CZ4954U1 - Stavebnicový prvek - Google Patents

Stavebnicový prvek Download PDF

Info

Publication number
CZ4954U1
CZ4954U1 CZ19954728U CZ472895U CZ4954U1 CZ 4954 U1 CZ4954 U1 CZ 4954U1 CZ 19954728 U CZ19954728 U CZ 19954728U CZ 472895 U CZ472895 U CZ 472895U CZ 4954 U1 CZ4954 U1 CZ 4954U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
webs
head
web
element according
recess
Prior art date
Application number
CZ19954728U
Other languages
English (en)
Inventor
Jan Ing. Arch. Louda
Original Assignee
Lotech Design Spol. S R.O.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Lotech Design Spol. S R.O. filed Critical Lotech Design Spol. S R.O.
Priority to CZ19954728U priority Critical patent/CZ4954U1/cs
Publication of CZ4954U1 publication Critical patent/CZ4954U1/cs

Links

Landscapes

  • Finishing Walls (AREA)

Description

Oblast techniky
Technické řešení se týká stavebnicového prvku, tvořeného alespoň dvěma stojinami s kameny, umožňujícího vytvořit tvarované stěny či předěly větších prostor, využitelné zejména pro muzea a galerie.
Dosavadní stav techniky
V současné době se ve výstavnictví, zejména muzejním a galeříjním, vystavované exponáty aplikují na zdi, popřípadě na uměle vytvořené stěny o tlouštce 30 až 45 cm se spárovým nebo bezespárovým povrchem se strukturou malby, tapety nebo potahované různými textilními materiály.
Stěny jsou vytvářeny deskami nebo prostorovými díly, polotovary, jejichž povrch umožňuje převěšování obrazů zatloukáním nebo šroubováním.
V současné době je stavba takovéto stěny převážně řešena jednorázovou truhlářskou atypickou výrobou, která je náročná na materiál, manuální kvalifikovanou práci a zvyšuje prašnost v prostředí galerií a muzeí. Po výstavě je nutno tyto umělé stěny likvidovat a nelze je znovu použít.
Z oblasti výstavnictví jsou známé stavebnice, z nichž lze vytvořit různé lehké stěny, eventuelně vitríny. Je znám systém hliníkových dutých profilů n-úhelníkového tvaru, k němuž je pevně připojen nejméně jeden C profil, do něhož lze zasunout další různě tvarované profily, ukončené U profilem s přírubou nebo T profilem. Nevýhodou těchto stavebnicových prvků je, že při jejich sestavování je nutno U nebo T profilem ukončený prvek zasunout do prvku s C profilem. Profily jsou po vložení výplňových desek viditelné a výsledná stěna je nevýhodně dělena sloupky. Další nevýhodou je, že při tvarování stěny v různých úhlech je nutno používat různé specielně tvarované prvky. Rovněž vytvoření samostojné stěny o tloušřce 30 až 45 cm je problematické.
Další současné známé stavebnicové prvky umožňují vytvořit stěny o tloušůce až do 10 cm z různě provedených sendvičových panelů. Nevýhodou je nutnost řešit zakrytí a těsnění spár u těchto panelů.
Podstata technického řešení
Uvedené nevýhody řeší stavebnicový prvek, tvořený alespoň dvěma stojinami s kameny, umožňující, v kombinaci s vhodně upraveným deskovým materiálem, vytvořit samostojné tvarové stěny či předěly větších prostor, využitelné zejména pro muzea a galerie, který podle technického řešení spočívá, v tom, že stojina je tvořena uzavřeným dutým profilem s výhodou ve tvaru obdélníka nebo lichoběžníka, na jednom konci opatřeným prvním vybráním s výhodou ve tvaru C, na druhém konci ukončeným válcovou hlavou, opatřenou až na 90 % délky obvodu radiálními výstupky. Na hlavu stojiny je nasunut nejméně jeden kámen, obepínající hlavu stoji-1CZ 4954 U1 ny. Kámen je na jedné straně opatřen nejméně dvěma vnitřními výstupky, zapadajícími mezi radiální výstupky hlavy stojiny, opačná strana kamene je opatřena článkem pro uchycení desky.
Článek pro uchycení desky je s výhodou tvořen druhým vybráním ve tvaru C, v němž je pohyblivě uložena matka šroubu, mezi níž a hlavou šroubu je volně umístěn kotevní terč pro uchycení desky..
Terč je s výhodou elipsovitého tvaru a zapadá do zářezu, vytvořeného v desce. Terč zapadá u sousedních desek vždy současně do zářezů těchto dvou sousedních desek.
Článek pro uchycení desky může být tvořen drážkou, vytvořenou v opačné straně kamene a kolmé k ose stojiny a kotevním H profilem s tvarovou pružinou.
Kámen je s výhodou symetrickým profilem ve tvaru dvou zrcadlově k sobě připojených kruhových segmentů, přičemž poloměry vepsaných kružnic obou segmentů jsou shodné s poloměrem hlavy stojiny a kruhové plochy segmentů jsou opatřeny nejméně dvěma vnitřními výstupky, s výhodou kapkovitého tvaru, mezi nimiž je vytvořeno druhé vybrání, mezi protilehlými konci kruhových segmentů jsou pak symetricky vytvořena třetí vybrání ve tvaru C.
Radiální výstupky hlavy stojiny a vnitřní výstupky segmentů jsou s výhodou kapkovitého tvaru.
Dvě stojiny lze vzájemně spojit přes dva po sobě valivé ozubené profily, spojené nejméně dvěma spojkami s dvěma osami otáčení. Po sobě valivé ozubené profily jsou opatřené na koncích čtvrtými vybráními ve tvaru C. Tato čtvrtá vybrání jsou pevně spojena s prvními vybráními stojin pomocí spon z kalené pérové oceli nebo pomocí specielních zámků.
Dvě až čtyři stojiny jsou spolu vzájemně pevně spojeny s výhodou přes křížový spojovací profil, opatřený pátými vybráními ve tvaru C, pátá vybrání křížového spojovacího profilu jsou pevně spojena s prvními vybráními stojin pomocí násuvných spon z kalené pérové oceli nebo pomocí specielních zámků.
Dvě stojiny mohou být též spolu vzájemně pevně spojeny přes distanční profil, ukončený na obou koncích specielním zámkem.
Kámen umožňuje připevnění desky ke stojině a bezespárové spojení dvou desek.
Symetrický kámen umožňuje spojení dvou stojin, popřípadě pomocí distančního profilu.
Stavebnicový prvek, tvořený alespoň jednou stojinou a kamenem podle technického řešení, je kompatibilní s dalšími zriámými stavebnicovými prvky, používanými zejména ve výstavnictví. Kombinací známých stavebnicových prvků a desek se stojinami a kameny podle technického řešení lze vytvořit panely s proměnlivou tloušťkou o síle až 40 cm a více.
-2CZ 4954 U1
Stojiny s kameny a deskou umožňují vyhotovení různě tvarovaných stěn, aniž by k tomu byly zapotřebí další specielně upravené stavebnicové profily.
Stojiny s kameny a deskami umožňují vytvářet souvislé bezspárové stěny. Stěny, vytvořené pomocí těchto stojin s kameny, lze jednoduše postavit i rozebrat a znovu jinde použít.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález je blíže osvětlen pomocí výkresů.
Na obr. 1 je znázorněna v axonometrii stěna, vytvořená pomocí stojin s kameny podle vynálezu.
Na obr. 2 je v průřezu znázorněno vytvoření stěny pomocí stojin s kameny, přičemž stojiny jsou spolu spojeny pomocí křížového spoje.
Na obr. 3 je znázorněno v půdoryse vytvoření stěny pomocí dvou stojin vzájemně spolu spojených přes dva po sobě valivé ozubené profily, spojené nejméně dvěma spojkami s dvěma osami otáčení . .
Na obr. 4 je znázorněno v průřezu spojení stojin pomocí distančního profilu včetně detailu specielního zámku.
Na obr. 5 je znázorněno spojení stavebnicových prvků pomocí distančních prvků uchycených ke kameni.
Na obr. 6 je znázorněno spojení stavebnicových prvků distančním profilem uchyceným ke křížovým spojům prvků.
Na obr. 7 je znázorněno uchycení desek pomocí symetrického kamene a kotevního terče.
Na obr. 8 je znázorněno uchycení desek pomocí nesymetrického kamene.
Příklady provedení
Příklad 1
Stěna, vytvořená pomocí stojin 1 s kameny ý, je v axonometrii znázorněná na obr. 1.
Stojiny 1 jsou vzájemně spojeny prostřednictvím křížového spoje. Desky 3 se zářezy 31. tvořící povrch stěny, jsou pomocí rovných a zahnutých kotevních terčů 27 kamenů 2 připojeny ke stojinám 1. Vytvoření rohů a bezspárové plochy lze provést pouze kombinací stojin 1 s kamenem 2 a křížového spojovacího profilu 7. Umístěním kamene 2 na stojině 1 lze vytvořit hranu stěny. K uchycení koncové části desek 3 jsou vhodné zahnuté kotevní terče 27. Nerovnosti podlahy lze vyrovnat pomocí běžně používaných patek 9, na nichž jsou umístěny stojiny 1.
-3CZ 4954 U1
Příklad 2
Vytvoření stěny pomocí stojin 1 s kameny 2, kde stojiny 1 jsou spolu spojeny pomocí křížového spojovacího profilu 7, je v půdorysu znázorněno na obr. 2.
Uchycení desek 3 pomocí násuvného kamene 2 a kotevního terče 27 je znázorněno v půdoryse a v axonometrii na obr. 7.
Čtyři stojiny 1 jsou spolu vzájemně pevně spojeny přes křížový spojovací profil 7, opatřený čtyřmi pátými vybráními 71 ve tvaru C, pátá vybrání 71 jsou pevně spojena s prvními vybráními 12 stojin 1 pomocí násuvných spon 5 z kalené pérové oceli.
Stojina 1 je tvořena uzavřeným dutým profilem 11 ve tvaru lichoběžníka, na jednom konci je opatřena prvním vybráním 12 ve tvaru C, na druhém konci je ukončena válcovou hlavou 13, opatřenou až na 90 % délky obvodu radiálními výstupky 14 ve tvaru kapky. Na hlavu 13 stojiny 1 jsou nasunuty kameny 2, obepínající hlavu 13 stojiny 1.
Kámen 2 je symetrickým profilem ve tvaru dvou zrcadlově k sobě připojených kruhových segmentů 28., přičemž poloměry vepsaných kružnic obou segmentů 28 jsou shodné s poloměrem hlavy 13. stojiny 1 a kruhové plochy segmentů 28 jsou opatřeny nejméně dvěma vnitřními výstupky 21, s výhodou kapkovitého tvaru, mezi nimiž je vytvořeno druhé vybrání 23. Mezi konci kruhových segmentů 28 jsou symetricky vytvořena třetí vybrání 29 ve tvaru C.
Jeden ze segmentů 28 obepíná hlavu 13 stojiny 1. V zrcadlově připojeném segmentu 28 je vytvořen článek 22 pro uchycení desky 3.. Článek 22 je tvořen druhým vybráním 23, v němž je pohyblivě uložena matka 24 šroubu 25, mezi níž a hlavičkou 26 šroubu 25 je volně umístěn kotevní terč 27 pro uchycení desky 3.·
Terč 27 je elipsovitého tvaru a zapadá do zářezu 31, vytvořeného v desce 2· Terč 27 zapadá vždy současně do zářezů 31 nejméně dvou sousedních desek 3..
Terč 27 se pomocí šroubu 25 připevní ke kameni 2, který se nasune na hlavu 13 stojiny 11. Terč 27 se vsune do zářezů 31 desek 3. Jednotlivé fáze postupu jsou zakresleny na obr. 7, označeny šipkami a očíslovány I až VI.
Příklad 3
Na obr. 3 je znázorněno v půdorysu vytvoření stěny pomocí dvou stojin 1, vzájemně spolu spojených přes dva po sobě valivé ozubené profily 4, spojené nejméně dvěma spojkami 41 s dvěma osami otáčení, opatřené na koncích čtvrtým vybráním 42 ve tvaru C. Tato čtvrtá vybrání 42 jsou pevně spojena s prvními vybráními 12 stojiny 1 pomocí spony 5 z kalené pérové oceli.
Stojina 1 je tvořena uzavřeným dutým profilem 11 ve tvaru lichoběžníka, na jednom konci je opatřena prvním vybráním 12 ve tvaru C, na druhém konci je ukončena válcovou hlavou 13., opatřenou až na 90 % délky obvodu radiálními výstupky 14 ve tvaru kap_4_ ky. Na hlavu 13 stojiny 1 jsou nasunuty kameny 2 obepínající hlavu 13 stojiny 1.
Kámen 2 je symetrickým profilem složeným ze dvou zrcadlově k sobě připojených kruhových segmentů 28, přičemž poloměry vepsaných kružnic obou segmentů 28 jsou shodné s poloměrem hlavy 13 stojiny 1 a segmenty 28 jsou opatřeny nejméně dvěma vnitřními výstupky 21, s výhodou kapkovitého tvaru, mezi nimiž je vytvořeno druhé vybrání 23.. Mezi protilehlými konci kruhových segmentů 28 jsou symetricky vytvořena třetí vybrání 29 ve tvaru C.
Jeden ze segmentů 28 obepíná hlavu 13 stojiny 1. V zrcadlově připojeném segmentu 28 je vytvořen článek 22 pro uchycení desky
3.
Příklad 4
Na obr. 4 je v řezu znázorněno spojení dvou stojin 1 ppmocí distančního profilu 8.
Distanční profil 8 je na obou koncích opatřen specielními zámky 6, které pevně připojí stojiny 1 k distančnímu profilu 8. Specielní zámky 6 zapadají do prvního vybrání 12 stojin 1.
Na obr. 4 je znázorněn detail specielního zámku 6. Hlava 65. jezdce 61 specielního zámku 6. je zasunuta do prvního vybrání 12. stojin 1. Distanční prvek 8 je ke stojině 1 fixován tím, že okraje prvního vybrání 12 ve tvaru C jsou sevřeny mezi hlavu 65. jezdce 61 specielního zámku 6 a protiplochu 81 distančního prvku
8. Poloha jezdce 61 je zajištěna fixačním prvkem 64, který je tvořen v tomto případě šroubem. Jezdec 61 lze po otočení fixačního prvku 64 vysunout prostřednictvím pružiny 63 z těla zámku 62, čímž se odpojí i distanční prvek 8. od stojiny 1.
Příklad 5
Na obr. 5 jsou jednotlivé stavebnicové prvky, tvořené spojením stojin 1, spojených křížovým profilem 7, propojeny paždíky, které jsou tvořeny distančním profilem 8, který je pevně připojen prostřednictvím specielních zámků 6 k třetímu vybrání 29. které je vytvořeno mezi kruhovými segmenty 28 kamenů 2, obepínajících hlavy 13 stojin 1 sousedících prvků.
Příklad 6
Na obr. 6 jsou vždy dvě a dvě stojiny 1 spojeny křížovým spojovacím profilem 7, ke kterému je pevně připojen distanční profil 8 se specielním zámkem 6., který zapadá do pátého vibrání 71 křížového spojovacího profilu 7.
Příklad 7
Na obr. 8 je znázorněno uchycení desek 3. pomocí násuvného nesymetrického kamene 2 opatřeného článkem 22. který je tvořen
-5CZ 4954 U1 drážkou 221 a kotevním H profilem 222 s tvarovou pružinou 223, v půdoryse řezu a axonometrii.
Kámen 2 sestává z kruhového segmentu 28, jehož poloměr je shodný s poloměrem hlavy 13 stojiny 1, a který je opatřen nejméně dvěma vnitřními výstupky 21. Na opačné straně kamene 2 proti segmentu 28 je vytvořena rovná drážka 221. ve vztahu k ose stojiny 1 kolmá, v níž je uložen kotevní H profil 222 s tvarovou pružinou 223 pro uchycení desky 2·
Konce kotevního H profilu 222 zapadají do průběžných drážek 32, vytvořených v desce 3. Kotevní H profil zapadá vždy současně nejméně do dvou drážek 32 dvou nad sebou sousedních desek 3.
Pevného uchycení desek 3 je dosaženo dotlačením tvarové pružiny 223 pomocí horních desek 3.·
Kotevní H profil 222 se vsune do rovné drážky 221 a do drážek 32 spodních desek 3 a pak se nasunou horní desky 3 a dotlačením tvarové pružiny 222 se horní desky 2 fixují v kolmé poloze.
Jednotlivé fáze sestavení stěny jsou naznačeny šipkami a očíslovány I až IV.
Průmyslová využitelnost
Technické řešení je využitelné zejména pro muzea a galerie, eventuelně k vytváření předělů větších prostor nebo lehkých přenosných staveb, například stánků a přístřešků.

Claims (10)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Stavebnicový prvek, tvořený alespoň dvěma stojinami s kameny, pro připojení deskového materiálu k vytvoření samostojné tvarové stěny či předělů větších prostor, využitelných zejména pro muzea a galerie, vyznačující se tím, že stojina (1) je tvořena uzavřeným dutým profilem (11) na jednom konci opatřeným prvním vybráním (12) a na druhém konci ukončeným válcovou hlavou (13), opatřenou až na 90 % délky obvodu radiálními výstupky (14), kde na hlavu (13) stojiny (1) je jednou stranou nasunut nejméně jeden kámen (2), obepínající hlavu (13) stojiny (1) a opatřený nejméně dvěma vnitřními výstupky (21), zapadajícími mezi radiální výstupky (14) hlavy (13) stojiny (1), přičemž opačná strana kamene (2) je opatřena článkem (22) pro uchycení desky (3).
  2. 2. Stavebnicový prvek podle nároku 1, vyznačující se tím, že článek (22) pro uchycení desky (3) je tvořen druhým vybráním (23), v němž je pohyblivě uložena matka (24) šroubu (25), mezi níž a hlavou (26) šroubu (25) je volně umístěn kotevní terč (27) pro uchycení desky (3).
  3. 3. Stavebnicový prvek podle nároků la2, vyznačující se tím, že terč (27) je elipsovitého tvaru.
    -6CZ 4954 U1
  4. 4. Stavebnicový prvek podle nároků 1 až 3, vyznačující se tím, že kámen (2) je symetrickým profilem ve tvaru dvou zrcadlově k sobě připojených kruhových segmentů (28), přičemž poloměry vepsaných kružnic obou segmentů (28) jsou shodné s poloměrem hlavy (13) stojiny (1) a kruhové plochy segmentů (28) jsou opatřeny nejméně dvěma vnitřními výstupky (21), mezi nimiž je vytvořeno druhé vybrání (23) a mezi protilehlými konci kruhových segmentů (28) jsou symetricky vytvořena třetí vybrání (29).
  5. 5. Stavebnicový prvek podle nároku 1, vyznačující se tím, že kámen (2) sestává z kruhového segmentu 28, jehož poloměr je shodný s poloměrem hlavy 13 stojiny 1, který je opatřen nejméně dvěma vnitřními výstupky 21, přičemž na opačné straně kamene 2 je proti segmentu 28 článek (22) pro uchycení desky (3), tvořený rovnou drážkou 221, která je ve vztahu k ose stojiny 1 kolmá a v níž je uložen kotevní H profil 222 s tvarovou pružinou 223 pro uchycení desky 3.
  6. 6. Stavebnicový prvek podle nároků 1 až 4, vyznačující se tím, že radiální výstupky (14) hlavy (13) stojiny (1) a vnitřní výstupky (21) kruhové plochy segmentů (28) jsou kapkovitého tvaru.
  7. 7. Stavebnicový prvek podle nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že dvě stojiny (1) jsou vzájemně spojeny přes dva po sobě valivé ozubené profily (4), spojené nejméně dvěma spojkami (41) s dvěma osami otáčení a opatřené na koncích čtvrtými vybráními (42) ve tvaru C, kde tato čtvrtá vybrání (42) jsou pevně spojena s prvními vybráními (12) stojin (1) pomocí spon (5) z kalené pérové oceli nebo pomocí specielních zámků (6).
  8. 8. Stavebnicový prvek podle nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že dvě až čtyři stojiny (1) jsou vzájemně pevně spojeny přes křížový spojovací profil (7), opatřený pátými vybráními (71) ve tvaru C, kde pátá vybrání (71) křížového spojovacího profilu (7) jsou pevně spojena s prvními vybráními (12) stojin (1) pomocí násuvných spon (5) z kalené pérové oceli nebo pomocí specielních zámků (6).
  9. 9. Stavebnicový prvek podle nároků 1 až 6, vyznačující se tím, že dvě stojiny (1) jsou vzájemně pevně spojeny přes distanční profil (8) ukončený na obou koncích specielním zámkem (6), zasunutým do prvního vybrání (12) stojin (1).
  10. 10.Stavebnicový prvek podle nároků 1 až 9, vyznačující se tím, že první, druhá a třetí vybrání (12, 23, 29) jsou ve tvaru C.
CZ19954728U 1995-11-30 1995-11-30 Stavebnicový prvek CZ4954U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19954728U CZ4954U1 (cs) 1995-11-30 1995-11-30 Stavebnicový prvek

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19954728U CZ4954U1 (cs) 1995-11-30 1995-11-30 Stavebnicový prvek

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ4954U1 true CZ4954U1 (cs) 1996-07-11

Family

ID=38780481

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19954728U CZ4954U1 (cs) 1995-11-30 1995-11-30 Stavebnicový prvek

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ4954U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US4761922A (en) Partition wall construction
CA2676653C (en) Wall panel system
US6832456B1 (en) Frame unit for use in construction formwork
US3543456A (en) Total lock building structure
US10724240B2 (en) Interlocking building blocks for changeable modular assemblies
US7389618B1 (en) Prefabricated panels for temporary structures
US4593508A (en) Extrusion
WO1981002909A1 (en) A building set for the displaying of signs
US3293812A (en) Partition construction
EP0712969B1 (en) Removable and versatile modular metal structure
US20020116888A1 (en) Double bias corner form
CA2990126A1 (en) Portable modular system for structural assemblies
CA2250724A1 (en) Wall system, in particular for exhibition halls
CZ4954U1 (cs) Stavebnicový prvek
US5983583A (en) Joint construction and panel installation system
UA51799C2 (uk) Панель для спорудження водоймищ для плавальних басейнів
CZ5085U1 (cs) Stavebnicový prvek
JPH08135053A (ja) 間仕切壁ユニット及びパネル連結用ジョイント
US3759003A (en) Pinned joint
GB1600179A (en) Structures comprising panels
US20240026692A1 (en) Door frame support arrangement and method therefor
PL210230B1 (pl) Naroże ścian budynku
JP4181309B2 (ja) 仮設用パネル
JP2505994Y2 (ja) 硬質発泡樹脂ブロック積重ね式直立壁面構造物
RU48551U1 (ru) Соединительный элемент

Legal Events

Date Code Title Description
ND1K First or second extension of term of utility model

Effective date: 20021125

MK1K Utility model expired

Effective date: 20051130