CZ8277U1 - Léčebný přípravek s virucidním účinkem - Google Patents

Léčebný přípravek s virucidním účinkem Download PDF

Info

Publication number
CZ8277U1
CZ8277U1 CZ19988339U CZ833998U CZ8277U1 CZ 8277 U1 CZ8277 U1 CZ 8277U1 CZ 19988339 U CZ19988339 U CZ 19988339U CZ 833998 U CZ833998 U CZ 833998U CZ 8277 U1 CZ8277 U1 CZ 8277U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
medicinal product
iodine
water
virus
effect
Prior art date
Application number
CZ19988339U
Other languages
English (en)
Inventor
Aleksandr Ivanovič Iljin
Albert Artuševič Sarkesjan
Pavel Georgievič Borisov
Jevgenij Alexejevič Božkov
Norjan Garibalděvič Arakeljan
Anatolij Vasiljevič Verbkin
Petr Franc
Original Assignee
Apa - Praha, S.R.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Apa - Praha, S.R.O. filed Critical Apa - Praha, S.R.O.
Priority to CZ19988339U priority Critical patent/CZ8277U1/cs
Publication of CZ8277U1 publication Critical patent/CZ8277U1/cs

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Description

Léčebný přípravek s virucidním účinkem
Oblast techniky
Technické řešení se týká léčebného přípravku s virucidním účinkem, zejména na vity obsahující DNA a RNA u savců, včetně člověka, obsahující jod, jodid draselný nebo sodný, syntetický polymer rozpustný ve vodě, přírodní polymery, například polysacharidy, monosacharidy a oligosacharidy, a vodu. Technické řešení se tedy týká oblasti medicíny, konkrétně léčebných přípravků se širokým spektrem účinku, včetně účinku na viry obsahující DNA a RNA u savců, včetně člověka. Léčebný přípravek se může použít pro léčení infekčních nemocí virové povahy, včetně viru vyvolávajícího onemocnění AIDS.
Dosavadní stav techniky
V průběhu posledních třiceti let bylo navrženo mnoho přípravků pro léčení virových onemocnění. V minulosti se však v důsledku nesprávného vyhodnocení skutečného rozvoje většiny virových infekcí a neznalosti působení virů na živě buňky organismu došlo k chybným závěrům terapeutických výzkumů. V poslední době však zásluhou detailnějšího studia a rozpracování metod specifické virové diagnostiky, rozšiřování biochemických znalostí o procesech replikace virů a také lepšího pochopení chování virů ve specifických populacích buněk hostitelů vznikla tendence rozpracování účinnějších přípravků, které se používají k potírání virových infekcí. Významnou událostí byl objev endogenního interferonu a zjištění jeho antivirové aktivity. V současně době je zjištěno, že účinek řady imunostimulačních a antivirových prostředků je spojen s jejich interferonovou aktivitou, to jest schopností stimulovat tvorbu endogenního interferonu (M. D. Maškovskij, Lekarstvennye sredstva, Posobie dlja vračej, T 2 Charkov, Torsing, 1998, str. 349).
Pro profylaxi a léčení chřipky a jiných virových infekcí se dále používá přírodní (leukocytový lidský) interferon. Z moderních nejúčinnějších syntetických antivirových přípravků je třeba vyzdvihnout remantadin, kteiý se používá k léčení onemocnění, vyvolávaných virem chřipky, adenoviry, pikomaviry a jinými (Kukajn R. A a kol., Antivirusnaja aktivnosť imechanizm dějstvija razliěnych chimičeskich sojediněnij, Riga; Znanie.-1979). Nebezpečnou vlastností virů je jejich schopnost mutace. Takové epidemie virových onemocnění, jako je španělská chřipka, hongkongská chřipka a nakonec i AIDS, mají za původce retroviry, které jsou viry živočichů, a neméně na ně onemocní i člověk.
Pro léčení AIDS se používá známá lipozomní farmaceutická kompozice, která obsahuje lipid a polyen, například nistatin a amfotericin B.
Lipozomní kompozice jsou však značně toxické pro infikované HIV-1-buňky (WO 92/118415, Int. Cl. A61K9/127, 31/71, r. 1992). Pro léčení AIDS se používá také rapamicin nebo jeho analogy, které zpomalují rozvoj, popřípadě šíření HIV-1-infekce u savců (WO 94/05300, Int.Cl. A61K31/71,r. 1994).
Je také znám farmaceutický přípravek, který jako aktivní složku obsahuje benanomicin A nebo B pro inhibici nákazy virem AIDS (EP 0356330A, Int. Cl. 4 A61K31/71, zveřejnění 15. 09. 1990). Nedostatkem uvedených přípravků, které se používají pro léčbu nebo inhibici AIDS, je to, že vyvolávají řadu vedlejších reakcí organismu. Jedním z nejvíce používaných přípravků pro zpomalení rozvoje infekce AIDS je 3-acido-2'didezoxotimidin (nazývaný též acidotimidin nebo ziovudin). Tento přípravek má pozitivní účinek při patogenní retrovirové infekci, nelze však bohužel hovořit o úplném potlačení viru AIDS pomocí tohoto přípravku (V míre nauki, il. žurnál, No. 12, M., Mír, - 1988, str. 80-81). Nejbližším k dosaženému výsledku je svou technickou podstatou léčebný přípravek s bakteriocidním a virucidním účinkem, který obsahuje jod, jodid draselný nebo sodný, syntetický polymer rozpustný ve vodě, přírodní polymery, například polysacharidy a mono- a oligosacharidy, s následujícím složením:
-1 CZ 8277 Ul g/1 jod 6 až 10 chlorid draselný nebo sodný 9 až 15 syntetický polymer rozpustný ve vodě 3 až 6 přírodní polymer (mono- nebo oligosacharidy) 8 až 120 voda zbytek.
Tento léčebný přípravek je popsán v CZ-užitném vzoru ě. 5435, A61K33/18, A61K31/715. Nedostatkem tohoto přípravku je jeho poměrně vysoká toxicita.
Působení na viry, které již pronikly do buňky, je složité, protože buňka sama je účinně brání před jakýmkoliv působením. Naopak, uvnitř buňky provádí rozkladnou činnost přizpůsobený vir. Problém spočívá v tom, aby se na molekulární úrovni potlačily specifické procesy biologické syntézy virových částic, aniž by se pokud možno narušila životaschopnost buněk virem nepostižených.
S přihlédnutím k uvedenému spočívá úkol technického řešení v nalezení přípravku schopného potlačovat vir jak vně tak i uvnitř napadené buňky, aniž by se přitom tato buňka organismu zahubila.
Navíc, přípravek má mít Široké spektrum účinku při nízké toxicitě. Uvedený úkol je vyřešen dále popsaným přípravkem.
Podstata technického řešení
Uvedené nedostatky známých léčebných přípravků tohoto druhu do značné míry odstraňuje léčebný přípravek svirucidním účinkem, zejména na viry obsahující DNA aRNA u savců, včetně člověka, obsahující jod, jodid draselný nebo sodný, syntetický polymer rozpustný ve vodě, přírodní polymery, například polysacharidy, monosacharidy a oligosacharidy, a vodu, podle tohoto technického řešení, jehož podstata spočívá v tom, že přídavně obsahuje chlorid litný, při následujícím složení:
g/1 jod 0,8 až 25 jodid draselný nebo sodný 1,2 až 38 chlorid litný 0,1 až 20 syntetický polymer rozpustný ve vodě 0 až 6 přírodní polymery - polysacharidy, monosacharidy a oligosacharidy 8 až 400 voda zbytek do 1 1.
Intervaly koncentrací složek nebyly vybrány náhodně. Všechny znaky složení navrženého přípravku svirucidním účinkem jsou nezbytné a dostatečné pro dosažení stanoveného cíle. Žádný z těchto znaků nemůže být vypuštěn nebo nahrazen jiným, v opačném případě se nedosáhne technického účinku. Volba jak druhu, tak i koncentrace složek navrženého léčebného přípravku je založena na početných experimentálních údajích. Složení léčebného přípravku, to jest jeho složky, je z hlediska jejich známosti z literatury, očividně známé, novým překvapivým zjištěním však je, že v součinnosti s ostatními složkami se jednotlivé složky tohoto léčebného přípravku projevují ne zcela oěekávatelnými vlastnostmi. S přihlédnutím ktomu, že chemicky a biologicky aktivní složkou je jod, je podstatné, že při jeho koncentraci nižší než 0,8 g/1 probíhá jeho následující hydrolýza:
-2CZ 8277 Ul
HI
Z + H2O-HI +HOI
to jest léčebný přípravek nelze uchovávat.
Při koncentraci jodu vyšší než 25 g/1 vznikají v důsledku strukturní tvorby komplexních sloučenin jodu se složkami léčebného přípravku systémy ve formě želé, které jsou nevhodné pro medicínskou aplikaci. V čase kromě toho probíhají procesy halogenizace mono-, oligo- a polysacharidů, čímž se zvyšuje toxicita léčebného přípravku. Intervaly koncentrací ostatních složek slouží pro zajištění průběhu komplexotvomých reakcí, asociace a agregace při výrobě léčebného přípravku za účelem dosažení jeho virucidních účinků.
Syntetické, ve vodě rozpustné polymery, například polyvinylalkohol, poly-N-vinylpyrolidon, plní při zavedení do krve funkci náhrady plazmy, sorbentů (například toxinů) nebo prolongátorů.
V případě léčebného přípravku podle tohoto technického řešení plní ve vodě rozpustný syntetický polymer funkci vytváření želé.
Je třeba také poznamenat, že jedním z důležitých kriterií při volbě složek léčebného přípravku je to, že úlohu matrice plní komplexní sloučeniny jodu s nízko- a vysokomolekulámími ligandy, které vytvářejí asociáty svého druhu. Jejich vodný roztok má některé vlastnosti gelu.
Je známo, že uhlovodany, ke kterým patří mono- a polysacharidy, spolu s bílkovinami a lipidy, jsou součástí biologických membrán, oddělujících prostory mezi buňkami nebo uvnitř buňky.
Projevem bílkoviny v membránách jsou obvykle fermenty (R. Coleman, Biochim. Biophys Acta, 1973, 300.1). Membrány svými vlastnostmi zajišťují nezbytnou prostorovou součinnost mezi fermenty, v důsledku čehož produkt reakce katalyzované jedním fermentem se stává substrátem pro jiný sousední ferment.
Na vnitrobuněčné úrovni hrají v regulaci procesů metabolismu důležitou úlohu hormony. Spojování hormonů sjejich receptory je podobné vzájemnému působení fermentu ajeho substrátu.
Vytváření komplexů ferment-substrát a hormon-receptor předpokládá vzájemné respektování molekul mezi sebou. Tuto schopnost mají na vysoké úrovni buňky. Například, leukocyty v krevním řečišti rozeznají a narušují cizorodé buňky, například bakterie, nenapadají však vlastní buňky krve. Rozeznávání se projevuje i kontaktní inhibicí: některé buňky vyšších organismů se v živném prostředí dělí dále do doby, dokud nepřijdou do styku s jinými buňkami. Rakovinné buňky za stejných podmínek pokračují v dělení.
Procesy buněčného rozeznávání jsou závislé na pohyblivosti složek membrány (M. S. Bretscher, M. C. Raff, Nátuře, 1975,258,43).
Uhlovodany, ke kterým patří mono-, oligo- a polysacharidy, zvolené pro předmětný léčebný přípravek jako přírodní polymery, jsou mimořádně důležitým druhem přírodních sloučenin. V biologii a medicíně má význam uhlovodanů dominující roli, kterou tyto hrají v živých organismech a také ve složitosti jejich funkcí. Uhlovodany se účastní většiny biochemických procesů jako vysokomolekulámí částice, ačkoliv v mnoha biologických kapalinách jsou obsaženy mono- a oligosacharidy (Compresive Organic Chemistry/Edited by E. Hasla, V 5. Biological Compounds, Pergamon Press, 19).
Mono-, oligo- a polysacharidy, které jsou součástí léčebného přípravku, nejsou pro organismy savců včetně člověka, cizorodé a hraji důležitou roli v procesu buněčného uznávání.
-3CZ 8277 Ul
Jod, který je součástí léčebného přípravku jak v molekulární formě, tak ve formě solí (jodid draselný nebo jodid sodný), se v léčebném přípravku nachází v několika aktivních formách, a to zásluhou komplexotvomých reakcí:
I2+KI * Kl3 * K1 +13- (1)
γτ n+ .i 1 τ · (2)
L T x h z <- ► L.X 12 - x 4- ► |L.1J +X-113
L +13 4- — [L.I3r (3)
kde L = ligand (mono-, oligo-, polysacharid a ve vodě rozpustný syntetický polymer).
Asociace komplexních sloučenin, vznikajících reakcí (1), vede k vytváření gelu v léčebném přípravku. Velmi důležitá je při vytváření gelu funkce ve vodě rozpustného syntetického polymeru.
V současné době je všeobecně přijímán kapalino-mosaikový model biologických membrán, který předpokládá, že membrána se ve fyziologických podmínkách chová jako tekoucí, tedy nikoliv statická (S. J. Singer, Ann. New York, Acad. Sci. 1972, 195,16),
Dvouvrstvy, které tvoří strukturu membrány a sestávají z fosfolipidů a také glykolipidů a sulfolipidů, procházejí při charakteristické teplotě dobře vyjádřeným fázovým přechodem ze stavu poměrně pevného gelu ve stav tekutých krystalů. Složky membrány jsou v důsledku toho schopny v ploše membrány laterálně difundovat. Koeficient difúze pro bílkovinu s molekulovou hmotností 1.1010, obsaženou v membráně, činí 3.10l°cm2/s, (M. Edidian, Ann. Rev. Biophys. Bioeng, 1974, 4,179). Laterální difúze v biologických membránách je do značné míry regulovaným procesem.
Příčné přemisťování složek membrán mezi vnitřní a vnější polovinou dvouvrstvy probíhá v čase, rychlost tohoto přemísťování však může být výrazně zvýšena přítomností jiných složek biologických membrán (do ti/2 = 5 min.) (D. Marsh. Essays Biochem., 1975,11,139).
Jod a jeho různé formy, který je součástí léčebného přípravku, je schopen spolupůsobit prakticky se všemi třídami látek, které jsou součástmi organismu savce, včetně člověka, jakož i membrány a vlastní buňky, například bílkovinami, uhlovodany, lipidy, aminokyselinami, glyko- a fosfolipidy, hormony, fermenty, vitaminy a podobně. Probíhají přitom procesy vytváření komplexů a halogenizace, posloupnost biochemických procesů v živém organismu však vede k tomu, že po spolupůsobení jedné z aktivních forem jodu vzniká nová aktivní forma jodu, která se stává součástí jiných komplexů, například jod-ferment, jod-hormon a jod-biologická membrána, jod-bílkovina a podobně.
Každý nově vznikající komplex je biologicky aktivní a vlastní pro živý organismus savce, včetně Člověka.
Jod, který je součástí léčebného přípravku, a také komplexy jodu, které vznikají v organismu, zásluhou mechanismu uznávání a specifického chemického spolupůsobení halogenizují (jodují) viry obsahující DNA a RNA, nacházející se jak uvnitř, tak i vně buňky.
Halogenizace probíhá především cestou náhrady vodíkového atomu v peptidové vazbě molekuly viru:
OH Ol
II I II I
-C-N- +12- C-N- +HI (4) a náhrady SH-skupiny v síti molekuly viru:
-4CZ 8277 Ul
HI
R- SH +12 + H2O -» R-1 + H2S + HOI (5) x O
V důsledku halogenizace vznikají nové látky, které nemají vlastnosti výchozího viru. Na tomto je založen specifický virucidní účinek léčebného přípravku.
Posloupností biochemických reakcí, které při aplikaci léčebného přípravku probíhají v organismu savců, včetně člověka, se vysvětluje imunomodulační, imunostimulační účinek léčebného přípravku.
Chlorid litný, který je součástí léčebného přípravku, plní úlohu pro halogenidy alkalických kovů neobvyklou. Zlepšuje vodivost v buněčných membránách, vyvolává zlepšení laterální difúze v dvouvrstvě buněčných membrán, a to zásluhou malých rozměrů kationtu lithia a jeho pevnější koordinace s donorovými atomy mono-, oligo- a polysacharidů.
Navržený léčebný přípravek s virucidním účinkem, zejména na viry obsahující DNA a RNA, je vodný roztok, tmavě modré barvy, molekulárních a iontových komplexů jodu s asocianty ve vodě rozpustných syntetických polymerů, vytvářejících gel, a přírodních mono-, oligo- a polysacharidů. Teplota tání léčebného přípravku je -1,40 °C, měrná hmotnost 1,048 g/cm3, hmotnostní podíl sušiny nejméně 25 %. Hodnota pH léčebného přípravku s virucidním účinkem činí 6-7. Všechny jeho složky jsou rozpuštěny v izotonickém roztoku chloridu sodného.
Léčebný přípravek s virucidním účinkem má nízkou toxicitu. Letální dávka LDioo činí při perorálním podávání 75 g/kg živé hmotnosti (pro bílé myši).
Léčebný přípravek s virucidním účinkem má široké spektrum tohoto účinku. Je účinný při infekcích vyvolaných viry poliomyelidy, slintavky a kulhavky, encefalomyokarditidy, chřipky, spalničky (viry obsahující RNA), herpes, neštovic ovcí, ectimy a dalších (viry obsahující DNA).
Léčebný přípravek je netoxický k buněčným kulturám rozředěným vodou v poměru 1:20 až 1:100.
Antivirový účinek léčebného přípravku se projevuje na všech úrovních při zavedení současně s viry, či při zavedení předcházejícím nebo následujícím zavedení virů.
Léčebný přípravek je účinným prostředkem pro chemoterapii virových infekcí.
Léčebný přípravek má schopnost stimulovat tvorbu protilátek v kulturách lymfocytů.
Léčebný přípravek s virucidním účinkem se u savců, včetně člověka, aplikuje vnitrožilně, vnitrosvalově, vnitrobřišně a podkožně. Je také možná perorální aplikace a podobně.
Způsob výroby předmětného léčebného přípravku je založen na reakcích vytvářejících komplexy jodu s polyfunkčními nízko- a vysokomolekulámími ligandy.
Vlastní způsob přípravy léčebného přípravku s antivirovým účinkem je následující. Ve 100 ml vody se rozpustí 9 g jodidu draselného, přidá se 6 g krystalického jodu a roztokem se míchá do úplného rozpuštění jodu. Odděleně se ve 100 ml vody rozpustí 2 g polyvinylalkoholu. Odděleně se ve 200 ml vody rozpustí 30 g směsi mono-, oligo- a polysacharidů. Získané roztoky se smíchají v následujícím pořadí: k roztoku polyvinylalkoholu se přidá roztok směsi mono-, oligoa polysacharidů a poté roztok jodu a jodidu draselného. Poté se doplní destilovaná voda do 1 litru, přičemž předem se přidá 9 g chloridu sodného a 2 g chloridu litného.
Uvedeným způsobem se se stejným pořadí kroků připravují roztoky léčebného přípravku s koncentracemi složek podle předmětu tohoto technického řešení.
Antivirová aktivita předmětného léčebného přípravku se zkoumala na viru chřipky A, kmen A/Aichi 2/68 (H3N2) - představitel orthomixovirů, viru prostého herpes u člověka druhého
-5CZ 8277 Ul serotypu (rodina herpesvirů), viru encefalomyokarditidy (rodina pikomavirů), vakcinového atenuovaného polioviru typu III, kmen Sebin, v provozních podmínkách na kulhavce a slintavce ovcí.
Toxicita léčebného účinku přípravku s virucidním účinkem se studovala na buněčné kultuře, na myších a na kuřecích embryích a také na lymfocytech.
Pro posílení a shromáždění virů se za účelem studia antivirové aktivity použila transformovaná linie adenokarcinomu hrtanu člověka Hep-2 a primární kultura fibroplastů KE-FEK. Buňky se kultivovaly v prostředí podle Eagle s glutaminem a kravskou syrovátkou (Hep-2) a v prostředí 199 se syrovátkou (FEK).
Vliv předmětného léčebného přípravku na indukci humorální a buněčné imunní odezvy lymfocytů člověka v kultuře se studoval metodikou popsanou v Nejrochimia, 115, v 1,1998, str. 45-50.
Při zkoumání antivirové aktivity se použily standardní metody.
- Titrování viru na buněčných kulturách podle cytopatického účinku.
- Určení titrátů podle Kerber.
- Titrování virů u myší metodou Reed a Mencha.
- Titrování virů u kuřecích embryí.
- V reakci hemoglutanace.
Léčebný přípravek s virucidním účinkem se používal ve formě vodných roztoků v ředění 1:5 až 1:100, připravovaných ex tempore.
Pro kontrolu se u myší a kuřecích embryí použily oficiální antivirové přípravky - remantadin a acyklovir.
Statistické zpracování výsledků fyzikálně-chemických pokusů a biologických výzkumů se provádělo metodikou popsanou v GF XI SSSR, str. 199-251.
Výpočet dávky předmětného léčebného přípravku při pokusech na myších, kuřecích embryích, ovcích a člověku se prováděl podle vzorce:
n . n'. k . 1000 D =--. Μ . P ,
Na k’ kde n je počet infekčních jednotek na 1 ml krve savce;
n' je počet molekul přípravku potřebných pro likvidaci jedné infekční jednotky;
k je obsah vody v organismu savce (0,585 u člověka);
Na je Avogadrovo číslo;
k' je obsah vody v krvi savce (0,72 u člověka);
M je molekulová hmotnost aktivní látky přípravku;
P je hmotnost savce v kg.
Dosazením hodnot do vzorce dostaneme:
D - 0,187.10‘4.M.P , g to jest jednu dávku přípravku.
Pro potvrzení rozsahu koncentrací složek léčebného přípravku se při provádění výzkumů použila následující složení:
-6CZ 8277 Ul
g/i
jod krystalický 0,8
jodid draselný (sodný) 1,2
chlorid litný 0,1
přírodní mono-, oligo a polysacharidy 100
voda zbytek do 1 1.
jod krystalický 8
jodid draselný (sodný) 12
chlorid litný 2
ve vodě rozpustný syntetický polymer 3
přírodní mono-, oligo a polysacharidy 100
voda zbytek do 1 1.
jod krystalický 25
jodid draselný (sodný) 38
chlorid litný 20
ve vodě rozpustný syntetický polymer 6
přírodní mono-, oligo a polysacharidy 400
voda zbytek do 1 1.
Jako přírodní polysacharidy se používají všechny přírodní polysacharidy, včetně antibiotik, patřící ktéto třídě látek, ajejich deriváty, vytvářející sjodem ve vodě rozpustné komplexní sloučeniny, ve zde popsaném rozsahu koncentrací jodu a ostatních složek. Jako ve vodě rozpustné syntetické polymery se schopností vytvářet gely se použijí polymery povolené Mezinárodním seznamem povolených léčiv a o odpovídajícím SSSR seznamem XI vyd., vytvářející s jodem ve zde popsaném rozsahu koncentrací jodu a ostatních složek ve vodě rozpustné komplexy.
Profylaktický a terapeutický účinek předmětného léčebného přípravku se zkoumal na bílých myších s tělesnou hmotností 12 až 14 g, u kterých se po titrování virem a stanovení letální dávky LD50 vyvolala pokusná chřipková infekce, a to cestou intranazálního zavedení virové suspenze, obsahující 100 LD 50 v množství 0,05 ml.
Titr chřipkového viru, stanovený metodou Reed a Mechta, činil 102,5/0,05 ml.
V tabulkách 1 až 3 jsou uvedeny údaje o profylaktickém účinku předmětného léčebného přípravku v různých ředěních při vnitrobřišní aplikaci 2 hodiny před infekcí chřipkovým virem.
Jako pozitivní kontrola se myším aplikoval remantadin, jeden z nej účinnějších chemických preparátů proti viru chřipky typu A.
Jak je patrné z údajů v tabulkách 1 až 3, předmětný léčebný přípravek v rozředění 1/10 a 1/20 při aplikaci 2 hodiny před infekcí spolehlivě chrání zvířata před chřipkovou infekcí.
Nízká počáteční koncentrace jodu v léčebném přípravku podle příkladu 1 (Tab. 2) přirozeně nedává možnost dosažení positivního účinku při další aplikaci léčebného přípravku.
V tab. 4 jsou uvedeny údaje o zkoumání terapeutického účinku léčebného přípravku na chřipkovou infekci u myší. Dávky léčebného přípravku, vykazujícího virucidní účinek při profylaktické aplikaci, se myším aplikovaly vnitrobřišně počínaje 2 hodiny po infikování chřipkovým virem.
Analýza údajů tabulky 4 svědčí o hodnověrném snížení letality při aplikaci výchozího léčebného přípravku a léčebného přípravku v rozředění 1:10.
V tabulce 5 jsou uvedeny údaje o zkoumání způsobilosti předmětného léčebného přípravku v rozředění 1/20 a 1/40 neutralizovat 100 TCD50 viru encefalomyokardu při aplikaci 1 hodina před a po infekci tímto virem. Způsobilost léčebného přípravku neutralizovat účinky viru se
-7CZ 8277 Ul posuzovala podle míry cytopatického účinku na pokusných a kontrolních vzorcích s monovrstvou buněk Ner-2, ze kterých byla odtitrována živná kapalina.
Jak je patrné z údajů v tabulce 5, dokonce při aplikaci léčebného přípravku v rozředění 1/40, aplikovaného po infikování virem v dávce 100 TCD50, rozdíl mezi pokusným a kontrolním souborem činil 3,5 až 4,0 log, což svědčí o značném potlačení viru.
Antivirový účinek předmětného léčebného přípravku na reprodukci prostého herpesviru (VPG) se zkoumal na vyvíjecích se kuřecích embryích, na jejichž vnějším zárodečném obalu se reprodukce VPG projevuje jako proliferace.
Výsledky pokusů, které jsou uvedeny v tabulce 6, svědčí o inhibici reprodukce viru působením léčebného přípravku v rozředění 1:10. Rozdíl mezi výsledky titrace viru u pokusného a kontrolního vzorku převyšuje 2 log, což svědčí o potlačení titru virů při pokusech 1 a 2 na 60 %, popřípadě 65 %.
V tabulce 7 jsou uvedeny údaje o vlivu předmětného léčebného přípravku na indukci humorální imunní odpovědi tonzilámích lymfocytů člověka na Jersinia enterocolitica a Styphylococcus aureus.
Jak vyplývá z údajů v tabulce 7, předmětný léčebný přípravek má schopnost stimulovat tvorbu protilátek v kulturách lymfocytů v koncentracích od 1/10 do 1/100 proti Jersinia enterocolitica a Staphylococcus aureus.
Předmětný léčebný přípravek také stimuluje baktericidní aktivitu lymfocytů člověka proti Jersinia enterocolitica a Staphylococcus aureus.
Byly zkoumány účinky předmětného léčebného přípravku na slintavku a kulhavku ovcí v provozních podmínkách. Získané údaje jsou uvedeny v tabulkách 8 a 9.
Údaje v tabulkách 8 a 9 potvrzují výše uvedená zjištění o profylaktickém účinku léčebného přípravku, protože po dvou injekcích léčebného přípravku se již neobjevovalo onemocnění zvířat s klinickými příznaky slintavky a kulhavky.
Údaje v tabulkách 8 a 9 také svědčí o nadějném terapeutickém účinku léčebného přípravku s virucidním účinkem, protože po dvou injekcích léčebného přípravku hromadné hynutí ustalo a zbylá nemocná zvířata se během 7-10 dní uzdravila. Celkový úhyn zvířat v pokusné skupině činil 1,83 %, zatímco v kontrolní skupině, nehledě na karanténní opatření, činil 14 %.
V tabulce 10 jsou uvedeny údaje o terapeutickém účinku předmětného léčebného přípravku při onemocněních člověka, vyvolaných viry obsahujícími jak DNA, tak i RNA. Léčebný přípravek se aplikoval dobrovolníkům.
Jak je patrné z údajů v tabulce 10, léčebný přípravek je účinný ve všech případech, zejména pak při rychle probíhajících infekcích, například chřipce, diarrhoea, prudkém respiračním onemocnění, slintavce a kulhavce. V žádném z případů nebyly pozorovány nějaké komplikace.
Výše uvedené příklady jsou pouze ilustrací podstaty technického řešení, aniž by toto nějak omezovaly.
Takto při pokusech in vitro a in vivo získané údaje o antivirovém účinku předmětného léčebného přípravku, absencí toxicity, schopnosti ničit vir vně buňky i uvnitř buňky, přítomnosti jak profylaktického, tak i terapeutického účinku a širokém spektru účinku dovolují přiřadit léčebný přípravek k účinným prostředkům pro chemoterapii virových infekcí.
-8CZ 8277 Ul
Tabulka 1
Vliv profylaktické aplikace léčebného přípravku s virucidním účinkem na výsledek experimentální chřipkové infekce u myší. Složení léčebného přípravku podle příkladu 1.
podmínky pokusu dávka přípravku mg/kg počet molekul jodu v 1 1 poměr 1 IE k počtu molekul jodu počet myší absolutní počet uhynulých % létal ity
P’(l/10)+VG2 12,32 5.1019 1:5.10’° 100 12/100 12
P(l/20)+VG 6, 16 2,5.1019 1:2,5.101° 100 28/100 28
P(l/40)+VG 3,08 1,25.1019 1:1,25.10’° 100 50/100 50
remantadin+VG 1,66 7,9.1018 1:7,9.109 100 16/100 16
VG 100 70/100 70
Poznámky:
1. P - přípravek (léčebný přípravek s virucidním účinkem)
2. VG - vir chřipky
3. v přepočtu na jod
4. IE - infekční jednotka
Tabulka 2 ío Vliv profylaktické aplikace léčebného přípravku s virucidním účinkem na výsledek experimentální chřipkové infekce u myší. Složení léčebného přípravku podle příkladu 1.
podmínky pokusu dávka přípravku mg/kg počet molekul jodu v 1 1 poměr 1 IE k počtu molekul jodu počet myší absolutní počet uhynulých % letality
P+VG 3,69 1,50.1019 1:1,5.10’° 100 38/100 38
P(l/10)+VG 0,369 1,50.1018 1:1,50.1019 100 60/100 60
remantadin 1,66 7,9.1018 1:7,9.109 100 16/100 16
JVO .1 100 70/100 70
Tabulka 3
Vliv profylaktické aplikace léčebného přípravku s virucidním účinkem na výsledek experimentální chřipkové infekce u myší. Složení léčebného přípravku podle příkladu 3.
podmínky pokusu dávka přípravku mg/kg • počet • molekul :jodu v 11 poměr 1 IE k počtu molekul jodu počet myší • absolutní : počet : uhynulých % letality
P(1/31)+VG 12,32 ΐ 5.1019 1:5.10’° 100 ΐ 11/100 11
P(l/62)+VG 6,16 : 2,5.1019 1:2,5.10’° 100 : 27/100 27
P(1/124)+VG 3,08 : 1,25.1019 1:1,25.101° 100 : 51/100 51
remantadin+VG 1,66 : 7,9.1019 1:7,9.109 100 : 16/100 16
VG 100 : 70/100 70
-9CZ 8277 UI
Tabulka 4
Vliv profylaktické aplikace léčebného přípravku s virucidním účinkem na výsledek experimentální chřipkové infekce u myší. Složení léčebného přípravku podle příkladu 2.
podmínky pokusu dávka přípravku mg/kg • počet : molekul : jodu v 11 poměr 1 IE k počtu molekul: jodu : počet myší absolutní : počet : uhynulých % létal ity
VG+P 123,2 Í 5.1020 1:5.10” : 100 : 3/100 3
VG+P0/1O) 12,32 : 5.1019 1:5.1010 : 100 : 21/100 21
VG+P0/2O) 6,16 i 2,5.10” 1:2,5.1010 : 100 : 42/100 42
VG+remantadin 1,66 i 7,9.1018 1:7,9.109 : 100 : 20/100 20
VG 100 : 60/100 60
Tabulka 5
Vliv předchozí a následné aplikace léčebného přípravku s virucidním účinkem na reprodukci viru encefalomyokarditu (VEM) v buňkách kultury Ner-2. Složení přípravku podle příkladu 2.
podmínky pokusu • vyjádření CPD • výsledky 1 titrování vzorků · stupeň inhibce v log
i L • pokus : 2. ; pokus : 1. 1 pokus : 2. : I » 1 : pokus · 1. pokus i 2. 1 : pokus
P(l/20)+VEM Ϊ 0/4 : 1/4 í 1,0 i 2,0 í 5,5 : 4,5 »
P(l/40)+VEM : 0/4 : 1/4 : 0,75 : 2,25 : 5,75 1 : 4,25
VEM+P0/2O) i 1/4 i 1/4 : 1>5 Š 1,75 : 5,0 i 4,75
VEM+P0/4O) : 2/4 : 3/4 í 2,5 Ϊ 3,0 Í 4,0 : 3,5
kontrolní VEM : 4/4 : 4/4 ΐ 6,5 : 6,5 : 1
Tabulka 6
Výsledky zkoumání inhibičního účinku léčebného přípravku s virucidním účinkem na reprodukci viru prostého herpesviru (VPG) v kuřecích embryích (KE).
ředění viru počet objektů počet infikovaných KE titry VPG v log
1. kontrolní 2. pokus i. 2. : kc 1 ! I- introlní 2. pok 1· us 2.
10'1 100 100/100 75/100 50/100 50/100 ΐ 3,75 3,5 1,5 1,25
10’2 100 100/100 75/100 50/100 25/100
10'3 100 75/100 50/100 0/100 0/100
ÍO4 100 50/ 50/ 0/100 0/100
10'5 100 0/100 25/100 0/100 0/100
-10CZ 8277 Ul
Tabulka 7
Vliv různých koncentrací léčebného přípravku na tvorbu protilátek (AOK) v kultuře na antigeny. Složení přípravku podle příkladu 2.
podmínky pokusu ! počet antigenspecifických AOK (v přepočtu na 1.106 buněk)
Jersenia entercolitica StaphylococcuS aureus
kontrolní 54 39
PWM* 155 74
ředění přípravku
1:10 153 102
1:20 129 148
1:50 114 153
1:100 89 75
Poznámka:
*PWM - mitogen amerického lakonosu.
Tabulka 8
Výsledky působení léčebného přípravku s virucidním účinkem při slintavce a kulhavce ovcí. Složení přípravku podle příkladu 2. První aplikace přípravku.
počet ovcí, hlav počet onemocnělých zvířat dávka přípravku - 0,1 ml/kg živé hmotnosti vnitrosvalově
hlav ; % počet uhynulých zvířat počet onemocnělých zvířat
hlav % hlav i %
pokus 1200 52 1 4,3 20 1,7 5 0,42
kontrola 500 25 | 5,0 15 3,0 20 | 4,1
Tabulka 9 ío Výsledky působení léčebného přípravku s virucidním účinkem při slintavce a kulhavce ovcí. Složení přípravku podle příkladu 2. Druhá aplikace přípravku za 24 hodin.
| poěet ovcí, hlav i i l·* : ί ; i poěet onemocnělých zvířat dávka přípravku - 0,3 ml/kg živé hmotnosti vnitrosvalově
hlav % poěet uhynulých zvířat poěet onemocnělých zvířat
hlav % hlav | %
|pokus 1200 52 4,3 2 0,17 i
| kontrola 500 · 25 5,0 20 4,3 25 | 5,4*
* Poté byla u kontrolní skupiny provedena vakcinace, celkový úhyn činil 14 %.
-11 CZ 8277 Ul
Tabulka 10
Výsledky působení léčebného přípravku s virucidním účinkem při onemocnění virové povahy. Vnitrosvalová aplikace. Složení přípravku podle příkladu 2.
rodina, druh viru onemocnění počet dobrovolníků dávka za 24 hod. doba léčení, dny počet dávek
viry obsahující DNA:
Herpetoviridae Herpesvirus 2 herpes 22 0,2 3-5 3
Adenoviridae Mastadenovirus katar horních cest dýchacích 15 0,2 2-3 2-3
viry obsahující RNA:
Reoviridae Rotavirus diarrhoea 18 0,2 1-3 1-3
Coronaviridae Coronavirus prudké respirační onemocnění 50 0,2 1-3 1-3
Ortomyxoviridae Influenzavirus A chřipka 35 0,2 1-3 1-2
Picomaviridae Aphtovirus slintavka, kulhavka 3 0,2 i 2-3 2
NÁROKY NA OCHRANU

Claims (2)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Léčebný přípravek s virucidním účinkem, zejména na viry obsahující DNA a RNA u savců, včetně člověka, obsahující jod, jodid draselný nebo sodný, syntetický polymer rozpustný ve vodě, přírodní polymery, například polysacharidy, monosacharidy a oligosacharidy, a vodu, vyznačující se tím, že přídavně obsahuje chlorid litný, při následujícím složení:
    g/1 jod...................0,8 až 25 jodid draselný nebo sodný....... 1,2 až 38 chlorid litný . . .............0,1 až 20 syntetický polymer rozpustný ve vodě .. 0 až 6 přírodní polymery - polysacharidy, monosacharidy a oligosacharidy .... 8 až 400 voda...................zbytek do 11.
  2. 2. Léčebný přípravek podle nároku 1, vyznačující se t í m, že má imunomodulační a imunostimulační účinek.
CZ19988339U 1998-07-29 1998-07-29 Léčebný přípravek s virucidním účinkem CZ8277U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19988339U CZ8277U1 (cs) 1998-07-29 1998-07-29 Léčebný přípravek s virucidním účinkem

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19988339U CZ8277U1 (cs) 1998-07-29 1998-07-29 Léčebný přípravek s virucidním účinkem

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ8277U1 true CZ8277U1 (cs) 1999-02-15

Family

ID=38885991

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19988339U CZ8277U1 (cs) 1998-07-29 1998-07-29 Léčebný přípravek s virucidním účinkem

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ8277U1 (cs)

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2016015691A1 (en) * 2014-07-30 2016-02-04 Albert SARKESSYAN A pharmaceutical composition having antibacterial and virucidal effects

Cited By (1)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
WO2016015691A1 (en) * 2014-07-30 2016-02-04 Albert SARKESSYAN A pharmaceutical composition having antibacterial and virucidal effects

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US8425939B2 (en) Remedy
RU2339644C2 (ru) Способ получения фрондозида а и способ стимулирования иммунной системы млекопитающих
RU2242242C2 (ru) Препаративная форма стабильного водного раствора интерферона, способ ее приготовления и использования
EP3923915A1 (en) Methods of making and using phytocannabinoids complexed with a protein, peptide, amino acid, polysaccharide, disaccharide, ormonosaccharide
CZ238898A3 (cs) Léčebný přípravek s virucidním účinkem
WO2013038997A1 (ja) 医薬組成物およびその製造方法
Piñero et al. New administration model of trans-chalcone biodegradable polymers for the treatment of experimental leishmaniasis
AU709620B2 (en) New applications of lysozyme dimer
WO2006104292A1 (en) Pharmaceutical composition comprising arsenic acid, meta-arsenite, and pharmaceutically acceptable salts
CN103154012B (zh) 聚丙基醚亚胺的糖树状聚体
CZ8277U1 (cs) Léčebný přípravek s virucidním účinkem
EP3017816A2 (en) Diindolylmethane-based medicinal agent and use thereof to treat influenza and viral respiratory infections
WO2001078751A1 (en) Antiviral and antibacterial pharmaceutical preparation &#39;armenicum&#39; and its use for treatment of infectious diseases
RU2329816C1 (ru) Средство для профилактики и лечения вирусного гриппа птиц
US20100016244A1 (en) D-glucopyranose 1-[3,5-bis (1,1-dimethylethy)-4-hydroxybenzoate] and its derivatives, preparation and use thereof
US20230233473A1 (en) Synergistic anti-viral pharmaceutical composition containing targeting nanoparticles
EA004203B1 (ru) Антивирусный и антибактериальный фармацевтический препарат &#34;арменикум&#34; и его применение для лечения инфекционных заболеваний
RU2202547C2 (ru) Противовирусное, иммуномодулирующее средство
RU2316321C1 (ru) Противовирусное средство для системного применения
WO2001070239A1 (en) Use of azithromycin for infections with leishmania
RU2102073C1 (ru) Способ получения препарата бета-каротина, диспергируемого в воде
RU2405554C1 (ru) Средство для лечения туберкулеза
CZ5435U1 (cs) Léčebný přípravek s baktericidním účin­ &amp; kem
CN110664786A (zh) 一种预防和阻止艾滋病通过口腔传播的咀嚼口香糖及其生产方法
WO2005021007A1 (fr) Prevention et traitement de l&#39;hepatite virale b

Legal Events

Date Code Title Description
MK1K Utility model expired

Effective date: 20020729