CZ451999A3 - Exprese fruktosa-1,6-bisfosfát-aIdoIasy v transgenických rostlinách - Google Patents

Exprese fruktosa-1,6-bisfosfát-aIdoIasy v transgenických rostlinách Download PDF

Info

Publication number
CZ451999A3
CZ451999A3 CZ19994519A CZ451999A CZ451999A3 CZ 451999 A3 CZ451999 A3 CZ 451999A3 CZ 19994519 A CZ19994519 A CZ 19994519A CZ 451999 A CZ451999 A CZ 451999A CZ 451999 A3 CZ451999 A3 CZ 451999A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
fda
plants
plant
dna
gene
Prior art date
Application number
CZ19994519A
Other languages
English (en)
Inventor
Gerard F. Barry
Nordine Cheikh
Ganesh M. Kishore
Original Assignee
Monsanto Company
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Monsanto Company filed Critical Monsanto Company
Priority to CZ19994519A priority Critical patent/CZ451999A3/cs
Publication of CZ451999A3 publication Critical patent/CZ451999A3/cs

Links

Landscapes

  • Breeding Of Plants And Reproduction By Means Of Culturing (AREA)

Abstract

Fruktosa-1,6-biofosfát aldolasa (FDA)je enzymreversibilně katalyzující reakci přeměňující triosafosfát na fiuktosa-1,6- bisfosfát. V listechje tento enzymlokalizován v choroplastech (syntéza škrobu) a cytosolu (biosyntéza škrobu). Transgenické rostliny byly vytvořenytak, že exprimmující fda gen E.coli v choroplastech aje u nich dosažen zvýšený výtěžek způsobený zvýšenou schopností syntézy škrobu v listech a zvláště sacharosy obecně. Listy z rostlin exprimujících fda transgen vykazují významně zvýšenou ” akumulaci škrobu v porovnání s kontrolními rostlinami Q) exprimujícími nulový vektor, zvláště na počátku fotoperiody, χ— ale mají nižší obsah sacharosy v listech. Transgenické rostliny IO mají také významně zvýšenou hmotu kořenů. Dále mají transgenické brambory exprimující fda zlepšenou 1 stejnoměrnostrozložení pevné hmoty.

Description

Oblast techniky
Vynález se týká exprese fruktosa-l,6-bisfosfát-aldolasy (FDA) v transgenických rostlinách pro zvýšení, nebo zlepšení růstu a vývinu těchto rostlin, jejich výtěžku, životaschopnosti, odolnosti ke stresu, alokace a ukládání uhlíku v různých zásobních formách a distribuce škrobu. Transgenické rostliny exprimující FDA mají zvýšenou asimilaci uhlíku, export a ukládání v asimilačních a zásobních orgánech, což vede ke zlepšení růstu, výtěžku a kvality plodin.
Dosavadní stav techniky
Současný pokrok v genetickém inženýrství poskytuje předpoklady a nástroje pro transformaci rostlin tak, aby obsahovaly cizí (často označované jako „heterologní“), nebo vylepšené endogenní geny. Tyto geny mohou způsobovat buď zlepšení funkce již existujících drah v rostlinných tkáních, nebo vložení nových drah modifikujících hladiny produktů, zvyšujících metabolickou účinnost, a/nebo vedou k úsporám energie buňky. V současnosti je možné produkovat rostliny s unikátními fyziologickými a biochemickými vlastnostmi a charakteristikami, které jsou zemědělsky významné. Výjimečné vlastnosti hrají důležitou roli v růstu a vývoji rostlin, potenciálu a stability výtěžku, kvality plodin a jejich složení zahrnující zvýšenou asimilaci uhlíku, účinné ukládání uhlíku a zvýšený export uhlíku a jeho rozdělování.
Fixace atmosferického uhlíku (fotosyntéza) rostlinami představuje hlavní zdroj energie umožňující procesy v živých organismech. Primárním místem fotosytetické aktivity, často označované jako „asimilační orgány“ jsou dospělé listy, v menším měřítku zelené stonky. Hlavním uhlíkatým produktem asimilace v listech je škrob, který představuje přechodnou zásobní formu cukrů v chloroplastech, a sacharosa, která představuje hlavní transportní formu uhlíku ve vyšších rostlinách. Jiné části rostlin označovanou jako „zásobní orgány“ (kořeny, plody, květy, semena, h1í7y a cibule) nejsou obvykle autotrofní a jsou závislé na importu sacharosy, nebo jiných hlavních transportovatelných cukrů pro svůj růst a vývoj. V zásobních orgánech jsou ukládány importované metabolity ve formě sacharosy a jiných oligosacharidů, škrobu a jiných polysacharidů, proteinů, a triglyceridů.
V listech je primárním produktem Calvinova cyklu (biochemická dráha vedoucí k asimilaci uhlíku) glyceraldehyd-3-fosfát (G3P) a dihydroxyaceton fosfát (DHAP), také označované jako triosa fosfáty (triosa-P). Kondenzace G3P a DHAP na fruktosa-l,6-bisfosfát (FBP) je reverzibilně • · · ·
• · · · ♦ · · • · · 9 · · · • · ··· ·· · • · · · ···* ·· · · · · ·· katalytzován enzymem fruktosa-l,6-bisfosfát aldolasa (FDA), jsou známy jeho různé isoenzymy. Kyselý isoenzym se vyskytuje v chloroplastech a tvoří asi 85% celkové aldolasové aktivity v listech. Bazický isoenzym je cytosolický. Oba isoenzymy jsou kódovány jaderným genomem a jsou kódovány různými geny (Lebherz et al., 1984).
V listech je FDA chloroplastů esenciálním enzymem Calvinova cyklu a jeho aktivita produkuje metabolity pro biosynthesu škrobu. Odstranění více než 40% plastidové aldolasové enzymatické aktivity pomocí antisens technologie snižuje akumulaci škrobu stejně jako hladiny rozpustných proteinů a chlorofylu, ale také snižuje růst rostlin a tvorbu kořenů (Sonnewald et al., 1994). Naproti tomu FDA cytosolu je součástí biosyntetické dráhy sacharosy, kde katalyzuje produkci FBP. Navíc je FDA cytosolu také klíčovým enzymem glykolysy a glukoneogenese, jak v asimilačních tak v zásobních orgánech rostlin.
Pro bramborářský průmysl je žádoucí a cenná produkce pevných a uniformních hlíz s vysokým obsahem škrobu. Současné odrůdy brambor, které jsou používány pro výrobu hranolků, například Russet Burbank a Shepody, trpí nestejnoměrným ukládáním pevné hmoty mezi dření hlízy (vnitřní jádro) a kůrou (vnější jádro). Hranolky, které jsou vyrobeny z dřeně mají vyšší obsah vody ve srovnání s hranolky vyrobenými z kůry; kůra obvykle vykazuje obsah pevné hmoty kolem 24% procent, zatímco dřeň obvykle vykazuje obsah pevné hmoty 17%. Z toho plyne, že v průběhu výroby hranolků musí být proužky dřeně běleny, sušeny a stejnoměrně smaženy delší dobu, aby byla odstraněn přebytek vody. Takové zpracování hranolků z dřeně vede k přesmažení hranolků z kůry s vyšším obsahem pevné látky. Doba bělení, sušení a smažení hranolek v technologickém zařízení musí být nastavena tak, aby vyhověla vodnatým hranolkům z dřeně a méně vodnatým hranolkům z kůry. Méně vodnatá brambora s rovnoměrnější distribucí škrobu mezi dření a kůrou by umožňovala stejnoměrnější prosmažení smaženého produktu, větší úplatném technologie šetřící náklady z důvodu zkráceným časům bělení, sušení a smažení.
Ačkoliv byly různé £ruktosa-l,6-bisfosfát aldolasy již dříve charakterizovány, bylo zjištěno, že over-exprese (zvýšená exprese) enzymu v transgenických rostlinách vede k výhodným výsledkům, jakým je zvýšená asimilace v těchto rostlinách, zvýšený export a ukládání uhlíku, zvýšená produkce olejů a/nebo proteinů v rostlině a vylepšená stejnoměrnost obsahu vody v hlíze.
Podstata vynálezu
Podstatou vynálezu je DNA konstrukt, který kóduje enzym fiuktosa-l,6-bisfosfát aldolasu (FDA) a který je vhodný pro zvýšení asimilace, exportu a ukládání uhlíku v rostlinách.
• 99 9 · · · « · · ·· · 9999 · · · · · · · · _· 9 9 9 · ······
3· 9 9 9 9 · 9 9·· •99 9 · · ·· ·· ··
Dále vynález poskytuje způsob pro přípravu geneticky upravených rostlin, které mají zvýšenou asimilaci a export uhlíku a vylepšenou stejnorodost pevné hmoty, a který zahrnuje okroky:
(a) Vložení do genomu rostliny rekombinantní dvouřetězcovou molekulu DNA obsahující (i) promotor, který je funkční v buňkách cílové tkáně rostliny, (ii) DNA sekvenci způsobující produkci RNA, která kóduje enzym fruktosa-1,6bisfosfát aldolasu, (iii) 3' nepřepisovanou DNA sekvenci, která je funkční v buňkách rostlin a způsobuje terminaci transkripce a přidání polyadenylového konce na 3' konec RNA sekvence;
(b) získání transformovaných rostlinných buněk; a (c ) regenerace geneticky transformovaných rostlin, které mají zvýšenou FDA aktivitu z transformovaných buněk.
Dalším aspektem vynálezu je, že poskytuje rekombinantní dvouřetězcovou molekulu DNA obsahující sekvenci, která zahrnuje (i) promotor, který je funkční v buňkách cílové tkáně rostliny, (ii) DNA sekvenci způsobující produkci RNA, která kóduje enzym fruktosa-1,6bisfosfát aldolasu, (iii) 3' nepřepisovanou DNA sekvenci, která je funkční v buňkách rostlin a způsobuje terminaci transkripce a přidání polyadenylového konce na 3' konec RNA sekvence;
Dalším aspektem vynálezu je, že DNA sekvence, která způsobuje produkci RNA sekvence která kóduje enzym fruktosa-l,6-bisfosfát aldolasu, je spojena s chloroplaste vým signálním peptidem, který zajišťuje transport enzymu do plastidu.
Podle vynálezu je dosahováno zlepšených průměrů asimilace, ukládání a exportu uhlíku ve tkáních různých rostlin. Dále je dosahováno zlepšených průměrných hodnot pro akumulaci uhlíku v různých zásobních orgánech (větší kořeny, hlízy, atd.) a následně zvýšené výtěžky a produktivita plodin. Zvýšená dostupnost uhlíku pro tyto zásobní orgány také zlepší složení a účinné využití uhlíku v těchto zásobních orgánech (produkce oleje, proteinu, škrobu, a/nebo sacharosy, a/nebo stejnorodost rozložení pevné hmoty).
Cílem vynálezu je dosažení rozličných výhod včetně:
Zvýšená exprese FDA v chloroplastech by měla zvýšit tok uhlíku přes Calvinův cyklus a zvýšit asimilaci atmosferického uhlíku během první fáze fotoperiody. To by mělo vést ke zvýšení • · • ···· 9 9 9 99 9 9 9
9 · 9 9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9 9 9 9
4· · 9999 9999
9 * 99 99 99 99 účinnosti fotosyntézy a ke zvýšení produkce škrobu chloroplasty (zásobní formy uhlíku v listech jsou degradovány v obdobích nízké, nebo chybějící fotosyntézy). Obě tyto skutečnosti by měly vést ke zvýšené produkci sacharosy v listech a s tím spojeného exportu uhlíku během dané fotoperiody. Tato zvýšená kapacita je žádoucí rys v plodinách a vede k vyššímu vzrůstu rostlin, skladovatelnosti, výtěžku, životnosti a toleranci ke stresu.
Zvýšená exprese FDA v cytosolu fotosytetisujících buněk by měla vést ke zvýšené produkci sacharosy a jejímu exportu ven z listů. Tato zvýšená kapacita je žádoucí rys v plodinách a vede k vyššímu vzrůstu rostlin, skladovatelnosti, výtěžku, životnosti a toleranci ke stresu.
Exprese FDA v zásobních orgánech může vykazovat několik žádoucích rysů, například zvýšený pool aminokyselin a/nebo mastných kyselin způsobený zvýšeným tokem uhlíku glykolysou (a tedy zvýšenou hladinou pyruvátu) v semenech, nebo jiných zásobních orgánech a zvýšená hladina škrobu jako důsledek zvýšené produkce glukosa-6-fosfátu v semenech, kořenech, stoncích a hlízách, kde je škrob hlavní nestruktumí formou cukrů (obrácená glykolysa). Tento zesílený vývoj zásobních orgánů je žádoucím rysem plodin a vede k vyššímu vzrůstu rostlin, skladovatelnosti, výtěžku, životnosti a toleranci ke stresu.
Vynález je zvláště výhodný pro využití při komerční produkci potravin vyráběných z brambor. Brambory používané pro výrobu smažených hranolků dalších výrobků trpí nestejnoměrnou distribucí pevné hmoty mezi dřeň hlízy (vnitřní jádro) a jádro (vnější jádro). Hranolky vyrobené z drěně takové hlízy mají nižší obsah pevné hmoty a vyšší obsah vody ve srovnání z hranolky z dřeně stejné hlízy. Zařízení pro výrobu smažených hranolků musí tedy nastavit technologické parametry tak, aby hranolky z dřeně byly dostatečně prosmaženy, zatímco hranolky z dřeně nebyly přesmaženy. Výsledek takového nastavení je vysoce variabilní a může vést k produktu s nízkou kvalitou. Transgenické brambory exprimující fda poskytují pro proces výroby smažených hranolků, nebo smažených bramborových lupínků surovinu, která vykazuje vyšší rovnoměrnost obsahu pevné hmoty a přijatelné agronomické vlastnosti. Při výrobě smažených hranolků vyžadují hranolky z dřeně s vyšší stejnoměrností rozložení pevné hmoty v hlíze kratší čas pro bělení, kratší čas sušení vzhledem k specifickému obsahu pevné hmoty a kratší čas pro smažení před zmražením a dodáním maloobchodním zákazníkům i velkoodběratelům.
Co se týká brambor vynález tedy poskytuje 1) vyšší kvalitu, stejnoměrněji smažený konečný produkt, kde hranolky ze všech částí hlízy jsou po úpravě téměř stejné, 2) větší výkon technologických zařízení pro přípravu hranolků, plynoucí z kratšího technologického času; a 3) úsporu nákladů plynoucí z menších nároků na energii plynoucích z kratších potřebných časů pro bělení, sušení, a smažení. Syrové výrobky z hlíz vykazujících stejnoměrnější rozložení pevné hmoty • 4 4 44 4 4 · 4 · • • 444 4444 _4 4 · 4 4 444444 j· 4 4444 4444
4 4 4 44 *4 44 ·4 rovněž tvoří bramborové lupínky, které vykazují menší sedlovité zakřivení a menší tendenci tvořit středovou bublinu, která je při výrobě bramborových lupínků nežádoucí. Dalším výsledkem by měl být také nižší obsah tuku; což je v souladu s požadavky spotřebitelů a důsledkem je nižší spotřeba oleje (a cena) při technologii. Zvýšení stejnorodosti rozložení pevné hmoty se projeví také zvýšením celkového obsahu pevné hmoty v hlíze. Při výrobu hranolků i bramborových lupínků vede tento vyšší obsah pevné hmoty k vyšší výkonosti technologických zařízen, plynoucí z kratšího technologického času úspoře nákladů plynoucí z menších nároků na energii z důvodu kratších potřebných časů pro bělení, sušení, a smažení.
Vynález je zaměřen na způsob produkce rostlinných buněk a rostlin, které vykazují zvýšený, nebo zlepšený růst a vývoj, výtěžek, kvalitu, stejnoměrnost ukládání škrobu, životnost, a/nebo toleranci ke stresu. Způsob využívá DNA sekvenci kódující fda (fruktosa-l,6-bisfosfát aldolasu) gen integrovaný v buněčném genomu rostliny, jako výsledek genetického inženýrství a způsobuje expresi enzymu FDA v takto připravených transgenických rostlinách. Rostliny s vysokou expresí enzymu FDA vykazují zvýšený průtok uhlíku přes Calvinův cyklus a zvýšenou asimilaci atmosferického uhlíku během ranné fotoperiody vedoucí ke zvýšené účinnosti fotosyntézy a zvýšené produkci škrobu. Takové rostliny vykazují vyšší hladiny produkce sacharosy v listech a schopnost dosáhnout vyššího čistého exportu uhlíku během určité fotoperiody. Toto zvýšení kapacity asimilace vede ke zvýšenému růstu rostlin, který poté vede k vytvoření větší biomasy a/nebo zvětšení velikosti zásobních orgánů a nakonec poskytující vyšší výtěžky transgenických rostlin. Tato větší biomasa, nebo zvýšená velikost zásobních orgánů může být dokázána různými způsoby, nebo na různých částech rostliny v závislosti na konkrétním druhu rostliny, nebo růstových podmínkách rostliny se zvýšenou expresí FDA enzymu. Zvětšená velikost, která je důsledkem nadprodukce FDA, může být pozorována na semenech, plodech, stoncích, listech hlízách, cibulích, nebo jiných částech rostliny v závislosti na druhu rostliny a jeho dominantních zásobních orgánech v určité fázi růstu a podmínkách prostředí způsobených různými růstovými podmínkami, například sucho, teplota, nebo další stresy. Transgenické rostliny se zvýšenou expresí FDA mohou proto mít zvýšenou asimilaci, export a ukládání uhlíku v asimilačních a zásobních orgánech rostlin, což vede ke zlepšením jejich růstu, výtěžku, stejnorodosti a kvalitě.
Rostliny se zvýšenou expresí FDA mohou také vykazovat žádoucí rysy, například zvýšenou produkci škrobu, oleje a/nebo bílkovin v závislosti na druhu rostliny se zvýšenou expresí FDA.
Zvýšená produkce FDA v určité rostlině tedy může mít vliv, nebo měnit směr toku uhlíku a tak zaměřovat využívání a ukládání metabolitů k produkci škrobu, nebo produkci bílkovin, nebo k produkci oleje, protože FDA je důležitou složkou dráhy glykolysy a glukoneogenese.
• ·· · • · ··· ·
Mechanismus, kterým exprese exogenní FDA modifikuje metabolismus uhlíku, má pravděpodobně příčinu ve vztazích asimilace a ukládání. Tkáň listů je zdrojem sacharosy a je-li důsledkem zvýšené exprese FDA zvýšená produkce sacharosy a její zvýšený transport do zásobních orgánů, vede to ke zvýšenému ukládání uhlíku (cukry, škrob, olej, bílkoviny, atd.), nebo dusíku (proteiny, atd.) na danou hmotnost zásobních orgánů.
Exprese genů, které existují ve formě dvouřetězcové DNA zahrnuje transkripci mediátorové RNA (mRNA) z jednoho řetězce DNA za pomoci enzymu RNA polymerasy a následnou úpravou primárního transkriptu mRNA uvnitř jádra. Tyto úpravy zahrnují 3' nepřekládaný region tvořený polyadenylovými nukleotidy na 3' konci RNA. Transkripce DNA do RNA je regulována oblastí DNA obvykle označovanou jako promotor. Promotorová oblast obsahuje sekvenci bází, která je signálem pro RNA polymerasu k vazbě na DNA a k iniciaci transkripce mRNA na jednom z řetězců DNA jako templátu pro syntézu odpovídajícího komplementárního řetězce RNA. Tato RNA je poté použita jako templát pro produkci proteinů kódovaných bio syntetickým mechanismem buňky.
Počet promotorů, které jsou aktivní v buňkách rostlin byly popsány v literatuře. Jsou mezi nimi také promotory pro nopalin synthasu (NOS) a oktopin synthasu (OCS), (které jsou přítomny na tumor indukujícím plazmidu bakterie Agrobacterium tunefaciens), promotory caulimovirů, například je virus mozaiky květáku (CaMV) 19S a 35S a viru mozaiky krtičníku (FMV) 35Spromotory, světlem indukovaný promotor malé podjednotky ribulosa-l,5-bisfosfát karboxylasy (ssRUBISCO), velmi hojného rostlinného polypeptidu, promotory genu pro protein vážící chlorofily a a b, a tak dále. Všechny tyto promotory byly použity pro vytvoření různých typů DNA konstruktů, které byly exprimovány v rostlinách; viz. například PCT publikace WO 84/02913.
Ve vynálezu mohou být využity promotory o nichž je známo, nebo bylo zjištěno, že způsobují transkripci DNA v rostlinách. Takové promotory mohou být získány z různých zdrojů jako jsou rostliny a rostlinné viry, například mimo jiné zesílený CaMV35S promotor a promotory izolované z rostlinných genů, například ssRUBISCO geny. Jak je popsáno níže, je výhodné, aby konkrétní zvolený promotor byl schopný způsobovat dostatečnou expresi produkující účinné množství enzymu fruktosa-l,6-bisfosfát aldolasy, který způsobuje žádané zvýšeni asimilace, exportu a ukládání uhlíku. Exprese dvouřetězcových DNA molekul podle vynálezu může být zajištěno konstitutivním promotorem exprimujícím DNA molekuly ve většině tkání rostliny. Případně může být výhodnější působit expresi fda genu jen v určitých rostlinných tkáních, například v Uštu, stonku, kořeni, hlíze, semeni, plodu, atd. Zvolený promotor bude mýt specifitu pro zvolenou tkáň a vývojové stádium. Odborníkům v oboru je zřejmé, že množství enzymu fruktosa99 9999
9 · · 9 9 9 9 9 9
9 · · · · · · · —9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 /· · 9 9 9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9 9 9 9
1,6-bisfosfát aldolasy potřebné k dosažení žádaného zvýšení asimilace, exportu a ukládání uhlíku se může v závislosti na typu rostliny lišit. Funkce promotoru by proto měla být optimalizována zvolením promotoru s žádanou schopností exprese v dané tkáni a přibližné síly promotoru a zvolením transformantu, který vykazuje žádanou fruktosa-l,6-bisfosfát aldolasovou aktivitu, nebo žádanou změnu metabolismu cukrů v cílové tkáni. Tento postup výběru ze souboru transformantů je rutině používán při expresi heterologních strukturálních genů v rostlinách kvůli rozdílům mezi transformanty obsahující stejný heterologní gen, pro rozdíly způsobené místem inserce tohoto genu v rámci genomu rostliny (obvykle označovaný „position effect“). Kromě promotorů, o nichž je známo, že způsobují transkripci (konstitutivně, nebo tkáňově specificky) DNA v rostlinných buňkách, mohou být další promotory použitelné pro vynález identifikovány screeningem rostlinných cDNA knihoven genů, které jsou selektivně, nebo s výhodou exprimovány v cílových tkáních a poté izolovány z promotorových oblastí obvyklými postupy. Zvláště může být výhodné použití promotoru specifického (nebo se zvýhodněnou expresí) pro buňky cévních svazků v C4 rostlinách, například kukuřice, čirok a cukrová třtina, jelikož nadprodukce FDA tak vede k vyšším výnosům, ale ne promotoru s vlastnostmi vedoucími k zvýšené expresi v mezofilních buňkách.
Pro účely exprese fda genu v asimilačních tkáních, jako jsou listy nebo stonky, je výhodné, aby promotory využívané ve dvouřetězcových molekulách podle vynálezu měli relativně vysokou expresi v těchto specifických tkáních. Pro tento účel je možno zvolit velký počet promotorů, které jsou specifické pro listy a se zvýšenou expresí v listech. Příklady takových genů známých z literatury jsou chloroplastová glutamin syntetasa GS2 z hrachu (Edwards et. al., 1990), chloroplastová fruktosa-l,6-bisfosfatasa (FBPase) z pšenice (Lloyd et al., 1991), jaderná fotosyntetická ST-LS1 z rajčat (Stokhaus et al., 1989), a genů pro fenylalanin amoniak lyasu (PAL) a chalcon syntasu (CHS) z Arabidopsis thaliana (Leyva et al., 1995). Dalšími geny o nichž je známo, že jsou aktivní ve foto synteticky aktivních tkáních jsou ribulosa-l,5-bisfosfát karboxylasa (RUBISCO), isolovaná z modřínu východního (Larix laricina) (Campbell et al., 1994); cab gen kódující chlorofil a/b vazný protein PSU, izolovaný z borovice (cabó; Yamamoto et al., 1994), pšenice (Cab-1; Fejes et al., 1990), špenátu (CAB-1; Luebberstedt., 1994), a rýže (cablR: Luan et al., 1992); pyruvát fosfát dikinasa (PPDK) z kukuřice (Matsuoka et al., 1993); gen Lhcbl tabáku (Cerdan et al., 1997); gen SUC2 pro sacharosa-FT symporter Arabidopsis thaliana (Truemit et al., 1995); a proteiny thylakoidní membrány, isolované ze špenátu (psaD, psaF, psaE, PC, FNR, atpC, atpD, cab, rbcS; Oelmueller et al., 1992). Jiné chlorofyly a/b vazné proteiny byly studovány a popsány v literatuře, jako je LhcB a PsbP z bílé hořtice (Sinapsis alba; Kretsch et al., 1995).
• · ··· ·
Homologní proteiny k těm, které byly popsány mohou být také izolovány v cílových nebo příbuzných plodinách pomocí standardních postupů molekulární biologie.
Pro účely exprese fda v zásobních tkáních rostlin například v hlízách brambor; plodech rajčat; nebo semenech rostlin, pšenice, rýže nebo ječmene je výhodné, aby promotory využívané ve dvouřetězcových molekulách podle vynálezu měly relativně vysokou expresi v těchto specifických tkáních. Je známo velký počet genů ze specifickou nebo zvýšenou expresí v hlízách včetně patatinového promotoru I třídy (Bevan et al., 1986; Jefferson et al., 1990); ADPGPP geny bramborových hlíz, malá i velká podjednotka (Muller et al., 1990); syntasa sacharosy (Salanoubat a Belliard, 1987, 1989); hlavní proteiny hlízy včetně 22 kDa proteinové komplexy a proteinasové inhibitory (Hannapel, 1990); gen syntasy škrobu vázané na zrna (GBSS) (Rohde et al., 1990); a jiné patainy I a II třídy (Rocha-Sosa et al., 1989; Mignery et al., 1988). Také jiné promotory mohou být použity pro expresi genu fruktosa-l,6-bisfosfát aldolasy ve specifických tkáních jako jsou semena, nebo plody. Promotory pro β-konglycinin (Tiemey, 1987), nebo jiné pro semena specifické promotory jako je napinový a fazeolinový promotor mohou být použity pro over-expresi fda specificky v semenech. Zeiny jsou skupinou zásobních proteinů, které nacházíme v endospermu. Byly izolovány a klonovány zeinové geny (Pedersen et al., 1982) a promotory těchto genů, včetně 15 kDa, 16 kDa, 19 kDa, 22 kDa, 27 kDa a gama genů a tyto promotory mohou být také použity pro expresi fda genu v semenech kukuřice a dalších rostlin. Další promotory, o kterých je známo, že jsou funkční v kukuřici, pšenici, nebo rýži zahrnují promotory následujících genů: wxy, Brittle, Shrunken 2, větvící enzymy I a II, syntasu škrobu, odvětvovací enzymy, oleosiny, gluteliny, a syntasa škrobu. Zvláště výhodnými promotory pro expresi fda genu v endospermu kukuřice, stejně jako rýže je promotor pro glutelinový gen z rýže a ještě výhodnější je Osgt-1 promotor (Zheng et al., 1993); genu (zmGBS) kukuřičné syntasy škrobu vázané na granule (waxy); promotor (osAGP) genu malé podjednotky kukuřičné ADPGPP; a zeinové promotory, zvláště promotor (zm27) genu pro kukuřičný 27 kDa zein (viz., obecně, Russel et al., 1997). Příklady promotorů vhodných pro expresi fda genu v pšenici zahrnují promotory pro geny podjednotek ADPglukosa pyrofosforylasy (ADPGPP), na granule vázanou a jiné syntasy škrobu, pro větvící a enzymy zbavující větvení, pro proteiny hojné v embryogenesi, pro gliadiny a pro gluteiny. Příklady takových promotorů rýže zahrnují promotory pro geny podjednotek ADPGPP, na granule vázanou a jiné syntasy škrobu, pro větvící enzymy a enzymy zbavující větvení, pro syntasu sacharosy a pro gluteiny. Zvláště výhodnými promotory jsou promotor pro glutein rýže Osgt-1. Příklady takových promotorů ječmene zahrnují promotory genů pro podjednotek ADPGPP, na granule vázanou a jiné syntasy škrobu, pro větvící enzymy a enzymy zbavující • · · · ©· ···· • · · · · · · · · · • · · · · · · · · • · » · · ·©···· ο · · ···· · · · · '· · · · · · ·· ·· · · větvení, pro syntasy sacharosy, pro hordeiny, pro embryonální globuliny a pro aleuron-specifické proteiny.
Obsah pevné hmoty tkáně kořenu může být zvýšen expresí fda genu umístěného za specifickým promotorem pro kořen. Příklady takových promotorů je promotor pro gen kyselé chitinasy (Samac et al., 1990). Exprese v tkáni kořenů může být také spojena z využitím kořenově specifických subdomén CaMV35S promotoru, který byl identifikován (Benfey et al., 1989).
RNA tvořená z DNA konstruktu podle vynálezu může také obsahovat 5' nepřekládanou vedoucí sekvenci (leader sequence). Tato sekvence může být odvozena od promotoru zvoleného, aby exprimoval gen a může být specificky modifikována, aby byla zvýšena translace RNA. Tato 5' nepřekládaná oblast může být také získána z virových RNA, z vhodných eukariotických genů, nebo ze syntetické genové sekvence. Vynález není omezen na konstrukty uvedené v následujících příkladech, kde nepřekládaná oblast je odvozena z 5' nepřekládané sekvence, která doprovází promotorovou sekvenci.
V jednoděložných rostlinách je do genového konstruktu výhodné vložit intron, který napomáhá nebo zvyšuje expresi kódující sekvence. Příklady vhodných intronů zahrnují HSP70 intron a aktinový intron rýže a jsou odborníkům známé. Dalším vhodným intronem je intron katalasy z Ricinus communis (Suzuki et al., 1994).
Polyadenylační signál
3' Nepřekládaná oblast chimérických rostlinných genů obsahují polyadenylační signál, který je funkční v rostlinách způsobuje přidání polyadenylových nukleotidů na 3' konec RNA. Příklady vhodných 3'-oblastí jsou (1) 3' přepisované, nepřekládané oblasti obsahující polyadenylační signál tumor indukujících (Ti) plazmidových genů Agrobacteria, například nopalin syntasový (NOS) gen, a (2) rostlinné geny, například gen zásobního proteinu sóji a gen malé podjednotky ribulosa-1,5bisfosfát karboxylasy (ssRUBISCO).
Řízená exprese fiuktosa-l,6-bisfosfát aldolasové aktivity v plastidech
V jednom provedení vynálezu může být fda gen fúzován s chloroplastovým signálním peptidem, aby byl vzniklý protein směrován do plastidu. Zde je termín chloroplast a plastid používán tak, že zahrnuje různé formy plastidů včetně amyloplastů. Mnoho v plastidech lokalizovaných proteinů je exprimováno z jaderných genů jako prekursory a jsou poté směrovány do plastidů pomoct chloroplastovým signálním peptidem (CTP), který je během importu odstraněn. Příklady takových chloroplastových proteinů zahrnují malou podjednotku ribulosa-l,5-bisfosfát ·· ····
·· ·· • · · · · · • · · · · · • · · · · * · • · · · · · ·
99 99 karboxylasy (ssRUBISCO, SSU), 5-enolpyruvátšikimát-3-fosfát syntasu (EPSPS), ferredoxin, ferredoxin oxidoreduktasa, protein I a II světlosběmého komplexu a thioredoxin F. Bylo ukázáno, že neplastidové proteiny mohou být cíleny do chloroplastů pomocí fuze s CTP, že CTP sekvence je schopna nasměrovat protein do plastidu. Odborníkům v oboru je zřejmé, že mohou být vytvořeny různé další chimérické konstrukty využívající funkci konkrétního plastidového signálního peptidu pro import enzymu fruktosa-l,6-difosfát aldolasy do plastidů rostlin. Gen fda může být nasměrován do plastidů také transformací genu do genomu chloroplastu (Danieli et al., 1998).
Fruktosa-l,6-bisfosfát aldolasy
Termín „Fruktosa-l,6-bisfosfát aldolasa“ tak jak je používán zde znamená enzym (E.C.4.1.2.13), který katalyzuje reversibilní štěpení fiuktosa-l,6-bisfosfátu na glyceraldehyd-3fosfát (G3P) dihydroxyacetonfosfát (DHAP). Aldolasové enzymy jsou rozděleny do dvou tříd označovaných třída I a třída II (Witke a Gotz, 1993). Byly sekvenovány různé fda geny kódující enzym mezi nimi cytosolický enzym z kukuřice (GenBank Accession S07789; S10638), cytosolický enzym z rýže (GenBank Accesion JQ0543), cytosolický enzym ze špenátu (GenBank Accesion S31091; S22093), z Arabidopsis thaliana (GenBank Accesion S11985), z chloroplastů špenátu (GenBank Accesion S31090; A21815;S22092), z kvasnic (S. cerevisiae) (GenBank Accesion S07855; S37882; S12945; S39178; S44523; X75781), z Rhodobacter sphaeroides (GenBank Accession B40767; D41080), z B. subtilis (GenBank Accession S55426; D32354; E32354; D41835), z hrachu (GenBank Accession S29048; S34411), chloroplastů hrachu (GenBank Accession S29047; S34410), z kukuřice (GenBank Accession S05019), z Chlamydomonas reinhadtii (GenBank Accession S48639; S58485; S58486; S34367), z Corynebacterium glutamicum (GenBank Accession S09283; X17313), z Campylobacter jejími (GenBank Accession S52413), z Haemophilus influenzae (kmen Rd KW20) (GenBank Accession C64074), z Streptococcus pneumonia (GenBank Accessin AJ005697), z rýže (GenBank Accession X53130), a z anaerobně regulovaného genu kukuřice (GenBank Accession X12872).
Enzymy třídy I mohou být izolovány z vyšších eukaryot, jako jsou zvířata a rostliny a některá prokaryota včetně Peptococcus aerogenes, (Lebherz a Rutter, 1973), Lactobacillus casei (London a Kline, 1973), Escherichia coli (Stribling a Perham, 1973), Mycobacterium smegmatis (Bai et al., 1975), a většiny zástupců rodu staphylococcus (Gotz et al., 1979). Gen pro FDA enzym může být získán známými metodami a to z několika organismů, například králík (Lai et al., 1974), člověk (Besond et al., 1983), krysa (Tsutsumi et al., 1984), Trypanosoma brucei (Clayton, 1985), a Arabidopsis thaliana (Chopra et al., 1990). Tyto enzymy třídy I jsou vždy tetramemí proteiny s ·* ···♦ ,ι:ι.
• · · • · « e · w · • · · · ·· ·· »» t celkovou molekulovou hmotností asi 160 kDa a vyznačují se tvorbou iminu mezi substrátem a lysinovým zbytkem v aktivním centru (Alfounder et al., 1989).
V živočiších jsou exprimovány tři isoenzymy třídy I klasifikované jako A, B a C, jsou exprimovány v cytosolu svalů, jater respektive mozkové tkáni a liší se od rostlinných aldolas ve své expresi a kompartmentaci (Joh et al., 1986). V listech vyšších rostlin se nachází FDA enzym třídy I a byly zde dokumentovány dva isoenzymy této třídy. Jeden je obsažen v chloroplastech a druhý v cytosolu (Lebherz et al., 1984). Kyselý rostlinný isoenzym je obsažen v chloroplastech a představuje asi 85% celkové aldolasové aktivity v listech. Bazický rostlinný isoenzym je cytosolický a oba enzymy jsou kódovány jaderným genomem avšak rozdílnými geny (Lebherz et al., 1984).
Aido lasy třídy II jsou obyčejně dimemí s molekulovou hmotností asi 80 kDa ajejich aktivita závisí na divalentních iontech kovů. Enzymy třídy II mohou být isolovány z prokaryot jako jsou purpurové sinice a bakterie a eukaryotických zelených řas a hub (Baldwin et al., 1978). Gen pro FDA enzym třídy II může být získán známými metodami a což bylo již také provedeno u několika organismů včetně Saccharomyces cerevisiae (Jack a Harris, 1971), Bacillus stearothermophilus (Jack, 1973) a Escherichia coli (Baldwin et al., 1978).
Předpokládá se, že vysoce homologní fruktosa-l,6-bisfosfát aldolasy třídy II s podobnou katalytickou aktivitou se nalézají také v dalších druzích mikroorganismů, například Saccharomyces (Saccharomyces cerevisiae); Bacillus (Bacillus subtilis); Rhodobacter (Rhodobacter sphaeroides); Plazmodium (Plazmodium faciparium, Plazmodium berghei); Trypanosoma (Trypanosoma brucei); Chlamydomonas (Chlamydomonas reinhardtii); Candida (Candida albicans); Corynebacterium (Corynebacterium glutamicum); Campylobacter (Campylobacter jejuni); a Haemophilus (Haemophilus influenza).
Takové sekvence mohou být snadno izolovány methodami dobře známými odborníkům například pomocí hybridizace nukleových kyselin. Podmínky, za kterých dojde k hybridizaci indikují stupeň podobnosti nebo identity obou nukleových kyselin. Sekvence nukleových kyselin mohou být nalezeny na základě jejich schopnosti hybridizovat se známými sekvencemi fda. Méně přísné podmínky mohou být použity pro nálezem sekvencí s nižší homologií nebo identitou. Jsou to například podmínky zahrnující asi 0,15 M až 0,9 M chlorid sodný a teplotu od 20°C do 55°C. Přísnější podmínky mohou být použity pro nalezení sekvencí nukleových kyselin s vyšším stupněm identity se známými sekvencemi. Typicky používané podmínky jsou asi 0,02 M až 0,15 M chlorid sodný, asi 0,5% až 5% kasein, asi 0,02% SDS, nebo si 0,1% N-laurylsarkosin, asi 0,001 M až asi 0,03 M citrát sodný a teploty hybridizace mezi asi 50°C až 70°C. S výhodou mohou být použity ·· • ř3 ·· ···· ·· ♦· « » Λ » · a « · · * • · · · · · • « · · · .· ·· ·« přísnější hybridizační podmínky zahrnující 0,02 M chlorid sodný, asi 0,5% kasein, asi 0,02% SDS, asi 0,001 M citrát sodný při teplotě asi 50°C. Odborníci v oboru jasně vidí, že existuje velký počet různých variací možných podmínek, za kterých může být hybridizace za účelem isolace fda sekvencí podobných známým publikovaným fda sekvencím prováděna, a že vynález není omezen pouze na ty, které jsou zde explicitně uvedeny. S výhodou je pro izolaci sekvencí fda použit přístup vedoucí k nalezení sekvencí s více než 60% podobností s publikovanou fda sekvencí E. coli, a ještě výhodněji s větší než asi 70% identitou, nejlépes více než asi 80% identitou.
V závislosti na růstových podmínkách produkují Euglena gracilis, Chlamydomonas mundara, a Chlamydomonas rheinhardi aldolasy třídy I, nebo II (Cremona, 1968; Russell a Gibbs, 1967; Guerrini et al., 1971).
Isolace genu pro FDA třídy II z E. coli je popsáno v následujících příkladech. Jeho DNA sekvence je uvedena jako SEQ ID č.: 1 a zobrazena na obr. 1. Aminokyselinová sekvence SEQ ID č.: je ukázána na obr.l. Tento gen může být izolován a použit k inserci do rostlinného expresního vektoru vhodného pro zvolenou metodu transformace. FDA enzym E. coli má zdánlivé pH optimum v oblasti pH 7-9 a uchovává si aktivitu v oblasti nižších pH 5-7 (Baldwin et al., 1978; Alfounder et al., 1989).
Pro účely vynálezu mohou být tedy izolovány a použity rozličné geny kódující fruktosa-1,6bisfosfát aldolasu.
Syntetické genové konstrukty
Enzymy uvažované ve vynálezu zahrnují jakoukoli sekvenci aminokyselin, například protein, polypeptid, nebo peptidový fragment, který vykazuje schopnost katalyzovat reakci zahrnutou v syntéze nebo degradaci škrobu, nebo sacharosy. Tato sekvence může být získána z heterologního zdroje, například řasa, bakterie, houba, a prvok, nebo endogenní rostlinná sekvence, kterou je míněna jakákoli sekvence, která může být přirozeně nalezena v rostlinné buňce, včetně nativních (indigenních) rostlinných sekvencí stejně jako sekvencí z rostlinných virů, nebo rostlinných patogenních bakterií.
Odborníku v oboru je zřejmé, že genové sekvence enzymů metabolizujících sacharidy mohou být také modifikovány pomocí standardních technik, jako je místně cílená mutagenese, nebo PCR, případně může být modifikace sekvence spojena s přípravou syntetické nukleové kyseliny a tato sekvence je také rovněž uvažována, jako součást vynálezu. Například poslední „kolísavé párování bází“ (wobble) pozice v kodonech mohou být zaměněny tak, že sekvence nukleových kyselin kóduje stejnou aminokyselinovou sekvenci, nebo případně mohou být kodony změněny tak, že •9 99 99 99 dojde k substituci konservativních aminokyselin. V každém případě si peptidy, nebo proteiny zachovávají žádoucí enzymatickou aktivitu a jsou tedy součástí vynálezu.
Sekvence nukleové kyseliny pro enzym metabolizující sacharidy může být DNA, nebo RNA sekvence odvozená od genomické DNA, cDNA, mRNA, nebo může být syntetická celá, nebo její část. Sekvence strukturních genů mohou být klonovány například izolací genomické DNA z vhodného zdroje, její amplifikací a klonováním žádané sekvence pomocí polymerasové řetězové reakce (PCR). Případně mohou být genové sekvence syntetizovány, buď zcela, nebo zčásti. Zvláště tam, kde je to žádoucí, je připravena sekvence preferovaná vybravými rostlinnými hostiteli. Celý, nebo část žádaného strukturního genu může být syntetizována za použití kodonů výhodných zvoleným rostlinným hostitelem. Kodony, které jsou pro rostlinu výhodné mohou být určeny například podle kodonů nejčastěji používaných v proteinech exprimovaných v určitém hostitelském rostlinném druhu. Další modifikace genových sekvencí mohou vést k mutantům majícím mírně pozměněnou aktivitu.
Je-li to žádoucí může být genová sekvence fda genu změněna bez změny proteinové sekvence tak, že je možno zvýšit expresi, a tak ještě více pozitivně ovlivnit obsah sacharidů v transformovaných rostlinách. Výhodným způsobem pro provedení změn v sekvenci genu je uveden v PCT publikaci WO 90/10076. Gen syntetizovaný metodami tam uvedenými mohou být vloženy do rostlin, jak je popsáno níže a výsledkem jsou vyšší hladiny exprese FDA enzymu. To může být zvláště výhodné v jednoděložných rostlinách, například kukuřice, rýže, pšenice, cukrová řepa a ječmen.
Kombinace s jinými transgeny
Účinek v fda v transgenických rostlinách může být zvýšen kombinací s jinými geny, které pozitivně ovlivňují asimilaci sacharidů, nebo jejich obsah, jako jsou geny kódující sacharosa fosforylasu jak je to popsáno v PCT Publikaci WO 96/24679, nebo ADPGPP geny jako je glgC gen E.coli a jeho mutant glgCló. PCT publikace WO 91/19806 uvádí, jak je možno vložit naposledy zmíněný gen do mnoha druhů rostlin za účelem zvýšení podílu škrobu, nebo pevné hmoty. Další gen, který může být kombinován s fda pro zvýšení asimilace, exportu, nebo ukládání uhlíku je gen kódující sacharosafosfát syntasu (SPS). PCT publikace WO 92/16631 uvádí jeden takový gen a jeho použití v transgenických rostlinách.
Transformace/regenerace rostlin
Při vývoji konstruktů nukleových kyselin podle vynálezu mohou být různé komponenty konstruktu, nebo jeho fragmentů vloženy do vhodného klonovacího vektoru, například plazmidu, který je schopný replikace v bakteriálním hostiteli, například E.coli. V literatuře bylo popsáno mnoho existujících vektorů, mnoho z nich je komerčně dostupných. Po každém klonování může být žádaný insert izolován a podroben další manipulaci, jako je štěpení restriktasami, vložení nového fragmentu, nebo nukleotidů, ligace, delece, mutace, vyštěpení, atd., aby byly patřičně upraveny komponenty žádané sekvence. Jakmile je konstrukt dokončen může být přenesen do vhodného vektoru pro další manipulaci tak, aby mohla být transformována hostitelská buňka.
Rekombinantní DNA molekuly podle vynálezu typicky zahrnují selekční znaky tak, že transformované buňky mohou být snadno identifikovány a odděleny z netransformovaných buněk. Příklady takových znaků zahrnují mimo jiné gen pro neomycin fosfotranferasu (nptll) (Potrykus et al., 1985), který zprostředkovává rezistanci ke kanamycinu. Buňky exprimující nptll gen mohou být selektovány pomocí vhodného antibiotika, jako je kanamycin, nebo G418. Jiné obvykle používané selekční znaky jsou bar gen, který zprostředkuje bialaphos resistenci·, nitrilasový gen, který zprostředkuje rezistenci k bromoxynylu (Stalker et al., 1988); mutantní gen acetolaktát syntasy (ALS), který zprostředkuje rezistenci k imidazolinonu, nebo sulfonylmočovině (European Patent Aplication 154, 204, 1985); gen DHFR pro rezistenci k methotrexátu (Thillet et al., 1988).
Rostliny, které mohou být upraveny tak, aby vykazovaly zvýšenou asimilaci uhlíku, zvýšený export a ukládání uhlíku metodami podle vynálezu zahrnují mimo jiné rostliny rodu Acacia, vojtěška, kopr, jabloň, meruňka, artičok, Eruca sativa, asparagus, avokado, banán, ječmen, fazole, řepa, ostružina, borůvka, brokolice, růžičková kapusta, zeli, řepka, meloun, mrkev, kasava, květák, celer, třešeň, koriandr, citrusy, clementine, káva, kukuřice, bavlna, okurka, Douglasova jedle, lilek, čekanka, locika lesní, eukalypt, fenykl, fíkovník, tykev, vinná réva, grepfruit, Cucumis melo, jicama, kivi, hlávkový salát, pórek, citrón, lípa, ananas, mango, meloun, houby, ořech, oves, řepka, okra, cibule, pomeranč, okrasné rostliny, papaja, petržel, hrášek, broskev, arašíd, hruška, pepř, tomel, borovice, platan, švestka, granátové jablko, topol, rajče, dýně, kdoule, cikorka, ředkvička, malina, rýže, žito, čirok, borovice jižní, sója, špenát, dýně, jahodník, cukrovka, cukrová třtina, batáty, L. styraciflua, mandarinka, čaj, tabák, rajče, triticale, trávník, réva, vodní meloun, pšenice, rostliny rodu Dioscorea, a cukiny.
Dvouřetězcové molekuly DNA podle vynálezu obsahující fda gen mohou být vloženy do genomu rostliny, kteroukoli vhodnou metodou. S výhodou vektory pro transformaci rostlin zahrnují ty, které jsou odvozeny od Ti plazmidu Agrobacterium tumefaciens stejně jako ty, které
jsou uvedeny v například Herrera-Estrella et al. (1983), Bevan (1984), Klee et al. (1985) a EPO publikace 120,516. Navíc k transformačním vektorům pro rostliny odvozených od Ti, nebo kořenyindukujícímu (Ri) plazmidu Agrobacteria, mohou být použity pro vložení DNA konstruktů podle vynálezu také alternativní metody. Tyto metody mohou zahrnovat například použití liposomů, elektroporace, chemické látky, které mohou zvýšit příjem volné DNA, doprava volné DNA pomocí bombardování mikroprojektily a transformace pomocí virů, nebo pylu. DNA může být také vložena do genomu chloroplastu (Danieli et al. 1998).
Plazmidový expresní vektor vhodný pro vložení fda genu do jednoděložných rostlin pomocí bombardování mikroprojektily má tyto součásti: promotor, který je specifický, nebo má zvýšenou expresi v škrobových zásobních tkáních jednoděložných rostlin, hlavně endospermu, například promotor pro zeinové geny z endospermu kukuřice (Pedersen et al., 1982); intron, který má sestřihové místo usnadňující expresi genu, například Hsp70 intron (PCT Publikace WO93/19189); a 3' polyadenylačm sekvence, například 3' sekvence nopalin syntasy (NOS 3'; Fraley et al., 1983). Tato expresní kazeta může být vložena do replikonu s velkým počtem kopií vhodným pro přípravu velkých množství DNA.
Zvláště vhodný na Agrobacteriu založený vektor pro transformaci rostlin použitelný pro transformaci dvouděložných rostlin je plazmidový vektor pMON530 (Rogers et al., 1987). Plazmid pMON530 je derivát pMON505 připraveného přenesením 2,3 kb StuI-HindlII fragmentu pMON316 (Rogers et al., 1987) do pMON526. Plazmid pMON526 je jednoduchý derivát pMON505, ve kterém je odstraněna Smál oblast odstraněna štěpením Xmal, úpravou Klenovovou polymerasou a ligací. Plazmid pMON530 uchovává všechny vlastnosti pMON505 a CaMV35SNOS expresní kazeta a nyní obsahuje jedinečné restrikční místo pro Smál mezi promotorem a polyadenylační signál.
Binární vektor pMON505 je derivát pMON200 (Rogers et al., 1987), ve kterém byl homologní region k Ti plazmidu, LIH, nahrazen 3,8 kb HindlII/Smal segment mini RK2 plazmidu, pTJS75 (Schmidhauser a Helinski, 1985). Tento segment obsahuje RK2 počátek replikace, oriV a počátek přenosu oriT pro konjugaci při Agrobacterium zahrnující tri-parental konjugačnún postupu (Horsch a Klee, 1986). Plazmid pMON505 zachovává všechny důležité znaky pMON200 včetně syntetického multispojovníku pro inserci žádaného DNA fragmentu, chimérického NOS/NPTIT/NOS genu pro resistenci ke kanamycinu v rostlinných buňkách, resistenci k spektinomycinu/streptomycinu pro selekci v E.coli a A.tumefaciens, intaktní gen pro nopalin syntasy pro snadnou selekci transformantů, a pBR322 počátek replikace pro snadnou přípravu velkých množství vektoru v E.coli. plazmid pMON505 obsahuje jednoduchý T-DNA okraj • ··©· ·· ···· » · ·· © ©· © ··· • « ©·© ·«© • · ©·· ····· • · ···· ··· ···· ·· ·· ·· odvozený od pravého konce pTiT37 T-DNA nopalinového typu. Southern bol analýza ukázala, že plazmid pMON505 a jakákoli DNA, kterou nese jsou integrovány do rostlinného genomu. Jeden konec integrované DNA je lokalizována mezi pravý okraj sekvence a genu pro nopalin syntasu a druhý konec je mezi okrajem sekvence a pBR322 sekvencí.
Jiný zvláště vhodný Ti plazmidový kazetový vektor je pMON17227. Tento vektor je popsán v PCT publikaci WO 92/04449 a obsahuje gen kódující enzym zprostředkující glyfosatovou rezistenci (označený CP4), který je výborným selekčním genem signálního znaku pro mnoho rostlin včetně brambory a rajčete. Tento gen je fúzován s Arabidopsis EPSPS chloroplastovým signálním peptidem (CTP2) a je exprimován z FMV promotoru, jak je popsáno.
Pokud je získán adekvátní počet buněk (nebo chloroplastů) obsahujících fda gen, nebo cDNA, buňky (chloroplasty) jsou regenerovány v úplné rostlině. Volba metodologie pro regeneraci není podstatná, jsou dostupné vhodné postupy pro rostliny Leguminosae (vojtěška, sója, jetel, atd.), Umbelliferae (mrkev, celer, pastifták), Cruciferae (zelí, křen, řepka, atd.), Cucurbitaceae (melouny a okurka), Gramineae (pšenice, ječmen, rýže, kukuřice, atd.), Solanaceae (brambor, tabák, rajče, paprika), různé kvetoucí plodiny, například slunečnice, a stromy nesoucí ořechy, například mandloň, kešú, vlašský ořech, a lískový ořech. Viz, Ammirato et al., (1984); Shimamoto et al., (1989); Fromm (1990); Vasil et al., (1990); Vasil et al., (1992); Hayashimoto (1990); a Datta et al. (1990).
Následující definice mají sloužit odborníkům v oboru pro porozumnění detailnímu popisu vynálezu.
Termín „promotor“, nebo „promotorova oblast“ označuje sekvenci nukleové kyseliny, kterou obvykle nalézáme před (5') kódující sekvencí, která řídí expresi kódující sekvence pomocí kontroly produkce mediátorové RNA (mRNA) tím, že poskytuje specifické místo pro RNA polymerasu, nebo další faktory nezbytné pro zahájení transkripce ve správném místě. Jak je zde zamýšleno promotor, nebo promotorova oblast zahrnuje variace promotorů odvozených na základě ligace k různým regulačním sekvencím, náhodné nebo cílené mutagenese, a přidání nebo duplikace sekvencí zesilujících přepis (transkripci). Promotorová oblast uvedená zde a její biologický funkční ekvivalent jsou odpovědné za zajištění kontrolované transkripce kódujících sekvencí, jsou-li vloženy do hostitelského organismu jako součást rekombinantního vektoru, což je demonstrováno jeho schopností produkovat mRNA.
„Regenerace“ označuje proces růstu rostlin z rostlinné buňky (například rostlinného protoplastu nebo explantátu).
44 • · · · · * ·
4 4 4
4 4 4 • 4 4 4 „Transformace“ označuje proces vložení exogenní sekvence nukleové kyseliny (například vektoru, rekombinantní molekuly nukleové kyseliny) do buněk, nebo protoplastů, ve kterých se exogenní nukleová kyselina inkorporuje do chromosomu, nebo je schopna autonomní replikace.
„Transformovaná buňka“ je buňka jejíž DNA byla pozměněna vložením exogenní molekuly nukleové kyseliny do této buňky.
Termín „gen“ označuje chromosomální DNA, plazmidové DNA, cDNA, syntetické DNA, nebo jiné DNA, která kóduje peptid, polypeptid, protein, nebo RNA molekulu a oblasti sousedící s kódující sekvencí účastnící se regulace exprese.
„Identita“ označuje stupeň podobnosti mezi dvěma nukleovými kyselinami, nebo proteinovými sekvencemi. Srovnání dvou sekvencí je prováděno pomocí vhodného počítačového v
programu. Široce používaným a akceptovaným počítačovým programem pro srovnání sekvencí je CLUSTALW v 1.6 (Thompson et al., 1994). Počet stejných bází, nebo aminokyselin je dělen celkovým počtem bází, nebo aminokyselin a vynásobený 100, čímž se získájí procenta identity. Například má-li sekvence 580 párů bází má 145 shodných aminokyselin je zde 25% identita. Jsou-li dvě porovnávané sekvence různé ve své délce je počet shodných aminokyselin dělen délkou kratší ze dvou sekvencí. Například máme-li 100 shodných aminokyselin mezi 200 a 400 aminokyselinovými proteiny, mají tyto sekvence 50% shodu vzhledem ke kratší sekvenci. Je-li kratší sekvence kratší než 50 bází, nebo aminokyselin, je počet shodných dělen 50 a vynásoben 100 za získání procenta identity.
„C-koncová oblast“ označuje oblast peptidu, polypeptidu, nebo proteinového řetězce od jeho středu ke konci, který nese aminokyselinu mající volnou karboxylovou skupinu.
Fráze „DNA segment heterologní k promotorové oblasti“ označuje kódující DNA segment neexistuje v přírodě ve stejném genu s promotorem, ke kterému je připojen.
Termín „kódující DNA“ označuje chromozomální DNA, plazmidovou DNA, cDNA, nebo syntetickou DNA, která kóduje některý z enzymů diskutovaných zde.
Termín „genom“ je-li aplikován na bakterie označuje jak chromozom, tak plazmidy bakteriální hostitelské buňky. Kódující DNA podle vynálezu vložená do bakteriální hostitelské buňky může být tedy integrovaná do chromozomu, nebo lokalizovaná na plazmidu. Termín „genom“ je-li aplikován na rostliny zahrnuje nejen chromozomální DNA nacházející se uvnitř jádra, ale i DNA organel nacházející se uvnitř dílčích buněčných složek. DNA podle vynálezu vložená do rostlinných buněk může tedy být integrována do chomozomu, nebo se nacházet v organelách.
Termíny „mikrob“, nebo „mikroorganismus“ označují řasy, bakterie, houby a prvoky.
Termín „mutein“ označuje mutantní formu polypeptidu, nebo proteinu.
• · · · · · · · • · · · ···· • ♦ · · ······ • · · · · · « · · • » · · ·· · · · · „N-koncová oblast“ je označení pro oblast peptidu, polypeptidu, nebo proteinu od aminokyseliny nesoucí volnou aminoskupinu po střed řetězce.
„Overexprese“ je označení pro expresi polypeptidu, nebo proteinu kódovaného DNA vloženou do hostitelské buňky, nebo tento polypeptid, nebo protein není normálně v hostitelské buňce přítomna, nebo že tento polypeptid, nebo protein je přítomen v hostitelské buňce ve větším množství, než jak je exprimován normálně z endogenního genu kódujícího tento polypeptid, nebo protein.
Termín „plastid“ označuje třídu organel rostlinné buňky, která zahrnuje amyloplasty, chloroplasty, chromoplasty, elaioplasty, eoplasty, etioplasty, leukoplasty a protoplastidy. Tyto organely jsou samoreplikující se a obsahují kruhovou molekulu DNA, která je obvykle označována jako „genom chloroplastu“, a jejíž velikost se pohybuje od asi 120 kb do asi 217 kb, v závislosti na druhu rostliny, a která obvykle obsahuje oblasti invertované repetice.
Fráze Jednoduchý sacharidový substrát“ označuje monosacharid, nebo oligosacharid, ale ne polysacharid; jednoduché sacharidové substráty zahrnují glukosu, fruktosu, sacharosu, laktosu. Komplexnější sacharidové substráty obvykle používané v médiích, například kukuřičný syrup, škrob, melasa mohou být rozštěpeny na jednoduché sacharidové substráty.
Termín „pevná hmota“ označuje bezvodý podíl hlízy (například brambory), nebo plodu (například rajčete) tvořený převážně škrobem a jinými polysacharidy, jednoduchými sacharidy, nestruktumími sacharidy, aminokyselinami a dalšími organickými molekulami.
Následující příklady jsou uvedeny pro lepší objasnění provedení vynálezu a neměly by být interpretovány tak, že omezují rozsah vynálezu. Odborníci v oboru rozeznají množství modifikací a podobě, kterými může být zasaženo do způsobů a genů zde uvedených, aniž je opuštěn duch a rozsah vynálezu.
Přehled obrázků na výkresech
Obr. 1 ukazuje nukleotidovou sekvenci genu a odvozenou aminokyselinovou sekvenci fruktosa-l,6-bisfosfát aldolasy z E. coli (SEQ ID č.: 1).
Obr. 2 ukazuje plazmidovou mapu transformačního vektoru rostlin pMON17524.
Obr. 3 ukazuje plazmidovou mapu transformačního vektoru rostlin pMON17542.
Obr. 4 ukazuje změny v denních fluktuacích hladin sacharosy, glukosy a škrobu v tabákových listech exprimujících fda transgen (pMON17524) a kontroly (pMON17227). Světelná perioda od 7:00 do 19:00 hodin. Vzorkovány byly pouze zcela rozvinuté a nepřestárlé listy.
Obr. 5 ukazuje plazmidovou mapu transformačního vektoru rostlin pMON 13925.
Β Β Β ΒΒΒ • Β ΒΒΒ ΒΒΒΒΒ
Β Β ΒΒΒ ΒΒΒΒ • Β Β Β Β Β Β Β Β Β Β
ΒΒ ΒΒΒΒ ΒΒΒΒ 17 ΒΒΒΒ ΒΒ ΒΒ ΒΒ ΒΒ
Obr. 6 ukazuje plazmidovou mapu transformačního vektoru rostlin pMON17590.
Obr. 7 ukazuje plazmidovou mapu transformačního vektoru rostlin pMON13936.
Obr. 8 ukazuje plazmidovou mapu transformačního vektoru rostlin pMON17581.
Obr. 9 ukazuje řez bramborovou hlízou se zlepšenou stejnoměrností rozložení pevné hmoty linie Segal Russet Burbank (horní řádek) ve srovnám s nevylepšenou netransgenických Russer Burbank (spodní řádek).
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
Klonování cDNA a overexprese
Není-li uvedeno jinak, jsou základní DNA manipulace a genetické techniky, například PCR, agarosová elektroforéza, restrikčm štepení, ligace, transformace E.coli, selekce kolonií, a Western bloty prováděny v podstatě podle postupu popsaném v Sambrook et al., (1989), nebo Maniatis et al., (1982).
Sekvence fda genu E.coli (SEQ ID č.: 1) byla získána z Genbank (Accession number XI4682) a byly připraveny nukleotidové primery homologní k 5' a 3' koncům pro PCR amplifikaci. Chromozomální DNA E.coli byla izolována a fda gen byl ampliíikován pomocí PCR za použití 5' oligonukleotidu 5OGGGCCATGGCTAAGATTTTTGATTTCGTA3' (SEQ ID ě.:3) a 3'oligonukleotidu 5 'CCCCGAGCTCTTACAGAACGTCGATCGCGTTCAG3' (SEQ ID č.: 4). Podmínky PCR cyklů jsou následující: 94°C, 5 min (1 cyklus); přídavek polymerasy; 94°C, 1 minut, 60°C, 1 minut, 72°C, 2 minut 30 sekund (35 cyklů). 1,08 kb PCR produkt byl purifikován v gelu a ligován s E.coli expresním vektorem pMON5723 za vzniku vektorového konstruktu, který byl použit pro transformaci zmražených kompetentních buněk E.coli JM101. pMON5723 vektor obsahuje E.coli recA promotor a vedoucí sekvence genu T7 (G10L), které zajišťují vysokou expresi v E.coli (Wong et al., 1988). Po indukci transformovaných buněk je na SDS PAGE gelu patrný zřetelný pás odpovídající 40 kDa, který odpovídá velikosti podjednotky polypeptidového řetězce dimemí aldolasy II. Bylo ukázáno, že většina indukovaného proteinu je přítomno v rozpustné fázi. Segment gelu obsahující vysoce indukovaný protein byl izolován a protilátky se získaly od kozy, které byl injektován homogenizovaný segment gelu (emulgované Freudovým kompletním adjuvans).
Sekvence fda genu byla následně klonována do jiného E.coli expresního vektoru pod kontrolou taq promotoru. Po indukci buněk JMI 01 pomocí IPTG, transformovaných tímto vektorem, je pozorován stejný 40 kDa overexprimovaný proteinový pás. Tento nový klon byl použit pro enzymové stanovém FDA aktivity. Buňky transformované tímto vektorovým konstruktem byly kultivovány v tekuté kultuře, indukovány pomocí IPTG a kultivovány další 3 hodiny. Následně byly 3 ml buněčné kultury stočeny, rozsuspendovány v 100 mM Trisu a ozvučeny. Buňky byly stočeny a v surovém supematantu buněčného extraktu byla stanovena FDA aktivita pomocí spřaženého enzymatického stanovení popsaného v Baldvin et al. (1978). Toto stanovení je rutině prováděno při 30°C.
Reakce byla prováděna v celkovém objemu 1 ml s nadbytkem enzymů triosafosfát isomerasy (TIM) a alfa-glycerolfosfát dehydrogenasy (GDH) v reakční směsi obsahující celkovou koncentrace 100 mM Tris pH 8,0; 4,75 mM fruktosa-l,6-bisfosfát; 0,15 mM NADH, 500 U/ml TIM; a 30 U/ml GDH.
Pokles absorbance při 340 nm po přídavku supematantu buněčného extraktu, byl zaznamenáván pomocí spektrofotometru HP vybaveného diodovým polem. Jedna mezinárodní jednotka (I.U.) aldolasové aktivity je způsobena oxidací 2 pmol NADH/minutu v tomto systému.
Buněčný extrakt buněk obsahujících vektor s fda sekvencí vykazoval podstatně zvýšenou aldolasovou aktivitu (13,1 U/mg proteinu) ve srovnání s buňkami transformovanými kontrolním vektorem (0,15 I.U./mg proteinu). Bylo ukázáno, že aktivita je inhibována EDTA, o které je známo, že specificky inhibuje aldolasy typu II.
Příklad 2
Transformace rostlin a exprese fda v tabáku
Zacílení FDA proteinu
Fruktosa-l,6-bisfosfát aldolasa E.coli byla zacílena po plastidů rostlin, aby bylo její pomocí dosaženo ovlivnění sacharidového metabolismu a biosyntézy škrobu v těchto rostlinných organelách. Aby bylo dosaženo importu aldolasy a E.coli do plastidů, byl zkonstruhován vektor, ve kterém byla aldolasa fúzována se signálním peptidem malé podjednotky (CTP1) Arabidopsis (Stark et al., 1992), nebo kukuřičné malé podjednotky CTP (Russell et al., 1993), za vzniku konstruktu, ve kterém je CTP-/JU fuzní gen umístěn mezi sekvencí 35S promotoru z viru mozaiky krtičníku (PFMV35S; Gowda et al., 1989) a 3'-nepřekládanou oblastí genu pro nopalinsyntasu (NOS 3'; Fraley et al., 1983). Vektorový konstrukt obsahující expresní kazetu [P-FMV/CTPl//tZa/NOS3'] byl následně použit pro transformaci tabákových protoplastů, které byly připraveny postupem
9 9 9 «9 9999
popsaným v Fromm et al., (1987), s následujícími modifikacemi. Suspense buněk tabákového kultivaru Xanthi linie D (Txd) byly pěstovány v 250 ml lahvých při 25°C a 138 obrátkách za minutu ve tmě. Pro zachování kultury bylo odebráno 9 ml dílčí kultury a přidáno 40 ml čerstvého Txd média obsahujícího MS soli, 3% sacharosa, 0,2 g/1 inositolu, 0,13 g/1 asparaginu, 80 μΐ zásobního roztoku 50 mg/ml PCPA, 5 μΐ roztoku 1 mg/ml kinetinu a lml lOOOx vitaminů (1,3 g/1 nikotinová kyselina, 0,25 g/1 thiaminu, 0,25 g/1 pyridoxinu HCL, a 0,25 g/1 pantothenatu vápenatého) každé 3 až 4 dny. Protoplasty byly izolovány z jeden den staré suspenze buněk, která byla připravena ze dva dny staré kultury. Šestnáct mililitrů buněk bylo přidáno k 40 ml čerstvého Txd media a ponecháno růst 24 hodin před štěpením a izolací chloroplastů. Fáze centrifugace enzymové směsi byla vypuštěna. Elektroporační pufr a medium pro izolaci chloroplastů bylo sterilizováno filtrací spíše než autoklavováním. Elektroporační pufr neobsahoval 4 mM CaCl2. Buňky v suspenzi byly lyžovány enzymem 1 hodinu. Protoplasty byly spočteny na hemacytometru, spočteny byly jen protoplasty, které vypadaly jako intaktní a kruhové. Bio-rad Gene Pulser kyvety (katalogové číslo 165-2088) s 0,4 cm šířky a maximálního objemu 0,8 ml byly použity pro elektroporaci. Do kyvety bylo přidáno od 5 do 100 pg DNA obsahující žádaný gen a 5 pg DNA obsahující luciferasový gen jako vnitřní standard. Hustota chloroplastů při elektroporaci byla 2xl06/ml a podmínky elektroporace byly nastaveny na kapacitanci 500 pF a 140 voltů pomocí Bio-rad Gene Pulser. Protoplasty byly po resuspendování v elektroporačním pufru v kyvetách umístěny na led na 10 minut po elektroporaci. Protoplasty byly přidány do 7 ml Txd média + 0,4 M manitolu a kondiciovaného média po elektroporaci. V této fázi nebyla již používána voda z kokosového ořechu. Protoplasty byly kultivovány 1 hodinových periodách den/noc při 26°C a poté stočeny a je v nich stanovena aktivita, nebo byly zmraženy 20-24 hodin po elektroporaci.
Western blot analýza extraktu protoplastů získaných po transformaci ukázala tvorbu nativní FDA v tabákových protoplastech. Exprese byla detekována objevením proteinu o molekulové hmotnosti 40 kDa, což je molekulová hmotnost aldolasové podjednotky a je to stejný proteinový pás, jaký lze pozorovat i při overexpresi aldolasy v E.coli.
Expresní kazeta [P-FMV/CPTl//í/«/NOS3'j byla následně klonována do Notl místa pMON17227 (popsaném v PCT Publikaci WO 92/04449) ve stejné orientaci jako selekční signální znak expresní kazety, za vzniku rostlinného transformačního vektoru pMON17524, jak je ukázáno na obrázku 2 (SEQ ID č.: 5).
Další konstrukt byl připraven a použit pro transformaci protoplastů, fiizí fda genu
Arabidopsis EPSPS signálního peptidu (CTP2), který byl popsán v U.S. patentu 5,463,175.
Signální peptid byl klonován (pomocí Sphl místa) do Sphl místa umístěného bezprostředně před N22
9 · 9 9 9 9 · 9 9
9 9 9 9 9 9
99 9· 99 konec fda genové sekvence v CTPl-/ító fúzním genu (popsaném výše). Tento nový CTP2-/t/a fúzní gen byl poté klonován do vektoru mezi FMV promotor a NOS3' sekvence. Poté co tento konstrukt obsahující CTP2/fda genovou sekvenci byl použit pro transformaci tabákových protoplastů, byla pozorována exprese proteinu odpovídajícího přibližně 40 kDa, který má molekulovou hmotnost podjednotky aldolasy a protein stejné hmotnosti byl pozorován i při overexpresi aldolasy v E.coli.
Notl kazeta [P-FMV/CTP2//tfa/NOS3'] z tohoto konstruktu byla poté klonována do Notl místa pMON17227 ve stejné orientaci jako selekční signální znak expresní kazety, za vzniku transformačního vektoru pro rostliny pMON17542, který je zobrazen na obrázku 3 (SEQ ID č.: 6).
Pro cytoplazmickou expresi FDA v tabákových protoplastech byl připraven další konstrukt, ve kterém je sekvence fda genu klonována (bez toho aniž by byla připojena k tranzitnímu peptidu) do páteře vektoru mezi FMV promotorovou a NOS3' sekvenci. Pomocí tohoto konstruktu pro transformaci tabákových protoplastů byla také prokázána exprese proteinu stejné velikosti migrujícího při přibližně 40 kDa.
Exprese fda v rostlinách tabáku
Pro transformaci tabákových rostlin byly použity dva konstrukty jeden obsahující fda gen fúzovaný s CTP1 Arabidopsis (pMON17524) (SEQ ID č.: 5, obr. 2) druhý fúzovaný se signálním peptidem EPSPS (CTP2) (PMON17542) (SEQ ID č.: 6, obr. 3), jak bylo popsáno v US patent 5,463,175. Vektor bez CTP-fda sekvencí pMON17227 (popsaný v PCT publikaci WO 92/04449), byl použit jako negativní kontrola. Transformační vektory pro transformaci rostlin byly vloženy do ABI kmene Agrobakteria. Vložení plazmidového vektoru do ABI kmene bylo provedeno pomocí triparentální konjugace pomocí pomocného plazmidu pRK2013 (Ditta et al., 1980).
Byly připraveny v růstových nádobkách pěstované linie tabákových transformantů a nejprve byl proveden jejich screening pomocí Western bio tu, aby byly identifikovány linie exprimující fda, a to pomocí kozí protilátky proti E.coli exprimující fda. Následně byly v listech linií tabáku exprimujících pMON17524 analyzovány nestrukturální sacharidy (sacharosa, glukosa, a hydrolysovaný škrob na glukosu) pomocí přístroje YSI moel 2700 Select Biochemistry Analyzer. V průběhu počáteční fáze kvetení byly z těchto rostlin brány také vzorky listů a byly v nich analyzovány denní změny obsahů nestruktumích sacharidů.
500 mg až 1 g čerstvých tabákových listů bylo sklizeno a extrahováno 5 ml horkého Nafosfátu (40 g/1 NaEEPCU a 10 g/1 ^EEPO* ve dvakrát deionizované vodě) homogenizací s Polytronem. Zkumavky centrifugo vány 12 minut při 3000 otáčkách za minutu a supernatant byl • · ···· · · ··· ······ ·· ···· ···· ··· · ·· ·· ·· «· oddělen pro analýzu rozpustných cukrů. Pelet byl rozsuspendován v 5 ml horkého Na-fosfátu rozmíchány na vortexu a zcentrifugovány, jak je popsáno výše. Supematant byl opatrně oddělen a spojen s dříve získanou frakcí supematantu a byla provedena analýza rozpustných cukrů (sacharosa, glukosa) pomocí přístroje YSI a vhodných membrán.
Škrob byl extrahován z peletu pomocí Megazym Kitu (Megazym, Australia). Do peletu bylo přidáno 200 μΐ 50% ethanolu a 3 ml termostabilní alfa-amylasy (300U) a směs byla promíchána na vortexu. Vzorky byly poté inkubovány ve vařící vodě 6 minut a promíchány po 2 a 4 minutách. Zkumavky byly poté umístěny ve vodě o teplotě 50°C a bylo přidáno 4 ml 200 mM acetátového pufru (pH 4,5) a následně 0,1 ml amyloglukosidasy (20 U). Inkubace trvala 1 hodinu. Zkumavky byly poté zcentrifugovány 15 minut při 3000 otáček za minutu. Ze supematantu byly odebrány alikvoty a analyzovány na glukosu pomocí YSI. Volná glukosa byla přepočítána na anhydro glukosu (tak jak se vyskytuje ve škrobu vynásobením poměrem 162/182). Celkový objem ve zkumavce byl 7,1 ml.
Jak je vidět z tabulky 1, exprese fda genu z tabáku korelovala z významným zvýšením hladiny škrobu v listech. Avšak z obrázku 4 je ukázán stanovený denní profil hladiny škrobu v listech exprimujících fda, kde je toto zvýšení patrné hlavně v ranné fázi fotoperiody, což je fáze, o které je známo, že listy zde mají nejvyšší fotosyntetickou aktivitu. Toto zvýšení hladiny škrobu nemá zdánlivě žádné negativní efekty na rostlinu, protože zvýšená hladina škrobu je odbourána během temné periody. Nebylo zaznamenáno žádné zvýšení steady-state hladin sacharosy, nebo glukosy v tabákových listech exprimujících fda z E.coli ve srovnání s kontrolou.
Tabulka 1
Hladina sacharidů v listech rostlin exprimujících fda transgen1 (pMON17524)
Silný expresor (>0.01% celkové bílkoviny) slabý expresor (<0,01 %) (mg/g čerstvé váhy) negativní kontrola
ŠKROB 35,08±3,20 23,25±3,20 16,69±2,92
SACHAROSA 0,86±0,25 0,86±0,25 0,66±0,19
GLUKOSA l,58±0,17 l,58±0,20 l,68±0,26
1 Vzorky listů byly sklizeny v poledne.
Další sada tabákových rostlin byla transformována pomocí konstruktu pMON17542 a rostliny byly pěstovány ve skleníku. Tabákové rostliny obsahující vektor bez QTP-fda sekvencí,
9 9 9 • « 9 9··
9 9 9 9 9 9
9 999 99 9 • 99 9 9 99 9 ·· ·9 99 ·· ρΜΟΝ 17227, byl použit jako negativní kontrola. Všechny pMON17542-linie byly testovány na expresi pomocí Western blotu, 18 z nich bylo sinými expresory (>0,01% celkového buněčného proteinu) a 15 linií bylo slabými expresory (<0,01 %). Patnáct rostlin obsahujících nulový vektor, pMON 17227, bylo použito jako kontrola. Plně rozvinuté listy z rostlin exprimující fda transgen a negativní kontroly byly testovány na export sacharosy odebíráním výměšku z floemu produkovaného listovým systémem. Získávání výměšku floemu je popsáno v Groussol et al. (1986). Listy byly sklizeny v 11:30 dopoledne a umístěny do média obsahujícího 5 mM EDTA při pH 6,0 a ponechány zde 4 hodiny za plného světla a vlhkosti. Médium byl poté ihned analyzováno a byla zde stanovena hladina sacharosy způsobem popsaným výše v metodách analýzy obsahu sacharidů. Jak je vidět v tabulce 2, bylo u rostlin exprimujících fda transgen pozorováno významné zvýšení exportu sacharosy ven z listů.
Toto zvýšení exportu sacharosy vlivem exprese fda v listech ukazuje na zvýšení kapacity asimilačních orgánů, pravděpodobně vlivem zvýšeného toku uhlíku přes Calvinův cyklus (jako odpověď na zvýšenou spotřebu triosa-fosfátů) a tedy zvýšení celkové spotřeby uhlíku v listech. Jak je patrné z tabulky 2, zvýšení hladiny sacharosy ve floemu koreluje s hladinou exprese fda.
Tabulka 2
Hladiny sacharosy ve výměšku floemu z oddělených listů fda transgenických tabákových rostlin (pMON17542)
Příjem vody (μΐ/g čerstvé váhy/h) Sachrosa ve výměšku floemu
(ng/listu) (ng/g čerstvé váhy)
silný expresor fda 320±20 330±60 108+22
slabý expresor fda 340±10 210±10 77±3
kontrola 390±30 160±10 56±3
Jak je patrné z tabulky 3, předběžná analýza růstu a vývoje rostlin nezjistila žádný významný rozdíl v počtu listů, nebo tobolek u jedné rostliny, výšky rostliny, průměru stonku, nebo váhy semen u jedné rostliny, mezi rostlinami exprimujícími fda gen a za specifických růstových podmínek. Jak je však vidět z tabulky 4 mají fda transgenické rostliny významně vyšší hmotu kořenů. To může naznačovat že, za těchto podmínek, představují kořeny důležitější zásobní orgán, v němž se ukládá nadbytek sacharidů produkovaných listy. Navíc uváděné údaje ukazují, že zvýšení hmoty kořenů v přítomnosti fda genu E.coli není spojeno s žádnými negativními důsledky na růst výhonků, kvetení, nebo počet semen. Tedy toto zvýšení v růstu kořenů a konečné sušiny kořenů je žádoucím rysem rostliny, protože vede k rychlému usazení semenáčku po vyklíčení a větší «« ·99Λ »
• · «· ··· 9 9 « * · • · 9 9 9 9 9 9 9 t 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9 9 9
999 9 99 ·· ·· ftt schopnosti rostliny tolerovat sucho, chladový stres a další vlastnosti prostředí a přesazení. V různých rostlinách a za různých růstových podmínek je očekáváno zvýšení hmotnosti jiných částí rostlin (semena, plody, stonky, listy, hlízy, cibule, atd.) jak je to pozorováno u kořenů tabákových rostlin overexprimujícíchfda transgen.
Tabulka 3
Stanovení některých parametrů růstu a vývoje rostlin u tabáku exprimujícího fda transgen1 (pMON17542)
#tobolky/ rostlina #listy/ rostlina Výška rostliny (cm) Váha semen (g/rostlina)
silní expresoři 162±40 25,4±0,8 65,3±3,1 18,8±2,4
kontrola 156±28 24,4±0,5 65,8±5,1 17,3±2,6
1 Pro tuto analýzu bylo 14 linií silných expresorů srovnáváno s 15 kontrolními rostlinami.
Měření byly provedeny před sklizní semen (většina tobolek dosáhla dospělosti). Počet listů byl stanoven zjištěním počtu kolínek, aby byly vzaty do úvahy odpadlé lity.
Tabulka 4
Sušina kořenů tabákových rostlin exprimující fda E.coli transgen1 (pMON17542)
Sušina kořenů (g/rostlina)
silný expresor fda 64,0±3,9
slabý expresor fda 62,7±5,4
kontrola 31,7+1,6
1 Kořeny z 5 silných a 7 slabých expresorových linií a 6 kontrolních rostlin byly odděleny opatrně promyty a poté umístěny v sušárně při teplotě 65 °C na nejméně 48 hodin. Kořeny byly vyjmuty ze sušárny ponechány ekvilibrovat v laboratoři 2 hodiny před stanovením sušiny.
Příklad 3
Transformace rostlin exprese fda v kukuřici
Nasměrování FDA proteinu
Vektory obsahující fda gen s nebo bez plastidového signálního peptidu byly připraveny tak, aby byly vhodné pro transformaci kukuřice a vhodné také pro transformaci dalších jednoděložných rostlin včetně rýže, pšenice, ječmene, cukrové třtiny, triticale (kříženec pšenice a žita), atd.
2δ :
• · · ·
Pro cytosolickou expresi fda genu v kukuřice byl připraven konstrukt, kde fda genová sekvence byla spojena s páteří vektoru obsahujícího zesílený CaMV 35S promotor (e35S; Kay et al., 1987), HSP70 intron (US patent 5,593,874), aNOS3' polyadenylační signální sekvenci (Fraley et al., 1983). Tato Notl kazeta [P-e35S/HSP70 intron/fda/NOS3'] která byla klonována do Notl místa pMON30460, transformačního vektoru jednoděložných rostlin, za vzniku rostlinného transformačního vektoru pMON13925, jak je ukázáno na obr. 5 pMON30460 obsahuje expresní kazetu pro selekční signální znak gen neomycin fosfotransferasy typu II (nptll) [P35S/NPTII/NOS3'] a unikátní Notl místo pro klonování žádaného genu. Konečný vektor (pMON13925) byl zkonstruován tak, že žádaný gen a gen selekčního signálního znaku byly klonovány ve stejném směru. Fragment vektoru obsahující expresní kazety pro tyto genové sekvence může být oddělen od bakteriálního selekčního znaku (Kan) a ori, purifikován pomocí gelové elektroforézy a použit pro transformaci rostlin.
Pro expresi fda genu v chloroplastech kukuřice byl připraven konstrukt, ve kterém byla fda genová sekvence spojena se sekvencí CTP malé podjednotky kukuřičné RUBISCO (Russell et al., 1993), a vložena do vektoru obsahujícího zesílený (CaMV) 35S promotor, HSP70 intron a NOS3' polyadenylační sekvenci. Tato Notl kazeta [P-e35S/HSP70 intron/mzSSuCTP/ fda/NOS3'] která byla klonována do Notl místa (ve stejné orientaci jako kazeta selekčního signálního znaku [P35S/NPTII/NOS3']) transformačního vektoru jednoděložných rostlin pMON30460, za vzniku rostlinného transformačního vektoru pMON 17590, jak je ukázáno na obr. 6. Fragment vektoru obsahující expresní kazety pro tyto genové sekvence může být oddělen od bakteriálního selekčního znaku (Kan) a ori, purifikován pomocí gelové elektroforézy a použit pro transformaci rostlin.
Pro expresi aldolasového genu v cytosolu-endospermu kukuřice fda genová sekvence klonována do vektoru (ve stejné orientaci jako kazeta selekčního signálního znaku [P35S/NPTII/NOS3']) obsahujícího promotor glutelinového genu P-osgtl (Zheng et al., 1993) za vzniku vektoru pMON 13936, jak je ukázáno na obr. 7. Fragment vektoru obsahující fda expresní kazetu [P-ostgl/HSP70 intron /fda/NOS3'] a expresní kazetu selekčního signálního znaku pro tyto genové sekvence může být oddělen od bakteriálního selekčního znaku (Kan) a ori, purifikován pomocí gelové elektroforézy a použit pro transformaci rostlin.
Transformace rostlin kukuřice
Transgenické rostliny kukuřice vektorem pMON13925 (popsaný výše), nebo pMON17590 (popsaným výše) byly připraveny pomocí bombardování mikroprojektily, postupem v literatuře dobře známým (Fromm, 1990; Gordon-Kamm et al., 1990; Walters et al., 1992). Jako cílová tkáň • · ·
· 9 9 9 9 9 9 9 9 «4 4 · 9 9 9 9 9 9 9 9 byl použit embryogenní kalus pocházející z nedospělého embrya kukuřice. Plazmidová DNA byla precipitována z roztoku 1 mg/ml v TE pufru na M10 wolframových částicích pomocí postupu založeného na chloridu vápenatém a spermidinu přesně, jak je to popsáno v Klein et al. (1988). Kromě žádaného genu plazmid obsahoval také gen pro neomycin fosfotransferasu II (nptll) řízenou promotorem 35S z viru květákové mozaiky. Cílová tkáň embryogenického kalusu byla připravena pro přijetí DNA v kultivačním médiu osmoticky pufrovaném 0,2M manitolem a 0,2M sorbitolem asi dvě hodiny před bombardováním (Vain et al., 1993). Tkáň byla bombardována dvakrát wolframovými částečkami pokrytými DNA pomocí zařízení BioRad Particle Delivery System (PDS) 1000. Asi 16 hodin po bombardování byla tkáň přenesena do média stejného složení s tím rozdílem, že neobsahovalo manitol ani sorbitol a obsahovalo příslušné aminoglykosidové antibiotikum, například G418”, aby byly vebrány ty buňky, které obsahují exprimovaný 35S/nptII gen. Aktivně rostoucí tkáňový sektor byl přenášen do čerstvého selekčního média přibližně každé tři týdny. Asi 3 měsíce po bombardování byly z embryogenních kalusů, které přežily, regenerovány rostliny přesně, jak je popsáno v Duncan a Widholm (1988).
Aldolasová aktivita transgenická kukuřice
Pro měření aldolasové aktivity byly odebrány vzorky listů kukuřice a ihned zmraženy v suchém ledu. Aido laso vý enzym byl extrahován z listové tkáně rozetřením listu při 4°C v 1,2 ml extrakčního pufru (100 mM HEPES, pH 8,0, 5 mM MgCl2, 100 mM KC1, 10 mM DTT, 1% BSA, mM PMSF, 10 pg/mL leupeptin, 10 pg/mL aprotinin). Extrakt byl centrifugo ván při 15000 x g, při 4°C 3 minuty v neodsoleném supernatantu byla stanovena enzymová aktivita. Tato extrakění metoda poskytla výtěžek asi 60% E.coli FDA aktivity.
Celková aktivita aldolasy byla stanovena v 0,98 ml reakční směsi, která obsahovala 100 mM EPPS-NaOH, pH 8,5, 1 mM fruktosa-bisfosfát, 0,1 mM NADH, 5 mM MgCl2, 4 jednotky aglycerolfosfát dehydrogenasy, 15 jednotek triosafosfát isomerasy. Reakce byla zahájena přídavkem 20 pl extraktu listů. Výsledná data získaná z jednoho experimentu jsou uvedena v tabulce 5.
Tabulka 4
Aldolasová aktivita z listů transgenická kukuřice
Linie A340/min/20 pl Aktivita %
H99 (kontrola) 0,113 100
pMON 17590 0,233 206
pMON13925 0,215 222
• · ···· 9 9 ff
9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 99
U primárních transformantů (RO rostlin) exprimujících E. coli FDA byl fenotyp pozorovatelný v případě, že byl protein cílen do chloroplastů. Listy byly chlorotické, ale semena byly normální. R1 rostliny byly pěstovány jak v polním tak skleníkovém experimentu. Škrob nebyl v listech za použití jodové zkoušky v listech detekován a opylení bylo opožděno. Má se za to, že fenotyp těchto rostlin kukuřice může být důsledkem promotoru (e35S) použitého v pMON17590 i pMON13925 vektorech, které nejsou pro expresi FDA v kukuřici výhodné. Protože zřejmě platí, že e25S způsobuje zvýšenou expresi v mezofylu a Calvinův cyklus se u C4 rostlin, například kukuřice, vyskytuje převážně v buňkách svazků cévních je výhodnější použití promotoru, který selektivně zvyšuje expresi v buňkách svazků cévních (například ssRUBISCO promotor). Byl připraven vektor obsahující takový promotor a zajišťující expresi FDA v kukuřici a tento vektor byl testován.
S výhodou byla pro kostrukci vektoru využita malá podjednotka RUBISCO (PmzSSU, specifický promotor buněk svazků cévních) a vektor byl použit pro specifickou expresi fda v kukuřici. Pro zlepšení metabolismu uhlíku v C4 rostlinách (například kukuřici) byla využita aldolasa typu I (fdaf, tedy fda bez železo simého klastru s vlastnostmi lišícími se od fdall. Gen pro aldolasu typu I byl amplifikován z genomu Staphylococcus aureus a aktivita byla ověřena. Poté byl zkonstruován transformační vektor pro expresi aldolas obou tříd (fdal a fdall) v specifických buňkách kukuřice. Byly připraveny následující kazety:
pMON13899: PmzSSU/hsp70/mzSSU CTP/fdal pMON13990: PmzSSU/hsp70/mzSSU CWIfdall pMON13988: P35S/hsp70//ífo/.
Tyto vektory byly použity pro transformaci kukuřice, jak bylo popsáno výše. Biochemická a fyziologická analýza primárních transformantů dovoluje identifikaci overexprese aldolasového genu, která vede ke zvýšení růstu, vývoje a výtěžku v kukuřici.
Tyto použité vektory pro transformaci kukuřice také způsobují cílenou expresi E.coli //genu v endospermu kukuřice. pMON13936 využívá gtl promotor z rýže, který zajišťuje expresi aldolasy v cytoplazmě buněk endospermu. Další vektor (pMON 36416) využívá stejný promotor spolu se signálním peptidem malé podjednotky RUBISCO, který zajišťuje lokalizaci proteinu v amyloplastu. Homozygotní linie transformantů, exprimujících cytosolickou aldolasu byly identifikovány (Homozygotnost 37 rostlin byla potvrzena pomocí western blotu) a semena z těchto rostlin byly sebrány pro analýzu složení zrn (vlhkost, proteiny, škrob, a olej). 53 pMON36416 primárních transformantů bylo testováno na expresi aldolasy v amyloplastech, 11 bylo pozitivních. Tyto • · • · · · · ·
rostliny byly testovány na homozygotnost selekce/propagace a zrna z těchto homozygotů byla použita pro analýzu složení.
Příklad 4
Transformace rostlin a exprese fda v bramborách.
Cílení exprese fda
Vektor pro expresi pMON17542 (popsaný dříve), ve kterém je fda gen pod kontrolou FMV promotoru a aldolasový enzym byl připojen k signálnímu chloroplastovému peptidu CTP2, byl použit pro Agrobacterium zprostředkovanou transformaci brambor.
Druhý vektor pro trasformaci brambor byl připraven klonováním Notl kazety [PFMV/CTP2//da/NOS3'] (popsanou výše) do jedinečného Notl místa pMON23616. pMON23616 je transformační vektor pro transformaci brambory obsahující oblast pravého okraje T-DNA nopalynového typu (Fraley et al., 1985), expresní kazetu pro gen neomycin fosfotransferasy typu II [P35S/NPTII/NOS3'] (selekční znak), unikátní Notl místo pro klonování žádané expresní kazety a oblast levého okraje T-DNA (Barker et al., 1983). Klonování Notl kazety [PFMV/CTP2//í/a/NOS3 j (popsanou výše) do Notl místa pMON23616 vedlo k přípravě transformačního vektoru brambor pMON17581, jak je ukázáno na obr. 8. Vektor pMON17581 byl připraven tak, že žádaný gen a gen selekčního signálního znaku byly přeloženy ve stejném směru.
Transformace brambor
Vektor pro transformaci rostlin byl mobilizován do ABI kmene Agrobacteria. Vložení rostlinného vektoru do ABI kmene bylo provedeno triparentální konjugací s využitím pomocného plazmidu pRK2013 (Ditta et al., 1980). Vektor pMON17542 byl použit pro transformaci Russet Burbank kalusu brambory zajišťovanou Agrobakteriem, pomocí metody popsané v PCT publikaci WO 96/03513 pro glyfosátovou selekci transformovaných linií.
Po transformaci vektorem pMON17542 byly transgenické brambory vybrány na glykosat a byly testovány na expresi E.coli aldolasy v listech pomocí Western bio tu. Bylo testováno 112 jednotlivých linií, bylo identifikováno 50 fda exprimujících linií (45%), s hladinami exprese fda mezi 0,12% a 1,2% celkového extraktovatelného proteinu.
Transformační vektor rostlin pMON 17581 byl použit pro Agrobakteriem zprostředkovanou transformaci HS31-638 kalusu brambor. HS31-638 je linie brambor Russet Burbank předtím transformovaná genem mutantní ADPglukosa fosforylasy (glgC16) z E.coli (U.S. patent 5,498,830). Kalus brambory byl transformován pomocí metody popsané v PCT publikaci WO • ·· · ·» ·
96/03513, využívající kanamycin (podaný v koncentraci 150-200 mg/1) místo glyfosatu jako selekčního činidla.
Transgenické rostliny brambor byly testovány na expresi fda genu v zárodcích listů z rostlinné tkáňové kultury. Pomocí analýzy western blotem (pomocí protilátek proti aldolase s
E.colí) tkáně listů z pMON17581 transformovaných linií bylo identifikováno 12 exprimujících linií z 56 testovaných. Exprese byla detekována jako protein migrující při asi 40 kDa, což je molekulová hmotnost podjednotky aldolasy (třídy II) E.coli a velikost proteinu pozorovaného při overexpresi aldolasy v E.coli.
Měření specifické hmotnosti transgenických rostlin brambor
Z 50 linií exprimujících fda získaných po transformaci pomocí pMON17542 byly připraveny tkáňové kultury a 8 kopií každé z linií bylo zasazeno do nádobek 35 cm v průměru a 30 cm hlubokých, obsahujících směs 1/2 Metro 350 medium, 1/4 jemného písku, 1/4 sadbového média Ready Earth. Jako kontrola byl z tkáňové kultury vysazen divoký typ odrůdy Russet Burbank. Všechny rostliny byly kultivovány přibližně 5 měsíců ve skleníku jehož denní teplota byla asi 2123°C, zatímco noční teplota byla přibližně 13°C. Rostliny byly v průběhu období aktivního růstu zalévány každý druhý den a hnojeny pomocí Peterova 20-20-20 komerčního hnojivá jednou týdně, v množstvích podobných jako při komerčních aplikacích. Hnojení bylo prováděno pouze po první 2 a 1/2 měsíce a poté bylo zcela zastaveno. Rostliny byly ponechány přirozenému stárnutí a při asi 50% seschnutí byly hlízy sklizeny.
Pro každou linii byly hlízy ze všech 8 květináčů dány dohromady a byla zjištěna jejich celková hmotnost. Poté byly pro každou linii dány dohromady hlízy větší než 30 g a byla stanovena jejich celková specifická hmotnost. Specifická hmotnost je hmotnost hlíz ve vzduchu dělených hmotností na vzduchu minus hmotností ve vodě. Výsledky těchto měření hmotností jsou uvedeny v tabulce 6.
Tabulka 6
Specifická hmotnost transgenických brambor
Linie č. Celková hmotnost % celkového přírůstku výtěžku Hmotnost hlíz nad 30g % nárůstu celkové hmotnosti hlíz nad 30g Celková hmotnost hlíz nad 30g (% celkové hmotnosti) Specifická hmotnost
RB 6609 4477 67,70% 1,087
40652 5138 negativní 1307 negativní 25,40% 1,08
40611 7170 8,5% 4533 1,3% 63,20% 1,083
40608 7470 13,0% 1070 neg 14,30% 1,081
40632 7776 21,8% 5453 21,8% 70,10% 1,088
40614 8688 31,5% 5468 22,2% 62,90% 1,083
40631 8800 33,2% 6188 38,2% 70,30% 1,084
40610 9746 47,0% 7777 73,0% 80% 1,087
Tato tabulka shrnuje výtěžky hlíz a specifickou hmotnost sedmi linií pěstovaných ve skleníku. Výsledek indikuje, že ve srovnání s kontrolou, všechny fda linie až na jednu vykazují zvýšený celkový výtěžek hlíz a čtyři linie mají zvýšené procento hlíz, které váží více něž 30 g. Pro hlízy nad 30 g je celkový výtěžek blízký kontrole a u dvou linií je vyšší než kontrola. To znamená, že pět ze šesti linií vykazuje vyšší celkový výtěžek a netvoří malé hlízy. Jinými slovy toto zvýšení celkového výtěžku odpovídá zvýšenému procentu větších hlíz (nad 30 g). Nepozorovali jsme však žádný nárůst specifické hmotnosti hlíz.
Pro shrnutí se zdá, že exprese fda v bramborách vede k většímu počtu hlíz na jednu rostlinu bez toho, že by zmenšila velikost hlíz. To představuje výhodu většího výtěžku takže zemědělci by mohli potenciálně být schopni produkovat stejné množství hlíz na menší ploše. Podobné experimenty budou provedeny také pro dílčí expresi fda s dalšími sacharidy metabolisujícími geny, například g/gC16, za účelem stanovém, jak taková kombinace ovlivní výtěžek hlíz, ukládám pevné hmoty a jejich celkovou specifickou hmotnost.
• · • · · · • * · · · • · · * · · · · · · • * · · · · · · « · ♦ « · *««»«·
3S, t ···· · · · »
Aido laso vá aktivita transgenických brambor
Po kultivaci podobu 3 měsíců (po sadbě) ve skleníku, byly odebrány vzorky listů od 6 linií z vyšší expresí fda získaných po transformaci s pMON17542 a byla zde stanovena aldolasová aktivita.
Za účelem měření aldolasové aktivity v listech brambor byly od každé linie odebrány dva vzorky listů a ihned zmrazený na suchém ledu. Aldolasa byla extrahována z 0,2 g tkáně listů rozetřením při 4°C v 1,2 ml extrakčního pufru: 100 mM HEPES, pH 8,0, 5 mM MgCl2, 5 mM MnCh, 100 mM KC1, 10 mM DTT, 1% BSA, lmM PMSF, 10 pg/ml leupeptinu, 10 pg/ml aprotininu. V extraktu byla stanovena aldolasová aktivita, jak bylo popsáno výše.
Na aldolasovou aktivitu bylo testováno 6 nezávislých transgenických linií exprimujících fda. Exprese fda v listech je indikátorem exprese fda v celé rostlině, protože FMV promotor použitý pro zajištění exprese kódující DNA je konstitutivní ve většině, pokud ne ve všech tkáních rostliny brambory.
Tabulka 7 shrnuje data kvantifikující expresi proteinu v každé ze sledovaných linií a procentuelní aktivitu pro každou individuální linii.
Tabulka 7
Aldolasová aktivita z listů transgenických brambor Russet Burbank
Linie Exp. č.l Akt (U/gFW) %Akt Exp. č.2 Akt(U/gFW) %Akt Průměrné % aktivity
Kontrola 4,461 100 4,732 100 100
40608 6,969 156 8,055 170 163
40610 8,489 190 7,326 155 173
40652 5,812 130 6,367 135 132
40632 5,257 118 4,244 90 104
40631 5,764 129 4,968 105 117
40611 5,715 128 5,836 123 126
Stejnoměrnost rozložení pevné hmoty v transgenické bramboře
Dvacetpět linií odrůdy Russet Burbank exprimujících fda (linie brambor označené „Maestro“) získané po transformaci vektorem pMON17542, a patnáct linií Russet Burbank Simple Solid, rovněž obsahujích glgCló (PCT Publikace WO 91/19806 a US Patent 5,498,830), exprimující fda »· 9 99 9 • · · β • 9 · · 9 9 9 9
9 · 9 9 9 9 » · 9 9 9 9 9 9 · • · 9 9 9 9 9 9
99 99 99 (linie brambor označené „Segal“), získané po transformaci vektorem pMON 17581, byly testovány v polním experimentu na dvou rozdílných místech. Na každém z těchto míst bylo vyhodnoceno 36 rostlin z každé linie (trojí opakování při 12 rostlinách na jednu linii) a byla u nich hodnocena stejnoměrnost rozložení pevné hmoty v hlízách. Při sklizni byly hlízy přetříděny na každém z míst a byly vybrány hlízy od 280 - 340 gramů a devět hlíz z každého opakování bylo analyzováno po skupinách třech hlíz.
Pro typickou 280-340 gramovou hlízu mající v průměru 7-8 centimetrů byla určena distribuce škrobu vyjmutím centrálního podélného plátku (13 mm) z každé hlízy. Plátky byly poté oloupány položeny naplocho na podložku, kde byla vyřezána vnitrní část hlízy 14 mm korkovrtem. Tkáň od dřeně ke kůře byla vyříznuta maximálně 50 mm korko vrtem. Zbývající korovou tkání byl asi 8 mm široký prstenec nejblíže vnější oblasti plátku.
Poté byla stanovena specifická hmotnost zvážením jak dřeňového tak korového výřezu na vzduchu a poté ve vodě:
specifická hmotnost = hmotnost na vzduchu/(hmotnost na vzduchu - hmotnost ve vodě)
Po výpočtu specifické hmotnosti byl na základě následující rovnice stanoven obsah pevné hmoty:
-214,9206+(218,1852* Specifická hmotnost)
Stupeň stejnoměrnosti rozložení pevné hmoty (Index stejnoměrnosti pevné hmoty) byl stanoven vypočtením poměru pevné hmoty v dřeni ku kůře (pevná hmota dřeně děleno pevná hmota kůry). Tři skupiny po třech hlízách z každé parcely byly zprůměrovány a poté byl vypočítán průměr ze tří opakování pro dané pole.
Analýza předchozích několika polních pokusů stanovení stejnoměrnosti pevné hmoty (data neuvedena) ukázala, že netrasgenní, brambory Russet Burbank divokého typu, mají typický poměr pevné hmoty dřeně vzhledem ke kůře v intervalu 68% - 72%, v závislosti na oblasti pěstování a způsobu pěstování. Tabulka 8-11 ukazuje poměry pevné hmoty dřeně vzhledem ke kůře u jednotlivých očíslovaných linií, vyšší hodnota poměru pevné hmoty dřeně vzhledem ke kůře indikuje vyšší stupeň stejnoměrnosti rozložení pevné hmoty.
Tabulky 8 a 9 ukazují výsledky z jednoho pokusného pole (místo 1) pro Segal respektive
Maestro, a ilustrují, že nejlepší linie Segal a Maestro mají nejvyšší stejnoměrnost rozložení pevné hmoty tedy nejvyšší poměr pevné hmoty dřeně vzhledem ke kůře, vyšší než kontrola Russet • · · · · · · · » ·· ··· ······ &Λ · · · · · · · · · *· · * » ♦ · ♦· *·
Burbank, která vykazuje 68,4%, některé linie vykazují poměr pevné hmoty dřeně vzhledem ke kůře 82%.
Tabulky 10 a 11 ukazují výsledky z dalšího pokusného pole (místo 2) pro Segal respektive Maestro a ilustrují, že nejlepší linie Segal a Maestro mají nejvyšší stejnoměrnost rozložení pevné hmoty tedy nejvyšší poměr pevné hmoty dřeně k vzhledem ke kůře, vyšší než kontrola Russet Burbank, některé linie vykazují poměr pevné hmoty dřeně ku kůře 88%. V polním pokusu 2, měla kontrola Russet Burbank atypicky, abnormálně vysoký poměr pevné hmoty dřeně ku kůře 79,3%, jehož nejpravděpodobnější příčinou byly environmentální růstové podmínky. Výsledky z míst a2 demonstrují, že exprese fda E.coli Russet Burbank samotného, nebo spolu s g/gC16, zvyšuje stejnoměrnost rozložení pevné hmoty v hlíze dokonce i za růstových podmínek, kdy stejnoměrnost pevné hmoty v hlíze je už extrémně vysoká u netransgenických Russet Burbank. Fda se tedy projevuje i když pěstitelské podmínky jsou již zaměřeny na abnormálně vysokou hladinou stejnoměrnosti pevné hmoty.
Tabulka 8. Index stejnoměrnosti pevné hmoty: Poměr obsahu pevné hmoty v dřeni ku kůře. Linie Segal Russet Burbank. Místo 1
Linie Poměr
S-29 79,1
S-9 75,8
S-20 71,3
S-15 71,3
S-21 70,5
S-5 70,2
S-18 70,0
RB kontrola 68,4
S-32 68,3
S-16 65,6
Tabulka 9. Index stejnoměrnosti pevné hmoty: Poměr obsahu pevné hmoty v dřeni ku kůře. Linie Maestro Russet Burbank. Místo 1
Linie Poměr
M-13 74,0
M-12 73,6
M-l 73,4
M-3 73,0
M-6 72,4
M-9 71,2
M-ll 70,6
M-l 8 70,5
M-17 69,9
• 9 99 9 • · · 9 9 9 9
9 9 * 9 9 9 9 • · · · * · · 9
9 9 9 9 9 9 9
M-19 69,4
M-5 69,3
M-20 68,9
RB kontrola 68,4
M-8 68,3
M-43 67,7
M-23 67,3
M-7 67,0
M-39 66,6
M-22 66,0
M-10 65,4
M-27 61,4
Tabulka 10. Index stejnoměrnosti pevné hmoty: Poměr obsahu pevné hmoty v dřeni ku kůře. Linie Segal Russet Burbank. Místo 2
Linie Poměr
S-33 87,4
S-54 87,1
S-05 86,8
S-29 85,1
S-21 84,3
S-16 83,2
S-20 81,5
S-18 80,7
S-32 80,6
RB kontrola 79,3
S-09 79,0
Tabulka 11. Index stejnoměrnosti pevné hmoty: Poměr obsahu pevné hmoty v dřeni ku kůře. Linie Maestro Russet Burbank. Místo 2
Linie Poměr
M-04 87,7
M-18 83,9
M-17 83,8
M-03 83,7
M-09 83,4
M-15 83,2
M-29 82,9
M-44 82,3
M-08 82,2
M-43 81,6
M-22 81,1
M-05 80,8
M-01 80,5
M-20 80,2
16 · • · · · · · · • 9 ····· • · · · · · · · • · «« · » * ·
M-45 79,6
M-39 79,5
M-27 79,5
RB kontrola 79,3
M-13 78,9
M-22 78,8
M-19 78,7
M-07 78,2
M-12 77,9
M-23 77,3
M-06 76,5
M-10 75,0
M-ll 74,1
Účinek aldolasy na poměr pevné hmoty dřeně a kůry v liniích Segal je o něco méně dramatický, než v liniích Maestro. Má se za to, tento fenotyp je způsoben expresí fda na pozadí, kdy rostlina Russet Burbank exprimuje g/gC16 na relativně nízkých až středních hladinách, a že kombinace fda a g/gC16 má vylepšený kladný účinek. Řezy ze středu brambor (obr. 9) třech linií Segal s zlepšenou stejnoměrnost rozložení pevné hmoty ukazují vyšší uložení škrobu uvnitř vnitřní oblasti hlízy. Zvláště zvýšení objemu kůry doprovázený přemístěním xylemového prstence směrem k centru hlízy, spolu s více matnou tkání dřeně vlivem zvýšeného obsahu škrobu, jsou u transgenických linií evidentní. Tyto fyziologické změny mohou být důsledkem zvýšení v transportu sacharosy z asimilačních do zásobních orgánů, které mohou mít vliv na distribuci součástí floemu během vývoje hlízy, nebo dostupnosti sacharosy pro biosyntézu škrobu v hlíze.
Příklad 5
Transformace rostlin a exprese FDA v rostlině bavlny
E.coli fda vektory pMONl 7524 [FMV/CTPl//ífa] (obr. 2) apMON17542 [FMV/CTP2//ďa] (obr. 3) byly transformovány do bavlny pomocí Agrobacteria, jak bylo popsáno v Umbeck et al., (1987) a v U.S. patentu 5004863. Protein byl nasměrován do chloroplastů pomocí buď Arabidopsis SSU CTP1 (pMON17524), nebo Arabidopsis EPSPS (pMON17542) chloroplastového signálního peptidu.
Exprese aldolasy v bavlně
Pět týdnů staré kalusy transformované oběma vektory byly analyzovány pomocí Western blotu a pomocí stanovém aldolasy. Western blot indikoval velké množství proteinu na pozici FDA standardu plné délky a menší množství na stejné pozici v extraktu kontrolního kalusu. Zdá se, že protein byl dobře exprimován. Pro ověření, že FDA byl exprimován ve tkáních a pro srovnání • · fl · flfl · · · · .£7 • · fl · fl fl · • fl fl flfl·· fl fl fl · fl flfl · • flfl · · · · · flfl flfl flfl flfl aktivity byly kalusy transformované dvěma vektory extrahovány v pufru, který měl předejít ztrátě aktivity produktu transgenu. Byl přidán BSA na konečnou koncentraci 1 mg/ml. Stanovení aktivity aldolasy bylo provedeno s, nebo bez 25 mM EDTA, které inhibuje enzym z E.coli, ale ne rostlinný enzym. Výsledky stanovení jsou ukázány v tabulce 12.
Tabulka 12
Aldolasová aktivita v kalusech bavlníku a listech bavlníku
ΔΑ340 e'3/mg protein/5 min
Kolonie č.
Kontroly
Bavlníkové listy (Coker) neinokulované kalusy inokulo vaně kalusy (E3 5 S/GUS) 1
FDA kalusy pMON17542 1 pMON17524 2
-EDTA +EDTA zvýšení správného sbalení
4,0 4,2 -
7,7 5,6 1,3X
6,8 6,1 -
3,5 4,0 -
3,5 2,3 1,5X
5,5 2,6 2,IX
9,2 3,8 2,4X
19,8 3,6 5,5X
15,2 5,8 2,6X
12,5 4,0 3,IX
14,4 2,9 4,9X
4,1 1,2 3,5X
Výsledky naznačují, že exprese fda genu v kalusu bavlníku je dobrá. Téměř všechny kalusy mají alespoň dvakrát vyšší aldolasovou aktivitu ♦ 9 9 · *9
Í8
9
9
9
9 9 »9
9 9 · <9 9 ·9 9
9 9 9
9 9
SEZNAM SEKVENCÍ (1) OBECNÉ INPROMACE:
(i) PŘIHLAŠOVATEL: GERARD BARRY NORDINECHEIKH GANESH Kishore (ii) NÁZEV VYNÁLEZU: Exprese Fructosa 1,6 Bisphosfát Aldolasy v transgenických rostlinách (iii) POČET SEKVENCÍ: 6 (iv) KONTAKTNÍ ADRESA:
(A) ADRESA: Arnold, White & Durkee (B) ULICE: P.O. Box 4433 (C) CITY: Houston (D) STÁT: Texas (E) ZEMĚ: Spojené státy americké (F) ZIP: 77210-4433 (v) ELEKTRONICKÁ PROMA:
(A) TYP MEDIA: Flopy disk (B) POČÍTAČ: IBM PC kompaktibilni (C) OPERAČNÍ SYSTÉM: PC-DOS/MS-DOS (D) SOFTWARE: Patentln Release č.1.0, Version č.1.30 (vi) ÚDAJE PŘIHLÁŠKY:
(A) ČÍSLO PŘIHLÁŠKY: US neznámé (B) DATUM VYPLNĚNÍ: v příloze (C) KLASIFIKACE: neznámá (vi) ÚDAJE PŘEDBĚŽNÉ PŘIHLÁŠKY:
(A) ČÍSLO PŘIHLÁŠKY: US 60/049,995 (B) DATUM VYPLNĚNÍ: Červen 17, 1997 (viii) ZÁSTUPCE/ÚDAJE AGENTA:
(A) JMÉNO: Patricia A. Kammerer (B) REGISTRAČNÍ ČÍSLO: 29,775 (C) REFERENCE/JEDNACÍ ČÍSLO: MOBT086 (ix) TELEKOMUNIKAČN9 INPROMACE:
(A) TELEFONE: (713) 787-1400 (B) TELEFAX: (713) 787-1440 (2) INPROMACE PRO SEQ ID č:l: (i) CHARAKTERISTIKA SEKVENCE:
(A) DÉLKA: 1080 párů bází (B) TYP: nukleová kyselina (C) POČET ŘEŤEZCÚ: jeden (D) TOPOLOGIE: lineární (xi) VYPIŠ SEKVENCE:
TTTTTGATTT
ATGTCTAAGA
GTTTTCCAGG
120
GACTCCATCA
180
TTCTCCAACG
240
GGTGCTGCTA
300
TATGGTGTTC
360
TAGCAAAAGA
ACGCCGTACT
GTGGTGCTTC
TCCTGGGCGC
CGGTTATCCT
SEQ ID C:l:
CGTAAAACCT
AAACAACTTC
GGAAACCGCT
CTTTATCGCT
GATCTCTGGT
GCACACTGAC
GGCGTAATCA
GCACTGCCAG
GCTAAAGTTA
GGTAAAGGCG
GCGCATCACG
CACTGCGCGA
CTGGTGATGA
CAGTAAACTG
AAGCGCCGGT
TGAAATCTGA
TTCACCAGAT
AGAAACTGCT
GTACAGAAA
GTCGGTACT
ATCGTTCAG
GTTCCGCAG
GCTGAACAT
CCGTGGATC ···· ··♦· • · • · • · « ► Φ*
GACGGTCTGT 420 TGGACGCGGG TGAAAAACAC TTCGCAGCTA CCGGTAAGCC GCTGTTCTCT
TCTCACATGA 480 TCGACCTGTC TGAAGAATCT CTGCAAGAGA ACATCGAAAT CTGCTCTAAA
TACCTGGAGC 540 GCATGTCCAA AATCGGCATG ACTCTGGAAA TCGAACTGGG TTGCACCGGT
GGTGAAGAAG 600 ACGGCGTGGA CAACAGCCAC ATGGAOGCTT CTGCACTGTA CACCCAGCCG
GAAGACGTTG 660 ATTACGCATA CACCGAACTG AGCAAAATCA GCCCGCGTTT CACCATCGCA
GCGTCCTTCG 720 GTAACGTACA CGGTGTTTAC AAGCCGGGTA ACGTGGTTCT GACTCCGACC
* ATCCTGCGTG 780 ATTCTCAGGA ATATGTTTCC AAGAAACACA ACCTGCCGCA CAACAGCCTG
AACTTCGTAT 840 TCCACGGTGG TTCCGGTTCT ACTGCTCAGG AAATCAAAGA CTCCGTAAGC
TACGGCGTAG 900 TAAAAATGAA CATCGATACC GATACCCAAT GGGCAACCTG GGAAGGCGTT
CTGAACTACT 960 ACAAAGCGAA CGAAGCTTAT CTGCAGGGTC AGCTGGGTAA CCCGAAAGGC
GAAGATCAGC 1020 CGAACAAGAA ATACTACGAT CCGCGCGTAT GGCTGCGTGC CGGTCAGACT
TCGATGATCG CTCGTCTGGA GAAAGCATTC 1080 (2) INPROMACE PRO SEQ ID Č:2: (i) CHARAKTERISTIKA SEKVENCE: CAGGAACTGA ACGCGATCGA CGTTCTGTAA
(A) DÉLKA: 359 aminokyselin (B) TYP: aminokyselinová (C) POČET ŘETĚZCŮ:
(D) TOPOLOGIE: lineární (xi) VÝPIS SEKVENCE: SEQ ID Č:2
Met Ser Lys Ile Phe 5 Asp Phe Val Lys Pro 10 Gly Val Ile Thr Gly 15
Asp Asp Val Gin Lys Val Phe Gin Val Ala Lys Glu Asn Asn Phe
20 25 30
Ala Leu Pro Ala Val Asn Cys Val Gly Thr Asp Ser Ile Asn Ala
35 40 45
Val Leu Glu Thr Ala Ala Lys Val Lys Ala Pro Val Ile Val Gin
50 55 60
Phe Ser Asn Gly Gly Ala Ser Phe Ile Ala Gly Lys Gly Val Lys
65 70 75
Ser Asp Val Pro Gin Gly Ala Ala Ile Leu Gly Ala Ile Ser Gly
80 85 90
Ala His His Val His Gin Met Ala Glu His Tyr Gly Val Pro Val
95 100 105
Ile Leu His Thr Asp His Cys Ala Lys Lys Leu Leu Pro Trp Ile
110 115 120
Asp Gly Leu Leu Asp Ala Gly Glu Lys His Phe Ala Ala Thr Gly
125 120 135
Lys Pro Leu Phe Ser Ser His Met Ile Asp Leu Ser Glu Glu Ser
140 145 150
Leu Gin Glu Asn Ile Glu Ile Cys Ser Lys Tyr Leu Glu Arg Met
155 160 165
Ser Lys Ile Gly Met Thr Leu Glu Ile Glu Leu Gly Cys Thr Gly
• 4» · · *· »·*· ··
170 175 180
Gly Glu Glu Asp Gly Val Asp Asn Ser His Met Asp Ala Ser Ala
185 190 195
Leu Tyr Thr Gin Pro Glu Asp Val Asp Tyr Ala Tyr Thr Glu Leu
200 205 210
Ser Lys Ile Ser Pro Arg Phe Thr Ile Ala Ala Ser Phe Gly Asn
215 220 225
Val His Gly Val Tyr Lys Pro Gly Asn Val Val Leu Thr Pro Thr
230 235 240
Ile Leu Arg Asp Ser Gin Glu Tyr Val Ser Lys Lys His Asn Leu
245 250 255
Pro His Asn Ser Leu Asn Phe Val Phe His Gly Gly Ser Gly Ser
260 265 270
Thr Ala Gin Glu Ile Lys Asp Ser Val Ser Tyr Gly Val Val Lys
275 280 285
Met Asn Ile Asp Thr Asp Thr Gin Trp Ala Thr Trp Glu Gly Val
290 295 300
Leu Asn Tyr Tyr Lys Ala Asn Glu Ala Tyr Leu Gin Gly Gin Leu
305 310 315
Gly Asn Pro Lys Gly Glu Asp Gin Pro Asn Lys Lys Tyr Tyr Asp
320 325 330
Pro Arg Val Trp Leu Arg Ala Gly Gin Thr Ser Met Ile Ala Arg
335 340 345
Leu Glu Lys Ala Phe Gin Glu Leu Asn Ala Ile Asp Val Leu
350 355
(2) INPROMACE PRO SEQ ID Č:3:
(i) CHARAKTERISTIKA SEKVENCE:
(A) DÉLKA: 30 párů bází (B) TYP: nukleová kyselina (C) POČET ŘEŤEZCÚ: jeden (D) TOPOLOGIE: Lineární (xi) VÝPIS SEKVENCE: SEQ ID Č:3:
GGGGCCATGG CTAAGATTTT TGATTTCGTA (2) INPROMACE PRO SEQ ID Č:4:
(i) CHARAKTERISTIKA SEKVENCE:
(A) DÉLKA: 34 párů bází (B) TYP: nukleová kyselina (C) POČET ŘEŤEZCÚ: jeden (D) TOPOLOGIE: Lineární (xi) VÝPIS SEKVENCE: SEQ ID Č:4:
CCCCGAGCTC TTACAGAACG TCGATCGCGT TCAG (2) INPROMACE PRO SEQ ID Č:5:
(i) CHARAKTERISTIKA SEKVENCE:
(A) DÉLKA: 10847 párů bází (B) TYP: nukleová kyselina (C) POČET ŘETĚZCŮ: dvoj řetězcová (D) TOPOLOGIE: Lineární (xi) VÝPIS SEKVENCE: SEQ ID NO:5:
CGATAAGCTT GATGTAATTG GAGGAAGATC AAAATTTTCA ATCCCCATTC 51 TTCGATTGCT TCAATTGAAG TTTCTCCGAT GGCGCAAGTT AGCAGAATCT
• ···· ·· ··«·
• · #·
101
151
201
251
301
351
401
451
501
551
601
651
701
751
801
851
901
951
1001
1051
1101
1151
1201
1251
1301
1351
1401
1451
1501
1551
1601
1651
1701
1751
1801
1851
1901
1951
2001
2051
2101
2151
2201
2251
2301
2351
2401
2451
2501
2551
2601
2651
2701
2751
2801
2851
GCAATGGTGT
CAACGCAAAT
AGCTTATCCG
TAATTGGCTC
GCGTGCATGC
CTCTGGTCTT
ACAGGTCCTT
GGTCTTTTGG
TATGGGTGCC
TTGGTAACGG
GCTGCAACTG
CGATAGCACT
GTGTGTTGAA
GGTGATCGTC
CACCTACAGG
TTGCTGGTCT
ACTCGTGACC
CGTTGAGACT
GTAAGCTCAC
GCTTTCCCAT
CCTTAACGTT
AGGAAATGGG
GAAGACGTGG
TGTTCCAGAA
CTGTTGCAGC
GAACTCCGTG
CAAGCTCAAC
GTGGTCGTCC
GCTACCCACC
CGTTTCTGAA
GCTTCCCAGA
CTCTCCGACA
CGGATCCAGC
CAATGCATCA
ATTATGGCAT
ATTTACTGTG
TGGATGGAGA
TTAATATTAT
ATAAGAGATA
GCCTCTAATG
CATTATGCTT
TGCAAATGTT
GAACTTTCCT
GCTTTATAAT
TTTTTTAATG
CGACCTGCAG
AGCAGCATTC
TATTCAAATT
TTTGTAAGGA
AGTCTCCAAA
AATCAAAGTA
AGAAAAAGAC
AATCTTGTCA
ATGGTGCAGA
GCAAAGATAA
GAAAAGAGCT
GCAGAACCCA
CTCCCTTATC
ATTTCGTCGT
TGAGCTTCGT
TTCACGGTGC
TCTGGAACCG
CATGTTTGGA
AAGGTGAAGA
AGAATCCGTA
TGGACTCCTT
GTTGCCGTTT
TTCATTGGTG
CCCACTTCGC
TTCCAGTTAC
GTACCTATGG
CAACACCCCA
ACACTGAAAA
GATGCTGACG
CGGTCAAGTG
TGGTTGCTGC
TTGATGAACC
TGCCGACATC
CTGACTTGCG
GACCGTGCTC
TGCATTCGCT
TTAAGGAAAG
GGTGTTGATT
TGACGGTAAG
TCGATCACCG
AACCCTGTTA
GTTCATGGAT
CTAAGGCTGC
TTTCGTTCGT
GTTTCATTGC
TGGGAAAACT
TTTTTTATTC
AGAGTTAATG
TTGTTTTTTC
TGCAAACATT
ACCGAAGTTA
ATTCACTAGG
ACTGAATACA
TTATGTAATT
TATAGTTATA
CATTTTATGA
CCACTCGAAG
CAGATTGGGT
GGTATCGCCA
AGAATTCTCA
CCATTAGCCA
AACTACTGTT
ATCCACCGAA
ACATCGAGCA
ATTGTTAGGC
AGCAGATTCC
GTCCTGACAG
TCTCTTATCT
GGTTTCTCTG
CGTGGGGATT
CCTCTTAAGG
AAGCAGCCGT
TCCGTATTCC
GGTCTCGCTA
TGTTATCAAC
AGGAAGGTGA
GCTCCTGAGG
GACTATGGGT
ACGCTTCTCT
GAAATGGGTG
CTTGCGTGGA
CTTCCGCTCA
GGTATCACCA
GATGCTTCAA
GTGTGCGTAC
ATTGATGTTC
CTTGCTTGTT
CAACCCGTAC
GAAGTGATCA
TGTTCGTTCT
CTTCTATGAT
GAAGGTGCTA
CGACCGTCTT
GCGATGAAGG
GGTCTCGGTA
TATCGCTATG
CTGTTGATGA
TTGATGGCTG
TTGATGAGCT
ATCATCGGTT
GCACACACCA
GTTTTTCTTG
GGTTTTCGCT
AATGATATGG
TCTTATTTGT
TTGTTTTGAG
ATATGAGGAG
CAACAAATAT
AGTATGTCCT
TTCCAGAATC
CTCATGGATT
CTTGCCAATT
CGGCCGCGTT
TCAATCAACA
AAACCAAGAA
GTCCAAAGCC
AAAGCTACAG
CCAGCACATG
GACTTAAAGT
GCTGGCTTGT
GCACCTACCA
TCTAGTACAA
CCCACTCACT
CCAATCTCTC
AAGACGCAGC
GAAGAAGAGT
TCATGTCTTC
CCAGCAACTG
AGGTGACAAG
GCGGTGAAAC
ACTGGTAAGG
TACTTGGATC
CTCCTCTCGA
CTTGTTGGTG
CACTAAGCGT
TGCAGGTGAA
CCAAAGACTC
AGTGAAGTCC
CTGTTATCGA
GGTTTTGGTG
CATCCGTCTT
CAGGTGATCC
CCAGGTTCCG
TGGTCTCATC
ACCCACGTCT
TCTACTTTGA
CGACGAGTAT
CCGTTATGAA
TCTGCTGTCG
TGAGACTTCT
ACGCTTCTGG
AGCTTCCTCG
TGCTACTATG
GTCTTGGAGC
CAAGAATTCG
TCGACAACGT
GAATCCTACT
TACCATTTGT
ATCGAACTGT
TCCTTTTGTT
TGTGTGTTGA
TAAAAATGTG
TAAAACACTT
ATTTTCAGAC
CTTGTGTTTT
CTTGTCAGAT
TGTAGTTGAG
GATTGACAAC
CAAGCTTGAG
AGGTACGAGC
GGAACTCCCA
TCAACAAGGT
GAGATCAATG
CATCATGGTC
TAGTGGGCAT
GGGGACCAGA
AAAGCATCTT
GTGGGGAACA
AATGCGTATG
GAAATCCAGT
AGCATCCACG
GGGATGACGT
TGTTTCCACG
CTCGTAAGTC
TCTATCTCCC
TCGTATCACC
CTATGCAAGC
ATTGATGGTG
TTTCGGTAAC
TTTACGATTT
CCAATGGGTC
GTCTGAAGAC
CAACGCCAAT
GCTGTTCTGC
GCCAATCATG
CTAACCTTAC
GAAGGTCGTG
ATCCTCTACT
ACGTCACCAT
TTGACTCTGC
TGCTGGTGGA
AGGGTGTTAC
CCAATTCTCG
CGGTTTGGAA
CAAACGGTCT
CTCGTCGTGC
AGCAGCTGTC
TTATGGGTCT
ATCGCTACTA
TAAGATCGAA
AGCTCGGTAC
TCGTCAAGTT
GAGTTCGAGT
TGTGCTTGTA
GAAATGGAAA
CATTCTCAAA
ATTTGAAATT
TCAAATCGTG
GTAGTTGTAC
CTAGAAAAGC
AGACATTTAT
TCTAATCATT
TATGAAAATA
ATGCATCAAT
CTCAGGATTT
CATATCACTT
TCCTCAAAGG
CAGGGTACAG
AAGAATCTTC
AGTAAGTTTC
CTTTGAAAGT
CAAAAAAGGA
TGCCTTTATT
AAATAACGTG
ACGAACGCAG • 999
·9··
9 9 9 9 9 9
9 9 9 ·99
9 999 99 9 • 99 9 9 99 9
99 99 9·
2901
2951
3001
3051
3101
3151
3201
3251
3301
3351
3401
3451
3501
3551
3601
3651
3701
3751
3801
3851
3901
3951
4001
4051
4101
4151
4201
4251
4301
4351
4401
4451
4501
4551
4601
4651
4701
4751
4801
4851
4901
4951
5001
5051
5101
5151
5201
5251
5301
5351
5401
5451
5501
5551
5601
5651
TGACGACCAC
TGAAGGATCA
GCTTCCTCTA
CACTATGGTC
CCACCCGCAA
AGAGTTAACT
GACTCTCTCT
GCATGCAGGC
ACTGGTGATG
CGCACTGCCA
TGGAAACCGC
GGTGGTGCTT
GGGTGCTGCT
TGGCTGAACA
AAGAAACTGC
CTTCGCAGCT
CTGAAGAATC
CGCATGTCCA
TGGTGAAGAA
ACACCCAGCC
AGCCCGCGTT
CAAGCCGGGT
AATATGTTTC
TTCCACGGTG
CTACGGCGTA
GGGAAGGCGT
CAGCTGGGTA
TCCGCGCGTA
AGAAAGCATT
ACCGGATCCA
GATTGAATCC
AATTACGTTA
GAGATGGGTT
TAGAAAACAA
TCATCTATGT
GTGGTGGCCG
GTGAATGTAG
TATTGCTTTC
AATGTACTTT
GAAAAAAAAT
CTCATTGCTG
AATATATCCT
GGTTTCTACG
TGAGCCATGT
TGATCCACAT
CGTTCGCGCG
GGGTTCGAGA
GGGCGCAGCC
GGTTAAAAGA
AATGCTGGAT
CCCCTCATCT
CATCTGTCAG
CCCCAGGCTT
TTTCGCCGAT
GCCTGCCCCT
GTCAACGTCC
AAAAGAATTC
TCAGATACTG
TGCTCTCTTC
GCTCCTTTCA
GGCTAACAAC
GCATGCAGGT
TACCTTCCTG
CATGGCTAAG
ACGTACAGAA
GCAGTAAACT
TGCTAAAGTT
CCTTTATCGC
ATCCTGGGCG
TTATGGTGTT
TGCCGTGGAT
ACCGGTAAGC
TCTGCAAGAG
AAATCGGCAT
GACGGCGTGG
GGAAGACGTT
TCACCATCGC
AACGTGGTTC
CAAGAAACAC
GTTCCGGTTC
GTAAAAATGA
TCTGAACTAC
ACCCGAAAGG
TGGCTGCGTG
CCAGGAACTG
ATTCCCGATC
TGTTGCCGGT
AGCATGTAAT
TTTATGATTA
AATATAGCGC
TACTAGATCG
CATCGATCGT
ACACGTCGAA
GCCTATAAAT
CATTTTATAA
TGGTAATTAC
ATCCATGTAG
GCCGCCGCTG
CAGAACTGAG
GCACCTTCCC
GGGACTTTTc
GGGCGCCAGC
AGGGGGGGCA
CTGGTTAAAA
CAGGTTAGCG
TTTCTGCCTG
GTCATCACTC
TAGTCGCGCC
GTCCACATCA
TTGCGAGGCT
CATCTGTCAA
GCCCCTCATC
CCTCTATATA
AACCAATCCT
CGCTACTATG
ACGGACTTAA
GACATTACTT
GTGGCCTCCG
ACCTTACCGA
ATTTTTGATT
AGTTTTCCAG
GCGTCGGTAC
AAAGCGCCGG
TGGTAAAGGC
CGATCTCTGG
CCGGTTATCC
CGACGGTCTG
CGCTGTTCTC
AACATCGAAA
GACTCTGGAA
ACAACAGCCA
GATTACGCAT
AGCGTCCTTC
TGACTCCGAC
AACCTGCCGC
TACTGCTCAG
ACATCGATAC
TACAAAGCGA
CGAAGATCAG
CCGGTCAGAC
AACGCGATCG
GTTCAAACAT
CTTGCGATGA
AATTAACATG
GAGTCCCGCA
GCAAACTAGG
GGGATCGATC
GAAGTTTCTC
ATAAAGATTT
ACGACGGATC
TAACGCTGCG
TCTTTCTTTT
ATTTCCCGGA
CCGCTTTGCA
CCGGTTAGGC
CCCAACACGG
CTAGCTTGGC
TGGGGGGATG
CCCCCCTTCG
ACAAGGTTTA
GTGGCCGAAA
TGGACAGCCC
TGCCCCTCAA
CCTCAAGTGT
TCTGTGGGAA
GGCCAGCTCC
CGCCGCGCCG
TGTCAGTGAG
AGAAGGCATT
TCTAGAAGAT
GTTGCCTCTC
GTCCTCCGCT
CCATCACAAG
ATTGGAAAGA
TTCCGGTGGT
TCGTAAAACC
GTAGCAAAAG
TGACTCCATC
TTATCGTTCA
GTGAAATCTG
TGCGCATCAC
TGCACACTGA
TTGGACGCGG
TTCTCACATG
TCTGCTCTAA
ATCGAACTGG
CATGGACGCT
ACACCGAACT
GGTAACGTAC
CATCCTGCGT
ACAACAGCCT
GAAATCAAAG
CGATACCCAA
ACGAAGCTTA
CCGAACAAGA
TTCGATGATC
ACGTTCTGTA
TTGGCAATAA
TTATCATATA
TAATGCATGA
ATTATACATT
ATAAATTATC
CCCGGGCGGC
ATCTAAGCCC
CCGAATTAGA
GTAATTTGTC
GACATCTACA
TCTCCATATT
CATGAAGCCA
CCCGGTGGAG
AGATAATTTC
TGAGCGACGG
TGCCATTTTT
GGAGGCCCGC
GCGTGCGCGG
TAAATATTGG
AACGGGCGGA
CTCAAATGTC
GTGTCAAGGA
CAATACCGCA
ACTCGCGTAA
ACGTCGCCGG
GGTGAGTCGG
GGCCAAGTTT
CATTCCCATT
CTCCACAATG
CGGCTCAGGC
CCCTTCCCAG
CAACGGCGGA
AGAAGTTTGA
CGCGTCAACT
TGGCGTAATC
AAAACAACTT
AACGCCGTAC
GTTCTCCAAC
ACGTTCCGCA
GTTCACCAGA
CCACTGCGCG
GTGAAAAACA
ATCGACCTGT
ATACCTGGAG
GTTGCACCGG
TCTGCACTGT
GAGCAAAATC
ACGGTGTTTA
GATTCTCAGG
GAACTTCGTA
ACTCCGTAAG
TGGGCAACCT
TCTGCAGGGT
AATACTACGA
GCTCGTCTGG
AGAGCTCGGT
AGTTTCTTAA
ATTTCTGTTG
CGTTATTTAT
TAATACGCGA
GCGCGCGGTG
CGCCACTCGA
CCATTTGGAC
ATAATTTGTT
GTTTTATCAA
TTTTTGAATT
GACCATCATA
TTTACAATTG
CTTGCATGTT
CATTGAGAAC
GGCAACGGAG
GGGGTGAGGC
GTTACCGGGA
TCACGCGCCA
TTTAAAAGCA
AACCCTTGCA
AATAGGTGCG
TCGCGCCCCT
GGGCACTTAT
AATCAGGCGT
CCGAAATCGA
CCCCTCAAGT
TCCGCGTGGT ···· ·· ···· • · * * • · * ·
5701
5751
5801
5851
5901
5951
6001
6051
6101
6151
6201
6251
6301
6351
6401
6451
6501
6551
6601
6651
6701
6751
6801
6851
6901
6951
7001
7051
7101
7151
7201
7251
7301
7351
7401
7451
7501
7551
7601
7651
7701
7751
7801
7851
7901
7951
8001
8051
8101
8151
8201
8251
8301
8351
8401
8451
ATCCACAACG
CGTTTCTGGC
GGGCAACCAG
GAGAGCCTTC
TCGTCGCCGC
GTGCCGGCAG
CGCGACGATG
TCGCTCAAGC
CAGGCCATTA
GGCGTTCGCG
CTTCCGGCGG
GTAGATGACG
CAGCCTAACT
CCTCGGCGAG
TACCTTGTCT
CTCGACCTGA
AAGAATTGGA
ACCCTTGGCA
CGGCGCATCT
GCTCCTGTCG
AGCAGAATGA
AAAACGTCTG
TTCGTAAAGT
GGATCTGCAT
GTATTAACGA
CCGCATCCAT
CATGTTCATC
GGTATCATTA
GTGACCAAAC
CCAGACATTA
AGGCAGACAT
AGCTGCCTCG
GCTCCCGGAG
AAGCCCGTCA
ATGACCCAGT
GCATCAGAGC
GCACAGATGC
CGCTCACTGA
GCTCACTCAA
AGGAAAGAAC
AGGCCGCGTT
CACAAAAATC
AAGATACCAG
CGACCCTGCC
GTGGCGCTTT
CGTTCGCTCC
GCTGCGCCTT
GACTTATCGC
GTATGTAGGC
ACACTAGAAG
TTCGGAAAAA
TAGCGGTGGT
GATCTCAAGA
AACGAAAACT
CTTCACCTAG
GTATATATGA
CCGGCGGCCG
GCGTTTGCAG
CCCGGTGAGC
AACCCAGTCA
ACTTATGACT
CGCTCTGGGT
ATCGGCCTGT
CTTCGTCACT
TCGCCGGCAT
ACGCGAGGCT
CATCGGGATG
ACCATCAGGG
TCGATCACTG
CACATGGAAC
GCCTCCCCGC
ATGGAAGCCG
GCCAATCAAT
GAACATATCC
CGGGCAGCGT
TTGAGGACCC
ATCACCGATA
CGACCTGAGC
CTGGAAACGC
CGCAGGATGC
AGCGCTGGCA
ACCGCCAGTT
ATCAGTAACC
CCCCCATGAA
AGGAAAAAAC
ACGCTTCTGG
CTGTGAATCG
CGCGTTTCGG
ACGGTCACAG
GGGCGCGTCA
CACGTAGCGA
AGATTGTACT
GTAAGGAGAA
CTCGCTGCGC
AGGCGGTAAT
ATGTGAGCAA
GCTGGCGTTT
GACGCTCAAG
GCGTTTCCCC
GCTTACCGGA
CTCATAGCTC
AAGCTGGGCT
ATCCGGTAAC
CACTGGCAGC
GGTGCTACAG
GACAGTATTT
GAGTTGGTAG
TTTTTTGTTT
AGATCCTTTG
CACGTTAAGG
ATCCTTTTAA
GTAAACTTGG
GCCGCGGTGT
GGCCATAGAC
GTCGGAAAGG
GCTCCTTCCG
GTCTTCTTTA
CATTTTCGGC
CGCTTGCGGT
GGTCCCGCCA
GGCGGCCGAC
GGATGGCCTT
CCCGCGTTGC
ACAGCTTCAA
GACCGCTGAT
GGGTTGGCAT
GTTGCGTCGC
GCGGCACCTC
TCTTGCGGAG
ATCGCGTCCG
TGGGTCCTGG
GGCTAGGCTG
CGCGAGCGAA
AACAACATGA
GGAAGTCAGC
TGCTGGCTAC
TTGACCCTGA
GTTTACCCTC
CGTATCGTGA
CAGAAATTCC
CGCCCTTAAC
AGAAACTCAA
CTTCACGACC
TGATGACGGT
CTTGTCTGTA
GCGGGTGTTG
TAGCGGAGTG
GAGAGTGCAC
AATACCGCAT
TCGGTCGTTC
ACGGTTATCC
AAGGCCAGCA
TTCCATAGGC
TCAGAGGTGG
CTGGAAGCTC
TACCTGTCCG
ACGCTGTAGG
GTGTGCACGA
TATCGTCTTG
AGCCACTGGT
AGTTCTTGAA
GGTATCTGCG
CTCTTGATCC
GCAAGCAGCA
ATCTTTTCTA
GATTTTGGTC
ATTAAAAATG
TCTGACAGTT
CTCGCACACG
GGCCGCCAGC
GTCGATCGAC
GTGGGCGCGG
TCATGCAACT
GAGGACCGCT
ATTCGGAATC
CCAAACGTTT
GCGCTGGGCT
CCCCATTATG
AGGCCATGCT
GGATCGCTCG
CGTCACGGCG
GGATTGTAGG
GGTGCATGGA
GCTAACGGAT
AACTGTGAAT
CCATCTCCAG
CCACGGGTGC
GCGGGGTTGC
CGTGAAGCGA
ATGGTCTTCG
GCCCTGCACC
CCTGTGGAAC
GTGATTTTTC
ACAACGTTCC
GCATCCTCTC
CCCTTACACG
ATGGCCCGCT
CGAGCTGGAC
ACGCTGATGA
GAAAACCTCT
AGCGGATGCC
GCGGGTGTCG
TATACTGGCT
CATATGCGGT
CAGGCGCTCT
GGCTGCGGCG
ACAGAATCAG
AAAGGCCAGG
TCCGCCCCCC
CGAAACCCGA
CCTCGTGCGC
CCTTTCTCCC
TATCTCAGTT
ACCCCCCGTT
AGTCCAACCC
AACAGGATTA
GTGGTGGCCT
CTCTGCTGAA
GGCAAACAAA
GATTACGCGC
CGGGGTCTGA
ATGAGATTAT aagttttaaa
ACCAATGCTT
GCTTCGACGG
CCAGCGGCGA
CGATGCCCTT
GGCATGACTA
CGTAGGACAG
TTCGCTGGAG
TTGCACGCCC
CGGCGAGAAG
ACGTCTTGCT
ATTCTTCTCG
GTCCAGGCAG
CGGCTCTTAC
ATTTATGCCG
CGCCGCCCTA
GCCGGGCCAC
TCACCACTCC
GCGCAAACCA
CAGCCGCACG
GCATGATCGT
CTTACTGGTT
CTGCTGCTGC
GTTTCCGTGT
ATTATGTTCC
ACCTACATCT
TCTGGTCCCG
AGTAACCGGG
TCGTTTCATC
GAGGCATCAA
TTATCAGAAG
GCGGATGAAC
GCTTTACCGC
GACACATGCA
GGGAGCAGAC
GGGCGCAGCC
TAACTATGCG
GTGAAATACC
TCCGCTTCCT
AGCGGTATCA
GGGATAACGC
AACCGTAAAA
TGACGAGCAT
CAGGACTATA
TCTCCTGTTC
TTCGGGAAGC
CGGTGTAGGT
CAGCCCGACC
GGTAAGACAC
GCAGAGCGAG
AACTACGGCT
GCCAGTTACC
CCACCGCTGG
AGAAAAAAAG
CGCTCAGTGG
CAAAAAGGAT
TCAATCTAAA
AATCAGTGAG ···· ·· «··· • · • ·· · · · · ♦ • · · · · · · · * ·· · · · · ·· · • ···· · · · ·
8501 GCACCTATCT CAGCGATCTG TCTATTTCGT TCATCCATAG TTGCCTGACT 8551 CCCCGTCGTG TAGATAACTA CGATACGGGA GGGCTTACCA TCTGGCCCCA 8601 GTGCTGCAAT GATACCGCGA GACCCACGCT CACCGGCTCC AGATTTATCA 8651 GCAATAAACC AGCCAGCCGG AAGGGCCGAG CGCAGAAGTG GTCCTGCAAC 8701 TTTATCCGCC TCCATCCAGT CTATTAATTG TTGCCGGGAA GCTAGAGTAA 8751 GTAGTTCGCC AGTTAATAGT TTGCGCAACG TTGTTGCCAT TGCTGCAGGT 8801 CGGGAGCACA GGATGACGCC TAACAATTCA TTCAAGCCGA CACCGCTTCG 8851 CGGCGCGGCT TAATTCAGGA GTTAAACATC ATGAGGGAAG CGGTGATCGC 8901 CGAAGTATCG ACTCAACTAT CAGAGGTAGT TGGCGTCATC GAGCGCCATC 8951 TCGAACCGAC GTTGCTGGCC GTACATTTGT ACGGCTCCGC AGTGGATGGC 9001 GGCCTGAAGC CACACAGTGA TATTGATTTG CTGGTTACGG TGACCGTAAG 9051 GCTTGATGAA ACAACGCGGC GAGCTTTGAT CAACGACCTT TTGGAAACTT 9101 CGGCTTCCCC TGGAGAGAGC GAGATTCTCC GCGCTGTAGA AGTCACCATT 9151 GTTGTGCACG ACGACATCAT TCCGTGGCGT TATCCAGCTA AGCGCGAACT 9201 GCAATTTGGA GAATGGCAGC GCAATGACAT TCTTGCAGGT ATCTTCGAGC 9251 CAGCCACGAT CGACATTGAT CTGGCTATCT TGCTGACAAA AGCAAGAGAA 9301 CATAGCGTTG CCTTGGTAGG TCCAGCGGCG GAGGAACTCT TTGATCCGGT 9351 TCCTGAACAG GATCTATTTG AGGCGCTAAA TGAAACCTTA ACGCTATGGA 9401 ACTCGCCGCC CGACTGGGCT GGCGATGAGC GAAATGTAGT GCTTACGTTG 9451 TCCCGCATTT GGTACAGCGC AGTAACCGGC AAAATCGCGC CGAAGGATGT 9501 CGCTGCCGAC TGGGCAATGG AGCGCCTGCC GGCCCAGTAT CAGCCCGTCA 9551 TACTTGAAGC TAGGCAGGCT TATCTTGGAC AAGAAGATCG CTTGGCCTCG 9601 CGCGCAGATC AGTTGGAAGA ATTTGTTCAC TACGTGAAAG GCGAGATCAC 9651 CAAGGTAGTC GGCAAATAAT GTCTAACAAT TCGTTCAAGC CGACGCCGCT 9701 TCGCGGCGCG GCTTAACTCA AGCGTTAGAT GCTGCAGGCA TCGTGGTGTC 9751 ACGCTCGTCG TTTGGTATGG CTTCATTCAG CTCCGGTTCC CAACGATCAA 9801 GGCGAGTTAC ATGATCCCCC ATGTTGTGCA AAAAAGCGGT TAGCTCCTTC 9851 GGTCCTCCGA TCGAGGATTT TTCGGCGCTG CGCTACGTCC GCKACCGCGT 9901 TGAGGGATCA AGCCACAGCA GCCCACTCGA CCTCTAGCCG ACCCAGACGA 9951 GCCAAGGGAT CTTTTTGGAA TGCTGCTCCG TCGTCAGGCT TTCCGACGTT 10001 TGGGTGGTTG AACAGAAGTC ATTATCGTAC GGAATGCCAA GCACTCCCGA 10051 GGGGAACCCT GTGGTTGGCA TGCACATACA AATGGACGAA CGGATAAACC 10101 TTTTCACGCC CTTTTAAATA TCCGTTATTC TAATAAACGC TCTTTTCTCT 10151 TAGGTTTACC CGCCAATATA TCCTGTCAAA CACTGATAGT TTAAACTGAA 10201 GGCGGGAAAC GACAATCTGA TCCCCATCAA GCTTGAGCTC AGGATTTAGC 10251 AGCATTCCAG ATTGGGTTCA ATCAACAAGG TACGAGCCAT ATCACTTTAT 10301 TCAAATTGGT ATCGCCAAAA CCAAGAAGGA ACTCCCATCC TCAAAGGTTT 10351 GTAAGGAAGA ATTCTCAGTC CAAAGCCTCA ACAAGGTCAG GGTACAGAGT 10401 CTCCAAACCA TTAGCCAAAA GCTACAGGAG ATCAATGAAG AATCTTCAAT 10451 CAAAGTAAAC TACTGTTCCA GCACATGCAT CATGGTCAGT AAGTTTCAGA 10501 AAAAGACATC CACCGAAGAC TTAAAGTTAG TGGGCATCTT TGAAAGTAAT 10551 CTTGTCAACA TCGAGCAGCT GGCTTGTGGG GACCAGACAA AAAAGGAATG 10601 GTGCAGAATT GTTAGGCGCA CCTACCAAAA GCATCTTTGC CTTTATTGCA 10651 AAGATAAAGC AGATTCCTCT AGTACAAGTG GGGAACAAAA TAACGTGGAA 10701 AAGAGCTGTC CTGACAGCCC ACTCACTAAT GCGTATGACG AACGCAGTGA 10751 CGACCACAAA AGAATTCCCT CTATATAAGA AGGCATTCAT TCCCATTTGA 10801 AGGATCATCA GATACTGAAC CAATCCTTCT AGAAGATCTA AGCTTAT (2) INPROMACE PRO SEQ ID Č:6:
(i) CHARAKTERISTIKA SEKVENCE:
(A) DÉLKA: 10901 párů bází (B) TYP: nukleová kyselina (C) POČET ŘETĚZCŮ: dvoj řetězcová (D) TOPOLOGIE: lineární (xi) VÝPIS SEKVENCE: SEQ ID Č:6:
• 9999
9 · · • · 9 · • 9 9 ·
9 9 9
9 9 · «9 99
101
151
201
251
301
351
401
451
501
551
601
651
701
751
801
851
901
951
1001
1051
1101
1151
1201
1251
1301
1351
1401
1451
1501
1551
1601
1651
1701
1751
1801
1851
1901
1951
2001
2051
2101
2151
2201
2251
2301
2351
2401
2451
2501
2551
2601
2651
2701
2751
CGATAAGCTT
TTCGATTGCT
GCAATGGTGT
CAACGCAAAT
AGCTTATCCG
TAATTGGCTC
GCGTGCATGC
CTCTGGTCTT
ACAGGTCCTT
GGTCTTTTGG
TATGGGTGCC
TTGGTAACGG
GCTGCAACTG
CGATAGCACT
GTGTGTTGAA
GGTGATCGTC
CACCTACAGG
TTGCTGGTCT
ACTCGTGACC
CGTTGAGACT
GTAAGCTCAC
GCTTTCCCAT
CCTTAACGTT
AGGAAATGGG
GAAGACGTGG
TGTTCCAGAA
CTGTTGCAGC
GAACTCCGTG
CAAGCTCAAC
GTGGTCGTCC
GCTACCCACC
CGTTTCTGAA
GCTTCCCAGA
CTCTCCGACA
CGGATCCAGC
CAATGCATCA
ATTATGGCAT
ATTTACTGTG
TGGATGGAGA
TTAATATTAT
ATAAGAGATA
GCCTCTAATG
CATTATGCTT
TGCAAATGTT
GAACTTTCCT
GCTTTATAAT
TTTTTTAATG
CGACCTGCAG
AGCAGCATTC
TATTCAAATT
TTTGTAAGGA
AGTCTCCAAA
AATCAAAGTA
AGAAAAAGAC
AATCTTGTCA
ATGGTGCAGA
GATGTAATTG
TCAATTGAAG
GCAGAACCCA
CTCCCTTATC
ATTTCGTCGT
TGAGCTTCGT
TTCACGGTGC
TCTGGAACCG
CATGTTTGGA
AAGGTGAAGA
AGAATCCGTA
TGGACTCCTT
GTTGCCGTTT
TTCATTGGTG
CCCACTTCGC
TTCCAGTTAC
GTACCTATGG
CAACACCCCA
ACACTGAAAA
GATGCTGACG
CGGTCAAGTG
TGGTTGCTGC
TTGATGAACC
TGCCGACATC
CTGACTTGCG
GACCGTGCTC
TGCATTCGCT
TTAAGGAAAG
GGTGTTGATT
TGACGGTAAG
TCGATCACCG
AACCCTGTTA
GTTCATGGAT
CTAAGGCTGC
TTTCGTTCGT
GTTTCATTGC
TGGGAAAACT
TTTTTTATTC
AGAGTTAATG
TTGTTTTTTC
TGCAAACATT
ACCGAAGTTA
ATTCACTAGG
ACTGAATACA
TTATGTAATT
TATAGTTATA
CATTTTATGA
CCACTCGAAG
CAGATTGGGT
GGTATCGCCA
AGAATTCTCA
CCATTAGCCA
AACTACTGTT
ATCCACCGAA
ACATCGAGCA
ATTGTTAGGC
GAGGAAGATC
TTTCTCCGAT
TCTCTTATCT
GGTTTCTCTG
CGTGGGGATT
CCTCTTAAGG
AAGCAGCCGT
TCCGTATTCC
GGTCTCGCTA
TGTTATCAAC
AGGAAGGTGA
GCTCCTGAGG
GACTATGGGT
ACGCTTCTCT
GAAATGGGTG
CTTGCGTGGA
CTTCCGCTCA
GGTATCACCA
GATGCTTCAA
GTGTGCGTAC
ATTGATGTTC
CTTGCTTGTT
CAACCCGTAC
GAAGTGATCA
TGTTCGTTCT
CTTCTATGAT
GAAGGTGCTA
CGACCGTCTT
GCGATGAAGG
GGTCTCGGTA
TATCGCTATG
CTGTTGATGA
TTGATGGCTG
TTGATGAGCT
ATCATCGGTT
GCACACACCA
GTTTTTCTTG
GGTTTTCGCT
AATGATATGG
TCTTATTTGT
TTGTTTTGAG
ATATGAGGAG
CAACAAATAT
AGTATGTCCT
TTCCAGAATC
CTCATGGATT
CTTGCCAATT
CGGCCGCGTT
TCAATCAACA
AAACCAAGAA
GTCCAAAGCC
AAAGCTACAG
CCAGCACATG
GACTTAAAGT
GCTGGCTTGT
GCACCTACCA
AAAATTTTCA
GGCGCAAGTT
CCAATCTCTC
AAGACGCAGC
GAAGAAGAGT
TCATGTCTTC
CCAGCAACTG
AGGTGACAAG
GCGGTGAAAC
ACTGGTAAGG
TACTTGGATC
CTCCTCTCGA
CTTGTTGGTG
CACTAAGCGT
TGCAGGTGAA
CCAAAGACTC
AGTGAAGTCC
CTGTTATCGA
GGTTTTGGTG
CATCCGTCTT
CAGGTGATCC
CCAGGTTCCG
TGGTCTCATC
ACCCACGTCT
TCTACTTTGA
CGACGAGTAT
CCGTTATGAA
TCTGCTGTCG
TGAGACTTCT
ACGCTTCTGG
AGCTTCCTCG
TGCTACTATG
GTCTTGGAGC
CAAGAATTCG
TCGACAACGT
GAATCCTACT
TACCATTTGT
ATCGAACTGT
TCCTTTTGTT
TGTGTGTTGA
TAAAAATGTG
TAAAACACTT
ATTTTCAGAC
CTTGTGTTTT
CTTGTCAGAT
TGTAGTTGAG
GATTGACAAC
CAAGCTTGAG
AGGTACGAGC
GGAACTCCCA
TCAACAAGGT
GAGATCAATG
CATCATGGTC
TAGTGGGCAT
GGGGACCAGA
AAAGCATCTT
ATCCCCATTC
AGCAGAATCT
GAAATCCAGT
AGCATCCACG
GGGATGACGT
TGTTTCCACG
CTCGTAAGTC
TCTATCTCCC
TCGTATCACC
CTATGCAAGC
ATTGATGGTG
TTTCGGTAAC
TTTACGATTT
CCAATGGGTC
GTCTGAAGAC
CAACGCCAAT
GCTGTTCTGC
GCCAATCATG
CTAACCTTAC
GAAGGTCGTG
ATCCTCTACT
ACGTCACCAT
TTGACTCTGC
TGCTGGTGGA
AGGGTGTTAC
CCAATTCTCG
CGGTTTGGAA
CAAACGGTCT
CTCGTCGTGC
AGCAGCTGTC
TTATGGGTCT
ATCGCTACTA
TAAGATCGAA
AGCTCGGTAC
TCGTCAAGTT
GAGTTCGAGT
TGTGCTTGTA
GAAATGGAAA
CATTCTCAAA
ATTTGAAATT
TCAAATCGTG
GTAGTTGTAC
CTAGAAAAGC
AGACATTTAT
TCTAATCATT
TATGAAAATA
ATGCATCAAT
CTCAGGATTT
CATATCACTT
TCCTCAAAGG
CAGGGTACAG
AAGAATCTTC
AGTAAGTTTC
CTTTGAAAGT
CAAAAAAGGA
TGCCTTTATT • ····
ΒΒ · • Β »6 : · • ΒΒ ·
ΒΒ ·»·· • · • Β
Β ·
Β Β e Β
2801
2851
2901
2951
3001
3051
3101
3151
3201
3251
3301
3351
3401
3451
3501
3551
3601
3651
3701
3751
3801
3851
3901
3951
4001
4051
4101
4151
4201
4251
4301
4351
4401
4451
4501
4551
4601
4651
4701
4751
4801
4851
4901
4951
5001
5051
5101
5151
5201
5251
5301
5351
5401
5451
5501
5551
GCAAAGATAA
GAAAAGAGCT
TGACGACCAC
TGAAGGATCA
CGATAAGCTT
TTCGATTGCT
GCAATGGTGT
CAACGCAAAT
AGCTTATCCG
TAATTGGCTC
GCGTGCATGC
AATCACTGGT
ACTTCGCACT
GTACTGGAAA
CAACGGTGGT
CGCAGGGTGC
CAGATGGCTG
CGCGAAGAAA
AACACTTCGC
CTGTCTGAAG
GGAGCGCATG
CCGGTGGTGA
CTGTACACCC
AATCAGCCCG
TTTACAAGCC
CAGGAATATG
CGTATTCCAC
TAAGCTACGG
ACCTGGGAAG
GGGTCAGCTG
ACGATCCGCG
CTGGAGAAAG
CGGTACCGGA
TTAAGATTGA
GTTGAATTAC
TTATGAGATG
GCGATAGAAA
GGTGTCATCT
TCGAGTGGTG
GGACGTGAAT
TGTTTATTGC
TCAAAATGTA
AATTGAAAAA
CATACTCATT
ATTGAATATA
TGTTGGTTTC
GAACTGAGCC
GGAGTGATCC
AGGCCGTTCG
GGGAGGGTTC
GCCAGGGCGC
AGCAGGTTAA
TGCAAATGCT
TGCGCCCCTC
CCCTCATCTG
TTATCCCCAG
AGCAGATTCC
GTCCTGACAG
AAAAGAATTC
TCAGATACTG
GATGTAATTG
TCAATTGAAG
GCAGAACCCA
CTCCCTTATC
ATTTCGTCGT
TGAGCTTCGT
AGGCcatggC
GATGACGTAC
GCCAGCAGTA
CCGCTGCTAA
GCTTCCTTTA
TGCTATCCTG
AACATTATGG
CTGCTGCCGT
AGCTACCGGT
AATCTCTGCA
TCCAAAATCG
AGAAGACGGC
AGCCGGAAGA
CGTTTCACCA
GGGTAACGTG
TTTCCAAGAA
GGTGGTTCCG
CGTAGTAAAA
GCGTTCTGAA
GGTAACCCGA
CGTATGGCTG
CATTCCAGGA
TCCAATTCCC
ATCCTGTTGC
GTTAAGCATG
GGTTTTTATG
ACAAAATATA
ATGTTACTAG
GCCGCATCGA
GTAGACACGT
TTTCGCCTAT
CTTTCATTTT
AAATTGGTAA
GCTGATCCAT
TCCTGCCGCC
TACGCAGAAC
ATGTGCACCT
ACATGGGACT
CGCGGGGCGC
GAGAAGGGGG
AGCCCTGGTT
AAGACAGGTT
GGATTTTCTG
ATCTGTCATC
TCAGTAGTCG
GCTTGTCCAC
TCTAGTACAA
CCCACTCACT
CCTCTATATA
AACCAATCCT
GAGGAAGATC
TTTCTCCGAT
TCTCTTATCT
GGTTTCTCTG
CGTGGGGATT
CCTCTTAAGG
TAAGATTTTT
AGAAAGTTTT
AACTGCGTCG
AGTTAAAGCG
TCGCTGGTAA
GGCGCGATCT
TGTTCCGGTT
GGATCGACGG
AAGCCGCTGT
AGAGAACATC
GCATGACTCT
GTGGACAACA
CGTTGATTAC
TCGCAGCGTC
GTTCTGACTC
ACACAACCTG
GTTCTACTGC
ATGAACATCG
CTACTACAAA
AAGGCGAAGA
CGTGCCGGTC
ACTGAACGCG
GATCGTTCAA
CGGTCTTGCG
TAATAATTAA
ATTAGAGTCC
GCGCGCAAAC
ATCGGGGATC
TCGTGAAGTT
CGAAATAAAG
AAATACGACG
ATAATAACGC
TTACTCTTTC
GTAGATTTCC
GCTGCCGCTT
TGAGCCGGTT
TCCCCCCAAC
TTTCCTAGCT
CAGCTGGGGG
GGCACCCCCC
AAAAACAAGG
AGCGGTGGCC
CCTGTGGACA
ACTCTGCCCC
CGCCCCTCAA
ATCATCTGTG
GTGGGGAACA
AATGCGTATG
AGAAGGCATT
TCTAGAAGAT
AAAATTTTCA
GGCGCAAGTT
CCAATCTCTC
AAGACGCAGC
GAAGAAGAGT
TCATGTCTTC
GATTTCGTAA
CCAGGTAGCA
GTACTGACTC
CCGGTTATCG
AGGCGTGAAA
CTGGTGCGCA
ATCCTGCACA
TCTGTTGGAC
TCTCTTCTCA
GAAATCTGCT
GGAAATCGAA
GCCACATGGA
GCATACACCG
CTTCGGTAAC
CGACCATCCT
CCGCACAACA
TCAGGAAATC
ATACCGATAC
GCGAACGAAG
TCAGCCGAAC
AGACTTCGAT
ATCGACGTTC
ACATTTGGCA
ATGATTATCA
CATGTAATGC
CGCAATTATA
TAGGATAAAT
GATCCCCGGG
TCTCATCTAA
ATTTCCGAAT
GATCGTAATT
TGCGGACATC
TTTTTCTCCA
CGGACATGAA
TGCACCCGGT
AGGCAGATAA
ACGGTGAGCG
TGGCTGCCAT
GATGGGAGGC
TTCGGCGTGC
TTTATAAATA
GAAAAACGGG
GCCCCTCAAA
TCAAGTGTCA
GTGTCAATAC
GGAAACTCGC
AAATAACGTG
ACGAACGCAG
CATTCCCATT
CTAAGCTTAT
ATCCCCATTC
AGCAGAATCT
GAAATCCAGT
AGCATCCACG
GGGATGACGT
TGTTTCCACG
AACCTGGCGT
AAAGAAAACA
CATCAACGCC
TTCAGTTCTC
TCTGACGTTC
TCACGTTCAC
CTGACCACTG
GCGGGTGAAA
CATGATCGAC
CTAAATACCT
CTGGGTTGCA
CGCTTCTGCA
AACTGAGCAA
GTACACGGTG
GCGTGATTCT
GCCTGAACTT
AAAGACTCCG
CCAATGGGCA
CTTATCTGCA
AAGAAATACT
GATCGCTCGT
TGTAAGAGCT
ATAAAGTTTC
TATAATTTCT
ATGACGTTAT
CATTTAATAC
TATCGCGCGC
CGGCCGCCAC
GCCCCCATTT
TAGAATAATT
TGTCGTTTTA
TACATTTTTG
TATTGACCAT
GCCATTTACA
GGAGCTTGCA
TTTCCATTGA
ACGGGGCAAC
TTTTGGGGTG
CCGCGTTACC
GCGGTCACGC
TTGGTTTAAA
CGGAAACCCT
TGTCAATAGG
AGGATCGCGC
CGCAGGGCAC
GTAAAATCAG
5601
5651
5701
5751
5801
5851
5901
5951
6001
6051
6101
6151
6201
6251
6301
6351
6401
6451
6501
6551
6601
6651
6701
6751
6801
6851
6901
6951
7001
7051
7101
7151
7201
7251
7301
7351
7401
7451
7501
7551
7601
7651
7701
7751
7801
7851
7901
7951
8001
8051
8101
8151
8201
8251
8301
8351 • ·«··· ·· * • ·
φφ φφφ» • · · • φ φ • · · » • e φ · ·· φφ φφ • * · φ • · · · φ φ ♦ · · • · · · φφ ·*
GCGTTTTCGC
TCGAGCCTGC
AAGTGTCAAC
TGGTATCCAC
ACGGCGTTTC
GCGAGGGCAA
CCTTGAGAGC
ACTATCGTCG
ACAGGTGCCG
GGAGCGCGAC
GCCCTCGCTC
GAAGCAGGCC
TGCTGGCGTT
CTCGCTTCCG
GCAGGTAGAT
TTACCAGCCT
GCCGCCTCGG
CCTATACCTT
CCACCTCGAC
CTCCAAGAAT
ACCAACCCTT
CACGCGGCGC
TCGTGCTCCT
GGTTAGCAGA
CTGCAAAACG
GTGTTTCGTA
TTCCGGATCT
ATCTGTATTA
CCCGCCGCAT
CGGGCATGTT
CATCGGTATC
TCAAGTGACC
GAAGCCAGAC
GAACAGGCAG
CCGCAGCTGC
TGCAGCTCCC
AGACAAGCCC
AGCCATGACC
TGCGGCATCA
TACCGCACAG
TCCTCGCTCA
ATCAGCTCAC
ACGCAGGAAA
AAAAAGGCCG
GCATCACAAA
TATAAAGATA
GTTCCGACCC
AAGCGTGGCG
AGGTCGTTCG
GACCGCTGCG
ACACGACTTA
CGAGGTATGT
GGCTACACTA
TACCTTCGGA
CTGGTAGCGG
AAAGGATCTC
CGATTTGCGA
CCCTCATCTG
GTCCGCCCCT
AACGCCGGCG
TGGCGCGTTT
CCAGCCCGGT
CTTCAACCCA
CCGCACTTAT
GCAGCGCTCT
GATGATCGGC
AAGCCTTCGT
ATTATCGCCG
CGCGACGCGA
GCGGCATCGG
GACGACCATC
AACTTCGATC
CGAGCACATG
GTCTGCCTCC
CTGAATGGAA
TGGAGCCAAT
GGCAGAACAT
ATCTCGGGCA
GTCGTTGAGG
ATGAATCACC
TCTGCGACCT
AAGTCTGGAA
GCATCGCAGG
ACGAAGCGCT
CCATACCGCC
CATCATCAGT
ATTACCCCCA
AAACAGGAAA
ATTAACGCTT
ACATCTGTGA
CTCGCGCGTT
GGAGACGGTC
GTCAGGGCGC
CAGTCACGTA
GAGCAGATTG
ATGCGTAAGG
CTGACTCGCT
TCAAAGGCGG
GAACATGTGA
CGTTGCTGGC
AATCGACGCT
CCAGGCGTTT
TGCCGCTTAC
CTTTCTCATA
CTCCAAGCTG
CCTTATCCGG
TCGCCACTGG
AGGCGGTGCT
GAAGGACAGT
AAAAGAGTTG
TGGTTTTTTT
AAGAAGATCC
GGCTGGCCAG
TCAACGCCGC
CATCTGTCAG
GCCGGCCGCG
GCAGGGCCAT
GAGCGTCGGA
GTCAGCTCCT
GACTGTCTTC
GGGTCATTTT
CTGTCGCTTG
CACTGGTCCC
GCATGGCGGC
GGCTGGATGG
GATGCCCGCG
AGGGACAGCT
ACTGGACCGC
GAACGGGTTG
CCGCGTTGCG
GCCGGCGGCA
CAATTCTTGC
ATCCATCGCG
GCGTTGGGTC
ACCCGGCTAG
GATACGCGAG
GAGCAACAAC
ACGCGGAAGT
ATGCTGCTGG
GGCATTGACC
AGTTGTTTAC
AACCCGTATC
TGAACAGAAA
AAACCGCCCT
CTGGAGAAAC
ATCGCTTCAC
TCGGTGATGA
ACAGCTTGTC
GTCAGCGGGT
GCGATAGCGG
TACTGAGAGT
AGAAAATACC
GCGCTCGGTC
TAATACGGTT
GCAAAAGGCC
GTTTTTCCAT
CAAGTCAGAG
CCCCCTGGAA
CGGATACCTG
GCTCACGCTG
GGCTGTGTGC
TAACTATCGT
CAGCAGCCAC
ACAGAGTTCT
ATTTGGTATC
GTAGCTCTTG
GTTTGCAAGC
TTTGATCTTT
CTCCACGTCG
GCCGGGTGAG
TGAGGGCCAA
GTGTCTCGCA
AGACGGCCGC
AAGGGTCGAT
TCCGGTGGGC
TTTATCATGC
CGGCGAGGAC
CGGTATTCGG
GCCACCAAAC
CGACGCGCTG
CCTTCCCCAT
TTGCAGGCCA
TCAAGGATCG
TGATCGTCAC
GCATGGATTG
TCGCGGTGCA
CCTCGCTAAC
GGAGAACTGT
TCCGCCATCT
CTGGCCACGG
GCTGGCGGGG
CGAACGTGAA
ATGAATGGTC
CAGCGCCCTG
CTACCCTGTG
CTGAGTGATT
CCTCACAACG
GTGAGCATCC
TTCCCCCTTA
TAACATGGCC
TCAACGAGCT
GACCACGCTG
CGGTGAAAAC
TGTAAGCGGA
GTTGGCGGGT
AGTGTATACT
GCACCATATG
GCATCAGGCG
GTTCGGCTGC
ATCCACAGAA
AGCAAAAGGC
AGGCTCCGCC
GTGGCGAAAC
GCTCCCTCGT
TCCGCCTTTC
TAGGTATCTC
ACGAACCCCC
CTTGAGTCCA
TGGTAACAGG
TGAAGTGGTG
TGCGCTCTGC
ATCCGGCAAA
AGCAGATTAC
TCTACGGGGT
CCGGCCGAAA
TCGGCCCCTC
GTTTTCCGCG
CACGGCTTCG
CAGCCCAGCG
CGACCGATGC
GCGGGGCATG
AACTCGTAGG
CGCTTTCGCT
AATCTTGCAC
GTTTCGGCGA
GGCTACGTCT
TATGATTCTT
TGCTGTCCAG
CTCGCGGCTC
GGCGATTTAT
TAGGCGCCGC
TGGAGCCGGG
GGATTCACCA
GAATGCGCAA
CCAGCAGCCG
GTGCGCATGA
TTGCCTTACT
GCGACTGCTG
TTCGGTTTCC
CACCATTATG
GAACACCTAC
TTTCTCTGGT
TTCCAGTAAC
TCTCTCGTTT
CACGGAGGCA
CGCTTTATCA
GGACGCGGAT
ATGAGCTTTA
CTCTGACACA
TGCCGGGAGC
GTCGGGGCGC
GGCTTAACTA
CGGTGTGAAA
CTCTTCCGCT
GGCGAGCGGT
TCAGGGGATA
CAGGAACCGT
CCCCTGACGA
CCGACAGGAC
GCGCTCTCCT
TCCCTTCGGG
AGTTCGGTGT
CGTTCAGCCC
ACCCGGTAAG
ATTAGCAGAG
GCCTAACTAC
TGAAGCCAGT
CAAACCACCG
GCGCAGAAAA
CTGACGCTCA ·· · · • · · ·
8401 GTGGAACGAA AACTCACGTT AAGGGATTTT GGTCATGAGA TTATCAAAAA 8451 GGATCTTCAC CTAGATCCTT TTAAATTAAA AATGAAGTTT TAAATCAATC 8551 TGAGGCACCT ATCTCAGCGA TCTGTCTATT TCGTTCATCC ATAGTTGCCT 8601 GACTCCCCGT CGTGTAGATA ACTACGATAC GGGAGGGCTT ACCATCTGGC 8651 CCCAGTGCTG CAATGATACC GCGAGACCCA CGCTCACCGG CTCCAGATTT 8701 ATCAGCAATA AACCAGCCAG CCGGAAGGGC CGAGCGCAGA AGTGGTCCTG 8751 CAACTTTATC CGCCTCCATC CAGTCTATTA ATTGTTGCCG GGAAGCTAGA 8801 GTAAGTAGTT CGCCAGTTAA TAGTTTGCGC AACGTTGTTG CCATTGCTGC 8851 AGGTCGGGAG CACAGGATGA CGCCTAACAA TTCATTCAAG CCGACACCGC 8901 TTCGCGGCGC GGCTTAATTC AGGAGTTAAA CATCATGAGG GAAGCGGTGA 8951 TCGCCGAAGT ATCGACTCAA CTATCAGAGG TAGTTGGCGT CATCGAGCGC 9001 CATCTCGAAC CGACGTTGCT GGCCGTACAT TTGTACGGCT CCGCAGTGGA 9051 TGGCGGCCTG AAGCCACACA GTGATATTGA TTTCCTGGTT ACGGTGACCG 9101 TAAGGCTTGA TGAAACAACG CGGCGAGCTT TGATCAACGA CCTTTTGGAA 9151 ACTTCGGCTT CCCCTGGAGA GAGCGAGATT CTCCGCGCTG TAGAAGTCAC 9201 CATTGTTGTG CACGACGACA TCATTCCGTG GCGTTATCCA GCTAAGCGCG 9251 AACTGCAATT TGGAGAATGG CAGCGCAATG ACATTCTTGC AGGTATCTTC 9301 GAGCCAGCCA CGATCGACAT TGATCTGGCT ATCTTGCTGA CAAAAGCAAG 9351 AGAACATAGC GTTGCCTTGG TAGGTCCAGC GGCGGAGGAA CTCTTTGATC 9401 CGGTTCCTGA ACAGGATCTA TTTGAGGCGC TAAATGAAAC CTTAACGCTA 9451 TGGAACTCGC CGCCCGACTG GGCTGGCGAT GAGCGAAATG TAGTGCTTAC 9501 GTTGTCCCGC ATTTGGTACA GCGCAGTAAC CGGCAAAATC GCGCCGAAGG 9551 ATGTCGCTGC CGACTGGGCA ATGGAGCGCC TGCCGGCCCA GTATCAGCCC 9601 GTCATACTTG AAGCTAGGCA GGCTTATCTT GGACAAGAAG ATCGCTTGGC 9651 CTCGCGCGCA GATCAGTTGG AAGAATTTGT TCACTACGTG AAAGGCGAGA 9701 TCACCAAGGT AGTCGGCAAA TAATGTCTAA CAATTCGTTC AAGCCGACGC 9751 CGCTTCGCGG CGCGGCTTAA CTCAAGCGTT AGATGCTGCA GGCATCGTGG 9801 TGTCACGCTC GTCGTTTGGT ATGGCTTCAT TCAGCTCCGG TTCCCAACGA 9851 TCAAGGCGAG TTACATGATC CCCCATGTTG TGCAAAAAAG CGGTTAGCTC 9901 CTTCGGTCCT CCGATCGAGG ATTTTTCGGC GCTGCGCTAC GTCCGCKACC 9951 GCGTTGAGGG ATCAAGCCAC AGCAGCCCAC TCGACCTCTA GCCGACCCAG 10001 ACGAGCCAAG GGATCTTTTT GGAATGCTGC TCCGTCGTCA GGCTTTCCGA 10051 CGTTTGGGTG GTTGAACAGA AGTCATTATC GTACGGAATG CCAAGCACTC 10101 CCGAGGGGAA CCCTGTGGTT GGCATGCACA TACAAATGGA CGAACGGATA 10151 AACCTTTTCA CGCCCTTTTA AATATCCGTT ATTCTAATAA ACGCTCTTTT 10201 CTCTTAGGTT TACCCGCCAA TATATCCTGT CAAACACTGA TAGTTTAAAC 10251 TGAAGGCGGG AAACGACAAT CTGATCCCCA TCAAGCTTGA GCTCAGGATT 10301 TAGCAGCATT CCAGATTGGG TTCAATCAAC AAGGTACGAG CCATATCACT 10351 TTATTCAAAT TGGTATCGCC AAAACCAAGA AGGAACTCCC ATCCTCAAAG 10401 GTTTGTAAGG AAGAATTCTC AGTCCAAAGC CTCAACAAGG TCAGGGTACA 10451 GAGTCTCCAA ACCATTAGCC AAAAGCTACA GGAGATCAAT GAAGAATCTT 10501 CAATCAAAGT AAACTACTGT TCCAGCACAT GCATCATGGT CAGTAAGTTT 10551 CAGAAAAAGA CATCCACCGA AGACTTAAAG TTAGTGGGCA TCTTTGAAAG 10601 TAATCTTGTC AACATCGAGC AGCTGGCTTG TGGGGACCAG ACAAAAAAGG 10651 AATGGTGCAG AATTGTTAGG CGCACCTACC AAAAGCATCT TTGCCTTTAT 10701 TGCAAAGATA AAGCAGATTC CTCTAGTACA AGTGGGGAAC AAAATAACGT 10751 GGAAAAGAGC TGTCCTGACA GCCCACTCAC TAATGCGTAT GACGAACGCA 10801 GTGACGACCA CAAAAGAATT CCCTCTATAT AAGAAGGCAT TCATTCCCAT 10851 TTGAAGGATC ATCAGATACT GAACCAATCC TTCTAGAAGA TCTAAGCTTA 10901 T

Claims (23)

1. Rekombinantní dvouřetězcová molekula DNA obsahující
a) promotor funkční v buňkách rostlin, a
b) DNA sekvenci kódující polypeptid mající enzymatickou aktivitu fruktosa-1,6bisfosfát aldolasy, přičemž funkčně připojená k tomuto promotoru ve stejné orientaci.
2. Molekula DNA podle nároku 1, kde DNA sekvence kódující polypeptid mající enzymatickou aktivitu fruktosa-l,6-bisfosfát aldolasy je odvozena od prokaryotického organismu.
3. Molekula DNA podle nároku 2, kde prokaryotickým organismem je Escherichia coli.
4. Molekula DNA podle nároku 1, kde DNA sekvence kódující polypeptid mající enzymatickou aktivitu fruktosa-l,6-bisfosfát aldolasy je alespoň z 60% identická s prokaryotickou DNA sekvencí kódující fruktosa-l,6-bisfosfát aldolasu třídy II.
5. Molekula DNA podle nároku 1, kde DNA sekvence kódující polypeptid mající enzymatickou aktivitu fruktosa-l,6-bisfosfát aldolasy je sekvence schopná hybridizovat s kódující oblastí označenou jako SEQ ID NO. 1.
6. Molekula DNA podle nároku 1, kde DNA sekvence kódující polypeptid mající enzymatickou aktivitu fruktosa-l,6-bisfosfát aldolasy je alespoň z 60% identická s kódující oblastí označenou jako SEQ ID NO. 1.
7. Molekula DNA podle nároku 1, kde DNA sekvence kódující polypeptid mající enzymatickou aktivitu fruktosa-l,6-bisfosfát aldolasy je alespoň z 70% identická s kódující oblastí označenou jako SEQ ID NO. 1.
8. Molekula DNA podle nároku 1, kde DNA sekvence kódující polypeptid mající enzymatickou aktivitu fruktosa-l,6-bisfosfát aldolasy je alespoň z 80% identická s kódující oblastí označenou jako SEQ ID NO. 1.
• 4 4 ·
9. Molekula DNA podle nároku 1, kde DNA sekvence kódující polypeptid mající enzymatickou aktivitu fruktosa-l,6-bisfosfát aldolasy obsahuje kódující oblast označenou jako SEQ ID NO. 1, nebo kóduje stejný peptid jako SEQ ID NO. 1 v souladu s degenerací genetického kódu.
10. Transgenická rostlinná buňka obsahující ve svém genomu rekombinantní DNA molekulu podle některého z nároků 1 až 9.
11. Transgenická rostlina obsahující rostlinné buňky podle nároku 10.
12. Transgenická rostlina podle nároku 11, kde rostliny vykazují vlastnosti vybrané ze skupiny obsahující zvýšené rychlosti fotosyntézy, zvýšené výtěžky, zvýšené rychlosti růstu a zlepšené stejnoměrné rozložení pevné hmoty ve srovnání s rostlinami, které neobsahují rekombinantní DNA molekuly.
13. Transgenická rostlina podle nároku 11, která je plodinou.
14. Transgenická rostlina podle nároku 11, vybraná ze skupiny sestávající z kukuřice, pšenice, rýže, rajčete, brambory, mrkeve, sladké brambory, zástupce rodu Dioscorea, artičoku, vojtěšky, arašíd, ječmene, bavlny, sójy, řepky, slunečnice, cukrové řepy, jabloně, hrušně, pomeranče, broskve, cukrové řepy, jahody, maliny, banánu, grepy, jitrocele, tabáku, salátu, kasavy, brukvovité zeleniny, lesních druhů a zahradních druhů.
15. Transgenická rostliny podle nároku 11, kde touto rostlinou je brambora.
16. Potravinářský výrobek vyrobený z brambor podle nároku 15.
17. Potravinářský výrobek podle nároku 16, kterými jsou bramborové hranolky, nebo bramborové lupínky.
18. Propagační materiál odvozený od transgenických rostlin podle nároku 11.
• · · · • ♦ · · • ♦ · ♦ © ** ©· · · • · · · · • © · · · © · · · · · • « © · © © ♦ * ·»
19. Způsob pro zvýšení rychlosti fotosyntézy, který zahrnuje transformaci buněk pomocí molekul DNA podle některého z nároků 1 až 9 a regeneraci transformovaných buněk za vzniku transgenických rostlin.
20. Způsob pro zvýšení výtěžku rostlin, který zahrnuje transformaci buněk pomocí molekul DNA podle některého z nároků 1 až 9 a regeneraci transformovaných buněk za vzniku transgenických rostlin.
21. Způsob pro zvýšení rychlosti růstu rostlin, který zahrnuje transformaci buněk pomocí molekul DNA podle některého z nároků 1 až 9 a regeneraci transformovaných buněk za vzniku transgenických rostlin.
22. Způsob pro zvýšení stejnoměrnosti rozložení pevné hmoty v rostlinách, který zahrnuje transformaci buněk pomocí molekul DNA podle některého z nároků 1 až 9 a regeneraci transformovaných buněk za vzniku transgenických rostlin.
23. Zlepšení způsobu výroby hranolků, nebo lupínků z brambor, zahrnující využití brambor, které overexprimují fda transgen zajišťující vyšší stejnoměrnost rozložení pevné hmoty v bramborách.
CZ19994519A 1998-06-16 1998-06-16 Exprese fruktosa-1,6-bisfosfát-aIdoIasy v transgenických rostlinách CZ451999A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19994519A CZ451999A3 (cs) 1998-06-16 1998-06-16 Exprese fruktosa-1,6-bisfosfát-aIdoIasy v transgenických rostlinách

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19994519A CZ451999A3 (cs) 1998-06-16 1998-06-16 Exprese fruktosa-1,6-bisfosfát-aIdoIasy v transgenických rostlinách

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ451999A3 true CZ451999A3 (cs) 2000-06-14

Family

ID=5468159

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19994519A CZ451999A3 (cs) 1998-06-16 1998-06-16 Exprese fruktosa-1,6-bisfosfát-aIdoIasy v transgenických rostlinách

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ451999A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6716474B2 (en) Expression of fructose 1,6 bisphosphate aldolase in transgenic plants
US6441277B1 (en) Expression of fructose 1,6 bisphosphate aldolase in transgenic plants
AU735383B2 (en) Expression of fructose 1,6 bisphosphate aldolase in transgenic plants
US5908975A (en) Accumulation of fructans in plants by targeted expression of bacterial levansucrase
Zrenner et al. Reduction of the cytosolic fructose‐1, 6‐bisphosphatase in transgenic potato plants limits photosynthetic sucrose biosynthesis with no impact on plant growth and tuber yield
USRE39114E1 (en) Expression of sucrose phosphorylase in plants
US9181559B2 (en) Generation of high polyhydroxybutyrate producing oilseeds
EP1544303A2 (en) Modification of plant metabolism
US20020124281A1 (en) Methods for simultaneous control of lignin content and composition, and cellulose content in plants
CA2550028A1 (en) Transgenic plants with reduced level of saturated fatty acid and methods for making them
HU220253B (hu) DNS-szekvenciák és plazmidok módosított szacharózkoncentrációjú növények előállítására
JPH08510645A (ja) 貯蔵ジャガイモの品質を改良する方法
EP1600509A1 (en) Transgenic plant having fructooligosaccharide accumulated therein and process for constructing the same
WO2001072974A2 (en) L-galactose dehydrogenase from arabidopsis thaliana, and uses thereof
US7186892B2 (en) Expression of sedoheptulose 1,7 bisphosphatase in transgenic plants
CZ451999A3 (cs) Exprese fruktosa-1,6-bisfosfát-aIdoIasy v transgenických rostlinách
CA2176867A1 (en) Transgenic plants
MXPA99012070A (en) Expression of fructose 1,6 bisphosphate aldolase in transgenic plants
EP1175493B1 (en) Expression of sedoheptulose 1,7 bisphosphatase in transgenic plants
US20090133153A1 (en) Polypeptide participating in pyridoxine biosynthesis, polynucleotide encoding the polypetide and those uses
CA2235619A1 (en) Modified plants and plant products
GB2343183A (en) Transgenic plants and selection of transformed plant cells
US7129395B2 (en) OAR polynucleotides, polypeptides and their use in PHA production in plants
US20080005813A1 (en) Polypeptide Having Function of Cinnamyl Alcohol Dehydrogenase, Polynucleotide Encoding the Polypeptide and Those Uses
WO2001007634A1 (en) Method for increasing vitamin c content of plants

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic