CZ368799A3 - Textilní kordy pro pneumatiky a způsob jejich výroby - Google Patents

Textilní kordy pro pneumatiky a způsob jejich výroby Download PDF

Info

Publication number
CZ368799A3
CZ368799A3 CZ19993687A CZ368799A CZ368799A3 CZ 368799 A3 CZ368799 A3 CZ 368799A3 CZ 19993687 A CZ19993687 A CZ 19993687A CZ 368799 A CZ368799 A CZ 368799A CZ 368799 A3 CZ368799 A3 CZ 368799A3
Authority
CZ
Czechia
Prior art keywords
cord
cords
textile
textile material
tire
Prior art date
Application number
CZ19993687A
Other languages
English (en)
Inventor
Rene Francois Reuter
Original Assignee
The Goodyear Tire And Rubber Company
Priority date (The priority date is an assumption and is not a legal conclusion. Google has not performed a legal analysis and makes no representation as to the accuracy of the date listed.)
Filing date
Publication date
Application filed by The Goodyear Tire And Rubber Company filed Critical The Goodyear Tire And Rubber Company
Priority to CZ19993687A priority Critical patent/CZ368799A3/cs
Publication of CZ368799A3 publication Critical patent/CZ368799A3/cs

Links

Landscapes

  • Treatments For Attaching Organic Compounds To Fibrous Goods (AREA)
  • Yarns And Mechanical Finishing Of Yarns Or Ropes (AREA)
  • Tires In General (AREA)

Abstract

Speciální kordy z textilního materiálujsou použity pro vyztužení částí pneumatiky. Kord (20), zahrnuje alespoňjednu přízi tvořenou vlákny a má první část, přiléhající kjeho vnějšímu obvodovému povrchu (23), a druhou radiální středovou vnitřní část (22) přiléhající kjehojádru, přičemž tato druhá částje tvořena vlákny (21), kterájsou zhuštěna a popřípadě stavena dohromady a první částje tvořena diskrétními vlákny (21). Součást řešení tvoří rovněž způsob výroby takového kordu a pneumatika, kterátakový kord obsahuje.

Description

Textilní kordy pro pneumatiky a způsob jejich výroby
Oblast techniky
Předkládaný vynález se týká obecně textilních kordů a zejména kordů pro výztužné pásy, překrývací vložky, patkové části a kostry pneumatik. Předkládaný vynález rovněž popisuje způsob výroby takovýchto kordů a pneumatiku obsahující takovéto kordy.
Dosavadní stav techniky
Vyztužovací kordy v současnosti používané v pneumatikách jsou sestaveny z jedné nebo několika přízí, které jsou tvořeny vlákny textilního materiálu, jako je nylon, polyester a umělé hedvábí, přičemž taková výztuž má lineární měrnou hmotnost od 1000 do 9000 deníer. Příze a kordy jsou případně zkrouceny od přibližně β TPI do přibližně 12 TPI. Takové multifilové kordy je možné levně vyrábět a snadno upravovat. Nevýhody těchto kordů spočívají v tom, že jsou měkké, mají nízkou houževnatost a historicky byly vyvinuty pro optimalizaci únavové odolnosti proti prolamování kostry v pneumatikách s předpjatými vložkami.
V oboru výroby pneumatik je rovněž známo používat polyamidové monofily, jako je HYTEN®, nebo monofily z polyesteru, pro vyztužování komponentů pneumatiky, jako jsou patní pásky a vyztužovací odštěpky. Kordy z monofilu mohou mít výjimečnou houževnatost, která zajišťuje takové úrovně pevnosti, které nemohou být dosaženy prostřednictvím srovnatelných kroucených kordů. Naneštěstí jsou tyto kordy drahé a mohou mít za následek problémy při sestavování pneumatiky v důsledku jejich vysoké tuhosti. Navíc takovéto kordy nabízejí omezený povrch pro spojení s pryží.
Cílem předkládaného vynálezu je vytvořit kord kombinující výhodné cenové vlastnosti vláknových kordů s výjimečnou tuhosti, odolnosti proti oděru a proniku monofilových kordů.
Dalším cílem předkládaného vynálezu je navrhnout výrobní způsob pro textilní kordy, který je srovnatelný se způsobem pro úpravu multifilových kordů.
Ještě dalším cílem předkládaného vynálezu je vytvořit kord s vysokou pevností v tahu, velkým modulem pružností, vysokou rozměrovou stabilitou a odolností proti oděru při současném udržení dostačující odolnosti proti prolamování.
Podstata vynálezu
Podle předkládaného vynálezu je tedy vytvořen textilní kord, pneumatika obsahující takovéto kordy a je také navržen způsob pro výrobu takovýchto kordů, přičemž znaky těchto vynálezů jsou uvedeny v připojených patentových nárocích.
Je tedy vytvořen kord z textilního materiálu pro vyztužení části pneumatiky;
přičemž tento kord zahrnuje alespoň jednu přízi zahrnující vlákna;
a přičemž tento kord má první část přiléhající k jeho vnějšímu obvodovému povrchu a druhou, radiální vnitřní část, a podstata vynálezu spočívá v tom, že druhá část je tvořena vlákny, která jsou zhuštěna a případně stavena dohromady, a první část je tvořena diskrétními vlákny.
Výhodně v průřezu kordu povrch druhé části je 20 % až 99 % povrchu průřezu kordu.
• · • · • « • ·
Výhodně v průřezu kordu povrch druhé části je 40 % až 80 % povrchu průřezu kordu.
Výhodně všechna vlákna a příze jsou ze stejného materiálu.
Výhodně kord zahrnuje 1 až 6 přízí z nylonu 66, z nichž každá má měrnou hmotnost 700 až 5000 denier.
Výhodně kord zahrnuje 2 až 4 příze z nylonu 66, z nichž každá má měrnou hmotnost 1000 až 2500 denier.
Dále je vytvořena pneumatika zahrnující alespoň jednu radiální vložku kostry, běhoun umístěný radiálně vně klenbové oblasti kostry a strukturu vyztužující klenbu, která je vložena mezi běhounovou část a klenbovou oblast kostry v obvodovém obklopujícím vztahu vzhledem ke kostře, přičemž struktura vyztužující klenbu zahrnuje pásovou sestavu mající alespoň první radiálně nejvnitřnější a druhou, radiálně nejvíce vnější pásovou vložku, kde každá z pásových vložek zahrnuje vyztužovací kordy procházející vzájemně k sobě paralelně v každí pásové vložce, a překryvnou strukturu mající šířku srovnatelnou se šířkou běhounu, přičemž podstata vynálezu spočívá v tom, že alespoň jeden z komponentů pneumatiky je vyztužen kordy z textilního materiálu podle výše uvedeného popisu.
Výhodně pneumatika zahrnuje alespoň tři pásové vložky a překryvnou strukturu tvořenou vložkou vyztuženou kordy podle nároku 1, přičemž uvedené kordy svírají s ekvatoriální rovinou pneumatiky úhel 0° až 45°.
Výhodně jsou uvedené kordy z nylonu 66 a zahrnují 3 krát přízi s měrnou hmotností 1890 denier, zkroucenou na 3 • · ·· ·«·· ··
TPI, přičemž v průřezu kordu je povrch druhé části 50 % až 99 % průřezu kordu.
Dále je navržen způsob výroby vložky ze složeného materiálu, přičemž podstata vynálezu spočívá v tom, že zahrnuje následující kroky:
(a) přípravy vláknového, textilního, tkaninového materiálu s osnovními kordy a útkovými kordy, přičemž osnovní kordy mají zkroucení 1,5 až 12 TPI;
(b) odvíjení role vláknového textilního materiálu z odvíj ečky;
(c) napouštění textilního materiálu alespoň jedním adhezivním materiálem;
(d) předsušení vložky pro získání suché, potažené vložky z textilního materiálu;
(e) tažení vložky skrz vysokoteplotní pec, přičemž teplota této pece je alespoň stejná jako teplota tavení alespoň části textilního materiálu zahrnutého v osnovních kordech; a (f) navíjení vložky upraveného textilního materiálu na roli.
Výhodně osnovní kordy mají zkroucení 2 až 5 TPI.
Výhodně je teplota vysokoteplotní pece 10°C až 50°C nad teplotou tavení alespoň části osnovních kordů textilní vložky.
Výhodně je teplota vysokoteplotní pece 10°C až 30°C nad teplotou tavení alespoň části osnovních kordů textilní vložky.
Výhodně osnovní kordy vložky zahrnují nylon 66, teplota pece je přibližně 270°C a vložka je vystavena této teplotě po dobu od 40 do 100 sekund.
Výhodně způsob podle vynálezu dále zahrnuje kroky:
(f) napuštění textilního materiálu poté, co opustil vysokoteplotní pec, alespoň druhým adhezivním materiálem;
(g) předsušení vložky pro získání suché, potažené vložky z textilního materiálu;
(h) tažení vložky skrz druhou vysokoteplotní pec, přičemž teplota této pece je pod teplotou tavení jakéhokoliv textilního materiálu zahrnutého ve vložce; a (i) navíjení vložky z upraveného textilního materiálu na rolí.
Výhodně je teplota druhé vysokoteplotní pece 10°C až 30°C pod teplotou tavení jakéhokoliv textilního materiálu zahrnutého ve vložce.
Je rovněž navržen způsob výroby vložky ze složeného materiálu, který zahrnuje následující kroky:
(a) přípravy vláknového, textilního, tkaninového materiálu s osnovními kordy a útkovými kordy, přičemž osnovní kordy mají zkroucení 1,5 až 12 TPI;
(b) odvíjení role vláknového textilního materiálu z odvíj ečky;
(c) tažení vložky skrz první vysokoteplotní pec, přičemž teplota této pece je alespoň stejná jako teplota tavení alespoň části textilního materiálu zahrnutého v osnovních kordech;
(d) napouštění textilního materiálu poté, co opustil vysokoteplotní pec, alespoň jedním adhezivním materiálem;;
(g) předsušení vložky pro získání suché, potažené
vložky z textilního materiálu;
(h) tažení vložky skrz druhou vysokoteplotní pec, přičemž teplota této pece je pod teplotou tavení jakéhokoliv textilního materiálu zahrnutého ve vložce; a (i) navíjení vložky z upraveného textilního materiálu na roli.
Výhodně je teplota první vysokoteplotní pece 10°C až 30°C nad teplotou tavení alespoň části osnovních kordů textilní vložky.
Výhodně je teplota druhého vysokoteplotní pece mezi 10°C až 30°C pod teplotou tavení jakéhokoliv textilního materiálu zahrnutého ve vložce.
Výhodně osnovní kordy vložky zahrnují nylon 66, teplota pece je přibližně 270°C a vložka je vystavena této teplotě po dobu mezi 40 a 90 sekundami.
Textilní multifilové pneumatikové kordy jsou zpracovávány pří teplotách ležících v rozsahu mezi 15 a 30 stupni celsia pod teplotou tavení vláken tvořících kord tak, aby byly vytvořeny pružné kordy. Podle předkládaného vynálezu je tato teplota volena tak, aby se stavily části vláken dohromady pro vytvoření tuhého kordu s vysokým zhutněním, takže tento kord vykazuje určité vlastnosti podobné vlastnostem běžných multifilových kordů. Standardní jednotka používaná pro úpravu textilních kordů nebo rolí textilního tkaninového materiálu vyžaduje pouze nepatrné úpravy svých provozních parametrů, aby bylo možné realizovat předkládaný vynález.
Určitá výhodná provedení předkládaného vynálezu budou v následujícím popisu popsána ve spojení s odkazy na • ·
připojené výkresy. Tato provedení jsou popsána ve spojení s použitím nylonových kordů, jak je níže definováno, a jsou určena pouze jako ilustrativní a mohou být modifikována množstvím různých způsobů zcela v rozsahu vynálezu, který je definován obsahem patentových nároků uvedených níže.
Přehled obrázků na výkresech
Obr.l je pohled v řezu na jedno provedení pneumatiky vyrobené podle předkládaného vynálezu;
Obr.la je pohled v řezu na jedno alternativní provedení pneumatiky vyrobené podle předkládaného vynálezu;
Obr. 2 znázorňuje 80 krát zvětšený průřez kordem obsahujícím jednu přízi upravenou podle předkládaného vynálezu;
Obr.2a znázorňuje 400 krát zvětšený průřez kordem obsahujícím jednu přízí upravenou podle předkládaného vynálezu;
Obr. 3 znázorňuje 80 krát zvětšený průřez kordem obsahujícím dvě příze upravené podle předkládaného vynálezu;
Obr.3a znázorňuje 400 krát zvětšený průřez kordem obsahujícím dvě příze upravené podle předkládaného vynálezu;
Obr. 4 znázorňuje 80 krát zvětšený průřez kordem obsahujícím tři příze upravené podle předkládaného vynálezu;
« · > « • · • to • · • · · to • · · * ··
Obr.4a znázorňuje 400 krát zvětšený průřez kordem obsahujícím tři příze upravené podle předkládaného vynálezu;
Obr. 5 je schematický půdorys zařízení, které .může být použito ve způsobu pro výrobu kordů podle předkládaného vynálezu; a
Obr. 6 je schematický půdorys dalšího zařízení, které může být použito ve způsobu pro výrobu kordů podle předkládaného vynálezu.
Příklady provedení vynálezu
Definice v tomto popisu a v patentových nárocích použitý termín ekvatoriální rovina pneumatiky označuje rovinu, která je kolmá k ose otáčení pneumatiky a prochází skrz střed běhounu pneumatiky, termíny axiální a axiálně označují směry, které jsou paralelní s osou otáčení pneumatiky, a termíny radiální” a radiálně označují směry, které směřují k nebo od osy otáčení pneumatiky. Jednotka denier označuje hmotnost v gramech na metr příze před případným zkroucením této příze.
Detailní popis vynálezu
Na obr. 1 je reprezentována část radiální pneumatiky 10, která má dvojici v podstatě neroztažitelných patkových jader 11. která jsou axiálně oddálená, přičemž mezi těmito patkovými jádry 11 prochází alespoň jedna radiální vložka 12 kostry. Vložky kostry jsou skládány axiálně a radiálně směrem ven kolem každého z patkových jader a jsou vyztuženy kordy, které jsou v podstatě vzájemně spolu paralelní a svírají úhel ’· ·« • * · · • · · • é · » · · ·♦ ···· « ·· • · * » · * <
·· ·· s ekvatoriální rovinou (EP) pneumatiky v rozsahu mezi 70° a 90° .
Klenbová oblast 14 pneumatiky 10 je vyztužena pásovou sestavou 15 umístěnou radiálně směrem dovnitř vzhledem k běhounu 13 pneumatiky.
Pneumatiky pro osobní automobil má obvykle dvě pásové vložky a kordy radiálně nejvnitřnější pásové vložky 16 mohou svírat úhel s ekvatoriální rovinou (EP) vytvrzené pneumatiky v rozmezí od 15° do 30°, zatímco kordy pásové vložky 17 v radiálním směru nejvíce vnější budou svírat úhel s ekvatoriální rovinou pneumatiky (EP) vytvrzené pneumatiky v rozmezí od -15° do -30°, přičemž výhodné úhly kordů jsou od 17° do 23° respektive od -17° do -23°. Kordy vložek vyztužujících pneumatiky mohou být vyrobeny z jakéhokoliv vhodného materiálu, například oceli, umělého hedvábí, polyesteru, polyamidu nebo aromatického polyamidu.
Pneumatika může dále mít případnou překryvnou strukturu vyztužující a chránící pásovou vložku 17 v radiálním směru nejvíce vnější. Taková překryvná struktura může sestávat z vložky 18 mající šířku srovnatelnou se šířkou běhounu. Kordy vyztužující vložku mohou svírat úhel s ekvatoriální rovinou od 0° do 30°. Alternativně překryvná struktura může sestávat z pásku majícího šířku od 5 do 30 mm, který je navinut spirálově na radiálně vnější pásové vložce, detaily o takovéto výztuze klenby pneumatiky lze nalézt v LU 85,964.
Je zcela v rozsahu předkládaného vynálezu nahradit kterýkoliv z textilních kordů, použitých pro vyztužovací • »· • · • «» ·· ·· » · · · • · · • · « • · · ·· ·· • · ···· ·· • · • · · ·♦ «»·· části pneumatiky osobního automobilu, kvazi-monofilem popsaným v tomto popisu.
Výhodnou aplikací kordů podle předkládaného vynálezu je vyztužení radiálně vnější pásové vložky 16d pneumatiky nákladního automobilu. Taková pneumatika 10a mající dvojici v podstatě neroztažitelných patkových jader 11a, která jsou vzájemně do sebe axiálně oddálená, přičemž mezi těmito patkovými jádry prochází alespoň jedna radiální vložka 12a kostry, je znázorněna na obr. Ia. Pásová sestava 15a je v podstatě tuhá a zahrnuje obvykle čtyři soustředné pásové vložky 16a, 16b, 16c a 16d. Vyztužovací prvky v pásových vložkách mají obvykle úhel vzhledem k ekvatoriální rovině pneumatiky v rozsahu mezi 5° a 35°. Vyztužovací prvky druhé a třetí pásové vložky 16b a 16c jsou zkřížené, zatímco vyztužovací prvky horní pásové vložky 16d mohou mít stejný směr jako vyztužovací prvky třetí pásové vložky vzhledem k ekvatoriální rovině.
Na obr. 2 je znázorněn 80 krát zvětšený průřez kvazi-monofilovým kordem 20 podle předkládaného vynálezu, který zahrnuje jednu přízi mající lineární měrnou hmotnost přibližně 6000 denier po zkroucení na 3 TPl. Taková příze může být, například, získána sestavením tří přízí o měrné hmotnosti 1890 denier. Příze zahrnuje množství nylonových vláken 21. Vlákna blízko středu 22 kordu jsou zhuštěna a případně stavena dohromady, zatímco směrem k obvodu 23 kordu udržela vlákna svojí samostatnost a individualitu. Obr. 2a reprezentuje 400 krát zvětšený průřez části kordu 20 v blízkosti středu 22. Zhuštěná vlákna zaujímají mnohoúhelníkový tvar způsobený kontaktem se sousedními vlákny, zatímco jsou ve změkčeném stavu.
* · · · • ·· • · · • · · ···· ·« ·· ···» ·· »· • · · « . · · · · • · ·» , • · · ·
Na obr. 3 je znázorněn 80 krát zvětšený průřez dalšího kvazi-monofilového kordu 30 podle předkládaného vynálezu, který zahrnuje dvě příze 31. 32, z nichž každá má lineární měrnou hmotnost 1890 denier a je zkroucena na 8 TPI (otáček na palec - jeden palec je přibližně 2,54 cm); přičemž každá z přízí zahrnuje množství nylonových vláken 36. Jako tomu bylo v případě s jednou přízí na obr. 3, udržují vlákna na obvodě 35 svoji samostatnost a individualitu a vlákna v blízkosti středu 34 jsou zhuštěna a případně stavena dohromady.
Kord je získán zkroucením přízí na 8 TPI v ruce proti jedné z přízí. Směr zkroucení označuje směr sklonu spirál příze nebo kordu, když j držen vertikálně. Pokud sklon těchto spirál odpovídá směru sklonu písmene ”S”, pak je toto zkroucení nazváno S nebo levostranné. Pokud sklon těchto spirál odpovídá směru sklonu písmene Z, pak je toto zkroucení nazváno Z nebo pravostranné. S nebo levostranný směr zkroucení je tedy opačným směrem vzhledem ke směru Z nebo pravostranného” zkroucení. Zkroucení příze v tomto popisu označuje zkroucení dodané přízí před začleněním této příze do kordu, a zkroucení kordu je v tomto popisu použito pro zkroucení dodané dvěma nebo více přízím, když jsou vzájemně spolu krouceny dohromady, aby vytvořily kord.
Obr. 3a reprezentuje 400 krát zvětšený průřez částí kordu 30 v blízkosti středu 34.
Na obr. 4 je znázorněn 80 krát zvětšený průřez dalšího kvazi-monofilového kordu 25 podle předkládaného vynálezu, který zahrnuje tři příze 2 6, 27, 28, z nichž každá má lineární měrnou hmotnost 1890 denier a je zkroucena na 3
» « · I » 9 9 I » · 9 1 ► 9 9 « • 9 9 9
TPI; přičemž každá z přízí zahrnuje množství nylonových vláken 36. Jako v případě s jednou přízí na obr. 2 nebo dvěma přízemi na obr. 3, udržují vlákna na obvodu 38 svojí samostatnost a individualitu a vlákna v blízkosti středu 37 jsou zhuštěna a případně stavena dohromady.
Kord 25 je získán zkroucením tří přízí na 3 TPI v ruce proti jedné z přízí.
Obr. 4a reprezentuje 400 krát zvětšený průřez části kordu 25 v blízkosti středu 37.
Obr. 5 znázorňuje schematický půdorys zařízení, které může být použito pro realizaci předkládaného vynálezu. Toto zařízení zahrnuje odvíječku 41 pro odvíjení role textilního materiálu 40 (přičemž tímto materiálem je v tomto příkladu nylon ββ), množství vodících válečků 42, vyrovnávací zásobník následovaný sadou tažných válečků 14· Od tažných válečků textilní materiál 40 vstupuje do namáčecí jednotky 45 a potom do sušící věže 4 6. Namáčecí jednotka 45 obsahuje potahový roztok, kterým pro nylon může být RFL (latex formaldehydu resorcínového). Takové roztoky jsou, například, popsány v knize Mechanika pneumatik, americké ministerstvo dopravy, americký vládní úřad pro vydávání dokumentů, 1982; strany 92 až 93. Textilní materiál prochází skrz sušící věž během přibližně 60 sekund a je vystaven, v řízené atmosféře obsahující horký vzduch, teplotě 140°C plus nebo mínus 20°C.
Ze sušící věže 46 kordy vstupují do vysokoteplotní pece 4j7, ve které je teplota nastavena na 270°C plus nebo mínus 10°C. Tato teplota musí být zvolena dostatečně vysoká pro způsobení tavení nějakého z textilního materiálu tvořícího vlákna - nylon 66 se začíná tavit při teplotě kolem
250°C - ale ne tak vysoké, aby se tento textilní materiál degradoval. Ohřívání kordů je bezprostřední a téměř jednotné, protože kordy mají nízkou tepelnou kapacitu. Tah aplikovaný na kordy je vyšší ve středu kordu než na jeho obvodu. Povrch jednotlivých vláken měkne a stlačuje se a může se stavit dohromady se sousedními vlákny za kombinovaného působení tepla a tahu. V závislosti na teplotě v peci 47 a době prodlevy textilního materiálu ve vysokoteplotní oblasti dochází k většímu či menšímu tavení vláken tvořících nylonové kordy, nebo řečeno jinými slovy velikost stavení a zhuštění může být řízena dobou vystavení, úrovněmi teplot a aplikovaným tahem. Doby prodlevy pro kordy z nylonu 66, které mají průměr 0,6 až 0,8 mm, při uvedené teplotě je mezi 30 a 120 sekundami, přičemž 60 sekund je výhodnou dobou.
Za vysokoteplotní pecí 47 následuje sada tažných válečků 48, druhá namáčecí jednotka 49, druhá sušící věž 50 a druhá vysokoteplotní pec 51. Namáčecí jednotka 49 obsahuje RFL roztok. Textilní materiál prochází sušící věží 50 za 90 až 120 sekund a je vystaven, v řízení atmosféře obsahující horký vzduch, teplotě 140°C plus nebo mínus 20°C. Druhá vysokoteplotní pec 51 pracuje při mírně nižších teplotách než první vysokoteplotní pec 47, výhodně mezi 180°C a 245°C. Tato teplota umožňuje lepidlu reagovat s textilním materiálem. Druhá vysokoteplotní pec 51 je potom následována sadou tažných válečků 52, vyrovnávacím zásobníkem 53 a navíjecí jednotkou 54.
Textilní materiál zahrnuje osnovní kordy a útkové kordy. Může být výhodné zvolit útkové kordy tak, aby nebyly degradovány při teplotě tavení osnovních kordů. V takovém případě si útkové kordy uchovávají svoje původní rozměrové vlastnosti.
Jak je vložka, tvořená textilním materiálem 40, tažena podélně od odvíječky 41, skrz vyrovnávací zásobníky 43, 53, namáčecí jednotky 45, 49, sušící věže 45, £6 a vysokoteplotní pece 47, 51, existuje zde riziko toho, že by značná tahová síla mohla být aplikována na osnovní kordy během určitých kroků způsobu. Tato tahová síla musí být ve specifickém rozsahu, aby se vytvářelo požadované zhuštění kordu bez nepříznivého ovlivnění prolamování kordu. Popsané zařízení, výhodné pro realizaci předkládaného vynálezu, zahrnuje tři sady tažných válečků ££, 48 a 52 . Pečlivé řízení výkonu, aplikovaného na tyto sady tažných válečků, umožňuje přesné vyladění tahu aplikovaného na textilní materiál v průběhu různých kroků úprav.
Podle alternativního provedení zařízení pro realizaci předkládaného vynálezu, které je znázorněno na obr. 6, vstupuje textilní materiál 40 přímo do vysokoteplotní pece 47 bez procházení skrz namáčecí jednotku 45 a následnou sušící věž 46. Textilní materiál má své části jádra zhuštěné a případně stavené dohromady předtím, než vstupuje do namáčecí jednotky 49. Následně po namočení sušící věž 50 a druhá vysokoteplotní pec 51 upevňují lepidlo ke kordu. Vysokoteplotní pec 51 je následována sadou tažných válečků 52, vyrovnávacím zásobníkem 53 a navíjecí jednotkou 54. Teploty, různé doby prodlev, tahy aplikované na textilní materiál, a podobně, jsou podobné jako u příkladu popisovaného výše.
* · • ·
Tabulka 1 uvádí výsledky získané s nylonovými kordy upravenými kroky postupu podle prvního způsobu shora popisovaných provedení předkládaného vynálezu.
Multifilovými kordy jsou nylonové kordy s 1890/3/1 denier, které byly zkrouceny na 3 TPI. Různé vzorky kordů 961 a tak dále, označované jako LDS a uvedené v tabulce 1, pocházejí od dvou výrobců; poslední sloupec znázorňuje vlastnosti nylonového monofilového kordu majícího stejnou měrnou hmotnost. Kromě teploty pece a doby prodlevy v této peci jsou uvedena únavová testovací data pevnosti v tahu kordu před úpravou podle předkládaného vynálezu a po 8 hodinovém ohýbání. Difúze znamená difúzi plynu skrz úsek kordu přes 3 cm dlouhý kord zapuštěný v pryži. Tuhost byla hodnocena mezi 1 a 10, kde 1 je měkký a 10 velmi tuhý.
Tabulka 1
LDS 961-1 961-2 961-3 978-A 979-A
Teplota pece (’C) 140 270 275 270 270
Doba prodlevy (s) 60 60 60 60 80
Tah (N) 535 498 4 66 458 420
Původní prolamování (N) 537 499 453 464 400
Prolamování, upraveného, 8 h ohýbání (N) 374 350 321 325 226.
Zadrženo (%) 70 70 71 70 57
• · • · • φ • φ
Difúze ano ano ano ano určitá
Tuhost (N) 1 3 4 4 6
Tabulka 1 - pokračování
LDS 98 OA 988-A 989-A 990-A Monofil
Teplota pece (°C) 270 265 265 265 140
Doba prodlevy (s) 100 60 80 100 60
Tah (N) 334 494 485 476 352
Původní prolamování (N) 328 495 492 477 345
Prolamování, upraveného, 8 h ohýbání (N) 45 344 360 334 301
Zadrženo (%) 14 69 73 70 87
Difúze ne ano ano ano ne
Tuhost (N) 8 3 5 7 10
Je zjevné, že kvazi-monofilové kordy podle předkládaného vynálezu mají potenciál nahradit monofily. Zvětšující se teplota tavení nebo doba vystavení (prodlevy v peci) zvětšuje počet zhuštěných a případně stavených jader vláken, zvětšuje tuhost a snižuje pronikání plynu. Pevnost v tahu se ale zmenšuje, přičemž odolnost proti prolamování ostře klesá při nadměrné době prodlevy.
• 4
4
Předkládaný vynález může být použit pro kordy mající měrnou hmotnost pouze pět set denier, ale rovněž pro velké kordy mající více měrnou hmotnost více než šest tisíc denier. Textilním materiálem může být nylon, polyester, PET, PEN, polyvinylalkohol a jejich směsi. Dále je rovněž možné kombinovat netavící se materiál, jako je aramid, s tavícím se materiálem, jako je polyamid nebo polyester; přičemž netavící se a tavící se materiál jsou výhodně v různých přízích tvořících kord. Prostřednictvím rutinních experimentů může osoba v oboru znalá snadno určit vhodnou teplotu a dobu prodlevy pro optimalizaci vlastností kordu pro požadavky dané aplikace.
Zatímco výše byla popsána určitá reprezentativní provedení a detaily zcela pro účely ilustrace vynálezu, je osobám v oboru znalým zcela zřejmé, že lze provést různé změny a úpravy zcela v rozsahu předkládaného vynálezu, jak je definován v připojených patentových nárocích.
Zastupuje :

Claims (10)

  1. PATENTOVÉ NÁROKY
    1. Kord z textilního materiálu pro vyztužení části pneumatiky, přičemž tento kord (20, 25, 30) zahrnuje alespoň jednu přízí (31, 32, 26, 27, 28) tvořenou vlákny, a přičemž tento kord (20, 25, 30) má první část, přiléhající k jeho vnějšímu obvodovému povrchu (23, 35, 38) a druhou, radiální středovou vnitřní část (22, 34, 37), vyznačující se tím, že druhá část je tvořena vlákny (21, 36), která jsou zhuštěna a popřípadě stavena dohromady a první část je tvořena diskrétními vlákny (21, 36).
  2. 2. Kord podle nároku 1, vyznačující se tím, že v průřezu kordu (20, 25, 30) tvoří povrch druhé části (22, 34, 37) 20 % až 99 % povrchu průřezu kordu (20,
    25, 30).
  3. 3. Kord podle nároku 1, vyznačující se tím, že kord (20, 25, 30) zahrnuje 1 až 6 přízí (26, 27,
    28, 31, 32) z nylonu 66, z nichž každá má hmotnost 700 až 5000 denier.
  4. 4. Kord podle nároku 1, vyznačující se tím, že kord (20, 25, 30) zahrnuje 2 až 4 příze (26, 27,
    28, 31, 32) z nylonu 66, z nichž každá má hmotnost 1 000 až 2500 denier.
  5. 5. Pneumatika, vyznačující se tím, že alespoň jeden z komponentů pneumatiky je vyztužen kordy z textilního materiálu podle nároku 1.
    • · • ·
    - 19
  6. 6. Pneumatika podle nároku 5,vyznačující se tím, že zahrnuje alespoň tři pásové vložky a překryvnou strukturu, tvořenou vložkou vyztuženou kordy podle nároku 1, svírajícími s ekvatoriální rovinou pneumatiky úhel 0 až 45°, přičemž uvedené kordy jsou z nylonu a zahrnují 3 x přízi s měrnou hmotností 1890 denier, zkroucenou na 7,62 TPC (3 TPI) a současně v průřezu kordu tvoří povrch druhé části 50 až 99 % průřezu kordu.
  7. 7. Způsob výroby vložky ze složeného materiálu, vyznačující se tím, že zahrnuje následující kroky:
    (a) přípravy vláknového, textilního, tkaninového materiálu s osnovními kordy a útkovými kordy, přičemž osnovní kordy mají zkroucení 1,5 až 12 TPI;
    (b) odvíjení role vláknového textilního materiálu z odvíj ečky;
    (c) napouštění textilního materiálu alespoň jedním adhezivním materiálem;
    (d) předsušení vložky pro získání suché, potažené vložky z textilního materiálu;
    (e) tažení vložky skrz vysokoteplotní pec, přičemž teplota této pece je alespoň stejná jako teplota tavení alespoň části textilního materiálu zahrnutého v osnovních kordech; a (f) navíjení vložky upraveného textilního materiálu na roli.
    • 9
    - 20 až 22 « · * · · I • ·· » · · 1 » · · 1 » · · 4 ·· Μ
  8. 8. Způsob podle nároku Ί, vyznačující se tím, že osnovní kordy mají zkroucení 5,08 až 12,7 TPC (2 až 5 TPI).
  9. 9. Způsob podle nároku 7, vyznačující se tím, že teplota vysokoteplotní pece je v rozmezí 10 až 50 °C nad teplotou tavení alespo%n části osnovních kordů textilní vložky.
  10. 10. Způsob podle nároku 7,vyznačující se tím, že dále zahrnuje kroky:
    (f) napuštění textilního materiálu poté, co opustil vysokoteplotní pec, alespoň druhým adhezivním materiálem;
    (g) předsušení vložky pro získání suché, potažené vložky z textilního materiálu;
    (h) tažení vložky skrz druhou vysokoteplotní pec, přičemž teplota této pece je pod teplotou tavení jakéhokoliv textilního materiálu zahrnutého ve vložce; a (i) navíjení vložky z upraveného textilního materiálu na rolí.
CZ19993687A 1998-02-20 1998-02-20 Textilní kordy pro pneumatiky a způsob jejich výroby CZ368799A3 (cs)

Priority Applications (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19993687A CZ368799A3 (cs) 1998-02-20 1998-02-20 Textilní kordy pro pneumatiky a způsob jejich výroby

Applications Claiming Priority (1)

Application Number Priority Date Filing Date Title
CZ19993687A CZ368799A3 (cs) 1998-02-20 1998-02-20 Textilní kordy pro pneumatiky a způsob jejich výroby

Publications (1)

Publication Number Publication Date
CZ368799A3 true CZ368799A3 (cs) 2000-08-16

Family

ID=5467108

Family Applications (1)

Application Number Title Priority Date Filing Date
CZ19993687A CZ368799A3 (cs) 1998-02-20 1998-02-20 Textilní kordy pro pneumatiky a způsob jejich výroby

Country Status (1)

Country Link
CZ (1) CZ368799A3 (cs)

Similar Documents

Publication Publication Date Title
US5407701A (en) Cords for pneumatic tires and process for making them
US5855704A (en) Pneumatic tire with polyester belt cord
CN104228465B (zh) 用于充气轮胎的混合帘线
RU2521159C2 (ru) Пневматическая шина транспортного средства
CN1986260A (zh) 增强的子午线飞行器轮胎
CN105829083B (zh) 包括嵌入的双部件线绳的带和用于模制能量传送带的方法
JPH11247086A (ja) シュープレス用ベルト及びその製造法
EP0975476B1 (en) Textile cords for pneumatic tires and method for making such cords
US20100065178A1 (en) Carcass ply for a pneumatic tire
US20210162809A1 (en) Tire comprising fabric strips
CZ368799A3 (cs) Textilní kordy pro pneumatiky a způsob jejich výroby
EP1927695A1 (en) Belt for shoe press
US20090071587A1 (en) Tire cord fabric
MXPA99009147A (en) Textile cords for pneumatic tires and method for making such cords
JP3345083B2 (ja) 空気入りラジアルタイヤ
JP4271289B2 (ja) 竿
WO2024135161A1 (ja) タイヤ用簾織物及び空気入りタイヤ
EP4343057A2 (en) Papermaking belt
EP4343058A2 (en) Papermaking belt
JP7518420B2 (ja) 空気入りタイヤ
EP0077288A2 (en) Fill yarn, method of manufacture and uses thereof
JP2003145645A (ja) 空気入りラジアルタイヤ及びその製造方法
JPH10310648A (ja) 繊維補強ゴム製品
CZ20032602A3 (cs) Impregnované papírenské zaváděcí lano a způsob jeho impregnace

Legal Events

Date Code Title Description
PD00 Pending as of 2000-06-30 in czech republic