CZ398599A3 - Vlasové barvící prostředky a jejich použití - Google Patents
Vlasové barvící prostředky a jejich použití Download PDFInfo
- Publication number
- CZ398599A3 CZ398599A3 CZ19993985A CZ398599A CZ398599A3 CZ 398599 A3 CZ398599 A3 CZ 398599A3 CZ 19993985 A CZ19993985 A CZ 19993985A CZ 398599 A CZ398599 A CZ 398599A CZ 398599 A3 CZ398599 A3 CZ 398599A3
- Authority
- CZ
- Czechia
- Prior art keywords
- group
- hair
- coupling
- agents
- fading
- Prior art date
Links
Landscapes
- Cosmetics (AREA)
Abstract
Řešení poskytuje nové vlasové barvící prostředky, které mají
zvýšenou odolnost vůči blednutí. Tyto prostředky zahrnují (i)
jedno nebo více vyvíjecích činidel vyhraných
z aminosubstituovaných aromatických systémů schopných
oxidace a nato podléhajícíchjednoduchému elektrofilnímu
ataku a (ii)jedno nebo více kopulačních činidel vybraných ze
(A) fenolů a naftolů, které mají aktivní odstupující skupinu
v poloze para- vzhledemk OHskupině, (B) 1,2-diketonů
obsahujících skupinu I, ve kteréje skupinaZ aktivní
odstupující skupina a (C) sloučenin obsahujíících skupinu II,
ve kteréje skupinaZ aktivní odstupující skupina a skupina X
je aktivní odstupující skupina nebo takový neodstupující
substituenty, že v přítonosti oxidačního činidla reaguje
vyvíjecí činidlo nebo všechna vyvíjecí činidla s kopulačním
činidlemnebo se všemi kopulačními činidly v podstatě pouze
v poloze aktivní odstupující skupiny Z, ajestliže Xje aktivní
odstupující skupinaX Kdyžjsou tyto prostředky aplikovány
navlasy barvícím způsobem pramenů vlasů, zde popsaným, a
20krát promyty podle zde popsaného mycího postupu, dávají
hodnotu blednutí ΔΕ měřenou,jakje zde popsáno,
následované: (a) kdyžje prostředek vhodný pro dodání blond
nebo světle hnědého odstínu, blednutí ΔΕ není větší než 2,5,
(b) kdyžje prostředek vhodný pro dodání červeného odstínu,
blednutí ΔΕnení větší než 5,0, (c) kdyžje prostředek vhodný
pro dodání černého nebo tmavě hnědého odstínu, blednutí ΔΕ
není větší než 2,5.
Description
Vlasové barvící prostředky a jejich použití
Oblast techniky
Tento vynález se vztahuje k novým prostředkům pro barvení vlasů a ke způsobům použití těchto prostředků v procesech barvení vlasů.
Dosavadní stav techniky
Prostředky pro dodání různých barev vlasům barvením jsou dobře známé, a to buď pro změnu přírodní barvy vlasů a/nebo pro překrytí šedivých vlasů. Tyto prostředky obsahují různé aromatické sloučeniny, obecně známé jako vyvíjecí činidla (také známé jako prekursory nebo primární intermediáty), společně s různými dalšími aromatickými sloučeninami, obecně známými jako kopulační činidla. Tyto prostředky jsou odkazovány jako oxidační vlasová barvící činidla, neboť vyžadují pro vznik barvy oxidační činidlo.
Vyvíjecí činidla jsou obecně 1,4-disubstituované sloučeniny benzenu, nejběžněji 1,4diaminosubstituované sloučeniny benzenu a kopulační činidla mohou také být disubstituované sloučeniny benzenu, jako jsou 1,3-disubstituované sloučeniny benzenu. Rozmezí struktur kopulačních činidel je mnohem různorodější, než u vyvíjecích činidel.
Při použití jsou sloučeniny vystaveny oxidujícím podmínkám, za nichž vyvíjecí a kopulační činidla reagují za vzniku barvy. Obecně je přijímáno, že toto nastává prostřednictvím postupného sledu reakcí, ve kterém se molekuly vyvíjecího činidla aktivují oxidací a reagují s kopulačmmi činidly za vzniku reaktivních dimerů. Tyto poté reagují dále za vzniku barevných trimerů, které dále nereagují. Obecně je přijímáno, že monomemí vyvíjecí a kopulační činidla a v menším rozsahu i dimery difundují během průběhu reakce do těla vlasu, což je dosti pomalé.
Když jsou uvnitř vlasu, dimery reagují dále za vzniku trimerů, které jsou příliš veliké na to, aby snadno difundovaly ven a tak jsou zachyceny a zbarvují vlasy.
Standardní výrobky normálně zahrnují několik různých vyvíjecích činidel a několik různých kopulačních činidel, například až do 5 vyvíjecích činidel a 5 nebo více kopulačních činidel. Obecně je přijímáno, že k dosažení plné škály barev je třeba 10 až 12 různých sloučenin.
Bohužel tento systém, ačkoliv je efektivní a komerčně úspěšný, má různé nevýhody.
• · ·· 4 * · · • · · • · · · • · ·
Zaprvé vyvíjecí činidla mohou reagovat navzájem, stejně jako s kopulačními činidly a reaktivní dimery mohou reagovat s vyvíjecími a kopulačními činidly. Chemie reakce je tak nedefinovaná a není možné s jakoukoliv přesností předpovědět sloučeniny, které budou přítomné ve vlasech na konci barvu tvořící reakce. Přesné složení barevných molekul vzniklých ve vlasech se může podle převažujících podmínek různit od postupu k postupu. Proto se nakonec získané barvy mezi aplikacemi mohou různit.
Důležitější nevýhodou je blednutí barvy s časem. Přispívajícím faktorem k blednutí je nedostatečná odolnost vůči vymývání. Vytvořené trimerické barevné molekuly mají tendenci se rozpouštět ve vodě a jiných rozpouštědlech. Následkem toho mají tendenci se vyluhovat z vlasů po opakovaném mytí a aplikacích například laku na vlasy a jiných výrobků péče o vlasy. Toto vede k postupnému blednutí nebo měnění aplikované barvy. Barvu také ovlivňuje účinek dalších faktorů jako je ultrafialové světlo, česání a pocení.
Toto je problém, který u komerčních výrobků existuje po řadu let a který ještě nebyl vyřešen.
Další problém vyvstává z faktu, že oxidační reakce zahrnuje dva kroky. Aby byly indukovány dva oxidační kroky, musí tak být ve vlasovém barvícím prostředku přítomno dostatečné množství oxidačního činidla. Přítomnost velkých množství oxidačního činidla může mít nežádoucí účinky na kůži a vlasy.
Patent GB 1 025 916 popisuje určitá vyvíjecí a kopulační činidla různých typů. Popisuje vyvíjecí činidla, kterými jsou Ν,Ν-disubstituované deriváty fenylendiaminu. Popsány jsou tři třídy kopulačnich činidel. O některých kopulačních činidlech na bázi fenolu se uvádí, že dodávají modrou barvu, o některých derivátech R-CO-CH2-COR se uvádí, že dodávají žlutou barvu a o některých pyrazolonových derivátech se uvádí, že dodávají červenou barvu.
Tyto kombinace jsou výhodné v tom, že vyvíjecí činidla nereagují navzájem a mohou reagovat se všemi kopulačními činidly pouze jedním způsobem, takže finální chemie získaného barvívaje přesně definovaná a vysoce předpověditelná.
Patent GB 1 025 916 popisuje míchání párů kopulačních činidel, například červeného s modrým, modrého se žlutým a tak dále tak, aby se získaly odstíny mezi barvami, které by byly získány s každým z těchto kopulačních činidel při individuálním použití.
Tento dokument popisuje různé příklady barvení vlasů při použití popsaných vyvíjecích a kopulačních činidel. V některých případech se vyvíjecí činidlo aplikuje a ponechá působit po • · • · určitou dobu a následně se aplikuje kopulační činidlo, které se také ponechá působit po určitou dobu a následně se aplikuje oxidační činidlo.
Většina příkladů popisuje míchání vyvíjecího činidla, kopulačního činidla a peroxidu vodíku jako oxidačního činidla a aplikování směsi na vlasy. Směs se poté ponechá působit na vlasy po určitou dobu, normálně 20 minut, a vlasy se vypláchnou. Tento druhý způsob je standardní způsobem aplikování běžně komerčně dostupných barviv na vlasy obsahujících oxidační vlasová barvící činidla. Tato činidla jsou normálně dodávána v balení obsahujícím dvě lahvičky. Jedna obsahuje vyvíjecí a kopulační činidla a druhá obsahuje oxidační činidlo. Lahvičky se před aplikací směsi na vlasy smísí.
Zjistili jsme, že tento druhý způsob, je-li aplikován tak, jak je popsán v patentu GB 1 025 916, vede k velice špatné odolnosti vůči blednutí a odolnosti vůči vymývání. Aplikované barvící látky mají tendenci se velmi rychle z vlasů vymývat.
Nejsme si vědomi toho, že systém typu popsaného v patentu GB 1 025 916 byl někdy komerčně využit.
Podstata vynálezu
Podle prvého aspektu vynálezu poskytujeme vlasový barvící prostředek obsahující (i) jedno nebo více vyvíjecích činidel vybraných z aminosubstituo váných aromatických systémů schopných oxidace a poté podléhajících jednoduchému elektrofilnímu ataku a (ii) jednoho nebo více kopulačních činidel vybraných z (A) fenolů a naftolů s aktivní odstupující skupinou v poloze para k hydroxylové skupině, (B) 1,3-diketonů obsahujících skupinu
ve které je skupina Z aktivní odstupující skupina a (C) sloučeniny obsahující skupinu • · ·· ·«
Z,
X
ve které je skupina Z aktivní odstupující skupina a X je aktivní odstupující skupina nebo takový neodstupující substituent, že v přítomnosti oxidačního činidla vyvíjecí činidlo nebo všechna vyvíjecí činidla reagují s kopulačním činidlem nebo všemi kopulačními činidly vpodstatě pouze v poloze, která nese aktivní odstupující skupinu Z a jestliže X je aktivní odstupující skupina X, které když jsou aplikovány na poškozené vlasy barvícím způsobem na pramen vlasů popsaným zde a 20krát promyty podle mycího postupu zde popsaného, dávají následující hodnotu blednutí ΔΕ měřenou, jak je zde popsáno:
(a) když je prostředek vhodný pro dodání blond nebo světle hnědého odstínu, blednutí ΔΕ není větší než 2,5, (b) když je prostředek vhodný pro dodání červeného odstínu, blednutí ΔΕ není větší než 5,0, (c) když je prostředek vhodný pro dodání černého nebo tmavě hnědého odstínu, blednutí ΔΕ není větší než 2,5.
Ve vynálezu tvoří vyvíjecí činidlo aminosubstituovaná aromatická sloučenina, která má takovou strukturu, že je schopna se oxidovat oxidačním činidlem. Struktura je tedy taková, že zoxidované vyvíjecí činidlo je schopné podlehnout elektrofilnimu ataku jednou další molekulou. Jinými slovy struktura vyvíjecího činidla je taková, že toto reaguje vpodstatě pouze v jedné poloze, kterou je normálně amin. Vhodná vyvíjecí činidla tohoto typu zahrnují aminosubstituované aromatické systémy, ve kterých je pouze jedna primární aminoskupina, na níž probíhá reakce, kdy jiné aminoskupiny a jiné reaktivní skupiny jsou chráněny blokujícími substituenty.
Tři definované typy kopulačních činidel jsou takové, že v přítomnosti oxidačního činidla kopuluje většina z nich s vyvíjecím činidlem pouze do jedné polohy tak, že vzniká pouze jeden výsledný barevný dimer. Určitá kopulační činidla typu (C), která mají další aktivní odstupující skupinu X, také reagují v poloze X za vzniku jednoho výsledného barevného trimeru. V tomto • · ·· · ·· ·· • · · ···· ♦ · · · případě vzniká z tohoto kopulačního činidla také pouze jeden typ finální barevné molekuly. Definované vyvíjecí činidlo také reaguje pouze do jedné polohy.
Domníváme se, že barva vzniká reakcí jedné nebo dvou molekul vyvíjecího činidla s jednou molekulou kopulačního činidla za tvorby barevného dimeru nebo trimeru. Dimery a trimery nejsou reaktivní a další reakce neprobíhá. Důsledkem toho je, že tvorba barvy je extrémně účinná. Navíc vzniklé barevné molekuly jsou velmi čisté. Při znalosti přítomných molekul vyvíjecích a kopulačních činidel v reakčním systému je možné přesně a správně předpovědět finální kombinaci barevných molekul, a tak i finální celkovou barvu, která bude vytvořena. Toto jsou významné výhody ve srovnání se standardními oxidačními barvícími systémy.
V případě (a) není blednutí ΔΕ s výhodou větší než 2,0, výhodněji není větší než 1,5 a zvláště není větší než 1,0. S výhodou je změna v barvě vlasů, % ΔΕ, po 20 mytích menší než 15 %, výhodněji menší než 12 %, nejvýhodněji menší než 10 % a zvláště výhodně menší než 8 %.
V případě (b) není blednutí ΔΕ s výhodou větší než 4,0, výhodněji není větší než 2,0, nejvýhodněji není větší než 1,8. S výhodou je změna v barvě vlasů, % ΔΕ, po 20 mytích menší než 20 %, výhodněji menší než 15 %, nejvýhodněji menší než 10 %.
V případě (c) není blednutí ΔΕ s výhodou větší než 2,0, výhodněji není větší než 1,5 a zvláště výhodně není větší než 1,0. S výhodou je změna v barvě vlasů, % ΔΕ, po 20 mytích menší než 4,5 %, výhodněji menší než 4 %, nejvýhodněji menší než 3,5 %.
Překvapivě jsme zjistili, zeje nejenom možné poskytnout prostředky, které mají významně zlepšenou odolnost vůči blednutí a odolnost vůči vymývání, jak je ukázáno nízkými hodnotami blednutí ΔΕ ve srovnání s hodnotami popsanými v patentu GB 1 025 916, aleje také možno získat významná zlepšení v odolnosti vůči blednutí a odolnosti vůči vymývání ve srovnání s komerčně dostupnými výrobky.
V této specifikaci je blond nebo světle hnědý odstín takový, že má hodnotu odstínu tak, jak je definována níže, v rozmezí 70 až 110. Výchozí hloubka barvy L je větší než 20 a menší než 95. S výhodou je větší než 25 a menší než 90.
Tak jak je zde definován červený odstín, má tento hodnotu odstínu 25 až 70, s výhodou 30 až 65, nejvýhodněji 35 až 60. Počáteční hloubka barvy L je větší než 10 a menší než 70. S výhodou je větší než 15 a menší než 65, výhodněji je větší než 20 a menší než 60.
V této specifikaci bude mít hnědý nebo černý odstín hodnotu odstínu menší než 25, s výhodou menší než 20 a počáteční hloubka barvy je s výhodou větší než 1 a menší než 50, výhodněji větší než 5 a menší než 45.
V této specifikaci výše diskutované hodnoty blednutí jsou měřeny použitím zde diskutovaného postupu pro poškozené vlasy, to jest vlasy, které byly ondulovány, odbarvovány a/nebo dříve barveny. Vlasy byly normálně ondulovány a odbarvovány, jak je popsáno níže. Testované vlasy jsou s výhodou ze srsti jaka.
Zlepšené hodnoty ΔΕ vynálezu nebyly na poškozených vlasech dříve dosažitelné. Tento vynález poskytuje nejenom zlepšené hodnoty ΔΕ, a tak zlepšenou odolnost vůči vymývání, ale navíc poskytuje ve srovnání se standardními oxidačními barvícími systémy vysoký stupeň kontroly finální chemie a barvy barvících materiálů.
Obecně je zjištěno, že komerčně dostupné předchozí systémy v oboru vykazují menší blednutí u nepoškozených vlasů, než u poškozených vlasů, které bývají více porézní. Blednutí poškozených konečků vlasů, které jsou obarveny, je tak větší, než blednutí od nepoškozených kořenů, což vede následně k nestejnoměrnému zabarvení. Přípravky podle patentu GB 1 025 916 mají tendenci silně blednout jak u poškozených vlasů, tak u nepoškozených vlasů. V tomto vynálezu dosahujeme mnohem rovnoměrnější, slabé blednutí. Když je tak s výhodou přípravek podle vynálezu použit k barvení jak poškozených, tak nepoškozených vlasů, blednutí poškozených vlasů není s výhodou větší než dvojnásobek blednutí nepoškozených vlasů (měřeno jako ΔΕ blednutí), s výhodou ne více než 175 %, výhodněji ne více než 150 % blednutí nepoškozených vlasů. Použité nepoškozené vlasy je s výhodou nepoškozená (přírodní) srst jaka.
Některé vhodné molekuly kopulačního činidla (A), (B) a (C) jsou známy z oboru fotografie, stejně jako některá vhodná vyvíjecí činidla. Když kopulační činidla (A) zreagují s molekulou vyvíjecího činidla, vznikne modrá barva, kopulační činidla (B) dají žlutou barvu a kopulační činidla (C) dají purpurovou barvu.
Každé kopulační činidlo obsahuje skupinu se specifickým vzorcem, který je takový, že obsahuje v definované poloze aktivní odstupující skupinu Z. Termínem aktivní odstupující skupina myslíme jakoukoliv skupinu, kterou lze odstranit (za podmínek převládajících během způsobu barvení vlasů) tak, že vyvíjecí činidlo reaguje v této poloze molekuly kopulačního činidla. Vazba vzniklá mezi molekulou kopulačního a vyvíjecího činidla tak vzniká v poloze aktivní odstupující skupiny. Příklady aktivních odstupujících skupin jsou H, fenoxyskupina, Cl, Br, alkoxyskupina (RO) jako je fenoxyskupina CáHsO a RS-, ve které je R alkylová nebo arylová skupina, ale vhodná je jakákoliv odstupující skupina, která odstupuje během reakce tak, že umožní kopulaci mezi vyvíjecím a kopulačním činidlem.
······· · · · · · · · • · ··· · · · · • · · · · · ··· ·* · ·
Jestliže je X aktivní odstupující skupina, může to být jakákoliv skupina ze seznamu uvedeného výše pro Z.
Kopulační činidla (A) dávají modrou barvu. Konkrétní odstín nebo hloubka barvy se může měnit měněním substituentů molekuly fenolu nebo naftolu. Činidlo má aktivní odstupující skupinu v poloze para k OH skupině. Může se jednat o aktivní proton, to jest aromatický kruh není substituovaný v poloze para a další substituenty kruhu nejsou takového druhu, aby snižovaly reaktivitu v této poloze.
Obecně mají kopulační činidla (A) následující vzorec I:
ve kterém Z je H nebo jiná aktivní odstupující skupina. Skupinou Z je s výhodou H.
Skupiny R1, R2, R3 a R4 jsou nezávisle H, OH, -CO2H, -CO2R, F, Cl, Br, -CN, -NO2-, CF3, cykloalkylová skupina, alkenylová skupina, cykloalkenylová skupina, arylová skupina, alkarylová, aralkylová skupina, -NH2, -NHR, -NHCOR, -NR2, -NHCOR, -RNHCOR, -CONHR, RCONHR, -ROH, -SO2R, SO2NHR, -R SO2R, -R'SO2NHR, -SO3H, -OR, -ROR nebo -COR, přičemž R je v kterékoliv skupině H, alkylová skupina, cykloalkylová skupina, alkenylová skupina, cykloalkenylová skupina, arylová skupina, alkarylová skupina nebo aralkylová skupina a R'je alkylenová skupina, alkenylenová skupina, cykloalkylenová skupina, cykloalkenylenová skupina, arylenová skupina, alkarylenová skupina nebo aralkylenová skupina nebo substituované verze kterékoliv z nich. Navíc R1 a R2 mohou společně tvořit substituovanou nebo nesubstituovanou cykloalkylovou, cykloalkenylovou nebo arylovou skupinu. Substituční skupiny zahrnují skupinu OH, -OR, Cl, Br, F, -CO2H, -CO2R, -NH2 a -COR.
Pokud není uvedeno jinak, má obvykle v této specifikaci alkylová a alkenylová skupina počet uhlíků Ci až Cg, často Ci až C4, cykloalkylová a cykloalkenylová skupina má obvykle počet uhlíků C5 až Cg, často C6, arylová skupina nebo skupina s předponou ar-je obvykle fenylová nebo naftylová skupina a skupina označovaná předponou alk- v alkarylové skupině má obvykle počet uhlíků Ci až Ce, často Ci až C4.
Pro kopulační činidlo (A) je zvýhodněné že, když skupina R1, R2, R3 nebo R4 je alkylová skupina, vybere se z methylové, ethylové, n-propylové, isopropylové a terc.butylové skupiny.
• 99 9 99 99
9 · 9 9 ····
999999 · · ·· 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9
Když R je alkylová skupina, je to s výhodou jedna z těchto skupin a když R' je alkylenová skupina, je s výhodou odvozena od jedné z těchto skupin.
Substituenty R1 a R2 mohou tvořit druhý benzenový kruh, takže kopulační činidlo (A) je naftolový derivát následujícího vzorce II
(II)
V tomto případě jsou skupiny R3 a R4 s výhodou H a vyvíjecím činidlem je a-naftol.
V jiných vhodných kopulačních činidlech (A) vzorce II skupina R4 je H a skupina R3 je
Vhodná kopulační činidla (A) tak mají následující vzorec III nebo IV:
Kopulační činidlo (A) může být naftol bez solubilizačních substituentů (jiných než Z), zvláště ne COOH nebo -OH substituentů. Naftoly jsou s výhodou nesubstituované.
Zjišťujeme, že kopulační činidla vzorce II, konkrétně když R3 a R4 jsou H a zvláště když Z je H, mají zvláště výhodnou kombinaci vlastností pro zvýšení odolnosti vůči vymývání, přičemž dovolují rychlé barvení, když vlasy k barvení jsou poškozené, například ondulováním nebo odbarvováním. Jsme přesvědčeni, že to je proto, že jejich molekuly mají takovou strukturu, že jako monomery jsou natolik malé, že snadno difundují do těla vlasu (který, když je poškozen, je dosti porézní), ale jako dimery jsou zachyceny uvnitř vlasu. Navíc je jejich rozpustnost ve vodě natolik nízká, že se snadno nevymývají během následných procesů působení na vlasy.
• ·♦ ♦ ·· ·· • · · · · · · · · • · 9 9 9 9 9 9 9
999999 9 9 99 99 9 • 9 · · 9 9 9 9
9 99 99 9 99 99
Zvýhodněná kopuíační činidla mají vzorec I, ve kterém se skupiny R1, R2, R3 a R4 nezávisle vyberou z OH, H, methylové skupiny, ethylové skupiny, n-propylové skupiny, isopropylové skupiny, terc.butylové skupiny, NH2, -CO2H a -COR skupiny. Skupina Z v těchto zvýhodněných kopulačních činidlech (A) je H.
Zvýhodněným kopulačním činidlem tohoto zvýhodněného typuje 3-aminofenol.
Zjišťujeme, že tato zvýhodněná kopuíační činidla vykazují zvláště dobrou účinnost na poškozených vlasech. Vykazují dobrou absorpci barvy a dobrou odolnost vůči vymývání.
Ve všech výše uvedených vzorcích je skupina Z jakákoliv aktivní odstupující skupina. Vhodnými příklady jsou H, fenoxyskupina, Cl a Br, ale mohou být využity jakékoliv jiné skupiny, které reagují podobně (za podmínek reakce barvení vlasů). Jestliže Z je fenoxyskupina, Cl nebo Br, může mít kopuíační činidlo zvýšenou reaktivitu ve srovnání s kopulačními činidly, ve kterých je Z skupinou H.
Ve kterémkoliv z výše uvedených vzorců mohou definované skupiny také obsahovat jakýkoliv neinterferující substituent, to jest jakoukoliv skupinu, která nebrzdí kopuíační reakci mezi vyvíjecím a kopulačním činidlem. Konkrétně fenylové a naftylové skupiny mohou být substituované. Vhodné neinterferující substituenty zahrnují skupinu CO2H, CH3, SO2 NHCH3, SO3H, Ci až C3 alkylovou skupinu jako je ethylová nebo propylová skupina a skupinu CONHR, ve které je R s výhodou Ci až C3 alkylová skupina. Alkylové a CONHR substituenty mají tu výhodu, že se sníží rozpustnost finální barevné molekuly. Fenylové skupiny mohou obsahovat jeden nebo více substituentů, které jsou totožné nebo různé. Jestliže jsou fenylové skupiny substituované, je zvýhodněna monosubstituce. S výhodou jsou skupiny nesubstituované, pokud není uvedeno jinak.
Žlutá kopuíační činidla (B) obsahují 1,3-diketonovou skupinu
ve které je Z aktivní odstupující skupina. Obecně mají následující vzorec V:
O O
R5
R6
Z (V) ·«·· · · ve kterém skupiny R5 a R6 jsou nezávisle H, alkylová skupina, cykloalkylová skupina, alkenylová skupina, cykloalkenylová skupina, arylová skupina, alkarylová skupina, aralkylová skupina, skupiny -R NHCOR, -RCONHR, -ROH, -R'SO2R, -R'CO2NHR, -NHCOR, -NR2,
-NHR, -NH2, -ROR a -OR. V těchto skupinách R může být H, alkylová skupina, cykloalkylová skupina, alkenylová skupina, cykloalkenylová skupina, arylová skupina, alkarylová skupina nebo aralkylová skupina a R' je alkylenová skupina, cykloalkylenová skupina, alkenylenová skupina, cykloalkenylenová skupina, arylenová skupina, alkarylenová skupina nebo aralkylenová skupina. Mohou být použity substituované verze kterékoliv z těchto skupin. Vhodné substituenty zahrnují skupiny OH, -OR, Cl, Br, F, -CO2H, -CO2R, -NH2 a -COR.
V některých zvýhodněných vzorcích obsahuje alespoň jedna ze skupin R5 a R6 arylovou skupinu.
Některá kopulační činidla (B) mají následující vzorec VI:
V tomto vzorci může být R5 například methylová skupina, fenylová skupina, terc.butylová skupina nebo skupina N(CH3)CH2CH2OH. Když je R5 terc.butylová skupina, vyvstávají výhody ze skutečnosti, že vyprodukovaný barevný dimer má obzvláště dobrou odolnost vůči rozkladu světlem. Skupina R5 může být také fenylovou skupinou. Ve vzorci VI může být zvýhodněné, že N-fenylová skupina neobsahuje solubilizační substituenty. Konkrétně může být zvýhodněné, že neobsahuje substituenty -COOH nebo -OH. N-fenylová skupina je s výhodou nesubstituovaná. Ve vorcích, ve kterých je skupina R5 také fenylovou skupinou, může být zvýhodněné, že R5 fenylová skupina nemá žádné sulubilizační substituenty, zvláště nemá substituenty -COOH a -OH a nejvíce zvýhodněné je, když je nesubstituovaná.
Zjišťujeme, že kopulační činidla vzorce VI mají zvláště výhodnou kombinaci vlastností pro zvýšení odolnosti vůči vymývání, přičemž dovolují rychlé barvení, a to konkrétně poškozených vlasů. Domníváme se, zeje to proto, že jejich molekuly mají takovou strukturu, že jako monomery jsou natolik malé, že snadno difundují dovnitř porézních, poškozených vlasů, ale jako dimery jsou zachyceny uvnitř vlasů. Navíc je jejich rozpustnost taková, že se snadno nevymývají během následných procesů působení na vlasy.
• 9 • · · ···* · · ·· • 9 9 · • 9 9 · • 9 9 9 · • 9 9 9
V dalších zvýhodněných kopulačních činidlech (B) je skupina R5 methylová skupina, ethylová skupina, n-propylová skupina, isopropylová skupina, terc.butylová skupina nebo fenylová skupina (zvláště methylová skupina) a skupina R6je skupina NR2, ve které jsou R skupiny stejné nebo různé a mohou to být skupiny R, jak jsou diskutovány výše, zvláště methylová skupina, ethylová skupina, n-propylová skupina, isopropylová skupina, terc.butylová skupina nebo fenylová skupina (zvláště ethylová skupina).
V dalších vhodných zvýhodněných kopulačních činidlech (B) jsou skupiny R5 a R6 nezávisle krátké Ci až C4 alkylové řetězce jako methylová skupina, ethylová skupina, isopropylová skupina, n-propylová skupina nebo terc.butylová skupina nebo krátké řetězce Ci až C4 alkoxyskupin, jako je methoxyskupina nebo ethoxyskupina. Konkrétně skupina R5 je Ci až C4 alkylová skupina (zvláště methylová skupina) a skupina R6 je Ci až C4 alkylová skupina (zvláště methylová skupina) nebo Ci až C4 alkoxyskupina (zvláště methoxykupina).
V těchto vzorcích mohou být alkylové skupiny výhodně hydroxylované, aby vznikla například hydroxymethylová skupina (obvykle 2-hydroxyethylová skupina), hydroxyethylová skupina, hydroxypropylová skupina nebo hydroxybutylová skupina.
Kopulační činidla (B) těchto posledních typů jsou zvláště výhodná pro barvení jak nepoškozených, tak poškozených vlasů. U nepoškozených vlasů vykazují rychlou absorpci barvy, bez ztráty odolnosti vůči vymývání. U poškozených vlasů také vykazují dobrou odolnost vůči vymývání.
Ve vzorcích V a VI může být skupina Z jakoukoliv z odstupujících skupin uváděných pro skupinu Z ve výše uvedeném kopulačním činidle (A). Skupina Z je s výhodou H.
V kterémkoliv z výše uvedených vzorců mohou definované skupiny také obsahovat jakýkoliv neinterferující substituent, kterým je jakákoliv skupina, která nebrzdí kopulační reakci mezi vyvíjecím a kopulačním činidlem. Zvláště fenylové a naftylové skupiny mohou být substituované. Vhodné neinterferující substituenty zahrnují skupiny CO2H, CH3, SO2 NHCH3, SO3H, Ci až C3 alkylovou skupinu jako je ethylová nebo propylová skupina a skupinu CONHR, ve které je skupina R s výhodou Ci až C3 alkylová skupina. Alkylové a CONHR substituenty mají výhodu, že se sníží rozpustnost finální barevné molekuly. Fenylové skupiny mohou obsahovat jeden nebo více substituentů, které jsou totožné nebo různé. Jestliže jsou fenylové skupiny substituované, je zvýhodněna monosubstituce. Pokud není uvedeno jinak, skupiny jsou s výhodou nesubstituované.
Kopulační činidla (C) jsou deriváty pyrazolonu, to jest obsahují skupinu
O • · 4
4444 · 4 • 4 4 4 4
4 4 4
4»
X ve které Z je aktivní odstupující skupina a X je aktivní odstupující skupina nebo neodstupující substituent.
Obyčejně je skupina X neodstupující substituent a činidla mají následující vzorec VII:
O
N—R8 (VII) ve kterém skupina R7 může být H, -OH, -CO2H, -CO2R, F, Cl, Br, -CN, -NO2, CF3, alkylová skupina, cykloalkylová skupina, alkenylová skupina, cykloalkenylová skupina, arylová skupina, alkarylová skupina, aralkylová skupina, -NH2, -NHR, -NR2, -NHCOR, -RNHCOR, -CONHR, -RCONHR, -ROH, -SO2R, -SO2NHR, -R'SO2R, -R'SO2NHR, -SO3H, -OR, -ROR nebo -COR. Skupina R8 může být H, alkylová skupina, alkenylová skupina, cykloalkylová skupina, cykloalkenylová skupina, arylová skupina, alkarylová skupina, aralkylová skupina, -R'NHCOR, R'CONHR, -ROH, -R'SO2R, -R'SO2NHR nebo -ROR. Skupina R je H, alkylová skupina, cykloalkylová skupina, alkenylová skupina, cykloalkenylová skupina, arylová skupina, alkarylová skupina nebo aralkylová skupina a R' je alkylenová skupina, cykloalkylenová skupina, alkenylenová skupina, cykloalkenylenová skupina, arylenová skupina, alkarylenová skupina nebo aralkylenová skupina (nebo substituované verze kterékoliv z nich). Skupiny R7 a R8 mohou být například alkylová skupina, cykloalkylová skupina, alkenylová skupina, cykloalkenylová skupina, arylová skupina, alkarylová skupina, aralkylová skupina, skupiny R NHCOR, RCONHR, SO2R, SO2NHR, R'SO2R nebo R'SO2NHR. Vhodné substituční skupiny zahrnují skupiny OH, -OR, Cl, Br, F, -CO2H, -CO2R, -NH2 a -COR.
Skupina R7 může být například H nebo methylová skupina. Alternativně to mohou být skupiny -NHR nebo -NHCOR, ve kterých je R alkylová skupina, cykloalkylová skupina, alkenylová skupina, cykloalkenylová skupina, arylová skupina, alkarylová nebo aralkylová skupina.
Skupina R7 je s výhodou H, nižší (Ci až C4) alkylová skupina jako je methylová skupina, ethylová skupina, n-propylová skupina, isopropylová skupina nebo terc.butylová skupina nebo • 9 9 · ·9 9
9 · 9 · • 9 9 9
99 substituovaná nebo nesubstituovaná fenylová skupina, zvláště H, methylová skupina nebo methylfenylová skupina.
Skupina R8 je s výhodou H, nižší (Ci až C4) alkylová skupina jako je methylová skupina, ethylová skupina, n-propylová skupina, isopropylová skupina nebo terc.butylová skupina nebo substituovaná nebo nesubstituovaná fenylová skupina. Je-li to fenylová skupina, může být výhodné, že je to fenylová skupina bez solubilizačních substituentů, zvláště substituentů -COOH a -OH. Může se použít substituentů m-SO3H a p-SO3H. Když je R8 fenylová skupina, může být s výhodou nesubstituovaná. Skupinou R8 může také s výhodou být H, fenylová nebo methylová skupina.
Zjišťujeme, že kopulační činidla těchto posledních vzorců mají zvláště výhodnou kombinaci vlastností pro zvýšení odolnosti vůči vymývání, přičemž dovolují tychlé barvení, a to konkrétně nepoškozených vlasů. Domníváme se, že je to proto, že jejich molekuly mají takovou strukturu, že jako monomery jsou natolik malé, že snadno difundují dovnitř nepoškozených vlasů, ale jako dimery jsou zachyceny uvnitř vlasů. Navíc je jejich rozpustnost taková, že se snadno nevymývají během následných procesů působení na vlasy.
Ve vzorcích VII a VIII může být skupina Z jakákoliv z odstupujících skupin uváděných pro skupinu Z ve výše uvedených kopulačních činidlech (A) a (B).
V kterémkoliv z výše uvedených vzorců mohou definované skupiny také obsahovat jakýkoliv neinterferující substituent, kterým je jakákoliv skupina, která nebrzdí kopulační reakci mezi vyvíjecím a kopulačním činidlem. Zvláště fenylové a naftylové skupiny mohou být substituované. Vhodné neinterferující substituenty zahrnují skupiny CO2H, CH3, SO2 NHCH3, SO3H, Ci až C3 alkylovou skupinu jako je ethylová nebo propylová skupina a skupinu CONHR, ve které je skupina R s výhodou Ci až C3 alkylová skupina. Alkylové a CONHR substituenty mají • · 9 · · 9 · • · · 9 · · · 9 • · · ♦ 9 · · • 9 99999 9
9 9 9 9 9 9
999 99 99 výhodu, že se sníží rozpustnost finální barevné molekuly. Fenylové skupiny mohou obsahovat jeden nebo více substituentů, které jsou totožné nebo různé. Jestliže jsou fenylové skupiny substituované, je zvýhodněna monosubstituce. Pokud není uvedeno jinak, skupiny jsou s výhodou nesubstituované.
Konkrétní příklady kopulačních činidel (A) zahrnují α-naftol, 3-aminofenol a sloučeniny, které mají následující strukturní vzorce:
Konkrétní příklady kopulačních činidel (B) zahrnují benzoylacetanilid, acetoacetanilid, Ν,Ν-diethylacetoacetamid a Ν,Ν-dimethylacetoacetamid a sloučeniny vzorců
Konkrétní příklady kopulačních činidel (C) zahrnují pyrazolon strukturního vzorce:
N-Ph
Me • · a sloučeniny se stejným vzorcem kromě toho, že fenylový substituent Ph je nahrazen H nebo methylovou skupinou a/nebo methylová skupina Me je nahrazena H a sloučeniny mají následující strukturní vzorce:
Kterékoliv z výše diskutovaných kopulačních činidel může být použito ve formě soli, například síranu, fosforečnanu a hydrochloridu, zvláště síranu nebo hydrochloridu.
Sloučeniny obsahující volné aminoskupiny se s výhodou použijí ve formě své soli. Forma soli těchto sloučenin tvoří prášek a ten je často stabilnější než forma volné báze.
Vyvíjecím činidlem je oxidovatelná aminosubstituovaná aromatická sloučenina podléhající v oxidovaném stavu jednoduchému elektrofilnímu ataku. Například jím může být aromatický systém obsahující jeden primární aminosubstituent.
Vyvíjecí činidlo je takové, že reaguje vpodstatě pouze v jedné poloze (obvykle v poloze aminoskupiny). V některých případech může být struktura vyvíjecího činidla taková, že je možné, že činidlo reaguje s jinými molekulami vyvíjecího činidla, ale přednostně reaguje s molekulami kopulačního činidla. Struktura vyvíjecího činidla je s výhodou taková, že vpodstatě nepodléhá žádné reakci s jinými molekulami vyvíjecího činidla.
Vhodná vyvíjecí činidla zahrnují o-nitro-a-naftylaminy a p-nitro-a-naftylaminy vzorců
Další vhodná vyvíjecí činidla zahrnují o- a p-nitrofenylaminy H2N-Ph-NO2, N,Ndisubstituované o-fenylendiaminy a Ν,Ν-disubstituované p-fenylendiaminy.
Vyvíjecím činidlem může být N.N-disubstituovaný p-fenylendiamin. Tato vyvíjecí činidla mají aminoskupinu chráněnou disubstitucí a reagují pouze na primární aminoskupině. V tomto případě má činidlo obvykle následující vzorec IX:
R10 Rll \ z
N (IX) nh2 ve kterém jsou skupiny R10 a R11 obě nezávisle H, alkylová skupina, cykloalkylová skupina, alkenylová skupina, cykloalkenylová skupina, arylová skupina, alkarylová skupina, aralkylová skupina, -RNHCOR, -RCONHR, -ROH, -R SO2R, -R'SO2NHR nebo -ROR, ve kterých je R alkylová skupina, cykloalkylová skupina, alkenylová skupina, cykloalkenylová skupina, arylová skupina, alkarylová skupina, aralkylová skupina a R' je alkylenová skupina, cykloalkylenová skupina, alkenylenová skupina, cykloalkenylenová skupina, arylenová skupina, alkarylenová skupina nebo aralkylenová skupina nebo substituované verze kterékoliv z nich. Vhodné substituční skupiny zahrnují skupiny OH, -OR, Cl, Br, F, -CO2H, -CO2R, -OR a -COR. Alternativně mohou skupiny R10 a R11 společně tvořit substituovaný nebo nesubstituovaný cykloalkylový, cykloalkenylový nebo arylový kruh.
Skupiny R10 a R11 jsou s výhodou nezávisle Ci až C4 alkylová skupina, s výhodou -CH3, CH2CH3 nebo isopropylová skupina, Ci až C3 hydroxyalkylová skupina, s výhodou -CH2CH2OH, alkylenalkoxyskupina, s výhodou ethylmethoxyskupina (-CH2CH2OCH2) nebo R12SO2NHR12 nebo R12NHSO2R12, ve kterých je skupina R12 Ci až C3 alkylová skupina, například -CH2CH2SO2NHCH3 nebo -CH2CH2NHSO2CH3.
·· · · · ·· ·· • · * 9 · 9 9 · · · · ··· · · · · « · · 9 · 99 99 9 • · · · · 9 · · · ··· · ·· · 9 · · 9 9 9
Zvláště zvýhodněná vyvíjecí činidla výše uvedeného vzorce IX jsou ta, ve kteiých jsou skupiny R10 a R11 obě -CH2CH3 nebo R10 je -CH2CH3 a R11 je -CH2CH2NHSO2CH3. O posledně uvedeném substituentu R11 se věří, že přispívá k dermatologické kompatibilitě. V dalších vhodných vyvíjecích činidlech je skupina R10 ethylová skupina a R11 je hydroxyethylová skupina nebo R10 je ethylová skupina a R11 je -CH2CH2OCH3 nebo R10 se vybere z H, methylové, ethylové a propylové skupiny a R11 se vybere z methylové, ethylové a propylové skupiny.
Obecně lze vyvíjecí činidlo vybrat ze sloučenin, které mají obecný vzorec X:
Skupina Y je blokující skupina, která zajišťuje, že reakce (za podmínek barvení vlasů) probíhá pouze na primární aminoskupině. Skupinou Y může být například skupina -NR10Rn (jako ve výše uvedeném vzorci IX). Další vhodné skupiny Y zahrnují skupiny -NO2, -CO2H, -CO2R, -COR a OH. Skupina Rje jak je definována výše pro vzorec IX.
V alternativním vzorci vyvíjecího činidla je blokující skupina Y v poloze ortho vzhledem k aminoskupině, poskytujíc tak následující vzorec XI:
Skupina Y tak má takovou polohu, že vyvíjecí činidlo podléhá za podmínek reakce pouze jediné reakci, a to na primární aminoskupině.
Skupiny R13, R14, R15 a R16 mohou každá být nezávisle kteroukoliv ze skupin výše uvedených pro skupiny R1 až R4. Skupiny R13 a R14 mohou dohromady a/nebo skupiny R15 a R16 mohou dohromady tvořit substituovaný nebo nesubstituovaný cykloalkylový, cykloalkenylový nebo arylový kruh.
Skupiny R13 až R16 jsou nezávisle H, methylová skupina, ethylová skupina, n-propylová skupina, isopropylová skupina, F, Cl, OH, NO2, -CO2H, -CO2R nebo -COR.
• · · · · ·· • · ♦ · · · · · • « · » · · · • · ·»···» η · · · » · · • · ··· · · · ·
V kterémkoliv z výše uvedených vzorců mohou definované skupiny také obsahovat jakýkoliv neinterferující substituent, kterým je jakákoliv skupina, která nebrzdí kopulační reakci mezi vyvíjecím a kopulačním činidlem. Zvláště fenylové a naftylové skupiny mohou být substituované. Vhodné neinterferující substituenty zahrnují skupiny CO2H, CH3, SO2 NHCH3, SO3H, Ci až C3 alkylovou skupinu jako je ethylová nebo propylová skupina a skupinu CONHR, ve které je skupina R s výhodou Ci až C3 alkylová skupina. Alkylové a CONHR substituenty mají výhodu, že se sníží rozpustnost finální barevné molekuly. Fenylové skupiny mohou obsahovat jeden nebo více substituentů, které jsou totožné nebo různé. Jestliže jsou fenylové skupiny substituované, je zvýhodněna monosubstituce. Pokud není uvedeno jinak, skupiny jsou s výhodou nesubstituované.
Zvýhodněné vyvíjecí činidlo má následující vzorec XII:
Konkrétní příklady vyvíjecích činidel vynálezu jsou takové, které mají následující strukturní vzorce:
Tato činidla jsou obzvláště vhodná pro barvení poškozených vlasů. Další vyvíjecí činidla vynálezu jsou:
které má tendenci blednout rychleji než určitá další a
které je vysoce reaktivní.
Příklady dalších zvýhodněných vyvíjecích činidel, která jsou zvláště vhodná pro barvení nepoškozených vlasů, jsou 2,6-dichlor-p-aminofenol, 2-chlor-p-aminofenol, 3-chlor-paminofenol, 2,3-dichlor-p-aminofenol a 3,5-dimethyl-p-aminofenol.
Výše uvedené deriváty zahrnují soli, například síran, fosforečnan a hydrochlorid, zvláště síran a hydrochlorid. Soli se normálně tvoří s aminoskupinami. Zvýhodněné vyvíjecí činidlo, ve kterém je skupina R10 skupina -CH2CH3 a skupina R11 je CH2CH2NHSO2CH3, je často k dispozici ve formě soli jako stálý prášek (stabilnější než ve formě volné báze). Zjistili jsme, že tato sůl je vytvořena tak, že obsahuje 3 mol molekul soli na dva mol molekul volné báze. Další výhodnou solí je hydrochlorid vyvíjecích činidel, jako je 2,6-dichlor-p-aminofenol.
Zjistili jsme, že jednou z cest jak získat vysoce zvýšené hodnoty ΔΕ je inkluze další složky - antioxidantu, kterým může napnklad být siřiěitan nebo chelatační činidlo těžkého kovu. Tyto systémy jsou popsány v naší přihlášce očekávající vyřízení číslo 9 710 754.4.
• ·
Antioxidantem může být jakákoliv látka, která zpomaluje reakci mezi vyvíjecím činidlem, kopulačními činidly a oxidačním činidlem. Lze ho vybrat například ze siřičitanů jako je siřičitan sodný, hydrochinon, hydrogensiřičitan sodný, metahydrogensiřičitan sodný, thioglykolová kyselina, dithioničitan sodný, erythrobová kyselina a jiné merkaptany, askorbová kyselina a npropylgalat. Zvýhodněným antioxidantem je siřičitan, zvláště siřičitan sodný.
Určitá chelatační činidla, která zpomalují reakci, se mohou také použít jako antioxidanty. Tato činidla zahrnují složky, které zamaskují (chelatačně nebo jiným vyčištěním) ionty těžkých kovů. Mohou mít také chelatační účinnost pro vápník a hořčík, ale přednostně mají selektivitu pro vázání iontů těžkých kovů jako je železo, mangan a měď.
Vhodná mohou být různá maskovací činidla, v to zahrnujíc aminofosfonaty, které jsou k dispozici jako Dequest (RTM) od firmy Monsanto, nitriloacetaty, hydroxyethylethylentriaminy a podobná činidla. Maskovací činidla iontů těžkých kovů zahrnují organické fosfonaty jako jsou aminoalkylenpoly(alkylenfosfonaty), soli alkalických kovů ethan- 1-hydroxydifosfonatu a nitrilotrimethylenfosfonatu.
Mezi výše uvedenými typy jsou diethylentriaminpenta(methylenfosfonat), ethylendiamintri(methylenfosfonat), hexamethylendiamintetra(methylenfosfonat) a hydroxyethylen-1,1 -difosfonat.
Biodegradabilní, fosfor neobsahující maskovací činidla iontů těžkých kovů, která mohou být výhodná, zahrnují nitrilotrioctovou kyselinu a polyaminokarboxylové kyseliny jako je ethylendiamintetraoctová kyselina, ethylentriaminpentaoctová kyselina, ethylendiamindijantarová kyselina, ethylendiamindiglutarová kyselina, 2-hydroxypropylendiamindijantarová kyselina nebo jakékoliv jejich soli. Mohou se použít ethylendiamin-N,N'-dijantarová kyselina (EDDS) (viz patent US-A-4 704 233) nebo jejich soli alkalických kovů, kovů alkalických zemin, amonné soli nebo substituované amonné soli nebo jejich směsi.
Dalšími maskovacími činidly iontů těžkých kovů jsou deriváty iminodioctové kyseliny jako je 2-hydroxyethyldioctová kyselina nebo glyceryliminodioctová kyselina popsané v patentu EP-A-317 542 a EP-A-399 133. Vhodnými maskovacími činidly mohou být N-2hydroxypropylsulfoiminodioctová kyselina a N-karboxymethyl-N-2-hydroxypropyl-3-sulfoasparagová kyselina popsané v patentu EP-A-516 102. Vhodnými maskovacími činidly mohou také být 3-alanin-N,N'-dioctová kyselina, Ν,Ν'-diacetasparagová kyselina, N-monoacetasparagová kyselina a iminodijantarová kyselina popsané v patentu EP-A-509 382.
• ·
Patent EP-A-476 257 popisuje maskovací činidla založená na aminoskupině. Patent EPA-510 331 popisuje maskovací činidla odvozená od kolagenu, keratinu nebo kaseinu. Patent EP-A-528 859 popisuje jako maskovací činidlo alkyliminodioctovou kyselinu. Vhodné mohou být také dipikolinová kyselina a 2-fosfonobutan-l,2,4-trikarboxylová kyselina. Vhodné mohou být také glycinamid-N,N'-dijantarová kyselina (GADS), ethylendiamin-N,N'-diglutarová kyselina (EDDG) a 2-hydroxypropylendiamin-N,N'-dijantarová kyselina (HPDDS).
Maskovací činidla iontů těžkých kovů lze použít jako jejich soli alkalických kovů nebo kovů alkalických zemin. Zvýhodněnými chelatačními činidly jsou EDTA a DPTA jako tetrasodné soli.
Antioxidant (v to zahrnujíc chelatační činidla, pokud jsou použita) by měl být vybrán tak, aby zpomaloval lychlost reakce mezi konkrétními sloučeninami vyvíjecího a kopulačního činidla, které jsou přítomny, a to za podmínek, při kterých probíhá reakce, a tak působit jako antioxidant.
Ve zvýhodněných způsobech není antioxidant zajišťován pod podmínkou, že je tam jedno nebo více chelatačních činidel.
Antioxidant je běžně obsažen v množství alespoň 0,01 hmotn. % a obvykle ne větším než 3 až 4 hmotn. %, s výhodou ne více než 2 hmotn. %, vztažená na celkovou hmotnost přípravku aplikovaného na vlasy. Vhodná množství antioxidantu jsou 0,1 až 1,5 hmotn. %, s výhodou ne více než 1 hmotn. %, zvláště ne více než 0,6 nebo 0,5 hmotn. %. Často jsou vhodná množství 0,4 až 0,5 hmotn. %. Množství nad 0,5 nebo 0,6 hmotn. % mohou však být také výhodná.
Zjistili jsme, že reakce mezi definovaných vyvíjecím činidlem a definovanými kopulačními činidly je potenciálně velmi rychlá a probíhá žádaným směrem. Domníváme se, že tato rychlá reakce, pokud není kontrolována, může vést k tomu, že většina z molekul vyvíjecího a kopulačního činidla zreaguje před tím, než mělo významné množství látek příležitost difundovat do těla vlasu. Následkem toho se barevné molekuly tvoří na vnějším povrchu vlasu. Tyto molekuly jsou velké a nemají tendenci difundovat dovnitř vlasu. Jsou proto vysoce náchylné k vymývání nebo jinému odstranění. Domníváme se, že zahrnutí antioxidantu zpomaluje jinak velmi rychlou reakci a dovoluje difúzi molekul vyvíjecího a kopulačního činidla dovnitř vlasu před reakcí, takže barevné dimery vznikají uvnitř vlasu a jsou tam tak zachyceny.
Tento efekt se nám zdá obzvláště překvapující ve světle faktu, že jak je známo, složky pro barvu na vlasy se dodávají v oddělených lahvičkách, z nichž jedna obsahuje oxidační činidlo a druhá obsahuje směs vyvíjecích a kopulačních činidel v základním oxidačním stavu a která obsahuje malá množství antioxidantu pro skladovací stabilitu. Avšak přítomnost nebo nepřítomnost antioxidantu neznamená žádný rozdíl v odolnosti vůči vymývání a odolnosti vůči blednutí barev vyrobených standardními oxidačními barvivý. Zjišťujeme, že pouze s nárokovanými kombinacemi vyvíjecího a kopulačního činidla má antioxidant významný vliv na zvýšení odolnosti vůči vymývání.
Zjistili jsme, že další cestou ke zvýšení odolnosti vůči vymývání je výběr konkrétních látek ve výše uvedených třídách (A), (B) a (C). Tyto systémy jsou popsány v naší přihlášce očekávající vyřízení číslo 9 710 759.3.
V těchto systémech se kopulační činidla vyberou ze (a) (1) naftolů, které mají aktivní odstupující skupinu v poloze para k OH skupině nebo (2) fenolů vzorce
ve kterých je H v poloze para k OH skupině aktivní odstupující skupinou a skupiny R1, R2, R3 a R4 se každá nezávisle vyberou ze skupiny sestávající z H, OH, methylové skupiny, ethylové skupiny, n-propylové skupiny, isopropylové skupiny, terc.butylové skupiny, skupiny NH2, CO2H, CO2R a COR, ve kterých je skupina R substituovaná nebo nesubstituovaná alkylová nebo alkenylová skupina, (b) 1,3-diketonů (1) obsahující skupinu
ve kterých nemá N-fenylová skupina žádné karboxysubstituenty,
Z ··· ♦ · ve kterých skupina R17 obsahuje arylovou skupinu, nebo (3) vzorce
O O
R18 'N'
Ž Ř2® ve kterém se skupina R18 vybere ze skupiny sestávající z methylové skupiny, ethylové skupiny, n-propylové skupiny, isopropylové skupiny, terc.butylové skupiny a fenylové skupiny a skupiny R19 a R20 se obě nezávisle vyberou ze skupiny sestávající z methylové skupiny, ethylové skupiny, n-propylové skupiny, hydroxymethylové skupiny a hydroxypropylové skupiny, nebo (4) vzorce
ve kterém je R36 skupinou C4 alkylová skupina, kde ve všech vzorcích je skupina Z aktivní odstupující skupina a (c) sloučeniny vzorce
ve kterém je skupina X neodstupující substituent a ve kterém je skupina Z aktivní odstupující skupina a ve kterém je A skupina H nebo methylová skupina, a taková, že v přítomnosti oxidačního činidla reaguje vyvíjecí činidlo nebo každé vyvíjecí činidlo s kopulačním činidlem nebo všemi kopulačními činidly vpodstatě pouze v poloze, která nese aktivní odstupující skupinu a za předpokladu, že prostředek obsahuje alespoň jedno kopulační činidlo (b) a/nebo alespoň jedno kopulační činidlo (c).
0· «
0 0
0 0
0 0 0
0 0 «
Prostředky tohoto provedení vynálezu tak zahrnují alespoň jedno vyvíjecí činidlo (i) a alespoň jedno kopulační činidlo (ii). Kopulační činidlo (ii) zahrnuje alespoň jedno kopulační činidlo (b) a/nebo alespoň jedno kopulační činidlo (c), to jest jedno nebo více kopulačních činidel (b) nebo jedno nebo více kopulačních činidel (c) nebo alespoň jedno činidlo z obou skupin. Kopulační činidlo (b) se může vybrat z kopulačních činidel (b) (1), (b) (2) a (b) (3). Prostředek může také obsahovat alespoň jedno kopulační činidlo (a), které se může vybrat z kopulačních činidel (a) (1) a (a) (2).
Navíc určité vzniklé barevné dimery mají podstatně sníženou rozpustnost ve vodě ve srovnání s trimery vzniklými v standardních oxidačních barvících systémech, což napomáhá získání zvýšené odolnosti vůči vymývání a odolnosti vůči blednutí ve srovnání se standardními oxidačními barvícími systémy. V některých případech je struktura vyvíjecích a kopulačních činidel taková, že tato činidla vykazují vyšší stupeň difúze dovnitř vlasu, než barvící činidla ve známých systémech a následkem toho mají zvýšenou odolnost vůči blednutí.
Kopulační činidla (a) dávají modrou barvu, neboť jsou podskupinou kopulačních činidel (A) diskutovaných výše. Konkrétní odstín nebo hloubka barvy může být měněna změnami substituentů fenolové molekuly (v případech (a) (2)) nebo naftolové molekuly (v případech (a) (1))·
Činidlo má aktivní odstupující skupinu v poloze para k OH skupině. V případě (2) je to aktivní proton, to jest aromatický kruh je nesubstituovaný v poloze para a další substituenty na kruhu nejsou takové, aby snižovaly reaktivitu v této poloze. V případě (1) to může také být aktivní proton nebo jiná aktivní odstupující skupina.
Kopulační činidla (a) mohou být (1) naftoly, které mají aktivní odstupující skupinu v poloze para k OH skupině. V tomto případě obecně mají následující vzorec XIII:
(xm) ve kterém je R3 skupina H, OH, -CO2H, -CO2R, F, Cl, Br, -CN, -NO2, CF3, cykloalkylová skupina, alkenylová skupina, cykloalkenylová skupina, arylová skupina, alkaiylová skupina, aralkylová skupina, skupina -NH2, -NHR, -NHCOR, -NR2, -IVNÍICOR, -CONHR, RCONHR, •··· · ·
-ROH, -SO2R, SO2NHR, -R'SO2R, -R'SO2NHR, -SO3H, -OR, -ROR nebo -COR, v kterékoliv skupině je R skupina H, alkylová skupina, cykloalkylová skupina, alkenylová skupina, cykloalkenylová skupina, arylová skupina, alkarylová skupina nebo aralkylová skupina a Rr skupina je alkylenová skupina, alkenylenová skupina, cykloalkylenová skupina, cykloalkenylenová skupina, arylenová skupina, alkarylenová skupina nebo aralkylenová skupina nebo substituované verze kterékoliv z těchto skupin. Skupina R3 může být například alkylová skupina, cykloalkylová skupina, alkenylová skupina, cykloalkenylová skupina, arylová skupina, alkarylová skupina, aralkylová skupina, RNHCOR, RCONHR, SO2R, SO2NHR, R'SO2R nebo R'SO2NHR. Skupina R3 může zahrnovat arylovou skupinu. Je zvýhodněné, když skupina R3 je H.
Skupina R3 je s výhodou Η. V jiných vhodných kopulačních činidlech (a) je skupina R3
Vhodná kopulační činidla (a) (1) tak mají následující vzorec XIV nebo XV:
(XIV)
Jestliže je kopulačním činidlem (a) naftol (1), je zvýhodněné, aby neměl žádné solubilizační substituenty (jiné než Z) a zvláště ne substituenty -COOH nebo -OH. Kopulačním činidlem (a) (1) je s výhodou nesubstituovaný naftol.
Zjišťujeme, že kopulační činidla vzorce XIII a konkrétně když R3 je H a zvláště když Z je H, mají výhodnou kombinaci vlastností pro zvýšení odolnosti vůči vymývání, přičemž dovolují rychlé barvení. Domníváme se, že je to proto, že jejich molekuly mají takovou strukturu, že jako monomery jsou natolik malé, že difundují do těla vlasu, ale jako dimery jsou uvnitř vlasu ···· · · ·· ·· • ♦ · · • · · * • · · · · • · · · zachyceny. Navíc rozpustnost dimerů je taková, že se nesnadno vymývají během následujících procesů působení na vlasy. Zvláště výhodné jsou pro barvení poškozených vlasů (například vlasů, které byly v předchozí době barveny, ondulovány a/nebo odbarvovány).
Konkrétně tato modrou barvu poskytující kopulační činidla vynálezu (a) (1) vykazují zlepšené vlastnosti odolnosti vůči blednutí ve srovnání s činidly z patentu GB 1 025 916, a to zvláště na poškozených vlasech.
Alternativně se mohou kopulační činidla (a) vybrat z konkrétně definované skupiny fenolů (2), které mají vzorec XVI,
ve kterém je vodík v poloze para ke skupině OH aktivní odstupující skupinou a skupiny R‘,R2,R3aR4 se všechny nezávisle vyberou ze skupiny sestávající z H, OH, methylové skupiny, ethylové skupiny, n-propylové skupiny, isopropylové skupiny, terc.butylové skupiny, NH2, CO2H, CO2R a COR, ve kterých je skupina R substituovaná nebo nesubstituovaná alkylová nebo alkenylová skupina.
V tomto případě je aktivní odstupující skupinou vždy H. Zvýhodněná kopulační činidla tohoto typu zahrnují 3-aminofenol.
Tato zvýhodněná kopulační činidla (a) (2) také vykazují zvláště dobrou účinnost na poškozených vlasech. Vykazují dobrou absorpci barvy a dobrou odolnost vůči vymývání. Vykazují také dobrou absorpci barvy a dobrou odolnost vůči vymývání na nepoškozených vlasech.
Kopulačními činidly (b) poskytujícími žlutou barvu jsou 1,3-diketony. Mohou mít jeden ze dvou vzorců. Prvý soubor (1) obsahuje skupinu
a obecně mají vzorec XVII:
R21
Z H
(XVII)
V těchto kopulačních činidlech může N-fenylová skupina obsahovat jakýkoliv neinterferující substituent, to jest jakoukoliv skupinu, která nebrání barevné reakci mezi vyvíjecím činidlem a kopulačním činidlem, s tou výjimkou, že nesmí obsahovat žádné karboxysubstituenty. Zjišťujeme, že molekuly tohoto obecného typu, ale mající karboxysubstituenty, například jako ty, popsané v patentu GB 1 025 916, vykazují sníženou odolnost vůči vymývání ve srovnání s kopulačními činidly výše uvedené struktury.
N-fenylová skupina také s výhodou neobsahuje žádné hydroxysubstituenty a konkrétně s výhodou neobsahuje žádné solubilizační substituenty. Nejvýhodněji je nesubstituovaná.
Skupina R21 může být H, alkylová skupina, cykloalkylová skupina, alkenylová skupina, cykloalkenylová skupina, arylová skupina, alkarylová skupina, aralkylová skupina, -RNHCOR, RCONHR, -ROH, -R'SO2R, -R'CO2NHR, -NHCOR, -NR2, -NHR, -NH2, -ROR nebo -OR. V těchto skupinách R může být H, alkylová skupina, cykloalkylová skupina, alkenylová skupina, cykloalkenylová skupina, arylová skupina, alkarylová skupina nebo aralkylová skupina a R' je alkylenová skupina, cykloalkylenová skupina, alkenylenová skupina, cykloalkenylenová skupina, arylenová skupina, alkarylenová skupina nebo aralkylenová skupina. Mohou být použity substituované verze kterékoliv z těchto skupin. Vhodné substituenty zahrnují skupiny OH, -OR, Cl, Br, F, -CO2H, -CO2R, -NH2 a -COR. Skupina R21 může být například alkylová skupina, cykloalkylová skupina, alkenylová skupina, cykloalkenylová skupina, arylová skupina, alkarylová skupina, aralkylová skupina, R NHCOR, R CONHR, SO2R, SO2NHR, R'SO2R nebo R'SO2NHR. Skupina R9 je s výhodou alkylová skupina, alkenylová skupina, alkarylová skupina, alkenarylová skupina, aralkylová skupina nebo aralkenylová skupina. Zvláště zvýhodněnou R21 skupinou je alkylová skupina, aralkylová skupina nebo alkarylová skupina. Zvláště zvýhodněnými skupinami R21 jsou fenylová skupina a Ci až C3 alkylová skupina, konkrétně ethylová skupina a zvláště methylová skupina.
Kopulační činidla (b) (2) poskytující žlutou barvu obsahují skupinu • · ···· • · • t • · · « · ·· ·► ··
4» · » · • * · · • · · 4 W • · · * ·· ··
Konkrétně mohou mít následující vzorec XVIII,
(XVIII) ve kterém skupina R17 obsahuje arylovou skupinu. Skupina R17 s výhodou obsahuje fenylovou skupinu. Zvýhodněné je, když arylová skupina, s výhodou fenylová skupina, neobsahuje žádné karboxysubstituenty. Ještě výhodněji neobsahuje žádné hydroxysubstituenty a zvláště výhodně neobsahuje žádné solubilizační substituenty. Konkrétně skupina R17 obsahuje nesubstituovanou fenylovou skupinu.
Skupinou R36 může být například alkylová skupina, cykloalkylová skupina, alkenylová skupina, cykloalkenylová skupina, arylová skupina, alkarylová skupina, aralkylová skupina, -RNHCOR, -RCONHR, -ROH, -R'SO2R, -R CO2NHR, -NHCOR, -NR2, -NHR, -NH2, -ROR nebo -OR. S výhodou je to methylová skupina.
Zvýhodněnou skupinou R17 je skupina
I
H
Zjišťujeme, že kopulační činidla tohoto vzorce mají také obzvláště výhodnou kombinaci vlastností pro zvýšení odolnosti vůči vymývání, přičemž umožňují rychlé barvení zvláště poškozených vlasů. Konkrétně vykazují zvýšenou odolnost vůči vymývání ve srovnání s kopulačními činidly patentu GB 1 025 916. Domníváme se, zeje to částečně přítomností arylové skupiny ve skupině R17, která zvětšuje velikost finálního dimeru zachyceného uvnitř vlasu.
Další zvýhodněná kopulační činidla (b) (3) poskytující žlutou barvu mají vzorec XIX
ve kterém se skupina R18 vybere ze skupiny sestávající z methylové skupiny, ethylové skupiny, n-propylové skupiny, isopropylové skupiny, terc.butylové skupiny a fenylové skupiny a skupiny R19 a R20 se nezávisle vyberou ze skupiny sestávající z methylové skupiny, ethylové skupiny, n-propylové skupiny, hydroxymethylové skupiny a hydroxypropylové skupiny.
Kopuíační činidla (b) (3) jsou obzvláště výhodná pro barvení nepoškozených, stejně jako poškozených vlasů. Pro nepoškozené vlasy vykazují dobrou absorpci barvy bez ztráty odolnosti vůči vymývání. Vykazují také dobrou odolnost vůči vymývání a odolnost vůči blednutí u poškozených vlasů.
Další kopuíační činidlo (b) (4) má vzorec XX
ve kterém je R37 skupina C4 alkylovou skupinou, s výhodou terc.butylovou skupinou. Kopuíační činidla (c) dávající purpurovou barvu mají vzorec VIII,
(vm) ve kterém je skupina X neodstupující substituent a ve kterém je skupina Z aktivní odstupující skupina a ve které A je H nebo methylová skupina.
Zvýhodněná kopuíační činidla (c) mají vzorec XXI, • ·
(XXI) ve kterém se skupina R21 vybere ze skupiny sestávající z H, methylové skupiny, ethylové skupiny, n-propylové skupiny, isopropylové skupiny, terc.butylové skupiny a fenylové skupiny.
Kopulační činidla vzorců XX a XXI jsou obzvláště vhodná pro barvení nepoškozených vlasů a poskytují dobrou odolnost vůči blednutí a dobrou absorpci nepoškozenými, stejně jako poškozenými vlasy.
Ve výše uvedených kopulačních činidlech (a), (b) a (c) mohou uvedené skupiny také obsahovat jakýkoliv neinterferující substituent, což je jakákoliv skupina, která nebrání kopulační reakci mezi vyvíjecím činidlem a kopulačním činidlem. Konkrétně fenylové a naftylové skupiny mohou být substituované. Vhodné neinterferující substituenty zahrnují skupiny CO2H, CH3, SO2, NHCH3, SO3H, Ci až C3 alkylovou skupinu jako je ethylová skupina nebo propylová skupina a skupina CONHR, ve které je skupina R s výhodou Ci až C3 alkylová skupina. Fenylové skupiny mohou konkrétně obsahovat jeden nebo více substituentů, které jsou totožné nebo různé. Jestliže jsou fenylové skupiny substituované, je zvýhodněna monosubstituce. Skupiny jsou s výhodou nesubstituované, pokud není uvedeno jinak.
Ve všech výše uvedených kopulačních činidlech (a), (b) a (c) může být skupinou Z jakákoliv z aktivních odstupujících skupin uvedených pro výše uvedená kopulační činidla (A), (B) a(C).
Konkrétní příklady kopulačních činidel (a) zahrnují α-naftol, 3-aminofenol a sloučeniny mající následující strukturní vzorce:
OH O
Konkrétní příklady kopulačních činidel (b) zahrnují benzoylacetanilid, acetoacetanilid, Ν,Ν-diethylacetoacetamid a Ν,Ν-dimethylacetoacetamid a sloučeniny vzorců
Konkrétní příklady kopulačních činidel (c) zahrnují pyrazolon strukturního vzorce:
N—H
Me a sloučeniny se stejným vzorcem kromě toho, že methylová skupina se nahradí H nebo fenylovou skupinou a/nebo H se nahradí methylovou skupinou.
Zjišťujeme, že použití těchto konkrétních definovaných kopulačních činidel (a), (b) a (c) poskytuje obzvláště vysokou odolnost vůči vymývání a odolnost vůči blednutí. Kopulační činidla (a), konkrétně (a) (1) jsou obzvláště vhodná pro získání vysoké odolnosti vůči blednutí na poškozených vlasech, Kopulační činidla (a) (2) jsou zvláště vhodná pro získání vysoké odolnosti vůči blednutí na nepoškozených vlasech.
Žlutou barvu poskytující kopulační činidla (b) jsou zvláště vhodná pro barvení poškozených vlasů. Kopulační činidla (b) (3) jsou zvláště vhodná pro barvení nepoškozených vlasů.
Purpurovou barvu poskytující kopulační činidla (c) jsou zvláště vhodná pro získání vysoké odolnosti vůči blednutí na nepoškozených vlasech.
Prostředek vynálezu může obsahovat jakékoliv jedno nebo více kopulačních činidel (A), (B) a (C) v kombinaci s definovaným vyvíjecím činidlem a antioxidantem (pokud je použit).
• · on · · · · · · · ' ··· « ·· ··* *·
Konkrétní výhodou použití těchto konkrétních kopulačních činidel je, že je možné získat plný rozsah barev při použití jen tří specifických typů kopulačního činidla a jednoho typu vyvíjecího činidla. Prostředek s výhodou obsahuje alespoň dva ze tří typů kopulačního činidla. Konkrétně obsahuje alespoň jedno kopulační činidlo (B) nebo (C). Výhodněji obsahuje alespoň jedno kopulační činidlo z každého typu (A), (B) a (C). V některých zvýhodněných prostředcích je zahrnuto ne více než dvě nebo dokonce jenom jedna sloučenina jakékoliv z těchto typů nebo ze všech typů (A), (B) a (C).
To umožňuje, aby kopulační činidla byla dodávána ve formě směsi s požadovanými množstvími každého typu kopulačního činidla, aby vznikla jakákoliv žádaná barva. Alternativně to také dovoluje dodávat materiály kopulačních činidel balené odděleně, takže zákazník může kontrolovat konečnou získávanou barvu mícháním správných množství každého kopulačního činidla tak, aby prostředek vznikl.
Jestliže prostředek obsahuje zvýhodněná, modrou barvu poskytující kopulační činidla (a), zvýhodněná, žlutou barvu poskytující kopulační činidla (b) a/nebo zvýhodněná, purpurovou barvu poskytující kopulační činidla (c), může obsahovat alespoň jedno z každého z těchto typů kopulačních činidel. S výhodou obsahuje alespoň dva ze tří typů a obzvláště výhodně obsahuje alespoň jedno kopulační činidlo (b) a/nebo alespoň jedno kopulační činidlo (c). Navíc může obsahovat další kopulační činidla typů (A), (B) a (C), která nejsou zahrnuta definicemi (a), (b) nebo (c).
Kopulační činidlo je obvykle v přípravku přítomno v celkovém množství 0,001 až 5 nebo 10 hmotn. % z celkové hmotnosti prostředku aplikovaného na vlasy. Celková množství kopulačního činidla jsou s výhodou alespoň 0,01 hmotn. %, často alespoň 0,1 nebo 1 hmotn. %.
S výhodou jich není více než 6 hmotn. % a v některých zvýhodněných prostředcích mohou být přítomna v množstvích do 3 hmotn. %, například ne více než 2,5 hmotn. %.
Kopulační činidla typů (A) a (C) se mohou použít ve zvláště nízkých množstvích. Například kopulační činidla typu (A) lze použít v množstvích vyjádřených na základě celkové hmotnosti prostředku aplikovaného na vlasy od 0,001 do 1 hmotn. %, s výhodou 0,004 nebo 0,005 až 0,5 hmotn. %, například ne více než 0,05 hmotn. %. Kopulační činidla typu (C) lze použít v množstvích například 0,01 až 2 nebo 4 hmotn. %, s výhodou 0,03 až 3 nebo 2 hmotn. % a v některých prostředcích ne více než 1 nebo 0,5 hmotn. %. Kopulační činidla typu (B) se často používají ve větších množstvích, například 0,05 až 3 nebo 4 hmotn. % (ale v některých případech až do 5 nebo 6 hmotn. %), například 0,1 až 2 nebo 3 hmotn. %. V těchto množstvích mohou být • * • ♦ · • · · · ···*·· ·
zahrnuta specifická zvýhodněná kopulační činidla (a), (b) a (c). Jestliže se použijí kopulační činidla (a), (b) a (c) a další kopulační činidla (A), (B) a (C), celková množství každého typu kopulačniho činidla jsou s výhodou v těchto rozsazích.
Vyvíjecí činidlo se často zahrne do prostředku v množstvích 0,01 až 5 nebo 7 hmotn. % z celkové hmotnosti prostředku aplikovaného na vlasy. Zvýhodněná množství vyvíjecího činidla jsou 0,3 až 2 nebo 4 hmotn. %, s výhodou 0,4 až 1,5 nebo 3 hmotn. %.
Jak pro vyvíjecí činidla, tak pro kopulační činidla mohou být důležité vlastnosti jejich rozpustnosti. Sloučeniny vyvíjecí ch a kopulačních činidel by měly mít rozpustnost takovou, aby mohly být vyráběny ve vhodných koncentracích. Pro použití při vysokém pH mají s výhodou rozpustnost alespoň 10 g, výhodněji alespoň 15 g a nejvýhodněji alespoň 20 g /100 ml deionizované vody při pH asi 10 a 25 °C. Mohou mít rozpustnost alespoň 25 g /100 ml a dokonce až 50 nebo 80 g / 100 ml, ale normálně ne více než 30 g / 100 ml.
Sloučeniny vyvíjecí ch činidel a kopulačních činidel jsou také obecně takové, že rozpustnost finálního barevného dimeru (nebo trimeru, vznikne-li) je nízká za normálního stavu vlasů a zvláště za podmínek mytí. Rozpustnost (při pH asi 8) finální barevné molekuly je tak s výhodou pod 5 g / 100 ml deionizované vody při 25 °C, konkrétně pod 2 nebo 1 g /100 ml a nejvýhodněji pod 0,5 g / 100 ml nebo dokonce pod 0,2 g / 100 ml.
Zjišťujeme, že jestliže jsou vyvíjecí a kopulační sloučeniny dostatečně rozpustné v prostředku za podmínek aplikace na vlasy, budou difundovat dostatečně rychle i do těla vlasu. Avšak vytvořené barevné molekuly by měly mít dostatečně nízkou rozpustnost, aby odolávaly vymývání z vlasů. V prostředcích, které se mají aplikovat při vysokém pH (například nad pH 10), může být indikace rozpustnosti někdy dána hodnotou pKa. Tak jestliže jedno nebo více vyvíjecích činidel nebo kopulačních činidel, zvláště vyvíjecích činidel, má ionizovatelnou skupinu, která je značně ionizována při hodnotě pH nad 9, s výhodou nad pH 10, je toto indikátorem rozpustnosti při hodnotě pH kolem 10. Avšak ve finální barevné molekule a při pH uvnitř těla vlasu (které je obvykle kolem 5,5 až 6) se stává neionizovanou. Toto indikuje, že za normálních podmínek má sníženou rozpustnost. Toho lze často dosáhnout zavedením alespoň jedné skupiny, která má pKa 8 až 12 (a je tak ionizována nad touto hodnotou pH), do molekuly vyvíjecího činidla nebo kopulačniho činidla a která má v reakci vzniku konečné barevné molekuly také pKa 8 až 12 (a je tak neionizovaná při nižší, než této hodnotě pH). Rozpustnost může být ovlivněna různými faktory, ale pKa může být v některých případech dobrým indikátorem pravděpodobné rozpustnosti.
Zjišťujeme, že výhoda barvících molekul vynálezu je, že mohou poskytnout barvení a odolnost vůči blednutí jak na poškozených, tak na nepoškozených vlasech. To je obzvláště výhodné v případech, kde vlasy byly jednou barveny a poté ponechány růst, takže se objevují nebarvené, nepoškozené vlasy. Při opětném barvení musí být barveny jak nebarvené, nepoškozené vlasy, tak vybledlé, zbarvené, poškozené vlasy a musí vykazovat rovnoměrnou odolnost vůči blednutí. Je zvláště důležité moci dodat barvu, odolnost vůči vymývání a odolnost vůči blednutí poškozeným (napnklad odbarveným a/nebo ondulovaným a/nebo dříve barveným) vlasům.
Výhodou prostředku vynálezu je, že v kontrastu ke standardním oxidačním barvícím systémům může být dosaženo plné škály barev při použití velmi malého množství sloučenin. S výhodou se použije pouze jedna nebo dvě, zejména pouze jedna vyvíjecí sloučenina. Zejména je zvýhodněné, je-li tohoto použito v kombinaci s ne více než třemi, s výhodou pouze jednou nebo pouze dvěma sloučeninami kteréhokoliv z typů (A), (B) a (C).
Všechna tato kopulační činidla a vyvíjecí činidla mohou být klasifikována jako oxidační barvící činidla, neboť vyžadují přítomnost oxidačního činidla, aby byla iniciována jejich reakce. S výhodou to jsou jediná oxidační barvící činidla přítomná v prostředku a v množství menším než 0,1 hmotn. %, zejména menším než 0,05 nebo 0,08 hmotn. % a zejména vpodstatě nejsou zahrnuta žádná oxidační barvící činidla, která nejsou typů (i) a (A), (B) a (C), jejichž zvýhodněné vzorce jsou diskutovány výše.
Zvýhodněné je, že prostředek obsahuje méně než 0,1 hmotn. %, zvláště méně než 0,08 hmotn. % a zejména méně než 0,05 hmotn. % a dokonce vpodstatě žádné oxidační barvivové látky, které jsou schopné podléhat reakci více než jedenkrát (za oxidačních podmínek reakce barvení vlasů).
Zvýhodněný prostředek neobsahuje více než 0,1 hmotn. % jakéhokoliv oxidačního barvícího činidla, které může reagovat samo se sebou za podmínek barvení vlasů. S výhodou neobsahuje více než 0,08 hmotn. % nebo 0,05 hmotn. % jakéhokoliv takového činidla. Ještě výhodněji celkové množství takovýchto činidel nepřevyšuje tyto hodnoty.
Mohou být zahrnuta další barvící činidla jako jsou rostlinná barviva, aleje zvýhodněné, když jsou přítomna neoxidační barviva a skutečně s výhodou nejsou zahrnuty žádné jiné barvící složky než vyvíjecí činidlo (i), jak je definováno a kopulační činidla (A), (B) a (C). To jest, že v prostředku barvení vlasů sestávají barvící složky vpodstatě z vyvíjecího činidla (i) a kopulačních • · ♦ · · • · · • · · · »····· · · • · · · « «· · · ·· ·» • · · « 9 « • 9 ·
9 ·
9 '9 9 činidel (A), (B) a/nebo (C). Malá množství jiných barvících složek mohou být samozřejmě obsažena za předpokladu, že významně neovlivňují konečnou barvu.
Aby vyvíjecí a kopulační činidla byla efektivní při tvorbě barvy, vyžadují tato přítomnost oxidačního činidla. Toto oxidační činidlo se běžně zahrne do prostředku právě před tím, než je aplikován na vlasy. Běžně se prostředek vynálezu dodá v alespoň dvou individuálních baleních jako jsou lahvičky, přičemž oxidační činidlo je obsaženo v jednom balení a vyvíjecí a kopulační činidla jsou obsažena v druhém.
Zvýhodněným oxidačním činidlem je peroxid vodíku. Další oxidační činidla, která lze použít, zahrnují jiná anorganická peroxidická oxidační činidla, polotovary organických peroxykyselinových oxidačních činidel a jiné organické peroxidy jako je peroxomočovina, peroxomelamin a směsi kterýchkoliv z nich.
Vhodná oxidační činidla jsou s výhodou ve vodě rozpustná, to jest, mají rozpustnost alespoň 10 g v 1000 ml deionizované vody při 25 °C (Chemistry, C.E. Mortimer, 5. vydání, strana 277).
Vhodné anorganické peroxidy alkalických kovů, jiné než peroxid vodíku, zahrnují peroxojodičnan sodný, peroxobromičnan sodný a peroxid sodný a oxidující soli anorganických peroxohydrátových sloučenin jako jsou soli alkalických kovů peroxoboritanů, peroxouhličitanů. peroxofosforečnanů, peroxokřemičitanů a peroxosíranů. Anorganické peroxohydrátové soli mohou být zahrnuty jako monohydráty, tetrahydráty a tak dále. Je-li to žádáno, lze použít směsi dvou nebo více takových anorganických peroxidických oxidačních činidel. Výhodné jsou bromičnany a jodičnany alkalického kovu, přičemž bromičnany jsou zvýhodněné.
Dalším vhodným anorganickým oxidačním činidlem je chlorit.
Množství anorganického peroxidického činidla, která lze použít v prostředku, jsou běžně 0,0003 až 0,2 mol na 100 g prostředku, s výhodou do 0,1 mol / 100 g.
Vhodné polotovary oxidačních činidel organických peroxykyselin mají obecný vzorec R23C(O)OOH, ve kterém se skupina R23 vybere z nasycených nebo nenasycených, substituovaných nebo nesubstituovaných, přímých nebo s rozvětveným řetězcem, alkylových, arylových nebo alkarylových skupin s 1 až 14 uhlíkovými atomy.
Jednou třídou organických peroxykyselinových sloučenin vhodných pro užití ve vynálezu je třída amidicky substituovaných sloučenin následujících obecných vzorců XXII a XXIII:
R31
Ň R32 O r3o/ γ Y X°H (XXffl) o O kde skupina R30 je nasycená nebo nenasycená alkylová nebo alkarylová skupina nebo arylová skupina s 1 až 14 uhlíkovými atomy, skupina R32 je nasycená nebo nenasycená alkylová nebo alkarylová skupina nebo arylová skupina s 1 až 14 uhlíkovými atomy a skupina R31 je H nebo nasycená nebo nenasycená alkylová nebo alkarylová skupina nebo arylová skupina s 1 až 10 uhlíkovými atomy. Amidosubstituované sloučeniny organických peroxykyselin tohoto typu jsou popsány v EP-A-170 386.
Jiná vhodná oxidační činidla z organických peroxykyselin zahrnují peroctovou kyselinu, pemanoic kyselinu, nonylamidoperoxykapronovou kyselinu (NAPCA), perbenzoovou kyselinu, m-chlorperbenzoovou kyselinu, diperoxyisoftalovou kyselinu, monoperoxyftalovou kyselinu, peroxylaurovou kyselinu, hexansulfonylperoxypropionovou kyselinu, N,Nftaloylaminoperoxykapronovou kyselinu, monoperoxyjantarovou kyselinu, nonanoyloxybenzoovou kyselinu, dodekandioyl-monoperbenzoovou kyselinu, nonylamid peroxyadipové kyseliny, diacyl- a tetraacylperoxidy, zvláště diperoxydodekandiovou kyselinu, diperoxytetradekandiovou kyselinu a diperoxyhexadekandiovou kyselinu a jejich deriváty. Monoa diperoxyazelaová kyselina, mono- a diperoxybrassylová kyselina a Nftaloylaminoperoxykapronová kyselina a jejich deriváty jsou také vhodné pro použití ve vynálezu.
Zvýhodněné peroxykyselinové látky se vyberou z peroctové kyseliny a pemanoic kyseliny a jejich směsí. Vhodná množství polotovarů organických peroxykyselinových oxidačních činidel jsou 0,0001 až 0,1 mol na 100 g prostředků, s výhodou 0,001 až 0,05 mol /100 g, výhodněji 0,003 až 0,04 mol /100 g, zvláště 0,004 až 0,03 mol /100 g prostředků.
Je-li přítomno předem připravené organické peroxykyselinové oxidační činidlo, je s výhodou přítomno na hladině 0,01 až 8 hmotn. %, výhodněji 0,1 až 6 hmotn. %, nejvýhodněji 0,2 až 4 hmotn. % a zvláště 0,3 až 3 hmotn. % z prostředku barvení vlasů. Hmotnostní poměr • · · · • · · · • · · 9 • 9 9 9 anorganického peroxidického oxidačního činidla k předem připravené organické peroxykyselině je s výhodou v rozsahu 0,0125 : 1 až 500 : 1, výhodněji 0,0125 : 1 až 50 : 1.
Jestliže se použijí další organické peroxidy, vhodná množství jsou 0,01 až 3 hmotn. %, s výhodou 0,01 až 2 hmotn. %, výhodněji 0,1 až 1,5 hmotn. % a nejvýhodněji 0,2 až 1 hmotn. % prostředku.
Výhoddou systémů vynálezu je, že je-li to požadováno, lze použít velmi nízké hladiny oxidačního činidla. Takové systémy jsou detailněji popsány v naší dnes zaprotokolované souběžné přihlášce s číslem 9710756.9.
Barvící prostředky vynálezu mají obvykle pH nad hodnotou 6,1 nebo 6,5, často nad pH 7, konkrétně nad pH 8 nebo 9. Často je vhodná hodnota pH 9 až 12. Systémy vynálezu lze také zahrnout do vlasových barvících systémů s nízkým pH (například pH 1 až 6), které jsou popsány v naší souběžné přihlášce s číslem GB9626713.3.
Prostředek může obsahovat amoniak, například v množství alespoň 0,01 hmotn. %, s výhodou alespoň 0,05 hmotn. % nebo 0,1 hmotn. %.
Vyvíjecí činidla, kopulaění činidla, antioxidant (je-li použit) a oxidační činidlo a jakékoliv jiné materiály, které se mají aplikovat na vlasy jako složky prostředku vynálezu, lze poskytnout v jakékoliv vhodné fyzikální formě. Zvýhodněnou fyzikální formou je kapalina. Kapalina může mít nízkou viskozitu, například může mít nízký obsah vody nebo může mít vyšší viskozitu. Látku lze suspendovat v gelovém nosiči. Gel může být pevný nebo mít nízkou viskozitu.
Látky pro barvení vlasů se často sestavují tak, že když se míchají, aby vznikl prostředek vynálezu pro aplikaci na vlasy, vytvářejí produkt s krémovou konzistencí, která je výhodná pro aplikaci na vlasy. Finální prostředek, který se aplikuje na vlasy, je často ve formě emulze.
Každá jednotlivá látka se může dodat v takové formě, že prostředek, který ji obsahuje, má pH nad nebo pod 7. Například to může být pH 1 až 11. Aby se napomohlo rozpustnosti různých složek, zvláště vyvíjecích a kopulačních činidel, ve vodném nosiči, nosič může mít pH nad 6,1 nebo 6,5 nebo dokonce nad 7, například pH 8 nebo 9 až pH 10 nebo 11. Hodnota pH 1 až 6, jak je prostředek dodáván, může napomoci zvýšení stability složek.
Látky lze poskytnout v takové formě, že pH finálního prostředku, když se smíchá pro aplikaci na vlasy, má pH pod 7, i když jedna z použitých složek k jeho vytvoření má pH nad 7. K napomožení rozpustnosti vyvíjecích a zvláště kopulačních činidel ve vodném nosiči lze zahrnout alkoholy jako je ethanol, a to v množstvích například 5 až 10 nebo 25 %.
• · · ♦ 99 « ·· 99 • · · • · · • · · · · 9
V 9 9
Prostředek má často pH alespoň 6,1, obzvláště alespoň 6,5 nebo alespoň 7, například 8 až 12.
V druhém aspektu vynálezu poskytujeme způsob barvení vlasů poskytnutím (i) jednoho nebo více vyvíjecích činidel, jak jsou definována výše a (ii) jednoho nebo více kopulačních činidel, jak jsou definována výše a (iii) oxidačního činidla a aplikací složek (i), (ii) a (iii) na vlasy, s výhodou vpodstatě současně, kde prostředek je takový, že když se aplikuje na vlasy barvícím způsobem pramenů vlasů, zde popsaným a po dvacetinásobném promytí mycím postupem popsaným zde, dává hodnotu blednutí ΔΕ měřenou, jak je zde popsáno, následovně:
(a) když je prostředek vhodný pro dodání blond nebo světle hnědého odstínu, blednutí ΛΕ není větší než 2,5, (b) když je prostředek vhodný pro dodání červeného odstínu, blednutí ΔΕ není větší než 5,0, (c) když je prostředek vhodný pro dodání černého nebo tmavě hnědého odstínu, blednutí ΔΕ není větší než 2,5.
Ve způsobu vynálezu se složky (i), (ii) a (iii) s výhodou mísí, aby vznikl jeden prostředek a poté se aplikují na vlasy společně. Avšak do termínu vpodstatě současně také zahrnujeme aplikaci jedné nebo více složek na vlasy následované dodatečnou aplikací zbývajících složek v periodě ne delší než 5 minut.
Aplikace složek vpodstatě současně, zejména smíchání a společná aplikace, je obzvláště prospěšné pro zákazníka, kvůli zvýšenému pohodlí oproti postupnému aplikování.
Obecně je ve způsobu vynálezu odolnost vůči blednutí ΔΕ získaná na vlasech, které jsou barveny použitím tohoto způsobu, dána výše pod body (a), (b) nebo (c).
Podmínky reakce jsou běžně takové, které se konvenčně používají pro barvení vlasů. Teplota je normálně 10 až 45 °C, často 20 až 35 °C. Hodnota pH může být nízká (například pod 7 nebo 6), aleje často vysoká, například nad 6,5 nebo 7, nebo nad 8 nebo 9 nebo dokonce nad
10.
Když jsou v této specifikaci diskutovány odstupující skupiny, stejně jako sloučeniny, které reagují pouze v jedné poloze nebo pouze s určitými jinými sloučeninami, máme na mysli reakci za podmínek, za nichž budou barvící sloučeniny aplikovány na vlasy.
• » ··· » • * • · • · • ·
Vlasy, které jsou barvené, mohou být poškozené nebo nepoškozené nebo mohou být částečně poškozené a částečně nepoškozené. Poškození může být způsobeno například odbarvováním, ondulováním nebo předchozím barvením.
Ve způsobu vynálezu lze použít ve spojení s prostředky vynálezu jakýchkoliv z dalších charakteristik diskutovaných výše.
Prekursory oxidačních barviv
Prostředek s výhodou obsahuje pouze oxidační barvivové látky (i) a (ii) diskutované výše. Avšak prostředky mohou volitelně obsahovat menší množství jiných oxidačních barvivových látek. Tyto mohou obsahovat ty, které jsou popsané v naší souběžné přihlášce PCT/US97/22719, podané 9. prosince 1997.
Primární intermediáty oxidačních barviv zahrnují obecně ty monomemí látky, které při oxidaci tvoří oligomery nebo polymery s rozsáhlými konjugovanými systémy elektronů ve své molekulové struktuře. Vzhledem k nové elektronové struktuře vykazují výsledné oligomery a polymery posun ve svých elektronových spektrech k viditelné oblasti a vypadají barevně. Například oxidační primární intermediáty schopné tvorby barevných polymerů zahrnují látky, jako je anilin, který má jedinou funkční skupinu a který při oxidaci tvoří série konjugovaných iminů a chinoidních dimerů, trimerů atd. s rozsahem barev od zelené k černé. Sloučeniny jako pfenylendiamin, který má dvě funkční skupiny, jsou schopné oxidativní polymerace za zisku barevných látek o vyšší molekulové hmotnosti, které mají rozsáhlé konjugované elektronové systémy. Reprezentativní seznam primárních intermediátů a sekundárních kopulačních činidel vhodných zde k použití se nalezne v publikaci Sagarin, Cosmetic Science and Technology, Interscience, zvláštní vydání svazku 2, strany 308 až 310.
Neoxidativní a jiná barviva
Vlasové barvící prostředky použité v předloženém vynálezu mohou navíc k základním oxidačním vlasovým barvícím činidlům (i) a (ii) a volitelným oxidačním barvivům volitelně obsahovat neoxidativní a jiné barvivové materiály. Volitelná neoxidativní a jiná barviva vhodná pro použití ve vlasových barvících prostředcích a procesech podle předloženého vynálezu zahrnují jak polostálá, dočasná a jiná barviva. Neoxidativní barviva, jak jsou zde definována, zahrnují takzvaná přímá barviva, kovová barviva, barviva kovových chelátů, reaktivní barviva na vlákna a jiná syntetická a přírodní barviva. Různé typy neoxidativních barviv jsou detailně • φ • φ φ ♦ » · • ΦΦΦ» • · • · » ♦ φ φ · φ φ · φ · • Φ · 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9
9 · ΦΦΦ» • Φ ΦΦΦ · · ΦΦ uvedena v publikacích Clarence Robbins, Chemical and Physical Behaviour ofHuman Hair, 3. vydání, strany 250 až 259; Maison G. De Navarre, The Chemistry and Manufacture of Cosmetics, svazek IV, 2. vydání, v kapitole 45, autor G.S. Kass, strany 841 až 920; Balsam Sagarin, Cosmetics: Science and Technology, 2. vydání, svazek II, kapitola 23, autor F.E. Wall, strany 279 až 343; editor C. Zviak, The Science of Hair Care, kapitola 7, strany 235 až 261 a J.C. Johnson, Hair Dyes, Noyes Data Corp., Park Ridge, USA (1973), strany 3 až 91 a 113 až 139.
Přímá barviva, která nevyžadují oxidační účinek, aby se vyvinula barva, jsou také designovanými tónovacími prostředky na vlasy a jsou v oboru dlouho známé. Obvykle se aplikují na vlasy v základní matrici, která obsahuje povrchově aktivní materiál. Přímá barviva zahrnují nitrovaná barviva, jako jsou deriváty nitroaminobenzenu nebo nitroaminofenolu, disperzní barviva, jako jsou nitroarylaminy, aminoantrachinony nebo azobarviva, antrachinonová barviva, naftochinonová barviva, zásaditá barviva jako je akridinová oranž C.I. 46005.
Nitrobarviva se přidávájí k barvícím prostředkům pro prohloubení barvy barvícího činidla a pro doplnění vhodné estetické barvy barvivové směsi před aplikací.
Další příklady přímých barviv zahrnují Arianorová barviva zásaditou hněď 17, C.I. (seznam barev) číslo 12 251, dále je to zásaditá červeň 76, C.I. - 12 245, zásaditá hněď 16, C.I. 12 250, zásaditá žluť 57, C.I. -12 719 a zásaditá modř 99, C.I. - 56 059 a další přímá barviva jako je kyselá žluť 1, C.I. - 10 316 (D&C žluť číslo 7), kyselá žluť 9, C.I. - 13 015, zásaditá violeť C.I. - 45 170, disperzní žluť 3, C.I. - 11 855, zásaditá žluť 57, C.I. -12 719, disperzní žluť 1, C.I. - 10 345, zásaditá violeť 1, C.I. - 42 535, zásaditá violeť 3, C.I. - 42 555, zelenavá modř, C.I. - 42 090 (FD&C modř číslo 1), žlutavá červeň, C.I. 14 700 (FD&C červeň číslo 4), žluť,
C.I. - 19 140 (FD&C žluť čislo 5), žlutavá oranž, C.I. - 15 985 (FD&C žluť čislo 6), modravá zeleň, C.I. - 42 053 (FD&C zeleň číslo 3), žlutavá červeň, C.I. 16 035 (FD&C červeň číslo 40), modravá zeleň, C.I. 61 570 (D&C zeleň číslo 3), oranž, C.I. 45 370 (D&C oranž číslo 5), červeň, C.I. 15 850 (D&C červeň číslo 6), modravá červeň, C.I. 15 850, (D&C červeň číslo 7), světlá modravá červeň, C.I. 45 380, (D&C červeň číslo 22), modravá červeň, C.I. 45 410 (D&C červeň číslo 28), modravá červeň, C.I. 73 360 (D&C červeň číslo 30), červenavý purpur, C.I. 17 200 (D&C červeň číslo 33), špinavě modrá červeň C.I. 15 880 (D&C červeň číslo 34), zářivě žlutá červeň, C.I. 12 085 (D&C červeň číslo 36), zářivá oranž, C.I. 15 510 (D&C oranž číslo 4), zelenavá žluť, C.I. 47 005 (D&C žluť číslo 10), modravá zeleň C.I. 59 040 (D&C zeleň číslo • · ·
99
9 9 « Φ · 9 φ 9
9 9 9 9 9 9 »
99 «99 99 99
8), modravá violeť, C.I. 60 730 (Ext. D&C violeť číslo 2), zelenavá žluť, C.I. 10 316 (Ext. D&C žluť číslo 7).
Reaktivní barviva na vlákno zahrnují barviva Procion (RTM), Drimarene (RTM),
Cibacron (RTM), Levafix (RTM) a Remazol (RTM), která jsou v uvedeném pořadí k dispozici od firem ICI, Sandoz, Ciba-Geigy, Bayer a Hoechst.
Přírodní barviva a rostlinná barviva, jak jsou zde definována, zahrnují hennu (Lawsonia alba), heřmánek (Matricaria chamomilla nebo Anthemis nobilis), indigo, kampeškový extrakt a extrakt ze slupek vlašského ořechu.
Dočasná vlasové barviva nebo vlasové barvící lázně obvykle sestávají z molekul barviva, které jsou příliš veliké na to, aby difundovaly do těla vlasu a které působí na vnější část vlasu. Obvykle se aplikují způsobem zanechání barviva, ve kterém je roztok barviva ponechán zaschnout na povrchu vlasů. Tato barviva jsou jako taková typicky méně resistentní k vlivům mytí a čištění vlasů povrchově aktivními činidly a vymývají se z vlasů relativně snadno. Dočasná vlasová barviva se mohou použít v prostředcích vynálezu a příklady zvýhodněných dočasných vlasových barviv jsou ilustrovány níže.
Violeť
v
Červen
Žluť • 9 ·* · 99 99
9 9 9 9 9 9 9 9 9 9
9 9 9 9 9 9 9 9 9
9999 99 9 · · · ·· · « 9 9 9 9 9 9 9 9
9 9 9· 9 99 ·· · *
ModřVioleť
Polostálá vlasová barviva jsou barviva, která mají obecně menší velikost i efekt při občasných vlasových proplaších, ale jsou obecně větší, než stálá (oxidační) barviva. Polostálá barviva typicky působí podobným způsobem jako oxidační barviva v tom, že mají schopnost difundovat do těla vlasu. Avšak polostálá barviva mají obecně menší velikost než dříve zmíněné konjugované molekuly oxidačních barviv a jako takové jsou předurčeny k postupné difúzi zase ven z vlasu. Jednoduché mytí vlasů a čištění tento proces podpoří a polostálá barviva se obecně z velké části vymyjí z vlasů po 5 až 8 mytích. Systém polostálého barviva může být zahrnut do prostředků předloženého vynálezu. Vhodná polostálá barviva pro použití v prostředcích předloženého vynálezu jsou HC modř 2, HC žluť 4, HC červeň 3, disperzní violeť 4, disperzní čerň 9, HC modř 7, HC žluť 2, disperzní modř 3, disperzní violeť 1 a jejich směsi. Příklady polostálých barviv jsou uvedeny v příkladech níže:
zC2H4OH
NfC^OHL
Modř
Červeň
Typické polostálé barvivové systémy zahrnují směsi jak velkých, tak malých molekul barviv. Protože velikost vlasu není jednotná od kořene po koneček, malé molekuly difundují jak u kořene, tak na konečku vlasu, ale nebudou zadržovány uvnitř konečku, zatímco větší molekuly budou obecně schopné pouze difundovat do konců vlasů. Tato kombinace velikosti molekul barviva se používá pro napomožení zisku stejnorodých barevných výsledků od kořene po koneček vlasu, a to jak během počátečního způsobu barvení, tak během následného promývání.
Pufřační činidla
Je-li to požadováno, prostředky mohou obsahovat jedno nebo více volitelných pufřačních činidel a/nebo činidel pro zmohutnění vlasů (HSAs). K úpravě pH finálního prostředku nebo kterékoliv z jeho součástí lze použít několika různých modifikátorů pH.
Tato úprava pH může být provedena použitím v oboru dobře známých okyselujících činidel jejich působením na keratinová vlákna a zvláště na lidské vlasy, a to anorganickými a organickými kyselinami jako je kyselina chlorovodíková, vinná kyselina, citrónová kyselina, jantarová kyselina, kyselina fosforečná a karboxylové nebo sulfonové kyseliny jako je askorbová kyselina, octová kyselina, mléčná kyselina, kyselina sírová, mravenčí kyselina, síran amonný a dihydrogénfosforečnan sodný/kyselina fosforečná, hydrogenfosforečnan disodný/fosforečná kyselina, chlorid draselný/kyselina chlorovodíková, dihydrogenftalat draselný/kyselina ··
♦. .
• * · « · * • · · chlorovodíková, citrát sodný/kyselina chlorovodíková, dihydrogencitrat draselný/ kyselina chlorovodíková, dihydrogencitrat draselný/citronová kyselina, citrát sodný/citronová kyselina, vínan sodný/vinná kyselina, laktat sodný/mléčná kyselina, octan sodný/octová kyselina, hydrogenfosforečnan disodný/citronová kyselina a chlorid sodný/glycin/ kyselina chlorovodíková, jantarová kyselina a jejich směsi. Toto jsou vhodná činidla pro pufřování na nízké hodnoty pH.
Příklady alkalických pufračních Činidel jsou hydroxid amonný, ethylamin, dipropylamin, triethylamin a alkandiaminyjako je 1,3-diaminopropan, bezvodé alkalické alkanolaminyjako je mono- nebo diethanolamin, s výhodou ty, které mají plně substituovanou aminoskupinu, jako je dimethylaminoethanol, polyalkylenpolyaminy jako je diethylentriamin nebo heterocyklické aminy jako je morfolin, stejně jako hydroxidy alkalických kovů, jako je hydroxid sodný a hydroxid draselný, hydroxidy kovů alkalických zemin, jako je hydroxid hořečnatý a hydroxid vápenatý, zásadité aminokyseliny, jako je L-arginin, lysin, alanin, leucin, isoleucin, oxylysin a histidin a alkanolaminy, jako je dimethylaminoethanol a aminoalkylpropandiol a jejich směsi. Také vhodné zde k použití jsou sloučeniny, které tvoří HCO3' disociací ve vodě (dále odkazované jako ion tvořící sloučeniny). Příklady vhodných ion tvořících sloučenin jsou Na2CO3, NaHCO3, K2CO3, (NH4)2CO3, NH4HCO3, CaCO3 a Ca(HCO3)2 a jejich směsi. Tato činidla jsou vhodná k pufrování na vysoké hodnoty pH.
Pro použití zde jsou zvýhodněnými pufračními činidly (na nízké pH) organické a anorganické kyseliny, které mají první hodnotu pKa pod pH 6 a jejich konjugované baze. Jak je zde definováno, prvou hodnotou pKa se myslí záporný logaritmus (dekadický) rovnovážné konstanty K, kde K je disociační konstanta kyseliny. Vhodné organické a anorganické kyseliny pro použití zde jsou: asparagová kyselina, maleinová kyselina, vinná kyselina, glutamová kyselina, glykolová kyselina, octová kyselina, jantarová kyselina, salicylová kyselina, mravenčí kyselina, benzoová kyselina, jablečná kyselina, mléčná kyselina, malonová kyselina, šťavelová kyselina, citrónová kyselina, kyselina fosforečná a jejich směsi. Zvláště zvýhodněné jsou octová kyselina, jantarová kyselina, salicylová kyselina a kyselina fosforečná a jejich směsi.
Katalyzátor
Barvící prostředky mohou zde volitelně obsahovat katalyzátor pro jakákoliv anorganická peroxidická oxidační činidla a volitelné předem vytvořené peroxykyselinové oxidační činidlo(činidla).
Zahušťovací činidla
Barvící prostředky předloženého vynálezu modou navíc obsahovat zahušťovací činidlo na hladině 0,05 až 20 hmotn. %, s výhodou 0,1 až 10 hmotn. %, výhodněji 0,5 až 5 hmotn. %. Zahušťovací činidla vhodná pro použití v prostředcích se vyberou z olejové kyseliny, cetylalkoholu, oleylalkoholu, chloridu sodného, cetearylalkoholu, stearylalkoholu, syntetických zahušťovacích činidel jako je Carbopol, Aculyn a Acrosyl a jejich směsi. Zvýhodněná zahušťovací činidla pro použití zde jsou Aculyn 22 (RTM) steareth-20 metakrylatový kopolymer, Aculyn 44 (RTM) polyurethanová pryskyřice a Acusol 830 (RTM), akrylátové kopolymery, které jsou k dispozici od firmy Rohm and Haas, Philadelphia, PA, USA. Další zahušťovací činidla vhodná pro použití zde zahrnují alginat sodný nebo arabskou klovatinu nebo deriváty celulosy, jako je methylcelulosa nebo sodná sůl karboxymethylcelulosy nebo akrylové polymery.
Ředící prostředek
Pro prostředky podle předloženého vynálezu je zvýhodněným ředícím prostředkem voda. Avšak prostředky podle předloženého vynálezu mohou obsahovat jedno nebo více rozpouštědel, jako doplňkových ředících látek. Obecně se rozpouštědla vhodná pro použití v barvících prostředcích předloženého vynálezu vyberou tak, aby byla mísitelná s vodou a neškodná pro kůži. Rozpouštědla vhodná pro použití jako doplňkové ředící prostředky zde zahrnují Ci až C2o mononebo polyalkoholy ajejich ethery, glycerin, přičemž jedno- a dvojsytné alkoholy a jejich ethery jsou zvýhodněné. V těchto sloučeninách jsou zvýhodněné alkoholické zbytky obsahující 2 až 10 uhlíkových atomů. Zvýhodněná skupina tak zahrnuje ethanol, isopropanol, n-propanol, butanol, propylenglykol, ethylenglykolmonoethylether, 1,2-hexandiol, butoxyethanol, benzylalkohol a jejich směsi. V prostředcích podle předloženého vynálezu je voda zvýhodněným základním ředícím prostředkem. Základní ředící prostředek, jak je zde definován, znamená, že hladina tohoto přítomného ředícího prostředkuje vyšší, než celková hladina jakýchkoliv jiných ředících prostředků.
Ředící prostředek je s výhodou přítomen na hladině 5 až 99,98 hmotn. %, výhodně 15 až
99,5 hmotn. %, výhodněji alespoň 30 až 99 hmotn. % a zvláště 50 až 98 hmotn. % z prostředků.
Enzym
Další doplňková látka užitečná ve vlasových barvících prostředcích podle předloženého vynálezu je jeden nebo více enzymů.
0·· · 0 • 0
Vhodné enzymatické látky zahrnují komerčně dostupné lipasy, kutinasy, amylasy, neutrální a alkalické proteasy, esterasy, celulasy, pektinasy, laktasy a peroxidasy obvykle zahmovanné do prostředků detergentů. Vhodné enzymy jsou diskutovány v US patentech 3 519 570 a 3 533 139.
Peroxidasy jsou hemoproteiny, které jsou specifické pro peroxid, ale při využití široké škály látek jako donorů. Katalasa, která rozkládá peroxid, se zde zahrnuje kvůli faktu, že má obecně podobnou strukturu a vlastnosti a je schopná vyvolat určité oxidace peroxidem vodíku. Rozklad H2O2 může být považován za oxidaci jedné molekuly druhou. V aerobních buňkách je široce rozšířená a možná má nějakou důležitější funkci. Koenzymové peroxidasy nejsou hemoproteiny a alespoň jedna je flavoprotein. Další flavoproteiny jako je xanthinoxidasa budou kromě jiných receptorů také používat H2O2 a koenzymové peroxidasy se podobají více těmto, než klasickým peroxidasam v tom, že nejsou specifické pro H2O2, Vhodné peroxidasy pro prostředky předloženého vynálezu zahrnuje křenovou peroxidasu, peroxidasu z japonské ředkvičky, peroxidasu z kravského mléka, peroxidasu krysích jater, linginasu a haloperoxidasu jako je chlor- a bromperoxidasa.
Enzymy se výhodně začlení na hladinách postačujících pro získání hmotnosti do 50 mg, typičtěji 0,01 až 10 mg aktivního enzymu na gram prostředku působení na vlasy podle vynálezu. Uvedeno jinak, peroxidasový enzym lze včlenit do prostředků podle vynálezu na hladině 0,0001 až 5 hmotn. %, s výhodou 0,001 až 1 hmotn. %, výhodněji 0,01 až 1 hmotn. % aktivního enzymu z hmotnosti prostředku.
Komerčně dostupné proteasové enzymy zahrnují ty, které se prodávají pod obchodními názvy Alcalase, Savinase, Primase, Durazym a Esperase firmou Novo Industries A/S (Dánsko), ty, které se prodávají pod obchodním názvem Maxatase, Maxacal a Maxapem firmou GistBrocades, ty, které jsou prodávány firmou Genencor International a ty, které jsou prodávány pod obchodním jménem Opticlean a Optimase firmou Solvay Enzymes. Proteasové enzymy lze včlenit do prostředků podle vynálezu na hladině 0,0001 až 4 hmotn. % aktivního enzymu z hmotnosti prostředku.
Amylasy zahrnují například α-amylasy získané ze speciálního kmene B. licheniformis, popsané ve větším detailu v patentu GB-1 269 839 (Novo). Zvýhodněné komerčně dostupné amylasy zahrnují například ty, které jsou prodávány pod obchodním názvem Rapidase firmou Gist-Brocades a ty, které jsou prodávány pod obchodním názvem Termamyl a BAN firmou Novo • *· • · · · • · · · • · · · · · · • · ♦
99 9
Industries A/S. Amylasový enzym lze včlenit do prostředku podle vynálezu na hladině 0,0001 až 2 hmotn. % aktivního enzymu z hmotnosti prostředku.
Lipolytický enzym může být přítomen na hladinách aktivního lipolytického enzymu 0,0001 až 2 hmotn. %, s výhodou 0,001 až 1 hmotn. %, nejvýhodněji 0,001 až 0,5 hmotn. % z hmotnosti prostředku.
Lipasa může být houbového nebo bakteriálního původu a získají se například z lipasu produkujícího kmene Humicola sp., Thermomyces sp. nebo Pseudomonas sp., v to zahrnujíc Pseudomonas pseudoalcaligenes nebo Pseudomonas fluorescens. Lipasa z chemicky nebo geneticky modifikovaných mutací těchto kmenů je zde také vhodná. Zvýhodněná lipasa se odvodí od Pseudomonas pseudoalcaligenes, což je popsáno v uděleném evropském patentu EP-B0218272.
Jiná zde zvýhodněná lipasa se získá klonováním genu z Humicola lanuginosa a genovou expresí do Aspergillus oryza jako hostitele, jak je popsáno v evropské patentové přihlášce EP-A0258 068, a která je komerčně k dispozici od firmy Novo Industri A/S, Bagsvaerd, Dánsko, pod obchodním názvem Lipolase. Tato lipasa je také popsána v US patentu 4 810 414, Huge-Jensen et al, vydaném 7. března 1989.
Povrchově aktivní látky
Prostředky předloženého vynálezu mohou doplňkově obsahovat povrchově aktivní systém. Vhodné povrchově aktivní pro zahrnutí do prostředků vynálezu obecně mají lipofilní řetězec o délce 8 až 22 uhlíkových atomů a mohou být vybrány z anionaktivních, kationaktivních, neionogenních, amfotemích, dipolámích povrchově aktivních látek a jejich směsí.
(i) Anionaktivní povrchově aktivní látky
Anionaktivní povrchově aktivní látky pro začlenění do prostředků vynálezu zahrnují alkylsulfaty, ethoxysubstituované alkylsulfaty, alkylglycerylethersulfonaty, methylacyltauraty, glycinaty zbytků mastných kyselin, N-acylglutamaty, acylisethionaty, alkylsulfojantarany, alkylethoxysulfojantarany, α-sulfonované mastné kyseliny, jejich soli a/nebo jejich estery, alkylethoxykarboxylaty, alkylfosfatestery, ethoxysubstituované alkylfosfatestery, alkylsulfaty, acylsarkosinaty, hydrotropní látky jako je alkylxylensulfonat a kondenzáty mastných kyselin a proteinů a jejich směsi. Alkylové a/nebo acylové řetězce v těchto povrchově aktivních látkách mají délku C12 až C22, s výhodou Ci2 až Ci8, výhodněji Ci2 až Ci4.
(ii) Neionogenní povrchově aktivní látky • « ΒΒ Β ΒΒΒΒ
ΒΒΒ ΒΒΒΒ ΒΒΒΒ ··· ΒΒ Β ΒΒΒΒ
Β ΒΒΒΒΒΒ Β Β ΒΒ ΒΒ · • « ΒΒΒ ΒΒΒ·
ΒΒΒ Β ·· ΒΒΒ ·· ··
Prostředky vynálezu mohou také zahrnovat ve vodě rozpustné neionogenní povrchově aktivní látku(látky). Povrchově aktivní látky této třídy zahrnují Ci2 až Ci4 mono- a diethanolamidy mastných kyselin, sacharosové polyesterové povrchově aktivní látky a amidy polyhydroxysubstituovaných mastných kyselin níže uvedeného obecného vzorce.
C> R9
NZ
R*Z 'Z?
Zvýhodněné povrchově aktivní amidy N-alkylsubstituovaných, N-alkoxysubstituovaných nebo Naryloxy substituovaných mastných polyhydroxykyselin podle výše uvedeného vzorce jsou ty, ve kterých je skupina R8 C5 až C3i uhlovodíkový zbytek, s výhodou C6 až C19 uhlovodíkový zbytek, obsahující přímý řetězec a rozvětvený řetězec alkylový a alkenylový nebo jejich směsi a R9 je typicky H, Ci až C8 alkylová skupina nebo hydroxyalkylová, s výhodou methylová skupina nebo skupina vzorce -R^O-R2, kde skupina R1 je C2 až C8 uhlovodíkový zbytek zahrnující přímý řetězec, rozvětvený řetězec a cyklický řetězec (v to zahrnujíc arylový zbytek) a je to s výhodou C2 až C4 alkylenový zbytek, R2 je Ci až Cg uhlovodíkový zbytek s přímým řetězcem, rozvětveným řetězcem a cyklickým řetězcem, v to zahrnujíc arylový zbytek a oxysubstituovaný uhlovodíkový zbytek a je to s výhodou Ci až C4 alkylová skupina, zvláště methylová skupina nebo fenylová skupina. Skupina Z2 je polyhydroxysubstituovaný uhlovodíkový zbytek s přímým uhlovodíkovým řetězcem s alespoň 2 hydroxylovými skupinami (v případě glyceraldehydu) nebo alespoň 3 hydroxylovými skupinami (v případě jiných redukujících cukrů) navázanými přímo na řetězec nebo jejich alkoxysubstituované deriváty (s výhodou ethoxysubstituované nebo propoxysubstituované). Skupina Z2 se odvodí od redukujícího cukru v rekuktivní aminační reakci a nejvýhodněji je Z2 glycitylová skupina. Vhodné redukující cukry zahrnují glukosu, fruktosu, maltosu, laktosu, galaktosu, mannosu a xylosu, stejně jako glyceraldehyd. Kukuřičný sirup s vysokým obsahem dextrosy, kukuřičný sirup s vysokým obsahem fřuktosy a kukuřičný sirup s vysokým obsahem maltosy lze jako surové látky využít stejně jako jednotlivé cukry vyjmenované výše. Tyto kukuřičné sirupy mohou pro skupinu Z2 tvořit směs cukerných složek. Mělo by být porozuměno, že za žádných okolností není zamýšleno vyloučit jiné vhodné surové materiály.
Skupina Z2 se s výhodou vybere ze skupiny sestávající z -CH2-(CHOH)n-CH2OH, -CH(CH2OH)-(CHOH)„.i-CH2H, CH2(CHOH)2(CHOR')CHOH)-CH2OH, kde n je celé číslo 1 až 5 včetně a Rje H nebo cyklický mono- nebo polysacharid a jejich alkoxysubstituované • « 9
9999 9 9
9 9
9 9 9
9 9 9
9 9 9 I • · · ·
99 deriváty. Jak je poznamenáno, nejvýhodnější jsou glycitylové skupiny, kde n je rovno 4, konkrétně -CH2-(CHOH)4-CH2OH.
Nej výhodnější amid polyhydroxysubstituované mastné kyseliny má vzorec R8(CO)N(CH3)CH2(CHOH)4CH2OH, kde R8 je Cý, až C19 skupina s přímým alkylovým nebo alkenylovým řetězcem. Ve sloučeninách výše uvedeného vzorce může být zbytkem R8-CO-N< například amid z kokosu, amid kyseliny stearové, amid kyseliny olejové, amid kyseliny laurové, amid kyseliny myristové, amid kyseliny kaprinové, amid kyseliny palmitové, amid kyselin z loje atd.
Pro užití zde vhodné neionogenní povrchově aktivní látky odvozené od oleje zahrnují ve vodě rozpustné rostlinné a živočišné změkčovací prostředky jako jsou triglyceridy se zavedeným polyethylenglykolovým řetězcem, ethoxysubstituované mono- a diglyceridy, polyethoxysubstituované lanoliny a ethoxysubstituované deriváty z másla. Jedna zvýhodněná třída neionogenních povrchově aktivních látek pro použití zde má níže uvedený obecný vzorec:
OCH2(OH)CH2(OCH2CH2)nOH kde n je 5 až 200, s výhodou 20 až 100, výhodněji 30 až 85 a kde R zahrnuje alifatický radikál mající v průměru 5 až 20 uhlíkových atomů, s výhodou 7 až 18 uhlíkových atomů.
Vhodné ethoxysubstituované oleje a tuky této třídy zahrnují polyethylenglykolové deriváty glycerylderiváty z kokosu, glycerylkapronat, glycerylkaprylat, glycerylsubstituované deriváty z loje, glycerylpalmitat, glycerylstearat, glyceryllaurat, glyceryloleat, glycerylricinoleat a glycerylsubstituované mastné estery odvozené od triglyceridů jako je palmový olej, mandlový olej a kukuřičný olej, s výhodou glycerylsubstituovaný derivát z loje a glycerylsubstituovaný derivát z kokosu.
Pro použití zde jsou zvýhodněné na polyethylenglykolech založené polyethoxysubstituované C9 až C15 neionogenní povrchově aktivní mastné alkoholy obsahující v průměru 5 až 50 ethylenoxy skupin na mol povrchově aktivní látky.
Vhodné, na polyethylengykolu založené C9 až Cis polyethoxysubstituované mastné alkoholy vhodné pro použití zde zahrnují C9 až Cn Pareth-3, C9 až Cn Pareth-4, C9 až Cn Pareth-5, C9 až Cn Pareth-6, C9 až Cn Pareth-7, C9 až Cn Pareth-8, Cn až C15 Pareth-3, Cn až C15 Pareth-4, Cn až C15 Pareth-5, Cn až Cis Pareth-6, Cn až C15 Pareth-7, Cn až C15 Pareth-8, • ·· • · · • *» · · ···· · * · • · · ·· ·· ·· · » * • · · « • · · · · • · · ·
Cn až C15 Pareth-9, Cn až Ci5 Pareth-10, Cn až Ci5 Pareth-11, Cn až Ci5 Pareth-12, Cn až Ci5 Pareth-13 a Cn až C15 Pareth-14. PEG 40 hydrogenovaný ricinový olej je komerčně dostupný pod obchodním názvem Cremophor (RTM) od firmy BASF. PEG 7 glycerylsubstituovaný ester z kokosu a PEG 20 glyceryllaurat jsou v uvedeném pořadí komerčně dostupné od firmy Henkel pod obchodními názvy Cetiol (RTM) HE a Lamacit (RTM) GML 20. C9 až Cn Pareth-8 je komerčně dostupný od firmy Shell Ltd pod obchodním názvem Dobanol (RTM) 91-8. Zvláště zvýhodněné pro použití zde jsou polyethylenglykoletheiy cetyl/stearylalkoholu jako je Ceteareth 25, který je k dispozici od firmy BASF pod obchodním jménem Cremaphor A25.
Nonoxynolové povrchově aktivní látky lze také použít.
Pro použití zde jsou také vhodné neionogenní povrchově aktivní látky odvozené od směsných rostlinných tuků extrahovaných z ovoce stromu máslovníku (Butyrospermum Karkii Kotschy) a jejich derivátů. Podobně lze použít v prostředcích podle vynálezu ethoxysubstituované deriváty z mangového, kakaového másla a másla z plodů stromů rodu Illipe. Ačkoliv jsou tyto klasifikovány jako ethoxysubstituované neionogenní povrchově aktivní látky, rozumí se, že určitá část může zůstat jako neethoxysubstituovaný rostlinný olej nebo tuk.
Jiné vhodné z olejů odvozené neionogenní povrchově aktivní látky zahrnují ethoxysubstituované deriváty mandlového oleje, oleje z burských oříšků, oleje z rýžových otrub, oleje z obilných klíčků, lněného oleje, jojobového oleje, olej z meruňkových pecek, vlašských ořechů, palmových oříšků, pistáciových oříšků, sezamových semen, řepkového semene, jalovcový olej, kukuřičný olej, olej z broskvových pecek, olej z makových semen, borovicový olej, ricinový olej, sojový olej, avokádový olej, saflorový olej, olej z lískových oříšků, olivový olej, olej ze semen hroznů a olej ze semen slunečnice.
(iii) Amfotemí povrchově aktivní látky
Amfotemí látky vhodné pro použití v prostředcích vynálezu zahrnují:
(a) imidazoliniové povrchově aktivní látky vzorce 1
R1
C2H4OR2 jJ,-ch2z \\
N
0)
4Γ1 ·*····· ···· ·· ··· ·· kde R1 je C7 až C22 alkylová nebo alkenylová skupina, R2 je vodík nebo skupina CH2Z, každá skupina Z je nezávisle CO2M nebo CH2CO2M a M je H, alkalický kov, kov alkalických zemin, amonná nebo alkanolamonná skupina a/nebo amonné deriváty vzorce 2
C2H4OH
R1CONH(CH2)2NCH2Z (2)
R2 kde skupiny R1, R2 a Z jsou definovány výše, (b) aminoalkanoaty vzorce 3
R1NH(CH2)„CO2M iminodialkanoaty vzorce 4
R1N[(CH2)mCO2M]2 a iminopolyalkanoaty vzorce 5
Ri-[N(CH2)jJqN[CH2CO2M]2
CH2CO2M (3) (4) (5) kde n, m, p a q jsou čísla 1 až 4 a R1 a M se nezávisle vyberou ze skupin specifikovaných výše a (c) jejich směsí.
Vhodné amfoterní povrchově aktivní látky typu (a) jsou obchodovány pod obchodním názvem Miranol a Empigen a rozumí se, že obsahují komplexní směs složek. V praxi je pravděpodobné, že existuje jako komplexní směs cyklických a necyklických složek a obě definice jsou zde uvedeny kvůli kompletnosti. Pro použití zde jsou však zvýhodněné necyklické složky.
Příklady vhodných amfotemích povrchově aktivních látek typu (a) zahrnují sloučeniny vzorce 1 a/nebo 2, ve kterých je skupina R1 CgH17 (zejména isooktylová skupina), C9H19 a CnH23 alkylová skupina. Zvláště zvýhodněné jsou sloučeniny, ve kteiýchje R1 skupinou C9H19, Z je CO2M a R2 je H, sloučeniny, ve kterých je R1 skupinou CnH^, Z je CO2M a R2 je CH2CO2M a sloučeniny, ve kterých je R1 skupinou CnH23, Z je CO2M a R2 je H.
V nomenklatuře CTFA zahrnují látky vhodné pro použití v předloženém vynálezu amfoterní karboxypropionat z kokosu, amfoterní karboxypropionovou kyselinu z kokosu a zvláště amfoterní octan a amfoterní diacetat z kokosu (jinak odkazovaný jako amfoterní karboxyglycinat z kokosu). Konkrétní komerční výrobky zahrnují ty, které se prodávají pod • · • ΦΦΦ obchodními názvy Ampholak 7TX (karboxymethylpolypropylamin sodný z loje), Empigen CDL60 a CDR 60 (Albright & Wilson), Miranol H2M Conc. Miranol C2M Conc. N.P., Miranol C2M Conc. O.P., Miranol C2M SF, Miranol CM Speciál (Rhóne-Poulenc), Alkateric 2CIB (Alkaril Chemicals), Amphoterge W-2 (Lonza, lne.), Monateric CDX-38, Monateric CSH-32 (Mona Industries), Rewoteric AM-2C (Rewo Chemical Group) a Schercotic MS-2 (Scher Chemicals). Další příklady amfotemích povrchově aktivních látek vhodných zde k využití zahrnují Octoxynol-1 (RTM), polyoxyethylen(l)oktylfenylether, Nonoxynol-4 (RTM), polyoxyethylen(4) nonylfenylether a Nonoxynol-9, polyoxyethylen(9)nonylfenylether.
Rozumí se, že se vyrábí množství komerčně dostupných amfotemích povrchově aktivních látek tohoto typu a prodává se ve formě elektroneutrálních komplexů s například hydroxidovými protiionty nebo s aniontovými sulfátovými nebo sulfonatovými povrchově aktivními látkami, zvláště sulfatovaného Cg až Cig alkoholu, Cg až Cig ethoxysubstituovaného alkoholu nebo Cg až Cig acylglyceridových typů. Povšimněte si také, že koncentrace a hmotnostní poměry amfotemích povrchově aktivních látek jsou zde založeny na nezakomplexovaných formách povrchově aktivních látek, kde jakékoliv aniontové povrchově aktivní protiionty jsou uvažovány jako součást celkového obsahu složky aniontové povrchově aktivní látky.
Příklady zvýhodněných amfotemích povrchově aktivních látek typu (b) zahrnují Nalkylpolytrimethylenpolykarboxymethylaminy prodávané pod obchodními názvy Ampholak X07 a Ampholak 7CX firmou Berol Nobel a také soli, zvláště triethanolamonné soli a soli N-lauryl-βaminopropionové kyseliny a N-lauryliminodipropionové kyseliny. Tyto materiály se prodávají pod obchodním názvem Deriphat firmou Henkel a Mirataine firmou Rhóne-Poulenc.
(iv) Zwitteriontové povrchově aktivní látky
Ve vodě rozpustné pomocné zwitteriontové povrchově aktivní látky vhodné k začlenění do prostředků předloženého vynálezu zahrnují alkylbetainy vzorce R5R6R7N+(CH2)nCO2M a amidobetainy níže uvedeného vzorce 6:
V6
R5CON(CH2)mN(CH2)nCO2M (6)
R7 kde skupina R5 je Cn až C22 alkylová nebo alkenylová skupina, skupiny R6 a R7 jsou nezávisle Ci až C3 alkylová skupina, M je H, alkalický kov, kov alkalických zemin, amonná nebo alkanolamonná skupina a n, m jsou obě čísla 1 až 4. Zvýhodněné betainy zahrnují • · • · · » · · • · « · · » ····»· · • · · · • · a · · · · amidopropyldimethylkarboxymethylbetain z kokosu, laurylamidopropyldimethylkarboxymethylbetain a betain Tego (RTM).
Ve vodě rozpustné pomocné sultainové povrchově aktivní látky vhodné k začlenění do prostředků předloženého vynálezu zahrnují alkylsultainy níže uvedeného vzorce 7:
R2
R1CON(CIl2)mN(CH2)nCH(OII)CII2SO3M+ (7)
Ř3 kde skupina R1 je C7 až C22 alkylová nebo alkenylová skupina, skupiny R2 a R3 jsou nezávisle Ci až C3 alkylová skupina, M je H, alkalický kov, kov alkalických zemin, amonná nebo alkanolamonná skupina a n a m jsou obě čísla 1 až 4. Pro použití zde je zvýhodněný amidopropylhydroxysultain z kokosu.
Ve vodě rozpustné pomocné aminoxidové povrchově aktivní látky vhodné k začlenění do prostředků předloženého vynálezu zahrnují aminoxid R5R6R7NO a amidoaminoxidy níže uvedeného vzorce 8:
R6
R5CON(CH2)mN—*0 (8)
R7 kde skupina R5 je Cn až C22 alkylová nebo alkenylová skupina, skupiny R6 a R7 jsou nezávisle Ci až C3 alkylová skupina, M je H, alkalický kov, kov alkalických zemin, amonná nebo alkanolamonná skupina a m je číslo 1 až 4. Zvýhodněné aminoxidy zahrnují amidopropylaminoxid z kokosu, lauryldimethylaminoxid a myristyldimethylaminoxid.
Doplňkové volitelné látky
K barvícím prostředkům lze přidat množství doplňkových volitelných látek zde popsaných, každou na hladině 0,001 až 5 hmotn. %, s výhodou 0,01 až 3 hmotn. %, výhodněji 0,05 až 2 hmotn. % z prostředku. Takové materiály zahrnují proteiny a polypeptidy a jejich deriváty, ve vodě rozpustné nebo rozpustitelné konzervační prostředky, přírodní konzervační prostředky jako je benzylalkohol, sorbat draselný a bisabolol, benzoová kyselina, benzoat sodný a 2-fenoxyethanol, odbarvovače jako jsou šťavelová kyselina, sulfatovaný ricinový olej, salicylová • 9
9 «
9 · · 9*9 9999 «99 9 99 99« 9* 99 kyselina a thiosíran sodný, stabilizátory H2O2, zvlhčovači činidla jako je hyaluronová kyselina, chitin a polyakrylaty sodné se škrobovými štěpy jako je Sanwet (RTM) IM-1000, IM-1500 a IM2500, které jsou k dispozici od firmy Celanese Superabsorbent Materials, Portsmith, V A, USA a popsané v patentu US-A-4 076 663, stejně jako methylcelulosa, škrob, vyšší mastné alkoholy, parafinové oleje, mastné kyseliny a podobně, rozpouštědla, antibakteriální činidla jako je Oxeco (fenoxyisopropanol), fázové modifikátory nízké teploty jako jsou zdroje amonného iontu (například NH4CI), činidla kontrolující viskozitu jako je síran hořečnatý a jiné elektrolyty, kvartémí aminosloučeniny jako jsou distearyl-, dilauryl-, dihydrogenované produkty hovězího loje-, dimethylamoniumchlorid, dicetyldiethylamoniummethylsulfat, dimethylamoniummethylsulfat s disubstituovanými zbytky z loje, dimethylamoniumchlorid s disubstituovanými zbytky ze sóji a dimethylamoniumchlorid s disubstituovanými zbytky z kokosu, vlasová kondicionační činidla jako silikony, vyšší alkoholy, kationtové polymery a podobně, stabilizátory enzymů jako ve vodě rozpustné zdroje vápníku nebo boratových složek, barvící činidla, TiO2 a TiO2 potažená slída, parfémy a solubilizátory parfému a zeolity jako je Valfour BV400 a jejich deriváty a Ca2+/Mg2+ maskovací činidla jako jsou polykarboxylaty, aminopolykarboxylaty, polyfosfonaty, aminopolyfosfonaty atd. a činidla změkčující vodu jako je citrát sodný. Jiné volitelné materiály zahrnují proti lupům působící látky jako je ZPT a parfémy.
Vynález bude nyní ilustrován s odkazem na následující příklad. V tomto příkladě se používají následující různé standardní testy:
I. Zhodnocení počáteční barvy a změna barvy (měření ΔΕ)
Zařízením, které se používá k měření jak počáteční barvy, tak změny barvy substrátů (vlasů/kůže) barvených barvícími prostředky předloženého vynálezu o nízkém pH, je spektrofotometr Hunter Colourquest. Hodnota použitá k vyjádření stupně změny barvy jakéhokoliv konkrétního substrátu je delta E (ΔΕ). Delta E, jak je zde definována, je reprezentována přesným součtem hodnot L, a a b podle vztahu:
ΔΕ = (ALI. 2 + Aa2 + Ab2)1/2 a L je měřítkem světlosti a temnosti (intenzity barvy), kde L = 100 je ekvivalentní bílé a L = 0 je ekvivalentní černé. Navíc a je měřítkem podílů červené a zelené (odstínů barvy) tak, že kladné číslo se rovná červené a negativní se rovná zelené a b je měřítkem podílů žluté a modré (odstínů barvy) tak, že kladné číslo se rovná žluté a negativní se rovná modré.
• · * · · · · · · ··· ·*·· · • · · · · · 9
9999 9 9 9 9 99 9 9 9
-- 9 9 9 9 9 9 9 9 9 <·· · ·♦ ··· ·· ··
Hunterova kolorimetrická měření lze provést na kolorimetru Hunter Labscan, který je plně skenujícím spektrálním kolorimetrem při vlnových délkách 400 až 700 nm, který zaznamenává barvu testovaných vlasových pramenů (kadeří) pomocí hodnot L, a a b. Přístroj je nastaven na parametry: mód - 0/45, velikost otvoru - 1 palec, velikost záběru -1 palec, světlo - D65, pole záběru - 10°, UV lampa/filter - žádné. Vlasy se umístí do držáku vzorku uzpůsobenému k držení vlasů v jednotné orientaci během měření. Lze použít ekvivalentní kolorimetry, ale musí být zajištěno, že se vlasy během měření nepohnou. Vlasy musí být rozloženy, aby pokryly 1 palcový otvor během měření barvy. Na držák pramenů se udělají body, aby bylo vodítko pro umístění držáku u otvoru. Body se seřadí, označí v otvoru a v každé lokalitě se odečtou hodnoty.
Pro každý pramen se provede 8 měření, 4 na každé straně a tri kadeře se měří pro jedno působení prostředku.
II Standardní pramen vlasů
Prostředky podle předloženého vynálezu lze použít k barvení vlasů všech barev, typů a stavu. Pro účely popisu zde mohou být testovány různé testovací prameny vlasů. Dva z těchto standardních pramenů vlasů lze měřit z hlediska jejich přibližných hodnot L, a, b.
L | a | b | |
Světle hnědý (ondulovaný a odbarvený) | asi 60 | asi 9 | asi 32 |
40 % šedý tmavě hnědý | 35 až 37 | 4,5 až 5,5 | 11,5 až 12,7 |
Může se také použít srst jaka (přírodní nebo ondulovaná a/nebo odbarvená). Tato má hodnoty: L = 82 až 83, a = -0,5 až 0,7, b = 11 až 12
III. Barvící způsob pramene vlasů
K barvení vlasů se pověsí 4 gramový pramen vlasů asi 8 palců dlouhý (nebo 2 gramový pramen vlasů 4 palce dlouhý) přes vhodnou nádobu. Poté se připraví testovaný barvící výrobek (to jest, kde se používá, tak se navzájem smísí oddělené lahvičky složek) a asi 2 gramy výrobku na gram vlasů se přímo aplikuje na testovací pramen vlasů. Barvící prostředek se vmasíruje během asi 1 minuty do pramene vlasů a poté ponechá na prameni vlasů po dobu asi 30 minut. Po »9 9 · 9 9 9 99
9 φ Φ 999 999 9
999 99 9 999«
9999999 9 9 »9 99 9
9 «99 9999 • 9 9 9 9Φ 999 99 99 nebo 2 minutovém vymytí tekoucí vodou je poté zbarvený pramen vlasů vyčištěn (podle postupu šamponování IV uvedeného níže) a vysušen. Sušení může být provedeno buď přírodně (bez pomoci tepla) nebo použitím fénu. Vývoj barvy (počáteční barvy) zbarveného, vyčištěného, vysušeného testovacího pramene vlasů může být poté vyhodnocen použitím spektrofotometru Hunter Colourquest.
Pro dosažení červeného odstínu (zabarvení) na předem naondulovaných, předem odbarvených, světle hnědých vlasech (které mají hodnoty L, a, b přibližně 60, 9 a 32) bude mít zvýhodněný počáteční odstín zbarvených vlasů hodnotu zabarvení (arctg(b/a)) v rozmezí 25 až 70, výhodněji 30 až 65, nejvýhodněji 35 až 60 a kde počáteční intenzita barvy (L) je větší než 10 a menší než 70, s výhodou větší než 15 a menší než 65, výhodněji větší než 20 a menší než 60.
Pro dosažení hnědého nebo černého odstínu (zabarvení) na předem naondulovaných, předem odbarvených, světle hnědých vlasech (které mají hodnoty L, a, b přibližně 60, 9 a 32) bude mít zvýhodněný počáteční odstín zbarvených vlasů hodnotu zabarvení (arctg(b/a)) menší než 25, s výhodou menší než 20 a počáteční intenzita barvy (L) bude větší než 1 a menší než 50, s výhodou větší než 5 a menší než 45.
Pro dosažení světle hnědého odstínu (zabarvení) na předem naondulovaných, předem odbarvených, světle hnědých vlasech (které mají hodnoty L, a, b přibližně 60, 9 a 32) bude mít zvýhodněný počáteční odstín zbarvených vlasů hodnotu zabarvení (arctg(b/a)) v rozmezí 70 až 110 a kde počáteční intenzita barvy (L) bude větší ne 20 a menší než 95, s výhodou větší než 25 a menší než 90.
Významná změna barvy, které je dosaženo pomocí barvících prostředků podle předloženého vynálezu často znamená změnu barvy ondulovaných a odbarvených vlasů vyjádřenou pomocí delta E, která je s výhodou větší než 5 nebo 8, výhodně větší než 10, výhodněji větší než 12, nejvýhodněji větší než 15 a zvláště větší než 20.
IV Vymývací způsob pramenů vlasů
Prameny zbarvených vlasů se podrobí opakovanému vymývacímu cyklu, kde je opakován následující proces.
gramy 8 palcového testovacího pramene (nebo 2 gramy 4 palcového testovacího pramene) zbarvených vlasů se upnou nad vhodnou nádobou a důkladně promyjou asi 10 vteřin teplou vodou (100 °F při průtoku asi 1,5 galonu za minutu). Šampon (0,1 ml šamponu bez kondicionéru na gram vlasů) lze poté přímo aplikovat na mokrý testovací pramen při použití • 4
4 injekční stříkačky. Po 30 vteřinovém vytváření pěny ve vlasech se vlasy promyjí tekoucí vodou po dobu asi 30 sekund. Šamponování a vytváření pěny ve vlasech se poté opakuje s konečným 60 sekundovým promytím. Nadbytek vody se může z testovacích pramenů odstranit (vymačkat) použitím prstů. Testovací pramen se poté vysuší buď přirozeně nebo použitím předehřátého sušícího boxu při 140 °F (po dobu 30 minut). Zbarvený, vyčištěný, vysušený pramen testovacích vlasů může být poté barevně vyhodnocen (delta E blednutí).
Během jakéhokoliv jednotlivého cyklu testu by každý jednotlivý pramen pro zhodnocení měl být testován ve vodě při ekvivalentní teplotě, úrovni tlaku (průtoku) a hladině tvrdosti.
Příklady provedení vynálezu
Příklad 1
V tomto příkladu se přípravek 1 podle vynálezu porovná s komerčně dostupným výrobkem a tyto dva barvící prostředky se srovnají ohledně blednutí barvy, měřené jako ΔΕ.
Použité sloučeniny jsou následující:
(i)
(ii) (C) pyrazolon
Me‘ /N
N-Ph /
(ii) (A) a-naftol
(ii) (B) benzoylacetanilid
Přípravek 1 má následující složení:
hmotn. % | |
Ceteareth 25 | 0,84 |
Cetylalkohol | 1,16 |
Stearylalkohol | 1,16 |
(i) | 0,87 |
Pyrazolon (i) (C) | 0,16 |
α-naftol (ii) (A) | 0,0046 |
Benzoylacetanilid (ii) (B) | 1,86 |
Ethanol | 9,3 |
NH4OH | 1,6 |
Peroxid vodíku | 3,0 |
Siřičitan sodný | 0,46 |
EDTA | 0,46 |
Voda | do 100 |
pH přípravku 1 bylo 9 až 10.
Srovnávaný přípravek byl LOreal Recitál Santiago.
gramů každého přípravku bylo aplikováno na 4 gramy světle hnědých ondulovaných a odbarvených kadeří po dobu 30 minut, jak je popsáno v barvícím způsobu výše. Ondulování a odbarvení bylo provedeno podle postupů popsaných výše.
4 4 · 4 « 4 4 4 4 ·
4 4 · 4 4 «444
4444044 4 4 · 4 44 4 <Λ 4 · 444 4444
444 4 44 444 44 44
Hodnoty L, a a b byly vypočteny pro nebarvené vlasy a nabarvené vlasy. Rozdíl v barvě mezi oběma stavy byl vypočten a činil počáteční ΔΕ, po způsobu popsaném výše pro měření AF
Nabarvený pramen byl poté podroben 40 mytím při použití mycího postupu popsaného výše. Po 40 mytích byly opět změřeny hodnoty L, a a b, a rozdíl v barvě mezi počátečním nabarveným pramenem a promytým pramenem byl vypočítán jak je popsáno výše pro ΔΕ, aby se získalo ΔΕ blednutí.
Hodnoty počátečního ΔΕ, ΔΕ blednutí a % blednutí jsou uvedeny níže.
Přípravek I | L | a | b | počáteční ΔΕ | ΔΕ blednutí | % blednutí |
před barvením | 60,15 | 9,94 | 32,08 | |||
nabarvené | 29,2 | 13,55 | 13,89 | 36,1 | ||
po 40 mytích | 30,34 | 13,24 | 13,50 | 1,25 | 3,5 | |
LOreal | ||||||
před barvením | 58,95 | 9,68 | 31,63 | |||
nabarvené | 30,06 | 13,66 | 14,68 | 33,8 | ||
po 40 mytích | 36,69 | 8,76 | 18,21 | 9,00 | 26,6 |
Tyto výsledky ukazují, že komerční přípravek a přípravek 1 vynálezu měly podobné počáteční ΔΕ, ve skutečnosti měl přípravek vynálezu větší ΔΕ a následkem toho větší změnu barvy po barvení. Avšak poté je vidět, že blednutí ΔΕ po 40 mytích je významně nižší pro přípravek 1 vynálezu, než pro komerčně dostupný výrobek.
Příklad 2
Tento příklad ilustruje změny počáteční absorpce barvy měřené počátečním ΔΕ a blednutím barvy měřené jako ΔΕ blednutí, kterých je dosaženo, když se do prostředku vynálezu zahrne antioxidant Byly testovány tři přípravky. Přípravky 6 a 7 vynálezu obsahují jako antioxidant siřičitan sodný. Srovnávací přípravek 5 neobsahuje antioxidant. Přípravky mají složení dané níže:
Složka | Přípravek 5 (srovnávací) | Přípravek 6 | Přípravek 7 |
« · · · • 9 · 9
9 9 9 • 9 9 9 9
9 9 9
99
Ceteareth 25 | 1,03 | 1,03 | 1,03 |
Cetylalkohol | 1,54 | 1,54 | 1,54 |
Stearylalkohol | 1,54 | 1,54 | 1,54 |
0) | 1,00 | 1,00 | 1,00 |
(ii) (Q | 0,25 | 0,25 | 0,25 |
(ϋ) (B) | 0,74 % | 0,74 | 0,74 |
(ii) (A) | 0,0074 % | 0,0074 | 0,0074 |
Na2SO3 | 0% | 0,22 % | 1,1 % |
EDTA | 0% | 0,22 % | 1,1 % |
NH4OH | 0,5 % | 0,5 % | 0,5 % |
EtOH | 6% | 6% | 6% |
Voda | do 100 % | do 100 % | do 100 % |
PH | 9 až 10 | 9 až 10 | 9 až 10 |
Barvení bylo provedeno se 4 gramy pramene ondulovaných a odbarvených světle hnědých vlasů, jak je popsáno v příkladu 1. Po 20 mytích bylo změřeno blednutí ΔΕ. Hodnoty počátečního ΔΕ a ΔΕ blednutí jsou uvedeny v níže uvedené tabulce 3.
Přípravek | počáteční AE | blednutí AE |
5 | 13,4 | 4,2 |
6 | 14,7 | 1,7 |
7 | 15,6 | 1,0 |
Tato tabulka ukazuje, že blednutí ΔΕ pro přípravek 5, který neobsahuje antioxidant, je významně větší, než blednutí ΔΕ pro přípravky 6 a 7. Přípravky 6 a 7 vykazují překvapivě zvýšenou počáteční absorpci barvy, jak je ilustrováno větším počátečním ΔΕ.
Příklad 3
Níže uvedená porovnání demonstrují zlepšené hodnoty blednutí ΔΕ, které lze získat použitím zvýhodněného kopulačního činidla (b). Byly testovány níže uvedené přípravky.
• *
9· ♦ 9 9 9
9 9 9 • 9 9 9 9
9 9 9
Zvýhodněným žlutým kopulačním činidlem (b) je Ν,Ν-diethylacetoacetamid a pkarboxybenzylacetanilid je žlutým kopulačním činidlem použitým v patentu GB 1 025 916. Byly testovány následující přípravky:
Složení | I | Π | III | IV |
Cetylalkohol | 1,4 | 1,4 | 1,4 | 1,4 |
Stearylalkohol | 1,4 | 1,4 | 1,4 | 1,4 |
Ceteareth-25 | 1,0 | 1,0 | 1,0 | 1,0 |
4-(N-ethyl,N-hydroxyethyl)-p-fenylendiamin | 1,1 | 1,1 | 1,1 | 1,1 |
p-Karboxybenzoylacetanilid | 2% | 3,6 % | / | / |
N,N-Diethylacetoacetamid | / | / | 2% | 2% |
EDTA | / | / | / | 0,2 % |
Askorbová kyselina | / | / | / | 0,4 % |
Amoniak | 1,4 | 1,4 | 1,4 | 1,4 |
Peroxid | 2,9 | 2,9 | 2,9 | 2,9 |
Voda | do 100 | do 100 | do 100 | do 100 |
Experimentování bylo provedeno bud’ s přírodní (nepoškozenou) srstí jaka nebo ondulovanou (poškozenou) srstí jaka. Všechny přípravky byly aplikovány na příslušný pramen srsti při laboratorní teplotě po dobu 30 minut při pH 10. Přípravky I a III obsahují dvě různá kopulační činidla v hmotnostním poměru 1:1a přípravky II a IV obsahují dvě různá kopulační činidla v molámím poměru 1:1. Přípravek IV obsahuje askorbovou kyselinu jako antioxidant. Výsledky jsou uvedeny dále:
Srst | Přípra- vek | ΔΕ absorpce | blednutí ΔΕ po 20 mytích | Poznámky |
jakova přírodní | I | 32 | 4,5 | světle hnědá barva - špatná absorpce žluté |
jakova přírodní | II | 31 | 3,0 | slabá žlutá barva |
jakova přírodní | III | 41 | 1,5 | světle žlutá |
jakova ondulovaná | I | 29 | 6,5 | světle zelenožlutá |
jakova ondulovaná | II | 28 | 5,5 | světle zelenožlutá |
jakova ondulovaná | IV | 48 | 2,5 | jasná intenzivní zelenožlutá |
Z tabulky lze vidět, že přípravky III a IV obsahující zvýhodněné kopulační činidlo vynálezu dávají hodnoty z\E blednutí 2,5 a 1,5. Ostatní prostředky na druhé straně dávají vyšší hodnoty blednutí ΔΕ. Na ondulovaných (poškozených) vlasech dává přípravek IV nízkou hodnotu ΔΕ blednutí 2,5. Ondulované vlasy mají obecně tendenci blednout rychleji, než nepoškozené vlasy.
Příklad 4
V tomto příkladě byly srovnány dva přípravky. Jedním byl komerčně dostupný přípravek Santa Cruz, k dispozici od firmy LOreal. Druhým byl přípravek (A) vynálezu, uvedený níže. Tyto dva přípravky byly aplikovány po 30 minut při pH 9 až 10 na (a) přírodní (nepoškozenou) srst jaka a (b) ondulovanou (poškozenou) srst jaka. Oba typy vlasu měly hodnoty L = 83, a = -0,4, b = 11. Prameny byly nabarveny použitím postupu diskutovaného výše, promyty 20krát použitím postupu diskutovaného výše a byly změřeny hodnoty blednutí ΔΕ.
Přípravek A vynálezu byl následující:
Přípravek A | |
Ceteareth-25 | 0,84 % |
Cetylalkohol | 1,16 % |
• ·9 • * · • · · ·
9999 9 9 9
9 9
99 • ·
99. 99
9 ·
Stearylalkohol | 1,16% |
2,6-Dichlor-p-aminofenol | 0,87 % |
N,N-Dimethylacetoacetamid | 2,8 % |
3 -Methylpyrazolin-5-on | 0,64 % |
Askorbová kyselina | 0,4 % |
n-Propylgalat | 0,8 % |
EDTA | 0,2 % |
Amoniak | 1,4% |
Peroxid | 3% |
Voda | do 100 % |
Výsledky byly následující:
po barvení | |||||
Vlas | Výrobek | L | a | b | blednutí ΔΕ |
(a) | Santa Cruz | 36 | 23 | 20 | 2,2 |
(b) | Santa Cruz | 26 | 24 | 16 | 6,0 |
(a) | A | 34 | 17 | 18 | 1,8 |
(b) | A | 25 | 19 | 13 | 3,1 |
Je vidět, že blednutí nepoškozených vlasů (a) je nižší s přípravkem A, než s komerčně dostupným výrobkem. Zvláště blednutí s přípravkem A je významně nižší u poškozených vlasů (b), než s komerčně dostupným výrobkem. Rozdíl v blednutí mezi poškozeným a nepoškozeným vlasem je s komerčně dostupným výrobkem 273 %, kdežto pro přípravek Aje rozdíl jenom 172 %.
Claims (18)
- PATENTOVÉ NÁROKY <·1. Vlasový barvící prostředek, vyznačující setím, že obsahuje (i) jedno nebo více vyvíjecích činidel vybraných z aminosubstituovaných aromatických systémů schopných oxidace a poté podléhajících jednoduchému elektrofilnímu ataku a (ii) jedno nebo více kopulačních činidel vybraných ze (A) fenolů a naftolů majících aktivní odstupující skupinu v poloze para k OH skupině, (B) 1,3-diketonů obsahujících skupinu ve které je skupina Z aktivní odstupující skupina a (C) sloučenin obsahujících skupinuO ve které je skupina Z aktivní odstupující skupina a skupina X je aktivní odstupující skupina nebo takový neodstupující substituent, že v přítomnosti oxidačního činidla vyvíjecí činidlo nebo všechna vyvíjecí činidla reagují v kopulačním činidlem nebo všemi kopulačními činidly vpodstatě pouze v pozici, která nese aktivní odstupující skupinu Z a jestliže X je aktivní odstupující skupina X, které, když jsou aplikovány na vlasy barvícím způsobem pramene vlasů zde popsaným a 20krát promyty podle mycího postupu zde popsaného, dávají následující hodnotu blednutí ΔΕ měřenou, jak je zde popsáno:(a) když je prostředek vhodný pro dodání blond nebo světle hnědého odstínu, blednutí ΔΕ není větší než 2,5, (b) když je prostředek vhodný pro dodání červeného odstínu, blednutí ΔΕ není větší než 5,0,44 444 44 44 444444 44 · 44·· ······ · · 44 44 44 44 4 4···4 44444 «4 44 (c) když je prostředek vhodný pro dodání černého nebo tmavě hnědého odstínu, blednutí ΔΕ není větší než 2,5.
- 2. Prostředek podle nároku 1,vyznačuj ící se tím, že obsahuje jedno nebo více vyvíjecích činidel (i) vybrané z Ν,Ν-disubstituovaných p-fenylendiaminů.
- 3. Prostředek podle kteréhokoliv z předchozích nároků la 2, vyznačující se t í m, že (a) když je prostředek vhodný pro dodání blond nebo světle hnědého odstínu, není blednutí AE větší než 1,0.
- 4. Prostředek podle kteréhokoliv z předchozích nároků laž 3, vyznačující se tím, že (b) když je prostředek vhodný pro dodání červeného odstínu, není blednutí ΔΕ větší než 1,8.
- 5. Prostředek podle kteréhokoliv z předchozích nároků laž 4, vyznačující se tím, že (c) když je prostředek vhodný pro dodání černého nebo tmavě hnědého odstínu, není blednutí ΔΕ větší než 1,0.
- 6. Prostředek podle kteréhokoliv z předchozích nároků laž 5, vyznačující se tím, že neobsahuje více než 0,1 hmotn. % oxidačních barvících činidel, která nejsou typu (i), (A), (B) a (C).
- 7. Prostředek podle kteréhokoliv z předchozích nároků laž 6, vyznačující se tím, že neobsahuje více než 0,1 hmotn. % oxidačních barvících činidel, která jsou schopná za podmínek barvení vlasů podlehnout reakci více než jedenkrát.
- 8. Prostředek podle kteréhokoliv z předchozích nároků laž 7, vyznačující se tím, že neobsahuje více než 0,1 hmotn. % jakéhokoliv oxidačního barvícího činidla, které může reagovat za podmínek barvení vlasů samo se sebou.
- 9. Prostředek podle kteréhokoliv z předchozích nároků laž 8, vyznačující se tím, že vpodstatě všechny molekuly vyvíjecího činidla (i) za podmínek barvení vlasů vpodstatě nereagují s jinými molekulami vyvíjecího činidla.• 999 9 99 9 • 9
- 10. Prostředek podle kteréhokoliv z předchozích nároků laž 9, vyznačující setím, že má pH alespoň 6,1, s výhodou alespoň 6,5.
- 11. Prostředek podle kteréhokoliv z předchozích nároků lažlO, vyznačující setím, že obsahuje amoniak nebo hydroxid amonný v množství alespoň 0,01 hmotn. %.
- 12. Prostředek podle kteréhokoliv z předchozích nároků lažll,vyznačující se tím, že všechna vyvíjecí a kopulační činidla mají při pH 10 a 25 °C rozpustnost alespoň 10 g/100 ml deionizované vody.
- 13. Prostředek podle kteréhokoliv z předchozích nároků lažl 2, vyznačující se tím, že všech finálních barevných dimerů nebo trimerů vzniklých reakcí vyvíjecího činidla (vyvíjecích činidel) s kopulačním činidlem (kopulačními činidly) při pH 8 a 25 °C není více než 5 g/100 ml deionizované vody.
- 14. Prostředek podle kteréhokoliv z předchozích nároků lažl 3, vyznačující se tím, že dává blednutí ΔΕ u poškozených vlasů ne větší než 200 % ze svého blednutí ΔΕ u neškozených vlasů.
- 15. Způsob barvení vlasů, vyznačující setím, že zahrnuje dodání (i) jednoho nebo více vyvíjecích činidel vybraných z aminosubstituovaných aromatických systémů schopných oxidace a poté podléhajících jednoduchému elektrofilnímu ataku a (ii) jednoho nebo více kopulačních činidel vybraných ze (A) fenolů a naftolů majících aktivní odstupující skupinu v poloze para k hydroxylové skupině, (B) 1,3-diketonů obsahujících skupinuO O ve které je skupina Z aktivní odstupující skupina a • · *· · ·· ·· ··· ···· · · · © « · · · · © · · · · »··»·»· © · · · ©· · (C) sloučenin obsahujících skupinu ve které je skupina Z aktivní odstupující skupina a skupina X je aktivní odstupující skupina nebo takový neodstupující substituent, že v přítomnosti oxidačního činidla vyvíjecí činidlo nebo všechna vyvíjecí činidla reagují s kopulačním činidlem nebo všemi kopulačními činidly vpodstatě pouze v pozici, která nese aktivní odstupující skupinu Z a jestliže X je aktivní odstupující skupina X, a (iii) oxidační činidlo a jejich aplikováním na vlasy, a ve kterém je směs látek taková, že když se aplikuje na vlasy barvícím způsobem pramenů vlasů, zde popsaným a když je 20krát promyta mycím postupem zde popsaným, dává, následující hodnotu blednutí ΔΕ, měřenou, jak je zde popsáno:(a) když je prostředek vhodný pro dodání blond nebo světle hnědého odstínu, blednutí ΔΕ není větší než 2,5, (b) když je prostředek vhodný pro dodání červeného odstínu, blednutí ΔΕ není větší než 5,0, (c) když je prostředek vhodný pro dodání černého nebo tmavě hnědého odstínu, blednutí ΔΕ není větší než 2,5.
- 16. Způsob podle nároku 15, vyznačující se tím, že vlasy jsou vpodstatě nepoškozené.
- 17. Způsob podle nároku 15,vyznačující se tím, že vlasy byly odbarveny, ondulovány a/nebo dříve barveny.
- 18. Způsob podle nároku 15, vyznačující se tím, že část vlasů je vpodstatě nepoškozená a část vlasů byla dříve odbarvena, ondulována a/nebo dříve barvena.
Priority Applications (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ19993985A CZ398599A3 (cs) | 1998-05-22 | 1998-05-22 | Vlasové barvící prostředky a jejich použití |
Applications Claiming Priority (1)
Application Number | Priority Date | Filing Date | Title |
---|---|---|---|
CZ19993985A CZ398599A3 (cs) | 1998-05-22 | 1998-05-22 | Vlasové barvící prostředky a jejich použití |
Publications (1)
Publication Number | Publication Date |
---|---|
CZ398599A3 true CZ398599A3 (cs) | 2000-05-17 |
Family
ID=5467527
Family Applications (1)
Application Number | Title | Priority Date | Filing Date |
---|---|---|---|
CZ19993985A CZ398599A3 (cs) | 1998-05-22 | 1998-05-22 | Vlasové barvící prostředky a jejich použití |
Country Status (1)
Country | Link |
---|---|
CZ (1) | CZ398599A3 (cs) |
-
1998
- 1998-05-22 CZ CZ19993985A patent/CZ398599A3/cs unknown
Similar Documents
Publication | Publication Date | Title |
---|---|---|
AU744937B2 (en) | Hair colouring compositions and their use | |
SK84899A3 (en) | Hair coloring compositions | |
JP2001507030A (ja) | ヘアカラーリング組成物 | |
SK84099A3 (en) | Hair coloring compositions | |
CZ221599A3 (cs) | Prostředky na barvení vlasů | |
US20020035758A1 (en) | Hair colouring compositions and their use | |
CZ398599A3 (cs) | Vlasové barvící prostředky a jejich použití | |
US20020035759A1 (en) | Hair colouring compositions and their use | |
CZ398799A3 (cs) | Prostředky na barvení vlasů a jejich použití | |
MXPA99010828A (en) | Hair colouring compositions and their use | |
MXPA99010824A (en) | Hair colouring compositions and their use | |
CZ398699A3 (cs) | Prostředky na barvení vlasů a způsob jejich použití | |
MXPA99010755A (es) | Metodos para colorear el cabello | |
MXPA99010825A (en) | Hair colouring compositions and their use | |
MXPA99010756A (en) | Hair colouring compositions and their use | |
AU9732301A (en) | Hair colouring compositions and their use | |
AU9732401A (en) | HIR colouring compositions and their use |
Legal Events
Date | Code | Title | Description |
---|---|---|---|
PD00 | Pending as of 2000-06-30 in czech republic |