CZ525U1 - Tepelněizolační materiál - Google Patents

Tepelněizolační materiál Download PDF

Info

Publication number
CZ525U1
CZ525U1 CZ1993798U CZ79893U CZ525U1 CZ 525 U1 CZ525 U1 CZ 525U1 CZ 1993798 U CZ1993798 U CZ 1993798U CZ 79893 U CZ79893 U CZ 79893U CZ 525 U1 CZ525 U1 CZ 525U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
foil
bubbles
film
plastic
insulating material
Prior art date
Application number
CZ1993798U
Other languages
English (en)
Inventor
Miroslav Ing. Král
Jana Ing. Zakuciová
Original Assignee
Union Kommerz, Spol. S R.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Union Kommerz, Spol. S R.O. filed Critical Union Kommerz, Spol. S R.O.
Publication of CZ525U1 publication Critical patent/CZ525U1/cs

Links

Landscapes

  • Laminated Bodies (AREA)
  • Building Environments (AREA)

Description

Oblast techniky
Řešení se týká materiálu pro tepelnou izolaci zařízení a stavebních objektů.
Dosavadní stav techniky
Problematika tepelné a chladové izolace má - vzhledem ke stále narůstající spotřebě energií a jejich omezeným exploatovatelným zdrojům - rapidně se zvyšující význam. Z různých literárních pramenů i technické praxe je známo vícero technických řešení, které jsou však všechna založena na základním fyzikálním poznatku o diferencovaném prostupu tepla přes různé materiály, přičemž se ještě eventuálně využívá reflexní schopnost hliníkové fólie odrážet teplo. Z teorie je známé, že nej lepším izolátorem tepla je vákuum, ale vzhledem k technickým problémům s jeho uchováním nenašlo v praxi podstatnější uplatnění. Z hlediska fázového stavu látek jsou nej lepšími izolanty plynné látky,· které se již v oblasti tepelněizolační techniky i rozsáhle využívají. Jedná se hlavně o různé skleněné, čedičové nebo minerální vaty, u kterých je izolační efekt primárně determinovaný vzduchovými mezerami nacházejícími se mezi jednotlivými vlákny. Druhý technický významný způsob realizace tohoto druhu izolace, představují pěnové umělé hmoty, v objemu kterých je prostřednictvím plynotvorných přísad do základního plastu vytvořené množství plynem vyplněných dutin. V praxi používané tepelněizolační materiály obsahují často i různé výztuže (např. pletivo z ocelových drátů), které zlepšují jejich pevnostní charakteristiky.
Všechny doposud v praxi používané tepelněizolační materiály však mají několik závažných nedostatků.
K nej důležitějším je možné zařadit relativně vysoký podíl materiálu v pevné fázi v porovnání s obsahem plynné fáze, což má potom negativní dopad na tepelněizolační vlastnosti materiálu, jeho hmotnost, problémy s manipulací a samozřejmě i na jeho cenu. Dalším důležitým nedostatkem je nedostatečná časová stabilita a postupná degradace vlastností, hlavně u materiálů na bázi plastů. U izolantů vyráběných v tvaru rohoží nebo matrací přistupuje ještě i problém s jejich upevněním na příslušný objekt.
Podstata technického řešeni
Uvedené nedostatky známých tepelněizolačních materiálů v podstatné míře odstraňuje nový materiál podle technického řešení, kterého podstata spočívá v tom, že mezi dvěma AI fóliemi je rovnoběžně s nimi umístěná plastová fólie o tlouštce alespoň 0,05 mm, obsahující navzájem izolované plynotěsně uzavřené bubliny o průměru a výšce minimálně 2 mm. Tato fólie je upevněná alespoň na okrajích jedné AI fólie, přičemž okraje obou AI fólií jsou navzájem spojeny. Podstatný znak nového technického řešení spočívá právě v oboustranné aplikaci AI fólií na plastovou fólii, vzhledem k tomu, že běžně používané a ekonomický výhodné plasty (např. polyetylén) podléhají v důsledku působení ultrafialového a infračerveného záření tak rychlé degradaci, že jejich použití v technické praxi se tím stává - s výjimkou speciálních případů neekonomické. Krycí a reflexní AI fólie zabraňují přístupu UF a IČ záření k plastu a tím se jeho životnost řádově prodlužuje. Významným znakem· je i použití plastem obalených bublin, které umožňují dosáhnout velmi výhodný poměr objemu vzduchu k celkovému objemu materiálu, a tím výhodné tepelněizolační vlastnosti při nízkých výrobních nákladech.
Výhodně je plastová fólie s bublinami jednou stranou plynotěsně fixovaná na vnitřní stranu AI fólie, která v tomto případě vytváří plynotěsný uzávěr plynových bublin. Výrazné zlepšení izolačních vlastností se dosáhne, když na vnitřní stranu každé AI fólie je upevněna jedna plastová fólie s bublinami a mezi nimi je rovnoběžně umístěná ještě alespoň jedna plastová fólie s bublinami. Z hlediska odolnosti proti * degradaci použité plastové fólie vlyvem vnějšího prostředí a zlepšení časové stability vlastností izolačního materiálu je výhodné, když okrajový spoj AI fólií je po celém obvodě vyhotovený jako plynotěsný spoj, výhodně jako plošný svár. Pro zabezpečení nízké hmotnosti a nízkých výrobních nákladů tepelněizolačního materiálu je vhodné, když plastová fólie s bublinami je vyrobená z vysokotlakového polyetylénu o nízké hustotě, plynotěsně uzavřené bubliny jsou plněné vzduchem a AI fólie jsou vytvořené jako vrstva AI o tloušťce alespoň 3 mm nanesená na plastové fólii o tloušťce alespoň 0,01 mm. Podstatné zjednodušení upevnění takovýchto fólií na izolovaný objekt se dosáhne, pokud alespoň na jedné straně rohože z tepelněizolačního materiálu podle technického řešení se umístí závěsná kovová oka tak, že tato v žádném směru nepřesahují šířku okrajového spoje AI fólií .a umístěna jsou tak, že vzdálenost mezi jejich středy je cca 20 cm.
Tepelněizolační materiál podle technického řešení má oproti dosavadním řešením řadu výhod, ke kterým patří hlavně nízká cena, nízká hmotnost, dobré tepelněizolační vlastnosti, vysoká časová stabilita aplikace na izolované elektromagnetická pole a bublin v plastové fólii zvukové podněty.
rozhodujících vlastností, lehká objekty, schopnost stínit i v důsledku plynotěsného uzavření i schopnost tlumit mechanické a
Příklad provedení řešení
Předmět řešení je realizovaný s použitím dvou AI fólií kašírovaných z vnitřní strany polyetylénovou (PE) fólií se vzduchovými bublinami, mezi kterými jsou umístěné další dvě PE fólie se vzduchovými bublinami, přičemž bubliny mají tvar válce u hliníkové fólie o průměru cca 6 mm a výšky cca 5 mm. Všechny fólie jsou na okraji spojené vzduchotěsným spojem vytvořeným plošným svařením tak, že výsledná tepelněizolační poduška má rozměry 250 x 250 x 17 mm. Šířka, svaru je cca 45 mm a na jedné straně podušky jsou na ploše svaru umístěna dvě závěsná oka z mosazi, která mají vnější průměr 40 mm, průměr vnitřního otvoru 30 mm a navzájem jsou od sebe vzdálena cca 200 mm. Součinitel tepelné vodivosti takovéhoto tepelněizolačního materiálu byl stanovený podle ČSN 72 7015
Bočkovou metodou a má hodnotu Λ = 0, 048 Ν.ια^.Κ1 a tepelný odpor má hodnotu R = 0,35 m2.K.W-1. Plošná hmotnost materiálu takovéto'konstrukce je 0,6 kg.m'2.
Průmyslové,, yy.ů.žiXolhost
Tepelněizolační materiál podle technického řešení má široké využití hlavně ve stavebnictví, ale jeho výhodné vlastnosti vytvářejí předpoklady úspěšné aplikace i v jiných oblastech, např. v nákladní dopravě, v konstrukci dopravních prostředků, jako reflexní panely ke zdrojům tepla apod.
TJ ,5 ____ TU v ?9f9s • '/ · \J t rns rc

Claims (8)

  1. o
    rc o o CZN 4-· r- o O o co (M
    NÁROKY NA OCHRANU
    1. Tepelněizolační materiál složený ze dvou vrstev AI fólie, mezi kterými je rovnoběžně s nimi umístěna alespoň jedna plastová fólie, vyznačující se tím, že plastová fólie je silná minimálně 0,05 mm a obsahuje navzájem izolované plynem plněné bubliny o průměru a výšce minimálně 2 mm, které jsou plynotěsně uža vřen/^arTOlTe je upevněna alespoň na okrajích jedné AI fólie, přičemž okraje AI fólií jsou navzájem spojené.
  2. 2. Tepelněizolační materiál podle bodu 1, vyznačující se tím, že plastová fólie je jednou plochou plynotěsně spojená s vnitřní stranou AI fólie tak, že AI fólie vytváří plynotěsný uzávěr bublin plastové fólie.
  3. 3. Tepelněizolační materiál podle bodů 1 a 2, vyznačující se tím, že na každou AI fólii je z vnitřní strany plynotěsně fixovaná jedna plastová fólie s bublinami a mezi nimi je umístěna ještě alespoň jedna plastová fólie s bublinami.
  4. 4. Tepelněizolační materiál podle bodu 1, vyznačující se tím, že AI fólie jsou po celé délce okrajů navzájem plynotěsně spojeny, výhodně plošným svarem.
  5. 5. Tepelněizolační materiál podle bodu 1 až 3, vyznačující se tím, že plastová fólie s bublinami je vyhotovená z vysokotlakového polyetylénu o nízké hustotě a bubliny jsou vyplněny vzduchem.
  6. 6. Tepelněizolační materiál podle bodů 1 až 4, vyznačující se tím, že AI fólie je vyhotovená jako AI vrstva o tloušťce minimálně 3 (im nanesená na povrchu alespoň 0,01 mm silné plastové fólie.
    I
  7. 7. Tepelněizolační materiál podle bodů 1 a 4, vyznačující se tím, že alespoň na jedné straně okrajového spoje AI fólií jsou umístěna alespoň dvě kovová závěsná oka tak, že celou svojí plochou leží na okrajovém spoji AI fólií.
  8. 8. Tepelněizolační materiál podle bodu 7, vyznačující se tím, že vzdálenost mezi závěsnými oky je asi 20 cm.
    / /
CZ1993798U 1993-04-23 1993-05-12 Tepelněizolační materiál CZ525U1 (cs)

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
SK4893 1993-04-23

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ525U1 true CZ525U1 (cs) 1993-07-21

Family

ID=38727994

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ1993798U CZ525U1 (cs) 1993-04-23 1993-05-12 Tepelněizolační materiál

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ525U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5270092A (en) Gas filled panel insulation
KR100741951B1 (ko) 건축물 내·외벽용 반사단열재
US4172915A (en) Thermal insulation
US4937125A (en) Lightweight sandwich designed for making multilayer structures resistant to impact and thermal aggressions
US4038447A (en) Flame resistant insulation blanket
US3574109A (en) Heat insulating laminate
JPS62121270A (ja) 遊動床及び遊動床板用のフオ−ム材の防音板及びその製造方法及びその溶接装置
KR102093562B1 (ko) 화염 확산 방지기능이 향상된 세라믹울 내장형 복합단열재 제조방법 및 그 방법으로 제조된 화염 확산 방지기능이 향상된 세라믹울 내장형 복합단열재
US4247583A (en) Insulating structure with polygonal cells
US5140797A (en) Expansion joint fire barrier systems
US4967527A (en) Expansion joint fire barrier systems
KR20110103225A (ko) 고기밀성 단열문의 단열패널
US4118543A (en) Reflectant foil insulated steel doors
US4999962A (en) Expansion joint fire barrier systems
US4340630A (en) Low conductivity gas sealed building insulation
CN107270040B (zh) 一种保温隔热板
CZ525U1 (cs) Tepelněizolační materiál
KR101558953B1 (ko) 단열성이 개선된 반사형 단열재
KR20170103235A (ko) 난연 단열필름
JPS59146993A (ja) 断熱構造体の製造方法
JPH068372A (ja) 断熱耐火パネル
KR20160089060A (ko) 단열성이 향상된 반사형 단열재
US3623934A (en) Fire-resistant laminated sheeting
GB2186838A (en) Thermal insulation material
Griffith et al. Gas-filled panel high-performance thermal insulation

Legal Events

Date Code Title Description
MK1K Utility model expired

Effective date: 20030512