CZ381298A3 - Zařízení, způsob a výrobek pro kompenzaci kmitočtu nosné v FM radio vysílači - Google Patents

Zařízení, způsob a výrobek pro kompenzaci kmitočtu nosné v FM radio vysílači Download PDF

Info

Publication number
CZ381298A3
CZ381298A3 CZ983812A CZ381298A CZ381298A3 CZ 381298 A3 CZ381298 A3 CZ 381298A3 CZ 983812 A CZ983812 A CZ 983812A CZ 381298 A CZ381298 A CZ 381298A CZ 381298 A3 CZ381298 A3 CZ 381298A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
signal
frequency
receiver
digital
carrier frequency
Prior art date
Application number
CZ983812A
Other languages
English (en)
Inventor
Andrew D. Dingsor
Original Assignee
International Business Machines Corporation
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by International Business Machines Corporation filed Critical International Business Machines Corporation
Publication of CZ381298A3 publication Critical patent/CZ381298A3/cs

Links

Classifications

    • HELECTRICITY
    • H03ELECTRONIC CIRCUITRY
    • H03JTUNING RESONANT CIRCUITS; SELECTING RESONANT CIRCUITS
    • H03J7/00Automatic frequency control; Automatic scanning over a band of frequencies
    • H03J7/02Automatic frequency control
    • H03J7/04Automatic frequency control where the frequency control is accomplished by varying the electrical characteristics of a non-mechanically adjustable element or where the nature of the frequency controlling element is not significant
    • HELECTRICITY
    • H04ELECTRIC COMMUNICATION TECHNIQUE
    • H04LTRANSMISSION OF DIGITAL INFORMATION, e.g. TELEGRAPHIC COMMUNICATION
    • H04L27/00Modulated-carrier systems
    • H04L27/10Frequency-modulated carrier systems, i.e. using frequency-shift keying
    • H04L27/12Modulator circuits; Transmitter circuits

Landscapes

  • Engineering & Computer Science (AREA)
  • Computer Networks & Wireless Communication (AREA)
  • Signal Processing (AREA)
  • Transceivers (AREA)
  • Digital Transmission Methods That Use Modulated Carrier Waves (AREA)
  • Transmitters (AREA)
  • Amplitude Modulation (AREA)

Description

(57) Anotace:
Způsob, zařízeni a výrobek slouží pro kompenzaci chyb v nosném kmitočtu. FM signál Je přijat z antény a přijatý FM signál je přiveden do přijímače. Přijímač převezme FM signál na kmitočtu nosné a z něj vystupuje signál v základním pásmu. Tento signál v základním pásmu Je pak zpracován DSP /301/, který zajišťuje kompenzaci kmitočtu nosné a dekódování kvůli vytvoření datového proudu, který mikroprocesor /103/ přivádí do hostitelnského zařízení /100/. Rozdíly v kmitočtech mezi FM nosným kmitočtem a kmitočtem používaným k demodulaci FM signálu mohou posunout úroveň trvalé stejnosměrné odchylky signálu v základním pásmu. DSP /301/ kompenzuje takové rozdíly v kmitočtech s použitím kompenzační hodnoty pro příjem a jejím aplikováním na každý přijatý vzorek signálu. Při vysílání jsou data, která se mají vysílat, přivedena z hostitelského zařízení /100/ do DSP /301/ mikroprocesorem /103/. DSP /301/ zajišťuje zakódování a kompenzaci nosného kmitočtu dat kvůli přivedení signálu v základním pásmu vysílače, který moduluje signál v základním pásmu.
aby vytvořil FM signál s požadovaným nosným kmitočtem. Rozdíly v kmitočtech mezi požadovaným FM nosným kmitočtem a kmitočtem použitým k modulaci signálu v základním pásmu mohou v systémech přijímače vytvářet chyby. DSP /301/ kompenzuje takové rozdfly v kmitočtech s použitím kompenzační hodnoty pro vysílání a jejím aplikováním na každý zakódovaný vzorek signálu.
..FVW
JUDr. Petr Kalenský advokát
120 00 Praha 2, Hálkova 2
ZAŘÍZENÍ, ZPŮSOB A VÝROBEK PRO KOMPENZACI KMITOČTU NOSNÉ V FM RÁDIO VYSÍLAČI
Oblast techniky
Vynález se týká Zařízení, způsobu a výrobku pro kompenzaci kmitočtu nosné v FM rádio přijímači sériové č.: 08/653 571 číslo spisu IBM: RA9-96-034, uložen 24. května 1996, přihlášen stejným subjektem jako tento vynález, zde zahrnut odkazem. Vynález se týká Zařízení, způsobu a výrobku pro kompenzaci kmitočtu nosné v FM radiu, sériové č.: 08/655 331 číslo spisu IBM: RA9-96-038, uloženého 24. května 1996, přihlášen stejným subjektem jako tento vynález, zde zahrnut odkazem.
Vynález se týká digitálně řízených rádio komunikačních zařízení a podrobněji kompenzace chyb v nosném kmitočtu FM radia.
Dosavadní stav techniky
Většina bezdrátových modemů využívá krystalem řízených oscilátorů ke generování lokálního oscilačního kmitočtu, který se používá k vysílání a přijímání datových signálů do vzduchového rozhraní a ze vzduchového rozhraní anténou. Oscilátory řízené krystalem se používají tam, kde je to vyžadováno zákonem (např. rozhlas a přenosné uživatelské vysílače), kde se přepokládá činnost pouze na několika kmitočtech a kde je problémem prostor (tj. kde nelze s
76 327
4
výhodou použít objemný rezonanční obvod a může být nahrazen kompaktnějším krystalem). Kvůli rozdílům mezi součástkami s krystalem obvykle existuje odchylka kmitočtu spojená s určitými součástkami oscilátoru s krystalem.
Pokud jsou FM rádio vysílače a/nebo přijímače vyráběny ve velkém množství, bude se kmitočet nosné jednotlivých jednotek měnit kvůli vnitřním rozdílům v krystalech kvůli změně v oscilačních částech krystalu. Ve vysílači to způsobuje posun kmitočtu vysílaného signálu. V radiovém datovém modemu, který používá FM rádio vysílač, způsobuje chyba nosného kmitočtu ztrátu chybového rozpětí dat, vyšší četnost chyb v bitech, což má za následek přenesení více datových rámců s chybou, více opakovaných pokusů a pomalejší výslednou propustnost pro uživatele radiového datového modemu. Tato ztráta chybového rozpětí je zvláště významná v systémech kódujících data ve 4 úrovních jako je RD-LAP.
V přijímači způsobuje rozdíl mezi kmitočtem přijímače a kmitočtem vysílající základní stanice trvalou stejnosměrnou odchylku přijatého demodulovaného signálu. Rozdíl v kmitočtech může být způsoben odlišnými součástkami krystalového oscilátoru vysílače, přijímače nebo kombinací obou. V rádio datovém modemu používajícím FM rádio přijímač způsobuje rozdíl v nosném kmitočtu a kmitočtu lokálního oscilátoru přijímače ztrátu chybového rozpětí dat, přičemž při vyšších datových rychlostech způsobuje přenesení více datových rámců s chybou, více opakovaných pokusů a pomalejší výslednou propustnost pro uživatele rádio datového modemu. Tato ztráta chybového rozpětí je zvláště významná v systémech kódujících data ve 4 úrovních jako je RD-LAP.
Tento problém byl tradičně omezen v přijímači ·
4 • «4 4 444« stabilizací a zakroucením krystalového oscilátoru pomocí hardwarových technik a/nebo specifikací přesnějších a dražších částí oscilátoru, které vykazují menší odchylku kmitočtu. Podobně byl tento problém tradičně omezen v přijímači stabilizací a zakroucením krystalového oscilátoru s použitím hardwarových technik a/nebo specifikací přesnějších a dražších součástí oscilátoru, které vykazují menší odchylku kmitočtu. Kroucení se obvykle provádí ručně a je tudíž nákladné, časově náročné a náchylné na chyby. Také použití součástek krystalového oscilátoru s menšími odchylkami kmitočtu zvyšuje náklady na součástky krystalového oscilátoru a tudíž zvyšuje náklady na rádio datový modem. Problém s chybou nosného kmitočtu byl také snížen v přijímači implementací schopností automatického sledování kmitočtu. Tyto techniky průběžně analyzují obsah přijatého signálu a upravují kompenzaci v přijímači. Tyto techniky však neodstraňují problém úplně, protože data na začátku rámce mohou být přijata s chybou nebo vůbec, protože sledovací obvod se snaží zavěsit nebo usadit na přijatém signálu s nosným kmitočtem. Počáteční datové rámce jsou tudíž ztraceny, což má za následek nižší datovou propustnost.
Tyto nevyřešené problémy a nedostatky jsou v oboru jasně známé a jsou řešeny vynálezem níže popsaným způsobem.
Podstata vynálezu
Výše uvedené požadavky byly vyřešeny podle tohoto vynálezu zajištěním způsobu, zařízení a výrobku pro kompenzaci chyby nosného kmitočtu. FM signál je přijat z antény a přijatý FM signál je přiveden do přijímače.
• ·
• · * · • · , · * * — 4 — · * « ·* a a a a a fl · fl · · · · · * fl fl · · · fl · · fl··· · fl · · · · fl······ fl · ♦·
Přij ímač převezme FM signál na nosném kmitočtu a z něj
vystupuje signál v základním pásmu. Tento signál v základním
pásmu je pak zpracován DSP, který zajišťuje kompenzaci
nosného kmitočtu a dekódování kvůli vytvoření datového
proudu, který mikroprocesor přivádí do hostitelského zařízení. Rozdíly mezi FM nosným kmitočtem a kmitočtem používaným k demodulaci FM signálu mohou vyvolat posun vytvořeného signálu v základním pásmu. DSP kompenzuje takové rozdíly v kmitočtech použitím kompenzační hodnoty pro příjem a jejím aplikováním na každý přijatý vzorek signálu. Při vysílání jsou data, která se mají vyslat, přivedena z hostitelského zařízení do DSP mikroprocesorem. DSP zajišťuje zakódování a kompenzaci nosného kmitočtu dat kvůli přivedení signálu v základním pásmu do vysílače, který moduluje signál v základním pásmu, aby vytvořil FM signál s požadovaným nosným kmitočtem. Rozdíly mezi požadovaným FM nosným kmitočtem a kmitočtem používaným k modulaci signálu v základním pásmu mohou v systémech přijímače vytvářet chyby. DSP kompenzuje takové rozdíly v kmitočtech použitím kompenzační hodnoty pro vysílání a jejím aplikováním na každý zakódovaný vzorek signálu.
Je předmětem tohoto vynálezu zajistit FM komunikaci, které je méně náchylná k chybám.
Je dalším předmětem tohoto vynálezu zajistit FM komunikaci, která snižuje počet opakovaných pokusů o přenos.
Je předmětem tohoto vynálezu zajistit FM komunikaci s vyšší propustností.
Je dalším předmětem tohoto vynálezu zajistit kompenzaci chyby nosného kmitočtu, která umožňuje sestrojování fl·
I · · « • « • · • · »··· ··· I fl* flfl k flfl radiových systémů s nižšími náklady.
Je dalším předmětem tohoto vynálezu zajistit FM komunikaci s minimálním vlivem na časvý průběh komunikace.
Dalším předmětem tohoto vynálezu je zajistit kompenzaci chyby nosného kmitočtu s nižší závislostí na mechanismu automatické korekce kmitočtu.
'Dalším předmětem tohoto vynálezu je zajistit kompenzaci chyby nosného kmitočtu s nižší závislostí na mechanismu automatické korekce kmitočtu tak, aby data na začátku rámce byla přijata s méně chybami.
Dalším předmětem tohoto vynálezu je zajistit kompenzaci chyby nosného kmitočtu, která umožňuje výrobu FM rádio datových modemů ve velkém množství s levnými součástkami, které mají vyšší tolerance.
Přehled obrázků na výkresech
Vynález bude blíže vysvětlen prostřednictvím konkrétních příkladů provedení znázorněných na výkresech, na kterých představuje obr.l počítačový systém s rádio datovým modemem zajišťujícím kompenzaci vysílacího a přijímacího nosného kmitočtu.
Obr. 2 kompenzace chyby nosného kmitočtu při příjmu FM rádio signálu.
• 0 • 0 ·
00·· 1
Obr. 3 kompenzace chyby nosného kmitočtu při vysílání FM rádio signálu.
Obr. 4 podrobnější zobrazení zpracování digitálního signálu v generickém DSP.
Obr. 5
FM rádio datový modem, který zajišťuje kompenzaci chyby nosného kmitočtu při příjmu a vysílání FM rádio signálů.
Obr. 6 způsob přijímání FM signálů podle tohoto vynálezu.
Obr. 7 způsob vysílání FM signálů podle tohoto vynálezu.
Obr. 8 konfigurace pro zjištování a ukládání kompenzačních hodnot pro FM rádio.
Obr. 9 chyba kmitočtu krystalu lokálního oscilátoru.
Obr.10 vztah mezi posunem signálu v základním pásmu a nosným kmitočtem.
Příklady provedeni vynálezu
Přehled systému hostitelského zařízení 100 a bezdrátového modemu 101 je zobrazen na obr. 1A. Bezdrátový modem 101 je podobný modemu připojenému vedením v tom, že umožňuje počítači nebo jinému zařízení posílat data do vnějších zdrojů a přijímat data z vnějších zdrojů. Hostitelské zařízení 100 může být počítač jako například « · · · · « · · ·· *« (PDA), PC, zařízení ve může být manipulace může také kmitočtový laptop, palm top, osobní digitální diář mainframe, základní stanice, přepínač, nebo jiné kterém běží program. Bezdrátový modem 101 nainstalován jako karta nebo štěrbina jako je například PCMCIA štěrbina, nebo může být zabalen v samostatném krytu. Tento vynález zajišťuje kompenzaci kmitočtu nosného kmitočtu používaného v bezdrátové komunikaci. Kompenzace kmitočtu se může aplikovat pokud rádio modem vysílá a/nebo přijímá signály. Tento vynález lze použít u libovolného FM rádio systému včetně, avšak nikoli pouze u: Cellular Digital Packet Data (CDPD), AMPS data, cellular data, protokolu Rádio Data Link Access Protocol (RDLAP) a Motorola Data Communication (MDC).
V upřednostňovaném provedení se rádio modem skládá ze tří hlavních částí: mikroprocesoru 103, procesoru digitálního signálu (DSP) 105 a rádia 107 obsahujícího anténu. Mikroprocesor 103 obsahuje paměť (tj . v upřednostňovaném provedení statickou paměť s přímým přístupem RAM (SRAM) a/nebo rychle mazatelnou paměť a/nebo DRAM) a spojené obvody jsou zodpovědné za vytvoření rozhraní s hostitelským počítačem 100 nebo jiným zařízením, které chce posílat a přijímat data. Může zajišťovat jiné funkce jako například zachycování ve vyrovnávací paměti; funkce pro správu modemu; nastavení a zavedení systému nebo spuštění DSP; nastavení rádia a zavedení nebo spuštění; správu se zprávami a správu protokolů. Mikroprocesor řídit přiřazování kanálů a kmitočtů a řídit syntetizátor nebo generátor kmitočtů, který využívá krystal k vytváření signálů na kmitočtech nezbytných k modulaci a demodulaci VF signálů. Mikroprocesor může také zajišťovat další vrstvy ze svazku protokolů, jako například vrstvu CDPD MAC (řízení přístupu k médiu) a obslužnou
podvrstvu RD-LAP. Rozhraní mikroprocesoru umožňuje modemu přijímat data a příkazy z hostitelského zařízení a přivádět data a stavové informace do hostitelského zařízení.
DSP 105 zajišťuje vysílací funkce včetně zakódování a kompenzace nosného kmitočtu vysílaných signálů. DSP 105 zajišťuje přijímací funkce včetně dekódování a kompenzace nosného kmitočtu přijímaných signálů. V upřednostňovaném provedení zajišťuje DSP 105 zpracování, které umožňuje • kompenzaci nosného kmitočtu vysílaných signálů a přijímaných signálů. Funkce DSP jsou jedna nebo více instrukcí, které DSP provádí na datech nebo datových proudech v DSP koloně. Tyto instrukce se mohou získat z paměti spojené s DSP nebo z paměti spojené s rádio modemem. Mikroprocesor může napomáhat zavádět DSP instrukce z energeticky nezávislé paměti do energeticky závislé paměti nebo DSP paměti a může dokonce zavést instrukce z hostitelského zařízení. DSP instrukce mohou být tudíž přivedeny libovolným médiem pro přenos softwarových instrukcí. DSP instrukce mohou být uloženy v energeticky nezávislé paměti na desce rádio modemu, v DSP nebo v paměťových zařízeních jako například ROM, EEPROM, rychle mazatelné paměti nebo v libovolném jiném paměťovém zařízení přístupném z DSP. Funkce DSP 105 jsou podrobněji popsány níže.
V upřednostňovaném provedení se rádio 107 skládá z vysílače pro modulaci signálů a přijímače pro demodulaci signálů. Vysílač a přijímač mohou sdílet společnou anténu 109 přes anténní přepínač. Vysílač je zodpovědný za generování FM signálu na nosném kmitočtu s použitím signálu v základním pásmu a signálu lokálního oscilátoru (tj . za modulaci nosného kmitočtu podle signálu v základním pásmu). Přijímač je zodpovědný za vytvoření signálu v základním ·« pásmu z FM signálu s použitím signálu lokálního oscilátoru (tj. za demodulaci FM signálu s použitím měnícího se nosného kmitočtu kvůli vytvoření signálu v základním pásmu). Rádio 107 nebo komunikační obvody zajišťují fyzický přístup k síti nebo ke spojení (tj. k bezdrátové síti nebo k celulární síti podle upřednostňovaného provedení). Rádio 107 může mít svou vlastní baterii, jak je běžné u celulárních modemů. Anténa se používá k vysílání a přijímání elektromagnetických komunikačních signálů vzhledem k rozhraní okolního vzduchu. Vysílač a přijímač jsou podrobněji popsány níže.
V upřednostňovaném provedení zapadá rádio modem do PCMCIA štěrbiny hostitelského zařízení. Obr. 5 znázorňuje bezdrátový modem s PCMCIA konektorem a logikou rozhraní PCMCIA, která vybavuje modem vnějším rozhraním. Vně PCMCIA karty mohou být umístěny různé součásti modemu (tj., baterie, anténa, rádio). Jak u přijímače, tak u vysílače je na obr. 2 a obr. 3 zobrazen signál lokálního oscilátoru s vyznačeným kmitočtem. Je však potřeba vzít na vědomí, že signálový krystal lze využít k vytváření lokálního signálu oscilátoru pro více kmitočtů a kanálů jak je zobrazeno na obr. 5. Také je potřeba vzít na vědomí, že přestože tento vynález je znázorněn pouze s jedním VF stavem, lze použít více stavů, jak je běžné například u superheterodynních přijímačů. IF stavy, filtry a zesilovače tudíž nejsou zobrazeny, ani popsány.
Kmitočtová modulace (FM) mění nosný kmitočet, nebo mezilehlý kmitočet pokud jsou kanály multiplexovány, ve vzájemném poměru k průměrné hodnotě signálu v základním pásmu. U FM modulace se nosný kmitočet moduluje signálem v základním pásmu. Většina bezdrátových modemů využívá krystalem řízených oscilátorů ke generování lokálního • 4
- 10 ·· · * <
> · ♦· ··* · • · I ·· ·· a
ze mezi oscilačního kmitočtu, který se používá k vysílání přijímání datových signálů do vzduchového rozhraní a vzduchového rozhraní anténou. Kvůli rozdílům součástkami s krystalem obvykle existuje odchylka kmitočtu spojená s určitými součástkami oscilátoru s krystalem. Jak je zobrazeno na obr. 9, má daná krystalová součástka odchylku v kmitočtu zobrazenou jako Ac. Krystalové součástky se mohou použít ke generování signálů na mnoha kmitočtech. Jeden krystal lze tudíž použít k podpoře více signálů lokálního oscilátoru na různých kmitočtech. Aby se minimalizovala odchylka kmitočtu, jsou obvody sestrojovány s laditelnými součástmi, takže obvody lze kvůli minimalizaci odchylky kmitočtu manuálně ladit. To se provádí u hromadně vyráběných FM rádio součástek, kde je odchylka kmitočtu různá pro každý krystal v každém zařízení. Náklady na krystalové součásti jsou přímo závislé na rozsahu odchylky (tj. velikosti Ac). Čím nižší je Ac, tím vyšší jsou náklady. Kromě nákladů na krystalové součásti a na proces kroucení, který je náročný na pracovní síly, je třeba přidat náklady na laditelné součásti.
Kompenzace nosného kmitočtu u přijatých signálů
Tento vynález zajišťuje kompenzaci libovolného rozdílu mezi kmitočtem používaným k modulaci a kmitočtem požívaným k demodulaci FM signálu. Je tudíž zajištěna kompenzace rozdílu mezi nosným kmitočtem přijatého FM signálu a kmitočtem lokálního oscilátoru bezdrátového modemu. Obr. 2 znázorňuje cestu signálu pro příjem FM signálů. FM signál je přijat z antény 109 a přijatý FM signál je přiveden do přijímače 201. Přijímač 201 převezme FM signál na kmitočtu nosné a z něj vystupuje signál v základním pásmu. Tento signál v základním pásmu je pak zpracován DSP 105, aby se vytvořil datový ·· ·· < · * proud, který mikroprocesor 103 přivede do hostitelského zařízení. Přijímač 201 převezme FM signál na kmitočtu nosné a z něj vystupuje signál v základním pásmu. To je znázorněno na obr. 2 s použitím směšovače a lokálního oscilátoru s vynecháním všech zesilovačů a filtrů kvůli srozumitelnosti. Je třeba vzít na vědomí, že k vytvoření signálu v základním pásmu z přijatého FM modulovaného signálu lze použít jiné techniky. Lze tudíž použít vícestupňový směšovač se zpracováním pomocí mezilehlého kmitočtu (IF), který může vytvořit jeden nebo více signálů v základním pásmu. Stupeň IF, zesilovače a filtry jsou kvůli srozumitelnosti vynechány.
Povšimněte si, že při příjmu FM signálu s nosným kmitočtem vytváří rozdíl mezi FM nosným kmitočtem a kmitočtem lokálního oscilátoru napětí, které je úměrné rozdílu mezi těmito dvěma kmitočty. Demodulování FM signálu obnoví signál v základním pásmu z měnícího se nosného kmitočtu FM signálu. To je FM modulace. Pokud však není kmitočet přijímajícího lokálního oscilátoru (tj. kmitočet používaný k demodulaci) stejný jako kmitočet používaný vysílajícím lokálním oscilátorem (tj. kmitočet používaný k modulaci), nastane nezamýšlený rozdíl nebo posun signálu v základním pásmu, který je úměrný rozdílu kmitočtů lokálního oscilátoru vysílače a lokálního oscilátoru přijímače. To je znázorněno na obr. 10. Za předpokladu že FM signál má nosný kmitočet fc (tj . generovaný lokálním oscilátorem vysílače na fc)t pak může být v závislosti na kmitočtu lokálního oscilátoru přijímače signál v základním pásmu generovaný FM přijímačem posunut (tj . mít nezamýšlenu stejnosměrnou odchylku) . Jak je zobrazeno na obr. 10, pokud Ílo-Íc pak se generuje signál C v základním pásmu. Pokud fL0=fc+ůc/2ř pak se signál v základním pásmu posune jak je zobrazeno v A. Pokud
4» 44 «4 « * · 4· ··· 4 a
4 a
44 • 4
- 12 fi,o=fc-ůc/2ř pak se signál v základním pásmu posune jak je zobrazeno v B. Rozdíly v kmitočtech mezi signálem lokálního oscilátoru vysílače a signálem lokálního oscilátoru přijímače vytváří trvalou stejnosměrnou odchylku signálu v základním pásmu (tj. posouvá signál v základním pásmu).
Tento vynález kompenzuje takové posuny. V upřednostňovaném provedení je toho dosaženo v DSP použitím kompenzační hodnoty pro příjem. DSP zajišťuje úpravu chyby v kmitočtu mezi kmitočtem nosné a kmitočtem lokálního oscilátoru přijímače. Kompenzační hodnota pro příjem může být uložena v DSP nebo v paměti spojené s DSP nebo v NVM paměti přístupné z DSP. Zjištění kompenzační hodnoty pro příjem je popsáno níže. Povšimněte si, že obr. 4 zobrazuje funkce DSP pro vysílání a příjem FM signálů s kompenzací nosného kmitočtu. Jak je zobrazeno na obr. 4, je sinál v základním pásmu z přijímače převeden na jeden nebo více digitálních vzorků A/D převodníkem 415. Digitální vzorky, které mohou mít libvolnou délku co do bitů, ale jsou typicky 8 nebo 16 bitové, jsou pak upraveny o kompenzační hodnotu pro příjem. Kompenzační hodnota pro příjem se může přičítat nebo odečítat od hodnoty každého vzorku v závislosti na vlastnostech krystalu použitého v bezdrátovém modemu. Povšimněte si, že k úpravě lze použít libovolnou formu binární aritmetiky. Tuto úpravu lze považovat za posun signálu v základním pásmu do požadovaného rozmezí (tj . C na obr. 10) bez ohledu na jakékoli rozdíly mezi kmitočtem lokálního oscilátoru používaným k demodulaci přijatého FM signálu a kmitočtem lokálního oscilátoru používaného k modulaci FM signálu. Kompenzované digitální vzorky jsou pak dekódovány s použitím standardních funkcí pro dekódování jak je ukázáno u dekodéru 419 na obr. 4. Symbolové hodiny 421 a Získání Rx & Ustálený stav 423 spolupracují kvůli synchronizaci symbolových hodin zařízení se symbolovými hodinami základní stanice (vysílače). Stejnosměrný odhadce 425 sleduje přijímaný signál a průběžně zajišťuje průměrnou úroveň trvalé stejnosměrné odchylky. Z detektoru 429 vystupují digitální data, která jsou pak zpracovávána a jsou z nich odstraňovány veškeré chyby přenosu, korekce časných chyb, informace o zapouzdření, které byly přidány kvůli bezdrátovému přenosu. Data jsou pak mikroprocesorem přivedena do hostitelského zařízení.
Způsob přijímaní a zpracovávání FM signálu je zobrazen na obr. 6. FM signál, který má nosný kmitočet, je demodulován, aby vytvořil signál v základním pásmu s použitím signálu lokálního oscilátoru v kroku 601. V kroku 603, je signál v základním pásmu digitalizován nebo převeden na jeden nebo více digitálních vzorků. V kroku 605 je každý digitální vzorek upraven o kompenzační hodnotu pro příjem. A v kroku 607 je proud kompenzovaných digitálních vzorků dekódován a tvoří výstup proudu digitálních dat.
Kompenzace nosného kmitočtu u vysílaných signálů
Kompenzace nosného kmitočtu přijatých FM signálů byla popsána výše. Kompenzace nosného kmitočtu může být také opatřena u vysílaných FM signálů. Normálně je úroveň trvalé stejnosměrné odchylky signálu v základním pásmu, který je přiváděn do vysílače, ustálena na navržené hodnotě, nebo na požadované úrovni. Úroveň trvalé stejnosměrné odchylky lze však upravit v závislosti na rozdílu mezi kmitočtem lokálního oscilátoru a požadovaným nosným kmitočtem vysílaného FM signálu. Obr. 3 znázorňuje cestu signálu pro vysílání FM signálů FM rádio modemem podle tohoto vynálezu. Data, která se mají vyslat, jsou přivedena do bezdrátového φ φ φ φ
.. ί modemu z hostitelského zařízení do mikroprocesoru nebo mikrořadiče 103. Mikroprocesor 103 přivádí tato data do DSP 301. Mikroprocesor může zajišťovat funkce formátování zpráv a zapouzdřovací funkce. DSP 301 provádí kódování a funkci kompenzace nosného kmitočtu kvůli vytvoření analogového signálu v základním pásmu. Vysílač 303 moduluje nebo směšuje analogový signál v základním pásmu se signálem lokálního oscilátoru na kmitočtu lokálního oscilátoru, aby vytvořil FM signál na kmitočtu nosné, který je vyzařován anténou 109.
DSP 301 zajišťuje úpravu chyby kmitočtu mezi požadovaným nosným kmitočtem pro vysílání a kmitočtem lokálního oscilátoru. Kompenzační hodnota pro vysílání může být uložena v DSP nebo v paměti spojené s DSP nebo v NVM paměti přístupné z DSP nebo z mikrořadiče. Zjištění kompenzační hodnoty pro vysílání je popsáno níže. Jak je uvedeno výše, při vysílání FM signálu na nosném kmitočtu může jakýkoli rozdíl mezi právě vysílaným nosným FM kmitočtem a požadovaným FM kmitočtem kanálu v systému přijímače vytvořit napětí, které je úměrné rozdílu mezi těmito dvěma kmitočty. Pokud tudíž systém přijímače očekává nosný kmitočet na fc, ale vysílač vysílá na fc+ů nebo fc.A (tj . s použitím lokálního oscilátoru na těchto kmitočtech), vzniknou v přijímači chyby nebo ztráta chybového rozpětí. To může nastat i v případě, že přijímač používá kompenzaci chyby nosného kmitočtu, protože kompenzace příjmu začíná reagovat až po určité době, během které může dojít ke ztrátě dat.
Pokud však není kmitočet lokálního oscilátoru vysílače stejný jako požadovaný nosný kmitočet, pak se může hodnota trvalé stejnosměrné odchylky analogového signálu v základním pásmu upravit tak, aby se zajistilo vysílání na požadovaném » a · a · • a · *· a 9 aaa · · » · a * »· · a a a 4 kmitočtu. Posunutím signálu v základním pásmu poměrně k rozdílu mezi kmitočtem lokálního oscilátoru vysílače a požadovaným nosným kmitočtem se generuje FM signál na požadovaném nosném kmitočtu. To je znázorněno na obr. 10. Pokud tedy vysílač používá kmitočet lokálního oscilátoru rovný požadovanému kmitočtu vysílače, pak fLa=fc a signál v základním pásmu C se použije bez jakékoli kompenzace nebo posunu. Pokud vysílač používá kmitočet lokálního oscilátoru, který je vyšší, než požadovaný kmitočet vysílaného signálu, pak fLo=fc+ůc/2· V tomto případě je signál v základním pásmu posunut dolů jak je ukázáno v A, tím je snížena trvalá stejnosměrná odchylka signálu v základním pásmu a vytvořený FM signál má očekávaný nosný kmitočet. Pokud vysílač používá signál lokálního oscilátoru, který má kmitočet nižší, než je požadovaný vysílaný nosný kmitočet (tj . fLo=fc-ůc/2) , je signál v základním pásmu posunut nahoru jak je ukázáno v B a tudíž se zvýší trvalá stejnosměrná odchylka signálu v základním pásmu a vytvořený FM signál má očekávaný nosný kmitočet. Posun signálu v základním pásmu přičtením nebo odečtením trvalé stejnosměrné odchylky vytváří posun v kmitočtu vysílaného nosného kmitočtu.
V upřednostňovaném provedení je kompenzace nosného kmitočtu dosaženo v DSP použitím kompenzační hodnoty pro vysílání. Níže bude popsána kompenzační hodnota pro vysílání spolu s jednou technikou pro zjišťování kompenzační hodnoty pro vysílání. Jak je zobrazeno na obr. 4, jsou data pro vysílání přiváděna z mikroprocesoru do kódovacího zařízení 400. Kódovací zařízení, jak je zobrazeno na obr. 4, obsahuje zapouzdřovací jednotku 401, která přidává k datům záhlaví a cyklické kódy s redundancí (CRC). Je možné přidávat neměnné vzorky, například pro synchronizaci symbolů, nebo pro synchronizaci rámců, které napomáhají při dekódování • a ·· * · · *««· ···♦ přijímači. Do dat mohou být také začleněna data o stavu kanálu. Může být použita korekce 403 časných chyb (jako je například Reed Solomon) nebo mohou být do proudu dat/symbolů přidány jiné informace pro detekci a/nebo korekci chyb. V závislosti na požadovaném komunikačním protokolu lze použít mřížové nebo konvoluční kódování, popř. jiná kódovací schémata. Digitální filtr 405 je aplikován na proud dat/symbolů, aby se vytvořil požadovaný tvar vlny. Digitální vzorky, které mohou mít libovolnou délku co do bitů, ale které jsou typicky 8 nebo 16 bitové, jsou pak v kompenzátoru 409 upraveny o kompenzační hodnotu pro vysílání. Kompenzační hodnota pro vysílání se může přičítat nebo odečítat od hodnoty každého vzorku v závislosti na vlastnostech krystalu použitého v bezdrátovém modemu. Povšimněte si, že k úpravě lze použít libovolnou formu binární aritmetiky. Tuto úpravu lze považovat za posun signálu v základním pásmu do požadovaného rozmezí v závislostí na rozdílu mezi kmitočtem lokálního oscilátoru a požadovaným nosným kmitočtem vysílače. Digitální vzorky jsou přiváděny do D/A převodníku 411. Kompenzované digitální vzorky jsou pak převedeny na analogový signál v základním pásmu, který má příslušnou úroveň trvalé stejnosměrné odchylky, aby se vytvořil požadovaný nosný kmitočet pro vysílání. Signál v základním pásmu se pak moduluje vysílačem pomocí signálu lokálního oscilátoru, aby se vytvořil FM signál na požadovaném nosném kmitočtu, který je vyzařován anténou.
Způsob vysílání FM signálu je zobrazen na obr. 7. Data, která se mají vysílat, jsou přiváděna v kroku 701. Data jsou zakódována v kroku 703 a vytvoří vzorky signálu. Jednotlivé vzorky jsou kompenzovány v kroku 705 o kompenzační hodnotu pro vysílání. V kroku 707 jsou vzorky převedeny na analogový signál v základním pásmu. Signál v základním pásmu se pak používá k modulaci signálu lokálního oscilátoru v kroku 709 a FM signál se vysílá v kroku 711.
Činnost vysílače
Tento vynález se může používat ke kompenzaci rozdílů v nosných kmitočtech při příjmu nebo vysílání FM signálů jak bylo popsáno výše. Je třeba vzít na vědomí, že tento vynález se může použít v kompenzaci nosného bezdrátovém modemu, který zajišťuje kmitočtu při vysílání a příjmu FM signálů. DSP, který obojí provádí, je popsán na obr. 4. Anténa může být sdílená s použitím anténního přepínače nebo mhou vysílač a přijímač používat oddělené antény. Povšimněte si, že v upřednostňovaném provedení je zajištěna kompenzace nosného kmitočtu jak pro vysílané, tak pro přijímané signály. Kompenzační hodnoty nosného kmitočtu (tj. kompenzační hodnota pro příjem a kompenzační hodnota pro vysílání) jsou v upřednostňovaném provedení rozdílné.
Zjišťování kompenzační hodnoty
Použití kompenzačních hodnot pro příjem a vysílání FM komunikačních signálů bylo popsáno výše. Jedna technika pro zjišťování těchto hodnot a ukládání těchto hodnot do bezdrátového modemu je popsána zde.
Obr. 8 znázorňuje zkušební nastavení pro zjištění kompenzačních hodnot a uložení kompenzačních hodnot do rádio modemu. Testovací prostředí se skládá z přijímače/vysílače 801 a zkušebního zařízení 805, které je v upřednostňovaném provedení náležitě vybavené PC. Zkušební zařízení 805 může zapisovat informace do paměti nebo do bezdrátového modemu a číst informace z paměti nebo z bezdrátového modemu a může
0 · · ’ • * · · ·
0 1 posílat a přijímat data jako hostitelské zařízení. Jak je zobrazeno, lze zkušební zařízení 805 také použít k regulaci přijímače/vysílače 801. Přijímač/vysílač 801 se používá ke generování FM signálů pro testované zařízeni (DUT) 803 a k přijímání FM rádio signálů z DUT 803
Ke zjištění toho, jaká kompenzační hodnota pro vysílání se má použít když DUT vysílá FM signály, lze použít následující postup:
1) Zkušební zařízení vydá pokyn DUT k vyslání zkušebního signálu;
2) Zkušební přijímač změří kmitočet nosné DUT.
3) Zkušební zařízení bude měnit kompenzační hodnotu pro vysílání v DSP DUT dokud zkušební přijímač nedetekuje (nebo neudá zkušebnímu zařízení nebo nezjistí) že je kmitočet vysílače správný.
4) Zkušební zařízení pak uloží kompenzační hodnotu pro vysílání do energeticky nezávislé paměti DUT.
Ke zjištění toho, jaká kompenzační hodnota pro přijímání se má použít když DUT přijímá FM signály, lze použít následující postup:
1) Zkušební vysílač generuje FM signál na zkušebním nosném kmitočtu;
2) Zkušební zařízení přečte korekční hodnotu ze stejnosměrného odhadce v DSP v DUT.
3) Zkušební zařízení bude měnit kompenzační hodnotu pro příjem v DSP DUT, dokud nebude přečtená korekční hodnota nulová.
4} Zkušební zařízení pak uloží kompenzační hodnotu pro příjem do energeticky nezávislé paměti DUT.
Jak je vidět, výše uvedené postupy zjišťování kalibrace a kompenzace lze s výhodou použít na rádio modemy při jejich výrobě. Po zjištění chyby v kmitočtu lze zjistit kompenzační hodnotu a uložit jí pro přístup z DSP. Kompenzační hodnotu {tj . úroveň trvalé stejnosměrné odchylky) lze zjistit pro každou vyrobenou jednotku. Kompenzační hodnota se pak použije ke kompenzaci chyby nebo trvalé odchylky v nosném kmitočtu každého rádia. Tento vynález tudíž zajišťuje rádio modem s nižším kolísáním nosného kmitočtu. Navíc, protože lze kompenzace chyby kmitočtu dosáhnout tímto způsobem se součástkami oscilátoru, které pracují v širším kmitočtovém rozsahu, lze použít levnější součástky oscilátoru. Tato technika umožňuje výrobu přesnějších výrobků ve velkém množství, při specifikaci méně přesných a levnějších součástek krystalových oscilátorů. Dále odstraňuje různost nosného kmitočtu ve zdroji nosného kmitočtu (tj . ve vysílači) nebo v cíli (tj . v přijímači) nebo v obou (ve vysílači a v přijímači). V důsledku vysílání na správném kmitočtu existuje menší závislost na mechanismu automatické korekce kmitočtu v přijímači a data na začátku vysílaného rámce jsou přijímána s méně chybami. Jako u kompenzace přijatého signálu pro libovolnou chybu nosného kmitočtu zde existuje menší závislost na mechanismu automatické korekce kmitočtu v přijímači a data na začátku vysílaného rámce jsou přijímána s méně chybami.
fl*
Zatímco vynález zde byl podrobně popsán podle jeho jistých upřednostňovaných provedení, odborníci v něm mohou provádět úpravy a změny. Přiložené patentové nároky tudíž mají překrýt všechny takové úpravy a změny, které vyhovují opravdovému duchu a rozsahu vynálezu.
Zastupuje:
Dr. Petr Kalenský v.r.
JUDr. Petr Kalenský advokát
120 00 Praha 2, Hálkova 2 to *

Claims (15)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Datový rádio modem, vyznačující se tím, že obsahuj e:
    procesor digitálního signálu, do kterého vstupuje digitální proud, který kóduje digitální vstupní proud, aby vytvořil proud digitálních vzorků, přičemž kompenzuje každý digitální vzorek o kompenzační hodnotu pro vysílání, převádí proud digitálních vzorků na analogový signál v základním pásmu;
    lokální oscilátor generující kmitočet lokálního oscilátoru; a vysílač pro modulaci kmitočtu lokálního oscilátoru s analogovým signálem v základním pásmu kvůli zajištění FM signálu, kde kompenzace zajišťovaná procesorem digitálního signálu provádí kompenzaci rozdílu mezi kmitočtem lokálního oscilátoru a nosným kmitočtem.
  2. 2. Rádio modem podle nároku 1, , vyznačující se tím, že FM signál je vysílán v přiřazeném kanálu s přiřazeným rozsahem přenosového kmitočtu.
  3. 3. Rádio modem podle nároku 1, , vyznačující se tím, že FM signál je vyzařován anténou připojenou k vysílači
  4. 4. Rádio modem podle nároku 1, , vyznačující se tím, že kmitočet lokálního oscilátoru je zajištěn programovatelným kmitočtovým syntetizátorem, který používá krystal k vytvoření mnoha kmitočtů.
    27 76 327
  5. 5. Rádio modem podle nároku 1, vyznačující se tím, že kódování digitálního vstupního proudu obsahuje zapouzdřovací jednotku, korekci časné chyby a filtrování.
  6. 6. Rádio modem podle nároku 1, vyznačující se tím, že dále obsahuje mikroprocesor připojený k procesoru digitálního signálu, přičemž mikroprocesor přivádí proud digitálních dat do procesoru digitálního signálu.
    '
  7. 7. Rádio modem podle nároku 6, vyznačující se tím, že mikroprocesor zajišťuje rozhraní z rádio modemu do vnějšího zařízení.
  8. 8. Rádio modem podle nároku 6, vyznačující se tím, že mikroprocesor zajišťuje PCMCIA rozhraní.
  9. 9. Rádio modem podle nároku 1, , vyznačující se tím, že lokální oscilátor používá krystal.
  10. 10. Rádio modem podle nároku 1, vyznačující se tím, že dále obsahuje:
    přijímač pro demodulaci přijatého FM signálu z antény, přičemž přijímač vytváří přijatý analogový signál v základním pásmu s použitím lokálního oscilátoru přijímače generujícího kmitočet lokálního oscilátoru přijímače kvůli zajištění analogového signálu přijímače v základním pásmu, kde procesor digitálního signálu převádí analogový signál v základním pásmu na proud digitálních vzorků a dekóduje proud digitálních vzorků, aby vytvořil proud přijatých digitálních dat.
  11. 11. Rádio modem podle nároku 10, , vyznačující tím, že anténa je multiplexovaná mezi přijímačem a f»3SG.
    • ι ' · 4 9 · 'Tj
    94 *· • · · 4
    9 · vysílačem pomocí anténního přepínače.
  12. 12. Způsob vysílání, vyznačující se tím, že obsahuje kroky:
    zakódování proudu digitálních dat kvůli vytvoření proudu vzorků zakódovaných dat;
    kompenzace každého zakódovaného datového vzorku kompenzační hodnotou pro vysílání, kde kompenzační hodnota pro vysílání je úměrná rozdílu mezi kmitočtem lokálního oscilátoru a požadovaným nosným kmitočtem;
    převod kompenzovaného zakódovaného datového vzorku na analogový signál v základním pásmu;
    modulování analogového signálu v základním pásmu signálem lokálního oscilátoru na kmitočtu lokálního oscilátoru kvůli vytvoření kmitočtově modulovaného signálu;
    a vyslání kmitočtově modulovaného signálu.
  13. 13. Výrobek obsahující médium schopné používat DSP, vyznačující se tím, že má na médiu program čitelný DSP, kde program čitelný DSP, pokud je spuštěn v DSP, způsobí, že DSP provede:
    zakódování proudu digitálních dat kvůli vytvoření proudu zakódovaných datových vzorků;
    kompenzaci každého zakódovaného datového vzorku kompenzační hodnotou pro vysílání, kde kompenzační hodnota pro vysílání je v poměru k rozdílu mezi kmitočtem lokálního oscilátoru a požadovaným nosným kmitočtem; a převod kompenzovaného kódovaného datového vzorku na analogový signál v základním pásmu.
  14. 14. Rádio modem podle nároku 8, vyznačující se tím, že dále obsahuje:
    přijímač pro demodulaci přijatého FM signálu z antény, přičemž přijímač vytváří přijatý analogový signál v základním pásmu s použitím lokálního oscilátoru přijímače vytvářejícího kmitočet lokálního oscilátoru kvůli přijímače kvůli zajištění analogového signálu přijímače v základním pásmu, kde procesor digitálního signálu převádí analogový signál v základním pásmu na proud digitálních vzorků a dekóduje proud digitálních vzorků, aby vytvořil proud přijatých digitálních dat.
  15. 15. Rádio modem podle nároku 14, , vyznačující se tím, že anténa je multiplexovaná mezi přijímačem a vysílačem pomocí anténního přepínače.
    Zastupuj e: Dr. Petr « · · *
    Seznam vztahových značek
    100
    101
    103
    105
    107
    109
    201
    301
    303
    400
    401
    403
    405
    409
    411
    415
    419
    421
    423
    425
    429 '801
    803
    805
CZ983812A 1996-05-24 1997-05-05 Zařízení, způsob a výrobek pro kompenzaci kmitočtu nosné v FM radio vysílači CZ381298A3 (cs)

Applications Claiming Priority (2)

Application Number Priority Date Filing Date Title
US08/653,307 US5751114A (en) 1996-05-24 1996-05-24 Apparatus, method and article of manufacture for carrier frequency compensation in a FM radio transmitter
PCT/US1997/007538 WO1997044940A1 (en) 1996-05-24 1997-05-05 An apparatus, method and article of manufacture for carrier frequency compensation in an fm radio transmitter

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ381298A3 true CZ381298A3 (cs) 1999-08-11

Family

ID=24620331

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ983812A CZ381298A3 (cs) 1996-05-24 1997-05-05 Zařízení, způsob a výrobek pro kompenzaci kmitočtu nosné v FM radio vysílači

Country Status (13)

Country Link
US (1) US5751114A (cs)
EP (1) EP0901725B1 (cs)
JP (1) JP3393651B2 (cs)
KR (1) KR100295008B1 (cs)
CN (1) CN1157903C (cs)
BR (1) BR9709602A (cs)
CA (1) CA2248055C (cs)
CZ (1) CZ381298A3 (cs)
DE (1) DE69730708T2 (cs)
MY (1) MY116899A (cs)
PL (1) PL183141B1 (cs)
TW (1) TW327708B (cs)
WO (1) WO1997044940A1 (cs)

Families Citing this family (16)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
US6192087B1 (en) 1996-11-15 2001-02-20 Conexant Systems, Inc. Method and apparatus for spectral shaping in signal-point limited transmission systems
US6278744B1 (en) 1996-11-15 2001-08-21 Conexant Systems, Inc. System for controlling and shaping the spectrum and redundancy of signal-point limited transmission
US5890057A (en) * 1996-11-27 1999-03-30 Sierra Wireless, Inc. Modulation signal calibration between modem and radio using loopback
ES2142753B1 (es) * 1998-04-17 2000-11-16 Iglesias Angel Sa Transmisor de señales fsk
US7149242B1 (en) 2000-05-31 2006-12-12 Bitrage, Inc. Communications system for improving transmission rates and transmission distances of data signals across communications links
US20040151237A1 (en) * 2000-05-31 2004-08-05 Bitrage, Inc. Satellite communications system
US6823001B1 (en) 2000-05-31 2004-11-23 Bitrage, Inc. Dual stage communication processor
FI20001774A (fi) * 2000-08-10 2002-02-11 Nokia Networks Oy Lähetinvastaanottimen testaaminen
US6801581B1 (en) * 2000-09-13 2004-10-05 Intel Corporation DC offset cancellation
US6785342B1 (en) * 2000-11-06 2004-08-31 Wideband Semiconductors, Inc. Nonlinear pre-distortion modulator and long loop control
KR100429981B1 (ko) * 2001-12-26 2004-05-03 엘지전자 주식회사 Aqm의 에러보상장치 및 방법
US6968490B2 (en) * 2003-03-07 2005-11-22 Intel Corporation Techniques for automatic eye-degradation testing of a high-speed serial receiver
US9479203B2 (en) * 2011-04-14 2016-10-25 Mediatek Inc. Transceiver capable of IQ mismatch compensation on the fly and method thereof
CN104935539B (zh) * 2014-03-17 2019-02-05 深圳市中兴微电子技术有限公司 一种校准射频收发机的系统及方法
CN104651905B (zh) * 2015-01-28 2017-11-07 永保纳米科技(深圳)有限公司 一种阳极铝匀染缓染助剂及其操作液,和阳极铝匀染缓染处理工艺
US10727980B2 (en) * 2018-05-08 2020-07-28 Ibiquity Digital Corporation Lumb service modes for FM HD radio broadcasts

Family Cites Families (14)

* Cited by examiner, † Cited by third party
Publication number Priority date Publication date Assignee Title
JPS5826692B2 (ja) * 1975-11-20 1983-06-04 ソニー株式会社 センキヨクソウチ
JPS5811131B2 (ja) * 1975-11-22 1983-03-01 ソニー株式会社 センキヨクソウチ
CA1217233A (en) * 1982-12-29 1987-01-27 Susumu Sasaki Qam with dc bias in one channel
US4870699A (en) * 1986-03-26 1989-09-26 General Electric Company Method and apparatus for controlling the frequency of operation and at least one further variable operating parameter of a radio communications device
US4905305A (en) * 1986-03-26 1990-02-27 General Electric Company Method and apparatus for controlling the frequency of operation and at least one further variable operating parameter of a radio communications device
US4825448A (en) * 1986-08-07 1989-04-25 International Mobile Machines Corporation Subscriber unit for wireless digital telephone system
GB8830282D0 (en) * 1988-12-28 1989-02-22 Astec Int Ltd The setting of electronic circuits
FI83715C (fi) * 1989-09-25 1991-08-12 Nokia Mobile Phones Ltd Logikstyrd intrimning och kompensation av signalnivaoer och deviationer i en radiotelefon.
FI83718C (fi) * 1989-09-25 1991-08-12 Nokia Mobile Phones Ltd Foerfarande foer instaemning och kompensation av radiotelefonens nivaoindikator.
SE465494B (sv) * 1990-01-22 1991-09-16 Ericsson Telefon Ab L M Foerfarande att kompensera foer olineariteter i en slutfoerstaerkare
US5396251A (en) * 1992-12-15 1995-03-07 Texas Instruments Deutschland Gmbh Electronic transponder tuning procedure
US5550865A (en) * 1993-05-05 1996-08-27 National Semiconductor Corporation Frequency modulator for data transceiver
US5663989A (en) * 1993-10-28 1997-09-02 Plessey Semiconductors Limited Control arrangements for digital radio receivers
US5453748A (en) * 1993-11-15 1995-09-26 Westinghouse Norden Systems Method and apparatus for responding to an interrogation signal

Also Published As

Publication number Publication date
BR9709602A (pt) 1999-08-10
TW327708B (en) 1998-03-01
PL183141B1 (pl) 2002-05-31
MY116899A (en) 2004-04-30
DE69730708T2 (de) 2005-09-22
EP0901725A1 (en) 1999-03-17
CN1220797A (zh) 1999-06-23
CA2248055A1 (en) 1997-11-27
PL329933A1 (en) 1999-04-26
JP3393651B2 (ja) 2003-04-07
CA2248055C (en) 2004-10-26
EP0901725B1 (en) 2004-09-15
WO1997044940A1 (en) 1997-11-27
JPH11510676A (ja) 1999-09-14
DE69730708D1 (de) 2004-10-21
US5751114A (en) 1998-05-12
CN1157903C (zh) 2004-07-14
KR20000015961A (ko) 2000-03-25
KR100295008B1 (ko) 2001-08-07

Similar Documents

Publication Publication Date Title
CZ380998A3 (cs) Zařízení, způsob a výrobek pro kompenzaci kmitočtu nosné v FM radio přijímači
CZ381298A3 (cs) Zařízení, způsob a výrobek pro kompenzaci kmitočtu nosné v FM radio vysílači
HK1024365A1 (en) Phase-locked loop with continuously adjustable bandwith.
CA2248072C (en) An apparatus, method and article of manufacture for carrier frequency compensation in an fm radio
AU743975B2 (en) Radio communication device using quadrature modulation-demodulation circuit
EP0871289B1 (en) Automatic frequency control system and method using multiple threshold levels
US6684059B1 (en) Frequency generation in a wireless communication system
JP2770974B2 (ja) 無線通信装置およびその方法
EP1538799A3 (en) Phase-locked loop with continuously adjustable bandwidth
KR20020072528A (ko) 복조 비트율을 채용하는 근거리 발진기 주파수가 설정된송수신기

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic