraven ve spotřební poloze, jak je to znázorněno u příkladu, zatímco druhý zásobní kotouč je držen v přípravné poloze, která je upravena nazpět o délku kyvné páky. Dále musí být v ústrojí pro automatické předávání fóliového konce na sací lištu 27 upraven společně s kyvnou pákou se vykyvující třmen, který je upraven se svojí tyčí přes šířku kotouče. Pro přípravu automatické výměny kotouče by musel být fóliový konec ulpívací stranou ochranné fólie manuálně přiložen na tuto tyč. Při výměně kotouče by byl potom tento třmen vykývnut zdola na sací lištu 27, přičemž tato převezme fóliový konec nového zásobního kotouče.
Podle počtu výrobků za směnu a podle doby taktu při aplikování folií jsou zásobní kotouče, které postačují pro jednu pracovní směnu, tak těžké, že již nemohou být ukládány nebo manipulovány na svém obvodu, protože by se na fóliích vytvořila stlačená místa a náviny by měly plochá místa, která by nepříznivě ovlivňovala řádné zpracování. Proto musejí být fóliové kotouče této hmotnostní, případně průměrové třídy, přičemž šířka folie zde nemá žádný rozhodující vliv, vždy uloženy v centru prostřednictvím speciálního nářadí a v samostatných stojanech. K tomu účelu musejí být kotouče dodávány s kovovým navíjecím trnem, který u nich zůstává od výroby návinu až do spotřeby kotouče a po spotřebě se musí vrátit výrobci.
·· ··*· ·♦ · · · · • · · ···· · · · • · · · « · · · • · · · · ·«···· • · · * I · · • · · <*····· · · ·
- 17 Uvedené kotoučové stojany jsou uspořádány v obou polepovacích pracovních stanicích 12 a 13 pro kapotu motoru a zadní víko, případně pro střechu. Pro každou polepovanou část 3, 4, 5 povrchu je dále upraven vždy jeden robot 35, , 35 s napínacím rámem 37, který má obvykle šest os pohybu á je volně programovatelný. Kotoučový stojan 20 a robot 35 s napínacím rámem 37 pro část 3 povrchu, to je kapotu motoru a kotoučový stojan 20 a robot 35 s napínacím rámem 37 pro část 4 povrchu, to je zadní víko, jsou uspořádány ve stejné pracovní stanici 12. Pro aplikaci fólie na část 5 povrchu, to je středhu, je upravena samostatná pracovní stanice 13. V každé polepovací pracovní stanici 12 a 13 je vždy ještě uspořádán volně programovatelný perforační robot 50, případně 50*, který má s výhodou šest os. Ty jsou z prostorových důvodů uspořádány nad karosérií 1. vozidla tak, že pracovní prostor perforačního robotu 50, 50* je upraven zhruba centrálně v pracovní stanici 12, 13. Perforační robot může být navíc upraven v závěsu na konstrukci střechy haly nebo na portálu nebo může být držen bočně na svislé stěnové montážní ploše, například na stěně haly, na pylonu vystupujícím z podlahy haly nebo na konzole, upevněné na stropě haly nebo na stěně haly.
Na kotoučových stojanech je výstupní foliový konec 26 ochranné fólie 23 pevně držen a připraven polohově definovaně a vrásek prostý prostřednictvím sací lišty 27, a to tak, že fóliový konec je na neulpívací straně 24 nejméně v oblasti přístupný. Sací lišta na straně stojanu je na své spodní straně 28 a může být ovlivňována podtlakem pro vytvo ření sacího účinku nebo také odvětrávána, což umožňuje podle potřeby a časově cíleně zvýšit ulpívací účinek sací liš ty. Mezní hrana sací lišty směřující ve stahovacím směru a
- 18 ······ · · • · 0 00 00 • 0 · 0 0 • 0 0 0 0 · • 00 0«
0 000 000 folie má ozubený obrys, přičemž výstupky 29 jsou také na spodní straně děrovány pro zajištění nasávacího účinku. To umožňuje pevně držet ochrannou folii až bezprostředně k výstupnímu foliovému konci 26. Současně je bezprostřední fóliový konec v oblasti mezi výstupky 29 na horní straně přístupný.
Dále je v bezprostředním sousedství k sací liště 27 upraveno ústrojí pro pravoúhlé odřezávání odtahované ochranné fólie. Toto odřezávací ústrojí 30 sestává v podstatě z napříč k foliové dráze upravené vodicí lišty, ve které je mechanicky veden nůž, který je poháněn například prostřednictvím pneumatického válce a lanka. Prostřednictvím jediného příčného pohybu nože ve vodicí liště se odtahovaný fóliový kus spolehlivě oddělí od zásoby na sací liště. Se zřetelem na opotřebení nože, ochranná folie totiž musí být oddělována malou řeznou silou, to znamená bez nebezpečí vytváření vrásek, musí být zajištěna jednoduchá a rychlá výměna nože prostřednictvím odpovídajícího konstrukčního uspořádání. Výhodná může být také automatická výměna nože nebo nůž s vysokou životností na podkladě lepšího materiálu nože a/nebo na podkladě posuvné hrany se zvýšenou zásobou pro opotřebení, případně posuvná podélná hrana nebo otočný kruhový nůž.
Roboty 35, 35, 35“ s napínacím rámem 37 unášejí na svých pracovních ramenech 36, 36 , 36“ vždy pravoúhlý napínací rám 37, který je vytvořen v souladu s velikostí polepované části 3, 4, 5 povrchu a který má na dvou navzájem protilehlých podélných stranách uspořádané sací lišty 38, 39 pro pevné držení nastříhnutého fóliového kusu 44, a to přední sací lištu 38 a zadní sací lištu 39. Jednotlivé sací lišty jsou připojitelné, případně provětrávatelné prostředniciA · · A · A • · A • · A • AA A • A
-19 vím samostatných podtlakových potrubí 46, 46.
Ve stahovacím směru a přední sací lišta 38 napínacího rámu 37 je na podélné straně směřující od vnitřku rámu také opatřena ozubeným obrysem, který lícuje s ozubeným obrysem sací lišty 27 na stojanové straně. Výstupky 40 sací lišty 38 napínacího rámu 37 jsou zasunutelné mezi mezery sací lišty 27 na stojanové straně až do styku s ochrannou fólií 23. Na vystupující sací liště 38 jsou děrovány a podtlakem ovlivňovány jen čelní strany 41 výstupků 40. Při přejímání fólie jsou čelní strany těchto na rámové straně upravených výstupků spuštěny mezi výstupky na stojanové straně upravené sací lišty 27 a jsou uvedeny do styku s přístupnými oblastmi výstupního foliového konce 26, čímž je v připravené poloze držený fóliový konec 26 převzat napínacím rámem 37.
Výstupky 29 sací lišty 27 na stojanové straně mají užší šířku b než výstupky 40 sací lišty 38 napínacího rámu 37, které jsou vytvořeny se šířkou B. Úzké výstupky 29 musejí jen pevně a bez vrásek držet fóliový konec, zatímco širší výstupky 40 sací lišty 38 napínacího rámu 37 musejí přenášet vysoké odtahovací síly samoulpívací ochranné fólie ze zásobního kotouče 21. Pro zvýšení pneumatické přídržné síly sacích lišt napínacího rámu jsou otvory přídržných ploch na kontaktní straně velkoplošně zapuštěny. Je zde třeba brát zřetel na tu skutečnost, že je možné folii na podkladě samoulpívání odtáhnout ze zásobního kotouče 21 jen při vysokém vynaložení síly. Aby bylo možné spolehlivě pevně držet fóliový konec při odtahování na sací liště 38 napínacího rámu 37, je tato opatřena výkyvnými uchopovacími prostředky 43 pro přídavné pevné držení ochranné fólie. Ve tvaru klapek vytvořené uchopovací prostředky 43 jsou poháněny prostřed-
9 ··· ·
99 9 nictvím natáčecího válce 49, jsou výkyvné kolem osy 48 natáčení a mohou být pod předpětím přiloženy na podtlakem ovlivňovanou čelní stranu 41 výstupků 40.
Pro převzetí nastříhnutého foliového kusu 44 z kotoučového stojanu 20 se napínací rám 37 nasadí napříč k ochranné fólii 23, tedy u příkladu provedení svisle, s přední sací *
lištou 38 na ochrannou folii, případně na sací lištu 27 na stojanové straně tak, že se čelní strany 41 na straně rámu upravených výstupků 40 zasunou mezi mezery sací lišty na stojanové straně a dosednou na neulpívací stranu 24 fólie. Nyní se působí na vystupující sací lištu podtlakem a uchopovací prostředky se uzavřou, takže dosednou na ulpívací stranu 25 odebíraného konce fólie. Sací lišta 27 na stojanové straně je nyní odvětrána, čímž se fóliový konec uvolní. Pa ralelním dalším pohybem výstupní sací lišty 38 napínacího rámu 37 od kotoučového stojanu 20 prostřednictvím robotu 35 s napínacím rámem 37 se odtáhne odměřená délka folie od zásobního kotouče 21, přičemž se napínací rám současně vykývne ve směru na horizontálu, takže proti konci odtahovacího a výkyvného pohybu dosedne na folii také zadní sací lišta napínacího rámu. V tomto stavu je druhá, na straně rámu upravená sací lišta 39 a na stojanové straně upravená sací lišta 27 v těsném odstupu vedle sebe. Obě sousední sací lišty jsou, pokud je fólie ještě pod pnutím odtahování, ovlivňová_ ny podtlakem a potom se uvede do činnosti odřezávací ústrojí 30, takže nastříhnutý foliový kus 44 je napnut v napínacím rámu 37 a je napínacím rámem 37 převzat. V průběhu fóliového průřezu je folie na obou stranách odřezávacího ústrojí 30 bezpečně držena sacími lištami 38 a 27, takže nevzniká žádné nebezpečí vytváření vrásek silovým působením pohybujícího se nože pro oddělování folie. Po odříznutí je nový
9 9 9 9 9 9
99 9 9 999999
9 9 9 9 9 9 •9 9 999999 99 9
- 21 fóliový konec 26 polohově definovaně a vrásek prostý připraven na stojanové straně upravené sací liště 27 pro nový případ převzetí.
V praktickém provozu nelze nikdy zcela vyloučit, že se dostane robot 35 s napínacím rámem 37 do kolize s napínacím rámem 37, zejména v průběhu seřizovači fáze robotu nebo pokud se v zařízení provádějí nějaké údržbové práce. Menší ko lize robot a v podstatě také napínací rám přečkají bez poškození, avšak napínací rám se může malou kolizí protáhnout. Aby bylo možné takové nepatrné deformace kompenzovat, jsou sací lišty 38 a 39 na napínacím rámu drženy nastavitelně. Jsou nastavitelné z hlediska vzájemné rovnoběžností a vzhle dem k požadované rovině napínacího rámu a k tomu účelu musejí být seříditelné z hlediska nejméně dvou prostorových směrů. Mimoto musí být možné pro polohu fólie rozhodující ploché strany obě sací lišty nastavit navzájem lícované. Je tedy nutné, aby bylo možné v určité míře seřídit i obvodovou polohu. Tento typ vícenásobné možnosti seřízení sacích lišt napínacího rámu však není na výkresech znázorněn. Pokud by však došlo k větším poškozením na napínacím ráipu bez ohledu na druh nebo příčinu, musí být celý napínací rám rychle vyměněn, aby nedošlo k žádnému dlouhému přerušení vý roby. Všechny mechanické spoje mezi napínacím rámem a pracovním ramenem robotu a všechna vedení musí být tedy rychle oddělena a opět uzavřena. Je samozřejmé, že pro takový případ poškození, případně opravy musí být připraven příslušný napínací rám s veškerým příslušenstvím polohově definovaně v příchozí oblasti robotu s napínacím rámem.
Aby nebylo v konci předávací fáze fóliového přířezu z napínacího rámu na vyklenutou povrchovou plochu karosérie mechanické pnutí ve folii příliš velké a aby se zabrá·« ···· ·« ···· • · « ·· ·· · · · • · a · · · · · ··· · · ·♦*··· • · « · · * · ·« o ······ ·· ·
- 22 nilo nebezpečí roztržení fólie podél odtrhávacích čar, předpokládá se vyklouznutí fóliového okraje z okrajového držáku fólie. To je realizováno u sacích lišt 38 a 39 prostřednictvím odstupňovaného snížení z hlediska ulpívání účinného podtlaku, áací komory sacích lišt jsou časově ovladatelným obtokovým potrubím jen částečně odvětrávány, avšak zůstávají připojeny na zdroj podtlaku, čímž je vnější vzduch vefukován a hodnota podtlaku v sací liště se nastaví s redukovaným ulpívacím účinkem. Prostřednictvím odpovídajících rozměrů průřezu obtoku může být ulpívací účinek v předávací fázi folie ovlivňován tak, že foliový okraj klouže dolů ze sací lišty ještě při přijatelném pnutí ve fólii.
Perforační roboty 50, 50*, které jsou uspořádány v polepovacích pracovních stanicích 12 a 13 se svým pracovním prostorem zhruba centrálně a nad karosérií 1 vozidla, mají na svém pracovním ramenu 51 perforační nástroj 52, kterým se perforují odtrhávací čáry 45, 45*, 45 do fóliového kusu 44, který je držen napnutý v bočním robotů 35 s napínacím rámem 37. K tomu účelu má perforační nástroj 52 nejméně jeden kruhový, volně otočně uložený, na vnějším obvodu ozubený vykrajovaný talíř 55 z kovu, s výhodou z oceli odolné proti korozi, který má tlouštku o hodnotě zhruba 0,5 až 1 mm. Vykrajovaný talíř 55 vyčnívá jen svým ozubeným vnějším obvodem mezi tepelně izolované kluzné opěrné patky 56, které při perforování foliového kusu 44 po něm kloužou a omezují hloubku T vniknutí vykrajovaného talíře 55 do ochranné folie. Ve zbý vající oblasti je vykrajovaný talíř 55 obklopen s nepatrnou axiální vůlí tepelně vodivým a vytápěným materiálem perforačního nástroje 52, což umožňuje prostřednictvím této oblasti přenášet tepelnou energii do vykrajovaného talíře 55.
V oblasti upravené za vykrajovaným talířem 55 je v perforač23 ·· 4·44 • 4 · • · · • · · • 4 4 ·· 4 • · 44 4444
44 · 4 · • · 4 4 4 • · · * »· 4
4 4 4
444 444 44 4 ním nástroji 52 upraveno topné ústrojí 57 ve tvaru topné patrony pro kontrolované teplotně přesné vytápění vykrajovaného talíře 55. Vykrajovaný talíř 55 má být vytápěn na konstantní teplotu v oblasti 120 až 180 °C s kolísáním teploty o hodnotě + 2 stupně. Optimální výška teploty vykrajovaného talíře 55 závisí na materiálu folie, tlouštce fólie a na pracovní rychlosti a musí být případně optimalizována zkušebním provozem. Perforační nástroj je u příkladu provedení podle obr. 10 a obr. 11 vytvořen jako tandemový nástroj se dvěma vedle sebe uspořádanými vykrajovanými talíři. Tak lze současně vytvářet v ochranné folii dvě rovnoběžně upravené odtrhávací čáry 45, 45*.
Na obr. 13 je znázorněn vícenásobný nástroj jako perforační nástroj s monoperforačním nástrojem 53 a s tandemovým perforačním nástrojem 52. Perforační nástroje 52, případně 53 mohou být alternativně a volitelně uváděny do funkční polohy, takže se vytváří v ochranné fólii volitelně jednotlivá odtrhávací čára 45“ nebo simultánně dvě ekvidistantně upravené odtrhávací čáry 45, 45 . Monoperforační nástroj 53 je posuvný prostřednictvím pracovního válce před tandemový perforační nástroj 52, takže je v této čerchovaně znázorněné poloze funkční. V nazpět zatažené, plnými čarami znázorněné poloze, je funkční tandemový perforační nástroj 52♦
Je také účelné u tandemového perforačního nástroje podle obr. 11 a obr. 12 jeden z obou vykrajovaných talířů 55 podle vyobrazení na obr. 13 uložit posuvně mezi dvěma koncovými polohami, přičemž v jedné koncové poloze mají ozubená kola a příslušné kluzné opěrné patky shodnou polohu a ve druhé koncové poloze jsou ozubená kola výškově přestavena.
V nastavení s polohově shodnými ozubenými koly lze simultánně ·· 9999 9 9 ·· ·999 • · 9 9 9 β 9 ·· 9
9 · 9 9 · 9 9
999 9 9 999999
9 9 9 9 9 9
9 999999 99 9
- 24 vytvářet dvě ekvidistantní odtrhávací čáry, zatímco při výškově přestavených ozubených kolech je funkční jen exponovaně upravené ozubené kolo. V tomto nastavení je možné provádět monoodtrhávací čáry. Výhoda takto vytvořeného perforačního nástroje spočívá nejen ve zmenšených konstrukčních nákladech, ale především v kompaktní konstrukci, což je zvláště důležité při okrajovém perforování uvnitř napínacího rámu napnutých foliových přířezů.
Aby bylo možné nastavit odstup dvojice ekvidistantních odtrhávacích čar z hlediska tandemového perforačního nástroje je účelné, aby byl držák nejméně jednoho z obou vykrajovaných talířů 55 upevnitelný v různých polohách odstupu vzhledem ke druhému vykrajovanému talíři v tandemovém nástroji. To lze provést například prostřednictvím příložek nebo prostřednictvím sešroubování při využití podélných otvorů.
Foliové kusy pro perforování odtrhávacích čar mohou být v napínacím rámu drženy v každé libovolné poloze, tedy vodorovně, svisle nebo také šikmo. U příkladu provedení znázorněné vodorovné uspořádání folie při perforování je nejen úsporné z hlediska prostoru, protože umožňuje perforování v jinak nevyužitelné oblasti nad karosérii, ale poskytuje také možnost jednoduché kompenzace průvěsu fólie pod vlivem perforačních sil, zejména pod vlivem síly tíže. Průvěs fólie napnuté v napínacím rámu, vytvářený její vlastní hmotností, je prakticky zanedbatelný. Problematická je výchylka napnuté fólie působením silového účinku perforačního procesu, který je zde krátce označen, i když ne zcela přesně, jako průvSs^ a vzniká pro každou relativní polohu fólie vzhledem ke směru síly tíže za jinak shodných předpokladů • · · · · ·
ve zhruba shodné velikosti. Velikost tohoto průvěsu je jinak závislá na velikosti fóliového kusu, na fóliovém pnutí, na pružnosti folie a na odpovídající poloze uvnitř fólie, na které má být perforováno. V prvním řešení tohoto problému kompenzace průvěsu by mohl být brán zřetel na tento průvěs v ovládání robotu, což by vsak programování robotu velmi komplikovalo. Zjednodušeně by mohl být přijat konstantní průvěs pro všechny velikosti folií a především pro všechny polohy, což by však při perforování vedlo k velmi značnému namáhání folie v oblastech blízkým k okrajům. Účelně je v té to souvislosti upraveno v perforačním nástroji integrované ústrojí pro kompenzaci zmíněného průvěsu, které je čerchovaně znázorněno na obr. 12. Perforační nástroj je opatřen vyrovnávacím vedením, které v pracovní poloze perforačního nástroje umožňuje napříč k fóliové ploše směřující relativní pohyb ke konci robotového ramene, tedy relativně k ruce robotu, to znamená, že perforační nástroj se může volně pohybovat napříč k folii. Dále má kompenzační ústrojí poháněči mechanismus, prostřednictvím kterého lze pohyblivě vedenou část perforačního nástroje napínat definovanou silou ve směru k folii.
Napříč k fólii směřující vedení může být realizováno například tyčovým vedením se dvěma navzájem rovnoběžně uspo řádanými vodícími tyčemi 62, které v přivrácení na perforační nástroj podle obr. 11 a obr. 12 odstávají nazpět od vytápěného, vykrajovaný talíř 55 unášejícího bloku a které jsou vedeny volně ale bezpečně proti vzpříčení v odpovídajících vodicích pouzdrech 63 v zadní části perforačního nástro je. Důležitá je přitom ta skutečnost, že přípojky pro zásobování topné patrony elektrickou energií mohou být na podkladě štěrbin s tenkými kabely a na podkladě snadno ohebné
- 26 ifeolace a přívodu ve výhodném oblouku 64 také snadno přístupně pohybovány. Na zadním,z vodicích otvorů vyčnívajícím konci vodicích tyčí jsou upraveny dorazy pro omezení zdvihu pohyblivé části perforačniho nástroje. Ten totiž nesmí vypadnout z vedení.
Poháněči mechanismus pro přitlačování pohyblivé části *
perforačniho nástroje na folii může být v nejjednodušším případě, to je při vodorovném uspořádání fólie při perforování, proveden odpovídajícím, hmotnostně úměrným vytvořením rozměrů pohyblivé části perforačniho nástroje. Pokud by byla požadovaná přítlačná síla vlastní hmotností všech již potřebných částí překročena, lze provést odlehčení prostřednictvím tažné pružiny s velmi plochou charakteristikou pružení, která je upnuta mezi pohyblivě vedenou částí perforačniho nástro je a mezi nástrojovými částmi přiřazenými nepohyblivě k ruce robotu, a to paralelně a symetricky k vodicím tyčím. V také jednoduché podobě může být požadovaná síla pro přitlačení pohyblivé části perforačniho nástroje na fólii vytvořena jednou nebo více ve směru k folii směřujícími pružinami s velmi plochou charakteristikou pružení. Nákladněji, ale časově ovladatelně a na dráze nezávisle konstantně lze vytvářet přítlačnou sílu například s výhodou pneumaticky ovladatelným pracovním válcem.
U perforačních nástrojů znázorněných u příkladu provedení, které jsou vytvořeny jako tepelně mechanické, je jako podstatný perforační orgán upraven otočný vykrajovaný talíř 55. Tento vykrajovaný talíř 55 je pasivní, tedy není poháněn, to znamená, že se při perforačním procesu odvaluje po fólii. Perforační nástroj je nucené pohybován ve směru perforační čáry, to znamená prostřednictvím ruky robotu, která se pohy• φ φφφφ •φ φφφφ
- 27 φφφ φ buje nad napnutou fólií. V některých případech může být účelné tyto poměry kinematicky obrátit a opatřit vykrajovaný talíř pohonem a perforační nástroj vést podél pasivního mechanického vedení, přičemž perforační nástroj je poháněn vykrajovaným talířem. Jako vedení může být upravena například dvojice paralelních, volně napnutých vodicích drátů, tedy na principu lanovky, nebo požadovanému průběhu odtrhávací čáry přizpůsobená vodicí kolejnička, tedy na principu malé jednokolejové závěsné dráhy.
Na podkladě častého a nezanedbatelného kolísání teploty vytápěného perforačního nástroje, to je vytápání při zahájení práce, ochlazení při přerušení práce, se vytváří nebezpečí, že se na nástroji může uvolnit sešroubování, což by vedlo k poEuše. Proto musejí být sešroubování v oblasti perforačního nástroje provedena buď teplotně stabilní a zajištěna proti tepelně vyvolanému uvolnění, nebo musí být rozdělení nástrojů a sešroubování, pokud je to konstrukčně možné, upraveno v oblasti, ve které vzniká ohřev perforačního nástroje jen málo nebo vůbec ne.
Aby se v případě poškození perforačního nástroje mohlo navzdory tomu dále rychle pracovat, jsou spoje perforačního nástroje 52 s robotovým pracovním ramenem 51 vytvořeny jednoduše a jsou optimalizovány z hlediska rychlé uvolnitelnosti a namontovatelnosti. Totéž platí také pro vedení k nástrojům, jejichž spoje jsou vytvořeny jako zástrčky. Je samozřejmé, že pro každý perforační robot 50, 50' je nutné mít připraven v rezervě nejméně jeden intaktní perforační nástroj.
Protože perforační robot 50, ale také rozřezávací ro• ·· · • · · ··«« · · ft • · · · · · · · • · · ft · ······ • · · ftft · · ·· · ······ ftft ·
- 28 bot 80 provádějí prostorově komplikované pohyby a značná otáčení ramene a ruky, jsou vedení, která vedou k robotovým nástrojům, značně namáhána. Aby se minimalizovalo nebezpečí poruchy ve vedení, je účelné upravit v místech kloubů otočné přenášeče pro jednotlivá vedení, jejichž osy jsou rovnoběžné nebo soustředné s odpovídajícími osami ramene robotu.
Pro provozně spolehlivé perfprování folie záleží na vytvoření ozubeného obvodu vykrajovaného talíře 55 perforačního nástroje. Na obvodu vykrajovaného talíře 55 je upraveno více zubů 58 v obvodovém odstupu o hodnotě 3 až 8 mm, které jsou ve vzájemném odstupu odděleny hluboko zaříznutými mezerami 59 zubů 58. Mezery zubů zasahují nazpět mezi kluzné opěrné patky 56 nástroje. Tak se zasouvají při perforování do ochranné fólie jen zuby 58. Na předním a na zadním konci každého zubu 58 vykrajovaného talíře 55 je vytvarován vždy jeden špičatě vystupující trn 60 s radiálním rozměrem o hodnotě zhruba 2 mm a mezi oběma trny jednoho zubu upravená hřbetní mezera je opatřena, zejména tehdy, když jsou použity ft silnější vykrajované talíře 55 o tlouštce více než zhruba 0,8 mm, vždy jedním zkosením 61. Při tlouštce listu o hodnotě zhruba 0,5 mm nebo 0,6 mm není třeba zkosení vytvářet. Šířka Z mezer 59 zubů 58 na obvodu vykrajovaného talíře 55 na výšce kluzné opěrné patky 56 má hodnotu zhruba 1 až 3 mm. Tento rozměr určuje délku zbytkových příčných řezů v perforované fólii. Tento rozměr je případně také možné optimalizovat prostřednictvím pokusů. Jednak totiž nesmějí být po perforování zbývající zbytkové příčné řezy příliš malé, aby z
bylo možné perforovanou folii ještě spolehlivě opracovat, to znamená dále perforovat a také s ní bezpečně manipulovat. Jednak mají být zbývající příčné řezy dostatečně malé, aby bylo možné montáží podmíněné odstraňované fóliové kusy po-
- 29 dél odtrhávacích čar také provozně spolehlivě odtrhnout, aniž by se při tomto odtrhávání zbývající fólie od karosérie uvolnila nebo odtrhla.
Pro perforování uzavřených obrysových čar, zejména malých rozměrů, například kruhů, pravoúhelníků nebo podobně mohou být použity také ve tvaru koruny vytvarované, případně vytápěné perforační razníky. Jejich vykrajovaný věnec je účelně vytvarován obdobně jako vykrajovaný talíř 55, přičemž všechna vykrojeni jsou však upravena rovnoběžně se směrem napichování. Vykrajovaný věnec je nejméně na vnější straně obklopen studeně zůstávajícím dosedacím kroužkem, který je vzhledem ke špičkám vykrojení přesazen nazpět o stanovenou míru a omezuje hloubku zasunutí ozubeného věnce do folie, čímž stanovuje stupeň perforace. Použití takových uzavřených obrysových čar je provedeno u výřezů pro místní přimontovávané součásti jako antény, trysky omývací vody, emblémy firem, rukojeti dveří, větrací mřížky nebo podobně.
Uzavřená obrysová čára může za určitých okolností dosahovat také větší délky, například když je výřez pro přimontovávanou část větší nebo když má obrysová čára komplikovaný průběh. Od určité délky obrysové čáry jsou potřebné síly pro perforační zatlačení ve tvaru koruny vytvořeného perforačního razníku do folie podstatně větší, takže se vytváří nebezpečí, že se již vytvořené perforační čáry natrhnou nebo že se folie, nejméně částečně, nekontrolované na okrajovém upnutí uvolní. Proto může být účelné vytvářet obrysové čáry s větší délkou prostřednictvím více různých perforaěních razníků v jednotlivých krocích, přičemž každý z perforaěních razníků perforuje jen dílčí obvod celé obrysové čáry. Přitom je také účelné upravit jako perforační
razníky určité geometrické základní elementy, jako přímý čárový kus, polokruh, čtvrtinový oblouk, pravý ostrohranný úhel a jiné speciální zvláštní tvary. Prostřednictvím hvězdicového uspořádání těchto různých perforačních razníků na jednom vícenásobném nástroji, obdobně principu typového kola u elektrických psacích strojů, lze potom univerzálním způsobem perforovat libovolné obrysy. Zpravidla se vytvářejí snahy tento způsob perforování obejít, protože zvláštní perforování malých podélných úseků je časově náročné a je oprávněné jen pokud je to opravdu nutné.
Další možnost, jak zabránit nežádoucímu značnému namáhání fólie při zatlačování perforačních razníků spočívá v tom, že se fólie v průběhu zapichování přisaje na perforační razník. K tomu účelu je oblast obklopená ozubeným věncem perforačního razníků opatřena podtlakovou přípojkou pro zavádění malého podtlaku jako u vysavače prachu. Pro vytažení perforačního razníků po perforování z fólie musí být částeč ně evakuovaná oblast pokud možno rychle uvedena opět nejméně na atmosférický tlak. Lépe je zavést do oblasti obklopené ozubeným věncem malý přetlak, čímž je folie pneumaticky odtlačena od perforačního razníků.
Účelem perforačních čar je, že se podél jimi vytvořených odtrhávacích čar odstraňují určité foliové úseky v oblasti přimontovávaných částí. Větší foliové úseky smějí být odtrhávány teprve po aplikaci perforované folie na ka* >
rosérii. Při pokusech odstraňovat větší foliové úseky ještě před aplikací dochází k poskládání fólie a ztrácí se mož* nost manipulace. Jinak je tomu u menších foliových úseků oddělovaných uzavřenou perforační čárou. Ty lze odstraňovat bez nepříznivého ovlivnění stability nebo manipulovateínost
9999 9 9 99 9999
9 «999 99 9
999 9 9 999
99 9 9 999999
9 * 9 9 9 9
9 9 999999 99 9
- 31 s perforovanou fólií také již před jejím aplikováním. Zde je takové, s procesem perforace integrované odstranění vypíchaného foliového úseku zvláště výhodné. Dodatečné odstra ňování menších, do sebe uzavřené odtrhávací čárou oddělených foliových úseků z již aplikované folie je totiž zvláště obtížné a časově náročné, protože lze začátek perforace jen obtížně uchopit, zejména pokud je na citlivé povrchové ploše laku, která nesmí být poškozena.
Aby bylo možné foliové úseky, které jsou odděleny do sebe uzavřenou perforační čárou a které jsou vypíchnuty jed notným, ve tvaru koruny vytvořeným perforačním razníkem, odstranit bezprostředně následně na provedenou perforaci, je účelné zvolit perforační stupeň pokud možno vysoký. V té to souvislosti může být výhodné vůbec nevytvářet nosné zbývající průřezy a příslušný fóliový úsek úplně vypíchnout.
z
Zuby vnikající při perforování do folie k tomu účelu připra veného perforačního razníku se rozšiřují k sousedním zubům a doplňují se navzájem ještě uvnitř definované hloubky zasunutí do nepřerušované dělicí čáry. Je také možné navíc nechat velmi malé zbytkové příčné řezy mezi sousedními perforačními drážkami. Tak například může mít zbytkový příčný řez hodnotu menší než 5 %.
Aby bylo možné vytvořit z fólie výpich s tak nepatrnými nebo dokonce žádnými nosnými zbytkovými průřezy provozně spolehlivě a bez prodlevy jen jedním perforačním razníkem, je doporučeno již výše uvedené podtlakem podpořené přitlačení fólie na perforační razník. Přitom je však třeba vzhledem k nebezpečí ucpání odsávacího potrubí zamezit vstupu případných odtržených fóliových úseků, které by mohly vniknout do odsávacího potrubí. To lze provést napři• 4 · 4 4 ·
klad prostřednictvím podpěrné mřížky s úzkými oky, která vyplní ozubeným věncem uzavřenou volnou plochu a na kterou může dosednout vypichovaná fólie při působení podtlaku. Pro odstranění vypíchnutého fóliového kusu z fólie může být per forační razník vytažen z folie společně s na něm pneumaticky pevně upevněným foliovým kusem. Pokud ještě at již zamýšlené nebo nezamýšlené zůstanou v oblasti perforační čáry určité zbytkové přířezy, jsou tytp při odtahovacím pohybu perforačního razníku protrženy. Vypíchnutý fóliový kus zůstane uvnitř perforačního razníku tak dlouho, pokud podtlak ještě působí. Perforační razník může v tomto stavu být uveden nad zachycovací nádobu a tam se vypíchnutý fóliový kus rázem tlakového vzduchu z ozubeného věnce perforačního razníku uvolní a odhodí se do zachycovací nádoby.
Až dosud popsané perforační procesy se uskutečňují v polepovacích pracovních stanicích 12, 13. V návaznosti na polepovací pracovní stanice 12 a 13 je u znázorněného příkladu provedení z bezpečnostních důvodů mezilehle zapojena prázdná pracovní stanice 15, ve které lze v případě poruchy provést aplikace folie manuálně.
Obecně navazuje na aplikování folie přítlačná pracovní stanice 14, ve které jsou perforované a volné, ale vrásek prosté na karoserii aplikované kusy ochranné fólie společně přitlačovány na části povrchu, čímž se zdokonalí jejich ulpívání. K tomu účelu je v přítlačné pracovní stanici 14 upraven v podélném směru ke karosérii vozidla na podlahovém vedení 76 posuvný a odpovídajícím pohonem opatřený portál 65, který přesahuje přes karosérii 1^ vozidla. Uvnitř otvoru portálu 65 je upravena vodorovně pružná a kluzná nanášecí lišta 67 po celé šířce vozidla, která je ve svém tvaru zhru
- 33 44 4444 ba přizpůsobena průřezovému obrysu přelepovaných částí povrchu. Pro přizpůsobení obrysu je nanášecí lišta 67 složena z přímého centrálního lištového úseku 68 a ze dvou zrcadlově souměrně skloněné uspořádaných bočních lištových úseků 69 a 69*. Nanášecí lišta 67 je vedena spolehlivě proti vzpříčení pravé strany proti levé straně a opačně ve svislém vedení 66 směrem vzhůru a dolů, přičemž zachovává svůj nastavený sklon vzhledem k podélné ose vozidla, viz obr. 15. Mimoto je portál 65 opatřen zdvihovým pohybem pro nanášecí lištu 67, prostřednictvím kterého může být nanášecí lišta 67 nadzdvižena a opatrně spuštěna na karosérii. Ve stavu spuštěném na karosérii dosedá nanášecí lišta 67 v každé výšce s definovanou silou volně na karosérii vozidla a přitlačuje tak folie na karosérii. Tato přítlačná síla se vytváří působením síly tíže vlastní hmotností nanášecí lišty a případně ve svislém vedení upravenými přídavnými závažími. Nanášecí lišta může při pohybu portálu nad karosérií bez problémů sledovat podélný obrys karosérie.
U znázorněného příkladu provedení je nosná část nanášecí lišty 67 tvořena úhelníkovým profilem 70, na který je v
našroubovatelný tuhý plstěný pás o tlouštče zhruba 15 mm a šířce zhruba 20 cm. Na horní straně je pro vyztužení plsti vložena lišta 74 z plastické hmoty z plastické hmoty zesílené vlákny, a tó mezi úhelníkový profil 70 a mezi plstěnou lištu 73, přičemž volně upravená strana lišty 74 z plastické hmoty jé komorově ozubena více těsně sousedícími zářezy 75 a tak je na volně upraveném okraji redukována ve své poddajnosti. Mimoto se tak může nanášecí lišta 67 snáze prostorově zkrucovat a tak se lépe přizpůsobit různým obrysům na straně karosérie.
Pro přitlačení ochranné fólie začíná portál 65 na před·· ···· • ·· ·
- 34 ní, na obr. 2 čerchovaně vyznačené výchozí poloze. Tam je nanášecí lišta spuštěna vpředu na karosérii a portál popojíždí v podélném směru dozadu s hmotnostně zatíženou, na karosérii volně uloženou nanášecí lištou přes pevně drženou karosérii a přitlačuje na ni tak volně aplikovanou ochrannou folii. Pokud se dosáhne konce kapoty motoru, nadzdvihne portál nanášecí lištu do úrovně střechy a spustí na začátku střechy opat opatrně dolů. Potom pokračuje přitlačování na střešní folii. Při přechodu ze střechy na zadní víko je nanášecí lišta opět opatrně přemístěna a také tam pokračuje proces přitlačování. Na konci zadního víka je nanášecí lišta zcela nadzdvižena a portál popojede při nadzdvižené nanášecí liště do přední, čerchovaně znázorněné výchozí polohy nazpět a čeká tam s nadzdviženou nanášecí lištou na následující karosérii.
Místo popsaného procesu je také bez problémů možné uskutečnit kinematické obrácení, u kterého je portál se svis le pohyblivou nanášecí lištou uspořádán polohově pevně a karosérie se pohybuje prostřednictvím například v podlaze integrovaného dopravního ústrojí pomalu skrz portál. Toto uspořádání by sice mělo tu výhodu, že zmíněné dopravní ústro jí by bylo jednodušší, než podélné vedení pro již popsaný podélně pohyblivý portál. Nevýhoda by však spočívala ve větších nárocích na prostor pro takto vytvořenou přítlačnou pracovní stanici, pokud by byly v polepovacích pracovních stanicích karosérie polepovány v klidovém stavu a pokud by po aplikaci ochranné fólie na karosérii polepovací pracovní stanice měly být pokud možno rychle uvolněny pro novou karosérii. Pokud by však měla být ochranná folie v polepovacích pracovních stanicích pokládána v průběhu pomalého průchodu karosérie, je možné tento kontinuálně také v přítlačné pra• 4 · 4
- 35 covní stanici dále prováděný pohyb karosérie využít i pro z
přitlačování folie pod polohově pevným portálem. Nároky na prostor přítlačné pracovní stanice by odpovídaly jen nárokům na prostor portálu včetně určitého údržbového a bezpečnostního odstupu. Totéž by platilo i pro ten případy pokud není požadován pokud možno rychlý volný prostor polepovacích pracovních stanic po aplikování ochranné fólie na karosérii. Tato možnost může vzniknout například tehdy, když je třeba polepovat jen malý počet kusů karosérií ochrannou fólií v instalované aplikační lince za časovou jednotku.
V takovém případě je také možné provádět přitlačování ochranné fólie prostřednictvím odpovídajícího robotu s napínacím rámem, který přiloží foliový kus na karosérii. V takovém případě není třeba vůbec vytvářet přítlačnou pracovní stanici. Aby bylo možné přitlačit položenou ochrannou fólii prostřednictvím odpovídajícího robotu s napínacím rámem, musel by být napínací rám opatřen pohyblivou nanášecí lištou, která je v průběhu manipulace foliového kusu zatažena nazpět do klidové polohy nad napínacím rámem a která se pro přitlacení folie uvede do pracovní polohy upravené pod napínacím rámem. Také u této dvojité funkce robotu s napínacím rámem pro uložení folie a pro přitlačení fólie jsou možné v zásadě dva různé pracovní způsoby při přitlačování fólie, které se od sebe navzájem liší kinematickým obratem. V jednom případě zůstává karosérie také v průběhu přitlačování folie pevně na svém místě a nanášecí lišta, integrovaná na napínacím rámu je robotem s napínacím rámem stírána přes odpovídající dílčí plochu karosérie, případně přes na ní uložený fóliový kus. Druhá možnost spočívá v tom, že při přitlačení fólie je nanášecí lišta a napínací rátn polohově pevný a karosérie se pohybuje pomalu pod nanášecí lištou. U obou těch99 9999 · 9 99 9999
9 9999 · 9 9
999 9 9 999
99 9 9 999999 • · · 9 9 9 9 · 999 999 99 9
- 36 to způsobů práce je tedy jednak možné, že každý jednotlivý fóliový dílčí kus je v bezprostřední návaznosti na odpovídající uložení fólie prostřednictvím příslušného robotu s napínacím rámem také současně přitlačován. Alternativně k tomu je také jednak možné, že ten robot s napínacím rámem, který pokládá poslední aplikovaný foliový dílčí kus, potom přitlačí všechny foliové kusy. Tyto uvedené alternativy přitlačování fólie nejsou na výkresech znázorněny.
V návaznosti na přítlačnou pracovní stanici 14 je upravena rozřezávací pracovní stanice 16, ve které jsou přelepené mežery 6 automaticky volně řezány k pohyblivým částem karosérie. V této stanici je upraven další volně programovatelný průmyslový rozřezávací robot 80 se šesti stupni volnosti pro pracovní rameno 81 a další, sedmou pohybovou osou pro pojíždění rozřezávacího robotu 80 podél podlahového vedení 89. Nejen z hlediska úkolu měření, ale také vzhledem vpředu a vzadu na karosérii upraveným přelepeným mezerám 6, na kterých musí být fólie naříznuta, je rozřezávací robot 80 opatřen uvedeným podlahovým vedením 89.
Na pracovním ramenu 81 je upraven do různých pracovních poloh výkyvný dvojnásobný nástroj, tvořený měřicím nástrojem 82 a rozřezávacím a přitlačovacím nástrojem 83. Při přejíždění karosérie od stanice ke stanici se rozptyluje skutečná poloha karosérií navzdory mechanickému upevnění dopravních saní na bočních a podélných dorazech na straně stanic v tolerančním poli, které je pro volné řezání mezer nepřípustně velké. Tyto polohové tolerance karosérie jsou superponovány ještě prostřednictvím určitých vlastních tolerancí karosérie, které jsou sice podstatně menší než polohové tolerance, ale při volném řezání mezer nejsou nejméně v superponování zcela
zanedbatelné. Proto musí být před volným řezáním mezer karosérie nejprve zjištěna jejich přesná skutečná poloha ve vztahu k rozřezávacímu robotu na několika málo místech karosérie vpředu a vzadu. Toto změření skutečné polohy mezer lze provést prostřednictvím stacionárního, trojrozměrně pracujícího měřicího systému.
U znázorněného příkladu provedení se uskutečňuje toto zjištění skutečné polohy mezer 6 také prostřednictvím vlastního rozřezávacího robotu 80, který přitom pracuje jako měřicí robot. Jedna nástrojová část, která je funkční v jedné výkyvné poloze dvojnásobného nástroje, je v souladu s tím vytvořena jako měřicí nástroj 82, kterým lze zjistit přesnou skutečnou polohu karosérie 1_ vozidla, případně přelepených mezer 6 ve vztahu k rozřezávacímu robotu 80. Druhá nástrojová část, která je funkční v opačné výkyvné poloze dvojnásobného nástroje, je vytvořena jako rozřezávací a přitlačovací nástroj 83, který má nůž 84 pro rozdělení ochranné folie v oblasti mezer a rotující kartáč 87 pro přitlačování řezných okrajů. Rotující kartáč 87 je pohánitelný elektromotorem 88 přes úhlový převod, který redukuje počet otáček.
Nůž 84 je pružně zavěšen napříč ke směru řezu a pohybu prostřednictvím listové pružiny 85, takže může výhodně sledovat případné polohové odchylky mezery od vodicí dráhy upravené na robotové straně. Tím také nemůže nůž nepřípustně značně bočně vybočit a pohybový volný prostor nože 84 je zúžen prostřednictvím dvojice nůž 84 po obou stranách přesahujících dosedacích ramen 86, přičemž volný pohybový prostor může být předem stanoven nastavovacími šrouby 92ý Pří zapíchnutí nože do mezery však musí být jednoznačně zajištěna poloha nože a pohybový volný prostor musí být zrušen. Proto mo···«·· · 9 · · 9 9 9 9 • · 9 ···· 9 9 9 • 99 9 9 · · ·
99 9 9 · · · · 9 9
9 9 9 9 9 9 ·· · ··· ··· 99 9
- 38 hou být kolem osy 91 natáčení výkyvná dosedací ramena přisunuta k sobě prostřednictvím malého, přes rozpěrný klín na protilehlé pákové rameno zasahujícího pneumatického válce 90 a nůž může být mezi nimi polohově definovaně upnut, což se provádí současně při zapichování nože do mezery.
Pro ochranu nalakování v oblastech mezer před poškrábáním procházejícím ostřím nože 84 jsou jeho obě ploché strany opatřeny povrstvením z plastické hmoty, které zabraňuje bezprostřednímu kontaktu s tvrdým materiálem ostří a nalakováním, což však není na výkrese znázorněno. Po obou stranách na ostří upravená plastická hmota by měla mít dobré kluzné vlastnosti proti vytvrzenému laku vozidla a proti aplikované folii. Pokud jde o tlouštku povrstvení a odolnost povrstvení z plastické hmoty z hlediska opotřebení, tak by mělo mít povrstvení nejméně životnost nožového ostří, a to i tehdy, pokud bude několikrát nabroušeno. Z důvodů broušení ostří je povrstvení z plastické hmoty proti řezné hraně přesazeno nazpět.
Také v souvislosti s rozřezávacím a přitlačovacím nástrojem 83 se uvádí, že z hlediska racionální práce musí být možná rychlá výměna nože 84, protože na podkladě velkých
Λ délek rozkrajované folie podléhá odpovídajícímu opotřebení. Účelně jsou také zde provedena opatření pro zvýšení životnosti, jako lepší materiál nože, tvrdé povrstvení ostří a vyšší záloha z hlediska opotřebení, například prostřednictvím nasazení otočných kruhových nožů. Pro úplnost je v souvislosti s tímto robotovým nástrojem třeba ještě uvést, že v případě poruchy musí být rychle vyměněn a že všechny mechanické, elektrické nebo fluidní spoje musejí být uspořádány pro rychlou výměnu. Také měřicí nástroj 82 by měl být ·· ···· ·♦·>·
- 39 ··· «
• · rychle vyměnitelný uvnitř dvojitého nástroje, tvořeného měřicím nástrojem 82 a rozřezávacím a přitlačovacím nástrojem 83.
Popsaným zařízením mohou být bez problémů ochrannými foliemi polepovány karosérie různých typů vozidel ve smíšené výrobě, pokud jsou ve stanicích upravena nepatrná přídavná opatření. Tak například musí být v první pracovní stanici instalováno samočinně pracující ústrojí pro rozeznávání typu, které najede na unášeč dat přiváděný s karosérií a z toho zjistí typ karosérie. To lze například provádět etiketou s čárkovým kódem přiváděnou na karosérii- a snímačem čárkového kódu ve vstupní oblasti pracovní stanice. V zásadě jsou také vhodné i jiné informační nosiče. Tyto informace je možné kontaktovat po přítržích od jedné pracovní stanice ke druhé pracovní stanici v pracovní lince. Podle vhodného provedení musí být do paměti ovládání robotu v každé pracovní stanici uložen vždy ten typ karosérie, který je ve stanici. Mimoto musí být v ovládání robotu připravena programová volba pro zpracovávání různých typů karosérií, kterou je možné rychle a automaticky měnit.
Pro pružnost výrobní linky z hlediska na smíšenou výrobu nemusejí být napínací rámy 37, 37', 37” z hlediska jejich šířky bezpodmínečně měnitelné. Z tohoto hlediska mohou být vytvořeny pro nejširší typ karosérie. Při užších károsériích zasahuje potom ochranná folie poněkud více do boční stěny, což není škodlivé. Pokud by se tomu chtělo zabránit, musely by být při nasazení různě širokých folií pro různě široké karosérie sací lišty v okrajové oblasti opatřeny připojitelnými komorami, čímž by mohl podtlak působit na různě širokých oblastech. Aby bylo možné obsluhovat shodným na-
• 0 • ··« ···· ·· ·· pínacím rámem části povrchu s různou délkou, je účelně zadní sací lišta napínacího rámu pojízdná prostřednictvím nastavovacího válce do různých poloh, což umožňuje nastavit různé délky rámu.
U limuzín s odstupňovanou zádí je třeba zpravidla chrá nit tři části 3, 4, 5 povrchu, to je kapotu motoru, zadní víko a střechu, které se mohou u různých typů karosérií měnit v šířce a/nebo v délce. (J limuzín typu kombi je střechy zřetelně delší, takže tohoto prodloužení je možné jen obtíž ně dosáhnout protažením napínacího rámu. Protože však ti limuzín typu kombi odpadá zadní víko, nabízí se při požadavku smíšené výroby také u limuzín typu kombi fca skutečnost, že se delší střecha limuzín typu kombi polepí s přesahem se dvěma fóliovými úseky, přičemž se začíná od zadu dopředu, a tak je možné použít napínací rám pro střechu a zadní víko obvyklých limuzín s odstupňovanou zádí.
·· ···· ?Ι/3Ζ$9- ??
• · · • · · • · · • · ·
- 41 folie na části

Claims (3)

PATENTOVÉ NÁROKY
1. Způsob pro aplikování samoulpívací ochranné povrchů karosérií automobilů, přičemž ochranná fólie se připraví v nejméně jednom zásobním kotouči, vyznačující se tím, že se ze zásobního kotouče prostřednictvím aplikačního robotu odtáhne odměřený fóliový kus a vrásek prostý a pod vlastním napnutím se napne, v napnutém stavu ochranné fólie se před aplikováním fólie programově pojízdným, perforační nástroj unášejícím ústrojím upraví v ochranné fólii polohově správné odtrhávací čáry a potom se perforovaný fóliový kus prostřednictvím aplikačního robotu spustí polohově správně na příslušnou část povrchu karosérie a vrásek a bublin prostý se na ni přitlačí .
2. Způsob podle nároku 1, vyznačující se tím že se polohově definovaně, bez vrásek pevně a v přípravné poloze drží vystupující, ze zásobního kotouče vycházející konec ochranné folie tak, že fóliový konec je na neulpívající straně nejméně v oblasti přístupný, že se převezme připravený, na zásobní straně upravený konec ochranné folie na její neulpívající straně mechanicky v odtahovacím směru vedenou první sací lištou a uvolní se folie od držáku v přípravné poloze, že se odtáhne velikostně úměrný, pro část povrchu určený pravoúhlý kus ochranné folie ze zásobního kotouče, jehož kotoučová šířka je odpovídající boční délce chráněné části povrchu, a vypne se odtahovaný foliový kus do ještě na zásobníku ulpívajícího stavu, že se nasadí ve stanoveném odstupu vzhledem k první sací liště držená a s ní upínací rám vytvářející druhá sací lišta na neulpívací stranu napnuté ochranné fólie a tím se provede upnutí odta*4 · 4 4 4 4 4 4 4
444 · 4 444
44 4 4 4 444 4 4
A 4 4 4 4 4 4
9 444444 44 4
- 42 zeného foliového kusu v napínacím rámu s následným převzetím nového foliového konce na zásobní straně na přípravný držák a odříznutí odtaženého foliového kusu ze zásoby, že se perforují odtrhávací čáry v oblasti pozdější polohy přimontovávaných částí prostřednictvím vytápěného^ mechanicky podél definovaných obrysových čar vedeného vykrajovaného talíře do volně napnutě drženého fóliového kusu z nelepící fóliové strany, že se nasměruje a spustí v napínacím rámu napnutý a perforovaný foliový kus na přiřazenou část povrchu polohově definované připravené karosérie vozidla a přiloží se na ni foliový kus přířezu, že se následně přitlačí ochranný foliový kus prostřednictvím kluzné a pružné nanášecí lišty, že se oddělí ochranná folie v oblasti přelepených mezer a přitlačí se odříznuté okraje, s výhodou rotujícím kartáčem, a že se odtáhnou části ochranné fólie v oblasti přimontovávaných částí podél perforovaných odtrhávacích čar a správně montážně se upraví zbývající ochranná folie a odstraní se fóliové části.
3. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že se ochranná folie aplikuje na čerstvě nalakované karosérie vozidel, které se potom předávají do konečné montáže.
4. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že odtažená ochranná folie se před jejím dalším zpracováním antistaticky zpracuje, to znamená, že se zbaví případného statického náboje.
6. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že nezávisle na případných změnách průměru zásobního kotouče nebo na výkyvech ulpívání ochranné ·· 9 9 9 9 φ 9 «9 · · · · • « · «· ♦ · · · · • · * 9 · · « · • t · · · ······ • · f · · · · ·· 9 «99999 99 9
- 43 fólie v zásobním kotouči se ochranná folie odtahuje ze zásobního kotouče s konstantním pnutím.
6. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že polohově definované a vrásek prosté držení a připravení vybíhajícího, ze zásobního kotouče vystupujícího konce ochranné folie se na její neulpívající straně provádí prostřednictvím připojitelného a odpojitelného, podél přídržné sací lišty účinného podtlaku, přičemž nej méně v oblasti se na ochranné folii ponechá uchopitelný okra jový pás přesahovat přes přídržnou sací lištu.
7. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že napínací rám pro napínání a manipulování s fóliovým přířezem se vede volně programovatelným průmyslovým robotem s nejméně pěti stupni volnosti pohybu.
8. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že odtahování ochranné folie z polohově pevně drženého zásobního kotouče se provádí robotem vedeným napínacím rámem, to je paralelním odváděním první sací lišty od zásobního kotouče a přípravného držáku.
9. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že odřezávání odtaženého foliového kusu od zásobníku se provádí prostřednictvím vedeného, napříč se pohybujícího nože.
10. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že perforování odtrhávacích čar ve volně napnutě drženém foliovém kusu se provádí prostřednictvím volně programovatelného průmyslového robotu s nejméně pěti stupni volnosti pohybu.
·· ···· · « ·· ··· • · · · · · · ·· • · · · * · · · • · · · · ······ e · · · · · · • · · ······ ·· 4
- 44
11. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že při pokládání v napínacím rámu drženého foliového kusu na příslušnou část povrchu se přídržná síla kterou napínací rám drží fóliový kus, redukuje, a to tak, že pevně držené okraje fóliového kusu při napínání fóliového kusu, které při ukládání působením vypouklosti narůstá, z okrajového upnutí vyklouznou.
12. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že při opakování kroků způsobu pro aplikaci folie také na jiné potahované části povrchu se nejprve definovaně polepí všechny polepované části povrchu karosérie ochrannou fólií a že přitlačení ochranných fólií se provede teprve návazně prostřednictvím po celé šířce vozid la upravené pružné nanášecí lišty společně pro všechny polepované části povrchu.
13i Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že u karosérií limuzín s odstupňovanou zádí se ochranná folie pro kapotu motoru a pro zadní kryt aplikují současně a časově přesazené k aplikaci folie na střechu.
14. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že ochranná folie se aplikuje nejen na v podstatě vodorovně upravené části povrchu karosérie, ale také na boční plochy dveří.
15. Způsob podle nároku 12, vyznačující se tím, že pružná nanášecí lišta se pohybuje kluzně pod zhruba konstantní přítlačnou silou v podélném směru relativně vzhledem ke karosérii vozidla nebo se pohybuje káro99 ···· 9 9 ·· 9999 c · · 9 9 9 9 9 9 9 • 99 9 · 9 9 9 • 99 · 9 ······ • 9 9 9 9 9 9
9 · 9 9 9 9 9 99 9
- 45 série relativně vzhledem k nanášecí liště.
16. Způsob podle nároku 1 nebo 2, vyznačující se tím, že rozdělení ochranné folie v oblasti přelepených mezer a přitlačení okrajů řezu se provádí volně programovatelným průmyslovým robotem s nejméně pěti stupni volnosti pohybu.
17. Způsob podle nároku 16, vyznačující se tím, že před oddělením ochranné folie v oblasti přelepených mezer a před přitlačením odříznutých okrajů se nejprve změří skutečná poloha mezer karosérie uvnitř pracovního prostoru průmyslového robotu a uloží se relativní poloha mezer vzhledem k průmyslovému robotu do ovládání robotu.
18. Způsob podle nároku la2, vyznačující se tím, že v oblasti blatníků a dveří přesahující foliové úseky se na karosérii ponechají.
19. Způsob podle nároku la2, vyznačující se tím, že části ochranné folie v oblasti přimontovávaných částí se podél perforovaných odtrhávacích čar od karosérie manuálně odtáhnou.
20. Zařízení pro automatizované, sériové aplikování samoulpívací ochranné fólie na části povrchů karosérií automobilů, zejména pro vykonávání způsobu podle nároku 1, vyzná čující se tím, že je opatřeno nejméně jedním kotoučovým stojanem (20, 20 , 20) pro zásobní kotouč (21), ve kterém je výstupní foliový konec (26) ochranné folie (23) polohově definovaně a vrásek prostý upevněn a připraven tak, že foliový konec (26) je na neulpívajícím konci
- 46 (24) nejméně v oblasti přístupný, jakož i ústrojím (30) pro pravoúhlé odřezávání vytaženého foliového kusu (44), dále má volně programovatelného průmyslového robota (33, 35*, 35”) s napínacím rámem (37) s nejméně pěti stupni volnosti pohybu pro každou část'(3, 4, 5) povrchu různé velikosti, přičemž z těchto robotů (35, 35 , 35”) s napínacím rámem (37) má každý na svém pracovním ramenu (36, 36*, 36) velikosti polepované části (3, 4, 5) povrchu odpovídající pravoúhlý napínací rám (37) se dvěma na protilehlých podélných stranách uspořádanými sacími lištami (38, 39) pro pevné držení nastříhnutého foliového kusu (44), dále dalším, volně programovatelným průmyslovým perforačním robotem (50, 50 ) s nejméně pěti stupni volnosti pohybu, na jehož pracovním ramenu (51) je uspořádáno ústrojí pro perforování odtrhávacích čar (45, 45*, 45) do bočně od robotu. (35, 35*, 35) s napínacím rámem (37) napnutě drženého foliového kusu (44), a dále má karosérii (1) vozidla přesahující portál (65), ve kterém je pohyblivě ve svislém směru vedena přes celou šířku vozidla upravená, tvarově přelepovaným částem povrchu přizpůsobená pružná kluzná nanášecí lišta (67), která je stanovenou silou přitlačitelná na karosérii (l) vozidla, přičemž tento portál (65) je volitelně posuvný v podélném směru vzhledem ke karosérii (l) vozidla nebo jsou skrz něj karosérie (1) vozidla pomalu přemístitelné.
21. Zařízení podle nároku 20, vyznačující se tím, že je opatřeno dalším, volně programovatelným průmyslovým rozřezávacím robotem (80) s nejméně pěti stupni volnosti pohybu, na jehož pracovním ramenu (81) je upraven rozřezávací a přitlačovací nástroj (83), který má nůž (84) pro oddělování ochranného foliového kusu (44) v oblasti přelepených mozcr (6) a rotující kartáč (87) pro přitla······ 9> · ······ • · · ··«· ·· · • · · » · ··· • · · * · ······ • « · v · · · «· · ··<···♦ ·· ·
- 47 čování odříznutých okrajů.
22. Zařízení podle nároku 20, vyznačující se tím, že rozřezávací a přitlačovací nástroj (83) je výkyvný do různých pracovních poloh a je kombinován s dalším nástrojem, totiž s měřicím nástrojem (82), a je vytvořen jako dvojúčelový nástroj, který v jedné výkyvné poloze, ve které je funkční s měřicím nástrojem (82), slouží pro zjištění skutečné polohy přesné relativní polohy vzhledem k nařezávaným mezerám (6) karosérie (1) vozidla uvnitř pracovního prostoru rozřezávacího robotu (80), a ve druhé výkyvné poloze je funkční s rozřezávacím a přitlačovacíra nástrojem (83).
23. Zařízení podle nároku 20, vyznačující se tím, že zařízení je vytvořeno v podobě více pracovních stanic (12, 13, 14,..15, 16, 17) obsahující výrobní linky (10), skrz kterou jsou v taktech dopravovány polepované, na dopravních saních upevněné karosérie (l) vozidel a v jednotlivých pracovních stanicích (12, 13, 14, 15, 16, 17) uvnitř stanoveného tolerančního póle upevňovány, přičemž jednotlivé pracovní stanice (12, 13, 14, 15, 16, 17) jsou upraveny v odstupu, který odpovídá délce karosérie (1) vozidla a volnému prostoru pro pohyb mezi sousedními karosériemi (1) vozidel.
24. Zařízení podle nároku 20, vyznačující se tím, že pro každou polepovanou část (3, 4, 5) povrchu je upraven kotoučový stojan (20, 20 , 20) a robot (35, 35 , 35) s napínacím rámem (37) á že v každé takové polepovací pracovní stanici (12, 13) je s robotem (35, 35*, 35) s napínacím rámem (37) uspořádán také perforační robot (50, 50*).
ftft···· ft · ftft···· ftft · · » · · ftft · ft·· ·· ftftft ··· · · ftft···* • ftft ftft ftft ftft ft ······ ftft »
- 48
25. Zařízení podle nároku 24, vyznačující se tím, že u limuzín s odstupňovanou zádí jsou kotoučový stojan (20) a robot (35) s napínacím rámem (37) pro kapotu (3) motoru, jakož i kotoučový stojan (20 ) a robot (35 ) s napínacím rámem (37) pro zadní víko (4) uspořádány ve stejné pracovní stanici (12).
26. Zařízení podle nároku 24, vyznačující se tím, že perforační roboty (50, 50*) jsou nad karosérií (1) vozidla v pracovní stanici uspořádány tak, že jejich pracovní prostor je upraven zhruba centrálně nad karosérií vozidla.
27. Zařízení podle nároku 20, vyznačující se tím, že karosérii (1) vozidla přesahující portál (65) je opatřen zdvihově pohyblivě vedenou nanášecí lištou (67) pro přitlačování nalepeného ochranného foliového kusu (44), která je upravena v oddělené přítlačné pracovní stanici (14) , uspořádané za roboty opatřenými polepovacími pracovními stanicemi (12, 13).
28. Zařízení podle nároku 27, vyznačující se tím, že mezi roboty opatřenými polepovacími pracovními stanicemi (12, 13) a mezi přítlačnou pracovní stanicí (14) je upravena nejméně jedna prázdná pracovní stanice (15) pro manuálně uskutečňované práce v případě poruchy.
29. Zařízení podle nároku 20, vyznačující se tím, že v kotoučovém stojanu (20) je upravena sací lišta (27) pro polohově definované a vrásek prosté držení a přípravu výstupního foliového konce (26) ochranné fólie (23), která je v záběru svou děrovanou hasávací spodní stranou (28) na nahoře upravené straně neulpívacího konce
- 49 ···· • 9 9999 (24) ochranné fólie (23), že mezní hrana sací lišty (27), která je přivrácená k ústrojí (30) pro odřezávání, má ozubený obrys, přičemž i výstupky (29) mají na spodní straně sací otvory, čímž je ochranná fólie (23) spolehlivě držena až bezprostředně k foliovému konci (26), ale v oblasti mezi výstupky (29) je z horní strany přístupná, že ve stahovacím směru (a) vystupující sací lišta (38) napínacího rámu (37) má na své od vnitřku napínacího rámu (37) směřující podélné straně také ozubený obrys a výstupky (40) sací lišty (38) napínacího rámu (37) jsou zasunutelné mezi mezery sací lĚšty (27) na stojanové straně až do dotyku s ochrannou fólií (23), a že jen čelní strany (41) výstupků (40) sací lišty (38) napínacího rámu (37), které při převzetí folie přicházejí do styku s přístupnými oblastmi fóliového konce (26) připraveného na stojanové straně, jsou děrovány pro sání a jsou ovládány podtlakem.
30. Zařízení podle nároku 29, vyznačující- se tím, že výstupky (29) mají na stojanové straně sací lišty (27) užší šířku (b), než jakou šířku (B) mají výstupky (40) sací lišty (38) napínacího rámu (37).
31. Zařízení podle nároku 20, vyznačující se tím, že v kotoučovém stojanu (20, 20 , 20) je uspořádána antistatická kolejnička pro odvádění případného statického náboje ochranné folie (23), které se ochranná folie (23) dotýká v oblasti volně napjaté foliové větve.
32. Zařízení podle nároku 20, vyznačující se tím, že v kotoučovém stojanu (20, 20*, 20) je upraveno uložení pro nejméně dva zásobní kotouče (21), z nichž jeden je používán a druhý je držen v připravené poloze a že
- 50 ···· ·· ···· ústrojí je upraveno tak, že při úplné spotřebě používaného zásobního kotouče je zásobmí kotouč držený v připravené poloze samočinně vyměnitelný za prázdný kotouč.
33. Zařízení podle nároku 20, vyznačující se tím, že v kotoučovém stojanu (20, 20, 20”) je uspořádán ochrannou folii (23) otáčející ozubený válec (22), který je vzhledem k zásobnímu kotouči (21) uložen posuvně zhruba v radiálním směru a který je přitlačitelný ovladatel nou silou na obvod zásobního kotouče (21).
34. Zařízení podle nároku 20, vyznačující se tím, že ozubený válec (22) je opatřen brzdicím ústrojím.
35. Zařízení podle nároku 20, vyznačující se tím, že v zásobním kotouči (21) navinutá zásoba ochran né fólie (23) je vyměřena zhruba pro potřebu jedné pracovní vrstvy.
36. Zařízení podle nároku 20, vyznačující se tím, že sací lišta (38) napínacího rámu (37) je opatřena na podtlakem ovlivňovanou čelní stranu (41) výstupků (40) pod předpětím přiložitelnými uchopovacími prostředky (43) pro přídavné upevnění ochranné folie (23), případně fóliového kusu (44).
37. Zařízení podle nároku 20, vyznačující se tím, že sací lišta (38, 39) napínacího rámu (37, 37 , 37”) je v napínacím rámu (37, 37 , 37) držena nastavitelně z hlediska dvou směrů paralelně k rovině napínacího rámu (37, 37', 37”).
- 51 ·· ···· ·· ····
38. Zařízení podle nároku 20, vyznačující se tím, že obě navzájem protilehlé sací lišty (38, 39) napínacího rámu (37, 37 , 37) jsou v napínacím rámu (37, , 37) z hlediska jejich vzájemného odstupu samočinně změnitelné.
39. Zařízení podle nároku 20, vyznačující se tím, že podtlak ovlivňující sací lištu (38, 39) napínacího rámu (37, 37 , 37) je na podkladě ovladatelného obtoku snížitelný z hodnotý spolehlivě udržující zachycený nastříhnutý fóliový kus (44) na kluznou hodnotu udržující fóliový okraj dosedacím pnutím jen kluzně.
40. Zařízení podle nároku 20, vyznačující se tím, že je opatřeno uspořádáním perforačního nástroje (52) pro perforování odtrhávacích čar (45, 45* 45) napnutého fóliového kusu (44), který má nejméně jeden kruhový, volně otočně uložený, na vnějším obvodu ozubený vykrajovaný talíř (55) z kovu a tlouštce 0,3 až 1 mm, s výhodou zhruba 0,6 mm, tento vykrajovaný talíř (55) vyčnívá jen svým ozubeným vnějším obvodem mezi kluzné opěrné patky (56), které při perforování ochranného foliového kusu (44) podél něj kloužou a omezují hloubku (T) vniknutí vykrajovaného talíře (55) do ochranného foliového kusu (44), přičemž v překryté oblasti vykrajovaného talíře (55) je uvnitř perforačního nástroje (52) uspořádáno topné ústrojí (57) pro kontrolované, teplotně přesné vytápění vykrajovaného talíře (55).
41. Zařízení podle nároku 40, vyznačující se tím, že perforační nástroj (52) je vytvořen jako tandemový nástroj se dvěma paralelně vedle sebe uspořádanými vytápěnými vykrajovanými talíři (55) tak, že jsou současně vy- 52 tvářeny dvě ekvidistantně upravené odtrhávací čáry (45, 45 ) do foliového kusu (44).
42. Zařízení podle nároku 40 nebo 41, vyznačující se tím, že perforační nástroj (52) je vytvořen jako vícenásobný nástroj s nejméně dvěma paralelně vedle sebe uspořádanými vytápěnými vykrajovanými talíři (55), z nichž jeden je posuvně uložen mezi dvěma koncovými polohami a je spojen s posuvným pohonem tak, že volitelně je v jedné koncové poloze účinný jen jeden vykrajovaný talíř (55) a ve druhé koncové poloze jsou účinné oba vykrajovaně talíře (55), takže volitelně je uskutečnitelná jedna odtrhávací čára (45) nebo současně jsou uskutečnitelné dvě ekvidistantně upravené odtrhávací čáry (45, 45 ) ve foliovém kusu (44).
43. Zařízení podle nároku 40, vyznačující se tím, že perforační nástroj (52) je držen ve vyrovnávacím vedení, ve kterém je perforační nástroj (52) v pracovní poloze snadno pohyblivý napříč k foliové ploše relativně vzhledem ke konci ramene robotu, to je k ruce robotu, a že perforační nástroj (52) na podkladě působení síly tíže nebo pružné síly nebo působením lineárního zdvihového pohonu je přitlačitelný definovanou silou na napnutou fólii.
44. Zařízení podle nároku 40p vyznačující se tím, že ozubený obvod vykrajovaného talíře (55) perforačního nástroje (52, 53) má na obvodu vykrajovaného talíře (55) více skrz za kluzné opěrné patky (56) nazpět zaskakující mezery (59) zubů (58) omezených,do ochranné folie perforačně zasouvaných zubů (58) s obvodovým odstupem o hodnotě 3 až 8 mm, na předním a zadním konci každého zubu (58) vykrajovaného talíře (55) je vytvarován vždy jeden špičatě
- 53 44 ····
4 vystupující trn (60) s radiálním rozměrem o hodnotě nejméně zhruba 2 mm a šířka (Z) mezer (59) zubů (58) na obvodu vykrajovaného talíře (55) na výšce kluzných opěrných patek (56) má hodnotu zhruba 1 až 3 mm.
45. Zařízení podle nároku 40, vyznačující se tím, že vykrajovaný talíř (55) je zhotoven z oceli odolné proti korozi.
46. Zařízení podle nároku 40, vyznačující se tím, že vykrajovaný talíř (55) je vytápitelný na konstantní teplotu v oblasti 120 gž 180 °C.
47. Zařízení podle nároku 44, vyznačující se tím, že mezi oběma trny (60) zubu (58) upravené mezery (59) zubů (58) mají zaříznuté zkosení (61).
3^- ty
ΤνίΧΜ-Φ • ·· · ·· ······ ··· ···· ·· 4 • ··· · · · · · · _ • · · · · · · · ··· · ··· ··· 4 4 **— ··· ·· · · · ·· 4 4 4
OBR. 2
CZ19973289A 1997-10-16 1997-10-16 Způsob a zařízení pro aplikování samoulpívací ochranné fólie na části povrchů karosérií automobilů CZ9703289A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19973289A CZ9703289A3 (cs) 1997-10-16 1997-10-16 Způsob a zařízení pro aplikování samoulpívací ochranné fólie na části povrchů karosérií automobilů

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19973289A CZ9703289A3 (cs) 1997-10-16 1997-10-16 Způsob a zařízení pro aplikování samoulpívací ochranné fólie na části povrchů karosérií automobilů

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ9703289A3 true CZ9703289A3 (cs) 2000-10-11

Family

ID=5466482

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19973289A CZ9703289A3 (cs) 1997-10-16 1997-10-16 Způsob a zařízení pro aplikování samoulpívací ochranné fólie na části povrchů karosérií automobilů

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ9703289A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5997670A (en) Method and apparatus for applying self-adhesive protective sheeting to vehicle bodies
US6001198A (en) Process and apparatus for the application of self-adhesive protective film to vehicle bodies
DE19642831C2 (de) Verfahren und Vorrichtung zum Applizieren von selbsthaftender Schutzfolie auf Karosserien
US6699346B1 (en) Method and device for applying a self-adhesive protective film to car bodies
US20070284046A1 (en) System for the Automatic Application of Self-Adhesive Protective Film to Vehicle Bodies
US8336379B2 (en) Method and device for compensating unbalances of vehicle wheels
EP1263567B1 (de) Verfahren und vorrichtung zum aufbringen von selbstklebenden folienzuschnitten, insbesondere auf kfz-karosserieteile
EP1159117B1 (en) Method and apparatus for applying a plastic edge strip to a plate-like workpiece
US5580413A (en) Taping apparatus and method and article manufacturing therewith
CN109072023B (zh) 具有用于裁切膜的纵向长丝的条带系统
US10793301B2 (en) Film transport apparatus, film transport method, and film attachment apparatus
US20060169398A1 (en) Method and device for automated application of lacquer film on bodywork parts and use of a stretched adhesive strip
RU2682610C1 (ru) Способ и система ламинирования больших поверхностей
KR101153914B1 (ko) 유리판과 같은 기판에 기능막을 증착하는 방법과 상기 방법을 수행하기 위한 막 코팅기
CH646666A5 (it) Procedimento ed apparecchio per la giuntatura di materiale in foglio e per l&#39;alimentazione continua di stampanti veloci.
CZ9703289A3 (cs) Způsob a zařízení pro aplikování samoulpívací ochranné fólie na části povrchů karosérií automobilů
DE19718204A1 (de) Verfahren und Vorrichtung zum Applizieren von selbsthaftender Schutzfolie auf Karosserien
JP2001097636A (ja) 粘着テープの貼付治具
CA2267813A1 (en) Application of vehicle protection films
MXPA98004063A (en) Apparatus for the application of a protective film self-adhesive to bodies of vehicu
MXPA97010435A (es) Método y aparato para aplicar laminado protector autoadhesivo a carrocerías de vehículos
US6585844B1 (en) Method and device for producing laminated labels, and laminated labels obtained using the same
MXPA97007983A (en) Procedure and device for the application of a self-adherent protective film to vehicle bodyworks
JPH05104358A (ja) シート部材の組付け方法及びその装置
WO2021224747A1 (en) Machine for producing a roll carrying a plurality of resin-coated labels

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic