CZ425199A3 - Sulfát inhibitoru HIV proteázy - Google Patents

Sulfát inhibitoru HIV proteázy Download PDF

Info

Publication number
CZ425199A3
CZ425199A3 CZ19994251A CZ425199A CZ425199A3 CZ 425199 A3 CZ425199 A3 CZ 425199A3 CZ 19994251 A CZ19994251 A CZ 19994251A CZ 425199 A CZ425199 A CZ 425199A CZ 425199 A3 CZ425199 A3 CZ 425199A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
compound
crystalline compound
patient
pharmaceutical composition
administering
Prior art date
Application number
CZ19994251A
Other languages
English (en)
Inventor
David Askin
Scott R. Hoerrner
Robert M. Purick
Paul Reider
Richard J. Varsolona
Ralph P. Volante
Original Assignee
Merck And Co. Inc.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Merck And Co. Inc. filed Critical Merck And Co. Inc.
Priority to CZ19994251A priority Critical patent/CZ425199A3/cs
Publication of CZ425199A3 publication Critical patent/CZ425199A3/cs

Links

Landscapes

  • Pharmaceuticals Containing Other Organic And Inorganic Compounds (AREA)

Abstract

Řešení se týká sulfátové soli inhibitoru HIV proteázy sloučeniny A, kteráje použitelná při léčení AIDS, ARC nebo infekce HTV u dospělých a dětí. Vynález poskytuje sulfátovou 1 ■ sůl inhibitoru HTV proteázy sloučeninyA tóerá má podstatně zlepšenou rozpustnost v roztoku zředěnéHCI (žaludeční ' kyselině), což vede u zvířecích modelů k podstatně lepší CO absorpci a biologické dostupnosti při orálnímpodávání. Popisuje se také způsob výroby sulfátové soli inhibitorů HIV z proteázy

Description

Sulfát inhibitoru HIV proteázy
Oblast techniky
Předkládaný vynález poskytuje farmaceuticky přijatelnou sulfátovou sůl a způsob výroby inhibitoru HIV proteázy. Vynález konkrétněji poskytuje sulfátovou sůl inhibitoru HIV proteázy, sloučeninu A, která má výrazně zlepšenou rozpustnost v roztoku zředěné HCI (žaludeční kyselina), což vede u zvířecích modelů k mnohem lepší orální absorpci a biologické dostupnosti.
» i o Dosavadní stav techniky
Retrovirus označený virus lidské imunodeficience (HIV) je příčinou komplexního onemocnění, které zahrnuje postupnou destrukci imunitního systému (syndrom získané imunodeficience; AIDS) a degeneraci centrálního a periferního nervového systému. V poslední době byla objevena řada sloučenin s inhibičními účinky na HIV proteázu použitelná při léčení infekce virem HIV a při léčbě AIDS. Tyto sloučeniny s inhibičními účinky na HIV proteázu a jejich využitelnost při léčení HIV a AIDS se popisují v mezinárodní patentové přihlášce PCT No. WO 95/16688, zveřejněné 22. června 1995. Silným inhibitorem proteázy HIV je zvláště sloučenina N-(2(R)-hydroxy-1(S)indanyl)-2(R)-fenylmethyl-4-(S)-hydroxy-5-(1-(4-(2benzo[b]furanylmethyl)-2(S)-N’-(t-butylkarboxamido)-piperazinyl))pentanamid, popsaná v příkladu 3 WO 95/16688, a v předkládaném dokumentu označována jako „sloučenina A“, která je použitelná při léčení infekce HIV a při léčení AIDS nebo ARC (AIDS related complex), bez výrazných vedlejších účinků nebo toxicity.
Sloučenina A se vyrábí postupem podle příkladu 3 dokumentu WO 95/16688 nebo způsobem, který se zde podrobně popisuje. Identifikace sloučeniny A jako inhibitoru HIV proteázy použitelného pro léčení AIDS byla provedena testy popsanými ve WO 95/16688.
Výroba přijatelné soli sloučeniny A vhodné pro vývoj farmaceutického prostředku se ukázala jako problematická. Selhaly četné pokusy izolovat ze sloučeniny A krystalickou sůl. Problém farmaceuticky přijatelné soli inhibitoru HIV proteázy, sloučeniny A, byl nakonec řešen syntézou soli s HCI (dihydrátu). Avšak sůl s HCI (dihydrát) má nízkou rozpustnost ve zředěné HCI (žaludeční kyselina); což u zvířecích modelů vede ke špatné orální absorpci. Navíc má sůl s HCI (dihydrát) extrémně hydrofobní povahu, což při formulaci vyžaduje přídavek smáčedel, aby se dosáhlo přijatelné dispergace, což zvětšuje velikost pevné dávkovači formy nebo počet pilulek nutných pro dosažení požadované dávky stejně jako komplexnost a cenu formulace, což jsou všechny nežádoucí jevy.
Tyto problémy byly vyřešeny identifikací z farmaceutického hlediska výhodnější sulfátové soli sloučeniny A podle předkládaného vynálezu. Sulfátová sůl podle předkládaného vynálezu má zejména podstatně zlepšenou rozpustnost v roztoku zředěné HCI (žaludeční kyselina), což vede u zvířecích modelů k mnohem vyšší orální absorpci a biologické dostupnosti. Navíc lze v porovnání s hydrochloridovou solí ze sulfátové soli sloučeniny A snadno vytvářet farmaceutické prostředky pro její hydrofilní povahu.
• · • ·
Podstata vynálezu
Předkládaný vynález poskytuje sloučeninu vzorce
a její solváty.
Dalším provedením vynálezu je sloučenina
která je krystalická.
Tato sloučenina je s výhodou krystalický sulfát sloučeniny A.
Do jedné podskupiny provedení vynálezu patří tato sloučenina 20 charakterizovaná křivkou diferenciální skenovací kalorimetrie (DSC) při rychlosti zahřívání 10 °C/min v otevřeném kelímku v proudu dusíku, která vykazuje endotherm s extrapolovanou teplotou nástupu přibližně 190 °C, teplotou vrcholu přibližně 193 °C a skupenským teplem přibližně 120 J/g.
Sloučenina podle vynálezu je charakterizována obrazem rentgenové práškové difrakce s mezirovinnými vzdálenostmi d 11,72,
- 4 5,56, 5,20, 5,00 4,60, 4,50, 4,40, 4,26, 4,17, 4,08, 3,90, 3,81, 3,69,
3,24 a 3,33 Á, kde 1 Á = 0,1 nm.
Vynález dále zahrnuje farmaceutický prostředek s obsahem jakékoliv z výše popsaných sloučenin a farmaceuticky přijatelného nosiče.
Vynález dále uvádí příklady farmaceutického prostředku vyrobeného kombinací jakékoliv z výše popisovaných sloučenin a farmaceuticky přijatelného nosiče.
Vynález dále popisuje způsob výroby farmaceutického ío prostředku, který zahrnuje kombinaci výše popsaných sloučenin a farmaceuticky přijatelného nosiče.
Součástí vynálezu jsou také způsoby inhibice HIV proteázy, léčení a/nebo prevence infekce HIV a léčení nebo prevence AIDS, které zahrnují podávání terapeuticky účinného množství některé ze sloučenin nebo některého z výše popsaných prostředků pacientovi v případě potřeby.
Vynález dále popisuje použití jakékoliv z výše popsaných sloučenin pro výrobu léčiva pro a) inhibici HIV proteázy; b) léčení nebo prevenci infekce HIV; nebo c) léčení nebo prevenci AIDS; u pacienta v případě potřeby.
Vynález dále popisuje způsob výroby sloučeniny vzorce
a jejích solvátú, který zahrnuje kroky:
jako volné báze v rozpouštědle za vytvoření roztoku; a
b) působení kyselinou sírovou na roztok získaný v kroku a) za vytvoření sloučeniny
• H2SO4
• H2SO4 je krystalická.
Dalším provedením vynálezu je způsob, kde zvolené z ethanolu, ethylacetátu nebo izopropylacetátu.
rozpouštědlo je « · · ···· « · • v
- 6 Vynález konkrétně popisuje způsob výroby sloučeniny vzorce
který zahrnuje kroky:
a) rozpuštění sloučeniny vzorce
ve formě volné báze v ethanolu za získání roztoku; a
b) působení roztoku kyseliny sírové v ethanolu na roztok získaný v kroku a) za vytvoření sloučeniny
Sulfátová sůl sloučeniny A je s výhodou krystalická.
*·· · ··’ ·ϊ·· ·«·· ·*»1
- 7 Vynález dále popisuje výhodné provedení způsobu podle vynálezu, při kterém se sloučenina vyrobená v kroku b) izoluje při teplotě mezi přibližně 15 a přibližně 25 °C.
Další konkrétnější výhodné provedení způsobu vynálezu je způsob, při kterém se kyselina sírová ve formě ethanolového roztoku z kroku b) udržuje v průběhu přidávání při teplotě nižší než +5 °C.
Dalším provedením vynálezu je sloučenina vyrobená
a) rozpuštěním volné báze sloučeniny vzorce
v ethanolu za vytvoření roztoku; a
b) působen? roztoku kyseliny sírové v ethanolu na roztok z kroku
a) za vytvoření sloučeniny. Sloučenina se s výhodou izoluje při teplotě mezi přibližně 15 a přibližně 25 °C a kyselina sírová v ethanolovém roztoku z kroku b) se v průběhu přidávání udržuje při teplotě méně než přibližně +5 °C.
Podrobný popis vynálezu
Předkládaný vynález poskytuje farmaceuticky výhodné soli silného inhibitoru HIV proteázy, sloučeniny A, farmaceutické prostředky s jejich obsahem a způsoby výroby a použití farmaceuticky výhodných solí sloučeniny A. Sulfátové soli sloučeniny A a farmaceutické prostředky podle předkládaného vynálezu jsou použitelné při inhibici HIV proteázy, prevenci a nebo léčení infekcí • « ···· * ·
- 8 virem lidské imunodeficience (HIV) a prevenci a/nebo léčení následných patologických stavů jako je AIDS u dospělých, dětí i kojenců. Léčení AIDS nebo prevence nebo léčení infekce HIV je definováno tak, že zahrnuje, ale bez omezení, léčení širokého rozmezí stavů infekce HIV: AIDS, ARC (AIDS related complex), jak symptomatický, tak i asymptomatický a skutečné nebo domnělé expozice viru HIV. Soli a farmaceutické prostředky podle předkládaného vynálezu jsou například použitelné při léčení infekce HIV po podezření na expozici HIV, například transfuzí krve, výměnou tělesných tekutin, kousnutím náhodným píchnutím jehlou nebo stykem s krví pacienta při chirurgickém zákroku.
Termín „sloučenina A“ jak se zde používá, označuje volnou bázi ukázanou níže:
Sloučenina A a její použití pro inhibici HIV proteázy a pro léčení a/nebo prevenci AIDS se podrobně popisuje ve WO 95/16688. Sloučenina A se snadno připraví způsobem podle příkladu 3 ve WO 95/16688 nebo na tomto místě popsaným způsobem, přičemž se vychází z předposledního meziproduktu sloučeniny 6.
Sloučenina 6 se vyrábí známými způsoby, například způsobem popsaným v US patentu No. 5,618,937 (viz tam uvedené příklady 1 27).
Předmětem vynálezu je také tvorba farmaceuticky výhodné io sulfátové soli inhibitoru HIV proteázy, sloučeniny A, působením kyseliny sírové na volnou bázi rozpouštěnou v rozpouštědle. Konkrétněji se volná báze sloučeniny A rozpustí v rozpouštědle a působí se na ni přibližně 1,0 až přibližně 1,1 ekvivalenty kyseliny sírové při teplotě přibližně 8 až přibližně 40 °C za poskytnutí sulfátové soli sloučeniny A. V případě potřeby může být přidána kyselina sírová ve formě roztoku kyseliny sírové v rozpouštědle. S výhodou se k roztoku volné báze sloučeniny A v rozpouštědle přidává při teplotě přibližně 10 až přibližně 30 °C přibližně 1,0 ekvivalentu kyseliny sírové, sulfátová sůl sloučeniny A se v ideálním případě izoluje při teplotě mezi přibližně 15 a přibližně 25 °C.
Je možno použít celé řady rozpouštědel, pokud je v příslušném rozpouštědle volná báze sloučeniny A rozpustná. Vhodnými rozpouštědly jsou tedy například bez omezení voda nebo estery, amidy, ethery, alkoholy a uhlovodíky s obsahem vody. S výhodou se jako rozpouštědlo používají estery, alkoholy nebo ethery s obsahem vody; výhodněji alkoholy nebo estery s obsahem vody; a nejvýhodněji se jako rozpouštědlo používá ethanol, ethylacetát nebo izopropylacetát. Ve zvláště výhodném provedení se jako rozpouštědlo pro získání sulfátové soli ethanolátu sloučeniny A použije ethanol.
- 10 Jedno provedení vynálezu tedy zahrnuje tvorbu farmaceuticky výhodné sulfátové soli inhibitoru HIV proteázy sloučeniny A působením kyseliny sírové v ethanolovém roztoku udržovaném při přibližně -5 °C až přibližně +5 °C na volnou bázi v ethanolu při teplotě mezi přibližně 0 a přibližně 25 °C (s výhodou při přibližně pokojové teplotě), s následnou krystalizaci. Získaná sulfátová sůl se izoluje jako krystalická sulfátová sůl sloučeniny A. Je výhodné izolovat krystalický sulfát sloučeniny A při teplotě mezi přibližně 15 a přibližně 25 °C. Tímto způsobem jsou také dostupné další solváty sulfátu použitím výše popsaných rozpouštědel namísto ethanolu. Sulfátová sůl má požadované farmaceutické vlastnosti a rychleji se absorbuje než existující hydrochloridové, hydrobromidové a methansulfonátové soli.
Termín „pacient“, jak se zde používá, označuje zvíře, zvláště savce a nejvýhodněji člověka, který je předmětem léčení, pozorování nebo experimentu.
Termín „terapeuticky účinné množství“, jak se zde používá, znamená takové množství účinné sloučeniny nebo farmaceutického prostředku, které vyvolá biologickou nebo lékařskou odezvu ve tkáni, systému, zvířeti nebo člověku, kterou zamýšlel výzkumník, zvěrolékař, lékař nebo klinik, a která zahrnuje zmírnění příznaků léčeného onemocnění.
Termín „prostředek“, jak se zde používá, má zahrnovat produkt obsahující specifikované složky ve specifikovaných množstvích stejně jako jakýkoliv produkt, který vznikne přímo nebo nepřímo z kombinace specifikovaných složek ve specifikovaných množstvích.
Do rámce předkládaného vynálezu spadají prekurzory sloučenin podle vynálezu. Obecně budou těmito prekurzory funkční deriváty sloučenin podle předkládaného vynálezu, které jsou in vivo snadno konvertovatelné na požadovanou sloučeninu. Termín „podávání“ má zahrnovat léčení různých popisovaných stavů konkrétně popsanou sloučeninou nebo sloučeninou, kterou nelze konkrétně popsat, ale . ϊ *
- 11 která se přeměňuje na specifikovanou sloučeninu in vivo po podání pacientovi. Běžné způsoby volby a přípravy vhodných prekurzorových derivátů se popisují například v „Design of Prodrugs“, ed. H. Bundgaard, Elsevier, 1985. Mezi metabolity těchto sloučenin patří účinné formy vytvořené po zavedení sloučeniny podle vynálezu do biologického prostředí.
Sloučeniny podle předkládaného vynálezu zahrnují obecně sloučeninu A ve formě sulfátové soli. Ve výhodném provedení sloučeninu tvoří krystalická sulfátová sůl sloučeniny A. Ve zvláště výhodném provedení je sloučenina tvořena ethanolátem krystalické sulfátové soli sloučeniny A; nejvýhodněji monoethanolátem krystalické sulfátové soli sloučeniny A.
Sloučeniny podle předkládaného vynálezu jsou použitelné při inhibici HIV proteázy, prevenci nebo léčení infekce virem lidské imunodeficience (HIV) a léčení následných patologických stavů jako je AIDS. Léčení AIDS nebo prevence nebo léčení infekce HIV je definováno tak, že zahrnuje bez omezení léčení širokého rozmezí stavů infekce HIV: AIDS, ARC (AIDS related complex), jak symptomatických tak asymptomatických, a skutečné nebo potenciální expozice viru HIV. Sloučeniny podle předkládaného vynálezu jsou například použitelné při léčení infekce virem HIV po podezření na prodělanou expozici HIV, například transfuzí krve, transplantací orgánů, výměnou tělesných tekutin, kousnutím, náhodným píchnutím jehlou nebo stykem s krví pacienta při chirurgickém zákroku.
Pro tyto účely mohou být sloučeniny podle předkládaného vynálezu podávány orálně, parenterálně (včetně subkutánních injekcí, intravenózních, intramuskulárních, intrasternálních injekcí nebo infuzí), inhalací spreje nebo rektálně, v jednotkových dávkách obsahujících běžné netoxické farmaceuticky přijatelné nosiče, adjuvans a vehikula.
Podle předkládaného vynálezu se tedy dále poskytuje způsob léčení a farmaceutický prostředek pro léčení infekce HIV a AIDS.
• · » ·
- 12 Léčení se provádí podáváním farmaceutického prostředku obsahujícího farmaceutický nosič a terapeuticky účinné množství sloučeniny podle předkládaného vynálezu nebo její farmaceuticky přijatelné soli pacientovi v případě potřeby.
Tyto farmaceutické prostředky mohou být ve formě suspenzí nebo tablet podávaných ústy; nosních sprejů, sterilních přípravků pro injekce, například ve formě sterilních vodných nebo olejových suspenzí pro injekce, nebo čípků.
Pokud se prostředky podávají orálně ve formě suspenze, připravují se v oboru známými způsoby pro farmaceutickou formulaci a mohou obsahovat mikrokrystalickou celulózu jako objemotvorné činidlo, kyselinu alginovou nebo alginát sodný jako suspendující činidlo, methylcelulózu jako látku zvyšující viskozitu a v oboru známá sladidla/ochucovací látky. Ve formě tablet s okamžitým uvolňováním mohou tyto prostředky obsahovat mikrokrystalickou celulózu, fosforečnan vápenatý, škrob, stearan hořečnatý a laktózu a/nebo jiné pomocné látky, pojivá, nastavovadla, rozvolňovadla, řediva a kluzné látky známé v oboru.
Jestliže se podávání provádí nosním aerosolem nebo inhalací, prostředky se připravují v oboru známými způsoby a mohou být ve formě roztoků ve fyziologickém roztoku s použitím benzylalkoholu nebo jiných vhodných ochranných látek, látek napomáhajících absorpci pro zvýšení biologické dostupnosti, fluorovaných uhlovodíků a/nebo jiných solubilizačních a dispergačních prostředků známých v oboru.
Roztoky nebo suspenze pro injekce mohou být formulovány v oboru známým způsobem s použitím vhodných netoxických, parenterálně přijatelných řediv nebo rozpouštědel, jako je manitol, 1,3butandiol, voda, Ringerův roztok nebo izotonický roztok chloridu sodného nebo vhodných dispergačních nebo smáčecích a suspendujících prostředků jako jsou sterilní fixované oleje včetně
-13- · .....
syntetických mono- nebo diglyceridů a mastných kyselin včetně kyseliny olejové.
Při rektálních podávání ve formě čípků se mohou prostředky připravovat míšením léčiva s vhodnou nedráždivou pomocnou látkou, jako je kakaové máslo, syntetické glyceridové estery nebo polyethylenglykoly, které jsou za normální teploty pevné, ale zkapalní a/nebo se rozpustí v rektální dutině za uvolnění léčiva.
Pro léčení nebo prevenci výše uvedených stavů jsou použitelné' dávky v rozsahu 0,02 až 5,0 nebo 10,0 g/den, přičemž orální dávky jsou dva až pětkrát vyšší. Například infekce HIV se účinně léčí podáváním od 1,0 do 50 mg sloučeniny na kg tělesné hmotnosti 1 až 4 x za den. V jednom z výhodných režimů se orálně podávají každému pacientovi dávky 100 až 400 mg každých 6 hodin. Je zřejmé, že konkrétní dávky a frekvence podávání pro každého pacienta se mohou měnit a budou záviset na řadě faktorů včetně účinnosti konkrétní použité sloučeniny, metabolické stability a délky působení příslušné sloučeniny, věku, tělesné hmotnosti, obecném- zdravotním stavu, pohlaví, výživě, způsobu a době podávání, rychlosti vylučování, kombinaci s jinými léčivy, vážnosti konkrétního stavu a pacientovi.
V popisu se dále bude používat následujících zkratek:
Aq = vodný
Ac = acetyl
EtOH = ethanol
IPAc ' = izopropylacetát t-Bu = terciární butyl
Následující příklady se poskytují pro bližší definování vynálezu, aniž by jej však na tato konkrétní provedení omezovaly.
• ·
1.5
Příklady provedení vynálezu
[146]
NaBH(OAc)3, OH3COOH ·'·-·*
Izopropylacetát
20°C
Roztok IPAc/methanolu (přibližně 20 % methanolu v izopropylacetátu) obsahující předposlední meziprodukt (70,7 I,
8,66 mol, 4,53 kg) se koncentruje ve vakuu (25 - 46 °C, 13,3 kPa) v konstantním objemu přibližně 20 I, přičemž se přidává čerstvý iPAc pro udržení konstantního objemu rozpouštědla při převodu na čistý IPAc ze směsi methanoi/lPAc. Dosáhne se konečného objemu 44 I, kde obsah vody zjištěný titrací KF (Karl Fisher) je 994 mg/l. Ve spektru
NMR nebyl prokázán methanol. Najednou se přidá benzofuran-2karboxaldehyd (1,49 kg, 9,70 mol) při 22 až 23 °C a přidá se 500 ml oplachovacího IPAc. Triacetoxyborohydrid sodný se přidá najednou ve
- 15 ·: ?
formě pevné látky v průběhu 10 až 15 min (2,90 kg, 13,0 mol) při pokojové teplotě a potom 500 ml oplachovacího IPAc. Přidá se ledová kyselina octová (495 ml) při 27 až 28 °C a směs se ponechá zrát 2,5 hod při 20 až 21 °C. Reakce se ukončí přidáním 8 I 13,8 % vodného roztoku KHCO3, přičemž se pozoruje vývoj plynu (vodík). Spojená šarže se přidá do extraktoru a přidá se další vodný roztok KHCO3 (16 I) a IPAc (15 I). Směs se míchá a vrstvy se oddělí a fáze IPAc se promyje dalším vodným roztokem KHCO3 (24 I) a potom 3 x 24 I deionizované vody. Promytá surová sloučenina A jako roztok volné báze se potom spojí s podobným roztokem získaným z paralelního zpracování šarže o stejné velikosti a provede se destilace 52 I při konstantním objemu a tlaku 51 až 61 kPa s teplotou 55 až 62 °C na konečný obsah vody podle KF 330 mg/l. Získaná hustá kaše se ochladí v průběhu 4 hod z 60 °C na 3 °C a pevná látka byla izolována použitím filtru o průměru 58 cm; filtrační koláč byl promyt chladným 10 °C IPAc (celkem 10 I) a mokrá pevná látka byla sušena ve vakuové sušárně při 20 °C; 85 až 95 kPa za průchodu dusíku za získání sloučeniny A ve formě volné báze.
Příklad 2
Příprava benzofuran-2-karbinolu
A. Pd/C, H2, MeOH
5*C to 22*C i
íií.
• 0 0
·'·* <
Způsob A:
Benzofuran-2-karboxaldehyd (10,0 g, 68 mmol) byl rozpuštěn v methanolu (90 ml). Bylo přidáno 5 % Pd/C (0,500 g) a reakční směs byla hydrogenována 4,5 hod při 276 kPa H2. Ukončení reakce bylo posuzováno TLC (4:1 hexany/EtOac) a roztok byl zfiltrován pro odstranění Pd/C a koncentrován ve vakuu za poskytnutí benzofuranu2-karbinolu jako oleje.
Způsob B:
io Benzofuran-2-karboxaldehyd (10,0 g, 68 mmol) byl rozpuštěn v methanolu (70 ml) a ochlazen na 5 °C. Borohydrid sodný (2,58 g, 68 mmol) byl po částech přidán při 5 °C. Šarže byla ponechána zrát při 5 °C 40 min a potom byla ponechána ohřát na pokojovou teplotu (22 °C). Ukončení reakce bylo sledováno TLC (4: 1 hexany/EtOAc) a reakční směs byla ochlazena na 5 °C. Byla přidána deionizovaná voda (20 ml) a roztok byl koncentrován ve vakuu. Byl přidán EtOAc (80 ml) a roztok byl promyt deionizovanou vodou (2 x 20 ml). Vrstva EtOAc byla koncentrována ve vakuu za poskytnutí benzofuranu-2karbinoíu jako oleje.
Příklad 3
Příprava benzofuran-2-karbinolu
OH =~OH, Pd(OAc)2
PPhg, Cul, n-BuNH2 ^CH2OH
O
- 17 9t ti 9 · « • 9 · · • » · 9 · · 9
9' 9 tt (265 pl, (12 mg, * · · · · · • ·<·'···· · · * « 9 9 9 '* · ·' · · < · ♦ · ·
2-jodfenol (500 mg, 2,27 mmol), propargylalkohol
4,54 mmol), Pd(OAc)2, (5,1 mg, 0,03 mmol), trifenylfosfin
0,046 mmol), n-butylamin (450 μΙ, 4,5 mmol) a Cul (8,6 mg, 0,045 mmol) byly spojeny ve 4,5 ml THF a směs byla zahřívána při 5 40 °C v atmosféře dusíku 36 hod. Směs byla ochlazena na pokojovou teplotu a rozpouštědla byla odstraněna ve vakuu a zbytek byl čištěn chromatografií na koloně SiO2 na 100 g silikagelu s elucí 20 % ethylacetátem v hexanech. 2-(hydroxymethyl)-benzofuran byl. získán [Kudu, N. G.; Pal, M.; Com. 1992, 41] koncentrací frakcí obsahujících produkt, w Mahanty, J. S.; Dasgupta, F. K., JCS Chem.
Příklad 4
Příprava benzofuran-2-chlormethylu
15'
0Q-chh
SOCI2, ch2ci2
Způsob A:
Benzofuran-2-karbinol (10,38 g, 68,4 mol) byl rozpuštěn v methylenchloridu (100 ml) a ochlazen na 5 °C. Thionylchlorid (5,49 ml, 75,2 mmol) byl přidán v průběhu 5 min a reakční směs byla ponechána zrát při 5 °C 30 min a potom byla ponechána ohřát na
22 °C. Reakční směs byla ponechána zrát při 22 °C 4 hodiny. Šarže s methylenchloridem byla promyta deionizovanou vodou (4 x 60 ml) a filtrována přes silikagel. Roztok byl koncentrován ve vakuu za poskytnutí pevné látky, která se vytvořila po ochlazení. Surová pevná látka byla rozpuštěna v hexanech (120 ml) a smíchána s materiálem «· ···· 9 ·
- 18 Darco G-60 (1,0 g). Kaše byla zfiltrována a roztok byl koncentrován ve vakuu za poskytnutí benzofuran-2-chlormethylové sloučeniny jako pevné látky.
Příklad 5
Izolovaná předposlední pevná látka (13,1 g, 25 mmol) byla smíchána s IPAc (60 ml), vodou (20 ml), KHCO3 (4,25 g, 42,5 mmol), jodidem sodným (1,88 g, 12,5 mmol) a tetrabutylamoniumbromidem (600 mg, 1,86 mmol) a směs byla zahřáta na 45 °C v atmosféře dusíku. Byl přidán 2-(chlormethyl)benzofuran (4,6 g, 27,5 mmol) a získaná směs byla zahřívána na 59 až 61 °C 5 hodin. Směs byla ponechána ochladit na pokojovou teplotu, byla zředěna IPAc (100 ml) a vodná vrstva byla oddělena. Organická vrstva byla promyta 3 x 50 ml vody, potom 50 ml roztoku soli a sušena (MgSCU) a filtrát byl koncentrován ve vakuu a promyt 100 ml IPAc a potom byl ·♦ ·<
- 19 *· ·· *' ·’, · ·
..0 · · ·
0 0' « • 0 0 ·
00 zakoncentrován za atmosférického tlaku na 80 ml, ochlazen na 25 °C, byl zaočkován a ponechán za míchání zrát 2 hod. Pevné podíly byly odfiltrovány a promyty chladným IPAc (2 x 15 ml) za získání sloučeniny A jako volné báze.
Příklad 6
Sloučenina A ve formě volné báze (25 g, 38,3 mmol) byla rozpuštěna v absolutním ethanolu (150 ml) při 22 °C. Šarže byla zfiltrována přes filtr 5 pm a filtr byl promyt absolutním ethanolem (50 ml). Roztok kyseliny sírové v ethanolu byl připraven při < 5 °C přidáváním koncentrované kyseliny sírové (3,91 g, 38,3 mmol) do chlazeného roztoku (< 5 °C) absolutního ethanolu (50 ml) takovou rychlostí, že teplota zůstala < 5 °C. Část kyselého roztoku (10 ml, 20% obj.) byla přidána do roztoku sloučeniny A při teplotě 22 °C.
- 20 V tomto místě může být šarže sloučeniny A zaočkována ethanolátem sulfátu sloučeniny A (500 mg) při 22 °C nebo se zaočkování nemusí provádět. V ideálním případě byla šarže sloučeniny A zaočkována, protože zaočkování zmenšuje přesycení v průběhu krystalizace. Kaše byla ponechána zrát při 20 až 25 °C 30 min. Zbytek kyselého roztoku byl přidáván do takto připraveného roztoku pomocí jehly v průběhu 60 min. V průběhu přidávání se udržovala teplota šarže na 20 až 25 °C (pozn.: teplota kyselého roztoku byla udržována na < 5 °C). Získaná kaše byla ponechána zrát při 20 až 25 °C 60 min a potom byla io zfiltrována. Koláč byl promyt absolutním ethanolem (2 x 25 ml) a sušen ve vakuu (při 85 kPa, 20 °C) 18 hod s profukováním dusíkem za získání sloučeniny A ve formě sulfátu. Sulfát se charakterizuje křivkou diferenciální skenovací kalorimetrie při rychlosti zahřívání 10 °C/min v otevřeném kalíšku v proudu dusíku, přičemž vykazuje endotherm s extrapolovanou teplotou nástupu přibližně 190 °C, teplotou vrcholu přibližně 193 °C a skupenským teplem přibližně 120 J/g. Na základě výsledků TG a TG-FTIR bylo zjištěno, že endotherm je způsoben kombinací ztráty ethanolu a tavení za rozkladu. Obraz rentgenové práškové difrakce je charakterizován
2o mezirovinnými vzdálenostmi d 11,72, 5,56, 5,20, 5,00, 4,60, 4,50, 4,40, 4,26, 4,17, 4,08, 3,90, 3,81, 3,69, 3,24 a 3,33 A.
Příklad 7
Jako příklad provedení prostředku pro orální podávání se formuluje 100 mg sloučeniny z příkladu 6 s dostatečně jemně práškovou laktózou za získání celkového množství 580 až 590 mg pro plnění tvrdých želatinových kapslí velikosti 0.
I když předcházející popis ukazuje principy předkládaného vynálezu a pro účely ilustrace jsou uvedeny příklady, je zřejmé, že
3o provedení vynálezu zahrnuje všechny obvyklé varianty, úpravy, modifikace, zkrácení nebo přidání kroků k výše popisovaným
9 9 9
9 9 9
9 9
99
- 21 • ···· · • ·
9 9, • · 99 postupům a protokolům tak jak vyplývá z rozsahu následujících nároků a jejich ekvivalentů.

Claims (9)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY ·· ♦· • · · · ♦ · · • · · • · 4 4 • 4 4
    1. Krystalická sloučenina vzorce
    H2SO4 kde tato krystalická sloučenina je charakterizovaná (i) křivkou diferenciální skenovací kalorimetrie DSC při rychlosti zahřívání 10 °C/min v otevřeném kelímku v proudu dusíku, která vykazuje endotherm s extrapolovanou teplotou nástupu přibližně 190 °C, teplotou vrcholu přibližně 193 °C a skupenským teplem přibližně 120 J/g a (ii) obrazem rentgenové práškové difrakce s mezirovinnými vzdálenostmi d 11,72, 5,56, 5,20, 5,00 4,60, 4,50, 4,40, 4,26, 4,17, 4,08, 3,90, 3,81, 3,69,
  2. 3,24 a 3,33 Á, kde 1 Á = 0,1 nm.
    Farmaceutický prostředek, vyznačující se tím, ž e obsahuje krystalickou sloučeninu podle nároku 1 a farmaceuticky přijatelný nosič.
    Farmaceutický prostředek, vyznačující se tím, ž e je vyrobený kombinací krystalické sloučeniny podle nároku 1 a farmaceuticky přijatelného nosiče.
    - 23
  3. 4. Způsob výroby farmaceutického prostředku, vyznačující se tím, že zahrnuje spojení krystalické sloučeniny podle nároku 1 a farmaceuticky přijatelného nosiče.
  4. 5. Způsob léčení infekce HIV, který zahrnuje podávání terapeuticky účinného množství krystalické sloučeniny podle nároku 1 pacientovi v případě potřeby.
    io
  5. 6. Způsob léčení AIDS, který zahrnuje podávání terapeuticky účinného množství krystalické sloučeniny podle nároku 1 pacientovi v případě potřeby.
  6. 7. Způsob inhibice HIV proteázy, který zahrnuje podávání
    15 terapeuticky účinného množství krystalické sloučeniny podle nároku 1 pacientovi v případě potřeby.
  7. 8. Způsob léčení infekce HIV, který zahrnuje podávání terapeuticky účinného množství farmaceutického prostředku
    20 podle nároku 2 nebo 3 pacientovi v případě potřeby.
  8. 9. Způsob léčení AIDS, který zahrnuje podávání terapeuticky účinného množství farmaceutického prostředku podle nároku 2 nebo 3 pacientovi v případě potřeby.
  9. 10. Způsob inhibice HIV proteázy, který zahrnuje podávání terapeuticky účinného množství farmaceutického prostředku podle nároku 2 nebo 3 pacientovi v případě potřeby.
    • φ · φφφφ φ ·
    - 24 11. Způsob výroby krystalické sloučeniny podle nároku 1, vyznačující se tím, že zahrnuje následující kroky:
    (a) rozpustí se volná báze sloučeniny v rozpouštědle za vytvoření roztoku; a (b) na roztok z kroku (a) se působí kyselinou sírovou za vytvoření krystalické sloučeniny.
    Způsob podle nároku 11, ž e jako rozpouštědlo a izopropylacetát.
    vyznačující se tím, se použije ethanol, ethylacetát
CZ19994251A 1998-05-26 1998-05-26 Sulfát inhibitoru HIV proteázy CZ425199A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19994251A CZ425199A3 (cs) 1998-05-26 1998-05-26 Sulfát inhibitoru HIV proteázy

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19994251A CZ425199A3 (cs) 1998-05-26 1998-05-26 Sulfát inhibitoru HIV proteázy

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ425199A3 true CZ425199A3 (cs) 2000-05-17

Family

ID=5467870

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19994251A CZ425199A3 (cs) 1998-05-26 1998-05-26 Sulfát inhibitoru HIV proteázy

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ425199A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP2064192B1 (en) Compounds and methods for inhibiting the interaction of bcl proteins with binding partners
JP2017128605A (ja) 抗ウイルス化合物の固体形態
JPS62501417A (ja) 二環式ヘテロアリ−ルチアゾ−ル化合物、これを含む強心薬組成物およびその使用
JP2014510139A (ja) 固体形態のhiv阻害剤
JP2008510715A (ja) アザビシクロヘキサンの新規多型
US7932249B2 (en) Olanzapine pamoate dihydrate
JP2011511803A (ja) 置換ベンゾオキサゾールのホスファート誘導体
US6071916A (en) HIV protease inhibitor
JP2005529082A (ja) 9−デオキソ−9a−アザ−9a−メチル−9a−ホモエリスロマイシンA等構造擬似多形
CN114773336B (zh) 一种游离态plx5622晶型及其制备方法
AU730245B2 (en) Sulfate salt of an HIV protease inhibitor having an improved oral absorption and bioavailability
FR2610932A1 (fr) Nouvel acide piperazinecarboxylique, sa preparation et son utilisation comme medicament
CZ425199A3 (cs) Sulfát inhibitoru HIV proteázy
JPS6232170B2 (cs)
JPH033671B2 (cs)
US20090030049A1 (en) Medicament for genital herpes
US20040019214A1 (en) Novel ester or amide derivatives
TW455588B (en) Angiogenesis inhibiting thiadiazolyl pyridazine derivatives
MXPA99011018A (en) Sulfate salt of an hiv protease inhibitor having an improved oral absorption and bioavailability
CN109553607B (zh) 嘧啶甲酰胺衍生物及其制备方法、组合物、制剂和用途
JPH03197463A (ja) 新規ベンズアゼピン
KR20240116208A (ko) 결정형의 미라베그론 신규염, 이의 제조방법 및 이를 포함하는 약학적 조성물
WO2024016638A1 (zh) 抗组胺类化合物及其制备方法和用途
CN114920697A (zh) 杂环基取代的茚满丙酰胺类化合物及其应用
JPH05155771A (ja) アリールアルカノイル誘導体を含有する後天性免疫不全症候群予防治療剤

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic