CZ70097A3 - Kompozitní voda botnatelné elastomery a způsob jejich přípravy - Google Patents

Kompozitní voda botnatelné elastomery a způsob jejich přípravy Download PDF

Info

Publication number
CZ70097A3
CZ70097A3 CZ97700A CZ70097A CZ70097A3 CZ 70097 A3 CZ70097 A3 CZ 70097A3 CZ 97700 A CZ97700 A CZ 97700A CZ 70097 A CZ70097 A CZ 70097A CZ 70097 A3 CZ70097 A3 CZ 70097A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
rubber
hydrophilic
hydrophobic
precipitation
monomer
Prior art date
Application number
CZ97700A
Other languages
English (en)
Inventor
Jiří Ing. Šulc
Zuzana Ing. Krčová
Original Assignee
Jiří Ing. Šulc
Zuzana Ing. Krčová
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Jiří Ing. Šulc, Zuzana Ing. Krčová filed Critical Jiří Ing. Šulc
Priority to CZ97700A priority Critical patent/CZ70097A3/cs
Priority to PCT/CZ1998/000013 priority patent/WO1998040425A1/en
Publication of CZ70097A3 publication Critical patent/CZ70097A3/cs

Links

Classifications

    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F283/00Macromolecular compounds obtained by polymerising monomers on to polymers provided for in subclass C08G
    • C08F283/12Macromolecular compounds obtained by polymerising monomers on to polymers provided for in subclass C08G on to polysiloxanes
    • CCHEMISTRY; METALLURGY
    • C08ORGANIC MACROMOLECULAR COMPOUNDS; THEIR PREPARATION OR CHEMICAL WORKING-UP; COMPOSITIONS BASED THEREON
    • C08FMACROMOLECULAR COMPOUNDS OBTAINED BY REACTIONS ONLY INVOLVING CARBON-TO-CARBON UNSATURATED BONDS
    • C08F291/00Macromolecular compounds obtained by polymerising monomers on to macromolecular compounds according to more than one of the groups C08F251/00 - C08F289/00
    • C08F291/02Macromolecular compounds obtained by polymerising monomers on to macromolecular compounds according to more than one of the groups C08F251/00 - C08F289/00 on to elastomers

Description

Vynález se týká kompozitních vodou způsobu jejich přípravy.
Dosavadní stav techniky
Je známo, že plastifikovaný polyvinylchlorid nebo synthetický butadien-akrylonitrilový kaučuk mohou být plněny práškovými hydrogely, jako iontoměniči nebo síťovaným poly(2-hydroxyethylmethakrylátem) při výrobě těnkostěnných útvarů například umělých kůží. Důvodem pro použití hydrogelových plnidel bylo dodat materiálu schopnost transportovat vodní páry přes materiál, viz například US pat.č. 3,875.261 a 3,928.704 ( V.
Heidingsfeld et al) a US pat. 4,228.205 (S. Hudeček et al).
Tyto materiály jsou vhodné pro boty, rukavice, potahy a součásti oděvů, ale nenašly uplatnění v oblasti medicíny.
Povrchově smáčitelné silikonové elastomery byly v minulosti připravovány roubováním hydrofilního monomeru na povrch nebo do hmoty jak je to popsáno v kapitole Radiačně roubované hydrogely na silikonovém kaučuku jako nové biomaterály v knize Biolékařské použití polymerů od B.D.Ratnera a A.S.Hoffmana. Roubování bylo úspěšně provedeno jen se směsí N-vinylpyrrolidonu a 2-hydroxyethylmethakrylátu.
Již dříve bylo zjištěno, že silikonové elastomery plněny práškovými hydrofilními plnidly podle US pat. 4,696.974 (J.
Šulc et al) mají vlastnosti velmi vhodné pro pro použití jako biomateriálu. Tento hydrofilní kompozitní materiál obsahuje práškové hydrofilní plnivo v síťovaném silikonovém polymeru jež tvoří spojitou (kontinuelni) matrici kompozitu. Konečný materiál a výrobek zhotovený z tohoto materiálu se připraví intenzivním mícháním plniva s nevulkanizovaným silikonovým kaučukem a vulkanizačním činidlem a následným lisováním či přetlačováním požadovaného výrobku.
Protože při zpracování výše uvedeného materiálu je v kapalné fázi přítomen jenom silikonový elastomer a počas vulkanizace výrobku silikonový elastomer teče na povrchu, vytváří se na povrchu výrobku homogenní hydrofóbní vrstva silikonového kaučuku bez hydrofilního plniva - kůže.
Tato hydrofóbní vrstva dramaticky mění transportní charakteristiky materiálu, povrchovou smáčivost a brání použití materiálu pro některé aplikace jako například transport léčiv, hydrofilni katetry, definovaný transport vody a vodní páry apod. Další nevýhodou je, že tyto materiály obsahující jen malé množství hydrofilního plniva (0.1 až 10%) nemohou být připraveny tak, že plnivo je homogenně rozděleno do celé hmoty.
Tyto charakteristiky jsou velmi důležité pro materiály, které mají být použity pro řízené uvolňování malých množství ve vodě rozpustných nízkomolekulárních sloučenin jako například léčiv. Jak malá množství, tak také způsob jakým je materiál připravován podle US pat. 4,696.974, neumožňují inkorporaci extrémně velkých množství hydrofilního plniva, protože takto přeplněný silikonový elastomer ztrácí schopnost téci a není zpracovatelný. Druh plniva, který lze použít pro materiál pat 4,696.974 je omezený nestabilní vzhledem k tomu, že plniva nemohou být použita například pro vysokoteplotní vulkanízační systémy silikonového elastomeru, plniva obsahující reaktivní skupiny nemohou být použita v RTV silanol nebo vinylových vulkanizačních systémech, vzledem k jejich interferenci s vulkanizačním systémem.
popsaný v US degradovatelné a thermicky
Nyní se zjistilo, že nedostatky kompozitních materiálů získaných mícháním práškovýc plnidel a silikonového kaučuku lze překonat novým kompozitním materiálem sestávajícím z elastomerní matrice a in-situ generovaného hydrofilního plniva. Zabudováním hydrofilního plniva in-situ technikou se vytvoří neaglomerováné jemné částice rovnoměrně distribuované v elastomerní matricí až po samotný povrch a získá se tak kompozit mající dvě integrované spojité fázy. Tyto materiály mají zlepšenou spojitou komunikaci hydrofilní fáze s vyšší difúzí vody a ve vodě rozpustných sloučenin.
Podstata vynálezu „
Podstatou vynálezu jou kompozitní vodou sestávající z hydrofobní elastomerní polymerní složky v nichž jak hydrofobní tvoří spojitou nebo komunikující matrici botnatelné elastomery složky a hydrofilní tak hydrofilní složka
Význakem kompozitních vodou botnatelných elastomerů podle vynálezu je, že hydrofobní elastomerní složka je vybraná ze skupiny zahrnující plněný a neplněný, vulkanizovaný a nevulkanizovaný silikonový, přírodní, synthetický butadienstyrenový, butadienový, isoprenový, isobutylenisoprenový, ethylenpropylenový, ethylenpropylendienový, chlorbutylový, brombutylový, chloroprenový, butadien- akrylonitrilový, akrylátový, urethanový, fluorouhlíkový, chlorsulfonovanýpolyethylenový, chlorovaný-polyethylenový, ethylenvinylacetátový, polysulfidový a hydrinový kaučuk.
Hydrofilní polymerní složka kompozitních vodou botnatelných elastomerů podle vynálezu je tvořena polymerem na bázi hydrofilních monomerů vybraných ze skupiny zahrnující glykolmonomethakryláty a akryláty, dihydroxyestermonomethakryláty či akryláty, akrylamid, methakrylamid, Nsubstituované akrylamidy a methakrylamidy, N,N-di-substituované akrylamidy a methakrylamidy, kyselinu akrylovou a kyselinu methakrylovou, N-vinylpyrrolidon, a jejich kombinace.
Podstata způsobu přípravy kompozitních. vodou botnatelných elastomerů podle vynálezu spočívá v tom, že se uvnitř matrice hydrofobní elastomerní složky a/nebo plniva provede srážecí nebo roztoková polymerizace hydrofilního monomeru nebo směsí monomerů v přítomnosti jednoho nebo více rozpouštědel, síťovadla a iniciátoru radikálové polymerizace.
Způsobem podle vynálezu se postupuje tak, že hydrofobní elastomerní složka se před polymerizací nabotná směsí jednoho nebo více monomerů, jednoho nebo více rozpouštědel, siťovadla a iniciátoru radikálové polymerizace nebo se s touto směsí smíchá a po polymerizací se rozpouštědlo odstraní odpařením, destilací, extrakcí nebo vypráním.
Síťovadlo obsahující alespoň dvě polymerizovatělně nenasycené vazby je vybráno ze skupiny zahrnující ethylenglykoldimethakrylát, ethylenglykoldia^rylát, di- a triethylenglykoldimethakrylát a - diakrylát, 1,3-propandioldimethakrylát či -diakrylát, divinylbenzen, sorbitoldimethakrylát, bis-akrylamid, allylmethakrylát.
Síťovací monomer se používá v množství hmot% na celkovou hmotnost směsi s výhodou v množství v rozmezí 0,5 až hmotnost směsi monomer - rozpouštědlo.
v rozmezí 0,01 až 10 monomer-rozpouštědlo, hmot.% na celkovou
Jako iniciátory radikálové polymerace se používájí iniciátory vybrané ze skupiny sestávající z azosloučenin jako azo-bis(isobutyronitril), peroxykarbonátů jako isopropylperkarbonát, peroxyesterů, peroxyetherů, iniciačních redox systémů sestávajících z peroxysulfátů - methabisulfátů, peroxysulfátů-TEMED a UV iniciátorů jako benzoinethery.
Rozpouštědlo které je rozpouštědlem pro monomer a botnadlem nebo rozpouštědlem pro hydrofobní fázi je vybráno ze skupiny sestávající z vody, alifatických alkoholů, glykolů, cyklických etherů, cellosolvů, dimethylsulfoxidu, dimethylformamidu, diacetinu aromatických a alifatických uhlovodíků, alifatických a aromatických uhlovodíků, chlorovaných uhlovodíků, a jejich směsí.
Jedním z význaků způsobu přípravy kompozitních vodou botnatelných elastomerů podle vynálezu je, že se proces srážecí nebo roztokové polymerizace opakuje jednou nebo vícekrát za použití stejných nebo rozdílných monomerů, rozpouštědel, síťovadel a iniciátorů.
Dále je způsob vyznačený tím, že srážecí nebo roztoková polymerizace se provádí jenom v nabotnalé povrchové vrstvě.
Způsob podle vynálezu je dále vyznačený tím, že srážecí nebo roztoková polymerizace se provádí jen v hydrofobní matrici nebo jen v hydrofilním plnivu.
Způsob přípravy vodou botnatelného elastomeru podle vynálezu lze provádět také tak, že srážecí nebo roztoková polymerizace se provádí v hydrofobní matrici a hydrofilním plnivu.
Spojitá či komunikující matrice podle vynálezu představuje jednolitý polymer nebo částice, které se dotýkají. V případě komunikující matrice se částice hydrogelu separované od hydrofobní fáze následkem povrchových interakcí dotýkají a umožňují vzájemnou komunikaci mezi sebou například botnání vodou.
Kompozitní vodou botnatelné elastomery podle vynálezu obsahují hydrogelové částice rovnoměrně rozmístěné v celém objemu, které byly zabudované do hydrofobní matrice a/nebo do plniva srážecí nebo roztokovou polymerizací.
Hydrogelové částice mohou být vytvořeny in-situ ve vulkanizovaném kaučuku stejně tak jako v nezesítěném polymeru, který je po ukončení srážecí polymerizace a odstranění případně použitých rozpouštědel dodatečně zvulkanizován.
Způsob vytvoření hydrofilníhho plniva in-situ” má oproti patentu 4,696,974 výhodu, že vzniklé rozmístěno a má mikronovou až bez potřeby intenzivního mletí odstraní možnost aglomerace částic způsobu přípravy podle US plnivo je rovnoměrně submikronovou velikost a promícháváni. Současně se plniva a problémy s nekompatibilitou hydrofilních částic o velikém povrchu s hydrofobním polymerem. Tímto způsobem se dá také připravit plnivo kovalentně navázané na nevulkanizovaný elastomer.
Podle předloženého vynálezu je elastomer nabotnán směsí jednoho nebo více monomerů a jedním nebo více rozpouštědly obsahujícími vhodný iniciátor radikálové polymerizace a případně síťovadlo.
V druhém případě směs monomerů a rozpouštědel je vmíchána do nevulkanizovaného kaučuku.
Výběr iniciátoru je ovlivněn rozpustností v použitých monomerech a rozpouštědlech.
Rozpouštědlo nebo směs rozpouštědel je vybrána podle toho, do které fáze nebo fází se má hydrogel zabudovat - do hydrofobní matrice, hydrofilního plniva, hydrofobního plniva a hydrofobní matrice, a hydrofilního plniva, ale vždy takové rozpouštědlo, které lze po ukončení srážecí polymerace odstranit odpařením, destilaci, extrakcí nebo vypráním.
Množství hydrogelu zabudovaného do hmoty elastomeru nebo kaučuku závisí na schopnosti elastomeru nebo kaučuku botnat v rozpouštědle, na koncentraci monomeru nebo monomerů ve směsi rozpouštědlo-monomer. V případě nezesítěného kaučuku závisí na misitelnosti a zpracovatelnosti plněného polymeru. Velikost částic vytvořených ve srážecí polymerací závisí na koncentraci monomeru, na druhu rozpouštědla a schopnosti monomeru difundovat elastomerní matricí a botnaci síle rozpouštědla. Velikost částic je v rozmezí od 0,001 do 1,0 mikronu.
Výhodou tohoto způsobu je, že velice malé množství -τ' hydrogelových částic 0,1 až 10,0% hmot. se může zabudobat do elastomeru, zatímco submikronové částice mající velký mezifázový povrch ještě udržují homogenní disperzi a komunikaci mezi sebou. Na druhé straně je možné připravit materiály s extrémně vysokým obsahem hydrogelových částic opakovanou srážecí polymerizací. Materiály připravené podle předloženého způsobu mají stejný obsah hydrogelových částic jak ve hmotě tak na povrchu. Tyto materiály mohou být s výhodou použity pro cílený transport ve vodě rozpustných nízkomolekulárních sloučenin.
Způsob podle vynálezu umožňuje zabudování hydrogelů do finálních výrobků zhotovených z vulkanizovaných elastomerů vyrobených známými technikami jako vytlačování, lisostřikem, přetlačováním : hadičky, katetry, filmy atd. Pokud má být u výrobku hydrofilizován jenom povrch nechá se před polymerižací nabotnat jenom povrch předmětu směsí rozpouštědlo - voda, čimž se vytvoří gradient hydrofility. Tento způsob dodatečného plnění elastomerů může být vhodný například u katetrů a jiných výrobků, které by neměly změnit rozměry v důsledku tohoto zpracování. Srážecí polymerizaci lze opakovat vícekrát, přičemž se používají stejné nebo rozdílné monomery a rozpouštědla.
Tímto způsobem lze zabudovat do elastomerů směsi hydrofilních polymerů, vysrážené částice uvnitř polymerního plniva, kdy se vytváří plnivo s interpenetrovanou sítí, případně kovalentně vázané, kopolymery jež by se jinak daly těžko připravit v důsledku nevhodných kopolymerizačních parametrů a dosáhnout různé úrovně hydratace , smáčivosti, transportu ve vodě rozpustných sloučenin a mechanických vlastností.
Rovněž lze tímto způsobem lehce připravit elastomery mající různé hydrogelové částice vedle sebe a/nebo hydrogelové částice ve formě vysráženého polymeru uvnitř hydrofilního plniva. Srážecí polymerizaci reaktivních monomerů ( glycidylmethakrylát, methakryloylchlorid atd.) lze připravit hydrofilní plniva schopná další reakce, kovalentní vazby, účinné jednotky naroubování další (heparin, enzymy, speciální biologicky proteiny, aminokyseliny atd.). Membrány zhotovené z materiálu podle vynálezu mají optimální charakteristiky pro transport kyslíku mezi dvěma vodnými prostředími protože mají uvnitř materiálu mezi hydrofilním plnivem a hydrofobní matrici velké mezifázové povrchy a mohou se proto použít jako oxygenátory.
Monomery nebo směs monomerů a silikonový kaučuk je možno například volit tak, že po ukončení srážecí polymerace, odstranění rozpouštědla a zbotnání takto vzniklého hydrofilního silikonového elastomeru vodou, vznikne vodou botnatelný plněný a opticky transparentní silikonový kaučuk vhodný například pro přípravu kontaktních či intraokulárních čoček nebo jiných lékařských pomůcek, u kterých je transparence nezbytnou podmínkou.
Další výhodou způsobu podle vynálezu ve srovnání například s mícháním hydrofilního plniva s nevulkanizovaným silikonem a vysokoteplotnou vulkanizaci kaučuku je to, že plnivo, které by jinak procházelo nežádoucími změnami při zahřívání počas vulkanizace může být zabudováno do již vulkanizovaného kaučuku, čímž se vyhne vystavení vysokým teplotám.
V případě přípravy plniva roztokovou polymerizací, monomer nebo směs monomerů může být zvolena tak, aby vytvořila vodou rozpustný polymer, který slouží jako kontinuelně uvolňovaný lubrikant s výhodou u aplikací jako jsou katetry.
Příklady provedení
Příklad 1
Hadička o vnitřním průměru 2mm a tloušťce stěny 5 mm z plněného silikonového elastomeru byla nabotnána ve směsi 30% hmot. 2-hydroxyethylmethakrylátu (HEMA) obsahujícího 1,5 % hmot. ethylenglykoldimethakrylátu (EGDMA) a 70% hmot. toluenu s obsahem 0,5% hmot. azo-bis(isobutyronitrilu) (ABIN) jako thermoiniciátoru až do rovnovážného stavu, který byl dosažen po 2 hodinách. Po této době činil obsah směsi monomer - rozpouštědlo v hadičce 70% hmot. Poté byla hadička umístěná do nádoby naplněné dusíkem nasyceným páry toluenu o teplotě 80°C. Po 1 hodině byla srážecí polymerizace HEMy uvnitř silikonové hadičky ukončena, hadička z nádoby vyndána a toluen vysušen ve vakuu při 60°C, lOmm/Hg po dobu 2 dvou hodin. Takto upravená silikonová hadička měla obsah vody 12% hmot.
Příklad 2
Silikonová hadička plněna póly(2-hydroxyethylmethakrylátem) (PHEMA), připravená podle příkladu 1 byla nabotnána ve vodném roztoku 10% hmot. methakrylátu sodného, 10% hmot. 2-hydroxyethylmethakrylátu (HEMA) s obsahem 2% hmot. ethylenglykoldimethakrylátu (EGDMA) a 1% hmot. persíranu amonného, ve vodě rozpustného thermoiniciátoru po dobu 2 hodin, kdy byla dosažena rovnováha. Poté byla umístěna v reaktoru plněném inertní dusíkovou atmosférou nasycenou vodními parami a zahřátou na 80°C. Po 1 hodině byla hadička vyndána a umístěna v kádince s destilovanou vodou. Obsah vody činil 53% hmot. a povrch hadičky byl smáčítelný a kluzký.
Příklad 3
Fólie z kompozitního materiálu zhotoveného podle US Patentu 4,696,974 obsahující jako plnivo 50% práškového poly(2-hydroxyethylmethakrylátu) a majícího obsah vody 20% hmot. a nesmáčitelný povrch byla až do rovnováhy nabotnaná ve směsi 30% hmot. 2-hydroxyethylmethakrylátu s obsahem 1,5% hmot. ethylenglykoldimethakrylátu (EGDMA) a 70% hmot. toluenu obsahujícího 1% azo-bis(isobutyronitrilu) (ABIN). Pak byla reakční směs monomer - rozpouštědlo společně se zbotnalou fólii probublávána po dobu 3 minut dusíkem a poté zahřátá na 60oe po dobu 1,5 hodiny v uzavřené nádobě ponořené ve vodní lázni. Po ukončení polymerizace byla fólie vyndána z reaktoru a sušena při 65°C, lOmm/Hg podobu 2 hodin ve vakuové sušárně. Fólie z kompozitního materiálu upravovaná tímto způsobem měla obsah vody 32% hmot. a smáčítelný povrch.
Příklad 4
Hadička ze silikonového elastomerů s vnějším průměrem 5mm a sile stěny 0,lmm byla protahována směsí 15 % hmot 2-hydroxy- ethylmethakrylátu s obsahem 2% hmot. ethylenglykoldimethakrylátu (EGDMA), 15% kyseliny methakrylové a 70% toluenu obsahujícího 1,5% hmot. ABIN jako iniciátoru. Směs byla současně probublávaná dusíkem. Doba zdržení hadičky ve směsi v ponorné zóně byla 3 minuty. Po přechodu ponornou či botnací zónou byla hadička vedena přes polymerizační zónu, která byla naplněna dusíkem nasyceným parami toluenu a vyhřívaná na 80”C. Doba expozice činila 15 minut. Poté byla hadička sušena ve vakuové sušárně jako v příkladu 3, kondicionována roztokem hydroxidu amonného a vypraná destilovanou vodou. Povrch hadičky byl silně smáčitelný, kluzký a průměr hadičky (trubky) se nezvětšil o více než 0,2 mm.
Příklad 5
Fólie o tloušťce 1 mm připravena z dvousložkového neplněného transparentního silikonového elastomerů vulkanizováného vinylickou adicí byla umístěna do nádoby obsahující směs monomerů 20% hmot. dimethylarainoethylmethakrylátu, 10 % hmot. kyseliny methakrylové, 3% hmot. ethylenglykolmethakrylátu, 66,5% toluenu a 0,5% 2,2'-azo-bis(2,4-dimethylpentanenitrilu) jako iniciátoru tepelné radikálové polymerace. Fólie byla ponechána ve směsi 2 hodiny při pokojové teplotě za účelem rovnoměrného probotnání. poté byla směs probublána proudem dusíku po dobu 3 minut a nádoba byla zanořena do vodní lázně o teplotě 60“C. Po 2 hodinách byla fólie vyňata z reakční nádoby a toluen byl odstraněn ve vakuové sušárně podle příkladu
3. Po rovnovážném zbotnání v destilované vodě se fólie stala transparentní, smáčivou, s obsahem vody 30% hmot lepšími mechanickými vlastnostmi ve srovnání neplněným silikonovým elastomerem.
a s výrazné s výchozím
Příklad 6
Směs skládající se z 25 g hydroxyethylmethakrylátu, 5 g kyseliny methakrylové, 0,5 g ethylenglykoldimethakrylátu, 1,0 g t-butylperoxyneodekanoátu, 69,5 g silikonového elastomeru a 150 g toluenu byla nalita do 500 ml reakční baňky a byla probublána dusíkem. Baňka byla uzavřena a uchycena do rotační opdarky a zanořena do vodní lázně o teplotě 50°C. Směs byla ponechána v baňce za pomalého otáčení po dobu 6 hodin do ukončení srážecí polymerace. Poté byl k baňce připojen zpětný chladič a toluen spolu s nezreagovanými zbytkovými monomery byl odstraněn odpařením za rotace při 50°C a vakuu 10 mm/Hg. Takto získaný plněný nezesítěný silikonový elastomer obsahující 28,5% hmot. hydroflíního a rovnoměrně rozmístěného hydrogelového plniva o submikronové velikosti byl použit k přípravě fólie.
Příklad 7
Trubička ze silikonového elastomeru upravená podle příkladu 1 byla zbotnána do rovnovážného stavu ve směsi obsahující 30% hmot. N-vinylpyrolidonu, 0,3% hmot. t-butyl-peroxy-2ethylhexanoátu a 69,7% hmot. toluenu. Poté byla polymerizace a úprava provedena stejným způsobem jako v příkladu 3. Získaná trubička měla kluzký povrch po smočení vodou.

Claims (15)

1. Kompozitní vodou botnatelné elastomery sestávající z hydrofóbní elastomerní složky a hydrofilní polymerní složky v nichž jak hydrofóbní tak hydrofilní složka tvoří spojitou nebo komunikující matrici.
vulkani zovaný synthetický
2. Kompozitní vodou botnatelné elastomery podle nároku 1, vyznačené tím, že hydrofóbní elastomerní složka je vybraná ze skupiny zahrnující plněný a neplněný, a nevulkanizovaný silikonový, přírodní, butadienstyrenový, butadienový, isoprenový, isobutylenisoprenový, ethylenpropylenový, ethylenpropylendienový, chlorbutylo vý, brombutylový, chloroprenový, butadien- akrylonitrilový, akrylátový, urethanový, fluorouhlíkový, chlorsulfonovanýpolyethylenový, chlorovaný-polyethylenový, ethylenvinylacetátový, polysulfidový, hydrinový kaučuk.
3. Kompozitní vodou botnatelné elastomery podle nároků 1 a 2, vyznačené tím, že hydrofilní polymerní složka je tvořena polymerem na bázi hydrofilních monomerů vybraných ze skupiny zahrnující glykolmonomethakryláty a akryláty, dihydroxyestermonomethakryláty či akryláty, akrylamid, methakrylamid, Nsubstituované akrylamidy a methakrylamidy, N,N-di-substituované akrylamidy a methakrylamidy, kyselinu akrylovou a kyselinu methakrylovou, N-vinylpyrrolidon a jejich kombinací.
4. Způsob přípravy kompozitních vodou botnatelných elastomerů podle nároků 1 až 3, vyznačený tím, že se uvnitř matrice hydrofóbní elastomerní složky a/nebo plniva provede srážecí nebo roztoková polymerizace hydrofilního monomeru nebo směsí monomerů v přítomnosti jednoho nebo více rozpouštědel, síťovadla a iniciátoru radikálové polymerizace.
5. Způsob podle nároku 4, vyznačený tím, že hydrofobní elastomerní složka se před polymerizací nabotná směsí jednoho nebo více monomerů, jednoho nebo více rozpouštědel, síťovadla a iniciátoru radikálové polymerizace nebo se s touto směsí smíchá a po polymerizací se rozpouštědlo odstraní odpařením, destilací, extrakcí nebo vypráním.
6. Způsob podle nároků 4 a 5, vyznačený tím, že síťovadlo obsahující alespoň dvě polymerizovatělně nenasycené vazby je vybráno ze skupiny zahrnující ethylenglykoldimethakrylát, ethylenglykoldiacrylát, di- a tri-ethylenglykoldimethakrylát a - diakrylát, 1,3-propandioldimethakrylát či -diakrylát, divinylbenzen, sorbitoldimethakrylát, bis-akrylamid, allylmethakrylát.
7. Způsob podle nároků 4 až 6, vyznačený tím, že množství síťovacího monomeru je v rozmezí 0,01 až 10 hmot.% na celkovou hmotnost směsi monomer-rozpouštědlo.
8. Způsob podle nároků 4 až 7, vyznačený tím, že množství síťovacího monomeru je v rozmezí 0,5 až 3 hmot.% na celkovou hmotnost směsi monomer- rozpouštědlo.
9. Způsob podle nároků 4 až 8, vyznačený tím, že iniciátor radikálové polymerace je vybrán ze skupiny sestávající z azosloučenin jako azo-bis(isobutyronitril), peroxykarbonátů jako isopropylperkarbonát, peroxyesterů, peroxyetherů, iniciačních redox systémů sestávajících z peroxysulfátů - methabisulfátů, peroxysulfátů-TEMED a UV iniciátorů jako benzoinethery.
10. Způsob podle nároků 4 až 9, vyznačený tím, že rozpouštědlo které je rozpouštědlem pro monomer a botnadlem nebo rozpouštědlem pro hydrofobní fázi je vybráno ze skupiny sestávající z vody, alifatických alkoholů, glykolů, cyklických etherů, cellosolvů, dimethylsulfoxidu, dimethylformamidu, diacetinu aromatických a alifatických uhlovodíků, alifatických a aromatických uhlovodíků, chlorovaných uhlovodíků, a jejich směsí.
11. Způsob přípravy vodou botnatelných elastomerů podle nároků 1 až 3, vyznačený tím, že se proces srážecí nebo roztokové polymerizace opakuje jednou nebo vícekrát za použití stejných nebo rozdílných monomerů, rozpouštědel, síťovadel a iniciátorů.
12. Způsob přípravy vodou botnatelných elastomerů podle nároku 4, vyznačený tím, že srážecí nebo roztoková polymerizace se provádí jenom v nabotnalé povrchové vrstvě.
13. Způsob přípravy vodou botnatelných elastomerů podle nároku 4, vyznačený tím, že srážecí nebo roztoková polymerizace se provádí jen v hydrofobní matrici.
14. Způsob přípravy vodou botnatelného elastomerů podle nároku 4, vyznačený tím, že srážecí nebo roztoková polymerizace se provádí jen v hydrofilním plnivu.
15. Způsob přípravy vodou botnatelného elastomerů podle nároku 4, vyznačený tím, že srážecí nebo roztoková polymerizace se provádí v hydrofobní matrici a hydrofilním plnivu.
CZ97700A 1997-03-07 1997-03-07 Kompozitní voda botnatelné elastomery a způsob jejich přípravy CZ70097A3 (cs)

Priority Applications (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ97700A CZ70097A3 (cs) 1997-03-07 1997-03-07 Kompozitní voda botnatelné elastomery a způsob jejich přípravy
PCT/CZ1998/000013 WO1998040425A1 (en) 1997-03-07 1998-03-05 Composite water swellable elastomers and method of preparation thereof

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ97700A CZ70097A3 (cs) 1997-03-07 1997-03-07 Kompozitní voda botnatelné elastomery a způsob jejich přípravy

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ70097A3 true CZ70097A3 (cs) 1998-09-16

Family

ID=5462118

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ97700A CZ70097A3 (cs) 1997-03-07 1997-03-07 Kompozitní voda botnatelné elastomery a způsob jejich přípravy

Country Status (2)

Country Link
CZ (1) CZ70097A3 (cs)
WO (1) WO1998040425A1 (cs)

Families Citing this family (19)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
GB2359814B (en) * 2000-02-11 2004-11-03 Univ East London Pervaporation separation of ethanol/water mixtures
WO2003031489A2 (en) * 2001-10-12 2003-04-17 Carlsberg A/S Matrix for solid-phase organic synthesis
US20040084162A1 (en) 2002-11-06 2004-05-06 Shannon Thomas Gerard Low slough tissue products and method for making same
DK200301027A (da) * 2003-07-04 2005-01-05 Nkt Res & Innovation As A method of producing interpenetrating polymer networks (IPN) and applications of IPN'S
CN1331936C (zh) * 2005-12-08 2007-08-15 武汉化工学院 一种制备耐高温遇水膨胀橡胶的方法
US8802197B2 (en) 2006-11-03 2014-08-12 Ptt Holding Aps Method of producing an article comprising an interpenetrating polymer network (IPN) and an article comprising an IPN
WO2008052563A1 (en) * 2006-11-03 2008-05-08 Nanon A/S A method of producing an article comprising an interpenetrating polymer network (ipn) and an article comprising an ipn
US9593209B2 (en) 2009-10-22 2017-03-14 Dow Corning Corporation Process for preparing clustered functional polyorganosiloxanes, and methods for their use
EP2490663B1 (en) 2009-10-23 2017-09-20 Dow Corning Corporation Silicone compositions comprising a swollen silicone gel
WO2011049919A1 (en) 2009-10-23 2011-04-28 Dow Corning Corporation Hydrophilically-modified silicone compositions
KR101757676B1 (ko) * 2011-03-08 2017-07-13 주식회사 케이씨씨 실리콘 엘라스토머 조성물, 이를 이용하여 제조되는 실리콘 엘라스토머 및 실리콘 페이스트
WO2014124367A1 (en) 2013-02-11 2014-08-14 Dow Corning Corporation Method for forming thermally conductive thermal radical cure silicone compositions
CN104968748B (zh) 2013-02-11 2017-03-29 道康宁公司 烷氧基官能化有机聚硅氧烷树脂和聚合物及其相关形成方法
JP6426628B2 (ja) 2013-02-11 2018-11-21 ダウ シリコーンズ コーポレーション 官能基密集型ポリオルガノシロキサン及びシリコーン反応性希釈剤を含む硬化性シリコーン組成物
JP6426629B2 (ja) 2013-02-11 2018-11-21 ダウ シリコーンズ コーポレーション アルコキシ官能性シロキサン反応性樹脂を含む湿気硬化性ホットメルトシリコーン接着剤組成物
JP6370812B2 (ja) 2013-02-11 2018-08-08 ダウ シリコーンズ コーポレーション クラスタ化官能性ポリオルガノシロキサン、これを生成するプロセス、及びこれを使用する方法
WO2014124364A1 (en) 2013-02-11 2014-08-14 Dow Corning Corporation Stable thermal radical curable silicone adhesive compositions
EP3196229B1 (en) 2015-11-05 2018-09-26 Dow Silicones Corporation Branched polyorganosiloxanes and related curable compositions, methods, uses and devices
CN111285971B (zh) * 2020-03-07 2022-06-10 青岛科技大学 一种聚乙烯基吡咯烷酮/氯化聚乙烯吸水膨胀橡胶的制备方法

Family Cites Families (5)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US4196065A (en) * 1973-11-09 1980-04-01 Commissariat A L'energie Atomique Hydrophobic substrate with grafted hydrophilic inclusions
US4569964A (en) * 1983-10-27 1986-02-11 The Dow Chemical Company Heat/light stable interpenetrating polymer network latexes
CS251890B1 (en) * 1985-05-20 1987-08-13 Jiri Sulc Hydrophilic silicon composition and method of its production
JPH04298516A (ja) * 1991-03-27 1992-10-22 Sanyo Chem Ind Ltd 水膨潤性複合樹脂組成物
FR2709756B1 (fr) * 1993-09-10 1995-10-20 Essilor Int Matériau hydrophile, transparent à haute perméabilité à l'oxygène, à base d'un polymère à réseaux interpénétrés, son mode de préparation et fabrication de lentilles de contact souples à haute perméabilité à l'oxygène.

Also Published As

Publication number Publication date
WO1998040425A1 (en) 1998-09-17

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ70097A3 (cs) Kompozitní voda botnatelné elastomery a způsob jejich přípravy
US8940337B2 (en) Transparent bacterial cellulose nanocomposite hydrogels
EP0068509B1 (en) Antithrombogenic biomedical material
US3961379A (en) Bioimplantable device from crosslinked, swollen, hydrophilic polymers
AU2003213037B2 (en) Polymerization process and materials for biomedical applications
KR100789082B1 (ko) 반고체 전구체로부터의 생체의학적 성형 물질
WO1992005697A1 (en) Surface modified surgical instruments, devices, implants, contact lenses and the like
EP0551309A1 (en) Surface modified surgical instruments, devices, implants and the like
EP1035855A1 (en) Process for the surface modification of a polymer substrate and polymers formed therefrom
DE60202866D1 (de) Beschichtungen vom typ "bottle-brush" mit verwirbelten polymeren
NO158811B (no) Vannabsorberende polymerblanding paa basis av en vannopploeselig polymer av en vinyllaktam og en vannuopploeselig kopolymer.
PT91801B (pt) Processo para a preparacao de polimeros moldados com superficies hidrofilicas
CS251890B1 (en) Hydrophilic silicon composition and method of its production
US20040266941A1 (en) Biomedical molding materials from semi-solid precursors
JPS6334447B2 (cs)
CA2017349C (en) Rubbers swellable with water and aqueous solutions and the method for producing the same
US4123406A (en) Method of preparing shaped articles from cross-linked hydrogels
WO1992010533A1 (en) Polyvinyl pyrrolidone-grafted coatings on preformed polymers
JPH0311787B2 (cs)
EP1352735A2 (en) Process for producing an ocular lens having a highly hydrophilic lens surface and ocular lens produced by the process
JPH10176021A (ja) 親水性樹脂および医用材料
JPH10152533A (ja) 親水性樹脂及び医用材料
JPH11302421A (ja) 表面親水性成形物の製造方法
EP4269458A1 (en) High oxygen permeability silicone hydrogel composition, contact lens made from high oxygen permeability silicone hydrogel composition and manufacturing method thereof
Vondráček et al. Silicone rubber-hydrogel composites as biomaterials

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic