CZ93199A3 - Dávkovači nádobka na koření - Google Patents
Dávkovači nádobka na koření Download PDFInfo
- Publication number
- CZ93199A3 CZ93199A3 CZ1999931A CZ93199A CZ93199A3 CZ 93199 A3 CZ93199 A3 CZ 93199A3 CZ 1999931 A CZ1999931 A CZ 1999931A CZ 93199 A CZ93199 A CZ 93199A CZ 93199 A3 CZ93199 A3 CZ 93199A3
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- dispensing
- edge
- actuator
- actuators
- spice dispenser
- Prior art date
Links
Landscapes
- Closures For Containers (AREA)
Abstract
Dávkovači nádobka na koření obsahuje zásobník (12),
opatřenýjednímnebo několika výsypnými dávkovačům
otvoiy (16). Na zásobníku (12)je uspořádaný alespoňjeden
dávkovači ovladač (38) pro manuální natáčení mezi uzavřenou
polohou a otevřenou polohou. Vuzavřené poloze tento
dávkovači ovladač (38) překrývá k němu přičleněný výsypný
dávkovači otvor (16), kteiý se utěsňuje zastřenýmkolíkem
(72). Ve výhodnémprovedeníje dávkovači nádobka opatřena
dvěma dávkovacími ovladači (38,40), kteréjsou připevněné
ke společnému třmenu (42) a otočně uložené pro natáčení
kolemspolečné osy. Ke každému dávkovacímu ovladači (38,
40)je přičleněný příslušný odlišný počet výsypných
dávkovačích otvorů (16) tak, žeje možné dosáhnout různé
intenzity dávkování.
Description
DÁVKOVAČI NÁDOBKA NA KOŘENÍ
Oblast vynálezu
Předložená přihláška vynálezu souvisí se současně projednávanou a dosud nerozhodnutou přihláškou průmyslového vzoru.poř.č. o názvu Dávkovači nádobka na koření téhož původce a se stejným datem podání, evidovaná pod č. 130382-D200A.
Dosavadní stav techniky
Předložený vynález se obecně týká manuálně ovládaných dávkovačů pro vydávání sypných materiálů, zejména koření, například takového jako je pepř nebo sůl, po jednotlivých dávkách. Konkrétně se předložený vynález týká zdokonaleného provedení dávkovači nádobky, která je opatřená otočně uloženými a jednoduše, pouze jedinou rukou, ovladatelnými dávkovacími ovládacími členy, jejichž prostřednictvím se dosahuje požadovaná funkční činnost.
Manuálně ovládané dávkovači nádobky na koření, používané nejčastěji pro dávkování pepře nebo soli, se vyrábějí v různých formách a tvarových konfiguracích, které, ve většině případů, zahrnují zásobník s dávkovacím uzávěrem, opatřeným alespoň jedním, a s výhodou několika v něm vytvořenými a skrze něj procházejícími výsypnými dávkovacími otvory. Tento zásobník obvykle zahrnuje podle požadavku, prostřednictvím odstranění příslušného uzávěru, volitelně přístupný plnicí otvor. Takové dávkovači nádobky ·» ·· > ♦ · «
I · · 4 se v případě jejich použití pro stolní koření, takové jako je pepř a sůl, obvykle vyrábějí v párové uspořádání tak, že jedna nádobka je určená pro pepř a jedna pro sůl.
Řada dávkovačích nádobek na koření je vytvořená tak, že jejich výsypné dávkovači otvory jsou stále otevřené. Tato skutečnost však, bohužel, umožňuje vnikání vlhkosti a jiných kontaminujících látek do jejich vnitřního prostoru, což může ve svém důsledku vést k nežádoucímu znehodnocování koření v dávkovačích nádobkách obsažené. Ze stavu techniky známým opatřením pro zabránění nežádoucího vnikání kontaminujících látek do vnitřního prostoru nádobky je uspořádání odnímatelného uzávěru, jehož prostřednictvím se mohou překrývat výsypné dávkovači otvory. Známým opatřením pro zabránění nežádoucího vnikání vlhkosti do vnitřního prostoru nádobky je vytvoření neprodyšného utěsnění mezi zásobníkem a dávkovacím uzávěrem v oblasti výsypných dávkovačích otvorů. Rovněž tak jsou ze stavu techniky známé dávkovače, které umožňují dávkování v nich obsaženého koření různými intenzitami. Takové dávkovače budou obvykle zahrnovat dvě sady výsypných dávkovačích otvorů, přičemž se každá z uvedených sad výsypných dávkovačích otvorů ovládá samostatným dávkovacím uzávěrem. Každý z těchto dávkovačích uzávěrů je pro účely volitelného otevírání a uzavírání příslušné, k němu přičleněné sady výsypných dávkovačích otvorů uložený obvykle prostřednictvím samostatného otočného čepu nebo kloubového závěsu.
V řadě případů, ve kterých jsou dávkovače tvořené zásobníky s manuálně ovladatelnými dávkovacími uzávěry, vykazují takové dávkovače určitou nemotornost z hlediska φφφφ φ · ····
• ··φ φφφ manipulace s dávkovacími uzávěry. Pro takovou manipulaci se například vyžaduje použití obou rukou uživatele - jedna pro uchopení dávkovače a jedna pro otevírání dávkovacího uzávěru. Pokud se jedná o provedení s odnímatelným uzávěrem, je kromě toho nezbytné postarat se a zajistit, aby nedošlo k jeho ztrátě. Dokonce ani ze stavu techniky rovněž známé opatření dávkovače utěsněným a otočně uloženým dávkovacím uzávěrem není bezproblémové. Například velikost síly, potřebné pro překonání takového utěsnění, se může blížit velikosti síly, která se vyžaduje pro natáčení dávkovacího uzávěru, což ve svém důsledku velmi často způsobuje nezáměrné a nežádoucí stahování tohoto dávkovacího uzávěru z jeho otočného uložení.
Podstata vynálezu
Cílem předloženého vynálezu je vytvoření dávkovači nádobky na koření, který zajišťuje jednak spolehlivé uskladnění a uchovávání koření, a jednak jeho jednoduché a snadné dávkování.
Dalším cílem předloženého vynálezu je vytvoření takové dávkovači nádobky na koření, která zahrnuje alespoň jeden dávkovači uzávěr pro uzavření této nádobky po celou dobu, po kterou se nepoužívá pro dávkování, a pro zajištění neprodyšného utěsnění této nádobky proti nežádoucímu vnikání vlhkosti do jejího vnitřního objemu.
Dalším cílem předloženého vynálezu je vytvoření takové dávkovači nádobky na koření, jejímž dávkovacím uzávěrem je možné snadno otáčet, přičemž tímto uzávěrem je • » · · ·· ·· » · · « » · ♦ « « · · » ·« • « α · · ® možné otáčet prsty téže ruky, kterou uživatel s dávkovači nádobkou manipuluje.
Ještě dalším cílem předloženého vynálezu je vytvoření takové dávkovači nádobky na koření, která je opatřená dvěma dávkovacími uzávěry, přičemž ke každému dávkovacímu uzávěru je přičleněný odlišný počet výsypných dávkovačích otvorů tak, že intenzity dávkování.
je možné dosáhnout různé
Dosažení uvedených i dalších cílů předloženého vynálezu zajišťuje dávkovači nádobka na koření, určená zejména pro uchovávání a dávkování pepře nebo soli. Dávkovači nádobka na koření s výhodou zahrnuje zásobník pro uložení koření, který je opatřený jedním nebo několika skrze něj procházejícími výsypnými dávkovacími otvory. Na tomto zásobníku je uspořádaný alespoň jeden dávkovači ovladač pro manuální natáčení mezi uzavřenou polohou a otevřenou polohou. V uzavřené poloze tento dávkovači ovladač překrývá k němu přičleněný výsypný dávkovači otvor (nebo otvory). Pro zajištění odpovídajícího utěsnění může dávkovači ovladač zahrnovat z něho vystupující zástrčný kolík, který se zavádí do a utěsňuje odpovídající výsypný dávkovači otvor. V přednostním provedení je dávkovači nádobka opatřená dvěma dávkovacími ovladači, které jsou připevněné ke společnému třmenu a uložené natáčení kolem společné osy. Ke každému ovladači je přičleněný příslušný odlišný počet výsypných dávkovačích otvorů tak, že je možné dosáhnout různé intenzity dávkování. Takové dávkovači ovladače zahrnují manuálně rozlišovatelné indikační znaky pro zjišťování příslušné intenzity dávkování. Ve specifickém provedení otočně pro dávkovacímu
4
4·· • 44 jsou dávkovači ovladače uspořádané na odnímatelném horním víku zásobníku, které je po celém svém obvodu opatřené těsnicími prostředky.
Přehled obrázků na výkresech
Shora uvedené cíle a charakteristické znaky předloženého vynálezu budou ozřejměné a popsané v následujícím podrobném popisu jeho konkrétních provedení v kombinaci s připojenou výkresovou dokumentací, ve které jsou stejné nebo podobné součásti označené stejnými vztahovými značkami a ve které představuje:
Obr.l perspektivní zobrazení přednostního provedení dávkovači nádobky na koření podle předloženého vynálezu;
Obr.2 perspektivní zobrazení horní části dávkovači nádobky podle předloženého vynálezu s jedním dávkovacím ovládacím členem v otevřené poloze;
Obr.3 perspektivní zobrazení horní části zásobníku, horního výsypného víka a dvou dávkovačích ovládacích členů v rozloženém stavu;
Obr.4 pohled na dávkovači nádobku podle předloženého vynálezu v řezu podle roviny 4-4 z Obr. 1;
Obr.5 čelní pohled na horní uzávěr dávkovači nádobky podle předloženého vynálezu s jedním dávkovacím ovládacím členem v otevřené poloze;
• · · · • · · « • · · « • · · · · 9 • 9 • Φ 9 9
Obr.6 zvětšený detailní pohled na horní uzávěr dávkovači nádobky z Obr. 4; a
Obr.7 detailní pohled na horní uzávěr dávkovači nádobky v řezu podle roviny 7-7 z Obr. 1.
Příklady provedení vynálezu
S odvoláním na Obr. 1 připojené výkresové dokumentace je znázorněná dávkovači nádobka na koření podle přednostního provedení předloženého vynálezu, obecně označená vztahovou značkou 10. Dávkovači nádobka 10 na koření zahrnuje zásobník 12., vymezující vnitřní prostor 14 (viz Obr. 4), do kterého se ukládá koření (není znázorněno), přednostně pepř nebo sůl. Zásobník 12 zahrnuje alespoň jeden výsypný dávkovači otvor 16, procházející skrze tento zásobník a uspořádaný v průtokovém spojení s jeho vnitřním prostorem 14 tak, aby bylo možné v zásobníku 12 obsažené koření skrze tento výsypný dávkovači otvor 16 podle požadavku vyprazdňovat.
S výhodou je tento zásobník 12 vytvořený ve vertikálně podlouhlé tvarové konfiguraci a zahrnuje spodní dno 18 a boční stěnu 20, rozkládající se směrem nahoru z obvodového okraje spodního dna 18.. Ve znázorněném přednostním provedení jsou spodní dno 18 a boční stěna 20. zásobníku 12 vytvořené v integrálním celku, s výhodou prostřednictvím technologie injekčního vstřikování, z plastické hmoty. Tento způsob však není výhradně žádoucí a vzhledem k tomu mohou být spodní dno 18 a boční stěna 20 • ·· · vytvořené jako oddělené, samostatné díly, které jsou navzájem napevno spřažené prostřednictvím nehybného uložení s přesahem, závitového spoje nebo dalších ze stavu techniky známých vazebních prostředků. Spodní dno 18 vykazuje ve znázorněném přednostním provedení kruhový tvar, takže boční stěna 20 tvoří válcovitý tubus, jehož průměr se zvyšující se vzdáleností od spodního dna 18 postupně zvětšuje. Rovněž tato skutečnost se výhradně nevyžaduje, takže spodní dno 18 i boční stěna 20 mohou vykazovat jakoukoliv na základě požadavku stanovenou tvarovou konfiguraci.
Otevřený konec boční stěny 20, uspořádaný protilehle ke spodnímu dnu 18, je uzavřený prostřednictvím horního víka 22 ♦ Toto horní víko 22 může být z hlediska tvarové konfigurace konvexní, rovinné, konkávní (viz připojená výkresová dokumentace) nebo může z důvodu zajištění hladkého přechodu do boční stěny 20 vykazovat v průřezu větší obloukové zakřivení. Spodní dno 18, boční stěna 20. a horní víko 22 společně vymezují vnitřní prostor 14 zásobníku 12.. Jak bylo zmíněno shora, prochází skrze zásobník 12 alespoň jeden výsypný dávkovači otvor 16 a vzhledem k tomu bude tento otvor procházet skrze alespoň jeden díl z uvedených spodního dna 18, boční stěny 20, nebo horního víka 22. Ve znázorněném přednostním provedení prochází tento výsypný dávkovači otvor 16 skrze horní víko 22 zásobníku 12.. Stejně tak jako v případě vytvoření spodního dna 18, může být horní víko 22 bud v integrálním celku s boční stěnou 20, nebo jako samostatný díl, připevněný odpovídajícím způsobem k boční stěně 20.. Ve znázorněném přednostním provedení je horní víko 22 vytvořené jako samostatný díl.
Pro účely připevňování tohoto samostatného dílu je boční stěna opatřená směrem nahoru se rozkládající horní obvodovou obrubou 24, která ve znázorněném provedení vykazuje prstencovitou konfiguraci. Vnitřní povrchová plocha boční stěny 20., nacházející se v oblasti horní obvodové obruby 24, zahrnuje těsnicí úsek 26 ve tvaru radiálně vně vystupujícího osazení. Ve znázorněném provedení prochází těsnicí úsek 26 souvisle po celém vnitřním obvodu horní obvodové obruby 24, může být však vytvořený i jako množství samostatných nespojitých úseků. Osazení těsnicího úseku 26 vymezuje nahoru orientovanou čelní plochu opěrného kuželovitého nákružku 28., která se ve znázorněném provedení rozkládá po celém obvodu horní obvodové obruby 24.
Horní víko 22 je z hlediska tvarové konfigurace vytvořené tak, že jeho obvodový okraj koresponduje s tvarovou konfigurací horní obvodové obruby 24 a vykazuje takovou délku nebo rozměrovou velikost, která bude zajišťovat dosažení pevného nehybného uložení s přesahem vzhledem k těsnicímu úseku 26. Kromě toho se horní víko 22 může pro účely zajištění jeho odpovídajícího umístění nacházet v doplňkovém bočním opření o opěrný kuželovitý nákružek 28. Uvedené pevné nehybné uložení (a případné, doplňkové boční opření o opěrný nákružek 28.) bude sloužit k dosažení neprodyšného utěsnění proti nežádoucímu vnikání kontaminujících látek, a současně proti nezáměrnému vydávání obsahu dávkovači nádobky 10 na koření. Na základě zkušeností lze předpokládat, že vytvoření těchto součástí z plastické hmoty (jejíž charakteristickou vlastností je určitá přirozená pružnost) bude zajišťovat další zdokonalení požadovaného utěsnění.
s přesahem kuželovitý • ·© · « · · · • 9 9 ·
9 9 9
999 9 9 9 k těsnicímu úseku příruby 30 může
Pro účely dalšího zdokonalení neprodyšného utěsnění může být horní víko 22 opatřené z ní směrem dolů vystupující obvodovou přírubou 30. Stejné tak jako v případě obvodového okraje horního víka 22 vykazuje obvodová příruba 30 takovou tvarovou konfiguraci a rozměrovou velikost, které zajišťují dosažení pevného nehybného uložení s přesahem vzhledem 26. Kromě toho se spodní okraj obvodové nacházet v doplňkovém bočním opření o opěrný kuželovitý nákružek 28 jako ve znázorněném provedení. Důsledkem dosaženého zvětšení vzájemného záběru, zajištěného prostřednictvím přítomnosti obvodové příruby 30, je jednak zvýšení neprodyšného utěsnění, a jednak možnost zajištění ochrany proti nežádoucímu vnikání vlhkosti.
Další zdokonalení ochrany neprodyšným utěsněním může být dosaženo prostřednictvím opatření spárované, navzájem zabírající dvojice západkové žebro 32 a západková drážka 34. Touto dvojicí, tj. západkovým žebrem 32 a západkovou drážkou 34, budou opatřené ty součásti dávkovači nádobky, které zahrnují těsnicí úsek 26, rozkládající se ve znázorněném přednostním provedení po celém obvodu zásobníku
12. Rozměrová velikost (a zejména hloubka) a tvarová konfigurace dvojice západkové žebro 32 a západková drážka 34 se může měnit podle požadavku, přičemž však znázorněný příčný průřez jednotlivých prvků dvojice obecně lichoběžníkovíté konfigurace zajišťuje vysoký blokovací a pojistný účinek pro účely udržování horního víka 22 v odpovídajícím umístění a dosažení neprodyšného utěsnění proti vnikání kontaminujících látek, a současně výslovně umožňuje snadné uvolňování horního víka 22 ze západkového záběru s těsnicím úsekem 26. S ohledem na uvedené ····
··· ··· uspořádání je třeba poznamenat, že západkové žebro 32 může být vytvořené jak na těsnicím úseku 26, tak i na obvodové přírubě 30 s tím, že k němu přičleněná západková drážka 34 je vytvořená na opačné korespondující součásti. Specifické umístění dvojice západkových prvků, znázorněné v připojené výkresové dokumentaci, představuje jednoduché a výhodné uspořádání. Kromě toho v případě, kdy horní víko 22 zásobníku 12 vykazuje dostatečnou tloušťku, mohou být západkové žebro 32 a západková drážka 34 vytvořené aniž by bylo nutné pro tyto účely použít obvodovou přírubu 30.
Je třeba poznamenat, že výsledkem odpovídajícího umístění horního víka 22 bude s výhodou vytvoření hladké plochy mezi povrchovou povrchovou plochou boční z estetického hlediska souvisle přecházející povrchové plochou horního víka 22 a vnější stěny 20.· Toto uspořádání je přednostní, nikoli však nezbytně vyžadované, s tím, že kromě toho současně eliminuje přítomnost jakýchkoliv povrchových dutin, které by mohly způsobovat zachytávání nežádoucích kontaminujících látek nebo dávkovaného koření, obsaženého v dávkovači nádobce 10.. S ohledem na tuto skutečnost je třeba dále poznamenat, že horní víko 22., jak může být seznatelné z připojené výkresové dokumentace, vykazuje mírně vypuklou tvarovou konfiguraci. Tato tvarová konfigurace se může chovat jako nakloněná plocha, která zabraňuje zachytávání a ulpívání jakéhokoliv dávkovaného koření (nebo kontaminujících látek) na horním víku 22.
Pro účely dalšího zabránění nežádoucího vnikání kontaminujících látek je výhodné, jestliže dávkovači nádobka 10 na koření zahrnuje ovládací sestavu pro dávkování obsahu zásobníku, označenou obecně vztahovou ·· • 4 4 4 · · · *
4444 4 44 4 • 4 4 4 4 4 444 444
44444 4 4 4
444 44 44 444 44 44 značkou 36., určenou pro volitelné a selektivní otevírání a uzavírání příslušného výsypného dávkovacího otvoru 16. Tato ovládací sestava 36 dávkování zahrnuje alespoň první dávkovači ovladač 38., přičemž v přednostním provedení zahrnuje kromě toho další, druhý dávkovači ovladač 40.. Pro účely odpovídajícího uložení dávkovacího ovladače (nebo ovladačů) zahrnuje zásobník 12 alespoň jeden vně vystupující třmen 42 opatřený skrze něj procházejícím, příčně uspořádaným ložiskem 44. Tento třmen 42 bude obecně umístěný v těsné blízkosti výsypného dávkovacího otvoru 16. V přednostním znázorněném provedení tento třmen 42 vystupuje vně z horního víka 22, a konkrétně ze středové oblasti tohoto horního víka 22. Z důvodu zajištění hladkého průběhu natáčecího pohybu je výhodné, jestliže třmen 42 zahrnuje alespoň jednu rovinnou čelní plochu 46 (skrze kterou prochází ložisko 44.). Kromě toho je dále výhodné, nikoli však nezbytně nutné, jestliže tento třmen 42 zahrnuje obvodový okraj 48, vykazující alespoň jeden vertikální boční úsek 50 a alespoň jeden polokruhový nebo obloukovítě zakřivený horní úsek 52, které ve skutečnosti společně tvoří konfiguraci obvodového okraje ve tvaru obráceného písmene U.
Na třmenu 42 je připevněný první dávkovači ovladač 38 v takovém uložení, které umožňuje jeho natáčení mezi uzavřenou polohou a otevřenou polohou, kteréžto polohy jsou znázorněné na Obr. 2 připojené výkresové dokumentace. Zmiňované uložení pro zajištění natáčecího pohybu může být uskutečněno několika způsoby. Obecně je pro tento účel uspořádaný otočný prvek 52., procházející skrze a uzpůsobený pro otáčení se v ložisku 44., přičemž k tomuto otočnému prvku 52 je připevněný první dávkovači ovladač 38. Otočný • 0
0 0 0
9
0 00 0 prvek 52 může být vytvořený buď jako samostatná součást, která je prostřednictvím pevného uložení spřažená s prvním dávkovacím ovladačem 38., nebo může být vytvořený jako integrální součást prvního dávkovacího ovladače 38. Je výhodné, jestliže konec otočného prvku 52, uspořádaný na opačné straně vzhledem k uložení prvního dávkovacího ovladače 38 , zahrnuje rozšířenou hlavu pro udržování tohoto otočného prvku 52., a tím i prvního dávkovacího ovladače 38, v uložení na třmenu 42. Tato rozšířená hlava může být opět vytvořená buď v integrálním celku s otočným prvkem 52, a nebo jako samostatná součást s tímto otočným prvkem 52 napevno spřažená.
V přednostním provedení působí jako rozšířená hlava, určená pro uložení prvního dávkovacího ovladače 38, druhý dávkovači ovladač 40 a naopak. Konkrétně řečeno jsou první dávkovači ovladač 38 a druhý dávkovači ovladač 40 umístěné na navzájem protilehlých čelních plochách třmenu 42 a navzájem spřažené prostřednictvím otočného prvku 52. Tohoto vzájemného spřažení může být opět dosaženo prostřednictvím několika způsobů. V přednostním provedení zahrnuje jeden z dávkovačích ovladačů (ve znázorněném provedení první dávkovači ovladač 38) vyložení 54 s vnějším průměrem uzpůsobeným pro otáčení v ložisku 44., a na volném konci tohoto vyložení 54 uspořádanou průchozí objímku 56. Jak může být z připojené výkresové dokumentace sezna.telné, vyložení 54 zasahuje do a vykazuje v podstatě stejný rozsah co do velikosti jako šířka ložiska 44 v příčném směru. Druhý z dávkovačích ovladačů (ve znázorněném provedení druhý dávkovači ovladač 40) zahrnuje zástrčný čep 58, který se zavádí do průchozí objímky 56 a udržuje v ní prostřednictvím navzájem spolupracujících mírně rozšířeného •· ···· ·· ·· • 9 · · · · · · » · · · ·· · ·· · • · * · ♦ · ··· ··· úseku volného konce zástrčného čepu 58 a s ním korespondujícího rozšířeného vnitřního konce průchozí objímky 56, což je nejlépe seznatelné z Obr. 6 připojené výkresové dokumentace, jsou do společného ovladače, vykazují v a zástrčný čep 58
Ve znázorněném provedení, ve kterém uspořádání spřažené dva dávkovači příčném průřezu průchozí objímka 56 kruhovitou konfiguraci za účelem výslovného umožnění otáčení prvního dávkovacího ovladače 38 a druhého dávkovacího ovladače 40 vůči sobě navzájem. V alternativním provedení, ve kterém je použitý buď pouze jediný dávkovači ovladač nebo několik dávkovačích ovladačů uložených a připevněných jednotlivě k samostatným třmenům 42, mohou být jeden nebo každý další dávkovači ovladač nahrazeny prostřednictvím jednoduchého hlavového rozšíření jeho protilehlého konce.
První dávkovači ovladač 38 (a v případě jejich uspořádání každý další dávkovači ovladač) zaujímá obecně konfiguraci kolem svého středu otočně uloženého ramena, které se natáčí (nebo, přesněji řečeno, kývá) mezi uzavřenou polohou a otevřenou polohou. Konkrétně jsou dávkovači ovladač (ovladače) s výhodou opatřené těsnicím prostředkem 60 a ovládacím prostředkem 62 , přičemž otočný prvek 52 je buď účelně umístěný v jejich těsné blízkosti nebo je prostřednictvím těchto prostředků 60 a 62 vytvořený v příslušné rohové oblasti dávkovacího ovladače. V přednostním provedení vykazuje první dávkovači ovladač 38 obecně konfiguraci kruhového segmentu vymezeného mezi dvěma radiálním přímkami (těmito radiálními přímkami jsou pomyslné přímky korespondujícími s uvedenými prostředky 60 a 62). Úhlová délka oblouku mezi těmito dvěma radiálními přímkami je pro účely výslovného umožnění požadovaného • · • ·
• · · · • · · · • · · · · · • · natáčení mezi příslušnými polohami charakteristicky menší než přibližně 150°. Výsledkem popsaného uspořádání je obloukovítě zakřivená záběrová plocha 64, která je určená pro manuální obsluhu dávkovacího ovladače, a která bude podrobně popsaná dále. Ačkoli to není výslovně žádoucí, přesto však možné, jsou pro uvedené účely rovněž tak použitelné další esteticky příjemné a přijatelné tvarové konfigurace.
Boční čelní plocha prvního dávkovacího ovladače 38. která se bočně opírá o a přiléhá ke třmenu 42, je s výhodou opatřená tomuto třmenu přizpůsobeným vybráním 66. Ve znázorněném provedení zahrnují oba dávkovači ovladače 38. a 40 příslušná vybrání 66, vytvořená, v uvedeném pořadí, kolem průchozí objímky 56 a zástrčného čepu 58. Toto vybrání, případně tato vybrání 66 jsou přizpůsobená tvarové konfiguraci obvodového okraje 48 a bočního úseku 50 třmenu 42 a částečně, prostřednictvím své hloubky, tento třmen 42 překrývají. Na základě zkušeností lze předpokládat, že při dostatečné hloubce vybrání 66 je možné prostřednictvím prvního dávkovacího ovladače 38 překrýt třmen 42 v celé jeho šířce. Ve znázorněném provedení se vzhledem k tomu pro uvedený účel, tj. překrytí třmenu 42 v celé jeho šířce, použije pro každý z dávkovačích ovladačů 38 a 40 vybrání, jehož hloubka představuje polovinu šířky třmenu 42. Rovinná čelní plocha 46 třmenu 42 je činná jako dosedací a opěrná plocha pro boční opření prvního dávkovacího ovladače 38, prostřednictvím kterého je zajištěno udržování tohoto dávkovacího ovladače v požadované rovině během jeho natáčení z uzavřené polohy do otevřené polohy a nazpět. Těsné, kluzně posuvné uložení, uspořádané mezi vybráním 66 a obvodovým okrajem 48., které může být nejlépe seznatelné ···· ·· 9444 • · 9 • 4 444 • · « • 9 · • 9 ·*·
99 • «9 9
9 9 9
9 4 9 9 9
9 • 9 9· z Obr. 5 připojené výkresové dokumentace, zajišťuje doplňkové vedení a stabilizaci bočního opření a uložení prvního dávkovacího ovladače 38.
Přestože je možné první dávkovači ovladač .38 (a rovněž tak i ostatní dávkovači ovladače) vytvořit v různých tvarových konfiguracích (přičemž není nutná jedna a tatáž tvarová konfigurace pro všechny dávkovači ovladače), je výhodné takové provedení jak prvního dávkovacího ovladače .38, tak i druhého dávkovacího ovladače 40, které je v průřezu obecně ploché (viz například Obr. 4 a 6) a které vykazuje v příčném směru takovou tloušťku, jejíž velikost umožňuje aplikaci manuálního ovládacího tlaku prstů uživatele na dávkovači ovladače za účelem jejich uvádění do natáčecího pohybu. Jak již bylo popsáno shora, jsou znázorněné dávkovači ovladače 38 a 40. uspořádané na navzájem protilehlých rovinných čelních plochách 46 třmenu 42. Z tohoto přednostního provedení může být seznatelné, že se těsnicí prostředky 60 dávkovačích ovladačů rozkládají v navzájem opačných směrech.
Uvedený těsnicí prostředek 60 může vykazovat každou použitelnou tvarovou konfiguraci, výslovně umožňující jeho těsné dosednutí na výsypný dávkovači otvor 16.. Ve znázorněném provedení vykazuje těsnicí prostředek 60 obecně přímkovou konfiguraci a zahrnuje spodní těsnicí okraj 68, tvarové konfiguraci vnější povrchové nacházející se v oblasti výsypného dávkovacího otvoru 16.. Jako takový je spodní těsnicí okraj 68 ve znázorněném provedení ve skutečnosti mírně konkávní. Podobným způsobem může být v rozmanitém rozsahu pro uvedené účely použitelných tvarových konfigurací vytvořený který je přizpůsobený plochy zásobníku 12 «· ··»* ·· 0· · · * · · «
I » ··« « · · ·
I * ·· <» · ··· » « · » · ·· »·· ·· ·· znázorněném obecně sekem, jehož • · * • · » »»· ·* i ovládací prostředek 62. V přednostním provedení vykazuje ovládací prostředek sinusoidovou konfiguraci s konvexním spodním ú;
obloukovíté zakřivení je vymezené prostřednictvím osy otáčení otočného prvku 52 a umožňuje ničím neomezené natáčení prvního dávkovacího ovladače 38 mezi otevřenou polohou a uzavřenou polohou. Vnější konec přednostní sinusoidové konfigurace ovládacího prostředku 62 pak vymezuje směrem dozadu orientovaný přečnívající nos 70.
Přestože je první dávkovači ovladač 38 a třmen 42 (nebo otočný prvek 52) uspořádaný a vymezený pro vzájemné přilehnutí a takto i pro zastavení natáčivého pohybu po dosažení uzavřené polohy, může být uzavřená poloha vymezená, jak může být seznatelné z Obr. 5, rovněž tak prostřednictvím dosednutí přečnívajícího nosu 70 na vnější povrchovou plochu zásobníku 12. Tento směrem dozadu orientovaný přečnívající nos 70 může být dále použitý jako vhodná oblast pro aplikaci manuálního tlaku prstů uživatele pro účely uvádění prvního dávkovacího ovladače 38 do natáčivého pohybu mezi uzavřenou polohou a otevřenou polohou. Síla, aplikovaná na přečnívající nos 70 v prvním směru, orientovaném tangenciálně na otočný prvek 52., bude způsobovat přemísťování prvního dávkovacího ovladače 38 z otevřené polohy do polohy uzavřené, zatímco síla, působící v opačném směru, bude podobným způsobem přemísťovat první dávkovači ovladač 38 nazpět do otevřené polohy. Ve znázorněném provedení představuje takovou oblast, na kterou je možné za účelem zajištění zmiňovaného natáčecího pohybu aplikovat manuální tlak, záběrová plocha 64. Povrchová plocha záběrové plochy 64 může být v případě požadavku zvýšeného třecího účinku nebo z důvodu zajištění • φ φφ φφ φ · · · • φ φ φ φφφ φφφ φ φ φ · »· informace ο intenzitě dávkování vhodným způsobem zdrsněná nebo opatřená rýhováním, což bude podrobně popsáno dále.
Vlastní dávkování příslušného koření se uskutečňuje prostřednictvím výsypného dávkovacího otvoru .16. Jak již bylo poznamenáno shora, může být na zásobníku 12 uspořádaný více než jeden takový výsypný dávkovači otvor 16, a to dokonce i více než jeden takový výsypný dávkovači otvor 16 ve funkčním spojení s každým z dávkovačích ovládacích členů. Vzhledem k uvedenému jsou výsypný dávkovači otvor 16 a první dávkovači ovladač 38 uspořádané tak, že ovládací prostředek 62 (a případně spodní těsnicí okraj 68) jsou, jestliže se první dávkovači ovladač 38 nachází v uzavřené poloze, účelně umístěné v blízkosti ke k němu přičleněnému výsypnému dávkovacímu otvoru 16. Tento stav může být v případě, ve kterém ovládací prostředek 62 dostatečně těsným způsobem překrývá a uzavírá k němu přičleněný výsypný dávkovači otvor (nebo otvory) 16 (a ve kterém je prvnímu dávkovacímu ovladači 38 zabráněno uvolňovat se z této polohy, například jeho udržováním prostřednictvím působení třecí síly), pro některá určitá použití postačující. Pro účely zdokonalení neprodyšného utěsnění, a tím i dalšího snížení nežádoucího vnikání kontaminujících látek nebo eliminace nezáměrného dávkování obsahu zásobníku
12., může být první dávkovači ovladač 38 opatřený s ním spřaženým zástrčným kolíkem 72, který je určený pro neprodyšné utěsnění každého k němu přičleněného výsypného dávkovacího otvoru 16.
Tento zástrčný kolík 72 vystupuje vně z prvního dávkovacího ovladače 38 a je účelně umístěný tak, že při zavádění prvního dávkovacího ovladače 38 do uzavřené polohy k ní přičleněného může být zástrčný součást, napevno se tento zástrčný kolík 72 zasouvá do výsypného dávkovacího otvoru 16.. Ačkoli kolík 72 vytvořený jako samostatná spřažená s prvním dávkovacím ovladačem 38., je výhodné, jestliže je tento zástrčný kolík 72 vytvořený v integrálním celku s prvním dávkovacím ovladačem 38.. Pro účely zajištění maximálně účinného utěsnění (a tím i napomáhání při eliminaci nežádoucího vnikání vlhkosti) se upřednostňuje taková obvodová konfigurace zástrčného kolíku 72, která bude zajišťovat dosažení třecího záběru s k ní přičleněným výsypným dávkovacím otvorem 16. Přestože to není nezbytně žádoucí, je výhodné, jestliže zástrčný kolík 72 dále kromě toho vykazuje alespoň takovou délku, jejíž velikost se shoduje s velikostí celkové hloubky k ní přičleněného výsypného dávkovacího otvoru 16, v důsledku čehož bude do tohoto otvoru 16 zaváděný zástrčný kolík 72 tento otvor automaticky čistit od v něm se případně nacházejících zbytků koření.
V případě, kdy délka zástrčného kolíku 72 vykazuje určitou dostatečnou velikost (například takovou jako ve shora popsaném přednostním provedení), může být žádoucí vytvořit tento zástrčný kolík 72 konfiguraci po celé jeho délce, během natáčecího pohybu prvního směrem k jeho uzavřené poloze odpovídajícího vzájemného záběru s výsypným dávkovacím otvorem 16.
v obloukovitě zakřivené Takové uspořádání bude dávkovacího ovladače 38 usnadňovat dosahování zástrčného kolíku 72 Poloměr obloukovitého zakřivení zástrčného kolíku 72 se bude v tomto případě přibližně shodovat s délkou vzdálenosti zástrčného kolíku 72 od osy otáčení otočného prvku 52.
• · · · « 9 9 9 • · · * • · · · · · • 9 • 9 ··
Kromě toho může být uvedený zástrčný kolík 72 použitý rovněž tak pro zajištění pevnějšího a jistějšího udržování prvního dávkovacího ovladače 38 v uzavřené poloze (a tím i pro zabránění nezáměrného dávkování koření). Konkrétně může být takový zástrčný kolík 72 na svém volném konci opatřený rozšířenou přidržovací hlavičkou 74. V případě, kdy je zástrčný kolík 72 vytvořený tak, že vykazuje délku dostatečné velikosti, umožňující zavádění rozšířené přidržovací hlavičky 74 přes celkovou hloubku výsypného dávkovacího otvoru 16 a vně mimo tento otvor, bude zvětšený rozměr jeho volného zabraňovat nezamýšlenému a nežádoucímu otevírání výsypného dávkovacího otvoru 16. Díky přirozené charakteristické pružnosti materiálu, ze kterého jsou výsypný dávkovači otvor 16 a/nebo zástrčný kolík 72 vytvořené, bude však výslovně možné provádět vyjímání tohoto zástrčného kolíku 72 manuálně prostřednictvím aplikace příslušné síly na ovládací prostředek 62 a/nebo záběrovou plochu 64 shora popsaným způsobem. Pro účely redukce velikosti požadované délky zástrčného kolíku 72 může být výsypný dávkovači otvor 16 ze strany vnitřní povrchové plochy zásobníku 12 opatřený obvodovým vybráním 76, které je nejlépe seznatelné z Obr. 7.
Jak již bylo uvedeno shora, může se skutečný konkrétní počet, rozměrová velikost a umístění výsypných dávkovačích otvorů 16, ve srovnání se znázorněným provedením, podle požadavku měnit, stejně tak jakož i počet a umístění dávkovačích ovladačů. S ohledem na tuto skutečnost je však třeba poznamenat, že počet a rozměrová velikost výsypných dávkovačích otvorů 16 bude příslušným způsobem ovlivňovat množství dávkováním vydávaného koření.
• · · ·
Například, v případě znázorněného provedení se pod spodním těsnicím okrajem 68 prvního dávkovacího ovladače 38 nachází jediný výsypný dávkovači otvor 16 , zatímco pod druhým dávkovačím ovladačem 40 jsou uspořádané dva výsypné dávkovači otvory 16. Pokud jsou výsypné dávkovači otvory 16 stejné co do rozměrové velikosti, může uživatel prostřednictvím dvou výsypných dávkovačích otvorů 16 druhého dávkovacího ovladače 40 dávkovat dvakrát větší množství koření než v případě dávkování prostřednictvím jediného výsypného dávkovacího otvoru 16 prvního dávkovacího ovladače 38.
dávkovačích rozdílné
V případě použití několikanásobných dávkovačích ovladačů, zajištujících dávkování obsahu zásobníku různými intenzitami vydávání, může být žádoucí opatřit takový dávkovač prostředky pro indikaci příslušné intenzity dávkování. Pro uvedené účely mohou být použité vizuální indikátory, uspořádané na nebo v těsné blízkosti ovladačů. Je však výhodné, jestliže jsou dávkovači ovladače opatřené hmatově rozlišovatelnými indikačními znaky, které představují různé intenzity dávkování. Tyto indikační znaky mohou vykazovat různou konfiguraci zvýšených plošek, snížených plošek, oblastí rozdílné struktury a podobně. Kromě toho mohou být takové indikační znaky, určené pro zjišťování intenzity dávkování, vytvořené ve tvaru různých písmen, číslic, symbolů, označení a podobně. V přednostním provedení je každý z dávkovačích ovladačů opatřený jedním nebo několika nahmatatelnými vypuklými hrbolky 78. Znázorněný počet nahmatatelných vypuklých hrbolků 78 se shoduje s počtem k příslušnému dávkovacímu ovladači přičleněných výsypných dávkovačích otvorů 16 . Kromě toho se s ohledem na velikost β · · · · · · · · · • · · · • « · · · · • · · · ·
výsypných dávkovačích otvorů 16 může měnit i velikost jednotlivých indikačních znaků, působících jako indikátory intenzity dávkování, jak může být seznatelné z Obr. 7 připojené výkresové dokumentace, ve kterém je napravo znázorněný jediný velký hmatem zjistitelný vypuklý hrbolek 78 a nalevo dva z hlediska velikosti menší hmatem zjistitelné vypuklé hrbolky 78.
Jak může být seznatelné z Obr. 3 připojené výkresové dokumentace a vzhledem k tomu, že jsou první dávkovači ovladač 38 a druhý dávkovači ovladač 40 v přednostním provedení účelně umístěné v navzájem paralelním, k sobě přilehlém uspořádání na navzájem protilehlých stranách třmenu 42., budou dvě sady výsypných dávkovačích otvorů 16, přičemž každá z těchto sad zahrnuje jeden nebo několik výsypných dávkovačích otvorů 16, vzhledem ke skutečné středem procházející přímce vůči sobě mírně přesazené v příčném směru takovým způsobem, aby bylo dosaženo příslušného vyrovnání těchto výsypných otvorů do odpovídáj ícího umístění pod k nim přičleněnými dávkovacími ovladači. Vzhledem k uvedenému není po uložení a upevnění dávkovačích ovladačů na horní víko 22 nutné žádné jejich další vyrovnávání vůči hornímu víku 22, přičemž se po uživateli vyžaduje pouze vyrovnávání horního víka 22 vůči vnitřnímu prostoru zásobníku 12 během jeho připevňování, které se uskutečňuje zatlačováním tohoto horního víka 22 směrem dolů orientovaným tlakem přes horní obvodovou obrubu 24.
S odvoláním opět na ovládací sestavu 36 dávkování je třeba poznamenat, že zatímco natáčení jednotlivých dávkovačích ovladačů se může snadno provádět se snadno
- 22 prostřednictvím působení manuálního tlaku, je výhodné, jestliže mezi různými jednotlivými součástmi ložiska 44 a otočného prvku 52 působí pro účely udržování každého z dávkovačích ovladačů v nastavené poloze, nacházející se mezi otevřenou a uzavřenou polohou dostatečně velký třecí odpor. Kromě toho bude pro znázorněné provedení charakteristické, že důsledkem manuálního natáčení jednoho z dávkovačích ovladačů vůči druhému bude dosažení pevnějšího záběru druhého dávkovacího ovladače v jeho neprodyšně utěsněné, uzavřené poloze, a tím i zajištění příslušného dávkování požadovanou intenzitou. V alternativním provedení, pokud je to žádoucí, se mohou do otevřené polohy z důvodu současného dávkování prostřednictvím obou sad výsypných dávkovačích otvorů 16 natáčet oba dávkovači ovladače. Použití dvou dávkovačích ovladačů, upevněných ke společnému třmenu 42, kromě toho plní významnou doplňující funkci, která spočívá v zajištění z hlediska velikosti rozsáhlé manipulační rukojeti nebo uchopovací oblasti, prostřednictvím které vertikálním směru relativně snadno odnímat _ z horní obvodové obruby 24. Bez tohoto uspořádání by mohlo být stahování horního víka 22 z horní obvodové obruby 24, v důsledku požadovaného zapuštěného uložení horního víka 22 v boční stěně 20, mnohem obtížnější.
je mozne ve horní víko 22
Ze shora uvedeného musí vyplývat, že předložený vynález představuje jednoduchou adaptaci, na základě které se dosahuje všech shora uvedených účelů a cílů spolu s dalšími výhodami, které z uvedeného uspořádání zřejmým způsobem vyplývají a které jsou pro uvedené účely zcela neodmyslitelné.
ΦΦΦΦ • * · φ · φ φφ φ φ φ ♦ φ φφφφ φ φφφφ φ φφ φ φ «φφ φ «φ φφφφφφ φ φ φ φ φ · φ · φφφφβ «φφφ* · * ®·
Osobám obeznámeným se stavem techniky musí být naprosto zřejmé, že je možné použít určité charakteristické znaky a jejich vzájemné kombinace aniž by bylo nutné odvolávat se na další charakteristické znaky a jejich kombinace. Takové předpokládané kombinace jsou uvedené v a spadají do rozsahu připojených patentových nároků.
Vzhledem k tomu, že na základě předloženého vynálezu je možné vytvořit další případná provedení aniž by došlo k odchýlení se z jeho podstaty a nárokovaného rozsahu, rozumí se, že všechny v popisu uvedené nebo v připojené výkresové dokumentaci znázorněné skutečnosti je nutné interpretovat pouze jako ilustrativní, žádným způsobem neomezující příklady.
Claims (18)
1. Dávkovači nádobka na koření,vyznačuj í cí se tím, že obsahuje zásobník se směrem nahoru orientovaným otevřeným ústím; dávkovači uzávěr, překrývající a uzavírající uvedené otevřené ústí a zahrnující horní víko, opatřené v něm přesně vymezenými výsypnými dávkovacími otvory; dvojici navzájem přilehlých dávkovačích ovládacích členů, rozkládajících se z uvedeného horního víka v paralelních navzájem přilehlých vertikálních rovinách; příčně uspořádané úložné prostředky pro otočné uložení a připojení uvedených dávkovačích ovládacích členů k hornímu víku, zajišťující samostatné natáčení každého z uvedených dávkovačích ovládacích členů ve vertikální rovině mezi jeho otevřenou polohou a uzavřenou polohou tak, že každý z dávkovačích ovládacích členů vykazuje spodní těsnicí okraj, který v uzavřené poloze těsně přiléhá k hornímu víku, a že výsypné dávkovači otvory spočívají pod těsnicími okraji dávkovačích ovládacích členů tak, že v uzavřené poloze se alespoň jeden z uvedených výsypných dávkovači otvorů nachází pod těsnicím okrajem k němu přičleněného dávkovacího ovládacího členu za jeho současného těsného uzavření.
2. Dávkovači nádobka na koření podle nároku 1, vyznačující se tím, že každý spodní těs/ ničí okraj je opatřený na něm uspořádaným a v integrálním celku s ním vytvořeným zástrčným kolíkem s tím, že v uzavřené poloze se uvedené zástrčné kolíky nacházejí v a procházejí skrze výsypné dávkovači otvory za jejich současného čištění a neprodyšného utěsnění.
• · • ··«« * * · · · · • Φ · · A • · A A A Φ A • ♦ A ♦ Φ · • · Φ Φ · * ·· «· ΦΦ ♦··
3. Dávkovači nádobka na koření podle nároku 2, vyznačující se tím, že uvedené otevřené ústí zásobníku vymezuje obvodovou obrubu, že uvedené horní víko dávkovacího uzávěru je zapuštěné do uvedené obvodové obruby a po po celém jejím obvodu s ní vyrovnané do jediné roviny, a že uvedené dávkovači ovládací členy vymezují vně vystupující manipulační rukojet pro volitelné odnímání dávkovacího uzávěru z otevřeného ústí zásobníku.
4. Dávkovači nádobka na koření podle nároku 3, vyznačující se tím, že uvedené úložné prostředky zahrnují třmen, vytvořený v integrálním celku s horním víkem a vystupující směrem nahoru z jeho středové oblasti, a vymezující ložisko, a že uvedené dávkovači ovládací členy zahrnují otočné prostředky pro otočné uložení v uvedeném ložisku.
5. Dávkovači nádobka na koření podle nároku 4, vyznačující se tím, že uvedené otočné prostředky, uspořádané na každém dávkovacím ovládacím členu, zahrnují v podstatě nepoddajné vyložení s tím, že uvedená vyložení jsou v příčném směru orientovaná navzájem k sobě, přičemž jedno z těchto vyložení vymezuje příčně orientovanou průchozí objímku a druhé z těchto vyložení vymezuje zástrčný čep, zaváditelný a otočně uložitelný do průchozí objímky, a že uvedené dávkovači ovládací členy jsou účelně umístěné na navzájem protilehlých čelních plochách úložného třmenu prostřednictvím uvedených vyložení, zaváditelných a otočně uložitelných do příslušného ložiska, vymezeného prostřednictvím uvedeného třmenu.
• · · • · · · • · · · · ·· · © · ·· • · · © « · · • · · • · © · · · • ·
6. Dávkovači nádobka na koření podle nároku 5, vyznačující se tím, že každý z dávkovačích ovládacích členů zahrnuje vnitřní čelní plochu tak, že uvedené vnitřní čelní plochy jsou orientované vnitřně k sobě navzájem a mezi nimi se nachází úložný třmen, přičemž každá z těchto vnitřních čelních ploch je opatřená v ní vymezeným vybráním, uspořádaným kolem příslušného vyložení tak, že do každého z uvedených vybrání je částečně zaváditelný uvedený třmen pro jeho překrytí uvedenými dávkovacími ovládacími členy.
7. Dávkovači nádobka na koření podle nároku 6, vyznačující se tím, že uvedený spodní těsnicí okraj každého dávkovacího ovládacího členu vykazuje první vnitřní konec a druhý vnější konec s tím, že z uvedeného prvního vnitřního konce těsnicího okraje se ve v podstatě kolmé orientaci rozkládá vnitřní okraj, a z uvedeného druhého vnějšího konce těsnicího okraje se v obloukovitém zakřivení rozkládá vnější okraj, který je zakončený na uvedeném vnitřním okraji za současného vymezení segmentu obecně pravoúhlé konfigurace.
8. Dávkovači nádobka na koření podle nároku 7, vyznačující se tím, že uvedený vnitřní okraj vykazuje obecně sinusoidovou konfiguraci s vypuklým spodním úsekem, obecně zakřiveným kolem osy otáčení vymezené prostřednictvím otočných prostředků, a horním úsekem, tvořícím v rovině příslušného dávkovacího ovládacího členu přečnívající nos a uspořádaným směrem nahoru ve vzdálenosti od uvedeného vypuklého spodního úseku; že uvedené vnitřní okraj a spodní těsnicí okraj • 44 4 • 44 • » · 4 · · • 4 · • 4 4 4 4 • 44 4 «4 4
4 4 4 4 4
44 44
4 4 4 4
4 4 4 4
444 444
4 4 • 4 4 4 každého dávkovacího ovládacího členu vymezují vnitřní spodní rohovou oblast; a že z uvedených vnitřních spodních rohových oblastí vystupují vně uvedené otočné prostředky.
9. Dávkovači nádobka na koření podle nároku 8, vyznačující se tím, že každý dávkovači ovládací člen zahrnuje na svém vnějším okraji v blízkosti svého vnitřního okraje vypuklé hrbolky pro zvýšení třecího účinku.
10. Dávkovači nádobka na koření podle nároku 1, vyznačující se tím, že uvedené úložné prostředky zahrnují třmen, vytvořený v integrálním celku s horním víkem a vystupující směrem nahoru z jeho středové oblasti, a vymezující ložisko, a že uvedené dávkovači ovládací členy zahrnují otočné prostředky pro otočné uložení v uvedeném ložisku.
11. Dávkovači nádobka na koření podle nároku 10, vyznačující se tím, že uvedené otočné prostředky, uspořádané na každém dávkovacím ovládacím členu, zahrnují v podstatě nepoddajné vyložení s tím, že uvedená vyložení jsou v příčném směru orientovaná navzájem k sobě, přičemž jedno z těchto vyložení vymezuje příčně orientovanou průchozí objímku a druhé z těchto vyložení vymezuje zástrčný čep, zaváditelný a otočně uložitelný do průchozí objímky, a že uvedené dávkovači ovládací členy jsou účelně umístěné na navzájem protilehlých čelních plochách úložného třmenu prostřednictvím uvedených vyložení, zaváditelných a otočně uložitelných do příslušného ložiska, vymezeného prostřednictvím uvedeného třmenu.
0 « 0 0
00 00··
00 ·0
0 0 0
0 0 0
0 000 0 00 000000 00000 0 · » ••0 «0 00 000 00 00
12. Dávkovači nádobka na koření podle nároku 11, vyznačující se tím, že každý z dávkovačích ovládacích členů zahrnuje vnitřní čelní plochu tak, že uvedené vnitřní čelní plochy jsou orientované vnitřně k sobě navzájem a mezi nimi se nachází úložný třmen, přičemž každá z těchto vnitřních čelních ploch je opatřená v ní vymezeným vybráním, uspořádaným kolem příslušného vyložení tak, že do každého z uvedených vybrání je částečně zavádítelný uvedený třmen pro jeho překrytí uvedenými dávkovacími ovládacími členy.
13. Dávkovači nádobka na koření podle nároku 12, vyznačující se tím, že uvedený spodní těsnicí okraj každého dávkovacího ovládacího členu vykazuje první vnitřní konec a druhý vnější konec s tím, že z uvedeného prvního vnitřního konce těsnicího okraje se ve v podstatě kolmé orientaci rozkládá vnitřní okraj, a z uvedeného druhého vnějšího konce těsnicího okraje se v obloukovitém zakřivení rozkládá vnější okraj, který je zakončený na uvedeném vnitřním okraji za současného vymezení segmentu obecně pravoúhlé konfigurace.
14. Dávkovači nádobka na koření podle nároku 13, vyznačující se tím, že uvedený vnitřní okraj vykazuje obecně sinusoidovou konfiguraci s vypuklým spodním úsekem, obecně zakřiveným kolem osy otáčení vymezené prostřednictvím otočných prostředků, a horním úsekem, tvořícím v rovině příslušného dávkovacího ovládacího členu přečnívající nos a uspořádaným směrem nahoru ve vzdálenosti od uvedeného vypuklého spodního úseku; že uvedené vnitřní okraj a spodní těsnicí okraj * 4 4 4
4444
4 4 4444 4 44 4
444 4 44 444444
4 4 4 4 4 4 4
44 4·4·4 44 44 každého dávkovacího ovládacího členu vymezují vnitřní spodní rohovou oblast; a že z uvedených vnitřních spodních rohových oblastí vystupují vně uvedené otočné prostředky.
15. Dávkovači nádobka na koření podle nároku 1, vyznačující se tím, že uvedené otevřené ústí zásobníku vymezuje obvodovou obrubu, že uvedené horní víko dávkovacího uzávěru je zapuštěné do uvedené obvodové obruby a po po celém jejím obvodu s ní vyrovnané do jediné roviny, a že uvedené dávkovači ovládací členy vymezují vně vystupující manipulační rukojeť pro volitelné odnímání dávkovacího uzávěru z otevřeného ústí zásobníku.
16. Dávkovači nádobka na koření podle nároku 1, vyznačující se tím, že uvedený spodní těsnicí okraj každého dávkovacího ovládacího členu vykazuje první vnitřní konec a druhý vnější konec s tím, že z uvedeného prvního vnitřního konce těsnicího okraje se ve v podstatě kolmé orientaci rozkládá vnitřní okraj, a z uvedeného druhého vnějšího konce těsnicího okraje se v obloukovitém zakřivení rozkládá vnější okraj, který je zakončený na uvedeném vnitřním okraji za současného vymezení segmentu obecně pravoúhlé konfigurace.
17. Dávkovači nádobka na koření podle nároku 16, vyznačující se tím, že uvedený vnitřní okraj vykazuje obecně sinusoidovou konfiguraci s vypuklým spodním úsekem, obecně zakřiveným kolem osy otáčení vymezené prostřednictvím otočných prostředků, a horním úsekem, tvořícím v rovině příslušného dávkovacího ovládacího členu přečnívající nos a uspořádaným směrem nahoru ve vzdálenosti od uvedeného vypuklého spodního • · • · * ·
Φ· ·· • · · · · · * « · · · · · · · · « ♦ · · ♦ ··· ··· • · · 9 9
9 · 99 9 99 9 9 úseku; že uvedené vnitřní okraj a spodní těsnicí okraj každého dávkovacího ovládacího členu vymezují vnitřní spodní rohovou oblast; a že z uvedených vnitřních spodních rohových oblastí vystupují vně uvedené otočné prostředky.
18. Dávkovači nádobka na koření podle nároku 17, vyznačující se tím, že každý dávkovači ovládací člen zahrnuje na svém vnějším okraji v blízkosti svého vnitřního okraje vypuklé hrbolky pro zvýšení třecího účinku.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ1999931A CZ93199A3 (cs) | 1999-03-17 | 1999-03-17 | Dávkovači nádobka na koření |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ1999931A CZ93199A3 (cs) | 1999-03-17 | 1999-03-17 | Dávkovači nádobka na koření |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ93199A3 true CZ93199A3 (cs) | 2000-04-12 |
Family
ID=5462489
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ1999931A CZ93199A3 (cs) | 1999-03-17 | 1999-03-17 | Dávkovači nádobka na koření |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ93199A3 (cs) |
-
1999
- 1999-03-17 CZ CZ1999931A patent/CZ93199A3/cs unknown
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
US11045024B2 (en) | Lockable beverage container closure | |
KR101715544B1 (ko) | 수밀 마개 시스템 | |
CN107406171B (zh) | 用于松散储存产品的容器和开启这种容器的方法 | |
BRPI0614706A2 (pt) | fecho para recipiente de dispensação, e, recipiente de dispensação | |
US9708093B2 (en) | Dispensing closure for powdered products | |
CN113382660A (zh) | 具有可旋啜吸件和柔性手柄的容器盖 | |
US6286731B1 (en) | Sealed dispensing container | |
AU735568B2 (en) | Condiment dispenser | |
US20210030177A1 (en) | Utensil having self-storage handle | |
EP2670282B1 (en) | Metered dispensing closure with indexing formations | |
CZ93199A3 (cs) | Dávkovači nádobka na koření | |
EP2966001B1 (en) | Container cover with pour spout and spoon | |
US20190062013A1 (en) | Container | |
TWI379051B (cs) | ||
US8985407B2 (en) | One-piece dispensing cap for a container | |
JP4998779B2 (ja) | 液体注出キャップ | |
JPH0454144Y2 (cs) | ||
US20050199649A1 (en) | Apparatus for the storage and dispensing of flowable media | |
JP3190328U (ja) | 錠剤容器の蓋 | |
CN114144365A (zh) | 饮料容器 | |
JP4145091B2 (ja) | スライド式コック | |
JP2010235164A (ja) | 注出キャップ | |
JP2006188281A (ja) | 収納容器 | |
KR20180073751A (ko) | 용기 | |
JP2007529377A (ja) | バッグ保持装置及び方法 |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
PD00 | Pending as of 2000-06-30 in czech republic |