CZ398799A3 - Prostředky na barvení vlasů a jejich použití - Google Patents

Prostředky na barvení vlasů a jejich použití Download PDF

Info

Publication number
CZ398799A3
CZ398799A3 CZ19993987A CZ398799A CZ398799A3 CZ 398799 A3 CZ398799 A3 CZ 398799A3 CZ 19993987 A CZ19993987 A CZ 19993987A CZ 398799 A CZ398799 A CZ 398799A CZ 398799 A3 CZ398799 A3 CZ 398799A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
hair
group
composition according
agents
coloring composition
Prior art date
Application number
CZ19993987A
Other languages
English (en)
Inventor
Dominic Pratt
Original Assignee
The Procter & Gamble Company
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by The Procter & Gamble Company filed Critical The Procter & Gamble Company
Priority to CZ19993987A priority Critical patent/CZ398799A3/cs
Publication of CZ398799A3 publication Critical patent/CZ398799A3/cs

Links

Landscapes

  • Cosmetics (AREA)

Abstract

Poskytují se prostředky na barvení vlasů, které obsahují (i) jeden nebo několik vyvíječů, vybraných ze skupiny aminoaromatických systémů, schopných být oxidovány, a potombýt podrobeny prostému elektrofilnímu ataku, a (ii) jedno nebo několik spojovacích činidel, vybraných ze (A) skupiny fepolů a naftolů majících odstupující skupinu v para poloze vůčihydroxylové skupině, (B) skupiny 1,3-diketonů obsahujících skupinu (a), v nížZje aktivní odstupující skupina, a (C) skupiny sloučenin obsahujících skupinu (b), v nížZje aktivní odstupující skupina aXje aktivní odstupující skupina nebo neodstupující substituent, kdy za přítomnosti oxidačního činidlajeden nebo každž vyvíječ reaguje sjedním nebo s každým spojovacímčinidlemv podstatě pouze v polozemající aktivní odstupující skupinu Z a, pokudje aktivní odstupující skupina X, a (iii) antioxidant. Při použití antioxidantu s uvedenými barvicími činidly se dociluje dobré rezistence vůči blednutí. Za použití těchto barvicích činidelje poskytnuto také balení, způsob a systémna barvení vlasů.

Description

Vynález se týká nových prostředků na barvení vlasů a způsobů použití těchto
Μ» o prostředků při způsobech barvení vlasů.
Dosavadní stav techniky
Existují velmi dobře známé prostředky, které poskytují různé barvy vlasům pomocí barvení, jež se používají buď ke změnění přirozené barvy vlasů a/nebo k zakrytí šedivých vlasů. Takové prostředky obsahují rozmanité aromatické sloučeniny, obecně známé jako vyvíječe (také známé jako prekurzory nebo primární meziprodukty), spolu s různými jinými aromatickými sloučeninami, obecně známými jako spojovací činidla. Jsou označovány jako oxidační činidla na barvení vlasů, neboť potřebují ke vzniku barvy oxidační činidlo.
Vyvíječe jsou obecně 1,4-disubstituované benzenové sloučeniny, nejčastěji 1,4diaminobenzenové sloučeniny, a spojovací činidla mohou být také disubstituované benzenové sloučeniny, jako jsou 1,3-disubstituované benzenové sloučeniny. Rozpětí strukturních vzorců u spojovacích činidel je mnohem širší a rozmanitější než je tomu u * vyvíječů.
Při vlastním používání se sloučeniny podrobují působení oxidačních podmínek,
M za nichž dochází k reakci vyvíječů a spojovacích činidel za vzniku barvy. Obecně se předpokládá, že se tento proces odehrává postupně po dílčích krocích, při nichž se molekuly vyvíječe aktivují pomocí oxidace a reagují se spojovacími činidly za vzniku reaktivních dimerů. Ty pak dále pokračují v reakci za vzniku barevných trimerů, které již dále nereagují. Předpokládá se, že monomerní vyvíječe a spojovací činidla, a při menším obsahu dimerů, difundují do pramene vlasů v průběhu reakce, která je dost pomalá. Když jsou uvnitř pramene vlasů, reagují dimery dále za vzniku trimerů, které jsou příliš velké na to, aby difundovaly snadno ven a tedy zůstanou zadržené uvnitř a zbarvují vlasy.
• · · ···· 4···
444· · · · · · · • 44 · ········
Standardní produkty běžně obsahují několik různých vyvíječů a několik různých spojovacích činidel, například až 5 vyvíječů a 5 nebo více spojovacích činidel. Obecně se považuje za přijatelné, že se k tomu, aby byl dosažen plný objem barevnosti, je zapotřebí 10 až 12 různých komponent.
Bohužel tento systém, ačkoli je účinný a komerčně úspěšný, má mnoho různých nedostatků.
Především vyvíječe spolu často navzájem reagují a reagují i se spojovacími činidly a reaktivní dimery mohou reagovat s vyvíječi a se spojovacími činidly. Chemická podstata reakce je tedy těžko definovatelná a nelze tedy předpovědět s rozhodující přesností, jaké sloučeniny budou přítomny ve vlasu na konci reakce při níž dochází ke vzniku barvy (barevné reakce). Přesné složení barevných molekul, vzniklých ve vlasu se může lišit od jednoho způsobu k druhému způsobu, a to podle převážně panujících podmínek. Proto se na konci získané barvy mohou velmi lišit při jednotlivých aplikacích.
Závažnějším nedostatkem je blednutí barvy během času. Spolupůsobící faktor při blednutí je nedostatečná stálobarevnost při mytí. Utvořené trimerní barevné molekuly mají tendenci být rozpustné ve vodě a v jiných rozpouštědlech. Následně pak mají tendenci se vyluhovat z vlasů po opakovaném mytí vlasů a aplikování například laků na vlasy a jiných výrobků pro péči o vlasy. To vede k postupnému blednutí nebo změně aplikované barvy. Působení jiných faktorů, jako je ultrafialové světlo, česání a pocení ovlivňuje barvu také.
To je tedy problém, který existuje u komerčních výrobků po řadu let a který nebyl zatím vyřešen.
Další problém vyplývá ze skutečnosti, že oxidační reakce sestává ze dvou kroků. Tudíž musí být v prostředku na barvení vlasů oxidační činidlo dostačující k indukování dvou oxidačních kroků. Přítomnost velkého množství oxidačního činidla může mít nežádoucí účinek na kůži a na vlasy.
GB 1,025,916 popisuje jisté vyvíječe a spojovací činidla různých typů. Popisuje vyvíječe, jimiž jsou Ν,Ν-disubstituované fenylendiaminové deriváty. Jsou uvedeny tři skupiny spojovacích činidel. Určitá uvedená spojovací činidla na bázi fenolu jsou určena pro poskytnutí modré barvy, určité uvedené deriváty R-CO-CH2-COR jsou určeny pro poskytnutí žluté barvy a určité uvedené pyrazolové deriváty jsou určeny pro poskytnutí červené barvy.
Tyto kombinace jsou výhodné v tom, že vyvíječe samy o sobe nereagují a mohou reagovat s jiným vyvíječem pouze jedním způsobem, takže finální chemické vlastnosti daného barviva lze přesně charakterizovat a jsou vysoce předpověditelné.
• · » · · · » · · · ·· · ···
GB 1,025,916 popisuje smíšené dvojice spojovacích činidel, například červená s modrou, modrá se žlutou, atd., a tak se získávají odstíny mezi jednotlivými barvami, jež by bylo možné získat s každým ze dvou spojovacích činidel použitým individuálně.
Tento dokument popisuje rozmanité příklady barvení vlasů ze použití objevených vyvíječů a spojovacích činidel. V některých případech jsou aplikovány vyvíječe, nechají se působit po určité časové období, poté následuje aplikování spojovacího činidla, jež se také ponechá působit po určité časové období a pak následuje aplikování oxidačního činidla.
Ve většině příkladů je uveden smíšený vyvíječ, spojovací činidlo a směs na vlasy. Ponechá se působit po určité časové období, obvykle po dobu 20 minut, a vlasy se opláchnou. Tento naposled uvedený způsob je standardní způsob aplikování v současné době dostupných barev na vlasy obsahujících oxidační barvicí činidla na vlasy. Ta jsou běžně dodávána v baleních, obsahujících dvě tuby. Jedna obsahuje vyvíječe a spojovací činidla a druhá obsahuje oxidační činidlo. Ty se spolu smíchají před vlastní aplikací směsi na vlasy.
Zjistili jsme, že tento naposled uvedený způsob, pokud se aplikuje tak, jak je popsáno v GB 1,025,916, vede k velmi slabé stálobarevnosti při mytí a také resistenci vůči blednutí. Aplikované barvicí látky mají tendenci k rychlému odmývání z vlasů.
Nejsme si vědomi toho, že by systém tohoto typu, jak je popsaný v GB 1,025,916, byl komercionalizován.
Bylo by žádoucí poskytnout systém na barvení vlasů, kde by získaná finální barva byla předpověditelná a kontrolovatelná, ale která by také dávala zlepšení, týkající se dlouhodobé stálobarevnosti při mytí a rezistenci vůči blednutí.
Podstata vynálezu
Podle prvního aspektu tohoto vynálezu se poskytuje prostředek na barvení vlasů, který obsahuje (i) jeden nebo několik vyvíječů, vybraných ze skupiny aminoaromatických systémů, schopných být oxidovány a potom být podrobeny prostému elektrofilnímu ataku, a (ii) jedno nebo několik spojovacích činidel, vybraných ze:
( A ) skupiny fenolů a naftolů majících odstupující skupinu v para poloze vůči hydroxylové skupině, ·· · ··· ( B ) skupiny 1,3-diketonů obsahujících skupinu
kde Z je aktivní odstupující skupina, a ( C ) skupiny sloučenin obsahujících skupinu
N kde Z je aktivní odstupující skupina a X je aktivní odstupující skupina nebo neodstupující substituent, takže za přítomnosti oxidačního činidla jeden nebo každý vyvíječ reaguje s jedním nebo každým spojovacím činidlem v podstatě pouze v poloze mající aktivní odstupující skupinu Z a, pokud X je aktivní odstupující skupina, X, a (iii) antioxidant.
Podle tohoto vynálezu je vyvíječ amino aromatická sloučenina mající takovou strukturu, že je schopná být oxidována nějakým oxidačním činidlem. Tato struktura je také taková, že umožňuje, aby oxidovaný vyvíječ byl schopen podrobení se elektrofilnímu ataku jinou molekulou. Jinými slovy, vyvíječ má takovou strukturu, že je možná reakce v podstatě pouze v jedné poloze; obvykle je to amin. Mezi vhodné vyvíječe tohoto typu patří aminoaromatické systémy, v nichž je jen jedna primární aminová skupina, kde dochází k reakci, jiná aminová skupina nebo jiné reaktivní skupiny jsou chráněny blokujícími substituenty.
U třech definovaných typů spojovacích činidel tedy platí, že za přítomnosti oxidačního činidla dochází k reagování větší části spojovacího činidla s vyvíječem v pouze jedné poloze a tudíž se tvoří pouze jeden výsledný barevný dimer. Jistá spojovací činidla typu skupiny ( C ), mající přídavnou aktivní odstupující skupinu X, také reagují v poloze X za vzniku samotného výsledného barevného trimeru. V tomto případě se z tohoto spojovacího činidla tvoří také pouze jeden typ finální barevné molekuly. Definovaný vyvíječ také reaguje pouze v jedné poloze.
• · · · • ·
Podle našeho mínění dochází ke vzniku barvy reakcí jedné nebo dvou molekul vyvíječe s jednou molekulou spojovacího činidla za vzniku barevného dimeru nebo trimeru. Tyto dimery a trimery nejsou reaktivní a tedy nedochází k dalším reakcím. Následkem toho je utvořená barva neobyčejně účinná. Navíc jsou vzniklé barevné molekuly velmi čisté. Se znalostí molekul vyvíječe a spojovacího činidla, jež jsou přítomny vreakčním systému, lze předpovídat podrobně a přesně finální složení barevných molekul, a odtud celkovou získanou finální barvu.To jsou významné výhody v porovnání se standardními oxidačními barvicími systémy.
Dále pak mají vzniklé barevné molekuly výrazně sníženou vodorozpustnost ve vlasech v porovnání s trimery, jež se tvoří ve standardních oxidačních barvicích systémech, které pomáhají k dosažení zlepšené stálobarevnosti při mytí.
Navíc jsme zjistili, že inkluze antioxidantu v daném prostředku dramaticky zvyšuje stálobarevnost při mytí a rezistenci vůči blednutí u výsledné barvy, zejména v porovnání se systémy, popsanými v GB 1,025,916. Je překvapující, že se také zlepšuje počáteční absorpce barvy ve vlasech.
Zjistili jsme, že reakce mezi definovaným vyvíječem a definovanými spojovacími činidly je potenciálně velmi rychlá a účinná. Podle našeho názoru tato rychlá reakce, pokud není kontrolována a řízena, může vést k tomu, že větší část molekul vyvíječe a spojovacího činidla reaguje dříve, než má významná část možnost difundovat do vlasu. Následně pak dochází k tomu, že se barevné molekuly tvoří na vnějším povrchu vlasu. Tyto molekuly jsou příliš velké a mají tedy sklon ktomu, aby nedifundovaly do vlasu. Jsou proto vysoce náchylné k tomu, aby byly smyty nebo jinak odstraněny. Podle nás je inkluze antioxidantů pomalá při jinak rychlé reakci a umožňuje difúzi molekul vyvíječe a spojovacího činidla do vlasu před reakcí, takže se barevné dimery tvoří uvnitř vlasu a jsou tedy absorbovány.
Zjistili jsme, že tento efekt je zvláště překvapivý z hlediska faktu, že je známé, že se dodávají složky na barvení vlasů v oddělených tubách, z nichž jedna obsahuje oxidační činidlo a jedna obsahuje směs vyvíječů a spojovacích činidel běžného oxidačního typu, přičemž obsahuje malá množství antioxidantu pro dodání stability při skladování. Nicméně však přítomnost nebo nepřítomnost antioxidantů nezpůsobuje žádný rozdíl vzhledem ke stálobarevnosti při mytí u barev, získaných pomocí standardních oxidačních způsobů. To je pouze u nárokovaných kombinací vyvíječe a spojovacího činidla, kde jsme zjistili, že antioxidant má významný vliv na zlepšení stálobarevnosti při mytí.
Některé vhodné molekuly spojovacího činidla ze skupiny (A), (B)a(C) jsou známé v oblasti fotografování, jako i některé vyvíječe. Když reagují s molekulou vyvíječe spojovací činidla skupiny ( A ), dávají sytě modrou (kyanovou) barvu, spojovací činidla skupiny ( B ) dávají žlutou barvu a spojovací činidla skupiny ( C ) dávají fuchsinovou barvu.
Každé spojovací činidlo obsahuje část specifického vzorce, který je takový, že má aktivní odstupující skupinu Z v definovaném místě. Pod pojmem „aktivní odstupující skupina“ se rozumí jakákoli skupina, která má být odstraněna (za podmínek nejobvykleji panujících v průběhu způsobu barvení vlasů) tak, že vyvíječ reaguje v tomto místě molekuly spojovacího činidla. Vazba, tvořící se mezi molekulou spojovacího činidla a vyvíječe, tedy vzniká v místě aktivní odstupující skupiny. Mezi aktivní odstupující skupiny patří například H, PhO, Cl, Br, alkoxy (RO) jako je fenoxy PhO, a RS-, kde R je alkyl nebo aryl, ale je možné použít jakoukoli odstupující skupinu, která odstupuje během reakce tak, že umožňuje utvoření vazby mezi vyvíječem a spojovacím činidlem.
Spojovací činidla ( A ) dávají sytě modrou (kyanovou) barvu. Zvláštní odstíny nebo intenzita barvy se může měnit se změnami substituentů v molekule fenolu nebo naftolu. Aktivní odstupující skupina je zde v poloze para vůči skupině OH. Může jít o aktivní proton, tj. aromatický kruh je nesubstituován v poloze para a jiné substituenty na tomto kruhu nejsou takové, aby redukovaly reaktivitu v této poloze.
Obecná spojovací činidla skupiny ( A) mají obecný vzorec I:
(I)
R4 *· kde Z je H nebo jiná aktivní odstupující skupina. Výhodné je, když Z je H.
R1, R2, R3 a R4 jsou nezávisle H, OH, -CO2H, -CO2R, F, Cl, Br, -CN, -NO2-, CF?, cykloalkyl, alkenyl, cykloalkenyl, aryl, alkaryl, aralkyl, -NH2, -NHR, -NHCOR, dále -NR2, -NHCOR, -R'NHCOR, -CONHR, R'CONHR, -ROH, -SO2R, SO2NHR, dále -R'SO2R, -R'SO2NHR, -SO3H, -OR, -ROR nebo -COR, přičemž zde R znamená H, alkyl, cykloalkyl, alkenyl, cykloalkenyl, aryl, alkaryl nebo aralkyl, a R' znamená alkylen, alkenylen, cykloalkylen, cykloalkenylen, arylen, alkarylen nebo aralkylen, nebo substituované verze kteréhokoli ze zde uvedených. Kromě toho R1 a R2 mohou dohromady tvořit substituovanou nebo nesubstituovanou cykloalkylovou, cykloalkenylovou nebo arylovou skupinu. Mezi substituující skupiny patří například OH, -OR, Cl, Br, F, -CO2H, -CO2R, -NH2 a -COR.
·©··· · ·· ·· ··· ···· © ···· · · ···· • · · · ······©· • · · · · ·
V tomto popisu, pokud není uvedeno jinak, alkyl a alkenyl jsou obvykle Ci-C8, často C1-C4, cykloalkyl a cykloalkenyl jsou obvykle Cs-Cs, Často C6, aryl nebo ar- je obvykle fenyl nebo naftyl a alk-část v alkarylu je obvykle CrC6, často C1-C4.
Pro spojovací činidlo skupiny ( A ) je výhodné, když R1, R2, R3 nebo R4 je alkyl, který je vybraný ze skupiny, kterou tvoří methyl, ethyl, n-propyl, isopropyl a terc.butyl. Když R je alkyl, je výhodné, je-li vybrán z uvedených skupin a když R' je alkylen, je výhodné, když je odvozen z uvedených skupin.
Substituenty R1 a R2 mohou tvořit druhý benzenový kruh , takže spojovací činidlo ( A ) je derivát naftolů obecného vzorce II:
V tomto případě R3 a R4jsou s výhodou H a vyvíječ je a-naftol.
U jiných vhodných spojovacích činidel skupiny ( A ) obecného vzorce II, R4 je HaR3je:
O
Vhodná spojovací činidla skupiny ( A ) jsou ta, která mají obecný vzorec III nebo IV:
Z
Spojovací činidlo skupiny (A) může být naftol, který nemá žádné solubilizující substituenty (jiné než Z), zvláště nemá žádné substituenty -COOH nebo -OH. Naftoly jsou s výhodou nesubstituované.
Zjistili jsme, že spojovací činidla uvedeného obecného vzorce II, zejména když R3 a R4jsou H, a zejména když Z je H, mají zvláště výhodnou kombinaci vlastností, týkající se zlepšení stálobarevnosti při mytí, přitom dovolují rychlé barvení, když byly vlasy barvené a poškozené, například trvalou nebo odbarvením. Podle našeho názoru je to tím, že jejich molekuly mají takovou strukturu, že jako monomery jsou dosti malých rozměrů, aby mohly snadno difundovat do vlasu (který, pokud je poškozený je tím více porézní), ale jako dimery jsou zachyceny a uvězněny uvnitř vlasu. Navíc je jejich rozpustnost ve vodě dosti nízká, takže se snadno neodstraňují při mytí (odmýváním) během dalších způsobů ošetřování vlasů.
Výhodná spojovací činidla mají obecný vzorec I, ve kterém R1, R2, R3 a R4 jsou nezávisle vybrány ze skupiny, kterou tvoří OH, H, methyl, ethyl, n-propyl, isopropyl, terc.butyl, NH2, -CO2H a -COR. U těchto výhodných spojovacích činidel skupiny ( A) Z znamená H.
Výhodným spojovacím činidlem tohoto výhodného typuje 3-aminofenol.
Zjistili jsme, že tato výhodná spojovací činidla prokazují zvláště dobré vlastnosti u poškozených vlasů. Prokazují dobrou absorpci barvy a dobrou stálobarevnost při mytí.
U všech výše uvedených obecných vzorců znamená Z jakoukoli aktivní odstupující skupinu. Vhodná je například H, PhO, Cl a Br, avšak mohou být použity jakékoli jiné skupiny, které reagují podobně (za podmínek reakcí při barvení vlasů). Pokud Z je PhO, Cl nebo Br, reaktivita daného spojovacího činidla může mít tendenci ke zvyšování v porovnání se spojovacími činidly, v nichž Z je H.
V jakémkoli z výše uvedených obecných vzorců, pokud není uvedeno jinak, mohou definované skupiny také obsahovat jakýkoli neinterferující substituent, tedy to • · · •·4 444
44 může být jakákoli skupina, která nebrání spojovací reakci mezi vyvíječem a spojovacím činidlem. Zejména může být substituována fenylová a naftylová skupina. Mezi vhodné neinterferující substituenty patří CO2H, CH3, SO2, NHCH3, SO3H, Ci_3 alkyl jako je ethyl nebo propyl a CONHR, kde R je s výhodou Ci.3 alkyl. Substituent alkyl a CONHR má tu výhodou, že rozpustnost finální barevné molekuly je snížena. Fenylové skupiny smi obsahovat jeden nebo několik substituentů, které jsou stejné nebo se liší. Pokud jsou fenylové skupiny substituované, je výhodná mono substituce. Výhodné jsou nesubstituované skupiny, pokud není uvedeno jinak.
Žlutá spojovací činidla ( B ) obsahují 1,3-diketonovou skupinu
v níž Z je aktivní odstupující skupina. Obvykle mají obecný vzorec V:
kde R5 a R6 znamenají nezávisle H, alkyl, cykloalkyl, alkenyl, cykloalkenyi, aryl, alkaryl, aralkyl, -R'NHCOR, R'CONHR, -ROH, -R'SO2R, -R'CO2NHR, dále pak -NHCOR, -NR2, -NHR, -NH2, -ROR a -OR. V těchto skupinách může R být H, alkyl, cykloalkyl, alkenyl, cykloalkenyi, aryl, alkaryl nebo aralkyl a R' je alkylen, cykloalkylen, alkenylen, cykloalkenylen, arylen, alkarylen nebo aralkylen. U kteréhokoli z nich mohou být použity substituované verze. Mezi vhodné substituenty patří OH, -OR, Cl, Br, F, -CO2H, -CO2R, -NH2 a -COR.
U zvláště výhodných vzorců obsahuje alespoň jeden z R5 a R6 arylovou skupinu.
Některá spojovací činidla skupiny (B ) mají obecný vzorec VI:
O O
Γ7 (VI)
9 999 · 99 99 99
9 »9 99 9999
9999 9 9 9999 • 999 99 «99 ···
9 9 9 9 ·
999 999 999 9*99 9· 99
V tomto vzorci R5 může být například methyl, fenyl, terc.butyl nebo N(CH3)CH2CH2OH. Když R5 je terc.butyl, výhodnost se zvyšuje díky skutečnosti, že produkovaný barevný dimer má zvláště dobrou rezistenci vůči poškození světlem. R5 může být také fenyl. Ve vzorci VI to může být výhodné, a to když N-fenyl neobsahuje substituenty umožňující rozpustnost. Zvláště pak je výhodné, když neobsahuje substituenty -COOH nebo -OH. Je výhodné, pokud není N-fenyl substituován. Ve vzorci, kde R3 je také fenyl může být výhodné, když je R5 fenyl nemající substituenty umožňující rozpustnost, zejména pak, nemá-li -COOH a -OH substituenty a nejvýhodnější je, je-li nesubstituovaný.
Zjistili jsme, že spojovací činidla obecného vzorce VI mají zvláště výhodnou kombinaci vlastností, pokud se týká zlepšené stálobarevnosti vůči mytí, přičemž dovolují rychlé barvení, zejména poškozených vlasů. Podle našeho názoru je to tím, že jejich molekuly mají takovou strukturu, že jako monomery jsou dosti malé, aby mohly difundovat do porézních poškozených vlasů, ale jako dimery jsou zachycovány a uvězněny ve vlasu. Dále pak je jejich rozpustnost je taková, že je není snadné vymýt z vlasů při následujících způsobech ošetřování vlasů.
V jiných výhodných spojovacích činidlech skupiny ( B ) je R5 methyl, ethyl, npropyl, isopropyl, terc.butyl nebo fenyl (zvláště pak methyl) a R6 je NH2, kde R skupiny jsou stejné nebo odlišné a může to být R tak, jak je výše uvedeno, zejména pak methyl, ethyl, n-propyl, isopropyl, terc.butyl nebo fenyl (zvláště pak ethyl).
V jiných výhodných spojovacích činidlech (B ) R5 a R6 zamenají nezávisle alkyl s krátkým řetězcem; (Ci_4) alkyl jako je methyl, ethyl, isopropyl, n-propyl nebo terc.butyl nebo alkoxy s krátkým řetězcem (Cm) alkoxy, jako je methoxy nebo ethoxy. Zejména pak R5 je Ci_4 alkyl (zvláště methyl) a R6 je Ci.4 alkyl (zvláště methyl) nebo C1-4 alkoxy (zvláště methoxy).
V těchto vzorcích mohou alkylové skupiny být s výhodou hydroxylatované, například lze uvést hydroxymethyl, (obvykle 2-hydroxyethyl), hydroxyethyl, hydroxypropyl nebo hydroxybutyl.
Spojovací činidla skupiny ( B ) těchto naposled uvedených typů jsou zvláště výhodná pro barvení nepoškozených vlasů i poškozených vlasů. Na nepoškozených vlasech totiž vykazují rychlou difúzi barvy beze ztráty stálobarevnosti při mytí. Také vykazují dobrou stálobarevnost při mytí u poškozených vlasů.
Ve vzorcích V a VI může Z být jakákoli odstupující skupina indikovaná u Z u spojovacích činidel skupiny ( A) uvedené výše. S výhodou Z znamená H.
·»· · * ·* ·· • · · ··»· ···· « ··« · · · «· · • · « · · * *04 ·«# • · · · · · ·»» ··* t·· ·*0< ·· ·*
V jakémkoli z výše uvedených vzorců, pokud není uvedeno jinak, mohou definované skupiny také obsahovat neinterferující substituent, tj. jakoukoli skupinu, která nezabraňuje spojovací reakci mezi vyvíječem a spojovacím činidlem. Zvláště pak fenylové a naftylové skupiny mohou být substituovány. Mezi vhodné neinterferující substituenty patří například CO2H, CH3, SO2, NHCH3, SO3H, C1-3 alkyl jako je ethyl nebo propyl a CONHR, kde R je s výhodou C1-3 alkyl. Substituenty alkyl a CONHR jsou výhodné tím, že působí na snižování rozpustnosti finální barevné molekuly. Fenylové skupiny mohou obsahovat jeden nebo více substituentů, které jsou stejné nebo se liší. Pokud jsou fenylové skupiny substituované, je výhodná mono substituce. Výhodné jsou nesubstituované skupiny, pokud není uvedeno jinak.
Spojovací činidla skupiny ( C ) jsou pyrazolonové deriváty obsahující skupinu:
O
v níž Z je aktivní odstupující skupina a X je aktivní odstupující skupina nebo neodstupující substituent.
Běžně je X neodstupující substituent a má obecný vzorec VII:
(VII) kde R7 může být H, -OH, -CO2H, -CO2R, F, Cl, Br, -CN, -NO2, CF3, alkyl, cykloalkyl, alkenyl, cykloalkenyl, aryl, alkaryl, aralkyl, -NH2, -NHR, -NR2, -NHCOR, dále -R'NHCOR, -CONHR, -R'CONHR, -ROH, -SO2R, -SO2NHR, -R'SO2NHR, dále -SO3H, -OR, -ROR nebo -COR. R8 může být H, alkyl, alkenyl, cykloalkyl, cykloalkenyl, aryl, alkaryl, aralkyl, -R'NHCOR, -R'CONHR, -ROH, -R'SO2R, dále pak -R'SO2NHR nebo -ROR. R je H, alkyl, cykloalkyl, alkenyl, cykloalkenyl, aryl, alkaryl nebo aralkyl, a R' je alkylen, cykloalkylen, alkenylen, cykloalkenylen, arylen, alkarylen nebo aralkylen (nebo substituované verze kteréhokoli z nich). Mezi vhodné substituující skupiny patří OH, -OR, Cl, Br, F, -CO2H, -CO2R, -NH2 a -COR.
• · · ·
999
• · · · • · · · • · · · · · · • · « 9 · 9
Například R7 znamená být H nebo methyl. Alternativně to je být -NHR nebo to je být -NHCOR, v němž R je alkyl, cykloalkyl, alkenyl, cykloalkenyl, aryl, alkaryl nebo aralkyl.
S výhodou R7 je H, nižší (Ci_4) alkyl jako je methyl, ethyl, n-propyl, isopropyl nebo terc.butyl, nebo substituovaný nebo nesubstituovaný fenyl, zvláště pak H, methyl nebo methylfenyl.
R8 je s výhodou H, nižší (Ci_4) alkyl jako je methyl, ethyl, n-propyl, isopropyl nebo terc.butyl, nebo substituovaný nebo nesubstituovaný fenyl. Když je to fenyl, může být výhodné, když je to fenyl nemající rozpouštějící substituenty, zvláště pak substituenty -COOH a -OH. Mohou být použity substituenty /w-SO3H a /?-SO3H. Pokud R8 je fenyl, je výhodné, když je nesubstituovaný. R8 může být také H, fenyl nebo methyl.
Zjistili jsme, že spojovací činidla mající naposled uvedené vzorce mají zvláště výhodné kombinace vlastností, pokud se týká zlepšené stálobarevnosti při mytí, přičemž dovolují rychlé barvení, a to zejména u nepoškozených vlasů. Podle našeho názoru je to způsobeno tím, že jejich molekuly mají takovou strukturu, že jako monomery jsou dosti malé, aby snadno difundovaly do nepoškozeného vlasu, ale jako dimery jsou zachyceny a uvězněny uvnitř vlasu. Dále pak je jejich rozpustnost taková, že je není možné snadno vymýt během následných způsobů ošetřování vlasů.
Vhodná spojovací činidla skupiny ( C) mají obecný vzorec VIII:
O
kde R9 je s výhodou
Ve vzorcích VII a VIII, Z může být jakákoli z odstupujících skupin indikovaných pro Z u spojovacích činidel skupiny ( A) a (B ) jak je výše uvedeno.
• · · · > · · <
» · · 4 • · ♦ 9 · 4 • 4 • · · ·
V jakémkoli zvýše uvedených vzorců, pokud není uvedeno jinak, mohou uvedené skupiny také obsahovat jakýkoli interferující substituent, tedy to může být jakákoli skupina, která nezabraňuje spojovací reakci mezi vyvíječem a spojovacím činidlem. Zvláště pak fenylové a naftylové skupiny mohou být substituovány Mezi vhodné neinterferující substituenty patří například CO2H, CH3, SO2, NHCH3, SO3H, Ci-3 alkyl jako je ethyl nebo propyl a CONHR, kde R je s výhodou Ci_3 alkyl. Substituenty alkyl a CONHR mají tu výhodu, že je v tomto případě snížena rozpustnost finální barevné molekuly. Fenylové skupiny mohou obsahovat jeden nebo několik substituentů, které jsou stejné nebo se liší. Pokud jsou fenylové skupiny substituovány, je výhodná mono substituce. Výhodné jsou nesubstituované skupiny, pokud není uvedeno jinak.
Mezi specifické příklady spojovacích činidel skupiny ( A ) patří a-naftol, 3aminofenol a sloučeniny mající následující obecné strukturální vzorce:
Mezi specifické příklady spojovacích činidel skupiny ( B ) patří benzoylacetanilid, acetoacetanilid, Ν,Ν-diethyl a Ν,Ν-dimethyl acetoacetamid a sloučeniny obecných vzorců:
► 9 9 9 » 9 9 9
999 999
Mezi specifické příklady spojovacích činidel skupiny ( C ) patří pyrazolon obecného strukturního vzorce:
a sloučeniny mající stejný obecný vzorec kromě toho, že Ph je nahrazeno H nebo methylem a/nebo Me je nahrazeno H, a sloučeniny mající následující obecné strukturální vzorce:
Jakékoli z výše uvedených spojovacích činidel může být použito také ve formě soli, například to může být síran, fosforečnan a hydrochlorid, zvláště pak síran nebo hydrochlorid.
• · ···· 9 9 9 · · • · · · · 9 · 9 9 ••9 9 · 9 9 9 · •9 · 9 9 999999
9 9 9 9
Sloučeniny obsahující volné aminové skupiny jsou s výhodou použity ve formě své soli. Ve formě soli tvoří takové sloučeniny prášek a ten je často stabilnější než je forma volné báze.
Rozpustnost spojovacích činidel a jejich struktura má být volena tak, aby byly dostatečně rozpustné pro formulování do vhodné aplikační formy, jež má být rozpustná ve vodě, přičemž rozměry molekul mají být takové, aby dostatečně rychle difundovaly do vlasu. Zjistili jsme, že je obecné pravidlo, že spojovací činidla o nízké rozpustnosti a velkém objemu molekul mají tendenci dostatečně rychle difundovat do poškozeného vlasu. Zjistili jsme, že pro nepoškozené vlasy jsou vhodná zejména ta, jejichž molekuly jsou menší a více rozpustné.
Kromě toho musí mít finální barevné molekuly takovou velikost a rozpustnost, aby nebyly snadno vymyty z vlasu. Zjistili jsme opět, že větší, více nerozpustné barevné molekuly poskytují lepší stálobarevnost při mytí u poškozených vlasů a menší, více rozpustné molekuly poskytují dobrou stálobarevnost u nepoškozených vlasů.
Prostředek podle tohoto vynálezu může obsahovat jakékoli jedno nebo více spojovacích činidel skupiny ( A ), skupiny ( B ) a skupiny ( C ) v kombinaci s definovaným vyvíječem a antioxidantem. Zvláštní výhoda použití těchto speciálních spojovacích činidel tkví v tom, že je možné získat úplný rozsah barev při použití třech speciálních typů spojovacího činidla a jednoho typu vyvíječe. Výhodný prostředek obsahuje alespoň dva ze třech typů spojovacích činidel. Zvláště pak když obsahuje alespoň jedno spojovací činidlo skupiny ( B ) nebo ( C ). Výhodnější je, když obsahuje alespoň jedno spojovací činidlo z každého typu skupiny (A), (B)a(C). Některé výhodné prostředky neobsahují více než dvě nebo dokonce jednu sloučeninu z kteréhokoli typu skupiny (A), (B)a(C) anebo ze všech typů skupiny ( A ), ( B ) nebo (C).
Takto je tedy možné dodávat spojovací činidla ve formě směsi, mající požadovaná množství každého typu spojovacího činidla k vyvinutí jakékoli barvy podle přání. Alternativně je tedy umožněno dodávat spojovací látky balené odděleně tak, aby spotřebitel mohl kontrolovat (volit) eventuální barvu, která se získá smícháním přesných množství každého spojovacího činidla do formy prostředku.
Obvykle je spojovací činidlo přítomno v prostředku v celkovém množství od 0,01 % do 5 % nebo 10 % hmotnostních, vztaženo na celkové množství prostředku aplikovaného na vlasy. Výhodné celkové množství spojovacího činidla je alespoň 0,01 % hmotnostních, často alespoň 0,1 nebo 1 %. Výhodné je, pokud není toto množství vyšší než 6 %, a v některých výhodných prostředcích může být přítomno v množstvích do 3 %, například ne více než 2,5 %.
Spojovací činidla typů (A), (B)a(C) mohou být použita ve zvláště malých množstvích. Například spojovací činidla typu ( A ) mohou být použita v množstvích, vyjádřeno hmotnostně, vztaženo na celkovou hmotnost prostředku, aplikovaného na vlasy, od 0,001 % do 1 %, výhodněji od 0,004 % nebo 0,005 % do 0,5 %, například ne více než 0,05 % hmotnostních. Spojovací činidla typu ( C ) mohou být použita v množstvích například od 0,01 % do 2 % nebo 4 %, s výhodou od 0,03 % do 3 % nebo 2 %, a v některých prostředcích ne více než 1 % nebo 0,5 %. Spojovací činidla typu ( B ) se často používají ve větších množstvích, například od 0,05 % do 3 % nebo 4 % hmotnostních (ale v některých případech do 5 % nebo 6 %), například 0,1 % do 2 % nebo 3 % hmotnostních.
Vyvíječ je aminoaromatická sloučenina, která má schopnost být oxidována a podrobit se jednoduchému elektrofilnímu ataku v oxidovaném stavu. Například to může být aromatický systém obsahující primární aminový substituent.
Takovýto vyvíječ tedy pak reaguje v podstatě pouze v jedné poloze (běžně je to aminová poloha). V některých případech může být struktura tohoto vyvíječe taková, že je možné, že reaguje s jinými molekulami vyvíječe, ale reaguje přednostně s molekulami spojovacího činidla. S výhodou je struktura vyvíječe taková, že se v podstatě nepodrobuje žádné reakci s molekulami jiných vyvíječů.
Mezi vhodné vyvíječe patří o-nitro a p»-nitro oc-naftylaminy, které mají chemické vzorce:
NO2
Mezi jiné vhodné vyvíječe patří například o-nitrofenylaminy a pnitrofenylaminy H2N-Ph-NO2, Ν,Ν-disubstituované o-fenylendiaminy a N,Ndisubstituované /?-fenylendiaminy.
Vyvíječem může být jakýkoli Ν,Ν-disubstituovaný /?-fenylendiamin. Tyto vyvíječe mají aminovou skupinu chráněnou disubstitucí a reagují pouze na primární aminové skupině. V tomto případě se obvykle jedná o sloučeniny následujícího obecného vzorce IX:
(ix) ·· · · · ·
νη2 kde R10 a R11 znamená každý nezávisle H, alkyl, cykloalkyl, alkenyl, cykloalkenyl, aryl, alkaryl, aralkyl, -R'NHCOR, -R'CONHR, -ROH, dále pak R'SO2R, -R'SO2NHR nebo ROR, kde R je alkyl, cykloalkyl, alkenyl, cykloalkenyl, aryl, alkaryl, aralkyl, a R' je alkylen, cykloalkylen, alkenylen, cykloalkenylen, arylen, alkarylen nebo aralkylen nebo substituované verze kteréhokoli z nich. Mezi vhodné substituující skupiny patří OH, -OR, Cl, Br, F, -CO2H, -CO2R, dále -OR a -COR. Alternativně pak R10 a R11 mohou dohromady tvořit substituovaný nebo nesubstituovaný cykloalkyl, cykloalkenyl nebo arylový kruh.
S výhodou R10 a R11 jsou nezávisle Cw alkyl, a to s výhodou -CH3, -CH2CH3 nebo isopropyl; Ci-3 hydroxyalkyl, s výhodou -CH2CH2OH; alkylen, alkoxy, s výhodou ethylmethoxy (-CH2CH2OCH2); nebo RI2SO2NHR12 nebo RI2NHSO2R12, kde R12 znamená Cj.3 alkyl, například -CH2CH2SO2NHCH3 nebo -CH2CH2NHSO2CH3.
Zvláště výhodné vyvíječe mající výše uvedený obecný vzorec IX jsou ty, v nichž R10 a R11 jsou buď oba -CH2CH3 anebo R10 znamená -CH2CH3, a R11 znamená -CH2CH2NHSO2CH3. O později uvedeném substituentu R11 předpokládáme, že přispívá k dermatologické kompatibilitě. Dále u vhodných vyvíječů R10 je ethyl a R11 je hydroxyethyl; nebo R10 je ethyl a R11 je -CH2CH2OCH3; nebo R10 je vybrán ze skupiny, kterou tvoří methyl, ethyl a propyl a R11 je vybrán ze skupiny, kterou tvoří methyl, ethyl a propyl.
Obecně může být vyvíječ vybrán ze sloučenin, které mají obecný vzorec X:
Y (X)
Skupina Y je blokující skupina, která zajišťuje, aby se reakce (za podmínek barvení vlasů) odehrávala pouze na primární aminové skupině. Skupina Y například může být -NR1ORU (jako IX jak je výše uvedeno). Mezi jiné vhodné skupiny patří například -NO2, -CO2H, -CO2R, -COR a OH. R je takové, jak je definováno výše pro obecný vzorec IX.
V alternativním vzorci vyvíječe je blokující skupina Y v ortho poloze vzhledem k aminové skupině; to znázorňuje následující obecný vzorec XI:
Skupina Y je tedy umístěna tak, že vyvíječ podstupuje pouze jednu reakci, na aminové skupině, a to za podmínek dané reakce.
R13, R14, R15 a R16 může každý z nich nezávisle znamenat jakoukoli skupinu z těch, jež byly pro R1 až R4 uvedeny výše. R13a R14 dohromady a/nebo R15 a R16 dohromady mohou tvořit substituovaný nebo nesubstituovaný cykloalkylový, cykloalkenylový nebo arylový kruh.
Je výhodné, pokud R13 až R16 jsou nezávisle H, methyl, ethyl, n-propyl, isopropyl, F, Cl, OH, -CO2H, -CO2R nebo -COR.
V jakémkoli z výše uvedených vzorců, pokud není uvedeno jinak, obsahují uvedené skupiny také neinterferující substituent, to znamená jakoukoli skupinu, která nebrání spojovací reakci mezi vyvíječem a spojovacím činidlem. Zejména pak je substituována fenylová a naftylová skupina. Mezi vhodné neinterferující substituenty patří například CO2H, CH3, SO2NHCH3, SO3H, C].3 alkyl jako je ethyl nebo propyl a CONHR, kde R je s výhodou Ci-3 alkyl. Alkyl a CONHR jsou substituenty, které jsou výhodné, neboť snižují rozpustnost finální barevné molekuly. Fenylové skupiny mohou obsahovat jeden nebo více substituentů, které jsou stejné nebo se liší. Pokud jsou fenylové skupiny substituované, je výhodná mono substituce. Výhodné jsou nesubstituované skupiny, pokud není uvedeno jinak.
Výhodný je vyvíječ mající obecný vzorec XII:
» · · ·· · ·· · r10\ .R N (xri)
Me nh2
Specifickými příklady vyvíječů podle tohoto vynálezu jsou takové, které mají následující strukturní vzorce:
Tyto uvedené látky jsou zvláště výhodné pro barvení poškozených vlasů.
Mezi další vyvíječe podle tohoto vynálezu dále patří:
• BBBB · ·· BB · · • · · BBBB · Β Β Β • BBB Β Β BBBB • Β Β · ΒΒΒ·····
ΒΒΒΒ · · které mají sklon k rychlejšímu blednutí než určité jiné látky, a
NH2 které jsou vysoce reaktivní.
Mezi další výhodné vyvíječe, které jsou zvláště vhodné pro barvení nepoškozených vlasů, patří například 2,6-dichlor-p-aminofenol, 2-chlor-p-aminofenol,
3-chlor-p-aminofenol, 2,3-dichlor-p-aminofenol a 3,5-methyl-p-aminofenol.
K výše uvedeným derivátům patří též soli, například je to síran, fosforečnan a hydrochlorid, zvláště pak síran a hydrochlorid. Ke tvorbě solí obvykle dochází s aminoskupinami. Výhodný vyvíječ, kde R10 je -CH2CH3 a R11 je CH2CH2NHSO2CH3, se část používá ve formě soli jako stabilní prášek (stabilnější než ve formě volné báze). Zjistili jsme, že se tato sůl tvoří tak, že obsahuje 3 moly molekul soli na 2 moly molekul volné báze. Další užitečnou solí je hydrochloridová sůl vyvíječe jako je 2,6dichlor-p-aminofenol.
Vyvíječ je často začleněn do daného prostředku v množstvích od 0,01 do 5 nebo 7 % hmotnostních, vztaženo na celkové množství prostředku, aplikovaného na vlasy. Výhodná množství vyvíječe jsou od 0,3 do 2 nebo 4 % hmotnostních, s výhodou od 0,4 do 1,5 nebo 3 % hmotnostních.
Jak pro vyvíječe, tak pro spojovací činidla jsou velmi důležité vlastnosti, týkající se rozpouštění. Samotné sloučeniny vyvíječe a spojovacího činidla by měly mít takové rozpouštěcí vlastnosti, aby mohly být formulovány v přiměřených množstvích. Pro aplikování při vysokých hodnotách pH mají s výhodou rozpustnost alespoň 10 g, výhodněji alespoň 15 g a nejvýhodněji alespoň 20 g/100 ml deionizované vody při pH 10 a teplotě 25 °C. Jejich rozpustnost může být alespoň 25 g/100 ml, a dokonce až do 50 nebo 80 g/100 ml ale obvykle nebývá vyšší než 30 g/100 ml.
Sloučeniny vyvíječe a spojovacího činidla jsou obecně takové, že rozpustnost finálního barevného dimeru (nebo trimeru, pokud se tvoří) je nižší za běžných podmínek u vlasů a zvláště pak podmínek při mytí. Rozpustnost (při pH 8) finální barevné molekuly je s výhodou nižší než 5 g/100 ml deionizované vody při teplotě 25 °C, zejména pod 2 nebo 1 g/100 ml a nejvýhodněji pak pod 0,5 g/100 ml nebo dokonce pod 0,2 g/100 ml.
• · · · · · · · · · · © ··· · · · · © · • ·· · ·····©·· • ©·· ·· ··
Zjistili jsme, že pokud jsou sloučeniny vyvíječe a spojovacího činidla přiměřeně rozpustné v daném prostředku, za podmínek aplikování na vlasy, budou přiměřeně rychle difundovat do vlasu. Nicméně však, vzniklé barevné molekuly by měly mít přiměřeně nízkou rozpustnost, aby byly rezistentní vůči odmývání z vlasů. V prostředcích, které jsou aplikovány při vysokém pH (například při pH vyšším než
10), může být někdy rozpustnost indikována pomocí pKa. Jestliže tedy jeden nebo více vyvíječů nebo spojovacích činidel, zejména vyvíječů, má ionizovatelnou skupinu, která je v podstatě ionizována při pH nad 9, s výhodou nad pH 10, je tím indikována rozpustnost při pH 10. Nicméně ve finální barevné molekule a při pH ve vlasu (kde je obvykle pH od 5,5 do 6) se stává neionizovaná. To nasvědčuje tomu, že za běžných podmínek dochází ke snížení rozpustnosti. Často se používá alespoň jedné skupiny, která má pKa v rozmezí od 8 do 12 (a je tedy ionizovaná nad toto pH) v molekule vyvíječe nebo spojovacího činidla, přičemž při reakci dochází ke vzniku finální barevné molekuly také mající pKa od 8 do 12 (a tedy je neionizovaná při nižších hodnotách než je uvedené pH). Rozpustnost může být ovlivňována různými faktory, ale pKa může být dobrým indikátorem pravděpodobné nadějné rozpustnosti v některých případech.
Zjistili jsme, že je výhodné, pokud barevné molekuly podle tohoto vynálezu mají takové vlastnosti, že mohou zajistit rovnoměrné obarvení a rezistenci vůči blednutí jak u poškozených, tak u nepoškozených vlasů. To je zvláště užitečné v případech, kdy jsou vlasy barveny jednou a po něm následuje růst vlasů, které nejsou barvené a nejsou poškozené. U opětně barvených, u nepoškozených vlasů a vybledlých, barvených, poškozených vlasů je prokazováno jak odpovídající stejnoměrné barvení, tak stejnoměrná rezistence vůči blednutí. Zvláště důležitá je schopnost poskytovat barvu, stálobarevnost při mytí a rezistenci vůči blednutí u poškozených (například u vlasů odbarvených a/nebo po trvalé a/nebo dříve barvených) vlasů.
Výhoda prostředku podle tohoto vynálezu spočívá v tom, že lze dosáhnout pokrytí celého spektra barev za použití velmi malého počtu sloučenin v porovnání se standardními oxidačními barvicími systémy. S výhodou se používá pouze jedna nebo dvě, zejména pak pouze jedna, sloučenina vyvíječe. Zvláště výhodné je použití v kombinaci sne více než třemi, s výhodou pouze s jednou nebo pouze se dvěma sloučeninami, přičemž těmito sloučeninami mohou být jakékoli ze sloučenin typu ( A ), (B)a(C).
Všechna tato spojovací činidla a vyvíječe lze klasifikovat jako „oxidační“ barvicí činidla, přičemž je požadována přítomnost oxidačního činidla k iniciaci jejich reakce. S výhodou jsou tato pouze oxidační činidla přítomna v prostředku a méně než 0,1 % hmotnostní, zvláště pak méně než 0,05 nebo 0,08 % hmotnostních a speciálně ♦ · · • ·♦· • · • · ··· ··· • ·· ·· ·· tt · · · · · » • · · · · · · · *··*·· • · · · pak nejsou žádná oxidační barvicí činidla začleněna, která nepatří mezi typy (i) a dále (A), (B)a(C), s výhodou pak mající výše uvedené vzorce.
Je výhodné, když prostředek obsahuje méně než 0,1 % hmotnostní, zvláště pak méně než 0,08 % hmotnostních a zejména méně než 0,05 % hmotnostních a zvláště potom pokud není přítomna žádná z oxidačních barvivových látek, jež jsou schopné se podrobit reakci více než jednou (za oxidačních podmínek barvicí reakce).
Výhodný prostředek neobsahuje více než 0,1 % hmotnostní jakéhokoli oxidačního barvicího činidla, které reaguje samotné za podmínek, za nichž probíhá barvení vlasů. S výhodou neobsahuje více než 0,08 % hmotnostních nebo 0,05 % hmotnostních jakéhokoli z těchto činidel. Výhodnější je, pokud celkové množství těchto látek nepřesahuje tyto uvedené hodnoty.
Dále mohou být začleněna i jiná barvicí činidla, jako jsou rostlinná barviva, avšak výhodnější je, pokud nejsou přítomna žádná neoxidaění barviva a skutečně výhodné je, když nejsou začleněny žádné jiné barvicí složky, než vyvíječ ( i ) jak je zde definováno a spojovací činidla skupin (A), (B)a(C). Tedy v daných prostředcích jsou obsaženy barvicí složky, které sestávají v podstatě z vyvíječe ( i ) a spojovacích činidel ( A ), ( B ) a/nebo ( C ). Nedůležitá malá množství jiných barvicích složek, neovlivňujících významně finální barvu, ovšem mohou být přítomna.
Další základní složkou prostředku podle prvního aspektu tohoto vynálezu je antioxidant. To může být jakákoli látka, která zpomaluje reakci mezi vyvíječem, spojovacími činidly a oxidačním činidlem. Tato složka je vybrána například ze skupiny, kterou tvoří siřičitany jako je siřičitan sodný, hydrochinon, bisulfit sodný, disiřičitan sodný, kyselina thioglykolová, dithioničitan sodný, kyselina erythrobová a jiné merkaptany, kyselina askorbová a n-propylgalát. Výhodným antioxidantem je siřičitan, zejména pak siřičitan sodný.
Jako antioxidanty lze také použít jistá chelatační činidla. Mezi tato činidla patří látky, které působí maskování (chelataci nebo zachycování, lapání či čištění) iontů těžkých kovů. Tyto sloučeniny mohou také mít vápenatou a hořečnatou chelatační kapacitu, ale preferenčně prokazují selektivitu vzhledem k vázání iontů těžkých kovů jako je železo, mangan a měď.
Vhodná mohou být různá maskující činidla, včetně aminofosforitanů, dostupných jako Dequest (RTM) od Monsanto, nitrilooctany, hydroxyethylethylentriaminy apod. Mezi vhodná maskující činidla pro ionty těžkých kovů patří organické fosforitany, jako je aminoalkylenpoly(alkylenfosforitany), sůl alkalického kovu a ethan-1-hydrohydroxydifosforitanu a nitrilotrimethylenfosforitany.
·99·
• 9 ··
9 9
9 9
Z výše uvedených látek je výhodný diethylentriaminpenta(methylenfosforitan), ethylendiamintri(methylenfosforitan), hexamethylendiamintetra(methylenfosforitan) a hydroxyethylen-1,1 -difosforitan.
Mezi výhodná biologicky odbouratelná nefosforová maskující činidla iontů těžkých kovů, která jsou vhodná pro zde uvedené použití patří kyselina nitrilooctová a polyaminokarboxylové kyseliny jako je kyselina ethylendiamintetraoctová, kyselina ethylentriaminpentaoctová, kyselina ethylendiamindibutandiová, kyselina ethylendiamindipentandiová, kyselina 2-hydroxypropylendiamindibutandiová nebo jejich jakákoli sůl. Zvláště výhodná je kyselina ethylendiamin-N,N'-dibutandiová (EDDS) (viz US-A-4,704,233), nebo její soli alkalických kovů, soli kovů alkalických zemin, amonná sůl, substituovaná amonná sůl, nebo jejich směsi.
Jinými vhodnými maskujícími činidly těžkých kovů pro zde uvedené použití jsou deriváty kyseliny iminodioctové, jako je kyselina 2-hydroxyethyldioctová nebo kyselina glyceryliminodioctová, jak je uvedeno v EP-A-317,542 a EP-A-399,133. Iminodioctová kyselina-N-2-hydroxypropylsulfonová a 2-aminobutandiová kyselina Nkarboxymethyl N-2-hydroxypropyl-3-sulfonová kyselina, jež jsou jako maskující činidla popsány v EP-A-516,102, jsou také vhodné pro zde uvedené použití. Kyselina P-alanin-N,N'-dioctová, kyselina 2-aminobutandiová-N,N'-dioctová kyselina, kyselina
2-aminobutandiová-N-monooctová a iminodibutandiová jako maskující činidla, jež jsou popsána v EP-A-509,382, jsou rovněž vhodná.
EP-A-476,257 popisuje vhodná maskující činidla na aminové bázi. EP-A510,331 popisuje vhodná maskující činidla odvozená od kolagenu, keratinu nebo kaseinu. EP-A-528,859 popisuje vhodná maskující činidla na bázi kyseliny alkyliminodioctové. Rovněž vhodná je kyselina dipyridin-2-karboxylová a kyselina 2fosfonobutan-l,2,4-trikarboxylová. Také je vhodná kyselina glycinamid-N,N'dibutandiová (GADS), kyselina ethylendiamin-N,N'-diglutarová (EDDG) a kyselina 2hydroxypropylendiamin-N,N'-dibutandiová (HPDDS).
Maskující činidla iontů těžkých kovů mohou být použita jako jejich soli alkalických kovů nebo kovů alkalických zemin. Výhodnými chelatačními činidly jsou tetrasodné soli EDTA a DPT A.
Antioxidant (včetně chelatačních činidel, pokud jsou použita) je vybrán tak, aby zpomaloval rychlost reakce mezi danými přítomnými sloučeninami vyvíječe a spojovacího činidla, a to za podmínek, za nichž dochází k dané reakci a zde působí jako antioxidant.
Při výhodných způsobech zpravidla není antioxidant zajišťován výhradně jedním nebo několika chelatačními činidly.
0·0· • 0· ·0 00 • 0 · 0 0 00 0 · 0 0 0 0
0 0 000 000 0 0 0 0 0 0000000 00 00
Obvykle bývá antioxidant přítomen v množství alespoň 0,01 % hmotnostní, a obvykle ne vyšším než 3 nebo 4 % hmotnostní, s výhodou ne vyšším než 2 % hmotnostní, vztaženo na celkovou hmotnost prostředku, aplikovaného na vlasy. Vhodné množství antioxidantu je od 0,1 do 1,5 % hmotnostních, s výhodou ne vyšší než 1 % hmotnostní, zvláště pak ne vyšší než 0,6 nebo 0,5 % hmotnostní. Také jsou vhodná množství často od 0,4 do 0,5 % hmotnostní. Nicméně jsou však též výhodná množství nad 0,5 nebo 0,6 % hmotnostní.
Antioxidant může být vdaném prostředku obsažen v různých množstvích. Změnami v množství antioxidantu lze kontrolovat a ovlivňovat stálobarevnost při mytí a rezistenci vůči blednutí finální dosažené barvy. Zejména jsme zjistili, že vyšší množství antioxidantu, například od 0,05 do 2 nebo 3 % hmotnostních, vede ke stálému zbarvení. Stálého zbarvení lze dosáhnout při použití množství antioxidantu, jež nepřevyšuje 0,4 nebo 0,3 % hmotnostní. Stálé zbarvení je takové, které je v podstatě rezistentní vůči mytí (odmývání), například není odmyto alespoň po 30 umytích.
K dosažení polostálého zbarvení lze použít nižších množství antioxidantu. Polostálé zbarvení je takové, které je v podstatě odstraněno z vlasů po více než 24 mytích, ale zůstává na vlasech alespoň po 10 umytích.
Výhody tohoto vynálezu jsou zvláště zřetelné u prostředků pro relativně stálé zabarvení, zvláště pak u stálého a polostálého barvení. Výhodné podle tohoto vynálezu je, když množství antioxidantu je takové, že získaná barva je stálá.
Tento vynález má také zvláštní výhody pro přípravu polostálé barvy. Podrobněji je to popsáno v naší souběžně podané přihlášce pod číslem GB 9710757.7 dnes registrované.
Výhodou této flexibility je, že je možné dodávat prostředek na barvení vlasů v takové formě, že spotřebitel může kontrolovat množství antioxidantu, které je přidáno k vyvíječi a spojovacímu činidlu a tak kontrolovat získaný stupeň stálobarevnosti při mytí.
Pro vyvíječe a spojovací činidla je důležitý při tvoření barvy požadavek na oxidační činidlo. Toto oxidační činidlo je obvykle obsaženo v daném prostředku před vlastní aplikací na vlasy. Běžně se prostředek podle tohoto vynálezu dodává v alespoň dvou individuálních baleních a to jako tuby, přičemž oxidační činidlo je obsaženo v jednom baleni a vyvíječe a spojovací činidla jsou obsažena ve druhém.
Výhodným oxidačním činidlem je peroxid vodíku. Mezi oxidační činidla, jež mohou být také použita, patří jiná anorganická peroxykyslíková oxidační činidla, • · ·* ·· • · · · · • · · · · • « ·· » ··· • · · • · · ·· · · tabletovaná organická peroxykyselinová oxidační činidla a jiné organické peroxidy, jako je peroxid močoviny, peroxid melaminu, a jakékoli jejich směsi.
Vhodná oxidační činidla jsou s výhodou rozpustná ve vodě tak, aby měla rozpustnost alespoň 10 g v 1000 ml deionizované vody při teplotě 25 °C („Chemistry“ C. E. Mortimer, 5. Vydání, str. 277).
Mezi vhodné anorganické peroxidy alkalických kovů, jiné než peroxid vodíku, patří například jodistan sodný, bromistan sodný a peroxid sodný, a anorganická peroxohydrátová sůl oxidační sloučeniny, jako jsou soli alkalických kovů peroxoboritanů, peroxouhličitanů, peroxofosforečnanů, peroxokřemičitanů a peroxosíranů. Anorganické peroxohydrátové soli jsou začleněny jako monohydráty, tetrahydráty atd. Pokud je to žádané, lze také použít směsi dvou nebo více takových anorganických peroxykyslíkových oxidačních činidel. Vhodnými činidly jsou soli alkalických kovů bromičnanů a jodičnanů, výhodné jsou bromičnany.
Množství použitého oxidačního činidla je v uvedené prostředku přítomno obvykle v od 0,0003 mol do 0,2 mol na 100 g prostředku, s výhodou do 0,1 mol na 100 g prostředku.
Mezi vhodná tabletovaná organická peroxykyselinová oxidační činidla patří ta, která mají obecný vzorec R30C(O)OOH kde R30 je vybráno ze skupiny, kterou tvoří nasycené nebo nenasycené, substituované nebo nesubstituované s přímým nebo rozvětveným řetězcem, alkylové, arylové nebo alkarylové skupiny s jedním až čtrnácti atomy uhlíku.
Jedna skupina organických peroxykyselinových sloučenin vhodných pro použití podle tohoto vynálezu jsou amidové substituované sloučeniny mající následující obecné vzorce XII a XIV:
^R3?/0N V OH
R31 O
R31
O O (XII) (xiv) kde R30 je nasycená nebo nenasycená alkylová nebo alkarylová skupina, nebo arylová skupina, mající od jednoho do čtrnácti atomů uhlíku, R32 je nasycená nebo nenasycená alkylová nebo alkarylová skupina, nebo arylová skupina, mající od jednoho • ·* * ··· «
• ··· ·· ·· » · · · » · · · ·· · #·· ·* ·· do čtrnácti atomů uhlíku, a R31 je vodík nebo nasycená nebo nenasycená alkylová nebo alkarylová skupina, nebo arylová skupina mající od jednoho do deseti atomů uhlíku. Amidové substituované organické peroxykyselinové sloučeniny tohoto typu jsou popsány v EP-A-0,170,386.
Mezi jiná organická peroxykyselinová oxidační činidla patří kyselina peroctová, pernanoová, nonylamidoperoxykapronová kyselina (NAPCA), perbenzoová, mchlorbenzoová, diperoxy-isoftalová, mono-peroxyftalová, peroxylaurová, hexansulfonylperoxypropionová, N,N-ftaloylaminoperoxykapronová, monopersukcinová, nonanoylbenzoová, dodekandioylmonoperoxybenzoová, nonylamid kyseliny peroxyadipové, diacylperoxidy a tetraacylperoxidy, zejména kyselina diperoxydodekandiolová, kyselina diperoxytetradekandiolová a kyselina diperoxyhexadekandiolová a jejich deriváty. Pro použití podle tohoto vynálezu je také vhodná kyselina mono- a diperazelainová, mono- a diperbrasylová a kyselina Nftaloylaminoperoxikapronová a jejich deriváty.
Výhodné peroxykyselinové látky jsou vybrány z kyseliny peroctové, pernanoové a jejich směsí.
Vhodná množství tabletovaných organických peroxykyselinových oxidačních činidel jsou od 0,0001 mol do 0,1 mol na 100 g prostředku, s výhodou od 0,001 mol do 0,05 mol, výhodněji od 0,003 mol do 0,04 mol a zvláště pak od 0,004 mol do 0,03 mol na 100 g prostředku.
Tabletované organické peroxykyselinové oxidační činidlo je s výhodou přítomno v množství od 0,01 % do 8 %, výhodněji od 0,1 % do 6 %, nejvýhodněji od 0,2 % do 4 % a zvláště pak od 0,3 % do 3 % hmotnostních, vztaženo na hmotnost prostředku na barvení vlasů. Hmotnostní poměr anorganického peroxykyslíkového oxidačního činidla ku tabletované organické peroxykyselině je s výhodou v rozmezí od 0,0125 : 1 do 500 : 1, výhodněji od 0,0125 : 1 do 50 : 1.
Pokud se použijí přídavné organické peroxidy, je vhodné je použít v množství od 0,01 % do 3 %, s výhodou od 0,01 % do 2 %, výhodněji od 0,1 % do 1,5 % a nejvýhodněji od 0,2 % do 1 % hmotnostního, vztaženo na hmotnost prostředku.
Systémy podle tohoto vynálezu jsou výhodné v tom, že je možno použít velmi nízké koncentrace oxidačního činidla, pokud je to žádoucí. Takové systémy jsou podrobněji popsány v souběžné přihlášce č. 9710756.9 podané týž den.
Obvykle mají barvicí prostředky podle tohoto vynálezu hodnotu pH nad 7, zvláště pak vyšší než 8 nebo 9. Také je často vhodná hodnota pH od 9 do 12. Systémy podle tohoto vynálezu mohou být také začleněny do systémů na barvení vlasů o ··<►· • 99 99 99
9 9 · 9 9 9
999 9 9 9999
9 · 9 999 999
9 9 9 9
999 999 9999 99 99 nízkém pH (například pH 1 až 6), popsaných v námi souběžně podané přihlášce č. GB9626713.3.
Prostředek může obsahovat amoniak, např. v množství alespoň 0,01 % hmotnostních, s výhodou alespoň 0,05 % hmotnostních nebo 0,1 % hmotnostní.
V praxi může být prostředek podle prvního aspektu tohoto vynálezu dodáván ke spotřebiteli jako jednotlivý balíček obsahující všechny tři základní složky, vyvíječ, spojovací činidlo a antioxidant v samostatných jednotlivých baleních jako tuby. Alternativně může být prostředek dodáván tak, že antioxidant je balen individuálně, odděleně jak od spojovacích činidel, tak od vyvíječe. Antioxidant může být dodáván ve zvláštním balení spolu buď s vyvíječem nebo se spojovacími činidly, se zbývající složkou, spojovacím činidlem nebo vyvíječem, případně též odděleně.
Také je možné dodávat tento prostředek tak, že vyvíječe jsou baleny zvlášť a spojovací činidla také zvlášť. Spojovací činidla lze dodávat jako tabletovanou směs, vybranou tak, že dává zvláštní barvu. Alternativně mohou být baleny odděleně tak, aby si je spotřebitel mohl sám míchat pro získání různých odstínů barev.
V každém případě se uvedené tři složky míchají za vzniku prostředku podle tohoto vynálezu před vlastní aplikací na vlasy.
Obvykle se oxidační činidlo balí zvlášť, odděleně od jakékoli z barvicích složek, a obvykle odděleně od antioxidantu. Často se pak míchá se složkami prostředku na barvení vlasů až před aplikováním na vlasy. Alternativně je možné jej aplikovat na vlasy zvlášť, a to buď před nebo po prostředku na barvení vlasů.
Vyvíječe, spojovací činidla, antioxidant a oxidační činidlo, a jakékoli jiné látky, aplikované na vlasy jako složky prostředku podle tohoto vynálezu, mohou být v jakékoli vhodné fyzikální formě. Výhodná fyzikální forma je forma kapalná. Tato kapalina může mít nízkou viskozitu, například může být ředěna vodou nebo může mít vyšší viskozitu. Tato látka může být suspendována vgelové matrici. Tento gel může být pevný nebo mít nízkou viskozitu.
Látky na barvení vlasů jsou často formulovány tak, aby je bylo možné míchat za vzniku prostředku podle tohoto vynálezu pro aplikování na vlasy, který je ve formě produktu krémovité konzistence, jež je příznivá pro aplikování na vlasy. Finální prostředek, který se aplikuje na vlasy, je často ve formě emulze.
Každá individální látka může být dodávána v takové formě, aby prostředek, který ji obsahuje, měl pH vyšší nebo nižší než 7. Například to může být od pH 1 do pH
11. Aby se napomohlo rozpustnosti různých složek, zejména vyvíječů a spojovacích činidel, v nosiči na bázi vody, kdy tento nosič může mít pH vyšší než 6,1 nebo 6,5 »··· 4 44 ♦· ·* • 44 44·· «444
444 4 4 4 4 4 4
4 » 4 44 444 444
4 4 4 4 4
444 444 ·*4 4444 44 ·» nebo dokonce nad 7, například od pH 8 nebo 9 do pH 10 nebo 11. Hodnota pH tak, jak je dodáváno, od 1 do 6, může napomáhat při zlepšování stability složek.
Uvedené látky mohou být poskytovány tak, aby pH finálního prostředku, když se míchá pro aplikaci na vlasy, bylo nižší než 7, přičemž i může mít jedna ze složek použitých pro vznik směsi, hodnotu pH vyšší než 7. Alkoholy jako je ethanol, v množstvích od například 5 do 10 nebo 25 %, mohou být začleněny ke zvýšeni rozpustnosti vyvíječů a zejména pak spojovacích činidel v nosiči na bázi vody.
Podle druhého aspektu tohoto vynálezu se poskytuje souprava na barvení vlasů obsahující jako složky na barvení vlasů:
(i) jeden nebo více vyvíječů, jak je definováno výše, a ( ii ) jedno nebo více spojovacích činidel vybraných z ( A ), (B)a(C) jak je definováno výše, a ( iii ) antioxidant, kde složka antioxidantu je s výhodou balena odděleně buď od vyvíječe nebo spojovacích činidel nebo obou.
S výhodou je antioxidant balen odděleně od obou - jak od vyvíječe, tak i od spojovacích činidel. S výhodou obsahuje souprava (iv ) oxidační činidlo, jak je výše uvedeno.
V uvedené soupravě na barvení vlasů může mít jakákoli složka jakékoli z vlastností, jež jsou zde výše uvedeny pro prostředek podle tohoto vynálezu.
Podle třetího aspektu tohoto vynálezu se poskytuje způsob barvení vlasů obsahující:
( i ) jeden nebo více vyvíječů jak je uvedeno výše, (ii) jedno nebo více spojovacích činidel vybraných ze skupiny (A), (B)a(C) jak je uvedeno výše, ( iii ) antioxidant, a ( iv ) oxidační činidlo a aplikování (i), (ii), (iii) a (iv) na vlasy, jež mají být obarvené, s výhodou pak v podstatě najednou provedeném.
Při způsobu podle tohoto vynálezu se složky (i), (ii), (iii) a (iv) s výhodou míchají za vzniku jednoho prostředku a ten se pak aplikuje najednou na vlasy. Nicméně pod pojem „v podstatě najednou“ zahrnujeme také aplikaci jedné nebo více složek na vlasy, po níž následuje návazné aplikování zbylých složek v průběhu doby, jež není delší než 5 minut.
4444
4« ·· ·· «I 9 ·4 » 4 · 4 · 4
444 4 4 4 4 4 4
4 4 4 4 4 444 444
4 4 4 4 4
444444 «44 444 4 44 ·4
Aplikování složek v podstatě najednou, zejména smíchání a aplikace najednou, je zvláště užitečné pro spotřebitele, protože se tím zvyšuje výhodnost z hlediska souvislé aplikace.
Při způsobu podle tohoto vynálezu působí složka antioxidantu na zpomalení reakce mezi oxidačním činidlem, vyvíječem a spojovacím činidlem.
Při způsobu podle tohoto vynálezu je možné použít jakoukoli ze složek majících jakoukoli z výše uvedených vlastností, uvedených pro prostředek podle tohoto vynálezu.
Podmínky reakce jsou obvykle takové, jaké se používají při běžném barvení vlasů. Teplota je běžně od 10 °C do 45 °C, často 20 °C až 35 °C. Hodnota pH může být nižší (například pod 7 nebo 6), ale často je vyšší, například nad 6,5 nebo 7, nebo nad 8 nebo 9 nebo dokonce nad 10.
V této přihlášce, pokud jsou diskutovány odstupující skupiny, i skupiny, které reagují pouze v jedné poloze, nebo jen s určitými jinými sloučeninami, je tím míněna reakce za podmínek, za nichž se aplikují na vlasy barvicí sloučeniny.
Zvláštní výhodou podle tohoto vynálezu je velmi významně zvýšená stálobarevnost při mytí a rezistence vůči blednutí u systému na barvení. Zjistili jsme, že to lze velmi silně přisuzovat tomu, že je obsažena antioxidantová složka.
Podle čtvrtého aspektu se poskytuje použití antioxidantové látky pro zvýšení stálobarevnosti při mytí u barvicího prostředku, přičemž obsahuje:
(i) jeden nebo více vyvíječů, jak je výše definováno, ( ii) jedno nebo více spojovacích činidel vybraných z(A), (B)a(C), jak je výše definováno.
Pro prostředek podle tohoto vynálezu lze použít jakýkoli z antioxidantů a složek (i) a (ii) uvedených výše.
Podle pátého aspektu tohoto vynálezu se poskytuje systém na barvení vlasů, který obsahuje:
(i) jeden nebo více vyvíječů tak, jak je výše definováno, (ii) jeden nebo více spojovacích činidle vybraných z(A), (B)a(C)jakje výše definováno, a (iii) antioxidant, přičemž není obsaženo žádné z oxidačních barvicích činidel a systém je schopen poskytovat široké spektrum barevných odstínů, aniž by bylo třeba používat přídavná barvicí činidla.
• 9 • · • · · · • ·· • ·
V systému podle pátého aspektu tohoto vynálezu jsou množství a typy vyvíječe a spojovacího činidla vybrány tak, aby byla získána taková barva, jaká je žádána pro kteroukoli aplikaci. Pro různé barevné selekce se připravují ze stejných souborů vyvíječů a spojovacích činidel taková, aby byla poskytnuta ta která barva. S výhodou může systém poskytovat alespoň jeden světle hnědý odstín, alespoň jeden červený odstín a alespoň jeden tmavě hnědý odstín. Výhodněji se též poskytuje alespoň jeden blond odstín a alespoň jeden černý odstín.
S výhodou systém obsahuje pouze jednu ze čtyř, s výhodou jednu ze třech či dokonce jednu ze dvou, sloučenin z každého z typů (i), (A), (B)a(C). Takže při tomto výhodném provedení systému podle tohoto vynálezu se získá široký rozsah barev a to jen s pomocí několika, a to dokonce několika jako jen čtyř barvicích složek.
Systém také obsahuje instrukce pro výběr množství a typů složek ( i ), (ii ) a (iii) pro dosažení velkého rozsahu barev a stupňů stálosti barvení.
Uvedený systém lze dodávat spotřebitelům, například těm, kteří si přejí si barvit sami své vlasy, nebo v kadeřnictvích, spolu s instrukcemi, jak provádět výběr jednotlivých množství u každé z barvicích složek tak, aby bylo možné získat různé barvy nebo stupně stálosti barvení. Tento systém mohou také používat výrobci prostředků na barvení vlasů. Tito výrobci pak poskytují čtyři různé druhy barvicích složek a vybírají množství a typy nezbytné pro každou individuální barvu, která je určena k prodeji.
V systému podle tohoto vynálezu lze použít jakoukoli jinou látku, jež zde byla diskutována výše v souvislosti s prostředkem podle tohoto vynálezu.
V prostředcích, způsobech a použití systémů podle tohoto vynálezu mohou být při aplikování na vlasy použity jakékoli jiné běžné složky prostředků na barvení vlasů.
Kterýkoli z uvedených prostředků může obsahovat různé další případné složky, jak bude též dále uvedeno.
Oxidační barevné prekurzory
Výhodné z oxidačních látek v daném prostředku jsou látky uvedené výše pod bodem ( i) a ( ii ). Nicméně však mohou prostředky podle tohoto vynálezu případně obsahovat malá množství jiných oxidačních barvicích látek. Mohou to být látky, které jsou obsaženy v souběžně podané přihlášce PCT/US97/22719, zaregistrované 9. prosince 1997.
Obecně lze uvést, že oxidační barevné primární meziprodukty zahrnují takové monomerní látky, které při oxidaci tvoří oligomery nebo polymery mající ve své • · · · · · ♦ ·· • · · · · ···· • ·· ♦ * · · « · • · · · » ··· ··· • · · · · molekulové struktuře rozšířené konjugované systémy elektronů. Protože mají vzniklé oligomery a polymery novou elektronovou strukturu, dochází u nich k posunu v jejich elektronovém spektru do spektra ve viditelné oblasti a projevuje se zbarvení. Mezi oxidační primární meziprodukty schopné tvořit barevné polymery patří látky, jako je například anilin, který má jednoduchou funkční skupinu a který při oxidaci tvoří řadu konjugovaných iminů a hydrochinonových dimerů, trimerů atd., jenž jsou v rozmezí barev od zelené po černou. Sloučeniny, jako je /?-fenylendiamin, který má dvě funkční skupiny, jsou schopné oxidační polymerace za vzniku barevných látek o vyšší molekulové hmotnosti, jež mají rozšířené konjugované elektronové systémy. Reprezentativní seznam primárních meziproduktů a sekundárních spojovacích činidel vhodných pro zde uvedené použití lze najít v publikaci Sagarina, „Cosmetic Science and Technology“, Interscience, Speciál Ed., Vol. 2, str. 308-310.
Neoxidační a jiné barvy
Prostředky na barvení vlasů podle tohoto vynálezu mohou, kromě základních činidel na barvení vlasů ( i) a (ii) a případně oxidačních barev, obsahovat popřípadě neoxidační a jiné barevné látky. Mezi případné neoxidační a jiné barevné látky vhodné pro použití do prostředků na barvení vlasů a způsobů podle tohoto vynálezu patří jak částečně stálé, přechodné, tak jiné barvy. Neoxidační barvy tak, jak je zde definováno, v sobě zahrnují tak zvaná „přímo působící barviva“, kovová barviva, kovová chelátová barviva, vláknitá reaktivní barviva a jiná syntetická a přírodní barviva. Rozmanité typy neoxidační ch barviv jsou uvedeny podrobně v publikaci. „Chemical and Physical Behaviour of Human Hair“ 3.vydání, editor Clarence Robbins (str. 250-259); „The Chemistry and Manufacture of Cosmetics“, svazek IV, 2. vydání, editor Maison G. De Navarre v kapitole 45 - G. S. Kass (str. 841-920); „Cosmetics: Science and Technology“ 2.vydání, svazek II Balsam Sagarin, kapitola 23 - F. E. Wall (str. 279343); „The Science of Hair Care“, editor C. Zviak, kapitola 7 (str. 235-261) a „Hair Dyes“, J. C. Johnson, Noyes Data Corp., Park Ridge, U S.A. (1973), (str. 3-91 a 113139).
Přímo působící barviva, která nevyžadují oxidační působení k tomu, aby se začala vyvíjet barva, jsou také označována jako tónovací barvy a jsou velmi dlouho známy v dané oblasti techniky. Obvykle se aplikují na vlasy na bázi matrice (základní hmoty), která obsahuje povrchově aktivní látku. Přímo působící barviva v sobě zahrnují nitrobarviva jako jsou deriváty nitroaminobenzenu nebo nitroaminofenolu; disperze barviv jako jsou nitroarylaminy, aminoantrachinony nebo azobarviva; antrachinonová barviva, naftochinonová barviva; alkalická barviva jako je Acridine Orange C I. 46005.
Nitrobarviva se přidávají do prostředků na barvení k dosažení barvy, jakou má barvivo a k dodání vhodné estetické barvy k barevné směsi před aplikací.
Mezi další příklady přímo působících barviv patří Arianor zásaditá barva hnědá 17, C.I. (barevný index) - č. 12,251; zásaditá červeň 76, C.I. - 12,245; zásaditá hnědá 16, C.I. - 12,250; zásaditá žlutá 57, C.I. - 12,719 a zásaditá modrá 99, C.I. - 56,059 a dále přímo působící barviva jako je kyselé žluté barvivo 1, C.I. - 10,316 (D and C yellow no. 7) kyselá žlutá 9, C.I. - 13,015; zásaditá fialová C.I. - 45,170; disperzní žlutá 3, C.I. - 11,855; zásaditá žlutá 57, C.I. - 12,719; disperzní žlutá 1, C.I. - 10,345; zásaditá fialová 1, C.I. - 42,535, zásaditá fialová 3, C.I. - 42,555; zelenomodrá, C.I. 42090 (FD and C Blue no. 1); žlutočervená, C.I. - 14700 (FD and C red no. 4); žlutá, C.I. - 19140 (FD and C yellow no. 5); žlutooranžová, C.I. -15985 (FD and C yellow no. 6); modrozelená, C.I. - 42053 (FD and C green no. 3), žlutočervená, C.I. - 16035 (FD and C red no. 40); modrozelená, C.I. - 61570 (D and C green no. 3); oranžová, C.I. - 45370 (D and C orange no. 5); červeň, C.I. - 15850 (D and C red no. 6); modročervená, C.I. - 15850 (D and C red no. 7); světlá modročervená, C. I. - 45380 (D and C red no. 22); modročervená, C.I. - 45410 (D and C red no. 28); modročervená, C.I. - 73360 (D and C red no. 30); purpurová červeň, C.I. - 17200 (D and C red no. 33); špinavě modročervená, C.I. - 15880 (D and C red no. 34); jasně žlutočervená, C.I 12085 (D and C red no. 36); jasně oranžová, C.I. - 15510 (D and C orange no. 4); zelenožlutá, C.I. - 47005 (D and C yellow no. 10); modrozelená, C.I. 59040 (D and C green no. 8); modrofialová, C.I. - 60730 (Ext. D and C violet no. 2); zelenožlutá, C.I. - 10316 (Ext. D and C yellow no. 7).
Mezi vláknitá reaktivní barviva patří například Procion (RTM), Drimarene (RTM), Cibacron (RTM), Levafix (RTM) a Remazol (RTM), barviva, dostupná od firmy ICI, Sandoz, Ciba-Geigy, případně Bayer and Hoechst.
Přírodní barviva a rostlinná barviva jak zde uvedena, zahrnují hennu (Lawsonia alba), heřmánek (Matricaria chamomila nebo Anthemis nobilis), indigo, kampeškový extrakt a extrakt z ořechových skořápek.
Přechodné barvy na vlasy, nebo tónovací barevné přelivy na vlasy, obecně obsahují molekuly barviva, které jsou příliš velké, než aby mohly difundovat do vlasů a které působí na povrchu vlasů. Obvykle se aplikují cestou „ponechání“, kdy se barvicí roztok nechá působit na povrch suchých vlasů. Tyto barvy jsou typicky méně odolné vůči myti a ošetřování vlasů za pomoci povrchově aktivních látek a relativně snadno se vymývají z vlasů. V prostředcích podle tohoto vynálezu lze použít přechodnou barvu na vlasy; příklady výhodných přechodných barev jsou níže uvedeny.
• 9
Fialová
Červeň
Žlutá
Modrofialová
Polostálé barvy na vlasy jsou barvy, které mají obecně menší molekuly v porovnání s velikostí a efektem jak je tomu u přechodných přelivů na vlasy, ale obecně jsou větší než u stálých (oxidačních) barviv. Typické je, že polostálá barviva působí podobným způsobem jako oxidační barvy v tom, že mají schopnost difundovat do vlasů. Nicméně však polostálé barvy mají obecně menší molekuly než je tomu u výše uvedených konjugovaných molekul oxidačních barviva tedy mají schopnost postupně difundovat nazpět z vlasů. Prosté mytí a péče o vlasy podporují tento způsob a tak obvykle dochází z velké části k vymývání polostálých barev z vlasů během 5 až 8 mytí. V prostředcích podle tohoto vynálezu lze použít jakékoli polostálé systémy na barvení vlasů. Vhodnými polostálými barvami pro použití v prostředcích podle tohoto vynálezu jsou HC Blue 2, HC Yellow 4, HC Red 3, Disperse Violet 4, Disperse Black 9, HC Blue 7, HC Yellow 2, Disperse Blue 3, Disperse Violet 1 a jejich směsi. Příklady polostálých barviv jsou níže uvedeny:
N(C2H4OH)2
Modrá
Červeň
Typické polostálé systémy na barvení vlasů obsahují směs jak velkých tak malých molekul barviv. Protože rozměr vlasů není stejnoměrný od kořene po konečky, malé molekuly budou difundovat jak do kořínků vlasů, tak i do konečků, ale nebudou zůstávat v konečcích zatímco větší molekuly jsou schopné pronikat jen do konečků vlasů. Tato kombinace velikostí molekul barviv se používá, aby napomohla konzistentnímu zbarvení vlasů od kořínků po jejich konečky v průběhu počátečního způsobu barvení a během následných mytí.
Tlumivá činidla
Pokud je to žádoucí, uvedené prostředky mohou obsahovat jedno nebo více případných výhodných tlumivých činidel a/nebo činidel pro botnání vlasů (HSA). Je • · · · • · · · • · · φ iii Φ Φ · • · < · 0 · možné použít několik různých modifikátorů pH k úpravě pH finálního prostředku nebo jeho jakékoli části.
Úprava pH může být prováděna za použití okyselovacích činidel, velmi dobře známých v oblasti zpracování keratinových vláken a zejména lidských vlasů, jako jsou anorganické nebo organické kyseliny, jako je kyselina chlorovodíková, kyselina vinná, kyselina citrónová, kyselina jantarová, kyselina fosforečná a karboxylové nebo sulfonové kyseliny jako je kyselina askorbová, kyselina octová, kyselina mléčná, kyselina sírová, kyselina mravenčí, síran amonný a dihydrogénfosforečnan sodný/kyselina fosforečná, hydrogenfosforečnan disodný/kyselina fosforečná, chlorid draselný/kyselina chlorovodíková, dihydrogenftalát draselný/kyselina chlorovodíková, citrát sodný/kyselina chlorovodíková, dihydrogencitrát draselný/kyselina chlorovodíková, dihydrogencitrát draselný/kyselina citrónová, citrát sodný/kyselina citrónová, vinan sodný/kyselina vinná, mléčnan sodný/kyselina mléčná, octan sodný/kyselina octová, hydrogenfosforečnan disodný/kyselina citrónová a chlorid sodný/glycin/kyselina chlorovodíková, kyselina jantarová a jejich směsi. Tyto směsi jsou vhodné pro tlumivý účinek u nízkých pH.
Zásaditými tlumivými činidly mohou být například hydroxid amonný, ethylamin, dipropylamin, triethylamin a alkandiaminy jako je 1,3-diaminopropan, bezvodé zásadité alkanolaminy jako je mono- nebo diethanolamin, přičemž výhodné z nich jsou kompletně substituované na aminové skupině, jako je dimethylaminoethanol, polyalkylenové polyaminy, jako je diethylentriamin nebo heterocyklický amin jako je morfolin i hydroxidy alkalických kovů, jako je hydroxid sodný a draselný, hydroxidy kovů alkalických zemin, jako je hydroxid hořečnatý a vápenatý, zásadité aminokyseliny, jako je L-arginin, lysin, alanin, leucin, isoleucin, oxylysin a histidin a alkanolaminy, jako dimethylaminoethanol a aminoalkylpropandiol a jejich směsi. Také jsou výhodné pro zde uvedené použití sloučeniny, které tvoří HCO3' disociací ve vodě (zde uvedené jako „ion tvořící sloučeniny“). Jako příklady ion tvořících sloučenin lze uvést Na2CO3, NaHCO3, K2CO3, (NH4)2CO3, NH4HCO3, CaCO3 a Ca(HCO3)2 a jejich směsi. Ty jsou vhodné pro tlumivý účinek při vysokých hodnotách pH.
Pro zde uvedené použití jsou jako tlumivá činidla (při nízkých hodnotách pH) výhodné organické a anorganické kyseliny mající první pKa pod pH 6 a jejich konjugované báze. Jak je zde definováno, jako první pKa se rozumí záporný logaritmus (o základu 10) rovnovážné konstanty K, kde K je disociační konstanta dané kyseliny. Vhodnými organickými a anorganickými kyselinami pro zde uvedené použití jsou: kyselina aspartová, maleinová, vinná, glutamová, glykolová, octová, jantarová, salycilová, mravenčí, benzoová, jablečná, mléčná, malonová, šťavelová, citrónová,
··· ··· fosforečná, a jejich směsi. Zvláště výhodná je kyselina octová, jantarová, salycilová a fosforečná a jejich směsi.
Katalyzátor
Zde uvedené prostředky na barvení mohou případně obsahovat katalyzátor pro jakákoliv anorganická peroxykyslíková oxidační činidla a případně tabletované peroxykyselinové oxidační činidlo (činidla).
Zahušťo vadla
Prostředky na barvení podle tohoto vynálezu mohou obsahovat zahušťovadlo v množství od 0,05 % do 20 %, s výhodou od 0,1 % do 10 %, výhodněji od 0,5 % do 5 % hmotnostních. Zahušťovací činidla pro uvedené použití jsou vybrána ze skupiny tvořené kyselinou olejovou, cetylalkoholem, oleylalkoholem, chloridem sodným, cetearylalkoholem, stearylalkoholem, syntetickými zahušťovadly jako je Carbopol, Aculyn a Acrosyl a jejich směsi. Výhodnými zahušťovadly pro zde uvedené použití jsou Aculyn 22 (RTM), steareth-20 methakrylátový kopolymer; Aculyn 44 (RTM), polyurethanová pryskyřice a Acusol 830 (RTM), akrylátové kopolymery dostupné od firmy Rohm and Haas, Philadelphia, PA, USA. Mezi přídavná zahušťovací činidla pro uvedené použití patří natrium-alginát nebo arabská guma, nebo deriváty celulózy, jako je methylcelulóza nebo sodná sůl karboxymethylcelulózy nebo akrylové polymery.
Ředidla
Pro prostředky podle tohoto vynálezu je výhodným ředidlem voda. Nicméně prostředky podle tohoto vynálezu mohou obsahovat jedno nebo více ředidel jako přídavné ředicí látky. Obvykle jsou rozpouštědla, vhodná pro použití v prostředcích na barvení vybrána z těch, jež jsou mísitelná s vodou a neškodná vzhledem ke kůži. Mezi rozpouštědly, vhodnými pro použití jako přídavná rozpouštědla, jsou výhodné Ci-C2o mono- nebo polyhydridové alkoholy a jejich ethery, glycerin, s monohydridovými a dihydridovými alkoholy a jejich ethery. Z těchto sloučenin jsou výhodná alkoholová rezidua obsahující 2 až 10 atomů uhlíku. Tedy do výhodné skupiny patří ethanol, isopropanol, n-propanol, butanol, propylenglykol, ethylenglykolmonoethylether, 1,2hexandiol, butoxyethanol, benzylalkohol a jejich směsi. Voda je výhodným hlavním ředidlem v prostředcích podle tohoto vynálezu. Hlavní ředidlo, jak je zde definováno, znamená že množství přítomné vody je vyšší než celkové množství jakýchkoli jiných ředidel.
Ředidlo bývá přítomno v množství od 5 % do 99,98 %, s výhodou od 15 % do
99,5 %, výhodněji alespoň od 30 % do 99 %, a zvláště výhodně od 50 % do 98 % hmotnostních, vztaženo na celkovou hmotnost daného prostředku.
Enzym
Další přídavnou látkou, užitečnou v prostředcích na barvení vlasů podle tohoto vynálezu, je jeden nebo více enzymů.
Mezi vhodné enzymatické látky patří komerčně dostupné lipázy, kutinázy, amylázy, neutrální a alkalické proteázy, esterázy, celulázy, pektinázy, laktázy a peroxidázy běžně začleňované do detergentních prostředků. Vhodné enzymy jsou diskutovány v US patentech 3,519,570 a 3,533,139.
Peroxidázy jsou hemoproteiny specifické pro peroxid, ale používané v široké oblasti substancí jako donory. Kataláza, která rozkládá peroxid, je zde zahrnuta z hlediska skutečnosti, že je obecně podobná, pokud se týká struktury a vlastností a je schopná vyvolat jistou oxidaci H2O2. Rozklad H2O2 může být pokládán za oxidaci jedné molekuly jinou molekulou. To je rozšířené u aerobních buněk a může mít jistou důležitější funkci. Koenzymové peroxidázy nejsou hemoproteiny a alespoň jedna je flavoprotein. Jiné flavoproteiny jako je xanthinoxidáza, také používají H2O2 mezi jinými akceptory, a koenzymové peroxidázy jsou jim podobné více než klasické peroxidázy v tom, že nejsou specifické pro H2O2. Mezi vhodné peroxidázy pro prostředky podle tohoto vynálezu patří peroxidáza z křenu selského, peroxidáza z japonské ředkve, peroxidáza k kravského mléka, peroxidáza z krysích jater, lingináza a halogenperoxidáza, jako je chlor- a brom-peroxidáza.
Enzymy jsou výhodně začleněny v množstvích, dosahujících do 50 mg hmotnosti, typičtěji 0,01 mg do 10 mg aktivního enzymu na gram prostředku působícího na vlasy podle tohoto vynálezu. Jinak též může být uvedený peroxidázový enzym začleněn do těchto prostředků tak, aby jeho množství v nich bylo od 0,0001 % do 5 %, s výhodou od 0,001 % do 1 %, výhodněji od 0,01 % do 1 % aktivního enzymu, vztaženo na hmotnost daného prostředku.
Mezi komerčně dostupné proteázové enzymy patří ty, jež se prodávají pod obchodním názvem Alcalase, Savinase, Primase, Durazym a Esperase firmou Novo Industries A/S (Dánsko), dále pod obchodním názvem Maxatase, Maxacal a Maxapem od Gist-Brocades, prodávané firmou Genecor International, a ty, které pod obchodním názvem Opticlean a Optimase prodává Solvay Enzymes. Proteázový enzym může být začleněn do prostředků podle tohoto vynálezu v množství od 0,0001 % do 4 % aktivního enzymu, vztaženo na hmotnost daného prostředku.
·
9 9 9
9 9 9
999 99 9
9
99
Amylázy obsahují například β-amylázy získané ze speciálních druhů B. licheniformis, popsaných podrobně v GB-1,269,839 (Novo). Mezi výhodné komerčně dostupné amylázy patří například prodávané pod obchodním názvem Rapidase od Gist-Brocades, a ty, které prodává pod obchodním názvem Termamyl a BAN firma Novo Industries A/S. Amylázový enzym může být začleněn do prostředků podle tohoto vynálezu v množství od 0,0001 % do 2 % aktivního enzymu, vztaženo na hmotnost daného prostředku.
Lipolytický enzym může být přítomen v množstvích aktivního lipolytického enzymu od 0,0001 % do 2 % hmotnostních, s výhodou od 0,001 % do 1 % hmotnostního, nejvýhodněji od 0,001 % do 0,5 % hmotnostních, vztaženo na hmotnost daného prostředku.
Lipáza může být plísňová nebo bakteriální podle zdroje, z něhož je získána, například z lipázy produkované druhem Humicola sp., Thermomyces sp. nebo Pseudomonas sp. včetně Pseudomonas pseudoalcaligenes nebo Pseudomonas fluorescens. Lipáza z chemicky nebo geneticky modifikovaných mutantů těchto druhů je také užitečná pro zde uvedené použití. Výhodná lipáza je odvozena od Pseudomonas pseudoalcaligenes, jak je popsáno v uděleném grantovém Evropském patentu EP-B-0218272.
Jiná výhodná lipáza pro zde uvedené použití je získána klonováním genu z Humicola lanuginosa a expresí genu v Aspergillus oryza, jako hostitel, jak je popsáno v Evropské patentové přihlášce EP-A-0258 068, jež je komerčně dostupná od firmy Novo Industri A/S, Bagsvaerd, Dánsko, pod obchodním názvem Lipolase. Tato lipáza je také popsána v U.S. patentu 4,810,414, Huge-Jensen a kol., vydáno 7. března 1989.
Povrchově aktivní látky
Prostředky podle tohoto vynálezu mohou dále obsahovat jako přídavnou látku povrchově aktivní systém. Vhodné povrchově aktivní látky pro inkluzi do uvedených prostředků podle tohoto vynálezu obecně mají lipofílní řetězec délky od 8 do 22 atomů uhlíku a mohou být vybrány z aniontových, kationtových, neiontových, amfoterních, obojetných povrchově aktivních látek a jejich směsí.
(i) Aniontové povrchově aktivní látky
Mezi aniontové povrchově aktivní látky, vhodné pro začlenění do prostředků podle tohoto vynálezu, patří alkylsulfáty, ethoxylátované alkylsulfáty, alkylglycerylethersulfonáty, methylacyl-2-aminoethansulfonáty, mastné acylglycináty, N-acylglutamáty, acylisethionáty, alkylsulfobutandionáty,
alkylethoxysulfobutandionáty, α-sulfonátované mastné kyseliny, jejich soli a/nebo jejich estery, alkylethoxykarboxyláty, alkylfosfátové estery, ethoxylátované alkylfosfátové estery, alkylsulfáty, acyl-2-methylaminoethanáty, hydrotropy jako je alkylxylensulfonát a mastná kyselina/protein kondenzáty a jejich směsi. Alkylové a/nebo acylové řetězce těchto povrchově aktivních látek mají délku C12-C22, s výhodou Cn-Cig, výhodněji C12-C14.
(ii) Neiontové povrchově aktivní látky
Prostředky podle tohoto vynálezu mohou také obsahovat ve vodě rozpustnou neiontovou povrchově aktivní látku (látky). Mezi povrchově aktivní látky této skupiny patří C12-C14 mastné kyseliny mono- a diethanolamidů, sacharózové polyesterové povrchově aktivní látky a povrchově aktivní amidy polyhydroxymastných kyselin mající obecný vzorec:
Výhodné N-alkyl, N-alkoxy nebo N-aryloxy, povrchově aktivní amidy polyhydroxy mastných kyselin podle výše uvedeného obecného vzorce jsou ty, kde R8 je C5-C31 uhlovodíková skupina, s výhodou C6-C19 uhlovodíková skupina, včetně alkylů a alkenylů s přímým nebo rozvětveným řetězcem, nebo jejich směsi a R9 je typicky vodík, Ci-C8 alkyl nebo hydroxyalkyl, s výhodou je to methyl, nebo skupina obecného vzorce -R^O-R2, kde R1 je C2-C8 uhlovodíková skupina včetně přímých uhlovodíkových řetězců, rozvětvených uhlovodíkových řetězců a cyklických (včetně arylu), a je to s výhodou C2-C4 alkylen, R2 je Ci-C8 přímý uhlovodíkový řetězec, rozvětvený uhlovodíkový řetězec a cyklický uhlovodíkový řetězec včetně arylu a uhlovodíkové skupiny s atomem kyslíku, a s výhodou je to CrC4 alkyl, zejména methyl nebo fenyl. Z2 je polyhydroxyuhlovodíková část mající lineární uhlovodíkový řetězec s alespoň 2 (v případu glyceraldehydu) nebo alespoň 3 hydroxylovými skupinami (v případě jiných redukujících cukrů) přímo připojených na uhlovodíkový řetězec, nebo alkoxylátovaný derivát (s výhodou ethoxylátovaný nebo propoxylátovaný). Z2 je s výhodou odvozený od redukujícího cukru v redukční aminační reakci, nejvýhodněji je Z2 glycitylová část. Mezi vhodné redukující cukry patří například glukóza, fruktóza, maltóza, laktóza, galaktóza, mannóza a xylóza i glyceraldehyd. Jako surové výchozí látky lze použít vysoce dextrózní kukuřičný sirup, vysoce fruktózový kukuřičný sirup, vysoce maltózový kukuřičný sirup i individuální cukry, uvedené výše. Tyto kukuřičné sirupy mohou poskytnout směs cukerných složek pro Z2. To ovšem neznamená, že by se tím vylučovaly jiné vhodné látky. Z2 může být s výhodou vybráno ze skupiny, »
kterou tvoří -CH2-(CHOH)n-CH2OH, -CH(CH2OH)-(CHOH)n.i-CH2H, CH2(CHOH)2(CH0R')(CH0H)-CH20H, kde n je celistvé číslo od 1 do 5, včetně, a R'je vodík nebo cyklický mono- nebo polysacharid, a jejich alkoxylátované deriváty. Nejvýhodnější se jeví glycityly, kde n je 4, zvláště -CH2-(CHOH)4-CH2OH.
Nejvýhodnější amid polyhydroxymastné kyseliny má obecný vzorec R8(CO)N(CH3)CH2(CHOH)4CH2OH, kde R8 je C6-Ci9 alkylová nebo alkylenová skupina s přímým řetězcem. Ve sloučeninách výše uvedeného obecného vzorce může R8-CO-N< být například kokoamid, stearamid, oleamid, lauramid, myristamid, kaprinamid, palmiamid, lůjamid apod.
Pro zde uvedené použití patří mezi vhodné od oleje odvozené neiontové povrchově aktivní látky ve vodě rozpustné od rostlinných a živočišných látek odvozené změkčující prostředky jako jsou triglyceridy s vloženým polyethylenglykoholovým řetězcem; ethoxylátované mono- a di-glyceridy, polyethoxylátované lanoliny a ethoxylátované deriváty másla. Výhodná skupina od oleje odvozených neiontových povrchově aktivních látek pro zde uvedené použití má níže uvedený obecný vzorec:
O
II
RCOCH2 (OH) CH2 (OCH2CH2) OH kde n je od 5 do 200, s výhodou od 20 do 100, výhodněji od 30 do 85, a kde R znamená alifatický radikál mající v průměru 5 až 20 atomů uhlíku, s výhodou 7 až 18 atomů uhlíku.
Mezi vhodné ethoxylátované oleje a tuky této skupiny patří polyethylenglykolové deriváty glycerylester kakaa, glycerylester kyseliny kapronové, glycerylester kyseliny kaprylové, glycerylester loje, glycerylester kyseliny palmitové, glycerylester kyseliny stearové, glyceryllaurát, glyceryloleát, glycerylricinoleát a glycerylové mastné estery odvozené od triglyceridů, jako je palmový olej, mandlový olej a kukuřičný olej, s výhodou pak glycerylester loje a glycerylester kakaa.
Pro zde uvedené použití jsou výhodné polyethylenglykoly na bázi polyethoxylátovaných C9-C15 mastných alkoholů neiontových povrchově aktivních látek obsahující v průměru od 5 do 50 ethylenoxylových částí na mol povrchově aktivní látky.
Mezi vhodné na bázi polyethylenglykolu založené polyethoxylátované C9-C15 mastné alkoholy vhodné pro zde uvedené použití patří C9-Cn Pareth-3, C9-Cn Pareth4, C9-Cn Pareth-5, C9-Cn Pareth-6, C9-C11 Pareth-7, C9-Cn Pareth-8, C11-C15 Pareth3, C11-C15 Pareth-4, C11-C15 Pareth-5, C11-C15 Pareth-6, C11-C15 Pareth-7, C11-C15
Pareth-8, Cn-Cn Pareth-9, Cn-Ci5 Pareth-10, Cn-Ci5 Pareth-11, Cu-C15 Pareth-12, C11-C15 Pareth-13, Cn-Cis Pareth-14. PEG 40 hydrogenovaný ricinový olej je komerčně dostupný pod obchodním názvem Cremophor (RTM) od firmy BASF. PEG 7 glycerylester kakaa a PEG 20 glyceryllaurát jsou komerčně dostupné od firmy Henkel pod obchodním názvem Cetiol (RTM) HE a Lamacit (RTM) GLM 20. C9-C11 Pareth-8 je komerně dostupný od firmy Shell Ltd pod obchodním názvem Dobanol (RTM) 91-8. Zvláště výhodné pro zde uvedené použití jsou polyethylenglykolové estery ceterylalkoholu jako je Ceteareth 25, který je dostupný od firmy BASF pod obchodním názvem Cremaphor A25.
Lze také použít nonoxynolové povrchově aktivní látky.
Také vhodné pro zde uvedené použití jsou neiontové povrchově aktivní látky odvozené od kompozitních rostlinných tuků extrahovaných z plodů Shea Tree (Butyrospermum Karkii Kotschy) a jejich deriváty. Podobně lze v prostředcích podle tohoto vynálezu použít ethoxylátované deriváty z másla mangovníku, kakaovníku a Illipe. Ačkoli jsou klasifikovány jako ethoxylátované neiontové povrchově aktivní látky, rozumí se, že může být určitý podíl být ve formě neethoxylátovaného rostlinného oleje nebo tuku.
Mezi jiné neiontové povrchově aktivní látky patří ethoxylátované deriváty z mandlového oleje, oleje z burských oříšků, oleje z rýžových otrub, oleje z pšeničných klíčků, oleje žíněných semen, oleje zjojoby, oleje z jader meruněk, z ořechů, palmových oříšků, pistáciových oříšků, sezamových semínek, z řepkového semena, oleje z jader broskví, makového oleje, ricinového oleje, oleje ze sójových oříšků, avokádového oleje, saflorového oleje, kokosového oleje, oleje z lískových oříšků, olivového oleje, oleje z hroznových zrníček a slunečnicového oleje.
(iii) Amfoterní povrchově aktivní látky
Mezi amfoterní povrchově aktivní látky pro použití v prostředcích podle tohoto vynálezu patří:
(a) imidazoliniové povrchově aktivní látky obecného vzorce 1:
c2h,or2
I
(1) • ♦ · ♦ ·* ·9 ·»
kde R1 je C7-C22 alkyl nebo alkenyl, R2 je vodík nebo CH2Z, kde Z nezávisle CO2M nebo CH2CO2M a M je vodík, alkalický kov, kov alkalické zeminy, amonium nebo alkanolamonium; a/nebo amonné deriváty obecného vzorce 2:
C2H4OH +1
R1CONH(CH2)2NCH2Z
R (2) kde R1, R2 a Z má výše uvedený význam;
(b) aminoalkanoáty obecného vzorce 3:
R1NH(CH2)nCO2M iminodialkanoáty obecného vzorce 4:
R1N/(CH2)mCO2M/2 a iminopolyalkanoáty obecného vzorce 5:
R1-[N (CH2 ) p] qN [CH2CO2M] 2
CH2CO2M (3) (4) (5) kde n, m, p a q jsou čísla od 1 do 4, a R1 a M jsou nezávisle vybrány z výše uvedených skupin; a ( c ) jejich směsi.
Vhodné amfoterní povrchově aktivní látky typu (a) jsou prodávány pod obchodním názvem Miranol a Empigen a rozumí se, že je v nich zahrnuta komplexní směs složek. Ve skutečnosti pravděpodobně existuje komplexní směs cyklických a necyklických složek a pro komplexní pojetí jsou platné obě uvedené definice. Pro zde uvedené použití jsou nicméně výhodné necyklické sloučeniny.
·♦ ·· > · ♦ Β » Β Β Β
ΒΒΒ ΒΒΒ
Mezi vhodné typy amfoterních povrchově aktivních látek typu (a) patří sloučeniny obecného vzorce 1 a/nebo 2, kde R1 je C8Hi7 (zejména isokapryl), C9H19 a C11H23 alkyl. Zvláště výhodné jsou sloučeniny, kde R1 je C9H19, Z je CO2M a R2 je vodík; sloučeniny, ve kterých R1 je CnH23, Z je CO2M a R2 je CH2CO2M; a sloučeniny, ve kterých R1 je CnH23, Z je CO2M a R2 je vodík.
Podle nomenklatury CFTA mezi látky vhodné pro zde uvedené použití patří kokoamfokarboxypropionát, kyselina kokoamfokarboxypropionová, a zejména kokoamfoacetát a kokoamfodiacetát (jinak se také označuje jako kokoamfokarboxygylcinát). Mezi specifické komerční produkty patří ty, které se prodávají pod obchodními názvy Ampholak 7TX (natriumkarboxymethyllůjpropylamin), Empigen CDL60 a CDR60 (Albright and Wilson), Miranol H2M Conc. Miranol C2M Conc. N.P., Miranol C2M Conc. O.P., Miranol C2M Conc. SF, Miranol CM Speciál (Rhone-Poulenc); Alkateric 2CIB (Alkaril Chemicals); Amphoterge W-2 (Lonza, lne.); Monateric CDX-38, Monateric CSH-32 (Mona Industries); Rewoteric AM-2C (Rewo Chemical Group); a Schercotic MS-2 (Scher Chemicals). Dalšími příklady amfoterních povrchově aktivních látek vhodných pro zde uvedené použití jsou Octoxynol-1 (RTM), polyoxyethylen (1) oktyfenyllether; Nonoxynol-4 (RTM), polyoxyethylen (4) nonylfenylether a Nonoxynol-9, polyoxyethylen (9) nonylfenylether.
Rozumí se, že počet komerčně dostupných amfoterních povrchově aktivních látek tohoto typu se vyrábí a prodává ve formě elektroneutrálních komplexů napnklad s protiionty hydroxidu nebo s aniontovými sulfátovými nebo sulfonátovými povrchově aktivními látkami, zejména z nich to jsou C8-Ci8 alkohol, C8-Ci8 ethoxylátovaný alkohol nebo CS-C]X acylgylceridové typy. Je třeba též poznamenat, že koncentrace a hmotnostní poměry amfoterních povrchově aktivních látek jsou zde na bázi nekomplexních forem povrchově aktivních látek, někdy jsou žádoucí protiionty aniontových povrchově aktivních látek jako část celkového obsahu složky aniontové povrchově aktivní látky.
Mezi výhodné amfoterní povrchově aktivní látky typu (b) patří například Nalkylpolytrimethylenpolykarboxymethylaminy prodávané pod obchodním názvem Ampholak X07 a Ampholak 7CX firmou Bérol Nobel a také soli, zejména triethanolamonné soli a soli kyseliny N-lauryl-3-aminopropionové a kyseliny N-lauryliminodipropionové. Takové látky jsou prodávány pod obchodním názvem Deriphat firmou Henkel a Mirataine firmou Rhone-Poulenc.
(iv) Obojetné povrchově aktivní látky ♦ » ·· ·· • · 9 9 9 9 • 9 9 9 9 • * 999 999
9 9
Mezi ve vodě rozpustné pomocné látky vhodné pro začlenění do prostředků podle tohoto vynálezu patří alkyl betainy obecného vzorce R5R6R7N+ (CH2)nCO2M a amidobetainy obecného vzorce 6:
R +1
R5CON(CH2)mN(CH2)nCO2M (6) kde R5 je Cn-C22 alkyl nebo alkenyl, R6 a R7 jsou nezávisle C1-C3 alkyl, M je vodík, alkalický kov, kov alkalické zeminy, amonium nebo alkanolamonium, a n, m, znamená každý číslo 1 až 4. Mezi výhodné betainy patří kokoamidopropyldimethylkarboxymethylbetain, laurylamidopropyldimethylkarboxymethylbetain a Tego betain (RTM).
Mezi ve vodě rozpustné pomocné sultainové povrchově aktivní látky vhodné pro začlenění do prostředků podle tohoto vynálezu patří alkylsultainy obecného vzorce (7):
Έ _ ,
R‘CON (CH2) mN (CH2) nCH (OH) CH2SO3 M
R (7) kde R1 je C7-C22 alkyl nebo alkenyl, R2 a R3 nezávisle znamenají C1-C3 alkyl, M je vodík, alkalický kov, kov alkalické zeminy, amonium nebo alkanolamonium a m a n znamenají čísla od 1 do 4. Pro zde uvedené použití je výhodný kokoamidopropylhydroxysultain.
Mezi ve vodě rozpustné pomocné aminoxidové povrchově aktivní látky vhodné pro začlenění do prostředků podle tohoto vynálezu patří alkylaminooxid R5R6R7NO a amidoaminooxidy obecného vzorce 8:
R5CON(CH2)mN-(8)
9·· 9 ·· ·· · · • 9*99 « · · · •99 9 · 9 9 9 9 • * · * ♦ 999 999 • 9 9 9 9 ··· ··· 999» «· ·· kde R5 je Cn-C22 alkyl nebo alkenyl, R6 a R7 jsou nezávisle Ci-C3 alkyl, M je vodík, alkalický kov, kov alkalické zeminy, amonium nebo alkanolamonium a m je číslo od 1 do 4. Mezi výhodné aminooxidy patří kokoamidopropylamin, lauryldimethylaminooxid a myristyldimethylaminooxid.
Výhodné přídavné látky
Ke zde uvedeným prostředkům na barvení lze přidávat velký počet výhodných přídavných látek, jež jsou zde popsány a to každá v množství od 0,001 % do 5 %, s výhodou od 0,01 % do 3 %, výhodněji od 0,05 % do 2 % hmotnostních, vztaženo na hmotnost prostředku. Mezi tyto látky patří proteiny a polypeptidy a jejich deriváty; ve vodě rozpustné nebo solubilizovatené ochranné konzervační látky; přírodní ochranné konzervační látky jako je benzylalkohol, kalium-sorbát a bisabolol, kyselina benzoová, benzoát sodný a 2-fenoxyethanol; odstraňovače barvy jako je kyselina šťavelová, sulfátovaný ricinový olej, kyselina salicylová a thiosíran sodný; stabilizátoiy H2O2; vlhčící činidla jako je kyselina hyaluronová, chitin a na škrob roubované polyakryláty sodné jako je Sanwet (RTM) IM-1000, IM-1500 a IM-2500, dostupné od firmy Celanese Superabsorbent Materials, Portsmith, VA, USA, a popsané v US-A4,076,663 i methylcelulóza, škrob, vyšší mastné alkoholy, parafinové oleje, mastné kyseliny apod; rozpouštědla; antibakteriální činidla jako je Oxeco (fenoxyisopropanol); nízkoteplotní fázové modifikátory jako jsou zdroje amoniaku (např. NH4C1); viskozitu regulující činidla jako je síran horečnatý a jiné elektrolyty; kvartérní aminové sloučeniny jako je distearyl-, dilauryl-, dihydrogenovaný hovězí lůj-, dimethylamoniumchlorid, dicetyldiethyl amoniumethylsulfát, dilůjdimethylamoniummethylsulfát, disojadimethylaminiumchlorid a dikokodimethylamoniumchlorid; činidla působící na vlasy jako kondicionéry jako jsou silikony, vyšší alkoholy, kationtové polymery apod; stabilizátory enzymů jako jsou ve vodě rozpustné zdroje vápníku nebo boritanové sloučeniny; barvicí činidla; TiO2 a TiO2 potažená slída; vonné látky a stabilizátory vonných látek; a zeolity jako je Valfour BV400 a jeho deriváty a Ca2+/Mg2+ maskující činidla jako jsou polykarboxyláty, aminopolykarboxyláty, polyfosforitany, aminopolyfosforitany atd, a vodu změkčující činidla jako je citrát sodný. Mezi jiné přídavné látky patří činidla působící proti lupům jako je ZPT a vonné látky.
Dále budou uvedeny příklady provedení tohoto vynálezu, jejichž účelem je blíže ilustrovat tento vynález, přičemž však žádným způsobem neomezují obsah ani rozsah tohoto vynálezu. V těchto příkladech budou použity různé standardní testy, jak bude dále ukázáno.
*· ··
I · · · » · · · ··« ··· • · «·
Příklady provedení vynálezu
I. Stanovení počáteční barvy a barevné změny
Zařízením, které se používá ke stanovení jak počáteční barvy, tak barevné změny na podkladu (vlasy/kůže) barvením prostředky na barvení o nízkém pH prostředků podle tohoto vynálezu je Hunter Colourquest spektrofotometr. Veličina, která se používá k vyjádření stupně barevné změny na jakémkoli substrátu je Delta E (Δ E). Delta E tak, jak je zde definována, znamená skutečný součet L, a a b veličin, tak že:
ΔΕ = (AL2 + Aa2 + Ab2)l/2 a L se měří světlost a tmavost (barevná intenzita), kde L = 100 je ekvivalentní bílé a L = 0 je ekvivalentní černé. Dále „a“ je stanoveno pro červené a zelené kvocienty (barevné odstíny) tak, že pozitivní se rovná červené a negativní se rovná zelené, a „b“ je stanoveno pro žluté a modré kvocienty (barevné odstíny) tak, že pozitivní se rovná žluté a negativní se rovná modré.
Měření na Hunter Colourquest se může provádět za pomoci Hunter Labscan Colourimeter, což je plně skenovací spektrokolorimetr s vlnovou délkou od 400 do 700 nanometrů, jež zaznamenává barvu testovaných příčesků z vlasů (pramenů vlasů) v termínech udaných jako hodnoty „L“ a „b“. Tento přístroj je soubor, který tvoří: mode -0/45; velikost portu - 25,4 mm (1 palec); velikost obrazu (záběru) - 25,4 mm (1 palec); světlo (světlý) - D65; zorné pole - 10°; ultrafialová lampa/filtr - není. Vlasy se umístí do držáku na vzorek, který je uzpůsoben tak, aby vlasy měly během měření jednotnou a stejnou orientaci. Lze použít ekvivalentní kolorimetry, aleje třeba zajistit, aby se s vlasy v průběhu měření nehýbalo. Vlasy musí být rozprostřeny tak, aby pokrývaly při stanovování barvy port o velikosti 25,4 mm (1 palec). Na držák pramene vlasů se vyznačí body tak, aby měly předem určenou polohu vůči portu. Tyto body jsou sestaveny do řady tak, aby odpovídaly označení na portu a v každém okamžiku se zaznamenávají údaje.
Na jednom pramenu vlasů se provádí osm měření, 4 na každé straně a na každé měření se použijí tři prameny vlasů.
II. Standardní nanášení barvy na vlasy
Prostředky podle tohoto vynálezu lze použít k barvení vlasů všech barev, typů a stavů vlasů. Pro zde potřebné účely je zde uvedeno pro ilustraci různé testování
4 4 4 4 • 44
4* 44 44 • 4 4 4 4 4 • 4 4 4 4
4 444 444 • 4 4
4444 «· 44 vlasů. Testování se provádí u dvou standardních vlasových příčesků, přičemž jsou zde pro ně uvedeny následující hodnoty L, a, b.
Světle hnědé (po trvalé a odbarvené)
Tmavě hnědé s 40 % šedivými
Přírodní vlasy (nedotčené nebo použity. Pak platí tyto hodnoty: L = 82
L a b
60 9 32
35 -37 4,5 - 5,5 11,5 - 12,7
) trvalé a/nebo odbarvené) mohou být také 83, a = - 0,5 až 0,7, b = 11 až 12.
III. Barvicí způsob nanášení barvy na vlasy
K barvení se použije 4 gramy vážící pramen vlasů o délce 203,2 mm (8 palců) (nebo 2 gramy vážící pramen vlasů o délce 101,6 mm (4 palce)), který je upevněn tak, aby visel do určené vhodné nádoby. Potom se připraví látka pro testování barvení (tj. smíchají se dohromady pro aplikování určené odděleně balené složky) a 2 gramy produktu na gram vlasů se aplikují přímo na testovaný pramen vlasů. Barvicí činidlo se vmasíruje do barvených vlasů po dobu do jedné minuty a pak se nechá působit na vlasy po dobu do třiceti minut. Po opláchnutí tekoucí vodou, což trvá 1 nebo 2 minuty, se obarvené vlasy myjí (způsobem podle postupu při šamponování) a suší se. Obarvené vlasy mohou být buď ponechány dál přírodnímu působení (bez pomoci tepla) nebo lze použít sušák. Průběh vyvíjení barvy (počáteční barva) při barvení, mytí a sušení lze testovat za pomoci Hunter Colourquest spektrofotometru.
Pro dodání červenavých odstínů (barvy) dříve odbarveným světle hnědým vlasům po trvalé (u nichž mají veličiny L, a, b hodnoty 60, 9 a 32) je výhodný počáteční odstín barvených vlasů, který má barevnou hodnotu (are tangens poměru (b/a)) v rozmezí od 25 do 70, výhodněji od 30 do 65, nejvýhodněji od 35 do 60 a je-li počáteční barevná intenzita (L) větší než 10 a menší než 70, s výhodou větší než 15 a menší než 65, výhodněji větší než 20 a menší než 60.
Pro dodání hnědého nebo černého odstínu (barvy) dříve odbarveným světle hnědým vlasům po trvalé (u nichž mají veličiny L, a, b hodnoty 60, 9 a 32) je výhodný počáteční odstín barvených vlasů, který má barevnou hodnotu (are tangens poměru (b/a)) menší než 25, výhodněji menší než 20 a je-li počáteční barevná intenzita (L) větší než 1 a menší než 50, s výhodou větší než 5 a menší než 45.
· 4 4 4 • 4 4
4
44
4 4 4
4 4 ·
444 444
Pro dodání světle hnědých odstínů (barvy) dříve odbarveným světle hnědým vlasům po trvalé (u nichž mají veličiny L, a, b hodnoty 60, 9 a 32) je výhodný počáteční odstín barvených vlasů, který má barevnou hodnotu (are tangens poměru (b/a)) v rozmezí od 70 do 110 a je-li počáteční barevná intenzita (L) větší než 20 a menší než 95, s výhodou větší než 25 a menší než 90.
Významná barevná změna, jaké lze dosáhnout pomocí prostředků na barvení podle tohoto vynálezu, znamená, že barevná změna vyjádřená pomocí Delta E, je větší než 8, s výhodou větší než 10, výhodněji větší než 12, nejvýhodněji větší než 15 a zvláště výhodné je, je-li větší než 20.
IV, Způsob mytí pramenů obarvených vlasů
Prameny barvených vlasů se podrobí opakovanému cyklu mytí vlasů, kdy se opakuje následující způsob umývání.
Testuje se 4 gramy vážící pramen obarvených vlasů o délce 203,2 mm (8 palců) (nebo 2 gramy vážící pramen obarvených vlasů o délce 101,6 mm (4 palce)), který je zavěšen do vhodné nádoby a intenzívně se oplachuje vodou po dobu 10 sekund za použití teplé vody (při teplotě 32,2 °C (100 °F) a 5,68 litrech za minutu (1,5 galonů (am.) za minutu)). Šampón (0,1 ml šampónu bez kondicionéru na gram vlasů) se může aplikovat přímo na pramen mokrých vlasů za použití injekční stříkačky. Po utvoření pěny na vlasech po 30 sekundách se vlasy oplachují tekoucí vodou po dobu 30 sekund. Šamponování a pěnění se potom opakuje s finálním oplachováním trvajícím 60 sekund. Přebytek vody se odstraní (vyždímá) z testovaného pramene za pomoci prstů. Testovaný pramen vlasů se pak suší buď přirozeným způsobem nebo za pomoci sušáku při teplotě 60 °C (140 °F) (po dobu 30 minut). Potom se obarvený, umytý a usušený pramen vlasů testuje na barvu (Delta E blednutí).
Během každého jednotlivého testovacího cyklu se každý různý pramen vlasů hodnotí testováním ve vodě o ekvivalentní teplotě, tlaku a tvrdosti.
Výsledné hodnoty Delta E blednutí pro dříve odbarvené světle hnědé vlasy po trvalé (mající L, a, b hodnoty 60, 9 a 32), které byly obarveny na červený odstín (hodnota barvy v rozmezí od 25 do 70) jsou obecně menší než 5,0, s výhodou menší než 4,5, výhodněji menší než 4,0, zvláště výhodné je menší než 3,0 nebo 2,0, přičemž změna v barvě vlasů, % Delta E, až do 20 mytí, je menší než 20 %, s výhodou menší než 15 %, výhodněji pak menší než 10 %.
Výsledné hodnoty Delta E blednutí pro dříve odbarvené světle hnědé vlasy po trvalé (mající L, a, b hodnoty 60, 9 a 32), které byly obarveny na hnědý nebo černý odstín (hodnota barvy menší než 25) jsou obecně menší než 2,3, s výhodou menší než »♦»·
- ·· 44 ·· 4 ♦ · · · • · ♦♦ · 4 4«·· • · · · ♦ · ··· 4·· • · · 4 · · • 44 ··· ··« ·«·· ·«
2,0, výhodněji menší než 1,7 přičemž změna v barvě vlasů, % Delta E, až do 20 mytí, je menší než 5 %, s výhodou menší než 4,5 %, výhodněji menší než 4 %, nejvýhodněji pak menší než 3,5 %.
Výsledné hodnoty Delta E blednutí pro dříve odbarvené světle hnědé vlasy po trvalé (mající L, a, b hodnoty 60, 9 a 32), které byly obarveny na světle hnědý odstín (hodnota barvy v rozmezí od 70 do 110) jsou obecně menší než 2,6, s výhodou menší než 2,3, přičemž změna v barvě vlasů, % Delta E, až do 20 mytí, je menší než 15 %, s výhodou je menší než 12 %, výhodněji je menší než 10 %, nej výhodněji pak je menší než 8 %.
U výhodných zde uvedených prostředcích je změna barvy na obarvených vlasech s časem (Delta E blednutí) menší než 15 %, s výhodou menší než 12 %, výhodněji menší než 10 % a nejvýhodněji menší než 8 %.
V, Protokol provádění trvalé ondulace
K provedení trvalé ondulace vlasů, které jsou obvykle potom odbarveny, se použije následující způsob.
Testuje se 4 gramy vážící příčesek o délce 203,2 mm (8 palců), který je zavěšen do vhodné nádoby. Roztok na trvalou, dodávaný pod obchodním názvem „Zotos“ se aplikuje na vlasy tak, aby byly úplně prosáknuty tímto roztokem. Příčesky jsou pak opakovaně prosáknuty. Potom se příčesky položí na dobu 20 minut na plochou misku z plastu a následně se oplachují po dobu 1 1/2 až 2 minuty vodou z vodovodního kohoutku o teplotě 37 °C. Příčesky se pak suší ždímáním a za pomoci ručníku. Potom se příčesky pověsí opět nad nádobu a aplikuje se na ně komerčně dostupné neutralizační činidlo „Zotos“ tak, aby jím byly zcela nasáknuté. Pak se položí na plochou misku z plastu na dobu 5 minut a následně se oplachují po dobu 1 1/2 až 2 minuty vodou z vodovodního kohoutku o teplotě 37 °C. Potom se příčesky dvakrát šamponují a suší se.
VI. Protokol provádění odbarvení
Příčesky po trvalé se suší po dobu 20 minut a pověsí se na okraj nádoby. Najednou se zpracovává maximálně 9 nebo 10 příčesků. Komerčně dostupný odbarvovací roztok od Clairol, „Born Blonde (s heřmánkem)“ se míchá podle návodu a 10 gramů této látky se aplikuje na každý příčesek a intenzívně se vmasíruje do vlasů. Každý příčesek se zabalí do igelitu a ponechá se tak po dobu 30 minut. Následně se * 99 •9 9* ·· • · 9 9 9 9 • 9 9 9 9 • 9 999 999 • 9 9 •999 99 99 potom oplachuje po dobu 2 minuty vodou z vodovodního kohoutku o teplotě 37 °C. Potom se jednou Šamponuje.
Příklad 1
V tomto příkladě se formulace 1 podle tohoto vynálezu porovnává s komerčně dostupným produktem a tyto dva barvicí prostředky se porovnávají z hlediska blednutí barvy, což se stanovuje podle hodnoty ΔΕ.
Používají se tyto následující sloučeniny:
(i)
( ii ) ( A ) pyrazolon
(ii) ( A) a-naftol
OH ··· ·«» ···· • ·· « ·
·· «· • 9 9 9 • 9 9 9 ··· «»» • 9 ·· (ii) ( B ) benzoylacetanilid
Formulace 1 má následující složení:
% hmotnostní
Ceteareth 25 0,84
Cetylalkohol 1,16
Stearylalkohol 1,16
(i) 0,87
Pyrazolon (i) ( C) 0,16
cc-Naftol ( ii) ( A) 0,0046
Benzoylacetanilid ( ii ) ( B ) 1,86
Ethanol « 9,3
NH40H 1,6
Peroxid vodíku 3,0
Siřičitan sodný 0,46
EDTA 0,46
Voda do 100
Hodnota pH formulace 1 je 9 až 10.
Porovnávací formulace je LOreal Recitál „Santiago“.
Na 4 gramy vážící příčesek ze světle hnědých vlasů, které jsou po trvalé a po odbarvení, se aplikuje 8 gramů každé formulace po dobu 30 minut tak, jak je popsáno výše v popisu způsobu barvení. Trvalá a odbarvení se provádí podle výše popsaných protokolů.
·· · • ··· • · • « ··· ··* ···· • ·· ·· · · • « • · · • · ··· ·?·· ·· • » • · ··· ·· ·· • · • · ··· ··
Hodnoty L, a a b se stanovují u nebarvených vlasů a u barvených vlasů. Rozdíl v barvě mezi těmito dvěma stavy se stanovuje podle ΔΕ počáteční, a to výše popsaným způsobem pro stanovení ΔΕ.
Barvený příčesek se pak podrobí 40 mytím, a to za použití výše uvedeného protokolu. Po 40 mytích se opět stanovují hodnoty L, a a b a rozdíl v barvě mezi počátečním barveným příčeskem a umytým příčeskem se stanovuje podle výše uvedené hodnoty ΔΕ, přičemž se získá hodnota ΔΕ blednutí.
Hodnoty ΔΕ počáteční a ΔΕ blednutí a % blednutí jsou přehledně uvedeny níže.
Formulace I L a b ΔΕ počáteční ΔΕ odstín % odstínu
Dříve 60,15 9,94 32.08
Barvené 29,2 13,55 13,89 36,1
40 mytí 30,34 13,24 13,50 1,25 3,5
L Oreal
Dříve 58,95 9,68 31,63
Barvené 30,06 13,66 14,68 33,8
40 mytí 36,69 8,76 18,21 9,00 t 26,6
Tyto výsledky ukazují, že komerční formulace a formulace 1 podle tohoto vynálezu dávají podobné hodnoty ΔΕ počáteční, u formulace podle tohoto vynálezu je ve skutečnosti poskytována větší ΔΕ a následně tedy větší změna barvy při barvení. Nicméně je zřejmé, že ΔΕ blednutí po 40 mytích je významně nižší u formulace 1 podle tohoto vynálezu, než je tomu u komerčně dostupného produktu.
Příklad 2
Tento příklad demonstruje, jak široké rozmezí barev může dávat systém podle tohoto vynálezu za použití pouze čtyř sloučenin.
• 9 • · · · · · · 9 99
9999 9 9 9 9 9 « · ? 9 9 9 99999 · 9 9 9 • 99 999 99· ···· 99 9·
Testují se tři formulace za použití čtyř látek (i), (ii) ( A), (ii) ( B ) a (ii) ( C ), výše uvedených jako pouze použitých barvicích činidel. Formulace byly očíslovány jako 2, 3 a 4 a jsou dále uvedeny v následujícím přehledu:
Složky Formulace 2 Formulace 3 . Formulace 4
Ceteareth 25 1,74 0,82 0,94
Stearylalkohol 2,6 1,24 1,4 .....
Cetylalkohol 2,6 1,24 - ···/.- - —' 1 4 X f -
(i) 0,42 0,92 1 4 — T ~
(ii) (C) -- 0,031 0,13
(ii) (A) 0,007 0,0049 0,02
(ii) (B) 0,1 M 1?7
Siričitan sodný 0,3 0,59 0,5
EDTA 0,3 0,59 0,5
Ethanol 6,25 9.9 21
ΝΗ,ΟΗ 0,5 °Z 53 0f5 _________
Peroxid vodíku 1 3 1
Voda 'r do . 100% do 100% do 100%
pH 9-10 9-10 9-10
Ve výše uvedených prostředcích jsou všechny složky vyjádřeny hmotnostně, vztaženy na celkovou hmotnost prostředku. Vlasy příčesku světle hnědé barvy po trvalé a po odbarvení o hmotnosti 4 gramy se barví stejným způsobem, jako je popsáno v Příkladu 1. Počáteční barevná změna ΔΕ počáteční a finální barva je udána níže.
Formulace L a b ΔΕ počáteční Barva
2 34 v3 6,2 17,9 29,0 Světle hnědá
3 26,4 15,9 10,.5 35,8 Tiziánová
4 16,6 3,85 52,5 Hnědá
> · * · >
» · · • ·
Je zřejmé, že tento uvedený soubor sestávající pouze ze čtyř barvicích složek je schopen poskytovat barevné rozmezí, které obsahuje světle hnědou barvu, tiziánovou a hnědou.
Příklad 3
Tento příklad ilustruje změny počáteční absorpce barvy, přičemž se stanovuje hodnota ΔΕ počáteční a blednutí barvy, kdy se stanovuje ΔΕ blednutí, jehož se dosáhne při začlenění antioxidantu do prostředku podle tohoto vynálezu. Testují se tri formulace. Formulace 6 a 7 podle tohoto vynálezu obsahují antioxidant siřičitan sodný. Porovnávací formulace 5 neobsahuje žádný antioxidant. Tyto prostředky mají následující složení:
Složka Fomulace 5 (srovnávací) Formulace 6 Formulace 7
Ceteareth 25 1,03 1,03 1,03
Cetylalkohol 1,54 i/54 1,54
Stearylalkohol 1,54 1,54 1,54
(i) 1,00 1,00 1,00
(ii) (C) 0,25 0,25 0,25
(ii) (E) 0,74% 0,74 0.74
(ii) (A) 0,0074% 0,0074 0,0074
Na3SO3 0% 0,22% 1,1%
EDTA 0% 0,22% 1,1%
ΝΗ,ΟΗ 0,5% 0,5% °z5°
EtOH 6% 6% 6%
Voda do 100% do 100% do ιθθ%
PH 9-10 9-10 9-10
► · · ·
I · · ·
999 999
9
9 9 9
Barvení se provádí na příčesku o hmotnosti 4 gramy se světle hnědými vlasy po trvalé a po odbarvení, jak je popsáno v Příkladu 1. Po 20 mytích se stanovuje hodnota ΔΕ blednutí. Hodnoty ΔΕ počáteční a ΔΕ blednutí jsou uvedeny v tabulce níže.
Formulace ΔΕ počáteční ΔΕ blednutí
5 13,4 4,2
6 14,7 -..... 1,7
7 15,6 1,0
Ukazuje se, že hodnota ΔΕ blednutí pro formulaci 5, která neobsahuje antioxidant, je významně větší, než je tomu u ΔΕ blednutí u formulace 6 a 7. Je překvapivé, že formulace 6 a 7 prokazují zlepšenou absorpci barvy, jak je ilustrováno větší hodnotou Δ E počáteční.
Příklad 4
Níže uvedená porovnání demonstrují výhody systému podle tohoto vynálezu při srovnání se systémem, uvedeným v GB 1,025,916. Testuji se následující formulace.
• ·
> Μ V. Η cd O rd rd rd o\o cd o\° Cd o o\° ·<. O NT rd <Ti CN do 100
O
o
rd
Μ o rd o\« cn a
Μ •V. TS» «Κ. ·” K. T3
Η rd rd rd rd Cl rd cd
O
o
o\° rd
Ί* O rd kO Ν’ ΟΛ
H r~s *<s. •v. a
Μ i—1 rd rd rd co rd CN o
O
o
rd
O i—1 Ν’ CTi o
Γ* •-v *·>»< o\o Ό
Μ rd cd rd rd Cd rd cd
1 Ox 1 T3
rd •rd
rd Ό
x: •rd • rd
•P c F
ED co CO
>> -P •P
X CD CD *ro
o U O >
(-1 re re n
Ό rd o XD
>. > +j F
rd x: o CD O
o 1 c ΓΝ CD ,Y
t—1 Γ. Lfl Z Ή C re cn
Ο o cn - E CD rd re
.C dc 1 r-ι re XD
0) ο rd 2 >.'H >> x:
Ο •X ra P x: X re
CC rd -rd Q P c o CD c DC Έ3
r-1 C0 > (-i CD CD XD • rd rd TO •rd
Ώ rd F re 1 rH Cl rd •rd X
Ε > CO ω 2 > re 1 < CD c o CO
f-l +> ED •p c iZ 2 1- cn F 13
Q) •P tu 1 CD 1 e o >> E CD Q
υ_ ω CO C3 <t 9-1 a 2 Id x: < a >
• · · · • ·· • · • · ► · · · » · · · • · · · · ·
Experimentování se provádí buď na přírodní (nepoškozené) srsti (vlasové pokrývce) nebo na srsti (vlasové pokrývce) po trvalé (tedy poškozené). Všechny formulace se aplikují na relevantní příčesky při teplotě místnosti po dobu 30 minut při pH 10. Formulace I a III obsahují dvě rozdílná spojovací činidla v hmotnostním poměru 1:1a formulace II a IV obsahují dvě rozdílná spojovací činidla v molárním poměru 1:1. Formulace IV obsahuje kyselinu askorbovou jako antioxidant. Výsledky jsou přehledně uvedeny níže.
• · · · • · ·· · ·· ·
Poznámky světle hnědá barva - -slabá žlutá slabá žlutá barva světle žlutá I ---1 - —1 - i světlá žlutozelená 1 - . ........ světlá žlutozelená jasná intenzívní zelenožlutá
Delta E blednutí 20 mytí LQ O cn m I—t LD kO ω m 1 275
Delta E absorpce 32 31 41 29 28 CO
Formulace M II 111 II IV
Příčesek přírodní srst přírodní srst přírodní srst po trvalé „ ! 1 =5 'OJ r—( CO > u +» o Q. '0) p™f co > í-l •H O Q.
• * · · • ··
·· ··
Je zřejmé, že formulace IV (podle tohoto vynálezu poskytuje lepší absorpci a stálobarevnost při mytí, než formulace I a II podle daného stavu techniky. Tyto dobré hodnoty blednutí jsou zvláště důležité a významné u vlasů po trvalé, tedy vlasů poškozených, které mají obvykle sklon k rychlejšímu blednutí, než je tomu u vlasů barvených a nepoškozených. Formulace I až III (tedy nikoli podle tohoto vynálezu) se rovněž pro úplnost testují. Je pozoruhodné, že výhodné spojovací činidlo ve formulaci III poskytuje lepší absorpci a hodnoty blednutí, než je tomu u méně výhodného spojovacího činidla u formulací I a II. Hodnoty blednutí jsou obecně nižší než u příčesků po trvalé, přičemž ty mají tendenci k větší porózitě a k rychlejšímu blednutí.
Průmyslová využitelnost
Prostředky na barvení vlasů a způsob barvení podle tohoto vynálezu jsou vzhledem ke svému charakteru významné pro chemický průmysl.
• ·

Claims (32)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Prostředek na barvení vlasů, vyznačující se tím, že obsahuje:
    ( i ) jeden nebo několik vyvíječů, vybraných ze skupiny aminoaromatických systémů, schopných být oxidovány a potom být podrobeny prostému elektrofilnímu ataku, a (ii) jedno nebo několik spojovacích činidel, vybraných ze:
    ( A ) skupiny fenolů a naftolů majících odstupující skupinu v para poloze vůči hydroxylové skupině, ( B ) skupiny 1,3-diketonů obsahujících skupinu
    O O
    Z kde Z je aktivní odstupující skupina, a ( C ) skupiny sloučenin obsahujících skupinu kde Z je aktivní odstupující skupina a X je aktivní odstupující skupina nebo neodstupující substituent, takže za přítomnosti oxidačního činidla jeden nebo každý vyvíječ reaguje s jedním nebo každým spojovacím činidlem v podstatě pouze v poloze mající aktivní odstupující skupinu Z a, pokud X je aktivní odstupující skupina, X, a (iii) antioxidant.
    • · • · • 9 9
    9 * 9
    99 9
  2. 2. Prostředek na barvení vlasů podle nároku 1, vyznačující se tím, že obsahuje jeden nebo více vyvíječů ( i ), jež jsou vybrány ze skupiny, kterou tvoří Ν,Ν-disubstituované p-fenylendiaminy.
  3. 3. Prostředek na barvení vlasů podle nároku 1, vyznačující se tím, že obsahuje jeden nebo několik vyvíječů ( i), jež jsou vybrány ze sloučenin, které mají obecný vzorec:
    R15
    R16 a ze sloučenin, které mají obecný vzorec:
    kde Y je vybrán ze skupiny, kterou tvoří -NO2, -CO2H, -CO2R, -COR a OH a Rk’, R14, R15 a R16 jsou nezávisle vybrány ze skupiny, kterou tvoří H, methyl, ethyl, dále n-propyl, isopropyl, F, Cl, OH, -CO2H, -CO2R a -COR.
  4. 4. Prostředek na barvení vlasů podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že obsahuje jedno nebo více spojovacích činidel ze skupiny ( A), jež jsou vybrány ze skupiny, kterou tvoří sloučeniny obecného vzorce:
    kde R1, R2, R3 a R4 jsou nezávisle vybrány ze skupiny, kterou tvoří OH, H, methyl, ethyl, n-propyl, isopropyl, terc.butyl, -CO2H, a -COR.
  5. 5. Prostředek na barvení vlasů podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že obsahuje spojovací činidlo ( B ), jež je vybráno ze skupiny, kterou tvoří sloučeniny obecného vzorce:
    R' kde R5 je vybrán ze skupiny, kterou tvoří methyl, ethyl, n-propyl, isopropyl, terc.butyl nebo fenyl a R6 je NR2, kde skupiny R jsou nezávisle vybrány ze skupiny, kterou tvoří methyl, ethyl, n-propyl, isopropyl, terc.butyl nebo fenyl, nebo R5 je CM alkyl a R6 je Cj.4 alkyl nebo Ci_4 alkoxy.
  6. 6. Prostředek na barvení vlasů podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že obsahuje spojovací činidlo ( C ), jež je vybráno ze skupiny, kterou tvoří sloučeniny obecného vzorce:
    O • · ·· · • · · • · · ·
    9 9
    9 ·
    9 9 » ♦ » · • · · • · kde R7 a R8 jsou nezávisle vybrány ze skupiny, kterou tvoří methyl, ethyl, npropyl, isopropyl, terc.butyl, substituovaný fenyl nebo nesubstituovaný fenyl.
  7. 7. Prostředek na barvení vlasů podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že obsahuje alespoň jedno spojovací činidlo typu ( B ), a/nebo alespoň jedno spojovací činidlo typu ( C ).
  8. 8. Prostředek na barvení vlasů podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že obsahuje alespoň jedno spojovací činidlo typu (B ).
  9. 9. Prostředek na barvení vlasů podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že obsahuje alespoň dvě spojovací činidla z typů ( A), dále (B ) a ( C ).
  10. 10. Prostředek na barvení vlasů podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že obsahuje alespoň jedno spojovací činidlo z každého z tyPu ( A), ( B ), a ( C ).
  11. 11. Prostředek na barvení vlasů podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že obsahuje alespoň jednu vyvíjecí sloučeninu typu (i).
  12. 12. Prostředek na barvení vlasů podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že neobsahuje více než dvě spojovací činidla každého z typů ( A ), ( B ) a ( C ).
    ···· ·· · • · ·· • · ♦ • · • · · · · · • ·· ·· ·· ·· · · · » · · • * · · · · • · · ······ • · * ·
  13. 13. Prostředek na barvení vlasů podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že neobsahuje více než 0,1 % hmotnostní oxidačních barvicích činidel, jež nejsou z typů (i), (A), (B)a(C).
  14. 14. Prostředek na barvení vlasů podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že neobsahuje více než 0,1 % hmotnostní oxidačních barvicích činidel, jež jsou schopna podstoupit reakci více než jednou za podmínek barvení vlasů.
  15. 15. Prostředek na barvení vlasů podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že neobsahuje více než 0,1 % hmotnostní jakéhokoliv oxidačního barvicího činidla, jež může reagovat samo o sobě za podmínek barvení vlasů.
  16. 16. Prostředek na barvení vlasů podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že obsahuje vyvíjecí činidlo (i) v množství od 0,01 % hmotnostní do 7 % hmotnostních, spojovací činidlo ( A ) v množství od 0,001 % hmotnostní do 1 % hmotnostního, spojovací činidlo ( B ) v množství od 0,005 % hmotnostních do 4 % hmotnostních a/nebo spojovací činidlo ( C ) v množství od 0,01 % hmotnostní do 4 % hmotnostních.
  17. 17. Prostředek na barvení vlasů podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se t í m, že má hodnotu pH alespoň 6,1, s výhodou alespoň 6,5.
  18. 18. Prostředek na barvení vlasů podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že obsahuje hydroxid amonný v množství alespoň 0,01 % hmotnostní.
  19. 19. Prostředek na barvení vlasů podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že obsahuje spojovací činidlo ( C ), v němž X je neodstupující substituent.
    *
  20. 20. Prostředek na barvení vlasů podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že obsahuje molekuly vyvíječe ( i ) reagující v podstatě ‘ pouze s molekulami spojovacího činidla ( A ), ( B ) nebo ( C ) a nikoliv s jinými molekulami vyvíječe za podmínek barvení vlasů.
  21. 21. Prostředek na barvení vlasů podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že obsahuje antioxidant, který je vybrán ze skupiny, kterou tvoří hydrochinon, bisulfit sodný, disiřičitan sodný, kyselina thioglykolová, dithioničitan sodný, kyselina erythrobová a jiné merkaptany, kyselina askorbová a npropylgalát.
  22. 22. Souprava na barvení vlasů, vyznačující se tím, že jako barvicí složky obsahuje:
    (i) jeden nebo více vyvíječů tak, jak je definováno v nároku 1, a ( ii ) jedno nebo více spojovacích činidel tak, jak je definováno v nároku 1, a (iii) antioxidant.
  23. 23. Souprava na barvení vlasů podle nároku 22, vyznačující se tím, že v něm obsažená antioxidantová složka je balena odděleně buď od vyvíječe nebo od spojovacích činidel, nebo od obou.
  24. 24. Způsob barvení vlasů, vyznačující se tím, že obsahuje:
    • »00 0 · *· 00 00 000 000 0 0 00 0
    0 000 0 0 0000 0 00 0 0 0 0·0 ··♦ 0 0 0 0 · 0
    000 ··· 000 0000 ·0 00 (i) jeden nebo více vyvíječů tak, jak je definováno v nároku 1, a ( ii) jedno nebo více spojovacích činidel tak, jak je definováno v nároku 1, a (iii ) antioxidant, a (iv) oxidační činidlo, a aplikování složek ( i), ( ii ), ( iii) a ( iv ) na vlasy, které mají být barveny.
  25. 25. Způsob barvení vlasů podle nároku 24, vyznačující se t í m, že aplikování složek ( i), ( ii), (iii ) a ( iv) na vlasy probíhá v podstatě zároveň.
  26. 26. Způsob barvení vlasů podle nároku 24 nebo nároku 25, vyznačující se t í m, že vlasy jsou v podstatě nepoškozené.
  27. 27. Způsob barvení vlasů podle nároku 24 nebo nároku 25, vyznačující se t i m, že vlasy jsou po trvalé a/nebo odbarvené a/nebo dříve barvené.
  28. 28. Způsob barvení vlasů podle nároku 24 nebo nároku 25, vyznačující se t i m, že alespoň část vlasů je v podstatě nepoškozená a alespoň část vlasů je po trvalé a/nebo obarvená a/nebo dříve odbarvená.
  29. 29. Použití antioxidační látky pro zlepšení stálobarevnosti při mytí u vlasů, barvených prostředkem, který obsahuje:
    (i) jeden nebo více vyvíječů tak, jak je definováno v nároku 1, ( ii) jedno nebo více spojovacích činidel tak, jak je definováno v nároku 1.
    • φφ φφ φφ φφφ φ φ φφ φ φ φ φφφφ φ φ φ φφφ φφφ φ φ φ φ φφφ φφφφ φφ φφ
  30. 30. Systém na barvení vlasů, vyznačující se tím, že obsahuje:
    (i) jeden nebo více vyvíječů tak, jak je definováno v nároku 1, a (ii) jedno nebo více spojovacích činidel tak, jak je definováno v nároku 1, a (iii) antioxidant, který neobsahuje žádná jiná oxidační barvicí činidla a tento systém je schopen poskytovat široké spektrum barevných odstínů, aniž by bylo třeba použití dalších přídavných barvicích činidel.
  31. 31. Balení, způsob, použití nebo systém podle kteréhokoliv z předcházejících nároků 22 až 30, v y z n a č u j í c í se t í m, že nemá žádný jiný dodatečný soubor vlastností, jež by nebyl zahrnut v nárocích 2 až 22.
  32. 32. Prostředek, balení, způsob nebo systém podle kteréhokoliv z předcházejících nároků, vyznačující se tím, že obsahují vyvíječ (i), který je vybrán ze skupiny sloučenin, které v sobě obsahují jednoduchou primární aminovou skupinu a reagují pouze na této primární aminové skupině za podmínek barvení vlasů.
CZ19993987A 1998-05-22 1998-05-22 Prostředky na barvení vlasů a jejich použití CZ398799A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19993987A CZ398799A3 (cs) 1998-05-22 1998-05-22 Prostředky na barvení vlasů a jejich použití

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19993987A CZ398799A3 (cs) 1998-05-22 1998-05-22 Prostředky na barvení vlasů a jejich použití

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ398799A3 true CZ398799A3 (cs) 2000-03-15

Family

ID=5467529

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19993987A CZ398799A3 (cs) 1998-05-22 1998-05-22 Prostředky na barvení vlasů a jejich použití

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ398799A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
AU744937B2 (en) Hair colouring compositions and their use
SK84899A3 (en) Hair coloring compositions
MXPA02003915A (es) Composiciones y metodos para tenir el cabello.
SK84199A3 (en) Hair coloring compositions
JP2001507030A (ja) ヘアカラーリング組成物
SK84099A3 (en) Hair coloring compositions
CZ221599A3 (cs) Prostředky na barvení vlasů
CZ398799A3 (cs) Prostředky na barvení vlasů a jejich použití
US20020035759A1 (en) Hair colouring compositions and their use
CZ398599A3 (cs) Vlasové barvící prostředky a jejich použití
MXPA99010755A (es) Metodos para colorear el cabello
MXPA99010824A (en) Hair colouring compositions and their use
MXPA99010828A (en) Hair colouring compositions and their use
MXPA99010756A (en) Hair colouring compositions and their use
MXPA99010825A (en) Hair colouring compositions and their use
MXPA99005976A (en) Hair coloring compositions
CZ398699A3 (cs) Prostředky na barvení vlasů a způsob jejich použití
MXPA99005972A (en) Hair coloring compositions
MXPA99005975A (es) Composiciones para teñir el cabello

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic