CZ381999A3 - Mechanismus ústní formy pro sklářský tvarovací stroj - Google Patents

Mechanismus ústní formy pro sklářský tvarovací stroj Download PDF

Info

Publication number
CZ381999A3
CZ381999A3 CZ19993819A CZ381999A CZ381999A3 CZ 381999 A3 CZ381999 A3 CZ 381999A3 CZ 19993819 A CZ19993819 A CZ 19993819A CZ 381999 A CZ381999 A CZ 381999A CZ 381999 A3 CZ381999 A3 CZ 381999A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
annular
shaft
arm unit
annular outer
oral
Prior art date
Application number
CZ19993819A
Other languages
English (en)
Inventor
Thomas R. Kirkman
Original Assignee
Owens-Brockway Glass Container Inc.
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by Owens-Brockway Glass Container Inc. filed Critical Owens-Brockway Glass Container Inc.
Priority to CZ19993819A priority Critical patent/CZ381999A3/cs
Publication of CZ381999A3 publication Critical patent/CZ381999A3/cs

Links

Landscapes

  • Moulds For Moulding Plastics Or The Like (AREA)

Abstract

Jednotka (10) s ramenem ústní formy pro sklářské tvarovací stroje typu s individuálními stanicemi pro výrobu skleněných nádob obsahuje vodorovně probíhající vratný natáčecí hřídel (32) a svisle probíhající válec (30) s ozubenou tyčí (28), zabírají do čelního ozubeného kola (26), připojeného k natáčecímu hřídeli (32), pro vratné natáčení natáčecího hřídele (32). Natáčecí hřídel (32)je opatřena prstencovou vnitřní objímkou (36) a tato prstencová vnitřní objímka (36) má polygonální vnější plochu, zejména se šestiúhelníkovým průřezem, prstencová vnitřní objímka (36)je obklopena první a druhou prstencovou vnější objímkou (24), které jsou natáčecí spolu s vnitřní objímkou (36), ale vratně posuvné vzhledem k vnitřní objímce (36). Každá z prvních a druhých prstencových vnějších objímek (24) má polygonální vnitřní plochu, kteráje komplementární k polygonální vnější ploše prstencové vnitřní objímky (36) a každáje opatřena skupinou vyměnitelných obrusných vložek (46), z nichž každáje nastavitelná vůči povrchu polygonálního vnějšku prstencové vnitřní objímky (36) pro zajištění těsného záběru s malou vůlí mezi prstencovou vnější objímkou (24) po prodlouženou dobu trvání záběru. Nosné rameno (20) ústní formy je vytvořeno z dvojice prvků ramena, z nichž každý je spojen sjednou z prstencových vnějších objímek (24) aje určen pro nesení ústních forem a předlisků nádob při přemisťování soupravy ústní formy z přední formy tvarovacího stroje na stranu konečné formy pohybem natáčecího hřídele v prvním natáěecím směru a při přemisťování ústních forem zpět do předních forem po uvolnění předlisků v konečných formách natáěecím pohybem hřídele v opačném smyslu.

Description

Vynález se týká mechanismu ústní formy pro sklářský tvarovací stroj s individuálními stanicemi. Zejména se vynález týká vratně natáčivého hřídelového prvku, který se často nazývá kývavým hřídelem, a připojením dílu ramen mechanismu ústní formy na tento natáčivý hřídelový prvek.
Dosavadní stav techniky
US-PS 3 617 233 popisuje sklářský tvarovací stroj s individuálními stanicemi (typu I.S.), který je typem stroje využívaným pro výrobu dutých skleněných nádob. Jak je popsáno v tomto spisu a známo také obsahují skupiny vedle sebe klad šest, osm, deset nebo z jiných materiálů, tyto stroje umístěných stanic stroje, napřídokonce dvanáct stanic a nádoby jsou vyráběny v každé stanici zpravidla po dvou, třech nebo čtyřech současně a ve dvoustupňovém výrobním procesu. V první stupni tohoto procesu se vytvářejí polotovary nádob, které se často nazývají předlisky nebo baňkami podle toho, jestli se vyrábějí lisováním nebo vyfukováním kapky skloviny v první sadě forem, často nazývaných předními formami, přičemž předlisky nebo baňky se v těchto formách tvarují v obrácené orientaci, to znamená v poloze otevřenou stranou dolů. Každá sada předních forem je vytvořena z oddělitelných dvojic půlválcových prvků forem, které zůstávají ve vzájemném kontaktu svými konci v průběhu celé první tvarovací fáze v předních formách.
V průběhu tvarování skleněných předlisků v přední formě stroje typu I.S. se koncová část předlisku kolem ústí láhve nebo jiné nádoby, která je opatřena závitem nebo jinou tvarovou úpravou pro uchycení uzávěru nádoby na jejím otevřeném konci, tvaruje samostatnou prstencovou ústní formou, která je vytvořena z oddělitelné dvojice obecně půlválcových prvků.
Ústní formy pro každou stanici stroje typu I.S. jsou neseny mechanismem ústní formy a zůstávají v uzavíracím kontaktu s předlisky v návaznosti na formování v přední formě, jestliže se díly přední formy oddělí od sebe pro umožnění přemísťování předlisku do druhé sady forem, často nazývaných konečnými formami, pro vyfukování předlisků do nádob majících konečný požadovaný tvar. Nádoby jsou drženy v průběhu jejich přepravy z předních forem do konečných forem ústními formami a přeprava se uskutečňuje vykývnutím a převrácením mechanismu ústních forem po oblouku se středovým úhlem 180° pro vložení předlisků, které zůstávají zachyceny ústními formami v průběhu přepravního kroku, do konečných forem, ve kterých jsou předlisky orientovány ve vztyčené poloze s ústím na horní straně, jak vyplývá z převracecí operace.
Jestliže se předlisky dostanou do konečných forem, uvolní se od ústních forem pro umožnění vrácení mechanismu ústních forem do druhé konečné polohy ve stanici s předními formami výkyvným pohybem po reverzním oblouku s úhlem 180°, aby se opět mohl začít opakovat dvoustupňový výrobní proces. Mechanismus ústních forem je tvořen oddělitelnou dvojicí segmentů výkyvného ramena, umístěných vedle sebe, přičemž segmenty se oddělují ve stanici s konečnými formami, která vyvolává oddělování prvků ústních forem, nesených mechanismem ústních forem, aby se tak předlisky v konečných formách uvolnily. Střídavé oddělování a opětné spojování prvků ramena mechanismu ústních forem se zajišťuje vratným pohybem každého prvku vzhledem k vodorovnému hřídeli, který prochází koncovou částí každého prvku ramena, a vykyvování mechanismu ústních forem je vyvoláváno střídavým natáčením hřídele ve dvou opačných směrech a kolem jeho osy, takže tento hřídel se často nazývá natáčecím hřídelem, jehož natáčení v rozsahu úhlu 180° vyvolává vykyvování kolmo připojeného ramena, protože každý prvek ramena je otočný společně s hřídelem, ale nikoliv otočný vůči natáčecímu hřídeli. Další známé provedení mecha44 4 4 4
4 4 4
444 444 • ·
4 4 4 nismu ústních forem pro sklářské tvarovací stroje typu I.S. je popsáno v US-PS 3 233 999.
Známé mechanismy ústních forem zpravidla používají drážková spojení mezi prvky ramena a natáčecím hřídelem pro umožnění kluzného pohybu prvků ramena vzhledem k hřídeli při že prvky ramena se budou vykyvovat hřídele kolem jeho osy. Tato spojení současném zajištění, společně s natáčením pomocí kluzných drážek však nutně mají vůle a tím je ztížena prvků ramena mechanismu který může vést k nedonádob, zhoršuje použití možnost přesného nastavení poloh ústních forem, přičemž tento faktor, konalému tvarování ústních částí v důsledku opotřebení. To vyžaduje časté nahrazování celého mechanismu ústních forem, protože nahrazování pouze některých dílů mechanismu je nepraktické, přičemž taková výměna se musí provádět po vypnutí stanice stroje po prodlouženou dobu, takže dochází ke ztrátám výrobní kapacity.
Další problém spojený se známými mechanismy ústních forem, vyžadujícími drážkové spoje mezi mezi natáčecím hřídelem a prvky ramena s ústními formami spočívá v tom, že vratné posuvné pohyby prvků ramen vůči natáčecímu hřídeli jsou převážně ovládány pružinami, protože pneumatické ovládání není spolehlivé kvůli unikání vzduchu v průběhu použití, jelikož není možno dostatečně utěsnit drážkovaný hřídel, aby se takovému unikání vzduchu zamezilo.
Podstata vynálezu
Nedostatky a problémy spojené s dosud známými mechanismy ústních forem pro sklářské tvarovací stroje typu I.S. jsou odstraněny mechanismem ústní formy, který není založen na drážkovém spojení mezi natáčecím hřídelem a prvky ramena ústních forem, které jsou kluzně uloženy na natáčecím hřídelem. Podstata vynálezu spočívá v tom, že natáčecí hřídel má vyměnitelný prstencový prvek, jehož vnější strana má v průře• · • · 4
4·* 444 zu tvar mnohoúhelníka, zejména šestiúhelníka a segmenty ramena mechanismu ústních forem, které jsou kluzně uloženy na prstencovém prvku s mnohoúhelníkovým průřezem vnější obvodové plochy, mají prstencové otvory s komplementárně tvarovanou vnitřní stěnou mnohoúhelníkového průřezu pro záběr s polygonálním prvkem natáčecího hřídele. Prvky ramena mechanismu ústních forem mají obrusné vložky, které jsou nastavitelné a výměnné alespoň na některých stranách mnohoúhelníku, zejména mají čtyři obrusné vložky v případě natáčecího hřídele se šestiúhelníkovým průřezem, pro dlouhodobé zajištění těsného kontaktu bez větších vůlí mezi prvky ramena mechanismu ústních forem a natáčecím hřídelem. Toto konstrukční řešení zajištuje poměrně jednoduchý postup při náhradě pouze obrusných vložek a/nebo polygonálního prvku natáčecího hřídele, což je výrazný rozdíl oproti potřebě výměny celého mechanismu ústních forem, jestliže obrusné vložky již nemohou být nastaveny tak, aby zajistily správnou činnost v rozsahu přijatelných vůlí. V případě potřeby mohou být natáčecí hřídel a prstencový polygonální prvek vytvořeny jako jeden celek místo samostatných soustředných dílů. Kombinovaný prvek tvořící v jednom celku natáčecí hřídel obklopený polygonální plochou bude mít poněkud větší tuhost než skupina vytvořená ze samostatných dílů.
Mechanismus ústních forem podle vynálezu také využívá pneumatický tlak jak pro otevírání, tak i pro uzavírání prvků ramena mechanismu ústních forem vůči sobě, přičemž pružiny asistují při uzavírání těchto prvků a zajišťují jejich udržování v uzavřené poloze v případě ztráty tlaku vzduchu. Použití nedrážkovaného spoje mezi natáčecím hřídelem a prvky ramena mechanismu ústních forem zajištuje velkou povrchovou plochu k dosažení dostatečně velkých pneumatických sil pro spolehlivé a rychlé vyvolávání otevíracího působení a umožňují také spolehlivé utěsnění pneumatických prvků, aby se tak zamezilo ztrátám ovládacího vzduchu a usnadnilo se správné • to • · · · · · · • · · · ·· · · · · ··· to · ··· ·
5_ · ···· ·· ·· ··» ··· • · · · · · ···· · ··· ··· ·· ·· mazání obrusných vložek, které zajištují kluzný záběr mezi prvky mechanismu ústních forem a natáčecím hřídelem uzavřeným recirkulačním mazacím systémem.
Úkolem vynálezu je tak vytvoření zdokonaleného mechanismu ústních forem pro sklářské tvarovací stroje typu I.S. Zejména je úkolem vynálezu vyřešit mechanismus ústních forem uvedeného druhu, který je čas od času snadno nastavitelný pro udržování vůle mezi jednotlivými konstrukčními prvky na co nejmenší úrovni. Je také úkolem vynálezu vytvořit mechanismus ústních forem uvedeného druhu, jehož díly by bylo možno v případě potřeby nahradit novými bez nutnosti nahrazování jiných dílů mechanismu ústních forem, které by jinak nemusely být nahrazovány.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude blíže objasněn pomocí příkladů provedení zobrazených na výkresech, kde znázorňují obr. 1 schematický boční pohled na část sklářského tvarovacího stroje typu I.S., obsahující mechanismus ústních forem podle prvního výhodného provedení vynálezu, přičemž mechanismus ústních forem je zobrazen plnými čarami v jedné z koncových provozních poloh a čerchovanými čarami v druhé koncové provozní poloze, obr. 2 půdorysný pohled, zobrazený ve zvětšeném měřítku, na mechanismus ústních forem nacházející se v poloze, zobrazené na obr. 1 čerchovanými čarami, obr. 3 čelní pohled na mechanismus ústních forem z obr. 2, vedený z pravé strany mechanismu výkyvného ramena, jak je zobrazen na obr. 2, obr. 4 osový řez mechanismem ústních forem, vedený rovinou
4-4 z obr. 3, obr. 5 příčný řez mechanismem ústních forem, vedený rovinou
5-5 z obr. 2, obr. 6 příčný řez mechanismem ústních forem, vedený rovinou
I « · • · • · fcfc • · · · • fcfc * fc fcfcfc fcfcfc
6- 6 z obr. 2, obr. 7 příčný řez mechanismem ústních forem, vedený rovinou
7- 7 z obr. 2, obr. 8 řez mechamismem vedený rovinou 8-8 z obr. 4 s axonometrickým pohledem na odříznutou část mechanismu, obr. 9 osový řez, podobný řezu z obr. 4, na alternativní výhodné provedení vynálezu a obr. 10 příčný řez tímto druhým příkladným provedením vynálezu, vedený rovinou 10-10 z obr. 9.
Příklady provedeni vynálezu
Obr. 1 znázorňuje stanici 10 sklářského tvarovacího stroje typu I.S., to znamená stroje s individuálními stanicemi, ve které je pomocí přenášecí jednotky 14 s ramenem ústní formy nesena nejméně jedna ústní forma, ve znázorněném příkladném provedení tři ústní formy 12, které jsou používány pro zachycení ústních částí skleněných baněk nebo předlisků, které byly vytvarovány lisováním nebo foukáním v přední tvarovací stanici 16. Přenášecí jednotka 14 s ramenem ústní formy je potom využita pro přenesení předlisků nebo baněk do konečné tvarovací stanice 18 s konečnými formami otáčecím a překlápěcím pohybem o 180°, probíhajícím v příkladu zobrazeném na obr. 1 ve směru pohybu hodinových ručiček. Když se předlisky dostanou do konečné tvarovací stanice 18, uvolní se od přenášecí jednotky 14 s ramenem ústní formy a tato přenášecí jednotka 14 s ramenem ústní formy se potom vrací vratným pohybem do přední tvarovací stanice .16, aby se mohla opět začít opakovat její funkce v dvoustupňovém výrobním procesu pro výrobu skleněných nádob, který je charakteristickým procesem při výrobě skleněných nádob na tvarovacích strojích typu I.S.
Přenášecí jednotka 14 s ramenem ústní formy obsahuje rameno 20 ústní formy, které je ve skutečnosti tvořeno dvojicí dílčích ramen ústní formy, umístěných vedle sebe, jak bude • · • 9 ·
I 99 99 • · popsáno v další části, přičemž přenášecí jednotka 14 s ramenem ústní formy je uložena v každé ze svých koncových poloh vodorovně přičemž koncové polohy se nacházejí v zobrazeném příkladu u přední tvarovací stanice 16 a konečné tvarovací stanice 18. Prvky ramena 20 ústní formy jsou uvolnitelné upevněny v pravých úhlech k přírubám 22 dvojice vnějších objímek 24 přenášecí jednotky 14 s ramenem ústní formy podle výhodného provedení vynálezu, umístěných v odstupu od sebe, přičemž mezi dvojicí vnějších objímek 24 je umístěno čelní ozubené kolo 26. Rameno 20 ústní formy je uváděno do kývavého pohybu, probíhajícího ve směru šipky A mezi jeho koncovými polohami, vratnými posuvnými pohyby ozubené tyče 28. Ozubená tyč 28 je poháněna pneumatickým válcem 30, který může mít běžnou konstrukci. Vnější objímky 24 jsou drženy vůči invertnímu, vratně natáčecímu hřídeli 32 třecími vložkami, jak bude podrobněji popsáno v další části, aby byly natáčivé společně společně s natáčecím hřídelem 32, ale nikoliv vůči němu a natáčecí hřídel 32 je otočně uložen na obou svých koncích v ložiskách 34. Jak je zobrazeno v tomto příkladu, čelní ozubené kolo 26 je opatřeno zuby jen na části svého obvodu, protože se nemusí otáčet o celou jednu otáčku, ale má pouze umožnit překlápění přenášecí jednotky 14 s ramenem ústní formy o požadovaný úhel 180°.
Natáčecí hřídel 32 má dvojici prstencových vnitřních objímek 36., které jsou naklínovány (obr. 5) nebo jinak upevněny na natáčecím hřídeli 32, aby se otáčely spolu s ním, ale nikoliv vzhledem k natáčecímu hřídeli 32. Vnější obvodová plocha každé z vnitřních objímek 36 má v průřezu mnohúhelníkový tvar, například v zobrazeném příkladu šestiúhelníkový tvar, a každá z vnějších objímek 24 je uložena kluzně a soustředně kolem jedné z vnitřních objímek 36. Každá z vnějších objímek 24 má mnohoúhelníkový tvar průřezu svého vnitřního otvoru, aby se otáčela společně s vnitřní objímkou 36. ale nikoliv relativně vůči vnitřní objímce 36, kterou soustředně • · • · · • · · · · • · · obklopuje.
Jak je zobrazeno na obr. 5 a 8, mnohoúhelníkový vnitřek vnější objímky 24 má tvar odpovídající tvaru mnohoúhelníkové vnější strany prstencové vnitřní objímky 36, ale je o něco větší než vnější obvod prstencové vnitřní objímky 36, aby se tak vytvořil prstencový prostor 38.. Smykové uložení vnitřní objímky 36 ve vnější objímce 24 je dosaženo opatřením vnější objímky 24 skupinou vybrání 40 ve vnitřní obvodové ploše, tvořenou v zobrazeném příkladu čtyřmi vybráními 40 při takovém uspořádání, kdy vzájemně si odpovídající mnohoúhelníkové tvary průřezu vnitřní plochy vnější objímky 24 a vnější plochy prstencové vnitřní objímky 36 jsou šestiúhelníkové. Každé z vybrání 40 obsahuje vloženou jednotku 42 s obrusnou vložkou 46. Každá jednotka 42 s obrusnou vložkou 46 je tvořena držákem 44 obrusné vložky, vytvarovaný obecně do tvar C a nesoucí trvanlivou obrusnou vložku 46 uloženou v držáku 44. Každá obrusná vložka 46 může být a výhodně také je vytvarována z uhlíkových vláken impregnovaných polyamidovou pryskyřicí. Jednotky 42 obrusných vložek jsou uloženy pro umožnění nastavení dosedacího záběru vnější objímky 24 na prstencovou vnitřní objímku 36 na její opačné straně a jsou nastavitelné vůči prstencové vnitřní objímce 36 stavěcími šrouby 48, přístupnými z vnější strany, které umožňují čas od času přisunutí jednotek 42 s obrusnými vložkami 46 k prstencové vnitřní objímce 36 pro vyrovnání opotřebení zjištěného u obrusné vložky 46.. Použitím stavěčích šroubů 48 jsou jednotky 42 s obrusnými vložkami 46 nezávisle nastavitelné vzhledem k prstencové vnitřní objímce 36, aby se zajistilo udržování souosé polohy vnější objímky 24 vzhledem k prstencové vnitřní objímce 36 bez ohledu na stupeň opotřebení obrusných vložek 46.
Životnost přenášecí jednotky 14 s ramenem ústní formy může být prodloužena oproti životnosti dosud známých přenáše• · • · · > ···· ·· ·· • · · · • · · ·
9· · ·«· cích jednotek, obsahujících rameno s ústní formou a používajících drážkovaný spoj mezi prvky ramena ústní formy a invertním hřídelem, přisouváním jednotek 42 s obrusnými vložkami 46 směrem k prstencové vnitřní objímce 36 pro vyrovnávání opotřebení zjištěného u obrusných vložek 46. Životnost se může prodloužit i po skončení životnosti obrusných vložek 46, protože jednotky 42 s obrusnými vložkami 46 jsou snadno nahraditelné za provozu odstraněním jednotky koncového kloboučku 50 na každém konci přenášecí jednotky 14 s ramenem ústní formy, jak je to znázorněno na obr. 2, přičemž každá jednotka koncového kloboučku 50 je uvolnitelně zajištěna na sousední vnější objímce 24 skupinou snadno přístupných šroubů 52.
Ložiska 34 jsou držena na svém místě proti vnější straně radiálních osazení na kloboučkovitě tvarovaných členech 54 koncovými uzavíracími členy 56 (levá strana obr. 4), 58 (pravá strana obr. 4), z nichž každý je uvolnitelně upevněn k sousednímu kloboučkovitě vytvarovanému členu 54 šrouby 60 přístupnými z vnější strany, které jsou zašroubovány do invertního natáčecího hřídele 32. Tlakový vzduch pro ovládání současného vratného posuvného pohybu vnějších objímek 24 ve vzájemně opačných směrech, umožňujícího uchycení předlisků v konečných formách zmíněných v předchozí části, je přiváděn vstupním otvorem 62 v jednom z koncových uzavíracích členů 56. 58. v tomto příkladu v druhém koncovém uzavíracím členu 58. a proudí do podélného kanálu 64 v natáčecím hřídeli 32. Tlakový vzduch v podélném kanálu 64 vystupuje radiálním výstupním otvorem 66 v natáčecím hřídeli 32, aby působil proti vnitřní ploše radiálních přírub 68 jednotky koncového kloboučku 50 a tím tlačil vnější objímky 24 směrem od sebe proti působení šroubovicových pružin 70 uložených v jednotkách koncových kloboučků 50 a v sousedství kloboučkovitě tvarovaných členů 54. Šroubovicové pružiny 70 dosedají proti vnějším plochám radiálních přírub 68 a také zajištují, aby se « · ·· ·· • 4 4 4 · · · ·
9 4 4 9 4
4 · 4 994444
9 4 4 4 9
9499 4 999 994 99 44 vnější objímky 24 vrátily do svých uzavřených (vnitřních) poloh v případě ztráty tlaku ve zdroji tlakového vzduchu pro přenášecí jednotku 14 s ramenem ústní formy. V této souvislosti jsou mezi vnitřními plochami radiálních přírub 68 a natáčecím hřídelem 32 umístěna kluzná těsnění 72, aby se umožnily vratné pohyby vnějších objímek 24 vůči natáčecímu hřídeli 32 bez ztráty tlaku vzduchu. Použití kluzných těsnění 72 také umožňuje průběžné mazání všech částí přenášecí jednotky 14 s ramenem ústní formy mazacím olejem z uzavřeného systému, jak bude podrobněji popsáno v další části popisu.
Podobně vystupuje tlakový vzduch pro současné uzavírání vnější objímky 24 na začátku vratného pohybu přenášecí jednotky 14 s ramenem ústní formy z konečné tvarovací stanice 18 do přední tvarovací stanice 16 druhým vstupním otvorem 74. v dalším z koncových uzavíracích členů 56., 58, ve znázorněném příkladu v levém koncovém uzavíracím členu 56, a proudí do druhého podélného kanálu 76 v natáčecím hřídeli 32.. Tlakový vzduch v druhém podélném kanálu 76 vystupuje radiálním výstupním otvorem 78 v natáčecím hřídeli 32, aby potom působil na vnitřní plochy radiálních přírub 68 jednotek koncových kloboučků 50 a tím za asistence šroubovicových pružin 70 aktivně ovládá pohyb vnějších objímek 24 směrem k sobě.
Otevírací pohyb vnějších objímek 24 je omezen ve svém rozsahu dvojicí nastavitelných zarážek 80, rozmístěných v odstupech od sebe podél podélné střední osy natáčecího hřídele 32 tak, aby tyto zarážky 80 byly v kontaktu s radiálními plochami sousední jednotky koncového kloboučku 50, jestliže je tato jednotka umístěna v podélném směru co nejdále od své polohy vzhledem ke kloboučkovitě tvarovanému členu 54, vůči kterému se pohybuje vratnými pohyby. Každá z nastavitelných zarážek 80 je našroubována na vnější obvodovou plochu vnitřního kloboučkovitě tvarovaného členu 54., přičemž podélná poloha sousední zarážky 80 vzhledem k ose natáčecího hřídele ·· ·· • · · « · · • · · · · · je určena obvodovou polohou matice 82 na natáčecím hřídeli 32. Současně jsou v radiálních štěrbinách 86 uloženy tlačné pružiny 90 pro pružné přitlačování kolíků 84 do záběru s drážkami 88, přičemž radiální štěrbiny 86 jsou uzavřeny závitovými upevňovacími prvky 92, vsunutými do nich. Závitový záběr matice 82 nastavitelnou zarážkou 80 probíhá v menším rozsahu obvodu matice 82 než 180°, aby se umožnilo rychlé uvolnění nastavitelné zarážky 80 od matice 82 částečným natočením nastavitelné zarážky 80, která se potom může odebrat od matice 82 podélným pohybem směrem na vnější stranu po jejím natočení pro uvolnění jejího vnitřního závitu od vnějšího závitu na kloboučkovitě tvarovaném členu 54., který má také omezený obvodový rozsah menší než 180° obvodu matice 82.
Pro zajištění správného mazání na sebe dosedajících ploch obrusných vložek 46 a natáčecího hřídele 32 je natáčecí hřídel 32 opatřen podélně probíhajícím slepým kanálem 96, do kterého se přivádí mazací olej z vnějšího zdroje. Olej ze slepého kanálu 96 proudí prstencovým prostorem 38 a potom výstupními otvory 98, rozmístěnými v podélném směru v odstupech od sebe a je unášen tlakovým vzduchem proudícím podélným kanálem 64 do oblasti, ve které se vratnými pohyby pohybují vnější objímky 24. vratně natáčivé vůči natáčecímu hřídeli 32, jak bylo popsáno v předchozí části. Jestliže je vhodné identifikovat polohy vnějších objímek 24 při jejich vratných pohybech vzhledem k natáčecímu hřídeli 32 například jako jeden z ukazatelů provozu sklářského tvarovacího stroje, může být na konzolu 100. upevněnou k jedné z jednotek koncových kloboučků 50, v příkladu na obr. 2 k pravé jednotce koncového kloboučku 50, uchycen bezdotykový koncový spínač, reagující na přiblížení. Bezdotykový spínač uchycený na konzole 100 bude potom snímat polohu sousední vnější objímky 24 v krajních polohách její dráhy natočení.
Obr. 9 a 10 znázorňují alternativní příkladné provedení • · · · · ·· · · • · ·· ·· · · · · • · · φ φ φ ♦ · · • ···· fc φ fc « ··* fcfcfc vynálezu, u kterého jsou oddělený hřídel 32 a oddělená vnitřní objímka 36 nahrazeny jediným prvkem tvořeným natáčecím hřídelem 132. Natáčecí hřídel 132 odpovídá svou funkcí hřídeli 32 z příkladných provedení na obr. 1 až 8, ale je opatřen obvodovou plochou mající v průřezu mnohoúhelníkový tvar, v tomto konkrétním příkladu šestiúhelníkový tvar, a tato víceboká obvodová plocha probíhá v celém rozsahu samostatných objímek z příkladů na obr. 1 až 8. Pro danou velikost je kombinovaný natáčecí hřídel 132 z příkladů na obr. 9 a 10 poněkud více tuhý než soustava vytvořená z hřídele 32. a samostatné objímky 36 na obr. 1 až 8.
Příkladné provedení podle obr. 9a 10 se tedy odlišuje od příkladu z obr. 1 až 8 tím, že je opatřeno nastavitelnými jednotkami 142 s obrusnými vložkami 146 místo nastavitelných jednotek 42 s obrusnými vložkami. Každá jednotka 142 je tvořena rovinnou kovovou opěrnou deskou 144 s plošnými odolnými obrusnými vložkami 146 umístěnými mezi opěrnými deskami 144 a otáčecím hřídelem 132, přičemž obrusná vložka 146 není přilepena k opěrné desce 144. Použitím rovinných prvků 144, 146 se cena nastavitelné jednotky 142 snižuje oproti ceně jednotky 42 s obrusnými vložkami 46 z příkladů na obr. 1 až
8.
I když byla v předchozích příkladných provedeních objasněna nejvýhodnější realizace vynálezu, odborníkům je zřejmé, že jsou možné další modifikace, variace a ekvivalenty přenášecí jednotky, aniž by tato další provedení překročila rámec vynálezu vymezený pouze patentovými nároky.

Claims (19)

1. Jednotka s ramenem ústní formy pro sklářské tvarovací stroje typu s individuálními stanicemi pro výrobu skleněných nádob, vyznačující se tím, že obsahuje natáčecí hřídelový prvek mající obvodovou plochu, jejíž alespoň část je vytvořena s mnohoúhelníkovým průřezem, první a druhou prstencovou vnější objímku (24), obklopující alespoň část obvodové plochy otáčecího hřídelového prvku, každá z této první a druhé prstencové objímky (36) má vnitřní obvodovou plochu s mnohoúhelníkovým průřezem, odpovídajícím tvaru alespoň části obvodové plochy otáčecího hřídelového prvku, skupinu obrusných vložkových prvků, nesenou každou z prvních a druhých prstencových vnějších objímek (24), kde každý z obrusných vložkových prvků je v záběru s povrchem mnohoúhelníkové obvodové plochy na alespoň části otáčecího hřídelového prvku, a každá z prvních a druhých prstencových vnějších objímek (24) je otočná spolu s natáčecím hřídelovým prvkem, ale je neotočná vůči němu a je vratně pohyblivá souhlasně s další prstencovou vnější objímkou (24) a v opačných směrech vzhledem k otáčecímu hřídelovému prvku.
2. Jednotka s ramenem ústní formy podle nároku l, vyznačující se tím, že dále obsahuje ústrojí pro vratné natáčení natáčecího hřídelového prvku.
3. Jednotka s ramenem ústní formy podle nároku 1, vyznačující se tím, že dále obsahuje prostředky pro ovládání souhlasných vratných pohybů první a druhé prstencové vnější objímky (24) v opačných směrech vzhledem k natáčecímu hřídelovému prvku.
4. Jednotka s ramenem ústní formy podle nároku 2, vyznačující se tím, že ústrojí pro ovládání • 4 44 « 4 4 4
4 4 4 4
444 944
4 4 vratných pohybů obsahuje první a druhou tlačnou pružinu (70), působící na první a druhou prstencovou vnější objímku (24) pro přitlačování první a druhé prstencové vnější objímky (24) směrem k sobě.
5. Jednotka s ramenem ústní formy podle nároku 1, vyznačující se tím, že dále obsahuje první a druhou přírubu (22), které jsou upevněny k první a druhé prstencové vnější objímce (24) a jsou otočné a posuvné vratnými pohyby společně s první a druhou prstencovou vnější objímkou (24).
6. Jednotka s ramenem ústní formy podle nároku 1, vyznačující se tím, že dále obsahuje skupinu prvků probíhající každou z prstencových vnějších objímek (24) pro nastavení poloh skupiny obrusných vložkových prvků, nesených prstencovými vnějšími objímkami (24) pro udržení záběru každého z obrusných vložkových prvků celé skupiny, neseného každou z prstencových vnějších objímek (24) s povrchovou plochou mnohoúhelníkového obvodu alespoň části obvodu natáčecího hřídelového prvku.
7. Jednotka s ramenem ústní formy podle nároku 1, vyznačující se tím, že vnější plocha alespoň části vnějšku natáčecího hřídelového prvku má v průřezu tvar šestiúhelníka, vnitřní obvodová plocha každé z první a druhé prstencové vnější objímky (24) má v průřezu tvar šestiúhelníka a skupina obrusných vložkových prvků obsahuje čtyři obrusné vložkové prvky uspořádané s dvojicí prostorů mezi protilehlými sousedními dvojicemi obrusných vložkových prvků.
8. Jednotka s ramenem ústní formy podle nároku 3, vyznačující se tím, že prostředky pro ovládání vratných pohybů prvních a druhých prstencových vnějších objímek (24) obsahuje první vstupní otvor (62) pro vstup tlakové4 4 4 · 4 4444 4 4 4 44 44 4444 • 44 4 4 4444 - r- 4 4444 4 4 4 4 4*4 444 — ΙΟ “44 ·4 44 4444 4 4·4 444 44 44 ho vzduchu, první vzduchový kanál (64) napojený na první vstupní otvor (62) pro přívod tlakového vzduchu a propojený s každou z prvních a druhých prstencových vnějších objímek (24) pro současné tlačení každé z prvních a druhých prstencových vnějších objímek (24) od sebe, druhý vstupní otvor (74) a druhý vzduchový kanál (76), napojený na druhý vstupní otvor (74) pro přívod tlakového vzduchu a propojený s každou z prvních a druhých prstencových vnějších objímek (24) pro současně odtlačování každé z prvních a druhých prstencových vnějších objímek (24) směrem k sobě.
9. Jednotka s ramenem ústní formy podle nároku 1, vyznačující se tím, že dále obsahuje první a druhé nastavitelné zarážkové prvky, umístěné v odstupu od sebe podél podélné střední osy natáčecího hřídelového prvku pro omezení dráhy pohybu prvních a druhých prstencových vnějších objímek (24) od sebe v průběhu jejich pohybu vzhledem k alespoň části vnějšího natáčecího hřídelového prvku.
10. Jednotka s ramenem ústní formy podle nároku 9, v y značující se tím, že nastavitelné zarážkové prvky obsahují matici (82) s vnitřním závitem, zajištěnou tímto závitem v axiálně nastavené poloze vůči natáčecímu hřídelovému prvku, a zarážku (80) uvolnitelně uchycenou na matici (82), zarážka (80) je umístěna v poloze pro omezení pohybu sousední jedné z prvních a druhých prstencových vnějších objímek (24) směrem ven.
11. Jednotka s ramenem ústní formy podle nároku 1, v y značující se tím, že každý ze skupiny obrusných vložkových prvků obsahuje tvrdou obrusnou vložku (46), odolnou proti oděru a zabírající s povrchem polygonálního vnějšku alespoň části vnější plochy natáčecího hřídelového prvku, přičemž obrusné vložky (46) jsou vytvarovány z uhlíkových vláken impregnovaných organickým materiálem.
• ·
- 16
12. Jednotka s ramenem ústní formy podle nároku 11, vyznačující se tím, že organický materiál obsahuje polyamidový materiál.
13. Jednotka s ramenem ústní formy podle nároku 2, v y značující se tím, že prostředky pro natáčení natáčecího hřídelového prvku obsahuje čelní ozubené kolo (26) uchycené k natáčecímu hřídelovému prvku a natáčecí spolu s hřídelovým prvkem a neotočný vůči němu, a ovládací prvek, který je v záběru s čelním ozubeným kolem (26) pro natáčení čelního ozubeného kola (26) a natáčecího hřídelového prvku.
14. Jednotka s ramenem ústní formy podle nároku 13, v y značující se tím, že ovládací prvek čelního ozubeného kola (26) obsahuje ozubenou tyč (28) a ústrojí pro posouvání ozubené tyče (28) vratnými pohyby.
15. Jednotka s ramenem ústní formy podle nároku 1, v y značující se tím, že natáčecí hřídel (32) probíhá v podstatě vodorovně a ozubená tyč (28) probíhá v podstatě svisle.
16. Jednotka s ramenem ústní formy podle nároku 1, v y značující se tím, že natáčecí hřídelový prvek obsahuje hřídel (32) mající plynulou vnější plochu a nejméně jednu prstencovou vnitřní objímku (36) obklopující hřídel (32), přičemž tato nejméně jedna prstencová vnitřní objímka (36) má vnitřní plochu těsně obklopující vnější plochu hřídele (32) a nejméně jedna prstencová vnitřní objímka (36) má vnější obvodovou plochu s mnohoúhelníkovým průřezem.
17. Jednotka s ramenem ústní formy podle nároku 16, vyznačující se tím, že nejméně jedna prstencová vnitřní objímka (36) obsahuje dvojici prstencových vnitřních objímek (36), umístěných v odstupu od sebe, a každá z dvojice • · ·<··· ··· ··· prstencových vnitřních objímek (36) má vnitřek, který těsně obklopuje vnější obvod hřídele (32), a má vnější obvodovou plochu s mnohoúhelníkovým průřezem.
18. Jednotka s ramenem ústní formy podle nároku 1, v y značující se tím, že natáčecí hřídelový prvek obsahuje hřídel (132) a alespoň část hřídele (132) má vnější obvodovou plochu s mnohoúhelníkovým tvarem průřezu, přičemž hřídel (132) a tato jeho alespoň část je vytvořena integrálně v jednom kusu.
19. Jednotka s ramenem ústní formy podle nároku 1, v y značující se tím, že každý obrusný vložkový prvek obsahuje rovinnou kovovou opěrnou desku (144) a plochou trvanlivou obrusnou vložku (146) mezi opěrnou deskou (144) a povrchovou plochou mnohoúhelníkového vnějšku natáčecího hřídelového prvku.
CZ19993819A 1999-10-27 1999-10-27 Mechanismus ústní formy pro sklářský tvarovací stroj CZ381999A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19993819A CZ381999A3 (cs) 1999-10-27 1999-10-27 Mechanismus ústní formy pro sklářský tvarovací stroj

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19993819A CZ381999A3 (cs) 1999-10-27 1999-10-27 Mechanismus ústní formy pro sklářský tvarovací stroj

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ381999A3 true CZ381999A3 (cs) 2000-07-12

Family

ID=5467295

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19993819A CZ381999A3 (cs) 1999-10-27 1999-10-27 Mechanismus ústní formy pro sklářský tvarovací stroj

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ381999A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US7241130B2 (en) Device for blow-molding or stretch blow molding of thermoplastic containers
JP4644749B2 (ja) マルチコンポーネントの射出成形のための交換可能な支持体システム
US4650412A (en) Blow molding machine
US7997101B2 (en) Mold actuating and cooling assembly for a glassware molding machine
US6098427A (en) Neck ring mechanism for glass forming machine
CN103189180B (zh) 模块化夹具台以及旋转式模塑设备
CZ381999A3 (cs) Mechanismus ústní formy pro sklářský tvarovací stroj
JPH02217325A (ja) 金型機構
KR101231355B1 (ko) 네크링 냉각 시스템 및 방법
CN110461780B (zh) 用于玻璃制品成形机的翻转机构
AU9051298A (en) Baffle mechanism for an I.S. machine
RU2444477C2 (ru) Инверсный механизм машины для формирования изделий из стекла
US4786245A (en) Blow molding machine
CZ20004003A3 (cs) IS stroj
MXPA99009954A (en) Mechanism of throat ring for vine forming machine
CZ301521B6 (cs) Forma pro použití v IS stroji
CA1174816A (en) Blow molding machine
CN105431277A (zh) 具有补偿部件的热塑性材料容器模制单元
ITTO980874A1 (it) Perfezionamenti alle macchine per la fabbricazione automatica di bottiglie, flaconi, vasetti o simili in materiali termoplastici.

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic