CZ3993U1 - Elektroinstalační kanál pro povrchové elektrické rozvody - Google Patents

Elektroinstalační kanál pro povrchové elektrické rozvody Download PDF

Info

Publication number
CZ3993U1
CZ3993U1 CZ19954384U CZ438495U CZ3993U1 CZ 3993 U1 CZ3993 U1 CZ 3993U1 CZ 19954384 U CZ19954384 U CZ 19954384U CZ 438495 U CZ438495 U CZ 438495U CZ 3993 U1 CZ3993 U1 CZ 3993U1
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
wiring
wiring duct
walls
grooves
continuous
Prior art date
Application number
CZ19954384U
Other languages
English (en)
Inventor
Jiří Špringer
Original Assignee
Kopos Kolín, A.S.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Kopos Kolín, A.S. filed Critical Kopos Kolín, A.S.
Priority to CZ19954384U priority Critical patent/CZ3993U1/cs
Publication of CZ3993U1 publication Critical patent/CZ3993U1/cs

Links

Landscapes

  • Details Of Indoor Wiring (AREA)

Description

Elektroinstalační kanál pro povrchové elektrické rozvody
Oblast techniky
Technické řešení se týká elektroinstalačního kanálu určeného pro povrchové elektrické rozvody.
Dosavadní stav techniky
Elektroinstalační kanály pro povrchové elektrické rozvody mají dno, dvě boční stěny a jsou uzavřeny víkem, které je svými zahnutými okraji zasunuto do horních tvarovaných okrajů elektroinstalačního kanálu. Na dně elektroinstalačního kanálu je vytvořena podélná drážka, která slouží k uchycení elektroinstalačních krabic pro elektroinstalační přístroje - zásuvky, vypínače, svorkovnice nebo jiné. Protože do takto vytvořených elektroinstalačních kanálů se často umísťují jak silnoproudé rozvody, tak slaboproudé rozvody jako počítačové, zabezpečovací, sdělovací a jiné, je nutno tyto rozvody od sebe odstínit. Jinak by docházelo k nežádoucímu ovlivňování slaboproudých rozvodů od silnoproudých. Z toho důvodu se do elektroinstalačních kanálů vkládají vnitřní kanály menšího průřezu, do kterých se ukládají silnoproudé rozvody. Tento vnitřní kanál je také uzavřen vlastním víkem. Uvnitř elektroinstalačního kanálu je vnitřní kanál fixován pomocí různých výčnělků na stěnách a dnu elektroinstalačního kanálu, případně příček.
Popsané známé provedení elektroinstalačního kanálu má hlavní nevýhodu ve složitější a časově náročnější montáži elektrických rozvodů do něho, protože do elektroinstalačního kanálu se nejprve uloží vnitřní kanál, pak se do něho vloží silnoproudé rozvody a uzavře se víkem. Po instalaci slaboproudých rozvodů se uzavře příslušným víkem elektroinstalační kanál. Další nevýhoda spočívá v tom, že v dotykových plochách vnitřního kanálu s elektroinstalačním kanálem je zbytečně dvojitá stěna, což představuje větší materiálové náklady.
Podstata technického řešení
Uvedené nedostatky v podstatné míře odstraňuje elektroinstalační kanál pro povrchové elektrické rozvody, uzavíratelný víkem a mající boční stěny a dno, které je opatřeno prostředky pro uchycení elektroinstalačních krabic podle technického řešení, jehož podstata spočívá v tom, že na dně elektroinstalačního kanálu jsou vytvořeny dvě spolu rovnoběžné průběžné drážky, probíhající v podélném směru elektroinstalačního kanálu a že prostředky pro uchycení elektroinstalačních krabic jsou uspořádány mezi těmito průběžnými drážkami. V průběžných drážkách mohou být uspořádány dolní části stěn stínícího tunelu. Prostředky pro uchycení elektroinstalačních krabic jsou výhodně tvořeny stěnami podélné drážky rovnoběžné s průběžnými drážkami, přičemž uvedené stěny vystupují ze dna elektroinstalačního kanálu. Každá průběžná drážka má dvě stěny vystupující ze dna elektroinstalačního kanálu. Dolní části stěn stínícího tunelu mají průřez odpovídající průřezu průběžných drážek. Stěny průběžných drážek mají na horních koncích proti sobě směřující lemy a pod těmito lemy mají průběžné drážky výhodně kruhový průřez, jehož průměr, který je větší než
-1CZ 3993 U šířka mezery mezi lemy, odpovídá průměru kruhového průřezu dolní části stěny stínícího tunelu. Šířka mezery mezi lemy průběžné drážky odpovídá tloušťce stěny stínícího tunelu.
Elektroinstalační kanál podle technického řešení zjednodušuje montáž elektrických rozvodů tím, že montáž vnitřního kanálu, včetně vkládání jeho víka, je nahrazena jednoduchým vložením stínícího tunelu. Tento elektroinstalační kanál nemá nikde zbytečně dvojité stěny, takže vzhledem ke známým provedením minimalizuje množství materiálu, ze kterého je vyroben.
Přehled obrázků na výkresech
Příklad elektroinstalačního kanálu podle technického řešení je znázorněn na připojených výkresech, kde obr. 1 představuje příčný řez elektroinstalačním kanálem zobrazeným v axonometrickém pohledu a obr. 2a, 2b a 2c v detailu v řezech průběžnou drážku a dolní část stěny stínícího tunelu v poloze před vložením, při vkládání a po vložení do průběžné drážky.
Přiklad provedeni technického řešeni
Elektroinstalační kanál 1 pro povrchové elektrické rozvody má boční stěny a dno 11. Boční stěny přecházejí nahoře do horních tvarovaných okrajů £3, do nichž jsou vloženy zahnuté okraje 21 víka 2, kterým se elektroinstalační kanál £ uzavírá. Horní tvarované okraje 13 a zahnuté okraje 21 fixují víko 2. v uzavřené poloze a zároveň umožňují v případě potřeby jeho snadné vyjmutí i zpětné vložení. Elektroinstalační kanál £ je upevněn běžným způsobem na parapetu 4. Může být samozřejmě upevněn dle potřeby i na jiných částech zdí, případně na předem namontovaných podpěrách.
Na dně 11 elektroinstalačního kanálu 1 jsou uspořádány prostředky 12 pro uchycení neznázorněných elektroinstalačních krabic do elektroinstalačního kanálu 1. Tyto prostředky 12 jsou představovány stěnami podélné drážky vystupujícími ze dna 11 a probíhajícími v podélném směru elektroinstalačního kanálu £. To umožňuje uchytit elektroinstalační krabice v kterémkoliv místě podle potřeby. Prostředky 12 pro uchycení elektroinstalačních krabic mohou být v rámci technického řešení vytvořeny i v jiné podobě, např. jako žebro průřezu T a podobně. To je samozřejmě dáno konstrukcí upevňovacích prvků na elektroinstalační krabici.
Na každé straně od prostředků 12 pro uchycení elektroinstalačních krabic je na dně 11 vytvořena jedna průběžná drážka 14. Tyto průběžné drážky 14 probíhají v podélném směru elektroinstalačního kanálu 1 rovnoběžně se stěnami podélné drážky tvořícími prostředky 12 pro uchycení elektroinstalačních krabic. Každá průběžná drážka 14 má dvě ze dna 11 vystupující stěny 15, které mají na horních koncích proti sobě směřující lemy £6. Pod lemy 16 mají průběžné drážky 14 kruhový průřez 17. Průměr kruhového průřezu 17 je větší než šířka mezery mezi lemy 16. Přitom šířka mezery mezi lemy 16 odpovídá tloušťce stěny stínícího tunelu £, který je dolními částmi svých stěn vložen do průběžných drážek 14. Dolní části stěn stínícího tunelu £ mají kruhový průřez 31, jehož průměr odpovídá průměru kruhového průřezu 17 průběžných drážek 14. V rámci technického řešení jsou možné i jiné tvary průřezů dol-2CZ 3993 U nich částí stěn stínícího tunelu χ a průběžných drážek 14, např. čtvercové průřezy, jejichž strany svírají s rovinou dna 11 elektroinstalačního kanálu 1 úhel 45°.
Dno 11, boční stěny s horními tvarovanými okraji 13. prostředky 12 pro uchycení elektroinstalačních krabic a stěny 15 průběžných drážek 14 tvoří jeden celistvý díl - elektroinstalační kanál 1 - vyrobený z vhodné umělé hmoty protlačováním příslušným profilem.
Montáž stínícího tunelu χ do elektroinstalačního kanálu 1 je znázorněna na obr. 2a, 2b a 2c. Obr. 2a představuje dolní část stěny stínícího tunelu χ a průběžnou drážku 14 před montáží. Obr. 2b představuje průchod kruhového průřezu 31 dolní části stěny stínícího tunelu χ mezerou mezi lemy 16 stěn 15 průběžné drážky 14. Kruhový průřez 31 je zasouván směrem P do průběžné drážky 14, přičemž odtlačuje stěny 15 ve směrech 0·^ a 02 od sebe. Obr.
2c potom znázorňuje kruhový průřez 31 již v kruhovém průřezu 17 průběžné drážky 14.. Stěny 15 zaujímají opět původní polohu podle obr. 2a, čímž je stínící tunel χ fixován. Přitom lemy 16 stěn 15 průběžné drážky 14 svírají mezi sebou stěnu stínícího tunelu χ. Opačným způsobem, t.j. vytažením, je možná demontáž stínícího tunelu χ.
Stínící tunel 3 zhotovený z vhodné izolační hmoty odděluje silnoproudé kabely 5 od slaboproudých kabelů 6 a brání tak ovlivňování slaboproudých kabelů 6 od silnoproudých kabelů 5, jsou-li tyto pod proudem. Stínící tunel χ je v místech, kde jsou v elektroinstalačním kanálu 1 upevněny elektroinstalační krabice, ukončen a pokračuje opět až za elektroinstalační krabicí.
Elektroinstalační kanál 1 lze použít i bez stínícího tunelu X, t.j. např. pro rozvod pouze slaboproudých kabelů 6, nebo pouze silnoproudých kabelů 5. Stínící tunel X umožňuje i to, že při opravách ve slaboproudých rozvodech není nutno odpojit silnoproudý rozvod od zdroje, protože silnoproudé kabely 5 jsou po demontáži víka 2 zakryty stínícím tunelem χ. V průběžných drážkách 14 > je možno upevnit i jiné díly, např. různé oddělovací přepážky pro rozlišení různých rozvodů.
k
Průmyslová využitelnost
Elektroinstalační kanál podle technického řešení je určen pro povrchové elektrické rozvody, zejména v budovách, přičemž v něm mohou být společně umístěny jak silnoproudé tak slaboproudé rozvody.

Claims (8)

  1. NÁROKY NA OCHRANU
    1. Elektroinstalační kanál pro povrchové elektrické rozvody, uzavíratelný víkem a mající boční stěny a dno, které je opatřeno prostředky pro uchycení elektroinstalačních krabic, vyzná čující se tím, že na dně (11) elektroinstalačního kanálu (1) jsou vytvořeny dvě spolu rovnoběžné průběžné drážky (14), probíhající v podélném směru elektroinstalačního kanálu (1) a že prostředky (12) pro uchycení elektroinstalačních krabic jsou uspořádány mezi těmito průběžnými drážkami (14).
  2. 2. Elektroinstalační kanál podle nároku 1, vyznačující se tím, že v průběžných drážkách (14) jsou uspořádány dolní části stěn stínícího tunelu (3).
  3. 3. Elektroinstalační kanál podle nároku 1, vyznačující se tím, že prostředky (12) pro uchycení elektroinstalačních krabic jsou tvořeny stěnami podélné drážky rovnoběžné s průběžnými drážkami (14), přičemž uvedené stěny vystupují ze dna (11) elektroinstalačního kanálu (1).
  4. 4. Elektroinstalační kanál podle nároku 1, vyznačující se tím, že každá průběžná drážka (14) má dvě stěny (15) vystupující ze dna (11) elektroinstalačního kanálu (1).
  5. 5. Elektroinstalační kanál podle nároku 2, vyznačující se tím, že dolní části stěn stínícího tunelu (3) mají průřez odpovídající průřezu průběžných drážek (14).
  6. 6. Elektroinstalační kanál podle nároku 4, vyznačující se tím, že stěny (15) průběžných drážek (14) mají’ na horních koncích proti sobě směřující lemy (16).
  7. 7. Elektroinstalační kanál podle nároku 6, vyznačující se tím, že pod lemy (16) mají průběžné drážky (14) kruhový průřez (17), jehož průměr, který je větší než šířka mezery mezi lemy (16), odpovídá průměru kruhového průřezu (31) dolní části stěny stínícího tunelu (3).
  8. 8. Elektroinstalační kanál podle nároku 7, vyznačující se tím, že šířka mezery mezi lemy (16) průběžné drážky (14) odpovídá tloušťce stěny stínícího tunelu (3).
CZ19954384U 1995-09-08 1995-09-08 Elektroinstalační kanál pro povrchové elektrické rozvody CZ3993U1 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19954384U CZ3993U1 (cs) 1995-09-08 1995-09-08 Elektroinstalační kanál pro povrchové elektrické rozvody

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19954384U CZ3993U1 (cs) 1995-09-08 1995-09-08 Elektroinstalační kanál pro povrchové elektrické rozvody

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ3993U1 true CZ3993U1 (cs) 1995-10-12

Family

ID=38753128

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19954384U CZ3993U1 (cs) 1995-09-08 1995-09-08 Elektroinstalační kanál pro povrchové elektrické rozvody

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ3993U1 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US6395981B1 (en) Multiple gang junction box assembly with electrical arcing isolation between compartments
CA2003610C (en) Power pole wiring chamber
US3403220A (en) Cable guiding channel
US3018320A (en) Electricity distributing conduit apparatus
US6576835B1 (en) Multiple gang junction box assembly with multiple wire clamping devices
CA1231426A (en) Dielectric junction box with quick connect wire terminals
US4373111A (en) Service poles
US6566600B1 (en) Multiple gang junction box assembly with separate lockable divider panels
MX2014002516A (es) Sistema y metodo para porporcionar puntos de acceso discretos en un conducto para barra colectora.
CN110690674B (zh) 一种方便布线的缆线槽
CZ3993U1 (cs) Elektroinstalační kanál pro povrchové elektrické rozvody
ES2056445T3 (es) Medios de fijacion.
EP0161226A2 (en) Installation duct and mounting bracket therefor
RU2314615C1 (ru) Короб для прокладки проводов и кабелей (варианты)
US3745229A (en) Duct and electrical connector assembly
GB2421122A (en) Multiple compartment cable trunk with cover and socket mounting box.
FI105586B (fi) Kaapelointia helpottava kaapelikouru
GB2289292A (en) Skirting for running cables and for receiving electrical fittings
EP1474855B1 (en) Housing for prefabricated electrical conductors
US1795062A (en) Conduit box
US3624318A (en) Current supply arrangements for mobile load devices
JPS5934040Y2 (ja) 回路しや断器の端子カバ−
SK106894A3 (en) Instalating channel
EP0680126B1 (de) Einbaudose
FI85924B (fi) Installationskanal.