CZ4026U1 - Tabletted inhibitor of sediments for water systems - Google Patents

Tabletted inhibitor of sediments for water systems Download PDF

Info

Publication number
CZ4026U1
CZ4026U1 CZ19954417U CZ441795U CZ4026U1 CZ 4026 U1 CZ4026 U1 CZ 4026U1 CZ 19954417 U CZ19954417 U CZ 19954417U CZ 441795 U CZ441795 U CZ 441795U CZ 4026 U1 CZ4026 U1 CZ 4026U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
amount
inhibitor
tabletted
sediments
water systems
Prior art date
Application number
CZ19954417U
Other languages
Czech (cs)
Inventor
Zdeněk Ing. Lacina
Original Assignee
Zdeněk Ing. Lacina
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Zdeněk Ing. Lacina filed Critical Zdeněk Ing. Lacina
Priority to CZ19954417U priority Critical patent/CZ4026U1/en
Publication of CZ4026U1 publication Critical patent/CZ4026U1/en

Links

Landscapes

  • Medicinal Preparation (AREA)

Description

Tabletizovatelný inhibitor usazenin pro vodní systémyTabletizable sediment inhibitor for water systems

Oblast technikyTechnical field

Technické řešení se týká tabletizovatelného inhibitoru, zabraňujícího tvorbě usazenin na bázi uhličitanu vápenatého ve vodních systémech. Řešení lze využít nejen pro uzavřené, ale zejména pro částečně či úplně otevřené vodní systémy.The invention relates to a tabletizable inhibitor which prevents the formation of calcium carbonate-based deposits in aqueous systems. The solution can be used not only for closed, but especially for partially or fully open water systems.

Dosavadní stav technikyBACKGROUND OF THE INVENTION

Problematika tvorby usazenin na vnitřních stěnách zařízení, armatur a potrubí, vystavených trvalému kontaktu s protékající či cirkulující vodou, je předmětem dlouhodobého zájmu odborníků. Na jeho základě byly postupné vytvořeny četné inhibiční systémy, využívající většinou princip chemického rozrušování vznikajících nebo již vzniklých usazenin. Méně rozšířené jsou dosud způsoby mechanické, založené na principu cirkulujících tělísek vhodného tvaru, typu povrchu, měrné hmotnosti a mechanických vlastností. Příčinu jejich nižšího využití je možno spatřovat v několika skutečnostech: působí většinou pouze preventivně, jejich aplikace vyžaduje poměrně náročnou optimalizaci již uvedených několika faktorů pro dané konkrétní podmínky a především možnosti využití jsou omezeny pouze pro uzavřené systémy. Z těchto důvodů převládají v současné době chemické inhibiční systémy, přestože i u nich se projevují jisté nevýhody a nedostatky.The issue of the formation of deposits on the inner walls of equipment, fittings and pipelines exposed to permanent contact with flowing or circulating water is of long-term interest of experts. Numerous inhibitory systems have been gradually developed based on this principle, mostly using the principle of chemical destruction of emerging or already formed deposits. Less widespread are still mechanical methods based on the principle of circulating bodies of suitable shape, surface type, specific gravity and mechanical properties. The reason for their lower utilization can be seen in several facts: they mostly act only as a preventive measure, their application requires a relatively demanding optimization of the aforementioned several factors for given specific conditions and especially the possibilities of use are limited only for closed systems. For these reasons, chemical inhibition systems are currently predominant, although they also have some disadvantages and drawbacks.

Známé inhibitory usazenin na bázi uhličitanu vápenatého jsou tvořeny například polyfosforečnany alkalických kovů, případně ještě s přídavkem vysokomolekulárních organických látek. Nevýhodou těchto inhibitorů je jejich sklon k hydrolýze při vyšších teplotách. Účinnější jsou inhibitory typu organofosforečnanů, zejména v kombinaci s vhodnými vysokomolekulárními látkami. Proti jejich využití zejména v otevřených vodních systémech však hovoří náročnější výrobní technologie a s tím spojená vyšší cena.Known inhibitors of calcium carbonate deposits are, for example, alkali metal polyphosphates, optionally with the addition of high molecular weight organic substances. A disadvantage of these inhibitors is their tendency to hydrolyze at higher temperatures. Inhibitors of the organophosphate type are more effective, especially in combination with suitable high molecular weight substances. However, their use, especially in open water systems, is supported by more demanding production technologies and the associated higher price.

V otevřených systémech, pokud to samotná aplikace nevylučuje, se používají inhibitory na bázi některého z výše uvedených typúz jejichž účinek je dostatečně zesílen a cena zpřístupněna kombinací s agresivnějšími a přitom ekonomicky výhodnými látkami (například solemi dvojmocných kovů apod.). Tato cesta však je pro mnohé jiné aplikace nepřijatelná vzhledem ke zdravotní závadnosti a pravděpodobně bude i pro stávající oblast použití přehodnocována pod vlivem stále naléhavějších ekologických faktorů.In open systems, unless the application itself precludes, inhibitors based on any of the above-mentioned types are used whose effect is sufficiently potentiated and the cost is made available by combination with more aggressive yet economically advantageous substances (e.g. divalent metal salts, etc.). However, this path is unacceptable for many other applications due to health problems and is likely to be reassessed for the current field of application under the influence of increasingly urgent environmental factors.

S ohledem na všechny dosud uvedené skutečnosti byly vytvořeny další typy chemických inhibitorů. Jako příklad lze uvést do značné míry optimalizovaný inhibitor na bázi hydrogenfosforečnanu alkalických kovů, doplněného difosforečnanem a případně také hexametafosforečnanem alkalických kovů.In view of all the above, other types of chemical inhibitors have been developed. By way of example, a highly optimized alkali metal hydrogen phosphate inhibitor supplemented with a pyrophosphate and optionally also an alkali metal hexametaphosphate can be mentioned.

Praktické použití chemických inhibitorů není však pouze otázkou dosud diskutovaných parametrů - vlastní účinnosti, zdravotní či ekologické nezávadnosti a cenové dostupnosti. Stejně důležitá je i forma inhibitoru, umožňující potřebné dávkování bez zvláštních problémů. Tato skutečnost není zanedbatelná ani v průmyslových aplikacích, tím méně pak při provozu otevřených vodníchHowever, the practical use of chemical inhibitors is not only a matter of the parameters discussed so far - intrinsic efficacy, health or environmental safety and affordability. Equally important is a form of inhibitor that allows the necessary dosage without special problems. This is not negligible even in industrial applications, much less in open water operation

-1CZ 4026 U systémů v domácnostech, jimiž jsou v prvé řadě dnes již masově rozšířené automatické pračky.-1GB 4026 For domestic systems, which are primarily mass washing machines today.

Jednou z cest je přítomnost inhibitorů v samotných pracích prášcích. Zde však, pokud nemají neúměrně zvyšovat cenu, jsou inhibitory přítomny pouze v takovém množství, které nezajistí jejich dostačující účinek. Je možno také přidávat inhibitor samostatné k pracímu roztoku. Tato cesta je využívána zejména v zahraničí. Vzhledem k tomu, že dostupné inhibitory jsou v práškové formě, je jejich dávkování obtížné. Praxe je taková, že se přidávají k pracím roztokům nahodile ve vyšším než optimálním množství, při němž by byla zajištěna bezpečnost a hygiena praní. Výsledkem je nehospodárné až zdraví škodlivé předávkování v jednotlivých případech, zatímco jindy bývá použití inhibitoru často opomenuto pod vlivem nepříjemné manipulace s práškovým materiálem. Na jedné straně se tak zvyšuje cena standartního praní bez dopadu na kvalitu, na straně druhé nedochází k pravidelnému a trvalému inhibičnímu účinku s možným dopadem na šetření zařízení (pračky).One way is the presence of inhibitors in the laundry detergent itself. Here, however, if they are not to be disproportionately increased in price, the inhibitors are present only in an amount which does not ensure their sufficient effect. It is also possible to add the inhibitor separately to the wash solution. This route is used mainly abroad. Because the available inhibitors are in powder form, their dosage is difficult. The practice is that they are added to the wash solutions at random in a higher than optimal amount to ensure washing safety and hygiene. The result is an uneconomical to health overdose in individual cases, while at other times the use of an inhibitor is often neglected due to unpleasant handling of the powder material. On the one hand, this increases the cost of standard washing without affecting the quality, on the other hand, there is no regular and sustained inhibitory effect with a possible impact on the saving of the machine (washing machine).

Podstata technického řešeníThe essence of the technical solution

Uvedené nevýhody a nedostatky dosud známých inhibičních systémů do značné míry odstraňuje tabletizovatelný inhibitor usazenin pro vodní systémy podle tohoto technického řešení. Jeho podstata spočívá v tom, že vedle inhibiční složky na bázi směsi fosforečnanů alkalických kovů v celkovém množství 16 až 23 % hmotn. obsahuje jako kohezní složky polysacharid typu celulózy v množství 25 až 35 % hmotn. a polysacharid typu škrobu v množství 30 až 35 % hmotn. a zpracovatelskou přísadu, s výhodou hydratovaný křemičitan hořečnatý v množství 5 až 12 % hmotn. Jako polysacharid typu celulózy lze s výhodou použít mikrocelulózu, polysacharidem typu škrobu je s výhodou kukuřičný škrob a zpracovatelskou přísadou je především mastek.These drawbacks and drawbacks of the prior art inhibitory systems are largely overcome by the tabletable sediment inhibitor for the aqueous systems of the present invention. It is based on the fact that in addition to the inhibitory component based on a mixture of alkali metal phosphates in a total amount of 16 to 23% by weight. contains as cohesive components a cellulose-type polysaccharide in an amount of 25 to 35 wt. and a starch type polysaccharide in an amount of 30 to 35 wt. and a processing additive, preferably hydrated magnesium silicate in an amount of 5 to 12 wt. Preferably, the cellulose-type polysaccharide may be micro-cellulose, the starch-type polysaccharide is preferably corn starch, and the processing additive is primarily talc.

Složeni směsi pro tabletizovatelný inhibitor podle technického řešení zajišťuje díky svým kohezním složkám soudržnost tablet, současně však i jejich rychlou rozpustnost při aplikaci. Přídavkem zpracovatelské přísady (mastku) je podmíněno dosažení hladkého povrchu tablet a umožnění jejich bezproblémové výroby. Forma tablet mimořádně usnadňuje dávkování inhibitoru. Navíc v podobě, v níž účinná složka tvoří pouze kolem 1/5 celkové hmotnosti tablety, je možno v odpovídajícím poměru zvýšit přesnost dávkování. Pravidelnost aplikace tablet inhibitoru obsahujících optimální množství účinné složky pak vede k dosažení očekávaného inhibičního účinku, respektujícího současně v nejvyšší možné míře ekonomické i ekologické faktory.The composition of the tabletizable inhibitor composition according to the invention ensures, due to its cohesive components, the cohesion of the tablets, but also their rapid solubility on application. Addition of a processing additive (talc) makes it possible to achieve a smooth surface of the tablets and enable their smooth production. The tablet form greatly facilitates the dosage of the inhibitor. Moreover, in the form in which the active ingredient constitutes only about 1/5 of the total weight of the tablet, dosage accuracy can be increased accordingly. The regular application of inhibitor tablets containing an optimum amount of active ingredient then results in the expected inhibitory effect, respecting as far as possible economic and ecological factors.

Přiklad provedeni technického řešeníExample of technical solution

V rychloběžné míchačce byla vytvořena směs fosforečnanů alkalických kovů známá z dosavadního stavu techniky. Po vyloučení velkých krystalů pomocí hustého síta byla připravena navážka obsahující: 20 hmotn. d. směsi alkalických fosforečnanů hmotn. d. bukózy (mikrocelulóza) hmotn. d. kukuřičného škrobu hmotn. d. mastku.A mixture of alkali metal phosphates known from the prior art was formed in a high-speed mixer. After separation of the large crystals by means of a dense sieve, a batch containing 20 wt. d. d. bucose (microcellulose) wt. d. corn starch wt. d. talc.

-2CZ 4026 U-2GB 4026 U

Směs byla opět zamíchána v rychloběžné míchačce po dobu 25 s. Po homogenizaci byla směs vsypána do zásobníku tabletovacího stroje a zpracována na tablety o hmotnosti 1,1 g. Následovalo balení tablet a expedice.The mixture was again mixed in a high-speed mixer for 25 s. After homogenization, the mixture was poured into a container of a tabletting machine and processed into 1.1 g tablets.

Claims (2)

NÁROKY NA OCHRANU *,PROTECTION RIGHTS *, 1. Tabletizovatelný inhibitor usazenin pro vodní systémy, v y ’ * značující se tím, že vedle inhibiční složky na r bázi směsi fosforečnanů alkalických kovů v celkovém množstvíTabletizovatelný first deposit inhibitor for aqueous systems, ye '* characterized by the fact that in addition to inhibiting components r based on a mixture of phosphates of alkali metals in a total amount 16 až 23 % hmotn. obsahuje jako kohezní složky polysacharid , typu celulózy v množství 25 až 35 % hmotn., polysacharid typu škrobu v množství 30 až 35 % hmotn. a zpracovatelskou přísadu, zejména hydratovaný křemičitan hořečnatý, v množství 5 až16 to 23 wt. contains as cohesive components a polysaccharide, a cellulose-type in an amount of 25 to 35 wt.%, a starch-type polysaccharide in an amount of 30 to 35 wt. and a processing additive, in particular hydrated magnesium silicate, in an amount of 5 to 10% 12 % hmotn.12 wt. 2. Tabletizovatelný inhibitor usazenin pro vodní systémy podle nároku 1, vyznačující se tím, že obsahuje jako kohezní složky mikrocelulózu v množství 28 až 32 % hmotn. a kukuřičný škrob v množství 32 až 34 % hmotn. a jako zpracovatelskou přísadu mastek v množství 7 až 10 % hmotn.A tabletizable sediment inhibitor for aqueous systems according to claim 1, characterized in that it contains microcellulose as cohesive components in an amount of 28 to 32% by weight. and corn starch in an amount of 32 to 34 wt. and as a processing additive talc in an amount of 7 to 10 wt.
CZ19954417U 1995-09-15 1995-09-15 Tabletted inhibitor of sediments for water systems CZ4026U1 (en)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19954417U CZ4026U1 (en) 1995-09-15 1995-09-15 Tabletted inhibitor of sediments for water systems

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19954417U CZ4026U1 (en) 1995-09-15 1995-09-15 Tabletted inhibitor of sediments for water systems

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ4026U1 true CZ4026U1 (en) 1995-10-25

Family

ID=38753160

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19954417U CZ4026U1 (en) 1995-09-15 1995-09-15 Tabletted inhibitor of sediments for water systems

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ4026U1 (en)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
JP5592252B2 (en) Compositions containing hard ions and gluconates and their use to reduce corrosion and etch
ES2582489T3 (en) Dishwasher composition for use in automatic dishwashing machines and method of using it
US8729006B2 (en) Methods and compositions using sodium carboxymethyl cellulose as scale control agent
CA1180972A (en) Fabric washing process and detergent composition for use therein
JPS60146075A (en) Washing of fiber product
CA1148057A (en) Method and composition to inhibit staining of porcelain surfaces by manganese
EP1214274A1 (en) Method for combating hard water and scale by using algins
CA1148058A (en) Method and composition to inhibit staining of porcelain surfaces by manganese
CZ4026U1 (en) Tabletted inhibitor of sediments for water systems
EP2625257B1 (en) Cleaning efficacy of metal-safe solid for automated instrument processing
JP2010202564A (en) Dichloroisocyanuric acid tablet
US6291411B1 (en) Cleaning of toilet bowls using liquid hypochlorite compositions
JP4605680B2 (en) Tablets that can release active oxygen in water
JP4925300B2 (en) Chlorinated isocyanuric acid tablets
EP0973857B1 (en) Cleaning of toilet bowls using liquid hypochlorite compositions
EP3022280A1 (en) Mild alkaline solid instrument cleaner
JP2005035960A (en) Sliminess-preventing agent
FR2738256A1 (en) Cleaning and disinfecting powder for use in agricultural-food industry
US20130216484A1 (en) Bioenzymatic tablet
JPH10167917A (en) Sliminess inhibitor molded material
JPH10245306A (en) Organic iodine-based slime controller
CA2459247A1 (en) New applications for electrochemically activated solutions and a new economical way of producing these solutions