CZ415799A3 - Laky na vlasy obsahující adhezivní blokkopolymery se silikonem - Google Patents

Laky na vlasy obsahující adhezivní blokkopolymery se silikonem Download PDF

Info

Publication number
CZ415799A3
CZ415799A3 CZ19994157A CZ415799A CZ415799A3 CZ 415799 A3 CZ415799 A3 CZ 415799A3 CZ 19994157 A CZ19994157 A CZ 19994157A CZ 415799 A CZ415799 A CZ 415799A CZ 415799 A3 CZ415799 A3 CZ 415799A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
hair
silicone
hair spray
weight
hairsprays
Prior art date
Application number
CZ19994157A
Other languages
English (en)
Inventor
Raymond Edward Bolich Jr.
Kathleen Bridget Jividen
Sanjeev Midha
Christopher Todd Morrissey
Peter Marte Torgerson
Jian Zhong Yang
Original Assignee
The Procter & Gamble Company
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by The Procter & Gamble Company filed Critical The Procter & Gamble Company
Priority to CZ19994157A priority Critical patent/CZ415799A3/cs
Publication of CZ415799A3 publication Critical patent/CZ415799A3/cs

Links

Abstract

Předmětemtohoto řešeníjsou laky na vlasy obsahující 50 až 99,9 hmotn. % alkoholu a 0,1 až 30 hmont. % adhezivního blokkopolymeru se silikonemo hmotnostnímprůměru molekulových hmotností 10 000 g/mol až 10 000 000 g/mol, kteréjsou připravovány radikálovou polymerizací monomeru s jednou dvojnou vazbou s vybranýmsilikonovým makroiniciátorem, s výhodou se silikonovým makroazoiniciátorem. Tyto laky na vlasy mají v suchém stavu kohezní pevnost vyšší než 5 Mpa, celkovou absorbovanou energii najednotku objemu vyšší než 5,5.106 J.m'3, rázovou pevnost vyšší než 7.10 '4 J, při jejich použití na suché vlasy dosahuje zvýšené stability a trvanlivosti účesu, vyznačují se však zlepšenou odstranitelnost z vlasů a při jejich aplikaci nebo bezprostředně po ní docházíjen k nepatrnému nebo žádnému zplihnutí účesu.

Description

- 1 Laky na vlasy obsahující adhezivní blokkopolymery se silikonem
Oblast techniky
Tento vynález se týká laků na vlasy, jejichž použitím se dosahuje zlepšené trvanlivosti účesu a hebkosti vlasů. Složkami těchto laků na vlasy jsou adhezivní blokkopolymery se silikonem a alkohol v koncentraci alespoň 50 hmot.%.
Dosavadní stav techniky
Přípravky na úpravu vlasů jsou běžnými výrobky, mezi které patří šampony, pěny, laky na vlasy a jiné přípravky sloužící k nanesení polymerů vhodných k úpravě vlasů na vlasy. Obvykle jsou tyto přípravky v závislosti na jejich složení používány buď na mokré nebo na suché vlasy, na kterých vytvářejí tenké filmy, které případně mohou navzájem adherovat.
Laky na vlasy jsou přípravky na úpravu vlasů, které jsou určeny pro použití na suché vlasy upravené do účesu, aby udržovaly tyto suché vlasy ve tvaru odpovídajícím tomuto účesu. Tyto laky na vlasy jsou obvykle aplikovány na vlasy pomocí sprejovacích zařízení s čerpadlem nebo z tlakových aerosolových nádob. Pomocí těchto přípravků se dosahuje časově omezeného fixování tvaru suchých vlasů upravených do účesu a tyto přípravky je obvykle možno odstranit vodou nebo vodou se šamponem. Materiály, používané pro úpravu vlasů, jsou obvykle syntetické a přírodní pryskyřice a adhezivní polymery.
• · 4 4 • 4 4 44444
4444 44 444 444
4 4 4 4 4
444 4 4444444 44 44
- 2 U mnoha laků na vlasy však dochází k tomu, že materiál fixující tvar vlasů ulpívá na vlasy, což způsobuje, že vlasy jsou po nanesení tohoto materiálu a uschnutí buď příliš tuhé nebo příliš lepivé. Příliš tuhé laky na vlasy jsou křehké a nesnášejí obvyklé namáhání, jako je působení větru, kartáčování a česání, a často dochází k tomu, že pocit při doteku s těmito vlasy nebo vzhled těchto vlasů jsou nepřirozené. Druhým extrémem jsou příliš lepivé laky na vlasy, které jsou pružnější, lépe odolávají namáhání a nejsou příliš křehké, ale u kterých je při doteku s vlasy zřejmé, že vlasy jsou slepeny. Navíc mají vlasy splihlý vzhled a účes nedrží. Tyto příliš lepivé laky na vlasy rovněž způsobují, že vlasy se rychle zašpiní prachem, nečistotami, vlákny z textilií a celulózových materiálů, kožním tukem a jinými obvyklými látkami způsobujícími znečištění vlasů, které na lepivé laky na vlasy snadněji adheruj í.
Jsou známy některé laky na vlasy, které při použití na čisté a suché vlasy udržují dobrou kvalitu účesu a nejsou přesto příliš tuhé nebo lepivé. Mnohé z těchto laků na vlasy přesto způsobují, že účes příliš rychle po jejich použití na suché upravené vlasy zplihne, lak na vlasy ztuhne a fixuje vlasy v tomto zplihlém stavu, který byl způsoben použitím takového laku na vlasy.
Podstata vynálezu
Nyní bylo zjištěno, že laky na vlasy podle tohoto vynálezu jsou zvláště účinné při úpravě vlasů, jsou-li aplikovány na suché, zformované vlasy, že jejich působením se vlasy nestávají ani příliš tuhými nebo lepivými a že bezprostředně po jejich použití nedochází ke zplihnutí účesu. Tyto laky na vlasy • · · · · · • · · · · • · · · · • · ··· ··· • · · »··· *· · · obsahují kombinaci speciálního adheziva na bázi kopolymerů obsahujících siloxanové monomerní jednotky a alkoholu, přičemž obsah alkoholu v těchto lacích je alespoň 50 hmotn.%. Tyto laky na vlasy mají v suchém stavu s výhodou kohezní pevnost vyšší než 5 MPa, celkovou absorbovanou energii na jednotku objemu vyšší než 5,5 106 J.m-3 a rázovou pevnost vyšší než 7.10-4 J.
Bylo rovněž zjištěno, že preferované laky na vlasy podle tohoto vynálezu se snadněji odstraňují z vlasů šamponováním, přičemž odstranítelnost je určována na základě hodnoty tuhosti vlasů a hodnoty vystihující výskyt šupin z laku, které se pohybují v rozmezí 0 až 3,5 (při celkovém rozsahu těchto hodnot 0 až 4). Hodnoty tuhosti vlasů a hodnoty vystihující výskyt šupin z laku jsou hodnoty umožňující nepřímo hodnotit odstraní telnost laku. Tyto hodnoty jsou určovány metodami popsanými v dalším textu tohoto dokumentu.
Předmětem tohoto vynálezu je tedy poskytnout laky na vlasy, které nejsou ani příliš lepivé ani příliš tuhé po použití, dále poskytnout takové laky, u kterých nastává minimmální nebo žádné zplihnutí suchých zformovaných vlasů po použití laku, a dále poskytnout laky na vlasy se zlepšenou odstranitelností, která je definována způsobem popsaným v tomto dokumentu. Předmětem tohoto vynálezu je dále poskytnout tyto laky na vlasy, které obsahují speciální blokkopolymery se silikony v kombinaci s vysokými koncentracemi alkoholu, a konečně poskytnout způsob umožňující zpevnění suchých vlasů upravených do účesu bez toho, že by došlo k výraznému zplihnutí těchto suchých vlasů bezprostředně po aplikaci laku a bez toho, že by dotek s vlasy vyvolával pocit přílišné tuhosti nebo lepivosti.
Stručný popis vynálezu
Tento vynález se týká laků na vlasy obsahujících 50 až 99,9 hmotn.% alkoholu, 0,1% až 30 hmotn.% adhezivního blokko• · ♦ · ···· ·· ·· polymeru se silikonem s hmotnostním průměrem molekulových hmotností 10 000 g/mol až 10,000,000 g/mol, který je připravován radikálovou polymerizací monomeru s jednou dvojnou vazbou se silikonovým makroiniciátorem, přičemž tento silikonový makroiniciátor obsahuje jednu z dále uvedených chemických skupin:
-[- (SiR2O]m-SiR2-XYX-]n-XYX- [ [SiR2O]ra-SiR2-XYX] ]n-([SÍR2O]m SiR2-XYX] n [SiR2O] pnebo jejich kombinací, přičemž substituenty R jsou nezávisle na sobě zvoleny ze skupiny sestávající z alkylů Ci-Ci0, fenylu, fenylů substituovaných alkyly Ci-Cio, X je dvoj vazná skupina, Y je bud
-N=Nnebo
-O-O-, nebo kombinace těchto dvou skupin; m, n a p jsou přirozená čísla, která nezávisle na sobě mají hodnotu 1 nebo vyšší, přičemž zmíněný silikonový makroiniciátor má číselný průměr molekulových hmotností 500 až 500,000 g/mol, a přičemž tento lak na vlasy má v suchém stavu s výhodou kohezní pevnost vyšší než 5 MPa, celkovou absorbovanou energii na jednotku objemu vyšší než 5,5.10® J.m-3 a rázovou pevnost vyšší než 7.104 J. Tyto laky na vlasy se výhodou snadněji odstraňují, přičemž této jejich zlepšené odstranitelnosti odpovídá hodnota tuhosti vlasů 0 až 3,5 a hodnota vyjadřující výskyt šupin z laku 0 až 3,5 (při celkovém rozsahu stupnic příslušných hodnot 0 až 4).
Bylo zjištěno, že tyto laky na vlasy jsou zvláště účinné, jsou-li použity na suché vlasy upravené do účesu. Tyto laky na vlasy mohou být použity na suché vlasy upravené do účesu, aniž by způsobovaly, že vlasy jsou po jejich použití příliš lepivé nebo příliš tuhé a před tím než po nanesení na vlasy vytvoří tuhý film, způsobují minimální nebo žádné zplihnutí účesu.
• · · * · · · · ·· · · • · 9 · · · · · · « · • · · ·»··<· • · · · ········ • « · · · · ··· · ··· ··«· ·· ··
- 5 Podrobný popis vynálezu
Složkami laku na vlasy podle tohoto vynálezu jsou speciální adhezivní blokkopolymer se silikonem a alkohol. Obě tyto základní složky laku, jakož i jejich preferovaná nebo možná složení jsou podrobně popsána v dalším textu.
Pokud není uvedeno jinak, jsou všechny koncentrace vyjádřeny jako procenta, a díly a poměry jsou vztaženy k celkové hmotnosti příslušné směsi. Pokud není uvedeno jinak, jsou jako koncentrace jednotlivých složek uvedeny koncentrace aktivních látek a nejsou do nich proto zahrnuta rozpouštědla nebo vedlejší složky, které mohou být obsaženy v průmyslově vyráběných materiálech.
Pokud není uvedeno jinak, jsou všechny uvedené molekulové hmotnosti hmotnostní průměry molekulových hmotností vyjádřené jako g/mol.
Slovní spojení vhodný pro použití na lidské vlasy, jak je používáno v tomto dokumentu, znamená že popsané směsi nebo jejich složky jsou vhodné pro použití ve styku s lidskými vlasy a pokožkou a nejsou toxické, nekompatibilní, nevyvolávají alergicé reakce a podobně.
Termín adhezivum,používaný v tomto dokumentu, se týká blokkopolymerů se silikonem na vlasy podle tohoto vynálezu, které po aplikaci ve formě roztoku nebo disperze na povrch, například na povrch vlasů a po vysušení vytvářejí filmy nebo příslušné povrchy navzájem slepují. Jak je zřejmé odborníkům v dané oblasti,mají tyto filmy nebo materiál můstků, které vznikají jejich slepením, určitou adhezní a kohezní pevnost.
Laky na vlasy podle tohoto vynálezu mohou obsahovat, mohou být složeny z, nebo mohou být v podstatě složeny ze zde popsaných základních složek tohoto vynálezu, jakož i z dalších složek a složek, jejichž přítomnost v těchto lacích na vlasy je možná, ale není nutná.
• · · · «· · · · · • · · · ♦ · • · · · · • · · · · · · · • · 9 « · · · ·· · ·
Alkohol
Laky na vlasy podle tohoto vynálezu obsahují alkohol, který rozpouští nebo disperguje blokkopolymer se silikonem, který je podrobně popsán dále. Koncentrace alkoholu se pohybuje v rozmezí 50 až 99,9 hmotn.%, s výhodou 50 až 90 hmotn.%, výhodněji 55 až 80 hmotn.%, vztaženo na celkovou hmotnost laku na vlasy.
Alkoholy vhodné pro použití v laky na vlasy podle tohoto vynálezu jsou s výhodou ethanol, n-propanol, isopropanol, a jejich kombinace, přičemž zvolený adhezivní blokkopolymer se silikonem je rozpustný v zvoleném alkoholu za vzniku roztoku o koncentraci alespoň 0,1 mg/ml, s výhodou alespoň 0,5 mg/ml, a výhodněji alespoň 1 mg/ml, při 22,7°C.
Za předpokladu, že blokkopolymer se silikonem zůstává rozpuštěn nebo dispergován v laku na vlasy a dále za předpokladu, že taková další rozpouštědla jsou chemicky a fyzikálně kompatibilní se složkami laku a že to zásadním způsobem nezhoršuje vlastnosti laku, může lak na vlasy obsahovat ještě další rozpouštědla včetně vody. Tyto laky na vlasy mohou dále obsahovat až 45 hmotn.% vody, s výhodou je obsah vody nižší než 40 hmotn.%.
Bylo zjištěno, že pokud je alkohol používán v kombinaci se speciálními adhezivními blokkopolymery se silikonem ve shora popsaných koncentracích, mají laky na vlasy podle tohoto vynálezu zvláště výhodné vlastnosti. Uvedená kombinace speciálních polymerů a alkoholy je ještě více účinnější při minimalizaci nebo eliminaci nežádoucího zplihnutí suchých vlasů, upravených do účesu bezprostředně po použití laku na vlasy.
Adhezivní blokkopolymery
Lak na vlasy podle tohoto vynálezu obsahuje speciální adhezivní blokkopolymery se silikonem, které slouží k tomu, aby se dosáhly výhodnější vlastnosti při fixování vlasů, a které jsou » · · · • · 9
9 9 »9 9 9 9 9 rozpustné nebo dispergovatelné v alkoholu obsaženém v laku na vlasy. Koncentrace blokkopolymerů v laku na vlasy se pohybuje v rozmezí 0,1 až 30 hmotn.%, s výhodou 0,5 až 20 hmotn.%, výhodněji 0,5 až 10 hmotn.%, vztaženo k celkové hmotnosti laku na vlasy.
Adhezivní blokkopolymery se silikonem, používané v lacích na vlasy podle tohoto vynálezu, jsou připravovány radikálovou polymerizací speciálních makroiniciátorů obsahujících silikon (podrobně popsány v dalším textu) a monomerů s jednou dvojnou vazbou. Vzniklé blokkopolymery jsou tvořeny segmenty nebo bloky, obsahujícími opakující se menší strukturní jednotky. Adhezivum na bázi adhezivních blokkopolymerů se silikonem obsahuje bloky obsahující siloxanové jednotky, pocházející z makroiniciátorů obsahujícího silikon(v dalším textu bloky A) a jiné bloky odvozené z monomerů s jednou dvojnou vazbou(v dalším textu bloky B). Tyto blokkopolymery mají buď blokovou strukturu A-B se dvěma blokovými segmenty, nebo blokovou strukturu A-B-A, obsahující tři blokové segmenty, nebo blokovou strukturu -(A-B)n-, obsahující násobné bloky, kde n je přirozené číslo 2 nebo větší než 2, nebo kombinace uvedených blokových struktur.
Lak na vlasy podle tohoto vynálezu obsahuje některé shora uvedené blokové struktury, včetně jejich kombinací a kombinací obsahujících malá množství nezreagovaného monomeru nebo malá množství homopolymerů získaných polymerací monomeru s jednou dvojnou vazbou nebo makroiniciátorů obsahujících silikon.
Zmíněné adhezivní blokkopolymery se silikonem mají hmotnostní průměr molekulových hmotností 10 000 až 10,000,000 g/mol, s výhodou 20 000 až 1,000,000 g/mol, výhodněji 30 000 až 1 000 000 g/mol, ještě výhodněji 60 000 až 750 000 g/mol, a nejvýhodněji 70 000 až 750 000 g/mol.
Adhezivní blokkopolymery se silikonem pro použití v lacích na vlasy jsou připravovány radikálovou polymerizací monomerů s jednou dvojnou vazbou a makroiniciátorů obsahujících silikon.
• 4
444 4444
4 4 4
4 4 4 • 4 4 4
444 444
4 44
Polymerizační reakce tohoto typu jsou v polymerní chemii dobře známé, popis některých z nich je uveden v dále uvedených dokumentech: M. Mishra, Makromolecular Design: Concept and Practice, Polymer Frontiers International, Inc., str. 313-358 (1994), evropská patentová přihláška 766957A1, zveřejněná 7. dubna 1997, a kniha Odian, Principles of Polymerization, 3. vydání, John Wiley & Sons, str. 198-334 (1991). Tyto všechny publikace jsou zde uvedeny jako odkazy.
Příslušné radikálové polymerizace mohou být provedeny například reakcí monomeru s jednou dvojnou vazbou s polysiloxanovým makroiniciátorem prováděnou v reaktoru s dostatečným množstvím rozpouštědla, které je schopno rozpouštět obě složky a které po ukončení reakce poskytuje reakční směs s viskozitou, která není příliš vysoká. V nutné míře jsou předem z reakční směsi odstraněny nežádoucí terminátory, zvláště kyslík. To je možno provést evakuací nebo profoukáním reaktoru inertním plynem jako je argon nebo dusík. Jsou-li používány iniciátory, jejichž rozklad probíhá působením tepla, zvýší se teplota reakční směsi na hodnotu nutnou k tomu, aby počala probíhat iniciace. Může se rovněž použít redoxiniciace nebo radiační iniciace. Polymerizace se ponechá probíhat tak dlouho jak je třeba, aby se dosáhlo vysokého stupně konverze, obvykle několik hodin až několik dnů. Rozpouštědlo se potom odstraní, obvykle odpařením nebo vysrážením kopolymeru přídavkem srážedla. Vzniklý blokkopolymer může být dále podle potřeby přečištěn a použit pro přípravu laku na vlasy podle tohoto vynálezu, která se provede známými postupy.
Adhezivní blokkopolymery se silikony pro použití při postupech podle tohoto vynálezu mohou být také připravovány semikontinuálním nebo kontinuálním způsobem. Při semikontinuálním způsobu se monomery nebo makromery přidávají během polymerizační reakce ve dvou nebo více dávkách. To je výhodné v případě, že se kopolymer připravuje z několika monomerů, které při polymerizaci reagují různými rychlostmi. Poměry mo- 9 • · A · · · • · · · ♦ 4
A · A A · • A A·· · · · » · AA nomerů, které se přidávají do reakční směsi v různých stadiích reakce mohou být pracovníkem s běžnou zkušeností v příslušném oboru nastaveny tak, že konečný produkt má jednotnější strukturu. Vyjádřeno jinými slovy, mají polymery konečného výrobku rovnoměrnější rozdělení strukturních jednotek odpovídajících jednotlivým monomerům.
Jinými příklady blokkopolymerů obsahujících siloxanové monomerní jednotky a způsobů jejich přípravy jsou popsány v patentu USA č. 5 523 365, autoři Geck a kol., vydaném 4. června 1996, v patentu USA č. 4 689 289, autor Crivello, vydaném 2. srpna 1987, v patentu USA č. 4 584 356, autor Crivello, vydaném 22. dubna 1986, dále v publikaci Makromolecular Design, Concept & Practice, editor M.K. Mishra, vydané v Polymer Frontiers International, lne.. Hopewell Jet., NY (1994), a v Block Copolymers, A. Noshay a J.E. McGrath, Academie Press, NY( 1977), které jsou zde uvedeny jako odkazy.
Makroiniciátor obsahující silikon
Adhezivní blokkopolymery se silikonem vhodné pro laky na vlasy podle tohoto vynálezu obsahují 2 až 50 hmot.%, s výhodou 5 až 40 hmot.%, výhodněji 10 až 30 hmot.%, bloků obsahujících silikon, přičemž tyto bloky obsahující silikon jsou odvozeny od shora uvedených speciálních makroiniciátorů, obsahujících silikon.
Makroiniciátor obsahující silikon pro použití v lacích na vlasy podle tohoto vynálezu je zvolen ze skupiny makroiniciátorů s těmito obecnými vzorci:
-[- (SiR2O]m-SiR2-XYX-]n-XYX- [ [SiR2O] m-SiR2-XYX] ] n -[[SiR2O]ra SiR2-XYX]n-[SÍR2O]p·· 44 44
4 · · « · • 4 4 4 ·
4 4 4 · 444
4 ·
4 4 4 4 44 44 • 4 • 4 * ·
4 4 « 4
- 10 nebo kombinacemi makroiniciátorů s těmito vzorci, přičemž substituenty R jsou nezávisle na sobě zvoleny ze skupiny sestávající z alkylů Ci-Cio, fenylu, fenylů substituovaných alkyly CiCio, X je dvoj vazná skupina, která může být pro všechny makroiniciátory tatáž nebo se může u jednotlivých makroiniciátorů lišit a kterou mohou být tyto skupiny skupiny: acyl, alkyl, aryl, amid, alkén, alkyn, ether, ester, sulfon, sulfoxid, thioether, halogen, nitril a jejich kombinace. S výhodou je touto skupinou vzhledem k poměrně snadné syntéze amidová nebo esterová skupina. Mohou být použity i jiné dvojvazné skupiny, pokud podstatným způsobem neinhibují uvedenou radikálovou polymerizační reakci.
Ve shora uvedených vzorcích makroiniciátorů je Y nezávisle zvoleno ze skupiny sestávající z chemických skupin s dále uvedenými vzorci:
-N=Nnebo
-0-0-, nebo se jedná o kombinaci těchto dvou skupin; m, n a p jsou přirozená čísla, která nezávisle na sobě mají hodnotu 1 nebo vyšší, s výhodou mají map nezávisle na sobě hodnoty 14 až 700, a n nemá žádnou maximální hodnotu s výjimkou podmínky, že by nemělo být tak vysoké, aby omezovalo použitelnost pro praktické účely (viskozita, zpracování, kompatibilita rozpouštědlo a pod.) během polymerizační reakce adhezivních blokkopolymerů se silikonem, přičemž s výhodou se hodnota a a pohybuje v rozmezí 1 až 10.
Číselný průměr molekulových hmotností makroiniciátorů obsahujícího silikon je 500 až 500 000 g/mol, s výhodou 2 000 až 250,000 g/mol, výhodněji 5 000 až 100 000 g/mol.
Preferovány jsou makroiniciátory obsahující silikon, kde Y je azoskupina, ještě vhodnější jsou makroazoiniciátory obsahující silikon tohoto obecného vzorce:
• ·« ·· 00 • · * 0 · 0 0 0 · 0 0 0 0 0 0 · 000 000 0 0 0 ·
0000000 00 00
- 11 CH,
CH,
CH, CH,
CO(CH ^C—N =N—C(CH 2)2CON H (CH 2)3S KOSECH 2)3N H
CN
CN
CH, CH, kde x je přirozené číslo 50 až 150, a n je přirozené číslo 4 až 12, výhodněji 6 až 9. Nejvíce preferovány jsou tyto makroazoiniciátory v jejichž shora uvedeném obecném vzorci je x přirozené číslo 135 nebo 67, a n je přirozené číslo 6 až 9.
Bloky obsahující silikon (bloky A), které jsou součástí blokkopolymerů podle tohoto vynálezu, s výhodou obsahují alespoň 10 monomerních jednotek, výhodněji alespoň 40 monomerních jednotky, ještě výhodněji alespoň 60 monomerních jednotek, které pocházejí ze speciálních makroiniciátorů obsahujících silikon, přičemž průměr molekulových hmotností každého bloku obsahujícího silikon je s výhodou 500 až 60,000 g/mol, výhodněji 1 000 až 25 000 g/mol, ještě výhodněji 2 000 až 15 000 g/mol.
Monomer s jednou dvojnou vazbou
Adhezivní blokkopolymery se silikonem používané v laku na vlasy podle tohoto vynálezu obsahují 50% až 98 hmot.%, s výhodou 60% až 95 hmot,%%, a výhodněji 70 až 90 hmot.%, kopolymerizovatelných monomerů s jednou dvojnou vazbou.
Bloky v adhezivních blokkopolymerech se silikonem (bloky B) obsahují monomerní jednotky odvozené z monomerů s jednou dvojnou vazbou, přičemž tyto bloky B mají teplotu skelného přechodu (Tg) vyšší než -20 °C, výhodněji vyšší než -5 °C, a zároveň nižší než 60 °C, výhodněji nižší než 50 °C, a ještě výhodněji nižší než 40 °C.
Tyto monomery s jednou dvojnou vazbou jsou kopolymerizovatelné s makroiniciátory obsahujícími silikon a obsahují alespoň jednu polymerizovatelnou dvojnou vazbu uhlík-uhlík, která
99 • 9 9 9 ·· • 9 9 9 9 • · 99« 999
9 9
999·· 99 99 může být mono-, di-, tri- nebo tetra-substitutovaná. Preferovány jsou vinylické monomery. Může být použit buď jeden monomer s jednou dvojnou vazbou nebo kombinace dvou nebo vice monomerů s jednou dvojnou vazbou. Tyto monomery s jednou dvojnou vazbou jsou zvoleny tak, aby splňovaly požadavky kladené na adhezivum na bázi blokkopolymerů se silikonem, včetně shora uvedených hodnot rozpustnosti ve zvoleném alkoholu a teplot skelného přechodu, aby tak bylo dosaženo jejich dobré účinnosti při fixováni zformovaných vlasů nebo úpravě vlastnosti vlasů, reaktivity se zvoleným makroiniciátorem obsahujícím silikon a podobně.
Monomery s jednou dvojnou vazbou pro použití k přípravě adhezivních blokokopolymerů obsahujících silikon mohou být hydrofilní nebo hydrofobní, vodorozpustné nebo ve vodě nerozpustné. Tyto monomery s jednou dvojnou vazbou jsou s výhodou hydrofilní monomery, nebo kombinace hydrofilních a hydrofobních monomerů. Podmínkou je, aby vzniklý blokkopolymer obsažený v laku na vlasy měl požadovanou rozpustnost a další vlastnosti uvedené v tomto dokumentu. Slovní spojení hydrofilní monomery, používané v tomto dokumentu označuje monomery, které vytvářejí vodorozpustné homopolymery, slovní spojení hydrofobní monomery používané v tomto dokumentu se týká monomerů, které vytvářejí ve vodě nerozpustné polymery. V souvislosti s tím znamená termín vodorozpustný, že polymer je rozpustný ve vodě, ethanolu, n-propanolu, isopropanolu, nebo v kombinacích těchto látek za vzniku roztoku o koncentraci alespoň
0.1 mg/ml, s výhodou za vzniku roztoku o koncentraci alespoň 0,5 mg/ml, ještě výhodněji za vzniku roztoku o koncentraci alespoň 1 mg/ml, při 22,7°C.
Je-li monomer s jednou dvojnou kopolymerizován do opakuj 1cíh se jednotek nebo bloků (blok B) v adhezivním blokkopolymer podle tohoto vynálezu, s výhodou obsahuje alespoň 10 opakujících se monomerních jednotek, výhodněji alespoň 20 opakujících ···· ·· 00 00
9 9 0 9 0 9999 • 9 9 99999 • 9 9 9 «9999999
9 9 9 9 9 «99 9 909 0009 99 ·9 se monomerních jednotek, ještě výhodněji alespoň 50 opakujícíh se monomerních jednotek.
Příklady monomerů s jednou dvojnou vazbou vhodných pro použití při postupech podle tohoto vynálezu jsou nenasycené alkoholy, nenasycené monokarboxylové kyseliny, nenasycené dikarboxylové kyseliny, nenasycené anhydridy, alkoholestery nenasycených monokarboxylových kyselin, alkoholestery nenasycených dikarboxylových kyselin, alkoholestery nenasycených anhydridů, alkoxylované estery nenasycených monokarboxylových kyselin, alkoxylované estery nenasycených dikarboxylových kyselin, alkoxylované estery nenasycených anhydridů, aminoalkylestery nenasycených monokarboxylových kyselin, aminoalkylestery nenasycených dikarboxylových kyselin, aminoalkylestery nenasycených anhydridů, amidy nenasycených monokarboxylových kyselin, amidy nenasycených dikarboxylových kyselin, amidy nenasycených anhydridů, soli nenasycených monokarboxylových kyselin, soli nenasycených dikarboxylových kyselin, soli nenasycených anhydridů, nenasycené uhlovodíky, nenasycené heterocykly a jejich kombinace.
Některými příklady vhodných monomerů s jednou dvojnou vazbou jsou akrylová kyselina, methakrylová kyselina, N,Ndimethylakrylamid, dimethylaminoethylmethakrylát, kvartérní soli dimethylaminoethylmethakrylátu, methakrylamid, N-tbutylakrylamid, kyselina maleinová, anhydrid kyseliny maleinové a příslušné esterkyseliny, kyselina krotonová, kyselina itakonová, akrylamid, hydroxyalkylakryláty, hydroxyethylmethakrylát, diallyldimethylamoniumchlorid, vinylpyrrolidon, vinylethery (jako je methylvinylether), maleinmidey, vinylpyridin, vinylimidazol, jiné polární vinylderiváty, heterocykly, styrensulfonáty, allylalkohol, vinylalkohol (jako je látka vznikající hydrolýzou vinylacetátu po polymerizaci), vinylkaprolaktam, estery kyseliny akrylové a methakrylové s alkoholy Ci-Ci8 jako je methanol, ethanol, methoxyethanol, 1propanol, 2-propanol, 1-butanol, 2-methyl-l-propanol, 1• φφφ φφ φφ φφ φ φ · φ · φ · · · φ φ • · · φ · φ φ e φ φ · φ · φ φφφ φφφ • φ φ φ φ φ φφφ φ φ·φ φφφφ φφ φφ
- 14 pentanol, 2-pentanol, 3-pentanol, 2-methyl-l-butanol,
1- methyl-l-butanol, 3-methyl- 1-butanol, 1-methyl-l-pentanol,
2- methyl-l-pentanol, 3-methyl-l-pentanol, t-butanol (2-methyl2- propanol), cyklohexanol, neodekanol, 2-ethyl-l-butanol,
3- heptanol, benzylalkohol, 2-oktanol, 6-methyl-l-heptanol, 2-ethyl-l-hexanol, 3,5-dimethyl-l-hexanol, 3,5,5-trimethyl-lhexanol, 1-dekanol, 1-dodekanol, 1-hexadekanol, 1-oktadekanol, a podobně, alkoholy s 1 až 12 atomy uhlíku, dicyklopentenylakrylát; 4-bifenylakrylát; pentachlorofenylakrylát;
3,5-dimethyladamantylakrylát; 3,5-dimethyladamantylmethakrylát; 4-methoxykarbonylfenylmethakrylát; trimethylsilylmethakrylát; styren; alkylsubstitutované styreny včetně a-methylstyrenu a t-butylstyrenu; vinyl estery včetně vinylacetátu, vinylneononanoátu, vinylpivalátu a vinylpropionát; vinylchlorid; vinylidenchlorid; vinyltoluen; alkylvinylethery, včetně isobutylvinyletheru a s-butylvinyletheru; butadien; cyklohexadien; bicykloheptadien; 2,3-dikarboxylmethyl-l,6-hexadien; ethylen; propylen; indén; norbornylén; β-pinén; a-piněn; soli shora uvedených kyselin a aminů a jejich kombinace. Kvarternizované monomery mohou být kvarternizovány buď před nebo po radikálové kopolymerizační reakci s makroiniciátorem, která je popsána v dalším textu.
Preferovanými monomery s jednou dvojnou vazbou jsou kyselina akrylová, kyselina methakrylová, N,N-dimethylakrylamid, dimethylaminoethylmethakrylát, kvartérní sůl dimethylaminoethylmethakrylátu, vinylpyrrolidon, estery kyseliny akrylové nebo methakrylové s alkoholy C1-C18, styren, α-methylstyren, t-butyl styren, vinylacetát, vinylpropionát, 2-methoxyethyl-akrylát, 2-ethoxyethylakrylát, n-butylmethakrylát, isobutylmethakrylát, t-butylakrylát, t-butylmethakrylát, 2-ethylhexylmetha-krylát, methylmethakrylát, soli shora uvedených kyselin a aminů a kombinace těchto látek.
MM
AAA
A A · AAAA A
A A AAA • AAA A A
A A A A A A
AAA A AAA AAAA AA AA
Neutralizované blokkopolymery
Adhezivní blokkopolymery se silikonem mohou obsahovat kyselé funkční skupiny jako jsou karboxylové skupiny, které jsou obvykle alespoň částečně přítomny v neutralizované formě, aby bylo dosaženo vyšší rozpustnosti nebo dispergovatelnosti blokkopolymeru v alkoholu. Použití neutralizované formy mimo to napomáhá odstranění laku použitého pro fixování zformovaných vlasů šamponováním. Stupeň takové neutralizace kyselých skupin v adhezivním blokkopolymeru se silikonem je 10 až 100%, výhodněji 20 až 90%, ještě výhodněji 40% až 85%.
Neutralizace adhezivních blokkopolymerů obsahujících kyselé funkční skupiny může být prováděna běžným nebo jiným známým způsobem za použití organických nebo anorganických zásaditých látek. Zvláště vhodné jsou pro tento účel zásadité látky obsahující kovy. Vhodnými zásaditými neutralizačními činidly jsou mimo jiné hydroxid amonný, hydroxidy alkalických kovů nebo hydroxidy kovů alkalických zemin, s výhodou hydroxid draselný a hydroxid sodný. Příklady jiných vhodných neutralizačních činidel jsou mimo jiné aminy nebo aminoalkoholy jako je 2-amino2-methyl-l,3-propandiol (AMPD), 2-amino-2-ethyl-l,3-propandiol (AEPD), 2-amino-2-methyl-I-propanol (AMP), 2-amino-l-butanol (AB), monoethanolamin (MEA), diethanolamin (DEA), triethanolamin (TEA), monoisopropanolamin (MIPA), diisopropanolamin (DIPA) , triisopropanolamin (TIPA) a dimethylstearamin (DMS), a kombinace těchto látek. Preferovámy jsou aminy a zásadité látky obsahující kovy.
Neutralizace adhezivních blokkopolymerů se silikonem s bazickými funkčními skupinami, například s aminoskupinami se obdobným způsobem alespoň částečně provádějí za použití organických nebo anorganických kyselin, například chlorovodíku. Neutralizace může být prováděna jakýmkoliv obvyklým nebo jiným známým způsobem, kterým jsou prováděny takové neutralizace.
• · · · ·· ·· • · » · • · · · ·· · 99· • 9
9 99
- 16 Preferovaný stupeň neutralizace je tentýž jako v případě neut ralizace kyselých funkčních skupin.
Jsou-li ve zvoleném adhezivním blokkopolymerů se silikonem obsaženy kyselé nebo zásadité funkční skupiny, je třeba, aby jeho rozpustnost byla určována po neutralizaci kyselinou nebo zásaditou látkou.
Preferované adhezivní blokkopolymery se silikonem
Příklady preferovaných adhezivních blokkopolymerů s polysiloxanovými strukturními jednotkami jsou dále uvedené blokkopo lymery, připravené z makroazoiniciátorů dále uvedeného obecné ho vzorce:
CH, CH,
CH, CH,
--COCCHn^C—N —N—C(CH2)2CONH(CH2)3Si(OSi)x(CH2)3NH
CN CN CH, CH, [Póly(dimethylsiloxan)-b-poly(t-butylakrylát-co-n-butyl akrylát-co-kyselina akrylová-co-kyselina methakrylová)]n t-butylakrylát 40%; n-butyl akrylát 28%; kyselina akrylová 12%; kyselina methakrylová 10%;
silikonový makroiniciátor (shora uvedený vzorec, x=135, n = 6 až 9) 10%;
molekulová hmotnost silikonového bloku: 10 000 g/mol; molekulová hmotnost polymeru: 114 000 g/mol.
[Póly(dimethyl siloxan)-b-poly(t-butyl akrylát-co-akrylová ky selina)]n t-butylakrylát 40%; n-butylakrylát 24%; kyselina akrylová 21% silikonový makroazoiniciátor (shora uvedený vzorec, x=135, n 6 až 9) 15%;
molekulová hmotnost silikonového bloku: 10 000 g/mol.
·*«· ·· 99 99
9 9 9 9 9
9 9 9 9
9 999 99 9
9 9
9999 99 99 molekulová hmotnost polymeru: 86 000 g/mol.
[Póly(dimethylsiloxan)-b-poly(t-butylakrylát-co-ethylakrylátco-akrylová kyselina)]n t-butylakrylát 32%; ethylakrylát 33%; akrylová kyselina 20%; silikonový makroazoiniciátor shora uvedeného vzorce, x=67, n = 6-9) 15%;
molekulová hmotnost polymeru: 110 600 g/mol.
molekulová hmotnost silikonového bloku: 5000 g/mol.
Shora uvedené preferované makroazoiniciátory obsahující silikon je možno zakoupit od firmy Wako Chemical USA, Inc., Richmond, Virginia, USA jako polydimethylsiloxanové iniciátory VPS1001 a VPS0501.
Vlastnosti filmů vzniklých vysušením laků na vlasy
Vlastnosti filmů vzniklých vysušením laků na vlasy podle tohoto vynálezu jsou s výhodou charakterizovány některými fyzikálními vlastnostmi jako je kohezní pevnost, celková absorbovaná energie na jednotku objemu, rázová pevnost a zlepšená odstranitelnost (charakterizovaná tuhostí vlasů a výskytem šupin z laku). Tyto preferované fyzikální vlastnosti jsou podrobně popsány v dalším textu.
Kohezní pevnost (Vyjádřená v MPa)
Koheze je vnitřní pevností materiálu, například vysušeného laku na vlasy. Kohezní pevnost, vyjadřovaná v MPa je maximální napětí, kterému je materiál schopen odolávat, je-li vystaven namáhání v tahu. Napětí je poměr zatížení (N) k ploše původního průřezu vzorku (m2) .
Kohezní pevnost vysušených laků na vlasy podle tohoto vynálezu se stanovuje způsobem, který je popsán dále. Tento způsob je založen na testu ASTM D 638-91, „Standard Test Method for φφφφ • Φ »φ φφ • · · · a φφφφ • φ · φ φ · · φ φ · · φ ····»· • · φ φ · φ φ ***···· φφ ·Φ
Tensile Properties of Plactics, leden 1992, který je zde uveden jako odkaz. Dále popsaný způsob zkoušení materiálu umožňující stanovení jeho kohezní pevnosti je podobný způsobu popsanému v uvedené normě ASTM, byl však poněkud zmodifikován, aby získané hodnoty lépe vystihovaly pevnost v tahu filmů vzniklých vysušením laku na vlasy. Měření jsou prováděna při 22,7°C a 50% relativní vlhkosti. Zde popsaný způsob užívá vzorek modifikovaného tvaru dvojité lopatky o tloušťce 0,4 mm., a měření je prováděno na přístroji Instron Model Mini-55 (dodáván firmou Instron Corp., Canton, MA, USA), který je určen k použití pro mechanické zkoušky polymerních filmů.
Vzorek vysušeného filmu se připraví vysušením určitého množství laku na vlasy (t.j. směsi adheziva na bázi kopolymeru obsahujícího silikon a rozpouštědla zvoleného ze skupiny sestávající z vody, ethanolu, n-propanolu, isopropanolu, a případných dalších složek) ve hliníkové nádobě s plochým dnem potaženým polytetrafluoroethylenem (Teflon®) . Film kopolymeru se vysuší při 22,7°C a 50% relativní vlhkosti do konstantní hmotnosti. Slovním spojením konstantní hmotnost se rozumí, že během 24 hodiny, sušení se hmotnost vzorku změní méně než o jedno procento. Vysoušený film je třeba chránit před prouděním vzduchu, v důsledku kterého by nastávalo nerovnoměrné sušení a tvorba vzduchových bublin. Z filmu kopolymeru se vyřízne zkušební tělísko ve tvaru dvojité lopatky. Vzorek má být v podstatě prostý defektů, t.j. trhlin, deformací, vrypů a podobně. Na obrázcích 1 a 2 je znázorněna plochý vzorek filmu ve tvaru dvojité lopatky, který je užíván ke shora popsaným zkouškám kohezní pevnosti a celkové absorbované energie na jednotku objemu. Obrázek 1 znázorňuje pohled shora na vzorek ve tvaru dvojité lopatky. Obrázek 2 znázorňuje průřez tímto vzorkem ve tvaru dvojité lopatky. Šířka úzkého úseku 1_ vzorku ve tvaru dvojité lopatky je 3 mm (1=3 mm), délka úzkého úseku vzoreku ve tvaru dvojité lopatky 3 je 13 mm. (3 = 13 mm.). Měřená délka úzkého úseku 2_, je počáteční délka filmu ·· » · φ • · · • « · ·· * · ·*· ··»· ··· 999
9
Λ9 při stanovení protažení vzorku. Tato měřená délka úzkého úseku je stejná nebo nižší než je skutečná délka úzkého úseku, s výhodou stejná jako skutečná délka úzkého úseku (t.j., 2=3). Šířka konců vzorku ve tvaru dvojité lopatky 4, je 10 mm. (4 = 10 mm.). Vzdálenost mezi koncovými úseky filmu 5 je 28 mm. (5 = 28 mm.). Celková délka vzorku 6 je 64 mm. (6 = 64 mm.). Délka širokých konců vzorku je 18 mm. (6-5)/2 = 18 mm.). Přechodné úseky mezi širokými konci a úzkým úsekem vzorku mají délku 6,5 mm (t.j.(5-3/2 = 6,5 mm.). Tvary koncových částí úzké středové části mají být mírně zaoblené, aby se předešlo vzniku oblastí ve vzorku, ve kterých se koncentruje napětí. Zaoblení přechodného úseku má mít poloměr 7, v rozmezí 1,27 až 12,7 cm, a má být tangenciálně připojeno k úzkému úseku vzorku. Film, ze kterého je vzorek zhotoven, má tloušťku ý rovnou 0,4 mm. (8 =0,4 mm). Vzorky ve tvaru dvojité lopatky jsou ekvilibrovány do konstantní hmotnosti. Konstantní hmotností se rozumí, že během zvolené 4-denní doby nenastane větší než 0,2 % přírůstek nebo úbytek hmotnosti vzorku ve srovnání s hmotností vzorku měřenou před započetím této 4-denní zkoušky a že mezi jakýmikoliv dvěma po sobě jdoucími měřeními, prováděnými během příslušného 4-denního období, nesmí být zaznamenány větší změny hmotnosti než ±0,2 %. Zkoušky dosažení konstantní hmotnosti se provádějí po dobu 7 dní.
Měření za použití těchto vzorků jsou prováděna na kalibrovaném přístroji pro měření pevnosti v tahu Instron Model Mini55. Před upevněním vzorku do přístroje Instron se pomocí kalibrovaného mikrometru změří délka 3, šířka 1 a tloušťka É3, úzkého úseku vzorku ve tvaru dvojité lopatky s přesností na jeden mikron. Tato měření jsou nutná, aby bylo možno vypočíst sílu, působící na jednotku plochy. Široké konce vzorku ve tvaru dvojité lopatky se připevní do čelistí přístroje Instron a vzorek se protahuje takovým způsobem, že rychlost vzdalování čelistí je 5 mm/min. Pomocí přístroje Instron je měřena celková síla, kterou je vzorek namáhán. Tato síla je rozložena na • 9 • · · · · • 9 9 9 9
9 999 ·9 · lilii 99 99 celou plochu úzkého úseku vzorku. Kohezní pevnost'kopolymérů je podíl maximální síly zaznamenaná během celého měření, dělené průřezem úzké části vzorku.
Vysušené laky na vlasy podle tohoto vynálezu mají kohezní pevnost vyšší než 5 MPa, s výhodou vyšší než 6 MPa a výhodněji vyšší než 7 MPa.
Celková absorbovaná energie na jednotku objemu (vyjádřená v J.m’3)
Celková absorbovaná energie na jednotku objemu, vyjádřená v J.m-3.je poměr celkové energie (v joulech) potřebné k tomu, aby bylo dosaženo přetržení vzorku, k původnímu objemu vzorku (v m3). Celková energie potřebná k přetržení vzorku se vypočte stanovením podílu plochy vymezené tahovou křivkou a průřezu vzorku vystaveného zatížení. Celková absorbovaná energie na jednotku objemu je odborníky v oboru polymemí vědy a zkoušení materiálů rovněž nazývána houževnatost.
Měření jsou prováděna při 22,7°C a 50% relativní vlhkost.
Vysušené laky na vlasy podle tohoto vynálezu mají s výhodou hodnotu celkové absorbované energie na jednotku objemu vyšší než 5,5 106 J.m-3. výhodněji vyšší než 7,5,106 J.m-3, ještě výhodněji vyšší než 1,1 107 J.m3, a nej výhodněj i vyšší než 2, 15 107 J.m’3.
Rázová pevnost
Rázová pevnost je střední energie (vypočtená jako součin hmotnosti, gravitačního zrychlení a výšky), potřebná k destrukci vzorku, například, vysušeného laku na vlasy. Destrukce vzorku je charakterizována vznikem praskliny nebo trhliny způsobené nárazem padajícího závaží, která je viditelná za běžného laboratorního osvětlení pouhým okem,.
Rázová pevnost vysušených laků na vlasy podle tohoto vynálezu se stanovuje následujícím způsobem, který je založen na
0 0 0 • 0 • 0
0 0 0 normě ASTM D 5420-93, Standard Test Method for Impact Resistance of Fiat Rigid Plastic Specimen by Means of Striker Impacted by a Falling Weight (Gardner Impact)) publikované v r. 1995, která je zde uvedena jako odkaz. V postupu podle této normy však bylo provedeno několik modifikací, aby byl vhodnější pro měření rázových vlastností vysušeného filmu. Měření jsou prováděna při 22,7° C a 50% relativní vlhkosti.
Způsob podle tohoto vynálezu používá vzorky obdélníkového tvaru o tloušťce 0,4 mm a měření jsou prováděna na přístroji GCA/Precision Scientific Penetrometer upraveném tak, aby válcovitá sonda s tupou čelní částí o velikosti povrchu 8 mm2 (OK M&T Corp. - díl č. # WSU3O) mohla padat volným pádem z výše 70 mm, a vybaveném přesným solenoidovým ovladačem.
Vzorky jsou připravovány vysoušením filmů způsobem popsaným shora v oddílu týkajícím se měření kohezní pevnosti. Film z kopolymerů se nařeže na vzorky obdélníkového tvaru o velikosti například 10 x 20 mm. Tloušťka těchto vzorků je 0,4 mm s přesností ±15%.
Je používán dále popsaný způsob měření: Zapne se solenoidový ovladač spuštění sondy. Ovladač začne střídat polohu zapnuto a vypnuto, což je indikováno rudým kontrolním světlem. Obsluha přístroje se přesvědčí, že poloha sondy je taková, že ostrá hrana sondy nepřijde do styku s filmem. Vzorek filmu se umístí do příslušné polohy měřicího přístroje. Na vzorek se oparně přiloží milimetrové měřítko a namíří se na něj zdroj světla tak, aby světlo procházel nad povrchem vzorku rovnoběžně s tímto povrchem. To zaručuje, že nepatrné prasklinky ve filmu budou odrážet světlo a bude je možno snadno rozeznat. Soda se vyzvedne do požadované výšky, ze které má dopadat na vzorek. Doporučená řada výšek je 1 mm, 3 mm, 5 mm, 10 mm, mm, 20 mm, 25 mm a dále po 5 mm až do 70 mm. (70 mm je nejvyšší výška, která na tomto přístroji může být nastavena). Příslušným tlačítkem na přístroji se sonda uvolní, aby mohla spadnout na povrch vzorku. Prvním krokem při měření nárazové ·· · 4 4 4 4 ·· • · 4 · · ·«·· • 4 · · · 4 · • 4 4 4 444444 energie je nalezení rozsahu výšky sondy nutné k tomu, aby došlo k prasknutí filmu. Začíná se na výšce sondy rovné 1 mm. Výška se postupně zvyšuje podle doporučené řady výšek tak dlouho, až dojde k prasknutí vzorku. Jakmile je pozorováno prasknutí vzorku, učiní se příslušný záznam a k měření se připraví další vzorek. Druhým krokem ve stanovení nárazové energie je provádění měření ve stanoveném rozsahu výšek. Nový vzorek se vloží do přístroje a sonda se nastaví do nejbližší nižší polohy. Pokud vzorek praskne, výsledek se zaznamená a opakuje se předchozí krok. Pokud vzorek nepraskne, vloží se do přístroje nový vzorek a měření se provede při nejbližší vyšší výšce. Vkládají se nové vzorky a zvyšuje se výška tak dlouho až vzorky prasknou. Pokračuje se, až je zaznamenáno 5 prasknutí vzorků. Množství energie potřebné na prasknutí vzorků, t.j. odolnost vzorku proti prasknutí se vypočte z tohoto vzorce:
W= m x g x h, kde
W = množství energie v joulech, m = hmotnost sondy (0,05953 kg) (sonda je vyjímatelná a může být nahrazena jinými sondami s jinými hmotnostmi a jinými plochami nárazové části), g = gravitační konstanta (9, 80665 m.sec2), h = průměrná výše sondy (m).
Vysušené laky na vlasy podle tohoto vynálezu mají s výhodou rázovou pevnost vyšší než 7.104 J, výhodněji vyšší než 2.10 3 J a ještě výhodněji vyšší než 5.103 J.
Odstranitelnost laku na vlasy
Adhezivní kopolymery jsou součástmi laku na vlasy podle tohoto vynálezu a jejich zlepšenou odstranitelnosí se míní, že tyto adhezivní kopolymery je možno z vlasů nebo z jiného pevného povrchu, na který byly naneseny, snadněji odstraňovat šamponováním.
• · · · • · ·
Pro účely stanovení optimálního složení laků na vlasy podle tohoto vynálezu se stanovuje jejich odstranitelnost nepřímým způsobem, vyhodnocováním tuhosti vlasů a výskytu šupin z laku poté, co vlasy pokryté lakem byly podrobeny při zkoumání odstranilenosti laku speciálním postupům, popsáným dále. Bylo zjištěno, že odstranitelnost laků nanesených na vlasy po šamponování koreluje se stupněm tuhosti vlasy po aplikaci laku na vlasy a s okolností, zda na vlasech je nebo není pozorován výskyt bílých šupin poté co vlasy byly podrobeny určitému počtu šamponovacích cyklů. Laky na vlasy podle tohoto vynálezu mají vysokou odstranitelnost, projevující se tím, že tuhost vlasů se rychle snižuje a že dochází k rychlému snižování výskytu šupin z laku. Termín odstranitelnost, jak je používán v tomto dokumentu se vztahuje k hodnotám tuhosti (stupnice 04) a k hodnotám výskytu šupin z laku (stupnice 0-4), měřených způsoby popsanými v dalším textu.
Pro účely stanovení optimálního složení laků na vlasy podle tohoto vynálezu je odstranitelnost laků na vlasy definována jako kombinace hodnoty charakterizující tuhost vlasů a hodnoty charakterizující výskyt šupin z laku, přičemž laky na vlasy podle tohoto vynálezu vykazují hodnoty výskytu šupin z laku v rozmezí 0 až 3,5, s výhodou 0 až 2,5, výhodněji 0 2,0, a hodnoty tuhosti vlasů v rozmezí 0 až 3,5, s výhodou 0 až 2,5, výhodněj i 0 až 2,0.
Způsob stanovení odstranitelnosti laku na vlasy
Odstranitelnost laku na vlasy podle tohoto vynálezu, vyhodnocovaná nepřímo pomocí hodnot tuhosti vlasů a hodnot vystihujících výskyt šupin z laku, je stanovena dále uvedeným způsobem. Popsaná metoda nepřímého stanovení snadnosti a účinnosti odstranění laku z vlasů simuluje vícenásobné použití laku na vlasy
Popsaná metodika umožňuje vyhodnocení výsledků pokusů s vlasy, ne které byl aplikován lak na vlasy podle tohoto vynálezu. Dále je podrobně popsán způsob aplikace laků na vlasy podle tohoto vynálezu a způsob vyhodnocení vlasů, na které byly laky aplikovány na odstranitelnost laků.
Dva zkušení hodnotitelé vyhodnocují nezávisle vzorky vlasů, na které byly aplikovány laky, z hlediska jejich tuhosti a výskytu bílých šupin. Tito hodnotitelé potom jednotlivě klasifikují vzorky vlasů, na které byly laky aplikovány, z hlediska tuhosti (rozsah hodnocení 0 až 4) a z hlediska výskytu šupin z laku (rozsah hodnocení 0 až 4). Pořadí, ve kterém jsou na různé vzorky vlasů aplikovány různé laky na vlasy podle tohoto vynálezu je náhodné a je prováděno systémem každý s každým. Způsobem, který je popsán dále jsou připraveny dvě identické sady vzorků vlasů, na které jsou aplikovány laky, pro každého z těchto hodnotitelů zvlášť. Před vyhodnocováním vlasů, na které byly aplikovány laky, zkoumá každý z hodnotitelů rovněž vlasy, které nebyly upravovány, a zjištěná tuhost vlasů a absence výskytu šupin z laku u neupravených vlasů slouží jako referenční vlastnosti. Každý z hodnotitelů rovněž vyhodnocuje referenční vzorek vlasů, na které byl aplikován lak, na výskyt šupin z laku (odpovídající klasifikace této vlastnosti = 4) a jiný referenční vzorek vlasů na tuhost (odpovídající klasifikace této vlastnosti = 4). Tuhost vlasů jednotlivých vzorků je v rámci takto definované stupnice stanovena jako průměr klasifikací příslušného vzorku oběma hodnotiteli. Podobně je výskyt šupin z laku u jednotlivých vzorků v rámci takto definované stupnice stanoven jako průměr klasifikací příslušného vzorku oběma hodnotiteli.
Na vzorky vlasů se laky na vlasy podle tohoto vynálezu aplikují sprejováním za použití aserosolového nebo neaerosolového sprajového aplikátoru způsobem, jehož jednotlivé kroky jsou popsány dále. Referenční vzorky vlasů, na které byl aplikován lak, se rovněž připravvují způsobem jehož jednotlivé • · · · · ···· φ · · · · φ φ • · · · · ······ • · · φ · φ •••••ΦΦ ·· ·· kroky jsou popsány dále, s tím rozdílem, že na každý vzorek vlasů se aplikuje příslušný lak na vlasy, jehož složení je uvedeno v Tabulkách 2 a 3.
1) Svazek čistých vlasů (hnědé ženské vlasy 25 cm, 20 g) se ve svislé poloze pročeše směrem od svázaného konce (umělohmotný hřeben o délce 12 cm a šířce 2,4 cm s hustými zuby), aby se odstranilo jakékoliv zapletení vlasů.
2) Je-li třeba, použije se k odstranění statického náboje elektrostatický eliminátor.
3) Při použití neaerosolových aplikátorů se svazek vlasů sprejuje ze vzdálenosti 10 cm deseti dávkami při současném pohybu aplikátoru nahoru a dolů, zajišťujícím aplikaci laku na celý svazek vlasů; při použití aesosolových aplikátorů, se svazek vlasů sprejuje ze vzdálenosti 15 cm jednotlivými dávkami o trvání 3 sekundy, při současném pohybu aplikátoru nahoru a dolů, zajišťujícím aplikaci laku na celý svazek vlasů.
4) Opakuje se krok 3 na opačné straně svazku vlasů
5) Po nasprejování opačné strany svazku se svazek zavěsí za jeho svázaný konec, a ponechá se po dobu 1 hodiny při teplotě místnosti a normálním tlaku a vlhkosti, aby bylo umožněno jeho vysušení.
6) Vysušený svazek vlasů se pročeše umělohmotným hřebenem (délka 12 cm, šířce 2,4 cm s hustými zuby) směrem od svázaného konce nejdříve krátkými záběry směrem k nesvázanému konci svazku, potom postupně delšími záběry, až je možno pročesat celý svazek jedním záběrem.
7) Opakují se kroky 1 až 6.
8) Svazek vlasů se namočí (použije se voda o tvrdosti 15-20 stupňů, a o teplotě 38°C).
9) Na namočený svazek vlasů se po jeho přední straně podélně aplikuje 1 ml šamponu (viz Tabulka 1: Složení šamponu) a toto se opakuje na zadní straně svazku vlasů.
10) Svazek vlasů se mírným způsobem promne směrem odshora • · 9 · 9 9 ·· 9 9 9 9 • · · 9 · · · · · 9 · • 9 9 99999
9 9 · 9 '9 «99999
9 9 9 9 9 •99 9 9999999 99 99
- 26 dolů(mezi palcem a ostatními prsty obou rukou), tato operace se provádí po dobu 15 sekund při 1 pohybu odshora dolů za 1 sekundu.
11) Svazek vlasů se promývá vodou (38°C, tvrdost 15-20) po dobu 15 sekund. Vlasy se mírně sevřou mezi ukazovákem a prostředníkem a voda se vytlačuje pohyby od shora svazku dolů po 5 sekundách, 10 sekundách a po ukončení promývání .
12) Upravený svazek vlasů se zavěsí a ponechá se sušit po dobu dvou hodin při 60 °C v sušárně.
13) Vysušený svazek vlasů se vyjme ze sušárny.
14) Vysušený svazek vlasů se pročeše umělohmotným hřebenem (délka 12 cm, šířce 2,4 cm s hustými zuby) směrem od svázaného konce nejdříve krátkými záběry směrem k nesvázanému konci svazku, potom postupně delšími záběry, až je možno pročesat celý svazek jedním záběrem.
15) Opakují se kroky 1 až 14.
16) Opakují se kroky 1 až 13.
17) Hodnotitel potom vyhodnocuje upravený svazek na základě dotekových pocitů při jeho mnutí mezi ukazovákem a prostředníkem, případně mezi palcem a ostatními prsty své dominantní ruky, na tuhost a odpor proti ohýbání a provede klasifikaci tuhosti vlasů (v rámci stupnice o rozsahu 0 až 4. Tato hodnota tuhosti je vztažena k hodnotě tuhosti vlasů upraveného referenčního vzorku(4) a neupraveného referenčního vzorku (0).
18) Hodnotitel potom pročeše svazek vlasů způsobem popsaným v bodě 14 tohoto postupu a vizuálně hodnotí pročesaný svazek na výskyt bílých šupin a povlaku a provede klasifikaci vlasů (v rámci stupnice o rozsahu 0 až 4. Tato hodnota je vztažena k hodnotě výskytu šupin u vlasů upraveného referenčního vzorku(4) a neupraveného referenčního vzorku (0).
44 4 »4 ·
Tabulka 1
Složení šamponu
složka obsah roztoku složky (hmotn.%) obsah aktivní látky (hmotn.%)
sodná sůl laurethsulfátu 40,0000 10,0000
deionizovaná voda 30,3000 30,3000
sodná sůl laurylsulfátu 29,1000 8,0025
Cocamide DEA 0,5000 0,4000
Cathon CG 0,1000 0,4000
50% roztok kyseliny citrónové _ - + 0-1
*doplnění na 100%
Tabulka 2
Složení referenčního laku na vlasy pro hodnocení výskytu šupin z laku
složka obsah roztoku složky (hmotn.%) obsah aktivní látky (hmotn.%)
kopolymer oktylakrylamid/akrylát/ butylaminoethylmethakrylát (National Starch lot AF-6713) 4,50 4,50
deionizovaná voda 15, 50 15, 50
ethanol 80, 00 80, 00
• · 9 9 · · • · » · · « 9 · · • · · · · · · 9
9 9 •99 99 99
Tabulka 3
Složení referenčního laku na vlasy pro hodnocení tuhosti
složka obsah roztoku složky (hmotn.%) obsah aktivní látky (hmotn.%)
kopolymer oktylakrylamid/akrylát/ butylaminoethylmethakrylát (National Starch lot AF-6713 6, 00 6, 00
aminomethylpropanol 1, 04 0, 99
deionizovaná voda 15, 50 15, 50
disobutyladipát 0,20 0,20
ethanol 80, 00 80, 00
Šampon a laky na vlasy, jejichž složení je uvedeno v tabulkách 1-3 jsou připravovány běžnými postupy a mísícími technikami .
Složky, které mohou být v lacích na vlasy obsaženy, jejichž přítomnost však není nutná
Laky na vlasy podle tohoto vynálezu mohou dále obsahovat jednu nebo více složek, které mohou být v lacích obsaženy, jejichž přítomnost však není nutná, které jsou buď jako složky laků na vlasy známy, nebo jejichž přítomnost v lacích na vlasy zlepšuje vlastnosti těchto laků. Tyto složky mohou zlepšovat nebo jinak měnit účinnost nebo stabilitu laků na vlasy. Koncentrace těchto složek, které mohou být v lacích na vlasy obsaženy, jejichž přítomnost však není nutná, záleží na typu přidané složky a jejím požadovaném účinku a obvykle se pohybuje v rozsah 0,005 až 50 hmotn.%, obvykleji 0,05 až 30 hmotn.%, vztaženo k celkové hmotnosti laku na vlasy.
φφφφ
Φ φφφφ φφφφ φ φ φφφ·· • φ · φ φ φφφφφφ φ φ φ φ φ φ · φφφφφφφ φ* φφ nálezu plastifikátory. Vhodnými plastifikátory jsou jakékoliv známé nebo účinné plastifikátory, vhodné pro použití v prostředcích určených k péči o vlasy nebo v jiných prostředcích osobní hygieny, kterými jsou mimo jiné glycerol, diisobutyladipát, butylstearát propylenglykol, trialkylcitráty C2-C8 včetně triethylcitrátu, tri-propylcitrátu, tributylcitrátu, tripentylpentylcitrátu, analogy triethylcitrátu a kombinace těchto látek. Preferován je triethylcitrát.
Obvyklé koncentrace plastifikátorů jsou 0,01 až 10 hmotn.%, s výhodou 0,05 až 3 hmotn.%, výhodněji 0,05 až 1 hmotn.%, vztaženo k celkové hmotnosti laku na vlasy. S výhodou je hmotnostní poměr blokkopolymeru se silikonem k plastifikátoru 1:1 až 40:1, s výhodou 2:1 až 30:1, výhodněji 3:1 až 25:1.
Jinými složkami, které mohou být v lacích na vlasy obsaženy, jejichž přítomnost však není nutná, jsou účinná množství modifikátorů iontové síly, které nejsou povrchově aktivními látkami, používané pro snížení viskozity laku na vlasy. Preferovány jsou minimální koncentrace těchto látek alespoň 0,01 hmotn.%, vztaženo k celkové hmotnosti laku na vlasy, a maximální koncentrace, které jsou pro zvolený systém dostatečně nízké, aby adhezivní blokkopolymer se silikonem zůstal rozpuštěn nebo dispergován v laku na vlasy. Odborníkům v dané oblasti je zřejmé, že se zvyšující se iontovou sílou laku se rozpustnost adhezivního blokkopolymeru se silikonem v laku na vlasy snižuje, až může dojít k tomu, že je dále nerozpustný nebo nedispergovatelný a dochází k jeho vysrážení z laku. Horní mez koncentrace modifikátoru iontové síly je pohyblivá a záleží na tom, který modifikátor iontové síly, alkohol, další kapalné přísady, blokkopolymer, a jiné složky, jsou přítomny v laku na vlasy. Koncentrace modifikátorů iontové síly se obvykle pohybují v rozsahu 0,01 až 4%, s výhodou 0,01 až 2%, výhodněji 0,01 až 0,1%, vztaženo k celkové hmotnosti laku na vlasy.
90 99 • 0990 9909
9 9 0 9 9 9 • · · 9 9 990999 ·9 9 9
9 9000000 90 99
99··
Modifikátory iontové síly jsou tvořeny směsí monomerních kationtů a aniontů. Ionty obsažené v modifikátorech iontové síly podle tohoto vynálezu nejsou povrchově aktivní, t.j. nesnižují podstatným způsobem povrchové napětí. Pro účely tohoto dokumentu se modifikátory iontové síly, které nejsou povrchově aktivní, rozumí ionty, které v 0,5% vodném roztoku snižují povrchové napětí maximálně o 0,5 Pa. Obecně jsou modifikátory iontové síly používané při postupech podle tohoto vynálezu látky s maximálně čtyřmi, s výhodou maximálně dvěma atomy uhlíku v alifatickém nerozvětveném nebo rozvětveném uhlíkatém řetězci nebo řetězci obsahujícím heteroatomy, na jeden náboj.
Modifikátory iontové síly obsahují monomerní ionty toho typu, které jsou produkovány acidobazickými reakcemi. Bazické a kyselé ionty OH a H+ nejsou tedy součástmi modifikátorů iontové síly používaných při postupech podle tohoto vynálezu, přesto, že mohou být v popsaných lacích na vlasy obsaženy. Ionty jsou obsaženy v laku na vlasy v takové formě, že mohou existovat jako volné ionty, t.j. v disociované formě. Není nutné, aby všechny přidané ionty byly ve formě volných iontů, musí však být v laku na vlasy částečně rozpustné nebo disociované. Modifikátory iontové síly mohou být do laku na vlasy přidány například ve formě rozpustných solí, směsí kyselin a zásad, nebo tyto dva způsoby mohou být kombinovány. Je-li použit modifikátor iontové síly, je nutné, aby v laku na vlasy byly přítomny jak aniony tak kationy tohoto modifikátoru.
Vhodnými kationy pro použití v lacích na vlasy podle tohoto vynálezu jsou mimo jiné kationy alkalických kovů jako jsou lithný, sodný, a draselný kation a kovů alkalických zemin jako jsou hořečnatý, vápenatý a strontnatý kation. Preferovaným kationem se dvěma náboji je hořečnatý kation. Preferovanými kationy s jedním nábojem jsou lithný, sodný a draselný kation, více preferovány jsou sodný kation a draselný kation. Vhodným způsobem přidání těchto iontů do laků na vlasy podle tohoto vynálezu je například přidání ve formě zásad, například hyd99 ·
9999
99
9 9 9 • 9 9 9
999 999 roxidů, zvláště hydroxidu sodného a hydroxidu draselného a jako solí, které jsou rozpustné v kapalném nosiči, například solí anionů jako jsou tyto soli popsané dále. Jinými vhodnými kationy jsou mimo jiné organické kationy, jako jsou kvartémí amoniové ionty a kvartémí alkylamoniové ionty, jako kvartémí amoniové ionty odvozené od mono-, di-, a triethanolaminu, triethylaminu, morfolinu, aminomethylpropanolu (AMP), aminoethylpropandiolu a podobně. Preferovanými amoniovými a alkylamoniovými solemi jsou chloridy.
Monomerními aniony, které mohou být použity jsou mimo jiné halogenidové ionty jako je chlorid, fluorid, bromid a jodid, zvláště chlorid, síran, ethylsíran, methylsíran, cyklohexylsulfamát, thiosíran, toluenesulfonát, xylénsulfonát, citrát, dusičnan, hydrogenuhličitan, adipát, jantaran, saccharinát, benzoát, mléčnan, boritan, isethionát, šťavelan a jiný aniony, které mohou existovat v dissociované formě v laku na vlasy. Tyto aniony mohou být přidány do laků na vlasy podle tohoto vynálezu na příklad ve formě kyselin nebo solí, které jsou alespoň částečně rozpustné v kapalném nosiči, například ve formě sodné nebo draselné soli kyseliny octové, kyseliny dusičné, kyseliny chlorovodíkové, kyseliny sírové a podobně.
S výhodou jsou tyto soli zcela rozpustné v nosiči.
Jiné složky, které mohou být v lacích na vlasy obsaženy, jejichž přítomnost však není nutná, jsou povrchově aktivní látky (kterými mohou být aniontové, kationtové, amfoterní nebo zwitteriontové povrchově aktivní látky a kterými jsou mimo jiné fluorované povrchově aktivní látky a silikonkopolyoly), látky upravující kvalitu vlasů (například silikonové kapaliny, estery mastných kyselin, mastné alkoholy, vyšší uhlovodíky, kationtové povrchově aktivní látky, a podobně), změkčovadla, mazadla a smáčecí přípravky, jako jsou různé lanolinové sloučeniny, hydrolyzáty proteinů a jiné deriváty proteinů, adukty ethylenu a polyoxyethylen, cholesterol, barviva, tónovací prostředky, bělicí prostředky, redukční činidla a jiné prostředky
999 ·♦·· • 9 · · • · · 9
9 9·9 • · • · 99 pro úpravu barevného odstínu, pufry, činidla absorbující UVzáření, konzervační činidla, zahušťovadla (například polymemí zahušťovadla, jako je xanthanová pryskyřice) a parfémy.
Laky na vlasy ve sprejovém balení
Laky na vlasy podle tohoto vynálezu jsou dávkovány ve formě sprejů nebo jemně rozptýlených tekutin z jakékoliv nádoby nebo balení, která umožňují tento způsob dávkování. Tyto nádoby nebo balení jsou obvykle sprejové aplikátory s čerpadlem nebo aerosolové aplikátory, které jsou odborníkům v dané oblasti dobře známy.
Pokud jsou laky na vlasy podle tohoto vynálezu dávkovány z aerosolových aplikátorů, je dále jejich součástí dále hnací látka. Může být použita jakákoliv známá nebo účinná hnací látka nebo kombinace takových hnacích látek, která je vhodná pro použití na lidskou pokožku nebo vlasy.
Vhodnými hnacími látkami jsou zkapalnitelné plyny obvykle používané v aerosolových baleních, nej častěji těkavé uhlovodíkové hnací látky, kterými mohou být zkapalněné nižší uhlovodíky se 3 až 4 atomy uhlíku, jako je propan, butan, isobutan, a jejich kombinace.
Jinými vhodnými hnacími látkami jsou fluorouhlovodíky jako je 1,2-difluoroethan (fluorouhlovodík 152A) dodávaný pod označením Dymel 152A firmou Dupont. Jinou vhodnou hnací látkou jsou dimethylether, dusík, oxid uhličitý, oxid dusný, vzduch a kombinace těchto plynů. Preferovány jsou uhlovodíkové hnací látky a kombinace uhlovodíkových hnacích látek, zvláště isobutan a kombinace obsahující isobutan.
Aaerosolová hnací látka může být smíšena s takovým množstvím laku na vlasy podle tohoto vynálezu, které je určováno běžnými faktory, dobře známými v technice aplikací aerosolů. Obecně platí pro zkapalnitelné hnací látky, že koncentrace
• ·· ·· ·· 00 0 · 0 0 0 0 • · 0 0 0 0 0 · 0 ·000·0 0 · 0 0 0000000 00 »· hnací látka je 10 až 60 hmot.%, s výhodou 15 až 50 hmot.%, vztaženo k celkové hmotnosti laku na vlasy včetně hnací látky.
Jinými vhodnými nádobami nebo baleními jsou takové tlakové aerosolové aplikátory, ve kterých je hnací látka oddělena od laku na vlasy. Příkladem takových balení nebo nádob může být dvoj komorové plechové balení vyráběné pod obchodním názvem SEPRO firmou American National Can Corporation.
Jinými vhodnými aerosolovými baleními jsou balení, ve kterých je hnací látkou stlačený vzduch, který může být do aplikátoru před použitím naplněn čerpadlem nebo jiným zařízením se stejnou funkcí. Příklady takových aplikátorů jsou popsány v patentu USA č. 4 077 441, vydaném 7. března 1978, autor Olofsson, patentu USA č. 4 850 577, vydaném 25. července 1989, autor TerStege a přihlášky patentu USA č. 07/839,648, autoři Gosselin a kol., podané 21. února 1992, které jsou zde uvedeny jako odkazy. Laky na vlasy podle tohoto vynálezu mohou být rovněž aplikovány pomocí jakéhokoliv známého nebo účinného prostředku umožňujícího aplikaci kosmetických přípravků na vlasy, včetně jakéhokoliv známého nebo účinného prostředku sloužícího k rozprašování kapalin jako je nonaerosolové čerpadlové sprejovací zařízení.
Způsob přípravy
Příprava laků na vlasy podle tohoto vynálezu může být prováděna za použití běžných mísících technik. Tak například jsou adhezivní blokkopolymer se silikonem a alkohol jsou smíseny za vzniku homogenního roztok nebo disperze. Další složky jsou potom přidávány do homogenního roztoku nebo disperze navzájem smíšeny, čímž vzniká lak na vlasy podle tohoto vynálezu. Pokud je adhezivní blokkopolymer se silikonem neutralizován, je neutralizační činidlo s výhodou přidáváno před přidáním jiných složek. Lak na vlasy je potom balen do běžných mechanických φφφφ ··· φφ Φ· φφ re φφφφ • φφφφ φ · φφφ φφφ φ φ φ čerpadlových sprejových aplikátorů nebo v případě, že se jedná o aerosol, se lak na vlasy plní zároveň s příslušnou hnací látkou do obvyklých nebo jinak vhodných aerosolových plechovek zároveň s příslušným systémem hnacích látek.
Způsob použití
Laky na vlasy podle tohoto vynálezu mohou být používány k dosažení žádaného zpevnění vlasů upravených do účesů běžnými způsoby. Tyto způsoby spočívají obecně v aplikaci účinného množství laku na vlasy na suché vlasy, které mají být upraveny do účesu nebo žádaným způsobem fixovány . V této souvislosti znamená slovní spojení účinné množství takové množství laku, které dostačuje k tomu, aby vlasy byly žádaným způsobem zformovány nebo fixovány, přičemž obvykle se jedná o množství od 0,5 do 30 g laku na vlasy, v závislosti na zvoleném laku na vlasy, jeho složení, na typu aplikačního zařízení, délce vlasů, typu účesu, a podobně. Lak na vlasy se na vlasy aplikuje sprej ováním nebo jemným rozprašováním laku na vlasy za užití sprejovacího zařízení s mechanickým čerpadlem, tlakového aerosolového balení, nebo jiného vhodného aplikačního zařízení.
Lak na vlasy se potom vysuší nebo ponechá vysušit na povrchu, na který byl aplikován.
Dále uvedené příklady jsou ilustrací provedení tohoto vynálezu. Jsou uvedeny výhradně pro ilustraci a jejich účelem není omezit předmět tohoto vynálezu, při jehož provedení jsou,možné mnohé obměny, aniž by došlo k odchýlení od ducha a předmětu tohoto vynálezu.
0*0 0
00 00 00 0 0 0 0 0 0
0 0 0 0 0
0 « 000 0·0 0 0 0 0 • 00 ·ί·· ·0 0«
Seznam obrázků na výkrese
Na obr. 1 je znázorněn pohled shora na vzorek suchého filmu laku na vlasy ve formě dvojité lopatky, který je určen pro měření fyzikálních vlastností jako je kohezní pevnost a celková absorbovaná energie na jednotku objemu.
Na obr. 2 je znázorněn příčný řez vzorku suchého filmu laku na vlasy ve formě dvojité lopatky, jejíž tvar je znázorněn na obr. 1.
Příklady provedení vynálezu
Následující příklady ilustrují jednotlivá provedení laků na vlasy podle tohoto vynálezu, a způsoby kterými jsou výhodně použity tyto laky na vlasy při úpravě vlasů. Je však samozřejmé, že bez odchýlení od ducha a předmětu tohoto vynálezu mohou být prováděny přídavky různých přísad a obměny těchto provedení. Dále uvedené patentové nároky jsou formulovány tak, aby všechny takové modifikace, které spadají do předmětu tohoto vynálezu, byly těmito patentovými nároky kryty.
Polymery 1.1 a 1.2, uvedené v těchto příkladech provedení vynálezu, jsou příklady adhezivních blokkopolymerů se silikonem, které jsou vhodné pro použití v lacích na vlasy podle tohoto vynálezu. Oba tyto blokkopolymery jsou dále složkami laků na vlasy podle tohoto vynálezu, uvedených jako příklady 2.1, 2.1, a 2.3.
fc ·
Polymer 1.1 [Póly(dimethylsiloxan)-b-poly(t-butylakrylát-co-kyselina akrylová) ] n
62,4 dílů t-butylakrylátu, 20,8 dílů akrylové kyseliny,
200 dílů acetonu (jako rozpouštědla), a 15 dílů isopropanolu (jako přenašeče) se nadávkuje do varné baňky. Odděleně se rozpustí 16,8 dílů polydimethylsiloxanového makroazoiniciátoru VPS-1001 (vyráběného firmou Wako Chemical USA, INC., Richmond, VA) ve 200 dílech octanu ethylnatého a tento roztok se přemístí do dávkovači nálevky. Reakční nádoba se profoukává argonem po dobu přibližně jedné hodiny. Po tomto profoukání se v reakční aparatuře udržuje konstantní přetlak argonu. Reakční směs se zahřeje na 58°C. Do reakční nádoby se přidá po kapkách během jedné hodiny roztok VPS-1001. V zahřívání a míchání se pokračuje po dobu 20 hodin. Reakce se ukončí otevřením přístupu vzduchu do reaktoru a ochlazením na teplotu místnosti.
Blokkopolymer se z roztoku vysráží přidáním jednoho dílu roztoku polymerů k 15 dílům vody. Vzniklý polymer se znovu rozpustí v acetonu a znovu se vysráží 15 díly vody. Získaný blokkopolymer se potom umístí ve vakuové sušárně a podrobí se sušení za zvýšené teploty. Po vysušení se polymer mele a extrahuje se po dobu 20 hodin hexanem v Soxhletově extraktoru. Teplota skelného přechodu bloku B vzniklého polymeru se pohybuje v rozmezí -20°C a 60°C.
• · · ·
Polymer 1.2 [Póly (dimethylsiloxan) -b-poly (t-butylakrylát-co-n-butyl akrylát-co-kyselina akrylová-co-kyselina methakrylová)]n dílů t-butylakrylátu, 56 dílů n-butylakrylátu, 12 dílů akrylové kyseliny, 10 dílů methakrylové kyseliny, 400 dílů acetonu (jako rozpouštědlo), a 50 dílů isopropanolu (jako přenašeče) se nadávkuje do varné baňky. Odděleně se rozpustí 20 dílů polydimethylsiloxanového makroazoiniciátoru VPS-1001 (vyráběného firmou Wako Chemical USA, INC., Richmond, VA) ve 400 dílech octanu ethylnatého, přidá se 12 dílů kyseliny akrylové a 10 dílů kyseliny methakrylové a tento roztok se přemístí do dávkovači nálevky. Reakční nádoba se profouká argonem po dobu přibližně jedné hodiny. Po tomto profoukání se v reakční aparatuře udržuje konstantní přetlak argonu. Reakční směs se zahřeje na 58°C. Do reakční nádoby se přidá po kapkách během jedné hodiny roztok VPS-1001. V zahřívání a míchání se pokračuje po dobu 20 hodin. Reakce se ukončí otevřením přístupu vzduchu do reaktoru a ochlazením na teplotu místnosti.
Blokkopolymer se z roztoku vysráží přidáním jednoho dílu roztoku polymeru k 15 dílům vody. Vzniklý polymer se znovu rozpustí v acetonu a znovu se vysráží 15 díly vody. Získaný blokkopolymer se potom umístí ve vakuové sušárně a podrobí se sušení za zvýšené teploty. Po vysušení se polymer mele a extrahuje se po dobu 20 hodin hexanem v Soxhletově extraktoru. Teplota skelného přechodu bloku B vzniklého polymeru se se pohybuje v rozmezí -20°C a 60°C.
Příklad 2
V následující tabulce je uvedeno složení aerosolových laků na vlasy 2.1 až 2.6 ve hmotnostních procentech.
• · ·· · ··« • « • · · ·
lak na vlasy č. 2.6
2.1 2.2 2.3 2.4 2.5
kopolymer 1.1 5, 00 4,00 3,50 - - -
kopolymer 1.2 - - - 5, 00 4,00 3, 50
isododekan1 0,50 - 0,50 - -
triethylcitrát2 - - 0,21 - - 0,21
diisobutyladipát 0,70 0, 45 - 0,70 0,45 -
propyléglykol - - 0,30 - - 0,30
hydroxid sodný3 1,00 - - 1, 00 - -
hydroxid draselný4 - 0,94 1,20 - 0,94 1,20
parfém 0,10 0,10 0,10 0,10 0,10 0,10
benzoát sodný 0,10 0,10 - 0,10 0,10 -
ethanol5 56, 69 57,42 72,0 56, 69 57,42 72,0
isobutan jako hnací látka - - 7,02 - - 7,02
n-butan jako hnací látka 10, 00 - 10, 00 -
dimethyléter6 jako hnací látka 10,00 - - 10, 00 - -
fluorouhlovodík 152a7 jako hnací látka - 25, 0 15,98 25, 0 15, 98
voda zbytek do 100
1 PERMETHYL 99A, výrobce Presperse, lne., South 2 CITROFLEX-2, výrobce Morflex, lne., Greensboro Plainfíeld, , NC, USA NJ, USA
3 30% aktivní látky 4 45% aktivní.látky 5 SDA 40 (100% ethanol).
6 DYMEL-A, výrobce Dupont.
7 DYMEL-152a, výrobce Dupont.
Laky na vlasy 2.1-2.6 jsou připravovány shora uvedeným způsobem, smísením adhezivního blokkopolymeru se siliokonem (polymer 1.1 nebo 1.2) s ethanolem, neutralizací tohoto polymeru hydroxidem sodným nebo draselným a postupným přidáním za míchání (podle potřeby), isododekanu, plastifikátoru, parfému a vody. Je-li použit benzoát sodný, přidává se až přidání vody. Nejvýhodnější postup spočívá v přípravě premixu vody a benzoá•· ·· ·· • · · · · · • · · · · • · ··· ··· • · · ····· · · · · tu sodného a v přidání tohoto premixu do směsi, která již obsahuje hlavní podíl vody. Hnací látky pro aerosolové provedení se do aerosolových balení přidávají jako poslední.
Příklad 3
V následující tabulce je uvedeno složení neaerosolových laků na vlasy 3.1 až 3.8 ve hmotnostních procentech.
lak na vlasy č.
3.1 3.2 3.3 3.4 3.5 3.6 3.7 3.8
kopolymer 1.1 4,00 5, 00 6, 00 4,00 - - - -
kopolymer 1.2 - - - - 3,00 3,50 2,50 4,00
isododekan1 1,00 - - - - 1,0 2, 0 -
diisobutyladipát 0,40 - 0, 90 0,55 - - - 0,40
hydroxid sodný2 0, 96 1,20 1,44 - - 1,20 - 1,35
hydroxid draselný3 - - - 1,21 1,00 - 0, 70 -
parfém 0,10 0,10 0,10 0, 10 0,10 0, 10 0, 10 0,10
benzoát sodný - - - - 0,10 0,10 - 0,10
ethanol4 76,54 71, 95 81,56 71,25 79,40 69,26 78,00 55, 00
voda zbytek do 100
1 PERMETHYL 99A, výrobce Presperse, lne., South Plainfield, NJ, USA 2 30% aktivní látky 3 45% aktivní látky 4 SDA 40 (100% ethanol)
Laky na vlasy 3.1-3.8 jsou připravovány shora uvedeným způsobem, smísením adheziva na bázi blokkopolymeru se silikonem (polymer 1.1 nebo 1.2) s ethanolem, neutralizací tohoto polymeru hydroxidem sodným nebo draselným a postupným přidáním za míchání (podle potřeby), isododekanu, plastifikátoru, parfému a vody. Je-li použit benzoát sodný, přidává se až přidání vo-
• · • · 9 9 dy. Nejvýhodnější postup spočívá v přípravě premixu vody a benzoátu sodného a v přidání tohoto premixu do směsi, která již obsahuje hlavní podíl vody.
Každý z laků na vlasy uvedený v příkladech 2 a 3 představuje určité provedení laků na vlasy podle tohoto vynálezu, které po aplikaci na suché vlasy poskytují výhodnější vlastnosti při fixování vlasů upravených do účesu a zvýšenou stabilitu a trvanlivost účesu, přičemž při použití těchto laků na vlasy nebo bezprostředně po něm nanastává zplihnutí vlasů upravených do účesu.
Každý z laků na vlasy uvedený v příkladech 2 a 3 se rovněž vyznačuje zlepšenou odstranitelností z vlasů, a je-li tato vlastnost hodnocena metodikou uvedenou v tomto dokumentu, dosahuje se tuhosti vlasů vyjádřené hodnotou nižší než 2,0 a výskytu šupin z laku vyjádřeného hodnotou nižší než 2,0.
• 4 • · · ·
4 · 4 4 4 4 ···· • 4 · 44444 4 4 4 · 44······
4 4 4 · · • 44 4 4444444 44 44

Claims (10)

  1. - 41 PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Lak na vlasy obsahující:
    a) 50 až 99,9 hmotn.% alkoholu jako rozpouštědla;
    b) 0,1% až 30 hmotn.% adhezivního blokkopolymeru s hmotnostním průměrem molekulových hmotností 10 000 g/mol až 10 000 000 g/mol, který je připravován radikálovou polymerizací monomeru s jednou dvojnou vazbou se silikonovým makroiniciátorem, přičemž tento silikonový makroiniciátor je vybrán ze skupiny sestávající z
    - [- (SiR2O] m-SiR2-XYX-] η-,
    -XYX- [ [SiR2O] m-SiR2-XYX] ] η-,
    -[[SlR2O]m S1R2-XYX] n- [S1R2O] p-, nebo jejich kombinací, kde substituenty R jsou nezávisle na sobě zvoleny ze skupiny sestávající z alkylů Ci-Cio, fenylu, fenylů substituovaných alkyly Ci-Ci0 a jejich směsí, X je dvojvazná skupina, Y je bud
    -N=Nnebo
    -0-0-, nebo kombinace těchto dvou skupin; m, n a p jsou přirozená čísla, která nezávisle na sobě mají hodnotu 1 nebo vyšší, zmíněný silikonový makroiniciátor má číselný průměr molekulových hmotností 500 až 500,000 g/mol a monomery s jednou dvojnou vazbou jsou kopolymerizovatelné a vytvářejí jeden nebo více polymerních bloků adhezivního blokkopolymeru, který má Tg v rozmezí -20 až 60°C.
  2. 2. Lak na vlasy podle nároku 1, vyznačující se tím, že zmíněný alkohol je zvolen ze skupiny sestávající z ethanolu, n-propanolu, isopropanolu a jejich směsí, a tím, že adhezivní blokkopolymer je v tomto laku na vlasy solubilizován.
    • ♦ · · • · · · · · • « · · · • · ·♦· · · · • · ·
  3. 3. Lak na vlasy podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že zmíněný silikonový makroiniciátor je silikonový makroazoiniciátor, ve kterém je skupinou Y azoskupina.
  4. 4. Lak na vlasy podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že zmíněné blokkopolymery obsahují 60 až 95 hmotn.% kopolymerizovaných monomerů s jednou dvojnou vazbou a 5 až 40 hmotn.% kopolymerizovaných silikonových makroiniciátorů.
  5. 5. Lak na vlasy podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že m je přirozené číslo 14 až 700, n je přirozené číslo 1 až 10 a zmíněný silikonový makroazoiniciátor má číselný průměr molekulových hmotností
    5 000 g/mol až 100 000 g/mol.
  6. 6. Lak na vlasy podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že tento lak má v suchém stavu, kohezní pevnost vyšší než 5 MPa, celkovou absorbovanou energii na jednotku objemu vyšší než 5,5.106 J.m-3 a rázovou pevnost vyšší než 7.10-4 J.
  7. 7. Lak na vlasy podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že tento lak má v suchém stavu, kohezní pevnost vyšší než 7 MPa, celkovou absorbovanou energii na jednotku objemu vyšší než 1,1.107 J.m3 a rázovou pevnost vyšší než 5.10-3 J.
  8. 8. Lak na vlasy podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že zmíněné monomerní jednotky jsou zvoleny ze skupiny sestávající z kyseliny akrylové, kyseliny methakrylové, N,N-dimethylakrylamidu, dimethylaminoethylmethakrylátu, kvartérnizovaného dimethylaminoethylmethakrylátu, vinylpyrrolidonu, esterů kyseliny akrylové nebo methakrylové s alkoholy Ci-Cig, styrenu, α-methylstyrenu, tbutylstyrenu, vinylacetátu, vinylpropionátu, vinylchloridu, vinylidenchloridu, vinyltoluénu, butadiénu, cyklohexadiénu, ethylénu, propylénu, n-butylmethakrylátu, isobutylmethakrylátu, t-butylakrylátu, t-butylmethakrylátu, 2ethylhexylmethakrylátu, methylmethakrylátu, solí kterékoliv ze shora uvedených kyselin a aminů, a z kombinací těchto látek.
  9. 9. Lak na vlasy podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že použitím tohoto laku na vlasy se dosáhne tuhosti vlasů odpovídající hodnotě 0 až 2,5 a stupně výskytu šupin z laku odpovídajícího hodnotě 0 až
    2.5.
  10. 10. Způsob formování vlasů, jehož součástí je krok, při kterém se na suché vlasy upravené do účesu aplikuje účinné množství laku na vlasy podle kteréhokoliv z předcházejících nároků.
CZ19994157A 1998-05-20 1998-05-20 Laky na vlasy obsahující adhezivní blokkopolymery se silikonem CZ415799A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19994157A CZ415799A3 (cs) 1998-05-20 1998-05-20 Laky na vlasy obsahující adhezivní blokkopolymery se silikonem

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19994157A CZ415799A3 (cs) 1998-05-20 1998-05-20 Laky na vlasy obsahující adhezivní blokkopolymery se silikonem

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ415799A3 true CZ415799A3 (cs) 2000-04-12

Family

ID=5467755

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19994157A CZ415799A3 (cs) 1998-05-20 1998-05-20 Laky na vlasy obsahující adhezivní blokkopolymery se silikonem

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ415799A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
EP0983039B1 (en) Hairspray compositions containing silicone block copolymers
JP3162401B2 (ja) シリコーングラフト化ポリマーと低レベルの揮発性炭化水素溶媒を含有したヘアスタイリング組成物
RU2266300C2 (ru) Пленкообразующий разветвленный блок-сополимер (варианты) и способы с его использованием, композиция для укладки волос (варианты) и способ ее получения (варианты)
JP3628702B2 (ja) 高分子量n−ビニルホルムアミドを含むヘアケア用組成物及び頭髪を処理する方法
AU677005B2 (en) Adhesive agent containing polysiloxane-grafted polymer, and cosmetic compositions thereof
US6346234B1 (en) Hair styling composition capable of being remodelled with a Tg of less than +10 °C
KR100287807B1 (ko) 모발컨디셔닝조성물
AU674289B2 (en) Hair spray compositions
US6136296A (en) Personal care compositions
KR100292709B1 (ko) 비-실리콘및실리콘그라프팅된중합체및소량의휘발성탄화수소용매를함유하는모발스타일링조성물
JP2000506900A (ja) グラフトコポリマーを使用するリンスオフヘアケア組成物
AU7160598A (en) Hair spray compositions
US6113883A (en) Hair styling compositions comprising silicone-containing copolymers
CA2288039A1 (en) Personal care compositions comprising an adhesive copolymer
AU7257698A (en) Personal care compositions comprising a silicone-containing adhesive copolymer
MXPA99009797A (en) Personal care compositions comprising an adhesive copolymer
JP3620162B2 (ja) 毛髪化粧料組成物
CZ415799A3 (cs) Laky na vlasy obsahující adhezivní blokkopolymery se silikonem
JP4203009B2 (ja) ヘアケア組成物
KR20010013109A (ko) 실리콘 블록 공중합체를 함유하는 헤어스프레이 조성물
MXPA99010939A (en) Hairspray compositions containing silicone block copolymers
MXPA99010937A (en) Composition comprising a liquid absorbed on a support based on precipitate silica
MXPA99009794A (en) Hair spray compositions
JP2003342132A (ja) 毛髪化粧料用重合体組成物およびそれを用いた毛髪化粧料
Rollat et al. Hair styling composition capable of being remodelled with a Tg of less than &plus 10 C

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic